TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бочварски набројува четири разлики меѓу новото и досегашното законско решение за дивоградбите

360 степени - 16.05.2021

Еден од аргументите со кои министерот за транспорт и врски ги брани последните законски измени е дека тие се носеле во дебата со опозицијата Најмалку четири разлики меѓу новото и досегашнто законско решение за легализација на дивоградбите набројува ...

„Власта сака да го легализира урбаниот криминал, 50-те илјади дивоградби по националните паркови и заштитените подрачја ...

МКД - 16.05.2021

По најавите на премиерот и вицепремиерот Зоран Заев и Љупчо Николовски дека власта нема да дозволи да се уриваат 50.000 дивоградби, домови на сиромаштијата, по социјалните мрежи не престануваат реакциите за овој, спoред нив, уште еден обид на власта ...

Бочварски август 2015: Штетна е легализацијата на дивоградбите, Бочварски 2021: За 50 илјади дивоградби мора да најдеме ...

МКД - 16.05.2021

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски синоќа на својот фејсбук профил наведе четири аргументи зошто е за законот легализација на дивоградбите чиј указ не го потпиша претседателот на државата Стево Пендаровски.

Бочварски за дивоградбите: Дали овие „50 илјади проблеми“ ќе ги ставиме под тепих или ќе бараме решенија?

Слободен Печат - 16.05.2021

Да бидеме на чисто никој во државата ниту јас, ниту кој било друг, би се согласил со носење на закон за бесправно изградени објекти доколку такви објекти не постојат или доколку тие се во занемарливо мал број, напиша министерот за транспорт и врски ...

Во Охрид легализација чекаат скоро 20.000 дивоградби, некои и до самото езеро!!!

Алсат-М - 16.05.2021

Иако заштитениот појас на Охридскиот регион беше изземен од Законот за легализација на бесправно изградените објекти, неговата евентуално примена ќе биде катастрофа за Охрид, велат од граѓанската иницијатива „Глас за спас на Охрид“.

Колку дивоградби во Охрид чекаат легализација?

Фактор - 16.05.2021

Во Охрид легализација чекаат скоро 20.000 дивоградби. Има и многу нелегални објекти кои се наоѓаат на нешто повеќе од 50 метри оддалеченост од езерото и кои ќе може да бидат легализирани. Заштитениот појас на Охридскиот регион е изземен од Законот ...

Законот за дивоградби се сели во Собрание, пратениците ќе решаваат дали ќе се урива или не!

Вечер Прес - 16.05.2021

Покрај домовите на сиромашните законот предвидува да се легализира практично сè: платформите на Матка, вилите на Попова Шапка и други дивоградби подигнати во заштитени подрачја како што се национални паркови, природни резервати, споменици на ...

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Фактор - 16.05.2021

Во ризик се доведени 50.000 дивоградби, откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша законското решение и го врати во Собранието. Премиерот Зоран Заев вчера рече дека освен забелешките на Пендаровски, во повторната дискусија за Законот ...

Речиси 20 илјади дивоградби во охридско чекаат на второ изгласување на законот за легализација

Алфа - 16.05.2021

На потегот од охридскиот аеродром ‘’Свети Апостол Павле’’,па се до Свети Наум има над 19.000 дивоградби, дел од нив на исклучително атрактивни локации. Ова е листата на дивоградби каде заклучно со месец март 2019-та се впишани вкупно 19.974 ...

Бочварски за дивоградбите: Дали овие „50 илјади проблеми“ ќе ги ставиме под тепих или ќе бараме решенија?

Либертас - 16.05.2021

Да бидеме на чисто никој во државата ниту јас, ниту кој било друг, би се согласил со носење на закон за бесправно изградени објекти доколку такви објекти не постојат или доколку тие се во занемарливо мал број, напиша министерот за транспорт и врски ...

Пренџов: Посфестум изразување загриженост е популизам и купување ситни политички поени

ММС - 16.05.2021

Тоа што пратениците од ЛДП, ДС и Дом не гласаа за новиот закон за легализација преставува популизам и купување на ситни политички поени, смета пратеникот Љупчо Пренџов од Гром, еден од предлагачите на член 41 во рамките на законот, кој предвидува ...

Благој Бочварски: Целосно ја елиминираме можноста за легализирање на објекти за колективно домување со намена А2

24Инфо - 16.05.2021

Благој Бочварски објави на ФБ Деновиве внимателно ги слушам коментарите во однос на законот за бесправно изградени објекти и целосно ги разбирам коментарите во јавноста кои се дијаметрално спротивни со поддршка за законот и против носење на вакво ...

Пренџов: Постфестум изразување загриженост е популизам и купување ситни политички поени

Нетпрес - 16.05.2021

Тоа што пратениците од ЛДП, ДС и Дом не гласаа за новиот закон за легализација преставува популизам и купување на ситни политички поени, смета пратеникот Љупчо Пренџов од Гром, еден од предлагачите на член 41 во рамките на законот, кој предвидува ...

Бочварски за легализација на дивоградбите, 2015 година: Власта на Груевски гледа да приграби сè што може, 2021 година: ...

Точка - 16.05.2021

Министерот за транспорт, Благој Бочварски, синоќа на својот Фејсбук профил образложи зошто е „за“ законот за легализација на дивоградбите чијшто указ не го потпиша претседателот на државава, Стево Пендаровски.

Бочварски: Со овој закон за дивоградби граѓаните ќе треба да платат 150 евра по квадрат, со тоа ги одвраќаме од вакви ...

365 - 16.05.2021

Во државата има преку 50.000 бесправно изградени објекти и тие се реалност, во спротивно никој не би се согласил на закон за нивна легализација, порача министерот за транспорт и врски Благој Бочварски на Фејсбук, изразувајќи разбирање за критиките ...

Негативните реакции не престануваат, Власта не се откажува од Законот за дивоградби

Expres - 16.05.2021

Власта немало да дозволи да се урнат 50 000 дивограби оти голем број луѓе ќе останеле без своите домови. Со оваа причина го турка Законот повторно во Собрание кој предвидува легализација дивоградбите.

Пановски: Сигурен сум дека во моментов голем дел граѓани почнуваат со правење на дивоградби, исто како во 2011 година

Локално - 16.05.2021

За архитектот Мартин Пановски обидот да се оправда носењето на Законот за легализирање на дивоградбите со социјални причини е неприфатлив . „Изјавата дека „има граѓани кои не успеале да соберат 50 евра за да направат елаборат и не успеале да ги ...

Бочварски: Сметам дека направивме силна реформа со законот за урбанистичко планирање, а започнавме со изработка на нов ...

Frontline - 16.05.2021

,,Деновиве внимателно ги слушам коментарите во однос на законот за бесправно изградени објекти и целосно ги разбирам коментарите во јавноста кои се дијаметрално спротивни со поддршка за законот и против носење на вакво законско решение.

Власта не се откажува од законот за легализација на дивоградби-Заев вели: Ќе мора да се рушат 50.00 домови на сиромашни

Zoom - 16.05.2021

Законот за легализација на дивоградбите се враќа во Собранието. Во спротивно ќе треба да се срушат 50 илјади дивоградби, односно 50.000 домови на граѓани кои живеат во сиромаштија. Ова е ставот на премиерот Заев, откако вчера претседателот ...

Што го премисли министерот Бочварски за дивоградбите?

Expres - 16.05.2021

Во 2021 година актуелниот министер за транспорт и врски Благој Бочварски предлага и јавно го брани законот за легализација на дивоградбите. Но пред 6 години истиот човек како висок функционер на СДСМ бил против законот за легализација кој беше ...

Бочварски: Не се согласувам со претходниот закон за бесправно изградени објекти каде што сумата на плаќање на ...

Локално - 16.05.2021

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски на својот фејсбук профил напиша дека со Законот за легализација на бесправно изградените објекти ќе се решат речиси 50.000 проблеми на луѓе кои изградиле домови.

Службите ќе мора веднаш да тргнат и да срушат 50.000 дивоградби, вели Заев за Законот кој не го потпиша Пендаровски

MakPress - 16.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

(ВИДЕО) Како СДСМ во 2015 година ја критикуваше Владата на ВМРО-ДПМНЕ за легализацијата на дивоградби

360 степени - 15.05.2021

Сегашниот министер за транспорт и врски, од чиј ресор излезе новото законско решение за легализација на дивоградби, во 2015 година, како опозиционер и претседател на комисија во СДСМ, ја критикуваше тогашната власт на чело со Груевски дека донела ...

Заев: Ако кажеме стоп за легализацијата ќе треба да срушиме над 50 000 домови

360 степени - 15.05.2021

Може да се случи Собранието да не носи нов закон за легализација, да застанеме тука, ако преовладува такво мислење. Ако кажеме од утре да рушиме 50 000 домови, да ги рушиме, вели премиерот откако претседателот Стево Пендаровски одби да стави потпис ...

Не може сите да легализираат, А некој кривично да одговара, ако не се донесе законот треба да се урнат 50.000 домови, ...

Сакам да кажам - 15.05.2021

Ако не се донесе новиот Закон за легализација на дивоградби, кој вчера не го потпиша претседателот Стево Пендаровски, ќе треба да се урнат 50.000 домови, рече премиерот Зоран Заев. Тој кажа дека сега, откако законот не стапи на сила, повторно ќе ...

Пендаровски им го расипа „помирувањето“ на Заев и Мицкоски

Deutsche Welle - 15.05.2021

Со ново туркање на истиот закон, Заев и Мицкоски ќе мораат да објаснат дали „трампата“ која ја правеле за одблокирање на парламентот опфаќа и размена на државните и јавните- за партиски интереси? Пишува Борис Георгиевски на претседателот Стево ...

Заев:Ако не го вратиме законот во Собрание, ќе треба да почне рушењето на 50 илјади домови

Канал5 - 15.05.2021

Законот за дивоградбите се враќа во собраниска процедури по ветото од претседателот Пендаровски. Парламентот треба да се изјасни во кој правец да се движат работите со законот за дивоградби – вели премиерот Заев откако Претседателот Пендаровски одби ...

Зоран Заев: Не е уставно кривично да гоните ако законот помине

Телма - 15.05.2021

Причината е едноставна, да се спасат 50.000 градби на граѓани кои се под прагот на сиромаштијата и не можеле да ги легализираат своите објекти со претходните законски решенија. Премиерот Зоран Заев одново застана во одбрана на законското решение, на ...

