TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експертите во работната група веќе ги скицираат можните промени во уставот, на партиската сцена несогласувања

24 Вести - 09.04.2023

Утре истекува рокот што министерството за правда го достави до политичките партии и институции да номинираат свои претставници кои ќе бидат дел од работната група која ќе работи на уставните измени.

Работната група за уставни измени: Опозициските партии нема да учествуваат, власта вели дека прашањето порано или ...

360 степени - 09.04.2023

За дописот од Правда, што беше испратен во вторникот до Кабинетот на Претседателот на државата, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии, треба да се одговори најдоцна до утре.

ЕКСПЕРТИ: Нема логика да се формираат работни групи без консенсуз за уставни измени

Алфа - 09.04.2023

Ден до истекување на рокот за номинирање претставници од политичките чинители за уставни измени, а партиите во Македонија се далеку од договор. Формирање на работна група за уставни измени без политички консенсуз е јалов обид на власта да го ...

Кои експерти ќе учествуваат во работната група за уставните измени?

Press24 - 09.04.2023

Поранешната министерка за правда и образование, која воедно е и професорка по уставно право, Рената Дескоска, за „Телма“ изјави дека сè уште има дилеми дали да ја прифати поканата. Вели дека сè уште не дала согласност, но и дека нејзиното учество ќе ...

Алтернатива: Не може да има работни групи за уставни измени без да има политички консензус

Република - 09.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, како и по интересот на јавноста за ставот на Алтернатива во однос на таа покана, денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да ...

Алтернатива нема да учествува во работната група поради тоа што во моментов нема консензус помеѓу политичките партии

360 степени - 08.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ и Демократски сојуз соопштија дека нема да учествуваат во работна група за измена на Уставот, негативен одговор за оваа тема пристигна и од партијата Алтернатива. Генералниот секретар на партијата, Зекирија Ибрахими, изјави дека ...

Во работните групи за Уставот ќе работат само претставници на власта

Сител - 08.04.2023

Власта сака да го политизира процесот на уставни измени, затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работните групи кои треба да ги пишуваат уставните амандмани, вели лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

Алтернатива нема да учествува во работната група за уставни измени

Р.С.Европа - 08.04.2023

Алтернатива нема да учествува во работната група за уставни измени, а причината за ваквата одлука, како што посочи генералниот секретар на партијата, Зекирија Ибрахими, е што за нив не може да има работни групи за изготвување или подготовка на ...

ВМРО-ДПМНЕ, Алтернатива, ДС и Левица нема да учествуваат во работните групи за уставните измени

Канал5 - 08.04.2023

Освен без ВМРО-ДПМНЕ, работните групи за уставните измени остануваат и без преставници на Алтернатива, Левица и Демократски сојуз.. Тотално беспредметно е прво да се формираат работни групи за амандманите па потоа Собранието да биде втората фаза за ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работната група за уставните измени

Р.С.Европа - 08.04.2023

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска повтори дека нема да учествуваат во работната група за уставните измени, оценувајќи дека во оваа фаза тоа е беспредметно и оти власта сака да го политизира процесот.

АлтернАтивА: Не може да има работни групи за уставни измени без политички консензус

Канал5 - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, , денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да учествува во таквата група.

Демократскиот сојуз нема да учествува во работната група за промена на Уставот

Р.С.Европа - 08.04.2023

Демократскиот сојуз нема да учествува во работната група за промена на Уставот и смета дека пред да почне постапка зa внесување на Бугарите во Уставот , неопходно е од Бугарија да се обезбеди реципроцитет.

Уставни измени: Различни гости, иста порака, слаб ефект

Слободен Печат - 08.04.2023

Пораките од странците нема да предизвикаат контраефект, ама нема да постигнат ни таков ефект каков што претпоставуваат испраќачите, бидејќи граѓаните имаат формиран став за прашањето за уставните измени и особено за кредибилитетот на ЕУ и на луѓето ...

В понеделник истекува рокот за номинирање претставници во работната група за уставни измени

Слободен Печат - 08.04.2023

– В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

Алтернатива: Не може да има работни групи за уставни измени без политички консензус

24 Вести - 08.04.2023

За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да има претходно политички консензус помеѓу политичките партии за поддршка на тие измени, преку кои треба да се отвори патот за интеграција на земјата во ...

Алтернатива го условува учеството во работната група за уставни измени

Слободен Печат - 08.04.2023

Опозициската Алтернатива денеска ја информира јавноста дека нема да учествува во работната група која треба да ги подготви амандманите за уставните измени. Појаснуваат дека Алтернатива не може да седне на иста маса и да дискутира на оваа тема со, ...

Алтернатива: Не може да има работни групи за уставни измени без политички консензус

МКД - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, и опозициската Алтернатива се откажа од учество во таквата група. „Причината за ваквата одлука е што за нас не може да има работни групи за ...

Кои експерти ќе учествуваат во работната група за уставните измени?

360 степени - 08.04.2023

Дел од правните експерти кои беа поканети од министерството за правда да учествуваат во работната група за подготвување на уставните измени за телевизија „Телма“ потврдиле дека ќе бидат дел од групата, дел пак се уште размислуваат, а некои пак веќе ...

Освен без ВМРО-ДПМНЕ, работните групи за уставните измени остануваат и без претставници на Алтернатива и Демократски ...

24 Вести - 08.04.2023

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска повтори дека неговата партија нема да учествуваа во работната група за уставните измени, оценувајќи дека во оваа фаза тоа е беспредметно и оти власта сака да го политизира процесот.

