TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Контра Македонија

Вест - 17.01.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Кој ќе победи во судирот меѓу оние што се за Александар против оние што се за Тоше, ќе биде прашање за државен испит Уште еден успех за Македонија. Пак сме меѓу првите четири земји во Европа.

Тања Каракамишева: Доста беше од лажни професорски авторитети

Press24 - 17.01.2015

“Професорите реално се исплашија од законската обврска за објавување на научни трудови со импакт фактор во реномирани списанија реферирани во најпознатата база на списанија Web of Science.

Горан Јанев: Kарикатура од Закон што ќе ја осакати академската дејност!

Фактор - 17.01.2015

Иако новиот Закон за високо образование го помина собранискиот филтер и беше изгласан со мнозинство гласови на владејачките партии, за Професорскиот пленум сеуште се спорни неговите постулати кои, според нив, ја урнисуваат академската автономија, ...

(ВИДЕО) Нова акција на Студентски пленум: Борбата продолжува, и нема да запре

Sky - 17.01.2015

Нова акција на Студентски пленум: Борбата продолжува, и нема да ...

Контра протестите како редовна појава

24 Вести - 16.01.2015

Контра-протест на речиси секој протест или собир на граѓани, кои изразуваат револт против одредена политика, одлука или реформа на власта – феномен кој е се поприсутен во последниве неколку години.

Дебата за измените во високото образование

Алсат-М - 16.01.2015

Квалитетот на високото образование во Македонија е катастрофален и реформите се неопходни. Ова беа заклучоците на гостите во синоќешната емисија „Патот кон“ на Алсат. По усвојувањето на одредбите за државен испит, Абдулменаф Беџети, истакна дека ...

[Видео] Борбата продолжува! – акција на Студентскиот пленум

Радио МОФ - 16.01.2015

Студентите, активисти на Студентскиот пленум објавие видеоснимка од нивната последна акција – транспарентите со натписи „Стоп за лошите реформи“ и „Солидарност“ осамнаа на зградите на техничките факултети на ...

Обидот за ред, ќе направи хаос во образованието

Р.С.Европа - 16.01.2015

Од Професорскиот и од Студентскиот пленум забележуваат дека големи реформи во образованието не може да се прават без учество на најзасегнатите и без опсежна анализа. Менување на целиот концепт на студирање според Болоња.

ИНТЕРВЈУ МАЛЕСКА: Професорите не се ангели, но најавената реформа е одмазднички чин на приучени докторанти!

Фактор - 16.01.2015

Одговорноста за квалитетот на образованито лежи кај професорите, факултетите во целина и универзитетот и кај образовната политика на владата. Академската заедница не е виновна што има слаб квалитет во образованито,вели во интервју проф.

Законот за високо образование чека на потпис кај Иванов

Утрински - 15.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов се' уште не го потпишал Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Законот за високо образование, кој предизвика бурни реакции во професорската и студентската заедница.

СДСМ: Измените на Законот упад во автономијата на универзитетите

Утрински - 15.01.2015

СДСМ денеска оцени дека донесените измени на Законот за високо образование и воведувањето на државниот испит за студентите го загрозува уставно загарантираното право на студирање и претставува упад во автономијата на универзитетите.

Законот изгласан, професорите и студентите очекуваат вето од Иванов

24 Вести - 15.01.2015

И покрај бројните апели до академсксата заедница и студентите, пратениците од владејачките партии во собранието, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, ги изгласаа измените во Законот за високо образование со 67 гласови „за“, девет „против“ и ниту еден воздржан.

СДСМ:Измените на Законот за високо образование упад во автономијата на универзитетите

Канал5 - 15.01.2015

СДСМ денеска оцени дека донесените измени на Законот за високо образование и воведувањето на државниот испит за студентите го загрозува уставно загарантираното право на студирање и претставува упад во автономијата на универзитетите.

Пленумците го погребаа високото образование

Телма - 15.01.2015

Суспензивно вето од претседателот Иванов. Ова е барањето коие го истакнаа членовите на студентскиот пленум. Откако државниот испит доби зелено светло од пратениците, тие заедно со дел од професорите, синоќа пред Собранието го „погребаа“ високото ...

Донесен е законот за високото образование

Телма - 15.01.2015

Доцна попладнето, измените на Законот за високото образование, добија 67 гласа за и 9 против, како и Бадинтерова поддршка. Прифатени се 20-тина предлози на универзитетите за подобрување на Законот, смета мнозинството.

„Студентски пленум“: Го уништивте патот по кој треба да се издигнеме како граѓани!

+инфо - 15.01.2015

„Студентски пленум“ по донесувањето на измените на Законот за високо образование, смета дека е уништена идејата дека студентите се дел од македонското општество. И покрај трите масовни протести и аргументирани спротиставувања на предложените ...

ВИДЕО Николиќ: Екстерно нема да има!

+инфо - 15.01.2015

Донесените измени на Законот за високото образование власта на Никола Груевски и воведувањето таканаречен државен испит го загрози уставно загарантираното право на студирање и направи упад во автономијата на универзитетите.

Николиќ: СДСМ ќе го укине екстерното, Власта ќе одговара за насилните политики

Нова ТВ - 15.01.2015

- Донесените измени во Законот за високото образование, власта на Никола Груевски и воведувањето на т.н државен испит, го загрози уставно загарантираното право на студирање и направи упад во автономијата на универзитетите.

(ВИДЕО) СДСМ: Екстерно нема да има!

А1 On - 15.01.2015

Донесените измени на Законот за високото образование власта на Никола Груевски и воведувањето т. н државен испит, го загрози уставно загарантираното право на студирање и направи упад во автономијата на универзитетите, рече Љубиша Николиќ од СДСМ.

СДСМ: Ќе го укинеме екстерното тестирање

Макфакс - 15.01.2015

Донесените измени на Законот за високото образование власта на Никола Груевски и воведувањето т. н државен испит, го загрози уставно загарантираното право на студирање и направи упад во автономијата на универзитетите, рече во четврток на прес ...

СДСМ:Измените на Законот за високо образование упад во автономијата на универзитетите

Телеграф - 15.01.2015

Измените се донесени без минимум дебата, без да се земат предвид ставовите на студентите, професорите и широката општествена јавност, истакна Љубиша Николиќ од СДСМ СДСМ денеска оцени дека донесените измени на Законот за високо образование и ...

СДСМ: Ќе го укинеме екстерното тестирање

Р.С.Европа - 15.01.2015

СДСМ денеска оцени дека донесените измени на Законот за високо образование и воведувањето на државниот испит за студентите го загрозува уставно загарантираното право на студирање и претставува упад во автономијата на универзитетите.

Погубен закон, но ги размрда професорите и студентите

Р.С.Европа - 15.01.2015

Власта го донесе Законот за високо образование и покрај бројните противења. Тоа ќе биде погубно за образованието, но сепак придонесе за раздвижување на академската заедница. Собранието ги усвои предлог измените во Законот за високо образование и ...

Професорите и студентите „го погребаа“ високото образование

Sky - 15.01.2015

Околу 150 професори, студенти и граѓани кои ги поддржуваат, со свеќи в раце, се собраа вечерва пред Собранието за да го „погребат“ високото образование. Погребот на високото образование почна половина час откако пратениците во Собранието ги усвоија ...

„Студентски пленум“: Не стивнуваме и не се откажуваме

Sky - 15.01.2015

„Студентски пленум“ реагираше на донесувањето на Законот за високо образование. Тие на својата фејсбук-страница напишаа дека со тоа е погребана автономијата на универзитетите и идејата дека студентите се дел од ова општество.

СДСМ: Ќе го укинеме екстерното тестирање

Sky - 15.01.2015

Со донесените измени на Законот за високо образование и со воведувањето т.н. државен испит, власта на Никола Груевски го загрози уставно загарантираното право на студирање и направи упад во автономијата на универзитетите.

Студенти и професори: Ќе прават нешто, ама прво чекаат на Иванов

Sky - 15.01.2015

Професорскиот и студентскиот пленум сè уште немаат конкретни чекори кои планираат да ги преземат откако пратениците вчера го изгласаа Законот за високо образование. И од двата пленума велат дека немаат намера да се откажат од барањето да се повлече ...

„Професорски пленум“ бара од Иванов да не го потпишува законот за високо образование

Sky - 15.01.2015

Професорите од „Професорски пленум“ денеска му испратија писмо на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, со кое бараат да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование.

СДСМ порачува: Екстерно тестирање нема да има!

Фактор - 15.01.2015

Донесените измени на Законот за високото образование власта на Никола Груевски и воведувањето т. н државен испит, го загрозија уставно загарантираното право на студирање и направи упад во автономијата на универзитетите, обвинуваат денеска од ...

Пратениците кажаа „ДА“ за државен испит

Тера - 15.01.2015

Владеачкото мнозинство на денешната пленарна седница на Собранието на Република Македонија со 67 гласови „ЗА" и девет гласови „ПРОТИВ" ги изгласа измените на Законот за високо образование и даде зелено светло за воведување на најавениот државен ...

(ВИДЕО) СДСМ: Екстерно нема да има!

Локално - 15.01.2015

Донесените измени на Законот за високото образование власта на Никола Груевски и воведувањето т. н државен испит, го загрози уставно загарантираното право на студирање и направи упад во автономијата на универзитетите, рече Љубиша Николиќ од СДСМ.

Збунет пленум

Пулс24 - 15.01.2015

Дебата. Само шест букви и значење кое нуди решавање на многу спорови и ситуации. Но колкумина ќе сфатат што сакам да кажам, не знам. Инаку, дебатирањето е метод за аргументирање на своето мислење.

(ВИДЕО) Николиќ: Екстерното тестирање ќе биде укинато!

Либертас - 15.01.2015

Прес конференција на Љубиша Николиќ, пратеник на СДСМ: Донесените измени на Законот за високото образование власта на Никола Груевски и воведувањето т. н државен испит, го загрози уставно загарантираното право на студирање и направи упад во ...

Погубен закон, но ги размрда професорите и студентите

Либертас - 15.01.2015

По усвојувањето на предлог измените во Законот за високо образование, Огнен Чемерски од Професорскиот пленум, вели дека се донел штетен закон, кој не почива на сериозни анализи и кој ќе биде погубен за образованието и за науката, пренесува Радио ...

