TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Сандеј Тајмс“ : Петмина министри побарале од Борис Џонсон да организира пуч против Тереза Меј

Алсат-М - 11.06.2017

Петмина министри во британската влада, побарале од министерот за надворешни работи Борис Џонсон да организира пуч против актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер Тереза Меј, објави „Сандеј Тајмс“.

ДУП се согласува за поддршка на британските конзервативците но засега нема договор

Телма - 11.06.2017

Северноирската унионистичка партија (ДУП) на Арлен Филипс, соопшти доцна синоќа дека „во принцип“ се согласува за постигнување „договор за доверба и поддршка“ со Конзервативната партија на Тереза Меј во британскиот Парламент, но дека засега нема ...

„Гардијан“: Трамп откажал посета на Лондон се додека не добие поддршка во Британија

Алсат-М - 11.06.2017

Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил премиерката Тереза Меј дека не сака да патува во Лондон се додека нема јавна поддршка за посетата.Тоа го објави денеска ...

Меј: Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Алсат-М - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел. – Премиерката ја потврди својата намера преговорите за ...

Трамп не сака да оди во посета на Велика Британија

Канал5 - 11.06.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп ја одложил посетата на Велика Британија која требало да се одржи во втората половина на 2017 година, соопшти Гардијан повикувајќи се на неименуван советник на британската премиерка Тереза Меј.

ДУП се согласува за поддршка на британските конзервативци но засега нема договор

Сител - 11.06.2017

Северноирската унионистичка партија (ДУП) на Арлен Филипс, соопшти доцна синоќа дека „во принцип“ се согласува за постигнување „договор за доверба и поддршка“ со Конзервативната партија на Тереза Меј во британскиот Парламент, но дека засега нема ...

„Сандеј Тајмс“: Петмина министри побарале од Борис Џонсон да организира пуч против Тереза Меј

Сител - 11.06.2017

Петмина министри во британската влада, побарале од министерот за надворешни работи Борис Џонсон да организира пуч против актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер Тереза Меј, објави „Сандеј Тајмс“.

Меј: Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Сител - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел. – Премиерката ја потврди својата намера преговорите за ...

Меј: Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

А1 On - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел. – Премиерката ја потврди својата намера преговорите за ...

Нов ден, нова судбина

Репортер - 11.06.2017

Занимлив е исходот на британските избори, со оглед на сличноста со македонската политичка реалност. Имено, навистина, премиерката Тереза Меј и конзервативците победија (со десетина места помалку и, со тоа, губејќи го досегашното фактичко мнозинство ...

Меј: Британија почнува преговори за Брегзит

+инфо - 11.06.2017

Премиерката ја потврди својата намера преговорите за напуштање на Британија на ЕУ да почнат во следните неколку недели, соопшти Кабинетот. Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и ...

„Сандеј Тајмс“ : Петмина министри побарале од Борис Џонсон да организира пуч против Тереза Меј

Курир - 11.06.2017

Петмина министри во британската влада, побарале од министерот за надворешни работи Борис Џонсон да организира пуч против актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер Тереза Меј, објави „Сандеј Тајмс“.

Џорџ Озборн : Тереза Меј е „политички мртовец“

+инфо - 11.06.2017

Поранешниот министер и еден од тогашните претенденти за наследник на Камерон, тврди дека во редовите на конзервативците владее „гневна атмосфера“. Поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн, изјави денеска дека актуелниот лидер на ...

Озборн: Меј е политички мртва

Макфакс - 11.06.2017

Тереза Меј е „политички мртовец“, изјави денеска во интервју за националниот сервис, поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн. Озборн кој беше шест години министер во двете влади на премиерот Дејвид Камерон, кога Меј беше министер за ...

Џорџ Озборн: Тереза Меј е „политички мртовец“

А1 On - 11.06.2017

Поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн, изјави денеска дека актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер на Британија, Тереза Меј е „политички мртовец“.

„Гардијан“: Трамп откажал посета на Лондон се додека не добие поддршка во Британија

А1 On - 11.06.2017

Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил премиерката Тереза Меј дека не сака да патува во Лондон се додека нема јавна поддршка за посетата.Тоа го објави денеска ...

Советник на Меркел: По изборите ќе „омекне“ позицијата на Лондон кон Брегзит

+инфо - 11.06.2017

Кабинетот на Меј, меѓутоа, соопшти дека Британија е „подготвена да почне со преговорите, во следните недели. Михаел Фукс, советник на германскиот канцелар Ангела Меркел, изјави за Би-Би-Си дека по предвремените парламентарни избори во Велика ...

„Сандеј Тајмс“: Министри побарале Борис Џонсон да организира пуч против Тереза Меј

+инфо - 11.06.2017

Неделникот тврди дека во петокот, наутро, овие министри го контактирале Џонсон и му изразиле подршка во неговата трка за нов ториевски лидер. Петмина министри во британската влада, побарале од министерот за надворешни работи Борис Џонсон да ...

Озборн: Меј е политички мртва

Кајгана - 11.06.2017

Тереза Меј е „политички мртвa“, изјави денеска во интервју за BBC, поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн. Озборн, кој беше шест години министер во двете влади на премиерот Дејвид Камерон, кога Меј беше министер за внатрешни работи, ...

„Гардијан“: Трамп ја откажал посета на Лондон

+инфо - 11.06.2017

Во написот се додава дека Трамп рекол оти нема да замине во посета на Британија, ако има јавни протести низ државата. Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил ...

ЕКС-МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ НА БРИТАНИЈА: Тереза Меј е политички мртовец

Телеграф - 11.06.2017

Во интервју за Би-би-си, Озборн открива дека посебен гнев и лутина, има кај оние конзервативци кои го загубија пратеничкиот мандат и за тоа директно ги обвинуваат Меј, нејзината погрешна кампања, ароганцијата, како и отсуството на одговорност кон ...

Џорџ Озборн : Тереза Меј е „политички мртовец“

Алфа - 11.06.2017

Поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн ја нарече актуелната претседателка на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер на Британија, Тереза Меј „политички мртовец“.

Меј: Британија почнува преговори за Брегзит

Репортер - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел. – Премиерката ја потврди својата намера преговорите за ...

Џорџ Озборн: Тереза Меј е „политички мртовец“

Репортер - 11.06.2017

Поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн, изјави денеска дека актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер на Британија, Тереза Меј е „политички мртовец“.

„Сандеј Тајмс“: Петмина министри побарале од Борис Џонсон да организира пуч против Тереза Меј

А1 On - 11.06.2017

Петмина министри во британската влада, побарале од министерот за надворешни работи Борис Џонсон да организира пуч против актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер Тереза Меј, објави „Сандеј Тајмс“.

ДУП се согласува за поддршка на британските конзервативците но засега нема договор

А1 On - 11.06.2017

Северноирската унионистичка партија (ДУП) на Арлен Филипс, соопшти доцна синоќа дека „во принцип“ се согласува за постигнување „договор за доверба и поддршка“ со Конзервативната партија на Тереза Меј во британскиот Парламент, но дека засега нема ...

ДУП се согласува за поддршка на британските конзервативците но засега нема договор

Курир - 11.06.2017

Северноирската унионистичка партија (ДУП) на Арлен Филипс, соопшти доцна синоќа дека „во принцип“ се согласува за постигнување „договор за доверба и поддршка“ со Конзервативната партија на Тереза Меј во британскиот Парламент, но дека засега нема ...

Поранешен министер ја нарече Тереза Меј „жив мртовец“

Стандард - 11.06.2017

Поранешниот министер за финансии на Велика Британија (2010-2016) Џорџ Озборн, сега главен уредник на „Ивнинг стандард“, ја нарече премиерката Тереза Меј „жив мртовец“ („The Walking Dead“) за ВВС. „Тереза Меј е жив мртовец.

Советник на Меркел верува дека по изборите ќе „омекне“ позицијата на Лондон кон Брегзит

А1 On - 11.06.2017

Михаел Фукс, советник на германскиот канцелар Ангела Меркел, изјави за Би-Би-Си дека по предвремените парламентарни избори во Велика Британија, позицијата на официјален Лондон кон Брегзит и претстојните преговори со ЕУ, се очекува да биде „помека“ ...

Меј потврди дека преговорите за Брегзит започнуваат за две седмици

Нетпрес - 11.06.2017

Велика Британија планира пртансеговорите за излегување од Европската унија да ги започне за две седмици, како што беше планирано, изјавила во саботата вечерта британската премиерка Тереза Меј во разговорот со германската канцеларка Ангела Меркел, ...

Корбин: Можни се нови парламентарни избори оваа година

Стандард - 11.06.2017

Предвремени парламентарни избори во Велика Британија се можни до крајот на оваа година или на почетокот на следната. Ова мислење беше изразено во етерот на ВВС од лидерот на опозициската Лабуристичка партија Џереми Корбин.

„Гардијан“: Трамп откажал посета на Лондон се додека не добие поддршка во Британија

Курир - 11.06.2017

Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил премиерката Тереза Меј дека не сака да патува во Лондон се додека нема јавна поддршка за посетата.Тоа го објави денеска ...

Корбин: Можни се нови избори во Британија во 2018, не може повеќе вака

МКД - 11.06.2017

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави дека неговата партија не победила на вонредните парламентарни избори, но остварила неверојатно добар резултат. Освен тоа, тој тврди дека се „сосема можни“ нови избори на почетокот на 2018 година.

Трамп ја откажал посетата во Велика Британија поради загриженоста од протести, тврди Гардијан

Стандард - 11.06.2017

Официјалната посета на претседателот на САД Доналд Трамп во Велика Британија е одложена, тврди Гардијан. Од медиумот прецизираа дека изворот на информациите е советник на британскиот премиер Тереза Меј.

Трамп ја одложува посетата на Велика Британија поради страв од масовни протести

Макфакс - 11.06.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја одложува официјална посета на Велика Британија, поради страв од големи протести, пишува денеска весникот Гардијан . Весникот додава дека Трамп за ова ја информирал британската премиерка Тереза Меј во ...

Џонсон демантира дека ќе ја замени Меј како премиер

Стандард - 11.06.2017

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон ги критикуваше информациите во весникот Дејли Меил, според кои тој ќе ја замени Тереза Меј како премиер. Шефот на Министерството за надворешни работи напиша на Твитер: „Лагите во Дејли Меил – ...

Новиот заменик на Меј, Демијан Грин е конзервативец наклонет кон ЕУ

Макфакс - 11.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј го постави за свој заменик Демијан Грин, пратеник кој и припаѓа на „струјата“ на Конзервативната партија, која е наклонета кон Европската унија. Лондонскиот “Индипендент”, пишува дека Mej и Грин, кои се познаваат ...

Меј: Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Курир - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел. – Премиерката ја потврди својата намера преговорите за ...

Лондон негира дека Трамп ја одложил официјалната посета

Нетпрес - 11.06.2017

Кабинетот на британската премиерка Тереза Меј објави во неделата дека нема промени во плановите на американскиот претседател Доналд Трамп да допатува во државничка посета на Велика Британија, откако весникот The Guardian објави дека посетата е ...