Заев: „Легализација на дивоградби или ќе уриваме 50.000 домови!“

Алсат-М - 15.05.2021

Околу 50 илјади домови ќе бидат веднаш урнати доколку не се донесе новиот Закон за легализација на дивоградбите. Вака премиерот Зоран Заев го брани Законот откако вчера претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот со образложение дека ...

Заев: Aко со Законот за дивоградби застанеме тука, ќе се рушат 50 илјади домови

Р.С.Европа - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија, изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со одлуката на претседателот ...

Законот за легализација се враќа во Собрание – „Нема да дозволиме 50.000 семејства да останат без кров над глава“

ТВ21 - 15.05.2021

Владата нема да го повлече, а законот за легализација на дивоградби кој претседателот Стево Пендаровски не го потпиша, се враќа во Собрание. „Законот е предложен од Владата крајот на 2019 година на предлог на градоначалниците и ЗЕЛС со единствена ...

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел – да заврши бесправното градење

ТВ21 - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

По “ветото“ на Пендаровски - на потег повторно Парламентот

24 Вести - 15.05.2021

Закон за легализацина на дивоградби ќе има, но ќе се разгледаат и забелешките што ги адресираше Пендаровски откако одби да го потпише законот - најви, претседателот на владата Заев. Тврди дека во овој вакум простор без закон би се урнале 50 иилјади ...

Власта не се откажува од законот за легализација на дивоградби

Сител - 15.05.2021

Законот за легализација на дивоградбите се враќа во Собранието. Во спротивно ќе треба да се срушат 50 илјади дивоградби, односно 50.000 домови на граѓани кои живеат во сиромаштија. Ова е ставот на премиерот Заев, откако вчера претседателот ...

Заев: Законот за дивоградбите се враќа во Собрание, инаку ќе треба да се рушат 50.000 објекти на граѓаните

Фокус - 15.05.2021

Премиерот Зоран Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот, законот повторно ќе се враќа во собраниска процедура.

Заев: Ако не го вратиме законот во Собрание, веднаш ќе треба да почне рушењето на 50 илјади домови

Сител - 15.05.2021

Премиерот Зоран Заев не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски стави „вето“, законот повторно ќе се враќа во собраниска процедура.

Законот за легализација е дивоградба за јавниот интерес

Слободен Печат - 15.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, за одуката да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, ...

Заев: Парламенот ќе се изјасни во кој правец ќе се турка работата со законот за дивоградби

24 Вести - 15.05.2021

Шефот на државата, Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти. Пендаровски вчера го извести спикерот талат џафери, дека одлучил да не го потпише указот за прогласување ...

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење

Слободен Печат - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Заев за “скрената амнестија“ на Јакимовски: Не може сите да легализираат, а некои кривично да одговараaт

Фокус - 15.05.2021

Премиерот Зоран Заев денеска истакна дека Законот за дивоградбите се враќа во Собрание, бидејќи како што рече, во спротивно ќе требало да се срушат околу 50.000 објекти на граѓаните. За случајот со Стевчо Јакимовски, пак, премиерот истакна дека не ...

Заев не се откажува од законот за легализација на дивоградбите

МКД - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Без закон за легализација, ќе треба да се урнат 50 илјади домови, вели Заев

Нова ТВ - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Сител - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Канал5 - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за дивоградбите, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во собраниска процедура.

Законот за дивоградбите повторно се враќа во собраниска процедура

Фокус - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Нова ТВ - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Слободен Печат - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Без закон за легализација, ќе треба да се урнат 50 илјади домови, вели Заев

Независен - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Заев: Ако не го вратиме законот во Собрание, веднаш ќе треба да почне рушењето на 50 илјади домови на граѓаните

Либертас - 15.05.2021

Премиерот Зоран Заев не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски стави „вето“, законот повторно ќе се враќа во собраниска процедура.

Ако застанеме со Законот за легализација на дивоградби ќе треба да рушиме 50.000 домови, рече Заев

еМагазин - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Законот за дивоградби се враќа во Собранието

Фактор - 15.05.2021

Законот за дивоградби е пред повторна собраниска процедура. Шефот на државата, Стево Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти.

Не се исплаќа да се гради на диво, вели Заев во врска со новиот Закон за бесправно изградени објекти

ММС - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Ќе побара ли Пендаровски 50 илјади нелегални објекти да бидат урнати, а сопствениците да одговараат?

Алфа - 15.05.2021

Игра за собирање на политички поени, разнишана врска меѓу шефот на државата и СДСМ или нешто друго?- ова прашање се поставува откако Пендровски одби да го потпише законот за дивоградби кој беше изгласан во Собранието.

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел – да заврши бесправното градење

Либертас - 15.05.2021

– Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

(видео)Павле Трајанов: Ние сме против дилот на Заев и Мицкоски за амнестија на криминалот за дивоградбите

ММС - 15.05.2021

Според Павле Трајанов, лидерот на Демократскиот сојуз законот за легализирање на дивоградбите очигледно е договор мегу двете најголеми партии произлезен од тет а тет средбата Заев – Мицкиоски, за што најдобар доказ е вметнатиот амандман за членот 41 ...

Заев: Доколку не биде донесен Законот за легализација, службите треба веднаш да тргнат и да ги рушат преку 50-те илјади ...

OhridNews - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел – да заврши бесправното градење

Вечер Прес - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Пендаровски ја руши кампањата на СДСМ за локалните избори: Заев со “дивоградбите” сака да победи на изборите!?

Во Центар - 15.05.2021

Чудни се односите на претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев. Денес претседателот на државата не го потпиша указот за прогласување на законот кој популарно се нарекува закон за легализација на дивоградбите.

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Независен - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Заев за „ветото“ на Пендаровски: Треба да срушиме 50.000 објекти ако не помине Законот за легализација на дивоградбите

+инфо - 15.05.2021

Законот сега повторно се враќа во собраниска процедура, а премиерот Заев, очигледно, не се откажува од негово изгласување. Да се спасат 50.000 градби на граѓани кои се под прагот на сиромаштијата и не можеле да ги легализираат своите објекти со ...

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Либертас - 15.05.2021

– Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди ...

(видео) Морачанин: Законот за легализација го донесе заедничкиот интерес на власта и опозицијата, рушењето е ...

ММС - 15.05.2021

Интересите на граѓаните кои можеби барале од Политичките партии да се донесе законот за легализација но и нечии бизнис интереси, се двата клучни моменти што доведоа пратениците од позицијата и опозицијата со мнозинство да го донесат овој закон, е ...

Пендаровски им го расипа „помирувањето“ на Заев и Мицкоски

Либертас - 15.05.2021

Со ново туркање на истиот закон, Заев и Мицкоски ќе мораат да објаснат дали „трампата“ која ја правеле за одблокирање на парламентот опфаќа и размена на државните и јавните- за партиски интереси? Пишува Борис Георгиевски, пренесува Дојче веле Првото ...

(Видео) Сакаме да им помогнеме на граѓаните кои сакаат кров за себе и за своето семејство – вели министерот, Бочварски ...

ММС - 15.05.2021

Целиот овој период дискусијата за новиот закон е во насока на тоа да решиме голем број проблеми кои се реалност во државата. Законот не и’ е потребен на Владата, туку пред се’ им е потребен на граѓаните, па и на општините за да решат прашања коишто ...

Фронт 21/42: Не е точно дека новиот Закон за бесправно изградени објекти не дозволува легализација во заштитениот ...

OhridNews - 15.05.2021

Не се точни изјавите дека новиот Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти не дозволува легализација на дивоградби во заштитените зони на Охридскиот Регион, велат од невладината „Фронт 21/42“, која упати остри критики кон ...

Заев не се откажува од законот за дивоградбите

Н.Македонија - 15.05.2021

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот, законот повторно ќе се враќа во Собранието.

Јоци: Груевски 10 години легализираше дивоградби, нејасно е кои дивоградби се овие на СДСМ?

Мак. Весник - 15.05.2021

Груевски, десет години, веќе легализираше илјадници дивоградби, изградени од 1965 па до втора половина од 21 век. Така да, нејасно е кои дивоградби се овие на СДСМ во заштитени зони и природни резервати!? Изградени во нивен мандат, во изминативе 4 ...

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел – да заврши бесправното градење

24Инфо - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Лицемерни шупелки: Еве како СДСМ кога беше во опозиција ја критикуваше легализацијата на дивоградбите

Република - 15.05.2021

Актуелниот министер за транспорт и врски, од чиј ресор излезе новото законско решение за легализација на дивоградби, во 2015 година, како опозиционер и претседател на комисија во СДСМ, ја критикуваше тогашната власт на чело со Груевски дека донела ...

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Република - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Не е уставно кривично да гоните ако законот помине: Легализација на дивоградбите или ќе уриваме 50.000 домови!

Република - 15.05.2021

Околу 50 илјади домови ќе бидат веднаш урнати доколку не се донесе новиот Закон за легализација на дивоградбите. Вака премиерот Зоран Заев го брани Законот откако вчера претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот со образложение дека ...

Трајанов: Ние сме против дилот на Заев и Мицкоски за амнестија на криминалот за дивоградбите

Мак. Весник - 15.05.2021

Според Павле Трајанов, лидерот на Демократскиот сојуз законот за легализирање на дивоградбите очигледно е договор мегу двете најголеми партии произлезен од тет а тет средбата Заев – Мицкиоски, за што најдобар доказ е вметнатиот амандман за членот 41 ...

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел – да заврши бесправното градење

iPortal - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Законот за дивоградби се враќа на повторна собраниска процедура

Lider - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Заев за „ветото“ на Пендаровски: Треба да срушиме 50.000 објекти ако не помине Законот за легализација на дивоградбите

Press24 - 15.05.2021

Да се спасат 50.000 градби на граѓани кои се под прагот на сиромаштијата и не можеле да ги легализираат своите објекти со претходните законски решенија поради тоа што не можеле да ги платат своите геометриски елаборати и другите трошоци за ...

Заев: Ќе треба да се рушат 50.000 домови, ако застанеме тука со Законот за дивоградби

Lider - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија, изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со одлуката на претседателот ...

Заев: Ќе треба да се рушат 50.000 домови, ако застанеме тука со Законот за дивоградби

Република - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Заев: Ќе треба да се рушат 50.000 домови, ако застанеме тука со Законот за дивоградби

Мак. Весник - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија, изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со одлуката на претседателот ...

ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ: Новиот закон заглави на Водно, пратениците пак ќе го гласаат

Денешен - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Точка - 15.05.2021

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот, законот повторно ќе се врати во Собранието.

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Кајгана - 15.05.2021

Скопје, 15 мај 2021 (МИА) – Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со ...

РЕТРО/Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Бизнис Вести - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Законот за дивоградби е со единствена цел-да се стави крај на бесправното градење, смета Заев

CivilMedia - 15.05.2021

„Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплати да се гради на диво“, ...

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Опсервер - 15.05.2021

– Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди ...

Заев најави дека ќе се земат предвид забелешките на Пендаровски и граѓаните за Законот за дивоградбите

Мета - 15.05.2021

Во Парламентот повторно ќе дискутираме за Законот за легализација на дивоградби, зашто ако застанеме тука, службите треба веднаш да тргнат и да ги рушат преку 50.000 домови на граѓаните, изјави денеска премиерот Зоран Заев откако вчера претседателот ...

Власта не се откажува од законот за легализација на дивоградби-Заев вели: Ќе мора да се рушат 50.00 домови на сиромашни

4NEWS - 15.05.2021

Законот за легализација на дивоградбите се враќа во Собранието. Во спротивно ќе треба да се срушат 50 илјади дивоградби, односно 50.000 домови на граѓани кои живеат во сиромаштија. Ова е ставот на премиерот Заев, откако вчера претседателот ...

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел – да заврши бесправното градење

Frontline - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Законот се враќа во Собрание, Заев: „Oва е последно носење на закон – да заврши бесправното градење“

Локално - 15.05.2021

Пратениците по втор пат ќе треба да се изјаснат за законот за легализација на дивоградби. Претседателот Стево Пендаровски на парламентот му пиша дека законот се коси со Уставни одредби, решението повторно во Собранието.

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел – да заврши бесправното градење

Бизнис Вести - 15.05.2021

Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Законот за дивоградби се враќа во Собрание

Локално - 15.05.2021

Пендаровски вчера го извести претседателот на Собранието Талат Џафери, дека одлучил да не го потпише Указот за прогласување на Законот за дивоградби, со образложение дека текстот е во спротивност со некои од темелните вредности на Уставот, како и со ...

Заев: Ова е последно носење закон со конечна цел – да заврши бесправното градење

Опсервер - 15.05.2021

– Ова е последно носење закон со конечна цел, да заврши бесправното градење од независноста на државата, па дури и претходно, за време на поранешна Југославија. Единствената порака што треба да се испрати е дека не се исплаќа да се гради на диво.

Заев: Можеме денеска да кажеме стоп на легализацијата, но тоа значи дека од утре ќе треба да се срушат 50.000 домови

Скопско Ехо - 15.05.2021

Законот за легализација на дивоградбите се носи за да се спасат преку 50.000 домови на граѓани кои живеат под прагот на сиромаштијата, изјави денеска македонскиот премиер Зоран Заев. Тој одговараше на новинарски прашања поврзани со одлуката на ...

Заев: Ако се донесе Законот за легализација, не значи дека секој објект ќе се легализира

Локално - 15.05.2021

Премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција при увидот во градежните активности на ул. Орце Николов во Општина Центар, истакна дека ако се донесе Законот за легализација не значи дека секој објект ќе се легализира.

РЕТРО/Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

Frontline - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Законот за дивоградби се враќа во собраниска процедура

CivilMedia - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Законот за дивоградби пред повторна собраниска процедура

MakPress - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Заев за законот за дивоградби: Како ќе реши парламентот

Expres - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, премиерот Зоран Заев со став дека ова е последно носење на закон со цел да се стави ред и поредок на ...

Законот за дивоградби се враќа во Собрание

Expres - 15.05.2021

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти, од партиите што го изгласаа укажуваат на формално-правната процедура со којашто тој повторно ќе оди во ...

Ќе го урнат ли СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ првото вето на Пендаровски откако тој го поткопа законот за неуривање на ...

360 степени - 14.05.2021

Сега Собранието има рок од триесетина дена за да го донесе повторно Законот за легалиација не бесправно изградени објекти, со најмалку 61 глас, или евентуално амандмански да интервенира во членовите за кои Пендаровски има забелешки.

Љупчо И Рамиз

Сакам да кажам - 14.05.2021

1 Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против 4 лица за злосторничко здружување и загрозување на криминалниот поредок на државата. Првообвинетиот Н. Н.

Нема да уриваме објекти, ќе се бара решение, најави вицепремиерот Николовски откако претседателот не го потпиша Законот

360 степени - 14.05.2021

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, не го потпиша Указот на Законот за легализација на дивоградби, бидејќи го оценува како неуставен и спротивен на владеењето на правото и правната држава Сега Собранието има рок од триесетина дена за да го ...

Ги штитиме сиромашните и нема да ги рушиме дивоградбите, рече Вицепремиерот за антикорупција Николовски

Сакам да кажам - 14.05.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал Љупчо Николовски смета дека дивоградбите кои требаше да бидат опфатени со новиот Закон за легализација не треба да се рушат оти на тој начин 50.000 граѓани ќе останеле брз покрив над главата.

Втора шанса за законот за дивоградби - ќе претрпи ли измени?

Deutsche Welle - 14.05.2021

Додека од СДСМ најавуваат дека нема да се уриваат дивоградби, другите партии бараат повлекување на спорниот закон од Собрание и ја поздравуваат одлуката на Пендаровски. Одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише законот за ...

Правоградба и дивоградба

Призма - 14.05.2021

Како што сите среќни семејства наликуваат едно на друго, а секое несреќно е несреќно на свој начин, така и сите демократски општества наликуваат едно на друго, а секое популистичко е несреќно на свој начин.

Пендаровски не го потпиша законот за легализација на дивоградби кој заедно го изгласаа сдсм и вмро-дпмне

Сакам да кажам - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за легализација на дивоградби кој што Собранието со 72 гласа „за“ го донесе во вторникот на 11 мај. „За“ гласаа пратеници и од власта и од опозицијата.

ВИДЕО | Морачанин: Законот за легализација на дивоградбите испраќа лоша порака

Слободен Печат - 14.05.2021

Законот неколку месеци веќе е поднесен во Собрание, но бидејќи беше во скратена постапка брзо се одвиваше неговото усвојување и на Комисијата за транспорт и врски и на пленарна седница, вели лидерот на ДОМ и пратеник Маја Морачанин.

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за легализација на дивоградбите – Не можам да се согласам од неправото ...

Алсат-М - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

Демократски сојуз ја поздрави одлуката на Пендаровски да не стави потпис за дивоградбите

МКД - 14.05.2021

Демократскиот сојуз ја поздравува одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

Фронт 21/42: Собранието да го отфрли законот за легализација на дивоградбите, единствен пат до правна држава

МКД - 14.05.2021

Во држава во која извршната и законодавната власт, со кршење на законите, носат закон кој крши закони за да легализира кривично дело – апсолутно се е можно! Добрата вест која стигна денес е дека претседателот Пендаровски не го потпиша указот за ...

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за дивоградби

24 Вести - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот за законот за дивоградби. Тој писмено го известил претседателот на Собранието Талат Џафери дека нема да стави потпис на Указот за прогласување на Законот што Собранието го донесе на седницата ...

Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за легализација на дивоградби

Канал5 - 14.05.2021

Претседателот Пендаровски не го потпиша указот на Законот за легализација на бесправно изгадените објекти.. Според Пендаровски ,Законот е во спротивност со Уставот.. Од Владата за Канал 5 изјавија дека во Собранието ќе се разгледаат сите ...

Пендаровски не го потпиша законот за легализација на дивоградбите

24 Вести - 14.05.2021

За дивоградбите да станат легални се обединија 72 пратеници, од власта и опозицијата, но нивната идеја наиде на оспорување. Шефот на државата, Стево Пендаровски не го аминува законот за легализација на дивоградбите со објаснување дека текстот на ...

Аман од амнестии

Слободен Печат - 14.05.2021

Многу поголемо зло од самото простување на градењето без дозвола е фактот што амнестијата станува редовна практика, пораз на силата на законот пред силата на политиката. Собранието озакони криминал со изгласувањето на Законот за утврдување правен ...

Пендаровски не го потпиша Законот за дивоградби, што ќе прават партиите?

Сител - 14.05.2021

Претседателот Пендаровски одби да стави потпис на новиот закон за легализација. Според шефот на државата тој е спротивен на Уставот во најмалку три точки. Легализацијата на дивоградбите според Пендаровски ги става во нерамноправна положба оние кои ...

ВИДЕО | Павловска: Законот за легализирање на дивоградбите мора да се врати на преработка

Слободен Печат - 14.05.2021

Пратениците дадоа зелено светло на Законот за легализација на бесправно изградените објекти, кој дозволува легализирање на дивоградби во заштитени подрачја, по добиена согласност од надлежниот орган, а исклучени се дивоградбите во границите на ...

Пендаровски не го аминуваше легализирањето на дивоградбите

Р.С.Европа - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Тој за ова денеска го известил и претседателот на Собранието Талат Џафери.

Николовски -  СДСМ ги штити сиромашните и ранливите и нема да ги руши дивоградбите

Р.С.Европа - 14.05.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска изјави дека не смеат да остават 50 илјади семејства без покрив над глава. Тој даде изјава откако претходно претседателот Стево ...

Дивоградби во темелот на правната држава

Слободен Печат - 14.05.2021

Би се заложил пред секоја недоизградена дивоградба да се стави по една камера, па во директен пренос да го следиме „градењето на правната држава“ Не знам дали некој во Македонија сè уште се сеќава на настаните кои се случија на почетокот од ...

ДС: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите

Канал5 - 14.05.2021

Демократскиот сојуз ја поздравува одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти,се наведува во партиското соопштение.

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за законот за дивоградби

Бриф - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот за законот за дивоградби. Тој писмено го известил претседателот на Собранието Талат Џафери дека нема да стави потпис на Указот за прогласување на Законот што Собранието го донесе на седницата ...

ДС: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите, нема да дозволиме повторно да се ...

Либертас - 14.05.2021

Демократскиот сојуз ја поздравува одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

Дали Пендаровски ќе побара од Владата рушење на 50 илјади дивоградби или ќе лови политички поени?

