TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотресот од Грција почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Здравство24 - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, вчера во 22 часот и 14 минути регистрира земјотрес со епицентар во соседна Република Грција, соопшти Сеизмолошката ...

Земјотресот во Грција е почувствуван и во Охрид Струга и Ресен

+инфо - 16.10.2016

Замјотресот е почувствуван во Охрид, Струга, Ресен и околината со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Земјотресот од Грција почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

ТВ21 - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, вчера во 22 часот и 14 минути регистрира земјотрес со епицентар во соседна Република Грција, соопшти Сеизмолошката ...

Земјотресот од Грција почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Популарно - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, вчера во 22 часот и 14 минути регистрира земјотрес со епицентар во соседна Република Грција, соопшти Сеизмолошката ...

Земјотресот од Грција почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

А1 On - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, вчера во 22 часот и 14 минути регистрира земјотрес со епицентар во соседна Република Грција, соопшти Сеизмолошката ...

Силни земотреси од Грција почувствувани и во Македонија

Кајгана - 16.10.2016

Во текот на ноќта во Грција близу границата, имаше неколку земјотреси, кои се почувствуваа и кај нас. Најголемиот беше со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала. Земјотресите биле почувствувани во Охрид, Струга, Битола, па дури и во делови ...

Земјотресот од Грција почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Алфа - 16.10.2016

Земјотресот бил со Рихтерова локална магнитуда 5.5 и бил почувствуван во Охрид, Струга, Ресен и околината, со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици ...

Земјотресот од Грција почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Канал5 - 16.10.2016

Земјотресот бил со Рихтерова локална магнитуда 5.5 и бил почувствуван во Охрид, Струга, Ресен и околината, со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во ...

Земјотрес почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Курир - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, вчера во 22 часот и 14 минути регистрира земјотрес со епицентар во соседна Република Грција, соопшти Сеизмолошката ...

Земјотресот од Грција почувствуван во неколку градови во Македонија

Сител - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, вчера во 22 часот и 14 минути регистрира земјотрес со епицентар во соседна Република Грција, соопшти Сеизмолошката ...

Земјотрес вчера вечерта почувствуван во Македонија

Сител - 16.10.2016

Вечерва во 22,14 часот силен земјотрес од 5,3 степени ја стресе Грција, а потресот беше почувстуван и во Македонија. Земјотресот беше почувствуван и во Македонија, односно во Охрид, Струга, Ресен, Битола и поширокиот регион.

(ФОТО) Десетина земјотреси на границата меѓу Албанија и Грција – се чуствуваат во Македонија

Gotvi.mk - 16.10.2016

Сеизмолошките осерватории вчера во текот на ноќта регистрирале десетина земјотреси со епицентар во соседна Република Грција и Албанија. Земјотресите биле почуствувани во Охрид, Струга, Ресен, Битола и околината, а дел дури и до ...

Силен земјотрес во Грција почувствуван и во Македонија

Gotvi.mk - 16.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени вечерва во 22:14 часот со епицентар на границата помеѓу Албанија и Грција. Земјотресот е почувствуван во албанските градови Тирана и Корча, грчките острови Лефкада и Крф, како во Македонија.

Земјотрес почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

МК News - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, вчера во 22 часот и 14 минути регистрира земјотрес со епицентар во соседна Република Грција, соопшти Сеизмолошката ...

Земјотрес во Грција, почувствуван и во Охрид, Струга, Ресен и околината

Макфакс - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, во саботата регистрира земјотрес чии ...

Земјотрес ги тресеше Охрид и Струга

Press24 - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на 15.10.2016 год.

Силен земјотрес удри во Грција – Ја стресе и Македонија

Репортер - 16.10.2016

Синоќа во 22:14 часот силен земјотрес од 5,3 степени ја стресе Грција, а потресот беше почувстуван и во Македонија. На мапата (со ѕвездичка) е означен епицентарот на земјотресот. Земјотресот беше почувствуван и во Македонија, односно во Охрид, ...

Нов земјотрес синоќа ги стресе Битола и Ресен

Репортер - 16.10.2016

Земјотресот кој вечерва во 22:14 беше регистриран на грчко албанската граница се почувствувал и во битолскиот и ресенскиот регион, јавуваат граѓаните. Потресот траел околу 10 секунди. Европските макросеизмички опсерватории јавија за потрес со ...

Земјотрес на албанско-грчката граница почувствуван и во Скопје

Позитив.мк - 16.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени се случи синоќа во 22:14 часот со епицентар на границата помеѓу Албанија и Грција. Земјотресот е почувствуван во албанските градови Тирана и Корча, грчките острови Лефкада и Крф, како во Македонија.

Десетина земјотреси на границата меѓу Албанија и Грција - се чуствуваат во Битола и Ресен

Press24 - 16.10.2016

Сеизмолошката осерваторија вчера во текот на ноќта регистрирале десетина земјотреси со епицентар во соседна Република Грција, и Албанија. Земјотресите биле почуствувани во Охрид, Струга, Ресен, Битола и ...

Земјотресот од Грција почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Lider - 16.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, вчера во 22 часот и 14 минути регистрира земјотрес со епицентар во соседна Република Грција, соопшти Сеизмолошката ...

