TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху: Ќе разговараме со Палестинците, само ако нема предуслови

Канал5 - 25.09.2011

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, изјави дека е подготвен да го прифати предлогот за обновување на разговорите со Палестинците, но единствено ако тие се водат без никакви предуслови.

Абас пречекан како херој

Deutsche Welle - 25.09.2011

Илјадници Палестинци денеска во Рамала го слават претседателот Махмуд Абас како херој. Абас, пак, со изјави кои се оценуваат како уште еден удар за мировниот процес, поради тоа што почетокот на ...

Либерман: Признавањето на Палестина ќе предизвика сериозни последици

Курир - 25.09.2011

Израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман, денеска предупреди дека евентуалното прифаќање на палестинското барање за државност од страна на Обединетите нации ќе предизвика сериозни ...

Евентуалното признавање на Палестина од страна на ОН ќе има последици

МРТ - 25.09.2011

Евентуалното прифаќање на палестинското барање за државност од страна на Обединетите нации ќе предизвила сериозни последици, предупреди денеска израелскиот министер за надворешни работи Авигдор ...

Либерман: Признавањето на Палестина ќе предизвика сериозни последици

+инфо - 25.09.2011

Евентуалното прифаќање на палестинското барање за државност од страна на Обединетите нации ќе предизвика сериозни последици, предупреди денеска израелскиот министер за надворешни работи Авигдор ...

Либерман повторно се заканува за палестинското барање

Р.С.Европа - 25.09.2011

Израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман изјави денеска дека ќе има „тешки последици “ доколку Обединетите Нации го одобрат либискиот предлог за државност.

Либерман: Евентуалното признавање на Палестина од страна на ОН ќе има сериозни последици

Алфа - 25.09.2011

Евентуалното прифаќање на палестинското барање за државност од страна на Обединетите нации ќе предизвила сериозни последици, предупреди денеска израелскиот министер за надворешни работи Авигдор ...

Грција го поддржува правото на Палестинците да имаат сопствена држава

МРТ - 25.09.2011

Грција целосно го поддржува барањето на Палестина за присоединување кон ОН, како и правото на Палестинците да имаат сопствена држава, изјави грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис ...

Советот за безбедност на ОН во понеделник за палестинското барање

МРТ - 25.09.2011

Советот за безбедност на ОН во понеделник ќе го разгледа барањето за членство на Палестина во ОН, изјави либанскиот амбасадор во ОН, кој во моментот претседава со тоа тело.

Aбас: По арапската пролет дојде и „палестинската пролет“

Р.С.Европа - 25.09.2011

Илјадници Палестинци во Рамала го пречекаа претседателот Махмуд Абас по неговото враќање од Њујорк каде што на Генералното собрание на Обединетите Нации го предаде барањето да се признае ...

Македонија ќе ги следи САД и ЕУ за палестинското прашање

Sky - 25.09.2011

Македонија ја поддржува позицијата на САД за тоа палестинското прашање да се затвори преку таканареченото решение со две држави кое треба да се постигне преку преговори меѓу Израел и палестинските ...

Кога принципите на Обама за Палестина би се однесувале и за Косово!

Вечер Прес - 25.09.2011

"Би бил многу среќен доколку принципите на американскиот претседател Барак Обама кои се однесуваат на Израел и Палестина се применат и на Косово и спорот меѓу српскиот и албанскиот народ...

Членството на Палестина ќе зависи од Советот за безбедност

Дневник - 24.09.2011

Одлуката дали Палесинците ќе добијат полноправно членство во Обединетите нации, веќе ќе зависи од Советот за безбедност.

Нетанјаху: Израел е спремен за мир со Палестинците

Дневник - 24.09.2011

Само директни преговори ќе донесат мир со Палестинците, истакна денеска премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху. Во говорот пред Генералното собрание на ОН Нетанјаху изјави дека „пружа рака кон ...

Хамас: Палестинците треба да ја извојуваат својата држава, а не да молат во ОН

Дневник - 24.09.2011

Палестинците треба да ја ослободат својата земја, а не да молат во ОН за признавање, изјави денеска Исмаил Ханија, лидер на радикалната палестинска група Хамас.

Малку надеж за блискоисточниот мировен процес

Deutsche Welle - 24.09.2011

Блискоисточниот квартет врши притисок за нови мировни преговори меѓу Израел и Палестинците. Но, двете страни стојат непомирливо една наспроти друга.

Милошоски ја усложни и така комплицираната положба на Македонија во однос на палестинското прашање

Канал5 - 24.09.2011

Иако воспоставувањето на диплопматски односи со Палестинската ослободителна организација не е директно заземање страна сепак е изненадување е што Милошоски кој 5 години не го стори тоа, сега сугерира ...

Големите сили инсистираат на нови преговори меѓу Израел и Палестина

Канал5 - 24.09.2011

Квартетот задолжен за Блискиот исток– Обединетите Нации, САД, Европската Унија и Русија, ги повикаа Израел и Палестина да ги обноват разговорите, откако вчера палестинскиот претседател Махмуд Абас во ...

Советот за безбедност в понеделеник за палестинското барање

Телма - 24.09.2011

Советот за безбедност на ОН во понеделник ќе го разгледа барањето за членство на Палестина во ОН, изјави либанскиот амбасадор во ОН, кој во моментот претседава со тоа тело.

