TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постигнат договорот за иранската нуклеарна програма и за ублажување на санкциите

24 Вести - 24.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама во синоќешното обраќање до нацијата најави дека е постигнат договор во преговорите со Иран, за кој кажа дека е прв чекор кон отстранување на загриженоста дека ...

Постигнат договорот за иранската нуклеарна програма

Утрински - 24.11.2013

Спогодбата на Техеран му овозможува полесен извоз на нафта, но и пристап до дел од иранските девизни резерви заробени во странство Американскиот претседател Барак Обама во синоќешното обраќање до ...

Нетанјаху: Израел нема да дозволи Иран да создаде нуклеарно оружје

24 Вести - 24.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да дозволи Иран да изгради нуклеарно оружје. Во специјалното обраќање од својот кабинет во Ерусалим, зборувајќи на англиски и на ...

Хејг: Договорот со Иран е добар за целиот свет

24 Вести - 24.11.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека договорот што меѓународните сили го постигнаа со Иран, за неговата нуклеарна програма, е добар за целиот свет.

МААЕ подготвена да го контролира исполнувањето на договорот за иранската нуклеарна програма

24 Вести - 24.11.2013

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека е подготвена да го контролира исполнувањето на условите од договорот што синоќа во Женева беше постигнат меѓу Иран и ...

Пробив во спорот за атомската програма на Иран

Deutsche Welle - 24.11.2013

По долгогодишниот спор околу иранската атомска програма, по преговарачкиот маратон во Женева, постигнат е договор. Техеран ќе замрзне дел од атомската програма, а за возврат Западот ќе ги ублажи ...

Светот може да здивне: Иран и шесте сили се договорија за нуклеарната програма

Канал5 - 24.11.2013

По четиридневни преговори за иранската нуклеарна програма светските велесили и Иран успеаја доцна синоќа во Женева да се договорат, давајќи надеж и излез од кризата која трае повеќе од 10 години.

Историски договор со Иран

Deutsche Welle - 24.11.2013

Бројни државници од светот го поздравија постигнатиот договор со Иран во Женева околу неговата атомска програма. Израел пак го критикува како „историска ...

Постигнат е историски договор со Иран за нуклеарната програма

Канал5 - 24.11.2013

Претставниците на шесте големи светски сили во Женева успеале да постигнат договор со иранската делегација за привремено стопирање на нуклеарната програма на таа земја, со истовремено ублажување на ...

Иран и велесилите постигнаа договор за нуклеарната програма

Кајгана - 24.11.2013

По четири дена тешки и напорни преговори за иранската нуклеарна програма, шесте светски сили и Иран успеаја рано изутрина во неделата да постигната договор, со што се влева надеж дека ќе биде ...

Конечно падна договор за иранската нуклеарна програма

Press24 - 24.11.2013

Првиот човек на САД Барак Обама синоќа најави дека е постигнат договор во преговорите со Иран, потенцирајќи дека тоа е прв чекор кон отстранување на загриженоста дека Исламската република развива ...

Израел нема да дозволи Иран да создаде нуклеарно оружје

+инфо - 24.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да дозволи Иран да изгради нуклеарно оружје. Во специјалното обраќање од својот кабинет во Ерусалим, зборувајќи на англиски и на ...

Иран ќе добие 4,2 милијарди долари за спогодбата

+инфо - 24.11.2013

Иран ќе има пристап до 4,2 милијарди долари како дел од спогодбата за ограничување на иранските нуклеарни програми и олеснување на санкциите против Исламската република, соопшти западен дипломат, ...

ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ: Нема да дозволиме нуклеарно оружје во Иран

Телеграф - 24.11.2013

Премиерот Нетанјаху прелиминарниот договор од Женева меѓу шесте големи сили и Иран, го нарече „голема историска грешка“ Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да ...

Зараф: Спогодбата ја признава иранската нуклеарна програма

А1 On - 24.11.2013

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад ариф утринава изјави дека спогодбата со светските сили ја признава иранската нуклеарна програма и иранското право на збогатување ураниум и дека ...

Хејг: Договорот со Иран е добар за целиот свет

Алфа - 24.11.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека договорот што меѓународните сили го постигнаа со Иран, за неговата нуклеарна програма, е добар за целиот свет.

Хејг: Договорот со Иран е добар за целиот свет

+инфо - 24.11.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека договорот што меѓународните сили го постигнаа со Иран, за неговата нуклеарна програма, е добар за целиот свет.

Хејг: Договорот со Иран е добар за целиот свет

А1 On - 24.11.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека договорот што меѓународните сили го постигнаа со Иран, за неговата нуклеарна програма, е добар за целиот свет.

ХЕЈГ: Договорот со Иран е добар за целиот свет

Телеграф - 24.11.2013

Британскиот форин офис смета ова ќе ги договорот ќе ги охрабри односите на Западот со Иран и ќе го запре ширењето на нуклеарното оружје Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави ...

МААЕ подготвена да го контролира исполнувањето на договорот со Иран

А1 On - 24.11.2013

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека е подготвена да го контролира исполнувањето на условите од договорот што синоќа во Женева беше постигнат меѓу Иран и ...

Постигнат договорот за иранската нуклеарна програма и за ублажување на санкциите

А1 On - 24.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама во синоќешното обраќање до нацијата најави дека е постигнат договор во преговорите со Иран, за кој кажа дека е прв чекор кон отстранување на загриженоста дека ...

Инспектори ќе ги „чешлаат“ нуклеарните постројки на Иран

Телеграф - 24.11.2013

Генералниот директор на МААЕ, Јукио Амано истакна дека договорот за иранската нуклеарна програма претставува „значителен чекор напред“ Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска ...

МААЕ подготвена да го контролира исполнувањето на договорот за иранската нуклеарна програма

Сител - 24.11.2013

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека е подготвена да го контролира исполнувањето на условите од договорот што синоќа во Женева беше постигнат меѓу Иран и ...

Иран не прифаќа договор кој не му го признава правото на збогатување ураниум

Макфакс - 24.11.2013

Иран нема да потпише договор со шесте светски сили за на преговорите за неговата нуклеарна програма што се водат в Женева, доколку тоа не ѝ го признава правото на Исламската Република да збогатува ...

Иран ќе ја „замрзне“ нуклеарната програма шест месеци

Inpress - 24.11.2013

Берн, 24. ноември 2013 (ИНПРЕС) „Шесторката“ преговарачи со Иран за неговата нуклеарна програма постигна договор, кој предвидува нејзино замрзнување во текот на шест месеци.

Постигнат договорот за иранската нуклеарна програма и за ублажување на санкциите

Сител - 24.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама во синоќешното обраќање до нацијата најави дека е постигнат договор во преговорите со Иран, за кој кажа дека е прв чекор кон отстранување на загриженоста дека ...

Израел - Договорот во Женева е победа на Иран

Inpress - 24.11.2013

Ерусалим, 24. ноември 2013 (ИНПРЕС) Израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман го оцени постигнатиот договор во Женева договор помеѓу „шесторката“ меѓународни преговарачи и Техеран за ...

Иран ќе добие 4,2 милијарди долари како дел од спогодбата со светските сили за неговата нуклеарна програма

А1 On - 24.11.2013

Иран ќе има пристап до 4,2 милијарди долари како дел од спогодбата за ограничување на иранските нуклеарни програми и олеснување на санкциите против Исламската република, соопшти западен дипломат, ...

Зариф: Спогодбата ја признава иранската нуклеарна програма

+инфо - 24.11.2013

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад Зариф утринава изјави дека спогодбата со светските сили ја признава иранската нуклеарна програма и иранското право на збогатување ураниум и дека ...

Постигнат договор за иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - 24.11.2013

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, изјави дека е постигнат договор меѓу водечките светски сили и Иран околу спорната нуклеарна програма на земјата.

Постигнат договор со Иран

Нетпрес - 24.11.2013

Иран и големите сили постигнаа договор ноќеска во Женева околу иранската нуклеарна програма, јавија светските новински агенции. Потврда дека договор е постигнат дале францускиот и иранскиот министер ...