Тераза Меј ја претстави својата нова влада

Нетпрес - 11.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј ја претстави во неделата својата нова влада во којашто има само неколку промени, што е одраз на нејзините ослабено позиции по губењето на апсолутното мнозинство на предвремените парламентарни избори во четвртокот.

Борис Џонсон ги негираше тврдењата дека планира да ja собори британскaта премиерка

Макфакс - 11.06.2017

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон ги негираше денеска тврдењата дека има намера да ја собори премиерката Тереза Меј, чија конзервативна партија го изгуби своето парламентарно мнозинство.

Советник на Меркел верува дека по изборите ќе „омекне“ позицијата на Лондон кон Брегзит

Либертас - 11.06.2017

Михаел Фукс, советник на германскиот канцелар Ангела Меркел, изјави за Би-Би-Си дека по предвремените парламентарни избори во Велика Британија, позицијата на официјален Лондон кон Брегзит и претстојните преговори со ЕУ, се очекува да биде „помека“ ...

Меј: Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Либертас - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел. – Премиерката ја потврди својата намера преговорите за ...

Џорџ Озборн : Тереза Меј е „политички мртовец“

Локално - 11.06.2017

Тереза Меј е „политички мртовец“, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн. Озборн кој беше шест години министер во двете влади на премиерот Дејвид Камерон, кога Меј беше министер за внатрешни ...

„Гардијан“: Трамп откажал посета на Лондон се додека не добие поддршка во Британија

Република - 11.06.2017

Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил премиерката Тереза Меј дека не сака да патува во Лондон се додека нема јавна поддршка за посетата.Ова го објави денеска ...

„Сандеј Тајмс“ : Петмина министри побарале од Борис Џонсон да организира пуч против Тереза Меј

Локално - 11.06.2017

Петмина министри во британската влада, побарале од министерот за надворешни работи Борис Џонсон да организира пуч против актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер Тереза Меј, објави „Сандеј Тајмс“.

Први оставки во најблиското опкружување на Меј

Тера - 11.06.2017

По неуспехот на Конзерватовната партија на британската премиерка Тереза Меј да обезбеди мнозинство во Парламентот, двајца нејзини најблиски соработници поднесоа оставки. Како што е објавено на веб страницата на конзервативците, оставка поднел Ник ...

Нов ден, нова судбина

Либертас - 11.06.2017

Занимлив е исходот на британските избори, со оглед на сличноста со македонската политичка реалност. Имено, навистина, премиерката Тереза Меј и конзервативците победија (со десетина места помалку и, со тоа, губејќи го досегашното фактичко мнозинство ...

Тереза Меј е „политички мртовец“

Република - 11.06.2017

Тереза Меј е „политички мртовец“, изјави денеска во интервју за националниот сервис, поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн. Озборн кој беше шест години министер во двете влади на премиерот Дејвид Камерон, кога Меј беше министер за ...

Борис Џонсон негира дека планирал „пуч“ за британската премиерка

Локално - 11.06.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска ги негираше наводите дека има намера да ја симне од позиција премиерката Тереза Меј, чија Конзервативна партија го изгуби парламентарното мнозинство.

Петмина министри побарале од Борис Џонсон да организира пуч против Тереза Меј

Вечер Прес - 11.06.2017

Неделникот тврди дека во петокот, наутро, овие министри го контактирале Џонсон и му изразиле подршка во неговата трка за нов ториевски лидер, сугерирајќи му да не чека со истакнувањето на својата кандидатура за наследник на Меј Петмина министри во ...

Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Пулс24 - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел. – Премиерката ја потврди својата намера преговорите за ...

Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Вечер Прес - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и ...

Трамп откажал посета на Лондон се додека не добие поддршка во Британија

Пулс24 - 11.06.2017

Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил премиерката Тереза Меј дека не сака да патува во Лондон се додека нема јавна поддршка за посетата.Тоа го објави денеска ...

„Гардијан“: Трамп нема да го посети Лондон додека не добие поддршка во Британија

Локално - 11.06.2017

Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил премиерката Тереза Меј дека не сака да патува во Лондон се додека нема јавна поддршка за посетата, објави денеска ...

Советник на Меркел верува дека изборите ќе ја омекнат позицијата на Лондон кон Брегзит...

Н.Македонија - 11.06.2017

Советник на Меркел верува дека изборите ќе ја омекнат позицијата на Лондон кон Брегзит Михаел Фукс, советник на германскиот канцелар Ангела Меркел, изјави за Би-би-си дека по предвремените парламентарни избори во Велика Британија, позицијата на ...

Џорџ Озборн : Тереза Меј е политички мртовец...

Н.Македонија - 11.06.2017

Џорџ Озборн : Тереза Меј е политички мртовец Поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн, изјави денеска дека актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер на Британија, Тереза Меј е политички мртовец.

Меј: Британија почнува преговори за Брегзит за неколку недели

Идивиди - 11.06.2017

Британија има намера да почне преговори за Брегзит како што и планираше – во следните неколку недели, и нагласила британската премиерка Тереза Меј на германската канцеларка Ангела Меркел. – Премиерката ја потврди својата намера преговорите за ...

Меркел е загрижена поради ситуацијата со Катар

24 Вести - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи дека сите земји од Заливот, а исто така и Иран и Турција, треба да работат заедно со цел да се најде решение за регионалниот спор.

Меркел: Подготвени сме за Брегзит и сакаме да се случи брзо

Канал5 - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската унија е подготвена за почнување на преговорите за Брегзит со Велика Британија. - Подготвени сме за преговори. Сакаме да биде тоа брзо, почитувајќи го поставениот рок, рече Меркел за време ...

Трамп: САД и Велика Британија ќе имаат „специјални односи“

Алсат-М - 10.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ги потврди потребите од „специјални односи“ меѓу Вашингтон и Лондон. Тој изјави дека со нетрпение очекува да работи заедно со Меј „околу заедничките ...

Оставки во кабинетот на Тереза Меј

Канал5 - 10.06.2017

По неуспехот на конзервативците на изборите во Велика Британија , шефот на кабинетот на премиерката Тереза Меј , Ник Тимоти и советничката Фиона Хил поднесоа оставки . ,, Ја преземам својата одговорност во кампањата , која се однесуваше на ...

Протести во Лондон за оставка на Тереза Меј

Алсат-М - 10.06.2017

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во центарот на Лондон и побараа оставка од британската премиерка Тереза Меј. Демонстрантите изразија незадоволство од коалицијата меѓу Конзервативната партија и Демократската унионистичка партија.

Двајца клучни советници на Меј поднесоа оставки по изборниот неуспех

Телма - 10.06.2017

Главниот политички советник на британската премиерка, Ник Тимоти и доскорешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10, Фиона Хил, поднесоа денеска оставки на своите функции во кабинетот на Тереза Меј.

Трамп и Макрон со поддршка за Меј

Канал5 - 10.06.2017

Претседателите на САД и Франција, Доналд Трамп и Емануел Maкрон и изразија подршка на британската премиерка Тереза Меј во нејзината борба да формира нова влада. Нивните повиците покажуваат дека Вашингтон и Париз се за одржување на врските што го ...

Меркел: Спремни сме за преговори

Вест - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангека Меркел изјави дека Европската унија е подготвена за почнување на преговори со Велика Британија за Брегзит. - Подготвени сме за преговори. Сакаме тоа да го сториме што побрзо, во согласност со календарот, изјави Меркел ...

Еден од главните советници на Тереза Меј поднесе оставка

Стандард - 10.06.2017

Еден од главните советници на британскиот премиер Тереза Меј поднесе оставка, откако стана јасно дека Конзервативната партија го губи парламентарното мнозинство, пренесува AFP. Ник Тимотеј, еден од двајцата соработници на Тереза Меј, изјави дека ја ...

Нов ден, нова судбина

Слободен Печат - 10.06.2017

Ќе се бара стабилност НИЗ демократија. Криминалци и авантуристи (од секаков вид) АУТ; одговорност и либерални вредности ИН; Русија, Турција и Кина – со целата почит – на пристојна и продуктивна дистанца.

Први оставки во најблиското опкружување на Меј

Нова ТВ - 10.06.2017

По неуспехот на Конзерватовната партија на британската премиерка Тереза Меј да обезбеди мнозинство во Парламентот, двајца нејзини најблиски соработници поднесоа оставки. Како што е објавено на веб страницата на конзервативците, оставка поднел Ник ...

Двајца клучни советници на Меј поднесоа оставки по изборниот неуспех

+инфо - 10.06.2017

Тимоти сепак вели дека партиските челници и сите конзервативци треба да застанат зад Меј како партиски лидер. Главниот политички советник на британската премиерка, Ник Тимоти и доскорешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10, Фиона Хил, ...

Падна првата оставка по изборите одржани во Велика Британија

Макфакс - 10.06.2017

Еден од главните советници на британскaта премиерка Тереза Меј денеска поднесе оставка, откако стана јасно дека Конзервативната партија го загуби парламентарното мнозинство, пренесува АПФ.

МЕРКЕЛ СЕ ЗАГРИЖИ ЗА КАТАР: Да се реши побрзо спорот меѓу земјите

Телеграф - 10.06.2017

Меркел на заедничка прес-конференција во Мексико Сити со претседателот Енрике Пења Кието нагласи дека решавањето на ситуацијата ќе биде невозможна доколку не се вклучат сите регионални сили, потенцирајќи ги Иран, Турција и Катар Германската ...

Британската премиерка ја напуштија двајца најблиски соработници

Нетпрес - 10.06.2017

Двајцата главни помошници на британската премиерка Тереза Меј поднесоа во саботата оставки откако нејзината Конзервативна партија не доби апсолутно мнозинство на предвремените парламентарни избори, за што и беа распишани.

Граѓаните излегоа на протести во Лондон, бараа оставка од Тереза Меј

Макфакс - 10.06.2017

Повеќе илјади луѓе денеска се собраа во центарот на Лондон и бараа оставка од британската премиерка Тереза Меј. Демонстрантите изразија незадоволство од коалицијата меѓу Конзервативната партија и Демократската унионистичка партија.

Тереза ​​Меј договорила принципиелен договор со унионистите

Стандард - 10.06.2017

Британскиот премиер Тереза ​​Меј договорила со Демократска унионистичка партија принципиелен договор за составување на влада, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на портпаролот на Даунинг стрит.

Падна првата оставка кај Меј по изборите во Велика Британија

Кајгана - 10.06.2017

Еден од главните советници на британскaта премиерка Тереза Меј денеска поднесе оставка, откако стана јасно дека Конзервативната партија го загуби парламентарното мнозинство, пренесоа британските медиуми.

Протести во Лондон за оставка на Тереза Меј

+инфо - 10.06.2017

Демонстрантите изразија незадоволство од коалицијата меѓу Конзервативната партија и Демократската унионистичка партија. Неколку илјади луѓе се собраа денеска во центарот на Лондон и побараа оставка од британската премиерка Тереза Меј.

Протести во Лондон за оставка на Тереза Меј

А1 On - 10.06.2017

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во центарот на Лондон и побараа оставка од британската премиерка Тереза Меј. Демонстрантите изразија незадоволство од коалицијата меѓу Конзервативната партија и Демократската унионистичка партија.

Меркел е загрижена поради ситуацијата со Катар

+инфо - 10.06.2017

Меркел смета дека решавањето на ситуацијата ќе биде невозможна доколку не се вклучат сите регионални сили, потенцирајќи ги Иран, Турција и Катар. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи ...

