TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Вирусот не е шега, туку заедничка нова битка на Македонија која мора заедно да ја победиме

Канал5 - 22.03.2020

Отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака, заедничкиот непријател кој мора да го победиме е пандемијата која одзема животи Почитувани граѓани, Драги пријатели, Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот ...

Писмо на Мицкоски до власта: Во нас имате пријател, а заедничкиот непријател кој мора да го победиме е пандемијата која ...

Фокус - 22.03.2020

Во отвореното писмо, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски предлага полицискиот час да трае од 18 часот, да се зголеми бројот на тестирања за коронавирус и тестовите да бидат бесплатни, функционерите да се откажат од привилегиите, државата да ...

Емотивна порака од Мицковски апропос Ковид-19

Телма - 22.03.2020

Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со заразени со вирусот Корона е најголем од почетокот на оваа Пандемија во Македонија. Тежок ден за луѓето кои се во првата линија на борба против вирусот, но искрено верувам ...

ВМРО-ДПМНЕ бара построг полициски час

Алсат-М - 22.03.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска преку отворено писмо до јавноста наведува дека и подаваат рака на власта и потенцира дека во нив имаат пријател, но изнесува и низа критики за начинот на кој владата се справува со пандемијата ...

Американскиот потпретседател негативен на Ковид-19

24 Вести - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс се негативни на Ковид-19, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се ...

Мицкоски ѝ подава рака на владата и бара построг полициски час

24 Вести - 22.03.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку отворено писмо до јавноста наведува дека и подаваат рака на власта и потенцира дека во нив имаат пријател, но изнесува и низа критики за начинот на кој владата се справува со пандемијата од ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Фокус - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Канал5 - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго е позитивен на Ковид -19

24 Вести - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук -Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав позитивен ...

СЗО: Властите добро се справуваат, мерките мора целосно да се спроведуваат

Фокус - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Коронавирусот и Македонците: Ни треба медијатор!

Deutsche Welle - 22.03.2020

Не знам како ќе ја надминеме кризата со коронавирусот доколку престанеме да влегуваме во НАТО и да добиваме датум за почеток на преговори со ЕУ барем по еднаш неделно? Потребен ни е медијатор, пишува Борис Георгиевски.

Ријана донира пет милиони долари за борбата против коронавирусот

Сакам да кажам - 22.03.2020

Поп ѕвездата Ријана донира пет милиони долари за глобалната борба против пандемијата на коронавирусот. Парите ќе бидат обезбедени преку нејзината непрофитна фондација „Клара Лајонел“. „Со овие пари ќе ги поддржиме нашите партнери кои работат на ...

Австралија од утре воведува нови, ригорозни мерки против коронавирусот

24 Вести - 22.03.2020

Во Австралија од утре се затвораат сите барови, клубови, кина, казина, спортски и верски објекти, а донесени се и други поостри мерки за да се намали можноста од ширење на вирусот, соопшти премиерот Скот Морисон.

Воведено скратено работно време во Општина Македонска Каменица поради Ковид-19

ТВ21 - 22.03.2020

Општина Македонска Каменица воведе скратено работно време за време на ново настанатата криза наметната од ширењето на вирусор КОВИД-19. Согласно заклучоците донесени на 23-та седница на Владата на Република Северна Македонија одржана на 19 март, а ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

ТВ21 - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

И оперската ѕвезда Пласидо Доминго има коронавирус

Сакам да кажам - 22.03.2020

Пласидо Доминго, еден од најголемите оперси пејачи во светот, објави дека има коронавирус и дека е во изолација. „Чувствувам дека е моја морална обврска да објавам оти сум позитивен на КОВИД-19, познат и како коронавирус.

Тавила од СЗО: Со почитување на препораките може да се влијае на намалување на ширењето на коронавирусот

ТВ21 - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Прва жртва од Ковид 19 во земјава, почина па се откри дека била заразена

Телма - 22.03.2020

Имала два негативни тестови на корона вирус, почина, но третиот тест по смртта излегол позитивен. Мистериозната смрт на 57 годишната кумановчанка денеска ги изненади и докторите и министерот за зравство.

Вучиќ и коронавирусот: од шегаџија до нервозен очув

Deutsche Welle - 22.03.2020

Наместо дневните прес-конференции да бидат адреса од која секој брзо и јасно може да се информира, гледаме мелодрама на човек кој се однесува како главен актер во филмот за себе, пишува Дарио Хајриќ.

57-годишна жена прва жртва на Ковид – 19 во Македонија

Канал5 - 22.03.2020

Во центарот на Скопје е Игор Манасиевски. Веста од која стравувавме стигна попладнето, Македонија ја регистрираше првата жртва на опасниот вирус. Повеќе во ...

Италија повторно со најмногу жртви од корона вирусот, Меркел во карантин

Телма - 22.03.2020

Бројката на луѓе инфицирани од новиот корона вирус се зголеми на повеќе од 340 000 луѓе, додека животот го загубија повеќе од 14 000 луѓе во целиот свет. Иако вирусот првично избувна во кинеската провинција Хубеи во декември минатата година, набргу ...

Од каде потекнува коронавирусот? Колку останува на површините? Одговори на Вашите прашања

Deutsche Welle - 22.03.2020

Иако е жешка тема со месеци, сепак Ковид-19 и натаму отвора многу прашања и дилеми. Научниците се обидуваат да одговорат на нив што е можно побрзо, а ние за Вас ги сублимираме. Еве што утврдија досега Дел од прашањата кои ги одговараме во овој текст ...

Медицинска сестра од Италија си го одзела животот, чекајќи резултати од тест за коронавирус

Макфакс - 22.03.2020

Додека Италија секојдневно пријавува неколку стотици смртни случаи, а докторите апелираат до луѓето да останат дома, пристигнуваат уште страшни вести. Медицинска сестра извршила самоубиство додека ги чекала резултатите на тестот за коронавирус, ...

Милан се подготвува за сезона без Златан

А1 On - 22.03.2020

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, најверојатно ќе ја заврши кариерата по крајот на сезоната, предвидува „Газета дело Спорт“. 38-годишниот Швеѓанец сè уште не ја објавил својата одлука, но „росонерите“ веќе прават планови за следната кампања ...

Најбрзиот суперкомпјутер идентификувал хемикалии кои можат да го запрат коронавирусот (ВИДЕО)

USB - 22.03.2020

Новиот коронавирус им постави предизвик на научниците ширум светот, а брзината со која што се шири диктира на тоа дека и тие треба да убрзаат во процесот на создавање вакцина против Ковид-19.

Австралија од утре воведува нови, ригорозни мерки против коронавирусот

А1 On - 22.03.2020

Во Австралија од утре се затвораат сите барови, клубови, кина, казина, спортски и верски објекти, а донесени се и други поостри мерки за да се намали можноста од ширење на вирусот, соопшти премиерот Скот Морисон.

Внимавајте со телефоните: Хакерите го користат коронавирусот за да го следат секој наш чекор

Скопје24 - 22.03.2020

Избивањето на новиот коронавирус во голема мера премина во инвазија на приватноста на луѓето, овој пат со помош на апликација за следење на пандемијата, која била дизајнирана да го следи секој чекор на корисниците.

Надал со порака до хероите кои се први во борбата против коронавирусот

Курир - 22.03.2020

Рафаел Надал ги искористи социјалните медиуми за да испрати порака до секој кој во моментов се бори со коронавирусот. Триесет и три годишниот освојувач на 19 Гренд слем титули, им се заблагодари на сите во првите редови во оваа битка и вдахна ...

Иван од Скопје преку Фејсбук ги извести пријателите дека е заболен од коронавирус

Слободен Печат - 22.03.2020

„Сакам да апелирам до сите вас сериозно да ја сфатите целава ситуација и на секој можен начин да се заштитите“ Скопјанецот Иван Стефановски од Автокоманда преку социјалната мрежа Фејсбук отворено и искрено ги извести своите пријатели дека е ...

Австралија од утре воведува нови, ригорозни мерки против коронавирусот

Курир - 22.03.2020

Во Австралија од утре се затвораат сите барови, клубови, кина, казина, спортски и верски објекти, а донесени се и други поостри мерки за да се намали можноста од ширење на вирусот, соопшти премиерот Скот Морисон.

Од коронавирус почина 37-годишен поранешен претседател на фудбалски клуб

Скопје24 - 22.03.2020

Пандемијата на коронавирус ја убива Италија. Загинаа повеќе од пет илјади луѓе, при што најлошото е во регионот Ломбардија, каде досега умреа околу три илјади. Денес од смртоносниот вирус почина и 37-годишниот Андреа Микели, поранешен претседател на ...

Спасовски: Сочувствувам со семејството на починатата, моја сограѓанка од Куманово

+инфо - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот Фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. „За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Сител - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Слободен Печат - 22.03.2020

– Ги преземаме сите можни мерки и активности за да го спречиме ширењето, да ги намалиме последиците, напиша Спасовски на Фејсбук Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

А1 On - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Откриен уште еден начин на пренесување на коронавирусот

USB - 22.03.2020

Доколку од било која причина мора да ги допрете вашите очи, на пример за да ставите капки или пак маст тогаш после тоа убаво треба да ги измиете вашите раце со сапун и вода. Кога пациентот кој што е заболен од коронавирусот кашла, кива или пак ...

Мицковски до власта: Имате пријател во нас

Независен - 22.03.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати , како што го наслови, отворено писмо во медиумите кое го објаснува со црниот биланс со заразени со вирусот корона кој е најголем од почетокот на оваа пандемија во Македонија.

Пласидо Доминго е позитивен на Ковид -19

Сител - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук -Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав позитивен ...

Тавила од СЗО: Со почитување на препораките може да се влијае на намалување на ширењето на коронавирусот

Сител - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Тавила од СЗО: Почитувајте ги мерките за да го намалиме ширењето на корона вирусот

Независен - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на корона вирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Пенс и неговата сопруга негативни на Ковид-19

Слободен Печат - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс се негативни, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и ...

Пласидо Доминго е позитивен на Ковид -19

Независен - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со корона вирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на Фејсбук.

Пласидо Доминго е позитивен на коронавирус

Курир - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук -Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав позитивен ...

СЗО за мерките во Македонија: Властите добро се справуваат, мерките мора целосно да се спроведуваат

360 степени - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Мицкоски: Филипче е далеку од Супермен, повеќе е портпарол во време кога треба да биде само министер

Нетпрес - 22.03.2020

Со право е загриженоста кај секој еден од вас, бидејќи и јас сум загрижен и знам дека ова не смее да биде битка на луда храброст без мудрост, туку на мудро употребена храброст за да се победи заедничкиот предизвик со кој се соочуваме.

Надал: Благодарност до хероите кои се први во борбата против коронавирусот

Sport M - 22.03.2020

Рафаел Надал ги искористи социјалните медиуми за да испрати порака до секој кој во моментов се бори со коронавирусот. Триесет и три годишниот освојувач на 19 Гренд слем титули, им се заблагодари на сите во првите редови во оваа битка и вдахна ...

Надал: Благодарност до хероите кои нè штитат!

Слободен Печат - 22.03.2020

Вториот светски рекет од Шпанија истакнува дека постојат позитивни работи кои треба да се направат во овие тешки времиња. Рафаел Надал (33) ги искористи социјалните медиуми за да испрати порака до секој кој моментно се бори со коронавирусот.

Српска докторка: Коронавирусот не се пренесува преку храна и вода

А1 On - 22.03.2020

Српската докторка Јагода Јоргa, во емисијата „Прва тема“ посочи дека постарите луѓе се повеќе изложени на ризик да заболат од коронавирусот, но дека никој не е имун од евентуално заболување.