Lider - 14.05.2021

Експертите објаснуваат дека од една страна законот е рестриктивен за да нема продукција на нови градби, а од друга страна многу граѓани ќе може да го решат своето имотно прашање. Голема врева во јавноста предизвика Законот за легализација на ...

Дали Пендаровски ќе побара од Владата рушење на 50 илјади дивоградби, или ќе лови политички поени?

Република - 14.05.2021

Голема врева и различни реакции во јавноста предизвика Законот за легализација на дивоградбите, откако претседателот Стево Пендаровски реши да не го потпише Указот за Законот за легализација на бесправно изградените објекти.

Дали Пендаровски ќе побара од Владата да се урнат 50.000 дивоградби, или ќе лови политички поени?

Нетпрес - 14.05.2021

Голема врева и различни реакции во јавноста предизвика Законот за легализација на дивоградбите, откако претседателот Стево Пендаровски реши да не го потпише Указот за Законот за легализација на бесправно изградените објекти.

Фронт 21/42: Да се повлечат од собраниска процедура и двата закони за постапување со бесправно изградени објекти

24Инфо - 14.05.2021

Интегрален текст од ставот на „Фронт 21/42“ реакција во врска со Законите за легализација на дивоградби „Во држава во која извршната и законодавната власт, со кршење на законите, носат закон кој крши закони за да легализира кривично дело – апсолутно ...

Демократски сојуз: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите, нема да дозволиме ...

24Инфо - 14.05.2021

Демократскиот сојуз ја поздравува одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

Пендаровски не го потпиша Законот за легализација на дивоградби: Тој е спротивен на Уставот

Република - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

ДС: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски, нема да дозволиме повторно да се изгласа Законот за дивоградби

Локално - 14.05.2021

Демократскиот сојуз ја поздравува одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

Николовски најавува дека Закон за легализација на дивоградби сепак ќе има?

Скопско Ехо - 14.05.2021

Не смееме 50 илјади граѓани, семејства да ги оставиме без покрив над глава и ние мора да носиме одлуки, решенија на проблемите кои се генерациски, кои некој ни ги остави. Како што беше прашањето со името и многу други за кои влегуваме во нивно ...

Шефот на државата се изјасни – Пендаровски не го потпиша указот за законот за легализирање на дивоградбите

PressingTV - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

ДС: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите, нема да дозволиме повторно да се ...

Опсервер - 14.05.2021

Демократскиот сојуз ја поздравува одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

Граѓански организации бараат од Пендаровски да не го потпише Законот за легализација

MakPress - 14.05.2021

До: Претседателот на Република Македонија Г-н Стево Пендаровски Предмет: Реакција за донесувањето на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти и барање за враќање на истиот во Собрание Почитуван Претседател г-н ...

Најчевска: Пратениците ќе се спротивстават на Законот за дивоградби, ако имаат три чисти и кичма

Локално - 14.05.2021

„Браво Пендаровски. Кога мислиш дека се е црно… Има надеж за државичево“, вака професорката и активистка Мирјана Најчевска ја коментираше одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за легализација на дивоградбите со ...

И Спасов против дивоградбите: „Силјановска е во право“

Expres - 14.05.2021

Универзитетскиот професор, Ѓорѓи Спасов смета дека голема грешка е Законот за легализација на дивоградбите и уште поголема членот 41 од тој закон со кој се запираат кривичните постапки против оние што свесно правеле кривично дело со градење без ...

Силјановска: Бесправно изградени објекти не можат да бидат од јавен интерес или од интерес за републиката

Локално - 14.05.2021

Закон кој легализира дивоградби, е директен атак врз моменталното урбанистичко ипросторно уредување и како феномен не е познат во меѓународното компаративно право вели пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, во својот говор каде ...

Силјановска контра ВМРО-ДПМНЕ: Не може да се повикуваме на владеење на правото, а да носиме Закон за легализација на ...

360 степени - 13.05.2021

На овој Закон се спротивставија и дел од помалите парламентарни партии кои се дел од владејачкото мнозинство и го повикаа претседателот Пендаровски да не го потпишува Указот Да се повикуваме на владеење на право, а да носиме закони за легализација ...

Гради каде ќе стигнеш – државата ќе те амнестира

Призма - 13.05.2021

Зеленото светло од пратениците за легализација на бесправно изградените објекти, не само што ќе ги размрда бетонските завртки на правната држава, туку и ќе предизвика правно цунами во тековните судски и обвинителски предмети.

Ѓорѓи Спасов: Голема грешка е Законот за легализација на дивоградбите, СДСМ ќе има најголема штета

360 степени - 13.05.2021

Спасов смета дека најголема штета од Законот ќе има СДСМ во пресрет на локалните избори, а Левица и другите помали партии ќе ја зајакнат својата улога. Тој е на став дека претседателот Пендаровски не треба да го потпише Законот Голема грешка е ...

Граѓански организации до Пендаровски: Не го потпишувајте Законот за легализација на дивоградби

360 степени - 13.05.2021

Претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти и да го врати во Собранието, бараат граѓанските организации „Еко-свест“, „О2 Иницијатива“ ...

Законот за дивоградби дочекан на нож – на потег е Пендаровски

Deutsche Welle - 13.05.2021

Законот е штетен, ги мотивира сите оние кои со години бесправно узурпираат земјишта, а се демотивираат сите чесни граѓани, реагира јавноста Огромна грешка е направена со донесувањето на Законот за легализирање на дивоградби.

Ќе озакони ли Пендаровски нова легализација на криминалното градење?

Алсат-М - 13.05.2021

Можен ли е спас од легализација на дивоградбите? Шефот на државата, Стево Пендаровски, сè уште нема донесено одлука дали да го потпише Указот од Законот со кој се овозможува легализација на актуелните и новите дивоградби, како и амнестија на оние ...

Со законот за легализација на дивоградби се крши Уставот

Слободен Печат - 13.05.2021

Го прекршија ли сложно Уставот пратениците од власта и опозицијата кога кренаа зелено картонче во Собранието за Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградените објекти. Експерти го цитираат членот 51, од Глава трета кој вели дека ...

Пендаровски го разгледува текстот за спорниот Закон за утврдување правен статус на бесправно изградените објект

ТВ21 - 13.05.2021

Шефот на државата Стево Пендаровски го разгледува текстот за спорниот Закон за утврдување правен статус на бесправно изградените објект, по што ќе биде донесена одлука. „Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно ...

Невладините бараат од Пендаровски да не го потпишува указот на Законот за легализација на дивоградби

Телма - 13.05.2021

Невладини организации му пишаа на претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува указот на Законот за легализација на дивоградби. Во образложението тие пишуваат дека законот е спротивен на темелните вредности на Уставот, за владеење на правото и ...

Сложни пратеници и во петок легализираат дивоградби

Р.С.Европа - 13.05.2021

Владејачкото мнозинство и опозициската ВМРО-ДПМНЕ здружно го донесоа новиот закон за легализација на дивоградби, со кој ќе може да се легализираат вакви објекти и во национални паркови. Тој што има дивоградба на Пелистер сега ќе може да си ја ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ има заложба за законот за легализирање на дивоградбите

ТВ21 - 13.05.2021

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва на гостувањето во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека и опозицијата има заложба во носењето на законот за легализирање на дивоградбите.

Архитекти: „Новиот закон за легализација прави упад во системот“

ТВ21 - 13.05.2021

Со 72 гласа ЗА и 5 гласа ПРОТИВ, пратениците дадоа зелено светло на Закон за легализација на бесправно изградените објекти. Законот дозволува легализирање на дивоградби во заштитени подрачја, по добиена согласност од надлежниот орган, а исклучени се ...

Реакција за донесувањето на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградените објект

Канал5 - 13.05.2021

До: Претседателот на Република Македонија Г-н Стево Пендаровски Почитуван Претседател г-н Пендаровски, Со контроверзен наслов и контроверзна содржина Собранието вчера донесе Закон за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти.

Еко-свест и светскиот фонд за природа бараат од Пендаровски да го врати во Собранието спорниот закон за дивоградби

24 Вести - 13.05.2021

Враќање на законот за утврдување на правен статус на бесправно изградените објекти во собранието и оддржување на јавни расправи, бараат неколку невладини организации од претседателот на државата Стево Пендаровски.

Граѓански организации до Пендаровски: Не го потпишувајте Законот за легализација на дивоградби

Алсат-М - 13.05.2021

Претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти и да го врати во Собранието, бараат граѓанските организации „Еко-свест“, „О2 Иницијатива“ ...

На Шар планина има околу 90 дивоградби

Телма - 13.05.2021

Токму кога е започната постапката за прогласување на Шар Планина за национален парк, Собранието изгласува Закон кој предвидува легализирање на сите дивоградби изградени до денот на стапување на сила на овој закон, дури и во заштитени подрачја, со ...

Пендаровски треба да го врати на доработка Законот за дивоградбите

Фокус - 13.05.2021

Пишува: Ѓорѓи Спасов Голема грешка е Законот за легализација на дивоградбите и уште поголема членот 41. од тој закон со кој се запираат кривичните постапки против оние што беа свесни дека прават кривично дело со градење без градежна дозвола.

Спасов: Голема грешка е новиот Закон за легализација на дивоградбите

Слободен Печат - 13.05.2021

Голема грешка е Законот за легализација на дивоградбите и уште поголема членот 41. Од тој закон со кој се запираат кривичните постапки против оние што беа свесни дека прават кривично дело со градење без градежна дозвола, пишува поранешниот министер ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ има заложба за законот за легализирање на дивоградбите

Слободен Печат - 13.05.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва на гостувањето во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека и опозицијата има заложба во носењето на законот за легализирање на дивоградбите.

„Добро дојдовте во Република Дивоградба“: Твитер реакции за законот за легализација на дивоградбите

еМагазин - 13.05.2021

Лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи предизвика новото законско решение за легализација на дивоградбите, кое во македонското Собрание беше изгласано и од страна на пратеници на власта и опозицијата.

Петмина пратеници од владејачката коалиција побараа од Пендаровски да не го потпише Указот за законот за дивоградби

Вечер Прес - 13.05.2021

Со ургентно писмо петмина пратеници од владејачката коалиција побараа од претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува Указот за новиот Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, донесен во вторникот.

