TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентите ќе протестираат, професорите ќе дискутираат

Утрински - 03.07.2016

Студентите што не се согласуваат со начинот на кој беше избран новиот лидер на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) за утре најавија собир пред Ректоратот, за кога е закажана вонредна седница на ректорската управа.

Студентски пленум закажа собир пред Ректорската управа утре во 8 часот

+инфо - 03.07.2016

Таму е закажана вонредна седница по повод случувањата околу изборот на нов студентски лидер, јави Мета. Студентски пленум утре во 8 часот ќе се собере пред Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ), каде што е закажана вонредна ...

„Студентски пленум“ закажа собир пред Ректорската управа

Либертас - 03.07.2016

Студентите од „Студентски пленум“ утре во 8 часот ќе се соберат пред Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) каде што е закажана вонредна седница по повод случувањата околу изборот на нов студентски лидер.

Релативизирањето на настаните пред СПУКМ е најголема штета во борбата за правда, законитост и подобра иднина!

Либертас - 03.07.2016

Ќе бидам целосно отворен и искрен. Не можам да ве разберам, а и вистински се ежам од релативизаторите на случувањата на 30.06.2016 и 01.07.2016 пред СПУКИМ. Особено кога тие релативизатори се колеги, студенти.

(ВИДЕО) Екс началникот Ѓурчевски: За 4-5 години ја претворија ЕБР во партиска војска и покажуваат сила

Локално - 03.07.2016

Внатрешната контрола на МВР треба да отвори постапка за да утврди кој наредил употреби на ЕБР во студентските избори, но и кој од единицата за брзо распоредување направил проценка да прати борни коли и водени топови за да се решат вербални препирки, ...

„Студентски пленум“ закажа собир пред Ректорската управа

Локално - 03.07.2016

Студентите од „Студентски пленум“ утре во 8 часот ќе се соберат пред Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) каде што е закажана вонредна седница по повод случувањата околу изборот на нов студентски лидер.

„Студентски пленум“ закажа собир пред Ректорската управа

Репортер - 03.07.2016

Студентите од „Студентски пленум“ утре во 8 часот ќе се соберат пред Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) каде што е закажана вонредна седница по повод случувањата околу изборот на нов студентски лидер.

„Студентски пленум“ закажа собир пред Ректорската управа

Бриф - 03.07.2016

Студентите од „Студентски пленум“ утре во 8 часот ќе се соберат пред Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) каде што е закажана вонредна седница по повод случувањата околу изборот на нов студентски лидер.

Не престануваат реакцииите по изборот за студентски лидер

Репортер - 03.07.2016

Непрестануваат реакциите по изборот за студентски лидер. Јавноста го карактеризира изборот како најконтраверзен до сега. Студентскиот Пленум во повеќе наврати алармираше дека Студентскиот Парламент спроведува нелегитимни избори, во сезона кога ...

Релативизирањето на настаните пред СПУКМ е најголема штета во борбата за правда

Репортер - 03.07.2016

Ќе бидам целосно отворен и искрен. Не можам да ве разберам, а и вистински се ежам од релативизаторите на случувањата на 30.06.2016 и 01.07.2016 пред СПУКИМ. Особено кога тие релативизатори се колеги, студенти.

„Студентски пленум“ закажа собир пред Ректорската управа

Мета - 03.07.2016

Студентите од „Студентски пленум“ утре во 8 часот ќе се соберат пред Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) каде што е закажана вонредна седница по повод случувањата околу изборот на нов студентски лидер.

Протест на Студентскиот пленум против изборот на новиот лидер

Телма - 02.07.2016

Протестот на студенти од Студенскиот пленум и нивни поддржувачи, против, како што велат, нерегуларниот избор за претседател на студентите, вечерва почна пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Студентите закажаа нови протести во понеделник

24 Вести - 02.07.2016

Студентите од универзитетот „св.Кирил и Методиј“ и граѓани кои ги поддржуваат синоќа се собраа пред канцелариите на студентскиот парламент. Причината за протестот е нивниот револт од како што велат „најсрамните избори во историјата на најстариот ...

Протест против студентските избори

Телма - 02.07.2016

Со пароли против стариот и новиот претседател на СПУКМ и против интервенцијата на полицијата, членови на студентскиот и професорскиот пленум го иразија револтот од исходот на вчерашните избори за студентски лидер.

Студентите не го признаваат Давор Поповски за нивни лидер

24 Вести - 02.07.2016

Студентските избори беа нелегитимни и криминални. Овие избори ние не ги признаваме, а со самото тоа и Давор Поповски не може да биде наш лидер, ова во рубриката 4 праша 5 одговори го вели Давор Митковски од Студентскиот пленум.

За 4-5 години ја претворија ЕБР во партиска војска и покажуваат сила- тврди екс началникот во МВР Ѓурчевски

Телма - 02.07.2016

Внатрешната контрола на МВР треба да отвори постапка за да утврди кој наредил употреби на ЕБР во студентските избори, но и кој од единицата за брзо распоредување направил проценка да прати борни коли и водени топови за да се решат вербални препирки, ...

Драматични студентски избори

Утрински - 02.07.2016

Татјана Поповска Изборите за претседател на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) влегоа во драматична фаза откако изборниот ден кој беше проследен со низа нерегуларности заврши со полициска интервенција за ...

Студентска ноќ за паметење

Утрински - 02.07.2016

Нерегуларностите во текот на изборниот ден, кои кулминираа во глува доба со специјална полициска заштита на гласовите, за СПУКМ е „победа на демократијата“ Во оковите на нарушениот систем на вредности откако УКИМ доби ректор и студентите во „ноќта ...

(ВИДЕО) Екс началникот Ѓурчевски: За 4-5 години ја претворија ЕБР во партиска војска и покажуваат сила

Либертас - 02.07.2016

Внатрешната контрола на МВР треба да отвори постапка за да утврди кој наредил употреби на ЕБР во студентските избори, но и кој од единицата за брзо распоредување направил проценка да прати борни коли и водени топови за да се решат вербални препирки, ...

Студентски пленум бара одговорност од тој што им ги испратил специјалците

Сакам да кажам - 02.07.2016

„Студентски пленум“ побара одговорност од тој што издал наредба припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) и оклопни возила во четвртокот вечерта да се распоредат пред седиштето на СПУКМ, каде што членовите на Студентскиот парламент ги ...

ГАЛЕРИЈА: Студентите во одбрана на УКИМ

Фокус - 02.07.2016

Голем број студенти и граѓани вчеравечер излегоа на протест против исходот од студентските избори. Од Студентскиот пленум побараа ректорот да си поднесе оставка, а УКИМ да не ги признае изборите и веднаш да го осуди насилството врз студентите.

Пленумците признаа: На факултетите гласањето се одвиваше коректно

Курир - 02.07.2016

На вчерашната дебата на ТВ Нова помеѓу преставници од Студентскиот Пленум и кандидатите за претседател на СПУКМ, една од дебатерките од Пленумот, Деа Здравковска призна дека на факултетите гласањето се одвивало коректно, освен на Правниот факултет.

Студентите не го признаваат Давор Поповски за нивни лидер

Локално - 02.07.2016

Студентските избори беа нелегитимни и криминални. Овие избори ние не ги признаваме, а со самото тоа и Давор Поповски не може да биде наш лидер, ова во рубриката 4 праша 5 одговори го вели Давор Митковски од Студентскиот пленум.

Специјалците го извлекувале заклучениот Спировски

Дневник - 02.07.2016

Соња Kазиовска Нов претседател на Студентскиот парламент на Скопскиот универзитетот „Св. Kирил и Методиј“, со освоени 3.851 гласа, е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУKМ. Оваа студентска организација излезе со податоци дека на завчерашните ...

Кој е претставникот на Студентски Пленум кој вчера се закануваше со ладно оружје?

Вечер Прес - 02.07.2016

Претставници на Студенсткиот Пленум, мотивирани од СДСМ, синоќа направија вистински хаос со цел да го блокираат гласањето за нов студентски лидер, пренесува Курир. Тие пцуеа, навредуваа и удираа студенти, покажуваа агресија и правеа хаос, но еден од ...

Пленумци признаа: Гласањето се одвиваше коректно

Вечер Прес - 02.07.2016

На факултетите гласањето се одвиваше коректно, освен на правниот факултет. Ова во вчерашната дебата на ТВ Нова помеѓу преставници од Студентскиот Пленум и кандидатите за претседател на СПУКМ, го призна една од дебатерките од Пленумот, Деа ...

Пленумци признаа: На факултетите гласањето се одвиваше коректно

Нетпрес - 02.07.2016

На факултетите гласањето се одвиваше коректно, освен на правниот факултет. Ова во вчерашната дебата на ТВ Нова помеѓу преставници од Студентскиот Пленум и кандидатите за претседател на СПУКМ, го призна една од дебатерките од Пленумот, Деа ...

(ВИДЕО) Екс началникот Ѓурчевски: За 4-5 години ја претворија ЕБР во партиска војска

Репортер - 02.07.2016

Внатрешната контрола на МВР треба да отвори постапка за да утврди кој наредил употреби на ЕБР во студентските избори, но и кој од единицата за брзо распоредување направил проценка да прати борни коли и водени топови за да се решат вербални препирки, ...

Платениците од „Шарената револуција" со поддршка за насилните студенти од Пленумот

Вечер Прес - 02.07.2016

Најгласните поддржувачи на СДСМ, кои земаат огромна сума на пари од СОРОС за да дивеат низ Скопје и да уништуваат се пред себе, по пропаѓање на „Шарена револуција" се придружија на Студентскиот Пленум, пишува Курир.

Студентите повикаа на масовен протест в понеделник

Фактор - 02.07.2016

Студенти и граѓани синоќа протестираа пред канцелариите на Студентскиот парламент и ги повикаа колегите масовно да излезат в понеделник на протест. Тие протестираат против како што велат „најсрамните избори во историјата на најстариот универзитет во ...

Упад што нема да помине

Дневник - 02.07.2016

Ноември 2014 година беше месец на гордост, месец на слободоумност, храброст и енергија. Беше месец на чист студентски протест. Енергичен и масовен протест без политичка или каква било друга позадина, во кој студентите се обединија против екстерното ...

(ВИДЕО) Студентскиот пленум со протест побара поништување на изборите за студентски лидер

еМагазин - 02.07.2016

Студенти од Студенскиот пленум и нивни поддржувачи, протестираа пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, против, како што велат, нерегуларниот избор за претседател на студентите.

Пленумските насилници го повредија студентскиот лидер

Пулс24 - 02.07.2016

Досегашниот студентски лидер Кирил Спироски синоќа беше повреден за време на хаосот создаден од претставници на Студентскиот Пленум. Тие прво вербално, а потоа и физички го нападнаа Спироски кој има видливи повреди.

Членовите на Пленумот признаа: Гласањето се одвиваше коректно!

Пулс24 - 02.07.2016

На вчерашната дебата на ТВ Нова помеѓу преставници од Студентскиот Пленум и кандидатите за претседател на СПУКМ, една од дебатерките од Пленумот, Деа Здравковска призна дека на факултетите гласањето се одвивало коректно, освен на Правниот факултет.

Новинар ги остави пленумци без аргументи: Мораа да почнат вербална расправија

Пулс24 - 02.07.2016

Новинарот на iNFOMAX.mk Борислав Стоилковиќ упати неколку прашања, на кои претставничката на СДММ при „Студентскиот Пленум“ Туфегиќ немаше одговор и се втурна во расправија со новинарот обидувајќи се да го навреди.

Протест на Студентскиот пленум против изборот на новиот лидер

24 Вести - 01.07.2016

Протестот на студенти од Студенскиот пленум и нивни поддржувачи, против, како што велат, нерегуларниот избор за претседател на студентите, вечерва почна пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Студенскиот пленум ќе протестира против изборот за нов лидер

Телма - 01.07.2016

Студенскиот пленум денеска најави дека од 19 часот ќе протестира пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ поради, како што рекоа, страмниот и фалсификуван избор за претседател на студентите.

СПУКМ прогласи лидер: Изборите биле фер, не ја спомнуваат полицијата

Нова ТВ - 01.07.2016

Студентскиот парламент на УКИМ соопшти дека за нов претседател е избран Давор Поповски, кој беше кандидат за едно со Стефан Василевски. Според СПУКМ од вкупно 5.264 гласови, Поповски освоил 3.851 гласови, додека Василевски 1.275, а 138 биле ...

СПУКМ: Давор Поповски е новиот претседател

24 Вести - 01.07.2016

Студентскиот парламент при УКИМ, утрово ги објави резултатите од гласањето, по вчерашните бурни студентски избори. По преброените гласови, вкупно гласале 5.264 студенти, соопштуваат од СПУКМ, а нов Претседател со освоени 3.851 гласови е кандидатот ...

Професорски пленум: Најсрамен ден во историјата на УКИМ

Нова ТВ - 01.07.2016

Професорскиот пленум (ПП) најостро го осудува начинот на којшто вчера се одвиваа изборите за нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ). – Членовите на Професорскиот пленум се шокирани од фактот дека гласањето не беше прекинато и ...

Реакции со загриженост од младинските организации за изборите на СПУКМ

Нова ТВ - 01.07.2016

Националниот младински совет на Македонија изразува огромна загриженост и најостра осуда на развојот на последните настани по повод изборите за нов Претседател на Студентски парламент при УКИМ.

Студентите најавуваат тужби до МВР за вчерашната полициска акција

Нова ТВ - 01.07.2016

Членовите на Студентскиот Пленум кои вчера ги бојкотираа изборите за студентски лидер, бараат МВР веднаш да соопшти зошто интервенирале припадници на специјалната единица за брзо распоредување (ЕБР) вечерта за време на нивниот протест пред ...

Пленумци повикуваат на протест вечерва,бараат поддршка од сите граѓани

Нова ТВ - 01.07.2016

Студентите членови на Студентскиот Пленум кои вчера ги бојкотираа изборите за нов студентски лидер поради нелегитимност и бараа поништување на процесот, денеска најавуваат протест пред Студентскиот Парламент во 19 часот.

Студент од Пленумот: Упадот на ЕБР врв на лудилото

Нова ТВ - 01.07.2016

Студентот Исмет Шабановиќ, кој е дел од Студентскиот пленум, вечерва беше дел и од студентите кои беа насилно исфрлени од пред влезот на Студентскиот парламент од страна на Единицата за брзо распоредување.

Давор Поповски-нов лидер на СПУКИМ

Телма - 01.07.2016

Во четири часот изутрината од Студенскиот парлемент стигна соопштение во кое беше обајавен новиот претседател на СПУКИМ- Давор Поповски кој освоил над 3.800 гласови, а за Стефан Василевски гласале повеќе од 1.200 студенти.

Започна протестот, кордон полиција го чува СПУКМ

Нова ТВ - 01.07.2016

Студенти, професори и други граѓани во моментот пред зградата на Студентскиот парламент со свирежи протестираат револтирани од вчерашните инциденти околу студентските избори, но и на денешното зголемено присуство на полицијата.

Модрици за студентите од полицијата

Нова ТВ - 01.07.2016

Повеќе студенти при вчерашната полициска акција на Единицата за брзо распоредување за време на изборите за студентски лидер, беа повредени со рани и модрици. Студентскиот пленум објави фотографии на дел од студентите на кои се гледаат модринки и крв ...

Јајца за зградата на Студентскиот парламент

Нова ТВ - 01.07.2016

По час и половина протест пред Студентскиот парламент, студентите поддржани од поголема група професори и граѓани, во моментот се движат кон Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Одлуката беше донесена, откако студентите претходно со јајца маваа кон ...

Специјалци ги растераа студентите од пред СПУКИМ

Телма - 01.07.2016

Бурна ноќ со влечење и насилно исфрлање на студенти од пред влезот на студентскиот парламент и бегање на поранешниот лидер Кирил Спироски и тројца други претставници на СПУКУМ со асистенција на полициските сили за брза интервенција.

Студентските избори да бидат поништени, бараат од студентскиот пленум

24 Вести - 01.07.2016

Непостоење на избирачки списоци, украден печати, неводење на евиденција на студентите кои гласаат, исфрлени и влечени студенти, ова е билансот од вчерашните студентски избори на кои Давор Поповски, студент на факултетот за информатика со 3851 ...

Студентите на платото на УКИМ, полицијата застана пред универзитетот

Нова ТВ - 01.07.2016

Колоната од демонстранти, предводена од студентите, штотуку пристигна на платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, јавува репортерката на НОВА, Славица Филиповска. Во моментот тие скандираат „Автономија“ и „УКИМ да се одважи“ алудирајќи на ...

Пленумот бара одговорност

Телма - 01.07.2016

Студенсткиот пленум бара сите претствабици на студенсткиот парламент да бидат одстранети од органите и телата на Универзитетот. Највуваат дисциплински постапки против сите студенти кои се евидентирани како на матиччните факултети вршат насилство.

Ректорот Јанкуловски молчи за вчерашните инциденти

Нова ТВ - 01.07.2016

Новиот ректор Никола Јанкуловски утринава не одговара на телофонските повици и СМС пораки од редакцијата на НОВА поврзани со вчерашниот скандалозен избор на нов претседател на Студентскиот Парламент.

Бурна ноќ во просториите на СПУКИМ

Телма - 01.07.2016

17 часовната студентска изборна драма заврши со полиција и насилно исфрлање и влечење на студенти. Придружени со специјалци, членови на СПУКМ ги донесоа 3-те избирачки кутии, кои претходно со трчање беа однесени во Здравствениот дом позади ...

Протест: Студентите бараат одговорност во МВР и итна реакција на УКИМ

Нова ТВ - 01.07.2016

„Срам!“ Ова е зборот кој стотици демонстранти едногласно го скандираа пред просториите на Студентскиот Парламент вечерва. Професори, родители, роднини и останати граѓани, денеска на мирен собир пред Студентскиот Парламент изразија поддршка на ...

Студентите бараат поништување на скандалозните избори

Нова ТВ - 01.07.2016

Изборите за студентско раководство на најстариот државен универзитет „Св. Кирил и Методиј“, се одржаа во скандалозна и насилна атмосфера. Студентите бараат поништување и повторување на изборите.

(ФОТО) Протест на Студентскиот пленум против изборот на новиот лидер

Утрински - 01.07.2016

ФОТО: Киро Попов Протестот на студенти од Студенскиот пленум и нивни поддржувачи, против, како што велат, нерегуларниот избор за претседател на студентите, вечерва почна пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Студенскиот пленум ќе протестира против изборот за нов лидер

Утрински - 01.07.2016

Студенскиот пленум денеска најави дека од 17 часот ќе протестира пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ поради, како што рекоа, страмниот и фалсификуван избор за претседател на студентите.

УКИМ веднаш да реагира против тепањето студенти!

Deutsche Welle - 01.07.2016

Бараме УКИМ итно да реагира против тепањето студенти, да не ги признае изборите и да побара истрага. Во спротивно, ќе ја опструираме работата на СПУКМ и нема да ги признаваме одлуките на УКИМ, велат од Студентски пленум Околу три часот утрово, по ...

(ФОТО) Во тензична атмосфера Давор Поповски избран за нов претседател на Студентскиот парламент

Утрински - 01.07.2016

ФОТО: Андреј Гиновски Нов претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ.

Остри реакции по полициската бруталност врз студентите

Deutsche Welle - 01.07.2016

Не стивнуваат реакциите откако специјални полициски сили синоќа насилно се пресметаа со студентите кои протестираа против начинот на кој течеа изборите за нов студентски лидер. Националниот младински совет на Македонија изрази огромна загриженост и ...

Тензии пред СПУКИМ, полицијата насилно ги исфрли Пленумци

Р.С.Европа - 01.07.2016

Претставници на Студентскиот пленум беа потиснати од пред влезот на Студентскиот парламент од страна на специјалната полиција, откако како што велат насилно биле исфрлени од пред просториите додека мирно го чекале досегашниот претседател Кирил ...

Студентскиот пленум најави протест, СДСМ го поддржува

Р.С.Европа - 01.07.2016

Студентскиот пленум бара одговорност од МВР за вчерашното однесување на полицајците за време на блокадите и најави протест за вечерва пред зградата на Студентскиот парламент. Пленумци бараат да се поништат изборите за претседател на СПУКМ.

Полицајците ги заштитувале СПУКМ од боење и ласери

Р.С.Европа - 01.07.2016

СПУКМ во неколку наврати побарал полициска заштита. Полицијата наведува дека се распоредила за да држи безбедно растојани меѓу Парламентот и Пленумот. ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави реакцијата на МВР, СДСМ бара оставка од министерот.

Во тензична атмосфера избрен нов студентски лидер

Алсат-М - 01.07.2016

Под полициска опсада, специјалци, борбени возила, Студентскиот парламент, кој според Студентскиот пленум, е поддржан од УМС на ВМРО ДПМНЕ, ги преброја гласовите и избра нов студентски лидер.