Историски договор за иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - 24.11.2013

Историски договор, пресвртница, од договорот ќе имаат корист сите, вака коментираат лидерите на шесте светски сили. Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф вели дека договорот е ...

Иран ќе добие 4,2 милијарди долари за спогодбата

Телеграф - 24.11.2013

Информацијата е од неименуван дипломат, кој не дал повеќе детали за содржината на спогодбата Иран ќе има пристап до 4,2 милијарди долари како дел од спогодбата за ограничување на иранските нуклеарни ...

Иран и велесилите одвај до договор

Макфакс - 24.11.2013

По четири дена тешки и напорни преговори за иранската нуклеарна програма, шесте светски сили и Иран успеаја рано изутрина во неделата да постигната договор, со што се влева надеж дека ќе биде ...

Зараф: Спогодбата ја признава иранската нуклеарна програма

Алфа - 24.11.2013

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад Зариф утринава изјави дека спогодбата со светските сили ја признава иранската нуклеарна програма и иранското право на збогатување ураниум и дека ...

Иранските лидери го поздравија договорот за нуклеарната програма

Р.С.Европа - 24.11.2013

Иранските лидери го поздравија договорот за нуклеарната програма постигнат со светските сили, велејќи дека со тоа се препознаваат правата на Иран за одржување на атомската програма.

Ештон го поздрави договорот, недоумици околу збогатувањето на ураниумот

Макфакс - 24.11.2013

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон, опкружена со министрите за надворешни работи кои учествуваа на преговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, ја прочита во неделата ...

Светските сили успеаја да постигнат договор со Иран за нуклеарната програма

МКД - 24.11.2013

Претставниците на шесте големи светски сили во Женева успеале да постигнат договор со иранската делегација за привремено стопирање на нуклеарната програма на таа земја, со истовремено ублажување на ...

Договор со Иран за сопирање на нуклеарниот програм

Нова ТВ - 24.11.2013

Иран и големите сили потпишаа историски договор во ноќта помеѓу саботата и недела за да го сопрат иранскиот нуклеарен програм. По петдневен преговарачки маратон во Женева и тотална изолација од ...

Нетанјаху: Израел нема да дозволи Иран да создаде нуклеарно оружје

Сител - 24.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да дозволи Иран да изгради нуклеарно оружје. Во специјалното обраќање од својот кабинет во Ерусалим, зборувајќи на англиски и на ...

Нентнјаху против договорот со Иран

Р.С.Европа - 24.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху коментирајќи го постигнатиот договор за иранската нуклеарна програма изјави дека тоа е лош договор. Нетенјаху во телевизиско обраќање од Ерусалим рече дека Иран ...

Хејг: Договорот со Иран е добар за целиот свет

Сител - 24.11.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека договорот што меѓународните сили го постигнаа со Иран, за неговата нуклеарна програма, е добар за целиот свет.

Нетанјаху ја осуди „историската грешка" со договорот со Иран

Макфакс - 24.11.2013

Израел го осуди во неделата „лошиот договор" склучен во Женева за иранската нуклеарна програма нарекувајќи го „историска грешка" тврдејќи дека Техеран добил „што посакувал", објави канцеларијата на ...

Хамнеи и Роухани го поздравија договорот во Женева

Макфакс - 24.11.2013

Иранскиот врховен водач ајатолахот Али Хамнеи и претседателот Хасан Роухани го поздравија во неделата договорот со големите сили за иранската нуклеарна програма којашто, според толкувањето на ...

„Шесторката“ и Иран постигнаа историски договор

Алфа - 24.11.2013

Дипломатијата ја надмудри историјата. Вака светските медиуми известуваат за историскиот договор постигнат денеска меѓу шесте светски сили и Иран за напредокот на иранската нуклеарната програма, спор ...

МААЕ ќе го контролира исполнувањето на договорот со Иран

+инфо - 24.11.2013

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека е подготвена да го контролира исполнувањето на условите од договорот што синоќа во Женева беше постигнат меѓу Иран и ...

Зариф: Спогодбата ја признава иранската нуклеарна програма

Телеграф - 24.11.2013

Израелскиот министер за надворешни работи вели дека Техеран ќе ја продлабочи соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија, за да се надминат стравувањата Министерот за надворешни работи ...

Постигнат договорот за иранската нуклеарна програма

Телеграф - 24.11.2013

Во следните шест месеци ќе бидат олабавени санкциите за извоз на иранска нафта, што значително ѝ наштети на иранската економија Американскиот претседател Барак Обама во синоќешното обраќање до ...

Иран ставен во „ќош“, нема да развива стратегија за нуклеарно оружје

Локално - 24.11.2013

САД постигна договор со Иран за развивањето на нуклеарното оружје од страна на исламската држава, синоќа Барак Обама ја извести американската нација.Договорот, постигнат во преговорите меѓу Иран, ...

Нетанјаху: Израел нема да дозволи Иран да создаде нуклеарно оружје

Денешен - 24.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да дозволи Иран да изгради нуклеарно оружје. Во специјалното обраќање од својот кабинет во Ерусалим, зборувајќи на англиски и на ...

Постигнат договор со Иран

Либертас - 24.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама во синоќешното обраќање до нацијата најави дека е постигнат договор во преговорите со Иран, за кој кажа дека е прв чекор кон отстранување на загриженоста дека ...

САД и Иран се договорија – Иран нема да развива стратегија за нуклеарно оружје

Република - 24.11.2013

САД постигна договор со Иран за развивањето на нуклеарното оружје од страна на исламската држава. Синоќа Барак Обама ја извести американската нација дека договорот, постигнат во преговорите меѓу ...

Зошто Иран им кажа „Да“ на светските сили?

Локално - 24.11.2013

Како се испазарија свестките сили со Иран, да ја запре нуклеарната програма која ќе значи опасност за светот . Западен дипломат не криеше дека Иран попуштил за 4,2 милјарда долари.

Постигнат договор со Иран за нуклеарна програма, санкциите се ублажуваат

Фактор - 24.11.2013

Aмериканскиот претседател Барак Обама синоќа објави дека има постигнато договор во преговорите со Иран,со кој се отстранува загриженоста дека Иранците развиваат нуклеарно оружје.

Иран нема да прави нуклеарна бомба, а САД попуштија со санкциите

Вечер Прес - 24.11.2013

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанијаху предлог-договорот го нарече "неверојатен божиќен подарок за Иран" и веднаш го осуди договорот, соопштувајќи дека се работи за измама на Иранците Американскиот ...

Зараф: Спогодбата ја признава иранската нуклеарна програма

Либертас - 24.11.2013

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад Зариф утринава изјави дека спогодбата со светските сили ја признава иранската нуклеарна програма и иранското право на збогатување ураниум и дека ...

Иран бара признавање на правото за збогатување на ураниум

Локално - 24.11.2013

Иран нема да потпише договор со шесте светски сили за на преговорите за неговата нуклеарна програма што се водат в Женева, доколку тоа не ѝ го признава правото на Исламската Република да збогатува ...

Склучен договор со Иран за нуклеарната програма

Н.Македонија - 24.11.2013

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека е подготвена да го контролира исполнувањето на условите од договорот што синоќа во Женева беше постигнат меѓу Иран и ...

Зараф: Спогодбата ја признава иранската нуклеарна програма

Н.Македонија - 24.11.2013

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамад Џавад Зариф утринава изјави дека спогодбата со светските сили ја признава иранската нуклеарна програма и иранското право на збогатување ураниум и дека ...

Израел нема да дозволи Иран да создаде нуклеарно оружје

Н.Македонија - 24.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел нема да дозволи Иран да изгради нуклеарно оружје Во специјалното обраќање од својот кабинет во Ерусалим, зборувајќи на англиски и на ...

Вестервеле: Има реални шанси за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма

24 Вести - 23.11.2013

Има реални шанси за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, кој денеска пристигна во Женева.

