TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Италијанците ќе инвестирале кај нас и покрај рецесијата

Утрински - 20.11.2008

Според нив, глобалната криза може да се надмине само со продолжување на инвестициите. Група италијански бизнисмени сакаат да инвестираат во Македонија, а во таа нивна намера нема да ги спречи ниту фактот дека Италија е зафатена со виорот на финансиската криза, поради што неодамна прогласи и рецесија.

Италијанска бизнис делегација во посета на Македонија

Алсат-М - 19.11.2008

Италијанска бизнис делегација од денеска престојува во дводневна посета на Македонија. Според најавата од владината прес-служба, во организација на Владата и Агенцијата за странски инвестиции денеска во Клубот на пратениците (10:00) пред потенцијалните инвеститори од Италија детално ќе бидат претставени реформите и проектите на владниот кабинет и министерствата за економија, за транспорт и врски ...

Италијански бизнисмени заинтересирани за инвестирање во Македонија

Алсат-М - 19.11.2008

Италијански стопанственици денеска во Скопје на средба со владини претставници ја потврдија најавата за инвестиции во Македонија. Најголем интерес постои за соработка во областа на туризмот, при што нивни турператори би носеле туристи во Македонија, отворање фабрика за производство на смрзната риба, а има интерес и од компанија од земјоделската механизација да пренесе дел од бизнисот во ...

И покрај рецесијата во Италија, бизнисмените нема да ги прекинат планираните инвестиции во земјава

Канал5 - 19.11.2008

Италијанските бизнисмени нема да ги прекинат планираните инвестиции во земјава. И покрај тоа што Италија неодамна прогласи рецесија, тим од стопанственици денеска во Скопје на владините претставници им ја потврдија најавата за инвестиции. Ставот на бизнисмените е дека глобалната криза ќе се надмине со продолжување на инвестициите.

Италијански бизнисмени заинтересирани за инвестирање во Македонија

Канал5 - 19.11.2008

Италијански стопанственици денеска во Скопје на средба со владини претставници ја потврдија најавата за инвестиции во Македонија во повеќе области, претежно во туризмот и производство на смрзната риба. - Најголем интерес постои за соработка во областа на туризмот, при што нивни турператори би носеле туристи во Македонија, отворање фабрика за производство на смрзната риба, а има интерес и од ...

Италијанска бизнис делегација во посета на Македонија

Макфакс - 19.11.2008

Италијанска бизнис делегација, од денеска престојува во Скопје, со цел, да се запознае со потенцијалите и поволностите за инвестирање во Македонија. Како што соопшти владината прес служба, осумнаесетчлената бизнис делегација детално ќе се запознае со повеќе проекти, што се спроведуваат во министерствата за економија, транспорт и врски, земјоделие и на Агенцијата за странски инвестиции.

Италијански бизнисмени Заинтересирани за инвестирање во Македонија

Сител - 19.11.2008

Италијански стопанственици денеска во Скопје на средба со владини претставници ја потврдија најавата за инвестиции во Македонија во повеќе области, претежно во туризмот и производство на смрзната риба. - Најголем интерес постои за соработка во областа на туризмот, при што нивни турператори би носеле туристи во Македонија, отворање фабрика за производство на смрзната риба, а има интерес и од ...

Растат италијанските инвестиции во Македонија

Форум - 19.11.2008

На средбата меѓу вицепремиерот Ставрески и осумнаесетчлената италијанска бизнис делегација, одржана денеска во “Клубот на пратеници” беа изнесени потенцијалите и поволностите за инвестирање во Република Македонија Пред присутните свое обраќање имаа вицепремиерот за економски прашања Зоран Ставрески и претставници на италијанската бизнис заедница кои утре ќе ја посетат Технолошко ...

Италијанци ќе отворат фабрика за смрзната риба

Вечер Прес - 19.11.2008

Италијанските бизнисмени на вчерашната средба со вицепремиерот Ставрески изразија надеж дека ќе ги реализираат нивните планови во Македонија и дека глобалната криза може да се надмине само со продолжување на инвестициите. Италијански бизнисмени сакаат да инвестираат во Македонија во туризмот и во производство на смрзната риба.

Што донесе Груевски од Америка?

Утрински - 17.11.2008

Владината делегација задоволна од посетата, a опозицијата критикува дека само се потрошиле пари. Нина Нинеска-Фиданоска. По една недела „роад шоу“ низ Америка, владината делегација се враќа целосно задоволна од посетата. Опозицијата, пак, жестоко критикува и тврди дека тоа се само еден куп потрошени пари од граѓаните, без никакви ефекти.

Американската мисија исполнета, резултатите по пет години!

Н.Македонија - 17.11.2008

Многубројната владина и бизнис-делегација вчера се врати задоволна од претставувањето на македонските економски можности пред американските фирми и инвеститори. Владиниот тим во САД настапи со големи амбиции и очекувања да ги привлече американските компании од Сан Франциско и Чикаго да ги пренасочи своите бизнис планови во нашата економија.