Власта тренира строгост

Р.С.Европа - 01.07.2016

Професор Ферид Мухиќ вели дека употребата на сила против академски граѓани е заштитен знак на диктаторски режими. На овој начин, власта вежба употреба на сила, но и им се заканува, не само на студентите, туку на сите граѓани, вели тој.

Веома врло добро служите „народу“!

Призма - 01.07.2016

Полицијата не морала да биде толку „скромна“ во битката со „непријателот“. Можела да си ја позајми и Армијата од нејзиниот газда, Ѓорге, додека сѐ уште не е зафатена со мигранти. И не требало два пати да му рече. Веднаш ќе им ја дал.

Студентски пленум: Полицијо, ваша обврска е да ги штитите граѓаните! (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 01.07.2016

„Стоп за полициската бруталност“, „Срам, срам, срам“, „Слобода, слобода“... извикуваа приврзаниците на Студентскиот пленум на протестот по вчерашните избори за претседател на студентската организација на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во ...

Студентски пленум осудува физички напади и повикува на ненасилен протест

МКД - 01.07.2016

Студентскиот пленум ги повикува сите колеги, професори, родители и граѓани вечерва на протест од 19 часот пред канцеларијата на СПУКМ (кај студентскиот дом „Кузман“). Притоа, пленумците бараат присутните да ги почитуваат правилата за ненасилен ...

Професорски пленум: Се случи најсрамниот ден во историјата на УКИМ

МКД - 01.07.2016

На 30 јуни 2016 година се одржаа избори за претседател на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) организирани од нелегитимно тело. Вчерашниот ден е најсрамниот во историјата на Универзитетот „Св.

ЛДП: Насилството на студентските избори е увертира за парламентарните избори

МКД - 01.07.2016

Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во тепањето и малетирањето на студентите при изборите за нов студентски лидер, соопшти ЛДП.

Специјалци ги исфрлија пленумците од пред СПУКМ (ВИДЕО)

МКД - 01.07.2016

Припадници на Единицата за брзо распоредување и оклопни возила се распоредени пред седиштето на СПУКМ каде што членовите на Студентскиот парламент ги заклучија кутиите од денешното гласање за избор на претседател на Студентскиот парламент.

НСДП: ВМРО-шверцерска им порача на младите дека не се пожелни во Македонија

МКД - 01.07.2016

За НСДП е недозволиво и скандалозно, полицијата под полна униформа, со оклопни возила, да биде мобилизирана и пуштена насилно да исфрла и тепа студенти кои само си го бараа свото право на фер и деморкатски избор за студентски лидер, па поради тоа ...

Студентски парламент: Поповски е нов претседател, пленумци се обидоа да направат упад во гласањето

МКД - 01.07.2016

По вчерашните избори, Давор Поповски со 3.851 освоен глас е новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Гласале вкупно 5.264 студенти, а неговиот противкандидат Стефан Василевски освоил 1.275 гласови.

Пленумците побараа поништување на изборите, најавија пријави до МВР, нов протест и опструкции на СПУКМ (ВИДЕО)

МКД - 01.07.2016

Барам веднаш УКИМ да се произнесе и да го осуди вчерашното насилство. Бараме Универзитетот да не го признае оној срамен и фалсификуван резултат. Бараме сите претставници на Студентскиот парламент да бидат отстранети од телата на Универзитетот.

Протест на Студентскиот пленум против изборот на новиот лидер

Вест - 01.07.2016

Протестот на студенти од Студенскиот пленум и нивни поддржувачи, против, како што велат, нерегуларниот избор за претседател на студентите, вечерва почна пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Вест - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

Професорскиот пленум: Срамен ден за УКИМ

Факултети - 01.07.2016

И Професорскиот пленум (ПП) најостро го осудува начинот на којшто вчера се одвиваа изборите за нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ). Членовите на Професорскиот пленум се шокирани од фактот дека гласањето не беше прекинато и ...

Студентите ќе протестираат вечерва во 19 часот пред СПУКМ

Факултети - 01.07.2016

Студентскиот пленум ќе излезе на протест пред седиштето на СПУКМ вечерва во 19 часот и при тоа ги повикува сите граѓани, студенти и родители да им се придружат во знак на поддршка. - Бараме Универзитетот веднаш да се произнесе, да го осуди ова ...

Избран е новиот претседател на СПУКМ... Студентски пленум не ги признава изборите

Факултети - 01.07.2016

Давор Поповски со освоени 3.851 гласови од вкупно 5264 е новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Неговиот противкандидат Стефан Василевски освоил 1.275 гласови. Тој е студент на ФИНКИ, а претходно бил претседател на Студентскиот ...

АНКЕТА: Дали треба да се поништат студентските избори на УКИМ?

Факултети - 01.07.2016

Студентите од најголемиот македонски Универзитет Св. Кирил и Методиј“ избраа нов студентски лидер, но во многу тензична атмосфера каква што не доликува на УКИМ. Обвинувања за нерегуларности, за крадење на гласачки кутии, протести, бојкот од страна ...

ВИДЕО: Пленумците насилно исфрлени од специјалците од пред СПУКМ

Факултети - 01.07.2016

Претставниците од Студентскиот пленум велат дека специјалната полиција ЕБР насилно ги исфрлила од пред СПУКМ додека мирно го чекале претседателот на Студентскиот парламент Кирил Спировски и претставниците кои се обиделе да ги однесат гласачките ...

Студентите на протестот пред СПУКМ ги повикаа колегите на масовност во понеделник

Факултети - 01.07.2016

Студентите од Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ и граѓани кои ги поддржуваат денеска се собраа пред канцелариите на Студентскиот парламент. Како што изјавија, причината за протестот е нивниот револт од „најсрамните избори во историјата на ...

Давор Поповски - нов студентски лидер

Вест - 01.07.2016

Давор Поповски е новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Со 3.851 освоен глас, тој го победил својот противкандидат Стефан Василевски, кој освоил 1.275. Студентскиот пленум соопшти дека на студентските избори во четвртокот гласале ...

Вакви студентски избори не му доликуваат на УКИМ, потребен е нов Закон за студентското организирање

Факултети - 01.07.2016

Тензични студентски избори со обвинувања за нерегуларности и вмешување на политиката не се ништо ново. Ова за жал е сликата која многу долго време ги „краси“ секои избори за нов лидер на СПУКМ, но се чини дека годинава доживеаа кулминација, па ...

Системско уништување на Високото образование

Факултети - 01.07.2016

Најновите превирања во УКИМ, СПУКИМ, и најавата за форимрање на нов Универзитет за национална одбрана и мир „Дамјан Груев“, уште еднаш ја покажува острата намера на власта за пресметка со институциите кои нема начин на којшто можеш да ги ...

СПУКМ: Давор Поповски e новиот претседател на Студентскиот парламент

Фокус - 01.07.2016

Со освоени 3.851 гласа на вчерашните избори, Давор Поповски е новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ, соопштија од Студенсткиот парламент. Според нив, вчера гласале вкупно 5.264 студенти, од кои 1.275 за Стефан Василевски.

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

ТВ21 - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

Давор Поповски избран за претседател на СПУКМ, но тензично

Кајгана - 01.07.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ за нов претседател на Студентскиот парламент го избра Давор Поповски. Според соопштението на Студентски парламент, на сите 23 факултети гласањето започнало навремено во 9 часот и завршило ...

Студентски пленум: УКИМ веднаш да реагира против тепањето студенти!

Окно - 01.07.2016

Околу три часот утрово, по жестока полициска интервенција, заврши протестот на Студентскиот пленум пред просториите на Студентскиот парламент (СПУКМ), организиран поради нерегуларности на вчерашните избори за претседател на оваа студентска ...

УКИМ веднаш да реагира против тепањето студенти!

Либертас - 01.07.2016

Бараме УКИМ итно да реагира против тепањето студенти, да не ги признае изборите и да побара истрага. Во спротивно, ќе ја опструираме работата на СПУКМ и нема да ги признаваме одлуките на УКИМ, велат од Студентски пленум за Дојче веле .

СПУКМ: Давор Поповски е новиот претседател, изборниот процес се одвиваше фер и демократски

+инфо - 01.07.2016

По преброените гласови од СПУКМ соопштија дека гласале 5.264 студенти, а нов Претседател со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски Студентскиот парламент при УКИМ, утрово ги објави резултатите од гласањето, по вчерашните бурни студентски ...

ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО: Започна протестот против скандалозните избори за студентски претставници и полициската бруталност

Либертас - 01.07.2016

Студенти, професори и нивните поддржувачи се собраа пред просториите на СПУКМ револтирани од вчерашнинерегуларни избори за претседател на Студентскиот парламент, насилното противзаконско одзема на избрите кутии од страна на вработени во јавни ...

СПУКМ тврди дека изборите биле фер и демократски а победил Давор Поповски

Либертас - 01.07.2016

По вчерашните скандалозни избори од СПУКМ велат дека Давор Поповски со 3.851 освоени гласови бил новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Според нивното соопштение, неговиот противкандидат Стефан Василевски освоил 1.275 гласови, а ...

Студентски пленум и шарена револуција вечерва на протест пред СПУКМ

Сакам да кажам - 01.07.2016

Студентите повикуваат на протест, вечерва во 19 чaсот, пред канцеларијата на СПУКМ, кај Студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“. Поддршка на овој протест ќе даде и „Шарената револуција“, чии поддржувачи, исто така, ќе излезат на протест пред ...

Студентски пленум протестира, полициски кордони ја чуваат канцеларијата на СПУКМ

ТВ21 - 01.07.2016

Членови на Студентскиот пленум и нивните поддржувачи од Средношколскиот пленум и „Шарената револуција“ протестираат пред Канцеларијата на Студентскиот парламент на УКИМ, скандирајќи „Полициска држава“.

Каде се надлежните органи? Функционира ли правото? Полицијата тепа и влече студентки пред СПУКМ

Турлитава - 01.07.2016

Единицата за брзо распоредување примени сила на студентки кои ги влечеше по земја за да ги изнесе од седиштетото на СПУКМ. Полицијата ги обезбедуваше тие што со сила ги зедоа гласачките кутии и се заклучија со нив во седиштето на СПУКМ.

СПУКМ: Давор Поповски е новиот претседател, изборите се фер и демократски

Радио МОФ - 01.07.2016

Со 3 851 освоен глас, Давор Поповски од ФИНКИ е новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Гласале вкупно 5 264 студенти, а неговиот конкурент од Медицинскиот факултет Стефан Василевски освоил 1 275 гласови, информираат од СПУКМ.

ВИДЕО: Моментот кога полицијата упадна да тепа и влече студенти

Фокус - 01.07.2016

Единицата за брзо распоредување примени сила на студентки кои ги влечеше по земја за да ги изнесе од седиштетото на СПУКМ, пренесе А1он . Полицијата ги обезбедуваше тие што со сила ги зедоа гласачките кутии и се заклучија со нив во седиштето на ...

ЛДП: Насилството на студентските избори е увертира за парламентарните избори

Либертас - 01.07.2016

Соопштение на Младината на ЛДП: Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во тепањето и малетирањето на студентите при изборите за нов студентски лидер.

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Идивиди - 01.07.2016

Скопје, 1 јули 2016 (МИА) - Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ.

Протест на студентите во 19 часот пред СПУКМ

Фокус - 01.07.2016

Студентски пленум најави протест за вечерва во 19 часот, со кој ќе побара да се поништат изборите за претседател на Студентскиот парламент при УКИМ. Тие воедно ќе побараат и одговорност од Министерството за внатрешни работи, поради како што велат, ...

Ебр примени сила врз студенти

ТВ21 - 01.07.2016

Eдиницата за брзо распоредување примени сила на студентки кои ги влечеше по земја за да ги изнесе од седиштетото на СПУКМ, пренесе А1on. Полицијата ги обезбедуваше тие што со сила ги зедоа гласачките кутии и се заклучија со нив во седиштето на СПУКМ.

ЛДП: насилството на студентските избори е увертира за парламентарните избори

ТВ21 - 01.07.2016

Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во тепањето и малетирањето на студентите при изборите за нов студентски лидер, соопштија од партијата.

Национален младински совет: Огромна загриженост и најостра осуда за вчерашните настани пред СПУКМ

Либертас - 01.07.2016

Соопштение на Националниот младински совет: Националниот младински совет на Македонија изразува огромна загриженост и најостра осуда на развојот на последните настани по повод изборите за нов Претседател на Студентски парламент при УКИМ.

Средношколски пленум: поддршка до Студентски пленум, одговорност од надлежните

ТВ21 - 01.07.2016

Средношколскиот Пленум изразува загриженост и револтираност по вчерашните настани поврзани со изборот за нов претседател за Студентскиот Парламент на УКИМ, што беше „школски пример“ за изборна кражба, и злоупотреба на Единицата за брзо распоредување ...

НСДП: ВМРО-Шверцерска со вандализам, насилништво, полнење на гласачки кутии успеа да ги понижи студентите

Либертас - 01.07.2016

Соопштение на НСДП: Секогаш кога има избори во Македонија, главната асоцијација која се поврзува со ВМРО-ДПМНЕ е насилно шверцување на криминални и лукративни интереси низ изборниот процес.

Реакции: Да се поништи изборниот грабеж и институциите да понесат одговорност за полициската бруталност

Радио МОФ - 01.07.2016

Повеќе студентски и младински организации денеска изразија згрозеност по синоќешните случувања пред седиштето на Студентскиот парламент на УКИМ, каде студенти насилно беа избуткани од специјалци, откако со часови го блокираа влезот на организацијата.

[Видео] Започна протестот пред СПУКМ: „Држава полициска!“

Радио МОФ - 01.07.2016

Студенти, родители, активисти, од различна возраст во моментов се пред седиштето на Студентскиот парламент, кое се наоѓа во дворот на студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, барајќи да да се поништат изборите за претседател на СПУКМ.

Студентите стасаа пред УКИМ

+инфо - 01.07.2016

Студентите очекуваат јасна осуда од Ректоратот на УКИМ за нелегалните избори на студентски лидер. Колоната од демонстранти, предводена од студентите,пристигна на платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, јавува НОВА ..

Студентите влегоа во УКИМ, бараат автономија

ТВ21 - 01.07.2016

По повеќе од еден час скандирање пред канцелариите на Студентскиот парламент, студентите, заедно со поголема група на граѓани, се упатија кон Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Тие на заминување фрлија неколку јајца кон прозорите на СПУКМ.

НСДП: Режимот удри со пендреци по иднината на Македонија

+инфо - 01.07.2016

Министерот за внатрешни, Митко Чавков, под итно треба да си поднесе неотповиклива оставка, смета НСДП. Секогаш кога има избори во Македонија, главната асоцијација која се поврзува со ВМРО-ДПМНЕ е насилно шверцување на криминални и лукративни ...

Протести против вандализмот на студентските избори: „Полициска држава“

+инфо - 01.07.2016

Студентскиот пленум излезе на протест пред седиштето на СПУКМ со поддршка на Шарената револуција. Студентскиот пленум излезе на протест пред седиштето на СПУКМ со поддршка на Шарената револуција и на многу граѓани кои реагираат против насилството и ...

Професорски Пленум со осуда за нерегуларните избори и бруталната полициска акција

А1 On - 01.07.2016

Професорскиот пленум реагира за вчерашните инциденти на УКИМ и пред канцеларијата на СПУКМ нарекувајќи ги како најсрамниот ден во историјата на Универзитетот. “На 30.06.2016 се одржаа избори за претседател на Студентскиот парламент при Универзитетот ...

ЕБР за СПУКМ

Либертас - 01.07.2016

1. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на сите ни одржа одржа воспитна лекција, преку акцијата што ја изведе против Универзитетот. Како по книга. Прво, тешко вооружени маскирани полициски единици небаре бркаат терористи на ИСИС, пред две недели упаднаа на ...

„Студентски пленум“ бара од УКИМ веднаш да реагира на тепањето студенти

Правдико - 01.07.2016

„Студентскиот пленум“ бара од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ веднаш да реагира против тепањето студенти, да не ги признае изборите и да побара истрага за вчерашните случувањата на УКИМ при изборите за нов студентски лидер, вели Ивана Туфегчиќ ...

Денеска студентски протест под мотото : „доста тепате студенти!“

ТВ21 - 01.07.2016

Студентскиот пленум, со поддршка од Шарената револуција и Средношколскиот пленум, излагува на протест пред канцеларијата на СПКУМ, кај, во знак на револт, како што велат, поради насилството на специјалните единици на вчерашните студентски избори.

ЛДП: Насилството на студентските избори е увертира за парламентарните

+инфо - 01.07.2016

ЛДП го охрабрува Студентскиот пленум да бара целосно расчистување на случајот, поништивање на изборите и борба за демократија во студентското движење Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо ...

(ВИДЕО) Протест пред СПУКМ

А1 On - 01.07.2016

Студентскиот пленум излезе на протест пред седиштето на СПУКМ со поддршка на Шарената револуција и на многу граѓани кои реагираат против насилството и самоволието на студентските избори. Демонстрантите скандираат „Полициска држава“.

Специјални полициски сили пред Студентскиот парламент

Тера - 01.07.2016

Полициски специјалци и околопни возила беа распоредени пред седиштетот на Студентскиот парламент на Скопскиот универзитет. Таму членови на Студентскиот пленум со часови го блокираат влезот за да видат што се случи со кутиите со гласачки ливчиња од ...

Единицата за брзо распоредување насилно ги исфрли студентите од „Пленумот“ од пред СПУКМ

Популарно - 01.07.2016

Единицата за брзо распоредување од своите возила ги изнесе гласачките кутии, а комисијата при обидот да ги внесе избирачките кутии во СПУКМ беше спречена од страна на студентскиот пленум, при што интервенираше ЕБР.

НМСМ: МВР да ги преиспита мерките што ги применува

Фокус - 01.07.2016

Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) изразува огромна загриженост и најостра осуда на развојот на последните настани по повод изборите за нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ.

(ВИДЕО) Автономија на УКИМ: Студентите влегоа на факултети

А1 On - 01.07.2016

Студенти од Студентскиот пленум влегоа на факултетите во склоп на УКИМ. Тие денеска протестот го започна во 19 часот пред СПУКМ, каде свои обраќања имаа студентите Александра Живковиќ, Ивана Туфегџиќ и Демијан Хаџи Ангелковски.

Професорски пленум: Најсрамниот ден во историјата на УКИМ – Ректорот и Сенатот да не ги признаваат изборите

Либертас - 01.07.2016

Соопштение на Професорски пленум: На 30.06.2016 се одржаа избори за претседател на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) организирани од нелегитимно тело.

МОФ: Да се поништат изборите за СПУКМ и институциите да понесат одоговорност за тепањето на студентите

Либертас - 01.07.2016

Соопштение на Младински образовен форум: Вчерашните криминални избори за претседател на СПУКМ се нелегални, недемократски и ги погазија правата на студентите и мора веднаш да бидат поништени.

Студентите порачаа: Ќе победиме, ќе го вратиме УКИМ!

+инфо - 01.07.2016

Претставниците на Студентскиот парламент веднаш да бидат исклучени од сите тела во кои имаат право на глас. Тие не се повеќе наши колеги... Студентката Александра Живковиќ пред да го започне својот говор на денешниот протест, пред седиштето на ...

Реакции на скандалозните студентски избори и инцидентите пред СПУКМ

Окно - 01.07.2016

Уранија Пировска Пред наши очи применија сила врз студентите! Ги влечеа по земја да ги изнесат од просторијата, а нас нè буткаа со штитовите! Применија сила врз млади луѓе што ја бараа правдата! Полициската бруталност продолжува со уште поголем ...

ВИДЕО: Студентски пленум на протест во 19 часот, бара поништување на изборите, реакција од УКИМ и одговорност од МВР

Либертас - 01.07.2016

Студентски пленум најави протест за вечерва во 19 часот, со кој ќе побара да се поништат изборите за претседател на Студентскиот парламент при УКИМ, а воедно ќе побара и одговорност од Министерството за внатрешни работи, поради како што велат, ...

МВР: Полицијата ги штитеше претставниците на СПУКМ да не ги бојадисаат

Фокус - 01.07.2016

Од Министерството за внатрешни работи испратија соопштение во кое ја објаснуваат вчерашната акција кога припадници на ЕБР ги исфрлија студентите од канцелариите на СПУКМ. Од МВР објаснуваат дека писмено, а потоа и телефонски СПУКМ побарал полициска ...

Веома врло добро служите „народу“!

Либертас - 01.07.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Автоматско оружје на борна кола во центарот на Скопје. А страшниот „непријател“, што од гаражите на МВР ја извлекол таа активна скулптура на репресијата, се студенти од Пленумот.