Еко-свест и Светскиот фонд за природа бараат од Пендаровски да го врати во Собранието спорниот закон за дивоградби

еМагазин - 13.05.2021

Да го врати Законот за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти во Собранието и да се одржат јавни расправи, бараат од претседателот на Северна Македонија, , Центарот за истражување и информирање за животна средина Еко-свест и ...

Еко-свест и Светскиот фонд за природа бараат Пендаровски да го врати законот за дивоградби

Независен - 13.05.2021

Еко-свест и Светскиот фонд за природа бараат од претседателот Стево Пендаровски да го врати во Собранието спорниот закон за дивоградби и да се одржат јавни расправи. -Со контроверзен наслов и контроверзна содржина Собранието вчера донесе Закон за ...

Ѓорѓи Спасов: Законот за легализација е грешка и на штета на СДСМ, Пендаровски да не потпишува

Фактор - 13.05.2021

Голема грешка е Законот за легализација на дивоградбите и уште поголема членот 41. од тој закон со кој се запираат кривичните постапки против оние што беа свесни дека прават кривично дело со градење без градежна дозвола, вели универзитетскиот ...

Реакција за донесувањето на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти

Вечер Прес - 13.05.2021

До: Претседателот на Република Северна Македонија Г-н Стево Пендаровски Предмет: Реакција за донесувањето на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти и барање за враќање на истиот во Собрание Почитуван Претседател г-н ...

Има уште време за градење на забранети места во „Република Дивоградба”

Вечер Прес - 13.05.2021

Сопствениците на платформите на Матка, на дивоградбата кај „Мавровка“, на угостителските објекти на Шапка и уште на десетици, ако не и стотици илјади градби подигнати без дозвола и на места на кои не е предвидено градење, го чекаат потписот на ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ има заложба за законот за легализирање на дивоградбите

+инфо - 13.05.2021

Николовски спомена дека Македонија влегува во рецесија, како и дека се очекува и натаму да расте инфлацијата, и уште повеќе да поскапуваат храната, електричната енергија и нафтата. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва на ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ има заложба за законот за легализирање на дивоградбите

Либертас - 13.05.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето вечерашно гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21 изјави дека и опозицијата има заложба во носењето на законот за легализирање на дивоградбите.

Здруженија бараат од Пендаровски да не го потпишува Законот за легализација на дивоградби

Press24 - 13.05.2021

Граѓански здруженија и Невладини организации бараат од претседателот на државата, Стево Пендаровски да го потпишува Законот за легализација на дивоградби. - Вашата улога е од круцијално значење за спречување на негативните последици од овој Закон не ...

„Левица“: СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

MTM - 13.05.2021

Од „Левица“ реагираат за законот за легализација на дивоградбите потенцирајќи дека ако подобро се погледне законското решение, јасна е тенденцијата за легализација на приватниот интерес - луксузот и комфорот на побогатите.

Законот за легализација е директен атак врз моменталното урбанистичко и просторно уредување

Република - 13.05.2021

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова, универзитетски професор по уставно право, експерт на ООН, ОБСЕ и Советот на Европа, беше една од петте народни избраници кои во вторникот во Собранието гласаа против донесување на Законот за утврдување на ...

Еко-свест и Светскиот фонд за природа бараат од Пендаровски да го врати во Собранието спорниот закон за дивоградби

24Инфо - 13.05.2021

Да го врати Законот за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти во Собранието на Република Северна Македонија и да се одржат јавни расправи, бараат од претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, Центарот за истражување и ...

Ѓорѓи Спасов: Законот за легализација е грешка и на штета на СДСМ, Пендаровски да не потпишува

Мак. Весник - 13.05.2021

Голема грешка е Законот за легализација на дивоградбите и уште поголема членот 41. од тој закон со кој се запираат кривичните постапки против оние што беа свесни дека прават кривично дело со градење без градежна дозвола, вели универзитетскиот ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ има заложба за законот за легализирање на дивоградбите

Курир - 13.05.2021

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва на гостувањето во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека и опозицијата има заложба во носењето на законот за легализирање на дивоградбите.

Николоски: Легализација ќе има само за оние градби кои се наменети за живеење, а не на деловни објекти, хотели или ...

Република - 13.05.2021

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва гостуваше во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека и опозицијата има заложба во носењето на законот за легализирање на дивоградбите. Николоски смета дека со овој закон, легализација ќе има само за ...

Здруженија бараат од Пендаровски да не го потпишува Законот за легализација на дивоградби

Скопје инфо - 13.05.2021

Граѓански здруженија и Невладини организации бараат од претседателот на државата, Стево Пендаровски да го потпишува Законот за легализација на дивоградби. -Вашата улога е од круцијално значење за спречување на негативните последици од овој Закон не ...

На Шар планина има околу 90 дивоградби

Lider - 13.05.2021

Токму кога е започната постапката за прогласување на Шар Планина за национален парк, Собранието изгласува Закон кој предвидува легализирање на сите дивоградби изградени до денот на стапување на сила на овој закон, дури и во заштитени подрачја, со ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ има заложба за законот за легализирање на дивоградбите

Нетпрес - 13.05.2021

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва на гостувањето во „Клик плус“ на ТВ21 рече дека и опозицијата има заложба во носењето на законот за легализирање на дивоградбите.

На Шар планина има околу 90 дивоградби

Скопје24 - 13.05.2021

Токму кога е започната постапката за прогласување на Шар Планина за национален парк, Собранието изгласува Закон кој предвидува легализирање на сите дивоградби изградени до денот на стапување на сила на овој закон, дури и во заштитени подрачја, со ...

Спасов: Силјановска овој пат е во право, голема грешка и погубен за СДСМ е Законот за легализација на дивоградби

365 - 13.05.2021

Голема грешка е Законот за легализација на дивоградбите, а уште поголема е членот 41 од истиот, со кој се запираат кривичните постапки против оние што „беа свесни дека прават кривично дело со градење без градежна дозвола“, пишува на Фејсбук ...

Силјановска: Законот за легализација на дивоградби е феномен непознат во меѓународното право

365 - 13.05.2021

Гордана Силјановска Давкова, универзитетска професорка по уставно право и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, чиј глас беше еден од петте „против“ Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, а кој јавноста го доживеа како казна за ...

ВМРО-ДПМНЕ се залага за носење на Законот за легализирање на дивоградбите

Локално - 13.05.2021

Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва на „ТВ21“ изјави дека и опозицијата има заложба во носењето на Законот за легализирање на дивоградбите. Николоски смета дека со овој закон, легализација ќе има само за оние градби кои се ...

Спасов: Штета што ниту еден пратеник од СДСМ не се спротивстави на Законот за дивоградби

Локално - 13.05.2021

Голема грешка е Законот за легализација на дивоградбите и уште поголема членот 41. од тој закон со кој се запираат кривичните постапки против оние што беа свесни дека прават кривично дело со градење без градежна дозвола, пишува на својот Фејсбук ...

Граѓанските организации побараа од Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградби

Мета - 13.05.2021

Граѓанските организации „О2 Иницијатива“, „Еко-свест“ и Светскиот фонд за природа апелираа до претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува указот за прогласување на спорниот Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти и ...

Спасов: Голема грешка е новиот Закон за легализација на дивоградбите

Локално - 13.05.2021

Поранешниот министер за правда и амасадор, Ѓорѓи Спасов на својот фејсбук профил напиша дека голема грешка на власта е Законот за легализација на дивоградбите. Тој истакна дека пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска е во право по ова ...

Ќе им удри ли контра Пендаровски на припитомувачите на дивоградбите?

Скопско Ехо - 13.05.2021

Не стувнуваат негативните реакции на донесениот Закон за легализација на дивоградбите. Голем дел од граѓаните и невладиниот сектор не прифаќа постојано да се дава можност дивоградбитер да се легализираат.

Погребана ли е правната држава? Нова масовна легализација на дивоградби

Окно - 13.05.2021

Извор на текстот: Дојче веле Се отвара ли простор за нови злоупотреби и никнување на дивоградби на секој чекор или ќе се стави крај на бесправното градење во Северна Македонија? Ваквата дилема се отвори откако македонското Собрание по скратена ...

Шефот на државата на потег: Ќе го потпише ли Пендаровски, Законот за дивоградби?

Локално - 13.05.2021

Собранието го изгласаат Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, како нуспојава е донесена практично амнестија на сите обвинети за кривичното дело Бесправно градење.

Шефот на државата никако да пресече – во негови раце е спасот од легализација на криминално градење

Expres - 13.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски, сè уште нема донесено одлука дали да го потпише Указот од Законот со кој се овозможува легализација на актуелните и новите дивоградби, како и амнестија на оние кои сториле кривично дело бесправно градење.

Зошто Силјановска гласаше против законот за легализација на дивоградбите (ВИДЕО)

Expres - 13.05.2021

Пратеничката и носител на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица 1 професорката Гордана Силјановска Давкова гласаше против усвојувањето на Законот за легализирање на дивоградбите.

Скандалозна одлука на Собранието: Изгласана амнестија за Стевче Јакимовски

360 степени - 12.05.2021

Членот 41 од Законот, додаден на предлог на ВМРО-ДПМНЕ, предвидува да запрат сите кривични и граѓански постапки кои се во тек, а се поврзани со изградба на бесправни објекти (од значење за Републиката и локално значење).

Со новиот закон за дивоградби се спасуваат Латас, Стевчо и градителите кај Мавровка и американска амбасада

Сакам да кажам - 12.05.2021

Со вчерашната одлука на 72-ца пратеници од власта и опозицијата во Собранието да го изгласаат Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, како нуспојава е донесена практично амнестија на сите обвинети за кривичното дело ...

Пендаровски ќе го разгледа законот за легализација на дивоградби, па ќе одлучи дали да го потпише указот

360 степени - 12.05.2021

Законот за дивоградби што вчера го изгласа Собранието денеска е доставен до претседателот на државата, потврдија од кабинетот на Пендаровски. Како што информираат од кабинетот, претседателот ќе го разгледа, по што ќе донесе одлука дали ќе го потпише ...

Антикорупциска ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд за Законот за легализација на дивоградби

360 степени - 12.05.2021

Државната комисија за спречување на корупцијата е на мислење да поднесе иницијатива до Уставниот суд за вчера донесениот Закон за легализација на дивоградбите. „Ако Законот за легализација на дивоградбите стапи во сила, тогаш можеме да ставиме крст ...