Шокантниот резултат на британските избори може да доведе до пресврт на годината

Курир - 10.06.2017

Претставници во Брисел и други главни градови од земјите на Европската Унија ги чекаат резултатите од парламентарните избори во Велика Британија со повеќе од вообичаениот интерес. Тие би можеле да имаат влијание на веќе тешките преговори за Брегзит, ...

Меркел: Подготвени сме за Брегзит, нека биде брзо

Кајгана - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена за почнување на преговорите за Брегзит со Велика Британија. „Подготвени сме за преговори. Сакаме да биде тоа брзо, почитувајќи го поставениот рок“, рече Меркел за време ...

Трамп: САД и Велика Британија ќе имаат „специјални односи“

Сител - 10.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ги потврди потребите од „специјални односи“ меѓу Вашингтон и Лондон. Тој изјави дека со нетрпение очекува да работи заедно со Меј „околу заедничките ...

Трамп: САД и Велика Британија ќе имаат „специјални односи“

А1 On - 10.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ги потврди потребите од „специјални односи“ меѓу Вашингтон и Лондон. Тој изјави дека со нетрпение очекува да работи заедно со Меј „околу заедничките ...

Тереза Меј се обидува да состави нова влада

Курир - 10.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј ќе се обиде да состави нова влада и покрај тоа што нејзината партија го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот, изјави портпаролот на Даунинг стрит. Тој додаде дека Меј заминала во Бакингамската палата за да ...

Меркел е загрижена поради ситуацијата со Катар

Сител - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи дека сите земји од Заливот, а исто така и Иран и Турција, треба да работат заедно со цел да се најде решение за регионалниот спор.

Меркел е загрижена поради ситуацијата со Катар

А1 On - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи дека сите земји од Заливот, а исто така и Иран и Турција, треба да работат заедно со цел да се најде решение за регионалниот спор.

Двајца клучни советници на Меј поднесоа оставки по изборниот неуспех

А1 On - 10.06.2017

Главниот политички советник на британската премиерка, Ник Тимоти и доскорешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10, Фиона Хил, поднесоа денеска оставки на своите функции во кабинетот на Тереза Меј.

Гласачите ѝ го покажаа средниот прст на британската премиерка

МКД - 10.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј распиша предвремени избори бидејќи сакаше да има убедливо мнозинство во парламентот. Но сега по изборите, таа воопшто нема мнозинство. Неверојатно погрешна калкулација, пишува Барбара Везел за Дојче веле .

Меркел загрижена поради ситуацијата со Катар

Курир - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи дека сите земји од Заливот, а исто така и Иран и Турција, треба да работат заедно со цел да се најде решение за регионалниот спор.

Трамп и Макрон изразија поддршка за Меј

Р.С.Европа - 10.06.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп и францускиот претседател Емануел Maкрон и изразија поддршка на британската премиерка Тереза Меј во нејзината борба да формира нова влада. Нивните повици покажуваат дека Вашингтон и Париз се за одржување на врските ...

Меркел: Подготвени сме за Брегзит, нека биде брзо

Макфакс - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена за почнување на преговорите за Брегзит со Велика Британија. -Подготвени сме за преговори. Сакаме да биде тоа брзо, почитувајќи го поставениот рок, рече Меркел за време на ...

Меркел: Подготвени сме за Брегзит, сакаме да биде што побрзо

Нова ТВ - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангека Меркел изјави дека Европската унија е подготвена за почнување на преговори со Велика Британија за Брегзит. „Подготвени сме за вработување. Сакаме тоа да го сториме што побрзо, во согласност со календарот“, изјави Меркел ...

Меркел повика на брзи разговори за „Brexit“

Стандард - 10.06.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја советуваше Британија да формираат што е можно побрзо средба, на која ќе биде разгледан „Brexit“. „Ние сме подготвени за преговори. Сакаме да го направиме тоа брзо“, рече таа за време на посетата на Мексико, ...

Двајца клучни советници на Меј поднесоа оставки по изборниот неуспех

Курир - 10.06.2017

Главниот политички советник на британската премиерка, Ник Тимоти и доскорешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10, Фиона Хил, поднесоа денеска оставки на своите функции во кабинетот на Тереза Меј.

Протести во Лондон за оставка на Тереза Меј

Локално - 10.06.2017

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во центарот на Лондон и побараа оставка од британската премиерка Тереза Меј. Демонстрантите изразија незадоволство од коалицијата меѓу Конзервативната партија и Демократската унионистичка партија.

Меркел со повик до Британија по изборите: Ние сме подготвени за преговори!

Локално - 10.06.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел ja повика Велика Британија брзо да ги почне преговорите за Брекзит со Европската унија, откако премиерката Тереза ​​Меј претрпе загуба на изборите во Велика Британија, информира AFP.

Индепендент: Тереза ​​Меј тврди дека конзервативната влада ќе обезбеди “безбедност”

Локално - 10.06.2017

Тереза ​​Мај изјави дека ќе создаденото конзервативна влада, поддржана од “Демократската унионистичка партија”, што ќе и донесе “безбедност” на Велика Британија, пишува Индипендент. По аудиенцијата кај Кралицата Елизабета II, премиерката изјави дека ...

Протести за оставка на Тереза Меј

Република - 10.06.2017

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во центарот на Лондон и побараа оставка од британската премиерка Тереза Меј. Numbers slowly growing at anti @theresa_may protest outside #DowningStreet #GE2017 pic.twitter.com/uWOrr3ePLB — James Pepper ...

Германија ги повика и Иран и Турција да го решат проблемот со Катар

Фактор - 10.06.2017

Германија е првата европска сила која прикажува голем интерес за разрешување на кризата во Катар откако земјата доби целосна блокада од своите соседи поради наводна поврзаност со Иран, поддршка на тероризам и радикална идеологија.

Меј остана без двајца соработници, посочени виновници за резултатот

Република - 10.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј остана без двајца свои соработници. Тие денеска поднеле оставки откако Конзервативната партија на изборите не се осигура со мнозинство во Парламентот. Според интернет сајтот на партијата, оставка во петокот дал Ник ...

Меркел: Подготвени сме за Брегзит, нека биде брзо

Точка - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена за почнување на преговорите за Брегзит со Велика Британија. - Подготвени сме за преговори. Сакаме да биде тоа брзо, почитувајќи го поставениот рок, рече Меркел за време ...

Меркел повика на брзи разговори за Брегзит

Тера - 10.06.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја советуваше Британија да формираат што е можно побрзо средба, на која ќе биде разгледан „Brexit“. „Ние сме подготвени за преговори. Сакаме да го направиме тоа брзо“, рече таа за време на посетата на Мексико, ...

Двајца советници на Меј поднесоа оставки по изборниот неуспех

Локално - 10.06.2017

Главниот политички советник на британската премиерка, Ник Тимоти и доскорешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10, Фиона Хил, поднесоа денеска оставки на своите функции во кабинетот на Тереза Меј.

Меркел е загрижена поради ситуацијата со Катар

Либертас - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи дека сите земји од Заливот, а исто така и Иран и Турција, треба да работат заедно со цел да се најде решение за регионалниот спор.

Најблиските советници ја напуштија Меј по изборниот неуспех...

Н.Македонија - 10.06.2017

Најблиските советници ја напуштија Меј по изборниот неуспех Главниот политички советник на британската премиерка, Ник Тимоти и доскорешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10, Фиона Хил, поднесоа денеска оставки на своите функции во ...

Меркел бара да се реши кризата со Катар...

Н.Македонија - 10.06.2017

Меркел бара да се реши кризата со Катар Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи дека сите земји од Заливот, а исто така и Иран и Турција, треба да работат заедно со цел да се најде ...

Протести во Лондон за оставка на Тереза Меј...

Н.Македонија - 10.06.2017

Протести во Лондон за оставка на Тереза Меј Неколку илјади луѓе се собраа денеска во центарот на Лондон и побараа оставка од британската премиерка Тереза Меј. Демонстрантите изразија незадоволство од коалицијата меѓу Конзервативната партија и ...

Хаос наместо јасен мандат за брегзит...

Н.Македонија - 10.06.2017

Британските конзервативци го загубија мнозинството во парламентот и сега мора да се потпрат на унионистите од Северна Ирска. Од сите страни стигнуваат повици до Тереза Меј да поднесе оставка, која свика вонредни избори за да добие јасен мандат за ...

Меркел е загрижена поради ситуацијата со Катар

Идивиди - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е загрижена поради ситуацијата околу Катар, додавајќи дека сите земји од Заливот, а исто така и Иран и Турција, треба да работат заедно со цел да се најде решение за регионалниот спор.

САД и Велика Британија ќе имаат „специјални односи“

Идивиди - 10.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ги потврди потребите од „специјални односи“ меѓу Вашингтон и Лондон. Тој изјави дека со нетрпение очекува да работи заедно со Меј „околу заедничките ...

Меркел најави дека се подготвени за Брегзит

Денар - 10.06.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена за почнување на преговорите за Брегзит со Велика Британија. „Подготвени сме за преговори. Сакаме да биде тоа брзо, почитувајќи го поставениот рок“, рече Меркел за време ...

Конзервативците на Меј го губат мнозинството во Парламентот

24 Вести - 09.06.2017

Британската конзервативна партија, на премиерката Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Конзервативците на Меј го губат мнозинството во Парламентот

Фокус - 09.06.2017

Британската конзервативна партија, на премиерката Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Тереза Меј може да остане без мнозинство во британскиот парламент, покажаа излезните анкети

Сакам да кажам - 09.06.2017

Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј ќе биде најголемата партија, но нема да има мнозинство во британскиот парламент, покажа заедничката излезна анкета на „Би-Би-Си“, „Скај“ и „Ај-Ти-Ви“ по вчерашните предвремени избори.

Меј го загуби апсолутното мнозинство

Deutsche Welle - 09.06.2017

Конзервативците на Тереза Меј го загубија апсолутното мнозинство во британскиот парламент. Тоа ќе има импликации врз преговорите за Брегзит, а во прашање е и политичката иднина на премиерката.

Тереза Меј го загуби мнозинството во парламентот, не дава оставка

Сакам да кажам - 09.06.2017

Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј го загуби мнозинството во британскиот парламент по вчерашните предвремени избори. Според повеќе од 90 отсто преброени гласови, конзервативците ќе освојат 318 места, а лабуристите 262.

Конзервативците на Меј со изгубија досегашното мнозинство

Телма - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерката Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори во ...

Жените победија во Британија

Вест - 09.06.2017

Жените се големиот победник на парламентарните избори во Велика Британија, јави ДПА. Од досега преброените гласачки ливчиња од 643 избирачки окрузи од вкупно 650, во новиот парламентарен состав има најмалку 200 пратенички, што е историско ...

Уништувачки удар за Тереза Меј

Deutsche Welle - 09.06.2017

Британската премиерка свика предвремени избори, зашто сакаше големо мнозинство. По изборите таа воопшто нема мнозинство. Неверојатна погрешна калкулација, смета Барбара Везел. Тереза Меј беше толку сигурна дека ќе успее.