(ВИДЕО)Туфегџиќ кон полицијата: Кој издаде наредба да не тепаат? Не сте достојни за униформата која ја носите

Либертас - 01.07.2016

Говор на Ивана Туфеѓџиќ на денешниот протест против скандалозните избори за претседатл на СПУКМ и против полициската бруталност врз ...

Студентски пленум: Не мрдаме од пред СЈО, ЕБР тепа студенти! ВИДЕО

+инфо - 01.07.2016

На својата страница на Фејсбук пленумците бараат поддршка. Претставници на Студентскиот пленум велат дека специјалната полиција ЕБР насилно ги исфрлила од пред СПУКМ додека мирно седеле и го чекале досегашниот претседател на Студентскиот парламент, ...

ВИДЕО: Силно полициско обезбедување пред СПУКМ

Либертас - 01.07.2016

Силно полициско обезбедување пред СПУКМ каде во моментов се собрани студенти и нивните поддржувачи револтирани од нерегуларните избори за студентски претставници и полициската бруталност врз ...

ГАЛЕРИЈА: Студентите се упатија кон УКИМ

Либертас - 01.07.2016

Студентите и граѓаните кои ги поддржуваат од пред зградата на СПУКМ се упатија кон Собранието каде повторно ќе го изразат револтот од скандалозните избори за студентси претставници и полицисата ...

(ВИДЕО) Од СПУКМ избегаа од задниот влез, студентите и честитаа на полицијата за “успешната акција“

А1 On - 01.07.2016

По неколку обиди да заминат од просториите на СПУКМ претставниците од Студентскиот парламент во 3 часот изурина конечно успејаа да избегаат од задниот влез на зградата во која е сместен парламентот.

(ВИДЕО) Студентите скандирааат „СРАМ“

Либертас - 01.07.2016

Студентите скандирааат „СРАМ“ пред просториите на Студентскиот парламент. Вчерашните избори, чија нерегуларност (покрај ливчињата без печат, обмотаните кутии, носењето студенти и поранешни студенти пленови на УМС да гласаат )кулминираше со насилно ...

ВИДЕО: Специјалците ги туркаа пленумците, додека Спировски и дружината од СПУКМ бегаа од заден влез во 2 по полноќ

Либертас - 01.07.2016

По неколку обиди да заминат од просториите на СПУКМ претставниците од Студентскиот парламент конечно успејаа да избегаат од задниот влез на зградата во која е сместен парламентот некаде по 2 часот по полноќ, објави А1он .

(ВИДЕО) Петкова: Има повредени студенти при интервенцијата на ЕБР, точна бројка во текот на денот

А1 On - 01.07.2016

Се уште немаме официјална бројка за повредени студенти, информацијата ќе ја кажеме во текот на денот, рече Магдалена Петкова од Студентскиот пленум на прашање колку студенти се повредени при интервенцијата на ЕБР.

Студенти со рани и модринки по синоќешната интервенција на полицијата (ФОТО)

+инфо - 01.07.2016

Неколку студенти со модринки по телото, рани и повреди по скандалозната интервенција на ЕБР во седиштето на СПУКМ, синоќа. Неколку студенти од Студентскиот пленум се повредени со модринки и рани по телото на синоќешниот обид на полицијата да ...

Студентите со поддршка од граѓаните тргнаа да си го вратат УКИМ

Фокус - 01.07.2016

Откако се собраа пред канцелариите на СПУКМ и одржаа говори, студентите со поддршка и од обичните граѓаните се упатија кон Универзитетот Свети Кирил и Методи за, како што рекоа, да го вратат во рацете на студентите.

[Видео] Радио МОФ пред СПУКМ: Кирил Спировски се обиде да избега, тензијата не стивнува

Радио МОФ - 01.07.2016

Никако да стивне тензијата пред седиштето на Студентскиот парламент на УКИМ, откако Единиците за брзо распоредување на полицијата насилно влегоа и ги истуркаа претставниците од Студентскиот пленум, кои го блокираа влезот на зградата.

Протестот заврши, пленумците повикаа во понеделник пред Ректоратот

Фокус - 01.07.2016

Заврши протестот организаран од Студентскиот пленум, а поддржан и од други граѓани. Од пред канцелариите на СПУКМ, демонстрантите дојдоа на капусот на Универзитетот Свети Кирил и Методиј. При завршувањето на протестот, пленумците ги повикаа сите ...

ЛДП: Насилството на студентските избори е увертира за парламентарните избори

А1 On - 01.07.2016

Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во тепањето и малетирањето на студентите при изборите за нов студентски лидер.

„Држава полициска“: Огромен број полиција го чува СПУКМ

Фокус - 01.07.2016

Од 19 часот студенти со поддршка од граѓани почнаа да се собираат пред канцелариите на СПУКМ кај студентскиот дом Кузман Јосифовски-Питу за да го изразат револтот од вчерашните случувања кога студентите насила беа исфрлени од просториите на СПУКМ од ...

[Фото] Пленум објави фотографии од повредени студенти по синоќешниот судир со ЕБР

Радио МОФ - 01.07.2016

Тројца студенти синоќа биле повредени при судирите со припадници на Единицата за брзо распоредување, за време на блокадата на влезот од просториите на Студентскиот парламент, соопшти Студентски пленум.

Студенти со рани и модрици по синоќешниот судир со ЕБР

Фокус - 01.07.2016

По синоќешниот интервенција на Единицата за брзо распоредување во просториите на СПУКМ, Студенсткиот пленум објави фотографии на дел од студентите на кои се гледаат модринки и крв. Според Студенсткиот пленум, синоќа биле повредени тројца студенти ...

Специјални полициски сили удрија на студентите кои не даваа отпор

Сакам да кажам - 01.07.2016

Специјални полициски сили доцна синоќа насила ги влечеа студентите што се спротивставија на изборите за претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот Кирил и Методиј со обвинение дека се лажирани.

ОБНОВЕНО Протест против вандализмот на студентските избори: „Полициска држава“! ФОТО+ВИДЕО

+инфо - 01.07.2016

Студентскиот пленум излезе на протест пред седиштето на СПУКМ со поддршка на Шарената револуција. Студентскиот пленум излезе на протест пред седиштето на СПУКМ со поддршка на Шарената револуција и на многу граѓани кои реагираат против насилството и ...

Студентски пленум: Вчера непознато лице извади нож и тргна кон друго лице. Го отстранивме. Полицајците рекоа дека не се ...

Либертас - 01.07.2016

Соопштение на Студентски пленум: Ја известуваме јавноста дека вчера во вечерните часови пред седиштето на СПУКИМ при носењето на гласачките кутии, имаше обид за инцидент со ладно оружје. Непознато лице извади нож и тргна кон од едно од лицата кои се ...

Национален младински совет: МВР да ги преиспита мерките што ги применува

+инфо - 01.07.2016

Советот повикува на воздржување од насилство и методи на заплашување на младите. Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) изразува огромна загриженост и најостра осуда на развојот на последните настани по повод изборите за нов претседател ...

[Фото] Јајца за зградата на Студентски парламент, студентите се упатија кон УКИМ

Радио МОФ - 01.07.2016

По повеќе од еден час скандирање пред канцелариите на Студнтскиот парламент, студентите, заедно со поголема група на граѓани, се упатија кон Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Тие на заминување фрлија неколку јајца кон прозорите на СПУКМ.

[Видео] Блокадата привршува, претставниците на СПУКМ избегаа, резултатите непознати

Радио МОФ - 01.07.2016

Студентите полека се разодуваат, додека претставниците на Студентскиот парламент на УКИМ кои беа заглавени во зградата искористија момент за да избегаат преку задниот дел од студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, но без гласачките кутии, јавува ...

И покрај скандалите што ги следеа, СПУКМ прогласи успешни избори: Давор Поповски е избран за нов студентски лидер

Капитал - 01.07.2016

Давор Поповски е избран за нов претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот Свети Кирил и Методиј (СПУКМ) објавија од СПУКМ. И покрај тоа што крајно тензичната ситуација што ја предизвикаа изборите за студентски лидер, резултираше и со ...

(ВИДЕО) Студентски пленум повикува на масовен протест пред СПУКМ

А1 On - 01.07.2016

Студентскиот пленум во 17 часот ќе протестира пред седиштето на Студентскиот парламент при УКИМ, најави Ивана Туфегџиќ. Во име на Студентскиот пленум, таа побара Универзитетот веднаш да го осуди ова насилство и да ги исклучи од органите и телата на ...

Средношколски пленум: Поддршка за Студентски пленум, бараме одговорност од надлежните

Либертас - 01.07.2016

Соопштение на Средношколски пленум: Почитувани, Средношколскиот Пленум изразува загриженост и револтираност по вчерашните настани поврзани со изборот за нов претседател за Студентскиот Парламент на УКИМ, што беше „школски пример“ за изборна кражба, ...

НСДП: ВМРО-Шверцерска

А1 On - 01.07.2016

Секогаш кога има избори во Македонија, главната асоцијација која се поврзува со ВМРО-ДПМНЕ е насилно шверцување на криминални и лукративни интереси низ изборниот процес. Со вандализам, насилништво, полнење на гласачки кутии, импровизации без ...

Вечерва во 19 часот студентите ќе протестираат пред СПУКМ

+инфо - 01.07.2016

Студентите бараат одговори од МВР кој издал наредба за насилство врз нив и најавуваат кривични против министерот Чавков. Студентскиот пленум ќе излезе на протест пред седиштето на СПУКМ вечерва во 19 часот и при тоа ги повикува сите граѓани, ...

Полицијата доби Аплауз откако ги пропушти студентите во Универзитетскиот комплекс

Сакам да кажам - 01.07.2016

Аплауз доби полицијата кога ги пропушти студентите да влезат на платото во комплексот на Универзитетот Кирил и Методиј каде што стигнаа по маршот низ скопските улици. Еден од претставниците на Студентскиот пленум им се заблагодари дека тие ја ...

Употреби ли полицијата прекумерна сила? – Студентскиот пленум не ги признава резултатите од гласањето

ТВ21 - 01.07.2016

Членовите на Студентскиот пленум не ги признаваат резултатите од изборите за лидер на Студентскиот парламент при УКИМ. Според нив тие се нелегитмни и нерегуларни. Обвинија дека полицијата синоќа употребила прекумерна сила за да ги растера студентите ...

Протест со чадори пред СПУКМ, ректорот закажа вонредна седница в понеделник

Сакам да кажам - 01.07.2016

Студентите и бројни нивни поддржувачи и покрај дождот излегоа на протест пред СПУКМ. Протестираат со чадори и бараат поништување на изборите за претседател на СПУКМ, бараат изјаснување на Универзитетскиот сенат, Ректорската управа, Ректорот и на ...

Професорски пленум: Најсрамниот ден во историјата на УКИМ

+инфо - 01.07.2016

Пленумот бара од Ректорот, Ректорската управа и Сенатот на УКИМ да не ги признаат вчерашните криминални избори. Реакција на Професорски пленум во врска со вчерашните избори за студентски лидер на УКИМ: „На 30.06.2016 се одржаа избори за претседател ...

МОФ бара да се поништат изборите за студентски лидер

+инфо - 01.07.2016

Вчерашниот ден е означен со најкриминалните студентски избори и погазување на студентските права на најголемиот и најзначаен универзитет во Македонија Да се поништат изборите за СПУКМ и институциите да понесат одоговорност за тепањето на студентите, ...

[Видео] Студентите пред СПУКМ порачаa: УКИМ е наш и ќе го вратиме во наши раце

Радио МОФ - 01.07.2016

Пред да го започне својот говор на денешниот протест, пред седиштето на Студентскиот парламент при УКИМ, студентката Александра Живковиќ ги покажа модринките на своите раце, здобиени по синоќешните судири со припадници на Единицата за брзо ...

Ако режимот тепа на студентски избори, што ли ќе биде на сите други избори?

+инфо - 01.07.2016

Професорите се згрозени од вчерашните случувања, кога во одбрана на изборниот криминал кој насилнички го спроведе СПУКМ застана полицијата. Професорите се згрозени од вчерашните случувања, кога како што велат, во одбрана на изборниот криминал кој ...

[Видео] Студентски пленум повикува на протест и бара поништување на изборите

Радио МОФ - 01.07.2016

Студентски пленум најави протест за вечерва во 19 часот, со кој ќе побара да се поништат изборите за претседател на Студентскиот парламент при УКИМ, а воедно ќе побара и одговорност од Министерството за внатрешни работи, поради како што велат, ...

Или ние - или тие!

Окно - 01.07.2016

Мислам дека е време да престанеме да се правиме фини, академски културни, та дури и наудрени и да почнеме настаните од последниов месец да ги именуваме со вистинското име, а тоа е смислена окупација на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) во ...

ЕБР за СПУКМ

Сакам да кажам - 01.07.2016

Природата ви е убава, ама општеството ви е за никаде. 1 Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на сите ни одржа одржа воспитна лекција, преку акцијата што ја изведе против Универзитетот. Како по книга. Прво, тешко вооружени маскирани полициски единици небаре ...

Протест на Студентскиот пленум против изборот на новиот лидер

Канал5 - 01.07.2016

Протестот на студенти од Студенскиот пленум и нивни поддржувачи, против, како што велат, нерегуларниот избор за претседател на студентите, вечерва почна пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Студенскиот пленум ќе протестира против изборот за нов лидер

Канал5 - 01.07.2016

Студенскиот пленум денеска најави дека од 17 часот ќе протестира пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ поради, како што рекоа, страмниот и фалсификуван избор за претседател на студентите.

НЕ ГИ ПРИЗНАВА ИЗБОРИТЕ: Студентскиот пленум ќе протестира пред седиштето на СПУКМ

Телеграф - 01.07.2016

За случувањата околу изборот на нов студентски лидер, денеска соопштение до медиумите испрати и Професорскиот пленум кој вчерашниот ден го оцени како најсрамен во историјата на Универзитетот Студентскиот пленум денеска во 19 часот ќе протестира пред ...

Давор Поповски избран за претседател на СПУКМ, но тензично

Точка - 01.07.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот "Св. Кирил и Методиј", во четвртокот, за нов претседател на Студентскиот парламент го избра Давор Поповски. Според соопштението на Студентски парламент, на сите 23 факултети гласањето започнало навремено во 9 ...

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Алфа - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св.

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Сител - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

ТЕНЗИЧНО ПРЕБРОЕНИ ГЛАСОВИ: Давор Поповски избран за нов претседател на Студентскиот парламент (ВИДЕО)

Телеграф - 01.07.2016

За да се спречат инциденти меѓу студентите, реагираше полицијата и тоа со одред на ЕБР кој асистираше за раздвојување на спротивставените студентски здруженија. Тензичната ситуација траеше до два часот утринава, при што беше блокиран дел од ...

СТУДЕНТСКИ ПОДЕЛБИ: Тензична ситуација по денешните избори

Телеграф - 01.07.2016

Од СПУКМ велат дека Студентскиот пленум излегува со шпекулации дека се украдени три гласачки кутии и потенцираат дека таквите информации имаат тенденциозна цел да ги скандализираат слободните и демократски избори По денешните студентски избори ...

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Канал5 - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Курир - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

ФОТО: Платените насилници од Пленумот го повредија Кирил Спироски

Курир - 01.07.2016

Досегашниот студентски лидер Кирил Спироски синоќа беше повреден за време на хаосот создаден од претставници на Студентскиот Пленум. Тие прво вербално, а потоа и физички го нападнаа Спироски кој има видливи повреди.

Давор Поповски - нов претседател на студентите на УКИМ

Канал5 - 01.07.2016

Давор Поповски со 3851 глас е новиот претседател на студентскиот парламент. Студентите заслужуваат да добијат лидер кој ќе ги води напред и ќе ја тргне дамката која беше нанесена во изминатите години, вели Попоски.

ФОТО: Кој е претставникот на Студентски Пленум кој вчера се закануваше со ладно оружје?

Курир - 01.07.2016

Претставници на Студенсткиот Пленум, мотивирани од СДСМ, синоќа направија вистински хаос со цел да го блокираат гласањето за нов студентски лидер. Тие пцуеа, навредуваа и удираа студенти, покажуваа агресија и правеа хаос, но еден од нивните ...

Деструкцијата на СДСМ не наиде на поддршка од студентите (ФОТО)

Курир - 01.07.2016

Академските граѓани не дадоа поддршка на деструкциите на СДСМ. Совесните студенти денес не излегоа на улица повикани од Пленумот бидејќи тие не сакаат да тераат партиска агенда. Но, откако пропадна „Шарената револуција“, платениците на СОРОС и на ...

Поповски: Очекувајте напорна работа и многу проекти за студентите

Курир - 01.07.2016

Студентите заслужуваат да добијат лидер кој ќе ги води напред и ќе ја тргне дамката која беше нанесена во изминатите години, истакна Давор Поповски, новиот претседател на СПУКМ. -Воедно сакам да му честитам на мојот против-кандидат кој беше фер и ...

ФОТО: Штетите направени во СПУКМ од ордите на СДСМ

Курир - 01.07.2016

Платениците на СДСМ вчера продолжија со агендата за уништување на демократијата. Откако најпрво преку агитирање на лице место, навреди, попречување на новинари во вршење на својата работа, блокирање на изборниот процес и попречување на работата на ...

Платениците од „Шарената револуција“ со поддршка за насилните студенти од Пленумот

Курир - 01.07.2016

Најгласните поддржувачи на СДСМ, кои земаат огромна сума на пари од СОРОС за да дивеат низ Скопје и да уништуваат се пред себе, по пропаѓање на „Шарена револуција“ се придружија на Студентскиот Пленум.

Немили сцени и меѓусебни обвинувања при изборот на нов лидер на студентите при УКИМ

Сител - 01.07.2016

Студентите го избраа новиот претседател на парламентот. Со 3851 гласа за Давор Поповски е новиот предводник на академските граѓани кои студираат на УКИМ. На вчерашните избори на кои имаше двајца кандидати, гласале 5 264 студенти од сите 23 факултети.

Давор Поповски од ФИНКИ е новиот студентски лидер

Алфа - 01.07.2016

Во наредните две години со СПУКМ ќе раководи Давор Поповски од ФИНКИ. Од 5264 студенти кои вчера излегоа на гласање, довербата на Поповски му ја дале 3851 студент, неговиот против кандидат Стафан Василевски доби 1275 гласови.

ПРОТЕСТ ПРЕД СПУКМ: Пленумците бараат поништување на изборите за студентски лидер (ФОТО)

Телеграф - 01.07.2016

Присутните на протестот побараа Ректорската управа и Ректорот да го осудат вчерашниот настан на кампусот на УКИМ, како и пред СПУКМ Голем револт кај Студентскиот пленум навлекоа вчерашните избори за нов лидер на СПУКМ и судирот со полицијата кој во ...

ПФ: Најсрамниот ден во историјата на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Локално - 01.07.2016

На 30.06.2016 се одржаа избори за претседател на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) организирани од нелегитимно тело. Вчерашниот ден е најсрамниот во историјата на Универзитетот „Св.

СПУКМ: Давор Поповски избран за нов лидер на студентите

Локално - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

(ВИДЕО) Туфегџиќ кон полицијата: Кој издаде наредба да не тепаат? Не сте достојни за униформата која ја носите

Локално - 01.07.2016

Говор на Ивана Туфегџиќ на денешниот протест против скандалозните избори за претседатл на СПУКМ и против полициската бруталност врз ...

(ГАЛЕРИЈА) Студентите се упатија кон УКИМ

Локално - 01.07.2016

Студентите и граѓаните кои ги поддржуваат од пред зградата на СПУКМ се упатија кон Собранието каде повторно ќе го изразат револтот од скандалозните избори за студентси претставници и полицисата бруталност: Студентите скандирааат „СРАМ“ пред ...

Corpus delicti од вчерашното тепање на студентите

Локално - 01.07.2016

Тројца студенти синоќа биле повредени при судирите со припадници на Единицата за брзо распоредување, за време на блокадата на влезот од просториите на Студентскиот парламент, информираа од Студентски пленум.

(ВИДЕО+ФОТО) „Студентски пленум“: На суд ќе кажете кој издаде наредба за прекумерна употреба на сила

Локално - 01.07.2016

Студентите од „Студентски пленум“ побараа одговор кој издал наредба за употреба на сила без правна основа со тоа што припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) и оклопни возила синоќа се распоредија пред седиштето на СПУКМ, каде што ...

ЕБР за СПУКМ

Локално - 01.07.2016

Природата ви е убава, ама општеството ви е за никаде. 1. ВМРО-ДПМНЕ на сите ни одржа одржа воспитна лекција, преку акцијата што ја изведе против Универзитетот. Како по книга. Прво, тешко вооружени маскирани полициски единици небаре бркаат терористи ...