Легализација на дивото градење

Призма - 12.05.2021

„Ако не пројде сега, ќе пројде со следниот закон“. Ова е пораката што Законодавниот дом им ја испрати на граѓаните со натпартиското изгласување на новиот закон за легализација на дивоградбите, донесен по скратена постапка со 72 гласа „за“ и од ...

Погребана ли е правната држава? Нова масовна легализација на дивоградби

Deutsche Welle - 12.05.2021

Се отвара ли простор за нови злоупотреби и никнување на дивоградби на секој чекор или ќе се стави крај на бесправното градење во Северна Македонија? Се отвара ли простор за нови злоупотреби и никнување на дивоградби на секој чекор или ќе се стави ...

Влада: Со Законот за легализација на дивоградби ќе се спречи урбаното дивеење

360 степени - 12.05.2021

Погрепни се тезите дека се и сешто ќе се легализира е ставот на Владата за Законот за легализација на дивоградбите. Владините портпароли на денешната прес-конференција посочија дека нема да може да се легализираат дивоградби во заштитено подрачје ...

Демократски сојуз бара Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите

360 степени - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бара претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува указот. Според партијата на Павле Трајанов, со законот ќе се привилегираат оние кои ги ...

Закон за дивоградби: Амнестија од одговорност и вовед во градежен хаос

Deutsche Welle - 12.05.2021

Амнестијата за дивоградбите, би можела да значи ослободување од одговорност и на оние коишто ги прекршиле законите со бесправно градење. Шефот на државата Стево Пендаровски не кажува дали ќе го потпише законот.

Хоџа: Со Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти ќе се спречи урбанистичкото дивеење

Слободен Печат - 12.05.2021

Со Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти што вчера беше усвоен во Собранието, ќе се реши урбанистичкото дивеење, велат од Владата. Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да се легализира, ...

Новиот закон за легализација на дивоградби значи ослободување од одговорност на сите обвинети

Канал5 - 12.05.2021

Можност да им се овозможи на граѓаните да си ги легализираат објектите во кои со години живеат или можност за озаконување на криминални градби изградени скоро? Овие дилеми се отворија откако синоќа во Собранието во скратена постапка и консензус меѓу ...

Георгиески: Законот за дивоградби не важи за бесправно изградените објекти во Охридскиот регион

Слободен Печат - 12.05.2021

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески по повод вчера усвоениот Закон за легализирање дивоградби појасни дека станува збор за правен акт со кој се уредува правниот статус на бесправно изградени објекти, но истиот не важи за спорни објекти ...

Георгиески: Законот за дивоградби не важи за бесправно изградените објекти во Охридскиот регион

Сител - 12.05.2021

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески по повод вчера усвоениот Закон за легализирање дивоградби појасни дека станува збор за правен акт со кој се уредува правниот статус на бесправно изградени објекти, но истиот не важи за спорни објекти во ...

Закон за дивоградби- награда за криминалот, казна за легалистите

Р.С.Европа - 12.05.2021

Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти кој го изгласа Собранието отвора можност од судски процеси да се спасат обвинетите за бесправно градање, а го отвора и прашањето каква порака се праќа ако е можна легализација ...

Морачанин: Собранието испрати лоша порака дека законите може и да не се почитуваат

МКД - 12.05.2021

Пратеничката и претседател на ДОМ Маја Морачанин вели дека Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти испраќа лоша порака дека и натаму може нелегално да се гради и дека кога тогаш изграденото ќе биде легализирано.

Законот за дивоградби ќе го спаси Стевче Јакимовски од судскиот предмет за кој му се суди?!

Фокус - 12.05.2021

Новиот Закон за дивоградби кој вчера доби амин од Собранието, задира и во судската власт, односно предвидува еден вид на амнестија, бидејќи предвидува да се стопираат сите граѓански и кривични постапки што се во тек, а се поврзани со изградба на ...

Давитковски: Бесмислена, противзаконска и предизборна е легализацијата на дивоградбите која ја подржуваат сите власти и ...

Телма - 12.05.2021

Законските решенија за легализација на дивоградбите се бесмислени, бидејќи носат и своевидна амнестија на сите оние што досега граделе противзаконски, потенцира професорот Борче Давитковски кој смета дека законот има и предизборни цели, во очи на ...

Морачанин: Ако градите денес, утре ќе ви биде легализирана дивоградбата

Фокус - 12.05.2021

Законот за легализација на дивоградби ги дели луѓето на привилегирани кои имаат дивоградби и оние кои ги почитувале сите законски прописи, посочува пратеничката од ДОМ Маја Морачанин, која беше една од ретките што во Собранието не го поддржа ова ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

Канал5 - 12.05.2021

Секако без согласност од Министерството за животна средина конкретно нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подраја, зони во национални паркови итн. Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема ...

Хоџа: Погрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да се легализира

Сител - 12.05.2021

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на Законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот дом, ќе се реши урбанистичкото дивеење. „Погрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да ...

Бочварски: Граѓаните да продолжат со поднесување барања во наредните шест месеци за легализација на дивоградби откако ...

Слободен Печат - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Легализација на дивоградби: До граѓаните се праќа порака да продолжат да ги кршат законите

24 Вести - 12.05.2021

Дивоградба изградена на парцела која не била предвидена со планските документи, детални и генерални урбанистички планови, ќе може да се легализира со новиот Закон за кој гласаа 72 пратеници во скратена постапка, со што според пратеничката Маја ...

Законот за дивоградби ќе аменстира познати личности од кривичен прогон

МКД - 12.05.2021

Законот за легализација на дивоградби кој вчера беше донесен во Собранието на Македонија со широко мнозинство, има и една новина - предвидува да запрат сите кривични и граѓански постапки што се во тек, а се поврзани со изградба на бесправни објекти, ...

Кој ќе се спаси со новиот закон за дивоградби?

24 Вести - 12.05.2021

Кој се ќе куртули од кривични со Законот за легализација на дивоградбите ? . Антикорупциска размислува за иницијатива пред Уставен. Ќe ja отвори ли Законот за легализација на дивоградбите пандорината кутија и кој се ќе добие бенефит од тоа откако ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

ТВ21 - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Левица: СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

Канал5 - 12.05.2021

Ако малку подобро се погледне законското решение за дивоградби, кое на јавноста и беше понудено,а каде што како објекти за легализација се вброени и „базените“,јасна е тенденцијата за легализација на приватниот интерес - луксуз и комфор на ...

Амнестија за дивите градби и урбаната мафија – законот ги обедини власта и опозицијата

Телма - 12.05.2021

Поранешниот градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски практично ќе биде амнестиран за бесправно градење на објектот за општинската администрација. Нема да одговараат ниту новинарот Латас и неговите браќа за нелегалните куќи во Зелениково.

Дали Пендаровски ќе го потпише законот за дивоградби кој ја крена на нозе јавноста?

Сител - 12.05.2021

Можност за нова масовна легализација на дивоградбите со новиот закон изгласан вчера во Собанието. Законот доби поддршка и од власта и од опозицијата. „За“ гласаа 72, тројца беа воздржани, и само петмина против.

Донесен Законот за легализација на дивоградби, „02 Иницијатива“ реагира за неговата примена

Радио МОФ - 12.05.2021

По скратена постапка, Собранието на вчерашната седница го усвои Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Законот кој беше поддржан и од власта и опозицијата, беше изгласан со 72 гласа „за“ и 5 гласа „против“, а три ...

Ивановска: Ќе го дадеме пред Уставен суд законот за легализација на дивоградбите

МКД - 12.05.2021

Ако законот за легализација на дивоградбите стапи во сила, тогаш можеме да ставиме крст на сите други закони, затоа сме на мислење да поднесеме иницијатива до Уставниот суд, па тие судии нека ценат, изјави за МКД.мк претседателката на Комисијата за ...

Левица: СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

Сител - 12.05.2021

Ако малку подобро се погледне законското решение за дивоградбите, кое на јавноста и беше понудено, а каде што како објекти за легализација се вброени и „базените“, јасна е тенденцијата за легализација на приватниот интерес – луксузот и комфорот на ...

Зибери: Законот за легализација на дивоградби ги вознемири граѓаните

Фокус - 12.05.2021

Народниот правобранител Насер Зибери на Телма истакна дека новиот закон за легализација на дивоградбите предизвика дополнителна вознемиреност кај граѓаните. -За волја на вистината, сличен Закон ние имавме од 2012 година, со кој се предвидуваше ...

Пратениците од ЛДП, ДС и ДОМ со барање до Пендаровски

Канал5 - 12.05.2021

Пратениците од ЛДП, ДС и ДОМ со барање до Пендаровски да не го потпишува законот за правен статус на дивоградбите, се наведува во партиското соопштение. Пратениците Моника Зајкова и Боби Мојсоски од ЛДП, Павле Трајанов од ДС, Маја Морачанин и ...

Пратениците од ЛДП, ДС и ДОМ со барање до Пендаровски да не го потпишува законот за правен статус на бесправно ...

Слободен Печат - 12.05.2021

Пратениците Моника Зајкова и Боби Мојсоски од ЛДП, Павле Трајанов од ДС, Маја Морачанин и Мирослав Богдановски од ДОМ, бараат од претседателот на државата да не се потпише указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно ...

Пратеници апелираат до Пендаровски да не го потпишува законот за легализација на бесправно изградените објекти

МКД - 12.05.2021

Пратениците на ЛДП, ДС и ДОМ бараат од претседателот на државата да не го потпишува указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Од Левица велат дека се работи за уште една договорена амнестија ...

Левица: СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

Слободен Печат - 12.05.2021

Ако малку подобро се погледне законското решение за дивоградбите, кое на јавноста и беше понудено, а каде што како објекти за легализација се вброени и „базените”, јасна е тенденцијата за легализација на приватниот интерес – луксузот и комфорот на ...

Влада: Со Законот за дивоградби ќе се спречи урбанистичкото дивеење

Фокус - 12.05.2021

Со Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти што вчера беше усвоен во Собранието, ќе се реши урбанистичкото дивеење, велат од Владата. Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да се легализира, ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

Фокус - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Антикорупциска ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд за Законот за легализација на дивоградби

Алсат-М - 12.05.2021

Државната комисија за спречување на корупцијата е на мислење да поднесе иницијатива до Уставниот суд за вчера донесениот Закон за легализација на дивоградбите. „Ако Законот за легализација на дивоградбите стапи во сила, тогаш можеме да ставиме крст ...