Иран: Се уште има несогласувања во преговорите за нукеларната програма

24 Вести - 23.11.2013

Иранскиот преговарач Абас Арагчи денеска изјави дека постојат две до три точки на несогласување во преговорите меѓу Техеран и „шесторката“ во Женева за иранската нукеларна програма.

Координативна средба на шефовите на дипломатиите на шесторката во Женева за иранската нуклеарна програма

Канал5 - 23.11.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од шесторката (петте постојани членки на Советот заз безбедност на ОН плус Германија) вечерва почнаа координативна средба во Женева, пренесе ИТАР-ТАСС.

Лавров: Првпат има реална можност да се договориме за иранската нуклеарна програма

24 Вести - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега Мохамад Џафад Зариф во Женева изјави дека по многу години „шесторката“ и Техеран првпат имаат реална можност да ...

Лавров: Има можност за договор за иранската нуклеарна програма

Алсат-М - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега Мохамад Џафад Зариф во Женева изјави дека по многу години „шесторката“ и Техеран првпат имаат реална можност да ...

На повидок договор за иранската атомска програма?

Deutsche Welle - 23.11.2013

Во преговорите за спорната иранска атомска програма во Женева, според оценката на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле има шанса за постигнување договор, но мора да се премостат ...

Преговори за иранската нуклеарна програма влегоа во најтешката фаза

Телма - 23.11.2013

Преговорите во Женева за нуклеарната програма на Иран, денеска влегоа во многу тешка фаза, потенцираа западните и иранските преговарачи, кои додаваат дека несогласувањата остануваат околу истите ...

Координативна средба на шефовите на дипломатиите на шесторката во Женева за иранската нуклеарна програма

Сител - 23.11.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од шесторката (петте постојани членки на Советот заз безбедност на ОН плус Германија) вечерва почнаа координативна средба во Женева, пренесе ИТАР-ТАСС.

Лавров: Првпат има реална можност да се договориме за иранската нуклеарна програма

Сител - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега Мохамад Џафад Зариф во Женева изјави дека по многу години „шесторката“ и Техеран првпат имаат реална можност да ...

Координативна средба на „шесторката“ за иранската нуклеарна програма

А1 On - 23.11.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од шесторката (петте постојани членки на Советот заз безбедност на ОН плус Германија) вечерва почнаа координативна средба во Женева, пренесе ИТАР-ТАСС.

Лавров: Првпат има реална можност да се договориме за иранската нуклеарна програма

Алфа - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега Мохамад Џафад Зариф во Женева изјави дека по многу години „шесторката“ и Техеран првпат имаат реална можност да ...

Лавров: Првпат има реална можност да се договориме за иранската нуклеарна програма

А1 On - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега Мохамад Џафад Зариф во Женева изјави дека по многу години „шесторката“ и Техеран првпат имаат реална можност да ...

Вестервеле: Има реални шанси за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма

Сител - 23.11.2013

Има реални шанси за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма, но има уште многу работа до потпишување на договор, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, кој ...

Вестервеле: Има реални шанси за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма

А1 On - 23.11.2013

Има реални шанси за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, кој денеска пристигна во Женева.

Лавров: Има реална можност за договор за иранската нуклеарна програма

+инфо - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега Мохамад Џафад Зариф во Женева изјави дека по многу години „шесторката“ и Техеран првпат имаат реална можност да ...

Министрите на шесте светски сили се приклучуваат на преговорите во Женева

Макфакс - 23.11.2013

Министрите надворешни работи на шесте светски сили ќе се приклучат на преговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, со што се подигнува нивото и се очекува можно приближување кон првичен ...

Зголемени надежи за напредок во преговорите со Иран

Р.С.Европа - 23.11.2013

Министрите за надворешни работи на шесте светски сили кои преговараат со Иран за неговата нуклеарна програма допатуваа во Женева каде денеска треба да се одржи состанок.

Кери пристигна во Женева, на повидок договор со Иран

Нова ТВ - 23.11.2013

По неколку години несогласување и недоверба, договор помеѓу Иран и меѓународните сили околу неговата нуклеарна програма се чини дека е на повидок, откако највисоките дипломати се придружија на ...

Иран, Западот и Русија пред договор за нуклеарната програма

Телеграф - 23.11.2013

Прв пат по 6 години има реална шанса за постигнување на договор за нуклеарната програма на Техеран вели Лавров Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега ...

Иран: Сè уште има несогласувања за нуклеарната програма

+инфо - 23.11.2013

Иранскиот преговарач Абас Арагчи денеска изјави дека постојат две до три точки на несогласување во преговорите меѓу Техеран и „шесторката“ во Женева за иранската нукеларна програма.

Вестервеле - разговорите со Иран не се завршена работа

Р.С.Европа - 23.11.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гвидо Вестервеле вели дека разговорите за иранската нуклеарна програма „не се завршена работа“. Вестервеле денеска изјави дека има „реални шанси“ за ...

Лавров и Кери разговараа за иранската нуклеарна програма, уште има спорни точки

Макфакс - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери во саботата имаа билатерална средба која траела повеќе од половина час посветена на иранската нуклеарна програма.

Иран не сака да ги изгуби правата врз нуклеарната програма

Inpress - 23.11.2013

Женева, 23. ноември 2013 (ИНПРЕС) Иран ќе се спротивстави на секое прекумерно барањето кое ќе го лиши од правата во нуклеарната сфера, изјави иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад ...

Преговорите со Иран во „тешка фаза"

Макфакс - 23.11.2013

Женевските преговори меѓу шесте светски сили Иран за неговата нуклеарна програма влегле во саботата во многу „тешка фаза", нагласија западни и ирански дипломати, оценувајќи дека сѐ уште постојат ...

Иран: Се уште има несогласувања за нуклеарната програма

А1 On - 23.11.2013

Иранскиот преговарач Абас Арагчи денеска изјави дека постојат две до три точки на несогласување во преговорите меѓу Техеран и „шесторката“ во Женева за иранската нукеларна програма.

Иран: Се уште има несогласувања во преговорите за нукеларната програма

Курир - 23.11.2013

Иранскиот преговарач Абас Арагчи денеска изјави дека постојат две до три точки на несогласување во преговорите меѓу Техеран и „шесторката“ во Женева за иранската нукеларна програма.

Иран: Се уште има несогласувања во преговорите за нукеларната програма

Сител - 23.11.2013

Иранскиот преговарач Абас Арагчи денеска изјави дека постојат две до три точки на несогласување во преговорите меѓу Техеран и „шесторката“ во Женева за иранската нукеларна програма.

Преговорите за иранската нуклеарна програма во тешка фаза

+инфо - 23.11.2013

Иран ќе се спротивстави на секое претерано барање, со кое ќе му бидат оневозможени правата во нуклеарната сфера, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф во Женева.

Преговорите за иранската нуклеарна програма во тешка фаза

А1 On - 23.11.2013

Иран ќе се спротивстави на секое претерано барање, со кое ќе му бидат оневозможени правата во нуклеарната сфера, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф во Женева.

Координативна средба на „шесторката“ за иранската нуклеарна програма

+инфо - 23.11.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од шесторката (петте постојани членки на Советот заз безбедност на ОН плус Германија) вечерва почнаа координативна средба во Женева, пренесе ИТАР-ТАСС.

Се уште има несогласувања во преговорите за нукеларната програма на Иран

Денешен - 23.11.2013

Иранскиот преговарач Абас Арагчи денеска изјави дека постојат две до три точки на несогласување во преговорите меѓу Техеран и „шесторката“ во Женева за иранската нукеларна програма.

Лавров: Првпат има реална можност да се договориме за иранската нуклеарна програма

Бриф - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега Мохамад Џафад Зариф во Женева изјави дека по многу години „шесторката“ и Техеран првпат имаат реална можност да ...

Вестервеле: Има реални шанси за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма

Бриф - 23.11.2013

Има реални шанси за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма, но има уште многу работа до потпишување на договор, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, кој ...