(ВИДЕО) Почна протестот пред СПУКИМ – силно полициско обезбедување

Локално - 01.07.2016

Почна протест пред СПУКИМ поради нерегуларните избори за претседател на Студентскиот парламент и поради вчерашното полициското насилство врз студентите кои протестираа синоќа. Почна протестот против полициската бруталност врз студентите #СЈО ...

(Видео) Се било ФЕР! Специјалците потиснуваа пленумци , а СПУКМ бегаа од заден влез во 2 по полноќ!

Локално - 01.07.2016

Ноќеска специјалците на МВР ги бранеа фалсификуваните избори на студентите во Македонија. Пленумци како студентак организација се обидуваа да спречат фалсификат и се противеја на таквите избори до доцна цо ножта а полцијата со специјални единици ...

Протест на „пленумци“ против изборот на новиот студентски лидер

Нетпрес - 01.07.2016

Протестот на студенти од Студенскиот пленум и нивни поддржувачи, против, како што велат, нерегуларниот избор за претседател на студентите, вечерва почна пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Давор Поповски избран за претседател на СПУКМ, но тензично

МК News - 01.07.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, за нов претседател на Студентскиот парламент го избра Давор Поповски. Според соопштението на Студентски парламент, на сите 23 факултети гласањето започнало навремено во 9 часот и ...

Давор Поповски избран за претседател на СПУКМ

Стандард - 01.07.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ за нов претседател на Студентскиот парламент го избра Давор Поповски. Според соопштението на Студентски парламент, на сите 23 факултети гласањето започнало навремено во 9 часот и завршило ...

УКИМ подитно да реагира на тепањето студенти!

Репортер - 01.07.2016

Бараме УКИМ итно да реагира против тепањето студенти, да не ги признае изборите и да побара истрага. Во спротивно, ќе ја опструираме работата на СПУКМ и нема да ги признаваме одлуките на УКИМ, велат од Студентски пленум за Дојче веле .

За СПУКМ изборите биле фер, а Давор Поповски легитимно избран претседател

Репортер - 01.07.2016

Повчерашните скандалозни избори од СПУКМ велат дека Давор Поповски со 3.851 освоени гласови бил новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Според нивното соопштение, неговиот противкандидат Стефан Василевски освоил 1.275 гласови, а ...

Давор Поповски избран за претседател на СПУКМ, но тензично

Макфакс - 01.07.2016

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во четвртокот, за нов претседател на Студентскиот парламент го избра Давор Поповски. Според соопштението на Студентски парламент, на сите 23 факултети гласањето започнало навремено во 9 ...

СПУКИМ: Студентскиот пленум уште еднаш покажа дека е политички мотивиран

Република - 01.07.2016

СПУКМ изразува жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран и не работи за студентите и студентското достоинство.

Студентите го дадоа својот глас: Избран новиот претседател на СПУКМ

Press24 - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

(ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО) Започна протестот против нерегуларните избори

Репортер - 01.07.2016

Студенти, професори и нивните поддржувачи се собраа пред просториите на СПУКМ револтирани од вчерашнинерегуларни избори за претседател на Студентскиот парламент, насилното противзаконско одзема на избрите кутии од страна на вработени во јавни ...

Професорски пленум: Најсрамниот ден во историјата на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Стандард - 01.07.2016

„Професорскиот пленум (ПП) најостро го осудува начинот на којшто вчера се одвиваа изборите за нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ)“, се вели во денешната реакција на вчерашните случувања.

Студенти, професори и граѓани протестираат пред Студентскиот парламент

Фактор - 01.07.2016

Голем број студенти, професори и граѓани се собраа вечерва на протест пред зградата на Студентскиот парламент. Тие протестираат револтирани од инцидентите кои се случија вчера на студентските избори. СПУКМ е под силно полициско обезбедување.

Давор Поповски е новиот студентски лидер на УКИМ

Република - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот парламент, освоил 1.275 ...

„Професорски пленум“ бара да не се признаат изборите на СПУКМ

Мета - 01.07.2016

„Професорски пленум“ најостро го осудува начинот на којшто вчера се одвиваа изборите за нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ). Членовите на „Професорски пленум“ во нивната реакција велат дека се шокирани од фактот дека гласањето ...

Студентски пленум: Вчера непознато лице извади нож и тргна кон друго лице. Го отстранивме. Полицајците рекоа дека не се ...

Бриф - 01.07.2016

Ја известуваме јавноста дека вчера во вечерните часови пред седиштето на СПУКИМ при носењето на гласачките кутии, имаше обид за инцидент со ладно оружје. Непознато лице извади нож и тргна кон од едно од лицата кои се наоѓаа во просторијата пред ...

ЛДП: Насилството на студентските избори е увертира за парламентарните избори

Репортер - 01.07.2016

Младите на ЛДП реагираат на вчерашните скандалозни студентски избори и однесувањето на МВР. Еве што стои во соопштението: Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во тепањето ...

НСДП: ВМРО-Шверцерска ги понижи студентите

Репортер - 01.07.2016

Соопштение на НСДП: Секогаш кога има избори во Македонија, главната асоцијација која се поврзува со ВМРО-ДПМНЕ е насилно шверцување на криминални и лукративни интереси низ изборниот процес.

ЛДП: Насилството на студентските избори е увертира за парламентарните избори

Стандард - 01.07.2016

„Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во тепањето и малетирањето на студентите при изборите за нов студентски лидер.

НСДП бара оставка од Чавков поради тепањето на студентите

Мета - 01.07.2016

Со вандализам, насилништво, полнење на гласачките кутии, импровизации без преседан, вчера владејачката партија успеа на криминален начин и со поддршка на полицијата да ги понижи студентите и директно да се вмеша во спроведување на скандалозни избори ...

Студентски пленум и „Шарената револуција“ најавија протест

Стандард - 01.07.2016

Студентскиот пленум, со поддршка од „Шарената револуција“, вечерва во 19:00 часот ќе протестираат пред СПУКМ, бидејќи не ги признаваат вчерашните студентски избори. Пленумците велат дека изборите биле нефер, нетранспарентни и со многу нерегуларности ...

НСДП: Власта на криминализиран начин и со поддршка на полицијата ги понижи студентите

Стандард - 01.07.2016

Секогаш кога има избори во Македонија, главната асоцијација која се поврзува со ВМРО-ДПМНЕ е насилно шверцување на криминални и лукративни интереси низ изборниот процес, реагира НСДП по синоќешните насилства врз студентите од страна на полицијата.

Реакција за најсрамниот ден во историјата на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје Jul 1

Бриф - 01.07.2016

На 30.06.2016 се одржаа избори за претседател на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) организирани од нелегитимно тело. Вчерашниот ден е најсрамниот во историјата на Универзитетот „Св.

„Студентски пленум“ и „Шарена револуција“ ќе протестираат вечерва пред СПУКМ

Мета - 01.07.2016

Студентите повикуваат на протест, вечерва во 19 чaсот, пред канцеларијата на СПУКМ, кај Студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“. Поддршка на овој протест ќе даде и „Шарената револуција“, чии поддржувачи, исто така, ќе излезат на протест пред ...

ФОТО: Кој е поддржувачот на „пленумците“ кој вчера се закануваше со ладно оружје?

Нетпрес - 01.07.2016

Претставници на Студенсткиот Пленум, синоќа направија вистински хаос со цел да го блокираат гласањето за нов студентски лидер. Тие пцуеа, навредуваа и удираа студенти, покажуваа агресија и правеа хаос, но еден од нивните претставници се закануваше и ...

Академските граѓани не ги поддржаа деструкциите на СДСМ (фото)

Република - 01.07.2016

Опозициската партија СДСМ денеска ги повикуваше граѓаните да излезат на протест, но студените не излегоа на улица, иако беа повикани од студетскиот пленум. Тие не сакаат да тераат агенда на СДСМ. Студентите не ги поддржаа деструкциите на СДСМ.

Автономија на УКИМ: Студентите влегоа на факултети

Репортер - 01.07.2016

Студенти од Студентскиот пленум влегоа на факултетите во склоп на УКИМ. Тие денеска протестот го започна во 19 часот пред СПУКМ, каде свои обраќања имаа студентите Александра Живковиќ, Ивана Туфегџиќ и Демијан Хаџи Ангелковски.

Туфегиќ: Бараме Универзитетот да не го признае овој срамен, фалсификуван резултат на студентските избори

Стандард - 01.07.2016

Студентски пленум најави протест за вечерва во 19 часот, со кој ќе побара да се поништат изборите за претседател на Студентскиот парламент при УКИМ, а воедно ќе побара и одговорност од Министерството за внатрешни работи, поради како што велат, ...

ЕБР за СПУКМ

Репортер - 01.07.2016

1. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на сите ни одржа одржа воспитна лекција, преку акцијата што ја изведе против Универзитетот. Како по книга. Прво, тешко вооружени маскирани полициски единици небаре бркаат терористи на ИСИС, пред две недели упаднаа на ...

По тензичната вечер, СПУКМ соопшти дека сепак избрале претседател

Мета - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ со освоени 3.851 глас е Давор Поповски, објавија утрово од СПУКМ. Оттаму велат дека вкупно гласале 5.264 студенти. Од СПУКМ соопштуваат дека изборниот процес се одвивал фер и демократски, освен, ...

Насилници од „пленумот“ го повредија Кирил Спироски

Нетпрес - 01.07.2016

Досегашниот студентски лидер Кирил Спироски синоќа беше повреден за време на хаосот создаден од претставници на Студентскиот Пленум. Тие прво вербално, а потоа и физички го нападнаа Спироски кој има видливи повреди.

Потрага по претставникот на Студенсткиот Пленум кој вчера се закануваше со ладно оружје

Република - 01.07.2016

СДСМ бараше претставници на Студенсткиот Пленум извршија, вистински хаос е напавен синоќа се со цел да го блокираат гласањето за нов студентски лидер. Тие пцуеа, навредуваа и удираа студенти, покажуваа агресија и правеа хаос, но еден од нивните ...

Поповски: Очекувајте напорна работа и многу проекти за студентите

Press24 - 01.07.2016

Студентите заслужуваат да добијат лидер кој ќе ги води напред и ќе ја тргне дамката која беше нанесена во изминатите години, истакна Давор Поповски, новиот претседател на СПУКМ. -Воедно сакам да му честитам на мојот против-кандидат кој беше фер и ...

Средношколски Пленум: Поддршка до Студентски Пленум, одговорност од надлежните

Стандард - 01.07.2016

Средношколскиот Пленум изразува загриженост и револтираност по вчерашните настани поврзани со изборот за нов претседател за Студентскиот Парламент на УКИМ, што беше „школски пример“ за изборна кражба, и злоупотреба на Единицата за брзо распоредување ...

Давор Поповски нов претседател на СПУКМ

Нетпрес - 01.07.2016

Студентскиот парламент на УКИМ вчера избираше нов Претседател на СПУКМ. На сите 23 факултети гласањето започна навремено во 09:00 часот и заврши во предвиденото време во 16:00 часот. Кандидати за студентски лидер беа под реден Стефан Василевски од ...

МОФ: Вчерашниот ден е означен со најкриминалните студентски избори во Македонија

Стандард - 01.07.2016

„Вчерашните криминални избори за претседател на СПУКМ се нелегални, недемократски и ги погазија правата на студентите и мора веднаш да бидат поништени. Младински образовен форум бара целосно поништување на изборите од страна на избирачката комисија ...

МОФ бара поништување на изборите за претседател на СПУКМ

Мета - 01.07.2016

Вчерашните криминални избори за претседател на Студентски парламент при УКИМ (СПУКИМ) се нелегални, недемократски и ги погазија правата на студентите и мора веднаш да бидат поништени, се вели во реакцијата на Младински образовен форум (МОФ).

ВИДЕО: Студентски пленум на протест во 19 часот, бара поништување на изборите, реакција од УКИМ и одговорност од МВР

Бриф - 01.07.2016

удентски пленум најави протест за вечерва во 19 часот, со кој ќе побара да се поништат изборите за претседател на Студентскиот парламент при УКИМ, а воедно ќе побара и одговорност од Министерството за внатрешни работи, поради како што велат, ...

Веома врло добро служите „народу“!

Репортер - 01.07.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Автоматско оружје на борна кола во центарот на Скопје. А страшниот „непријател“, што од гаражите на МВР ја извлекол таа активна скулптура на репресијата, се студенти од Пленумот.

ФОТО: Платените насилници од Пленумот го повредија студенскиот лидер

Press24 - 01.07.2016

Досегашниот студентски лидер Кирил Спироски синоќа беше повреден за време на хаосот создаден од претставници на Студентскиот Пленум. Тие прво вербално, а потоа и физички го нападнаа Спироски кој има видливи повреди.

(ВИДЕО) Туфегџиќ кон полицијата: Кој издаде наредба да не тепаат?

Репортер - 01.07.2016

Говор на Ивана Туфеѓџиќ на денешниот протест против скандалозните избори за претседатл на СПУКМ и против полициската бруталност врз ...

Студентски пленум: Не мрдаме од пред СЈО, ЕБР тепа студенти! ВИДЕО

Бриф - 01.07.2016

Претставници на Студентскиот пленум велат дека специјалната полиција ЕБР насилно ги исфрлила од пред СПУКМ додека мирно седеле и го чекале досегашниот претседател на Студентскиот парламент, Кирил Спировски и претставниците на парламентот кои што се ...

(Видео) врие од полиција пред СПУКМ

Репортер - 01.07.2016

Силно полициско обезбедување пред СПУКМ каде во моментов се собрани студенти и нивните поддржувачи револтирани од нерегуларните избори за студентски претставници и полициската бруталност врз студентите Силно полициско обезбедување пред СПУКМ ...

(ФОТО) Студентите се упатија кон УКИМ

Репортер - 01.07.2016

Студентите и граѓаните кои ги поддржуваат од пред зградата на СПУКМ се упатија кон Собранието каде повторно ќе го изразат револтот од скандалозните избори за студентси претставници и полицисата ...

(ВИДЕО) Претставниците на СПУКМ избегаа од задниот влез

Репортер - 01.07.2016

По неколку обиди да заминат од просториите на СПУКМ претставниците од Студентскиот парламент конечно успејаа да избегаат од задниот влез на зградата во која е сместен парламентот. Преставниците на СПУКМ … Додека поминуваа, полициски кордон ги ...

(ВИДЕО) Од СПУКМ избегаа од задниот влез, студентите и честитаа на полицијата за “успешната акција“

Репортер - 01.07.2016

По неколку обиди да заминат од просториите на СПУКМ претставниците од Студентскиот парламент во 3 часот изурина конечно успејаа да избегаат од задниот влез на зградата во која е сместен парламентот.

(ВИДЕО) Студентите скандираат „СРАМ“ пред СПУКМ

Репортер - 01.07.2016

Студентите скандирааат „СРАМ“ пред просториите на Студентскиот парламент. Вчерашните избори, чија нерегуларност (покрај ливчињата без печат, обмотаните кутии, носењето студенти и поранешни студенти пленови на УМС да гласаат )кулминираше со насилно ...

ФОТО: Кој е претставникот на Студентски Пленум кој вчера се закануваше со ладно оружје?

Press24 - 01.07.2016

Претставници на Студенсткиот Пленум, мотивирани од СДСМ, синоќа направија вистински хаос со цел да го блокираат гласањето за нов студентски лидер, пишува Курир.мк Тие пцуеа, навредуваа и удираа студенти, покажуваа агресија и правеа хаос, но еден од ...

„Студентската“ хистерија на СДСМ не доби поддршка од студентите

Нетпрес - 01.07.2016

Студенти денес не излегоа на улица повикани од Пленумот и покрај тоа што мегафоните на СДСМ, цел ден преку социјалните мрежи повикуваа на протест.Но, откако пропадна „Шарената револуција“, платениците на СОРОС и на СДСМ некако мораат да ги оправдаат ...

Поповски: Очекувајте напорна работа и многу проекти!

Нетпрес - 01.07.2016

Студентите заслужуваат да добијат лидер кој ќе ги води напред и ќе ја тргне дамката која беше нанесена во изминатите години. Ова го истакна Давор Поповски, новиот претседател на СПУКМ. Воедно сакам да му честитам на мојот против-кандидат кој беше ...

(ВИДЕО) Специјалците ги истуркаа пленумците, додека Спировски и дружината бегаа

Репортер - 01.07.2016

По неколку обиди да заминат од просториите на СПУКМ претставниците од Студентскиот парламент конечно успејаа да избегаат од задниот влез на зградата во која е сместен парламентот некаде по 2 часот по полноќ, објави А1он .

Студенти со рани и модринки по синоќешната интервенција на полицијата

Бриф - 01.07.2016

Неколку студенти од Студентскиот пленум се повредени со модринки и рани по телото на синоќешниот обид на полицијата да „воспостави ред“ во седиштето на СПУКМ Јавноста е фрапирана од начинот на кој што МВР одлучи да ги заштити претставниците на ...

Студентски пленум: Обид за напад со ладно оружје врз наш член

Стандард - 01.07.2016

„Ја известувзме јавноста дека вчера во вечерните часови пред седиштето на СПУКМ при носењето на гласачките кутии, имаше обид за инцидент со ладно оружје. Непознато лице извади нож и тргна кон од едно од лицата кои се наоѓаа во просторијата пред ...

(ВИДЕО) Студентски пленум повикува на масовен протест пред СПУКМ

Репортер - 01.07.2016

Студентскиот пленум во 17 часот ќе протестира пред седиштето на Студентскиот парламент при УКИМ, најави Ивана Туфегџиќ. Во име на Студентскиот пленум, таа побара Универзитетот веднаш да го осуди ова насилство и да ги исклучи од органите и телата на ...

Средношколски пленум: Поддршка за Студентски пленум, бараме одговорност од надлежните

Репортер - 01.07.2016

Соопштение на Средношколски пленум: Почитувани, Средношколскиот Пленум изразува загриженост и револтираност по вчерашните настани поврзани со изборот за нов претседател за Студентскиот Парламент на УКИМ, што беше „школски пример“ за изборна кражба, ...

Давор Поповски е нов претседател на Студентскиот парламент, синоќа интервенираше и полиција

Фактор - 01.07.2016

Давор Поповски со 3.851 освоен глас е новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Гласале вкупно 5.264 студенти, а кандидатот Стефан Василевски освоил 1.275 гласови. Од Студенсткиот парламент наведуваат дека членови на Студентскиот пленум ...

Што порачаа студентите на протестот?

Фактор - 01.07.2016

На протестот пред седиштето на Студентскиот парламент при УКИМ вечерва говореа неколку студенти. Порачаа дека УКИМ е нивни и дека ќе го вратат во свои раце. Студентката Александра Живковиќ кажа дека Универзитетот „Св.

Студентите на протестот пред СПУКМ ги повикаа колегите на масовност во понеделник

Бриф - 01.07.2016

Студентите од Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ и граѓани кои ги поддржуваат денеска се собраа пред канцелариите на Студентскиот парламент. Како што изјавија, причината за протестот е нивниот револт од „најсрамните избори во историјата на ...

(ФОТО) ЈАЈЦА за зградата на Студентскиот парламент

Репортер - 01.07.2016

По час и половина протест пред Студентскиот парламент, студентите поддржани од поголема група професори и граѓани, во моментот се движат кон Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Одлуката беше донесена, откако студентите претходно со јајца маваа кон ...

Ректорот Јанкуловски молчи за вчерашните инциденти

Репортер - 01.07.2016

Новиот ректор Никола Јанкуловски утринава не одговара на телофонските повици и СМС пораки од редакцијата на НОВА поврзани со вчерашниот скандалозен избор на нов претседател на Студентскиот Парламент.

(Видео) почна протестот пред СПУКИМ

Репортер - 01.07.2016

Протест пред СПУКИМ поради нерегуларните избори за претседател на Студентскиот парламент и поради полициското насилство врз студентите кои протестираа вчера. Голем број на студенти, професори и граѓани се излезени на ...

ЕБР удри врз Студентскиот пленум (видео)

Кумановски м. - 01.07.2016

Единицата за брзо распоредување на Министерството за внатрешни работи удри врз студентите од Студентскиот пленум на Универзитетот „Кирил и Методиј“ кои вечерва сакаа да го спречат одржување на како што велат нелегитимните студентски избори.

Протест пред просториите на СПУКМ, се бара поништување на студентските избори

Макфакс - 01.07.2016

Студенти и граѓани во петок попладне се собраа пред просториите на СПУКМ за да го изразат својот револт од неправилностите за време на изборите за претседател на СПУКМ, истовремено и да протестираат заради полициската бруталност.

Студентите стигнаа пред Ректоратот на УКИМ, образложуваат зошто протестираат

Фактор - 01.07.2016

Студентите кои вечерва протестираат против скандалозниот избор за претседател на СПУКМ и полициската бруталност пристигнаа пред Ректоратот на УКИМ. Тие извикуваат „Автономија“ и „УКИМ да се одважи“.

