TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент

Канал5 - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија. По кој знае кој пат, граѓаните го видоа вистинското лице на СДС и ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ бегаат од хрватскиот модел како ѓавол од темјан

360 степени - 09.04.2023

Иако тие самите, ДУИ и СДС, во неколку наврати изминатата година јавно кажуваа дека хрватскиот модел е прифатлив и добар за да се имплементира сега ретерираат. И самиот Димитар Ковачевски, како и Бујар Османи јавно истакнаа дека овој модел е добар, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Маските на СДС и ДУИ паднаа, бегаат од хрватскиот модел за уставни измени

МКД - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија. По кој знае кој пат, граѓаните го видоа вистинското лице на СДС и ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент

Сител - 09.04.2023

Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент, а кога побаравме да се примени, избегаа од него Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел ...

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент, а кога побаравме да се ...

Курир - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ бегаат од хрватскиот модел како ѓавол од темјан

Либертас - 09.04.2023

Иако тие самите, ДУИ и СДС, во неколку наврати изминатата година јавно кажуваа дека хрватскиот модел е прифатлив и добар за да се имплементира сега ретерираат. И самиот Димитар Ковачевски, како и Бујар Османи јавно истакнаа дека овој модел е добар, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент, а кога побаравме да се ...

Макфакс - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија, се вели во соопштението од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ и СДС јавно кажуваа дека хрватскиот модел е добар, а сега ретерираат

Нетпрес - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент, а кога побаравме да се ...

MTM - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија, се вели во соопштението од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Маските целосно паднаа, СДСМ и ДУИ бегаат од хрватскиот предлог како ѓавол од темјан

Република - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ПАДНАА ЕВРОПСКИТЕ МАСКИ НА СДСМ И ДУИ: И Ковачевски и Османи го фалеа хрватскиот модел за Уставот, сега не го прифаќаат

Денешен - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ и ДУИ бегаат од хрватскиот Устав како ѓавол од темјан

PressingTV - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија, потсетуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент, а кога побаравме да се примени, избегаа од него, вели ...

Скопје1 - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија, вели ВМРО-ДПМНЕ „По кој знае кој пат, граѓаните го видоа вистинското лице на СДС и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Маските паднаа, фолирантите СДС и ДУИ го користеа хрватскиот Устав како аргумент, а кога побаравме да се ...

MakPress - 09.04.2023

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија. По кој знае кој пат, граѓаните го видоа вистинското лице на СДС и ДУИ.

Трик, или миц по миц до нова Преамбула

Бриф - 08.04.2023

ВМРО-ДПМНЕ како да го подотвори прозорецот за промена на Уставот и за внесување на Бугарите во него. Долго време Христијан Мицкоски изјавуваше дека неговата партија нема да дозволи промена на Уставот, бидејќи тоа никој не го ветил пред изборите, ...

Трик, или миц по миц до нова Преамбула

Независен - 08.04.2023

ВМРО-ДПМНЕ како да го подотвори прозорецот за промена на Уставот и за внесување на Бугарите во него. Долго време Христијан Мицкоски изјавуваше дека неговата партија нема да дозволи промена на Уставот, бидејќи тоа никој не го ветил пред изборите, ...

Трик, или миц по миц до нова Преамбула

24Инфо - 08.04.2023

Преземено од Ѓорѓи Спасов ВМРО-ДПМНЕ како да го подотвори прозорецот за промена на Уставот и за внесување на Бугарите во него. Долго време Христијан Мицкоски изјавуваше дека неговата партија нема да дозволи промена на Уставот, бидејќи тоа никој не ...

Македонски модел на уставноправни измени

Н.Македонија - 08.04.2023

Во еден динамичен период на политички размислувања на темата за промена на Уставот, деновиве во медиумите беа изнесени повеќе размислувања. Имено, во јавноста излегоа повеќе политички партии што образложуваа различни уставни модели што би ...

Николоски: Ако СДСМ и ДУИ искрено се залагаат за Европска интеграција, без никаков проблем треба да го прифатат ...

MakPress - 08.04.2023

„Долго време во јавноста се зборува дека е потребно европско решение на проблемот кој што Македонија во однос на европските интеграции. И долго време двете владејачки партии СДСМ и ДУИ зборуваа дека Хрватска може да е пример кој што може да се следи.

Лидерите на Интегра, Единствена Македонија и Демократи за уставните измени во „Стадион“

ММС - 08.04.2023

Лидерите на политичките партии Интегра, Единствена Македонија и Демократи денеска во емисијата „Стадион“ на Канал 77 зборуваа за уставните измени и категорични се дека македонскиот народ мора да стои во Преамбулата на Уставот.

Прифаќањето на хрватскиот устав, може да ја отвори пандорината кутија, велат аналитичарите

Глас на Америка - 07.04.2023

Најавите на ВМРО-ДПМНЕ дека промената на уставот во делот на преамбулата, по таканаречениот хрватски модел, за нив е прифатлив, отвара пат да дојде до уставни измени вели Александар Кржалоски директор на Македонскиот центар за меѓународна соработка.

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за хрватски модел, а ДУИ по 20 години уживање на плодовите на власта време е да сфати дека сега ...

Курир - 07.04.2023

„Долго време во јавноста се зборува дека е потребно европско решение на проблемот кој што Македонија во однос на европските интеграции. И долго време двете владејачки партии СДСМ и ДУИ зборуваа дека Хрватска може да е пример кој што може да се следи.

НИКОЛОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ е за хрватски модел, а ДУИ по 20 години власт, време е да сфати дека сега Македонците ќе ...

Денешен - 07.04.2023

„Долго време во јавноста се зборува дека е потребно европско решение на проблемот кој што Македонија во однос на европските интеграции. И долго време двете владејачки партии СДСМ и ДУИ зборуваа дека Хрватска може да е пример кој што може да се следи.