Зариф: Преговорите за иранската нуклеарна програма влегоа во тешка фаза

Бриф - 23.11.2013

Иран ќе се спротистави на секое претерано барање, со кое ќе му бидат оневозможени правата во нуклеарната сфера, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф во Женева.

Средба на шефовите на дипломатиите за иранската нуклеарна програма

Н.Македонија - 23.11.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од шесторката (петте постојани членки на Советот заз безбедност на ОН плус Германија) вечерва почнаа координативна средба во Женева, пренесе ИТАР-ТАСС На ...

Лавров гледа реална можност за договор за иранската нуклеарна програма

Н.Македонија - 23.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на синоќешната средбата со иранскиот колега Мохамад Џафад Зариф во Женева изјави дека по многу години „шесторката“ и Техеран првпат имаат реална можност да ...

„Шесторката“ се надева на договор, Иран се сомнева

Н.Македонија - 23.11.2013

Преговорите околу иранската нуклеарна програма напредуваат, но по оптимистичките изјави од рускиот и од германскиот министер за надворешни работи, иранскиот преговарач Абас Арагчи рече дека се уште ...

Несогласувања меѓу израелското воено разузнавање и Нетанјаху за Иран

24 Вести - 22.11.2013

Израелското воено разузнавање се подготвува за евентуален договор на „големата шесторка“ со Иран, околу неговата нуклеарна програма, но премиерот Бенјамин Нетанијаху продолжува со својата остра ...

Без напредок на преговорите со Иран во Женева

Макфакс - 22.11.2013

Шефот на иранскиот преговарач Абас Арагши изјави дека не е постигнат напредок на вториот ден од преговорите во Женева за иранската нуклеарна програма „Немаше напредок" по точките од несогласувањата ...

Разногласија меѓу израелското воено разузнавање и Нетанјаху за Иран

Сител - 22.11.2013

Израелското воено разузнавање се подготвува за евентуален договор на „големата шесторка“ со Иран,околу неговата нуклеарна програма,иако премиерот Бенјамин Нетанијаху продолжува со својата остра ...

Разногласија меѓу израелското воено разузнавање и Нетанјаху за Иран

Телеграф - 22.11.2013

Меѓутоа, военото разузнавање проценува дека еден договор на САД, Велика Британија, Франција, Русија и Кина и Германија, со иранските власти, па дури и за олабавување на западните санкции кон Техеран, ...

Застојот во преговорите за Иран ја крена цената на нафтата

Макфакс - 22.11.2013

Цената на нафтата ја пречекори во петокот границата од 110 долари на лондонската берза, поттикната од намалените очекувања дека Иран и западните сили уште оваа недела ќе постигнат договор на ...

Лавров на преговорите со Иран во Женева

Р.С.Европа - 22.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров треба да се вклучи во преговорите на шестте светски сили со Иран околу неговата контроверзна нуклеарна програма што се водат во Женева.

Разногласија меѓу израелското воено разузнавање и Нетанјаху за Иран

+инфо - 22.11.2013

Израелското воено разузнавање се подготвува за евентуален договор на „големата шесторка“ со Иран,околу неговата нуклеарна програма,иако премиерот Бенјамин Нетанијаху продолжува со својата остра ...

Разногласија меѓу израелското воено разузнавање и Нетанјаху за Иран

А1 On - 22.11.2013

Израелското воено разузнавање се подготвува за евентуален договор на „големата шесторка“ со Иран,околу неговата нуклеарна програма,иако премиерот Бенјамин Нетанијаху продолжува со својата остра ...

Tрет ден разговори за нуклеарната програма на Иран

Р.С.Европа - 22.11.2013

Разговорите во Женева меѓу водечките светски сили и Иран околу неговата нуклеарна програма, влегуваат во третиот ден. Денешниот состанок ќе биде последен во оваа рунда преговори.

Женева: Европа и САД го притиснаа Иран

Локално - 22.11.2013

Разговорите во Женева меѓу водечките светски сили и Иран околу неговата нуклеарна програма, влегуваат во третиот ден. Денешниот состанок ќе биде последен во оваа рунда преговори.

САД најавуваат нови санкции ако нема договор со Иран

Канал5 - 21.11.2013

Американскиот Сенат во декември ќе воведе нови санкции кон Иран ако дотогаш нема резултати во преговорите меѓу западните сили и Техеран за иранската нуклеарна програма, изјави денеска претседавачот ...

Иран и големите сили се уште без договор

Канал5 - 21.11.2013

И на вториот ден од преговорите во Женева меѓу големите сили и Иран за иранската нуклеарна програма не донесоа конечен договор. Предвидено е оваа рунда преговори да заврши утре.

САД најавуваат нови санкции ако нема договор со Иран

24 Вести - 21.11.2013

Американскиот Сенат во декември ќе воведе нови санкции кон Иран ако дотогаш нема резултати во преговорите со меѓу западните сили и Техеран за иранската нуклеарна програма, изјави денеска ...

Аракчи: Преговорите корисни, но прашањата нерешливи

А1 On - 21.11.2013

Главниот ирански преговарач на разговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, Абас Аракчи изјави дека денешните преговори биле многу корисни, но останато за решавање се тешките прашања.

Иран нема да прифати договор со кој ќе биде спречен да збогатува ураниум

Телеграф - 21.11.2013

Ваквото предупредување беше упатено утринава непосредно пред продолжувањето на преговорите во Женева за иранската нуклеарна програма Иран нема да прифати никаков договор со меѓународната „шесторка“ ...

Иран нема да прифати договор со кој ќе биде спречен да збогатува ураниум

А1 On - 21.11.2013

Иран нема да прифати никаков договор со меѓународната „шесторка“ за нуклеарната програма, доколку со него му се одземе правото да збогатува ураниум, изјави Абас Арагчи, шефот на иранскиот ...

Женева- продолжуваат разговорите за иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - 21.11.2013

Светските сили и Иран денеска во Женева ги продолжуваат разговорите за решение на иранската нуклеарна криза. Двете страни вчера ја почнаа новата рунда разговори, но без извештаи за напредок.

Иран нема да прифати договор со кој ќе биде спречен да збогатува ураниум

+инфо - 21.11.2013

Иран нема да прифати никаков договор со меѓународната „шесторка“ за нуклеарната програма, доколку со него му се одземе правото да збогатува ураниум, изјави Абас Арагчи, шефот на иранскиот ...

Иран: нема спогодба без право на збогатен ураниум

Р.С.Европа - 21.11.2013

Иран нема да прифати спогодба со светските сили ако во неа не биде предвидено правото на Техеран да збогатува ураниум. Ова денеска го соопшти главниот ирански преговарач за нуклеарни прашања Абас ...

Нетанјаху: Иран нема да има нуклеарно оружје

Макфакс - 21.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во четвртокот им вети дека Иран „нема да има нуклеарно оружје" на претставниците на локалната еврејска заедница на вториот ден од неговата посета на руската ...

Абас Аракчи: Преговорите корисни, но прашањата нерешливи

+инфо - 21.11.2013

Главниот ирански преговарач на разговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, Абас Аракчи изјави дека денешните преговори биле многу корисни, но останато за решавање се тешките прашања.

Иран и шестката водат „содржајни разговори"

Макфакс - 21.11.2013

Новата рунда разговори меѓу Иран и шесте светски сили за иранската нуклеарна програма кои започнаа во четвртокот претпладне во Женева воле содржајни, меѓутоа разлики постојат, објавија учесниците во ...

Иран и големите сили сеуште без договор

Р.С.Европа - 21.11.2013

И на вториот ден од преговорите во Женева меѓу големите сили и Иран за иранската нуклеарна програма не донесоа конечен договор. Предвидено е оваа рунда преговори да заврши утре.

„Исклучително значајна“ фаза на преговорите за иранската нуклеарна програма

Глас на Америка - 21.11.2013

Делумно запирање на збогатувањето на ураниум и почести инспекции, во замена за олеснување на санкциите. Во Женева продолжуваат преговорите меѓу Групата П5+1 и Иран, посветени на иранската нуклеарна ...