Македонија ќе ги следи САД и ЕУ за палестинското прашање

Дневник - 24.09.2011

Македонија ја поддржува позицијата на САД за тоа палестинското прашање да се затвори преку таканареченото решение со две држави кое треба да се постигне преку преговори меѓу Израел и палестинските ...

Советот за безбедност на ОН в понеделник за палестинското барање

Дневник - 24.09.2011

Советот за безбедност на ОН в понеделник ќе го разгледа барањето за членство на Палестина во ОН, изјави либанскиот амбасадор во ОН, кој во моментот претседава со тоа тело.

Ламбринидис: Палестинците имаат право на држава, Израел право на безбедност

Дневник - 24.09.2011

Грција целосно го поддржува барањето на Палестина за присоединување кон ОН, како и правото на Палестинците да имаат сопствена држава, изјави грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис ...

Махмуд Абас му го врачи на Бан Ки-мун барањето за членство во ОН

Дневник - 24.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун му го врачи барањето до светската организација да ја признае палестинската држава, истакна портпарол на ОН.

Македонија е за солуција со две независни држави

Утрински - 24.09.2011

Високи извори од Владата брифираат во Њујорк дека македонскиот став околу Израел и Палестина е дека единственото решение се - две независни држави .

Албанија во „сендвич“ меѓу САД и ЕУ

Утрински - 24.09.2011

Специјално за „Утрински весник“ Тирана - Официјална Тирана се наоѓа во многу незгодна состојба во пресрет на изјаснувањето во ОН околу признавањето на Палестина како независна држава.

Русија ќе гласа за прием на Палестина во ОН

Дневник - 24.09.2011

Доколку биде оставено на Советот за безбедност да одлучува за приемот на Палестина во Обединетите нации, Русија ќе застане на нејзина страна.

Палестинците им дадоа рок од две недели на ОН

Р.С.Европа - 24.09.2011

Палестинците сакаат Советот за безбедност на Обединетите Нации да донесе одлука за нивната кандидатура за полноправно членство во организацијата во текот на следниве две недели.

ОН во понеделник ќе расправаат за Палестина

Р.С.Европа - 24.09.2011

Обединетите Нации во понеделник ке дискутираат за палестинското барање за приклучување кон Светската Организација, што вчера во Њујорк го поднесе Претседателот Махмуд Абаз.

Грција го поддржува палестинското барање

Р.С.Европа - 24.09.2011

Грција целосно го поддржува барањето на Палестина за присоединување кон ОН, како и правото на Палестинците да имаат сопствена држава.

Палестинското барање до ОН ќе се решава забрзано

Кајгана - 24.09.2011

Палестинското барање за полноправно членство во Обединетите нации како држава Палестина ќе биде проучено „по забрзана постапка“ и ќе биде предадено до Советот за безбедност, изјави во петокот ...

Абас му го врачи на Бан Ки-мун барањето за признавање на палестинската држава во ОН

Нетпрес - 24.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун му го врачи барањето до светската организација да ја признае палестинската држава, истакна портпарол на ОН.

Палестинското прашање во понеделник пред СБ

Курир - 24.09.2011

Советот за безбедност на ОН во понеделник ќе го разгледа барањето за членство на Палестина во ОН, изјави либанскиот амбасадор во ОН, кој во моментот претседава со тоа тело.

Палестина на прагот да стане независна држава

Курир - 24.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун му го врачи барањето до светската организација да ја признае палестинската држава, истакна портпарол на ОН.

Нетанјаху и понуди мир на Палестина

Курир - 24.09.2011

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху доцна синоќа изјави дека мирот со Палестинците нема да се постигне преку резолуција на ОН, туку со директни преговори, пренесоа светските агенции.

Грција го поддржува правото на Палестинците да имаат сопствена држава

Алфа - 24.09.2011

Грција целосно го поддржува барањето на Палестина за присоединување кон ОН, како и правото на Палестинците да имаат сопствена држава, изјави грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис ...

Абас му го врачи на Бан Ки-мун барањето за признавање на палестинската држава во ОН

Точка - 24.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун му го врачи барањето до светската организација да ја признае палестинската држава, истакна портпарол на ОН.

Палестина - држава број 194?

Н.Македонија - 24.09.2011

Палестинскиот претседател вчера му предаде на генералниот секретар на ОН барање за полноправно членство во светската организација.

Бил Клинтон: Нетанјаху е одговорен што нема мировен договор

Телма - 23.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е одговорен за тоа што не е постигнат договор со кој ќе стави крај на судирот меѓу Израел и Палестинците, изјави поранешниот американски претседател Бил Клинтон.

Бил Клинтон: Нетанјаху е одговорен што нема мировен договор

Вест - 23.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е одговорен за тоа што не е постигнат договор со кој ќе стави крај на судирот меѓу Израел и Палестинците, изјави поранешниот американски претседател Бил Клинтон.

Трнлив пат за Палестинците во ОН

Дневник - 23.09.2011

Испробајте го електронското издание на „Дневник“ Светските сили напорно работат на сценарио што би спречило дипломатска катастрофа на актуелниот собир на светските државници во Обединетите нации, но ...