Шпанската полиција со палки и ќотек против ширењето на корона вирусот (видео)

Убавина и Здравје - 22.03.2020

Албанскиот премиер Еди Рама на својот фејсбук профил постави видеоа од акцијата која денес ја презедоа полициските сили во Шпанија се со цел да ги натераат луѓето да ги почитуваат мерките кои ги предложи Шпанската влада.

Нова промена, одреден е нов датум за продолжението на Премиер-лигата

SportMedia - 22.03.2020

Поради пандемијата на коронавирус, може да има нова смена во продолжението од Премиер-лигата. Според англиски „Телеграф“, постои можност шампионатот да продолжи на први јуни. Натпреварите би се играле со забрзано темпо и без гледачи, а новата сезона ...

Готвачот на Баерн Минхен имал „волшебен напиток“ за одбрана од коронавирусот

Sport 1 - 22.03.2020

Готвачот на германскиот великан Алфонс Шухбек (70), кој веќе со години се грижи за правилната исхрана на ѕвездите на најтрофејниот гермаски клуб, откри како фудбалерите ги штити од новиот коронавирус и тоа со - „волшебен напиток“.

Вистинското лице на нашето образование се покажа во кризата, медицински техничар од Велебрдо сведочи за коронавирусот ...

Факултети - 22.03.2020

Што точно значи вонредна состојба, вистинското лице на македонското образование се виде токму во оваа голема криза кога имаме прекин на класичниот образовен процес, како изгледа да се работи во болница во градот Падова, регион Венето, кој е еден од ...

Што претставува колективниот имунитет и дали може да помогне во борбата против коронавирусот?

Факултети - 22.03.2020

Во основа постојат три начини за запирање на Ковид-19. Едниот вклучува екстра вонредни ограничувања на слободното движење и собирање, како и агресивно тестирање, за целосно да се прекине неговото пренесување.

Досега се направени 29.000 научни студии за коронавирусот

Факултети - 22.03.2020

Додека поголемиот дел од населението во светот почна да ги откажува сите планови, некои луѓе се зафатени повеќе од вообичаено. Истражувачите и научниците имаат предизвик да најдат лек за коронавирусот со кој се соочува светот во моментов.

Промена на датумот за старт на Премиерлигата: Продолжува во јуни?

Екипа - 22.03.2020

На состанокот минатава недела беше одлучено англиската Премиерлига да биде одложена до 30. април, но сега веќе е извесно дека нема шанса да стартува пред јуни. Поединеци од раководството на најквалитетната англиска лига веќе и во јавноста ...

По тестирањето на Трамп: И потпретседателот Пен е негативен на ковид-19

360 степени - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. Пенс ги координира активностите на Белата куќа за борба против ширењето на коронавирусот.

Отворено писмо од Мицкоски: Вирусот не е шега, туку заедничка нова битка на Македонија која мора заедно да ја победиме

А1 On - 22.03.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати отворено писмо по повод коронавирусот и мерките кои се воведуваат во земјата. Писмото го пренесуваме интегрално. „Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со ...

Писмо на Мицкоски до власта: Прифатете ги нашите мерки, ќе ви ја отстапам славата

360 степени - 22.03.2020

„Ова отворено писмо будење на свеста значи подадена рака до власта со кое сакам да потенцирам дека во нас имате пријател, а заедничкиот непријател кој мора да го победиме е пандемијата која одзема животи“, се вели во писмото кое утрово до медиумите ...

Мицкоски: Докторите се пуштени да се справуваат со пандемијата незаштитени и голораки

Макфакс - 22.03.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се обрати до јавноста преку отворено писмо, загрижен, од како што вели, црниот биланс со заразени со коронавирусот, кој станува се поголем од почетокот на оваа пандемија во Македонија.

Медицинска сестра во Италија извршила самоубиство додека ги чекала резултатите од тестот за коронавирус

А1 On - 22.03.2020

Кошмарот во Италија поради епидемијата со коронавирусот уште трае. Додека државата секојдневно пријавува неколку стотина смртни случаи, а докторите апелираат на луѓето да останат дома, пристигнуваат уште страшни вести.

Мицкоски со писмо до власта: Се губи контролата, потребни се итни драстични мерки

Нова ТВ - 22.03.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати преку отворено писмо, загрижен од, како што вели, црниот биланс со заразени со коронавирусот кој станува се поголем. Тој предлага полицискиот час да трае од 18 часот, да се зголеми бројот на ...

Мицкоски ѝ подава рака на владата и бара построг полициски час

Р.С.Европа - 22.03.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска преку отворено писмо до јавноста наведува дека и подаваат рака на власта и потенцира дека во нив имаат пријател, но изнесува и низа критики за начинот на кој владата се справува со пандемијата ...

Коронавирус: Вредна донација на Левандовски, Даглас Коста замина од Торино, Фелаини прв позитивен случај во Кина

OhridNews - 22.03.2020

Спортот поради коронавирусот е ставен во мирување, но спортистите се активно на било каков начин. Дел од спортистите донираат од своите средства во борбата со вирусот, дел ги искористуваат опциите и заминуваат во своите краишта, а има некои кои ...

Американскиот потпретседател негативен на Ковид-19

А1 On - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за ...

Милан се подготвува за сезона без Златан

ММС - 22.03.2020

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, најверојатно ќе ја заврши кариерата по крајот на сезоната, предвидува „Газета дело Спорт“. 38-годишниот Швеѓанец сè уште не ја објавил својата одлука, но „росонерите“ веќе прават планови за следната кампања ...

Левандовски со еден потег ги победи клубовите од Манчестер!

Спортклуб - 22.03.2020

Во моментите кога пандемијата Корона вирус се разгорува во светски рамки, сите поголеми институции, бизнисмени и големи компании донираат пари како помош до клиниките и сите потреби во битката против невидливиот непријател.

Холандија се одлучи на создавање групен имунитет од ковид-19

Оff.net - 22.03.2020

Пораката што вечерва ја имам за вас не е лесна. Реалноста е дека коронавирусот е тука меѓу нас, и сега за сега така и ќе остане. Не постои брзо или лесно решение за оваа интензивно тешка ситуација, порачува холандскиот премиер во објавувањето на ...

Фудбалот против вирусот: клубови помагаат болници, играчи даваат од плата

Оff.net - 22.03.2020

Фудбалскиот свет помага во борбата со COVID-19 како може: од купување маски и респиратори, до организирано донирање средства за ...

Совесен граѓанин со потег за почит: Предмалку ги добив резултатите, позитивен сум на КОВИД-19

Скопје24 - 22.03.2020

Како што предмалку информираа од Министерството за здравство во Македонија имаме нови 29 случаи на коронавирусот, а еден од нив е и овој млад скопјанец кој како совесен граѓанин својата состојба ја објави на социјалните мрежи со цел секој кој бил во ...

Драги роднини и пријатели, пред малку ги добив резултатите – позитивен сум на корона вирусот, од вторникот сум изолиран

Курир - 22.03.2020

Ретко виден потег на социјалните мрежи. Иван се одлучи да биде од корист за него и сите со кои се сретнал во последниот период. Целиот фејсбук статус во продолжение. Драги роднини и пријатели сакам да ве информирам дека предмалку ги добив ...

Фудбалери на Баерн собраа над 3,5 милиони евра во борбата со Коронавирусот

Сител - 22.03.2020

Иако федерациите и клубовите се повеќе размислуваат за кратење на платите на спортистите, но и воопшто не исплаќање на истите, се поголем бројот на спортисти кои пак решија да донираат средства кои ќе помогнат во борбата со Ковид-19 вирусот Откако ...

Внимавајте со телефоните: Хакерите го користат коронавирусот за да го следат секој наш чекор

Слободен Печат - 22.03.2020

Избивањето на новиот коронавирус во голема мера премина во инвазија на приватноста на луѓето, со помош на т.н апликација за следење на пандемијата, која е дизајнирана да го следи секој чекор на корисниците.

Мицкоски: Отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака, заедничкиот непријател кој мора да го победиме ...

Сител - 22.03.2020

Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со заразени со вирусот Корона е најголем од почетокот на оваа Пандемија во Македонија. Тежок ден за луѓето кои се во првата линија на борба против вирусот, но искрено верувам ...

Останала да се грижи за Идрис Елба, сега и таа има коронавирус

Репортер - 22.03.2020

Сопругата на британскиот глумец Идрис Елба, Сабрина Доур не сакала да се самоизолира и инсистирала да се грижи за својот сопруг, кој минатата недела јавно призна дека е заболен со коронавирус.

Надал: Благодарност до хероите кои се први во борбата против коронавирусот

А1 On - 22.03.2020

Рафаел Надал ги искористи социјалните медиуми за да испрати порака до секој кој во моментов се бори со коронавирусот. Триесет и три годишниот освојувач на 19 Гренд слем титули, им се заблагодари на сите во првите редови во оваа битка и вдахна ...

Рецензија Siri ќе ве тестира за корона вирус

Телефони.мк - 22.03.2020

Apple лансираше нова верзија на мобилната апликација Siri за правење на брза проверка на симптомите на корона вирусот и ако состојбата тоа го налага да се добие препорака за упатување на преглед на доктор од соодветната област.

Мицкоски: Филипче е далеку од Супермен, повеќе е портпарол во време кога треба да биде само министер

Курир - 22.03.2020

Со право е загриженоста кај секој еден од вас, бидејќи и јас сум загрижен и знам дека ова не смее да биде битка на луда храброст без мудрост, туку на мудро употребена храброст за да се победи заедничкиот предизвик со кој се соочуваме.

Член од бендот на Џон Бон Џови е заразен со коронавирус

Репортер - 22.03.2020

Клавијатуристот на рок-бендот на популарниот американски рокер Бон Џови, Дејвид Брајан, е заразен со коронавирус, пренесуваат американските медиуми. Тој и самиот потврдил на својот „Инстаграм“ профил, дека го има опасниот вирус и замоли сите да ...

Мицкоски: Вирусот не е шега, туку заедничка нова битка на Македонија

МКД - 22.03.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се обрати со отворено писмо до јавноста по повод заразата од коронавирусот и мерките што се спроведуваат за заштита на населението. „И со право е загриженоста кај секој еден од вас, бидејќи и јас сум загрижен, и знам дека ...

Од коронавирус почина 37-годишен поранешен претседател на фудбалски клуб

Sport M - 22.03.2020

Пандемијата на коронавирус ја убива Италија. Загинаа повеќе од пет илјади луѓе, при што најлошото е во регионот Ломбардија, каде досега умреа околу три илјади. Денес од смртоносниот вирус почина и 37-годишниот Андреа Микели, поранешен претседател на ...

ФОТО: Ѓоковиќ испрати долга порака за поддршка во овој тежок период

Gol.mk - 22.03.2020

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е еден од последните познати спортисти кои јавно испратија поддршка и порака за сите граѓани, кои моментално се погодени од епидемијата наречена коронавирус.

И Австралија го суспендираше фудбалот поради коронавирус

SportMedia - 22.03.2020

Австралија одлучи до 31. март да ги суспендира сите државни шампионати. Оваа одлука е донесена поради состојбата со коронавирусот, што беше за очекување. „Кенгурите“ се едни од последните во целиот свет кој се одлучија на вакво нешто, откако ...

Корона влијае и психички: Ибрахимовиќ ја завршува кариерата!?

