TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еленовски: Голема трагедија, голем шок

Канал5 - 12.01.2008

Голема трагедија, голем шок, изјави по поповод несреќата на хеликоптерот на АРМ кај Катланово министерот за одбрана Лазар Еленовски, кој е на пат од Кувајт за Македонија. Скопје, 12 јануари (МИА) - Голема трагедија, голем шок, изјави по поповод несреќата на хеликоптерот на АРМ кај Катланово ...

Министерот Еленовски во Кабул

Дневник - 11.01.2008

Македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски вчера во Кабул се сретна со заменик-командантот на Мисијата ИСАФ, Бернард Шампу, и со министерот за одбрана на Авганистан , Абдул Рахим Вардак.- Нашето учество во мисијата ИСАФ е клучен адут со кој Македонија ја потврдува готовноста да биде дел од ...

Средби на Еленовски во Кабул

Утрински - 11.01.2008

Кабул - Министерот за одбрана, Лазар Еленовски, денеска во Кабул се сретна со својот авганистански колега Абдул Рахим Вардак. Министерот Вардак, како што информира Министерството за одбрана, изрази голема благодарност за помошта и соработката што ги дава Македонија за стабилизација на состојбата во ...

Македонија е пријател на Авганистан

Вечер Прес - 11.01.2008

Министерот за одбрана Лазар Еленовски, во рамките на посетата на Авганистан, вчера во Кабул се сретна со неговиот авганистански колега, Абдул Рахим Вардак. По средбата, информираше Министерството за одбрана, Вардак изразил голема благодарност за помошта и соработката што ја дава Република ...

Еленовски во посета на македонските мировници во Кабул

Утрински - 10.01.2008

Министерот за одбрана Лазар Еленовски вчера ја почна дводневната посета на македонскиот контингент во мировната мисија ИСАФ во главниот град на Авганистан, Кабул. Во делегацијата предводена од министерот се и командантот на Здружената оперативна команда, генерал мајор Зоран Димов и раководителот на ...

130 македонски специјалци заминаа за Авганистан

Вест - 10.01.2008

На мировна мисија во Авганистан вчера од касарната "Јане Сандански" од Штип беа испратени 130 припадници на Првата механизирана пешадиска бригада. Мировниците ги испратија нивните семејства и високи офицери од АРМ и НАТО. Ова е второ учество во мировната мисија во Авганистан каде македонските ...

Во строј за Кабул 127 „скорпиони“

Време - 10.01.2008

МИРОВНА МИСИЈА ВО АВГАНИСТАН Во касарната „Јане Сандански“ во Штип вчера свечено беа испратени за Авганистан 127 припадници на Првата механизирана пешадиска бригада и тројца штабни офицери. Припадниците на АРМ во мисијата ИСАФ, која е предводена од НАТО, задачите ќе ги извршуваат во рамките на ...

Жени „скорпии“ ќе го чуваат Авганистан

Дневник - 10.01.2008

Успешно ги поминавме сите подготовки за извршување на мисијата и верувам дека успешно ќе ја претставуваме Македонија, рече професионалниот војник Маја Миовска Нова механизирана чета од 127 војници на АРМ вчера замина за Авганистан, на 11. редовна ротација на македонските трупи во мисијата ИСАФ.

Еленовски се сретна со македонските војници

Време - 10.01.2008

ВО КУВАЈТ Министерот за одбрана Лазар Еленоски, кој деновиве замина во посета на македонските војници во Авганистан и во Ирак, синоќа се сретна со 36-те војници на АРМ во Кувајт, кои се подготвуваат да го дополнат македонскиот контингент во Ирак.

Еленовски денеска во Кабул се сретна со Вардак

Канал5 - 10.01.2008

Министерот за одбрана Лазар Еленовски денеска во Кабул се сретна со авганистанскиот министер за одбрана Абдул Рахим Вардак. Министерот за одбрана Лазар Еленовски денеска во Кабул се сретна со авганистанскиот министер за одбрана Абдул Рахим Вардак.

Смена на војниците во Авганистан

Вечер Прес - 10.01.2008

Со пригодна свеченост во касарната "Јане Сандански" во Штип вчера беше испратен новиот контингент на АРМ, што учествува во мировната мисија во Авганистан. Во четвртата ротација на мировната мисија ИСАФ, во која АРМ учествува со механизирана пешадиска чета, во Кабул заминаа 127 припадници на Првата ...

127 македонски војници заминаа за Авганистан

А1 - 09.01.2008

Денеска за Авганистан заминаа 127 македонски војници од Првата пешадиска механизирана бригада. Шкорпионите ќе имаат иста задача за обезбедување на главната команда на силите на ИСАФ во Кабул, во рамките на британскиот континент.