САД најавуваат нови санкции ако нема договор со Иран

+инфо - 21.11.2013

Американскиот Сенат во декември ќе воведе нови санкции кон Иран ако дотогаш нема резултати во преговорите со меѓу западните сили и Техеран за иранската нуклеарна програма, изјави денеска ...

Републиканците се за поостри санкции за Иран

Макфакс - 21.11.2013

Водачот на републиканското мнозинство во американскиот Сенат, Хари Рејд, изјави во четвртокот дека е подготвен да побара поостри санкции кон Иран како средство за притисок врз оваа земја со којашто ...

МАН: Преговорите во Женева поминаа добро

Телеграф - 21.11.2013

Учесниците во преговорите не коментираат дали во Женева ќе се одржи министерска средба меѓу Иран и „шесторката“ Иран и „шесторката“ утре ќе ги продолжат преговорите за нуклеарната програма на ...

САД: Нови санкции за Иран ако нема договор

Телеграф - 21.11.2013

Во Женева се водат преговори за иранската нуклеарна програма, но сè уште без конечен договор Американскиот Сенат во декември ќе воведе нови санкции кон Иран ако дотогаш нема резултати во преговорите ...

Нетанјаху: Иран нема да поседува атомска бомба

Сител - 21.11.2013

Иран никогаш нема да поседува атомска бомба, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху на средба со претставници на еврејската заедница во Москва.

НЕТАНЈАХУ: Иран нема да поседува атомска бомба

Телеграф - 21.11.2013

Израелскиот премиер, кој од вчера е во посета на Русија, истакна дека изјава на иранскиот ајатолах Али Хамнеи претставува нов доказ дека на Иран не треба да му се дозволи да има атомско оружје Иран ...

Нетанјаху: Иран нема да поседува атомска бомба

+инфо - 21.11.2013

Иран никогаш нема да поседува атомска бомба, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху на средба со претставници на еврејската заедница во Москва.

Нетанјаху: Иран нема да поседува атомска бомба

А1 On - 21.11.2013

Иран никогаш нема да поседува атомска бомба, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху на средба со претставници на еврејската заедница во Москва.

Напредок во преговорите за иранската нуклеарна програма

Телеграф - 21.11.2013

Според главниот ирански преговарач на разговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, Абас Аракчи, денешните преговори биле многу корисни Главниот ирански преговарач на разговорите за ...

Преговорите за Иран се корисни, но тешки за решавање

Алфа - 21.11.2013

Главниот ирански преговарач на разговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, Абас Аракчи изјави дека денешните преговори биле многу корисни, но останато за решавање се тешките прашања.

САД најавуваат нови санкции ако нема договор со Иран

Бриф - 21.11.2013

Американскиот Сенат во декември ќе воведе нови санкции кон Иран ако дотогаш нема резултати во преговорите со меѓу западните сили и Техеран за иранската нуклеарна програма, изјави денеска ...

Нетанјаху: Иран нема да поседува атомска бомба

Бриф - 21.11.2013

Иран никогаш нема да поседува атомска бомба, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху на средба со претставници на еврејската заедница во Москва.

Иран нема да прифати договор со кој ќе биде спречен да збогатува ураниум

Денешен - 21.11.2013

Иран нема да прифати никаков договор со меѓународната „шесторка“ за нуклеарната програма, доколку со него му се одземе правото да збогатува ураниум, изјави Абас Арагчи, шефот на иранскиот ...

Иран најави дека нема да прифати договор со кој ќе биде спречен да збогатува ураниум

Бриф - 21.11.2013

Иран нема да прифати никаков договор со меѓународната „шесторка“ за нуклеарната програма, доколку со него му се одземе правото да збогатува ураниум, изјави Абас Арагчи, шефот на иранскиот ...

Абас Аракчи: Преговорите се многу корисни, но останаа за решавање тешките прашања

Бриф - 21.11.2013

Главниот ирански преговарач на разговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, Абас Аракчи изјави дека денешните преговори биле многу корисни, но останато за решавање се тешките прашања.

Нетанјаху: Иран нема да поседува атомска бомба

Денешен - 21.11.2013

Иран никогаш нема да поседува атомска бомба, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху на средба со претставници на еврејската заедница во Москва.

Обама цврсто против нови санкции за Иран

Н.Македонија - 21.11.2013

И покрај тоа што преговорите во Женева досега не дадоа резултати, има јасни сигнали дека наскоро ќе заврши едно од последните ривалства од Студената војна, оценува „Стратфор“ Нова рунда преговори за ...

САД најавуваат нови санкции, ако нема договор со Иран

Н.Македонија - 21.11.2013

Американскиот сенат во декември ќе воведе нови санкции против Иран, ако до тогаш нема резултати во преговорите на западните сили и Техеран околу иранската нуклеарна програма, изјави денеска ...

Обама: Санкциите кон Иран ќе бидат само ублажени

Deutsche Welle - 20.11.2013

Во Женева денеска почнува нова рунда преговори меѓу Техеран и меѓународната „шесторка“ посветена на иранската нуклеарна ...

Ајатолахот Хамнеи повика Иран да не се откаже од нуклеарната програма

Телма - 20.11.2013

Врховниот лидер на Иран, Ајатолахот Али Хамнеи, предупреди дека неговата земја ни најмалку не размислува да се откаже од своите нуклеарни права, пред продолжувањето на разговорите со светските сили ...

Женева: Експресна седница за Иран

Канал5 - 20.11.2013

Средбата на претставниците на Иран и на големите сили за нуклеарната програма на Техеран почнала и завршила за само десет минути во седиштето на ОН во Женева.

Али Хамнеи: Иран сaка приjaтелски односи со САД

Утрински - 20.11.2013

Иранскиот духовен лидер, ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран сака пријателски односи со сите земји, вклучувајќи ги и САД. „Треба да имаме пријателски односи со сите земји, дури и со САД.

Во Женева започнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

24 Вести - 20.11.2013

Претставници на шесте светски сили и на Иран денеска во Женева започнаа нов круг на преговори за спорната нуклеарна програма на Техеран. Овој круг на разговори беше договорен откако пред две недели ...

Нетанјаху: Проблемот со иранската нуклеарна програма може да се реши

24 Вести - 20.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предложи проблемот со иранската нуклеарна програма да се реши на истиот начин како и прашањето со хемиското оружје на Сирија, на мирен и дипломатски начин.

Нетанјаху: Проблемот со иранската нуклеарна програма може да се реши како и прашањето со хемиското оружје на Сирија

Канал5 - 20.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предложи проблемот со иранската нуклеарна програма да се реши на истиот начин како и прашањето со хемиското оружје на Сирија, на мирен и дипломатски начин.

Обама: Санкциите кон Иран ќе останат дури и ако во Женева биде постигнат договор

24 Вести - 20.11.2013

Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да ...

Во Женева продолжуваат преговорите за иранската нуклеарна програма

Канал5 - 20.11.2013

Иран и шесте светски сили денеска треба да почнат нова рунда преговори во Женева за контроверзната нуклеарна програма. Во фокусот на разговорите се напорите Иран да прифати да се откаже од ...

Нова рунда преговори за иранската нуклеарна програма

Алсат-М - 20.11.2013

Во Женева денеска почнува нова рунда преговори меѓу Техеран и меѓународната „шесторка“ посветена на иранската нуклеарна програма. Учесниците во оваа третата рунда преговори во последниве пет недели, ...

Обама не планира укинување на санкциите кон Иран

Телма - 20.11.2013

Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да ...

Нетанјаху: Проблемот со иранската нуклеарна програма може да се реши

А1 On - 20.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предложи проблемот со иранската нуклеарна програма да се реши на истиот начин како и прашањето со хемиското оружје на Сирија, на мирен и дипломатски начин.

