TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ ќе гласа против интерпелација на Вељановски

Кирилица - 27.10.2013

ДУИ нема да го поддржи барањето на опозицијата за разрешување на претседателот на Собранието на Република Македонија,Трајко Вељаноски, изјавил Ахмети за телевизијата Алсат М.

Ахмети: Не гласаме за разрешување на Вељаноски

А1 On - 27.10.2013

ДУИ нема да застане зад барањето на опозицијата за разрешување на првиот парламентарец Трајко Вељаноски. Забрането е копирање и преобјавување на содржини објавени на А1он, делумно или во целост, без ...

Ахмети: Нема да гласаме за разрешување на Вељаноски

Press24 - 27.10.2013

ДУИ нема да го поддржи барањето на опозицијата за разрешување на претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски. -Мислам дека барањето за разрешување на претседателот на ...

Ахмети: ДУИ нема да го поддржи барањето за разрешување на Вељановски

Нетпрес - 27.10.2013

Демократската Унија за интеграција нема да го поддржи барањето на опозициската СДСМ за разрешување од функцијата за претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, вели лидерот на партија Али Ахмети ...

Али Ахмети: Нема да бидеме дел од сценариото на СДСМ за разрешување на Вељаноски

МКД - 27.10.2013

ДУИ нема да биде дел од политичките сценарија на СДСМ и ние нема да ги разгледуваме барањата на опозицијата", вели лидерот на ДУИ Али Ахмети. ДУИ нема да го поддржи барањето на опозицијата за ...

Али Ахмети: ДУИ нема да биде дел од сценаријата на СДСМ,барањето за разрешување на Вељаноски e политичко

Локално - 27.10.2013

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, не го поддржува барањето на СДСМ за разрешување на спикерот Трајко Вељановски, пренесе Алсат-М. „Мислам дека барањето за разрешување на претседателот на Собранието е ...

Ахмети: Барањето за разрешување на Вељаноски е политичко, ДУИ нема да биде дел од сценаријата на СДСМ

Либертас - 27.10.2013

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, не го поддржува барањето на СДСМ за разрешување на спикерот Трајко Вељановски, пренесе Алсат-М. „Мислам дека барањето за разрешување на претседателот на Собранието е ...

ДИУ нема да поддржи интерпелација на Вељановски

Република - 27.10.2013

ДУИ нема да го поддржи барањето на опозицијата за разрешување на претседателот на Собранието на Република Македонија,Трајко Вељаноски, изјавил Ахмети за телевизијата Алсат М.

СДСМ ја згрешил адресата за расправа по „Претседавач“

Дневник - 26.10.2013

Социјалдемократскиот сојуз ја погрешил адресата за тоа која институција евентуално треба да расправа за „погазување на уставното начело на пресумција на невиност и злоупотреба на притворот“ по повод ...

СДСМ бега од важните теми со предлози за расправа на погрешна адреса

Алфа - 26.10.2013

Конкретни идеи и програма како алтернатива за власта,а не деструктивни потези и делување во насока на одолговлекување на политичките процеси.Во последните иницијативи на опозициската СДСМ за ...

СДСМ: На Вељаноски му е страв да се расправа за неговата оставка

Макфакс - 26.10.2013

На претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски му е страв да се расправа за неговата оставка и упорно продолжува да ја злоупотребува позицијата,изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, откако ...

Собрание: Портпаролот на СДСМ нема познавања за работењето на Собранието

Макфакс - 26.10.2013

Портпаролот на СДСМ очигледно нема познавања за работењето на Собранието на Македонија и за деловничките процедури, а се впушта во коментирање на истите, реагираат од Кабинетот на претседателот на ...

Да се расправа за разрешување на Вељаноски, седница да ја води Салиу

Телма - 25.10.2013

СДСМ има деловничко право да поднесе предлог-одлука за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и бара да се постапи според деловничкото право што го има опозицијата, изјави ...

Неизвесно е дали пратениците воопшто ќе расправаат за разрешување на Вељаноски

24 Вести - 25.10.2013

Ќе се најде ли предлогот за разрешување на собранискиот спикер на дневен ред. Опозицијата тврди дека ВМРО-ДПМНЕ треба да бега од дебата во собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко ...

СДСМ инсистира на расправа за разрешување на Велјаноски

Алсат-М - 25.10.2013

Опозициската СДСМ уште еднаш го повтори барањето за разрешување на спикерот Трајко Велјаноски. Според Оливер Спасовски, ова право на опозицијата ù се овозможува со правилникот на Собранието.

Нема барање од СДСМ за Kомисија за протестот на новинарите

Утрински - 25.10.2013

Претседателот на собраниската Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот Беким Фазлиу денеска соопшти дека пратениците од СДСМ до него не доставиле барање за тој да ...

СДСМ: Да се расправа за разрешување на Вељаноски, а седницата да ја води Салиу

Утрински - 25.10.2013

СДСМ има деловничко право да поднесе предлог-одлука за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и бара да се постапи според деловничкото право што го има опозицијата, изјави ...

Власта ги одби барањата на СДСМ

Канал5 - 25.10.2013

Владеајачката коалиција ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ како мнозинска го одби барањето за одлуката за разрешување на собранискиот спикер Вељановски со образложение дека како мнозинство Деловникот им дава право да ...

Беким Фазлиу: СДСМ не побара седница за протестот на новинарите

А1 On - 25.10.2013

Претседателот на собраниската Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, Беким Фазлиу, изјави дека пратениците од СДСМ до него не доставиле барање за тој да закаже ...

ВМРО-ДПМНЕ ја повтори поддршката за Вељаноски

Макфакс - 25.10.2013

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја дава целосната поддршка на Претседателот Трајко Вељановски и оваа предлог одлука на СДСМ која што ја поднесоа вчера, за која што два дена по ред ги зборуваат ...

Димовски: Вељановски има целосна поддршка од пратениците на ВМРО ДПМНЕ

Нетпрес - 25.10.2013

Би сакал да го повторам и да го потврдам ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека пратеничката група на партијата ја дава целосната поддршка на Претседателот Трајко Вељановски и оваа предлог одлука на СДСМ која што ...

Опозицијата бара одговорност од Вељановски

Сител - 25.10.2013

По вчерашните барања, опозицијата денеска повторно со прозивки до мнозинството. Не бегајте од дебата за разрешување на Вељаноски, порача СДСМ. Бараат седницата да ја води Сузана Салиу.

Спасовски: Трајко Вељаноски нанесе доволно непоправливи штети

Нова ТВ - 25.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не треба да бега од дебата во Собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко Вељаноски. Откако го окупираа медиумскиот простор, затвораат новинари, забрануваат протест, сега се ...

СДСМ: Да се расправа за разрешување на Вељаноски, а седницата да ја води Салиу

Телеграф - 25.10.2013

Опозициската партија сè уште нема официјален допис дека се отфрла предлогот за разрешување, иако во кулоарите се зборува дека веќе е подготвено писмо СДСМ има деловничко право да поднесе ...

Партиите се „јуначат“ кој повеќе „не го дава името“, а преговорите траат

Таратур - 25.10.2013

Опозицијата ја кодоши државата и по светските метрополи ветува дека ќе го смени името за да дојде на власт, оцени во пресиноќешниот говор по повод денот на ВМРО, претседателот на Собранието, Трајко ...

Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ е и Устав и закон, Собрание и Влада

+инфо - 25.10.2013

СДСМ инсистира спикерот Трајко Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ да го почитуваат Парламентот и собранискиот Деловник и да го стават на дневен предлог - Одлука за разрешување на собранискиот претседател.

Спасовски: ВМРО ДПМНЕ не треба да бега од децата за разрешување на Вељановски

Нетпрес - 25.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не треба да бега од дебата во Собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко Вељаноски, вели генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски.

СДСМ бара Одлуката за разрешување на Вељаноски да се стави на дневен ред

Макфакс - 25.10.2013

Опозициската СДСМ смета дека ВМРО-ДПМНЕ не треба да бега од дебата во Собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко Вељаноски и повторно бараат таа да се стави на дневен ред.

Спасовски: Да се расправа за разрешување на Вељаноски, а седницата да ја води Салиу

А1 On - 25.10.2013

СДСМ има деловничко право да поднесе предлог-одлука за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и бара да се постапи според деловничкото право што го има опозицијата, изјави ...

Фазлиу: СДСМ не побара да се расправа за протестот на новинарите

+инфо - 25.10.2013

Претседателот на собраниската Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, Беким Фазлиу, изјави дека пратениците од СДСМ до него не доставиле барање за тој да закаже ...

Димовски: СДСМ сака конфликт, а не смена на Вељаноски

+инфо - 25.10.2013

Би сакал да го повторам и да го потврдам ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека пратеничката група на партијата ја дава целосната поддршка на претседателот Трајко Вељановски и оваа предлог одлука на СДСМ која што ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Вељаноски, СДСМ нема аргументи

Курир - 25.10.2013

Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и Директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, го повтори и потврди ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека пратеничката група на партијата ја дава целосната поддршка ...

Спасовски: Во оваа држава ВМРО ДПМНЕ е и Устав и закон и Собрание и Влада

Либертас - 25.10.2013

Изјава за медиуми на Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ и пратеник: ВМРО-ДПМНЕ не треба да бега од дебата во Собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко Вељаноски.

Видео: СДСМ бара расправа за разрешување на Трајко Вељаноски

Република - 25.10.2013

СДСМ има деловничко право да поднесе предлог-одлука за разрешување на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и бара да се постапи според деловничкото право што го има опозицијата, изјави ...

Беким Фазлиу: СДСМ не побара седница за протестот на новинарите

Либертас - 25.10.2013

Претседателот на собраниската Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, Беким Фазлиу, изјави дека пратениците од СДСМ до него не доставиле барање за тој да закаже ...

Оставка од Трајановски – бара СДСМ

МК News - 25.10.2013

Трајко Вељановски, како што велат социјалдемократите, слушајќи го својот партиски шеф, правел штета на угледот на Собранието, ги прекршувал Уставот и ...

СДСМ: Во оваа држава ВМРО ДПМНЕ е и Устав и Закон и Собрание и Влада

Бриф - 25.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не треба да бега од дебата во Собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко Вељаноски. Откако го окупираа медиумскиот простор, затвораат новинари, забрануваат протест, сега се ...

Спасовски: ВМРО ДПМНЕ е и Устав и закон и Собрание и Влада

Sky - 25.10.2013

- ВМРО-ДПМНЕ не треба да бега од дебата во Собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко Вељаноски. Откако го окупираа медиумскиот простор, затвораат новинари, забрануваат протест, сега се ...

Видео: ВМРО-ДПМНЕ не сака разрешување на Вељаноски

Република - 25.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог-одлуката за разрешување на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница бидејќи не е во форма на ...

СДСМ го повика ВМРО-ДПМНЕ да не бега од дебата за разрешување на Трајко Вељаноски

Локално - 25.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не треба да бега од дебата во Собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко Вељаноски. Откако го окупираа медиумскиот простор, затвораат новинари, забрануваат протест, сега се ...

Ако несогласувањата се зголемат, можно е ВМРО-ДПМНЕ да распише предвремени избори

Вечер Прес - 25.10.2013

Предлог-одлуката за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието не добива поддршка од пратениците во законодавниот дом. Засега нема официјален допис од Кабинетот на ...

СДСМ без барање за одржување на Анкетна комисија за протестот на новинарите

Н.Македонија - 25.10.2013

Претседателот на собраниската Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот Беким Фазлиу денеска соопшти дека пратениците од СДСМ до него не доставиле барање за тој да ...

СДСМ: Да се расправа за разрешување на Вељаноски

Н.Македонија - 25.10.2013

СДСМ има деловничко право да поднесе предлог-одлука за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и бара да се постапи според деловничкото право што го има опозицијата, изјави ...

СДСМ бара разрешување на Вељаноски

Deutsche Welle - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ денеска (24.10) најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на ...

ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува предлогот за разрешување на Вељановски

Утрински - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог-одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

Вељановски пред нова доверба

Канал5 - 24.10.2013

Трајко Вељановски, како што велат социјалдемократите, слушајќи го својот партиски шеф, правел штета на угледот на Собранието, ги прекршувал Уставот и Деловникот.

Партиите се натпреваруваат кој повеќе „не го дава името“, а преговорите траат

24 Вести - 24.10.2013

Опозицијата ја кодоши државата и по светските метрополи ветува дека ќе го смени името за да дојде на власт, оцени во синоќешниот говор по повод денот на ВМРО, претседателот на Собранието, Трајко ...

Опозицијата бара оставка од Вељаноски

24 Вести - 24.10.2013

Трајко Вељаноски да се збогува со претседателската фотелја во законодавниот дом- бара опозицијата. Опозиционерите поднесоа предлог за разрешување на Вељаноски, бараат и надзорна комсија за како што ...

Тачи: Не ДПА, туку СДСМ и ДУИ заедно го уриваат Вељановски

Канал5 - 24.10.2013

Лидерот на ДПА Мендух Тачи ги отфрли информациите дека тој е во договор со СДСМ за смена на претседателот на Собранието Вељановски. Тачи тврди дека планот на СДСМ се спроведува во соработка со ДУИ ...

ДУИ е против одлуката за разрешување на Вељановски

Канал5 - 24.10.2013

Со писмена реакција ДУИ го демантира лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој претходно изјави дека СДСМ и ДУИ заедно го уриваат собранискиот спикер Трајко Вељановски.

СДСМ бара разрешување на Вељаноски

Дневник - 24.10.2013

Одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието ќе предложи пратеничката група на СДСМ, најави вчера пратеникот Игор Ивановски.

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на Вељановски

Канал5 - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

Собранието на пауза, опозицијата бара комисиска расправа за вчерашниот протест

Канал5 - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

СДСМ бара разрешување на Вељаноски за кршење на Уставот

Вест - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието. Исто така бара итно организирање на надзорна расправа за ...

СДСМ бара разрешување на Вељаноски

Утрински - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ денеска најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието. Исто така бара итно организирање на надзорна расправа за ...

Пратеничката група на СДСМ бара разрешување на Вељаноски

Телма - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ денеска најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието. Исто така бара итно организирање на надзорна расправа за ...

Опозицијата бара да се утврди кој ја извади полицијата против новинарите

Телма - 24.10.2013

Партиите од македонскикот опозициски блок денеска побараа да се утврди кој ја издал наредбата да се спречи протестот на новинарите и против нив да се ангажира специјалната полиција.

Опозицијата бара Собранието да ја свика постојаната анкетна комисија за човекови права

24 Вести - 24.10.2013

Пауза од еден час на денешната собраниска седница на која треба да се разгледува извештајот на Европската унија за напредокот на земјава побара опозицијата, во знак на револт што претседателот на ...

СДСМ бара разрешување на Вељаноски

Канал5 - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ денеска најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието. Исто така бара итно организирање на надзорна расправа за ...

Димовски: Нема да поддржиме одлука за разрешување на Трајко Вељаноски

Кајгана - 24.10.2013

Одлуката за разрешување на Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, нема поддршка од нас, и нејзино ставање на дневен ред ќе значи само залудно губење и трошење на време ...

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на Вељановски

Сител - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

Ивановски: Бараме разрешување на Трајко Вељановски

Нова ТВ - 24.10.2013

Денес пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери во Собранието достави три барања: -Прво, итно организирање на посебна и детална надзорна расправа за нарушување на пресумпцијата на невиноста, ...

Собранието на пауза, опозицијата бара комисиска расправа за вчерашниот протест

А1 On - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на Вељановски

Нетпрес - 24.10.2013

Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и Директор на Центарот за комуникации на денешната прес конференција истакна дека влегуваме во период во кој СДСМ очигледно повторно сака да креира и да ...

Ивановски: Итно да се разреши Вељаноски од од функцијата претседател на Собранието

А1 On - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска во Собранието побараа итно да се организира посебна и детална надзорна расправа за нарушување на пресумпцијата на невиност, злоупотребата на ...

СДСМ бара разрешување на Вељаноски

Р.С.Европа - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ денеска најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието. Барањето за разрешување на првиот парламентарец, како што ...

Мисовски: Пратениците на НСДП ќе ја поддржат Одлуката за разрешување на Трајко Вељаноски

А1 On - 24.10.2013

Пратениците од НСДП ќе ја подржат Одлуката за разрешување на Трајко Велјановски, човекот кој што на црниот „24 декември“ удри по своите колеги и по новинарите, брутално погазувајќи го Уставот и ...

Собранието на пауза, опозицијата бара комисиска расправа за вчерашниот протест

МРТ - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

СДСМ: Анкетна да утврди кој во МВР даде налог да се спречи протестот?

Нова ТВ - 24.10.2013

Прекин на собраниската седница и спикерот Влејановски да повика итна седница на Анкетната комисија за заштита на човековите права, процедурално на самиот почеток на денешната седница, побара Игор ...

За протестот на новинарите кавга и во Парламентот

Р.С.Европа - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

Собранието на пауза, опозицијата бара комисиска расправа за вчерашниот протест

Алфа - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на Вељановски

А1 On - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

СДСМ бара анкетна комисија за протестот на новинарите

Телеграф - 24.10.2013

Барањето е на итна седница да се разгледа зошто полицијата не ги пушти демонстрантите пред музејот Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски да свика итна седница на Анкетната комисија за заштита ...

Опозицијата бара собраниска расправа за вчерашниот инцидент пред Музејот на ВМРО

+инфо - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски, откако опозициските пратеници побараа од претседателот на ...

Игор Ивановски: Кој нареди да се спречи протестот на новинарите?

МКД - 24.10.2013

Опозицијата бара Постојаната анкетна комисија за човекови права да расправа за настаните околу вчерашниот протест на новинарите. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски, побара од ...

НСДП ќе ја подржи Одлуката за разрешување на Трајко Велјановски

Нова ТВ - 24.10.2013

„Пратениците од НСДП ќе ја подржат Одлуката за разрешување на Трајко Велјановски, човекот кој што на црниот „24 декември“ удри по своите колеги и по новинарите, брутално погазувајќи го Уставот и ...

НСДП ќе ја поддржи одлуката за разрешување на Трајко Велјаноски

А1 On - 24.10.2013

Пратениците од НСДП ќе ја подржат Одлуката за разрешување на Трајко Велјановски, кој на „Црниот понеделник“ удрил по своите колеги и новинарите, брутално погазувајќи го Уставот и Деловникот на ...

НСДП: Најскандалозен говор на Вељаноски

+инфо - 24.10.2013

Пратениците од НСДП ќе ја поддржат Одлуката за разрешување на Трајко Вељаноски, информираше денеска Горан Мисовски, координатор на пратеничката група на НСДП.

СДСМ побара разрешување на Вељаноски

+инфо - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска во Собранието побараа итно да се организира посебна и детална надзорна расправа за нарушување на пресумпцијата на невиност, злоупотребата на ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи разрешување на Вељановски

Нова ТВ - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог-одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на Вељановски

Курир - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

СДСМ: Вељаноски да биде разрешен

Телеграф - 24.10.2013

Претседателот на Собранието упорно ги крши Уставот, законите и Деловникот, сметаат во пратеничката група на СДСМ Пратеничката група на СДСМ ќе предложи одлука за да се разреши Трајко Вељаноски од ...

СДСМ поднесува Одлука за смена на Трајко Вељановски

Нетпрес - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ денеска со Собранието поднесе три барања до парламентот меѓу кои и за смена на собранискиот спикер Трајко Вељановски. СДСМ бараат и надзорна расправа за нарушување на ...

Од ВМРО-ДПМНЕ се против разрешувањето на Вељаноски

Телеграф - 24.10.2013

Димовски смета дека со секоја постапка СДСМ внесува дополнителни проблеми во државата ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог-одлуката за разрешување на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и ...

“Импичмент“ за Вељановски од опозицијата

Алфа - 24.10.2013

Вељановски упорно го прекршува Уставот, законите и Деловникот и свесно работи на штета на правната држава, го образложи предлогот координаторот на пратениците на СДСМ Игор Ивановски.

ВМРО-ДПМНЕ не го дава Вељаноски

+инфо - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието, Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

Опозицијата со цел куп барања во собранието, власта со порака: Не правете хаос

Сител - 24.10.2013

По случаите Шиповиќ, Кежаровски и вчерашниот протест на новинарите, опозицијата денеска излезе со три барања во Собранието. Бараат Комисијата за политички систем да организира надзорна расправа за ...

ВМРО ДПМНЕ не поддржува разрешување на Вељановски

Р.С.Европа - 24.10.2013

ВМРО ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

Димовски: Нема да поддржиме одлука за разрешување на Трајко Вељаноски

Макфакс - 24.10.2013

Одлуката за разрешување на Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, нема поддршка од нас, и нејзино ставање на дневен ред ќе значи само залудно губење и трошење на време ...

Мисовски: Дали комитите заслужуваат потомци како Вељаноски кои работат на разнебитување на Македонија?

Бриф - 24.10.2013

Пратениците од НСДП ќе ја подржат Одлуката за разрешување на Трајко Вељаноски, човекот кој што на црниот „24 декември“ удри по своите колеги и по новинарите, брутално погазувајќи го Уставот и ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да го разреши Вељановски

Бриф - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

Опозицијата бара седница на Постојаната анкетна комисија за полициските методи против новинарите

Локално - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

Собранието на пауза, опозицијата бара комисиска расправа за вчерашниот протест

Либертас - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

Опозицијата побара да се утврди кој издал наредба за спречување на новинарскиот протест

Sky - 24.10.2013

Опозицијата денеска побара да се утврди кој издал наредба да се спречи протестот на новинарите и против нив да ангажира специјалци. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски, побара ...

СДСМ бара разрешување на Вељановски (видео)

Република - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери поставија три барања – прво без одлагање организирање на детална надзорна расправа за нарушување на пресумпцијата на невиноста, злоупотребата на ...

Мисовски: Вељаноски вчера го одржа најскандалозниот говор!

Sky - 24.10.2013

- Пратениците од НСДП ќе ја поддржат Одлуката за разрешување на Трајко Вељаноски, човекот кој што на црниот „24-ти декември“ удри по своите колеги и по новинарите, брутално погазувајќи го Уставот и ...

Ивановски: Вељановски да биде разрешен, а Собранието да расправа за спречениот протест на новинарите

Бриф - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери во Собранието доставија три барања, рече на денешната прес конференција координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

Без квалитетни идеи СДСМ во нов обид да креира криза

Вечер Прес - 24.10.2013

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА РАЗРЕШУВАЊЕ НА СОБРАНИСКИОТ СПИКЕР Владејачката партија ја препознала намерата за креирање криза од страна на СДСМ, уште со најавата за замрзнување на учеството во работната група, ...

Мисовски: Пратениците на НСДП ќе ја поддржат Одлуката за разрешување на Трајко Вељаноски

Либертас - 24.10.2013

Изјава на координаторот на пратеничката група на НСДП, Горан Мисовски: Пратениците од НСДП ќе ја подржат Одлуката за разрешување на Трајко Велјановски, човекот кој што на црниот „24 декември“ удри по ...

СДСМ побара разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата Претседател на Собранието

Локално - 24.10.2013

Ја користам оваа прилика да ја информирам јавноста дека денес пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери во Собранието достави три барања: Прво, итно организирање на посебна и детална ...

ВМРО-ДПМНЕ не го дава Трајко Вељановски

Локално - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог-одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

СДСМ бара разрешување на Вељаноски

Sky - 24.10.2013

Координаторот на Пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски, денеска ја информираше јавноста дека пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери во Собранието достави три барања: - Прво, итно ...

Мисовски: Ја поддржуваме одлуката на СДСМ за разрешување на Вељаноски

Република - 24.10.2013

Пратениците од НСДП ќе ја подржат Одлуката за разрешување на Трајко Велјановски, човекот кој што на црниот „24 декември“ удри по своите колеги и по новинарите, брутално погазувајќи го Уставот и ...

Мисовски: Вељаноски вчера го оддржа најскандалозниот говор!

Sky - 24.10.2013

- Пратениците од НСДП ќе ја подржат Одлуката за разрешување на Трајко Велјановски, човекот кој што на црниот „24 декември“ удри по своите колеги и по новинарите, брутално погазувајќи го Уставот и ...

СДСМ бара да прекине работата на Собранието поради вчерашниот протест

Република - 24.10.2013

Опозицијата во Парламентот побара да се утврди, како што обвинат, кој ја издал наредбата да се спречи протестот на новинарите и ангажирал специјалната полиција.

СДСМ: Анкетна комисија да утврди кој во МВР нареди да се спречи протестот на новинарите

Бриф - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седница на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски.

Опозицијата бара комисиска расправа за протестот на новинарите

Н.Македонија - 24.10.2013

Собранието на Република Македонија петнаесетина минути по почетокот ја прекина 74. седницата на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски Пратениците од опозиционата ...

СДСМ бара разрешување на Вељаноски

Н.Македонија - 24.10.2013

Пратеничката група на СДСМ денеска најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието. Исто така бара итно организирање на надзорна расправа за ...

ВМРО-ДПМНЕ не сака разрешување на Вељановски

Н.Македонија - 24.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржува предлог одлуката за разрешување на претседателот на Собранието Трајко Вељановски и таа не мора да биде ставена на дневен ред на седница, бидејќи не е во форма на ...

Вељановски: Единството на Македонија е сржта на ВМРО

Канал5 - 23.10.2013

ВМРО, рече Вељановски, ќе прости се освен националното предавство кон татковината. „Кој е тој маж или жена, макар бил и лидер на партија, носител на некоја функција или обичен член што ќе рече дека ...