Тереза Меј се обидува да состави нова влада

Алсат-М - 09.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј ќе се обиде да состави нова влада и покрај тоа што нејзината партија го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот, изјави портпаролот на Даунинг стрит. Тој додаде дека Меј заминала во Бакингамската палата за да ...

Германија не ѝ се сити на Британија

Deutsche Welle - 09.06.2017

Тереза Меј и нејзината Конзервативна партија доживеаја пораз на британските парламентарни избори. Германската политика очекува тоа да се одрази и во форма на голема несигурност околу преговорите за Брегзитот со ЕУ.

Изборите не донесоа политичка стабилност во В. Британија

Телма - 09.06.2017

Тереза Меј ќе остане премиер на Велика Британија и лидер на Конзервативната партија, и покрај бројните повици, повеќето од нејзината партија, да се повлече. Меј ќе ја добие подршката од северноирските унионисти, кои добија 10 пратенички места, ...

Конзервативната партија на Меј со најмногу пратеници во британскиот парламент, но го загуби досегашното мнозинство

Канал5 - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерката Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Џереми Корбин „вистинскиот победник“ на изборите во Британија

ТВ21 - 09.06.2017

Лидерот на Лабуристичката партија, Џереми Корбин е „единствениот и вистински победник“ на британските предвремени парламентарни избори, иако владејачките конзервативци на премиерката Тереза Меј одново освоија најмногу пратеници во Долниот дом на ...

Меј постигна договор со демократските унионисти и ќе формира влада

Макфакс - 09.06.2017

Британската премеирка Тереза Меј постигна договор со Партијата на демократските унионисти, што ќе ѝ овозможи да формира влада, објави Гардијан. Се очекува премиерката попладнево да се сретне со кралицата за да потврди дека има договор, кој следи по ...

Изборите во Британија без апсолутен победник, Меј ќе се обиде да формира Влада

МРТ - 09.06.2017

Предвремените парламентарни избори во Обединетото Кралство не резултираа со апсолутен победник. Конзервативците на премиерката Тереза Меј останаа најголема партија, но изгубија 12 места. Лабуристите сакаат оставка од Меј, и најавија дека ќе се ...

“Тврд” или “мек”, Брегзит прашањето е сега

Нова ТВ - 09.06.2017

Британските конзервативци на премиерката Тереза Меј го загубија парламентарното мнозинство во долниот британски дом. На конзервативните Ториевци им недостасуват 12 пратенички места за да стигне до бројката 326 што значи контрола во Парламентот.

The Guardian: Меј постигна договор со демократските унионисти и ќе формира влада

Кајгана - 09.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј постигна договор со Партијата на демократските унионисти, што ќе ѝ овозможи да формира влада, објави The Guardian. Премиерката се очекува да се сретне со кралицата за да потврди дека има договор кој следи по долги и ...

Меј склучила договор со северноирските унионисти за формирање влада

Курир - 09.06.2017

Тереза Меј склучила договор со северноирските унионисти со што ќе формира нова влада, пишува Гардијан, повикувајќи се на извори од конзервативната партија. Меј изјави дека ќе ја формира новата влада и ја реафирмираше својата заложба за излез на ...

Конзервативците на Меј го загубија досегашното мнозинство во британскиот Парламент

МРТ - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори....

Меј: Ќе управувам со пријатели за успешен Брегзит

Курир - 09.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека ќе состави нова влада која успешно ќе го спроведе Брегзит и покрај тоа што нејзината Конзервативна партија го загуби апсолутното мнозинство во парламентот по вчерашните избори.

Меј: Ќе формирам влада со пријателите

Макфакс - 09.06.2017

Ќе формирам влада која ќе ја води земјата преку преговори за Брегзит, најави лидерката на конзервативците, Тереза Меј, по состанокот во Бакингемската палата со кралицата Елизабета Втора. Таа додаде: „Сега на работа“.

Што ќе се случи со „Брегзит“ ако изборите во Велика Британија не дадат јасен победник?

Стандард - 09.06.2017

Конзервативната партија на британскиот премиер Тереза Меј не успеа да добие парламентарно мнозинство на британските избори – шокирачки резултат кој создава хаос во внатрешната политика и може да наметне одложување на преговорите за „Брегзит“.

Меј не поднесува оставка, ќе формира Влада

МРТ - 09.06.2017

Британската премиерка верува дека ќе може да формира влада, иако конзервативците не освоија мнозинство на вонредните парламентарни избори. Побара одобрување од кралицата. Тереза Меј нема да поднесе оставка од функцијата и покрај притисокот во ...

Реакции по изборите во Британија: Меј сама се изненади од изборите

МРТ - 09.06.2017

Сакаше мандат кој ќе и овозможи да формира силна влада, го загуби мнозинството во Долниот дом на Парламентот. Погрешна проценка на Тереза Меј за вонредните избори. Брисел со реакција- не знаеме кога почнуваат, но знаеме кога треба да завршат ...

Сакаше да ја поздрави но неговата рака заврши на нејзините гради

Сител - 09.06.2017

Лабуристичката партија и нејзиниот лидер Џереми Корбин имаа подобри резултати од очекуваното на парламентарните избори, но неговите вештини за славеничко поздравување не се баш на завидно ниво.

Британскиот печат: Џереми Корбин „вистинскиот победник“ на изборите во Британија

А1 On - 09.06.2017

Лидерот на Лабуристичката партија, Џереми Корбин е „единствениот и вистински победник“ на британските предвремени парламентарни избори, иако владејачките конзервативци на премиерката Тереза Меј одново освоија најмногу пратеници во Долниот дом на ...

Тереза Меј договори коалиција

Сител - 09.06.2017

Новата британска влада ќе биде коалициска. Конзервативната партија го загуби апсолутното мнозинството во парламентот од 640 места. Досега имаша 330 а сега освои 319 мандати. За асполутна победа, што би овозможило самостојно формирање влада потребни ...

Меј ќе се обиде да формира нова влада во Велика Британија

Р.С.Европа - 09.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека ќе разговара со Демократската унионистичка партија на Северна Ирска(ДУП) во обид да формира малцинска влада, откако нејзината Конзервативна партија го загуби парламентарното мнозинство на предвремените ...

Брисел загрижен поради исходот од британските парламентарни избори

Нетпрес - 09.06.2017

Резултатите од предвремените парламентарни избори одржани во четвртокот во Велика Британија предизвикуваат загриженост во Брисел, бидејќи сега е неизвесно кога може да започнат преговорите за излегувањето на оваа земја од Европската унија.

Европските медиуми се потсмеваат со Тереза Меј

Макфакс - 09.06.2017

Европските весници отворено се потсмеваат со британската премиерка Тереза Меј, која со распишувањето на изборите сакаше да ја зајакне својата позиција, а тој потег и се врати како бумеранг.

ВИДЕО: Корбин сакаше да ја поздрави својата советничка, но неговата рака заврши на нејзините гради

Курир - 09.06.2017

Лабуристичката партија и нејзиниот лидер Џереми Корбин имаа подобри резултати од очекуваното на парламентарните избори, но неговите вештини за славеничко поздравување не се баш на завидно ниво.

Тереза ​​Меј: Единствено конзервативците можат да состават нова влада

Стандард - 09.06.2017

Конзервативната партија е единствената која може да состави влада, способна да го оствари „Брегзит“, рече денеска премиерот на Велика Британија и лидер на конзервативците Тереза Меј, соопштува Ројтерс, цитирана од агенциите.

Петте клучни министри остануваат и во новата Влада на Меј

А1 On - 09.06.2017

Петте клучни министри во досегашната Влада на британската премиерка Тереза Меј ќе ги задржат своите функции и во нејзиниот нов Кабинет, соопшти вечерва Дауниг Стрит 10. Во соопштението се посочува дека на своите функции во новата Влада остануваат ...

Меј ќе ја формира новата британска влада со северноирските унионисти

Нетпрес - 09.06.2017

Единствено конзервативците може да формираат влада способна да го изведе излегувањето на Велика Британија од Европската унија, изјави во петокот Тереза Меј, премиерка и челник на Конзервативна партија, откако постигна договор за поддршка од ...

Британија во политичка неизвесност

Глас на Америка - 09.06.2017

Премиерка Тереза Меј по лошиот резултат на изборите најави формирање влада со поддршка од Унионистите Британија се наоѓа во состојба на политичка нестабилност откако главната опозициона партија направи изборен кам-бек, и не и` дозволи на премиерката ...

По изборите, клучните министри во кабинетот на Меј ги задржуваат своите позиции

Макфакс - 09.06.2017

Британската премиерка Тереза ​​Меј ги задржува клучни министри по изборите, на кои Конзервативната партија ги загуби позиции, пишува AПФ. Филип Хамонд, ( 61) поранешен министер за надворешни работи, ја задржува својата позиција на министер за ...

Тереза Меј бара спас во коалиција со партија основана од поранешни терористи

МКД - 09.06.2017

Премиерката на Велика Британија Тереза Меј доживеа тежок удар на вчерашните избори, останувајќи без парламентарното мнозинство. Но, наместо да понуди оставка, Меј реши да состави коалициска влада, во која партнер, или поддржувач, ѝ е северноирска ...

Тереза Меј ги задржува клучните министри

Стандард - 09.06.2017

Британскиот премиер Тереза Меј ги задржува клучните министри по изборите, на кои Конзервативната партија загуби позиции, пишува AFP. Филип Хамонд, поранешен министер за надворешни работи, ја задржува својата позиција на министер за финансии, покрај ...

Уништувачки удар за Тереза Меј

Репортер - 09.06.2017

Британската премиерка свика предвремени избори, зашто сакаше големо мнозинство. По изборите таа воопшто нема мнозинство. Неверојатна погрешна калкулација. Тереза Меј беше толку сигурна дека ќе успее.

BBC: Конзервативците 43, Лабуристите 40 отсто

Кајгана - 09.06.2017

Британските конзервативци освоиле 43 отсто, а опозициските лабуристи 40 отсто на вонредните парламентарни избори во Велика Британија, објави BBC. Според сѐ уште неофицијалните резултати, британската медиумска мрежа проценува дека конзервативците ќе ...

Конзервативците на Меј со најмногу пратеници во британскиот Парламент, но го загубија досегашното мнозинство

Сител - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Конзервативците на Меј со најмногу пратеници, загубено досегашното мнозинство

А1 On - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Лидерот на лабуристите побара оставка од Меј

А1 On - 09.06.2017

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин ја повика премиерката Тереза Меј да поднесе оставка, поради загубите, кои ги претрпе нејзината партија на вчерашните парламентарни избори.

Конзервативците на Меј го изгубија мнозинството во Парламентот

Слободен Печат - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерката Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Лидерот на лабуристите побара оставка од Меј

Сител - 09.06.2017

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин ја повика премиерката Тереза Меј да поднесе оставка, поради загубите, кои ги претрпе нејзината партија на вчерашните парламентарни избори.

Конзервативците на Меј со најмногу пратеници во Парламентот, но без досегашното мнозинство

+инфо - 09.06.2017

За апсолутна победа, што овозможува самостојно формирање на новата британска Влада, потребни се најмалку 326 пратеници, во Парламентот со 650 места. Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу ...

Тесна победа на конзервативците на Тереза Меј- мнозинството изгубено, премиерката поднесува оставка?

