TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приведени две лица за инцидентот со граничниот камен

Утрински - 11.10.2008

Приведени две лица за инцидентот со граничниот камен Две лица се приведени по отстранувањето на граничниот камен на северниот дел на границата, во делот на Косово.

Заеднички патроли на границата

Н.Македонија - 11.10.2008

По македонското признавање на Косово, следува склучување на основните договори за обезбедување на граничната линија, заеднички патроли и меѓугранична соработка.

Приведени две лица за уривање на каменот

А1 - 10.10.2008

Уривањето на граничниот камен меѓу Македонија и Косово е изолиран инцидент. Две лица од страна на косовските власти се идентификувани и приведени и против нив е започната постапка, информираше министерот за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

Косово: Приведени две лица за инцидентот со отстранувањето на граничниот камен

Алсат-М - 10.10.2008

Две лица се приведени во врска со инцидентот околу отстранувањето на граничнот камен на северната македонска граница на делот кон Косово, а случајот е процесуиран до правосудните органи.

Косовската полиција уапси двајца за отстранувањето граничен столб на границата

Канал5 - 10.10.2008

Косовската полиција привела двајца осомничени кои учествувале во инцидентот пред неколку дена кога беше отстранет еден од граничните столбови меѓу Косово и Македонија во месноста Копиљача. Но по распитот и двете лица се пуштени на слобода.

Тачи: Процесот на демаркација успешно се реализира

Макфакс - 10.10.2008

Процесот на демаркација на граничната линија меѓу Косово и Македонија успешно се остварува и какво било импровизирано однесување нема да влијае врз меѓусебните одлични односи. Ова денеска на прес-конференција во Приштина го изјави премиерот на Косово Хашим Тачи.

Приведени две лица за граничниот инцидент

Макфакс - 10.10.2008

Приведени се две лица во врска со отстранувањето на граничниот камен на македонската граница кон Косово, а случајот е процесуиран до правосудните органи, јави телевизијата Алсат „Инцидентот во ниедна форма не го нарушува процесот на демаркација на граничната линија, која е во завршна фаза и не ...

Монтирано каменување на новата граница

Време - 09.10.2008

Косовските и македонските власти со изненадување реагираат и тврдат дека се „злонамерна местенка“ извештаите на албанската телевизија „Топ ченал“ според кои вооружени групи Косовци ги демолирале и отстранувале гранични камења од македонско-косовската граница.

Урнат главен граничен столб за да пасат крави

Вест - 09.10.2008

Лути зашто граничната комисија поставила гранични столбови и камења на место каде што еден век им паселе кравите, селаните од месноста Копиљача во Косово, близу тазе обележаната граница со Македонија, пред четири дена насилно отстранила еден од 16-те главни столбови во тој дел на границата.

Откорнатиот столб во Косово нема да ја прецрта границата

Утрински - 09.10.2008

Во Танушевци е мирно. Селаните го осудуваат инцидентот предизвикан од Косово Горан Адамовски ТАНУШЕВЦИ - Изолиран случај на кој не треба да му се дава преголемо значење е сублиматот на реакциите од надлежните по снимките на албанската телевизија Топ-ченел дека на косовската страна од границата со ...

Камена доба

Утрински - 09.10.2008

Во секоја нормална средина, и обид за уривање граничен камен или какво било гранично обележје добива димензии на пограничен инцидент.

Криминалци ги уривале граничните камења

Дневник - 09.10.2008

Изолиран случај, кој воопшто не го доведува во прашање успешното обележување на северната граница на Република Македонија .

Границата во криминален филм

Дневник - 09.10.2008

Старо правило е - ако еднаш се изгориш на млеко, после и на маштеница ќе дуваш. Без оглед дали последните инциденти на македонско-косовската граница едни се обидуваат да ги фабрикуваат, а други да ги минимизираат, факт е дека тие постојат.

Корнењето на граничниот камен е против интересите на САД

Н.Македонија - 09.10.2008

Инцидентот што се случил во понеделникот на границата меѓу Македонија и Косово, кај селото Љубиште, го потврдува локалното население, како и македонската гранична полиција. Неофицијално, од косовска страна се иста&схѕ;кнува дека ова е притисок за признавање на Косово од страна на Македонија.

Дрвокрадци симулираат инциденти на границата кон Косово

Н.Македонија - 09.10.2008

Нема рушење на граничните камења поставени помеѓу Македонија и Косово. Снимките што албанската телевизија Топ ченел ги објави се фотомонтажа, велат во македонскиот тим задолжен за процесот на обележување на границата. - Секој ден ја контролираме границата.

МНР со потврда за граничниот инцидент

А1 - 08.10.2008

Урнувањето на еден од главните гранични камења на границата кон Косово во областа Копиљача прикажан синоќа на албанскиот Топ канал, сепак се случило пред три дена, потврди денеска МНР.

ЈАНКУЛОВСКА: "НЕ СЕ РАБОТИ ЗА СЕРИОЗЕН ИНЦИДЕНТ НА ГРАНИЦАТА"

Телма - 08.10.2008

Не станува збор за посериозен инцидент, а на македонската страна на границата воопшто и нема оштетување. Ценејќи ја важноста на процесот на демаркација, настанот останува во фокусот на нашето внимание, иако генерално не влијае на процесот на демаркација на границата со Косово“ изјави денеска ...

ВООРУЖЕНИ КОСОВЦИ ОТСТРАНИЈА ГРАНИЧНИ КАМЕЊА

Телма - 08.10.2008

Изолиран случај кој нема да влијае на текот на демаркацијата на македонско – косовската граница. Вака македоснките власти го оценија инцидентот објавен на Албанската телевизија Топ Ч e нел, во кој се гледа како жителите на пограничните села од општината Витина со трактори ги уриваат ...