Кои експерти ќе влезат во работната група за уставни измени – дел одговориле дека се двоумат?

Телма - 08.04.2023

Дел од правните експерти поканети од министерството за правда да учествуваат во работната група за подготвување на уставни измени за Телма потврдија дека ќе учествуваат, дел се уште не одговориле или одбиле.

Алтернатива: Не може да има работни групи за уставни измени без политички консензус

Курир - 08.04.2023

За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да има претходно политички консензус помеѓу политичките партии за поддршка на тие измени, преку кои треба да се отвори патот за интеграција на земјата во ...

АлтернАтивА: Ако нема политички консензус, не може да има работни групи за уставни измени

Макфакс - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да учествува во таквата група, велат од партијата.

„НЕМА ДА ГЛУМИМЕ ДЕКА СМЕ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: АлтернАтивА децидно, не одговараме на покани за сликање

Фактор - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, како и по интересот на јавноста за ставот на Алтернатива во однос на таа покана, денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да ...

Алтернатива го условува учеството во работната група за уставни измени

Либертас - 08.04.2023

Опозициската Алтернатива денеска ја информира јавноста дека нема да учествува во работната група која треба да ги подготви амандманите за уставните измени. -За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да ...

В понеделник истекува рокот за номинирање претставници во работната група за уставни измени

Либертас - 08.04.2023

– В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

И АЛТЕРНАТИВА ГО ОДБИ МАРИЧИЌ Не може да има работни групи за уставни измени без да има политички консензус

+инфо - 08.04.2023

Од партијата велат дека ако некој сака да ја види Алтернатива како дел од тие дебати, првин треба да понуди реална можност за политички консензус, а како второ на дневен ред да биде нашиот уставен предлог-амандман за борба против корупцијата.

Алтернатива нема да биде дел од работното тело за измени на Уставот

А1 On - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда да учествува во работна група за изработка на уставни амандмани, како и по интересот на мислењето за ставот на Алтернатива во однос на оваа покана, појаснуваме дека АлтернативА нема да учествува на таква ...

Алтернатива нема да учествува во работната група за измени во уставот

Вечер Прес - 08.04.2023

За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да има претходно политички консензус помеѓу политичките партии за поддршка на тие измени, преку кои треба да се отвори патот за интеграција на земјата во ...

Претставници во работната група за уставни измени мора да се номинираат до понеделник

Макфакс - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките партии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на Претседателот ...

АлтернАтивА: Не може да има работни групи за уставни измени без да има политички консензус

ТВ21 - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, како и по интересот на јавноста за ставот на Алтернатива во однос на таа покана, денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да ...

ВМРО, АЛТЕРНАТИВА и ДС нема да бидат дел од работната група за уставни измени

Алсат-М - 08.04.2023

На два дена пред истекот на рокот за предлагање на имиња за работната група за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ децидна, нема да учествува во работата на работната група. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека власта го политизира ...

Алтернатива бара прво политички консензус, па работни групи за уставните измени

Независен - 08.04.2023

Алтернатива нема да учествува во работната групаза уставни промени, информираат од партијата, по поканаа од Министерството за правда да испратат свој предлог за експерт. -Причината за ваквата одлука е што за нас не може да има работни групи за ...

Претставници во работната група за уставни измени мора да се номинираат до понеделник

24Инфо - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките партии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на Претседателот ...

АлтернАтивА: Не може да има работни групи за уставни измени без да има политички консензус

24Инфо - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, како и по интересот на јавноста за ставот на Алтернатива во однос на таа покана, денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да ...

Опозициските партии одбиваат учество во работната група за уставни измени, велат дека e беспредметнa и бараат ...

Н.Македонија - 08.04.2023

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ, Демократски сојуз и Алтернатива соопштија дека нема да учествуваат во работната група за уставни измени. Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска повтори дека нема да учествуваат во ...

АлтернАтивА: Не може да има работни групи за уставни измени без да има политички консензус

Нетпрес - 08.04.2023

Интегрално соопштение од партијата Алтернатива: По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, како и по интересот на јавноста за ставот на Алтернатива во однос на таа покана, денес сме ...

Претставници во работната група за уставни измени мора да се номинираат до понеделник

MTM - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките партии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на Претседателот ...

Алтернатива нема да биде дел од работното тело за измени на Уставот

Lider - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда да учествува во работна група за изработка на уставни амандмани, како и по интересот на мислењето за ставот на Алтернатива во однос на оваа покана, појаснуваме дека АлтернативА нема да учествува на таква ...

АлтернАтивА: Ако нема политички консензус, не може да има работни групи за уставни измени

MTM - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да учествува во таквата група, велат од партијата.

ЗА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ: Задутре истекува рокот за претставници во работната група за уставни измени, опозициските ...

Денешен - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

Алтернатива нема да учествува во работната група за измени на Уставот

еМагазин - 08.04.2023

За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да има претходно политички консензус помеѓу политичките партии за поддршка на тие измени, преку кои треба да се отвори патот за интеграција на земјата во ...

Во работните групи за Уставот ќе работат само претставници на власта

Lider - 08.04.2023

Власта сака да го политизира процесот на уставни измени, затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работните групи кои треба да ги пишуваат уставните амандмани, вели лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

Алтернатива нема да учествува во работната група за измени во уставот

Во Центар - 08.04.2023

За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да има претходно политички консензус помеѓу политичките партии за поддршка на тие измени, преку кои треба да се отвори патот за интеграција на земјата во ...

