TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фрид: Со продолжување на реформите во НАТО во 2008-ма

А1 - 03.12.2006

Продолжување со реформите и исполнувањето на неопходните стандарди, за поканата за прием во НАТО 2008 година да стане реалност. Ова денеска во Брисел им го порача помошникот на државниот секретар на САД, Даниел Фрид, на земјите од Јадранската група.

Четири дена по Рига, се состана советот за безбедност

Канал5 - 03.12.2006

Позитивниот сигнал од рига за можноста Македонија во 2008 да влезе во НАТО, го собра советот за безбедност во нов состав, прв по формирањето на владата на Груевски. Во втор план била трансформацијата на одбраната, за која се заклучило дека се спроведува во предвидената динамика.

Фрид: Продолжување со реформите услов за прием во НАТО

Макфакс - 03.12.2006

Брисел Продолжување со реформите и исполнувањето на неопходните стандарди, за поканата за прием во НАТО 2008 година да стане реалност. Ова денеска во Брисел им го порача помошникот на Државниот секретар на САД, Даниел Фрид на земјите од Јадранската повелба, Македонија, Хрватска и Албанија, соопшти ...

Одржана седница на македонскиот Комитет за НАТО

Макфакс - 03.12.2006

Скопје Реализирањето на реформите ќе придонесе за поскоро интегрирање на Република Македонија во НАТО. Ова беше констатирано на седницата на Комитетот за зачленување на Македонија во НАТО, што попладнето се одржа во Скопје. Со седницата претседаваше премиерот Никола Груевски, а на нејзе за прв пат ...

Советот за безбедност: Заклучоците од Рига се охрабрувачки за РМ

Макфакс - 03.12.2006

Скопје Заклучоци од самитот на НАТО, за Македонија се охрабрувачки сигнали и претставуваат најава за добивање покана за членство на следниот самит на Алијансата. Ова е соопштено по денешната седница на македонскиот Советот за безбедност, што се одржа попладнево во Скопје, при што е оценето дека ...

Граѓаните за Алијансата, експертите за реформите

А1 - 02.12.2006

Со првиот македонски претседател НАТО влезе во политичкиот речник. Оттогаш кај политичките елити владее консензус, кога е во прашање влез на Македонија во НАТО семејството. Но не и кога станува збор за расположението на граѓаните.

„Големиот успех“

Дневник - 02.12.2006

Споредено со дванаесетгодишниот период во чекалницата, најдолг досега што воопшто го искусила една земја, Македонија нема на што да се радува „Големиот успех“ конечно се случи во Рига. Американскиот претседател Буш го изусти и зборот Македонија.

Алијансата не прима само една членка!

Вечер Прес - 02.12.2006

НАТО нема да го покрене својот механизам за проширување заради само една држава. Значи, во 2008 ќе бидат примени најмалку два, а најмногу три аспиранта, ако продолжат со успешните реформи Изјавата на Буш во Рига и завршниот документ, во Скопје се протолкува како добра вест за РМ и целата Јадранска ...

Укинати ограничувањата за нашите војници во Авганистан

А1 - 01.12.2006

По укинувањето на националните ограничувања за нашите војници во Авганистан, тие се под директна команда на командантот на ИСАФ, генерал Дејвид Ричардс и по потреба ќе бидат употребувани и за борбени акции, потврди денеска за А1 портпаролот на НАТО во Кабул.

Благодарност до НАТО по Рамковен договор

Вест - 01.12.2006

Владата вчера официјално се израдува и се заблагодари на завршниот документ усвоен на самитот на НАТО во Рига, во кој, според нив, е видлива поддршката на претседателот на САД Џорџ Буш и на другите учесници на самитот на Алијансата.

Нема промена на мандатот на војниците во Авганистан

Време - 01.12.2006

МИНИСТЕРОТ ЕЛЕНОВСКИ УВЕРУВА Боби Христов Македонските војници во НАТО-мисијата во Авганистан, ИСАФ и во следните шест месеци остануваат со истиот мандат за обезбедување на главната команда на мисијата, изјави вчера министерот за одбрана Лазар Еленовски.

Опозицијата ги поздравува заклучоците од Рига

Утрински - 01.12.2006

СДСМ и ЛДП бараат Владата да ги сработи потребните реформи Опозициските партии ги поздравуваат сигналите кои претставниците на НАТО ги испратија до земјава од самитот во Рига, но предупредуваат дека пред Владата претстои уште многу работа.