Спортклуб - 22.03.2020

Шведската фудбалска легенда Златан Ибрахимовиќ сериозно размислува да стави крај на својата играчка кариера претстојното лето, тврди Газета дело спорт. Според информациите од Италија, освен возраста, кај него влијание имала и пандемијата од корона ...

Поранешен претседател на италијански фудбалски клуб почина од коронавурус!

Sport 1 - 22.03.2020

Коронавирус досега однесе речиси 5.000 животи во Италија, од кои 3.000 само во Ломбардија, регион кој е најпогоден од вирусот Ковид-19. Еден од починатите на Апенинскиот полуостров е и Андреа Микели, поранешниот прв човек и член на тимот од Серија Ц ...

Мицкоски со отворено писмо до власта: Заедничкиот непријател кој мора да го победиме е пандемијата која одзема животи

Слободен Печат - 22.03.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати отворено писмо до власта, кое ви го пренесуваме во продолжение: -Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со заразени со вирусот Корона е најголем од почетокот на ...

Пласидо Доминго е позитивен на коронавирус

А1 On - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук.

Милан се подготвува за сезона без Златан

Сител - 22.03.2020

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, најверојатно ќе ја заврши кариерата по крајот на сезоната, предвидува „Газета дело Спорт“. 38-годишниот Швеѓанец сè уште не ја објавил својата одлука, но „росонерите“ веќе прават планови за следната кампања ...

Хрватска полиција со апел граѓаните на Загреб поради коронавирусот да не се собираат пред зградите

Сител - 22.03.2020

Хрватската полиција апелира граѓаните да не се собираат пред зградите по земјотресот, бидејќи може лесно да дојде до ширење на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА, веднаш по потресот голем број граѓани се групираа пред зградите, а тоа ...

Пласидо Доминго е заразен со коронавирус

Макфакс - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. „Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав позитивен тест за Ковид-19. Моето семејство и јас сме во самоизолација.

Кличко со одличен гест реши да помогне во борбата против коронавирусот (ФОТО)

Sport 1 - 22.03.2020

Светот изминативе неколку недели се бори со пандемијата на коронавирусот, а скоро сите спортски натпреварувања се прекинати. Многу познати спортисти донираа пари за да помогнат во борбата против коронавирусот, а на таков чекор се реши и поранешниот ...

(ФОТО) Тажна вест за фановите на популарната серија: Корона вирусот го одлага новото собирање на „Пријатели“

Екран - 22.03.2020

Долгоочекуваното обединување на екипата на популарната серија „Пријатели“ е одложено поради пандемијата на корона вирусот… Специјалната епизода ќе биде снимена следната недела на првобитната сцена во Бурбанк, Калифорнија, а ќе се емитува во мај.

Светски познатиот тенор Пласидо Доминго има ковид-19

360 степени - 22.03.2020

Светски познатиот тенор, шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест е позитивен, соопшти самиот тој на својот профил на ...

Американскиот потпретседател негативен на Ковид-19

Сител - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за ...

Корона вирусот кобен за екс претседател на фудбалски клуб во Италија: Почина на 37 години

Спортклуб - 22.03.2020

Корона вирусот одамна прави хаос во Италија, а ситуацијата веќе извесен период е надвор од границите. Од ден на ден има се повеќе смртни случаи. За жал еден од многуте смртни случаи е и Андреа Микели кој имаше само 37 години.

Белорусите главна тема во европските спортски медиуми (ФОТО)

24 Ракомет - 22.03.2020

Додека сите национални ракометни федерации во Европа донесоа одлука да ги прекинат натпреварувањата заради корона вирусот, една земја сè уште не се одлучува на таков чекор. Се работи за Белорусија каде што спортските настани и натаму се одржуваат.

Пласидо Доминго на Фејсбук: Позитивен сум на коронавирусот

Нова ТВ - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго соопшти дека е заболен од коронавирусот. Веста за позитивниот тест ја сподели на социјалните мрежи и апелира да се остане дома и да се почитуваат препораките на надлежните служби и на Светската здравствена ...

И оперската ѕвезда Пласидо Доминго има коронавирус

+инфо - 22.03.2020

Славниот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е позитивен на коронавирус. Оваа информација славниот тенор сам ја сподели со јавноста. – Сметам дека е моја морална должност да ви кажам дека сум позитивен за ковид-19, односно коронавирус.

Пласидо Доминго позитивен на Коронавирусот

ММС - 22.03.2020

Познатиот шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго е заболен од коронавирусот. Ова го соопшти самиот пејач на неговиот Фејсбук профил, каде и упати апел да се остане дома и да се почитуваат препораките на Светската здравствена организација (СЗО).

ГАЛЕРИЈА Ковид-19 како инспирација за тетоважа

+инфо - 22.03.2020

Сите зборуваат за пандемијата. Светските и домашните медиуми постојано пишуваат за коронавирусот. Институциите постојано предупредуваат за опасностите од Ковид-19. Но, и покрај сè, има луѓе кои се тетовираат.

Надал: Големо фала за луѓето кои нè штитат, тие се нашите вистински херои

Gol.mk - 22.03.2020

Еден од најдобрите светски тенисери, Рафаел Надал имаше само пофални зборови и испрати поддршка до хероите кои се во првата линија во борбата против смртоноснот вирус. Неговата земја, Шпанија е втора во Европа по бројот на заразени личности од ...

Пласидо Доминго позитивен на коронавирусот: Кашлам и имам треска, ве молам бидете внимателни!

Слободен Печат - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) во неделата на својот Фејсбук профил објави дека бил заразен со коронавирус. – Чувствувам дека е моја морална обврска да пријавам дека сум позитивен за „Ковид-19“, познат и како коронавирус.

Каква е иднината по пандемијата на ковид-19?

МКД - 22.03.2020

Следниот краток текст е фикција. Или, можеби, сепак не e... Да кажеме веднаш во почетокот: Сè ќе биде добро. Светот ќе биде подобро место за живеење по пандемијата на ковид-19. Имате должност и можност да го сочувате животот дотогаш.

Мицкоски: Потребно е воведување построг полициски час, најмалку од 18 часот

+инфо - 22.03.2020

Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со заразени со вирусот Корона е најголем од почетокот на оваа Пандемија во Македонија. Тежок ден за луѓето кои се во првата линија на борба против вирусот, но искрено верувам ...

ФОТО: Академците со апел до граѓаните во битката против вирусот

Gol.mk - 22.03.2020

Дебитантот во Првата македонска кошаркарска лига, Академија ФМП испрати порака до жителите на земјата, во врска со ширењето на коронарисутот. Играчите на овој тим, се фотографираа со натписи на кои го користат мотото кое беше лансирано за останување ...

Според шефот на чешката дипломатија, ЕУ „заспала“ за ситуацијата со коронавирусот

А1 On - 22.03.2020

Европските институции требаше побрзо да реагираат за време на пандемијата на коронавирус, оцени денеска министерот за надворешни работи на Чешка Томаш Петричек. Тој упати критики и до претседателката на Европската комисија Урсула фон дер лајен, ...

Драги роднини и пријатели, пред малку добив резултати – позитивен сум на корона вирусот, од вторникот сум изолиран

Lady - 22.03.2020

„Драги роднини и пријатели сакам да ве информирам дека предмалку ги добив резултатите и дека сум позитивен на корона вирусот COVID-19. Сега за сега сум добар, со некои благи симптоми. Од вторникот сум изолиран во стан во Маџари со надеж дека не сум ...

Лаги за коронавирусот: Задржување здив, лук, сладолед, жежок чај..

Слободен Печат - 22.03.2020

Ширењето паника во период на коронавирус многумина овие денови е се почесто и затоа бидете внимателни со пораките кои ги добивате преку социјалните мрежи – главно се лажни. Последниве недели епидемијата на коронавирус ја следи и епидемија на лажни ...

Роботите „убијци на вируси“ во првите борбени линии против коронавирусот ширум светот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.03.2020

Најголем купувач на овие роботи е Кина, а голем дел од нив се испорачани токму во провинцијата Вухан од каде започна епидемијата на коронавирусот. Продажбата е во пораст и во останатите азиски земји, а во последно време таа се зголемува и во Европа.

Андерлехт ја отпуштија клупската за да заштедат во „кризното“ време

TopSport - 22.03.2020

Белгискиот гигант Андерлехт објави дека го отпушти помошникот тренер Пер Зетерберг поради економските проблеми поради корона вирусот, и покрај тоа што тој е легенда на клубот и има одиграно над 300 меча во Брисел.

Јаглерод диоксидот е поопасен од корона вирусот

Иновативност - 22.03.2020

Неодамнешните податоци укажуваат на тоа дека падот на загадувањето на воздухто над северна Италија се совпаѓа со националната блокада за спречување на ширењето на корона вирусот. Европската вселенска агенција објави нова мапа на која се гледаат ...

Според шефот на чешката дипломатија, ЕУ „заспала“ за ситуацијата со коронавирусот

Сител - 22.03.2020

Европските институции требаше побрзо да реагираат за време на пандемијата на коронавирус, оцени денеска министерот за надворешни работи на Чешка Томаш Петричек. Тој упати критики и до претседателката на Европската комисија Урсула фон дер лајен, ...

Како да го намалиме стравот од коронавирусот?

Женски магазин - 22.03.2020

Последните недели се сведоштво за целиот свет, дека животот на сите нас може да ни се промени за неколку минути. Коронавирус - пандемија која се обидува да нè преземе физички, но и емотивно.

Клавијатуристот на Бон Џови позитивен на коронавирус

Локално - 22.03.2020

Дејвид Брајан, еден од основачите на бендот Бон Џови и клавијатурист, преку Инстаграм соопшти дека е позитивен на коронавирус. „Бев болен цела недела, но сега е подобро. Не се плашете, грип е, не чума“, им вели тој на обожавателите.

Опра го интервјуираше Идрис Елба додека тој е во карантин

Локално - 22.03.2020

Во ексклузивната емизија за Епл ТВ+, „Опра зборува за ковид-19“, популарната водителка имаше интервју со актерот Идрис Елба, кој е во карантин поради тоа што е позитивен на коронавирус. Таа зборуваше со него, но и со неговата сопруга Сабрина, ...

Американскиот потпретседател Пенс негативен на коронавирусот

Локално - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за ...

Mицковски со писмо до јавноста: Син ми сабајле ме праша „Пак ли нова битка тато?“

Либертас - 22.03.2020

Во отвореното писмо, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ предлага полицискиот час да трае од 18 часот, да се зголеми бројот на тестирања за коронавирус и тестовите да бидат бесплатни, функционерите да се откажат од привилегиите, државата да покрие 50% од сите ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Frontline - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. „За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Локално - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Мицкоски со отворено писмо до власта: Имате пријател во нас

Вечер Прес - 22.03.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати , како што го наслови, отворено писмо во медиумите кое го објаснува со црниот биланс со заразени со вирусот корона кој е најголем од почетокот на оваа пандемија во Македонија.

Хрватска: Граѓаните да не се собираат пред зградите по земјотресот, може да дојде до ширење на коронавирусот

Вечер Прес - 22.03.2020

Хрватската полиција апелира граѓаните да не се собираат пред зградите по земјотресот, бидејќи може лесно да дојде до ширење на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА, веднаш по потресот голем број граѓани се групираа пред зградите, а тоа ...

Драги роднини и пријатели, пред малку ги добив резултатите – позитивен сум на корона вирусот, од вторникот сум изолиран

Република - 22.03.2020

Ретко виден потег на социјалните мрежи. Иван се одлучи да биде од корист за него и сите со кои се сретнал во последниот период. Целиот фејсбук статус во продолжение. Драги роднини и пријатели сакам да ве информирам дека предмалку ги добив ...