В понеделник истекува рокот за номинирање претставници во работната група за уставни измени

Во Центар - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

В понеделник истекува рокот за номинирање претставници во работната група за уставни измени

Press24 - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

Претставници во работната група за уставни измени мора да се номинираат до понеделник

Centar - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките партии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на Претседателот ...

АлтернАтивА: Ако нема политички консензус, не може да има работни групи за уставни измени

Press24 - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да учествува во таквата група, велат од партијата.

Претставници во работната група за уставни измени мора да се номинираат до понеделник

Точка - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките партии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на Претседателот ...

Во понеделник истекува рокот за номинирање претставници во работната група за измени на Уставот

Скопје1 - 08.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките партии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на Претседателот ...

Ништо од консензус: И Алтернатива нема да номинира претставник во работната група за Уставни измени

MakPress - 08.04.2023

За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да има претходно политички консензус помеѓу политичките партии за поддршка на тие измени, преку кои треба да се отвори патот за интеграција на земјата во ...

Левица, ВМРО ДПМНЕ и Алтернатива нема да бидат дел од работната група за уставниизмени! Кој ќе го промени Уставот?

ММС - 08.04.2023

Партијата #Левица одлучно и со индигнација ја одбива поканата за учество во т.н. работните групи за најавената повторна насилна промена на Уставот! -Ултиматумот на бугарските служби и агендата на Софиската платформа која ја поткрепува пробугарската ...

Алтернатива го условува учеството во работната група за уставни измени

Локално - 08.04.2023

Опозициската Алтернатива денеска ја информира јавноста дека нема да учествува во работната група која треба да ги подготви амандманите за уставните измени. -За нас не може да има работни групи за составување или подготовка на уставните измени без да ...

Левица одбива да испрати свој човек во работната група за уставни измени

Локално - 08.04.2023

Левица денеска соопшти дека до партијата пристигнало барање од Министерството за правда за номинација на претставник во работната група за уставни измени, но дека одбиваат да испратат свој човек кој ќе учествува во дебатата и подготовката на ...

АлтернАтивА: Не може да има работни групи за уставни измени без да има политички консензус

Опсервер - 08.04.2023

По поканата на Министерството за правда за учество на работната група за подготвување на уставните измени, како и по интересот на јавноста за ставот на Алтернатива во однос на таа покана, денес сме тука да појасниме дека АлтернАтивА нема да ...

Што би натурала експертска група без политички консензус за уставни измени, прашува Камбовски, за кого ова е работа на ...

Сакам да кажам - 07.04.2023

Академик Владо Камбовски, чие име се лицитираше деновиве дека е во групата експерти од каде ќе почнат предлозите за измените на Уставот поврзани со пристапните преговори со ЕУ, вели дека никој не му се јавил да го праша за такво нешто и ја спори ...

Роковите течат - експертите советуваат: прво консензус, па потоа работна група за уставни измени

Deutsche Welle - 07.04.2023

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ ги повика политичките партии да предложат свои претставници во работната група која ќе ги подготвува амандманите за уставни измени. Рокот истекува на 10 април.

Дел од правниците,дебатата за уставни измени треба да се води во комисија за уставни прашања

Канал5 - 07.04.2023

За промена на Уставот потребен е политички консензус и согласност од сите параламентари партии и целата постапка се води во Собранието, а не во работни групи. Вака академикот Владо Камбовски ја коментира работната група која во моментот ја формира ...

В понеделник истекува рокот за номинирање претставници во работната група за уставни измени

Сител - 07.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

В понеделник истекува рокот за номинирање претставници во работната група за уставни измени

Канал5 - 07.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени, Маричиќ ги повика сите партии да ...

24 Вести - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени

Фокус - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Маричиќ - Партиите да учествуваат во групата за уставни измени

Р.С.Европа - 07.04.2023

Секретаријатот за европски прашања (СЕП) најдоцна до понеделник ќе го соопшти името на претставникот кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Истекува рокот за формирање на работната група за уставни измени, засега само Пендаровски номинираше свој член

МКД - 07.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките партии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на Претседателот ...

Академик Камбовски за уставните измени: Прво консензус, па работна група

24 Вести - 07.04.2023

Академик Владо Камбовски, демантира дека е ангажиран во групата експерти за предлозите за измените на Уставот поврзани со пристапните преговори со ЕУ. „Јас не знам што би работела таа експертска група. Ќе расправа и ќе испраќа предлози.

Уставот ја отвора вратата за сите

Слободен Печат - 07.04.2023

За министерот за правда Кренар Лога нема да е пречка бојкотот на македонската опозиција за идната недела да ја конституира, а по 15 април работната група за измени на Уставот и да почне со подготовката на уставните амандмани за внес на Бугарите во ...

Целата работа е наопаку поставена, вели Камбовски за уставните измени

Фокус - 07.04.2023

Академик Владо Камбовски, вели дека нема логика да се формира експертска група за уставни измени без консензус на Собранието. Тој демантира дека е ангажиран во групата експерти за предлозите за измените на Уставот поврзани со пристапните преговори ...

Маричиќ: Партиите нека не се плашат, не гледам зошто да не учествуваат во работната група за уставни измени

360 степени - 07.04.2023

Секретаријатот за европски прашања (СЕП) со кој раководи тој, исто така доби покана да номинира свој претставник во работната група. Вицепремиерот не сака да открива кои имиња се игра, но во понеделник најави дека тоа ќе биде дефинирано и ќе ...