„Студентски пленум“ бара од УКИМ веднаш да реагира на тепањето студенти

Мета - 01.07.2016

„Студентскиот пленум“ бара од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ веднаш да реагира против тепањето студенти, да не ги признае изборите и да побара истрага за вчерашните случувањата на УКИМ при изборите за нов студентски лидер, вели Ивана Туфегчиќ ...

ВЕЧЕРВА СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТ: Доста тепате студенти!

Фактор - 01.07.2016

Колеги, професори, родители, граѓани! Студентите ве повикуваат на протест, вечерва во 19ч пред канцеларијата на СПУКМ (кај студентскиот дом Кузман). „Ние, студентите од Универзитетот “Св. Кирил и Методиј„ кои вчера баравме праведни и слободни избори ...

(ВИДЕО) Специјалните единици удрија по студентите, Пленумци со модринки од ЕБР

Фактор - 01.07.2016

Тензични, нерегуларни, насилно спороведени избори за студентски лидер кои доцна синоќа ескалираа. Вака накратко може да се опише вчерашниот ден кога студентите требаше да го изберат својот нов претседател, и покрај тоа што СПУКМ изборите ги прогласи ...

„Студентски пленум“: На суд ќе кажете кој издаде наредба за прекумерна употреба на сила

Мета - 01.07.2016

Студентите од „Студентски пленум“ побараа одговор кој издал наредба за употреба на сила без правна основа со тоа што припадниците на Единицата за брзо распоредување и оклопни возила се распоредија пред седиштето на СПУКМ, каде што членовите на ...

„Студентски пленум“ уште еднаш побара поништување на изборите на СПУКМ

Мета - 01.07.2016

Студентите од „Студентски пленум“ на вечерашниот протест пред платото на Универзитетот Св. „Кирил и Методиј“ (УКИМ) ги повторија барањата за поништување на изборите за претседател на Студентски парламент при УКИМ.

Студентите се вратија на „местото на злосторoт“ (ВИДЕО)

Стандард - 01.07.2016

Неколку стотици студенти од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и граѓани дојдоа пред канцелариите на Студентскиот парламент револтирани од „најсрамните избори во историјата на најстариот универзитет во Македонија“, како што посочија учесниците во ...

Наследничката на Шекеринска се крие под превезот на студентските права

Република - 01.07.2016

Наследниците на Шекеринска и Заев од мали нозе учат од своите партиски лидери. Дека е така потврда е Ивана Туфегџиќ, член на младината на СДСМ која се поизвесно е дека претендира да ја наследи Шекеринска.

Студенскиот пленум ќе протестира против изборот за нов лидер

Lider - 01.07.2016

Студенскиот пленум денеска најави дека од 17 часот ќе протестира пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ поради, како што рекоа, страмниот и фалсификуван избор за претседател на студентите.

(Видео) Студентскиот пленум не ги признава изборите за студентски лидер и повика на протест

еМагазин - 01.07.2016

Студенскиот пленум на денешната прес конференција најави дека денеска од 19 часот ќе протестира пред седиштето на Студенскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ поради, како што рекоа, страмниот и фалсификуван избор за претседател на ...

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Lider - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

Избран е новиот претседател на СПУКМ – Студентски пленум не ги признава изборите

Канал 77 - 01.07.2016

Давор Поповски со освоени 3.851 гласови од вкупно 5264 е новиот претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Неговиот противкандидат Стефан Василевски освоил 1.275 гласови. Тој е студент на ФИНКИ, а претходно бил претседател на Студентскиот ...

Давор Поповски избран за нов претседател на СПУКМ

Маркукуле - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

Давор Поповски е новиот студентски лидер

еМагазин - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

Насилниците од СДСМ нападнаа студенти: ВИДЕО

Пулс24 - 01.07.2016

Сдсмовските орди продолжуваат со насилно и хулиганско однесување. Откако вчера се обидоа целосно да ги неутрализираат студентските избори, тие нападнаа невини студенти. Во текот на денот активистите на сдсмовскиот пленум постојано се служеа со ...

Кој е претставникот на Студентски Пленум кој вчера се закануваше со ладно оружје?

Пулс24 - 01.07.2016

Претставници на Студенсткиот Пленум, мотивирани од СДСМ, синоќа направија вистински хаос со цел да го блокираат гласањето за нов студентски лидер. Тие пцуеа, навредуваа и удираа студенти, покажуваа агресија и правеа хаос, но еден од нивните ...

Академските граѓани не дадоа поддршка на деструкциите на СДСМ

Пулс24 - 01.07.2016

Академските граѓани не дадоа поддршка на деструкциите на СДСМ. Совесните студенти денес не излегоа на улица повикани од Пленумот бидејќи тие не сакаат да тераат партиска агенда. Но, откако пропадна „Шарената револуција“, платениците на СОРОС и на ...

ФОТО: Штетите што насилниците на СДСМ ги направија во СПУКМ

Пулс24 - 01.07.2016

Платениците на СДСМ вчера продолжија со агендата за уништување на демократијата. Откако најпрво преку агитирање на лице место, навреди, попречување на новинари во вршење на својата работа, блокирање на изборниот процес и попречување на работата на ...

(ВИДЕО) Изборот на студентски лидер заврши со полициска интервенција

еМагазин - 01.07.2016

Изборите за студентски лидер кои поминаа во тензична атмосфера, на крај завршија со интервенција на полицијата. На крај пред седиштето на СПУКМ (Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св.

(Фото) Тројца студенти повредени при синоќешниот судир со полицијата

еМагазин - 01.07.2016

Од Студентскиот пленум, информираа дека тројца студенти синоќа биле повредени при судирите со припадници на Единицата за брзо распоредување, за време на блокадата на влезот од просториите на Студентскиот парламент.

Василевски: Сите заедно треба да работиме за да се подобри студентскиот стандард

Lider - 01.07.2016

Сите заедно треба заедно да работиме за да се подобри студентскиот стандард, вели кандидатот за претседател на СПУКИМ, Стефан Василевски. -Возможно е сите заедно да работиме во насока да се подобри студентскиот стандард.

Кој е новиот претседател на СПУКИМ?

Exclusive.mk - 01.07.2016

Нов претседател на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (СПУКМ) со освоени 3.851 гласови е кандидатот Давор Поповски, соопшти СПУКМ. Вториот кандидат, Стефан Василевски, според Студентскиот Парламент, освоил 1.275 ...

Студентскиот парламент демантира дека се украдени избирачки кутии

Телма - 30.06.2016

Во врска со шпекулациите кои излегоа во дел од медиумите дека се украдени три гласачки кутии, би сакале да демантираме и да потенцираме дека таквите информации имаат тенденциозна цел да ги скандализираат слободните и демократски избори кои се мета ...

Најавена блокада на студентските избори

24 Вести - 30.06.2016

Студентскиот плeнум најави блокада на студентските избори ако Студентскиот парламент остане на одлуката денеска да се избере студентски претседател. Од Пленумот велат дека сега е нелогично да има избори, бидејќи веќе е најавено дека во септември ...

(ВИДЕО) Протести пред СПУКМ, пленумци бараат поништување на изборите

Нова ТВ - 30.06.2016

„Поништи ги изборите“ е пораката од Студентски пленум до в.д претседателот на СПУКМ, Кирил Спироски по денешните избори кои беа засенети со низа нелигитимности. Пленумот веднаш по насилното крадење на кутиите со гласачките ливчиња се упати пред ...

Студентскиот пленум го блокира гласањето за претседател на СПУКМ

24 Вести - 30.06.2016

Точно напладне Студентскиот пленум ја почна блокадата на изборите за студентски лидер на УКИМ. На Правниот факултет за време на гласањето дојде до жестока расправа меѓу претставници на Пленумот и изборната комисија на СПУКМ.

ЕБР на СПУКИМ

24 Вести - 30.06.2016

Студентскиот пленум го блокираше влезот на Парламентот. Според Студентски пленум наводно ЕБР се повикани од страна на Парламентот како би ги обезбдувале, додека тие се ...

Платно со навредлива содржина за Студентски пленум пред УКИМ

Нова ТВ - 30.06.2016

Платно на кое пишува „Само СДСМ, Соросовиот Пленум и Папуа Нова Гвинеја спречуваат избори“ утрово е поставено на влезот на кампусот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Фото: Радио МОФ Таму денеска се одржуваат изборите за нов ...

Студентски пленум: Украдени се неколку гласачки кутии и изборите се ништовни

24 Вести - 30.06.2016

Украдени се неколку гласачки кутии и поради тоа изборите се ништовни, сметаат од Студентски пленум. Тие повеќе од два часа стојат пред седиштето на Студентскиот парламент, од каде побараа изборите да не се земат предвид, а воедно побараа УКИМ и ...

Инцидент на крајот од гласањето за студентски лидер

24 Вести - 30.06.2016

Инциденти на затворањето на изборите за студентски лидер. Членови на Изборната комисија од правниот факултет ја изнеле гласачката кутија со асистенција на неколку члена група која според студентите од пленумот е од редовите на унијата на млади сили ...

Студентскиот пленум: Изборот на нов студентски лидер е нелегитимен

Телма - 30.06.2016

За студентскиот пленум изборите на нов студентски лидер се недемократски и нелегални, тие немаат свој кандидат и денеска забележале бројни неправилности. Двајцата кандидати во трката за претседател Стефан Василевски и Давор Поповски не ги ...

ЕБР тепа студенти пред СПУКМ

24 Вести - 30.06.2016

Единицата за брзо распоредување од своите возила ги изнесе гласачките кутии, а комисијата при обидот да ги внесе избирачките кутии во СПУКМ беше спречена од страна на студентскиот пленум, при што инетрвенираше ЕБР.

Студентски пленум со ултиматум до Спироски

24 Вести - 30.06.2016

Студентски пленум во телефонски разговор со претседател на СПУКИМ Кирил Спироски му поставиле ултиматум – во рок од еден час да ги поништи изборите, во спротивно ќе останат пред парламентот се додека тие се внатре, брифираат студентите.

Улатиматум од Студентски пленум-СПУКМ да ги поништи изборите

Телма - 30.06.2016

Студенсткиот пленум бараа да се поништат изборите во рок од еден час. Доколку тоа не се случи тие остануваат пред седиштето на Студентскиот парламент. Изборите ги сметаат ништовни, бидејќи, како што велат се полни со нерегуларности.

Избори СПУКМ: Тензично на Правен, гласачката кутија насилно однесенa

Нова ТВ - 30.06.2016

Непосредно по завршувањето на гласањето на студентските избори, гласачката кутија од Правниот факултет „Јустинијан Први“ беше насилно однесена со лица за кои Студентскиот пленум обвинува дека немаат никаква поврзаност со УКИМ, по што настанаа ...

Турканиците и тензиите меѓу студентите ги смируваше полицијата

Телма - 30.06.2016

Скандали ги тресат студентските избори за нов претседател. По затворањето на гласачките кутии во16 часот, со автомобили беа пренесени до седиштетото на Студентскиот парламент. За студентскиот пленум е спорно што гласовите не се пребројуваат на ...

Скандалозни студентски избори

24 Вести - 30.06.2016

Напнато и тензично течеше изборот за нов студентски лидер на скопскиот универзитет. Студентите од пленумот го бојкотираа процесот. Велат постапката е нетранспарентна и нелегална бидејќи досегашното раководство спроведува избори со истечен мандат.

Тензични студентски избори

Телма - 30.06.2016

Ситуацијата стана особено тензична кога на влезот на филозофскиот факултет се приближи поголема група студенти. Пленумот веднаш регираше , тврдејќи дека станува збор за исти лица кои по неколку пати гласале.

(ВИДЕО) Студентски избори без легитимитет

Нова ТВ - 30.06.2016

Новиот највисок претставник на студентите, претседателот на СПУКМ, денеска се избира во сомнителни околности, на избори на кои студентите гласаат без параван за заштита на тајноста на гласот и на гласачки ливчиња кои наликуваат на флаер кој може ...

Студентски пленум: Ливчето за гласање за студентски лидер е флаер

Нова ТВ - 30.06.2016

Точно напладне Студентскиот пленум ја започна блокадата на изборите за студентски лидер на УКИМ. На Правниот факултет за време на гласањето дојде до жестока расправа меѓу претставници на Пленумот и изборната комисија на СПУКМ.

(ВИДЕО) Кутиите со студентски гласови се разнесуваат со трчање

Нова ТВ - 30.06.2016

По денешниот скандалозен избор на нов студентски лидер, од Студентскиот Пленум бвинуваат дека членови на Студентскиот Парламент буквално ги украле кутиите од избирачките места, каде по правило гласовите би требало да се пребројуваат јавно.

ВО ЖИВО: Борни коли и полиција пред СПУКМ

Нова ТВ - 30.06.2016

Единиците за брзо распоредување на полицијата насилно влегоа во седиштето на СПУКМ каде што претставници од Студентскиот пленум ја блокираа вратата од просторијата во која се приврзаниците на претседателот на Студентскиот парламент Кирил Спироски, ...

На УКИМ се бира нов претседател на Студенскиот парламент

Утрински - 30.06.2016

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

Најавена блокада на студентските избори

Алсат-М - 30.06.2016

Студентскиот плeнум најави блокада на студентските избори доколку Студентскиот парламент остане на одлуката денеска да се избере студентски претседател. Од Пленумот велат дека сега е нелогично да има избори, бидејќи веќе е најавено дека во септември ...

Најавена блокада на студентските избори

Р.С.Европа - 30.06.2016

Студентскиот плeнум најави блокада на студентските избори доколку Студентскиот парламент остане на одлуката денеска да се избере студентски претседател. Од Пленумот велат дека сега е нелогично да има избори, бидејќи веќе е најавено дека во септември ...

Студентски пленум - се крадат гласачки кутии

Р.С.Европа - 30.06.2016

Од Студентскиот пленум на својот Фејсбук профил објавија дека се украдени четири гласачки кутии кои потоа се однесени во канцелариите на СПУКМ. Според Статутот, гласачките кутии се отвораат на факултетите и гласовите треба да бидат пребројувани ...

Студентскиот пленум го блокира гласањето за претседател на СПУКМ

Р.С.Европа - 30.06.2016

На Универзитетот Свети Кирил и Методиј денеска се одржуваат избори за претседател на Студентскиот Парламент при универзитетот. Членови на Студентскиот пленум се обидуваат да го блокираат гласањето, со образложение дека сега е нелогично да има ...

Специјални полициски сили пред Студентскиот парламент

Р.С.Европа - 30.06.2016

Полициски специјалци и околопни возила се распоредени пред седиштетот на Студентскиот парламент при УКИМ. Таму членови на Студентскиот пленум со часови го блокираат влезот за да видат што се случи со кутиите со гласачки ливчиња од изборите за ...

Избори за студентски лидер на универзитетот Свети „Кирил и Методиј“

Алсат-М - 30.06.2016

Низа неправилности го обележаа изборот на нов студентски лидер на Универзитетот „Кирил и Методиј“. Се гласаше јавно без паравани, а ливчето е флаер без печат од Студентскиот парламент. Изборите ги оспори и Студентскиот пленум.

Специјалци ги исфрлија пленумците од пред СПУКМ

Р.С.Европа - 30.06.2016

Претставници на Студентскиот пленум велат дека специјалната полиција ЕБР насилно ги исфрлила од пред СПУКМ додека мирно седеле и го чекале досегашниот претседател на Студентскиот парламент, Кирил Спировски и претставниците на Парламентот коишто се ...

Низа нерегуларности при изборот на студентски лидер

Утрински - 30.06.2016

Наум Котевски ФОТО: Андреј Гиновски Во зовриена академска атмосфера, студентите денеска требаше да изберат нов претседател на Студентскиот парламент, кој ќе треба во иднина да ги застапува нивните интереси и потреби.

Лакрдија од студентски избори

Р.С.Европа - 30.06.2016

На Правниот и на Филолошкиот факултет нема паравани за гласањето кое треба да биде тајно. На гласачките ливчиња нема редни броеви, ниту пак соодветен печат, а гласачките кутии се обложени со бели листови за да не се гледаат ливчињата внатре, велат ...

Студентски пленум: Студенти со автобуси ќе се носат да гласаат за претседател на Студентски парламент

МКД - 30.06.2016

Студенти и загрижени граѓани, денеска ни треба вашата помош! Постојат одредени неофицијални информации дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат во Скопје на факултетите за претседател на Студентски парламент, соопштуваат од Студентски ...

СПУКМ: Политички мотивираниот Студентски пленум се обидуваше да го наруши изборниот процес

МКД - 30.06.2016

Студентскиот парламент на УКИМ ги демантира информациите дека се украдени три гласачки кутии и тврди дека таквите информации имаат тенденциозна цел да ги скандализираат слободните и демократски избори кои се мета на постојана репресивност и ...

Студентски пленум: Нема основни услови за избор на претседател на Студентскиот парламент (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 30.06.2016

Претставници на Студентскиот пленум во моментов се холот на Правниот факултет во Скопје и ја оспоруваат целата постапка на гласањето за избор на претседател на Студентскиот парламент. Тие укажуваат на бројни нерегуларности во изборот - луѓето што се ...

Гласање без избирачки список и паравани (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 30.06.2016

Денешното гласање за избор за претседател на Студентски парламент на некои од факултетите се одвива без паравани, без избирачки список, на некои во кутија обвиена со листови од страните. Изборната комисија задолжена за спроведување на гласањето на ...

Студентски пленум: На сила грабнати гласачките кутии заедно со специјални единици! (ВИДЕО)

МКД - 30.06.2016

По завршување на терминот за гласање на студентски лидер, Студентски пленум преку социјалните мрежи објавија дека СПУКМ ги грабнале гласачките кутии, заедно со припадници на специјалните единици.

Студентски пленум: Со украдените кутии изборите се ништовни, граѓаните да дојдат за поддршка

МКД - 30.06.2016

Украдени се неколку гласачки кутии. Токму поради тоа изборите (за претседател на Студентскиот парламент) се ништовни, што значи дека овие избори не треба да се земат во предвид, изјави пред малку пред новинарите Деа Здравковска од Студентскиот ...

Студентски избори без список на гласачи и паравани, со гласачко ливче-флаер и печат од 2015 (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 30.06.2016

На 23 факултети денеска се одржуваа избори за претседател на Студентскиот парламент на УКУМ (СПУКМ). Гласањето за студентски лидер траеше од 9 до 16 часот. Студентскиот пленум на платото на универзитетот, но и во холовите на факултетите, цело време ...

Студентски Пленум објави видео снимка од украдени четири гласачки кутии

Факултети - 30.06.2016

Студентскиот пленум на својот Фејсбук профил објави дека се украдени четири гласачки кутии кои потоа се однесени во канцелариите на СПУКМ. Пред 20 минути насилно беа украдени 4 гласачки кутии и беа донесени во канцелариите на СПУКМ.

Пленумци обвинуваат за нерегуларности на студентските избори, СПУКМ за провокации

Факултети - 30.06.2016

Студенткиот пленум обвинува дека се случуваат нерегуларности на денешните избори за нов студентски лидер на УКИМ кои започнаа утрово во 9 часот на сите 23 факултети, и покрај противењето на оваа студентска организација која ги смета за нелегитимни.

Претседателот на студентите се избира без цензус

Вест - 30.06.2016

Недостигаа паравани за гласање на вчерашните избори за нов претседател на студентите, кои ги организираше Студентскиот парламент на Универзитетот "Св. Кирил и Методиј" во Скопје. Се гласаше на сите 23 факултети.

(ВИДЕО) Кавга на Правен факултет: Студентите тајно снимани и фотографирани од лице кое одбива да се легитимира

Либертас - 30.06.2016

Непосредно по почетокот на глсањето за нов лидер на студентите, дојде до тензии откако повозрасен човек на Правниот факултет ги снимаше и фотографираше студентите од “Студентски пленум“. Откако го забележаа, студентите му побараа легитимација, но ...

(ВИДЕО) Тензии на Правен факултет: Студентите се впуштија кон човек кој тајно ги снимаше и фотографираше

А1 On - 30.06.2016

Непосредно по почетокот на глсањето за нов лидер на студентите, дојде до тензии откако повозрасен човек на Правниот факултет ги снимаше и фотографираше студентите од “Студентски пленум“. Откако го забележаа, студентите му побараа легитимација, но ...

Од 12 до 16 часот „Студентски пленум“ ќе ги блокира влезовите на гласачките места

Либертас - 30.06.2016

„Студентски пленум“ ги повикува студентите и граѓаните да им се придружат денеска од 12 до 16 часот на платото на УКИМ, да ги блокираат местата на кои ќе се гласа за избор на претседател на Студентскиот парламент.