Амандмански закрпи за крпен устав

Н.Македонија - 07.04.2023

Кога пред нешто повеќе од три децении беше донесен Уставот на Република Македонија, од повеќето европски и светски уставни експерти беше оценет како еден од најдобрите, најдемократските, со најширока палета по европски модел на малцински права и ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за хрватски модел, а ДУИ по 20 години уживање на плодовите на власта време е да сфати дека сега ...

Нетпрес - 07.04.2023

Долго време во јавноста се зборува дека е потребно европско решение на проблемот кој што Македонија во однос на европските интеграции. И долго време двете владејачки партии СДСМ и ДУИ зборуваа дека Хрватска може да е пример кој што може да се следи.

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за хрватски модел на Уставот, СДСМ и ДУИ кажуваа дека се за хрватски модел, но сега не го ...

Република - 07.04.2023

истакна потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во гостување во емисијата „Трилинг“ на телевизија 24. Николоски додаде дека во Хрватска такви се 22 национални малцинства. изјави Николоски.

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за хрватски модел, а ДУИ по 20 години уживање на плодовите на власта време е да сфати дека сега ...

Press24 - 07.04.2023

„Долго време во јавноста се зборува дека е потребно европско решение на проблемот кој што Македонија во однос на европските интеграции. И долго време двете владејачки партии СДСМ и ДУИ зборуваа дека Хрватска може да е пример кој што може да се следи.

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за хрватски модел, а ДУИ по 20 години уживање на плодовите на власта време е да сфати дека сега ...

Опсервер - 07.04.2023

„Долго време во јавноста се зборува дека е потребно европско решение на проблемот кој што Македонија во однос на европските интеграции. И долго време двете владејачки партии СДСМ и ДУИ зборуваа дека Хрватска може да е пример кој што може да се следи.

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за хрватски модел, а ДУИ по 20 години уживање на плодовите на власта време е да сфати дека сега ...

PressingTV - 07.04.2023

„Долго време во јавноста се зборува дека е потребно европско решение на проблемот кој што Македонија во однос на европските интеграции. И долго време двете владејачки партии СДСМ и ДУИ зборуваа дека Хрватска може да е пример кој што може да се следи.

Малески: Хрватската формулација ја имавме пред 2001 година

Deutsche Welle - 06.04.2023

За разлика од пред 2001-та, кога беше можна мајоризација, сѐ во нашиот политички систем упатува на договор и компромис, вели амбасадорот Малески. Хрватски, швајцарски, белгиски модел... Многу предлози продефилираа на јавната сцена во контекст на ...

Многу апетити на масата додека се „крчка“ Уставот

Слободен Печат - 06.04.2023

Иако владејачките партии СДСМ и ДУИ како и помалите коалициски партнери сметаат дека работната група треба да се фокусира само на подготовка на уставните амандмани за влез на Бугарите во Преамбулата, повикот што беше упатен за учество во јавната ...

Малески: Хрватската формулација ја имавме пред 2001 година

Либертас - 06.04.2023

Хрватски, швајцарски, белгиски модел… Многу предлози продефилираа на јавната сцена во контекст на уставните измени, а најголема врева се крена по искажаната подготвеност на ВМРО-ДПМНЕ јавно да разговара за преамбула во македонскиот устав по урнек на ...

ХРВАТСКИОТ МОДЕЛ ГО ИМАВМЕ ПРЕД 2001 ГОДИНА Малески вели дека Македонија и Хрватска сега се две различни приказни

+инфо - 06.04.2023

Македонија и Хрватска се две различни приказни. Македонските националисти кои ги тресе предизборна треска, да не ја пропуштат шансата предноста во анкетите да ја претворат во победа, посегнаа по една итрина: добро, но тогаш да ја препишеме целата ...

Уставни измени – сите јаки на збор, никој не попушта

Вечер Прес - 06.04.2023

Со различни идеи како најбезболно да се направи промената во Уставот, дебатата за, можеби, најтешката задача зададена од Брисел продолжува од партиските говорници. Предлози за различни модели стигнуваат од сите страни, а дебата нема ниту на лидерска ...

Кому му пречи македонскиот народ во преамбулата?

Н.Македонија - 06.04.2023

Обидите за демонтажа на фундаменталните атрибути на карактерот на Македонија како држава на македонскиот народ се тренд во нагорна линија. Тој се идентификува со засилениот меѓународен притисок за уставни промени со кои ќе бидат внесени Бугарите во ...

Хрватскиот модел на устав го имавме пред 2001 година, вели Малески

Нетпрес - 06.04.2023

Хрватската формулација е онаа којашто ја имавме пред 2001 година и пред потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. Македонија тогаш беше национална држава на македонскиот народ и држава на националните малцинства, изјави првиот министер за ...

„ЕУ-фронт“ против ЕУ-преамбула

Н.Македонија - 06.04.2023

Драматичен пресврт во расправата за наметнатата промена на Уставот, по предлогот од ВМРО-ДПМНЕ дека се подготвени да прифатат промена на преамбулата на Уставот на Македонија, според т.н. „хрватски модел“.

Силјановска Давкова: Не може да формираат работни групи за промена на Устав кога немаат двотретинско мнозинство

MakPress - 06.04.2023

Силјановска Давкова: Не може да формираат работни групи за промена на Устав кога се нема двотретинско мнозинство во Собрание Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во „За или против“ на Алфа телевизија потенцираше дека не може да се ...

Силјановска: Ковачевски не си верува себе и на својата заменик министерка, предлогот за хрватската преамбула дојде од ...