Бугарија: силен земјотрес во Црно Море

МКД - 15.10.2016

Земјотрес со јачина од 5,2 степени по Рихтеровата скала, чиј епицентар бил во Црно Море, бил почувствуван во бугарскиот крајбрежен град Варна. Како што наведуваат бугарските медиуми, потресот го почувствувале луѓето што живеат на погорните катови од ...

Силен земјотрес со епицентар во Црно Море

БркајРабота - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Земјотрес во Црно Море, во близина на Истанбул

ТВ21 - 15.10.2016

Претпладнево, во 11:19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Земјотрес во Црно Море, во близина на Истанбул

+инфо - 15.10.2016

Засега нема податоци за оштетувања и жртви. Претпладнево во 11.19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 ...

Силен земјотрес во Црно Море

Тера - 15.10.2016

Земјотрес со јачина од 5,2 степени по Рихтеровата скала, чиј епицентар бил во Црно Море, бил почувствуван во бугарскиот крајбрежен град Варна. Како што наведуваат бугарските медиуми, потресот го почувствувале луѓето што живеат на погорните катови од ...

Земјотрес во Црно Море, во близина на Истанбул

А1 On - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 часот и 19 минути по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара. Земјотресот беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Нов силен земјотрес на Балканот

Сител - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

ЗЕМЈОТРЕС ВО ЦРНО МОРЕ: Потресот од 5,2 степени бил почувствуван и во Истанбул

Телеграф - 15.10.2016

Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5,2 степени според Рихтер Претпладнево, во 11 часот и 19 минути по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул.

Земјотрес во Црно Море, во близина на Истанбул

Алфа - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул.

Земјотрес во Црно Море, во близина на Истанбул...

Н.Македонија - 15.10.2016

Земјотрес во Црно Море, во близина на Истанбул Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда ...

Силен земјотрес со епицентар во Црно Море

Курир - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Земјотрес вечерва почувствуван во Македонија

Курир - 15.10.2016

Вечерва во 22,14 часот силен земјотрес од 5,3 степени ја стресе Грција, а потресот беше почувстуван и во Македонија. Земјотресот беше почувствуван и во Македонија, односно во Охрид, Струга, Ресен, Битола и поширокиот регион.

Земјотрес во Грција, почувствуван и во јужните македонски градови...

Н.Македонија - 15.10.2016

Земјотрес во Грција, почувствуван и во јужните македонски градови Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтеровата скала бил регистриран во Грција вечерва во 22.14 часот, а бил почувствуван и во јужните македонски градови, пред сè, во Охрид, Струга ...

Земјотрес со интензитет од 5,2 во Црното Море, почувствуван во Турција и Бугарија

Локално - 15.10.2016

Потресот е почувствуван во западна Турција и Бугарија. Земјотрес со интензитет од 5,2 е регистриран во регионот на Црното Море недалеку од Истанбул. Епицентарот на земјотресот се наоѓа на околу 189 километри североисточно од Истанбул и на 127 ...

Нов силен земјотрес – Епицентарот бил во Црно Море

МК News - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Силен земјотрес со епицентар во Црно Море

Press24 - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Силен земјотрес со епицентар во Црно Море

Нетпрес - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Силен земјотрес во Грција, почувстуван и во Македонија

Република - 15.10.2016

Вчерва во 22,14 часот силен земјотрес од 5,3 степени ја стресе Грција, а потресот беше почувстуван и во Македонија. Земјотресот беше почувствуван и во Македонија, односно во Охрид, Струга, Ресен, Битола и поширокиот регион.

Нов земјотрес вечерва ја стресе Битола и Ресен

Press24 - 15.10.2016

Земјотресот кој вечерва во 22:14 беше регистриран на грчко албанската граница се почувствувал и во битолскиот и ресенскиот регион, јавуваат граѓаните. Потресот траел околу 10 секунди. Европските макросеизмички опсерватории јавија за потрес со ...

Вечерва силен земјотрес од 5,3 степени на границата меѓу Албанија и Грција

Вечер - 15.10.2016

Во последните 24 часа во регионот се регистрирани над 30 потреси од кои и неколку посилни со интензитет над 4 степени според Рихтер. Силен земјотрес со интензитет од 5,3 степени според Рихтер, вечерва во 22:14 минути е почувствуван на границата меѓу ...

Балканот тресе: Силен земјотрес во Црното море

Фактор - 15.10.2016

Денеска беше почуствуван земјотрес од 5,2 степени по Рихтеровата скала, на 195 км североисточно од Истанбул. Според ЕМСЦ, епицентарот на потресот бил во Црно Море, во областа Зонгулдаг, на 10 км длабочина.

Уште еден земјотрес го погоди Скопје

Стандард - 15.10.2016

Вечерва во 22:18 часот беше почуствуван нов земјотрес во Скопје. Засега нема информации за неговата силина или каде е епицентарот. Страницата на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар во моментов е офлајн.

Уште еден земјотрес почуствуван во Скопје

Стандард - 15.10.2016

Вечерва во 22:18 часот беше почуствуван нов земјотрес во Скопје. Земјотресот бил со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, на длабочина од 33 км, а епицентарот на земјотресот бил на грчко-албанската граница, според ...