Ситуацијата ескалира и во Турција: Се воведува полициски час, бројот на новозаразени од коронавирус скокна од 277 на ...

Точка - 22.03.2020

Бројот на починати како последица на коронавирусот во Турција во последните 24 часа се зголеми од 9 на 21, а бројот на потврдени случаи исто така драстично скокна од 277 на 947, соопшти турскиот министер за здравство.

Мицкоски со отворено писмо: Прифатете ги нашите мерки, Филипче не е супермен, туку портпарол

Локално - 22.03.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски испрати отоврено писмо до власта, велејќи дека во неговата партија има пријател, за да се победи коронавирусот. „Вирусот не е шега, туку заедничка нова битка на Македонија која мора заедно да ја ...

12: Владата со интернет седници, пензиите да се исплаќаат порано, 3D заштитни маски, земјотрес во Загреб од 5,4 ...

Frontline - 22.03.2020

Преглед на настаните до 12,00 часот. ВО случај на итна и неодложна потреба за одржување седница на Владата , претседателот може да ја отвори и води седницата со употреба на комуникациски средства (телефон или конференциска врска со употреба на ...

Стефанов вирусот го добил од друго лице, не одел на работа една недела пред да биде дијагностициран

Локално - 22.03.2020

Семејството на сопственикот на фабриката „Карпош“, Крие Стефанов, ги демантира информациите дека тој се заразил со коронавирусот на зимување во Бугарија. Од таму велат дека тој вирусот го добил од лице од Скопје кое претходно било во странство и е ...

Пласидо Доминго е позитивен на Ковид -19

Вечер Прес - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук -Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав позитивен ...

Постави ли Заев систем што функционира?

Frontline - 22.03.2020

Функционерите на СДСМ во Владата, поставени од Зоран Заев како премиер, излегоа со солидни и конструктивни предлог мерки за закрепнување на економијата. Мора да се признае дека е визионерски и државнички одговорно однесувањето во услови кога ...

Според шефот на чешката дипломатија, ЕУ „заспала“ за ситуацијата со коронавирусот

Опсервер - 22.03.2020

– Европските институции требаше побрзо да реагираат за време на пандемијата на коронавирус, оцени денеска министерот за надворешни работи на Чешка Томаш Петричек. Тој упати критики и до претседателката на Европската комисија Урсула фон дер лајен, ...

И ѕвезда и хуманитарец: Ријана донираше голема сума за заболените од коронавирус

Локално - 22.03.2020

Пејачката Ријана одлучила да донира сума од 5 милиони долари за борбата против болеста ковид-19, преку својата хуманитарна фондација „Клара Лајонел“. Дел од овие пари се наменети за истражување на вирусот, како во САД така и во други делови од ...

Мицкоски: Сликата на министерот со медицински голорак и незаштитен здравствен тим е сликата за македонското здравство

Република - 22.03.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака, заедничкиот непријател кој мора да го победиме е пандемијата која одзема животи.

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

24Инфо - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

CivilMedia - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. „За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака, заедничкиот непријател кој мора да го победиме е ...

Опсервер - 22.03.2020

Почитувани граѓани, Драги пријатели, Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со заразени со вирусот Корона е најголем од почетокот на оваа Пандемија во Македонија.

Хрватска полиција со апел граѓаните на Загреб поради коронавирусот да не се собираат пред зградите

Либертас - 22.03.2020

Хрватската полиција апелира граѓаните да не се собираат пред зградите по земјотресот, бидејќи може лесно да дојде до ширење на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА, веднаш по потресот голем број граѓани се групираа пред зградите, а тоа ...

Мицкоски: Отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака, заедничкиот непријател кој мора да го победиме ...

24Инфо - 22.03.2020

Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со заразени со вирусот Корона е најголем од почетокот на оваа Пандемија во Македонија. Тежок ден за луѓето кои се во првата линија на борба против вирусот, но искрено верувам ...

Сите функционери на државно и локално ниво и јавната администрација со минимална плата од 14.500 денари за април и мaj

Скопје инфо - 22.03.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави сет времени мерки, кои ќе бидат спроведени во наредните неколку месеци дури трае вонредната состојба поради епидемијата предизвикана од коронавирусот. Тој кажа дека во наредните два месеца се кратат платите на ...

Лукароски: Власта постои заради граѓаните, а не обратно!

iPortal - 22.03.2020

Власта постои заради граѓаните, а не обратно! • Претседавачи на совет, советници, претседатели и членови на управни одбори ќе работат без надомест! Парите ги насочуваме за справување со Корона вирусот! • Одлагање на кредитите на граѓаните и фирмите ...

Тавила од СЗО: Со почитување на препораките може да се влијае на намалување на ширењето на коронавирусот

24Инфо - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Вечер Прес - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

САД: Потпретседателот Мајк Пенс и неговата сопруга Карен не се заразени со Ковид-19

Денешен - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за ...

Повеќе детали за руската група за одговор на COVID-19 во Италија (Фотографии, видеа)

Опсервер - 22.03.2020

На 22 март, воениот транспортен авион Ил-76 започна со пренесување на групата за одговор на вирусот COVID 19 на Руското министерство за одбрана во Италија. Девет воени транспортни авиони Ил – 76 од аеродромот Чкаловски ќе бидат вклучени во оваа ...

15: Минималци за администрацијата, финансиска помош од ЕУ, медицинска помош од Кина, до денес 114 случаи на корона ...

Frontline - 22.03.2020

Преглед на вестите до 15:00 часот. СИТЕ функционери, јавниот сектор и јавната администрација одат на минимална плата од 14.500 до мај. Оваа мерка не се однесува на лекарите, полицајците и сите оние кои работат на справување со епидемијата, изјави на ...

Хумана и солидарна мерка на СДСМ: Плата за сите кои останаа без работа поради корона вирусот

Centar - 22.03.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција предложи сет економски мерки со цел да им се помогне на граѓаните и стопанството во надминување на кризите, на кои во следниот период ќе им се интензивираат последиците, како на ...

Пласидо Доминго е позитивен на Ковид -19

Опсервер - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук -Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав позитивен ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Опсервер - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

Тавила од СЗО: Со почитување на препораките може да се влијае на намалување на ширењето на коронавирусот

Опсервер - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Оптимистички вести: Најбрзиот суперкомпјутер идентификувал хемикалии кои го запираат коронавирусот

Република - 22.03.2020

Summit е суперкомпјутер опремен со „мозок“ на вештачка интелигенција и спровел илјада симулации за да ги анализира состојките од лековите кои што можат ефикасно да ја спречат инфекцијата на човечките ќелии.

Тавила од СЗО: Со почитување на препораките може да се влијае на намалување на ширењето на коронавирусот

Либертас - 22.03.2020

– Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Тавила од СЗО: Со почитување на препораките може да се влијае на намалување на ширењето на коронавирусот

Локално - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Пласидо Доминго е позитивен на Ковид -19

Либертас - 22.03.2020

– Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук -Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав ...

Владата ќе се задолжи за околу 600 милиони евра за да се справи со кризата со корона вирусот

еМагазин - 22.03.2020

Денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска информираше дека Владата наредната недела ќе обезбеди над 580 милиони евра од странски банки, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и од Светската банка за да се справи со кризата со корона вирусот, ...

СКОПЈАНЕЦОТ СТЕФАНОВСКИ ПРЕКУ ФЕЈСБУК: Заразен сум од коронавирусот, изолиран сум и се молам на Бога да не сум го ...

Денешен - 22.03.2020

Скопјанецот Иван Стефановски преку Фејсбук отворено и искрено ги извести своите пријатели дека е позитивен на новиот коронавирус и се наоѓа изолиран во стан во Маџари. Еве го неговото јавно обраќање со цел да се подигне свеста кај граѓаните за ...

(ФОТО) Свадба во коронавирус: Ковид-19 не ги спречи да стапат во брак

Женски магазин - 22.03.2020

Пандемијата на Коронавирус не ги спречи да стапат во брак. Овие партнери се заколнаа на вечна љубов кога секаде во светот се одбегнуваат групни собири и се стравува од коронавирус. На фотографиите од нивната венчавка носат ракавици и маски, а се ...

И Пласидо Доминго има коронавирус, во изолација и неговото семејство

Локално - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго се тестирал на коронавирус и е потврдено дека е заразен. „Семејството и јас сме во изолација и остануваме така додека лекарите не не советуваат поинаку.

Надал: Благодарност до хероите кои се први во борбата против коронавирусот

Либертас - 22.03.2020

Рафаел Надал ги искористи социјалните медиуми за да испрати порака до секој кој во моментов се бори со коронавирусот. Триесет и три годишниот освојувач на 19 Гренд слем титули, им се заблагодари на сите во првите редови во оваа битка и вдахна ...

Спасовски: Сочувствувам со семејството на починатата, моја сограѓанка од Куманово… Почитувани граѓани, останете дома!

Либертас - 22.03.2020

– Премиерот Оливер Спасовски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството на 57-годишната жена од Куманово, која почина од КОВИД-19. – За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја ...

18: Прв смртен случај од корона вирусот во Македонија, од утре 14 пунктови за тестирање на вирусот, минимална плата за ...

Frontline - 22.03.2020

Преглед на вестите до 18:00 часот. ПРВ смртен случај од корона вирус кај нас е 57 годишна жена од Куманово. Резултатот кај жената двапати се покажал негативен резултат на тестот, но таа била ставена во изолација.

Тавила од СЗО: Со почитување на препораките може да се влијае на намалување на ширењето на коронавирусот

Вечер Прес - 22.03.2020

Здравствените власти засега добро се справуваат со ширењето на коронавирусот во земјата. Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата.

Спасовски: Сочувство до семејството на мојата сограѓанка од Куманово, почитувајте ги рестрикциите

Фактор - 22.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски изрази сочувство до семејството на неговата сограѓанка од Куманово, која ја изгуби битката со коронавирусот. Тој апелираше до сите граѓани да ги почитуваат рестрикциите.

Покрај него, се зарази и сопругата на Идрис Елба

Локално - 22.03.2020

Сопругата на Идрис Елба, Сабрина, не сакаше да го остави сам во карантинот, па сега и таа е позитивна на тестот. Таа неколкупати изјави дека нема да ѝ биде ништо и дека не планира да се самоизолира, но откако поминала доволно време без да се ...

Пласидо Доминго е позитивен на Ковид -19

iPortal - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на Фејсбук.

Светската оперска ѕвезда Пласидо Доминго има коронавирус

Република - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на Фејсбук.

Пласидо Доминго е позитивен на КОРОНА ВИРУСОТ

Пулс24 - 22.03.2020

Пласидо Доминго е позитивен на КОРОНА ВИРУСОТ „Чувствувам дека е моја морална обврска да објавам оти сум позитивен на КОВИД-19, познат и како коронавирус. Јас и моето семејство сме и ќе останеме индивидуално изолирани онолку долго колку што се смета ...

Пласидо Доминго позитивен на корона

Денешен - 22.03.2020

Проучениот оперски пеач Пласидо Доминго е позитивен на корона вирусот. Тој таа информација самиот ја сподели со јавноста: „Сметам дека моја морална должност е да ви кажам дека сум позитивен на Ковид 19.

Надал: Благодарност до хероите кои се први во борбата против коронавирусот

Опсервер - 22.03.2020

– Рафаел Надал ги искористи социјалните медиуми за да испрати порака до секој кој во моментов се бори со коронавирусот. Триесет и три годишниот освојувач на 19 Гренд слем титули, им се заблагодари на сите во првите редови во оваа битка и вдахна ...