MakPress - 06.04.2023

Ковачевски не си верува себе си или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото интерпретацијата не може да биде ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело

Канал5 - 05.04.2023

Толку од европските вредности на ДУИ и СДС- не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел која е земја членка на ЕУ. Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело. Толку од европските вредности на ДУИ и СДС.

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ и СДС не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел

Сител - 05.04.2023

Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело. Толку од европските вредности на ДУИ и СДС. Самите предлагаа уставни промени по хрватскиот модел на преамбулата, модел на земја членка на ЕУ, за сега никаде да ги нема.

Силјановска Давкова: Устав не се менува како на берза, Ковачевски не си верува на себе и на својата заменик министерка ...

Курир - 05.04.2023

Ковачевски не си верува на себе или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото интерпретацијата не може да биде ...

Промените на македонскиот Устав не може да бидат „копи-пејст“ на хрватскиот Устав

Бриф - 05.04.2023

Пишува : ЉУБИША НИКОЛОВСКИ „Зошто молчи СДСМ и ДУИ на предлогот на Христијан Мицковски, промената на македонскиот Устав да биде по теркот на хрвтаскиот Устав, според кој Хрватска е национална држава на хрватскиот народ и држава на припадниците на ...

ВЛАДАТА ЈА ПРЕДЛОЖИ ХРВАТСКАТА ПРЕАМБУЛА Силјановска Давкова вели дека Устав не се менува како на берза

+инфо - 05.04.2023

Ковачевски не си верува на себе или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската Преамбула дојде од владата, но се разбира нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото интерпретацијата не може да биде ...

Силјановска Давкова: Не може да формираат работни групи за промена на Устав кога се нема двотретинско мнозинство во ...

Алфа - 05.04.2023

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во „За или против“ на Алфа телевизија потенцираше дека не може да се формираат работни групи за уставни измени, ако се нема двотретинско мнозинство во Собранието, но власта со ова се обидува да ...

Силјановска Давкова: Ковачевски не си верува себе и на својата заменик министерка, предлогот за хрватската Преамбула ...

Алфа - 05.04.2023

Ковачевски не си верува себе си или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото интерпретацијата не може да биде ...

Силјановска Давкова вели дека Устав не се менува како на берза

Фактор - 05.04.2023

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова вели дека Устав не се менува како на берза. „Ковачевски не си верува на себе или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската Преамбула дојде од владата, но се разбира нашите министри и заменици ...

На повидок почеток на процесот за уставни измени, Мицкоски подготвен за лидерска средба за „хрватскиот модел“

Курир - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Толку од европските вредности на ДУИ и СДС- не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел која е ...

А1 On - 05.04.2023

„Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело. Толку од европските вредности на ДУИ и СДС. Самите предлагаа уставни промени по хрватскиот модел на преамбулата, модел на земја членка на ЕУ, за сега никаде да ги нема“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

На повидок почеток на процесот за уставни измени, во тек номинација на експерти за работната група

Либертас - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

Силјановска Давкова: Не може да формираат работни групи за промена на Устав кога се нема двотретинско мнозинство во ...

Курир - 05.04.2023

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во „За или против“ на Алфа телевизија потенцираше дека не може да се формираат работни групи за уставни измени, ако се нема двотретинско мнозинство во Собранието, но власта со ова се обидува да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Толку од европските вредности на ДУИ и СДС- не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел која е ...

Курир - 05.04.2023

Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. „Толку од европските вредности на ДУИ и СДС. Самите предлагаа уставни промени по хрватскиот модел на преамбулата, модел на ...

Сега и хрватскиот модел не бил добар: Албанските партии мислат дека Уставот е излог од кој ќе си земат само што она им ...

Република - 05.04.2023

. До пред само некоја недела власта го посочуваше хрватскиот модел за преамбулата на Уставот кој според него бил добра основа за уставните измени кои треба да се направат со цел Бугарите да влезат во Уставот.

Силјановска Давкова: Устав не се менува како на берза, Ковачевски не си верува на себе и на својата заменик министерка ...

Lider - 05.04.2023

Ковачевски не си верува на себе или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото интерпретацијата не може да биде ...

Силјановска Давкова: Ковачевски не си верува себе и на својата заменик министерка, предлогот за хрватската преамбула ...

24Инфо - 05.04.2023

Ковачевски не си верува себе си или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото интерпретацијата не може да биде ...

Силјановска Давкова: Устав не се менува како на берза, Ковачевски не си верува себеси – предлогот за хрватската ...

Нетпрес - 05.04.2023

Ковачевски не си верува на себе или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира, нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото, интерпретацијата не може да биде ...

Силјановска Давкова: Устав не се менува како на берза, Ковачевски не си верува себеси – предлогот за хрватската ...

Република - 05.04.2023

Ковачевски не си верува на себе или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира, нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото, интерпретацијата не може да биде ...

Силјановска Давкова: Устав не се менува како на берза, Ковачевски не си верува себеси

Press24 - 05.04.2023

Ковачевски не си верува себе си или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото интерпретацијата не може да биде ...

Силјановска Давкова: Не може да формираат работни групи за промена на Устав кога се нема двотретинско мнозинство во ...

24Инфо - 05.04.2023

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во „За или против” на Алфа телевизија потенцираше дека не може да се формираат работни групи за уставни измени, ако се нема двотретинско мнозинство во Собранието, но власта со ова се обидува да ...

Не може да се формираат работни групи за уставни измени без двотретинско мнозинство во Собранието, вели Силјановска ...

Н.Македонија - 05.04.2023

Не може да се формираат работни групи за уставни измени, ако се нема двотретинско мнозинство во Собранието, но власта со ова се обидува да создаде слика дека процесот е почнат, иако не е, потенцираше пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ...