Нов земјотрес вечерва ја стресе Битола и Ресен

Вечер - 15.10.2016

Земјотресот кој вечерва во 22:14 беше регистриран на грчко албанската граница се почувствувал и во битолскиот и ресенскиот регион, јавуваат граѓаните. Потресот траел околу 10 секунди. Земјотресот со слаб интензитет го почуствуваа и граѓаните на ...

Пак се тресе околу Македонија: Вечерва земјотрес од 5,3 степени

Press24 - 15.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 5,3 степени според Рихтер, вечерва во 22:14 минути е почувствуван на границата меѓу Албанија и Турција. Земјотресот е почувствуван во Тирана и Корча, а потрес бил регистриран и на Лефкада и островот Крф.

Силен земјотрес со епицентар во Црно Море

Пулс24 - 15.10.2016

Претпладнево, во 11:19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Земјотрес во Црно Море, во близина на Истанбул

Lider - 15.10.2016

Претпладнево, во 11 , 19 часот по локално време, земјотрес го погоди регионот на Мармара и беше почувствуван во Истанбул. Според податоците на централната сеизмолошка служба, потресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер.

Повторно почувствуван земјотрес во Македонија. Еве каде тресеше вечерва!

Пулс24 - 15.10.2016

Почувствуван земјотрес во Битола и Ресен. Вечерва пред околу половина час се почувствува земјотрес во Битола и Ресен. Земјотресот бил со епицентар во северозападна Грција со магнитуда 5.3 степени, на длабочина од 21 ...

Вечерва силен земјотрес во Грција, почувстуван и во Македонија

Либертас - 15.10.2016

Вечерва во 22:14 часот силен земјотрес од 5,3 степени ја стресе Грција, а потресот беше почувстуван и во Македонија. На мапата (со ѕвездичка) е означен епицентарот на земјотресот. Земјотресот беше почувствуван и во Македонија, односно во Охрид, ...

Утрово слаб земјотрес со епицентар во Делчево

Телма - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

Земјотрес со сила од 2,5 степени по Рихтер регистриран во делчевско

24 Вести - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

Уште еден земјотрес, епицентарот во Делчево

Нова ТВ - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

Послаб земјотрес регистриран утринава во Пехчево

Алсат-М - 13.10.2016

Изутринава околу 8:00 часот, земјотрес со интензитет од 2.5 степени по Рихтер беше регистриран во регионот на Пехчево. Епицентарот на земјотресот бил на 8 километри од градот, на длабочина од 2 ...

Утрово послаб земјотрес во Делчево

МКД - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8,58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

Популарно - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

Идивиди - 13.10.2016

Скопје, 13 октомври 2016 (МИА) - Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил ...

Земјотрес ја стресе источна Македонија

Здравство24 - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Земјотрес со јачина од 2,5 степени ги разбуди жителите на Пехчево

Радио МОФ - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8:58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

ТВ21 - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Нов земјотрес утрово ја стресе Македонија

Турлитава - 13.10.2016

Нов земјотрес е регистриран утрово во Македонија. По земјотресот вчера во Скопје, со магнитуда од 2,6 степени, со епицентар во Сопиште, нов земјотрес утринава со јачина од 2,5 степени е регистриран во 8 часот и 58 минути во Делчево.

Утрово нов земјотрес, епицентар во Делчево

+инфо - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија.

Земјотрес со послаб интензитет регистриран во Пехчево

Кајгана - 13.10.2016

Послаб земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала, бил почувствуван денеска во 7:58 часот во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 8 километри северозападно од Пехчево, на длабочина од ...

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

А1 On - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Утрово земјотрес со епицентар во Делчево

Тера - 13.10.2016

По вчерашниот земјотрес околу пладне во Скопје, утрово имаше земјотрес со епицентар во Делчево. Земјотресотсе случил во 8:58 часот и бил со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на ...

Утрово земјотрес со епицентар во Делчево

Фокус - 13.10.2016

По вчерашниот земјотрес околу пладне во Скопје, утрово имаше земјотрес со епицентар во Делчево. Земјотресотсе случил во 8:58 часот и бил со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на ...

Земјотреси го тресат Балканот и Апенинскиот полуостров

Канал5 - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

ЗЕМЈОТРЕСИТЕ НЕ ПРЕКИНУВААТ: Нов потрес регистриран во Источна Македонија

Телеграф - 13.10.2016

Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Пехчево, на длабочина од два километра Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почувствуван во Источна Македонија.

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

Алфа - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во ...

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

Канал5 - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Утрово повторно земјотрес во Македонија

Сител - 13.10.2016

Нов земјотрес е регистриран утрово во Македонија. По земјотресот вчера во Скопје, со магнитуда од 2,6 степени, со епицентар во Сопиште, нов земјотрес утринава со јачина од 2,5 степени е регистриран во 8 часот и 58 минути во Делчево.

Земјотрес со послаб интензитет регистриран во Пехчево

Точка - 13.10.2016

Послаб земјотрес, со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала, во четвртокот во 7:58 часот, бил почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 8 километри северозападно од Пехчево, на ...

Земјотрес од 2,5 степени утрово почуствуван во Македонија...

Н.Македонија - 13.10.2016

Земјотрес од 2,5 степени утрово почуствуван во Македонија Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, ...

Земјотрес утринава ја стресе Македонија

Курир - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени утринава во 7:58 часот е почувствуван во Македонија. Според податоците од Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Делчево, а на длабочина од 2 ...