Александар Кондев: Студентските протести  низ фотографскиот објектив- визуелен документ за студентскиот отпор

Фактор - 15.01.2015

Пратениците ги донесоа новите пакет образовани закони, меѓу кои и Законот за високо образование. И покрај реакциите на студентите и професорите од игнорантскиот однос на власта која се оглуши на нивните барања и предлози, останаа фотографиите да ...

Љубиша Николиќ: Екстерно нема да има (видео)

Кумановски м. - 15.01.2015

Во централните простории на СДСМ во Скопје, прес конференција одржа Љубиша Николиќ, пратеник од ИЕ 2, а поврзана со изгласаниот закон и донесените измени на Законот за високото образование во текот на вчерашниот ден.

Професорката „бегалка“ избега и од емисијата на Ефтов

Република - 15.01.2015

Професорката Билјана Ванковска уште еднаш го потврди својот демократски капацитет. Откако избега од дебата во Собранието за Измените во Законот за високо образование таа избега и од емисијата на новинарот Васко Ефтов во неговата емисија „Во Центар“.

Хаос во емисија: Ванковска повторно избега но овој пат од среде интервју!

Пулс24 - 15.01.2015

По повод измените во високото образовани гостинка во емисијата „Во Центар“ на Васко Ефтов беше професорката Билјана Ванковска. Темата на емисијата беа студентските протести кои што сега веќе одредени професори решија да ги искористат за свои цели( ...

Студентски пленум: Ќе бојкотираме, ќе окупираме, ќе блокираме!

Призма - 14.01.2015

Студентите и професорите вечерва се собраа пред Собранието и со симболично палење свеќи и поставување крст, „го погребаа“ високото образование откако Собранието ги изгласа законските измени Бојкот, непослушност и барање правда на улица најавуваат ...

Студентски пленум: собранието е место на злосторство

Телма - 14.01.2015

Во очекување дека во собранието ќе бидат изгласани измените на законот за високо образование, студентскиот пленум го нарече овој објект место на злосторство. Ова овде е местото каде е убиена автономијата на универзитетот.

Пленумците повторно бараат од Иванов да стави вето

Фокус - 14.01.2015

Пленумците денеска повторно испратија писмо до шефот на државата И, покрај неодамнешната средба со шефот на државата Ѓорѓе Иванов , пленумците денеска повторно испратија писмо до него, во кое уште еднаш побараа да не го потпише указот за ...

Студентски перформанс-револт против лошите реформи во високото образование

24 Вести - 14.01.2015

„Не“ за лошите реформи во високото образование, ова уште еднаш пред Собранието го порача Студентскиот пленум, додека во Парламентот почнуваше втората пленарна седница за аминување на предлог-измените во високото образование.

Топузова – Каревска: Студентите и професорите не задолжија да не гласаме вакви закони за образованието

Фокус - 14.01.2015

Нашиот целокупен образовен систем има потреба од промени, но како може да гласам за вакви реформи, рече опозициската пратеничка. Немаме право како пратеници да гласаме за законските предлози во образованието поради 10.000 студенти кои излегоа на ...

Димовски: Нема да отстапиме од реформите во образованието

Фокус - 14.01.2015

Последните студентски протести се повеќе политички отколку студентски, смета тој. Воведуваме пробна година за државниот испит и нема да се отстапи од потребата за реформи, рече Илија Димовски , координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Студенти и професори на протест пред Собранието

Алсат-М - 14.01.2015

За студентите, професори и граѓани, присутни на денешниот протест парламентот станало "место на злосторство". Според нив, измените на Законот за високо образование кои се очекува да бидат изгласаат од пратениците не се ништо друго освен убиство на ...

Пакетот закони за реформи во образованието донесен со 67 гласа „За“,државниот испит пробен првата година

Канал5 - 14.01.2015

Во собранието на пленарна седница пратениците дадоа зелено светло за пакетот закони кои предвидуваат реформи во образованието. Предлог измените на законот за високото образование е донесен со 67 гласа за и 9 гласа против.

Студентите и професорите вечерва со поставување крст пред Собранието и со палење свеќи го „погребаа“ високото ...

Фокус - 14.01.2015

Студентите оопштија дека почина „Високото македонско реформирано образование“. Но, сепак повторија дека нивната битка продолжува. Нема да дозволиме и не се откажуваме, донесовте закон со кој ни го уништивте патот.

(Галерија): „Погреб“ на високото образование пред Собранието

Фокус - 14.01.2015

Веднаш по „егзекуцијата“ на високото образование во Собранието од страна на пратениците на владејачкото мнозинство, пред Собранието од страна на студентите и професорите беше симболично извршен и „погребот“ Фото: Фокус, ...

Студентите го „погребаа“ високото образование

24 Вести - 14.01.2015

Студентите и професорите вечерва симболично, со свеќа во рацете пред Собранието го погребаа високото образование. За нив парламентот е само местото на злосторот. Тие уште еднаш гласно порачаа „не“ за лошите реформи во образованието.

ФОТО: Пленумци со крст пред Собрание го погребаа високото образование

Утрински - 14.01.2015

По изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред Собранието. Пленумците палеа свеќи и држеа некролози во рацете.

Нов протест на студентскиот пленум

24 Вести - 14.01.2015

Под мотото „Пратениците го трчаат почесниот круг – реформски маратон“, студентскиот пленум по четврти пат ќе протестира против измените на законот за високо образование. „Да одиме и соодветно да ги пречекаме маратонците пред финишот, односно ...

Студенти: Собранието е местото на злосторот, вечер во 19 часот ќе го погребаме високото образование

Фокус - 14.01.2015

Тие ги повикуваат сите граѓани вечерва да им се приклучат Студентите вечер во 19 часот ќе излезат пред Собранието и симболично со свеќи ќе го погребаат високото образование. Тие ги повикуваат сите граѓани вечерва да им се приклучат, откако денеска ...

Протест на студентскиот пленум

24 Вести - 14.01.2015

Заврши протестот на студентскиот и професорскиот пленум пред Собранието на Македонија. Професорскиот пленум ги повика граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот пред Собранието каде симболично со свеќи во раката ќе го погребаат ...

Државник или државникант

Фокус - 14.01.2015

Прво, дали е државник, или партиски дрон. Второ, дали е наш претседател, односно претседател на сите граѓани на Македонија, или е само персонална инсталација на владејачката партија на функцијата која ја извршува Денес е денот “Д“ кога пратениците ...

Заврши протестот против измените во Законот за високо образование

Канал5 - 14.01.2015

Околу двесте студенти, професори и граѓани протестираа денеска пред Собранието против измените во Законот за високо образование. Бројот на учесниците на протестот е значително помал во однос на претходните протести против образованите реформи, но ...

Галерија: Студентите протестираа пред Собрание

Фокус - 14.01.2015

Со песната „Ропска Македонија“ и транспаренти во рацете „Кому му водите инает?“, „Кого преставувате“, „Дајте нешто појако“. „Ако не завршам факултет, сакам да бидам министер“. „Ние не ве гласавме во три наутро“, неколку стотина студенти, професори и ...

Професорите од граѓанската иницијатива со барање до Иванов да го потпише указот за законите

Канал5 - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование испрати писмо до Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Тие бараат поддршка за зголемување на квалитетот во високото образование и од Иванов бараат да го потпише ...

Универзитетот е наш, и пак ќе го преземеме

Вест - 14.01.2015

Поголема група студенти, професори и граѓани одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија каде што на седница се расправаше за измените во Законот за високото образование. Фото: Д.

Професорскиот пленум бара вето

Утрински - 14.01.2015

Професорскиот пленум денеска испрати писмо до шефот на државата, Ѓорге Иванов, во кое уште еднаш побара од него да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со останатите четири ...

Протестот пред Собранието за реформите во образованието со слаб одѕив

Сител - 14.01.2015

Заврши протестот на Студентскиот и Професорскиот пленум пред Собранието на Република Македонија за предложените измени на законот за високо образование на кој учествуваа стотина до двесте лица, меѓу кои и претставници и симпатизери на опозицијата.

Во 19 часот симболично ќе биде "погребано" образованието

Факултети - 14.01.2015

Заврши мирниот протест пред Собранието на Република Македонија, а демонстрантите полека се разотидоа. Професорскиот пленум упати повик до граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот „за да го погребаат местото на злосторството“, ...

Димовски: Воведуваме пробна година од државниот испит и не отстапувме од потребата за реформи

Press24 - 14.01.2015

Воведуваме пробна година за државниот испит и нема да се отстапи од потребата за реформи, изјави Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. - Има уште две-три години од спроведување на законот, а во меѓувреме, ако има потреба ...

Димовски: Воведуваме пробна година од државниот испит и не отстапувме од потребата за реформи

Курир - 14.01.2015

Воведуваме пробна година за државниот испит и нема да се отстапи од потребата за реформи, изјави Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. - Има уште две-три години од спроведување на законот, а во меѓувреме, ако има потреба ...

Студентска порака – Универзитетот е наш!

Р.С.Европа - 14.01.2015

Студентите уште еднаш рекоа гласно „НЕ“ за реформите во високото образование. Ако Собранието го усвои законот, тие најавуваат други помоќни методи за да се чуе нивниот глас. Ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме, порачаа денеска од ...

Нов протест против државниот испит

Глас на Америка - 14.01.2015

Во исто време кога во Собранието започнуваше седница на чиј дневен ред се наоѓа предлогот на владата за измени во законот за високо образование Студентскиот пленум денеска организираше нов протест пред Собранието на Република Македонија.

Протестите против реформите во високото образование губат масовност, поддршката од професорската фела расте

МРТ - 14.01.2015

Како што најави, Студентскиот пленум изрази јавно несогласување со законските измени во високото образование. Реформскиот пакет, пак, добива се помасовна поддршка од професорската фела... Протест против измените на Законот за високо образование.

Заврши протестот на студентскиот пленум пред Собранието (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.01.2015

Заврши протестот на студентскиот и професорскиот пленум пред Собранието на Македонија, кој остана мирен и на кој се протестираше против изгласувањето на законот за државен испит на универзитетите.

Студенти: Ако законот се изгласа, ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме!

Нова ТВ - 14.01.2015

Ако се усвојат измените од дополнувањата на законот за високо образование, студентскиот пленум ќе ја продолжи борбата со користење на сите можни вонинституционални методи, потенцираа на денешниот симболичен протест пред Собрание претставниците на ...