Во пресрет на изјаснувањето за тоа кој колку е лојален на својата држава и татковина

Н.Македонија - 05.04.2023

Постапката за промена на Уставот, според извори од Владата, треба да почне овој или најдоцна наредниот месец. Во таквиот контекст на одвивање на настаните се вклучи и претседателот на државата Стево Пендаровски, кој деновиве порача дека „единствен ...

Силјановска Давкова: Не може да формираат работни групи за промена на Устав кога се нема двотретинско мнозинство во ...

Република - 05.04.2023

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во „За или против“ на Алфа телевизија потенцираше дека не може да се формираат работни групи за уставни измени, ако се нема двотретинско мнозинство во Собранието, но власта со ова се обидува да ...

„Не може да се формираат работни групи за промена на Устав, без двотретинско мнозинство во Собрание“, вели Силјановска ...

Нетпрес - 05.04.2023

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во „За или против“ на Алфа телевизија потенцираше дека не може да се формираат работни групи за уставни измени, ако нема двотретинско мнозинство во Собранието, но власта со ова се обидува да ...

СИЛЈАНОВСКА: Предлогот за хрватската преамбула дојде од Владата

Денешен - 05.04.2023

Ковачевски не си верува на себе или на заменик министерката за правда. Предлогот за хрватската преамбула дојде од владата, но се разбира, нашите министри и заменици читаат селективно и не знаат дека во правото, интерпретацијата не може да биде ...

Еден конститутивен народ со повеќе конститутивни национални малцинства

Н.Македонија - 05.04.2023

Cе чини дека во Македонија е отворена „сезоната“ за предлози и барања за уставните измени, наметнати со францускиот предлог на преговарачката рамка на ЕУ. Императив на францускиот предлог заради некаков наш напредок во евроинтегративните процеси е – ...

На повидок почеток на процесот за уставни измени, во тек номинација на експерти за работната група

24Инфо - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Толку од европските вредности на ДУИ и СДС- не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел која е ...

24Инфо - 05.04.2023

Толку од европските вредности на ДУИ и СДС. Самите предлагаа уставни промени по хрватскиот модел на преамбулата, модел на земја членка на ЕУ, за сега никаде да ги нема. Наместо криење по канцеларии, како што тоа го прави власта, ВМРО-ДПМНЕ јасно и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Толку од европските вредности на ДУИ и СДС- не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел која е ...

Lider - 05.04.2023

Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. „Толку од европските вредности на ДУИ и СДС. Самите предлагаа уставни промени по хрватскиот модел на преамбулата, модел на ...

Толку од европските вредности на ДУИ и СДС- не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел која е земја ...

Нетпрес - 05.04.2023

Интегрално соопштение од ВМРО-ДПМНЕ: Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело. Толку од европските вредности на ДУИ и СДС. Самите предлагаа уставни промени по хрватскиот модел на преамбулата, модел на земја членка на ЕУ, за сега ...

УСТАВНИ ИЗМЕНИ: Работна група најдоцна до 10 април, Мицкоски подготвен за лидерска средба за измени според хрватскиот ...

Денешен - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

Се собираат членови на работна група за уставни измени

Н.Македонија - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

На повидок почеток на процесот за уставни измени, Мицкоски подготвен за лидерска средба за „хрватскиот модел“

Lider - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

Промените на македонскиот Устав не може да бидат „копи-пејст“ на хрватскиот Устав

Centar - 05.04.2023

пишува Љубиша НИКОЛОВСКИ „Зошто молчи СДСМ и ДУИ на предлогот на Христијан Мицковски, промената на македонскиот Устав да биде по теркот на хрвтаскиот Устав, според кој Хрватска е национална држава на хрватскиот народ и држава на припадниците на ...

Промените на македонскиот Устав не може да бидат „копи-пејст“ на хрватскиот Устав

Frontline - 05.04.2023

Пишува : ЉУБИША НИКОЛОВСКИ „Зошто молчи СДСМ и ДУИ на предлогот на Христијан Мицковски, промената на македонскиот Устав да биде по теркот на хрвтаскиот Устав, според кој Хрватска е национална држава на хрватскиот народ и држава на припадниците на ...

Промените на македонскиот Устав не може да бидат „копи-пејст“ на хрватскиот Устав

Вести плус - 05.04.2023

пишува Љубиша НИКОЛОВСКИ „Зошто молчи СДСМ и ДУИ на предлогот на Христијан Мицковски, промената на македонскиот Устав да биде по теркот на хрвтаскиот Устав, според кој Хрватска е национална држава на хрватскиот народ и држава на припадниците на ...

За албанските партии македонскиот Устав е отворена витрина од која ќе си земат само што она им одговара

PressingTV - 05.04.2023

Ковачевски рече-Таче одрече . До пред само некоја недела власта го посочуваше хрватскиот модел за преамбулата на Уставот како добра основа за уставните измени кои треба да се направат со цел Бугарите да влезат во Уставот.

Таравари не го прифаќа Хрватскиот модел, Мицкоски повика на лидерска средба за Уставните измени

MakPress - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

Толку од европските вредности на ДУИ и СДС- не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел која е земја ...

Скопје1 - 05.04.2023

Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело, вели ВМРО-ДПМНЕ „Толку од европските вредности на ДУИ и СДС. Самите предлагаа уставни промени по хрватскиот модел на преамбулата, модел на земја членка на ЕУ, за сега никаде да ги нема.

ВМРО-ДПМНЕ: Толку од европските вредности на ДУИ и СДС- не сакаат да ја прифатат преамбулата со хрватскиот модел која е ...

MakPress - 05.04.2023

Власта на ДУИ и СДС го покажаа своето лицемерие на дело. Толку од европските вредности на ДУИ и СДС. Самите предлагаа уставни промени по хрватскиот модел на преамбулата, модел на земја членка на ЕУ, за сега никаде да ги нема.