Маричиќ повторно ги повика партиите да номинираат свои претставници во работната група

Телма - 07.04.2023

Партиите да не се плашат и да номинираат свои претставници во работната група која ќе работи на уставните измени. Вака вицепремиерот Бојан Маричиќ одново ги повика партиите да учествуваат во процесот, со кој Бугарите треба да влезат во Уставот, ...

Кичевски: Хрватски или било каков друг предлог за уставните измени треба да се дискутира во работната група

Бриф - 07.04.2023

„Во периодот што следи ќе се подготвува амандманското решение, а потоа Собранието ќе одлучува дали чќе се отвора Уставот или не. Ако се отвори Уставот, тоа не е еден ден, тоа е цел процес кој ќе трае и ќе се дискутира јавно.

„Охрабрете се, не плашете се“, Маричиќ со порака до партиите за да учествуваат во уставните измени

Макфакс - 07.04.2023

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, ги повика партиите да земат учество во работната група за уставните измени. Тој не кажа кои професори ќе земат учество, ниту кој претставник ќе биде предложен од Секретаријатот за европски прашања.

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени, Маричиќ ги повика сите партии да ...

Курир - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

До понеделник е рокот да се номинираат претставници во работната група за уставни измени

Вечер Прес - 07.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

Камбовски за уставните измени: Прво консензус, па нека ми се јават

Фактор - 07.04.2023

Академик Владо Камбовски, демантира дека е ангажиран во групата експерти за предлозите за измените на Уставот поврзани со пристапните преговори со ЕУ. За вели дека никој не му се јавил да го праша за такво нешто и додаде дека за да биде ангажиран ...

Маричиќ: Партиите нека не се плашат, не гледам зошто да не учествуваат во работната група за уставни измени

Либертас - 07.04.2023

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска ги повика политичките партии да номинираат свои претставници во работната група за уставни измени, за што рокот што го даде Министерството за правда истекува в понеделник (10 април).

Кичевски: Хрватски или било каков друг предлог за уставните измени треба да се дискутира во работната група

Нова ТВ - 07.04.2023

Тој додаде дека хрватскиот или било каков друг предлог треба да се разговараат во работната група, за да може да се креира консензуално решение. Тој додаде дека ако не ги завршиме уставните измени влегуваме во процес каде што долги години нема да ...

Маричиќ ги повика сите партии да учествуваат во работната група за уставни измени

ТВ21 - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени, Маричиќ ги повика да учествуваат ...

Нова ТВ - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Камбовски демантира дека е во групата за уставни измени: Прво консензус, па потоа нека ме бараат – власта не отстапува

Алфа - 07.04.2023

Прво нека обезбедат консензус, после нека ми се јават – поранешниот претседател на МАНУ, академик Владо Камбовски демантира дека е ангажиран во работните групи за уставни измени. Усвојување на нови амандмани во највисокиот правен акт според него не ...

Се комплетира групата за уставни измени

Алсат-М - 07.04.2023

На три дена пред истекот на рокот за номинирање кандидати, сè уште не се знае кој сè ќе земе учество во работната група на Министерството за правда која ќе ги крои уставните измени. Од министерството велат дека имињата на членовите ќе ги соопштат во ...

Два дена пред крајниот рок без официјални номинации: Нема јунаци за уставни измени

Вечер Прес - 07.04.2023

Иако уште не е формирана, работната група која треба да го тера процесот на уставни измени, уште од сега се соочува со низа предизвици. Освен што не можат да се договорат како ќе функционира, и дел од членовите кои се споменуваа како дел од ...

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени, Маричиќ ги повика сите партии да ...

А1 On - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Маричиќ ги повика партиите да номинираат пратеници во работната група за уставни измени

Нетпрес - 07.04.2023

Партиите да не се плашат и да номинираат свои претставници во работната група која ќе работи на уставните измени, повторно во петокот вицепремиерот Бојан Маричиќ ги повика партиите да учествуваат во процесот, со кој Бугарите треба да влезат во ...

Камбовски за уставните измени: Прво консензус, па нека ми се јават

Lider - 07.04.2023

Академик Владо Камбовски, демантира дека е ангажиран во групата експерти за предлозите за измените на Уставот поврзани со пристапните преговори со ЕУ. За СДК вели дека никој не му се јавил да го праша за такво нешто и додаде дека за да биде ...

Камбовски во врска со уставните измени: Прво консензус, па нека ми се јават

Нетпрес - 07.04.2023

Академик Владо Камбовски, демантира дека е ангажиран во групата експерти за предлозите за измените на Уставот поврзани со пристапните преговори со ЕУ. За СДК вели дека никој не му се јавил да го праша за такво нешто и додаде дека за да биде ...

Камбовски за уставните измени: Прво консензус, па нека ми се јават

24Инфо - 07.04.2023

Академик Владо Камбовски, демантира дека е ангажиран во групата експерти за предлозите за измените на Уставот поврзани со пристапните преговори со ЕУ. За вели дека никој не му се јавил да го праша за такво нешто и додаде дека за да биде ангажиран ...

Маричиќ: Местото за разговори за предлозите за уставните измени е во работната група, а не на прес-конференции

Centar - 07.04.2023

„Се надевам дека сите партии ќе дадат номинации за работната група за уставните измени, бидејќи местото за размена на идеи, давање на предлози и дефинирање на Преамбулата на Уставот е таа работна група.