Димовски: Воведуваме пробна година за државниот испит и не отстапувме од реформи

Нетпрес - 14.01.2015

Воведуваме пробна година за државниот испит и нема да се отстапи од потребата за реформи, вели Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, објави порталот Курир - Има уште две-три години од спроведување на законот, а во ...

(ФОТО) СТУДЕНТИТЕ ПРЕД СОБРАНИЕТО: Ако се изгласа Законот, ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме!

Академик - 14.01.2015

„И покрај сè, ние ве сакаме“, „Ние во студентските домови во 3 часот се капиме со ладна вода!“, „Ние не ве гласавме во 3 часот наутро“, „Реформски лудории“, „Ако не завршам факултет, сакам да бидам министер“, „Слушнете ја иднината на нашата држава“, ...

Пленумци го охрабруваат Иванов да не става потпис на Законот за образование

Нова ТВ - 14.01.2015

И покрај личната средба на претставници од Професорскиот пленум со претседателот Ѓорге Иванов, денеска Пленумци уште еднаш упатуваат апел до Иванов да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо ...

[Галерија] „Погреб“ на високото образование пред Собрание

Радио МОФ - 14.01.2015

Веднаш по изгласувањето на измените во Законот за високо образование и државниот испит, студентите и професорите се собраа пред Собранието за да го искажат своето незадоволство од ваквата одлука на пратениците.

За 5 минути пратениците ги изгласаа измените на Законите за средно и основно образование

+инфо - 14.01.2015

Експресно за помалку од 5 минути во Собранието поминаа измените и за Законот за основно и за Законот за средно образование. За измените во Законот за основно образование гласаа 67 пратеници „за“ и 8 „против“.

Изгласани измените на Законот за високо образование

Кајгана - 14.01.2015

Собранието на Република Македонија со 67 гласа „за“ и девет „против“ го изгласаа Законот за високо образование со кој се воведува државен испит на факултетите. Дел од опозициските пратеници сметаат дека со измените на законот е прекршен Уставот и е ...

Професорите поддржувачи бараат од Иванов да го потпише указот за пакетот закони за образованието

Сител - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование упати барање до претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов да го потпише указот на пакетот закони за реформи во образованието.

Роза Топузова–Каревска: Да го слушнеме гласот на преку 10 илјади студенти

Нова ТВ - 14.01.2015

-Законот е во наши раце, сега ние одлучуваме дали ќе се донесе ваков закон кој е спротивен на Уставот. Јас нема да навлезам со материјална расправа по законските решенија кој дел од нив сметам дека се штетни и погубни и нема да придонесат за ...

Студентски протест пред Собранието

Алфа - 14.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

Слаб одзив на протестот на студентите и професорите пред Собранието

Алфа - 14.01.2015

Собранието денеска ја почна расправата за пакетот закони за високото образование, меѓу кои клучно е воведувањето на државниот испит. Како што беше најавено, пред собранието се одржа протест на дел од студентите и професорите.

Илија Димовски: Не е веќе тој „Студентски пленум“ што беше на почетокот

+инфо - 14.01.2015

Пратеникот Илија Димовски во Собранието на пленарната седница за Законот за високо образование реплицирајќи ѝ на пратеничката Роза Топузова Каревска рече дека колку професори биле контра реформите во високото образование, толку биле за.

ВИДЕО Студентите: Ќе окупираме, ќе бојкотираме, но ќе го освоиме универзитетот

+инфо - 14.01.2015

На денешниот протест пред Собранието на РМ, Студентскиот пленум порача дека дека студентите нема да се откажат од борбата за зачувување на автономијата на Универзитетот и дека повторно ќе се обидат да ја вратат независноста.

Слаб одѕив на протестот пред Собрание - поддршката за реформите сè поголема

Press24 - 14.01.2015

Слаб одѕив на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Пред Законодавниот дом можеа да се забележат 100 до 200 лица, претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

Професорскиот пленум бара вето од претседателот Иванов

Р.С.Европа - 14.01.2015

Професорскиот пленум му испрати отворено писмо на претседателот Ѓорге Иванов во кое бараат од него да го потпишува указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со останатите четири закони од ...

Контра-пленумот побара Иванов да ги потпише новите закони за образованието

+инфо - 14.01.2015

Откако околу 400 професори од Професорскиот пленум побараа од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со останатите четири ...

Студентски протест: Вечерва ќе се „погребува“ високото образование

Кајгана - 14.01.2015

Со „НЕ“ испишано на бели листови хартија, студентите застанаа пред републичкото Собрание да им порачаат на пратениците дека не се согласуваат со измените на Законот за високо образовани, кој денеска е на дневен ред на парламентарната седница.

Професорскиот пленум и со писмо бара вето од претседателот Иванов

Радио МОФ - 14.01.2015

Околу 400 членови на Професорскиот пленум, мегу кои професори, академици , предавачи, се потпишаа на отвореното писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Во него тие кое го повторуваат барањето од понеделничката средба со претседателот, да стави вето на ...

Пакетот закони за образование на пленарка

Алфа - 14.01.2015

Законите за образование на собраниска седница. Власта тврди дека со нив ќе се подигне квалитетот на севкупниот образовен систем во земјава. Законите за образование на собраниска седница. Власта тврди дека со нив ќе се подигне квалитетот на ...

Студентите најавуваат бојкот и окупација на јавни простори

Р.С.Европа - 14.01.2015

Бојкот на наставата и окупација на јавните простори се дел од методите кои студентите ќе ги користат во иднина. Институционално и вонинституциално делување најавија од Студентскиот пленум на денешниот перформанс пред Собранието на Македонија.

Професорите кои се за реформи во образованието, бараат поддршка од Иванов

Нетпрес - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование испрати писмо до Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Додека тие бараат поддршка за зголемување на квалитетот во високото образование и од Иванов бараат да го ...

Политички наместо образовни пораки - студентски или политички пленум?

Курир - 14.01.2015

Таканаречениот Студентски пленум се повеќе се занимава со политика и дејствува како политичка организација, наместо да застане во вистинска одбрана на правата на студентите. Реформите во високото образование и понатаму продолжуваат да ја брануваат ...

Професорите поддржувачи на реформите бараат Иванов да ги поддржи законите

Курир - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование испрати писмо до Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Додека тие бараат поддршка за зголемување на квалитетот во високото образование и од Иванов бараат да го ...

Собранието го изгласа пакетот закони за образование

Алфа - 14.01.2015

Доцна попладенево пратениците дадоа поддршка и за законот за високо образование кој предвидува спроведување на државен испит на факултетите Собранието го изгласа пакетот закони за образование.

Пратениците го изгласаа законот за високото образование

А1 On - 14.01.2015

Пратениците во Собранието со 67 гласа „за“ и девет „против“ ги изгласаа измените во законот за високо образование, со кои се воведува државен испит. Во расправата Лилјана Поповска од ДОМ кажа дека нема да ги поддржи измените во законите за високо ...

Политички наместо образовни пораки - студентски или политички пленум?

Press24 - 14.01.2015

Таканаречениот Студентски пленум се повеќе се занимава со политика и дејствува како политичка организација, наместо да застане во вистинска одбрана на правата на студентите. Реформите во високото образование и понатаму продолжуваат да ја брануваат ...

По протестот, од 19 часот „погреб“ на Собранието

+инфо - 14.01.2015

После денешниот протест пред Собранието на Република Македонија, каде пред малку беше изгласан законот за државен испит на факултетите, во организација на Професорскиот пленум, од 19 часот ќе се изврши „погреб“ на Собранието.

Изгласани измените во Законот за високо образование

Р.С.Европа - 14.01.2015

Собранието вечерва ги изгласа измените во законот за висок образование со 67 гласови „за“, девет „против“ и ниту еден воздржан. Законот го доби и потребното бадентерово мнозинство, при што 20 пратеници од заедниците гласаа „за“, а петмина беа против.

Пратениците го изгласа пакетот закони за образование

Телеграф - 14.01.2015

Доцна попладенево пратениците дадоа поддршка и за законот за високо образование Пратениците ги усвоија измените на Законот за високо образование со кој се предвидува државен испит за студентите. Парламентарната расправа започна доцна попладнево.

Изгласани измените на Законот за високо образование

Макфакс - 14.01.2015

Собранието на Република Македонија во среда со 67 гласа ’за’ и девет ’против’ го изгласаа Законот за високо образование со кој се воведува државен испит на факултетите. Дел од опозициските пратеници сметаат дека со измените на законот е прекршен ...

(ВИДЕО) Студенти и професори: Почина Високото македонско реформирано образование

А1 On - 14.01.2015

Студентите, професорите и граѓаните само еден час откако пратениците ги изгласаа спорните измени за високото образование, соопштија дека почина „Високото македонско реформирано образование“. Собрани пред собранието палеа свеќи.

ВИДЕО Пред Собрание свеќи - „почина“ Високото македонско реформирано образование

+инфо - 14.01.2015

Студентите, професорите и граѓаните само еден час откако пратениците ги изгласаа спорните измени за високото образование, соопштија дека почина „Високото македонско реформирано образование“, јави А1он .

Професорите поддржувачи на реформите во високото образование- бараат претседателот да ги поддржи законите

Press24 - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование испрати писмо до Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Додека тие бараат поддршка за зголемување на квалитетот во високото образование и од Иванов бараат да го ...

Пленумци поставија крст пред Собрание: Високото образование е погребано!

Нова ТВ - 14.01.2015

Околу половина час по изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред законодавниот дом.

Протест - Погреб на високото образование пред Собранието

Р.С.Европа - 14.01.2015

Професори, студенти и граѓани вечерва се собраа пред македонското собрание во Скопје и запалија свеќи, за, како што наведоа, погребувањето на високото образование. Во рацете држеа и некролози на кои пишуваше „Високо образование 1949-2015“.

(ФОТО - ГАЛЕРИЈА): Импровизиран погреб на високото образование пред Собрание

Нова ТВ - 14.01.2015

Околу половина час по изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред законодавниот ...

Студентите и професорите го погребаа македонското високо образование пред Собранието (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.01.2015

Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високото образование пред Собранието. Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме, реагираше вечерва Студентскиот пленум. Вечерва пратениците ги изгласаа пакетот закони за реформи на ...

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето побара од Иванов да го потпише указот

Макфакс - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование, во писмо упатено до македонскиот претседател Ѓорге Иванов, во среда побара од Иванов да го потпише указот на пакетот реформски закони во образованието.