На повидок почеток на процесот за уставни измени, во тек номинација на експерти за работната група

Опсервер - 05.04.2023

– Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

На повидок почеток на процесот за уставни измени, во тек номинација на експерти за работната група

CivilMedia - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

На повидок почеток на процесот за уставни измени, во тек номинација на експерти за работната група

Бизнис Вести - 05.04.2023

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за ...

Мицкоски е подготвен на лидерска средба или на дуел да го објасни предлогот за промена на Уставот по хрватски модел

360 степени - 04.04.2023

Опозицискиот лидер уште еднаш ја повика власта да се одважи и да го прифати консензусот за хрватскиот модел кој, како што додаде, самата го посочуваше. Додаде дека ВМРО-ДПМНЕ ѝ стои на располагање на власта по однос на ова прашање кое, како што ...

Мицкоски ќе го достави предлогот за хрватскиот модел во Собрание, го повика Ковачевски на дуел или на лидерска

Слободен Печат - 04.04.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема предлогот за уставни измени според хрватскиот модел да го достави во работната група при Министерството за правдада, туку во Собранието ако со двотретинско мнозинство помине потребата за отворање ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира хрватскиот модел на устав?

МКД - 04.04.2023

СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се преслика од тој на Хрватска, каде македонската држава ќе се означи како држава на македонскиот народ и малцинствата кои живеат во Македонија, каде поименично ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ:Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот устав

Канал5 - 04.04.2023

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример? Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав

Сител - 04.04.2023

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример? СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се преслика од тој на ...

Мицкоски: Подготвен сум да го објаснувам нашиот предлог за хрватскиот модел пред секого и секаде, било на лидерска, ...

Телма - 04.04.2023

ВМРО ДПМНЕ одбива да е дел од работните групи за уставните измени. Лидерот Мицкоски вели дека е подготвен да го објасни предлогот Македонија да го преслика хрватскиот модел за внес на Бугарите во Уставот, но нема намера да се објаснува по работни ...

Мицкоски: Ние го прифативме хрватското уставно решение, нека излезат сега од власта и нека се изјаснат

МКД - 04.04.2023

Конечно, ете ние јавно нудиме консензус, без да се затвораме и да криеме нешто од јавноста, го нудиме хрватскиот модел, модел за кој зборуваа. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

Дуел или лидерска средба за предлогот устав по хрватски модел, предлага Мицкоски

Вечер Прес - 04.04.2023

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска порача дека е против формирањето работна група составена од експерти, чија цел ќе биде договорање на амандмани за уставните измени, со кои Бугарите и други заедници ќе се вметнат во Уставот.

Мицкоски нуди консезус за хрватскиот медел и лидерска средба

А1 On - 04.04.2023

Ние конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно, без да се затвораме и без нешто да криеме од јавноста. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на Устав?

ТВ21 - 04.04.2023

„Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример?“, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. „СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија ...

Мицкоски: Подготвен сум да го објаснувам нашиот предлог за хрватскиот модел пред секого и секаде

Курир - 04.04.2023

Јас сум подготвен да го објаснувам овој наш предлог пред секого и секаде. И тука немам никаква дилема. Така што ако бидам поканет на една таква лидерска средба, без разлика кој ќе ја организира, ќе појдам и ќе го образложам овој предлог.

Мицкоски: Нудиме консензус околу хрватскиот модел, можеме да зборуваме и на лидерска средба

ТВ21 - 04.04.2023

Ние конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно, без да се затвораме и без нешто да криеме од јавноста. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ ...

Курир - 04.04.2023

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример? СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се преслика од тој на ...

Во преамбулата на хрватскиот устав се наведени 22 малцинства, меѓу нив и Бугарите

Либертас - 04.04.2023

Една поента врз друга се наведуваат околу потребата за измена на македонскиот устав. Оние што се залагаат за вметнувањето на Бугарите, како што е условот од преговарачката рамка со ЕУ, го наведуваат хрватскиот устав како пример што може да послужи ...

ПРЕКУ ГЛАВА МИ Е ОД РАБОТНИ ГРУПИ Мицкоски нуди консензус за хрватскиот модел, прифаќа и лидерска средба

+инфо - 04.04.2023

Ако ме прашате како човек, „преку глава“ ми е од работни групи каде што неколкумина политичари седат во затворена просторија и одлучуваат за иднината на народот, а народот е против тоа. Затоа, одлучивме како ВМРО-ДПМНЕ јавно да го дадеме нашиот ...

Мицкоски е подготвен секаде да го објаснува хрватскиот Устав, дури и на лидерска средба

Република - 04.04.2023

Јас сум подготвен да го објаснувам овој наш предлог пред секого и секаде. И тука немам никаква дилема. Така што ако бидам поканет на една таква лидерска средба, без разлика кој ќе ја организира, ќе појдам и ќе го образложам овој предлог.

Мицкоски: Нудиме консензус околу хрватскиот модел за уставните измени, стоиме на располагање и за лидерска средба

еМагазин - 04.04.2023

Ние конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно, без да се затвораме и без нешто да криеме од јавноста. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ ...

Нетпрес - 04.04.2023

-Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример? СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се преслика од тој на ...

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира хрватскиот модел на Устав?

Република - 04.04.2023

, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример? прашува ВМРО-ДПМНЕ. СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се преслика од тој на Хрватска, каде Македонската држава ќе се означи како држава на ...

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, прашува ВМРО-ДПМНЕ

Lider - 04.04.2023

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример, прашува ВМРО-ДПМНЕ „СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се ...