„Сакам да ве информирам дека предмалку ги добив резултатите и дека сум позитивен на корона вирусот…“

Либертас - 22.03.2020

Фејсбук статус на Иван Стефановски: Драги роднини и пријатели сакам да ве информирам дека предмалку ги добив резултатите и дека сум позитивен на корона вирусот COVID-19. Сега за сега сум добар, со некои благи симптоми.

Австралија од утре воведува нови, ригорозни мерки против коронавирусот

Опсервер - 22.03.2020

– Во Австралија од утре се затвораат сите барови, клубови, кина, казина, спортски и верски објекти, а донесени се и други поостри мерки за да се намали можноста од ширење на вирусот, соопшти премиерот Скот Морисон.

Докторка заболена од корона вирусот, сама се излекувала дома, користела 3 работи, раскажува како

НМД - 22.03.2020

Во светот од корона вирусот досега умреа 14.441 луѓе, а се излекувале 96.958 лица. Една од оздравените е и докторката Клер Герада која за британскиот Дејли мејл ги открила клучните работи кои и помогнале во лекувањето од корона вирусот – ...

Австралија од утре воведува нови, ригорозни мерки против коронавирусот

Либертас - 22.03.2020

Во Австралија од утре се затвораат сите барови, клубови, кина, казина, спортски и верски објекти, а донесени се и други поостри мерки за да се намали можноста од ширење на вирусот, соопшти премиерот Скот Морисон.

Браво за гестот: Скопјанец од Маџари јавно објави дека има коронавирус

Бриф - 22.03.2020

„Драги роднини и пријатели сакам да ве информирам дека предмалку ги добив резултатите и дека сум позитивен на корона вирусот COVID-19. Сега за сега сум добар, со некои благи симптоми. Од вторникот сум изолиран во стан во Маџари со надеж дека не сум ...

Бидете херои останете дома, порача Димитриевски

Kumanovo News - 22.03.2020

- Куманово има три потврдени позитивни случаи на коронавирусот, за жал еден од нив заврши со смртни последици, согласно информациите коишто ги добивме од Централниот кризен штаб. Сакам да искажам длабоко сочувство до семејството на починатата ...

Спасовски: Останете дома, почитувајте ги рестрикциите за да го запреме вирусот

Kumanovo News - 22.03.2020

– За жал, во доцните часови на минатата ноќ, од последици предизвикани од коронавирусот, ја добивме првата жртва. Сочувствувам со семејството на починатата, моја сограѓанка од Куманово. Сите мои мисли се сега со нејзиниот син во неговата борба со ...

Иван Стефановски: Позитивен сум на КОВИД-19, молам бога да не сум го раширил на други луѓе

Женски магазин - 22.03.2020

За прв пат, на социјалните мрежи јавно сподели за своите резултати од тестирањето и за симптоми лице позитивно на коронавирус во земјава. Објавата на Иван Стефановски, ви ја пренесуваме во целост: „Драги роднини и пријатели сакам да ве информирам ...

Повеќе од 22.000 случаи на коронавирус во САД

Centar - 22.03.2020

Регистрирани се над 22 илјади случаи на новиот вирус во Соединетите држави. Досега починаанајмалку 281 ...

Милан се подготвува за сезона без Златан

Опсервер - 22.03.2020

– Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, најверојатно ќе ја заврши кариерата по крајот на сезоната, предвидува „Газета дело Спорт“. 38-годишниот Швеѓанец сè уште не ја објавил својата одлука, но „росонерите“ веќе прават планови за следната кампања ...

Совесен граѓанин со потег за почит: Предмалку ги добив резултатите, позитивен сум на КОВИД-19

Скопје инфо - 22.03.2020

Како што предмалку информираа од Министерството за здравство во Македонија имаме нови 29 случаи на коронавирусот, а еден од нив е и овој млад скопјанец кој како совесен граѓанин својата состојба ја објави на социјалните мрежи со цел секој кој бил во ...

Костовски: За жал во Куманово започна испишувањето на црниот биланс со човечки жртви од Корона вирусот

iPortal - 22.03.2020

Сочувство до семејството на починатата, наша сограѓанка од Куманово. За жал во Куманово започна испишувањето на црниот биланс со човечки жртви од Корона вирусот. Почитувани граѓани, знаевме дека овој подмолен вирус зема жртви.

Австралија од утре воведува нови, ригорозни мерки против коронавирусот

24Инфо - 22.03.2020

Во Австралија од утре се затвораат сите барови, клубови, кина, казина, спортски и верски објекти, а донесени се и други поостри мерки за да се намали можноста од ширење на вирусот, соопшти премиерот Скот Морисон.

Хрватска полиција со апел граѓаните на Загреб поради коронавирусот да не се собираат пред зградите

Опсервер - 22.03.2020

– Хрватската полиција апелира граѓаните да не се собираат пред зградите по земјотресот, бидејќи може лесно да дојде до ширење на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА, веднаш по потресот голем број граѓани се групираа пред зградите, а тоа ...

Медицинска сестра од Италија си го одзела животот, чекајќи резултати од тест за коронавирус

24Инфо - 22.03.2020

Додека Италија секојдневно пријавува неколку стотици смртни случаи, а докторите апелираат до луѓето да останат дома, пристигнуваат уште страшни вести. Медицинска сестра извршила самоубиство додека ги чекала резултатите на тестот за коронавирус, ...

Воведено скратено работно време во Општина Македонска Каменица поради Ковид-19

Република - 22.03.2020

Општина Македонска Каменица воведе скратено работно време за време на ново настанатата криза наметната од ширењето на вирусор КОВИД-19. Согласно заклучоците донесени на 23-та седница на Владата одржана на 19 март, а поради спречување на опасноста од ...

Американскиот потпретседател негативен на Ковид-19

24Инфо - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за ...

Американскиот потпретседател негативен на Ковид-19

Опсервер - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за ...

Мицкоски: Отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака, заедничкиот непријател кој мора да го победиме ...

4NEWS - 22.03.2020

Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со заразени со вирусот Корона е најголем од почетокот на оваа Пандемија во Македонија. Тежок ден за луѓето кои се во првата линија на борба против вирусот, но искрено верувам ...

Надал: Фала им на хероите кои се први во борбата против коронавирусот

Денешен - 22.03.2020

Рафаел Надал ги искористи социјалните медиуми за да испрати порака до секој кој во моментов се бори со коронавирусот. Триесет и три годишниот освојувач на 19 Гренд слем титули, им се заблагодари на сите во првите редови во оваа битка и вдахна ...

Коронавирусот и Македонците: Ни треба медијатор!

Либертас - 22.03.2020

Издржавме пет века турско, 40 години социјализам, 30 години транзиција, толку ли е тешко да се издржи некој ден, недела, ајде да не баксузирам, ама и месец изолација? И тоа дома. Никој не мора да седи врзан за радијатор. Барем засега.

Воведено скратено работно време во Општина Македонска Каменица поради Ковид-19

Либертас - 22.03.2020

– Општина Македонска Каменица воведе скратено работно време за време на ново настанатата криза наметната од ширењето на вирусор КОВИД-19. Согласно заклучоците донесени на 23-та седница на Владата на Република Северна Македонија одржана на 19 март, а ...

Медицинска сестра од Италија си го одзела животот, чекајќи резултати од тест за коронавирус

Centar - 22.03.2020

Додека Италија секојдневно пријавува неколку стотици смртни случаи, а докторите апелираат до луѓето да останат дома, пристигнуваат уште страшни вести. Медицинска сестра извршила самоубиство додека ги чекала резултатите на тестот за коронавирус, ...

Иван Стефановски објави дека е позитивен на КОВИД 19 и упати апел серизоно да се сфати ситуацијата

AKO - 22.03.2020

Иван Стефановски е еден од заразените со коронавирус. Тој, откако ги добил резултатите, се изолирал во стан во Маџари, но сосема одговорно, јавно објави за да ги предупреди сите роднини и пријатели.

Воведено скратено работно време во Општина Македонска Каменица поради Ковид-19

MakPress - 22.03.2020

Општина Македонска Каменица воведе скратено работно време за време на ново настанатата криза наметната од ширењето на вирусор КОВИД-19. Согласно заклучоците донесени на 23-та седница на Владата на Република Северна Македонија одржана на 19 март, а ...

Австриски доктор објави среќни вести: 2 медицини помагаат против корона!

Магазин - 22.03.2020

Австриската влада одвои нови 22 милиони евра во истражувањето во борбата против коронавирус, а Клиничката покраина Салзбург веќе го има својот прв третман во болниците. Владата финансира клинички студии за ефектите на лековите и супстанците против ...

Милан се подготвува за сезона без Златан

MakPress - 22.03.2020

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, најверојатно ќе ја заврши кариерата по крајот на сезоната, предвидува „Газета дело Спорт“. 38-годишниот Швеѓанец сè уште не ја објавил својата одлука, но „росонерите“ веќе прават планови за следната кампања ...

Медицинска сестра од Италија се самоубила, откако добила симптоми од корона вирус

Скопје1 - 22.03.2020

Италија се бори со последни сили против епидемијата со коронавирусот. Вчера во Италија бројот на починати се искачи на 793 луѓе од коронавирусот. Додека државата секојдневно пријавува неколку стотина смртни случаи, а докторите апелираат на луѓето да ...

Мицкоски со отворено писмо до власта: Заедно ќе ја победиме оваа битка, затоа што ја сакаме Македонија

Магазин - 22.03.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати отворено писмо по повод коронавирусот и мерките кои се воведуваат во Република Македонија. Тој вели дека ова отворено писмо е будење на свеста и значи подадена рака до власта, а заедничкиот непријател ...

Американскиот потпретседател негативен на Ковид-19

MakPress - 22.03.2020

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер. – Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за ...

Мицкоски бара полициски час од 18.00: Заедно сигурно ќе победиме

Expres - 22.03.2020

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски побара власта да преземе дополнителни мерки во битката против коронавирусот. Целото отворено писмо до јавноста: Почитувани граѓани, Драги пријатели, Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот ...

Се за членовите на Кинескиот докторски тим: Еве кои се лекарите кои ќе и помогнат на Србија против корона вирусот!

Магазин - 22.03.2020

Вчера во Србија пристигнаа шест медицински експерти од Кина за да и помогнат на Србија да се бори против новиот коронавирус. Тоа е стручен тим од првата линија на борба против вирусот Ковид-19.

Хрватска полиција со апел граѓаните на Загреб поради коронавирусот да не се собираат пред зградите

MakPress - 22.03.2020

Хрватската полиција апелира граѓаните да не се собираат пред зградите по земјотресот, бидејќи може лесно да дојде до ширење на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА, веднаш по потресот голем број граѓани се групираа пред зградите, а тоа ...

Корона може да биде сезонска болест: Доктор Глигиќ откри како вирусот слабее и кога да очекуваме крај!

Магазин - 22.03.2020

Д-р Ана Глигиќ е меѓународно признат вирусолог кој ја доживеа својата кариера во времето на епидемијата на сипаници, познатата вариола вера во 1972 година, која ја стави во позиција на чело на лабораторијата.

Тавила од СЗО: Колку се почитуваат мерките и препораките со толкава брзина ќе се шири коронавирусот

MakPress - 22.03.2020

Неопходно е целосно спроведување на мерките и препораките, зошто од тоа зависи со колкава брзина ќе се шири епидемијата. Тоа, пак е многу важно за да може здравствениот систем да ги прифати сите пациенти кои ќе имаат потреба и да ги лекува, смета ...