Пленумци поставија крст пред Собрание, за нив високото образование е мртво (ФОТО)

Телеграф - 14.01.2015

Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред Собранието По изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо ...

Професорите поддржувачи бараат од Иванов да го потпише указот за пакетот закони за образованието

Алфа - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование упати барање до претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов да го потпише указот на пакетот закони за реформи во образованието.

Втор протест на студентите и професорите пред собранието со уште помал одзив

Алфа - 14.01.2015

По изгласувањето на пакетот законски измени во образованието дел од студентите и професорите, втор пат денеска протестираа пред собранието, но во уште помал број. Од претседателот Ѓорге Иванов побараа да не стави потпис за прогласување на законот.

Изгласан контроверзниот закон за високо образование

Глас на Америка - 14.01.2015

Незадоволните професори и студенти со крст пред Собранието го „погребаа“ образованието Пратениците од владејачките партии во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, ги изгласаа измените во законот за високо образование со 67 гласови „за“, девет „против“ и ...

Студентски протест пред Собранието

Р.С.Европа - 14.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

Студентски протест пред Собрание

Кајгана - 14.01.2015

Студентскиот пленум денеска во 11 часот организира протест пред републичкото собрание насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ироничен со цел да покажат ...

Студентите денес на протест пред Собрание на РМ

Факултети - 14.01.2015

Денес ќе се одржи студентски протест пред Собранието на РМ на тема "Пратениците го трчаат почесниот круг". Од пленумот велат дека насловот на настанот е ироничен во смисла на тоа дека пратениците ќе ја истрчаат последната лоша трка, односно ...

Студентски протест пред Собрание

Макфакс - 14.01.2015

Студентскиот пленум, во среда, во 11 часот, организира протести пред републичкото собрание, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ироничен со цел да ...

„Студентски пленум“: Претседателе Иванов, бидете непослушен!

+инфо - 14.01.2015

„Студентски пленум“ по средбата што завчера се одржа во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, во соопштение до јавноста го повтори тоа што негови претставници го изјавија, дека Иванов им кажал оти како и да одлучува за „ветото“, ќе настапи како ...

СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТ ПРЕД СОБРАНИЕТО: „Пратениците го трчаат почесниот круг! РЕФОРМСКИ МАРАТОН“

Академик - 14.01.2015

„Почитувани колеги и граѓани! Пред пратениците во Собранието на РМ ќе се најдат измените за Законот во високото образование во среда. Да одиме и соодветно да ги пречекаме маратонците пред финишот, односно пред собраниските порти, со громогласен ...

СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ: Протест против Законот за упропастување на образованието

Телеграф - 14.01.2015

Студентите ќе протестираат пред Собранието каде што на дневен ред се измените во Законот за високо образование Денеска во 11 часот Студенскиот пленум ќе одржи протест пред Собранието каде што на пленарна седница на дневен ред се измените во Законот ...

ГАЛЕРИЈА Полициски обрач ќе ги дочека студентите пред собраниската зграда

+инфо - 14.01.2015

Стотина припадници на МВР, повеќето од посебните единици, од утрово се стационирани пред службениот влез на Собранието и крај Домот на АРМ. Тие имаат задача, како што велат нивните претпоставени, да го обезбедуваат законодавниот дом пред и за време ...

ГАЛЕРИЈА Студентите пред Собранието поставија лента, маратонот почнува!

+инфо - 14.01.2015

Околу сто студентите во моментот се собрани пред зградата на Собранието со транспаренти „Ако не завршам факултет, сакам да бидам министер“, „Слушнете ја иднината на нашата држава“, „Дајте нешто појако“, „Чекајте малце другари“, „Кого претставувате, ...

(ФОТО) Студентите до пратениците: Ние не ве гласавме во 03 часот наутро

А1 On - 14.01.2015

Започна протестот во организација на Студентскиот пленум пред Законодавниот дом, каде што треба да се изгласаат измените на Законот за високо образование. На улицата пред Собранието на Република Македонија, студентите редат транспаренти на кои ...

Почна студентскиот протест пред Собранието

Р.С.Европа - 14.01.2015

Студенти се собираат пред Собранието на Македонија на денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Тие поставуваат транспаренти, додека на звучници оди рефрен „Ропска Македонија“, дел од македонска народна песна.

(ОБНОВЕНО) Протест пред Собрание: „Ропска Македонијo“ одекнува од звучник

Нова ТВ - 14.01.2015

Група студенти и професори, но и граѓани кои јавно беа повикани да го поддржат протестот, пред Собрание рекоа „НЕ“. Во секој момент треба да започне пленарната седница на чиј дневен ред е гласањето на измените во Законот за високо образование кој е ...

Пакетот образовни закони во процедура

МРТ - 14.01.2015

Студентскиот пленум најави дека пред почетокот на седницата на симболичен начин ќе се спротивстави на негово усвојување. Претставниците на граѓанската иницијатива вчера повикаа на единство во академската заедница...

Започна протестот пред собрание

Факултети - 14.01.2015

Во тек е најавениот протест пред Собранието на Република Македонија каде што се собрани група на студенти и професори, но и граѓани кои јавно беа повикани да го поддржат протестот. Во моментов се очекува да започне и пленарната седница на чиј дневен ...

Студентски протести - Собранието „место на злосторот“

Р.С.Европа - 14.01.2015

Студентите околу Собранието на Македонија поставија црвено-бела лента на која пишува „место на злосторството“. Владимир Делов од Студентскиот пленум посочи дека Собранието е местото каде ќе биде убиена автономијата на Универзитетот.

Во 19 часот Професорскиот пленум организира погреб на високото образование

Нова ТВ - 14.01.2015

Професорскиот пленум ги повика граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот пред Собранието на Република Македонија, каде симболично со свеќи во раката ќе го погребаат високото образование.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Протестот пред Собранието заврши, во 19 часот повторно таму - на „погреб“

+инфо - 14.01.2015

Заврши мирниот протест кој го организираше Студентскиот пленум пред Собранието на Република Македонија, на кој со многу пароли и транспаренти и со звуците на песната „Ропска Македонија“ се протестираше против изгласувањето на законот за државен ...

Пленумци: Собранието е „место на злосторството“ против образованието

Радио МОФ - 14.01.2015

Собранието е местото на злосторот каде се погубува образованието порачаа студентите од Студентскиот пленум кои денеска излегоа на нов протест пред собраниската зграда додека внатре пратениците се подготвуваа за седница на која на дневен ред се ...

Собранискиот „маратон“ почна, дојде и Адеми

+инфо - 14.01.2015

Собранискиот спикер Трајко Вељаноски тукушто ја отвори 31-та седница на Собранието на Македонија, на која ќе се гласаат пакетот закони за високото образование, меѓу кои и за воведување државен испит на факултетите.

ФОТОГАЛЕРИЈА: „НЕ“ за измените во високото образование

Нова ТВ - 14.01.2015

Студентите околу Собрание поставија лента на која пишува „место на злосторството“, и посочија дека Собранието е местото каде ќе се убие автономијата на Универзитетот. Професорскиот пленум пак, ги повика вечер во 19 часот граѓаните со свеќи во рака, ...

Слаб одѕив на протестот пред Собрание, поддршката за реформите сè поголема

Курир - 14.01.2015

Слаб одѕив на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Пред Законодавниот дом можеа да се забележат 100 до 200 лица, претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

(ВИДЕО) Студентите: Дали од сега министерот Адеми ќе ни дава диплома?

А1 On - 14.01.2015

Студентскиот пленум порача – Универзитетот е наш и повторно ќе го освоиме. На симболичниот протест пред Собранието на РМ, од името на Студентскиот пленум беше порачано дека студентите нема да се откажат од борбата за зачувување на автономијата на ...

СТУДЕНТСКИОТ ПЛЕНУМ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Кажете НЕ за законот

Телеграф - 14.01.2015

Пленумот ги повика поддржувачите да излезат на улица и вечерва во 19 часот, повторно пред Собранието „И покрај сè, ние ве сакаме“, „Кого претставувате?“, „Реформски лудории“, „Слушнете ја иднината на нашата држава“, „Кому водите инат?“, „Дајте нешто ...

Професорите поддржувачи бараат од Иванов да го потпише указот за пакетот за образованието

А1 On - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование упати барање до претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов да го потпише указот на пакетот закони за реформи во образованието.

60 пратеници не сакаат Законот за високо образование да се симне од дневен ред!

+инфо - 14.01.2015

Предлог-законот за измена на Законот за високо образование со кој се воведува државен испит е 15-та точка на собраниската седница. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, читајќи го дневниот ред, соопшти дека пред овој закон, за кој пред ...

Опаѓа бројот на поддржувачи на студентските протести

Нетпрес - 14.01.2015

Студентскиот пленум денеска непосредно пред почеткот на собраниската седница на која треба да се изгласаат промените во високото образование, организираше повторен студентски протест. И покрај тоа што неколкупати студентите излегоа на протести да го ...

Вечерва ќе се `погребува` високото образование

Макфакс - 14.01.2015

Со „НЕ“ испишано на бели листови хартија, студентите, во среда застанаа пред републичкото Собрание да им порачаат на пратениците дека не се согласуваат со измените на Законот за високо образовани, кој денеска е на дневен ред на парламентарната ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме

А1 On - 14.01.2015

Студентите го опкружија Собранието со лента на која пишува „Место на злосторството“, како место каде се случува убиството на автономијата на Универзитетот, а беа оставени и транспаренти на кои пишува „Не“.

Професорскиот пленум побара од Иванов да не го потпише указот

Макфакс - 14.01.2015

Професорскиот пленум во среда испрати писмо до претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во кое уште еднаш побара од него да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со ...

Професорскиот пленум побара од Иванов да не го потпише указот

Кајгана - 14.01.2015

Професорскиот пленум испрати писмо до претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во кое уште еднаш побара од него да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со останатите четири ...

Барање до претседателот Иванов да го потпише законот за образование

Вечер Прес - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование упати барање до претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов да го потпише указот на пакетот закони за реформи во образованието.

Роза Топузова–Каревска: Да го слушнеме гласот на преку 10 илјади студенти

Локално - 14.01.2015

И додека пред собраниската зграда студентите и нивните професори укажуваат дека промените во високото образование се спротивни на Уставот и ја намалуваат автономијата на унуверзитетот, во Законодавниот дом се случува парламентарна битка слична на ...