Мицкоски: Нудиме консензус околу хрватскиот модел, стоиме на располагање и за лидерска средба

24Инфо - 04.04.2023

Ние конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно, без да се затвораме и без нешто да криеме од јавноста. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

(Фото) ВМРО-ДПМНЕ објави предлог како да изгледаат уставните измени

еМагазин - 04.04.2023

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук објави предлог како да изгледа Преамбулата на македонскиот Устав со предвидените уставни измени, кои се услов Македонија да ги почне преговорите со Европската унија. Текстот на предлогот целосно се повикува на делот од ...

Мицкоски: Нудиме консензус околу хрватскиот модел, стоиме на располагање и за лидерска средба

Скопје инфо - 04.04.2023

Ние конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно, без да се затвораме и без нешто да криеме од јавноста. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

Што вклучува преамбулата на хрватскиот устав?

Lider - 04.04.2023

Една поента врз друга се наведуваат околу потребата за измена на македонскиот устав. Оние што се залагаат за вметнувањето на Бугарите, како што е условот од преговарачката рамка со ЕУ, го наведуваат хрватскиот устав како пример што може да послужи ...

Мицкоски нуди консензус околу хрватскиот модел и бара лидерска средба

Независен - 04.04.2023

Ние конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно, без да се затвораме и без нешто да криеме од јавноста. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ ...

24Инфо - 04.04.2023

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример? СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се преслика од тој на ...

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, прашува ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 04.04.2023

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример, прашува ВМРО-ДПМНЕ „СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се ...

Мицкоски предлага дуел или лидерска средба за предлогот устав по хрватски модел

Локално - 04.04.2023

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска порача дека е против формирањето работна група составена од експерти, чија цел ќе биде договорање на амандмани за уставните измени, со кои Бугарите и други заедници ќе се вметнат во Уставот.

Мицкоски: Нудиме консензус околу хрватскиот модел, стоиме на располагање и за лидерска средба

MakPress - 04.04.2023

Ние конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно, без да се затвораме и без нешто да криеме од јавноста. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

Мицкоски: Подготвен сум да го објаснувам нашиот предлог за хрватскиот модел пред секого и секаде

MakPress - 04.04.2023

Јас сум подготвен да го објаснувам овој наш предлог пред секого и секаде. И тука немам никаква дилема. Така што ако бидам поканет на една таква лидерска средба, без разлика кој ќе ја организира, ќе појдам и ќе го образложам овој предлог.

Вака би излледал македонскиот Устав по теркот на хрватскиот

PressingTV - 04.04.2023

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на Устав , земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример? прашува ВМРО-ДПМНЕ. СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се ...

„Преку глава“ ми е од работни групи, нудиме консензус околу хрватскиот модел, рече Мицкоски

ММС - 04.04.2023

Ние конечно нудиме консензус околу хрватскиот модел јавно, без да се затвораме и без нешто да криеме од јавноста. Каква е преамбулата во хрватскиот Устав, така да ја направиме преамбулата и во нашиот Устав.

Мицкоски е подготвен да го објаснува хрватскиот Устав дури и на лидерска средба (ВИДЕО)

PressingTV - 04.04.2023

Јас сум подготвен да го објаснувам овој наш предлог пред секого и секаде. И тука немам никаква дилема. Така што ако бидам поканет на една таква лидерска средба, без разлика кој ќе ја организира, ќе појдам и ќе го образложам овој предлог.

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот за копирање на Хрватскиот модел на устав?

MakPress - 04.04.2023

Зошто Ковачевски и Ахмети молчат за предлогот да се ископира Хрватскиот модел на устав, земја членка на ЕУ која до вчера ја кажуваа за пример? СДС и ДУИ треба да се изјаснат за ставот на ВМРО-ДПМНЕ, Уставот на Македонија да се преслика од тој на ...

Партиите ги претркаа експертите - нудат модели за уставни измени

Deutsche Welle - 03.04.2023

Опозицијата им фрли ракавица на СДСМ и ДУИ за уставни измени по хрватски терк, што предизвика најголемо бранување во албанскиот блок. Власта бара расправата да се одвива во работните групи Експерти и професори по уставно право наредниве денови каде ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ се со полни зборови за Европа, еве нека прифатат устав

Канал5 - 03.04.2023

СДС и ДУИ се со полни зборови за Европа, еве нека прифатат устав, како во Eвропа и Македонија да стане нацонална држава на Македонците. Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела ...

Велјановски: ВМРО-ДПМНЕ е за Устав по хрватски модел

360 степени - 03.04.2023

Македонија својата преамбула да ја формулира по моделот на Република Хрватска како национална држава на македонскиот народ и на малцинствата кои што живеат во Република Македонија и кои што ги уживаат истите права како што ги ужива и македонскиот ...

Како гласи Преамбулата на македонскиот Устав?

Слободен Печат - 03.04.2023

По уставните измени во 2019 година точната Преамбула на македонскиот Устав гласи: Со уставните измени во 2019 година и Преспанскиот договор со Грција со кој се смени уставното име на државата, беа извршени промени во Преамбулата која е на сила по ...

ВМРО-ДПМНЕ: Преамбулата ќе претрпи сериозни промени, но малцинствата ќе добијат исти права

24 Вести - 03.04.2023

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја менува реториката. Забетонираните ставови за Уставот попуштаат - за партискиот лидер Мицкоски хрватскиот модел е сосема прифатлив за да се земе како урнек за промена на македонскиот устав.

Mитева: Ги повикуваме СДС и ДУИ како европјани да ги прифатат измените на Уставот

Канал5 - 03.04.2023

Ги повикуваме СДС и ДУИ како европјани да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ. Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение.

РСЕ: Барањата за редефинирање на албанскиот јазик се додаваат во Уставот на Северна Македонија

Слободен Печат - 03.04.2023

Измените во Уставот на Северна Македонија за вклучување на бугарското малцинство во нејзината преамбула треба да го решат и статусот на албанскиот јазик, кој во моментов е дефиниран како јазик што го зборуваат повеќе од 20 проценти од вкупното ...