Курир - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Меј и конзервативците го губат мнозинството во британскиот парламент

Таратур - 09.06.2017

Ројтерс, ББЦ и Скај њус, врз база на нецелосните резултати од вчерашните парламентарни избори, предвидуваат дека Конзервативната партија на британската премиерка Тереза Меј ќе го загуби мнозинството во парламентот.

Конзервативците во преговори со северноирските унионисти

+инфо - 09.06.2017

Конзервативната партија почна преговори со северноирската Демократска унионистичка партија за состав на новата британска Влада. Конзервативната партија на Тереза Меј почна преговори со северноирската Демократска унионистичка партија за состав на ...

Корбин: Мора да се оди со преговори за излез на Велика Британија од ЕУ

А1 On - 09.06.2017

Лидерот на британските опозициски лабуристи, Џереми Корбин изјави денеска дека не може да дојде до одложување на Брегзит и оти преговорите за излегување на Велика Британија од Европската унија мора да продолжат.

Британските конзервативци го губат мнозинството во парламентот

Р.С.Европа - 09.06.2017

Партијата на британската премиерка Меј го губи мнозинството во парламентот. Тоа, велат дека фрла сомнеж врз напорите на Меј да преговара за британското излегување од ЕУ Ројтерс, ББЦ и Скај њус, врз база на нецелосните резултати од вчерашните ...

Би-Би-Си: Конзервативците 43, Лабуристите 40 отсто

Макфакс - 09.06.2017

Британските конзервативци освоиле 43 отсто, а опозициските лабуристи 40 отсто на вонредните парламентарни избори во Велика Британија, објави Би-Би-Си. Според сеуште неофицијалните резултати, британската медиумска мрежа проценува дека конзервативците ...

Лидерот на лабуристите побара оставка од Меј

+инфо - 09.06.2017

- Таа загуби места на конзервативците, загуби гласови, ја загуби поддршката и довербата - рече Корбин. Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин ја повика премиерката Тереза Меј да поднесе оставка, поради загубите, кои ги ...

Тереза Меј од кралицата Елизабета ке побара мандат да формира нова влада

+инфо - 09.06.2017

Меј ке ја посети Бакингамската палата и од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада, отфрлајќи ја засега можноста да поднесе оставка Лидерот на британската Конзервативна партија Тереза Меј ке ја посети Бакингамската палата и од ...

Избори Велика Британија: Горчлива победа на Конзервативната партија

Макфакс - 09.06.2017

Иако конечните резултати од вонредните парламентарни избори во Велика Британија не се целосни, медиумите и аналитичарите оценуваат дека премиерката Тереза Меј направила голема грешка кога решила да распише избори.

Меј ќе побара да остане премиерка

Нова ТВ - 09.06.2017

Британската премиерка Тереса Меј попладнево по британско време на приемот во Бакингемската палата ќе побара да формира Влада и покрај тоа што на вчерашните избори го изгуби мнозинството во Претставничкиот дом, но ја има поддршката од Партијата на ...

Еден ден по изборите во Велика Британија: каков хаос

МКД - 09.06.2017

Денот по изборите во Велика Британија донесе неизвесна политичка ситуација. Конзервативците го загубија мнозинството, се бара оставка на премиерката. Брисел во страв. Според последните информации, конзервативците на премиерката Тереза Меј освоија ...

Изборните резултати предизвикаа пад на фунтата

Макфакс - 09.06.2017

Најавата дека Тереза Меј не планира да ја напушти премиерската функција предизвика пад на британската фунта. Британската валута потона на најниско ниво во последните пет месеци. Фунтата загуби дополнителни половина центи и падна на 1,265 долари, што ...

Тереза ​​Меј поднесува оставка?

Стандард - 09.06.2017

Премиерот на Велика Британија, Тереза ​​Меј најверојатно ќе поднесе оставка, откако предводената од неа Конзервативна партија не можеше да го задржи парламентарното мнозинство на изборите, смета финансиската корпорација „Citigroup“.

Избори во Велика Британија: Конзервативците не ја добија потребната поддршка

Стандард - 09.06.2017

Нови, изненадувачки податоци од изборите во Велика Британија. Резултатите помеѓу првиот и вториот веќе речиси се израмнети. Конзервативците засега продолжуваат да водат со 42.4%, но последните податоци од излезните анкети покажуваат дека лабуристите ...

Тереза Меј од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада

А1 On - 09.06.2017

Лидерот на британската Конзервативна партија Тереза Меј ке ја посети Бакингамската палата и од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада, отфрлајќи ја засега можноста да поднесе оставка по неуспехот на вчерашните предвремени ...

Исходот од британските избори во неколку твитови од Гардијан

Оff.net - 09.06.2017

Тереза Меј бараше избори за да добие посилна и постабилна позиција во преговорите за брегзит. Првото го доби, ама не и позицијата што ја посакуваше, заврши со 13 пратенички места помалку и губење на парламентарното мнозинство.

Фунтата поевтини за повеќе од 2% по изборите во Велика Британија

Стандард - 09.06.2017

Загубата на мнозинството на Меј ја притисна британската валута. Во раната европска сесија таа се тргува за 1.269 долари. Сето ова даде сили на американската валута, откако таа поскапе во однос на повеќето големи валути – во однос на еврото до 1.119 ...

Корбин ја повика Меј да поднесе оставка

МРТ - 09.06.2017

Лидерот на Лабуристите побара оставка од Тереза Меј откако гласачите не го засилија нејзиниот мандат на предвремените парламентарни избори. Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин ја повика премиерката Тереза Меј да ...

Меј нема да поднесе оставка и покрај притисокот во партијата

А1 On - 09.06.2017

Лидерот на британските конзервативци и актуелен премиер Тереза Меј нема да поднесе оставка на својата лидерска функција и покрај притисокот што врз неа се врши во партиските редови, од незадоволните ториевци, посебно од оние кои ги загубија своите ...

Конзервативците бараат партнер за нова Влада, а лабуристите сакаат малцинска Влада

Курир - 09.06.2017

Конзервативната партија на Тереза Меј почна преговори со северноирската Демократска унионистичка партија за состав на новата британска Влада, откако се покажа дека го нема потребното апсолутно мнозинство во Парламентот, соопшти телевизијата Скај, ...

Меј: Ќе управувам со пријатели за успешен Брегзит

+инфо - 09.06.2017

- Во парламентот можам да сметам на поддршка од „пријателите“ од северноирската Демократска унионистичка партија, изјави Меј. Британската премиерка Тереза Меј изјави дека ќе состави нова влада која успешно ќе го спроведе Брегзит и покрај тоа што ...

Корбин: Нема одложување на брегзитот

МКД - 09.06.2017

Лидерот на британската Лабуристичка партија Џереми Корбин изјави дека не може да има одложување на брегзитот и дека преговорите за повлекување на Велика Британија од ЕУ мора да продолжат. „Мора да се оди со преговорите, бидејќи е покренат членот 50 ...

Паѓа ли паѓа – Тереза Меј тукушто ја нокаутираше фунтата

МКД - 09.06.2017

Со најавата дека не планира да ја напушти функцијата премиер, Тереза Меј и донесе дополнителна загуба на фунтата, откако валутата падна на најниско ниво во последните пет месеци. Фунтата изгуби дополнителен половина цент и падна на 1.265 долари, што ...

Избори во Британија: Пирова победа на Конзервативната партија

Факултети - 09.06.2017

Иако резултатите не се целосни, од она што досега е преброено излегува дека вонредните парламентарни избори во Велика Британија биле грешна одлука на премиерката Тереза Меј. Според неофицијалните резултати, конзервативците ќе имаат 316 од 650 ...

Тереза ​​Меј преговара за коалиција, лабуристите подготвени за малцинска влада

Стандард - 09.06.2017

Конзервативците водат преговори со унионистите од Северна Ирска за составување на влада, а лабуристите се подготвени да формираат малцинска влада. Конзервативната партија на Тереза ​​Меј води преговори со северноирската Демократска унионистичка ...

Меј: Ќе формирам влада со пријателите

Кајгана - 09.06.2017

„Ќе формирам влада која ќе ја води земјата преку преговори за Брегзит“, најави лидерката на конзервативците, Тереза Меј, по состанокот во Бакингемската палата со кралицата Елизабета Втора. Таа додаде: „Сега на работа“.

Корбин: Мора да се оди со преговори за излез на Велика Британија од ЕУ

+инфо - 09.06.2017

- Мора да се оди со преговори, бидејќи е покренат членот 50, а владата има 11 дена да ги спроведе преговорите за Брегзит, рече Корбин. Лидерот на британските опозициски лабуристи, Џереми Корбин изјави денеска дека не може да дојде до одложување на ...

Конзервативната партија го загуби мнозинството во британскиот Парламент, лабуристите бараат оставка од Меј

Академик - 09.06.2017

Во текот на денот се очекува премиерката Меј да се обрати до јавноста, бидејќи од час во час расте притисокот од страна на лабуристите таа да поднесе оставка од премиерската функција откако конзервативците не успеаја да го освојат потребното ...

[Став] 8 причини зошто Џереми Корбин и го украде апсолутното мнозинство на Тереза Меј

Радио МОФ - 09.06.2017

Пишува: Зои Вилијамс за Гардијан Морате да го сакате. Политичкиот систем во кој нема победник. Скоро сите, на некој начин, се губитници. Никој не може утрово да знае кој ќе биде премиер. Сите тајно шепотат за нови избори во октомври.

Корбин: Преговорите за „Брегзит“ треба да продолжат

Стандард - 09.06.2017

Преговорите за излез на Велика Британија од Европската унија треба да продолжат, изјави денес лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, цитиран од Ројтерс, откако премиерката Тереза ​​Меј не успеа да обезбеди мнозинство во ...

Тереза Меј постигна договор со демократските унионисти и ќе формира влада

МКД - 09.06.2017

Тереза Меј склучи договор со Партијата на демократските унионисти (ДУП) и ќе успее да формира влада, објави Гардијан . Се очекува премиерката попладнево да се сретне со кралицата за да потврди дека има договор.

Џереми Корбин „вистинскиот победник“ на изборите во Британија

Сител - 09.06.2017

Лидерот на Лабуристичката партија, Џереми Корбин е „единствениот и вистински победник“ на британските предвремени парламентарни избори, иако владејачките конзервативци на премиерката Тереза Меј одново освоија најмногу пратеници во Долниот дом на ...

Тереза Меј од кралицата Елизабета ке побара мандат да формира нова влада

Курир - 09.06.2017

Лидерот на британската Конзервативна партија Тереза Меј ке ја посети Бакингамската палата и од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада, отфрлајќи ја засега можноста да поднесе оставка по неуспехот на вчерашните предвремени ...

ВИДЕО: Корбин сакаше да ја поздрави својата советничка, но неговата рака заврши на нејзините гради

Пулс24 - 09.06.2017

Лабуристичката партија и нејзиниот лидер Џереми Корбин имаа подобри резултати од очекуваното на парламентарните избори, но неговите вештини за славеничко поздравување не се баш на завидно ниво.