(ВИДЕО) Студентите: Не се откажуваме! Ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме!

Либертас - 14.01.2015

Студентите на денешниот протест пред Собранието порачаа дека и покрај тоа што Владата и Собранието останаа глуви на сите нивни укажувања за штетноста на измените во високото образование, тие нема да се откажат од својата борба.

Студентите бараат повлекување, министерството бара позитивни предлози

Вечер Прес - 14.01.2015

Министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми, кој присуствуваше на седницата, истакна дека на матичната Комисија за образование, наука и спорт биле прифатени неколку амандмани кои се барања на професорите и студентите Предлог-законите за ...

Протестот пред Собрание заврши – Во 19 часот симболично ќе се „погребува“ образованието

Фактор - 14.01.2015

Студентскиот пленум го заврши мирниот протест пред Собранието на Република Македонија, а демонстрантите полека се разотидоа. Професорскиот пленум упати повик до граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот „за да го погребаат местото ...

Пленумци бараат вето, реформаторите бараат Иванов да поддржи

Република - 14.01.2015

Денеска пред Собранието на Македонија Студентскиот пленум побара од Иванов уште еднаш да не го потпише Указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование, заедно со останатите четири закони од областа на ...

Собранието ги усвои измените во Законот за високо образование

Република - 14.01.2015

Собранието вечерва ги изгласа измените во законот за висок образование со 67 гласови „за“, девет „против“ и ниту еден воздржан. Законот го доби и потребното бадентерово мнозинство, при што 20 пратеници од заедниците гласаа „за“, а петмина беа против.

СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТ: „Ние не ве гласавме во 03 часот наутро!“

Фактор - 14.01.2015

Студентскиот пленум уште еднаш излезе гласно да каже „НЕ“ за реформите во образованието, Во единаесет часот студентите повторно излегоа на протест пред Законодавниот дом, каде за денеска на пленарна седница закажани е гласање на Законот за високото ...

Димовски: Воведуваме пробна година за државниот испит и не отстапуваме од потребата за реформи

Пулс24 - 14.01.2015

Воведуваме пробна година за државниот испит и нема да се отстапи од потребата за реформи, изјави Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. - Има уште две-три години од спроведување на законот, а во меѓувреме, ако има потреба ...

Со „Ропска Македонијо“ студентите ги чекаат пратениците пред Собранието

Бриф - 14.01.2015

Пред Собранието на РМ во моментов се одвива студентскиот протест насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како ...

„Студентски пленум“: Ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме

Sky - 14.01.2015

Сите наши писма до институциите беа отфрлени, освен тоа кај претседателот, кој ни рече дека ќе одлучи државнички. Знае ли тој како еден државник треба да го почитува Уставот, праша Ана Нешовска од „Студентски пленум“ денеска пред Собранието на ...

Студентски протест пред Собранието

Локално - 14.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

Професорскиот пленум во 19 часот организира погреб на високото образование

Локално - 14.01.2015

Заврши протестот пред Собрание а Професорскиот пленум ги повика граѓаните и студентите да им се приклучат вечер во 19 часот пред Собранието на Република Македонија, каде симболично со свеќи во раката ќе го погребаат високото образование-информира ...

(ВИДЕО,ФОТО) Некролог за Високото македонско реформирано образование (1949-2015)

Бриф - 14.01.2015

Околу 19 часот, пред Собранието почнаа да се собираат студенти и професори, но и граѓани, на повик од Професорскиот пленум. Покрај запалените свеќи, студентите истакнаа некрологот во кој пишува: „Со длабока тага ја известуваме сета македонска ...

(ВИДЕО) Студенти и професори: Почина Високото македонско реформирано образование

Локално - 14.01.2015

Студентите, професорите и граѓаните само еден час откако пратениците ги изгласаа спорните измени за високото образование, соопштија дека почина „Високото македонско реформирано образование“. Собрани пред собранието палеа свеќи.

ГАЛЕРИЈА: Запалени свеќи пред Собрание за „убиеното“ високо образование

Либертас - 14.01.2015

Откако пратениците ги изгласаа спорните измени за високото образование, студентите, професорите и граѓаните соопштија дека почина „Високото македонско реформирано образование“. Пред Собранието уште пред 19 часот почнаа да се собираат студенти и ...

(Видео) Пленумци поставија крст пред Собрание

Локално - 14.01.2015

Со свеќи во рацете и поставување на крст пред Собранието,Пленумците одлучија да го одбележат изгласувањето на реформите во образованието пред институцијата која, како што велат тие останала глува на нивните барања да се изработи нов системски закон.

Студентите не се откажуваат: Ќе бојкотираме, ќе блокираме и ќе окупираме!

Бриф - 14.01.2015

Ако се усвојат измените и дополнувањата на Законот за високо образование, Студентскиот пленум ќе ја продолжи борбата со користење на сите можни вонинституционални методи. Тие денеска пред Собранието на РМ најавија дека ќе ја продолжат битката за ...

Студентски пленум: Донесовте закон кој ја погреба идејата дека студентите се дел од општеството

Либертас - 14.01.2015

Студентскиот пленум на својата фејсбук страница објави дека чувствува граѓанска одговорност да ја заштитиме слободната мисла и најави бојкотирање, блокирање и окупирање. -Универзитетот е на студентите, постои и се развива поради нив.

Слаб одѕив на денешниот протест на Студентски пленум

Република - 14.01.2015

Околу 200 луѓе денеска излегоа на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Одѕивот на протестот е слаб, а пред Законодавниот дом излегоа претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

(ГАЛЕРИЈА) Почна собраниската седница, надвор протест на пленумци со извици “Робска Македонија”

Локално - 14.01.2015

Започна собраниската седница на која на дневен ред е и Законот за високото образование. Веќе час и половина пред македонското собрание се одржува протест. Професорскиот и Студентскиот пленум со транспаренти “НЕ” укажуваат на лошата конструкција на ...

ГАЛЕРИЈА: Започна студентскиот протест пред Собрание, се слуша „Ропска Македонијо“

Либертас - 14.01.2015

Во моментов пред Собранието се одвива студентскиот протест пред Собранието насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. За денеска во Собранието е закажана седница на која треба да се изгласаат измените во Законот за високо образование, со ...

Димовски: Воведуваме пробна година од државниот испит и не отстапувме од потребата за реформи

Република - 14.01.2015

Воведуваме пробна година за државниот испит и нема да се отстапи од потребата за реформи, изјави Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. - Има уште две-три години од спроведување на законот, а во меѓувреме, ако има потреба ...

“Знаеме дека институциите пред кои стоиме се трули”-пленумот ќе продолжи со вонинституционалнa борба

Локално - 14.01.2015

Студентите на деншниот протест пред макеоднското Собрание упатија и прашања до министерот Абдулаќим Адеми и Владата – дали да си носат партиска книшка на испитот, или, пак, како што велат, само за интервју за работа? Сметаат дека е нелегитимно да се ...

Донесовте закон со кој ни го уништивте патот. Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме!

Бриф - 14.01.2015

Студентскиот пленум после носењето на законот за високо образование го повтори ставот дека нивната битка продолжува. - Универзитетот е на студентите, постои и се развива ради нив. Штотуку донесовте закон кој го не само што ја погребува автономијата ...

Пратениците кажаа „ДА“ за државен испит во високото образование

Фактор - 14.01.2015

Владеачкото мнозинство на денешната пленарна седница на Собранието на Република Македонија со 67 гласови „ЗА“ и девет гласови „ПРОТИВ“ ги изгласа измените на Законот за високо образование и даде зелено светло за воведување на најавениот државен ...

Студентите на протест пред парламентот

Либертас - 14.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка, односно ...

Протестот пред Собранието за реформите во образованието со слаб одѕив

Денешен - 14.01.2015

Заврши протестот на Студентскиот и Професорскиот пленум пред Собранието на Република Македонија за предложените измени на законот за високо образование на кој учествуваа стотина до двесте лица, меѓу кои и претставници и симпатизери на опозицијата.

(ВИДЕО) Запалени свеќи за погребаната автономија на универзитетот

Бриф - 14.01.2015

Пред Собранието на РМ студенти, професори, експерти и граѓани палат свеќи за погребаната автономија на универзитетот. Само еден час откако пратениците во републичкото собрание ги изгласаа спорните измени за високото образование, студентите соопштија ...

Слаб одзив на денешниот протест, се повеќе расте поддршката за реформите

Пулс24 - 14.01.2015

Слаб одѕив на најавениот протест на таканаречениот Студентски пленум пред Собранието. Пред Законодавниот дом можеа да се забележат 100 до 200 лица, претежно блиски до опозицијата или пак лица кои имаат политичка агенда.

Студентите го „погребаа“ образованието, следно што најавуваат е бојкот!

Фактор - 14.01.2015

Со свеќи во рацете и поставени некролози вечерва студентите излегоа пред Законодавниот дом на РМ како што велат да го „погребат“ образованието. Тие го нагласија ставот дека нивната борба нема да запре.

Пратениците ќе го носат законот, студентите ќе протестираат

Канал 77 - 14.01.2015

Студентскиот пленум за денеска закажа нови протести пред Собранието на Република Македонија, истовремено кога пратениците треба и да ги донесат измените во Законот за високо образование и да го озаконат државниот испит.

Протест на Студентскиот и Професорскиот пленум пред Собраниетo

Република - 14.01.2015

Членови на Студентскиот и на Професорскиот пленум, како и граѓани кои ги поддржуваат, попладнево се собраа пред Собранието на Република Македонија за да го искажат своето несогласување со предложените измени на Законот за високо образование, што ...

Професорите кои ги поддржуваат реформите бараат Иванов да ги поддржи законите

Пулс24 - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование испрати писмо до Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Додека тие бараат поддршка за зголемување на квалитетот во високото образование и од Иванов бараат да го ...

Професорскиот пленум повторно со отворено писмо до Иванов

Локално - 14.01.2015

Професорскиот пленум денесла потвроно испрати отворено писмо до претседателот на Р. Македонија, проф. д-р Ѓорѓе Иванов. Ви го пренесуваме интегрално: Почитуван Претседателе/колега Иванов, Ние, долупотпишаните членови на Професорскиот пленум, Ве ...