Милошоски: Да ја признаеме палестинската држава

Утрински - 23.09.2011

Воспоставувањето дипломатски односи не е заземање страна во спор, смета Милошоски Барањето за прогласување палестинска држава, кое деновиве е тема во ОН, предизвика жешка дебата на собраниската ...

ОН, Палестина и Македонија

Утрински - 23.09.2011

Како да гласа Македонија за да го зачува стратегиското партнерство со САД, а да не го оддалечи од себе целиот арапски свет и големиот сојузник Турција Денес доаѓа моментот на вистината за стотици ...

Ромпуј побара од Израел и Палестина да ги обноват преговорите

Канал5 - 23.09.2011

Претседателот на Европската Комисија Херман ван Ромпуј од говорницата на Генералното собрание на Обединетите Нации ги повика Израелците и Палестинците да ги обноват директните преговори.

Палестинците подготвени за историскиот чекор

Deutsche Welle - 23.09.2011

Претседателот Махмуд Абас денеска ќе го поднесе барањето за рамноправно членство на Палестина во ОН. Потегот се очекува непосредно пред обраќањето на Абас пред Генералното собрание.

Што по барањето на Палестинците за признавање?

Deutsche Welle - 23.09.2011

Што може да се случи ако претседателот на Палестинците Махмуд Абас денеска сепак го поднесе барањето за признавање суверена држава во ОН? Ако сите дипломатски напори и разубедувања сепак не вродат со ...

Ден „Д“ за Палестина

Канал5 - 23.09.2011

Во Ерусалим се распоредува војска, а во Њујорк се водат интензивни дипломатски преговори Палестина да се откаже од барањето за независна држава. Околу 22 илјади полицајци се распоредени во Израел.

Абас им удри шлаканица на западните сојузници – побара независност на палестинската држава

Канал5 - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас го предаде барањето за полноправно членство во Обединетите Нации. Само еден час потоа тој се обрати пред членовите на Генералното собрание во светската ...

Палестина побара признавање во обединетите нации

Телма - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун му го врачи барањето до светската организација да ја признае палестинската држава, истакна портпарол на ОН.

Абас ќе го поднесе барањето за членство на Палестина во ОН

+инфо - 23.09.2011

Палестинскиот лидер Махмуд Абас се очекува во денешното обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации да ја поднесе официјалната молба за признавање на палестинската држава за полноправен ...

Бил Клинтон: Нетанјаху е одговорен што нема мировен договор

МРТ - 23.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е одговорен за тоа што не е постигнат договор со кој ќе стави крај на судирот меѓу Израел и Палестинците, изјави поранешниот американски претседател Бил Клинтон.

Абас му го врачи на Бан Ки-мун барањето за признавање на Палестина

+инфо - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун му го врачи барањето до светската организација да ја признае палестинската држава, истакна портпарол на ОН.

Палестинците протестираат против говорот на Обама

Р.С.Европа - 23.09.2011

Околу 1000 Палестинци во градот Рамалах на Западниот брег протестираа против говорот на американскиот претседател Барак Обама пред ОН.

Палестина го предава барањето за членство во ОН

Нетпрес - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас, денеска, ќе го поднесе официјално барањето за членство на неговата земја во Организацијата на обединетите нации, додека претставници на блискоисточниот квартет ...

Абас ќе го поднесе барањето за признавање на палестинска држава

МРТ - 23.09.2011

Палестинскиот лидер Махмуд Абас се очекува во денешното обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации да ја поднесе официјалната молба за признавање на палестинската држава за полноправен ...

Махмуд Абас му го врачи барањето за признавање на палестинската држава

Сител - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун му го врачи барањето до светската организација да ја признае палестинската држава, истакна портпарол на ОН.

Абас од говорницата во ОН го повика Израел на мир

+инфо - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го повика Израел на мир во својот говор пред Генералното собрание на ОН, откако пред тоа на генералниот секретар Бан Ки-мун и официјално му ја врачи ...

Абас ќе го поднесе барањето за признавање на палестинска држава

Сител - 23.09.2011

Палестинскиот лидер Махмуд Абас се очекува во денешното обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации да ја поднесе официјалната молба за признавање на палестинската држава за полноправен ...

Израел со засилени мерки пред поднесувањето барање на Палестинците до ОН

+инфо - 23.09.2011

Израел распореди 22.000 полицајци на целата територија и воена поддршка во окупираниот Западен Брег за да спречи евентуални немири во врска со поднесувањето барање на палестинската управа до ОН за ...

Израел испрати засилување на Западниот Брег

Р.С.Европа - 23.09.2011

Израел денеска распореди околу 22 илјади полицајци во земјата и испрати воено засилување на Западниот Брег во очекување на протести на палестинците по повод поднесувањето барање за прием на Палестина ...

Бил Клинтон: Нетанјаху е одговорен што нема мировен договор

+инфо - 23.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е одговорен за тоа што не е постигнат договор со кој ќе стави крај на судирот меѓу Израел и Палестинците, изјави поранешниот американски претседател Бил Клинтон.

Израел со засилени мерки пред поднесувањето барање на Палестинците до ОН

МРТ - 23.09.2011

Израел распореди 22.000 полицајци во целата територија и воена поддршка во окупираниот Запден брег за да спречи евентуални немири во врска со поднесувањето барање на палестинската управа до ОН за ...