Земјотрес утрово во Македонија

Gotvi.mk - 16.11.2016

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран на територијата на Македонија, во близина на границата со Грција.Земјотресот е почувствуван во 8.38 часот утринава со епицентар на 19 километри јужно од Стар Дојран во ...

Земјотрес во пехчевско

Локално - 30.12.2017

Десетина минути по полноќ, земјотрес со интензитет од 3 степени беше почувствуван во Источна Македонија. Епицентарот на земјотресот бил на 8 километри од Пехчево, на длабочина од 5 ...

Уште еден земјотрес, епицентарот во Делчево

Актуелно24 - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

МРТ - 13.10.2016

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Пехчево, на длабочина од два километра. Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 ...

Земјотрес утринава ја стресе Македонија

МК News - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени утринава во 7:58 часот е почувствуван во Македонија.Според податоците од Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Делчево, а на длабочина од 2 ...

Нов земјотрес утрово во Македонија

Стандард - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 ...

Утрово повторно земјотрес во Македонија

Нетпрес - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени утринава во 7:58 часот е почувствуван во Македонија. Според податоците од Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Делчево, а на длабочина од 2 ...

Нов земјотрес утрово ја стресе Македонија

Press24 - 13.10.2016

Нов земјотрес е регистриран утрово во Македонија. По земјотресот вчера во Скопје, со магнитуда од 2,6 степени, со епицентар во Сопиште, нов земјотрес утринава со јачина од 2,5 степени е регистриран во 8 часот и 58 минути во Делчево.

Земјотресите не запираат - утрово се стресе Делчево

Фактор - 13.10.2016

Нов земјотрес во Македонија. Потрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала утрово во 8.58 часот е регистриран во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на земјотресот бил во Делчево, на длабочина од 2 километри.

Земјотрес утринава ја стресе Македонија

Скопје инфо - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени утринава во 7:58 часот е почувствуван во Македонија. Според податоците од Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Делчево, а на длабочина од 2 ...

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

Репортер - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Стресе уште еден земјотрес, епицентарот во Делчево

Позитив.мк - 13.10.2016

По вчерашниот земјотрес околу пладне во Скопје, утрово имаше земјотрес со епицентар во Делчево. Земјотресот се случил во 8:58 часот и бил со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала.

Почувствуван земјотрес утринава во Македонија

Република - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени утринава во 7:58 часот е почувствуван во Македонија. Според податоците од Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Делчево, а на длабочина од 2 ...

Нов земјотрес утрово ја стресе Македонија

Вечер - 13.10.2016

Нов земјотрес е регистриран утрово во Македонија. По земјотресот вчера во Скопје, со магнитуда од 2,6 степени, со епицентар во Сопиште, нов земјотрес утринава со јачина од 2,5 степени е регистриран во 8 часот и 58 минути во Делчево.

Земјотрес со послаб интензитет регистриран во Пехчево

Макфакс - 13.10.2016

Послаб земјотрес, со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала, во четвртокот во 7:58 часот, бил почувствуван во Македонија. Според Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 8 километри северозападно од Пехчево, на ...

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

Вечер - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Земјотрес почувствуван во источна Македонија

Lider - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Уште еден земјотрес ја стресе Македонија

Канал 77 - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени утринава во 7:58 часот е почувствуван во Македонија. Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Делчево, а на длабочина од 2 километри – покажуваат податоците од Европската сеизмолошка ...

Утрово земјотрес во Македонија

Пулс24 - 13.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,5 степени утринава во 7:58 часот е почувствуван во Македонија. Според податоците од Европската сеизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од Делчево, а на длабочина од 2 километри.

Земјотрес утрово почувствуван во источна Македонија

Либертас - 13.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала изутрината во 7 часот и 58 минути е почуствуван во источна Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северозападно од ...

Нов земјотрес утрово ја стресе Македонија!

Exclusive.mk - 25.10.2016

Утринава земјотрес ја стресе Македонија. По мирните денови и ноќи, утринава во 8 часот и 10 минути е регистриран земјотрес со епицентар во Карбинци. Потресот бил со магнитуда од 2,7 степени според Рихтер. И Балканот се тресе изминативе два дена.

Земјотрес со сила од 2,6 степени по Рихтер регистриран во скопско

24 Вести - 12.10.2016

Земјотрес со сила од 2,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска околу 11 часот и 39 минути. Епицентарот, според Европскиот макросеизмички центар, бил на 5 километри источно од Скопје.

Почувствуван земјотрес во Скопје

Нова ТВ - 12.10.2016

Земјотрес со јачина 2.6 степени според Рихтеровата скала почувствуван е во Скопје околу 11.39 часот. Според Европската сеизмолошка лабораторија земјотресот бил со епицентар на 5 километри источно од Скопје, 7 километри југозападно од Арачиново и 6 ...

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Алсат-М - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е пoчувствуван изутринава во 06 часот и 07 минути во Скопје и околината. Според Европскиот-медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северозападно ...

Почувствуван земјотрес во Скопје и околината

Р.С.Европа - 14.05.2017

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 13 километри источно од ...

Земјотрес од 2,6 степени почувствуван во Скопје

МКД - 12.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината. Според Европско медитеранскиот сеизмолошки центар епицентарот на земјотресот бил на пет километри источно од Скопје ...