Со Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти ќе се реши урбанистичкото дивеење, велат од ...

МКД - 12.05.2021

Со Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти што вчера беше усвоен во Собранието, ќе се реши урбанистичкото дивеење, велат од Владата. Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да се легализира, ...

Со новиот закон за дивоградби амнестиран е Стевче Јакимовски

Слободен Печат - 12.05.2021

Членот 41 од Законот, додаден на предлог на ВМРО-ДПМНЕ, предвидува да запрат сите кривични и граѓански постапки што се во тек, а се поврзани со изградба на бесправни објекти (од значење за Републиката и локално значење).

Демократски Сојуз: Претседателот Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградбите, мора да се спречи беззаконието

Слободен Печат - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот со што ќе се спречи беззаконието во државата и да се привилегираат оние кои ги ...

Демократски сојуз: Претседателот Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградби

Сител - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот со што ќе се спречи беззаконието во државата и да се привилегираат оние кои ги ...

ДС: Претседателот Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградби

Алсат-М - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот со што ќе се спречи беззаконието во државата и да се привилегираат оние кои ги ...

Демократски сојуз: Претседателот Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградби

Канал5 - 12.05.2021

Има објекти изградени во заштитени зони, што е спротивно на деталните урбанистички планови и објекти кои ја попречуваат реализацијата на урбанистичките планови. Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно ...

Пендаровски прво ќе го разгледа законот за дивоградби, па ќе одлучи за потпис

Р.С.Европа - 12.05.2021

Законот за дивоградби што вчера го изгласа Собранието денеска е доставен до претседателот на државата. Како што информираат од неговиот кабинет, претседателот ќе го разгледа, по што ќе донесе одлука дали ќе го потпише Указот.

Пендаровски ќе го разгледа Законот за дивоградби, па ќе одлучи дали ќе го потпише Указот

Фокус - 12.05.2021

Законот за дивоградби денеска е доставен до претседателот Стево Пендаровски. Од неговиот кабинет велат дека претседателот ќе го разгледа законот, по што ќе донесе одлука дали ќе го потпише Указот.

Донесен Законот за легализација на дивоградби- гласаа и власта и опозицијата

Независен - 12.05.2021

Со амин на пратениците од власта и опозцијата, вчера попладне е донесен нов Законот за легализација на дивоградби. Имаше 72 гласа „за“, 3 „воздржан“ и 5 „против“. Од овој закон се исклучени дивоградбите во границите на Охридскиот регион, како и ...

Пратениците од ЛДП, ДС и ДОМ со барање до Пендаровски да не го потпишува законот за правен статус на бесправно ...

Вечер Прес - 12.05.2021

Пратениците Моника Зајкова и Боби Мојсоски од ЛДП, Павле Трајанов од ДС, Маја Морачанин и Мирослав Богдановски од ДОМ, бараат од претседателот на државата да не се потпише указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно ...

Левица: СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

+инфо - 12.05.2021

Она што мора да се потенцира е дека, овој закон беше договорен на лидерската средба, одржана за одложување на пописот. Токму на предлог на амандман на ВМРО-ДПМНЕ, со овој закон се предвидува да запрат сите кривични и граѓански постапки што се во ...

СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите, велат од Левица

ММС - 12.05.2021

Ако малку подобро се погледне законското решение за дивоградбите, кое на јавноста и беше понудено, а каде што како објекти за легализација се вброени и „базените”, јасна е тенденцијата за легализација на приватниот интерес – луксузот и комфорот на ...

Бочварски се правда: Во заштитени подрачја ќе се легализира само со одобрение од Министерство за животна средина

+инфо - 12.05.2021

Министерот тврди дека целта со овој закон е плаќањето на пенали којшто е одреден, не легализација или ставање во правна рамка по едно евро за квадратен метар, туку полни комуналии колку што се плаќаат во матичната општина, плус 50 проценти казнени ...

Пратениците од ЛДП, ДС и ДОМ со барање до Пендаровски да не го потпишува законот за правен статус на бесправно ...

еМагазин - 12.05.2021

Пратениците и од ЛДП, од ДС, и од ДОМ, бараат од претседателот на државата да не се потпише указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

Георгиески: Законот за дивоградби не важи за бесправно изградените објекти во Охрид

Независен - 12.05.2021

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, по повод вчера усвоениот Закон за легализирање дивоградби појасни дека станува збор за правен акт со кој се уредува правниот статус на бесправно изградени објекти, но истиот не важи за спорни објекти ...

Хоџа: Со Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти ќе се спречи урбанистичкото дивеење

Независен - 12.05.2021

Со Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти што вчера беше усвоен во Собранието, ќе се реши урбанистичкото дивеење, велат од Владата. Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да се легализира, ...

Хоџа: Со Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти ќе се спречи урбанистичкото дивеење

Либертас - 12.05.2021

– Со Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти што вчера беше усвоен во Собранието, ќе се реши урбанистичкото дивеење, велат од Владата. Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да се легализира, ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

Либертас - 12.05.2021

– Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот ...

Со новиот закон за легализација на дивоградби ќе се спасат Латас, Стевчо Јакимовски, градителите кај Мавровка?

еМагазин - 12.05.2021

Порталот пишува дека со усвојување на новиот закон за легализација, како нуспојава е донесена практично амнестија на сите обвинети за кривичното дело Бесправно градење. Порталот се повикува на членот 41 од овој закон, а кој предвидува да се запират ...

Што се и каде ќе може да се легализира: Усвоен законот за легализација на дивоградби

еМагазин - 12.05.2021

Македонското Собрание вчера по скратена постапка го изгласа Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. За Законот 72 пратеници гласа „за“, тројца беа воздржани, а пет „против“.

Без согласност од МЖСПП нема да може да се легализира објект во заштитена зона, Охридскиот регион исклучок во законот

OhridNews - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Георгиески: Законот за дивоградби не важи за бесправно изградените објекти во Охридскиот регион

Вечер Прес - 12.05.2021

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески по повод вчера усвоениот Закон за легализирање дивоградби појасни дека станува збор за правен акт со кој се уредува правниот статус на бесправно изградени објекти, но истиот не важи за спорни објекти во ...

Законот за дивоградби не важи за бесправно изградените објекти во Охридскиот регион, вели градоначалникот Георгиески

еМагазин - 12.05.2021

Градоначалникот на Охрид, по повод вчера усвоениот Закон за легализирање дивоградби појасни дека станува збор за правен акт со кој се уредува правниот статус на бесправно изградени објекти, но истиот не важи за спорни објекти во рамки на Охридскиот ...

360Степени: Скандалозна одлука на Собранието: Изгласана амнестија за Стевче Јакимовски

Либертас - 12.05.2021

Членот 41 од Законот, додаден на предлог на ВМРО-ДПМНЕ, предвидува да запрат сите кривични и граѓански постапки што се во тек, а се поврзани со изградба на бесправни објекти (од значење за Републиката и локално значење).

Антикорупциска ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд за Законот за легализација на дивоградби

Либертас - 12.05.2021

Државната комисија за спречување на корупцијата е на мислење да поднесе иницијатива до Уставниот суд за вчера донесениот Закон за легализација на дивоградбите. „Ако Законот за легализација на дивоградбите стапи во сила, тогаш можеме да ставиме крст ...

Погребана ли е правната држава? Нова масовна легализација на дивоградби

Либертас - 12.05.2021

Се отвара ли простор за нови злоупотреби и никнување на дивоградби на секој чекор или ќе се стави крај на бесправното градење во Северна Македонија, пишува Дојче веле . Се отвара ли простор за нови злоупотреби и никнување на дивоградби на секој ...

Антикорупциска ќе покрене постапка пред Уставен суд за законот за дивоградбите

Независен - 12.05.2021

Државната комисија за спречување на корупцијата ќe поднесе иницијатива до Уставниот суд за вчера донесениот Закон за легализација на дивоградбите. „Ако Законот за легализација на дивоградбите стапи во сила тогаш можеме да ставиме крст на сите други ...

Демократски сојуз: Пендаровски да не го потпишува Законот за дивоградбите

+инфо - 12.05.2021

Има објекти изградени во заштитени зони, што е спротивно на деталните урбанистички планови и објекти кои ја попречуваат реализацијата на урбанистичките планови, наведуваат од партијата на Павле Трајанов.

ПРАТЕНИЦИ ОД ПОМАЛИТЕ ПАРТИИ ОД ВЛАСТА МУ ПИШАА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - со Законот за легализација на дивоградбите ќе се ...

Фактор - 12.05.2021

Петмина пратеници од помалите политички партии, кои му припаѓаат на владејачкото мнозинство, ја алармираа јавноста и му пишаа ургентно писмо на шефот на државата Стево Пендаровски, да не го потпишуува Законот за легализација на дивоградбите, кој ...

Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден, тврди министерот Бочварски

еМагазин - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски, , коментирајќи ги реакциите за членот од новиот Закон ...

За Антикорупциска Законот за легализација на дивоградбите нема логика: Ако стапи во сила тогаш можеме да ставиме крст ...

+инфо - 12.05.2021

Ако Законот за легализација на дивоградбите стапи во сила тогаш можеме да ставиме крст на сите други закони. Затоа сме на мислење да поднесеме иницијатива до Уставниот суд, па судиите нека ценат, изјави за медиуми претседателката на Антикорупциската ...

ДС: Пендаровски да не го потпишува Законот за дивоградбите

Либертас - 12.05.2021

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот со што ќе се спречи беззаконието во државата и да се ...

Партијата на Павле Трајанов бара шефот на државата да не го потпишува законот за дивоградби, тоа е на штета на чесните ...

Фактор - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти. Од партијата бараат претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот, со што ќе се спречи беззаконието во државата, како и ...

Трајанов: Претседателот да не го потпишува законот за легализација на дивоградбите

Независен - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти.Од партијата бараат претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот, со што ќе се спречи беззаконието во државата, како и привилегирањето ...

Зибери: Законот за легализација на дивоградби ги вознемири граѓаните

Либертас - 12.05.2021

Народниот правобранител Насер Зибери на Телма истакна дека новиот закон за легализација на дивоградбите предизвика дополнителна вознемиреност кај граѓаните. -За волја на вистината, сличен Закон ние имавме од 2012 година, со кој се предвидуваше ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

Независен - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

iPortal - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може се и сешто да се легализира

Press24 - 12.05.2021

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на Законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот дом, ќе се реши урбанистичкото дивеење. „Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да ...