Обама: Санкциите кон Иран ќе останат дури и ако во Женева биде постигнат договор

А1 On - 20.11.2013

Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да ...

Обама: Системот на санкции кон Иран нема да се распадне

Курир - 20.11.2013

Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да ...

Обама: Санкциите кон Иран ќе останат дури и ако во Женева биде постигнат договор

Алфа - 20.11.2013

Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да ...

Нова рунда за иранската нуклеарна програма во Женева

+инфо - 20.11.2013

Во Женева денеска почнува нова рунда преговори меѓу Техеран и меѓународната „шесторка“ посветена на иранската нуклеарна програма. Учесниците во оваа третата рунда преговори во последниве пет недели, ...

Нова рунда преговори за иранската нуклеарна програма во Женева

Алфа - 20.11.2013

Во Женева денеска почнува нова рунда преговори меѓу Техеран и меѓународната „шесторка“ посветена на иранската нуклеарна програма. Учесниците во оваа третата рунда преговори во последниве пет недели, ...

Обама: Санкциите кон Иран ќе останат дури и ако има договор

+инфо - 20.11.2013

Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да ...

Али Хамнеи: Иран сaка приjaтелски односи со САД

А1 On - 20.11.2013

Иранскиот духовен лидер, ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран сака пријателски односи со сите земји, вклучувајќи ги и САД. „Смрт за Америка“, скандираа припадниците на Басиџ како одговор на ...

Али Хамнеи: Иран сaка приjaтелски односи со САД

Курир - 20.11.2013

Иранскиот духовен лидер, ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран сака пријателски односи со сите земји, вклучувајќи ги и САД. - Треба да имаме пријателски односи со сите земји, дури и со САД.

Русија се надева на успех на женевските преговори за иранското нуклеарно прашање

А1 On - 20.11.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва се надева дека преговорите меѓу Иран и меѓународната „шесторка“, што почнуваат во Женева, ќе доведат до првична спогодба ...

ЛАВРОВ со надеж за успех на преговорите за иранското нуклеарно прашање

Телеграф - 20.11.2013

Лавров во саботата изјави дека има сериозни шанси за постигнување договор и дека оваа можност не треба да се пропушти Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва се ...

Нова рунда преговори за иранската нуклеарна програма во Женева

А1 On - 20.11.2013

Во Женева денеска почнува нова рунда преговори меѓу Техеран и меѓународната „шесторка“ посветена на иранската нуклеарна програма. Учесниците во оваа третата рунда преговори во последниве пет недели, ...

Русија се надева на успех на женевските преговори за иранското нуклеарно прашање

Курир - 20.11.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва се надева дека преговорите меѓу Иран и меѓународната „шесторка“, што почнуваат во Женева, ќе доведат до првична спогодба ...

Франција: Коментарите на Хамнеи ги комплицираат нуклеарните преговори

А1 On - 20.11.2013

Последниот коментар на иранскиот врховен лидер Али Хамнеи за Франција и Израел се неприфатливи и ги комплицираат преговорите во Женева за спорната нуклеарна програма на Техеран, соопшти денеска ...

Франција: Коментарите на Хамнеи ги комплицираат нуклеарните преговори

+инфо - 20.11.2013

Последниот коментар на иранскиот врховен лидер Али Хамнеи за Франција и Израел се неприфатливи и ги комплицираат преговорите во Женева за спорната нуклеарна програма на Техеран, соопшти денеска ...

Во Женева започнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

+инфо - 20.11.2013

Претставници на шесте светски сили и на Иран денеска во Женева започнаа нов круг на преговори за спорната нуклеарна програма на Техеран. Овој круг на разговори беше договорен откако пред две недели ...

ЖЕНЕВА: Почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

Телеграф - 20.11.2013

Овој круг на разговори беше договорен откако пред две недели двете страни не успеаја да постигнат договор Претставници на шесте светски сили и на Иран денеска во Женева започнаа нов круг на преговори ...

Нови преговори за иранската нуклеарна програма

Курир - 20.11.2013

Во Женева денеска почнува нова рунда преговори меѓу Техеран и меѓународната „шесторка“ посветена на иранската нуклеарна програма. Учесниците во оваа третата рунда преговори во последниве пет недели, ...

За Обама не е јасно дали договорот со Иран е близу, за Техеран патот е отворен

Макфакс - 20.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама во вторникот изјави дека не е јасно дали шесте светски сили и Иран набрзо ќе постигнат договор за ограничувањето на иранската нуклеарна програма, а главниот ...

Нова рунда преговори за иранската нуклеарна програма во Женева

Телеграф - 20.11.2013

Учесниците во оваа третата рунда преговори во последниве пет недели, се под голем притисок за постигнување договор. Аналитичарите проценуваат дека евентуалниот неуспех на преговорите ќе ги засили ...

Женева – Нова рунда преговори за иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - 20.11.2013

Иран и шесте светски сили денеска треба да почнат нова рунда преговори во Женева за контроверзната нуклеарна програма. Во фокусот на разговорите се напорите Иран да прифати да се откаже од ...

Во Женева започнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

А1 On - 20.11.2013

Претставници на шесте светски сили и на Иран денеска во Женева започнаа нов круг на преговори за спорната нуклеарна програма на Техеран. Овој круг на разговори беше договорен откако пред две недели ...

Надежите се вложени само во Женева

Нетпрес - 20.11.2013

Денеска во Женева започнува третиот круг преговори за иранската нуклеарна програма меѓу „шесторката“ меѓународни посредници и Техеран, пишува „Независимаја газета“.

Али Хамнеи: Иран сaка приjaтелски односи со САД

+инфо - 20.11.2013

Иранскиот духовен лидер, ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран сака пријателски односи со сите земји, вклучувајќи ги и САД. - Треба да имаме пријателски односи со сите земји, дури и со САД.

Светските сили ги продолжуваат преговорите со Иран

Р.С.Европа - 20.11.2013

Во Женева денеска почнува нова рунда преговори меѓу шестте светски сили и Иран околу контроверзната нуклеарна програма на таа земја. Американскиот претседател Барак Обама оцени дека станува збор за ...

Русија се надева на успех на преговорите за иранското нуклеарно прашање

+инфо - 20.11.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва се надева дека преговорите меѓу Иран и меѓународната „шесторка“, што почнуваат во Женева, ќе доведат до првична спогодба ...

Русија и Кина се надеваат на успех во преговорите меѓу Иран и „Шестката"

Макфакс - 20.11.2013

Русија и Кина се надеваат дека Иран и шесте светски сили коишто ја започнуваат во среда новата рунда преговори за иранската нуклеарна програма во Женева, ќе успеат да постигнат преоден договор.

Обама: Олеснување на санкциите кон Иран

Нова ТВ - 20.11.2013

„Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да ...

Оптимизмот околу Иран ја спушти цената на нафтата

Макфакс - 20.11.2013

Цената на нафтата одново се спушти во средата на светските берзи со оглед дека оптимизмот во поглед на преговорите за иранската нуклеарна програма се надоврза на вчерашната делумна обнова на ...

Ајатолахот Хамнеи врши притисок врз иранските преговарачи

Макфакс - 20.11.2013

Врховниот ирански лидер ајатолахот Али Хамнеи потврди во средата дека одбива секаква отстапка во врска со спорната нуклеарна програма на својата земја, неколку часа пред новата средба на иранските ...

Хејг: Разговорите со Иран се историска можност

А1 On - 20.11.2013

Шефот на британската дипломатија Вилијем Хејг изрази уверување дека разговорите со меѓународните посреднички шесторка (пет држави стални членки на СБ во ОН и Германија) со Иран за нукеларната ...

Нетанјаху: Проблемот со иранската нуклеарна програма може да се реши како и прашањето со хемиското оружје на Сирија

+инфо - 20.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предложи проблемот со иранската нуклеарна програма да се реши на истиот начин како и прашањето со хемиското оружје на Сирија, на мирен и дипломатски начин.