Нов земјотрес во Скопје

Фокус - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината. Според Европско медитеранскиот сеизмолошки центар епицентарот на земјотресот бил на пет километри источно од ...

Повторно земјотрес во Скопје

БркајРабота - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени по Рихтер претпладнево повторно го стресе скопскиот регион. Според сајтот на Европско- медитеранската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот е регистриран во 11:39 часот на длабочина од 1 километар, на пет ...

Нов земјотрес го потресе Скопје, тлото никако да се смири!

Турлитава - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени по Рихтер претпладнево повторно го стресе скопскиот регион. Според сајтот на Европско- медитеранската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот е регистриран во 11:39 часот на длабочина од 1 километар, на пет ...

Почувствуван послаб земјотрес во Скопје

Кајгана - 12.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала, се случи во 11.39 часот во скопското епицентрално подрачје, соопшти Европско медитеранскиот сеизмолошки центар. Според ЕМСЦ, земјотресот бил на 1 километар длабочина на 5 километри источно ...

Земјотрес претпладне почувствуван во Скопје и околината

Популарно - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Нов земјотрес во Скопје!

Здравство24 - 12.10.2016

Земјотрес со јачина од 2.6 степени според Рихтер се случи во 11 часот и 39 минути во Скопје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија во скопје. Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од IV-V степени според Европската макросеизмичка ...

Во Скопје денес е почувствуван нов земјотрес

Радио МОФ - 12.10.2016

Земјотрес со јачина 2.6 степени според Рихтеровата скала денес е почувствуван во Скопје околу 11.39 часот. Според Европската сеизмолошка лабораторија, земјотресот бил со епицентар на 5 километри источно од Скопје, 7 километри југозападно од ...

Почувствуван земјотрес во Скопје

А1 On - 03.06.2018

Околу 21 часот и 30 минути во Скопје беше почувствуван земјотрес. Наскоро ...

Земјотрес почувствуван во Скопје

+инфо - 03.06.2018

Слаб земјотрес беше почувствуван во Скопје околу 21.30 часот.4 Според првичните информации, епицентарот на земјотресот бил во ...

Слаб земјотрес почувствуван во Скопје

Турлитава - 12.10.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути. Епицентарот на земјотресот бил на 5 километри источно од Скопје со длабочина од 1 ...

Земјотресот во Скопје со јачина од 2,6 степени

+инфо - 12.10.2016

Епицентарот бил на 2 км од Скопје, на 3 км северно од Сопиште и 3 км северозападно од Усје. Земјотресот што го погоди Скопје во 11.39 минути беше со јачина од 2,6 степени, јави Европската макросеизмичка опсерваторија.

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината...

Н.Македонија - 12.10.2016

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е пoчувствуван изутринава во 6.07 часот во Скопје и во околината. Според Европскиот-медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на ...

Земјотрес почувствуван во Скопје

Gotvi.mk - 12.10.2016

Во текот на вчерашниот ден во 18 часот и 14 минути беше почуствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,1 степени.Епицентарот на овој земјотрес бил 20 километри северо-западно од Скопје (кај Чучер Сандево) на длабочина од километар.

Скопје повторно се тресе: Уште еден земјотрес го погоди главниот град

Точка - 12.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала, се случи во 11.39 часот во скопското епицентрално подрачје, соопшти Европско медитеранскиот сеизмолошки центар. Според ЕМСЦ, земјотресот бил на 1 километар длабочина на 5 километри источно ...

Земјотрес го стресе Скопје

Gotvi.mk - 12.10.2016

Нов земјотрес го погоди Скопје денеска во 11:39.Се уште не се знае каде е епицентарот на земјотресот и со колкав ...

Нов земјотрес почувствуван во Скопје

Сител - 12.10.2016

Во текот на вчерашниот ден во 18 часот и 14 минути беше почуствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,1 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 20 километри северо-западно од Скопје (кај Чучер Сандево) на длабочина од километар.

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Алфа - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Познат интензитетот на земјотресот во Скопје

Сител - 12.10.2016

Земјотресот кој предмалку го стресе Скопје беше со јачина од 2,5 степени. Земјотресот беше почувствуван во Скопје, со епицентар во Сопиште. Се надеваме дека нема да има повеќе ...

ФОТО: Земјотрес почувствуван во Скопје со послаб интензитет

Gotvi.mk - 12.10.2016

Во текот на вчерашниот ден (11.10.2016 година) во во 18:14 часот беше почуствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,1 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 20 километри северо-западно од Скопје (кај Чучер Сандево) на длабочина ...

Повторно земјотрес во Скопје

Курир - 12.10.2016

Според ЕМСЦ истиот е почувствуван на подрајчето меѓу Македонија, Косово и Србија. Повеќе информации ...

Земјотрес во Скопје

Сител - 15.07.2017

Земјотрес со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран денеска во 12 часот и 44 минути во скопското епицентрално подрачје, информриа Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Позната јачината на новиот земјотрес

Курир - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени по Рихтер претпладнево повторно го стресе скопскиот регион. Според сајтот на Европско- медитеранската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот е регистриран во 11:39 часот на длабочина од 1 километар.