Уништувачки удар за Тереза Меј

Либертас - 09.06.2017

Британската премиерка свика предвремени избори, зашто сакаше големо мнозинство. По изборите таа воопшто нема мнозинство. Неверојатна погрешна калкулација. Тереза Меј беше толку сигурна дека ќе успее.

Конзервативците на Меј го загубија досегашното мнозинство

Либертас - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Паника меѓу евроскептиците: Дали со изборниот дебакл на Тереза Меј е загрозено излегувањето на Велика Британија од ЕУ?

Точка - 09.06.2017

Неуспехот на Тереза Меј на парламетарните избори би можел да го загрози "Brexit", излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Лидерот на евроскептичната партија "UKIP", Пол Нутал, смета дека загубата на парламентарното мнозинство на британската ...

Конзервативците преговaраат со северноирските унионисти, лабуристите сакаат малцинска Влада

Република - 09.06.2017

Конзервативната партија на Тереза Меј почна преговори со северноирската Демократска унионистичка партија за состав на новата британска Влада, откако се покажа дека го нема потребното апсолутно мнозинство во Парламентот, соопшти телевизијата Скај, ...

Конзервативците бараат партнер за нова Влада, а лабуристите сакаат малцинска Влада

Пулс24 - 09.06.2017

Конзервативната партија на Тереза Меј почна преговори со северноирската Демократска унионистичка партија за состав на новата британска Влада, откако се покажа дека го нема потребното апсолутно мнозинство во Парламентот, соопшти телевизијата Скај, ...

Британските конзервативци го губат мнозинството во парламентот

Тера - 09.06.2017

Партијата на британската премиерка Меј го губи мнозинството во парламентот. Тоа, велат дека фрла сомнеж врз напорите на Меј да преговара за британското излегување од ЕУ Ројтерс, ББЦ и Скај њус, врз база на нецелосните резултати од вчерашните ...

Горчлива победа на Конзервативната партија на Тереза Меј

Вечер Прес - 09.06.2017

Иако конечните резултати од вонредните парламентарни избори во Велика Британија не се целосни, медиумите и аналитичарите оценуваат дека премиерката Тереза Меј направила голема грешка кога решила да распише избори Иако конечните резултати од ...

Лидерот на лабуристите побара оставка од Меј

Локално - 09.06.2017

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин ја повика премиерката Тереза Меј да поднесе оставка, поради загубите, кои ги претрпе нејзината партија на вчерашните парламентарни избори.

Меј го изгуби мнозинството, но нема да поднесе оставка

Мета - 09.06.2017

На вонредните парламентарни избори во Велика Британија, Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј освоила 42,4 отсто од гласовите, додека опозициските лабуристи добиле 40,2 отсто, јави „Би-би-си“.

Тереза Меј се обидува да состави нова влада

Пулс24 - 09.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј ќе се обиде да состави нова влада и покрај тоа што нејзината партија го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот, изјави портпаролот на Даунинг стрит. Тој додаде дека Меј заминала во Бакингамската палата за да ...

Тереза Меј се обидува да состави нова влада

Локално - 09.06.2017

– Британската премиерка Тереза Меј ќе се обиде да состави нова влада и покрај тоа што нејзината партија го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот, изјави портпаролот на Даунинг стрит.

Конзервативците на Меј со најмногу пратеници во Парламентот, но без досегашното мнозинство

МК News - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Конзервативците на Меј со најмногу пратеници во британскиот Парламент, но го загубија досегашното мнозинство

еМагазин - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Шокантниот резултат на британските избори може да доведе до пресврт на годината

Пулс24 - 09.06.2017

Претставници во Брисел и други главни градови од земјите на Европската Унија ги чекаат резултатите од парламентарните избори во Велика Британија со повеќе од вообичаениот интерес. Тие би можеле да имаат влијание на веќе тешките преговори за Брегзит, ...

Избори во Велика Британија: Горчлива победа на Конзервативната партија

Точка - 09.06.2017

Иако конечните резултати од вонредните парламентарни избори во Велика Британија не се целосни, медиумите и аналитичарите оценуваат дека премиерката Тереза Меј направила голема грешка кога решила да распише избори.

Тереза Меј од кралицата Елизабета ке побара мандат да формира нова влада

Канал 77 - 09.06.2017

Лидерката на британската Конзервативна партија, Тереза Меј ке ја посети Бакингамската палата и од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада, отфрлајќи ја засега можноста да поднесе оставка по неуспехот на вчерашните предвремени ...

Тереза Меј од кралицата Елизабета ке побара мандат да формира нова влада

Локално - 09.06.2017

– Лидерот на британската Конзервативна партија Тереза Меј ке ја посети Бакингамската палата и од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада, отфрлајќи ја засега можноста да поднесе оставка по неуспехот на вчерашните предвремени ...

Тереза Меј на власт доведува поранешни терористи?

Точка - 09.06.2017

Некогаш најголемите противници на мирот во Северна Ирска сега станаа составен дел од власта во цела Велика Британија. Дека Тереза Меј ќе се обиде да формира влада со Демократската унионистичка партија од Северна Ирска, е последната вест која ни ...

Меј постигна договор со демократските унионисти и ќе формира влада

Точка - 09.06.2017

Британската премеирка Тереза Меј постигна договор со Партијата на демократските унионисти, што ќе ѝ овозможи да формира влада, објави Гардијан. Се очекува премиерката попладнево да се сретне со кралицата за да потврди дека има договор, кој следи по ...

Тесна победа на конзервативците на Тереза Меј- мнозинството изгубено, премиерката поднесува оставка?

Пулс24 - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Меј склучила договор со северноирските унионисти за формирање влада

Пулс24 - 09.06.2017

Тереза Меј склучила договор со северноирските унионисти со што ќе формира нова влада, пишува Гардијан, повикувајќи се на извори од конзервативната партија. Меј изјави дека ќе ја формира новата влада и ја реафирмираше својата заложба за излез на ...

Меј нема да поднесе оставка и покрај притисокот во партијата

Вечер Прес - 09.06.2017

Никој од партиските функционери нема јавно побарано од Меј да се повлече, но медиумите тврдат дека партијата е во состојба на „пред граѓанска војна" и дека веке се лицитира со имињата на оние кои би можеле да ја наследат Лидерката на британските ...

Изборните резултати предизвикаа пад на фунтата

Точка - 09.06.2017

Најавата дека Тереза Меј не планира да ја напушти премиерската функција предизвика пад на британската фунта. Британската валута потона на најниско ниво во последните пет месеци. Фунтата загуби дополнителни половина центи и падна на 1,265 долари, што ...

Московичи: Тереза ​​Меј го “загуби облогот”!

Локално - 09.06.2017

Премиерот на Велика Британија Тереза ​​Меј го “загуби облогот”. Ова го изјави еврокомесарот за економски и финансиски прашања, Пјер Московичи, откако стана јасно дека Конзервативната партија ќе го изгуби мнозинството во британскиот Парламент, ...

Меј нема да поднесе оставка и покрај притисокот во партијата

Либертас - 09.06.2017

Лидерот на британските конзервативци и актуелен премиер Тереза Меј нема да поднесе оставка на својата лидерска функција и покрај притисокот што врз неа се врши во партиските редови, од незадоволните ториевци, посебно од оние кои ги загубија своите ...

Би-Би-Си: Конзервативците 43, Лабуристите 40 отсто

Канал 77 - 09.06.2017

Британските конзервативци освоиле 43 отсто, а опозициските лабуристи 40 отсто на вонредните парламентарни избори во Велика Британија, објави Би-Би-Си. Според сеуште неофицијалните резултати, британската медиумска мрежа проценува дека конзервативците ...

Меј: Ќе формирам влада со пријателите

Точка - 09.06.2017

Ќе формирам влада која ќе ја води земјата преку преговори за Брегзит, најави лидерката на конзервативците, Тереза Меј, по состанокот во Бакингемската палата со кралицата Елизабета Втора. Таа додаде: „Сега на работа“.

Конзервативците водат на изборите во Британија, но немаат апсолутно мнозинство

Мета - 09.06.2017

Владејачката конзервативна партија на британската премиерка Тереза Меј ќе освои 314 пратенички места, додека опозициските лабуристи ќе имаат 266, покажуваат првите анкети од предвремените парламентарни избори што се одржаа во Велика Британија, ...

Конзервативците на Меј со најмногу пратеници во британскиот Парламент, но го загубија досегашното мнозинство

Локално - 09.06.2017

Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори ...

Избори Велика Британија: Горчлива победа на Конзервативната партија

Канал 77 - 09.06.2017

Иако конечните резултати од вонредните парламентарни избори во Велика Британија не се целосни, медиумите и аналитичарите оценуваат дека премиерката Тереза Меј направила голема грешка кога решила да распише избори.

Меј го изгуби мнозинството, но нема да поднесе оставка

Локално - 09.06.2017

На вонредните парламентарни избори во Велика Британија, Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј освоила 42,4 отсто од гласовите, додека опозициските лабуристи добиле 40,2 отсто, јави „Би-би-си“.

Џереми Корбин „вистинскиот победник“ на изборите во Британија

Локално - 09.06.2017

Лидерот на Лабуристичката партија, Џереми Корбин е „единствениот и вистински победник“ на британските предвремени парламентарни избори, иако владејачките конзервативци на премиерката Тереза Меј одново освоија најмногу пратеници во Долниот дом на ...

Лидерот на лабуристите побара оставка од Меј...

Н.Македонија - 09.06.2017

Лидерот на лабуристите побара оставка од Меј Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин ја повика премиерката Тереза Меј да поднесе оставка, поради загубите, кои ги претрпе нејзината партија на вчерашните парламентарни ...

Кој ќе ја извлече Британија од ЕУ...

Н.Македонија - 09.06.2017

Брегзит, имиграцијата, здравството, економијата, тероризмот и безбедноста беа главни прашања на предвремените парламентарни избори во Британија Британците вчера гласаа на парламентарни избори под силно полициско обезбедување поради двата ...

Меј преговара со северноирските унионисти за состав на новата Влада...

Н.Македонија - 09.06.2017

Меј преговара со северноирските унионисти за состав на новата Влада Конзервативната партија на Тереза Меј почна преговори со северноирската Демократска унионистичка партија за состав на новата британска Влада, откако се покажа дека го нема ...

Меј од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада...

Н.Македонија - 09.06.2017

Меј од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада Лидерот на британската Конзервативна партија Тереза Меј ке ја посети Бакингамската палата и од кралицата Елизабета ќе побара мандат да формира нова влада, отфрлајќи ја засега можноста ...

Конзервативците со најмногу пратеници, но го загубија досегашното мнозинство...

Н.Македонија - 09.06.2017

Конзервативците со најмногу пратеници во британскиот Парламент, но го загубија досегашното мнозинство Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го ...

Меј нема да поднесе оставка и покрај притисокот во партијата...

Н.Македонија - 09.06.2017

Меј нема да поднесе оставка и покрај притисокот во партијата Лидерот на британските конзервативци и актуелен премиер Тереза Меј нема да поднесе оставка на својата лидерска функција и покрај притисокот што врз неа се врши во партиските редови, од ...

Конзервативците на Меј со најмногу пратеници во британскиот Парламент

Идивиди - 09.06.2017

Лондон,9 јуни 2017 (МИА) - Британската Конзервативна партија, на премиерот Тереза Меј останува и натаму партија со најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, но ќе го загуби досегашното мнозинство, покажуваат резултатите од вчерашните ...