„Охрабрете се, не се плашете“, Маричиќ со порака до партиите за да учествуваат во уставните измени

MTM - 07.04.2023

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, ги повика партиите да земат учество во работната група за уставните измени. Тој не кажа кој професори ќе земат учество, ниту кој претставник ќе биде предложен од Секретаријатот за европски прашања.

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени, Маричиќ ги повика сите партии да ...

Нетпрес - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Најпрвин уставно враќање на сувереноста на македонскиот народ во македонската држава што ќе суштествува во стварноста

Н.Македонија - 07.04.2023

Според „упатствата“ од т.н. француски предлог (што е надвор од принципите на меѓународното право и Копенхашките критериуми за прием во ЕУ), Македонија ќе може да го продолжи преговарачкиот процес, односно да ги отвора поглавјата од преговарачката ...

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени, Маричиќ ги повика сите партии да ...

24Инфо - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Маричиќ до партиите: Не плашете се, учествувајте во уставните измени

Press24 - 07.04.2023

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, ги повика партиите да земат учество во работната група за уставните измени. Тој не кажа кои професори ќе земат учество, ниту кој претставник ќе биде предложен од Секретаријатот за европски прашања.

„Охрабрете се, не плашете се“, Маричиќ со порака до партиите за да учествуваат во уставните измени

Точка - 07.04.2023

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, ги повика партиите да земат учество во работната група за уставните измени. Тој не кажа кои професори ќе земат учество, ниту кој претставник ќе биде предложен од Секретаријатот за европски прашања.

Во понеделник истекува рокот за номинирање претставници за Уставните измени, Александар Спасов предложен од Пендаровски

MakPress - 07.04.2023

В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

В понеделник истекува рокот за номинирање претставници во работната група за уставни измени

Опсервер - 07.04.2023

– В понеделник истекува рокот што Министерството за правда го постави во дописот до институциите и политичките паретии да номинириаат претставници во работната група за измени на Уставот. Дописот беше испратен во вторникот до Кабинетот на ...

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени, Маричиќ ги повика сите партии да ...

CivilMedia - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Маричиќ ја охрабрува опозицијата да не се плаши и да учествува во работната група за уставните измени

Локално - 07.04.2023

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ не гледа причина која било партија да одбие учество во работната група која треба да ги подготви амандманите за уставните измени. Тој денеска посочи дека ќе продолжат да ги убедуваат партиите за да ...

Маричиќ: Местото за разговори за предлозите за уставните измени е во работната група, а не на прес-конференции

CivilMedia - 07.04.2023

Тој додаде дека вистински момент е разговорите да се водат во работната група, да се извади еден заеднички предлог од таа работна група и потоа да се даде простор за дискусија во Собранието и во општеството.

До Правда се уште пристигнуваат предлози за членови во групата за уставни измени, две партии одбија учество

Локално - 07.04.2023

Министерството за правда засега не соопштува кои независни експерти и членови и претставници на политичките партии би биле дел од работната група која ќе треба да ги подготви амандманите за уставните измени.

Маричиќ: Местото за разговори за предлозите за уставните измени е во работната група, а не на прес-конференции

Вести плус - 07.04.2023

„Се надевам дека сите партии ќе дадат номинации за работната група за уставните измени, бидејќи местото за размена на идеи, давање на предлози и дефинирање на Преамбулата на Уставот е таа работна група.

СЕП до понеделник ќе го дефинира претставникот во работната група за уставни измени, Маричиќ ги повика сите партии да ...

Бизнис Вести - 07.04.2023

Најдоцна до понеделник ќе биде дефинирано и соопштено името на претставникот од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) кој ќе биде вклучен во работната група за уставни измени, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Пендаровски ќе го делегира Александар Спасов во работната група за уставните измени

Фокус - 06.04.2023

Професорот од Правен факултет, Александар Спасов, ќе биде претставник на претседателот, Стево Пендаровски, во работната група за уставните измени. Работната група треба да се формира во следниве денови, но се уште не се знае кој се ќе биде дел од ...

Дел од експертите кои треба да бидат во работната групи за уставот, тврдат не сме контактирани

Канал5 - 06.04.2023

За десетина дена треба да биде заокружен составот на работата група за уставните измени, а експертите кои треба да седнат во неа, тврдат дека досега никој не ги контактирал. За десетина дена треба да биде заокружен составот на работата група за ...

Партиите имаат пет дена да номинираат членови на работната група за уставните измени

Фокус - 06.04.2023

Во тек е процесот за формирање на работната група која ќе треба да ги изработи уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот. Како што информираат од Министерството за правда за „Фокус“, поканите до партиите да предложат свој претставник биле ...

Дел од експертите од работната група за Уставот, тврдат дека воопшто не биле контактирани

Канал5 - 06.04.2023

Форматот на работната група за уставни измени која според најавите треба да почне да работи за десетина дена останува до крај непознат... За десетина дена треба да биде заокружен составот на работата група за уставните измени, а експертите Рената ...

Пендаровски го скрши мразот, предложи член во работната група за уставни измени, СПМ нема да учествува во процесот

МКД - 06.04.2023

Професорот од Правниот факултет, Александар Спасов, ќе биде претставник на претседателот, Стево Пендаровски, во работната група за уставните измени.Ова е првата номинација откако министерот за правда Кренар Лога објави дека испратил допис до сите ...