ЗЕМЈОТРЕС ГО СТРЕСЕ СКОПЈЕ: Епицентарот бил на длабочина од еден километар

Телеграф - 12.10.2016

Тресењето го почувствуваа дел од жителите на главниот град, а според јавувањата, бил почувствуван и во делови на Косово и на Србија На длабочина од еден километар бил епицентарот на земјотресот кој денеска во 11 часот и 39 минути го затресе Скопје.

Повторно земјотрес во Скопје со 2,6 степени по Рихтер

Сител - 12.10.2016

11:39 часот, телеметриската мрежа на сеизмолошката опсерваторија при ПМФ го регистрираше потресот од 2.6 степени според локалната рихтерова магнитуда. Епицентарот на земјотресот е на иста локација како главниот удар од 11 септември.

Не се смирува- Земјотрес почувствуван во Скопје со послаб интензитет

Локално - 12.10.2016

И натаму се регистрираат мали потреси на Балканот и скопското сеизмичко подрчје. Во текот на вчерашниот ден (11.10.2016 година) во во 18:14 часот беше почуствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,1 степени.

Почувствуван земјотрес во Скопје

Локално - 12.10.2016

Нов земјотрес почуствувам во престолнината. Земјотресот со јачина 2.5 според Рихтер беше почувствуван денеска, во 11 часот и 39 минути во ...

ПАНИКА МЕЃУ СКОПЈАНИ – Нов земјотрес ги исплаши граѓаните

Репортер - 12.10.2016

Во текот на вчерашниот ден во 18 часот и 14 минути беше почуствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,1 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 20 километри северо-западно од Скопје (кај Чучер Сандево) на длабочина од километар.

Повторно мал земјотрес во Скопје со јачина од 2,6 степени

Денар - 12.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала, се случи во 11.39 часот во скопското епицентрално подрачје, соопшти Европско медитеранскиот сеизмолошки центар во среда. Според ЕМСЦ, земјотресот бил на 1 километар длабочина на 5 ...

ДО КОГА ЌЕ СЕ ТРЕСЕ ТЛОТО: Претпладнево нов земјотрес во Скопје

Фактор - 12.10.2016

Претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината е регистриран слаб земјотрес од 2,6 степени по Рихтер. Епицентарот бил на пет километри источно од Скопје на длабочина од еден километар.

Нов земјотрес во Скопје

Репортер - 12.10.2016

Нов земјотрес го погоди Скопје денеска во 11:39. Се уште не се знае каде е епицентарот на земјотресот и со колкав интензитет. ...

Нов земјотрес го стресе Скопје

Press24 - 12.10.2016

Во текот на вчерашниот ден во 18 часот и 14 минути беше почуствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,1 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 20 километри северо-западно од Скопје (кај Чучер Сандево) на длабочина од километар.

Почувствуван земјотрес во Скопје 2,6 степени според Рихтеровата скала

Репортер - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината. Според Европско медитеранскиот сеизмолошки центар епицентарот на земјотресот бил на пет километри источно од ...

Нов земјотрес во Скопје

Скопје инфо - 12.10.2016

Нов земјотрес го погоди Скопје денеска во 11:39, се уште не се знае каде е епицентарот и со колкв ...

Сеизмолошката опсерваторија со детали за земјотресот во Скопје

Press24 - 12.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска регистрира земјотрес чии ...

Нов земјотрес во Скопје

Press24 - 12.10.2016

Нов земјотрес го погоди Скопје денеска во 11:39. Се уште не се знае каде е епицентарот на земјотресот и со колкав ...

Позната јачината на новиот земјотрес

Скопје инфо - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,5 степени по Рихтер претпладнево повторно го стресе скопскиот регион. Според сајтот на Европско- медитеранската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот е регистриран во 11:39 часот на длабочина од 1 километар.

Скопје повторно се тресеше – Нов земјотрес во главниот град

За Се - 12.10.2016

Земјотресот што го погоди Скопје во 11.39 минути беше со јачина од 2,6 степени, јави Европската макросеизмичка опсерваторија. Епицентарот бил на 2 км од Скопје, на 3 км северно од Сопиште и 3 км северозападно од Усје.

СИТЕЛ: Повторно земјотрес во Скопје

Press24 - 12.10.2016

11:39 часот, телеметриската мрежа на сеизмолошката опсерваторија при ПМФ го регистрираше потресот од 2.6 степени според локалната рихтерова магнитуда. Епицентарот на земјотресот е на иста локација како главниот удар од 11 септември.

Почувствуван слаб земјотрес во околината на Скопје

Нетпрес - 12.10.2016

Според Европско медитеранскиот сеизмолошки центар епицентарот на земјотресот бил на пет километри источно од Скопје на длабочина од еден ...

Уште еден земјотрес во Скопје

Позитив.мк - 12.10.2016

Земјотрес со сила од 2,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска околу 11 часот и 39 минути. Епицентарот, според Европскиот макросеизмички центар, бил на 5 километри источно од Скопје.

Познат интензитетот на земјотресот предмалку во Скопје

Press24 - 12.10.2016

Земјотресот кој предмалку го стресе Скопје беше со јачина од 2,5 степени. Земјотресот беше почувствуван во Скопје, со епицентар во Сопиште. Се надеваме дека нема да има повеќе ...