Делегација на ЕУ: Промената на Уставот е суверен избор на државата

Канал5 - 03.04.2023

Моделот за промена на Уставот е суверен избор на државата, велат од делегацијата на Европската унија во земјава на прашање на Канал 5 околу предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за хрватскиот модел во однос на преамбулата..

Опозицијата чека одговор од власта дали се прифатливи уставни измени по хрватски модел

Сител - 03.04.2023

Опозицијата и натаму чека одговор од власта дали уставните измени по хрватски модел се прифатливо решение. Прашани дали тоа значи дека влегуваат во дебатата за промена на Уставот, од опозицијата одговорија со ново прашање.

Ако нема претставник, ќе „нема“ ни предлози од ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 03.04.2023

Стручњаците ќе ги разгледуваат само предлозите што партиите официјално ќе им ги достават, а не барања претставени на прес-конференции, велат високи функционери од владејачките СДСМ и ДУИ. Стокмен е експертскиот тим што ќе ги пишува уставните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта нека прифати европски устав, Македонија национална држава на Македонците

МКД - 03.04.2023

Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифаќа уставни измени по моделот на Хрватска, се вели во партиското соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ се со полни зборови за Европа, еве нека прифатат устав, како во Eвропа и Македонија да стане ...

Курир - 03.04.2023

Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска.

Бугарите ќе се впишат, 20% ќе се избришат од Уставот?

Вечер Прес - 03.04.2023

Жешко лето и уште пожешка есен носат најавите за отворањето на Уставот, под притисок на роковите што ги зададе Европската Унија. Статус кво ситуацијата со непоместувањето од партиските ровови, се чини како да мрдна од мртва точка, откако ...

Mитева: Ги повикуваме СДС и ДУИ како европјани да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

Курир - 03.04.2023

Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во нејзе, изјави на денешната прес-конференција Марија ...

(Видео) Mитева: Ги повикуваме СДС и ДУИ како Европејци да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка ...

Макфакс - 03.04.2023

Тезите дека уставните измени би можело да се направат по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во неа, истакна на денешната прес-конференција Марија ...

Со хрватски модел ВМРО ќе гласа за Бугари во Уставот, реагираат албанските партии

Алсат-М - 03.04.2023

За учество на ВМРО-ДПМНЕ во расправата за уставните измени, опозициската партија ги повикува прво СДСМ и ДУИ да кажат дали прифаќаат да се примени хрватскиот модел на Преамбулата. Тоа значи дефинирање на државата како унитарна на македонскиот народ ...

Велјановски: ВМРО-ДПМНЕ е за Устав по хрватски модел

Алсат-М - 03.04.2023

Преамбулата на македонскиот Устав да биде по моделот на Република Хрватска, односно Македонија да биде национална држава на македонскиот народ и на малцинствата што живеат во Република Македонија и кои ги уживаат истите права како што ги ужива и ...

Велјановски: Устав по хрватски модел, Македонија држава на Македонскиот народ и малцинствата кои живеат во неа

Курир - 03.04.2023

-Она што се случува во владејачкото мнозинство е хаос и немање на принципиелни ставови околу најважните прашања кои се од интерес за државата. Истото се случува и околу уставните измени и барањето за уставни измени кои што знаеме дека веќе подолг ...

Власта молчи за моделот на промена на Уставот по хрватски терк кој самата го промовираше

Алфа - 03.04.2023

Владата сака промена на Уставот по хрватски терк, но кога ВМРО-ДПМНЕ се согласи, се чини дека Ковачески и Ахмети одат чекор назад. Тоа што до пред некој ден за нив беше прифатливо, сега е ретерирање, велат опозицијата да седнела на маса во работните ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ се со полни зборови за Европа, еве нека прифатат устав, како во Eвропа и Македонија да стане ...

24Инфо - 03.04.2023

Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска.

Митева: Ги повикуваме СДС и ДУИ да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

Во Центар - 03.04.2023

Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во нејзе.

(Видео) Mитева: Ги повикуваме СДС и ДУИ како Европејци да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка ...

Centar - 03.04.2023

Тезите дека уставните измени би можело да се направат по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во неа, истакна на денешната прес-конференција Марија ...

Велјановски: Устав по хрватски модел, Македонија држава на македонскиот народ и малцинствата кои живеат во неа

Нетпрес - 03.04.2023

-Она што се случува во владејачкото мнозинство е хаос и немање на принципиелни ставови околу најважните прашања кои се од интерес за државата. Истото се случува и околу уставните измени и барањето за уставни измени кои што знаеме дека веќе подолг ...

Велјановски: Устав по хрватски модел, Македонија држава на Македонскиот народ и малцинствата кои живеат во неа

Press24 - 03.04.2023

-Она што се случува во владејачкото мнозинство е хаос и немање на принципиелни ставови околу најважните прашања кои се од интерес за државата. Истото се случува и околу уставните измени и барањето за уставни измени кои што знаеме дека веќе подолг ...

Вметнување темпирани мини во највисокиот македонски правен акт

Н.Македонија - 03.04.2023

Обврската за отворање на Уставот, која македонската влада ја презеде да ја истурка со прифаќањето на францускиот предлог на преговарачката рамка за ЕУ, односно за ефективно започнување на преговорите за членство во Унијата со отворање на поглавјата, ...

ВМРО-ДПМНЕ објави на Фејсбук предлог како да изгледа Преамбулата на Уставот

Независен - 03.04.2023

Дали најголемата опозициска партија се вклучува со мали чекори во расправата за промена на Уставот, откако со месеци тврдат дека тоа нема да се случи во овој парламентарен состав? Внесувањето на Бугарите во Уставот е услов за отворање на поглавјата ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ се со полни зборови за Европа, еве нека прифатат устав, како во Eвропа и Македонија да стане ...