Пендаровски ќе го делегира Спасов во работната група за уставните измени

Lider - 06.04.2023

Професорот од Правен факултет, Александар Спасов, ќе биде претставник на претседателот, Стево Пендаровски, во работната група за уставните измени. Работната група треба да се формира во следниве денови, но се уште не се знае кој се ќе биде дел од ...

Пендаровски ќе го делегира Александар Спасов во работната група за уставните измени

Нетпрес - 06.04.2023

Професорот од Правен факултет, Александар Спасов, ќе биде претставник на претседателот, Стево Пендаровски, во работната група за уставните измени. Работната група треба да се формира во следниве денови, но се уште не се знае кој се ќе биде дел од ...

Не поминува „фемкање“ околу ЕУ

Deutsche Welle - 05.04.2023

Ако имаме проблем со уставните измени, и ги отфрлиме, постои само една можност: унилатерално да ги прекинеме преговорите со ЕУ, и да отвориме нова рунда „преговори“. Пишува Петар Арсовски Како што ќе поминува времето со нашава рашомонијада на патот ...

Муслиу во СТУДИО 10: Од ЕУ веќе добивме гаранции дека по уставните измени веќе нема да има луди идеи од бугарска страна

24 Вести - 05.04.2023

Истата приказна е со уставните измени. Ние мора да ги направиме а сега само има различни мислења во јавноста. ЕУ после ова со Украина покажа дека има сила и дека може да продолжи понатаму.

Муслиу во СТУДИО 10: Апсурдно е да се мисли оти едни уставни измени ќе ти го одземат идентитетот

24 Вести - 05.04.2023

Бугарија е во политички хаос, а се додека трае тој хаос претседателот Румен Раден го има главниот збор. Тој, пак, има ригидни ставови кон Македонија, вели аналитичарот Алберт Муслиу во СТУДИО 10 на ТВ24 .

Таравари: Хрватска има и одлична морнарица, ама немаме море

Фокус - 05.04.2023

По предлогот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за прифаќање на хрватскиот модел за уставните измени, лидерот на владејачката Алијанса за Албанците, Арбен Таравари во интервју за „Топ њуз“ вели „Хрватска има одлична морнарица, но не можеме да ја земеме за ...

Османи за ТВ21: Уставни измени бараат 27 земји од ЕУ – „секое блокирање на процесот значи изолација“

ТВ21 - 05.04.2023

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во интервју за ТВ21 во Брисел рече дека уставните измени се обврска што 27 земји-членки на ЕУ ја бараат од Северна Македонија. Според него, секое блокирање значи изолација.

Османи: Секое блокирање на процесот на уставни измени ќе значи изолација за земјата

Вечер Прес - 05.04.2023

Уставните измени се обврска што 27 земји-членки на ЕУ ја бараат од Северна Македонија. Доколку тие не се случат, земјата ќе ја изгуби шансата да се приклучи на брзата патека кон ЕУ, изјави шефот на дипломатијата Бујар Османи во Брисел.

Таравари: Хрватска има и одлична морнарица, ама ние немаме море

Либертас - 05.04.2023

Хрватска има одлична морнарица, но не можеме да ја земеме за пример затоа што ние немаме море, вели претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари во ексклузивно интервју за „Топ Њус”, одговарајќи на најавите на ВМРО-ДПМНЕ за уставните ...

Османи: Секое блокирање на уставните измени ќе значи период на изолација

Бриф - 05.04.2023

Уставните измени се обврска што 27 земји-членки на ЕУ ја бараат од Северна Македонија. Доколку тие не се случат, земјата ќе ја изгуби шансата да се приклучи на брзата патека кон ЕУ, изјави шефот на дипломатијата Бујар Османи во Брисел.

Таравари: Хрватска има и одлична морнарица, ама ние немаме море

Независен - 05.04.2023

Хрватска има одлична морнарица, но не можеме да ја земеме за пример затоа што ние немаме море, вели претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари во ексклузивно интервју за „Топ Њус”, одговарајќи на најавите на ВМРО-ДПМНЕ за уставните ...

Османи: Секое блокирање на процесот на уставни измени ќе значи изолација за земјата

24Инфо - 05.04.2023

Уставните измени се обврска што 27 земји-членки на ЕУ ја бараат од Северна Македонија. Доколку тие не се случат, земјата ќе ја изгуби шансата да се приклучи на брзата патека кон ЕУ, изјави шефот на дипломатијата Бујар Османи во Брисел.

Таравари: Споредбите со Хрватска не се соодветни, ако веќе сакаме да се споредуваме, тогаш да ги погледнеме примерите ...

Република - 05.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Османи: Секое блокирање на уставните измени ќе значи период на изолација

Frontline - 05.04.2023

Уставните измени се обврска што 27 земји-членки на ЕУ ја бараат од Северна Македонија. Доколку тие не се случат, земјата ќе ја изгуби шансата да се приклучи на брзата патека кон ЕУ, изјави шефот на дипломатијата Бујар Османи во Брисел.

Османи: Возот за ЕУ веќе ќе замине ако го блокираме процесот на уставни измени

Локално - 05.04.2023

Уставните измени се обврска што 27 земји-членки на ЕУ ја бараат од Северна Македонија. Доколку тие не се случат, земјата ќе ја изгуби шансата да се приклучи на брзата патека кон ЕУ, изјавил шефот на дипломатијата Бујар Османи во Брисел.