Меј: Ќе управувам со пријатели за успешен Брегзит

Идивиди - 09.06.2017

Лондон, 9 јуни 2017 (МИА) – Британската премиерка Тереза Меј изјави дека ќе состави нова влада која успешно ќе го спроведе Брегзит и покрај тоа што нејзината Конзервативна партија го загуби апсолутното мнозинство во парламентот по вчерашните избори.

Пад на фунтата по изборите во Британија

Банкарство.мк - 09.06.2017

Британската фунта забележа пад откако беа објавени првите резултати од изборите според кои Конзервативната партија нема да освои мнозинство. Фунтата загуби дополнителни половина центи и падна на 1,265 долари, што е најниско ниво во последните пет ...

Паѓа и паѓа – Тереза Меј само што ја нокаутираше фунтата

Денар - 09.06.2017

Со најавата дека не планира да го напушти премиерското место, Тереза Меј ја фрли фунтата во дополнителна загуба откако оваа валута потона на најниското ниво за пет месеци. Фунтата загуби диполнителен пола цент и падна на 1,265 долари, што е ...

Британците гласаат за нов парламентарен состав

24 Вести - 08.06.2017

Британија гласа. Исходот од предвремените парламентарни избори треба да ја обликуваат иднината на Обединетото Кралство по излезот од Европската унија. Изборите се во сенка на терористичките напади кои се случија во текот на предизборната кампања.

Парламентарни избори во Британија

24 Вести - 08.06.2017

Во Британија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори кои треба да решат кој ќе ја води земјата низ преговорите за излез од Европската унија. Политичките аналитичари велат дека изборите ќе имаат влијание и врз тоа дали Шкотска ќе одржи ...

Британците гласаат за нов парламентарен состав

Алсат-М - 08.06.2017

Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на двата терористички напади кои се случија во текот на предизборната кампања, а резултатот од гласањето ќе ја обликува иднината на Обединетото Кралство по излезот од ...

Во Велика Британија се одржуваат вонредни парламентарни избори

Телма - 08.06.2017

Во сенка на двата терористички напади, во Манчестер и Лондон, под силни мерки на обезбедување, денес во Велика Британија се одржуваат вонредни парламентарни избори. Исходот од гласањето ќе одреди кој ќе ја гради иднината на Велика Британија по ...

Велика Британија: Избори во време на терор

Deutsche Welle - 08.06.2017

По Франција, и во Велика Британија изборите се одвиваат во сенка на терористички напади. Но, и излезот на Велика Британија од ЕУ би можел да биде тема која ќе ги направи изборите напнати. Мадрид, Париз, сега и Лондон: не е новост демократските и ...

Вонредни парламентарни избори во Велика Британија

Канал5 - 08.06.2017

Под зголемени мерки за безбедност по двата терористички напади, во Велика Британија денеска се гласа на вонредните парламентарни избори. Во полициските акции што беа спроведени утринава, уапсени се три лица под сомнение дека подготвувале ...

Тереза ​​Меј гласаше на предвремените избори во Велика Британија

Стандард - 08.06.2017

Премиерот на Велика Британија, Тереза ​​Меј гласаше на предвремените парламентарни избори, кои се одржуваат во земјата, пишува весникот „The Daily Express“. Меј ги поздрави насобраните претставници на медиумите, а потоа се упати кон избирачките ...

Зошто Меј и Корбин треба да се молат да ги изгубат парламентарните избори?

Стандард - 08.06.2017

Може да стане јасно неколку години подоцна и сигурно ретко се прифаќа во моментот, но подобро е да изгубиш некои парламентарни избори, отколку да ги добиеш, коментира заменик-главниот уредник на Independent Шон О’Грејди.

Британија гласа на предвремени избори

Глас на Америка - 08.06.2017

Резултатите од гласањето се` очекува да бидат познати утре изутрина Гласачите во Велика Британија денес гласаат за избор на членови на Долниот дом на парламентот. Предвремените избори кои премиерката Тереза Меј ги распиша во април се барање за ...

Британците гласаат за нов парламентарен состав

Сител - 08.06.2017

Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на двата терористички напади кои се случија во текот на предизборната кампања, а резултатот од гласањето ќе ја обликува иднината на Обединетото Кралство по излезот од ...

Британија бира нов премиер

Сител - 08.06.2017

Под засилени безбедносни мерки се одвиваат предвремените парламентарни избори во Велика Британија, по трите терориситчки напади во земјта од крајот на март. Копјата се кршат помеѓу конзервативците од десниот центар на чело со премиерката Меј и ...

Британците гласаат за нов парламентарен состав

А1 On - 08.06.2017

Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на двата терористички напади кои се случија во текот на предизборната кампања, а резултатот од гласањето ќе ја обликува иднината на Обединетото Кралство по излезот од ...

Избори Велика Британија: Меј води но го загуби апсолутното мнозинство

Нова ТВ - 08.06.2017

Конзервативната партија на Ториевците под водство на Тереза Меј води во изборите во Велика Британија но го губи апсолутното мнозинство во Парламентот, тврдат анкетите на Испос-Мори направени на излез од гласачките места кои беа отворени до 22 часот ...

Четири истражувања прогнозираат меѓу еден и 12 процентни поени предност на партијата на Меј

Сител - 08.06.2017

Неколку часови пред почетокот на парламентарните избори во Велика Британија, четири социолошки истражувања покажа дека актуелната британска премиерка Тереза Меј има предност меѓу еден и 12 процентни поени пред лабуристите.

Четири истражувања прогнозираат меѓу еден и 12 процентни поени предност на партијата на Меј

А1 On - 08.06.2017

Неколку часови пред почетокот на парламентарните избори во Велика Британија, четири социолошки истражувања покажа дека актуелната британска премиерка Тереза Меј има предност меѓу еден и 12 процентни поени пред лабуристите.

Денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори во Велика Британија

Слободен Печат - 08.06.2017

Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, на кои доминантна тема се Брексит и здравството. Премиерката Тереза Меј ги распиша изборите за да го зајакне легитимитетот во преговорите со Европската Унија за излегувањето на ...

Денес Британците гласаат за нов парламентарен состав

+инфо - 08.06.2017

Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на двата терористички напада. Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на двата терористички напада кои се случија во текот на ...

Парламентарни избори во Британија

Р.С.Европа - 08.06.2017

Во Британија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори кои треба да решат кој ќе ја води земјата низ преговорите за излез на земјата од Европската унија. Политичките аналитичари велат дека изборите ќе имаат влијание и врз тоа дали ...

Вонредни парламентарни избори во Велика Британија

Макфакс - 08.06.2017

Во сенка на двата терористички напади, во Манчестер и Лондон, под силни мерки на обезбедување, денес во Велика Британија се одржуваат вонредни парламентарни избори. Исходот од гласањето ќе одреди кој ќе ја гради иднината на Велика Британија по ...

Четири истражувања прогнозираат мала предност на партијата на Меј

+инфо - 08.06.2017

Четири социолошки истражувања покажа дека актуелната британска премиерка Тереза Меј има предност меѓу еден и 12 процентни поени пред лабуристите. Неколку часови пред почетокот на парламентарните избори во Велика Британија, четири социолошки ...

Тесна трка на парламентарните избори во Британија

Р.С.Европа - 08.06.2017

Предвремените парламентарни избори во Британија ги свика конзервативната премиерка Тереза Меј со цел да освои мнозинство во парламентот пред преговорите за излегување од Европската унија. Но, тоа се усложни во текот на кампањата која на моменти беше ...

Британците гласаат за новиот парламентарен состав

МРТ - 08.06.2017

Британците на вонредни избори ги бираат членовите на Долниот дом на Парламентот. Меј очекува да ја зацврсти позицијата, Корбин- да стане нов премиер. Граѓаните бараат стабилна и безбедна земја...

Велика Британија гласа: засилени безбедносни мерки, тесна трка меѓу конзервативците и лабуристите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 08.06.2017

Гласачките места се отворени денес во Велика Британија за вонредните парламентарни избори пресудни за брегзитот, а кои се одржуваат под засилени безбедносни мерки по трите терористички напади во земјата од крајот на март.

Британците одлучуваат меѓу Меј и Корбин

Нова ТВ - 08.06.2017

Во сенка на двата терористички напади, во Манчестер и во Лондон, под силни мерки на обезбедување, денеска во Велика Британија се одржуваат вонредни парламентарни избори. Резултатот од гласањето ќе одреди кој ќе ја води Велика Британија ви следните ...

Изборни анализи: Неизвесна трка за мнозинство во Парламентот во Велика Британија

Академик - 08.06.2017

Анкетите покажуваат дека конзервативците предводени од премиерката Тереза Меј имаат предност пред лабуристите на Џереми Корбин од 1 до 12 проценти. Но, експертите велат дека иако според досегашните анализи Конзервативната партија на десниот центар е ...

Во Велика Британија денеска се избира нов лидер

Република - 08.06.2017

Неколку часови пред почетокот на парламентарните избори во Велика Британија, четири социолошки истражувања покажа дека актуелната британска премиерка Тереза Меј има предност меѓу еден и 12 процентни поени во однос на лабуристите.

Топло од Островот! Во финалната трка – Тереза ​​Меј со голем чекор кон победата Британија гласа на парламентарни ...

Локално - 08.06.2017

Речиси 47 милиони жители на земјата одлучи кој ќе управува со Обединетото Кралство во следните пет години. До 19.00 часот податоците од излезните резултати покажуваат дека конзервативците на премиерката Тереза Меј имаат предност од околу 10% пред ...

Во Британија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори

Мета - 08.06.2017

Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, на кои доминантна тема се Брексит и здравството. Премиерката Тереза Меј ги распиша изборите за да го зајакне легитимитетот во преговорите со Европската Унија за излегувањето на ...

Вонредни парламентарни избори во Велика Британија

Точка - 08.06.2017

Во сенка на двата терористички напади, во Манчестер и Лондон, под силни мерки на обезбедување, денес во Велика Британија се одржуваат вонредни парламентарни избори. Исходот од гласањето ќе одреди кој ќе ја гради иднината на Велика Британија по ...

Британците гласаат на предвремени парламентарни избори

Локално - 08.06.2017

Британците денеска гласаат на предвремени парламентарни избори. Од резултатот ќе зависи колку тврд ќе биде ставот на Велика Британија во преговорите со Брисел за излегување од Европската унија.

АФП: ​​Велика Британија е поделена како никогаш досега на предвремените избори

Локално - 08.06.2017

Во средата во Велика Британија заврши предизборната кампања на предвремените парламентарни избори во земјата, кои ќе се одржат во четвртокот на 8 јуни. Таа беше обележана од терористички напади, што дополнително им отежнува на аналитичарите во ...

ВО СЕНКА НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ: Британците денес бираат нов лидер-„мртва трка“ меѓу Меј и Корбин

Фактор - 08.06.2017

Во Британија денес се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на два терoристички напади кои се случија во текот на предизборната кампања, а исходот од гласањето ќе одреди кој ќе ја обликува иднината на Обединетото Кралство по излегувањето ...