На чекор до НАТО

Утрински - 01.12.2006

ЕДИТОРИЈАЛ ДИМИТАР ЧУЛЕВ Нема место за еуфорија, но по Самитот на НАТО во Рига, се' поизвесни стануваат предвидувањата дека во 2008 година Македонија може да ја добие толку долго очекуваната покана за членство, а не се далеку од реалноста ни очекувањата дека во април 2009 година, на 60-годишнината ...

И опозицијата го аминува новиот ангажман на војниците во Авганистан

Утрински - 01.12.2006

Во СДСМ се лути зaшто Владата не ги прашала за одлуката БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Опозицискиот СДСМ е лут на Владата поради тоа што во тајност ја донела одлуката за укинување на т.н. национални ограничувања, со која на нашите војници во мисијата во Авганистан им се даваат одврзани раце за учество и во ...

Повеќето Хрвати не сакаат во НАТО

Дневник - 01.12.2006

Дури 44 отсто од граѓаните на Хрватска се против членството на нивната земја во НАТО, покажува анкета спроведена на денот кога Загреб доби сигнал дека во 2008 година ќе добие покана за членство во Алијансата, објави весникот „Вечерњи лист“.

Македонските мировници речиси без ограничувања

Дневник - 01.12.2006

За одлуката на Владата да ги симне националните ограничувања за мировниците не бил консултиран претседателот Бранко Црвенковски Македонија ги симна националните ограничувања за своите војници во Авганистан за да покаже дека е рамноправен партнер на Алијансата и дека го почитува принципот на ...

Шефер: Резултатите од реформите клуч за влез на Македонија во НАТО

Макфакс - 01.12.2006

Скопје/Брисел Резултатите што Македонија ќе ги постигне во спроведувањето на реформите ќе бидат решавачки фактор за покана на земјата за членство во НАТО, на самитот во 2008 година. Ова денеска го изјави Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер, за време на средбата со македонскиот министер за ...

Хрватите со слаба поддршка за влез на земјата во НАТО

Макфакс - 01.12.2006

Загреб Поддршката на Хрватите за влез на земјата во НАТО е на ниско ниво, а влезот во Алијансата на референдум не би поминал. Ова го покажува анкетата на „Јутарњи лист“, според која за влез во НАТО се само 30 отсто од Хрватите.

Хрватите не сакаат во НАТО

Вечер Прес - 01.12.2006

Брисел од Рига упати јасна порака дека без подобрување на овој процент тешко ќе може да се реализира зачленувањето во Алијансата Хрватската Влада ќе има тешка задача да ги увери граѓаните во потребата и придобивките од членството во НАТО, бидејќи според најновата анкета, зачленувањето во Алијансата ...

По самитот во Рига Владата вети продолжување со реформите

А1 - 30.11.2006

Владата денеска свечено вети дека по самитот на НАТО во Рига нема да се релаксира и ќе продолжи со реформите. „Сакаме да се заблагодариме на сите учесници, земји-членки на НАТО, кои беа присутни на самитот во НАТО, сите претседатели, премиери, вклучително и на господинот Џорџ Буш, претседателот на ...

Хрватите не го поддржуваат доволно приемот во НАТО

А1 - 30.11.2006

Хрватската Влада ќе има тешка задача да ги увери граѓаните во потребата и придобивките од членството во НАТО бидејќи зачленувањето во Алијансата го поддржуваат помалку од половината хрватски граѓани, покажуваат резултатите од најновата анкета.

НАТО најави покана за членство за Македонија во 2008

Време - 30.11.2006

ПОЗИТИВНИ ПОРАКИ ОД САМИТОТ ВО РИГА Боби Христов Македонија, Албанија и Хрватска ќе добијат покана за членство на следниот самит на НАТО во 2008 година, ако ги исполнат потребните стандарди и реформи, најавија вчера во заедничката изјава од Самитот во Рига дваесет и шесте шефови на држави и влади ...

НАТО останува во Авганистан

Вест - 30.11.2006

РИГА, 30 ноември (АП) - Лидерите на НАТО вчера на крајот од самитот ветија дека ќе продолжат со мисијата во Авганистан и покрај големиот број жртви и одбивањето на некои влади да пратат војска во најопасните региони. РИГА, 30 ноември (АП) - Лидерите на НАТО вчера на крајот од самитот ветија дека ќе ...