Хејг: Преговорите за иранската нуклеарна програма се „историска можност“

Бриф - 20.11.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави во Истанбул дека преговорите во Женева за иранската нуклеарна програма претставуваат „историска можност“.

Франција: Коментарите на Хамнеи ги комплицираат нуклеарните преговори

Бриф - 20.11.2013

Последниот коментар на иранскиот врховен лидер Али Хамнеи за Франција и Израел се неприфатливи и ги комплицираат преговорите во Женева за спорната нуклеарна програма на Техеран, соопшти денеска ...

Нетанјаху: Проблемот нуклеарната програма на Иран може да се реши како и прашањето со хемиското оружје на Сирија

Денешен - 20.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предложи проблемот со иранската нуклеарна програма да се реши на истиот начин како и прашањето со хемиското оружје на Сирија, на мирен и дипломатски начин.

Нетанјаху: Проблемот со иранската нуклеарна програма може да се реши како и прашањето со хемиското оружје на Сирија

Бриф - 20.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предложи проблемот со иранската нуклеарна програма да се реши на истиот начин како и прашањето со хемиското оружје на Сирија, на мирен и дипломатски начин.

Хејг: Преговорите за иранската нуклеарна програма се „историска можност“

Денешен - 20.11.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави во Истанбул дека преговорите во Женева за иранската нуклеарна програма претставуваат „историска можност“.

Женева:Нова рунда преговори за иранската нуклеарна програма

Локално - 20.11.2013

Иран и шесте светски сили денеска треба да почнат нова рунда преговори во Женева за контроверзната нуклеарна програма. Во фокусот на разговорите се напорите Иран да прифати да се откаже од ...

Обама смирува – нема укинување, туку само олеснување на санкциите кон Иран

Либертас - 20.11.2013

„Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за нуклеарната програма на Техеран што може да ...

Али Хамнеи: Иран сaка приjaтелски односи со САД

Бриф - 20.11.2013

Иранскиот духовен лидер, ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран сака пријателски односи со сите земји, вклучувајќи ги и САД. - Треба да имаме пријателски односи со сите земји, дури и со САД.

Започнаа преговорите за иранската нуклеарна програма во Женева

Денешен - 20.11.2013

Претставници на шесте светски сили и на Иран денеска во Женева започнаа нов круг на преговори за спорната нуклеарна програма на Техеран. Овој круг на разговори беше договорен откако пред две недели ...

Али Хамнеи: Иран сaка приjaтелски односи со САД

Либертас - 20.11.2013

Иранскиот духовен лидер, ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран сака пријателски односи со сите земји, вклучувајќи ги и САД. - Треба да имаме пријателски односи со сите земји, дури и со САД.

Русија се надева на успех на женевските преговори за иранското нуклеарно прашање

Бриф - 20.11.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва се надева дека преговорите меѓу Иран и меѓународната „шесторка“, што почнуваат во Женева, ќе доведат до првична спогодба ...

Нова рунда преговори за иранската нуклеарна програма во Женева

Денешен - 20.11.2013

Во Женева денеска почнува нова рунда преговори меѓу Техеран и меѓународната „шесторка“ посветена на иранската нуклеарна програма. Учесниците во оваа третата рунда преговори во последниве пет недели, ...

Надежите се вложени само во Женева

Точка - 20.11.2013

Денеска во Женева започнува третиот круг преговори за иранската нуклеарна програма меѓу "шесторката" меѓународни посредници и Техеран, пишува "Независимаја газета".

Ајтолах Хамнеи: Иран ни најмалку не размислува да се откаже од своите нуклеарни права

Локално - 20.11.2013

Ајатолахот Али Хамнеи,кој е врховен лидер на Иран, соопшти дека неговата земја ни најмалку не размислува да се откаже од своите нуклеарни права, пред продолжувањето на разговорите со светските сили ...

Женева: Започнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

Н.Македонија - 20.11.2013

Претставници на шесте светски сили и на Иран денеска во Женева започнаа нов круг на преговори за спорната нуклеарна програма на Техеран, пренесува МИА Овој круг на разговори беше договорен откако ...

Без разлика на се санкциите кон Иран ќе останат

Идивиди - 20.11.2013

Вашингтон, 20 ноември 2013 (МИА) - Меѓународниот систем на санкции кон Иран „нема да се распадне“ ако САД и другите земји малку ги олecнат санкциите, како резултат на евентуален договор за ...

Обама: Без нови санкции против Иран додека траат преговорите

Канал5 - 19.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама ќе побара од законодавците да не донесуваат нови санкции против Иран додека продолжуваат меѓународните преговори за спречување на нуклеарната програма на оваа ...

Клучна фаза за иранската нуклеарна програма

Deutsche Welle - 19.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери го повика Иран да го докаже цивилниот карактер на нуклеарната програма. Преговорите продолжуваат в ...

Обама: без нови санкции против Иран додека траат преговорите

Глас на Америка - 19.11.2013

Бара од сенатските водачи малку време за да се види дали дипломатските напори ќе дадат резултат. Американскиот претседател Барак Обама ќе побара од законодавците да не донесуваат нови санкции против ...

WP: САД и Израел мора да се договорат за Иран

Макфакс - 19.11.2013

Поделбите меѓу САД и Израел околу Иран, коишто некои ги опишуваат како најжестокиот спор меѓу двете држави во последните три децении, би можело да се протолкува како уште едно поглавје во постојано ...

Иран демантира дека има таен воен нуклеарен погон

А1 On - 19.11.2013

Иран денеска ги отфрли како неосновани тврдењата на една од опозициските групи во егзил дека спроведува воени нуклеарни активности на таен подземен локалитет, објавија иранските медиуми.

Иран демантира дека има таен воен нуклеарен погон

Телеграф - 19.11.2013

Тврдењето за постоење на таен локалитет доаѓа во пресрет на нуклеарните разговори меѓу Иран и меѓународната „шесторка“, закажани за оваа недела во Женева Иран денеска ги отфрли како неосновани ...

САД изразија подготвеност за делумно олеснување на санкциите кон Иран

Сител - 19.11.2013

Можно е сосема мало олеснување на економските санкции кон Иран пред следниот круг преговори за иранската нуклеарна програма, закажани на 21 и 22 ноември во Женева, соопшти портпаролот на Белата куќа, ...

САД изразија подготвеност за делумно олеснување на санкциите кон Иран

Телеграф - 19.11.2013

Се очекува денеска на средба со лидерите на Сенатот, Обама да се обиде да ги убеди да не брзаат со донесување на нови санкции, сè додека се водат преговорите за иранската нуклеарна програма Можно е ...

САД изразија подготвеност за делумно олеснување на санкциите кон Иран

Алфа - 19.11.2013

Можно е сосема мало олеснување на економските санкции кон Иран пред следниот круг преговори за иранската нуклеарна програма, закажани на 21 и 22 ноември во Женева, соопшти портпаролот на Белата куќа, ...

САД ќе ги олеснат економските санкции кон Иран

Курир - 19.11.2013

Можно е мало олеснување на економските санкции кон Иран пред следниот круг преговори за иранската нуклеарна програма, закажани на 21-ви и 22-ри ноември во Женева, соопшти портпаролот на Белата куќа, ...

САД изразија подготвеност за делумно олеснување на санкциите кон Иран

А1 On - 19.11.2013

Можно е сосема мало олеснување на економските санкции кон Иран пред следниот круг преговори за иранската нуклеарна програма, закажани на 21 и 22 ноември во Женева, соопшти портпаролот на Белата куќа, ...

Путин оптимист за нуклеарните преговори со Иран

Р.С.Европа - 19.11.2013

Рускиот претседател Владмир Путин му порачал на иранскиот претседател Хасан Рохани дека постои реална шанса за решавање на ќорсокакот во преговорите за нуклеарната програма на земјата.

Кери го повика Иран да го докаже цивилниот карактер на нуклеарната програма

Макфакс - 19.11.2013

Американскиот државен секретар Џон кери го повика Иран во понеделникот да го финализираат договорот со кој на целиот свет ќе му покаже дека неговата нуклеарна програма се користи во мирољубиви цели, ...