Четири истражувања прогнозираат меѓу еден и 12 процентни поени предност на партијата на Меј

Локално - 08.06.2017

Пред парламентарните избори во Велика Британија, четири социолошки истражувања покажа дека актуелната британска премиерка Тереза Меј има предност меѓу еден и 12 процентни поени пред лабуристите.

Велика Британија: Избори во време на терор

Канал 77 - 08.06.2017

По Франција, и во Велика Британија изборите се одвиваат во сенка на терористички напади. Но, и излезот на Велика Британија од ЕУ би можел да биде тема која ќе ги направи изборите напнати. Мадрид, Париз, сега и Лондон: не е новост демократските и ...

Прогнозата е меѓу еден и 12 процентни поени предност на партијата на Меј

Вечер Прес - 08.06.2017

Неколку часови пред почетокот на парламентарните избори во Велика Британија, четири социолошки истражувања покажа дека актуелната британска премиерка Тереза Меј има предност меѓу еден и 12 процентни поени пред лабуристите Неколку часови пред ...

Велика Британија: Избори во време на терор

Либертас - 08.06.2017

По Франција, и во Велика Британија изборите се одвиваат во сенка на терористички напади. Но, и излезот на Велика Британија од ЕУ би можел да биде тема која ќе ги направи изборите напнати, пишува Дојче веле .

Британците гласаат за нов парламентарен состав...

Н.Македонија - 08.06.2017

Британците гласаат за нов парламентарен состав Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на двата терористички напади кои се случија во текот на предизборната кампања, а резултатот од гласањето ќе ја обликува ...

Прогнози: предност за Меј меѓу еден и 12 проценти ...

Н.Македонија - 08.06.2017

Прогнози: предност за Меј меѓу еден и 12 проценти Непосредно пред почетокот на парламентарните избори во Велика Британија, четири социолошки истражувања покажаа дека актуелната британска премиерка Тереза Меј има предност меѓу еден и 12 процентни ...

Британските избори во сенка на тероризмот...

Н.Македонија - 08.06.2017

Премиерката Тереза Меј побара вонредни избори за да добие јасен мандат за брегзит, но по трите напади е принудена да понуди итни решенија за безбедноста и за тероризмот ако сака да обезбеди победа на денешните парламентарни избори Тероризмот и ...

Британците гласаат за нов парламентарен состав

Идивиди - 08.06.2017

Лондон, 8 јуни 2017 (МИА) - Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на двата терористички напади кои се случија во текот на предизборната кампања, а резултатот од гласањето ќе ја обликува иднината на ...

Британија: беспомошни против тероризмот

Deutsche Welle - 07.06.2017

Сѐ уште е нејасно дали и како последните терористички напади во Лондон ќе влијаат врз британските избори. Она што е јасно дека постојат недостатоци за кои ќе мора да одговараат и конзервативците и лабуристите Британската премиерка Тереза Меј најави ...

Британците утре на избори, Меј со сѐ помала предност

Deutsche Welle - 07.06.2017

Ден спроти гласањето на парламентарните избори во Велика Британија, анкетите и натаму предвидуваат комфорна победа на конзервативците. Меѓутоа, лабуристите забрзано ја намалуваат разликата.

Меј е подготвена да ја ослабне заштитата на човековите права за поуспешно да се бори со екстремизмот

Телма - 07.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави синоќа дека е подготвена да ја намали заштитата на човековите права со цел да спроведе поефикасна борба против екстремизмот. На предизборниот митинг во градот Слоу, Меј нагласи дека властите на Обединетото ...

Меј е подготвена да ја ослабне заштитата на човековите права за поуспешно да се бори со екстремизмот

А1 On - 07.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави синоќа дека е подготвена да ја намали заштитата на човековите права со цел да спроведе поефикасна борба против екстремизмот. На предизборниот митинг во градот Слоу, Меј нагласи дека властите на Обединетото ...

(ФОТО +18) “Шарли ебдо” на карикатура ја обезглави Тереза Меј

Репортер - 07.06.2017

Карикатура на британскиот премиер Тереза ​​Меј, која ја држи под „мишка сопствената глава„ се најде на насловната страница на француското сатирично издание Шарли ебди. Сликата од најновиот број се појави на сајтот на списанието.

Утре Британците на избори, се топи разликата меѓу Меј и Корбин

Нова ТВ - 07.06.2017

Под посебни мерки на внимателност, Британците утре излегуваат на гласачките места на предвремени парламентарни избори, само пет дена по терористичкиот напад во Лондон. Според анкетите, разликата меѓу конзервативците на Тереза Меј и лабуристите на ...

Меј повика на построги пресуди за осудените за терористички дејности

+инфо - 07.06.2017

Меј изјави синоќа дека е подготвена да ја намали заштитата на човековите права со цел да спроведе поефикасна борба против екстремизмот. Британската премиерка Тереза Меј изјави синоќа дека е подготвена да ја намали заштитата на човековите права со ...

Меј е подготвена да ги намали човековите права, за да се бори со екстремизмот

Стандард - 07.06.2017

Британскиот премиер Тереза ​​Меј изјави дека е подготвена да ја ослабне заштитата на човековите права, за да направи поефективна борба против екстремизмот, соопшти Ројтерс. На предизборен митинг во градот Слоун, Меј истакна дека властите на Велика ...

Министерот за Брегзит во сенка тврди дека британските закони за човекови права не спречуваат апсење на терористи

Академик - 07.06.2017

Кер Стармер, кој бил директор на Јавното обвинителство на Велика Британија, а чија надлежност бил тероризмот, изјави дека премиерката Тереза Меј прави погрешни потези – наместо да влијае врз спроведување на законите, таа работи на намалување на ...

Меркел: Преговори за Брегзит веднаш по изборите

Макфакс - 07.06.2017

Преговорите за излагање на Британија од Европска Унија ќе почнат набрзо по парламентарните избори во таа земја, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. „Не можеме однапред да судиме за резултатот од гласањето во Британија“, рече Меркел ...

(ФОТО 18+) “Шарли ебдо” на карикатура ја обезглави Тереза Меј

Макфакс - 07.06.2017

Карикатура на британскиот премиер Тереза ​​Меј, која ја држи под „мишка сопствената глава„ се најде на насловната страница на француското сатирично издание Шарли ебди. Сликата од најновиот број се појави на сајтот на списанието.

„Шарли ебдо“ ја обезглави Тереза ​​Меј (ФОТО)

Стандард - 07.06.2017

Британскиот премиер Тереза Меј, која ја држи под мишка сопствената глава, „изгреа“ на насловната страница на француското сатирично издание „Шарли ебдо“. Слика од најновиот број се појави на сајтот на списанието.

Според последната анкета Тереза Меј ќе освои најголемо мнозинство по тоа на Маргарет Тачер

А1 On - 07.06.2017

Британските конзервативци се на пат да остварат победа над лабуристите на изборите во Велика Британија, кажува последната анкета на „Индепендент“, според која Тереза Меј има 10 отсто предност пред Џереми Корбин.

Меј е подготвена да ја ослабне заштитата на човековите права за поуспешно да се бори со екстремизмот

Либертас - 07.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави синоќа дека е подготвена да ја намали заштитата на човековите права со цел да спроведе поефикасна борба против екстремизмот. На предизборниот митинг во градот Слоу, Меј нагласи дека властите на Обединетото ...

Британија: Беспомошни против тероризмот

Либертас - 07.06.2017

Сѐ уште е нејасно дали и како последните терористички напади во Лондон ќе влијаат врз британските избори. Она што е јасно дека постојат недостатоци за кои ќе мора да одговараат и конзервативците и лабуристите, пишува Дојче веле .

Меркел: Преговори за Брегзит веднаш по изборите

Точка - 07.06.2017

Преговорите за излегување на Британија од Европска Унија ќе почнат набрзо по парламентарните избори во таа земја, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. „Не можеме однапред да судиме за резултатот од гласањето во Британија“, рече Меркел ...

Тереза ​​Меј е подготвена да ги жртвува човековите права

Локално - 07.06.2017

Британскиот премиер Тереза Меј е подготвена да ги жртвува човековите права во борбата против екстремизмот. Ова станува јасно од нејзино обраќање на митингот во Слау, цитирано од британските медиуми.

Меркел: Преговори за Брегзит веднаш по изборите

Денар - 07.06.2017

Преговорите за излегување на Британија од Европска Унија ќе почнат набрзо по парламентарните избори во таа земја, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. „Не можеме однапред да судиме за резултатот од гласањето во Британија“, рече Меркел ...

Меј за тешки разговори со земјите кои ги финансираат терористите

Макфакс - 06.06.2017

Британскиот премиер Тереза Меј денеска изјави дека Лондон е да се одржат “тешки разговори” со оние кои го финансираат тероризмот и екстремизмот, вклучувајќи ги и владата и нивните сојузници.

Тереза Меј: Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на осми јуни

Курир - 06.06.2017

Предвремените парламентарни избори во Велика Британија ќе се одржат на осми јуни и покрај вчерашниот напад во Лондон, изјави британската премиерка Тереза Меј. Таа посочи дека предизборната кампања утре ќе биде обновена, која денеска беше стопирана ...

Во последните денови од предизборната кампања Тереза ​​Меј ќе се обиде да го пренасочи вниманието кон Брегзит

Локално - 06.06.2017

Во последните неколку дена на изборната кампања британскиот премиер Тереза ​​Меј ќе се обиде да го насочи вниманието повторно кон Брегзит претставувајќи мерките за зголемување на меѓународната трговија, пишува The Independent.

Меј се залага за тешки разговори со земјите кои финансираат тероризам

Мета - 06.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека Лондон треба да одржи „тешки разговори“ со тие што финансираат тероризам и еекстремизам, вклучајќи ги и странските влади и сојузници, доколку е неопходно.

По нападите во Лондон, Тереза Меј бара строга регулација на интернет

IT.mk - 05.06.2017

Премиерката на Британија, Тереза Меј побара поголема регулација на интернет. Ова треба да придонесе да исчезне просторот во кој може да се шири тероризмот. Во терористички напад, сабота навечер во Лондон загинаа 7 луѓе, а повредени се 48.

Меј ја продолжува предизборната кампања

Сител - 05.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј денеска повторно ја започнува предизборната кампања за изборите што се закажани за во четврток на 8 јуни, откако анкетите покажаа дека нејзината предност е многу помала од тоа што беше предвидено.

Меј: Голема е веројатноста за нов терористички напад

Нова ТВ - 05.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека по саботниот терористички напад во Лондон, нивото на закана по безбедноста на Британија останува сериозно. Според неа, по нападот во кој беа убиени седум, а речиси 50 луѓе беа повредени, спроведени се ...

Меј ја продолжува предизборната кампања

А1 On - 05.06.2017

Британската премиерка Тереза Меј денеска повторно ја започнува предизборната кампања за изборите што се закажани за во четврток на 8 јуни, откако анкетите покажаа дека нејзината предност е многу помала од тоа што беше предвидено.

Дали терористите ќе ја одлучат политичката судбина на Велика Британија?

МКД - 05.06.2017

Велика Британија стана ранлива, а последиците на неодамнешните терористички напади во Лондон може да станат многу сериозни, не само за политичките партии, туку и за лидерите. Ова го тврди британскиот политиколог Ентони Гилс, една недела пред ...