(ФОТО)Драги роднини и пријатели, пред малку ги добив резултатите – позитивен сум на корона вирусот, од вторникот сум ...

Скопје1 - 22.03.2020

ФБ статус: Драги роднини и пријатели сакам да ве информирам дека предмалку ги добив резултатите и дека сум позитивен на корона вирусот COVID-19. Сега за сега сум добар, со некои благи симптоми.

Пласидо Доминго – позитивен на Ковид -19

Скопје1 - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач 79 годишниот Пласидо Доминго инфициран со коронавирус. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук. -Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав позитивен тест за Ковид -19.

Според шефот на чешката дипломатија, ЕУ „заспала“ за ситуацијата со коронавирусот

MakPress - 22.03.2020

Европските институции требаше побрзо да реагираат за време на пандемијата на коронавирус, оцени денеска министерот за надворешни работи на Чешка Томаш Петричек. Тој упати критики и до претседателката на Европската комисија Урсула фон дер лајен, ...

Мицкоски со отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака

MakPress - 22.03.2020

Ова отворено писмо го пишувам во предвечерието на денот кога црниот биланс со заразени со вирусот Корона е најголем од почетокот на оваа Пандемија во Македонија. Тежок ден за луѓето кои се во првата линија на борба против вирусот, но искрено верувам ...

Додека состојбите со коронавирусот кулминираат, децата на Заеви се луксузираат: Корона за цел свет, за Ева нов ...

Вистина.мк - 22.03.2020

Корона кризата секојдневно влегува во нов пик, има се повеќе заразени, се повеќе починати во светот, а веќе и кај нас… И додека мора да седиме дома купувајќи време заразата да мине, времето не гази сите нас… Фирмите затворени, вработените ...

Надал: Благодарност до хероите кои се први во борбата против коронавирусот

MakPress - 22.03.2020

Рафаел Надал ги искористи социјалните медиуми за да испрати порака до секој кој во моментов се бори со коронавирусот. Триесет и три годишниот освојувач на 19 Гренд слем титули, им се заблагодари на сите во првите редови во оваа битка и вдахна ...

Самка Ибраимоски го моли Бога со дождот да си отиде и коронавирусот?!

Expres - 22.03.2020

Самка Ибраимоски, ексминистер без ресор во Владата на Зоран Заев, поранешен пратеник од Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР), коалициски партнер на СДСМ, со сопствен придонес во битката со ...

Пласидо Доминго е позитивен на Ковид -19

MakPress - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) е заразен со коронавирус, откако неговиот тест се покажал позитивен. Веста за заразувањето Доминго ја соопшти самиот на својот профил на фејсбук -Се чувствувам обврзан да ве информирам дека имав позитивен ...

Оперската легенда Пласидо Доминго објави дека има КОВИД 19

AKO - 22.03.2020

Шпанскиот оперски пејач, 79 годишниот Пласидо Доминго, објави дека има коронавирус. ,,Чувствувам дека е моја морална должност да ви соопштам дека сум позитивен на тестот за COVID19, вирусот Корона.

ДОКТОР, ЕКСПЕРТ ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Еве зошто не се плашам од КОРОНА ВИРУСОТ!

Магазин - 22.03.2020

„Јас сум лекар и експерт за заразни болести. Повеќе од 20 години секојдневно запознавам болни луѓе и веќе работев во болници во поголемите градови и во најсиромашните делови на Африка со ХИВ, Адис, туберкулоза, САРС, дифтерија, сипаници , лишаи, ...

Мицкоски: Ова отворено писмо будење на свеста значи подадена рака до власта со кое сакам да потенцирам дека во нас ...

Скопје1 - 22.03.2020

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати отворено писмо до власта за будење на свеста и подадена рака, заедничкиот непријател кој мора да го победиме е пандемијата која одзема животи.

Австралија од утре воведува нови, ригорозни мерки против коронавирусот

MakPress - 22.03.2020

Во Австралија од утре се затвораат сите барови, клубови, кина, казина, спортски и верски објекти, а донесени се и други поостри мерки за да се намали можноста од ширење на вирусот, соопшти премиерот Скот Морисон.

Општина М.Каменица со нови мерки за справување со Ковид-19

Канал5 - 21.03.2020

Во Македонска Каменица се одржа нов состанок на Кризниот штаб за спречување и ширење на заразата со вирусот Ковид -19, на кој е разгледана моменталната состојба во нашата држава. Во согласност со мерките и препораките на Влада на Република ...

СДСМ: Сега е време на одговорност, заемна почит и помош во борбата против коронавирусот, секој човек е важен!

Фокус - 21.03.2020

Денес го живееме времето кога сите ние сме еднакви пред предизвикот заеднички да се бориме со опасниот вирус од кој е погоден речиси целиот свет и воедно е време кога треба да се покаже вистинска колективна одговорност, заедничка акција и ...

СДСМ:Сега е време на одговорност, заемна почит и помош во борбата против коронавирусот, секој човек е важен!

Канал5 - 21.03.2020

Граѓаните да ги слушаат препораките и да останат дома, затоа што така си помагаме и себе си и на другите. Денес го живееме времето кога сите ние сме еднакви пред предизвикот заеднички да се бориме со опасниот вирус од кој е погоден речиси целиот ...

Коронавирус: „Непобедливите“ тинејџери не сакаат да седат дома

Deutsche Welle - 21.03.2020

Родителите и полицијата се мачат да ги сопрат младите луѓе да останат во своите домови поради пандемијата на коронавирусот. Психолозите велат „тие се чувствуваат непобедливо“. Тинејџер: „Не можам да седам дома цел ден.

Хоспитализираниот на Инфективно во велешката болница нема коронавирус

Канал5 - 21.03.2020

Хоспитализираниот од завчера сомнителен случај на Инфективното одделение во велешката Општа болница е негативен и нема корона вирус покажал тестот кој бил извршен на него,а негативни се и тестовите на членовите на неговото семејство.

Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Deutsche Welle - 21.03.2020

Во ВМРО-ДПМНЕ се чини се случува некакво раслојување како да се постават во кризата со коронавирусот. Нихилистичките ставови не одѕвонуваат кај луѓето кои седат дома и стравуваат за сопственото и здравјето на најблиските Можеби за некого да изгледа ...

Хрватска го запира и јавниот превоз поради коронавирусот

Сакам да кажам - 21.03.2020

Хрватска од утре го запира целиот јавен превоз во земјата, во обидите да се спречи ширењето на коронавирусот. Властите денеска објавија дека во земјата досега има 168 случаи на коронавирус, 40 повеќе во однос на вчера, а едно лице почина.

По бабата со Ковид-19 заболени и мајката и дедото на девојчето во Штип

24 Вести - 21.03.2020

Четиригодишното девојче од Штип заразено со корона вирус е со благо изразени симптоми информираат од штипската Клиничка болница. По девојчето и една од бабите тестовите за присуство на вирусот Ковид 19 се позитивни и за мајката и дедото.

Во делови на Скопје се почитува апелот да не се излегува од дома, но во некои населби – не

Алсат-М - 21.03.2020

На пладне, Градскиот парк во Скопје полупразен. Најчесто по двајца, граѓаните шетаа на пролетното сонце. Немаше гужва иако денеска е сабота. Поголем дел од луѓето се дома. Некој џогираше, некој возеше велосипед, некој пешачеше.

Ковид 19 закана и за младите – мора да се почитуваат мерките, бидејќи последиците можат да бидат големи

ТВ21 - 21.03.2020

Епидемологот Лилзиме Бајрами во дебатниот магазин „EU click“ на ТВ21 советува што треба граѓаните да прават за да се заштитат од коронавирусот. Марио Калива од „Арбарес Хора“ од Сицилија преку линковско вклучување во „EU click“ на ТВ21 и појасни ...

Мајк Пенс и неговата сопруга ќе бидат тестирани на коронавирус

Канал5 - 21.03.2020

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјавил дека тој и неговата сопруга ќе бидат тестирани на коронавирус, јавува „Ројтерс“. Пенс тоа го изјавил откако вработен во неговиот кабинет бил позитивен на вирусот.

Тепачка во продавница во Париз оти нема производи

Независен - 21.03.2020

На социјалните мрежи кружат снимки и фотографии од празни полици во продавниците во Европа каде ситуацијата поради корона вирусот е се потешка. На снимките од Франција се гледаат празни улици, но во продавниците има редици, додека тензиите меѓу ...

Корона вирусот му се погоди на Виктор Орбан

Независен - 21.03.2020

Leaders' Meeting on refugee flows along the Western Balkans route Министерот за правда на Унгарија поднел предлог закон до Парламентот вонредната состојба поради корона вирусот да се продолжи до крајот на 2020 година, со што ќе се суспендира ...

Заразен член на канцеларијата на американскиот потпретседател Пенс

МКД - 21.03.2020

Член на канцеларијата на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен за коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп ниту Пенс не биле во контакт со него, објави вчера портпаролката на Пенс, Кејти Милер.

Општина М.Каменица со нови мерки за справување со коронавирусот

А1 On - 21.03.2020

Во Македонска Каменица се одржа нов состанок на Кризниот штаб за спречување и ширење на заразата со вирусот Ковид -19, на кој е разгледана моменталната состојба во нашата држава. Во согласност со мерките и препораките на Влада на Република Северна ...

Изолацијата поради коронавирусот може да спаси повеќе животи спречувајќи го загадување отколку инфицирањето

Радио МОФ - 21.03.2020

Глобалната изолација поради корона-вирусот КОВИД-19, ги затвори фабриките и намали патувањaта, со што се намали и смртоносното аерозагадување и стакленичките гасови кои ја загреваат површината на планетата Земја, јавува Форбс .

Почнува нова ера: Потпишан договор, а Коронавирусот е во клаузулата

Спортманија - 21.03.2020

Клубовите мора некако да се заштитат Коронавирусот со огромна брзина се прошири низ Германија. Повеќе од 10.000 заболени има во една од најмоќните земји во светот. Поради опасниот вирус моментно сите спортови се сопрени, а не се знае кога ќе ...

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ предлага како да се работи од дома за време на корона вирус?

Екран - 21.03.2020

Една од препораките, за време на светската пандемија поради корона вирусот, е да се биде во домашна изолација и да се работи од дома. Фчерашни новости влезе во еден изолиран дом се со цел да ви долови како изгледа еден работен ден во изолација на ...

Се појавија нови симптоми на коронавирусот, а некои од заболените немаат температура

Курир - 21.03.2020

Без оглед на зголемениот број на заразени од коронавирусот, поголемиот дел од нив патат од благи симптоми и потоа набрзо закрепнуваат. Кинеските експерти предупредиле дека откриле нови симптоми на Ковид-19, вклучувајќи и дијареа, губење апетит и ...

И во Франција завладеа хаос поради коронавирусот: Тепачка пред супермаркет поради намирници (ВИДЕО)

Press24 - 21.03.2020

Во сите земји каде што има регистрирани случаи на заболени со коронавирусот, луѓето панично купуваат и ги празнат полиците на супермаркетите. На социјалните мрежи може да се видат и снимки на кои се празни полиците или пак огромни редици пред ...

Рајн Некар се претвори во корона жариште – шести позитивен случај!

24 Ракомет - 21.03.2020

Откако беа потврдени позитивните тестови на Мадс Менса Ларсен, Гедеон Гвардиола, Јаник Колбахер, Микел Апелгрен, како и тренерот Мартин Швалб, денеска беше потврдено дека уште еден ракометар се заразил со коронавирусот.

