TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција го повлече амбасадорот во САД на консултации

А1 - 12.10.2007

Анкара го повлече својот амбасадор од Вашингтон на консултации поврзани со одлуката на Конгресот страдањата на Ерменците во 1915 година да го прогласи за геноцид. Амбасадорот Наби Сенсој веќе отпатува во Турција каде треба да се сретне со претставници на владата со кои ќе се разгледуваат идните ...

Турција против законот за осуда на масовните убиства на Ерменците

Утрински - 12.10.2007

Не е возможно да се прифати обвинување за злосторство што никогаш не било извршено од турската држава Историчарите сметаат дека околу 1,5 милиони Ерменци се убиени од страна на отоманските Турци за време на Првата светска војна ИСТАНБУЛ - Турција набрзина излезе со осуда на донесувањето на закон од ...

Турција протестира до САД

Вест - 12.10.2007

ПОРАДИ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА ГЕНОЦИД ВО ЕРМЕНИЈА ВАШИНГТОН, 12 октомври (АП) - Администрацијата на Буш ќе се обиде да го смири гневот кај Турција откако конгресниот панел одобри мерка што го дефинира како геноцид убиството на илјадници Ерменци на почетокот на минатиот век.

Ѓул ги предупреди САД во врска со „ерменскиот геноцид“

Макфакс - 09.10.2007

Анкара Постои можност за создавање „сериозни проблеми“ во билатералните односи на Турција и САД, доколку Соединетите Држави усвојат закон со кој што би се признал „ерменски геноцид“. Ова предупредување денеска го испратил турскиот претседател Абдула Ѓул до американскиот претседател Џорџ Буш, ...

Турција: САД да не го признаваат ерменскиот геноцид

А1 - 08.10.2007

Претседателот на турскиот Парламент Ќоксал Топтан ги предупреди американските власти да не го усвојуваат предлог законот за признавање на ерменскиот геноцид. „Се надевам дека сте свесни за негативните последици на тој законски проект, кој ако биде прифатен ќе бидат потребни децении за нормализирање ...

Турција ги предупреди САД да не го признаваат ерменскиот геноцид

Макфакс - 08.10.2007

Анкара Претседателот на турскиот парламент Ќоксал Топтан ги предупреди американските власти да не го усвојуваат предлог законот за признавање на ерменскиот геноцид. „Се надевам дека сте свесни за негативните последици на тој законски проект, кој ако биде прифатен ќе бидат потребни децении за ...