Палестинскиот претседател ќе бара гласање во ОН

Глас на Америка - 23.09.2011

Махмуд Абас ветува дека нема да отстапи од намерата за барање државност за Палестинците; Турскиот премиер дава ...

Убиен палестинец на Западниот Брег

Р.С.Европа - 23.09.2011

Еден палестинец бил убиен, а друг ранет во денешниот судир со израелските војници и доселеници на Западниот Брег. До ова дојде додека растат тензиите пред најавеното поднесување на барањето до ...

ОН: Абас ја предаде апликацијата за членство на Палестина

Р.С.Европа - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации при што му ја предаде апликацијата за полноправно членство на Палестина во Светската организација.

Бил Клинтон: Нетанјаху е одговорен што нема мировен договор

Алфа - 23.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е одговорен за тоа што не е постигнат договор со кој ќе стави крај на судирот меѓу Израел и Палестинците, изјави поранешниот американски претседател Бил Клинтон.

Бил Клинтон: Нетанјаху е одговорен што нема договор со Палестина

Курир - 23.09.2011

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е одговорен за тоа што не е постигнат договор со кој ќе стави крај на судирот меѓу Израел и ...

Абас од говорницата во ОН го повика Израел на мир

Сител - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го повика Израел на мир во својот говор пред Генералното собрание на ОН, откако пред тоа на генералниот секретар Бан Ки-мун и официјална му ја врачи ...

Нетанјаху: Мирот со Палестинците нема да се постигне со резолуција на ОН

+инфо - 23.09.2011

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека мирот со Палестинците нема да се постигне преку резолуција на ОН, туку со директни преговори.

Абас поднесува барање во ОН за полноправно членство на Палестина

Алфа - 23.09.2011

Палестинскиот лидер Махмуд Абас се очекува во денешното обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации да ја поднесе официјалната молба за признавање на палестинската држава за полноправен ...

Палестина го предава барањето за членство во ОН

Точка - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас, денеска, ќе го поднесе официјално барањето за членство на неговата земја во Организацијата на обединетите нации, додека претставници на блискоисточниот квартет ...

Американско вето за палестинската државност

Н.Македонија - 23.09.2011

Палестинците не се откажуваат од намерата денеска да побараат полноправно членство во ОН наспроти заканите за вето Американскиот претседател Барак Обама јасно му ставил до знаење на палестинскиот ...

Конечно и тоа се случи: Палестина поднесе барање за прием во ОН

eReporter - 23.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас поднесе барање за полноправно членство на Палестина во Обединетите нации и покрај противењето на Израел и САД.

Ставот на Палестина

Утрински - 22.09.2011

Дауд Кутаб Идејата Палестина да стане постојана членка на Обединетите нации потекнува, велат Палестинците, од никој друг туку од американскиот претседател Барак Обама.

Палестинците да бидат набљудувачи во ОН, предложи Саркози

Дневник - 22.09.2011

Наместо полноправно членство, на Палестинците да им се додели статус на земја набљудувач, предлои денеска францускиот претседател Никола Саркози пред редовното Генерално собрание на Обединетите нации.

Нетанјаху: Палестинската иницијатива во ОН е неактивна

Дневник - 22.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека директни преговори се единствениот начин да се постигне стабилен мировен процес на Блискиот Исток и дека напорите на Палестинците да добијат ...

Обама повтори дека САД ќе стават вето на барањето на Палестинците

Дневник - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас истакна дека САД ќе стават вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации.

САД ќе стават вето на барањето за прием на Палестинците во ОН

Канал5 - 22.09.2011

САД ќе стават вето на барањето на Палестинците за прием во ОН. Оваа порака лично на палестинскиот претседател Махмуд Абас му ја пренел претседателот на САД, Барак Обама, на директна средба во ОН.

На Ист ривер врие како во кошница

Deutsche Welle - 22.09.2011

Дипломатите во ОН трескавично работат на изнаоѓање компромисно решение спроти утрешното поднесување на молбата на Палестинците за признавање суверена држава.

И Македонија расправа за палестинското прашање

Вест - 22.09.2011

Македонија и Косово се единствените држави во Европа кои немаат воспоставено дипломатски односи со палестинските автономни власти Барањето за прогласување палестинска држава кое деновиве е тема на 66.

ОН: Нема договор за Палестина

Канал5 - 22.09.2011

Светските сили ја пропуштија и последната шанса да се договорат за иднината на палестинската држава.Во македонската делегација е и министерот за надворешни работи кој вчера покрај другите средби се ...

Дебата за палестинското прашање во македонскиот парламент

Телма - 22.09.2011

Барањето за прогласување палестинска држава кое деновиве е тема на 66. Генерално Собрание на ОН во Њујорк, предизвика дебата на денешната седница на собраниската Комисија за надворешна политика.

Македонија да воспостави дипломатски односи со палестинските власти

Дневник - 22.09.2011

Испробајте го електронското издание на „Дневник“ Барањето за прогласување палестинска држава кое деновиве е тема на 66. Генерално Собрание на ОН во Њујорк, предизвика дебата на денешната седница на ...

Обама ќе им стави вето на Палестинците

Вест - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас истакна дека САД ќе стават вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации.

Американско вето за Палестина

Утрински - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас истакна дека САД ќе стават вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации.

Обама го предупреди Абас - САД ќе стави вето во ОН за палестина

Телма - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас истакна дека САД ќе стави вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации.