Иран демантира дека има таен воен нуклеарен погон

Алфа - 19.11.2013

Иран денеска ги отфрли како неосновани тврдењата на една од опозициските групи во егзил дека спроведува воени нуклеарни активности на таен подземен локалитет, објавија иранските медиуми.

Иран демантира дека има таен воен нуклеарен погон

+инфо - 19.11.2013

Иран денеска ги отфрли како неосновани тврдењата на една од опозициските групи во егзил дека спроведува воени нуклеарни активности на таен подземен локалитет, објавија иранските медиуми.

Цената на нафтата во очекување на преговорите за Иран

Макфакс - 19.11.2013

Цената на нафтата благо се спушти на светските берзи во очекување на овонеделниот состанок на Иран и западните држави кој би можел да доведе до ублажување на санкциите и враќање на иранската нафта на ...

Иран демантира дека има таен воен нуклеарен погон

Бриф - 19.11.2013

Иран денеска ги отфрли како неосновани тврдењата на една од опозициските групи во егзил дека спроведува воени нуклеарни активности на таен подземен локалитет, објавија иранските медиуми.

Вашингтон најавува олеснување на санкциите кон Техеран

Либертас - 19.11.2013

„Можно е сосема мало олеснување на економските санкции кон Иран пред следниот круг преговори за иранската нуклеарна програма, закажани на 21 и 22 ноември во Женева“ – изјави портпаролот на Белата ...

Кери: спогодба со Иран нема да е на штета на Израел

Локално - 19.11.2013

Загриженоста на израелскиот премиер Нетанјаху дека Шесторката се стреми кон договор со Иран во штета на Израел, e неоснованa, изјави државниот секретар на САД, Џон Кери.

Франција има услови за договор за иранската нуклеарна програма

Канал5 - 18.11.2013

Франција има барања како услов за договор по прашањето со иранската нуклеарна програма изјави францускиот претседател Франсоа Оланд кој е во Израел. Според францускиот претседател тие се залагаат за ...

Путин смета дека има „реална шанса“ за наоѓање решение на иранскиот нуклеарен проблем

24 Вести - 18.11.2013

Постои реална шанса за наоѓање решение на долгогодишниот проблем со контрола на меѓународната заедница врз иранската нуклеарна програма. Тоа го изјави рускиот претседател Владимир Путин во телефонски ...

Иран против „претераните барања“ на светските сили

24 Вести - 18.11.2013

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска ги предупреди светските сили дека на преговорите за иранската нуклеарна програма, кои в среда треба да бидат продолжени во Женева, да не изнесуваат ...

Израел и Саудиска Арабија планираат напад на Иран?

Дневник - 18.11.2013

Израел и Саудиска Арабија тајно соработуваат на плановите за можен напад на Иран, во случај преговорите во Женева да не резултираат со запирање на нуклеарната програма на Техеран, пишува „Сандеј ...

Путин смета дека има „реална шанса“ за наоѓање решение на иранскиот нуклеарен проблем

А1 On - 18.11.2013

Постои реална шанса за наоѓање решение на долгогодишниот проблем со контрола на меѓународната заедница врз иранската нуклеарна програма. Тоа го изјави рускиот претседател Владимир Путин во телефонски ...

Путин верува дека постои вистинска шанса за решавање на иранското нуклеарно прашање

+инфо - 18.11.2013

Постои вистинска шанса за изнаоѓање решение на долгогодишниот проблем со контролата на меѓународната заедница врз иранската нуклеарна програма, изјави денеска претседателот на Русија Владимир Путин ...

ИРАН: Светските сили да не изнесуваат „претерани барања“

Телеграф - 18.11.2013

Рохани смета дека во Женева е постигнат добар напредок, но, според него, сите мора да сфатат дека претераните барања можат да го искомплицираат процесот Претседателот на Иран, Хасан Рохани, денеска ...

ПУТИН: Има реална шанса за наоѓање решение на иранскиот нуклеарен проблем

Телеграф - 18.11.2013

Во телефонскиот разговор со својот руски колега, Рохани дал висока оцена на работата на Русија во рамките на „шесторката“ меѓународни посредници, соопшти прес-службата на Кремљ Постои реална шанса за ...

Иран против „претераните барања“ на светските сили

А1 On - 18.11.2013

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска ги предупрреди светските сили дека на преговорите за иранската нуклеарна програма, кои в среда треба да бидат продолжени во Женева, да не изнесуваат ...

Сандеј тајмс: Израел со Саудијците тајно работи на напад врз Иран

МКД - 18.11.2013

Израел и Саудиска Арабија тајно соработуваат во изработка на планови за напад врз Иран, во случај преговорите да не резултираат со сопирање на нуклеарната програма на Техеран, пишува Сандеј тајмс.

Путин: Има реална шанса за решение на иранскиот нуклеарен проблем

+инфо - 18.11.2013

Постои реална шанса за наоѓање решение на долгогодишниот проблем со контрола на меѓународната заедница врз иранската нуклеарна програма. Тоа го изјави рускиот претседател Владимир Путин во телефонски ...

Пад на цената на нафтата пред преговорите со Иран

Макфакс - 18.11.2013

Цената на нафтата падна во понеделникот на светските берзи во пресрет на преговорите на Иран и западните сили, кои би можеле да резултираат со зголемен извоз на иранска нафта.

Иран против „претераните барања“ на светските сили

+инфо - 18.11.2013

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска ги предупрреди светските сили дека на преговорите за иранската нуклеарна програма, кои в среда треба да бидат продолжени во Женева, да не изнесуваат ...

Саудиска Арабија и Израел планираат напад врз Иран?

Денешен - 18.11.2013

Саудиска Арабија наводно би го поддржала Израел во нападот врз Иран преку соработка во користењето на беспилотни летала, хеликоптери за спасување и авиони, наменети за полнење со авионско гориво.

Иран побара „да не се претерува со барањата“

Република - 18.11.2013

Претседателот на Иран, Хасан Рохани ги предупрреди светските сили дека на преговорите за иранската нуклеарна програма, кои в среда треба да бидат продолжени во Женева, да не изнесуваат „претерани ...

Путин смета дека има „реална шанса“ за наоѓање решение на иранскиот нуклеарен проблем

Бриф - 18.11.2013

Постои реална шанса за наоѓање решение на долгогодишниот проблем со контрола на меѓународната заедница врз иранската нуклеарна програма. Тоа го изјави рускиот претседател Владимир Путин во телефонски ...

Саудиска Арабија демантира, нема контакти со Израел

Република - 18.11.2013

Саудиска Арабија официјално соопшти дека не одржува какви било контакти со Израел по пишувањата во медиумите дека двете земји, кои немаат дипломатски односи, ги усогласуваат напорите против иранската ...

Израел и Саудиска Арабија тајно работат на напад врз Иран!?

Локално - 18.11.2013

Израел тајно соработува со Саудиска Арабија во изработка на планови за напад врз Иран, во случај преговорите да не резултираат со сопирање на нуклеарната програма на Техеран, пишува Сандеј тајмс.

Путин смета дека ќе се реши иранското нуклеарно прашање

Н.Македонија - 18.11.2013

Постои вистинска шанса за изнаоѓање решение на долгогодишниот проблем со контролата на меѓународната заедница врз иранската нуклеарна програма, изјави денеска претседателот на Русија Владимир Путин ...

Израел и Саудиска Арабија планираат напад врз Иран

Н.Македонија - 18.11.2013

Ријад наводно се согласил да го помогне израелскиот напад преку соработка во користење беспилотни летала, хеликоптери за спасување и авиони, наменети за полнење со авионско гориво, пишува „Сандеј ...

Иран против „претераните барања“ на светските сили

Н.Македонија - 18.11.2013

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска ги предупреди светските сили дека на преговорите за иранската нуклеарна програма, кои в среда треба да бидат продолжени во Женева, да не изнесуваат ...