Земјотрес од 2,6 степени почуствуван во скопскиот регион

Стандард - 12.10.2016

Земотрес од 2,6 степени според рихтеровата скала беше почуствуван пред дваесетина минути во скопскиот регион. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) , земјотресот е почуствуван 5 км. источно од Скопје, 7 км.

Повторно земјотрес во Скопје!

Вечер - 12.10.2016

Пред неколку минуту, повторно почувствуван земјотрес во главниот град Краток и со слаб интензитет, земјотрес го стресе Скопје. Според неофицијални информации од интернет сајтот за сеизмологија, епицентарот е повторно означен на северо-источниот дел ...

Нови земјотреси на Балканот, ама и во Скопје!

Фактор - 12.10.2016

Со епицентар 20 километри северо-западно од Скопје (кај Чучер Сандево) на длабочина од километар вчера во главниот град е регистриран послаб земјотрес. Интензитетот на земјотресот кој бил регистриран во 18 часот и 14 бил од 2,1 степени.

Земјотрес почувствуван во Скопско

МРТ - 12.10.2016

Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет соопштуваат дека потресот е регистриран во источниот дел на скопското епицентрално подрачје во 11 часот и 39 минути. Нов земјотрес е регистриран во Македонија.

Нов земјотрес го стресе Скопје

Пулс24 - 12.10.2016

Во текот на вчерашниот ден во 18 часот и 14 минути беше почувствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,1 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 20 километри северо-западно од Скопје (кај Чучер Сандево) на длабочина од километар.

Почувствуван е уште еден земјотрес во Скопје

Пулс24 - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени по Рихтер претпладнево повторно го стресе скопскиот регион. Според сајтот на Европско- медитеранската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот е регистриран во 11:39 часот на длабочина од 1 километар, на пет ...

И денеска почувствуван земјотрес во Скопје

Канал 77 - 12.10.2016

Слаб земјотрес е почувствуван денскса во Скопје во 11.40 часот – пренесе Плусинфо. Засега нема официјални информации за јачината и епицентарот на земјотресот. Според ЕМСЦ, земјотресот е почувствуван на подрајчето меѓу Македонија, Косово и ...

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Lider - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината. Според Европско медитеранскиот сеизмолошки центар епицентарот на земјотресот бил на пет километри источно од ...

Уште еден земјотрес од 2,6 степени почуствуван во Скопје

еМагазин - 12.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Нов земјотрес почувствуван во Скопје

Exclusive.mk - 12.10.2016

Вчера во 18 часот и 14 минути беше почуствуван земјотрес во Македонија кој беше со интензитет од 2,1 степени. Епицентарот на овој земјотрес беше 20 километри северо-западно од Скопје (кај Чучер Сандево) на длабочина од километар.

Нов земјотрес во Скопје!

Exclusive.mk - 12.10.2016

Земјотресот кој предмалку го стресе Скопје беше со јачина од 2,5 степени. Земјотресот беше почувствуван во Скопје, со епицентар во Сопиште. Се надеваме дека нема да има повеќе ...

Земјотрес со јачина од 2,5 степени почувствуван во Скопје

Либертас - 12.10.2016

Слаб земјотрес со јачина од 2,5 степени е почувствуван во Скопје во 11.40 часот. Засега нема официјални информации за јачината и епицентарот на земјотресот. Според ЕМСЦ, земјотресот е почувствуван на подрајчето меѓу Македонија, Косово и ...

Тлото не мирува, Балканот повторно се стресе

Сител - 11.10.2016

Умерен земјотрес беше регистриран во близина на градот Нафпактос, во западна Грција, пишува весникот „Нафтемборики“. Епицентарот на земјотресот е локализиран на три километри западно од градот и на 174 километри северозападно од Атина.

Балканот повторно се тресеше - тлото сеуште не се смирува

Press24 - 11.10.2016

Умерен земјотрес беше регистриран во близина на градот Нафпактос, во западна Грција, пишува весникот „Нафтемборики“. Епицентарот на земјотресот е локализиран на три километри западно од градот и на 174 километри северозападно од Атина.

Умерен земјотрес ја потресе Грција

Нетпрес - 11.10.2016

Умерен земјотрес беше регистриран во близина на градот Нафпактос, во западна Грција, пишува весникот „Нафтемборики“. Епицентарот на земјотресот е локализиран на три километри западно од градот и на 174 километри северозападно од Атина.

Земјотрес од 2,1 степен почуствуван на 20 км. од Скопје

Стандард - 11.10.2016

Пред неполн час е почуствуван нов земјотрес, на 20 км. северо-западно од Скопје. Земјотресот, според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) , бил со јачина од 2,1 степен според Рихтерoвата скала, на 8 км северо-западно од Чучер Сандево на ...

Нов слаб земјотрес почувствуван во Македонија

Телма - 10.10.2016

Нов земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 58 километри источно од Скопје, односно Карбинци, на 2 километри длабочина.

Уште еден слаб земјотрес почувствуван во Македонија

+инфо - 10.10.2016

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 58 километри источно од Скопје, на 2 километри длабочина. Нов земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија.

Синоќа нов земјотрес ја стресе Македонија – епицентар во Карбинци

Турлитава - 10.10.2016

Нов земјотрес од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според податоците, потресот бил на длабочина од два километри, со епицентар во Карбинци. Земјотрес ја стресе Албанија.