По Рига - на работна акција!

Време - 30.11.2006

Пишува: Боби Христов Македонија вчера ја доби очекуваната вест - силна и јасна порака дека вратата на НАТО е отворена и во 2008 година земјата ќе може да го пречекори прагот на северноатлантското семејство, ако опстои на потребните реформи и на ангажманот во мировните мисии на Алијансата.

Еленовски: Заклучоците од Рига ќе бидат исти со изјавата на Буш

Вест - 30.11.2006

МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА И НАТО АМБАСАДОРИТЕ ВО РЕЗЕРВАТОТ ЈАСЕН ГО ЧЕКАА ИСХОДОТ ОД САМИТОТ НА АЛИЈАНСАТА Изјавата на претседателот на САД Џорџ Буш на самитот во Рига дека, најверојатно, во 2008 година Македонија, заедно со Албанија и Хрватска, ќе добие покана за влез во НАТО, според министерот за ...

Враќањето на мирот во Авганистан клучен приоритет за НАТО

Утрински - 30.11.2006

Согласност на присутните во Рига дека кредибилитетот на НАТО е доведен во прашање со оваа мисија РИГА - Лидерите на НАТО вчера го поставија враќањето на мирот и стабилноста во Авганистан како „клучен приоритет“ на Алијансата, а членките понудија одредени отстапки во бројот и мобилноста на силите ...

Македонските војници без ограничувања ќе се борат во Авганистан

Утрински - 30.11.2006

Владата премолчано испрати војници на фронт за да добие подобар сигнал од самитот во Рига БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Владата ги укинала т.н. национални ограничувања за македонските трупи кои учествуваат во мисијата во Авганистан. Одлуката била донесена на владина седница пред повеќе од десет дена, но и ...

НАТО ќе ги отвори вратите за Македонија во 2008

Утрински - 30.11.2006

Државниот врв со позитивни реакции за сигналите од Рига ТАМАРА ГРНЧАРОСКА НАТО има намера да се проширува и поради тоа Македонија, Хрватска и Албанија може да очекуваат покана за прием во Алијансата во 2008 година, е еден од заклучоците кои вчера ги усвои НАТО во завршниот документ од својот ...

НАТО во 2008 ќе кани нови членки

Дневник - 30.11.2006

Македонија доби охрабрувачка порака дека може да се надева на покана и е пофалена за учеството во мировните мисии и за регионалната соработка Македонија доби охрабрувачка порака од Рига дека во 2008 година може да добие покана за членство во НАТО ако ги исполни неопходните критериуми и стандарди.

Го добивме посакуваното

Дневник - 30.11.2006

И со конечните заклучоци од Самитот и со деловите од говорите за Македонија на генералниот секретар Јап де Хоп Шефер и на американскиот претседател Џорџ Буш, можеме да констатираме дека добивме силни позитивни сигнали. Тоа што го посакувавме се случи, изјави при посетата на Штип претседателот ...

Хрватите не го поддржуваат доволно приемот во НАТО

Канал5 - 30.11.2006

Хрватската Влада ќе има тешка задача да ги увери граѓаните во потребата и придобивките од членството во НАТО бидејќи зачленувањето во Алијансата го поддржуваат помалку од половината хрватски граѓани, покажуваат резултатите од најновата анкета.

Македонија влегува во НАТО за 18 месеци

Вечер Прес - 30.11.2006

Претседателот Црвенковски апелира да не се создава претерано самозадоволство, бидејќи ќе бидеме поканети само ако во меѓувреме се спроведат реформите препорачани од Алијансата Македонија ќе биде поканата за членка на НАТО во 2008 година, одлучија вчера лидерите на 26 земји-членки на Алијансата.

Авганистан - возможна мисија

Вечер Прес - 30.11.2006

Лидерите на 26-те држави-членки на НАТО вчера во Рига го потврдија воениот ангажман во Авганистан со цел да се поддржи демократската Влада во земјата. "Клучен приоритет на НАТО е да придонесе за мирот и стабилноста во Авганистан", се наведува во документот усвоен на Самитот на Северноатлантската ...