Седи дома со советите на Филипче, наспроти неодговорноста на Мицковски и Николоски

Нова ТВ - 21.03.2020

Низ историјата, многу често, лидерите се дефинирани според тоа на кој начин одговарале на големи кризи, експлозии од кризи, со кои се соочувале самите тие, нивната држава, светот. Стравот со кој се соочени денешните светски лидери не ја намали, ...

Корона комуникација - Кредибилни vs лажни вести (1:0)

Press24 - 21.03.2020

Потрагата по кликови, побрза заработувачка, како и различните интереси и аспирации на локално, регионално и глобално ниво во изминативе година го окупираа информативниот простор. Масовната употреба на интернетот и социјалните медиуми од страна на ...

Фудбалот по пандемијата повеќе нема да биде ист, екипите нема да се расфрлаат со пари за трансфери

Слободен Печат - 21.03.2020

Фудбалот мораше да се соочи со болната реалност кога го погоди целиот свет, пандемијата на коронавирусот. Фудбалот низ целиот свет е ставен во „карантин“ поради пандемијата на коронавирусот, првенствата се одложени на неодредено време и во овие ...

Вирусологот Ана Глигиќ: Може да се случи коронавирусот да прерасне во сезонска болест

Слободен Печат - 21.03.2020

Д-р Ана Глигиќ е меѓународно признат вирусолог која пикот на кариерата го доживеала во време на епидемијата на малите сипаници во Србија. Иако е одамна во пензија д-р Глигиќ ја следи работата на помладите колеги и сигурно е една од најспособните да ...

Уште вакво нешто не видовме: Среде епидемија измислија “корона маникир“

Курир - 21.03.2020

Сме виделе многу луди трендови за убавина на Инстаграм изминатите години, како што се ѓаволски усни или вештачки солзи, но трендот што сега ги преплави социјалните мрежи е најлудиот досега.

Габијадини раскажа како го известиле за КОВИД19: Мислев се шегуваа, а потоа…

Спортклуб - 21.03.2020

Фудбалерот на Сампдорија, на кого пред извесен период му беше дијагностициран КОВИД 19, раскажа како се чувствувал кога го информирале за таа ситуација. Маноло Габијадини ја раскажа ситуацијата кога дознал дека е всушност позитивен на Корона вирус.

17,9% од заразените со корона вирус не покажуваат никакви симптоми

Иновативност - 21.03.2020

Деновиве сите се прашуваат дали се носители на корона вирусот, дали дошле во контакт со некој кој веќе е заразен со вирусот, а не го знаaт тоа? Што доколку ја пренесат заразата на други, а не сте ни свесни за тоа? Forbes пренесува истражување токму ...

Во Дебрца се врши дезинфекција за превенција од ширење на коронавирусот Ковид 19

OhridNews - 21.03.2020

Согласно препораките за превенција од ширењето на коронавирусот Ковид-19 денес екипите на ЈКП “Дебрца” Белчишта, со помош на ЈП „Охридски Комуналец“ Охрид презедоа превентивни активности за дезинфекција на јавните површини во дел од населените места ...

Коронавирусот предвреме завршува една голема фудбалска кариера?

Екипа - 21.03.2020

Се врати во Милан со план да игра до јуни 2021 и во Серија А, но се чини дека Златан Ибрахимовиќ предвреме ќе ја заврши својата кариера. Како што пренесува „Газета дело спорт“, Ибрахимовиќ планира повлекување од фудбалот на крајот од сезоната а еден ...

Се појавија нови симптоми на коронавирусот, а некои од заболените немаат температура

Press24 - 21.03.2020

Без оглед на зголемениот број на заразени од коронавирусот, поголемиот дел од нив патат од благи симптоми и потоа набрзо закрепнуваат. Кинеските експерти предупредиле дека откриле нови симптоми на Ковид-19, вклучувајќи и дијареа, губење апетит и ...

Главниот санитарен инспектор на Русија, Онипченко: „Ова е единствен начин да се заштитите од корона вирусот – Во ...

Екран - 21.03.2020

Генадиј Онишченко е службеник на руската влада. Тој е главен санитарен инспектор на Русија и го привлече вниманието на руските медиуми со изјавата дека не постои посебен лек за коронавирус, исто како што не постои лек за грип и други вирусни ...

Бизнис-заедницата бара пошироки мерки за помош на компаниите

Факултети - 21.03.2020

Најавите за затворање на капацитети стигнуваат секојдневно, а компаниите алармираат дека ќе немаат за исплата на плати на работниците Да се дополнат и прошират економските мерки за справување со ударот предизвикан од ширењето на коронавирусот, бара ...

Коронавирусот предвреме ќе го пензионира Ибрахимовиќ?!

Sport 1 - 21.03.2020

Коронавитусот најверојатно предвреме ќе му ја заврши кариерата на еден од најдобрите голгетери - Златан Ибрахимовиќ. Швеѓанецот во текот на зимскиот трансфер рок пристигна во редовите на Милан, а од неговото доаѓање „росонерите“ бележат далеку ...

Научници снимиле како коронавирусот влегува во здравите клетки!

USB - 21.03.2020

Научниците објавија фотографии кои прикажуваат како коронавирусот влегува во клетките на организмот. Сето тоа го фотографирале на американскиот Институт за здравје на еден од пациентите. Научниците го скенирале вируст под микроскоп, а потоа сето тоа ...

Локвенец не се откажува од платата во време на борба со коронавирусот – „Кој ќе ми ги храни децата“ ?

Алфа - 21.03.2020

Ќе го следи ли Македонија примерот на држави од соседството каде се носат одлуки за намалување на платите на функционерите и овие средства се пренаменуваат за борба против корона вирусот? Повеќе индивидуални иницијативи веќе се појавија на ...

Русија им предаде на 13 земји тест-системи за откривање коронавирус

Руска реч - 21.03.2020

„Роспотребнадзор“ им предаде на 13 земји тест-системи за спроведување повеќе од 100 илјади испитувања за коронавирусна инфекција COVID-19. „Роспотребнадзор“ веќе предаде изработени од БУН ГНЦ ВБ „Вектор“ тест-системи за спроведување повеќе од 100 ...

Левандовски донира еден милион евра за борба против Covid-19

Екипа - 21.03.2020

Светот е во глобална битка против коронавирусот. Здравствените работници се борат за здравјето на граѓаните, во Италија и во Шпанија, во Германија е се покритично, а големите спортски ѕвезди донираат значајни финансиски средства во фондовите за ...

Семејство Левандовски донира 1 милион евра во борбата со коронавирусот

TopSport - 21.03.2020

Голгетерот на минхенски Баерн, Роберт Левандовски и неговата сопруга Ана решија да се приклучат на кампањата #WeKickCorona#. Тие донираа 1 милион евра во борбата против опасниот вирус кој со голема брзина се шири низ Европа и во светот.

Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Независен - 21.03.2020

Во ВМРО-ДПМНЕ се чини се случува некакво раслојување како да се постават во кризата со коронавирусот. Нихилистичките ставови не одѕвонуваат кај луѓето кои седат дома и стравуваат за сопственото и здравјето на најблиските ЉУПЧО ПОПОВСКИ (колумна за ...

Дамата Ана и ѕверот за голови Роберт со потег за респект – Левандовски донираа милион евра

Спортманија - 21.03.2020

Семејството Левандовски со донација и се приклучи на кампањата #WeKickCorona# Ана и Роберт Левандовски се приклучија на кампањата #WeKickCorona# со донација од еден милион евра, што е потег за респект.

Рецензија Како сајтот на Google ќе се бори со корона вирусот?

Телефони.мк - 21.03.2020

Google по неколку недели лансираше специјализиран веб сајт кој на едно место ги обединува сите информации од релевантни извори поврзани со ширењето на пандемијата со корона вирусот. Новиот веб сајт https://www.google.com/covid19 е наменет пред се да ...

Левандовски донираше 1 милион евра за борба против коронавирусот

Sport 1 - 21.03.2020

Ѕвездата на Баерн Минхен, Роберт Левандовски даде 1 милион евра за борба против коронавирусот и испрати моќна порака. Пред некој ден слична донација направија и неговите соиграчи Леон Горецка и Џошуа Кимих.

Секоја чест: Левандовски донираше 1.000.000 евра за борба против коронавирусот

Спортклуб - 21.03.2020

По Леон Горецка и Џошуа Кимих, следната ѕвезда на Баерн која одлучи да се вклучи во борбата против коронавирусот е Роберт Левандовски. Еден од најдобрите напаѓачи во Европа покажа дека не заборава од каде е и на кој начин тргна кон фудбалското ...

Роберт и Ана Левандовски донираа еден милион евра за борба против коронавирусот

Sport M - 21.03.2020

После Леон Горецка (25) и Џошуа Кимих (25), следната sвезда на Баерн која реши да се вклучи во борбата против коронавирусите е Роберт Левандовски (31). Послкиот напаѓач и неговата сопруга Ана (31) донираа 1 милион евра за да помогнат во борбата ...

Роберт и Ана донираа милион евра во борбата против коронавирусот, па порачаа: Денеска сите играме за еден тим, да ...

Дерби - 21.03.2020

Најдобриот полски фудбалер, Роберт Левандовски и неговата сопруга Ана донираа 1 милион евра за борбата против коронавирусот. Оваа пандемија на КОВИД-19 стана голем проблем за светот, има многу заразени, многу луѓе ги загубија своите животи, па во ...

Левандовски и неговата сопруга донираа 1 милион евра во битката против коронавирусот

SportMedia - 21.03.2020

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски и неговата сопруга Ана донираа 1 милион евра во борбата со коронавирусот. Претходно, слични суми обезбедија двајца други играчи на баварците, Џошуа Кимих и Леон Горецка.

Вработен во кабинетот на Пенс заразен со коронавирусот

Сител - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту Пенс, не биле во контакт со него, сооопшти ноќеска порпартолката на потпретседателот Кети Милер.

Вработен во кабинетот на Пенс заразен со коронавирусот

А1 On - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту Пенс, не биле во контакт со него, сооопшти ноќеска порпартолката на потпретседателот Кети Милер.

СДСМ:Сега е време на одговорност, заемна почит и помош во борбата против коронавирусот, секој човек е важен!

Сител - 21.03.2020

Денес го живееме времето кога сите ние сме еднакви пред предизвикот заеднички да се бориме со опасниот вирус од кој е погоден речиси целиот свет и воедно е време кога треба да се покаже вистинска колективна одговорност, заедничка акција и ...

Вработен кај американскиот потпретседател се заразил со коронавирусот

360 степени - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту Пенс, не биле во контакт со него, сооопшти ноќеска порпартолката на потпретседателот Кети Милер.

Короната стигна во кабинетот на Мајк Пенс

Независен - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту Пенс, не биле во контакт со него, сооопшти ноќеска порпартолката на потпретседателот Кети Милер.

Паника во Белата куќа – член на кабинетот на Мајкл Пенс заразен со вирусот

Курир - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронарниот вирус, соопшти Белата куќа. Кабинетот на Пенс во петокот вечер извести за резултатите од тестот, пренесува Ројтерс, истакнувајќи дека името на заразениот не е ...

Вработен во кабинетот на американскиот потпретседател Пенс е позитивен на коронавирусот

Слободен Печат - 21.03.2020

Потпретседателот Пенс се наоѓа на чело на тимот што е задолжен за борба против коронавирусот во САД. Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту Пенс, ...

Коронавирусот влезе во Кабинетот на Мајк Пенс

+инфо - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту Пенс, не биле во контакт со него, сооопшти ноќеска порпартолката на потпретседателот Кети Милер.