Јужноафриканскиот претседател ги поддржа Палестинците

Сител - 22.09.2011

Претседателот на Јужна Африка, Џејкоб Зума изјави дека неговата држава ќе ја поддржи независноста на палестинската држава, доколку ова прашањето биде поставено на гласање во Советот за безбедност на ...

Обама: Ќе ставиме вето на барањето на Палестина за влез во ОН

Курир - 22.09.2011

САД ќе стават вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации, нагласи американскиот претседатл Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас.

Обама го отфрли палестинскиот план во ОН

Нетпрес - 22.09.2011

Американскиот претседател, Барак Обама, го отфрли палестинскиот план за добивање на потврда на државноста во Обединетите нации и ги повика Палестинците да се вратат на мировните преговори со ...

Американско вето за Палестина

Р.С.Европа - 22.09.2011

Белата Куќа соопшти дека претседателот Барак Обама му рекол на претседателот на палестинската власт Махмуд Абас дека Соединетите држави ќе стават вето во Советот за безбедност на Обединетите нации на ...

Германија реагира ладно на предлогот на Саркози за палестинското прашање

Inpress - 22.09.2011

Њујорк, 22. септември 2011 (ИНПРЕС) Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле реагира ладно на предлогот на францускиот претседател Никола Саркози Палестина да биде прифатена за ...

Палестинците го поднесуваат барањето во ОН и покрај најавите за вето

Сител - 22.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ќе го поднесе барање на полноправно членство на палестинската држава во Обединетите нации и покрај предупредувањето на американскиот претседател Барак Обама дека ...

Обама: САД ќе стават вето на барањето на Палестинците

МРТ - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас истакна дека САД ќе стават вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации.

Хронологија на палестинското прашање

Курир - 22.09.2011

Настојувањето на Палестинците за создавање држава која би била полноправна членка на Обединетите нации има повеќедецениска историја.

Македонија треба да воспостави дипломатски односи со Палестина

Сител - 22.09.2011

Воспоставување на дипломатски односи со Палестина, ова е на листата приоритети на новиот македонски амбасадор во Израел.

Обама: САД ќе стават вето на барањето на Палестинците

+инфо - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас истакна дека САД ќе стават вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации.

Јовановски: Македонија да ја следи светската политика во однос на палестинското прашање

Кајгана - 22.09.2011

Македонија треба да воспостави односи со палестинските власти по завршувањето на Генералното собрание на Обединетите нации, смета новоименуваниот амбасадор во Израел, Петар Јовановски, кој денеска ја ...

Обама: САД ќе стават вето на барањето на Палестинците

Сител - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас истакна дека САД ќе стават вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации.

Говорот на Обама внесе гнев кај Палестинците

Курир - 22.09.2011

Десетици Палестинци се собраа денеска пред кабинетот на палестинскиот претседател Махмуд Абас во Рамала протестирајќи поради противењето на американскиот претседател Барак Обама со нивните барања за ...

Дејвид Камерон: „Очајнички“ е потребна обнова на мировниот процес на Блискиот исток

Сител - 22.09.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека постои „очајничка“ потреба за покренување на сегашниот целосен застој на мировниот процес на Блискиот Исток.

Палестинците ќе излезат со предлогот во петок

Глас на Америка - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на палестинскиот колега му кажа дека акција во ОН нема да доведе до палестинска држава.

ООН дебата за признавање на палестинска незвисност

МРТ - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама, во обраќањето на 66 Генералното Собрание се обиде да ги предупреди светските лидери дека едностраната одлука за признавање на палестинската држава ќе пропадне и ...

САД ќе се противстават со вето на палестинската иницијатива за независна држава

Р.С.Европа - 22.09.2011

САД ќе спротивстават со вето на палестинската иницијатива за независна држава во ОН Белата куќа соопшти дека претседателот Барак Обама му кажал на палестинскиот претседател Махмуд Абас оти САД ќе се ...

Саркози предложи едногодишен мировен план за Блискиот исток

Нетпрес - 22.09.2011

Францускиот претседател Никола Саркози пред Обединетите нации изнел план за постигнување мир во рок од една година на Блискиот исток и порачал на Палестина да и се даде статус на држава набљудувач.

Палестинците го поднесуваат барањето во ОН и покрај најавите за вето

МРТ - 22.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ќе го поднесе барање на полноправно членство на палестинската држава во Обединетите нации и покрај предупредувањето на американскиот претседател Барак Обама дека ...

САД ќе стават вето на барањето на Палестинците за полноправно членство во ОН

Алфа - 22.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама на средбата со палестинскиот лидер Махмуд Абас рече дека САД ќе стават вето на барањето палестинската држава да има полноправно членство во Обединетите нации.

Народите дебатираат за палестинската држава, ние за името и инвестициите

Вечер Прес - 22.09.2011

Груевски ќе го одржи својот говор во сабота претпладне. Дотогаш ќе се форкусира на инвестициите. Ќе биде дел од бизнис-форумот заедно со вицепремиерот Владимир Пешевски и Виктор Мизо.

Саркози предложи едногодишен мировен план за Блискиот исток

Точка - 22.09.2011

Францускиот претседател Никола Саркози пред Обединетите нации изнел план за постигнување мир во рок од една година на Блискиот исток и порачал на Палестина да и се даде статус на држава набљудувач.