Буш го доби тоа што го посакуваше од самитот во Рига

А1 - 29.11.2006

Американскиот претседател Џорџ Буш го доби тоа што го посакуваше од самитот во Рига, сојузниците да земат поголемо учество во борбените акции мисии на НАТО на југот на Авганистан. Со синоќа постигнатиот договор, командата на НАТО ќе има на располагање 25.000 војници кои ќе можат да бидат вклучени ...

Во Јасен се славеше за најавената покана за НАТО во 2008-ма

А1 - 29.11.2006

НАТО ги остави своите врати отворени за ново проширување. А денеска вратите ги отвори и шумскиот резерват Јасен, каде со чашка жолта, оган и дивеч за ручек се славеше за најавената покана за прием во 2008-ма. Самитот на НАТО во Рига се уште не завршил, а Министерството за одбрана веќе слави.

Македонија може да очекува покана во НАТО во 2008-ма

А1 - 29.11.2006

Хрватска, Македонија и Албанија ќе добијат покана за прием во НАТО на самитот во 2008 година доколку ги исполнат условите, се вели во завршниот документ од самитот на лидерите на НАТО во Рига. Како изненадување, лидерите на НАТО ги повикаа Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора да се приклучат во ...

4.500 пара ракавици за учесниците на НАТО Самитот во Рига

А1 - 29.11.2006

Учесниците на Самитот на НАТО во Рига чиј број заедно со новинарите изнесува околу 4.500, ќе добијат подарок, ракавици без прсти исплетени специјално за таа пригода, со цел да се фокусира вниманието на фолклорното и занаетчиското богатство на Летонија.

НАТО бара начин за победа во Авганистан

Време - 29.11.2006

САМИТ ВО РИГА Во летонскиот главен град Рига вчера почна самитот на НАТО, на кој главна тема е вмешаноста на Алијансата во војната во Авганистан, која годинава стана исклучително поопасна. Генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, остро ги нападна членките на сојузот поради одбивањето да ...

Буш: Хрватска, Македонија и Албанија ќе добијат покана во 2008

Време - 29.11.2006

ВО РИГА НАЈАВЕНО ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО На следниот самит во 2008 година НАТО ќе упати покана за членство за Хрватска, Македонија и Албанија, најави вчера во Рига американскиот претседател Џорџ Буш. - Овде, во Рига, сојузниците јасно ќе кажат дека вратите за членство во НАТО остануваат отворени.

Буш бара уште сојузничка војска за Авганистан

Вест - 29.11.2006

САМИТ НА НАТО ВО РИГА РИГА, 29 ноември (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера апелираше до сојузниците во НАТО да обезбедат повеќе војници со помалку национални ограничувања за најопасната мисија на алијансата во Авганистан, неколку часа пред почетокот на са РИГА, 29 ноември (Ројтерс) ...

НАТО во потрага по глобална улога

Утрински - 29.11.2006

Војната во Авганистан ќе доминира на самитот во Рига, Буш и Шефер порачаа дека таа е „возможна мисија“ РИГА - На Самитот на НАТО во Рига, главниот град на Латвија, деновиве ќе доминира војната што ја води НАТО против Талибанците во Авганистан и концептот дека НАТО се' повеќе треба да заземе ...

Врската Европа - Северна Америка во служба на мирот

Дневник - 29.11.2006

Францускиот претседател Мирот никогаш не е стекнат и основна одговорност на секоја влада е безбедноста Мирот никогаш не е стекнат и основна одговорност на секоја влада е безбедноста. Токму поради тоа, Франција сака да придонесе за една светска политичка организација што ги отстранува опасностите.

Буш: НАТО ќе ја покани Македонија во 2008

Дневник - 29.11.2006

Американскиот претседател Џорџ Буш вчера од самитот на НАТО во Рига испрати силна политичка поддршка за Македонија и за другите две земји од Јадранската група. - Се надевам дека Алијансата во 2008 година ќе може да им понуди членство на Хрватска, Македонија и на Албанија - изјави Буш.

Црвенковски: Македонија го доби посакуваниот сигнал од Самитот на НАТО во Рига

Канал5 - 29.11.2006

Со финалните заклучоци од Самитот во Рига добивме позитивни силни сигнали упатени кон Република Македонија односно тоа што го посакувавме и на што работевме се случи, истакна претседателот Бранко Црвенковски денеска во Штип, одговарајќи на новинарско прашање во врска со усвоената декларација од на ...