Lider - 03.04.2023

Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ се со полни зборови за Европа, еве нека прифатат устав, како во Eвропа и Македонија да стане ...

Press24 - 03.04.2023

„Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ се со полни зборови за Европа, еве нека прифатат устав, како во Eвропа и Македонија да стане ...

Нетпрес - 03.04.2023

Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска.

РСЕ ЗА УСТАВОТ: Бугарите државотворен народ, a албанскиот јазик рамноправен на македонскиот во Македонија

Денешен - 03.04.2023

Измените во Уставот на Македонија за вклучување на Бугарите во преамбулата треба да го решат и статусот на албанскиот јазик, кој е дефиниран како јазик што го зборуваат повеќе од 20 отсто од населението што живее во оваа земја, пишува Радио Слободна ...

Велјановски: Устав по хрватски модел, Македонија држава на Македонскиот народ и малцинствата кои живеат во неа

24Инфо - 03.04.2023

-Она што се случува во владејачкото мнозинство е хаос и немање на принципиелни ставови околу најважните прашања кои се од интерес за државата. Истото се случува и околу уставните измени и барањето за уставни измени кои што знаеме дека веќе подолг ...

Mитева: Ги повикуваме СДС и ДУИ како европјани да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

24Инфо - 03.04.2023

Почитувани, Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение.Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во нејзе.

ПРАТЕНИКОТ ВЕЛЈАНОВСКИ: Македонија со Устав како Хрватска, национална држава на македонскиот народ и на малцинствата

Денешен - 03.04.2023

-Она што се случува во владејачкото мнозинство е хаос и немање на принципиелни ставови околу најважните прашања кои се од интерес за државата. Истото се случува и околу уставните измени и барањето за уставни измени кои што знаеме дека веќе подолг ...

Mитева: Ги повикуваме СДС и ДУИ како европјани да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

Press24 - 03.04.2023

„Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во нејзе.

Mитева: Ги повикуваме СДС и ДУИ како европјани да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

Нетпрес - 03.04.2023

Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во нејзе, изјави на денешната прес-конференција Марија ...

Велјановски: Устав по хрватски модел, Македонија држава на Македонскиот народ и малцинствата кои живеат во неа

Lider - 03.04.2023

-Она што се случува во владејачкото мнозинство е хаос и немање на принципиелни ставови околу најважните прашања кои се од интерес за државата. Истото се случува и околу уставните измени и барањето за уставни измени кои што знаеме дека веќе подолг ...

Mитева: Ги повикуваме СДС и ДУИ како европјани да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

MakPress - 03.04.2023

Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во нејзе.

Митева: Ги повикуваме СДС и ДУИ да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

Опсервер - 03.04.2023

Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во нејзе.

ВМРО-ДПМНЕ прифаќа уставни промени по примерот на Хрватска

Локално - 03.04.2023

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска. Партијата смета најдобро би било „Македонија да стане национална држава на Македонците и малцинствата во нејзе, односно Македонија би била држава на еден ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Устав по хрватски модел: „Мицкоски практично сака поништување на Рамковскиот договор, ќе остане без ...

Локално - 03.04.2023

ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на партијата, Христијан Мицкоски соопштија дека „уште утре“ се подготвени да ја поддржат постапката за промена на Уставот на државата, но доколку формулацијата на овие измени го следи примерот на хрватскиот Устав, со што ...

Како би изгледал нашиот Устав според хрватскиот модел: Република Македонија се воспоставува како национална држава на ...

PressingTV - 03.04.2023

Секој ден граѓаните ги слушаат СДСM и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска, велат од партијата.

И за социјалистичката партија на Македонија се прифатливи Уставни измени според Хрватскиот модел

MakPress - 03.04.2023

За Социјалистичката партија на Македонија начелно е прифатлива преамбулата од хрватскиот Устав да се примени и во измените во Уставот на Република Македонија. Социјалистичката партија на Македонија го задржува принципиелниот став и инсистира на ...

ВМРО-ДПМНЕ прифаќа уставни промени по примерот на Хрватска

Gostivarpress.mk - 03.04.2023

Хрватска е членка на Европската Унија и нејзиниот модел е сосема прифатлив за да се земе како урнек за промена на македонскиот Устав. Ваквиот предлог откако го обелодени претседателот на партијата Христијан Мицкоски, стигна и од штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ се со полни зборови за Европа, еве нека прифатат устав, како во Eвропа и Македонија да стане ...

MakPress - 03.04.2023

Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска.

Митева: При промена на Уставот да се примени во целост хрватската преамбула

MakPress - 03.04.2023

Власта многу пати досега на темата уставни измени во јавноста ги пласираше тезите за промена на уставот на Република Македонија, по моделот во Република Хрватска. Оваа држава, Република Хрватска, е земја членка на ЕУ па оттука и промената на уставот ...

Велјановски: Устав по хрватски модел, Македонија држава на Македонскиот народ и малцинствата кои живеат во неа

MakPress - 03.04.2023

Она што се случува во владејачкото мнозинство е хаос и немање на принципиелни ставови околу најважните прашања кои се од интерес за државата. Истото се случува и околу уставните измени и барањето за уставни измени кои што знаеме дека веќе подолг ...

Aко СДСМ и ДУИ се европјани да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

PressingTV - 03.04.2023

Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение.Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден народ и на малцинствата во нејзе, објаснува Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ.

СДС и ДУИ нека прифатат устав, како во Eвропа и Македонија да стане нацонална држава на македонците, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 03.04.2023

Секој ден граѓаните ги слушаат СДС и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни измени по моделот на Хрватска, вели ВМРО-ДПМНЕ „Македонија да стане ...