TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Легендата Дели Коли не ги сака митовите

Утрински - 27.09.2002

Интернационален фестивал на филмската камера "Браќа Манаки" Сунчица Уневска Најголемата ѕвезда на 23. Интернационален фестивал на филмската камера "Браќа Манаки" е годинешниот добитник на Наградата за животно дело "Златна камера 300", италијанскиот директор на фотографија, Тонино Дели Коли.

Во знакот на познатиот Роби Милер

Дневник - 27.09.2002

ДЕНЕСКА НА ФЕСТИВАЛОТ "БРАЌА МАНАКИ" Извонредна посетеност на проекциите, многу гости, од кои 25 странски филмски уметници, како и големо присуство на доајените на македонската кинематографија, е впечатокот по двата одржани фестивалски дена на "Браќа Манаки", во Битола.

Скромен "гламур" на "Браќа Манаки"

Вест - 27.09.2002

ВО БИТОЛА ПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА ФИЛМСКАТА КАМЕРА Битола од завчера се обидува да живее како во светскиот филмски гламур. Во Битоа се одвива 23-то издание на Интернационалниот фестивал за филмска камера "Браќа Манаки". Битола од завчера се обидува да живее како во светскиот филмски гламур.

Постојана потрага по сопствениот идентитет

Утрински - 26.09.2002

Честитка од Борис Трајковски Ми причинува особено задоволство како покровител на 23-от интернационален фестивал на филмска камера "Браќа Манаки" да ви упатам честитки и поддршка за напорите на организаторот во реализација на манифестацијата која е единствена од овој вид во Република Македонија.

Откриен споменик на Милтон Манаки

Утрински - 26.09.2002

Интернационален фестивал на филмската камера "Браќа Манаки" Сунчица Уневска Вчера во 12 часот пред самото отворање на 23. Интернационален фестивал на филмската камера пред Домот на кулутрата во Битола беше откриен импозантниот споменик на Милтон Манаки, излиен во бронза во висина од четири метри, ...

Отворен Фестивалот на филмската камера

Дневник - 26.09.2002

ВО БИТОЛА Со проекција на американскиот филм "Кеј-Пекс", на Софтли, познатиот директор на фотографија Дели Коли синоќа го отвори интернационалниот филмски фестивал "Браќа Манаки", во Домот на културата во Битола. На фестивалот присуствуваат голем број филмски уметници, гости од земјава и од ...

Отворање на фестивалот „Браќа Манаки“

А1 - 25.09.2002

Американскиот филм „К-ПАКС“ во режија на Јан Софтли ја има честа вечерва да го отвори 23-то издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, кој годинава го одбележува десетгодишниот јубилеј. За разлика од претходната година, јубилејното издание ќе биде со побогата програма, а во ...

Свечено откривање на Споменикот на Милтон Манаки

Утрински - 25.09.2002

Денеска во 12 часот пред Домот на културата во Битола во рамките на 23. ИФФК "Браќа Манаки", а по повод 120-годишнината од раѓањето на Милтон Манаки, свечено ќе биде откриен споменикот на Милтон Манаки. Овој монументален споменик, кој од денеска ќе го краси градот Битола, местото во кое творештвото ...

Во знакот на леураетот Тонино Дели Коли

Утрински - 25.09.2002

Денеска се отвора 23. Фестивал на филмската камера "Браќа Манаки" Сунчица Уневска Денеска во Битола ќе почне 23. Интернационален фестивал на филмската камера "Браќа Манаки", кој во текот на пет дена ќе прикаже над 50 филмски остварувања.

Почнува "Манаки", го отвора лауреатот Коли

Вест - 25.09.2002

ОД ВЕЧЕРВА ВО БИТОЛА Тонино Дели Коли е добитник на фестивалската наградаа за животно дело, а тој снимателот на Оскаровецот "Животот е убав". Во официјална конкуренција до недела ќе бидат прикажани 15 филмови од 13 земји, а предви Во Големата Сала на Домот на културата во Битола, вечерва (21ч) ќе ...

Славниот Дели Коли ќе го отвори Фестивалот

Дневник - 25.09.2002

ПОЧНУВА ФЕСТИВАЛОТ НА ФИЛМСКАТА КАМЕРА "БРАЌА МАНАКИ", БИТОЛА Ревијално пред главните проекции ќе бидат прикажани 20 филма од најновата кусометражна продукција на Холандија, Велика Британија, Шведска и Швајцарија, a новина на Фестивалот се студентските филмови Директорот на фотографија, познатиот ...

"К-ПАКС" ја отвора трката за "Златна Камера 300"

Вест - 24.09.2002

УТРЕ ПОЧНУВА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ "БРАЌА МАНАКИ" Наградата за животно дело ја доби директорот на фотографија Тонино Дели Коли На 23 издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера "Браќа Манаки" што ќе биде отворен утре во Битола ќе бидат прикажани петнаесет филмови во официјална конкуренција.

Отворање со американскиот филм "К-пакс"

Утрински - 24.09.2002

Утре почнува 23. Фестивал на филмската камера "Браќа Манаки" Сунчица Уневска Утре во Битола ќе почне 23. Интернационален фестивал на филмската камера "Браќа Манаки", кој годинава ја слави 10-годишнината како меѓународна манифестација.

Светски имиња и 35 "светски" филма во конкуренција

Дневник - 24.09.2002

ФЕСТИВАЛ "БРАЌА МАНАКИ Во пет фестивалски дена во киносалата на Домот на културата во Битола ќе бидат прикажани 15 долгометражни играни филма од најновата светска кинематографија, 20 кусометражни филма од Европа и 20 студентски филма од светски Академии.

Филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ почнува во среда

А1 - 23.09.2002

Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ почнува во среда во Битола. Петнаесет најнови светски филмови ќе конкурираат за наградите Златна, Сребрена и Бронзена камера 300, доаѓаат триесетина гости од странство, а програмата за ова издание е проширена со нови содржини.