Студентите ги повикуваат граѓаните во 19 часот пред Собрание!

Бриф - 14.01.2015

Заврши мирниот протест на Студентскиот пленум пред Собранието на РМ. Студентите околу Собранието на Македонија поставија црвено-бела лента на која пишува „место на злосторството“, како симболика за денешниот ден и гласањето на пратениците.

Димовски: Протестите се повеќе политички отколку студентски

Н.Македонија - 14.01.2015

Во моментов пратениците на пленарна седница расправаат за измените за законот за високо образование, со кои се предлага воведување државен испит - Има студенти кои мислат дека искрено водат борба за своите права, исто така има и студенти кои тераат ...

Пленумци најавија бојкот на наставата

Н.Македонија - 14.01.2015

Стотина студенти и граѓани денеска се собраа пред Собранието да го искажат револтот од донесувањето на законот за високо образование со кој се предвидува полагање на државен испит на факултетите - Протестираме затоа што никој не не` слуша и никој не ...

Пратениците на седница, професори и студенти пред собранието

Н.Македонија - 14.01.2015

Студентскиот пленум се залага за реформи што ќе бидат втемелени врз сеопсежна анализа за проблемите во високото образование и направени на начин што ќе ги вклучи сите засегнати страни, кои аргументирано ќе ги изнесат своите предлози за подобрување ...

Професорите поддржувачи бараат од Иванов да го потпише указот за пакетот закони за образованието

Lider - 14.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование упати барање до претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов да го потпише указот на пакетот закони за реформи во образованието.

Протест на Студентскиот и Професорскиот пленум пред Собранието

Идивиди - 14.01.2015

Скопје, 14 декември јануари 2014 (МИА) - Членови на Студентскиот и на Професорскиот пленум, како и граѓани кои ги поддржуваат, попладнево се собраа пред Собранието на Република Македонија за да го искажат своето несогласување со предложените измени ...

Иванов на средба со професорите кои се за реформи во високото образование

24 Вести - 13.01.2015

Професорите членови на граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов откако вчера испратија барање за прием за да го запознаат со нивните активности и ставови во врска со ...

Професорското не е спротивно на државничкото!

Deutsche Welle - 13.01.2015

Зарем професорскиот статус произведува нешто што не е во согласност со интересите на државата - прашуваат професори, по најавата на Иванов дека за високото образование ќе постапи како претседател, а не како професор Вниманието на целата академска ...

„Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ денеска кај Иванов

Канал5 - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов на нивно барање, вчера прими претставници на професорскиот пленум и на студентскиот пленум. На средбата како што соопшти кабинетот на претседателот, соговорниците размениле мислења околу севкупните состојби во ...

Студентите утре ќе протестираат пред Собрание, додека пратениците ги гласаат новите законски измени во високото ...

Фокус - 13.01.2015

Тие, во организација на Студентскиот пленум под мотото „Пратениците го трчаат почесниот круг! – РЕФОРМСКИ МАРАТОН“ ќе излезат на четврти протест Студентите утре во 11 часот повторно ќе го кренат својот глас против владините реформи во високото ...

Иванов денеска ќе ги прими на средба професорите од контра-пленумот

Фокус - 13.01.2015

Тие денеска ќе се сретнат со македонскиот претседател, на кој треба да му објаснат зошто даваат поддршка на новите законски измени во високото образование Откако вчера на средба со шефот на државата Ѓорѓе Иванов беа преставници на Студентскиот и ...

Каракамишева и Камиловски на средба кај Иванов за поквалитетно високо образование

Фокус - 13.01.2015

Шефот на државата уште еднаш изразил загриженост за тенденцијата на поделби во академската заедница Шефот на државата Ѓорѓе Иванов денеска на средба ги прими преставниците на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ ...

И „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ на средба со претседателот Иванов

Вест - 13.01.2015

Откако престедателот Ѓорге Иванов се сретна со делегација од Студентскиот и Професорскиот пленум, се сретна и со претставниците на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“.

Студентите ќе протестираат, пратениците ќе гласаат

Утрински - 13.01.2015

Пакетот закони во образованието денеска е на пленарна седница, студентите велат дека ќе ја „поздрават“ последната лоша трка на пратениците Студентскиот пленум утре во 11 часот повторно ќе протестира пред парламентот, истовремено кога се очекува ...

Граѓанската иницијатива за поддршка на владините реформи на средба кај Иванов

24 Вести - 13.01.2015

Државниот испит не е најдобро решение, но е прв механизам кој треба да се воведе во високото образование -ова го порача професорката Татјана Каракамишева-Јовановска како дел од Граѓанската иницијатива за подршка на владините реформи, по средбата кај ...

Црвени ленти за пратениците за уништување на образованието

Вест - 13.01.2015

Под мотото "Пратениците го трчаат почесниот круг! РЕФОРМСКИ МАРАТОН" студентите в среда 14 јануари во 11 часот, пред Собранието на Република Македонија повторно ќе одржат протест против измените во Законот за високото образование, кој е на дневен ...

Студентскиот пленум утре пред собрание

Телма - 13.01.2015

Членовите на студентскиот пленум утре ќе ги пречекаат пратениците пред собранието со црвени маратонски ленти. Целта е на ироничен начин да им порачаат дека со донесувањето на измените на законот пратениците ќе ја истрчаат последната лоша трка на ...

Иванов се сретна со поддржувачи на образовните измени

Алсат-М - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими професорите и студентите кои ги подржуваат измените во законот за високо образование. Претставничката на професорите, Тања Каракамишева рече дека ги поддржува измените, бидејќи тие се мерка со која ...

Иванов ќе ги прими и професорите кои го поддржуваат предлог-законот за високо образование

Утрински - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски професори од Граѓанската иницијатива кои го поддржуваат предлог-законот за високо образование.

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

24 Вести - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Претседателот Иванов оствари средба со поддржувачите на измените во законот за високо образование

Курир - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска, по нивно барање, прими претставници на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование". На средбата претседателот Иванов и претставниците на иницијативата ...

Студентите утре ќе протестираат пред Собрание

Нова ТВ - 13.01.2015

Студентскиот пленум најавува протест за утре во 11 часот пред Собранието на Република Македонија , насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Од пленумот велат дека насловот на настанот е ироничен во смисла на тоа дека пратениците ќе ја ...

Студентите ќе ги исвиркаат пратениците денеска во 11 часот

+инфо - 13.01.2015

Студентски пленум денеска во 11 часот пред Собранието на Република Македонија ги повикува сите граѓани да се солидаризираат и да дојдат со свои пароли и со свирчиња. Првично повикот беше упатен само кон студентите но потоа се прошири на сите граѓани.

Пратениците го трчаат почесниот круг: Реформски маратон

Окно - 13.01.2015

Почитувани колеги и граѓани! Во среда (14 јануари) во 11 часот пред пратениците во Собранието на РМ ќе се најдат измените за законот во високото образование во среда. Да одиме и соодветно да ги пречекаме маратонците пред финишот, односно ...

Студенсткиот пленум утре на протест пред Собранието

Телеграф - 13.01.2015

На пленарна седница во законодавниот дом како 34 точка е ставен дополнетиот предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за високото образование во второ читање Пратениците го трчаат почесниот круг – Рефорсмски маратон е паролата под која ...

„Пратениците го трчаат почесниот круг“, студентите утре ќе протестираат, а потоа и ќе кампуваат пред универзитетите

МКД - 13.01.2015

Студентскиот пленум за утре закажа нови протести пред Собранието на Република Македонија, истовремено кога се очекува пратениците и да ги донесат измените во Законот за високо образование и да го озаконат државниот испит.

Протест на Студентскиот пленум пред Собрание во вторник

Макфакс - 13.01.2015

Членовите на Студентскиот пленум најавија протест за утре во 11 часот пред републичкото собрание, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Од пленумот планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација за високото образование

Нетпрес - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Претседателот жали за одбивањето средба меѓу пленумите и контра-пленумот

Р.С.Европа - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, по нивно барање, прими претставници на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“, односно професорскиот контра-пленум, кој ги поддржува предвидените измени во законот за високо ...

Иванов се сретна со претставниците на „Граѓанска иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“

МКД - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, по нивно барање, прими претставници на „Граѓанска иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование". На средбата претседателот Иванов и претставниците на иницијативата разменија мислења околу севкупните ...

Иванов жали што професорите од спротивните табори нема да се сретнат

Макфакс - 13.01.2015

Претседателот, Ѓорге Иванов, е загрижен поради тенденцијата на поделби во академската заедница и жали што беше одбиена иницијативата за одржување заедничка средба на претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Сител - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Иванов жали за поделбата на академската заедница за Законот за високото образование

Телеграф - 13.01.2015

Претседателот го повторил ставот дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствениот начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, и претставниците на „Граѓанската ...

(ВИДЕО): Претставници од контра-пленумот денеска го посетија Иванов

Нова ТВ - 13.01.2015

Потписниците на Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование денеска се сретнаа со претседателот Иванов, за како што велат тие, да ги образложат своите лични, но и ставовите на потписниците на Иницијативата во врска со ...

Tрка за лоши реформи во образованието

Р.С.Европа - 13.01.2015

Студентите утре ќе организираат реформски маратон пред Собрание. Денеска пак професори и студенти кои ги подржуваат реформите беа кај претседателот Иванов. Од Студентскиот пленум најавуваат дека утре пред почетокот на пленарната седница на ...

Претставници на професорскиот контра-пленум го посетија претседателот Иванов

Радио МОФ - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска, по нивно барање, прими претставници на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ позната во јавноста и како Професорски контра-пленум.

Професорски пленум: Нема потреба од средба со контра-Пленумот

Нова ТВ - 13.01.2015

Професорскиот пленум по средбата со Претседателот Иванов на Фејсбук се огласи со став дека го отфрла предлогот на претседателот за средба со Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование, попознат во јавноста како ...

Иванов со истиот став и пред „контрапленумот“

А1 On - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов на средбата со преставниците на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“, го повторил ставот од вчера, дека дијалогот, размената на идеи и на иницијативи е единствениот начин што може да ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Press24 - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Со дијалог да се решаваат состојбите во образованието

МРТ - 13.01.2015

Претставниците на граѓанската иницијатива повикаа на единство во академската заедница, упатија апел до Професорскиот пленум да седнат на заедничка маса и да дебатираат, но од професорскиот пленум ја одбија поканата...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Нетпрес - 13.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Алфа - 13.01.2015

Дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствениот начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование. И претседателот Ѓорге Иванов и претставниците од „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образ ...