Георгиески: Законот за дивоградби не важи за бесправно изградените објекти во Охридскиот регион

24Инфо - 12.05.2021

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески по повод вчера усвоениот Закон за легализирање дивоградби појасни дека станува збор за правен акт со кој се уредува правниот статус на бесправно изградени објекти, но истиот не важи за спорни објекти ...

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може се и сешто да се легализира

MTM - 12.05.2021

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на Законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот дом, ќе се реши урбанистичкото дивеење. „Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да ...

Георгиески: Законот за дивоградби не важи за бесправно изградените објекти во Охридскиот регион

Press24 - 12.05.2021

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески по повод вчера усвоениот Закон за легализирање дивоградби појасни дека станува збор за правен акт со кој се уредува правниот статус на бесправно изградени објекти, но истиот не важи за спорни објекти во ...

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд за Законот за легализација на дивоградби

Нетпрес - 12.05.2021

Државната комисија за спречување на корупцијата е на мислење да поднесе иницијатива до Уставниот суд за вчера донесениот Закон за легализација на дивоградбите. „Ако Законот за легализација на дивоградбите стапи во сила, тогаш можеме да ставиме крст ...

Со новиот закон за дивоградби амнестиран е Стевче Јакимовски

24Инфо - 12.05.2021

Според членот 41 од Законот за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти, додаден на предлог на ВМРО-ДПМНЕ, предвидува да се стопираат сите граѓански и кривични постапки кои се во тек и кои произлегуваат од постапки за отстранување ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

24Инфо - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Скандалозна одлука на Собранието: Изгласана амнестија за Стевче Јакимовски

Мак. Весник - 12.05.2021

Членот 41 од Законот, додаден на предлог на ВМРО-ДПМНЕ, предвидува да запрат сите кривични и граѓански постапки што се во тек, а се поврзани со изградба на бесправни објекти (од значење за Републиката и локално значење).

ДКСК ќе го даде пред Уставен суд законот за легализација на дивоградбите

24Инфо - 12.05.2021

Државната комисија за спречување на корупција е на мислење да поднесе иницијатива до Уставниот суд за вчера донесениот закон за легализација на дивоградбите, изјави за МКД.мк претседатлката на ДКСК, Билјана Ивановска.

Петмина пратеници бараат од Пендаровски да не го потпише Законот за дивоградби

24Инфо - 12.05.2021

Петмина пратеници од политичките партии од владејачкото мнозинство, денеска му испратија писмо на претседателот Стево Пендаровски во кое бараат да не го потпишува скандалозниот закон за легализација на дивоградбите, кој вчера го изгласа Собранието.

Пендаровски ќе го разгледа законот за дивоградби, па ќе одлучи дали да го потпише указот

Press24 - 12.05.2021

Законот за дивоградби што вчера го изгласа Собранието денеска е доставен до претседателот на државата, потврдија од кабинетот на Пендаровски. Како што информираат од кабинетот, претседателот ќе го разгледа, по што ќе донесе одлука дали ќе го потпише ...

„Левица“: СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

Press24 - 12.05.2021

Од „Левица“ реагираат за законот за легализација на дивоградбите потенцирајќи дека ако подобро се погледне законското решение, јасна е тенденцијата за легализација на приватниот интерес – луксузот и комфорот на побогатите.

Законот за дивоградби кој ја крена на нозе јавноста: Дaли Пендаровски ќе го потпише ?

Lider - 12.05.2021

Можност за нова масовна легализација на дивоградбите со новиот закон изгласан вчера во Собанието. Законот доби поддршка и од власта и од опозицијата. „За“ гласаа 72, тројца беа воздржани, и само петмина против.

Демократски сојуз го повика Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградбите

Lider - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бара претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот со што ќе се спречи беззаконието во државата и да се привилегираат оние кои ги ...

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Н.Македонија - 12.05.2021

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот дом, ќе се реши урбанистичкото дивеење. Прогрешна е тезата дека ќе може сѐ и сешто во секое подрачје да ...

ДС: Пендаровски да не го потпишува Законот за дивоградбите

Нетпрес - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот со што ќе се спречи беззаконието во државата и да се привилегираат оние кои ги ...

Левица: СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

Антропол - 12.05.2021

Левица со соопштение до јавност за законското решение за легализација на дивоградбите, кое ги опфаќа дивоградби во заштитени подрачја, национални паркови, природни резервати, споменици на природата, подрачја на заштитено недвижно културно ...

Хоџа: Со Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти ќе се спречи урбанистичкото дивеење

iPortal - 12.05.2021

Со Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти што вчера беше усвоен во Собранието, ќе се реши урбанистичкото дивеење, велат од Владата. Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да се легализира, ...

Левица: СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

Мак. Весник - 12.05.2021

Ако малку подобро се погледне законското решение за дивоградбите, кое на јавноста и беше понудено, а каде што како објекти за легализација се вброени и „базените“, јасна е тенденцијата за легализација на приватниот интерес – луксузот и комфорот на ...

Демократски сојуз: Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградбите

24Инфо - 12.05.2021

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот со што ќе се спречи беззаконието во државата и да се привилегираат оние кои ги ...

Легализацијата на дивоградбите во заштитени подрачја ќе оди преку Министерството за животна средина

Република - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

ДКСК ќе го „прочешла“ новодонесениот Закон за легализација на дивоградби

Скопје инфо - 12.05.2021

Државната комисија за спречување на корупцијата планира да поднесе иницијатива до Уставниот суд за новодонесениот Закон за легализација на дивоградбите. „Ако Законот за легализација на дивоградбите стапи во сила, тогаш можеме да ставиме крст на сите ...

Демократскиот сојуз бара од Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградби

Н.Македонија - 12.05.2021

Демократскиот сојуз (ДС) не го поддржува законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува, со што ќе се спречи беззаконието во државата и да се привилегираат оние што ги ...

Бочварски: Во заштитени подрачја ќе се легализира само со одобрение од Министерство за животна средина

Нетпрес - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сè и сешто да се легализира

Точка - 12.05.2021

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на Законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот дом, ќе се реши урбанистичкото дивеење. „Прогрешна е тезата дека ќе може се и сешто во секое подрачје да ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

Кајгана - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Бесправно изградени објекти според Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти

Академик - 12.05.2021

Собранието го донесе Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Со овој закон се уредуваaт начинот, постапката и условите за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти.

Зибери: Законот за легализација на дивоградби предизвика дополнителна вознемиреност кај граѓаните

Локално - 12.05.2021

Народниот правобранител на Република Северна Македонија, Насер Зибери во своето гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија истакна дека последното дополнување на Законот за легализација на дивоградби предизвика дополнителна вознемиреност ...

Морачанин: Новиот закон за легализирање дивогради спроведува селективна правда

Локално - 12.05.2021

Законот за легализирање дивогради е дискриминирачки во однос на граѓаните кои ги почитуваат правните процедури, изјави за „Локално“ пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин. Неговото изгласување со 72 гласа за неа е непријатно изненадување, особено ако ...

Бочварски: Членот за легализација на дивоградби во заштитени подрачја е внимателно одреден

Frontline - 12.05.2021

Без согласност од Министерството за животна средина и просторно планирање нема да може да се стави во правна рамка објект во заштитени подрачја, истакна денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, коментирајќи ги реакциите за членот од ...

Усвоен законот за дивоградби – има уште време да си доизградите на диво

Порта 3 - 12.05.2021

Македонското Собрание на вчерашната седница по скратена постапка го усвои Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Како ретко кој закон, овој беше поддржан и од власта и од опозицијара со 72 гласа „за“, три „воздржан“ и ...

СДСМ и ДПМНЕ здружено ќе го легализираат криминалот направен со дивоградбите

Опсервер - 12.05.2021

Ако малку подобро се погледне законското решение за дивоградбите, кое на јавноста и беше понудено, а каде што како објекти за легализација се вброени и „базените“, јасна е тенденцијата за легализација на приватниот интерес – луксузот и комфорот на ...

Влада: Со законот ќе се спречи урбаното дивеење

Локално - 12.05.2021

Погрешни се тезите дека „сè и сешто ќе се легализира”. За да се легализира, на пример во заштитено подрачје, треба согласност да се добие од надлежен орган, министерство или друга институција, ако не го загрозуваат тоа подрачје.

Ивановска: Ако легализацијата на дивоградбите стапи во сила, „ставете крст…“

Expres - 12.05.2021

„Ако Законот за легализација на дивоградбите стапи во сила, тогаш можеме да ставиме крст на сите други закони…’ вели претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска во изјава за МКД.мк.

Зошто ќе ни се градежни инспектори и ДУП-ови кога сите дивоградби стануваат питоми?

Скопско Ехо - 12.05.2021

Потребни ли се веќе градежни инспектори, ДУП-ови околу кои последниве месеци се кршат копја и водат дебати? Откако вчера се донесе новиот Закон за легализација на дивоградбите се чини дека веќе не се толку неопходни.

Најчевска за Законот за легализација на дивоградбите: Сега е на ред претседателот на државата

Локално - 12.05.2021

Професорката Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил му упати апел на претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за легализација на дивоградбите, бидејќи како што вели таа ова е правиот момент за тоа.

Демократски сојуз бара Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградбите

Скопско Ехо - 12.05.2021

П ретседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува законот за легализација на дивоградбите со што ќе се спречи беззаконието во државата , побара денеска партијата Демократски сојуз.

Пендаровски прво ќе го види текстот на законот за легализирање на дивоградбите, па ќе одлучи дали ќе го потпише указот

PressingTV - 12.05.2021

Указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти денеска е доставен од Собранието на Република Северна Македонија. Претседателот Стево Пендаровски ќе го разгледа текстот на законот, по што ќе донесе одлука ...

Пратениците од ЛДП, ДС и ДОМ со барање до Пендаровски да не го потпишува законот за правен статус на бесправно ...

PressingTV - 12.05.2021

Пратениците Моника Зајкова и Боби Мојсоски од ЛДП, Павле Трајанов од ДС, Маја Морачанин и Мирослав Богдановски од ДОМ, бараат од претседателот на државата да не се потпише указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно ...