TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коалицијата „Сојуз на иднината“ нема да учествува на локалните избори

24 Вести - 17.02.2013

Политичките партии од коалицијата Сојуз на иднината нема да учествуваат на локалните избори. Една по една преку соопштение, партиите го потврдија својот став.

Владата жали за одлуката на опозицијата да ги бојкотира изборите

24 Вести - 17.02.2013

Владата жали и е разочарана од одлуката на опозицијата за бојкот. Го повторија ставот – одложување на изборите нема да има, ниту пак можност за нови рокови за кандидатури.

Владата жали поради опозицискиот бојкот на локалните избори

Р.С.Европа - 17.02.2013

Владата жали и е разочарана од одлуката на опозицијата за бојкот на локалните избори, рече владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Зоран Фиданоски, тв Алфа: Ќе биде тешко…

Фактор - 17.02.2013

Сега кога веќе е јасно дека опозицијата ќе ги бојкотира изборите, Македонија со забрзан од чекори кон уште подлабока политичка криза.

По одлуката за бојкот извори од опозицијата тврдат – избори ќе нема!

Либертас - 17.02.2013

НОВИОТ БРОЈ НА ДНЕВНИОТ ВЕСНИК „ФОКУС“ ДОНЕСУВА: По одлуката за бојкот извори од опозицијата тврдат – избори ќе нема! Јакимовски влезе во трка за Карпош, СДСМ го исклучи од партијата Ордановски бара ...

Фајронт

Вечер Прес - 17.02.2013

Забавата, дали ќе учествува СДСМ на локалните избори, е завршена. Фајронт. Нема да учествува. Затоа што така сакаше Бранко. Друга логика, друга математика нема. Само гол егоизам.

БОЈКОТ: Опозицијата не оди на избори

Sky - 17.02.2013

Опозицијата на Македонија целосно ќе ги бојкотира претстојните локални избори, бидејќи според неофицијални информации од ДИК до 00 часот не била поднесена ниту една кандидатура за градоначалник на ...

Фокус: Избори ќе нема!

Sky - 17.02.2013

Новиот број на дневен „Фокус“ донесува: По одлуката за бојкот извори од опозицијата тврдат – избори ќе нема! Јакимовски влезе во трка за Карпош, СДСМ го исклучи од партијата Предизборна лустрација за ...

Сите посакуваат чудо во пет минути пред полноќ

Deutsche Welle - 16.02.2013

Во ВМРО-ДПМНЕ се надеваат дека опозицијата во последен миг ќе се премисли, а во опозицијата дека власта ќе го прифати нивниот предлог. Но, никој не повлекува потег.

Петров: СДСМ нема да учествува на локалните избори

24 Вести - 16.02.2013

Нема да учествуваме на изборите, потврди за 24 вести Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров. Според него, ваквата одлука ја поддржуваат општинските организации на партијата.

Дозвола за убиство на опозицијата

Утрински - 16.02.2013

Ѓорѓи Спасов Професорот Шкариќ во својата извонредна анализа на настаните од 24 декември оцени дека „употребата на државна сила против опозицијата го води напаѓачот во самоубиство, односно кон ...

Либералната партија ќе ги бојкотира локалните избори

Утрински - 16.02.2013

Либералната партија вечерва сооопшти дека Извршниот комитет на партијата донел одлука за бојкотирање на локалните избори закажани за 24 март.

Што е легитимно?

Дневник - 16.02.2013

Kакви ќе бидат локалните избори без учество на најголемата опозициска партија и на нејзината коалиција Сојуз за иднината? Секако изборите ќе бидат легални, затоа што законски е предвидено локалните ...

(ВИДЕО) Ангелов: Без прифаќање на условите не одиме на локални избори

А1 On - 16.02.2013

Престедателот на Достоинство кажа дека одлуката за учество на локалните избори е иста како на таа на Сојузот за иднина. Според него, доколку оди на избори, ќе оди цела коалиција, а ако не ќе ги ...

Либералната партија најави бојкот на изборите

А1 On - 16.02.2013

Либералната партија вечерва сооопшти дека Извршниот комитет на партијата донел одлука за бојкотирање на локалните избори закажани за 24 март.

(ВИДЕО) Петров: СДСМ нема да учествува на локалните избори

А1 On - 16.02.2013

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, за Телевизијата 24 Вести, изјави дека најголемата опозициска партија нема да учествува на локалните избори.

И Либерална партија ќе ги бојкотира локалните избори

+инфо - 16.02.2013

Иако одлуката за бојкот е преседан во нејзината политичка историја, Либерална партија сепак реши поради политичката криза предизвикана од настаните на 24 декември да не учествува на локалните избори.

СДСМ :Нема избори - дефинитивно БОЈКОТ! !

Локално - 16.02.2013

Иако на полноќ завршува рокот за поднесување листи на кандидати за градоначалници и за членови на совети за претстојните локални избори.и нема да има пријави во ДИК од страна на опозиционата СДСМ.

Бојкотот на СДСМ штетен за угледот и интеграциите

Сител - 16.02.2013

Бојкотот на Црвенковски ќе стави голема пречка на македонскиот евроатлански пат. Експерти, европратеници и високи претставници на европската унија потврдија.

Либералната партија прогласи бојкот на изборите

Локално - 16.02.2013

Либералната партија вечерва сооопшти дека Извршниот комитет на партијата донел одлука за бојкотирање на локалните избори закажани за 24 март.

И Либералната донесе одлука за бојкот на локалните

Либертас - 16.02.2013

Согласно Одлуката на Извршниот комитет на ЛП, Либералната партија на Македонија ќе ги бојкотира Локалните избори закажани за 24 март 2013.

Бојкотот на СДСМ штетен за цела држава

МРТ - 16.02.2013

СДСМ вчера излезе со нови услови за да се појават на локалните избори. Владејачката партија истите ги одби, а она што таа го предложи не беше прифатливо за опозициската партија.

(ВИДЕО) Штип: СДСМ нема да оди на избори, но нема да оди ни ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 16.02.2013

Вечерва штипјани својот граѓански револт и отпор го искажаа преку уште еден граѓански парламент, на кој го повикаа Никола Груевски да излезе на избори и да се соочи со народот.

(ВИДЕО) Петров: Без договор за излез од кризата, СДСМ нема да учествува на локалните избори

Бриф - 16.02.2013

Нема да учествуваме на изборите, потврди за 24 вести Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров. - Без договор за излез од политичката криза, СДСМ нема да учествува на локалните избори – изјави ...

Уште два часа „Ако и само ако…“

Бриф - 16.02.2013

Вечерва на полноќ истекува рокот поставен од Државната изборна комисија за поднесување на листите за кандидати за градоначалници за престојните локални избори.

СДСМ нема да оди на избори

Република - 16.02.2013

Оставките на пратениците од СДСМ веќе биле депонирани во партијата со датум на денот на денот на локланите избори 24 март 2013 година СДСМ дефинитивно ќе ги блокира изборите.

Бојкотот на СДСМ штетен за цела држава

Курир - 16.02.2013

СДСМ вчера излезе со нови услови за да се појават на локалните избори. Владејачката партија истите ги одби, а она што таа го предложи не беше прифатливо за опозициската партија.

Либерална партија ги бојкотира Локалните избори

Sky - 16.02.2013

Согласно Одлуката на Извршниот комитет на ЛП, Либералната партија на Македонија ги бојкотира Локалните избори закажани за 24 март 2013, соопшти партијата.

„Демонстрации на изборниот ден“- Ја открива ли Скај стратегијата на опозицијата?

Република - 16.02.2013

Случајно или намерно, порталот близок до македонската опозиција открива дел од стратегијата на опозицијата за понатамошно делување откако одлучи да ги бојкотира локалните изборите.

Либералите донесоа одлука да ги бојкотираат локалните избори

Макфакс - 16.02.2013

Извршниот комитет на опозициската Либерална партија во саботата попладне соопшти дека донел одлука да се бојкотираат локалните избори закажани за 24-ти март, како што велат преседан кога станува збор ...

Експерти: Што по бојкотот?!

24 Вести - 15.02.2013

Како ќе се одрази евентуалниот бојкот на опозицијата на локалните избори, што ќе значат таквите избори за опозицијата, што за власта а најспосле како и ќе се одразат врз општеството.

Ако има бојкот, 400 илјади гласачи ќе останат дома

Утрински - 15.02.2013

Од СДСМ велат дека е речиси невозможно до сабота на полноќ да се состават советничките листи со повеќе од 1.600 кандидати и да се утврдат номинации за градоначалници Изборните рокови течат, така што ...

ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД побараа итно решение на кризата

Дневник - 15.02.2013

Сите страни изразија голема загриженост за состојбата и побараа решавање на политичките несогласувања и зајакнување на политичкиот дијалог.

СДСМ бара еден месец одлагање на локалните избори, и ако е подобар за еден глас на локалните ,парламентарни во ...

Локално - 15.02.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски го образложи планот за учество на локалните избори 2013. Најпрвин, барањето на СДСМ е одложување за еден месец на изборите заради доставување на кандидатури за ...

Ако не биде прифатен овој предлог, ќе ги бојкотираме локалните избори и се повлекуваме од парламентот

Локално - 15.02.2013

Одговор на новинарски прашања прес конференција 15.02.2013 година Бранко Црвенковски, претседател на СДСМ Дали ако не биде прифатен овој предлог, ќе ги бојкотирате локалните избори?- Ако не биде ...

Падна одлука на Бихаќка - СДСМ на избори?

Press24 - 15.02.2013

Вчера доцна во ноќта, социјалдемократите донеле одлука во врска со учеството на партијата на локалните избори, но дали ќе се појават на нив, или ќе се решат на бојокот, од партијата се уште никој не ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Црвенковски на пладне ќе ја соопшти конечната одлука дали СДСМ ќе настапи или не на локалните избори

Sky - 15.02.2013

На синоќешниот состанок на раководството на СДСМ на Бихаќа, била донесена одлука дали партијата ќе настапи или ќе ги бојкотира претстојните локални избори.

Бранко пак условува за избори

Курир - 15.02.2013

Претседателот на опозициската партија СДСМ денес постави нови услови кои според него се единствениот начин опозицијата да се откаже од бојкотот и да излезе на локални избори.

Ако СДСМ ги бојкотира изборите, 400 илјади гласачи ќе останат дома

Inpress - 15.02.2013

Скопје, 15. февруари 2013 (ИНПРЕС) Изборните рокови течат, така што со секој изминат час се намалуваат шансите опозицијата да се премисли и во последен момент да донесе одлука за учество на локалните ...

Бранко повторно условува за избори

Денешен - 15.02.2013

Лидерот на СДСМ денеска излезе со нови услови кои, како што вели тој, се единствениот начин да се откаже од бојкотот и да изезе на избори.

Мирјана Малеска: Решение низ криза

Утрински - 14.02.2013

„Веројатно решението на политичката криза ќе дојде во оној момент кога таа ќе ескалира до највисоки размери, по што ќе мора да се најде излез“, коментира универзитетската професорка Мирјана Малеска, ...

Ни Санино не ги помести позициите на власта и на опозицијата

Дневник - 14.02.2013

Ни по последните средби на директорот на Генералниот директорат за проширување на ЕУ, Стефано Санино, и на европарламентарците во Скопје нема ни милиметар поместување на позициите меѓу власта и ...

СДСМ не одат на избори, спремни да ги вратат мандатите

Дневник - 14.02.2013

Од СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ се категорични дека, доколку не биде постигнат политички договор за предвремени парламантарни избори, нема да учествуваат на локалните избори, а спремни се и ...

И бојкотот сит и кандидатите на број

Н.Македонија - 14.02.2013

Постои сценарио со кое на локалните избори би можеле да се појават листи и кандидати за градоначалници на помалите партии од здружената опозиција што би добиле отворена поддршка на СДСМ, дури и би ...

СДСМ нема да учествува на локалните избори

24 Вести - 13.02.2013

Црвенковски нема да оди на локални избори. По синоќешната координација на највисокото партиско раководство одлуката е бојкот, иако висок партиски функционер за 24 Вести вели дека се уште не е ...

СДСМ не оди на локални избори

Р.С.Европа - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

СДСМ ќе ги бојкотира локалните избори

Р.С.Европа - 13.02.2013

Без политички договор за излез од кризата, кој подразбира и возобновување на легитимитетот на институциите, по бруталното кршење на Уставот од страна на оваа власт, ние на локални избори нема да ...

Георгиев: Не одиме на локални, мандатите ги враќаме

Нова ТВ - 13.02.2013

Гордан Георгиев, потпретседателот на СДСМ, за НОВА со коментари за политичката криза во Македонија и посетата на директорот на Генералниот директорат за проширување на ЕУ Стефан ...

Георгиев - Ќе ги вратиме пратеничките мандати

Р.С.Европа - 13.02.2013

СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратат мандатите, изјави денеска потпретседателот на партијата Гордан Георгиев.

СДСМ останува на ставот - нема локални, без парламентарни избори

Телма - 13.02.2013

Опозициската СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира претстојните локални избори, доколку нема договор за предвремени избори.

СДСМ нема да учествува на локалните избори

Утрински - 13.02.2013

Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди таквата одлука Опозициската СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира претстојните локални избори.

СДСМ не го менува ставот: ќе ги бојкотираат изборите и ќе ги вратат пратеничките мандати

МКД - 13.02.2013

СДСМ останува на ставот за бојкот на изборите, потврди Гордан Георгиев, потпретседателот на најголемата опозициска партија, денеска, на протестот пред Министерството за земјоделство.

Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори

Утрински - 13.02.2013

„Оставките на пратениците се потпишани, депонирани се во партијата и ќе се приложат кога ние ќе одлучиме“, изјави потпретседателот на социјалдемократите „СДСМ и Сојузот за иднината нема да ...

СДСМ не попушта – нема враќање во Парламентот, нема одење на избори!

Капитал - 13.02.2013

СДСМ останува на својот став за бојкот и на локалните избори и на Парламентот. Ова е исходот на вчерашната итна координација на највисокото партиско раководство на опозициската партија, која траеше ...

СДСМ може да агитира и да се рекламира без граници

Н.Македонија - 13.02.2013

Неизвесно е какви правила ќе важат за опозицијата за време на кампањата, доколу таа не учествува на изборите ИЗБОРНИТЕ ПРАВИЛА НЕ ВАЖАТ ЗА БОЈКОТ? Сѐ поизвесно е дека ќе има само локални избори и ...

СДСМ недвосмислено: Не одиме на локални избори

Н.Македонија - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука - Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

СДСМ не оди на избори

Кајгана - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори, а Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

СДСМ останува на истите позиции

А1 On - 13.02.2013

По синоќешната координација, раководството на СДСМ останува на старите позиции – нема да се оди на локалните избори, ако не се постигне договор за предвремени парламентарни избори, како единствен ...

Петров: На локални избори нема да учествуваме

А1 On - 13.02.2013

Социјалдемократскиот Сојуз останува на ставот да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата синоќа ја потврдил одлуката која со консензус веќе е донесена пренесува Радио Слободна ...

СДСМ не оди на избори, ќе ги вратиме мандатите

Идивиди - 13.02.2013

Скопје, 13 февруари 2013 (МИА) - СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратат мандатите, изјави денеска потпретседателот на партијата Гордан Георгиев.

СДСМ останува на истите позиции - нема на локални, без договор за предвремени парламентарни избори!

+инфо - 13.02.2013

Се тресеше гората, се роди - глувче. Нема ништо ново по синоќешната координација на раководството на СДСМ. Возбудата на социјалните мрежи и на некои провладини партии беше неоправдана.

Георгиев: Оставките се депонирани, не учествуваме на локалните избори

+инфо - 13.02.2013

СДСМ и „Сојузот на иднината“ одлучиja да не учествуваат на локалните избори, а пратеничките мандати да ги вратат, соопшти денеска потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев.

Нема нова одлука од „Бихаќка “ ,СДСМ останува на својот БОЈКОТ !

Локално - 13.02.2013

Црвенковски нема да оди на локални избори. По синоќешната координација на највисокото партиско раководство за одлуката всушност и не се дебатирало- таа за локално велат извори од СДСМ беше донесена ...

СДСМ ќе оди на избори, ама не се враќа во парламентот ?!

Канал5 - 13.02.2013

Синоќа на Бихаќка на неформален состанок Црвенковски и најтесното раководство на опозициската СДСМ одлучувале дали партијата ќе излезе на локални избори или ќе ги бојкотира, пренесоа дел од медиумите.

СДСМ сепак нема да учествува на локалните избори

Кирилица - 13.02.2013

СДСМ сепак нема да учествува на локалните избори Црвенковски нема да оди на локални избори. По синоќешната координација на највисокото партиско раководство одлуката е бојкот, иако висок партиски ...

СДСМ нема да оди на локални избори

Либертас - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. - Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

Андреј Петров: СДСМ нема да учествува на локалните избори

Канал5 - 13.02.2013

Опозициската СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира претстојните локални избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврдил таквата одлука.

СДСМ не оди на локални без предвремени - пратениците ги депонирале оставките во партијата

Канал5 - 13.02.2013

СДСМ нема да учествува на локалните избори без договор за предвремени парламентарни. Ова е одлуката на СДСМ на синоќешниот Централен одбор. Пратениците веќе ги депонирале своите оставки во партијата.

Депонирани потписите за враќање на мандатите на СДСМ

Локално - 13.02.2013

СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратат мандатите, изјави денеска потпретседателот на партијата Гордан Георгиев.

СДСМ не оди на локалните избори – потврди Централниот одбор

МК News - 13.02.2013

Опозициската СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира претстојните локални избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди таквата одлука.

И Макрадули му врти грб на Бранко?!

Вечер Прес - 13.02.2013

Опозицијата предводена од СДСМ најавува бојкот на локалните избори, а од друга страна тера кампања. Јани Макрадули, кандидат на СДСМ за градоначалник на Скопје, закажува средби со граѓаните иако ...

Што му шепнале дипломатите на Бранко?

Вечер Прес - 13.02.2013

ОПОЗИЦИЈАТА ОСТАНУВА НА ОДЛУКАТА - НЕ ОДИ НА ИЗБОРИ Остануваат на ултиматумот, локални избори само заедно со парламентарни СДСМ дефинитивно останува на одлуката за бојкот, и нема да излезе на избори" ...

Бојкот ако не се договорат и предвремени парламентарни – дециден став и на здружената опозиција

Бриф - 13.02.2013

На синоќешната, како што се тврди редовна координација на партискиот врв на СДСМ според информациите на Бриф била потврдена позицијата на здружената опозиција за бојкот на локалните избори ако нема ...

(ВИДЕО) Георгиев: Оставките на пратениците се депонирани во партијата

Бриф - 13.02.2013

Пратениците на СДСМ ги депонирале оставките во партијата и се чека одлука за тоа кога да бидат доставени до Собранието на Република Македонија, вели потпретседателот на оваа партија Гордан Георгиев.

СДСМ не оди на избори

Тера - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори, а Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

За СДСМ без предвремени парламентарни, пакетот мерки на ВМРО-ДПМНЕ не е ништо

Тера - 13.02.2013

Опозициската СДСМ во среда го отфрли понудениот пакет мерки за решавање на политичката криза во државата, од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кои според нив ништо не значат без предвремени ...

СДСМ оди на локални избори?

Република - 13.02.2013

Партиски извори брифираат дека голема е веројатноста партијата да излезе со одлука, да се појави на локалните избори а да не се врати во Собранието Жестока расправија вечерва се води на Бихаќка околу ...

СДСМ сепак нема да оди само на локални

Таратур - 13.02.2013

Црвенковски нема да оди на локални избори. По синоќешната координација на највисокото партиско раководство одлуката е бојкот, иако висок партиски функционер за 24 Вести вели дека се уште не е ...

Што одлучи СДСМ на вчерашниот состанок на Бихаќка - опозицијата сепак на избори?

Press24 - 13.02.2013

Она што може да се добие како неофицијална и непотврдена информација е дека партијата ќе се појави на соочувањето со граѓаните во март, а ќе го продолжи бојкотот на Собранието се до одржувањето на ...

Се уште нема одлука дали опозицијата ќе оди на локални избори

Канал 77 - 13.02.2013

Без конкретни заклучоци завршил синоќа состанокот на најтесното раководство на СДСМ. Требало да се донесе конечна одлука, дали партијата ќе излезе на локалните избори или ќе остане на ставот, за ...

СДСМ: Нема да оди на локални без договор за предвремени парламентарни избори!

Sky - 13.02.2013

Ништо ново по синоќешната координација на раководството на СДСМ. Неоправадана беше возбудата на некои провладини медиуми кои социјалните мрежи ги преплавија со своите нагодувања.

Функционер на СДСМ: Имаме рок до 15 февруари да кажеме дали ќе одиме на избори

Република - 13.02.2013

Се уште не се знае дали опозицијата ќе оди на локални избори или ќе ги бојкотира. Членови од СДСМ за „Република“ рекоа дека останува одлуката за бојкот на изборите, но се уште не се знае дали истата ...

Петров: СДСМ нема да оди на локaлни избори

Република - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

Петров: Без политички договор нема избори

Press24 - 13.02.2013

Ние немаме намера да функционираме под ултиматум. Нашата одлука е недвосмислена. Без политички договор за излез од кризата која подразбира и обновување на легитимитетот на институциите, ние на ...

СДСМ не оди на избори

Канал 77 - 13.02.2013

„Ние немаме намера да функционираме под ултиматум. Нашата одлука е недвосмислена. Без политички договор за излез од кризата која подразбира и обновување на легитимитетот на институциите, ние на ...

СДСМ останува на одлуката за бојкот

Курир - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори, откако Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. -Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

Георгиев: Дефинитивно не одиме на избори

Press24 - 13.02.2013

Во врска со пратеничките мандати, Георгиев потврди дека тие се депонирани на Бихаќка и дека јавноста ќе биде дополнително информирана кога пратениците и официјално ќе ги достават до Собранието ...

СДСМ дефинитивно не оди на избори, ќе ги враќаат пратеничките мандати

Нетпрес - 13.02.2013

Социјалдемократскиот сојуз и кончено одлучи да не оди на локалните избори доколку не се одржат заедно со предвремени парламентарни избори.

Георгиев: Не учествуваме на локалните избори

Sky - 13.02.2013

СДСМ и „Сојузот на иднината“ одлучиja да не учествуваат на локалните избори, а пратеничките мандати да ги вратат, изјави потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев.

СДСМ не оди на избори, ќе ги врати мандатите

Таратур - 13.02.2013

СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината“ нема да учествуваат на локалните избори и ќе ги вратат мандатите, изјави денеска потпретседателот на партијата Гордан Георгиев. - Нема ништо ново.

СДСМ:Опозицијата нема да учествува на локалните избори

eReporter - 13.02.2013

Најголемата опозициона партија најави денеска дека опозицијата собрана околу коалицијата „ Сојуз за иднината“ нема да нема да учествуваат на локалните избори и оти нивните пратеници ќе ги вратат ...

СДСМ не оди на избори

Макфакс - 13.02.2013

СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори, а Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврди ваквата одлука. „Ние немаме намера да функционираме под ултиматум.

За СДСМ без предвремени парламентарни, пакетот мерки на ВМРО-ДПМНЕ не е ништо

Макфакс - 13.02.2013

Опозициската СДСМ во среда го отфрли понудениот пакет мерки за решавање на политичката криза во државата, од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кои според нив ништо не значат без предвремени ...

Одлуката падна - СДСМ не оди на локални избори

Inpress - 13.02.2013

Скопје, 13. февруари 2013 (ИНПРЕС) СДСМ останува на одлуката да ги бојкотира локалните избори. Централниот одбор на партијата на синоќешниот состанок ја потврдила ваквата одлука.

Итен состанок на Бихаќка

24 Вести - 12.02.2013

За вечерва е закажана итна координација на највисокото партиско раководство на опозициската СДСМ. Според партиски извори, социјалдемократите, по посетата на Санино, ја носат конечната одлука за или ...

Се ситнат шансите за излез од кризата

Р.С.Европа - 12.02.2013

Истекуваат деновите за договор меѓу власта и опозицијата за надминување на разликите. И едните и другите остануваат на своите ставови, но останува надеж дека ЕУ ќе допринесе за излез од кризата.

ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ - Нѐ очекува борба на гласачи против негласачи

Н.Македонија - 12.02.2013

Победа на локалните избори ќе може да прогласи онаа партија чие сценарио ќе се оствари во поголема мера. Во оваа смисла, дури и оние што ќе гласаат за други, а не за ВМРО-ДПМНЕ, ќе ѝ бидат од полза ...

СДСМ вечерва одлучува за изборите

А1 On - 12.02.2013

Итен состанок на СДСМ во Скопје, започна предмалку објави порталот Скај . Највисоките партиски тела, вечерва, според информациите на Скај ќе одлучуваат дали опозицијата ќе оди на локалните избори.

Итен состанок на Бихачка – вечерва одлучуваат дали ќе одат на избори!

МК News - 12.02.2013

Итен состанок во централата на СДСМ во Скопје, започна предмалку дознава Скај од партиски извори. Највисоките партиски тела, вечерва, според информациите на Скај ќе одлучуваат дали опозицијата ќе оди ...

На итен состанок вечерва СДСМ одлучува дали да оди на локални?!

Либертас - 12.02.2013

Итен состанок во централата на СДСМ во Скопје, започнал вечерва, објави порталот Скај повикувајќи се на партиски извори.

Груевски: Нема договор за предвремени избори

Вечер Прес - 12.02.2013

СДСМ ПРОДОЛЖУВА СО БОЈКОТ НА ИЗБОРИТЕ, А ТЕРА КАМПАЊА СО КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ Опозицијата предводена од СДСМ и деновиве продолжува со уличната демократија, надвор од институциите без ...

Итен состанок на Бихакќа - вечерва одлучуваат дали ќе се оди на локални избори

Sky - 12.02.2013

Итен состанок во централата на СДСМ во Скопје, започна предмалку дознава Скај од партиски извори. Највисоките партиски тела, вечерва, според информациите на Скај ќе одлучуваат дали опозицијата ќе оди ...

СДСМ вечерва одлучува дали оди на избори

Република - 12.02.2013

Итен состанок во централата на СДСМ во Скопје, започна предмалку дознава поратлот Скај од партиски извори Највисоките партиски тела, вечерва, според информациите на Скај ќе одлучуваат дали ...

СДСМ на итен состанок на Бихаќка - се одлучува дали да се оди на избори

Press24 - 12.02.2013

Според информациите на Скај, највисоките партиски тела вечерва решаваат дали ќе се појават на локалните избори Социјалдемократите на итен состанок вечерва одлучуваат дали ќе се појават на локалните ...

Што се случува вечерва на Бихаќка- СДСМ оди на избори?

Press24 - 12.02.2013

Партиски извори брифираат дека голема е веројатноста партијата да излезе со одлука, да се појави на локалните избори а да не се врати во Собранието Жестока расправија вечерва се води на Бихаќка околу ...

Партиска трка за одѕивот на изборите

Утрински - 11.02.2013

Колкав треба да биде одѕивот за изборите да бидат не само легални, туку и легитимни е главна дилема по најавите на СДСМ за бојкот на локалните избори Евентуалната одлука на СДСМ да ги бојкотира ...

Деновите за компромис се ситнат

Утрински - 11.02.2013

Неделава треба да донесе одговори можно ли е да се трасира патот за излез од кризата. Но, дијалогот на ривалските страни станува невозможен На шест дена пред истекот на рокот за доставување кандидати ...

СДСМ ја смени реториката- не е бојкот на локални туку кога парламентари !

Локално - 11.02.2013

пресс Отпор 11.02.2013 год. Одговори на новинарски прашања, Весна Бендевска, П1: Комесарот Филе препорача воспоставување на дијалог помеѓу власта и опозицијата до среда или во спротивно Македонија ...

Деструктивноста на СДСМ ќе го загрози Извештајот

Курир - 11.02.2013

Во пресрет на пролетниот извештај од Европската комисија, Македонија ги пребројува успесите, реформите и постигнувањата.

СДСМ ќе оди на избори?!

Курир - 11.02.2013

Опозицијата предводена од СДСМ сепак ќе оди на локалните избори. И покрај тоа што партијата официјално не обздани дека ќе учествува на изборите, СДСМ преку социјалните мрежи веќе не го кријат тоа, ...

СДСМ ќе оди на локални избори?

Република - 11.02.2013

Опозицијата предводена од СДСМ сепак ќе оди на локалните избори. И покрај тоа што партијата официјално не обздани дека ќе учествува на изборите, СДСМ преку социјалните мрежи веќе не го кријат тоа, ...

ФОТО: Макрадули ќе оди на избори

Press24 - 11.02.2013

Опозицијата предводена од СДСМ сепак ќе оди на локалните избори. И покрај тоа што партијата официјално не обздани дека ќе учествува на изборите, СДСМ преку социјалните мрежи веќе не го кријат тоа, ...

СДСМ со своите блокоди допринесува да добиеме негативен Извештај

Денешен - 11.02.2013

СДСМ со секојдневните улични блокади допринесува да добиеме негативен Извештај од ЕУ, анализира новинската агенција „Курир“.