TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бомба пукна пред куќа на косовскиот министер за внатрешни работи

Дневник - 16.09.2006

Експлозија одекна вчера близу куќата на косовскиот министер за внатрешни работи, Фатмир Реџепи, во Гњилане, јави Макфакс. Реџепи бил дома, но никој не бил повреден. Уапсени се две лица, кои биле на местото на ...

Експлозија пред куќа на министер

Вечер Прес - 16.09.2006

Вчераутро, експлодира бомба во близина на куќата на косовскиот... Вчераутро, експлодира бомба во близина на куќата на косовскиот министер за внатрешни работи Фатмир Реџепи во Гњилане, соопшти Косовската полициска служба, пренесува МИА.

На Косово се вратиле 15.615 лица, од кои 7.000 Срби

А1 - 15.09.2006

Досега на Косово се вратиле вкупно 15.615 лица, од кои околу 7.000 се од српската заедница, соопштено е синоќа во Приштина. Косовскиот заменик министер за локална самоуправа Азиз Лила како една од главните пречки за помасовно враќање на косовските Срби ја наведе политиката на Белград.

Експлозија близу куќата на косовскиот Министер за внатрешни работи

А1 - 15.09.2006

Експлозија одекна утринава во Гнилање, близу куќата на косовскиот министер за внатрешни работи, Фатмир Реџепи, соопшти косовската полиција. Во инцидентот нема повредени лица, но оштетен е автомобил од марката „Ауди А4“, сопственост на Реџепи, и уште едно возило кое било паркирано во непосредна ...

Белград и Приштина во последна битка за Косово

Утрински - 15.09.2006

Решението ќе претставува комплицирана формула при што двете страни не треба да чувствуваат дека не се губитници Димитар Чулев Ако се точни претпоставките на Јоаким Рикер дека до крајот на годинава Косово ќе го добие „финалното решение", а тој ќе замине како последен администратор на протекторатот, ...

Проблеми ако бргу не се реши статусот на Косово

Време - 15.09.2006

ШЕФОТ НА УНМИК ЈОАХИМ РИКЕР ПРЕДВИДУВА Управникот на Косово Јоахим Рикер предупреди дека одложување во решавањето на статусот на Косово може да се предизвика проблеми во провинцијата. Рикер, кој е шеф на мисијата на Обединетите нации УНМИК, зборувал на седница на Советот за безбедност на ...

Белград и Приштина во пат-позиција за Косово

Утрински - 14.09.2006

За Косовскиот заштитен корпус ќе нема место во идните безбедносни структури на Косово и тој мора да замине во историјата. За безбедноста и доколку протекторатот добие независност ќе се грижи мала армија до најмногу 3.000 професионалци формирана според стандардите на НАТО.

Косово ќе добие статус годинава

Дневник - 14.09.2006

Статусот на провинцијата Косово, која е под протекторат на ОН, ќе биде решен до крајот на 2006 година, порачаа претставниците на САД и на ЕУ во Приштина, јави Макфакс. - Прашањето за статусот ќе биде определено според принципите на контакт групата - истакнаа Розмари ди Карло, помошник на ...

Рикер: Статус до крајот на годината

Канал5 - 14.09.2006

Шефот на УНМИК Јоаким Рикер изрази уверување дека Марти Ахтисари ќе предложи решение за конечниот статус на Косово до крајот на годината. Белград, 14 септември (МИА) - Шефот на УНМИК Јоаким Рикер изрази уверување дека Марти Ахтисари ќе предложи решение за конечниот статус на Косово до крајот на ...

Српски бегалци со експлозија пречекани на Косово

Дневник - 14.09.2006

Експлозија одекнала во куќа на српски бегалци, кои се вратиле во селото Штупел кај Клина, на Косово, јави МИА. Немало жртви, но куќата е целосно уништена. Локалните Албанци претходно се заканувале дека ќе ги уништат сите куќи во кои ќе се вратат Срби.

САД и ЕУ: Статусот на Косово до крајот на 2006-та

А1 - 13.09.2006

Статусот на српската покраина Косово која е под протекторат на ООН, ќе биде решен до крајот на 2006 година, порачаа денеска во приштина високи претставници на САД и ЕУ. Прашањето за статусот ќе биде определено според принципите и заклучоците на Контакт групата, изјавија Розмари Ди Карло, заменик ...

Експлозија во куќа на српски бегалци во Косово

А1 - 13.09.2006

Експлозија одекнала во куќа на српски бегалци кои се вратиле во селото Штупел на Косово, во близина на градот Клина, соопшти денеска Косовската полициска служба. Куќата е целосно уништена во експлозијата, додека значителна материјална штета е нанесена и на соседната зграда, исто така во сопственост ...

Македонија да ги подели со Косово искуствата во реформите

А1 - 13.09.2006

Македонија да ги подели со Косово искуствата во реформите, а власта и граѓаните на регионот да се обидат да ги надминат предрасудите што постојат кон соседите, побара Љуљзим Пеци директор на косовскиот институт за истражување на политики и развој.

Љуљзим Пеци: прашањето со границата ќе се реши веднаш по решавањето на статусот на Косово

Канал5 - 13.09.2006

Одбележувањето на македонско- косовската граница е повеќе техничко отколку политичко прашање. Затоа најверојатно ќе се реши веднаш по дефинирањето на косовскиот статус кон крајот на годината, тврди косовскиот интелектуалец Љуљзим Пеци.

Експлозија во куќа на српски бегалци на Косово

Канал5 - 13.09.2006

Експлозија одекнала во куќа на српски бегалци кои се вратиле во селото Штупел на Косово, во близина на градот Клина, соопшти денеска Косовската полициска служба. Белград, 13 септември (МИА) - Експлозија одекнала во куќа на српски бегалци кои се вратиле во селото Штупел на Косово, во близина на ...

Коштуница не го дава Косово по никоја цена

Дневник - 13.09.2006

Премиерот изрази убедување дека „нема граѓанин на Србија што не би излегол на референдум за новиот устав за да потврди дека Косово, е дел од Србија “ Косово никогаш нема да биде независно и секогаш ќе биде дел од Србија, им порача српскиот премиер Воислав Коштуница на пратениците во Белград, на ...

Вонредна седница на Собранието на Србија за преговорите за Косово

А1 - 12.09.2006

Собранието на Србија денеска на вонредна седница ќе го разгледува извештајот за текот на преговорите за политичкото решение за идниот статус на Косово. Според шефот на пратеничката група на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ, за претставници на владата што ќе го поднесат извештајот се ...

Тивка независност за Косово

Време - 12.09.2006

ОН ПОДГОТВУВААТ „ЧУДНА“ РЕЗОЛУЦИЈА Обединетите нации подготвуваат нова стратегија за Косово, со која нема да определат ниту независност, ниту останување на провинцијата под српска власт, но ќе се овозможи од јуни идната година на Косово да дојде мисија на Европската Унија.

Границата да биде дел од финалниот пакет за Косово

А1 - 11.09.2006

На средбата организирана од контакт групата за Косово, Македонија формално ќе побара демаркацијата на границата да биде дел од финалниот пакет за Косово. Како придонес на земјава за решавање на косовското прашање македонската делегација ќе вети дека Македонија ќе ги продолжи економската соработка ...