СПУКМ: Kутиите се на медицинскиот кампус, со полиција ќе бидат донесени во седиштето

+инфо - 30.06.2016

СПУКМ изразува жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран. „Изразуваме жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што ...

Студентите точно напладне ќе ги блокираат изборите на СПУКМ

+инфо - 30.06.2016

Пленумци во 12 часот ќе го блокираат влезот до гласачките места каде, како што велат, нелегално и нелегитимно ќе се бира нов претседател на СПУКМ. Студентскиот пленум ги повикува сите студенти денеска на пладне да им се придружат на УКИМ и да го ...

СПУКМ: Денес победи демократијата!

А1 On - 30.06.2016

Од студентскиот парламент кои со изнесените кутии се заклучени во седиштето на СПУКМ со писмено соопштение по сите инциденти и нерегуларности напишаа дека денеска победила демократијата. Во врска со шпекулациите кои излегоа во дел од медиумите дека ...

Студентски пленум денеска во 12 часот ќе ги блокира студентските избори

Фокус - 30.06.2016

Студентскиот пленум денеска од 12 до 16 часот ќе излезат на платото на УКИМ за да ги блокираат студентските избори, кои според нив се незаконски и нелегитимни. – Потсетуваме дека блокадата не е кривично дело како што претходно пренесоа некои медиуми.

Изборите за претседател на СПУКМ не смеат да бидат признаени

Окно - 30.06.2016

На СПУКМ му е потребна реформа наместо нови монополистички претседатели Изборите за претседател на СПУКМ закажани за утре, 30 јуни 2016, не смее да се признаат поради нелегалното распишување и фрапантното кршење на студентските права.

Студентски пленум: Голема е шансата денеска да има изборни манипулации

Радио МОФ - 30.06.2016

„Денеска ни треба вашата помош! Постојат одредени неофицијални информации дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат во Скопје на факултетите за претседател на Студентски парламент“, напиша Студентскиот пленум утринава на својата официјална ...

Студентски пленум: Студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат на изборите за СПУКМ

Фокус - 30.06.2016

Студентите од Пленумот денеска на својата фејсбук страна објавија дека имаат информации дека ќе се носат студенти од другите градови за гласање за претседател на СПУКМ. Интегрално ќе ви го пренесеме нивниот соопштение: Денеска ни треба вашата помош! ...

Почна изборот за нов претседател на спкум, од студентски пленум велат ќе се носат студенти со автобуси за да гласаат

ТВ21 - 30.06.2016

Почна гласањето за избор на нов претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. На 23 факултети од скопскиот универзитет се поставени изборни кутии, во кои студентите го оставaат својот за глас за еден од двајцата пријавени кандидати за позицијата ...

На монтажата од власта, студентите одговорија со иста монтажа

А1 On - 30.06.2016

Студентите посочуваат дека наводната комуникација со СМС пораки помеѓу СДСМ и СДММ со која сакаат да спречат легитимни избори за студентски лидер е сигурно монтажа и таква комуникација не е можна зошто ниту една партија нема влијание на Студентскиот ...

Изборите за студентски лидер под секое достоинство (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 30.06.2016

Се забележува дека Комисијата не ги ни проверува индексите прописно, а на гласачите им велат дека не се надлежни за забелешките на Пленумци. Иако поради технички причини - немање параван за тајно гласање - изборите на Правен требаше да бидат времено ...

ВИДЕО: Тепачка на Правен факултет, со сила однесена кутијата со едвај десет гласа од членови на УМС?!

Либертас - 30.06.2016

Тепачка на Правниот факулет помеѓу студенти за кои од Пленумот тврдт дека се членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ и студенти од Студентскиот Пленум, објави А1он . Инцидентот настана кога групацијата која ги изведуваше овие студентски избори не успеа да ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: ДИК од СПУКМ да побара одговор каде се украдените избирачки кутии

Либертас - 30.06.2016

Студентски пленум упадна во седиштетот на СПУКМ, со цел да ги пронајде кутиите кои насилно беа грабнати од членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ и однесени со трчање тука. Тие влегоа внатре и ги бараа гласачките кутии но ги нема.

СПУКМ: Победи демократијата, победија студентите, Пленумот е политички мотивиран

Либертас - 30.06.2016

СПУКМ вечерва излезе со соопштение за скандалозните студентски избори: „Изразуваме жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран и не работи за ...

Кордон специјалци ги чува гласачките кутии

+инфо - 30.06.2016

Претставниците на Студентскиот пленум се уште чекаат. Голем број припадници на единицата за брзо распоредување пристигнаа пред седиштето на СПУКМ каде заедно со однесените гласачки кутии се членовите на парлементот со истечен мандат како и членови ...

ВИДЕО: Моментот кога полицијата упадна да тепа и влече студенти

Либертас - 30.06.2016

Единицата за брзо распоредување примени сила на студентки кои ги влечеше по земја за да ги изнесе од седиштетото на СПУКМ, пренесе А1он . Полицијата ги обезбедуваше тие што со сила ги зедоа гласачките кутии и се заклучија со нив во седиштето на ...

Студентски пленум постави ултиматум: Да се поништат изборите во рок од еден час!

+инфо - 30.06.2016

Спироски тврдел дека избирачките кутии не се во парламентот и наводно им рекол на студентите дека нема намера да ги поништи изборите. Студентски пленум во телефонски разговор со претседател на СПУКИМ Кирил Спироски му поставиле ултиматум – во рок од ...

(ВИДЕО) Тепачка на Правен факултет, со сила однесена кутијата со едвај десет гласа

А1 On - 30.06.2016

Тепачка на Правниот факулет помеѓу студенти за кои од Пленумот тврдт дека се членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ и студенти од Студентскиот Пленум. Инцидентот настана кога групацијата која ги изведуваше овие студентски избори не успеа да собере студенти ...

Студенти ќе се носат со автобуси да гласаат во Скопје?

+инфо - 30.06.2016

Пленумци велат дека знаејќи дека Парламентот функционира веќе 3 години на нелегален начин, големи се шансите денеска да има изборни манипулации. Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница, по добиени информации, изрази сомнеж дека студенти ќе ...

(ФОТО) На Филозофски факултет донесена група студенти за да гласа

Либертас - 30.06.2016

На споредниот влез на Филозофскиот факултет во Скопје чека група студенти за да гласа. За оваа група од Студентскиот пленум тврдат дека се членови на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ кои биле принудени да гласаат, пренесува Плусинфо.

Се откажа дури и Кирил Спировски – нема паравани и нема кој да гласа на студентските избори

Либертас - 30.06.2016

Утрово од 9 часот почна гласањето за претседател на Студентскиот парламент, на сите факултети при УКУМ. Со оглед на тоа што е лето, а сесиите се завршени, излезноста е минимална, а студенти на факултетите речиси и да нема, пренесува порталот ...

Пленумот побара УКИМ да не ги признае изборите и да ги санкционира насилниците

Фокус - 30.06.2016

По скандалозниот изборен ден за нов претседател на СПУКМ и откако гласачките кутии насилно беа однесени во канцелариите на СПУКМ, од Студентскиот пленум вечерва побараа УКИМ да не ги признае резултатите од денешните избори.

Ебр пред СПУКМ

ТВ21 - 30.06.2016

Припадници на Единицата за брзо распоредување се поредија пред седиштетот на Студентскиот парламент при УКИМ, каде со часови членови на Студентскиот пленум го блокираат влезот, со цел да дознаат што се случи со насилно грабнатите гласачки кутии од ...

ДИК: Ние не сме фабрика, ниту магацин, паравани имаме за наши потреби, на СПУКМ им дадовме само кутии

Либертас - 30.06.2016

Државната изборна комисија не е обврзана да ги снабдува сите што ќе се обратат до неа за материјали, вели генералниот секретар на ДИК Добре Јанчев, во изјава за Радио МОФ . Актуелниот претседател на СПУКМ со изминат мандат Кирил Спировски денеска се ...

Улатиматум од Студентски пленум: СПУКМ да ги поништи изборите

Либертас - 30.06.2016

Студенсткиот пленум бараа да се поништат изборите во рок од еден час. Доколку тоа не се случи тие остануваат пред седиштето на Студентскиот парламент. Изборите ги сметаат ништовни, бидејќи, како што велат се полни со нерегуларности.

(ВИДЕО) Туфегџиќ до Спировски: Кутиите се облепени, гласачите ливчиња немаат печат, исти студенти носите да гласаат на ...

Либертас - 30.06.2016

Кирил Спировски во жестока расправија со Ивана Туфегџиќ од Студентскиот пленум, за изборите кои се одвиваат со носење студенти под закани од студентските домови, како и немањето услови да се одржуваат избори на УКИМ.

Почна гласањето на нов студентски лидер, излезноста слаба

+инфо - 30.06.2016

Студентскиот пленум ги повикува сите студенти денеска на пладне да им се придружат на УКИМ и да го блокираат влезот до гласачките места. Гласањето на студентите за нов студентки лидер почнма, а излезноста е слаба.

(ВИДЕО) Низа неправилности, нема паравани за гласањето за студентски лидер

А1 On - 30.06.2016

Гласањето на УКИМ за нов студентски лидер се одвива со низа неправилности. Студентите гласаат јавно, зошто нема дури ниту паравани. На Правниот се гласа пред сите, нема паравани. На Филозофскиот и Филолошкиот факултет има само еден параван на кој ...

Почна изборот за претседател на СПУКМ, нема кој да гласа

Фокус - 30.06.2016

Утрово од 9 часот почна гласањето за претседател на Студентскиот парламент, на сите факултети при УКУМ. Со оглед на тоа што е лето, а сесиите се завршени, излезноста е минимална, а студенти на факултетите речиси и да нема.

Студентски пленум: Постојат информации дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат на изборите за СПУКМ

Либертас - 30.06.2016

Фејсбук статус на Студентски пленум: Студенти и загрижени граѓани, Денеска ни треба вашата помош! Постојат одредени неофицијални информации дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат во Скопје на факултетите за претседател на Студентски ...

ВИДЕО: Полицијата упадна да ги растера пленумците од СПУКМ

Либертас - 30.06.2016

Припадници на Единицата за брзо распоредување се поредија пред седиштетот на Студентскиот парламент при УКИМ и упаднаа да ги растераат членовите на Студентскиот пленум кои го блокираа влезот со часови, со цел да дознаат што се случи со насилно ...

Неправилности го следат изборот за претседател на СПУКМ

Фокус - 30.06.2016

Студентскиот пленум денеска објави низа неправилности за изборот на гласањето на претседател на СПУКМ посочувајќи дека гласачкото ливче повеќе наликува на флаер, нема печат и нема регистерски број, туку се испишани само имињата на кандидатите.

[Фото] Платно и флаери на кампусот на УКИМ за оцрнување на Студентскиот пленум

Радио МОФ - 30.06.2016

Платно на кое пишува „Само СДСМ, Соросовиот Пленум и Папуа Нова Гвинеја спречуваат избори“ утрово осамна на влезот на кампусот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. На студентите кои одат да гласаат за идниот претседател на Студентскиот ...

ВИДЕО: Трагикомични студентски избори – им го снема печатот на сред гласање, комисијата си се смееше

Либертас - 30.06.2016

На Правниот факултет на УКИМ околу 13,00 часот, додека траеше гласањето за нов претседател на СПУКМ, го снема печатот за гласање. Дел од студентите изразија желба да си остварат правото на глас, но од Изборната комисија добија одговор дека немаат ...

[Видео] „Отворете ја вратата, украдовте кутии“ – немири пред седиштето на СПУКМ

Радио МОФ - 30.06.2016

Студентски пленум упадна во седиштетот на СПУКМ, со цел да се соочи со претставниците на Парламентот кои насилно ја грабнаа гласачката кутија од Правниот факултет. Тие ја контактираа и полицијата поради нарушување на јавен ред и мир и насилство од ...

(ВИДЕО) Жестока расправија на Кирил Спировски и Ивана Туфегџиќ од Студентски пленум

А1 On - 30.06.2016

Претседателот на СПУКМ, Кирил Спировски во жестока расправија со Ивана Туфегџиќ од Студентскиот пленум, за изборите кои се одвиваат со носење студенти под закани од студентските домови, како и немањето услови да се одржуваат избори на УКИМ.

Тензично пред просториите на СПУКМ, Пленумот повика и полиција

Фокус - 30.06.2016

Откако од СПУКМ насилно ги украдоа гласачките кутии и од УКИМ ги однесоа во своите канцеларии, студенти и претставници на Студентскиот пленум отидоа пред СПУКМ. Претставници на Студентскиот пленум влегоа во канцелариите и бараат објаснување од ...

(ВИДЕО) И Кирил Спировски се откажа од гласање-нема паравани

А1 On - 30.06.2016

Претседателот на СПУКМ, Кирил Спировски, дојде да гласа на Правниот факултет, но не го оствари правото со оглед дека нема паравани со што би се гарантирала тајноста на гласањето. Не му беше дозволено да гласа во такви услови, но и тој кажа дека се ...

Тензично пред СПУКМ: ЕБР почна да ги турка студентите од Пленумот

А1 On - 30.06.2016

Голем број припадници на Единицата за брзо распоредување ги турка членовите на Студенткиот пленум, за да го ослободи просторот пред седиштето на СПУКМ, каде во седиштето се кријат и се заклучени од внатре претседателот со истечен мандат и ...

Студентски пленум: СПУКМ со специјалци ги грабна гласачките кутии

Фокус - 30.06.2016

Од Студентскиот пленум информираа дека по завршувањето на терминот за гласање на студентски лидер, СПУКМ ги грабнале гласачките кутии, заедно со припадници на специјалните единици. Четирите гласачки кутии се однесени во канцелариите на СПУКМ, иако ...

Во дворот на УКИМ расфрлани флаери во обид да се делегитимира Пленумот

+инфо - 30.06.2016

Утрово во кампусот на УКИМ осамнаа фотографии од пленумката Ивана Туфегџиќ заедно со Радмила Шеќеринска со текст „Независен хоризонтален пленум?!“ Утрово во кампусот на УКИМ осамнаа фотографии на кои е снимена пленумката Ивана Туфегџиќ заедно со ...

На Филозофски факултет донесена група студенти за да гласа (ФОТО)

+инфо - 30.06.2016

Активистите од Пленумот преку мегафони им ги објаснуваат правата на студентите и ги известуваат дека не треба да гласаат под принуда. На споредниот влез на Филозофскиот факултет во Скопје чека група студенти да гласа.

(ВИДЕО) Студенти пред СПУКМ: Кирил, отвори ја вратата!

А1 On - 30.06.2016

Студентите од Пленумот се собрани пред седиштето на СПУКМ и тропаат на вратата каде се заклучени лидерот на стидентите Кирил Спировски и членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ кои ги зедоа гласачките кутии со сила.

(ВИДЕО) Студентски пленум упадна во СПУКМ; ги бараат украдените кутии

А1 On - 30.06.2016

Студентски пленум упадна во седиштетот на СПУКМ, со цел да ги пронајде кутиите кои насилно беа грабнати од членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ и однесени со трчање тука. Тие влегоа внатре и ги бараа гласачките кутии но ги нема.

Нема кој да гласа на студентските избори, се откажа дури и Кирил Спировски

+инфо - 30.06.2016

Претставници од Студентскиот пленум се веќе на факултетите и велат дека од утринава студенти воопшто не доаѓаат да гласаат. Утрово од 9 часот почна гласањето за претседател на Студентскиот парламент, на сите факултети при УКУМ.

ВИДЕО: Турканици и закани и пред СПУКМ каде се наоѓаат кутиите од студентските избори

Либертас - 30.06.2016

Пред влезот на канцеларијата на Студентскиот парламент на УКИМ, денес имаше турканици и високи тонови и закани меѓу студентите-членови на Студентскиот пленум и лицата кои ги носеа кутиите на пребројување.

(ВИДЕО) Студентски пленум: Организирано „гласаа“ студенти од УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 30.06.2016

Студентите од Студентскиот пленум обвинија дека организирано се доведуваат членови на Унијата на млади сили на ВМРО- ДПМНЕ да гласаат за нов претседател на студентите при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје.

(ВИДЕО) Студентски пленум: Погледнете како СПУКМ ги краде изборните кутии од избирачките места

Либертас - 30.06.2016

Студентскиот пленум на Фејсбук објави видео од гласачките кутии од гласањето за претседател на СПУКМ. „Погледнете како СПУКМ ги краде изборните кутии од избирачките места! Според статутот, гласачките кутии се отвораат на факултетите и гласовите ...

Специјалци го чуваат студентскиот парламент на УКИМ

Сакам да кажам - 30.06.2016

Кордон специјалци се распореди пред седиштето на Студентскиот парламент на УКИМ до студентскиот дом „Кузман Јосифовски – Питу“. Претставници на Студентскиот пленум цело попладне го блокираат влезот и ги бараат насилно грабнатите гласачки кутии од ...

Тензични студентски избори

ТВ21 - 30.06.2016

Ситуацијата стана особено тензична кога на влезот на филозофскиот факултет се приближи поголема група студенти. Пленумот веднаш регираше , тврдејќи дека станува збор за исти лица кои по неколку пати гласале.

Студентски пленум: констатирани повреди на принципот на тајно гласање – СПКУМ: изборот тече регуларно

ТВ21 - 30.06.2016

До сега се констатирани повреди на принципот на тајно гласање, пишува на Фејсбук страницата на Студентски пленум. Според нив, на На Правен, Филозофски и Филиошки факултет недостасуваат паравани. Од СПКУМ пак соопштуваат дека изборите течат регуларно.

Скандалозни студентски избори – насила изнесени гласачките кутии

ТВ21 - 30.06.2016

Во тензична атмосфера се избираше нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ. Без печати и сериски броеви на гласачките ливчиња и без паравани се одвиваше гласањето. Ситуацијата стануваше драматична.

[Видео] Студентски избори на УКИМ: слаба излезеност и без паравани на гласачки места

Радио МОФ - 30.06.2016

Речиси празни се факултетските аули каде денеска се одржуваат изборите за претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Излезеноста е минимална, а на повеќето факултети се забележува и недостиг од паравани за гласање, ...

Студентски пленум постави ултиматум: Да се поништат изборите во рок од еден час! ВИДЕО

+инфо - 30.06.2016

Спироски тврдел дека избирачките кутии не се во парламентот и наводно им рекол на студентите дека нема намера да ги поништи изборите. Студентски пленум во телефонски разговор со претседател на СПУКИМ Кирил Спироски му поставиле ултиматум – во рок од ...

Власта со специјалци ќе ги растерува студентите од пред СПУКМ

А1 On - 30.06.2016

Голем број припадници на единицата за брзо распоредување пристигнаа пред седиштето на СПУКМ каде заедно со однесените гласачки кутии се членовите на парлементот со истечен мандат како и членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

[Видео] Медицински факултет: Изборниот процес тече во најдобар ред

Радио МОФ - 30.06.2016

Во мирна атмосфера, но без паравани, туку со клупа и пенкало на крајот од просторијата, се одвива гласањето и на Медицинскиот факултет, од каде велат дека досега не се соочиле со никакви неправилности и дека изборниот процес тече во најдобар ред.

[Видео] Во тензична атмосфера помина затворањето на гласачките места на УКИМ

Радио МОФ - 30.06.2016

Во тензична атмосфера, со скршена врата од бифето на Правниот факултет и инцидент помеѓу претставници на Студентски пленум и друга група на луѓе, се затворија гласачките места на кампусот на УКИМ.

Вработени во администрација глумеа студенти и ги однесоа кутиите од студентските избори

Либертас - 30.06.2016

Повеќе лица кои не се студенти, туку вработени во јавни институции и претпријатија, учестуваа во насилното одземање и носење на избирачките кутии на денешните избори за претседател на СПУКМ.

[Видео] Жестоки расправии на УКИМ, студентскиот правобранител повика на гласање

Радио МОФ - 30.06.2016

Како студент на Правниот факултет, Студентскиот правобранител Васка Бојаџи денеска излезе да го даде својот глас за еден од кандидатите за нов претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св.

(ВИДЕО) Силна полиција: Тепа и влече студентки пред СПУКМ

А1 On - 30.06.2016

Единицата за брзо распоредување примени сила на студентки кои ги влечеше по земја за да ги изнесе од седиштетото на СПУКМ. Полицијата ги обезбедуваше тие што со сила ги зедоа гласачките кутии и се заклучија со нив во седиштето на СПУКМ.

ГАЛЕРИЈА: Бројни полициски сили пред СПУКМ, Спировски заклучен со кутиите, пленумците пред врата

Либертас - 30.06.2016

Ваква е моменталната атмосфера пред просториите на СПУКМ во центарот на Скопје, до студентскиот дом Кузман Јосифовски – Питу. Местото каде вообичаено започнуваат протестите на „Шарената револуција“ (тука се наоѓа и СЈО), моментално е запоседнато од ...