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

Канал5 - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Таравари: Без уставни измени бугарското вето може да стане како букурешкото од 2006 година

МКД - 04.04.2023

„Измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите со ЕУ, а доколку уставните измени како предуслов за отпочнување преговори не бидат направени, ни се заканува вето од Бугарија, ќе имаме децениски застој, налик на букурешкото вето од 2006 ...

Министерот Лога бара назначување на експерти за работната група за уставните измени

Телма - 04.04.2023

Министерството за правда денеска информира дека испратило писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Македонија. Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, ...

Таравари: Доколку нема уставни измени, ќе добиеме вето од Бугарија и децениски застој во преговорите за членство во ЕУ

360 степени - 04.04.2023

Алијанса за Албанците ќе продолжат да делуваат за да се спроведат уставните измени оваа година. Тоа не е само наше инсистирање, тоа се гледа и во изјавите на амбасадорите и министрите за надворешни работи кои сметаа дека Македонија и Албанија треба ...

Таравари за уставните измени: Не со Хрватска, туку со Швајцарија да се споредуваме

Фокус - 04.04.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари вели дека хрватскиот модел не може да се примени во земјава. За противењето на опозициската ВМРО – ДПМНЕ да се спроведат уставни измени и реакциите на политички фактори во земјава околу ...

Работна група за уставни измени без ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 04.04.2023

Наредната недела, Владата ќе го состави тимот за уставни измени. Додека јавноста лицитира со имињата на членовите – експерти за уставно право, Министерството за правда побара: парламентарните партии, претседателот, Секретаријатот за европски ...

Правда ги испрати дописите до партиите за учество во работните групи за уставни измени

Канал5 - 04.04.2023

Од министерството за правда како што најавија ги испратија дописите до парламентарните партии за учество во работните групи за уставните измени. Од министерството за правда како што најавија ги испратија дописите до парламентарните партии за учество ...

Таравари вели дека околу уставните измени не ни одговарал хрватскиот, туку швајцарскиот модел

Слободен Печат - 04.04.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари , наспроти барањето на опозицијата да се примени хрватскиот модел на Уставот при уставните измени, вели дека тој е неприменлив во земјава.

Уставни измени: Мицкоски бара лидерска, Ковачевски молчи нуди работна група

24 Вести - 04.04.2023

Христијан Мицкоски најави дека ќе го поднесе хрватскиот модел до Собранието по кој смета дека треба да се отвори и македонскиот устав но за тоа треба време. Сепак и денеска одговарајќи на новинарски прашања не кажува како би дошло до потребното дво ...

Почнаа подготовките за уставните измени: Правда побара номинации за членови на работната група

360 степени - 04.04.2023

Партиите, Пендаровски, МНР и СЕП имаат рок до 10 април да испратат предлози за свои претставници во работната група Министерството за правда наскоро се очекува да ја формира работната група за уставните измени со кои Бугарите и други заедници ќе се ...

Министерството за правда испрати допис за номинирање претставници во работната група за уставните измени

Слободен Печат - 04.04.2023

Рокот за номинирање на претставници во работната група која ќе учествува во измените на Уставот е најдоцна до 10 април годинава. Од Министерството за правда денеска информираа дека е испратен допис до Кабинетот на претседателот на државата Стево ...

Министерот за правда бара експерти за уставните измени, рокот за номинација е до 10 април

МКД - 04.04.2023

Министерството за правда денеска соопшти дека министерот Кренар Лога испратил писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот до сите релевантни чинители за овој процес.

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој во преговорите за членство во ЕУ

24 Вести - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

Сител - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Шкариќ, Дескоска, Камбовски: Експерти кои ќе го менуваат Уставот

Фактор - 04.04.2023

Професорката по уставно право и поранешна министерка за правда Рената Дескоска, академикот Владо Камбовски, поранешната судијка во Судот за човекови права во Стразбур Маргарита Цаца Николовска, професорката по уставно право Беса Арифи и Александар ...

Министерството за правда испрати барање за номинација на претставници во работната група за уставните измени

Макфакс - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, според соопштението, се испратени до Кабинетот на претседателот на државата ...

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

Либертас - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Taравари за уставните измени: Да се споредуваме со Швајцарија или со Белгија

Фактор - 04.04.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари вели дека хрватскиот модел не може да се примени во Maкедонија. Таравари смета дека споредбите со Хрватска не се соодветни и го повтори партискиот став дека Македонија и Хрватска не може да се ...

Таравари: Уставните измени клучни за почнување на преговорите

ТВ21 - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Министерство за правда испрати дописи со барање за номинација на претставници во работната група за уставни измени

ТВ21 - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, ...

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија

А1 On - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

ЛОГА КАНИ ЕКСПЕРТИ И ПОЛИТИЧАРИ ДА „ЗАСУКААТ РАКАВИ“ Се формира работна група што ќе ги подготви уставните измени

+инфо - 04.04.2023

Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања, парламентарните политички партии и до експерти кои имаат познавања на уставната материја.

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој во преговорите за членство во ЕУ

Либертас - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

OhridNews - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

Алсат-М - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

ПРВО ОДИМЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ, А ПОТОА НА ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ Без уставните измени ќе ни се случи децениски застој, ...

+инфо - 04.04.2023

Сметам дека прво ќе има претседателски, па потоа парламентарни. Ќе седнеме ние, четири-пет поголеми партии и ќе одлучиме дали ќе има избори, како што било и досега, рече лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари.