Синоќешниот земјотрес со епицентар во Карбинци

Тера - 10.10.2016

Епицентарот на синоќешниот земјотрес од 2.4 степени бил во регионот на Карбинци, штипско. Тоа е на 58 километри од Скопје и на длабочина од два километри. Во истиот дел на Македонија претходно имаше земјотрес од 2,7 степени. Штети од потресот нема.

Потсетување на минатото – водич за иднината

Порта 3 - 10.10.2016

На 11 септември Скопје беше погодено од два силни земјотреси, утрото со магнитуда 4,0 и попладнето со магнитуда од 5,3, со што граѓаните на Скопје беа потсетени на тоа дека градот се наоѓа во сеизмички активно подрачје, а оние повозрасните и на ...

Ноќеска нов земјотрес почувствуван во Македонија (ФОТО)

Gotvi.mk - 10.10.2016

На 09.10.2016 година во 23 часот беше почуствуван земјотрес во Македонија кој бил со интензитет од 2,4 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 58 километри источно од Скопје (кај Карбинци, Штип) на длабочина од 2 ...

Нов земјотрес почувствуван во Македонија

Gotvi.mk - 10.10.2016

Земјотрес од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според податоците, потресот бил на длабочина од два километри, со епицентар во ...

Нов земјотрес почувствуван во Македонија

Курир - 10.10.2016

Нов земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 58 километри источно од Скопје, на 2 километри ...

Нов земјотрес ја стресе Македонија

Сител - 10.10.2017

Уште еден земјотрес ја стресе Македонија. Пред околу шест часа, регистриран е потрес од 2,6 степени според Рихтер, на длабочина од 1 километар. Истиот бил почувствуван во Ресен. Инаку, во текот на вчерашниот ден беа регистрирани два потреси, од кои ...

Земјотрес од 2,4 степени регистриран во штипско

Канал5 - 10.10.2016

По повеќе од еден месец од серијата земјотреси, почвата во Македонија не престанува да се тресе. Доцна синоќа е регистриран нов земјотрес со интензитет од 2,4 Рихтерови степени. Епицентарот бил во регионот на Карбинци, штипско, на 58 километри од ...

Ноќеска земјотрес почувствуван во Штипско...

Н.Македонија - 10.10.2016

Ноќеска земјотрес почувствуван во Штипско Земјотрес од 2,4 степени по Рихтеровата скала бил почувствуван синоќа во Штипскиот регион, со епицентар во Карбинци. Според сеизмолозите, епицентарот бил на 58 километри од Скопје, на длабочина од два ...

Уште еден земјотрес ноќеска

Локално - 10.10.2016

Нов земјотрес од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар , епицентарот бил на 58 километри источно од Скопје, на 2 километри длабочина.

Земјотрес од 2,4 степени почуствуван во Македонија

Стандард - 10.10.2016

Нов земјотрес од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван вечерва во 23 часот во Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар , епицентарот бил на 58 километри источно од Скопје, на 2 километри длабочина.

Нов земјотрес ја стресе Македонија

Press24 - 06.07.2017

Нов земјотрес ја стресе Македонија. Пред 20 минути е регистриран потрес со јачина од 2,9 степени по Рихтер во Охрид, на длабочина од 2 километри. Потресот се случи пред 20 минути, а ова е 19 ден по ред како тлото се ...

Уште еден слаб земјотрес почувствуван во Македонија

Фактор - 10.10.2016

Нов земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар , епицентарот бил на 58 километри источно од Скопје, на 2 километри длабочина.

Нов земјотрес почувствуван во Македонија

Скопје инфо - 01.07.2017

Земјотрес со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала денеска во 11 часот и 53 минути повторно е почуствуван во Охрид и околината, соопшто Сеизмолошката опсерваторија.

Нов земјотрес ја стресе Македонија

Репортер - 10.10.2016

Нов земјотрес од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според податоците, потресот бил на длабочина од два километри, со епицентар во Карбинци. ...

Синоќешниот земјотрес со епицентар во Карбинци

Фактор - 10.10.2016

Епицентарот на синоќешниот земјотрес од 2.4 степени бил во регионот на Карбинци, штипско. Тоа е на 58 километри од Скопје и на длабочина од два километри. Во истиот дел на Македонија претходно имаше земјотрес од 2,7 степени. Штети од потресот нема.

Сеизмологот Жан Пол Ампуеро предупредува на пострашни земјотреси

Фактор - 10.10.2016

Сеизмологот Жан Пол Ампуеро од Калифорнискиот технолошки институт ги предупредува властите дека можни се многу пострашни земјотреси кои би се активирале на многу поголема длабочина на земјата каде составот е многу потопол и карпите лесно се движат.

Синоќа нов земјотрес ја стресе Македонија

Пулс24 - 10.10.2016

Нов земјотрес од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според податоците, потресот бил на длабочина од два километри, со епицентар во ...

Нов земјотрес синоќа почувствуван во Македонија

Lider - 10.10.2016

Нов земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 58 километри источно од Скопје, на 2 километри длабочина.

Уште еден слаб земјотрес почувствуван во Македонија

Либертас - 10.10.2016

Нов земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер е почуствуван синоќа во 23 часот во Македонија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар , епицентарот бил на 58 километри источно од Скопје, на 2 километри длабочина.