Вељаноски: Единството на Македонија и заедништвото меѓу сите е сржта на ВМРО

24 Вести - 23.10.2013

Единството на Македонија и заедништвото меѓу сите е сржта на ВМРО. 23-ти октомври значи и повик за надминување на политичките стереотипи кај дел од граѓаните, под знамето на македонија да застанеме ...

ВЕЉАНОСКИ: Единството на Македонија е сржта на ВМРО

Телеграф - 23.10.2013

Зборовите „Слобода или смрт“ значат бескомпромисност во борбата за независна татковина, рече првиот парламентарец во неговото обраќање Славиме 120 години ВМРО и со особен пиетет укажуваме дека ВМРО ...

Вељаноски: Единството на Македонија и заедништвото е сржта на ВМРО

МКД - 23.10.2013

Славиме 120 години ВМРО и со особен пиетет укажуваме дека ВМРО го надмина времето, станувајќи неодминлив дел од сите наши национални премрежија, ги надмина генерациите, истовремено станувајќи ...

Вељановски: Единството на Македонија и заедништвото е сржта на ВМРО

Алфа - 23.10.2013

Славиме 120 години ВМРО и со особен пиетет укажуваме дека ВМРО го надмина времето, станувајќи неодминлив дел од сите наши национални премрежија, ги надмина генерациите, истовремено станувајќи ...

Вељаноски: Имаме обврска да ја чуваме независноста на Македонија

+инфо - 23.10.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, упати честитка по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, во која се вели: „Македонската револуционерна организација ги напиша ...

Вељаноски: Кој ќе каже да се смени името, нема да помине неказнето од народот!

+инфо - 23.10.2013

Македонија е зборот кој ги водеше борците за независна Македонија! Тој збор нé води и нас во битките што ги носи ова време! Македонија била и ќе биде единствено Македонија! Македонскиот народ бил и ...

Вељановски: Единството на Македонија и заедништвото е сржта на ВМРО

Сител - 23.10.2013

Славиме 120 години ВМРО и со особен пиетет укажуваме дека ВМРО го надмина времето, станувајќи неодминлив дел од сите наши национални премрежија, ги надмина генерациите, истовремено станувајќи ...

Трајко Вељановски ја обвини опозицијата за кодошење

Нова ТВ - 23.10.2013

Вељановски ја повика опозицијата да и се придружи на власта во битката за одбрана на уставното име и идентитет, но воедно ја обвини за кодошење. „Народот не му дал на никого мандат по белосветските ...

Скандалозен говор на Трајко Вељановски

Либертас - 23.10.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски одржа партиски говор на државниот празник. Во своето обраќање по повод обележувањето на 23 октомври, Денот на револуционерната борба, ја злоупотреби ...

Скандалозен говор на Трајко Вељановски

Бриф - 23.10.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски одржа партиски говор на државниот празник. Во своето обраќање по повод обележувањето на 23 октомври, Денот на револуционерната борба, ја злоупотреби ...

Вељановски: Единството на Македонија и заедништвото е сржта на ВМРО

Вечер Прес - 23.10.2013

Славиме 120 години ВМРО и со особен пиетет укажуваме дека ВМРО го надмина времето, станувајќи неодминлив дел од сите наши национални премрежија, ги надмина генерациите, истовремено станувајќи ...

Шокантен и срамен говор на вториот човек во Македонија!

Sky - 23.10.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски одржа партиски говор на државниот празник. Во своето обраќање по повод обележувањето на 23 октомври, Денот на револуционерната борба, ја злоупотреби ...

Трајко Вељановски: ВМРО стана неодминлив дел од сите наши национални премрежија

Република - 23.10.2013

Славиме 120 години ВМРО и со особен пиетет укажуваме дека ВМРО го надмина времето, станувајќи неодминлив дел од сите наши национални премрежија, ги надмина генерациите, истовремено станувајќи ...

Вељановски: Единството на Македонија и заедништвото е сржта на ВМРО

Н.Македонија - 23.10.2013

Славиме 120 години ВМРО и со особен пиетет укажуваме дека ВМРО го надмина времето, станувајќи неодминлив дел од сите наши национални премрежија, ги надмина генерациите, истовремено станувајќи ...

МВР нема да чека да му заврши мандатот за да го гони Шиповиќ

Н.Македонија - 21.10.2013

Случајот „Машинопромет“ од полициски аспект е чист како солза, а доставената информација до Собранието во која се бара расправа за правото на пресумција на невиност е хипокризија на СДСМ, оценува во ...