TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Проширување на мандатот на НАТО при разоружувањето на ОНА

А1 - 12.08.2001

Македонија бара да биде проширен мандатот на силите на НАТО при операцијата разоружување на таканаречената ОНА - изјави владиниот портпаролот Антонио Милошоски. "На мислење сме дека не е можно, по последните настани и офанзиви, УЧК да се разоружа доброволно" - изјави Милошоски.

Не се знае кога ќе почне мисијата на НАТО ниту кога ќе заврши

Вест - 11.08.2001

ДИЛЕМИ ОКОЛУ ПРАКТИЧНОТО ВКЛУЧУВАЊЕ НА АЛИЈАНСАТА ВО РАЗОРУЖУВАЊЕТО НА ОНА НАТО има подготвено 3.500 единици кои треба да влезат во Македонија за она што генералниот секретар на НАТО го нарекува распоредување на војници со "ограничена мисија" за "ограничено време", јави вчера агенцијата АП од ...

Само морална обврска

Дневник - 11.08.2001

Милчо Манчевски - Македонија колатерална штета на САД Може ли некој да убие полицаец во Лос Анџелес или Мајами и да бара шпанскиот јазик да се зборува во Сенатот? Македонија е колатерална штета на политиката на САД на Косово.

НАТО нема да разоружува ако не престанат борбите

Дневник - 11.08.2001

ПРЕТСТАВНИЦИ НА АЛИЈАНСАТА КАТЕГОРИЧНИ Претставникот на НАТО, Хансјорг Ајф, изјави дека ситуацијата во Македонија е во критична фаза и ги повика "двете страни" да се воздржат од насилства НАТО нема да дојде во Македонија додека не настапи прекин на огнот што ќе се почитува, соопштија вчера ...

НАТО не го гарантира прекинот на огнот

А1 - 10.08.2001

НАТО не може да го гарантира прекинот на огнот, туку е подготвен да помогне согласно со планот на претседателот Трајковски за излез од кризата, изјави амбасадорот на НАТО во Скопје Ханс Јорг Ајф. Убиство на македонските војници на Скопска Црна Гора, НАТО амбасадорот го оцени како критична фаза за ...

НАТО со хеликоптери ќе го собира оружјето

Дневник - 09.08.2001

ЗАВРШНИ ПОДГОТОВКИ ЗА "ЖЕТВАТА" Припадниците на НАТО ќе го собираат оружјето од ОНА на околу 15 пункта и до нив тие ќе се превезуваат со хеликоптери за да избегнат евентуални мински полиња, дознава "Дневник". Оваа "бумбарска" операција, која неодамна беше презентирана во Скопје, најпрвин ќе се ...

НАТО нема да влезе 48 часа по потпишувањето на политичкиот договор

А1 - 08.08.2001

НАТО денеска појасни дека силите за разоружување нема да влезат 48 часа по потпишувањето на политичкиот договор, туку по одлуката на Североатланскиот Совет. Според мајор Бери Џонсон, портпарол на НАТО, на операцијата треба да и претходи технички договор со т.н.

НАТО со осуда до албанските терористи

А1 - 08.08.2001

НАТО го осуди нападот од страна на етничките албански бунтовници во кој загинаа 10 македонски војници, велејќи дека тоа претставува закана за политичкото решение во Македонија. "Овој последен инцидент е насочен против сите оние кои напорно работат на постигнување на политички договор со цел да се ...

Охридскиот договор ќе биде потпишан в петок?

Дневник - 08.08.2001

ПОЛИТИЧКИОТ ПРЕГОВАРАЧКИ МАРАТОН ПРИ КРАЈ Истиот ден земјава треба да ја посети и генералниот секретар на НАТО за да објави почеток на акцијата за разоружување на терористите Разговорите за промена на Уставот, кои се водат во вилата "Билјана" во Охрид, се при крај, а потпишувањето на финалниот ...

НАТО подготвен за 48 часа да влезе во Македонија

Вест - 07.08.2001

ОПЕРАЦИЈАТА "ЖЕТВА" ЌЕ СЕ ОДВИВА ВО ТРИ ФАЗИ Собирањето на оружјето нема само цел да ја разоружа таканаречената ОНА туку и да изгради нова доверба помеѓу луѓето. Се планира собирањето на оружјето да заврши за еден месец, по што ќе следи негово целосно За да почне операцијата "Жетва" и распоредување ...

"Неопходната жетва" може да почне за две недели

Дневник - 07.08.2001

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ЗА разоружување на терористите Операцијата најверојатно ќе трае 30 дена и во неа ќе учествуваат околу 3.500 војници Првите трупи на НАТО што ќе го собираат оружјето од ОНА, кое ќе биде предадено доброволно, можат да почнат да се распоредуваат во Македонија во рок од 48 часа по ...

Во „Жетва“ нема да учествуваат македонските безбедносни сили

А1 - 06.08.2001

Планот на НАТО, наречен операција "Неопходна жетва" за собирање и уништување на оружјето и муницијата од т.н. ОНА, би можел да резултира во распоредување на речиси 3.500 војници од различни земји на НАТО, кои ќе ги сочинуваат силите со намена.