Еленовски во Јасен организираше ручек со амбасадорите на земјите членки на НАТО

Канал5 - 29.11.2006

Очекувањата на македонската влада од самитот на алијансата во Рига, надминати со формулациите во завршната декларација, чија содржина во вчерашното обраќање ја најави американскиот претседател Џорџ Буш. Очекувањата на македонската влада од самитот на алијансата во Рига, надминати со формулациите во ...

На следниот самит на НАТО покани за земјите од Јадранската група

Канал5 - 29.11.2006

НАТО на следниот самит има намера да се прошири и притоа да ги покани државите од Јадранската група – Македонија, Хрватска и Албанија, се наведува во завршната декларација усвоена денеска на самитот на Алијансата во Рига, јави специјалниот известувач на МИА од Рига.

Завршна декларација на Самитот во Рига - покана за членство за јадранската грува во 2008

Канал5 - 29.11.2006

Во 2008 НАТО ќе упати покани за членство до оние земји кои ќе бидат подготвени – се вели во завршната декларација од самитот на алијансата во Рига. Во 2008 НАТО ќе упати покани за членство до оние земји кои ќе бидат подготвени се вели во завршната декларација од самитот на алијансата во Рига.

Втор ден од средбата на врвот на НАТО во Рига

Канал5 - 29.11.2006

Во Рига утрово почна втората и последна сесија на лидерите на 26-те земји членки на НАТО по која се очекува завршниот документ во кој ќе доминира мисијата во Авганистан, јави известувачот на МИА од Рига. Рига, 29 ноември (МИА) Во Рига утрово почна втората и последна сесија на лидерите на 26-те ...

Еленовски ги чека сигналите во "Јасен"

Вечер Прес - 29.11.2006

До 2008 ќе имаме помалку НАТО на Балканот, но повеќе од Балканот во НАТО, најави вчера генералниот секретар на Алијансата, Јап де Хоп Шефер Министерот за одбрана, Лазар Еленовски, позитивните сигнали за земјава од Самитот на НАТО во Рига ќе ги дочека денеска во шумскиот резерват Јасен".

НАТО да се трансформира во глобална Алијанса

А1 - 28.11.2006

НАТО да се трансформира во воена Алијанса на глобално партнерство. Тоа е клучната тема на самиот во Рига, на кој воениот сојуз чија задача беше одбрана на Европа од комунистичка Русија, американците и британците ќе настојуваат да стане воен сојуз, која би дејствувал на глобално ниво.

Проширувањето не е приоритет на самитот во Рига

А1 - 28.11.2006

Како и што се очекуваше, проширувањето не е приоритет на самитот на лидерите од 26-те земји членки на НАТО. За него се разговара на маргините на самитот. Овојпат американскиот претседател Џорџ Буш не заборави да ја спомне и Македонија, заедно со Албанија и Хрватска, како земји кои САД ги ...

Поддршката за членство во НАТО во земјава се граничи со еуфорија

Утрински - 28.11.2006

На самитот на НАТО во Рига, Македонија треба да добие јасна и недвосмислена поддршка за реформите и за идното членство. Без тоа малку е веројатно дека Владата ќе го промени својот ориентир во надворешната и безбедносната политика или дека ќе ги забави реформите.

Македонија чека позитивна декларација од НАТО

Дневник - 28.11.2006

Земјите од Јадранската група имаат уште пад да изодат, а кога ќе бидат подготвени и за НАТО ќе биде полесно да ги прифати како членки, вели Даниел Фрид, американски помошник-државен секретар Охрабрување за сработеното и најава дека на идниот самит на НАТО во 2008 година земјите што ги исполнуваат ...

Тито очекува намигнување во Рига

Дневник - 28.11.2006

Ако Македонија некаде најмногу напредуваше, тоа е одбраната и затоа очекувам од самитот во Рига не чудо, бидејќи тие ретко се случуваат, барем намигнување дека во 2008 година ќе добиеме покана за членство во НАТО. Ова прексиноќа во Штип, на годишнината од иницијативата за формирање разгранок на ...