Иванов ќе се сретне со професорите кои се за реформи во високото образование

Нова ТВ - 13.01.2015

Професорите членови на граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов откако вчера испратија барање за прием за да го запознаат со нивните активности и ставови во врска со ...

И претставници од контрапленумот се сретнаа со Иванов

Академик - 13.01.2015

„На средбата претседателот Иванов и претставниците на иницијативата разменија мислења за севкупните состојби во високото образование во Република Македонија и се согласија за неопходноста од спроведување реформи, како и за потребата од квалитетно ...

Иванов ќе ги прими професорите кои се за реформи во високото образование

МРТ - 13.01.2015

Тие пратија писмено барање за прием од шефот на државата, кој вчера имаше средба и со претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум... Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски ...

Студентски протест пред Собранието: Повик до граѓаните за поддршка

Нова ТВ - 13.01.2015

На денешниот протест кој е насловен „Пратениците го трчаат почесниот круг“ најавено е дека студентите ќе ги пречекаат пратениците пред Собранието на Македонија со црвени маратонски ленти за трчање, како симболичен израз на последната трка- седницата ...

Пленумци не сакаат да се сретнат со „контрапленумци“, ќе го чекаат ветото од Иванов

А1 On - 13.01.2015

Професорскиот пленум му се заблагодарува на Претседателот на РМ, проф. д-р Ѓорѓе Иванов за неговата подготвеност за средба со своите студенти и универзитетски колеги и да ги слушне нивните ставови за предложените измени на Законот за високо ...

Иванов апелира за дијалог

Глас на Америка - 13.01.2015

Претседателот на Македонија изразил загриженост за поделбите во академската заедница; За утре закажани нови протести Да престанат поделбите во академската заедница, а да продолжи дијалоготот, размената на идеи и иницијативи, како единствен начин што ...

Иванов ќе ги прими професорите кои се за реформи во високото образование

Телеграф - 13.01.2015

Делегација на универзитетски професори претходно пратија писмено барање за прием до шефот на државата Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски професори од Граѓанската иницијатива кои ...

Професорите од Граѓанската иницијатива на средба кај Иванов

Курир - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски професори од Граѓанската иницијатива кои поддржуваат реформи во високото образование. Тие пратија писмено барање за прием од шефот на државата, кој ...

СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ: Претседателот да биде непослушен и да застане во одбрана на уставноста и законитоста!

Академик - 13.01.2015

„Целта на оваа средба беше да се побара од Претседателот да го искористи правото на суспензивно вето, со што иако нема автоматски да се прекине постапката за донесување на Законот за измени и дополнување на Законот за високо образование, сепак ќе се ...

Професорскиот пленум не е за средба со Граѓанската иницијатива

Р.С.Европа - 13.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата во досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот по средбата со претседателот Ѓорге Иванов.

Иванов ќе ги прими професорите кои се за реформи во високото образование

Сител - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски професори од Граѓанската иницијатива кои поддржуваат реформи во високото образование. Тие пратија писмено барање за прием од шефот на државата, кој ...

Студентите утре ќе протестираат пред Собранието на Република Македонија

Факултети - 13.01.2015

Студентскиот пленум најавува протест за утре во 11 часот пред Собранието на Република Македонија, насловен како „ Пратениците го трчаат почесниот круг “. Почитувани колеги и граѓани! Пред пратениците во Собранието на РМ ќе се најдат измените за ...

Студентите утре пред Собрание

А1 On - 13.01.2015

Студентски пленум за утре во 11 часот пред Собранието на Република Македонија ги повикува сите граѓани да се солидаризираат и да дојдат со свои пароли и со свирчиња. На социјалните мрежи Студентскиот пленум објави: „Пред пратениците во Собранието на ...

Иванов ќе ги прими професорите кои се за реформи во високото образование

Press24 - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски професори од Граѓанската иницијатива кои поддржуваат реформи во високото образование. Тие пратија писмено барање за прием од шефот на државата, кој ...

Ајде, кој прв ќе стисне „за“ упропастување на високото образование?

+инфо - 13.01.2015

Студентскиот пленум продолжува со протестните акции во знак на револт и неодобрување од експресните измени во Законот за високо образование, кои се во собраниска процедура и покрај несогласувањето од академската заедница искажано на трите масовни ...

Протест на Студентскиот пленум пред Собрание

Кајгана - 13.01.2015

Членовите на Студентскиот пленум најавија протест за утре во 11 часот пред републичкото собрание, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Од пленумот планираат пратениците да ги пречекаат со црвени ленти, а насловот на настанот е ...

Пратениците го трчаат последниот круг – собир на студентите утре пред Собрание

Радио МОФ - 13.01.2015

„Пратениците го трчаат последниот круг“ е називот на т.н. реформски маратон кој студентската иницијатива Студентски пленум го организира пред Собрание, утре во 11 часот, кога пратениците ќе треба да гласаат „за“ или „против“ воведување на државен ...

Иванов оствари средба со претставниците од контра – пленумот

Фактор - 13.01.2015

Граѓанската иницијатива за поддршка на владините реформи во високото образование денеска оствари средба со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, пред кого ги образложи своите лични, но и ставовите на потписниците на Иницијативата во ...

Високото образование ќе го подобриме со дијалог и идеи

Вечер Прес - 13.01.2015

Дијалогот и размената на идеи и иницијативи се единствениот начин за успешна трансформација на високото образование соопшти службата на претседателот Ѓорге Иванов по средбата со професорите од Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во ...

Нов студентски протест под наслов ”Пратениците го трчаат последниот круг”

Кумановски м. - 13.01.2015

Насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“, Студентскиот пленум за утре во 11 часот го најави протестот кој ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија. Насловот на настанот кореспондира со последната фаза на пленарната седница на ...

Студентите утре ќе протестираат пред Законодавниот дом

Локално - 13.01.2015

Студентскиот пленум најавува протест за утре во 11 часот пред Собранието на Република Македонија, насловен како „Пратениците го трчаат почесниот круг“. Од пленумот велат дека насловот на настанот е ироничен во смисла на тоа дека пратениците ќе ја ...

Нов протест на студентите

еМагазин - 13.01.2015

Под мотото „Пратениците го трчаат последниот круг“, Студентскиот пленум утре од 11 часот пред македонскиот Парламент организираат нов протест против измените во високото образование, меѓу кои е и државниот испит.

„Пратениците го трчаат почесниот круг“

Фактор - 13.01.2015

Студентскиот пленум, во пресрет на утрешната пленарна седница на Собранието на Република Македонија кога треба да се гласа за измените во образованието меѓу кои и воведување државен испит на факултетите, со свирчиња, пароли но и „маратонци“ уште ...

Професорските табори ги засенија студентите

Sky - 13.01.2015

Собраниската седница за измените на законите за образование, повторно на едно место ќе ги собере студентите и професорите. Како што стои и во настанот најавен на „Фејсбук“, студентите собрани во „Студентски пленум“ ги повикуваат колегите да се ...

Иванов денеска ќе ги ислуша контра-пленумци

Локално - 13.01.2015

Професорите членови на граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов откако вчера испратија барање за прием за да го запознаат со нивните активности и ставови во врска со ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Денешен - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Точка - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, по нивно барање, прими претставници на "Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование". На средбата Иванов и претставниците на иницијативата разменија мислења околу севкупните состојби во ...

(ВИДЕО): Претставници од контра-пленумот денеска го посетија Иванов

Локално - 13.01.2015

Потписниците на Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование денеска се сретнаа со претседателот Иванов, за како што велат тие, да ги образложат своите лични, но и ставовите на потписниците на Иницијативата во врска со ...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Точка - 13.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

Константин Битраков: Борбата на студентите против таканаречените реформи допрва почнува!

Фактор - 13.01.2015

Студентскиот пленум не отстапува од борбата против носењето на Законот за високо образование, кој утре треба да се најде на Пленарна седница пред пратениците. Оттаму велат дека и покрај средбата со првиот човек на државата, претседателот Ѓорѓе ...

Пратениците го трчаат последниот круг – студентите утре се собираат пред Собранието

Бриф - 13.01.2015

Oд Студентскиот пленум најавуваат дека утре пред почетокот на пленарната седница на Собранието каде ќе се расправа за предлог измените во Законот за високо образование на симболичен и ироничен начин ќе се спротивстават на неговото ...

Иванов жали што професорите од спротивните табори нема да се сретнат

Тера - 13.01.2015

Претседателот, Ѓорге Иванов, е загрижен поради тенденцијата на поделби во академската заедница и жали што беше одбиена иницијативата за одржување заедничка средба на претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската ...

Рецензија: Најгласните професори против реформите во високото образование избегаа…

СПФМ - 13.01.2015

Прилогот кој го рецензираме е уште една потврда дека домашната полтичка и медиумска сцена се концептуализира како воено поле на кое политичките партии и медиумите кои ги застапуваат нивните интереси, водат отворена специјална војна за да ги ...

Професроскиот пленум го одби Иванов

Канал 77 - 13.01.2015

Професорскиот пленум го одби предлогот на претседателот Ѓорѓе Иванов за заедничка средба со тнр. контрапленум, односно Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование.

Пратениците ќе стискаат копче за законот, студентите ќе им свират со свирчиња

Либертас - 13.01.2015

Утре пред пратениците во Собранието на РМ ќе се најдат измените за законот во високото образование. Поради тоа утре со почеток во 11 часот пред Собранието на Република Македонија ќе се одржи протест во организација на Студентски пленум под мотото ...

Пленумците се за почитување на Уставот, контрашите за негово кршење

Либертас - 13.01.2015

Професорката Мирјана Најчевска на нејзиниот фб профил го прокоментира актуелниот судир на професорскиот пленум и на контрашите на барањата на пленумците законот да биде повлечен веднаш. Еве што напишала Најчевска.

ВИДЕО: И професорите контраши беа да се видат со Иванов

Либертас - 13.01.2015

Државниот испит не е најдобро решение, но е прв механизам кој треба да се воведе во високото образование -ова го порача професорката Татјана Каракамишева-Јовановска како дел од Граѓанската иницијатива за подршка на владините реформи, по средбата кај ...