Обама го отфрли палестинскиот план во ОН

Точка - 22.09.2011

Американскиот претседател, Барак Обама, го отфрли палестинскиот план за добивање на потврда на државноста во Обединетите нации и ги повика Палестинците да се вратат на мировните преговори со ...

Да не ни беше натоварено БЈРМ, ќе се занимававме со Палестина

Н.Македонија - 22.09.2011

Палестинскиот проблем може да ни биде само конкуренција во добивањето внимание за прашањата што нас нé засегаат. Особено откако грчкиот премиер Јоргос Папандреу ја откажа посетата на Њујорк и со тоа ...

Палестинците бараат признавање, Обама повикува на преговори

Н.Македонија - 22.09.2011

Вашингтон се обидува во последен момент да ги разубеди Палестинците во намерата утре да побараат полноправно членство во Обединетите нации (ОН) Американците и Израелците велат дека најдобро решение ...

Палестина како Ватикан

Вест - 21.09.2011

21.09.2011, 12:53 Карл Билд смета дека Палестинците би можеле да се задоволат со статус на набљудувач Доколку Палестинците решат да побара членство во ОН, тоа би можело сериозно да го наруши ...

На Палестина не и' даваат во ОН?

Утрински - 21.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху понуди директно да разговора со палестинскиот лидер во Генералното собрание на ОН.

Саркози предлага за Палестинците држава по примерот на Ватикан

Телма - 21.09.2011

Францускиот претседател Никола Саркози се надева дека ќе го убеди палестинскиот лидер Махмуд Абас да се откаже од барањето за признавање независна палестинската држава од страна на Генералното ...

Собири за поддршка на државноста на палестинската држава

Канал5 - 21.09.2011

Илјадници Палестинци се собраа во градот Рамалах на Западниот брег, во рамките на кампањата за признавање на палестинската држава во Обединетите Нации.

Палестинци инсистираат на прием во он - мирот загрозен

Телма - 21.09.2011

Израелски трупи употребиле солзавец во Западниот Брег врз палестински демонстранти кои го каменувале граничниот премин, изразувајќи поддршка на барањето Палестина да биде призната како др`ава во ...

Палестина очекува 140 земји да ја поддржат за полноправно членство во ЕУ

Inpress - 21.09.2011

Москва, 21. септември 2011 (ИНПРЕС) Палестинските власти сметаат дека повеќе од 140 земји ќе го поддржуваат барањето за полноправно членство на Палестина во ОН.

Обама ќе инсистира Палестинците да се откажат од барањето за полноправно членство

+инфо - 21.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама во денешното обраќање при отворањето на Генералното собрание на Обединетите нации јавно ќе побара од Палестинците да се откажат од барањето за државност.

Илјадници лица се собраа во Рамала во поддршка на палестинското барање

МРТ - 21.09.2011

Илјадници лица се собраа денеска на плоштадот „Јасер Арафат“ во централниот дел на градот Рамала, на Западниот Брег, на митинг во поддршка на палестинското барање за членство во ОН.

Анализа: По гласањето во ООН за Палестина

Нетпрес - 21.09.2011

Во септември 1978 година, Анвар Садат и Менахем Бегин ги потпишаа таканаречените “Камп Дејвид“ договори за четири арапско- израелски војни во кои Египет обезбеди голема воена сила која со закануваше ...

Палестина да биде набљудувач во ОН како што е Ватикан

+инфо - 21.09.2011

Доколку Палестинците решат да побараат членство во ОН, тоа би можело сериозно да го наруши мировниот процес на Блискиот Исток, предупреди шведската влада.

Светските лидери го отворија самитот за палестинското барање

Р.С.Европа - 21.09.2011

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска повика на нови меѓународни напори за да се пробие како што вели парализираната ситуација на Блискиот Исток.Тој во својот говор пред ...

Обама: Нема кратка постапка за израелско-палестински мир

Глас на Америка - 21.09.2011

Обама кажа дека е фрустриран од одлагањата во мировниот процес, но дека останува на американскиот став дека конфликтот мора да биде решен преку преговори меѓу Израелците и ...

Палестинците и натаму инсистираат на држава

Глас на Америка - 21.09.2011

Палестинците го изнесуваат барањето за држава пред Обединетите нации неделава. Нивните лидери планираат да побараат полноправно членство, иако веќе добија на знаење дека САД ќе го блокираат ...

Нетанјаху:Директни преговори со Палестинците се единствено решение

Р.С.Европа - 21.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека дирекни преговори се единствен начин за да се постигне мир во Блискиот Исток .

Карл Билд: Палестина да биде „набљудувач“ во ОН како што е Ватикан

МРТ - 21.09.2011

Доколку Палестинците решат да побара членство во ОН, тоа би можело сериозно да го наруши мировниот процес на Блискиот Исток, предупреди шведската Влада.

Нетанјаху ги повика Палестинците на преговори

+инфо - 21.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно ги повика Палестинците да не бараат приклучување на палестинска држава во Обединетите нации и да се вратат на преговорите со Израел.

Протести во Палестина за членство во ОН

+инфо - 21.09.2011

Илјадници Палестинци протестираат на Западниот Брег во знак на поддршка на кампањата за членство во Обединетите Нации. Протестите се одржуваат во градовите Рамалах, Хебро и во Наблус.