СДСМ: Сега е време на одговорност, заемна почит и помош во борбата против коронавирусот, секој човек е важен!

ММС - 21.03.2020

Денес го живееме времето кога сите ние сме еднакви пред предизвикот заеднички да се бориме со опасниот вирус од кој е погоден речиси целиот свет и воедно е време кога треба да се покаже вистинска колективна одговорност, заедничка акција и ...

ФОТО: Бабичка плаче пред празните рафтови во супермаркет

Курир - 21.03.2020

Низ целиот свет владее паника предизвикана од пандемијата со коронавирусот КОВИД-19, поради што луѓето непотребно трупаат резерви на храна дома, оставајќи ги рафтовите празни и опустошени, со што најпогодени се повозразните лица, за кои не останува ...

Коронавирус: „Непобедливите“ тинејџери не сакаат да седат дома

Нова ТВ - 21.03.2020

Родителите и полицијата се мачат да ги сопрат младите луѓе да останат во своите домови поради пандемијата на коронавирусот. Психолозите велат „тие се чувствуваат непобедливо“. Тинејџер : „Не можам да седам дома цел ден.

СДСМ: Сега е време на одговорност, заемна почит и помош во борбата против коронавирусот, секој човек е важен!

А1 On - 21.03.2020

„Денес го живееме времето кога сите ние сме еднакви пред предизвикот заеднички да се бориме со опасниот вирус од кој е погоден речиси целиот свет и воедно е време кога треба да се покаже вистинска колективна одговорност, заедничка акција и ...

Општина Македонска Каменица со нови мерки за справување со Ковид-19

Сител - 21.03.2020

Во Македонска Каменица се одржа нов состанок на Кризниот штаб за спречување и ширење на заразата со вирусот Ковид -19, на кој е разгледана моменталната состојба во нашата држава. Во согласност со мерките и препораките на Влада на Република Северна ...

Пристигнаа резултатите: Хоспитализираниот на Инфективно во велешката болница нема коронавирус

Press24 - 21.03.2020

Хоспитализираниот од завчера сомнителен случај на Инфективното одделение во велешката Општа болница е негативен и нема корона вирус покажал тестот кој бил извршен на него,а негативни се и тестовите на членовите на неговото семејство.

Хоспитализираниот на Инфективно во велешката болница нема коронавирус

Сител - 21.03.2020

Хоспитализираниот од завчера сомнителен случај на Инфективното одделение во велешката Општа болница е негативен и нема корона вирус покажал тестот кој бил извршен на него,а негативни се и тестовите на членовите на неговото семејство.

Хоспитализираниот на Инфективно во велешката болница нема коронавирус

ММС - 21.03.2020

Хоспитализираниот од завчера сомнителен случај на Инфективното одделение во велешката Општа болница е негативен и нема корона вирус покажал тестот кој бил извршен на него,а негативни се и тестовите на членовите на неговото семејство.

Хоспитализираниот на Инфективно во велешката болница нема коронавирус

Курир - 21.03.2020

Хоспитализираниот од завчера сомнителен случај на Инфективното одделение во велешката Општа болница е негативен и нема корона вирус покажал тестот кој бил извршен на него,а негативни се и тестовите на членовите на неговото семејство.

Експертите: Подгответе се, дома би можеле да седиме со месеци

Слободен Печат - 21.03.2020

Со појавата на коронавирусот животот во целиот свет драстично се промени. Физички сме одвоени од луѓето кои ги сакаме, ги избегнуваме сите места, па дури и тие омилените, многу останаа без работа и ги чека финансиска неизвесност.

Ова се лековите кои моментално се користат за лечење на коронавирусот

Слободен Печат - 21.03.2020

Ова се најперспективните лекови против вирусот Ковид-19, а новинарите на Гардијан побарале докази за дали тие делуваат на болните и како. Лек против маларија: Клорокин Клорокин е евтин, широко достапен лек кој рутински се користи од 1945 година ...

Тажна глетка: Стара жена плаче пред празните рафтови во супермаркет (ФОТО)

Убавина и Здравје - 21.03.2020

Низ целиот свет владее паника предизвикана од пандемијата со коронавирусот КОВИД-19, поради што луѓето непотребно трупаат резерви на храна дома, оставајќи ги рафтовите празни и опустошени, со што најпогодени се повозразните лица, за кои не останува ...

Паника во Белата куќа – член на кабинетот на Мајкл Пенс заразен со вирусот

Независен - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен за коронарниот вирус, соопшти Белата куќа. Кабинетот на Пенс во петокот вечер извести за резултатите од тестот, пренесува Ројтерс, истакнувајќи дека името на заразениот не е ...

Нашинец заглавен во Калифорнија наместо помош од Амбасадата добил совет да седи кај што е, а има само туристичка виза

OhridNews - 21.03.2020

Како ескалира пандемијата предизвикана од коронавирусот Covid 19, така се зголемуваат проблемите на македонските државјани затекнати во разни држави низ светот. Нашинец, кој заради заштита на идентитетот инсистираше на анонимност, со туристичка виза ...

(Видео) Суперкомпјутер идентификувал 77 супстанци кои можат да го сопрат корона вирусот

Независен - 21.03.2020

Новиот вирус корона постави досега невиден предизвик за научниците, а брзината со која се шири диктира дека и тие ги забрзуваат нивните обиди за развој на вакцината против Ковид-19. И токму за вакви и слични работи е направен најбрзиот ...

Среќен роденден на тебе!

Порта 3 - 21.03.2020

Можеби звучи парадоксално но медиумската кампања ја направи традиционалната роденденска песничка „Среќен роденден на тебе!“ (Happy Birthday to You!) своевиден симбол на борбата против корона вирусот во Велика Британија.

Во Барселона денеска ќе имаат видео состанок, а темата не е по кејф на играчите

Спортманија - 21.03.2020

Коронавирусот прави големи проблеми за каталонскиот гигант Пандемијата од Коронавирусот прави финансиски штети во сите полиња на живеењето. Фудбалска Европа е замрена поради опасниот вирус, а финансиските загуби се големи.

„Детето бара да спие со нас откако сме дома поради мерките за коронавирусот“

Факултети - 21.03.2020

Мојата ќерка има 5 години. Откако почнаа мерките за спречување на ширењето на коронавирусот и престана да оди во градинка, прво ја чуваа баба ѝ и дедо ѝ неколку дена, а сега јас сум дома со неа.

10 познати личности кои преживеале страшни болести

Црнобело - 21.03.2020

Во светот постојат многу поопасни болести од корона вирусот кои, за среќа, не се пренесуваат така лесно, но и за кои веќе имаме третмани и терапии. Ни познатите не се имуни на овие болести, па понекогаш им се случува да „закачат“ нешто.

Видео-состанок во Барселона, намалување на платата на Меси и соиграчите

Екипа - 21.03.2020

Огромни финансиски загуби доживуваат и фудбалските клубови поради пандемијата од коронавирусот. Сосема очекувано, најголемите загуби се кај клубовите со најплатени играчи. Од таборот на Барселона најавија воведување непопуларни мерки како начин за ...

Три причини зошто децата се отпорни на коронавирусот

Pedijatar.mk - 21.03.2020

Проф. Џикиќ верува дека овој вирус, како и сите останати, ќе има свој век на траење од два до три месеци, но се надева дека со мерките кои се превземаат и нашата лична дисциплина, бројот на заразени и претходно ќе почне да се намалува.

Важен совет од лекарите: Ова е добар начин да се заштитите од коронавирусот!

+инфо - 21.03.2020

Кога заразениот пациент од коронавирусот кашла, кива или зборува, капките од неговата уста можат да завршат кај други лица, а тоа значи дека инфекцијата може да се прошири. Но, на она последно што предупредуваат лекарите е фактот дека пациентите со ...

Планирајте го одморот: Лекарите предвидуваат дека короната во Грција ќе исчезне до лето

Press24 - 21.03.2020

Лекарите имаат оптимиситчки прогнози за запирање на короната во регионот. Тие велат дека високите температури односно УВ зрачењето го убиваат вирусот. Доктор Бранимир Несторовиќ е убеден дека вирусот најбрзо ќе исчезне во Грција и оти луѓето можат ...

„Ковид-19“ може да опстане 22 дена во секретот на децата: Зошто децата се поотпорни на новиот коронавирус и дали се тие ...

Хаштаг - 21.03.2020

Бидејќи Ковид-19 се шири низ целиот свет, родителите се многу загрижени за своите деца. Сепак, децата досега докажаа дека се многу отпорни на сериозни инфекции со коронавирус. Но, научниците се сомневаат дека децата играат голема улога во ...

21: Спасовски – Од утре полициски час, се забранува движење на населението во периодот од 21 до 06 часот, на денешната ...

Frontline - 21.03.2020

Дневник на актуелности од 18 до 21 часот. Спасовски: Од утре полициски час , се забранува движење на населението во периодот од 21 до 06 часот. Вечерва на седница на Владата на Република Северна Македонија донесовме одлука за воведување најрадикални ...

Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Либертас - 21.03.2020

Во ВМРО-ДПМНЕ се чини се случува некакво раслојување како да се постават во кризата со коронавирусот. Нихилистичките ставови не одѕвонуваат кај луѓето кои седат дома и стравуваат за сопственото и здравјето на најблиските Можеби за некого да изгледа ...

Вицовите за коронавирусот и еволуцијата на нашата свест за него

Женски магазин - 21.03.2020

Уште водиме војна за останување дома и војната, наспроти сите предупредувања, се уште не е добиена. Но, во моментов не постои друг начин за запирање на ширењето на вирусот. Кој сфатил – сфатил, кој не сфатил – и натаму се загрозува себеси и тие ...

Американската амбасадорка со видео порака за состојбата со коронавирусот

Либертас - 21.03.2020

Американската амбасадорка Кејт Брнс, преку видео на Фејсбук се обрати до македонските граѓани: „Додека се соочуваме со предизвикувачко време во борбата со вирусот Ковид-19, сакам да оддадам признание на Владата и Министерството за здравство, а ...

СОЛИДАРИЗИРАЊЕ ВО ВОЈНА СО ВИРУСОТ: Животот може да го дадеме и цел, ама не и дел од пратеничките и министерските плати

Денешен - 21.03.2020

Имам три сина, ако вие ми ги храните ќе се откажам од платата, изјави за ТВ Алфа, пратеникот на СДСМ Хари Локвенец, во врска со предлогот пратениците и другите функционери да се откажат од дел од платите и надоместоците што ги земаат, како што е ...

Вработен во кабинетот на Пенс заразен со коронавирусот

Либертас - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту Пенс, не биле во контакт со него, сооопшти ноќеска порпартолката на потпретседателот Кети Милер.

Планирајте одмор во Грција, короната ќе заврши до лето

PressingTV - 21.03.2020

Лекарите имаат оптимиситчки прогнози за запирање на короната во регионот. Тие велат дека високите температури односно УВ зрачењето го убиваат вирусот. Доктор Бранимир Несторовиќ е убеден дека вирусот најбрзо ќе исчезне во Грција и оти луѓето можат ...

Потврден лек уште нема, а кoрона вирусот „не влегува дома со патиките“

CivilMedia - 21.03.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Вработен во кабинетот на Пенс заразен со коронавирусот

Бриф - 21.03.2020

Член на кабинетот на американскиот потпретседател Мајк Пенс е позитивен на коронавирус, но ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту Пенс, не биле во контакт со него, сооопшти ноќеска порпартолката на потпретседателот Кети Милер.