TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трајковски бара потврда за продолжување на мандатот на „Лисиците“

А1 - 09.12.2001

Македонскиот претседател Борис Трајковски во интервју за германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ оцени дека по решението на НАТО за продолжување на мисијата во Македонија, ќе бидат потребни три месеци земјата да ја надмине кризата.

НАТО и Русија формираа заедничи совет

Вест - 08.12.2001

БРИСЕЛ, 8 декември (АП) - НАТО и Русија вчера се согласиле постигнале "длабока промена" во односите како што рекол рускиот министер за надворешни работи Игор Иванов, со тоа што формирале нов совет кој ќе одлучува за заедничките акции по прашања како што се цивилните вонредни состојби и ...

НАТО го продолжи мандатот на „лисиците“

А1 - 07.12.2001

Северноатлантскиот совет на НАТО го прифати барањето на Македонија за продолжување на мисијата на НАТО за уште 3 месеци, до 26 март 2002. Составот и мандатот на мисијата остануваат исти, да се заштитат од евентуални напади набљудувачите на НАТО и на ОБСЕ и имплементирањето на рамковниот план во ...

Алијансата му објавува војна на тероризмот

Дневник - 07.12.2001

САМИТ НА НАТО ВО БРИСЕЛ Претставниците на 19-те членки на НАТО деновиве ќе прогласат "војна против тероризмот", при што тврдат дека "војната" нема да биде само реторичка туку и конкретна, јави Ројтерс. Во Брисел вчера почна самит на министрите за надворешни работи на НАТО на кој треба да се прифати ...

Состанок на шефовите на дипломатиите на НАТО

А1 - 06.12.2001

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел започнаа состанок посветен на борбата против тероризмот и јакнење на врските со Русија. Американскиот државен секретар, Колин Пауел по пристигнувањето во Брисел најави дека со своите европски колеги ќе разговара за формирање на ...

Денеска и формално барање за продолжување на НАТО мандатот

А1 - 04.12.2001

Македонската влада денеска и формално треба да побара од НАТО продолжување на мандатот на мисијата „Килибарна лисица“ за уште три месеци со цел да се зачува кревкиот мир и трајно да се стабилизираат состојбите во земјата. Претставниците на Алијансата претходната недела ја повикаа македонската влада ...

Македонија побара "лисиците" да останат уште три месеци

Дневник - 04.12.2001

СО ПИСМО РОБЕРТСОН Претседателот Трајковски бара НАТО да испрати јасна порака до терористичките групи дека нивните оружени провокации и насилство нема да бидат толерирани Македонија вчера и формално побара продолжување на мисијата на НАТО во земјава за уште три месеци со непроменет мандат и број на ...

Во среда пред Брисел барањето за продолжување на НАТО мандатот

А1 - 03.12.2001

Македонија денеска и формално побара продолжување на мандатот на НАТО „лисиците“ во земјава за уште три месеци. Овој чин следува откако претходно државниот врв на седница на Советот за национална безбедност заклучи дека до 26-ти декемрви, кога истекува актуелниот мандат на Алијансата, не може да ...