Најавени средби на Обама со Абас и Нетанјаху

Р.С.Европа - 21.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас, во рамките на дипломатските напори за избегнување меѓународна конфронтација во врска со ...

Нетанјаху ги повика Палестинците на преговори

Алфа - 21.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно ги повика Палестинците да не бараат приклучување на палестинска држава во Обединетите нации и да се вратат на преговорите со Израел.

Карл Билд: Палестина да биде „набљудувач“ во ОН како што е Ватикан

Алфа - 21.09.2011

Доколку Палестинците решат да побара членство во ОН, тоа би можело сериозно да го наруши мировниот процес на Блискиот Исток, предупреди шведската Влада.

И Саркози предлага палестинската држава да има статус сличен на Ватикан

МРТ - 21.09.2011

Францускиот претседател Никола Саркози се надева дека ќе го убеди палестинскиот лидер Махмуд Абас да се откаже од барањето за признавање независна палестинската држава од страна на Генералното ...

Собири на палестинците на Западниот Брег за подршка на државноста

Р.С.Европа - 21.09.2011

Илјадници палестинци се собраа денеска на Западниот Брег во рамките на кампањата за признавање на Палестина како 194-та земја членка на Обединетите Нации.

Обама ќе инсистира Абас да се откаже од барањето за полноправно членство

МРТ - 21.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама во денешното обраќање при отворањето на Генералното собрание на Обединетите нации јавно ќе побара од Палестинците да се откажат од барањето за државност.

Русија силно ја поддржува палестинската државност

Нетпрес - 21.09.2011

Русија, постојана членка на Советот за безбедност на ОН, ќе го поддржи барањето на палестинската држава за прием во Обединетите нации.

Протести во Палестина, Обама на разговори со Абас

Р.С.Европа - 21.09.2011

Илјадници Палестинци протестираа на Западниот Брег во знак на поддршка на кампањата за членство во Обединетите Нации. Протестите се одржуваа во неколку градови како Рамалах, Хебро, Наблус.

По гласањето во ООН за Палестина

Точка - 21.09.2011

Во септември 1978 година, Анвар Садат и Менахем Бегин ги потпишаа таканаречените “Камп Дејвид“ договори за четири арапско-израелски војни во кои Египет обезбеди голема воена сила која со закануваше ...

Ќе се најде ли столче во ООН и за палестинската држава?

Вечер Прес - 21.09.2011

Последните два дена до најавеното поднесување на палестинското барање до ООН за стекнување рамноправен статус на членка се интензивираат активностите на сите засегнати страни Илјадници луѓе се собраа ...

Русија силно ја поддржува палестинската државност

Точка - 21.09.2011

Русија, постојана членка на Советот за безбедност на ОН, ќе го поддржи барањето на палестинската држава за прием во Обединетите нации.

Нема место за Плаестина во ООН

Идивиди - 21.09.2011

Њујорк, 21 септември 2011 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама во денешното обраќање при отворањето на Генералното собрание на Обединетите нации јавно ќе побара од Палестинците да се откажат ...

Нетанјаху му нуди нови разговори на Абас

Deutsche Welle - 20.09.2011

Претседателот на Палестинците Махмуд Абас останува на својата намера, да издејствува признавање на неговата држава од страна на ОН. За да го спречи тоа, премиерот на Израел понуди нови преговори.

Абас в петок ќе поднесе барање за членство на палестинската држава во ОН

Дневник - 20.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас в петок, на 23 септември, ќе поднесе барање за полноправно членство на палестинската држава во ОН.

На неродено членство столче му скроија

Дневник - 20.09.2011

Палестински активисти денеска претставија огромна дрвена сина столица во центарот на Рамала, како дел од кампањата за поддршка на напорите за членство на палестинската држава во ОН.

Дипломатска активност во ОН за палестинското прашање

Р.С.Европа - 20.09.2011

Во Њујорк се интензивира активноста на дипломатите кои се обидуваат да спречат меѓународна конфронтација околу барањето Палестина да стане членка на Обединетите нации.

Саудиска Арабија ќе и даде 200 милиони долари на Палестина

Курир - 20.09.2011

Се со цел да се надмине финансиска криза со која се соочуваат палестинските власти, Саудиска Арабија ќе и даде 200 милиони евра на палестинската автономна управа.

Шпанија може да застане на страната на Палестинците во ОН

Inpress - 20.09.2011

Мадрид, 20. септември 2011 (ИНПРЕС) Земјите од ЕУ се повеќе се поделени по прашањето за можното признавање на независна палестинска држава.

Палестина поднесува молба за членство во ООН

Нетпрес - 20.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас најавил дека во теок на 23 септември ќе поднесе молба за полноправно членство на палестинската држава во Организацијата на Обединетите нации, објави ДПА, ...

Израелски министер предвидува неуспех на Палестинците во ОН

МРТ - 20.09.2011

Израелскиот министер Цви Хаусер оцени денеска дека Палестинците нема да можат да обезбедат мнозинство во Советот за безбедност за своето барање да станат членка на Обединетите нации.

Палестинците претставија огромна столица, симбол на местото кое го сакаат во ОН

МРТ - 20.09.2011

Палестински активисти денеска претставија огромна дрвена сина столица во центарот на Рамала, како дел од кампањата за поддршка на напорите за членство на палестинската држава во ОН.