Правда – до 10 април, формирање на работната група за уставни измени

Алсат-М - 04.04.2023

Министерството за правда испрати дописи до претседателот Стево Пендаровски, сите парламентарни партии, МНР и Секретаријатот за европски прашања, да предложат свои челнови во работната група за уставните измени.

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

Нова ТВ - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Министерството за правда бара експерти за работната група за уставните измени

Нетпрес - 04.04.2023

Министерството за правда денеска информира дека испратило писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Македонија. Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, ...

Министерството за правда испрати допис за номинирање претставници во работната група за уставните измени

Република - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Македонија. Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството ...

Министерството за правда бара експерти за работната група за уставните измени

еМагазин - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на претседателот на државата , ...

Министерот за правда бара експерти за уставните измени, рокот за номинација е до 10 април

Lider - 04.04.2023

Министерството за правда денеска соопшти дека министерот Кренар Лога испратил писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот до сите релевантни чинители за овој процес.

Министерството за правда испрати барање за номинација на претставници во работната група за уставните измени

Centar - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, според соопштението, се испратени до Кабинетот на претседателот на државата, ...

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

Press24 - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

ТАРАВАРИ: Бугарите да влезат во Уставот оти ќе добиеме вето за ЕУ со децении, а за пример не Хрватска туку Белгија и ...

Денешен - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Правда побара номинации за работната група за уставните измени

Н.Македонија - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево ...

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој во преговорите за членство во ЕУ

Lider - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Министерството за правда бара да се предложат експертите за уставните измени

Независен - 04.04.2023

Министерството за правда наскоро ќе ја формира работната група за уставните измени со кои Бугарите и други заедници ќе се вметнат во Уставот. Од ова Министерство, како што информираа денеска, побарале од политичките партии застапени во парламентот, ...

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој во преговорите за членство во ЕУ

24Инфо - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Министерството за правда испрати барање за номинација на претставници во работната група за уставните измени

24Инфо - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, според соопштението, се испратени до Кабинетот на претседателот на државата ...

Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој, тврди Таравари

Н.Македонија - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Таравари: Не може да се споредуваме со Хрватска, овде Македонци се 54% а Албанци се 30%

365 - 04.04.2023

Ако нема уставни измени, кои се предуслов за отпочнување на преговорите со ЕУ, во тој случај ни се заканува вето од Бугарија и децениски застој налик на букурешкото вето од 2006 година, изјави денеска лидерот на Алијанса за Албанците – Арбен ...

Министерството за правда испрати барање за номинација на претставници во работната група за уставните измени

Точка - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, според соопштението, се испратени до Кабинетот на претседателот на државата, ...

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој во преговорите за членство во ЕУ

Опсервер - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

Опсервер - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Рокот за номинирање на претставници во работната група за измени на Уставот е најдоцна до 10

Frontline - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, ...

Почна номинирање за групата која ќе го менува македонскиот Устав

Скопје1 - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, ...

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени Дописи, како што ...

Бизнис Вести - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Таравари не сака да се споредуваме со Хрватска туку со Белгија и Швајцарија

PressingTV - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Подготовки за уставните измени: Министерство за правда бара членови за работната група

Мета - 04.04.2023

Опозицијата се противи на постапката според која ќе се вршат уставните измени, додека вицепремиерот Маричиќ порачува дека е неопходно политичко обединување за да се загарантира европската перспектива на нашата држава Почнаа подготовките за уставните ...

Таравари: Споредбите со Хрватска не се соодветни, подобро да ги погледнеме примерите на Швајцарија и Белгија

Локално - 04.04.2023

Доколку нема уставни измени, како предуслов за отпочнување преговори, ни се заканува вето од Бугарија и ќе имаме децениски застој, порачува лидерот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари.

Кои ќе бидат во работната група за измени на Уставот? Минитерство за правда испрати барање за номинација

ММС - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Министерството за правда побара номинирање претставници во работната група за уставните измени

MakPress - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи, како што информираат од Министерството за правда, се испратени до Кабинетот на ...

Правда бара експерти во работната група за уставните измени, пријавување до 10. април

Локално - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија. Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, ...

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој во преговорите за членство во ЕУ

CivilMedia - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Министерството за правда бара експерти за уставни измени – пријавување до 10-ти арпил

4NEWS - 04.04.2023

Министерството за правда испрати писмени дописи со барање за номинација на претставници во работната група за измени на Уставот на Република Северна Македонија.Дописи се испратени до Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, ...

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој во преговорите за членство во ЕУ

Frontline - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема уставни ...

Таравари сака Уставни измени ама не го прифаќа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ

MakPress - 04.04.2023

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од МИА за актуелните случувања околу уставните измени, тој нагласи дека доколку нема ...

Алијанса: Мицковски покажа апсолутно непознавање на реалноста, но добро е што зборува за уставни измени

Пулс24 - 03.04.2023

Сите освен Македонците го пофалија новиот став на ВМРО-ДПМНЕ за промена на Уставот. И Алијанса за Албанците вели дека е добро што најголемата опозициска партија и Мицкоски зборуваат за уставни измени, но оттаму велат дека тие покажале тотално ...

Таравари не го прифаќа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за Уставни измени

MakPress - 03.04.2023

Tоа што ВМРО размислува и зборува за уставни измени е добра работа за нив како политички субјект, но и за државата. Од друга страна, решението што го нуди овој политички субјект во однос на преамбулата е апсолутно непознавање на реалноста или ...