Нов контингент на АРМ заминува во мировната мисија ИСАФ во Авганистан

Канал5 - 09.01.2008

Во касарната „Јане Сандански“ во Штип денеска на пригодна свеченост ќе биде испратен новиот контингент на Армијата на Република Македонија што учествува во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. Скопје, 9 јануари (МИА) - Во касарната Јане Сандански во Штип денеска на пригодна свеченост ќе биде ...

Македонија испраќа нови 127 војници

Време - 09.01.2008

ВО МИРОВНАТА МИСИЈА ИСАФ Нови 127 војници на АРМ денеска ќе заминат во Авганистан како дел од мировната мисија ИСАФ. Војниците ќе бидат сместени во Кабул, а по тој повод во касарната „Јане Сандански“ во Штип ќе се одржи и пригодна свеченост.

Во Штип свечено испратен нов контингент на АРМ во мировна мисија ИСАФ во Кабул

Канал5 - 09.01.2008

Фотографирање за спомен и мавтање за среќен пат. Вака денеска Ферги со 1.5 год син Марко и семејството ја испратија сопругата и мајка Мери Стојковска. 23 годишната пробиштипјанка е припадник на првата механизирана пешадиска бригада на АРМ, чиј дел ќе учествува во мировната мисија ИСАФ 11.

Ротација на мировниците во Авганистан

Дневник - 09.01.2008

Во касарната „Јане Сандански“ во Штип денеска ќе се одржи свеченост по повод испраќањето на контингентот на Армијата на Република Македонија во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. Во четвртата ротација на мировната мисија ИСАФ, во која АРМ учествува со механизирана пешадиска чета, во Кабул ќе ...

Еленовски ги посети македонските војници во Авганистан

Канал5 - 09.01.2008

Оваа мисија , која е прва меѓународна мисија на АРМ , Еленовски ја оцени како клучен адут со кој Македонија ја потврдува подготвеноста да биде дел од НАТО алијансата. Министерот за одбрана Еленовски денеска ги посети македонските војници во кабул, Авганистан.

Нов македонски контингент во мисија во Авганистан

Макфакс - 09.01.2008

Скопје Свеченост по повод заминувањето на новиот контингент на АРМ во мировната мисија ИСАФ во Авганистан, се одржа денеска во касарната „Јане Сандански“ во Штип. Во четвртата ротација на воениот контингент во мировната мисија ИСАФ, во Кабул ќе заминат 127 припадници на 1.

Учеството во ИСАФ, чекор поблиску до влез во НАТО

Макфакс - 09.01.2008

Скопје/Кабул Успешното учество на македонскиот воен контингент во меѓународната мировна мисија во Авганистан е ефективен придонес за членство на Македонија во НАТО. Ова денеска во Кабул го изјави македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски, кој престојува во посета на припадниците на Армијата ...

Еленовски во посета на Турција

Макфакс - 09.01.2008

Скопје Македонскиот министер за одбрана на Лазар Еленовски денеска заминува официјална посета на Анкара на средба со со неговиот колега, турскиот министер за одбрана, Веџди Гонул. Еленовски во Анкара исто така ќе оствари средби и со Началникот на Генералштабот, Јашар Бујуканит, како и со високи ...

Испраќање на нов воен контингент во Авганистан

Макфакс - 09.01.2008

Скопје Испраќањето на новиот контингент на АРМ што ќе учествува во мировната мисија ИСАФ во Авганистан ќе се одржи денеска во касарната „Јане Сандански“ во Штип. Во четвртата ротација на мировната мисија ИСАФ во која АРМ учествува со механизирана пешадиска чета, во Кабул ќе заминат 127 припадници ...

Еленовски и Стојановски за македонските мировни мисии

Макфакс - 09.01.2008

Скопје Министерот за одбрана Лазар Еленовски и началникот на Генералштабот Мирослав Стојановски денеска треба да го информираат парламентот за состојбите во мировните мисии на Македонија во странство. Еленовски и Стојановски пред членовите на парламентарната Комисија за одбрана треба да реферираат ...

Еленовски во Авганистан

Вечер Прес - 09.01.2008

Министерот за одбрана Лазар Еленовски, по повод новогодишните и божикните празници, од вчера до 13 јануари ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија кои учествуваат во меѓународните мировни мисии во Авганистан и во Ирак.

Еленовски во посета на војниците на АРМ во Ирак, Авганистан и Кувајт

Макфакс - 08.01.2008

Скопје Министерот за одбрана Лазар Еленовски од денеска се наоѓа во петдневна посета на македонските војници стационирани во Авганистан и Ирак, соопшти Министерството за одбрана. Во делегацијата, покрај министерот Еленовски, ќе бидат и командантот на Здружената оперативна команда, генерал мајор ...