Анализа: Признавањето на Палестина

Нетпрес - 20.09.2011

Разбирливо е дека палестинскиот претседател Махмуд Абас ги држи картите во свои раце. Додека дипломатите од САД, ЕУ и од други земји се обидуваат да го одвратат од идејата да побара полноправно ...

Палестина поднесува молба за членство во ООН

Сител - 20.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас најавил дека во теок на 23 септември ќе поднесе молба за полноправно членство на палестинската држава во Организацијата на Обединетите нации, објави ДПА, ...

Започна годишната средба на ОН

Глас на Америка - 20.09.2011

На врвот на агендата е прашањето за полноправното членство на палестинска држава, но и за политичката транзиција во ...

На Палестинците им се потребни уште два гласа во Советот за безбедност на ОН

+инфо - 20.09.2011

Палестински официјални лица досега издејствувале поддршка од најмалку шест или седум од вкупно 15-те членки на Советот за безбедност на ОН, во настојувањето да добијат признание на независноста, ...

Саудиска Арабија ќе обезбеди 200 милиони долари за палестинската управа

МРТ - 20.09.2011

Саудиска Арабија го известила палестинскиот премиер дека ќе исплати 200 милиони долари на палестинската автономна управа, средства кои треба да ја намалат парализираната финансиска криза со која се ...

Признавањето на Палестина

Точка - 20.09.2011

Разбирливо е дека палестинскиот претседател Махмуд Абас ги држи картите во свои раце. Додека дипломатите од САД, ЕУ и од други земји се обидуваат да го одвратат од идејата да побара полноправно ...

Палестина поднесува молба за членство во ООН

Точка - 20.09.2011

Палестинскиот претседател Махмуд Абас најавил дека во теок на 23 септември ќе поднесе молба за полноправно членство на палестинската држава во Организацијата на Обединетите нации, објави ДПА, ...

Преку ОН до сопствена држава за Палестинците?

Deutsche Welle - 19.09.2011

Раководството на Палестинците денеска поднесува барање до Генералното собрание на ОН за признавање на палестинска држава.

Палестинците ја имаат поддршката од мнозинството граѓани во големите земји, освен во САД

Дневник - 19.09.2011

Приврзаниците за прием на палестинската држава за полноправен член во Обединетите нации се повеќе од противниците - 49 наспроти 21 процент, но приближно една третина (30 отсто) не можат да дадат ...

Почна одбројувањето за Палестина

Утрински - 19.09.2011

ВАШИНГТОН – Соединетите Американски Држави и Европа се натпреваруваат да ја спречат или одложат одлуката што е на повидок во врска со признавање на палестинската држава во ОН оваа недела, што би ...

Палестинското барање тест за Западните земји

Р.С.Европа - 19.09.2011

Со години, палестинските дипломати тивко лобираат во држави да ја признаат Палестина како независна држава. Нивниот труд вроди со плод. Досега повеќе од 120 земји во светот ја признаа.

Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава

Inpress - 19.09.2011

Осло, 19. септември 2011 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Јонас Гар Стјоре изјави дека Норвешка веќе неколку години е подготвена да гласа позитивно за создавање на палестинска држава и дека ...

Во Њујорк средба Фајад - Барак

Сител - 19.09.2011

Палестинскиот премиер Салам Фајад и израелскиот минисетр за одбрана Ехуд Барак имаа кратка средба во Њујорк при што разговарале „за решавање на палестинското прашање, безбедноста и други прашања“, ...

Анкета: 49 проценти се изјасниле „за“ членство на палестинската држава во ОН

МРТ - 19.09.2011

Приврзаниците за прием на палестинската држава за полноправен член во Обединетите нации се повеќе од противниците - 49 наспроти 21 процент, но приближно една третина (30 отсто) не можат да дадат ...

Анкета: 49 проценти се изјасниле „за“ полноправно членство на палестинската држава во ОН

Сител - 19.09.2011

Приврзаниците за прием на палестинската држава за полноправен член во Обединетите нации се повеќе од противниците - 49 наспроти 21 процент, но приближно една третина (30 отсто) не можат да дадат ...

Речиси половина од земјите се „за“ членство на палестинската држава во ОН

Алфа - 19.09.2011

Приврзаниците за прием на палестинската држава за полноправен член во Обединетите нации се повеќе од противниците - 49 наспроти 21 процент, но приближно една третина (30 отсто) не можат да дадат ...

Во Њујорк средба Фајад - Барак

МРТ - 19.09.2011

Палестинскиот премиер Салам Фајад и израелскиот минисетр за одбрана Ехуд Барак имаа кратка средба во Њујорк при што разговарале „за решавање на палестинското прашање, безбедноста и други прашања“, ...

Абаз - Израел да ја признае палестинската државност

Р.С.Европа - 19.09.2011

Палестинскиот лидер Махмуд Абаз денеска го повика Израел да ја признае палестинската државност и да се искористи можноста за постигнување мир.

49 % се изјасниле „за“ полноправно палестинската држава во ОН

Идивиди - 19.09.2011

Лондон, 19 септември 2011 (МИА) - Приврзаниците за прием на палестинската држава за полноправен член во Обединетите нации се повеќе од противниците - 49 наспроти 21 процент, но приближно една третина ...