[Видео] Кирил Спировски: ДИК не ни достави доволно паравани

Радио МОФ - 30.06.2016

Објаснувањето на актуелниот претседател на СПУКМ со изминат мандат Кирил Спировски за причината поради која нема паравани за гласање на повеќето факултети е дека Државната изборна комисија не им доставила, иако тие поднеле официјално барање.

Студентски пленум: УКИМ да не ги признава резултатите од денешните избори

Либертас - 30.06.2016

Фејсбук статус на Студентскиот пленум: Целата јавност денеска виде како Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ) насилно спроведува избори, со низа правни и технички недостатоци. Насилството кулминираше на со крадење на гласачките кутии од ...

Студентски избори на УКИМ – додека едни гласаат, други ќе блокираат

Радио МОФ - 30.06.2016

За студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денес е еден од најважните денови, бидејќи ќе го бираат својот претседател, кој во иднина ќе треба да ги претставува нивните потреби и да ги решава проблемите во високото образование, кои се ...

[Видео] ЕБР пред СПУКМ, студентите чекаат да се исполни нивниот ултиматум

Радио МОФ - 30.06.2016

Припадници на Единицата за брзо распоредување се поредија пред седиштетот на Студентскиот парламент при УКИМ, каде со часови членови на Студентскиот пленум го блокираат влезот, со цел да дознаат што се случи со насилно грабнатите гласачки кутии од ...

[Видео] Студентски пленум: Изборите се ништовни, украдени се гласачки кутии

Радио МОФ - 30.06.2016

Украдени се неколку гласачки кутии и поради тоа изборите се ништовни, сметаат од Студентски пленум. Тие повеќе од два часа стојат пред седиштето на Студентскиот парламент, од каде побараа изборите да не се земат предвид, а воедно побараа УКИМ и ...

ДИК: Ние не сме фабрика, ниту магацин, паравани имаме за наши потреби

Радио МОФ - 30.06.2016

Државната изборна комисија не е обврзана да ги снабдува сите што ќе се обратат до неа за материјали, вели генералниот секретар на ДИК Добре Јанчев , во изјава за Радио МОФ. Тој потврди дека до архивата на Државната изборна комисија утрово во девет ...

СТУДЕНТСКИ ИЗБОРИ: Се гласа за нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ

Телеграф - 30.06.2016

Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска избираат нов лидер на Студентскиот парламент.

Почна гласањето за нов студентски лидер

Точка - 30.06.2016

Утрово од 9 часот почна гласањето за избор на нов студентски лидер на УКИМ. Засега изборот се одвива мирно и покрај најавените блокади од т.н. Студенстки пленум. На 23 факултети од скопскиот универзитет се поставени изборни кутии, во кои студентите ...

Се бира нов претседател на Студенскиот парламент при УКИМ

Канал5 - 30.06.2016

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

Бојаџи: Студентите да го дадат својот глас во атмосфера која прилега на реномираната академска заедница

Точка - 30.06.2016

Студентскиот правобранител Васка Бојаџи, денеска го оствари своето право на глас на тековните избори за нов претседател на студентскиот парламент при Универзитетот "Св. Кирил и Методиј". Таа во изјава за медиумите потенцира дека правото на глас ...

СПУКМ: Студентите да излезат и да го искажат своето демократско право за избор на студентски лидер

Точка - 30.06.2016

Студентите денеска бираат нов лидер. Изборите започнаа во 9:00 часот на сите 23 факултети навремено и точно, а треба да завршат во 16:00 часот. Како што информираат од Стиденстскиот Парламент (СПУКМ) До 11:30 часот изборите поминуваат во најдобар ...

ФОТО: Хулиганите на СДСМ нападнаа невини студенти

Курир - 30.06.2016

Сдсмовските орди продолжуваат со насилно и хулиганско однесување. Откако денеска се обидоа целосно да ги неутрализираат студентските избори, тие нападнаа невини студенти. Во текот на денот активистите на сдсмовскиот пленум постојано се служеа со ...

Студентите со порака до Студентскиот пленум (ФОТО)

Курир - 30.06.2016

– Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

СПУКИМ: Студентите да излезат и да го искажат своето демократско право за избор на студентски лидер

Курир - 30.06.2016

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

Изборите за нов студентски лидер започнаа, гласањето се одвива мирно и покрај најавите за блокади од СДСМ и пленумите ...

Курир - 30.06.2016

И покрај најавите за блокади од СДСМ и таканаречените пленуми, изборите за нов студентски лидер зпочнаа и се одвиваат мирно. На 23 факултети од скопскиот универзитет се поставени изборни кутии, во кои студентите го оставaат својот за глас за еден од ...

„Журнал“: Платеничката револуција на СДСМ ги спречува и студентските избори (ФОТО)

Курир - 30.06.2016

СДСМ преку платениците сака да го спречи изборот на нов студентски лидер. Лидерите на сдсмовскиот пленум ја одработуваат платеничката агенда на опозицијата. -Истите ликови кои можат секојдневно да се забележат на протестите на „Платеничката ...

Се бира нов претседател на Студенскиот парламент при УКИМ

Алфа - 30.06.2016

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот. Студентите на Универзитетот „Св.

СДСМ во обид насилно да ја одземе кутијата со гласови од Правниот факултет

Курир - 30.06.2016

Пленумот на СДСМ во просториите на Правниот факултет се обиде да направи инцидент и да исценира нелигитимни избори. Членови на Студентскиот пленум кој е составен од видни членови на СДСМ веднаш по завршувањето на временскиот рок за гласање во 16:00 ...

Студентите го бираат новиот претседател на студентскиот парламент при УКИМ

Сител - 30.06.2016

Студентите го бираат новиот претседател на Студентскиот парламент при УКИМ. Гласањето кое утрово стартуваше во 9 часот на сите 23 факултети сепак не помина без инциденти. Членови на Студентскиот пленум се обидоа да го блокираат гласањето со ...

СДСМ и СДММ сакаат да спречат легитимни избори за студентски лидер

Курир - 30.06.2016

Затскривајќи се зад превезот на соросовиот Студентски пленум, СДСМ и СДММ сакаат да ги спречат денешните легитимни избори за студентски лидер. Фатена комуникација помеѓу членови на СДММ открива обид за минирање на изборите за нов студентски лидер, ...

Според правилникот гласачките ливчиња се бројат во СПУКМ

Курир - 30.06.2016

СДСМ и платениците продолжуваат со своите сценарија за делегитимирање на изборот за Претседател на студентите на Универзитететот Св. Кирил и Методиј. Од постоењето на СПУКМ и организирањето на избори за нивни лидер, но и според правилникот за ...

Васка Бојаџи: Секој да го даде својот глас во атмосфера која прилега на реномираната академска заедница

Курир - 30.06.2016

Васка Бојаџи, студентски правобранител, денеска го оствари своето право на глас на тековните избори за нов претседател на студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. -Правото на глас претставува право коешто е загарантирано со ...

БЕЗ ПРЕСЕДАН: СДСМ исто како и парламентарните сака да ги спречи и студентските избори преку свои платеници (ФОТО)

Курир - 30.06.2016

Платениците на СДСМ продолжуваат со агендата за уништување на демократијата. Лидерите на СДСМ-овскиот пленум кои се дел од платеничката револуција на опозицијата сакаат да ги спречат и легитимните избори за нов студентски лидер.

Тепачка помеѓу студенти на Правен факултет за време на студентските избори

Точка - 30.06.2016

На Правниот факултет во Скопје имало тепачка помеѓу студенти за кои од Студентскиот Пленум тврдат дека се членови на УМС на ВМРО – ДПМНЕ и студенти од Пленумот. Инцидентот настанал кога групацијата која ги изведувала студентските избори не успеала ...

Активистите на СДСМ ги нападнаа студентите, поддржани од раководството на партијата (ВИДЕО)

Курир - 30.06.2016

Активистите на сдсмовскиот пленум со пцости, навреди и физички напади врз студентите кои се дел од изборниот процес. Нивното насилно однесување ги надмина границите. Нивната агенда цел ден беше да го спречат изборниот процес и да предизвикаат ...

СПУКМ: Победи демократијата, победија студентите, Пленумот е политички мотивиран

Курир - 30.06.2016

СПУКМ изразува жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран и не работи за студентите и студентското достоинство.

СПУКМ: Победи демократијата, победија студентите, Пленумот е политички мотивиран

Локално - 30.06.2016

СПУКМ вечерва излезе со соопштение за скандалозните студентски избори: „Изразуваме жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран и не работи за ...

(ВИДЕО) Студентите гласаат без паравани и без избирачки список

Локално - 30.06.2016

Без паравани, без избирачки список и во кутија обвиена со листови од страните се спроведува денешното гласање за избор за претседател на Студентски парламент на Правниот факултет. Членовите на изборната комисија на некои од студентите што гласаа, не ...

(ВИДЕО) Студенти пред СПУКМ: Кирил, отвори ја вратата!

Локално - 30.06.2016

Студентите од Пленумот се собрани пред седиштето на СПУКМ и тропаат на вратата каде се заклучени лидерот на стидентите Кирил Спировски и членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ кои ги зедоа гласачките кутии со сила.

(ГАЛЕРИЈА) Бројни полициски сили пред СПУКМ, Спировски заклучен со кутиите, пленумците пред врата

Локално - 30.06.2016

Ваква е моменталната атмосфера пред просториите на СПУКМ во центарот на Скопје, до студентскиот дом Кузман Јосифовски – Питу. Местото каде вообичаено започнуваат протестите на „Шарената револуција“ (тука се наоѓа и СЈО), моментално е запоседнато од ...

Студентски пленум: УКИМ да не ги признава резултатите од денешните избори

Локално - 30.06.2016

Фејсбук статус на Студентскиот пленум: Целата јавност денеска виде како Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ) насилно спроведува избори, со низа правни и технички недостатоци. Насилството кулминираше на со крадење на гласачките кутии од ...

(ВИДЕО) „Студентски пленум“: СПУКИМ со специјалци насилно ги собра кутиите од гласањето

Локално - 30.06.2016

„Студентски пленум“ на својата страница на „Фејсбук“ ги повикува сите студенти и граѓани да одат пред студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, затоа што, како што пишуваат, членови на СПУКИМ, заедно со припадници на специјалните полициски сили, ...

Студенстки избори: Минимална излезност, нема паравани…

Локално - 30.06.2016

Речиси празни се факултетските аули каде денеска се одржуваат изборите за претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Излезеноста е минимална, а на повеќето факултети се забележува и недостиг од паравани за гласање, ...

Од 12 до 16 часот „Студентски пленум“ ги блокира влезовите на гласачките места

Репортер - 30.06.2016

Студентски пленум“ ги повикува студентите и граѓаните да им се придружат денеска од 12 до 16 часот на платото на УКИМ, да ги блокираат местата на кои ќе се гласа за избор на претседател на Студентскиот парламент.

УКИМ БИРА НОВ СТУДЕНТСКИ ЛИДЕР: Пленумците дигаат глас против криминални избори

Фактор - 30.06.2016

Новиот студентски лидер на УКИМ денеска ќе биде под блокада на студентите од пленумот кои го креваат гласот проитив како што велат криминални студентски избори. Од пленумот соопштуваат дека ќе го бојкотираат изборот на нов студентиски лидер за да го ...

Студентски пленум ќе ги блокира студентските избори

Стандард - 30.06.2016

Студентскиот пленум денеска од 12 до 16 часот ќе излезат на платото на УКИМ за да ги блокираат студентските избори, кои според нив се незаконски и нелегитимни. Еве што стои и во најавата за настанот: „Зошто бојкотираме? За да го вратиме највисокото ...

СПУКМ: Победи демократијата, победија студентите, Студентски пленум е политички мотивиран

Стандард - 30.06.2016

„Изразуваме жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран и не работи за студентите и студентското достоинство.

Студентите до Студентскиот пленум: Aко ве платат да бојкотирате против вашиот бојкот, и за тоа ќе бојкотирате!

Нетпрес - 30.06.2016

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

Студентите со порака до Студентскиот пленум (ФОТО)

Press24 - 30.06.2016

– Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

За СПУКМ победила демократијата и студентите а пленумот бил политички мотивиран

Репортер - 30.06.2016

СПУКМ вечерва излезе со соопштение за скандалозните студентски избори: „Изразуваме жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран и не работи за ...

Платеничките пленуми не дозволуваат избори: Ниту студентски лидер не може да се избере достоинствено

Република - 30.06.2016

СДСМ преку платениците сака да го спречи изборот на нов студентски лидер. Лидерите на сдсмовскиот пленум ја одработуваат платеничката агенда на опозицијата. „Истите ликови кои можат секојдневно да се забележат на протестите на „Платеничката ...

СПУКМ: Победи демократијата, победија студентите, Пленумот е политички мотивиран

Press24 - 30.06.2016

СПУКМ изразува жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран и не работи за студентите и студентското достоинство.

Изборите за Студентски парламент проблематични како изборите во државата

Стандард - 30.06.2016

Непосредно по почетокот на гласањето дојде до тензии откако повозрасен човек на Правниот факултет ги снимаше и фотографираше студентите од “Студентски пленум“. Откако го забележаа, студентите му побараа легитимација, но наместо да им даде, тој почна ...

Почна гласањето за нов студентски лидер

Нетпрес - 30.06.2016

Утрово од 9 часот почна гласањето за избор на нов студентски лидер на УКИМ. Засега изборот се одвива мирно и покрај најавените блокади од т.н. Студенстки пленум. На 23 факултети од скопскиот универзитет се поставени изборни кутии, во кои студентите ...

(ФОТО) Студентите одговорија со монтажа на монтажата на Власта

Репортер - 30.06.2016

Студентите посочуваат дека наводната комуникација со СМС пораки помеѓу СДСМ и СДММ со која сакаат да спречат легитимни избори за студентски лидер е сигурно монтажа и таква комуникација не е можна зошто ниту една партија нема влијание на Студентскиот ...

Студентите на УКИМ избираат нов лидер

Република - 30.06.2016

Студентите на УКИМ денеска избираат нов лидер. Гласачките места беа отворени утрово во 9 часот, а изборот засега се одвива мирно. Избирачките кутии се поставени на 23 факултети од скопскиот универзитет, а студентите треба да го оставaат својот за ...

СПУКИМ: Студентите да излезат и да го искажат своето демократско право за избор на студентски лидер

Press24 - 30.06.2016

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

СДСМ сака да ги спречи и студентските избори преку свои платеници

Нетпрес - 30.06.2016

Платениците на СДСМ продолжуваат со агендата за уништување на демократијата. Лидерите на СДСМ-овскиот пленум кои се дел од платеничката револуција на опозицијата сакаат да ги спречат и легитимните избори за нов студентски лидер, пишува „Курир“.

Васка Бојаџи: Секој да го даде својот глас во атмосфера која прилега на реномираната академска заедница

Press24 - 30.06.2016

Васка Бојаџи, студентски правобранител, денеска го оствари своето право на глас на тековните избори за нов претседател на студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. -Правото на глас претставува право коешто е загарантирано со ...

Студентски пленум обвинува: Студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат на изборите за СПУКМ

Репортер - 30.06.2016

Фејсбук статус на Студентски пленум: Студенти и загрижени граѓани, Денеска ни треба вашата помош! Постојат одредени неофицијални информации дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат во Скопје на факултетите за претседател на Студентски ...

СПУКМ: Нема укадени гласачки кутии, Студенски пленум се обидува да ги скандализира изборите

Нетпрес - 30.06.2016

Во врска со шпекулациите кои излегоа во дел од медиумите дека се украдени три гласачки кутии, би сакале да демантираме и да потенцираме дека таквите информации имаат тенденциозна цел да ги скандализираат слободните и демократски избори кои се мета ...

„Журнал“: Платеничката револуција на СДСМ ги спречува и студентските избори (ФОТО)

Нетпрес - 30.06.2016

СДСМ преку платениците сака да го спречи изборот на нов студентски лидер. Лидерите на сдсмовскиот пленум ја одработуваат платеничката агенда на опозицијата. Истите ликови кои можат секојдневно да се забележат на протестите на „Платеничката ...

СДСМ и СДММ сакаат да спречат легитимни избори за студентски лидер

Press24 - 30.06.2016

Затскривајќи се зад превезот на соросовиот Студентски пленум, СДСМ и СДММ сакаат да ги спречат денешните легитимни избори за студентски лидер, пишува Курир.мк Фатена комуникација помеѓу членови на СДММ открива обид за минирање на изборите за нов ...

Според правилникот гласачките ливчиња се бројат во СПУКМ

Press24 - 30.06.2016

СДСМ и платениците продолжуваат со своите сценарија за делегитимирање на изборот за Претседател на студентите на Универзитететот Св. Кирил и Методиј. Од постоењето на СПУКМ и организирањето на избори за нивни лидер, но и според правилникот за ...

Васка Бојаџи: Секој да го даде својот глас во атмосфера што прилега на реномираната академска заедница

Република - 30.06.2016

Васка Бојаџи, студентски правобранител, денеска го оствари своето право на глас на тековните избори за нов претседател на студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. – Правото на глас претставува право коешто е загарантирано со ...

ВИДЕО: Студенти нападнати од активисти на СДСМ

Нетпрес - 30.06.2016

Агендата на активистите на сдсмовскиот пленум цел ден беше да го спречат изборниот процес и да предизвикаат инцидент. Ним воопшто не им беше важен денешниот избор и тие не покажаа било каква грижа за своите колеги, студенти.

Студенти ќе се носат со автобуси да гласаат во Скопје?

Бриф - 30.06.2016

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница, по добиени информации, изрази сомнеж дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат на факултетите во Скопје за претседател на Студентски парламент.

(ФОТО) Студенти принудно донесени за да гласаат на Филозофскиот факултет

Репортер - 30.06.2016

На споредниот влез на Филозофскиот факултет во Скопје чека група студенти за да гласа. За оваа група од Студентскиот пленум тврдат дека се членови на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ кои биле принудени да гласаат, пренесува Плусинфо.

Се откажа дури и Кирил Спировски – Нема паравани и нема кој да гласа на студентските избори

Репортер - 30.06.2016

Утрово од 9 часот почна гласањето за претседател на Студентскиот парламент, на сите факултети при УКУМ. Со оглед на тоа што е лето, а сесиите се завршени, излезноста е минимална, а студенти на факултетите речиси и да нема, пренесува порталот ...

СПУКМ: „Студентски пленум“ сака насилно да ги спречи изборите за нов студентски лидер

Мета - 30.06.2016

Денешните избори за нов лидер на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) се одвиваа на транспарентен и демократски начин, со сите правила и регулативи пропишани во статутот и во правилникот за спроведување избори на ...

ДИК СЕ ПРАВДА: Не сме фабрика, ниту магацин – Паравани имаме за наши потреби

Репортер - 30.06.2016

Државната изборна комисија не е обврзана да ги снабдува сите што ќе се обратат до неа за материјали, вели генералниот секретар на ДИК Добре Јанчев, во изјава за Радио МОФ . Актуелниот претседател на СПУКМ со изминат мандат Кирил Спировски денеска се ...

И покрај најавите за блокади од СДСМ: Се бира нов студентски лидер - гласањето тече мирно

Press24 - 30.06.2016

На 23 факултети од скопскиот универзитет се поставени изборни кутии, во кои студентите го оставaат својот за глас за еден од двајцата пријавени кандидати за позицијата претседател на Студентскиот парламент на УКИМ.

СДСМ во обид насилно да ја одземе кутијата со гласови од Правниот факултет

Press24 - 30.06.2016

Пленумот на СДСМ во просториите на Правниот факултет се обиде да направи инцидент и да исценира нелигитимни избори. Членови на Студентскиот пленум кој е составен од видни членови на СДСМ веднаш по завршувањето на временскиот рок за гласање во 16:00 ...

Гласачките ливчиња се бројат во СПУКМ според правилникот

Нетпрес - 30.06.2016

Продолжуваат сценаријата на СДСМ и латениците за делегитимирање на изборот за Претседател на студентите на Универзитететот Св. Кирил и Методиј. Според правилникот за спроведување избори, од постоењето на СПУКМ и организирањето на нивни лидер, но и ...

Бојаџи: Студентите да го дадат својот глас во атмосфера која прилега на реномираната академска заедница

Нетпрес - 30.06.2016

Студентскиот правобранител Васка Бојаџи, денеска го оствари своето право на глас на тековните избори за нов претседател на студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Таа во изјава за медиумите потенцира дека правото на глас ...