Урнати гранични камења на македонско-косовската граница

Алсат-М - 08.10.2008

Инцидентот во кој беа урнати граничните камења од косовска страна на границата со Македонија, е изолиран случај што нема да влијае врз процесот на демаркација.

Јанкуловска: На македонската страна на границата нема оштетувања на граничните камења

Алсат-М - 08.10.2008

„Не станува збор за посериозен инцидент, а на македонската страна на границата воопшто и нема оштетување. Ценејќи ја важноста на процесот на демаркација, настанот останува во фокусот на нашето внимание, иако генерално не влијае на процесот на демаркација на границата со Косово“ рече министерката.

МНР: Инцидентот на македонско-косовската граница мотивиран од профитерски интереси

Алсат-М - 08.10.2008

Изолиран случај кој не го доведува во прашање успешното спроведување на демаркацијата на северната граница реагира македонското МНР на вчера објавената снимка на која е прикажано насилно отстранување на граничен столб.

Вооружени лица од Косово ги тргале камењата на границата со Македонија

Кирилица - 08.10.2008

Вооружени групи повторно се појавиле на границата меѓу Косово и Македонија, јави дописникот на МИА од Тирана. Според албанската телевизија Топ ченел, чиј репортер престојувал во оваа зона, обележувањето на границата, која е во тек, оставила околу 3.000 хектари земја на македонска територија, поради ...

Косовци ги отстранувале камењата на границата со Македонија

Канал5 - 08.10.2008

Тирана, 8 октомври (МИА) - Вооружени групи повторно се појавиле на границата меѓу Косово и Македонија, јави дописникот на МИА од Тирана.

РЕАКЦИЈА НА МНР ЗА ИНЦИДЕНТОТ НА МАКЕДОНСКО - КОСОВСКАТА ГРАНИЦА

Сител - 08.10.2008

РЕАКЦИЈА НА МНР ЗА ИНЦИДЕНТОТ НА МАКЕДОНСКО - КОСОВСКАТА ГРАНИЦА Изолиран случај кој воопшто не го доведува во прашање успешното спроведување на процесот на обележување на северната граница на Република македонија, е денешната реакција од македонското МНР во врска со вчера објавената снимка на еден ...

Реакција на МНР за инцидентот на македонско - косовската граница

Канал5 - 08.10.2008

Скопје, 8 октомври (МИА) - Изолиран случај кој воопшто не го доведува во прашање успешното спроведување на процесот на обележување на северната граница на Република Македонија, е денешната реакција од македонското МНР во врска со вчера објавената снимка на еден албански телевизиски канал на која е ...

Министерката Јанкуловска децидна, камењата на нашата страна стојат негибнати

Кирилица - 08.10.2008

Не станува збор за посериозен инцидент, а на македонската страна на границата воопшто и нема оштетување. Но, ценејќи ја важноста на процесот на обележување на граничната линија, настанот останува во фокусот на нашето внимание, иако генерално не влијае на процесот на демаркација на границата со ...

Изолиран инцидент со профитерска позадина

Канал5 - 08.10.2008

- Ако се врати границата каде што беше, јас верувам дека повеќе нема да има маски. За македонските власти инцидентот е изолиран и нема да влијае врз демаркацијата на границата.   - За посериозен инцидент не станува збор.

ИЗВАДЕН ГРАНИЧНИОТ КАМЕН ОД КОСОВСКАТА СТРАНА

Сител - 08.10.2008

Неможејќи да ја негираат информацијата велат дека ова се само обиди да се наруши одлично започнатиот процес. Тврдат дека се работи за економски, а не политички мотив за вадење на граничните камења.

МНР: Инцидентот кај Копиљача е мотивиран од профитерски интерес

Нетпрес - 08.10.2008

Министерството за надворешни работи, во врска со вчераобјавената снимка на еден албански телевизиски канал на која е прикажано насилно отстранување на еден граничен столб на македонско-косовската граница, известува дека станува збор за изолиран случај кој воопшто не го доведува во прашање успешното ...

Урнати гранични камења во Косово, за надлежните „изолиран случај“

Макфакс - 08.10.2008

Инцидентот во кој беа урнати граничните камења од косовска страна на границата со Македонија, е изолиран случај што нема да влиијае врз процесот на демаркација.

МНР - Инцидентот на македонската северна граница е изолиран случај

Макфакс - 08.10.2008

МНР - Инцидентот на македонската северна граница е изолиран случај Скопје /08/10/ 16:55 Изолиран случај кој воопшто не го доведува во прашање успешното спроведување на процесот на обележување на македонската северна граница претставува неодамнешното отстранување на граничниот столб.

Урнати граничните камења во Косово

А1 - 07.10.2008

А2 ја пренесе информацијата од албанската ТВ „Топ чанел“, која тврди дека селаните кои живеат во селата до границата од косовска страна, со трактори ги уривале граничните камења поставени неодамна во процесот на демаркацијата на границата помеѓу Македонија и Косово.

Жителите од Голема Црцорија бараат граничен премин кон Србија

Канал5 - 07.10.2008

Жителите од пограничното село Голема Црцорија бараат да се отвори граничен премин кон Србија. Повеќе од 13 илјади жители, поради немање на граничен премин секојдневно имаат проблем со минувањето на границата кон соседна Србија и не можат да ги обработуваат своите имоти и да ги посетуваат роднините ...