TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израелците го блокираа автопатот во Газа

Утрински - 04.07.2003

Само три дена откако повторно беше отворен за Палестинците КАЛКИЛЈА - Израелските војници вчера убија еден милитант и го блокираа палестинскиот сообраќај на главниот пат во Газа. Со тоа ги налутија Палестинците кои ги опишаа акциите како закана за мировниот план, поддржан од САД.

Палестинците го кршеле прекинот на огнот

А1 - 03.07.2003

Израел денеска за првпат по прогласеното примирје упати официјален протест поради ракетниот напад врз една еврејска доселеничка населба во Појасот Газа, соопшти израелски воен портпарол. Според него, во текот на минатата ноќ Палестинците истрелале три ракети во правец на населбата Кфар Даром во ...

Израел се повлече од Витлеем

Вест - 03.07.2003

Палестинските патроли маршираат низ Витлеем ВИТЛЕЕМ, 3 јули (Ројтерс) - Израелските патроли вчера го напуштија градот Витлеем на Западниот брег и отворија пат на Палестинците да ја преземат безбедносната контрола над градот со што продолжува исполнувањето на договорот за кој и двете страни се ...

Израел им го предаде Витлеем на Палестинците

Утрински - 03.07.2003

Клучен чекор во мировниот план поддржан од Соединетите Американски Држави ЕРУСАЛИМ - Израел вчера ја предаде контролата врз градот Витлеем во Западниот Брег на палестинските безбедносни сили, како клучен чекор во мировниот план поддржан од САД, откако лидерите на двете страни се сретнаа во Ерусалим.

Израелската војска убила 1 припадник на Бригадите на мачениците од Ал Акса

Канал5 - 03.07.2003

Израелските војници денеска на западниот брег убиле еден палестинец , припадник на Бригадите на мачениците од Ал Акса , се дознава од палестински безбедносни извори. Инцидентот се случил во градот Калкилија ,на западниот брег при што израелските војн Израелските војници денеска на западниот брег ...

Шарон и Абас се договорија за четри заеднички одбори

А1 - 02.07.2003

Израелскиот премиер Ариел Шарон и неговиот палестински колега Махмуд Абас се договорија да основаат четири заеднички одбори што ќе вршат надзор врз спроведувањето на меѓународниот мировен план, со кој се предвидува независна палестинска држава до 2005 година.

Вооружен Палестинец нападна израелски воен пункт

Утрински - 02.07.2003

Уште еден удар за примирјето што го прогласија палестинските фракции ЕРУСАЛИМ - Вооружен Палестинец вчера нападна израелски воен пункт и притоа беше убиен, што претставува уште еден удар за примирјето што го прогласија палестинските фракции под меѓународен притисок да го поддржат новиот кревок ...

Израелците ги урнаа темелите на џамија во Назарет

Дневник - 02.07.2003

БЛИСКИ ИСТОК Израелски војници завчера убиле вооружен Палестинец што ги нападнал кај нивниот пункт близу окупираниот палестински град Тулкарм, јави МИА. Ова е втор напад на вооружени Палестинци врз израелските сили откако трите најголеми палестински терористички организации Хамас, Исламски џихад и ...

Урнати темели на џамија во близина на базиликата во Назарет

А1 - 01.07.2003

Израелските власти ги урнаа темелите на џамијата во близината на христијанскиот храм во Назарет и ја прекинаа незината натамошната изградба. Повеќе десетици муслимани се судирја со полицијата, која ги обезбедуваше работниците кои со булдожери ги уриваа темелите, по што неколку лица беа уапсени.

Израел држи Палестинци изолирани во таен затвор

Вест - 01.07.2003

ЕРУСАЛИМ, (АП) - Израелската безбедносна агенција Шин Бет веќе со недели ги држи палестинските затвореници во изолазија во еден таен затвор со што ги прекршува меѓународните закони, дознава новинска агенција "Асошиејтед прес".

Израелците и Палестинците се ракуваа, Газа повторно слободна

Вест - 01.07.2003

ГАЗА, 1 јули (АП) - Израелските и палестинските команданти вчера си ги подадоа рацете и се ракуваа, булдожерите го уриваа воените контролни пунктови и сообраќајот на палестински возила почна слободно да.... ГАЗА, 1 јули (АП) - Израелските и палестинските команданти вчера си ги подадоа рацете и се ...

Напаѓач на Ал-Акша уби еден Бугарин во Западниот Брег

Утрински - 01.07.2003

И покрај објавувањето на тримесечното примирје од палестинските милитантни групи БЕИТ ХАНУН - Палестински напаѓач од бригадите на Ал-Акша вчера уби странски работник во напад врз израелски камион кој поминувал низ Западниот Брег, покажувајќи го на тој начин несогласувањето во врска со прекинот на ...

Израелците се повлекоа од сообраќајната артерија на Газа

Дневник - 01.07.2003

СЕ СМИРУВА СИТУАЦИЈАТА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Израелските сили прексиноќа целосно се повлекоа од местото Бејт Ханун во појасот Газа и им ја предадоа на Палестинците контролата врз главниот автопат во палестинската област, јави Ројтерс.

На блискикот исток повторно убиства и покрај разговорите Шарон - Абас

Канал5 - 01.07.2003

Откако вчера еден палестинец уби работник на градилиште на западниот брег и покрај потпишаниот договор за прекин на огнот, денеска се случи уште едно убиство . Израелските сили , како што потврдија и израелците и палестинците , убиле 20 годишно момче Откако вчера еден палестинец уби работник на ...

Израелската армија се повлече од Бејт Ханун

А1 - 30.06.2003

Израелските сили во текот на ноќта се повлекоа од градот Бејт Ханун во северниот дел на Појасот Газа и им ја предадоа контролата над регионот на палестинските автономни власти, согласно претходно постигнатата спогодба. Во соопштениете на израелските вооружени сили се истакнува дека и по ...

Израел утре се повлекува од Газа

Вест - 30.06.2003

ЕРУСАЛИМ, 30 јуни (Ројтерс) - Израел денеска ќе почне да ги повлекува своите сили од Појасот Газа според договорот за деангажирање којшто го поткрепува новиот план за постигнување мир со Палестинците.... ЕРУСАЛИМ, 30 јуни (Ројтерс) - Израел денеска ќе почне да ги повлекува своите сили од Појасот ...

Палестинците потпишаа прекин на огнот со Израелците

Дневник - 30.06.2003

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Две од трите најголеми палестински терористички групи вчера потпишаа прекин на огнот со Израел, за кој денеска треба да бидат наградени со израелско повлекување од мало парче палестинска територија, јави Ројтерс.

Кондолиза Рајс им понудила на палестинците економска помош од скоро една милијарда долари

Канал5 - 30.06.2003

Советничката на американскиот претседател Кондолиза Рајс им понудила на палестинците економска помош од скоро една милијарда долари ,пишува израелскиот весник Једиот Ахаронот. Рајс оваа помош наводно ја понудила за време на вчерашната средба со ше Советничката на американскиот претседател Кондолиза ...

Израелците се повлекоа од Газа и контролата им ја предадоа на палестинците

Канал5 - 30.06.2003

Израелската војска го заврши повлекувањето од северниот дел на Газа и контролата на овој регион им ја предаде на палестинските автономни власти,согласно претходно постигнатата согласност , беше соопштено доцна синоќа од израелски извори.