Обраќањата на учесниците на Самитот во Рига органичени на 10 мминути

Канал5 - 28.11.2006

Работниот дел на Самитот на НАТО што почнува денеска во летонскиот главен град Рига, ќе трае три часа, а за учесниците на собирот ќе биде организирана и свечена вечера во траење од 45 минути. Рига, 28 ноември (МИА) - Работниот дел на Самитот на НАТО што почнува денеска во летонскиот главен град ...

Шефер: Мисијата во Авганистан може да биде успешна

Канал5 - 28.11.2006

Воената операција на НАТО во Авганистан може да биде успешна, изјави денеска во Рига генералниот секретар на Алијансата Јап де Хоп Шефер. Рига, 28 ноември (МИА) - Воената операција на НАТО во Авганистан може да биде успешна, изјави денеска во Рига генералниот секретар на Алијансата Јап де Хоп Шефер.

Почнува Самитот на НАТО во Рига

Канал5 - 28.11.2006

Во главниот град на Летонија, Рига денеска почнува дводневен Самит на НАТО посветен на воената и политичка реорганизација на Алијансата и на тоа како Сојузот да одговори на предизвиците со кои се соочува современиот свет, јави специјалниот известувач на МИА од Рига.

Буш- во 2008 проширување на НАТО, ја спомена Македонија

Канал5 - 28.11.2006

Џорџ Буш ги разбива дилемите за динамиката на натамошното проширување на НАТО. Американскиот претседател во денешниот говор во рига ја наведе 2008-та како година за која се надева дека ќе има покани за членство, а како кандидатки ги спомена Македонија, Хрватска и Албанија.

Без успех во Авганистан нема НАТО

Вечер Прес - 28.11.2006

Според најавите, САД ќе побараат од европските партнери поголема поддршка на мисијата, но и заедничко учество во борбените мисии во таа земја. Досега поголемиот дел од државите-членки учеството во борби го условуваа. Мисијата ИСАФ во Авганистан, во која се вклучени 37 држави и повеќе од 30.000 ...

Речиси 9.000 лица ангажирани за безбедноста на самитот во Рига

А1 - 27.11.2006

Речиси 9.000 полицајци и војници ќе бидат ангажирани за безбедноста на самитот на НАТО што утре почнува во главниот град на Летонија, Рига. Од таа цифра околу 7.000 се припадници од летонските сили, додека останатите се од државите-членки на Алијансата.

Самит на НАТО во Рига

А1 - 27.11.2006

НАТО ќе го потврди принципот на отворени врати, но ќе испрати сигнали и дека приемот ќе дојде кога ќе се завршат реформите. Според извори во НАТО, сојузниците не можат да се договорат дали Македонија, Албанија и Хрватска ќе бидат спомнати во завршниот документ од самитот, како најсериозни кандидати ...

Само еден демонстрант на НАТО самитот во Рига

Вест - 27.11.2006

РИГА (ДПА) - Полицијата на Латвија доби само една пријава од една личност за одржување на протест за време на самитот на НАТО во Рига неделава, соопштија властите. Но, и понатаму постојат сомнежи околу намерите на групата за заштита на животната средина "Гринпис", која наводно планира да одржи ...

Шефер пристигна во Рига со што неформално го отвори самитот на НАТО

Канал5 - 27.11.2006

Присуството на генералниот секретар на НАТО Шефер и претседателката на Летонија Фрајберга на презентирањето на новиот стратешки транспортер Ц-17 неформално го отвори самитот на алијансата во Рига. Присуството на генералниот секретар на НАТО Шефер и претседателката на Летонија Фрајберга на ...

За безбедноста на Самитот на НАТО во Рига ангажирани 9.000 припадници на безбедносните сили

Канал5 - 27.11.2006

Речиси девет илјади полицајци и војници ќе бидат ангажирани за безбедноста на самитот на НАТО што утре почнува во главниот град на Летонија, Рига. Рига, 27 ноември (МИА) Речиси девет илјади полицајци и војници ќе бидат ангажирани за безбедноста на самитот на НАТО што утре почнува во главниот град ...

Јадранската група ќе добие охрабрувачка порака

Вечер Прес - 27.11.2006

Најоптимистичкиот датум за прием во Алијансата на земјите од Јадранската група е пролетта 2008 година, смета генералниот секретар на Алијансата, Јап де Хоп Шефер НАТО ќе испрати охрабрувачка порака до членките на Јадранската група - Македонија, Хрватска и Албанија од утрешниот Самит во Рига, порача ...