Иванов со истиот став и пред „контрапленумот“

Sky - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов на средбата со преставниците на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“, го повторил ставот од вчера, дека дијалогот, размената на идеи и на иницијативи е единствениот начин што може да ...

Рецензија: Излезе на виделина скриената агенда на професорскиот и студентскиот пленум

СПФМ - 13.01.2015

Преку неименувани и анонимни извори кои се претставедни како „упатени“ и „познавачи на состојбата“ се дава квалификација дека дејствувањето на пленумите е со цел да се поддржат политиките на СДСМ.

Иванов ќе ги прими професорите кои се за реформи во образованието

Денешен - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски професори од Граѓанската иницијатива кои поддржуваат реформи во високото образование. Тие пратија писмено барање за прием од шефот на државата, кој ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Локално - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Република - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Професорите од Граѓанската иницијатива на средба кај Иванов

Република - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски професори од Граѓанската иницијатива кои поддржуваат реформи во високото образование. Тие пратија писмено барање за прием од шефот на државата, кој ...

Студентите со свирчиња ќе ги чекаат пратениците пред Собранието

Sky - 13.01.2015

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ утре, во 11 часот, пред Собрание организират настан наречен „Пратениците го трчаат почесниот круг – реформски маратон“. Во 12 часот, во Собранието ќе се одржи седница на која на дневен ред за ...

Малите партии приговараат, но остануваат на курсот

Н.Македонија - 13.01.2015

Во делот на стратегиските политички определби нема никакви разлики, а ни во иднина нема да се појават, велат лидерите на помалите партии НЕМА РАЗЛИКИ ВО ВЛАДИНАТА КОАЛИЦИЈА Измените на неколку важни закони што Владата ги започна на крајот на ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Н.Македонија - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Професорски писма со познат одговор - дебата

Н.Македонија - 13.01.2015

Професорите со двете писма само ја потврдија длабоката поделеност во академската заедница што долго време постоеше. Неснаоѓањето на професорите или, поточно кажано, нивното почетно „тактизирање“ му одеше во прилог на Министерството за образование, ...

Иванов ќе ги прими професорите кои се за реформи во високото образование

Lider - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне во својот кабинет ќе прими делегација на универзитетски професори од Граѓанската иницијатива кои поддржуваат реформи во високото образование. Тие пратија писмено барање за прием од шефот на државата, кој ...

Иванов: Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Lider - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по денешната средба на шефот на ...

Дијалог и размена на идеи за успешна трансформација на високото образование

Идивиди - 13.01.2015

Скопје, 13 јануари 2015 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов го повтори својот став дека дијалогот, размената на идеи и иницијативи е единствен начин што може да доведе до успешна трансформација на високото образование, соопшти неговиот кабинет по ...

Иванов: Ќе постапам како државник, не како професор

24 Вести - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов за законот за образование ќе постапи како државник, а не како професор- ова шефот на државата им го порачал на претставниците на студентскиот и професорскиот пленум на денешната средба.

Иванов:ќе постапам како државник , а не како професор

Телма - 12.01.2015

Професорскиот и студенсткиот пленум се надеваат дека претседателот Иванов нема да ги потпише измените на законот за високо образование .Сепак, Тој јасно им предочил по кој принцип ќе се води при носење на одлуката Без да прејудицира каков чекор ќе ...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Утрински - 12.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Канал5 - 12.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Канал5 - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Утрински - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Утрински - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Студентскиот пленум објави сатирично видео за реформите во високото образование

24 Вести - 12.01.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница постави видео насловено „Олимпијада за реформи во монти пајтон стил“. Тие на сатиричен начин ги опишуваат реформите во Македонија. Студентскиот пленум остана на децидниот став за повлекување на предлог ...

Преставници на Студентски и Професорски пленум на средба кај Иванов

Фокус - 12.01.2015

Досега неколку пати, и студентите и професорите упатија апел до Иванов дека треба да застане на нивна страна и да стави вето на новите законски измени во високото образование. Шефот на државата Ѓорѓе Иванов денеска на средба ќе прими преставници на ...

Студентски пленум ги стави Груевски, Адеми и Ристовски во сатирично видео за реформите во високото образование

Фокус - 12.01.2015

Студентскиот пленум на својот канал на Јутјуб објави сатирично видување на владините реформи, направено со помош на легендарната британска хумористична група Монти… Студентскиот пленум на својот канал на Јутјуб објави сатирично видување на владините ...

Професорите кои се за реформи во високото образование бараат прием кај Претседателот Иванов

Канал5 - 12.01.2015

Професорите од Граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование бараат прием кај Претседателот Ѓорге Иванов за да го запознаат со нивните активности и ставови за измените на Законот за високото образование кои во втора фаза ...

Иванов се среќава со студентите и професорите од пленумот

Канал5 - 12.01.2015

Професорите членови на Граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование утре ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов откако денеска испратија барање за прием за да го запознаат со нивните активности и ставови во врска со ...

Професорска битка преку грбот на Брисел

Утрински - 12.01.2015

Речиси паралелните писма на Професорскиот пленум и „контрапленумот“ испратени до Брисел се нов срам за Македонија, вели директорот на МЦЕО, Бојан Маричиќ Брисел е под епистоларна опсада. Поделената македонска професорска елита среде поларизираната ...

Професорите најавуваат иновативен бојкот на наставата

24 Вести - 12.01.2015

Професорскиот пленум со план Б доколку предлог- Законот за високо образование добие зелено светло од народните избраници и доколку врз него не стави вето поранешниот универзитетски професор и актуелен претседател Ѓорге Иванов.

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Канал5 - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Сител - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Иванов: Дијалог на Пленумците и Граѓанската иницијатива за надминување на состојбите

Нетпрес - 12.01.2015

Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот пленум, на Студентскиот пленум и на „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ предложил на денешната средба претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

Иванов повика на единство и дијалог за надминување на поделбите во академската заедница

Макфакс - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во понеделник, по нивно барање, прими претставници на Професорскиот Пленум и на Студентскиот Пленум. На средбата соговорниците разменија мислења околу севкупните состојби во образованието во ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Олимпијада за реформи во Монти пајтон стил

А1 On - 12.01.2015

Стидентски пленум на својата страна постави видео, кое го наслови: На свој начин опишуваат како изгледаат реформите во Македонија. „Се јавуваме од арената Филип Втори, каде е празник за политички реформи“, вели официјалниот ...

Претседателот Иванов одговори на писмото на професорскиот пленум

Press24 - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија претпладнево одговори на писмото на професорскиот пленум во кое професорите кои се противат на реформите во високото образвание бараа средба со него. Како што дознава Пресс24 од извори во кабинетот на Иванов, ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум

Сител - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Ќе стави ли претседателот Иванов вето?

Факултети - 12.01.2015

Денеска кај претседателот Иванов се одржа средба сопретставниците на Професорскиот пленум и на Студентскиот пленум на кој се разговараше за можното вето кое може да го стави шефот на државата.

Професорски и Студентски Пленум на средба со Иванов

Радио МОФ - 12.01.2015

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот Пленум, информираа од Кабинетот на претседателот. Иванов одговори позитивно на барањето на пленумите за средба, на која тие ќе ги образложат ставовите за ...

ИВАНОВ: Единство во академската заедница и дијалог за да се надминат актуелните состојби

Телеграф - 12.01.2015

Македонскиот претседател најави дека во текот на утрешниот ден, по нивно барање, ќе ги прими и претставниците од „Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ Одржување заедничка средба со претставниците на Професорскиот ...

Иванов ќе прими претставници од професорскиот и од студентскиот пленум

Нетпрес - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на професорскиот и на студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи ...

Студентскиот и Прфесорскиот пленум на средба со Иванов

Макфакс - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов во понеделник попладне ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, информира неговиот кабинет. Иванов одговори позитивно на нивното барање за средба на којашто тие ќе му ги изнесат своите ставови за ...

Силјановска, Беџети, Арсовски и Битраков на средба кај Иванов

Нова ТВ - 12.01.2015

Делегација од Професорскиот и Студентскиот пленум се во моментов на прием кај претседателот Ѓорѓи Иванов, со барање да ги поддржи и да стави вето на новите измени во Законот за високо образование. Претставници од Професорскиот пленум се проф.

И контра-барање до Иванов за контра-средба

+инфо - 12.01.2015

„Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование“ побара средба кај претседателот Ѓорге Иванов за образовните реформи, како што тоа го направија Професорскиот и Студентскиот пленум, кои пак со шефот на државата ќе се сретнат ...

Силјановска: Ќе му кажеме на Иванов дека има можност да не го потпише указот!

+инфо - 12.01.2015

Попладнево во 16 часот претседателот Ѓорге Иванов ќе ги прими претставниците на „Студентскиот пленум“ и на „Професорскиот пленум“. Професорката по Уставно право Гордана Силјановска запрашана што ќе му кажат на претседателот, за „Плусинфо“ одговори ...

Професорскиот пленум не прифаќа средба со Граѓанската иницијатива

Press24 - 12.01.2015

Професорскиот пленум не е против реформи во образованието, но дека тие мора да бидат спроведени врз база на соодветна анализа на состојбата и евалуација на резултатите од досегашниот образовен систем, се наведува во соопштението на Пленумот на ...

И контра-пленумот бара прием кај претседателот Иванов

Р.С.Европа - 12.01.2015

Професорите од Граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование бараат прием кај претседателот Ѓорге Иванов за да го запознаат со нивните активности и ставови за измените на Законот за високото образование кои во втора фаза ...

И Професорскиот контра-пленум побара средба кај Иванов

Радио МОФ - 12.01.2015

Иницијативниот одбор на Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование кој се појави како контра пленум на Професорскиот пленум, денеска побара средба со претседателот Ѓорѓе Иванов .

Пленумци не сакаат да се сретнат со „контрапленумци“, ќе го чекаат ветото од Иванов

МКД - 12.01.2015

По завршувањето на денешната средба со претседателот Ѓорге Иванов, Професорскиот пленум му се заблагодаруви на шефот на државата за неговата подготвеност за средба со своите студенти и универзитетски колеги и да ги слушне нивните ставови за ...

Иванов ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум

Телеграф - 12.01.2015

Иванов позитивно одговори на нивното барање за средба, на која тие ќе му ги изнесат своите ставови за предложените реформи во високото образование Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и на Студентскиот пленум, ...