(ВИДЕО) Нема паравани за гласањето за студентски лидер

Репортер - 30.06.2016

Гласањето на УКИМ за нов студентски лидер се одвива со низа неправилности. Студентите гласаат јавно, зошто нема дури ниту паравани. На Правниот се гласа пред сите, нема паравани. На Филозофскиот и Филолошкиот факултет има само еден параван на кој ...

(ВИДЕО) Специјалците упаднаа да ги растераат пленумците од СПУКМ

Репортер - 30.06.2016

Припадници на Единицата за брзо распоредување се поредија пред седиштетот на Студентскиот парламент при УКИМ и упаднаа да ги растераат членовите на Студентскиот пленум кои го блокираа влезот со часови, со цел да дознаат што се случи со насилно ...

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА НА СТУДЕНТСКИТЕ ИЗБОРИ – Им го снема печатот на сред гласање, а комисијата си се смееше

Репортер - 30.06.2016

Правниот факултет на УКИМ околу 13,00 часот, додека траеше гласањето за нов претседател на СПУКМ, го снема печатот за гласање. Дел од студентите изразија желба да си остварат правото на глас, но од Изборната комисија добија одговор дека немаат ...

(ВИДЕО) Жестока РАСПРАВИЈА на Кирил Спировски и Ивана Туфегџиќ

Репортер - 30.06.2016

Претседателот на СПУКМ, Кирил Спировски во жестока расправија со Ивана Туфегџиќ од Студентскиот пленум, за изборите кои се одвиваат со носење студенти под закани од студентските домови, како и немањето услови да се одржуваат избори на УКИМ.

(ВИДЕО) И Кирил Спировски се откажа од гласање-нема паравани

Репортер - 30.06.2016

Претседателот на СПУКМ, Кирил Спировски, дојде да гласа на Правниот факултет, но не го оствари правото со оглед дека нема паравани со што би се гарантирала тајноста на гласањето. Не му беше дозволено да гласа во такви услови, но и тој кажа дека се ...

(ФОТО) ЕБР почна да ги ИСТИСНУВА студентите од Пленумот

Репортер - 30.06.2016

Голем број припадници на Единицата за брзо распоредување ги турка членовите на Студенткиот пленум, за да го ослободи просторот пред седиштето на СПУКМ, каде во седиштето се кријат и се заклучени од внатре претседателот со истечен мандат и ...

(ВИДЕО) Студенти пред СПУКМ: Кирил, отвори ја вратата!

Репортер - 30.06.2016

Студентите од Пленумот се собрани пред седиштето на СПУКМ и тропаат на вратата каде се заклучени лидерот на стидентите Кирил Спировски и членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ кои ги зедоа гласачките кутии со сила.

Пленумци бараат ДИК од СПУКМ да побара одговор каде се украдените избирачки кутии

Репортер - 30.06.2016

Студентски пленум упадна во седиштетот на СПУКМ, со цел да ги пронајде кутиите кои насилно беа грабнати од членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ и однесени со трчање тука. Тие влегоа внатре и ги бараа гласачките кутии но ги нема.

(ВИДЕО) Студентски пленум: Организирано „гласаа“ студенти од УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 30.06.2016

удентите од Студентскиот пленум обвинија дека организирано се доведуваат членови на Унијата на млади сили на ВМРО- ДПМНЕ да гласаат за нов претседател на студентите при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје.

Погледнете како СПУКМ ги краде изборните кутии од избирачките места

Репортер - 30.06.2016

Студентскиот пленум на Фејсбук објави видео од гласачките кутии од гласањето за претседател на СПУКМ. „Погледнете како СПУКМ ги краде изборните кутии од избирачките места! Според статутот, гласачките кутии се отвораат на факултетите и гласовите ...

СПУКМ: Студентите да излезат и да го искажат своето демократско право за избор на студентски лидер

Нетпрес - 30.06.2016

Студентите денеска бираат нов лидер. Изборите започнаа во 9:00 часот на сите 23 факултети навремено и точно, а треба да завршат во 16:00 часот. Како што информираат од Стиденстскиот Парламент (СПУКМ) До 11:30 часот изборите поминуваат во најдобар ...

(ФОТО) Власта со специјалци ќе ги растерува студентите од пред СПУКМ

Репортер - 30.06.2016

Голем број припадници на единицата за брзо распоредување пристигнаа пред седиштето на СПУКМ каде заедно со однесените гласачки кутии се членовите на парлементот со истечен мандат како и членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

Aдминистратици глумеа студенти и ги однесоа кутиите од студентските избори

Репортер - 30.06.2016

Повеќе лица кои не се студенти, туку вработени во јавни институции и претпријатија, учестуваа во насилното одземање и носење на избирачките кутии на денешните избори за претседател на СПУКМ.

(ВИДЕО) Моментот кога полицијата упадна да тепа и влече студенти

Репортер - 30.06.2016

Единицата за брзо распоредување примени сила на студентки кои ги влечеше по земја за да ги изнесе од седиштетото на СПУКМ, пренесе А1он . Полицијата ги обезбедуваше тие што со сила ги зедоа гласачките кутии и се заклучија со нив во седиштето на ...

(ФОТО) ВРИЕ ОД ПОЛИЦИЈА ПРЕД СПУКМ – Спировски заклучен со кутиите

Репортер - 30.06.2016

Ваква е моменталната атмосфера пред просториите на СПУКМ во центарот на Скопје, до студентскиот дом Кузман Јосифовски – Питу. Местото каде вообичаено започнуваат протестите на „Шарената револуција“ (тука се наоѓа и СЈО), моментално е запоседнато од ...

Студентски пленум со ултиматум до Спироски

Репортер - 30.06.2016

Студентски пленум во телефонски разговор со претседател на СПУКИМ Кирил Спироски му поставиле ултиматум – во рок од еден час да ги поништи изборите, во спротивно ќе останат пред парламентот се додека тие се внатре, брифираат студентите.

(ВИДЕО) Кутиите со студентски гласови се разнесуваат со трчање

Репортер - 30.06.2016

По денешниот скандалозен избор на нов студентски лидер, од Студентскиот Пленум бвинуваат дека членови на Студентскиот Парламент буквално ги украле кутиите од избирачките места, каде по правило гласовите би требало да се пребројуваат јавно.

(ВИДЕО) Тензично пред СПУКМ, ЕБР насилно ги исфрли пленумци

Репортер - 30.06.2016

Единиците за брзо распоредување на полицијата насилно влегоа во седиштето на СПУКМ каде што претставници од студентскиот пленум ја блокираа вратата од просторијата во која се приврзаниците на претседателот на Студентскиот парламент Кирил Спироски, ...

Студентски пленум: Студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат во Скопје

Стандард - 30.06.2016

Студентски пленум на својата фејсбук страна објави дека имаат информации дека ќе се носат студенти од другите градови за гласање за претседател на СПУКМ. Студентскиот пленум денеска од 12 до 16 часот ќе излезат на платото на УКИМ за да ги блокираат ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Погледнете како СПУКМ ги краде изборните кутии од избирачките места

Бриф - 30.06.2016

Студентскиот пленум на Фејсбук објави видео од гласачките кутии од гласањето за претседател на СПУКМ. „Погледнете како СПУКМ ги краде изборните кутии од избирачките места! Според статутот, гласачките кутии се отвораат на факултетите и гласовите ...

(ВИДЕO) Тензично на Правен, гласачката кутија НАСИЛНО однесенa

Репортер - 30.06.2016

Непосредно по завршувањето на гласањето на студентските избори, гласачката кутија од Правниот факултет „Јустинијан Први“ беше насилно однесена со лица за кои Студентскиот пленум обвинува дека немаат никаква поврзаност со УКИМ, по што настанаа ...

Студентски пленум: Како СПУКМ ги крадеше изборните кутии од избирачките места (ВИДЕО)

Стандард - 30.06.2016

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страна објави видео на кој се гледа како се одземаат гласачките кутии од денешните избори за Студентски парламент. „Според статутот, гласачките кутии се отвораат на факултетите и гласовите треба да бидат ...

(ВИДЕО) Тепачка на Правен факултет, со сила однесена кутијата со едвај десет гласа

Репортер - 30.06.2016

Студентскиот пленум ги бојкотира иборите зошто се распишани од студенти на кои веќе две години им е истечен мандатот и со тоа го изгубија правото да распишуваат избори но и поради политичката заднина на изборите на кои повторно власта сака да ...

Студентски пленум: Украдени се гласачки кутии, изборите се ништовни

Макфакс - 30.06.2016

Изборите за претседател на Студентскиот парламент се ништовни бидејќи се украдени неколку гласачки кутии, рече Деа Здравковска од Студентскиот пленум. Според неа, и УКИМ и ректорот треба да излезат со свој став и да ги поништат изборите.

Студентите ќе избираат нов лидер, пленумци ќе им прават метеж

Дневник - 30.06.2016

Соња Kазиовска На 23 факултети од Скопскиот универзитет „Св. Kирил и Методиј“ денеска ќе се избира нов студентски претседател. За челната позиција на Студентскиот парламент на УKИМ изборот ќе се прави помеѓу студентот од Медицинскиот факултет Стефан ...

(ГАЛЕРИЈА) Сите си имаат претседател, ќе си избереме и ние!

Фактор - 30.06.2016

Во тек се студентските избори за нов студентски претседател. Од утрово се забележани низа нерегуларности, помали инциденти и расправии, но атмосферата делумно е мирна. Нема избирачки список, ниту пак паравани, само клупа и пенкало.

ВИДЕО: Студентски пленум упадна во седиштето на СПУКМ

Фактор - 30.06.2016

Студентски пленум упадна во седиштетот на СПУКМ, за да се соочи со претставниците на Парламентот кои насилно ја грабнаа гласачката кутија од Правниот факултет. Повикаа и полиција поради нарушување на јавниот ред и мир и насилство од претставници на ...

Од 12 до 16 часот „Студентски пленум“ ќе ги блокира влезовите на гласачките места

Мета - 30.06.2016

„Студентски пленум“ ги повикува студентите и граѓаните да им се придружат денеска од 12 до 16 часот на платото на УКИМ, да ги блокираат местата на кои ќе се гласа за избор на претседател на Студентскиот парламент.

Да се поништат изборите во рок од еден час – бара Студентскиот пленум

Фактор - 30.06.2016

Од Студентскиот пленум бараат да се поништат изборите во рок од еден час. Oва во телефонски разговор го кажале на претседател на СПУКИМ, Кирил Спироски. Ако тоа не се случи, велат дека ќе останат пред седиштето на Студентскиот парламент.

За Студентскиот пленум изборите се ништовни

Фактор - 30.06.2016

Неколку гласачки кутии се украдени и поради тоа изборите се ништовни, категорични се од Студентски пленум. Тие повеќе од два часа стојат пред седиштето на Студентскиот парламент и бараат изборите да не се земаат впредвид.

Чавков ги пушти ЕБР на студентите

Стандард - 30.06.2016

Вечерва пред студентскиот дом Кузман Јосифовски – Питу, каде се наоѓаат просториите на СПУКМ, во кои е заклучен нелигитимниот претседател Кирил Спировски заедно со други лица од организацијата, пристигнаа и специјалните единици на МВР, кои ја ...

„Студентски пленум“: СПУКМ со специјалци насилно ги собра кутиите од гласањето

Мета - 30.06.2016

„Студентски пленум“ на својата страница на „Фејсбук“ ги повикува сите студенти и граѓани да одат пред студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, затоа што, како што пишуваат, членови на СПУКИМ, заедно со припадници на специјалните полициски сили, ...

Студентски Пленум: СПУКМ ги грабна гласачките кутии заедно со припадници на специјалните единици (ВИДЕО)

Стандард - 30.06.2016

Студентскиот пленум предмалку сподели на својата официјална Фејсбук страница дека СПУКМ насилно ги земала гласачките кутии. Денеска требаше да се одвива гласаее за избор на нови претставници на студентскиот парламент.

(ВИДЕО) Инциденти на Правен, грабнати гласачки кутии во присуство на специјални единици

Фактор - 30.06.2016

Студентските избори кои денеска се одржуваа на 23 факултети за избор на нов студентски претседател поминуваа во речиси тензична атмосфера и низа нерегуларности проследени со инциденти. Пред малку во холот на Правниот факултет избувнала вербална ...

Бојкот на Студентскиот пленум на гласањето за претседател на СПУКМ

Бриф - 30.06.2016

Членовите на Студентскиот пленум денеска на Универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје пробаа да го блокираат гласањето за избор за претседател на Студентскиот Парламент при универзитетот, јавува Anadolu Agency (AA).

Катастрофа на изборите за СПУКИМ

Скопје инфо - 30.06.2016

Без основните технички сретсва, паравани, соодветни гласачки ливчиња и избирачки списоци течат изборите за претседател на Студентскиот парламент на УКИМ. Иако првично требаше да бидат суспендирани поради истите причини, сепак изборната комисија не ...

Студентите гласаат без паравани и без избирачки список

Мета - 30.06.2016

Без паравани, без избирачки список и во кутија обвиена со листови од страните се спроведува денешното гласање за избор за претседател на Студентски парламент на Правниот факултет. Членовите на изборната комисија на некои од студентите што гласаа, не ...

Тензично пред СПУКМ, полицијата ги турка студентите од „Студентски пленум“

Мета - 30.06.2016

Припадници на Единицата за брзо распоредување и оклопни возила се распоредени пред седиштето на СПУКМ каде што членовите на Студентскиот парламент ги заклучија кутиите од денешното гласање за избор на претседател на Студентскиот парламент.

Повеќе кавги и камери отколку студенти на гласачките места

Дневник - 30.06.2016

Неспоредливо повеќе новинарски екипи и камери отколку студенти-гласачи во аулите на факултетите. Вака може накусо да се опише на моменти тензичната атмосфера што владееше на гласачките места при вчерашните избори за нов претседател на Студентскиот ...

Студентите упатија порака до Студентскиот пленум!

Пулс24 - 30.06.2016

– Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

Студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат на изборите за СПУКМ?

Канал 77 - 30.06.2016

На 23 факултети од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ претпладнево се поставени изборни кутии, во кои студентите треба да го остават својот за глас за еден од двајцата пријавени кандидати за позицијата претседател на Студентскиот парламент на ...

СПУКИМ: Студентите да излезат и да го искажат своето демократско право

Пулс24 - 30.06.2016

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

СДСМ преку свои платеници сака да ги спречи и студентските избори/Фото

Lider - 30.06.2016

Платениците на СДСМ продолжуваат со агендата за уништување на демократијата. Лидерите на СДСМ-овскиот пленум кои се дел од платеничката револуција на опозицијата сакаат да ги спречат и легитимните избори за нов студентски лидер, пишува Курир.

Васка Бојаџи: Секој има право како студент на овој универзитет да одлучи за себе дали ќе го оствари своето право на ...

Пулс24 - 30.06.2016

Васка Бојаџи, студентски правобранител, денеска го оствари своето право на глас на тековните избори за нов претседател на студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. -Правото на глас претставува право коешто е загарантирано со ...

СПУКМ: Победија студентите, Пленумот е политички мотивиран

Пулс24 - 30.06.2016

СПУКМ изразува жалење за обидот на Студентскиот пленум да го наруши гласањето за избор на нов студентски лидер, со што уште еднаш покажа дека е политички мотивиран и не работи за студентите и студентското достоинство.

Гласањето за нов студентски лидер се одвива мирно и покрај најавите за блокади од СДСМ и пленумите

Пулс24 - 30.06.2016

И покрај најавите за блокади од СДСМ и таканаречените пленуми, изборите за нов студентски лидер зпочнаа и се одвиваат мирно. На 23 факултети од скопскиот универзитет се поставени изборни кутии, во кои студентите го оставaат својот за глас за еден од ...

СДСМ се обиде насилно да ја земе кутијата со гласови од Правниот факултет

Пулс24 - 30.06.2016

Пленумот на СДСМ во просториите на Правниот факултет се обиде да направи инцидент и да исценира нелигитимни избори. Членови на Студентскиот пленум кој е составен од видни членови на СДСМ веднаш по завршувањето на временскиот рок за гласање во 16:00 ...

Пленумци ги блокираат изорите за претседател на СПУКМ додека се гласа без паравани

Канал 77 - 30.06.2016

Како што и претходно беше најавено, Студентскиот пленум денеска ги блокира изборите за претседател на Студентскиот Парламент при УКИМ. Тие го оспоруваат гласањето тврдејќи дека изборите се нелигитимни, бидејќи како што сметаат, ниту еден законски ...

ФОТО: СДСМ преку платениците сака да го спречи изборот на нов студентски лидер

Пулс24 - 30.06.2016

СДСМ преку платениците сака да го спречи изборот на нов студентски лидер. Лидерите на сдсмовскиот пленум ја одработуваат платеничката агенда на опозицијата, пишува „ Журнал “. Истите ликови кои можат секојдневно да се забележат на протестите на ...

Се бира нов претседател на Студенскиот парламент при УКИМ

Lider - 30.06.2016

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент. Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во 16 часот.

СДСМ и СДММ сакаат да ги спречат легитимните избори за студентски лидер

Пулс24 - 30.06.2016

Затскривајќи се зад превезот на соросовиот Студентски пленум, СДСМ и СДММ сакаат да ги спречат денешните легитимни избори за студентски лидер. Фатена комуникација помеѓу членови на СДММ открива обид за минирање на изборите за нов студентски лидер, ...

СДСМ сака едноумие: Како и парламентарните, сега сака да ги спречи и студентските избори!

Пулс24 - 30.06.2016

Платениците на СДСМ продолжуваат со агендата за уништување на демократијата. Лидерите на СДСМ-овскиот пленум кои се дел од платеничката револуција на опозицијата сакаат да ги спречат и легитимните избори за нов студентски лидер.

Активистката на СДСМ, Ивана Туфегџиќ го саботира слободниот избор на студентите

Пулс24 - 30.06.2016

Платениците на СДСМ продолжуваат со агендата за уништување на демократијата. Лидерите на СДСМ-овскиот пленум кои се дел од платеничката револуција на опозицијата сакаат да ги спречат и легитимните избори за нов студентски лидер.

Активисти на СДСМ ги нападнаа студентите!

Пулс24 - 30.06.2016

Активистите на сдсмовскиот пленум со пцости, навреди и физички напади врз студентите кои се дел од изборниот процес. Нивното насилно однесување ги надмина границите. Нивната агенда цел ден беше да го спречат изборниот процес и да предизвикаат ...

(ВИДЕО) Скандалозни избори за студентски лидер

еМагазин - 30.06.2016

Тепачка, турканци, расправии, изборни нерегуларности... Вака отприлика помина денешното гласење за нов лидер на студентите. Од Студентскиот пленум ги бојкотираа изборите, и обвинија за низа изборни нерегуларности, а според нив на повеќето од ...

ТЕПАЧКА НА ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ: СДСМ на Правниот факултет се обиде да исценира нелигитимни избори (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 30.06.2016

Членови на Студентскиот пленум кој е составен од видни членови на СДСМ веднаш по завршувањето на временскиот рок за гласање се обидоа насилно да одземат кутија од изборната комисија на Правниот факултет и направија неверојатен скандал и насилство, ...

Студентскиот пленум ќе ги бојкотира изборите за нов студентски лидер

24 Вести - 29.06.2016

Студентски пленум утре ќе ги бојкотира студентските избори. Велат тие се нелегални и нелегитимни бидејќи мандатот на ВД раководството на Студентскиот парламент е истечен со години. Пленумците очекуваат решение на алармантните состојби преку ад -хок ...

Студентскиот пленум најавува блокада на студентските избори

24 Вести - 29.06.2016

Студентскиот пленум ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори. Потсетуваме дека блокадата не е кривично дело како што претходно ...

Студентскиот пленум ќе ги блокира утрешните избори за нов студентски лидер

Телма - 29.06.2016

Студентскиот пленум ќе ги блокира утрешните избори за нов студентски лидер. Откако Пленумот завчера на седницата на Сенат се избори за формирање Комисија која до 15-ти септември треба да изготви модел за измена на Статутот за студентско ...

Студентски Пленум со блокада против изборот на студентски лидер

Нова ТВ - 29.06.2016

Студентите – членови на Студентскиот Пленум за денеска во 12 часот најавија блокада на сите влезови на комплексот факултети на УКИМ, за да се спречи, како што велат, нелегален и криминален избор на нов режимски студентски „лидер”.

Пленумци најавија блокада на студентските избори

Р.С.Европа - 29.06.2016

Студентскиот планум најави блокада на студентските избори доколку Студентскиот парламент остане на одлуката утре да се избере студентски претседател. Од Пленумот велат дека сега е нелогично да има избори, зошто веќе е најавено дека во септември ...

Студентскиот пленум повика на бојкот на студентските избори

Р.С.Европа - 29.06.2016

Студентскиот пленум ги повика студентите да не се плашат да дојдат пред платото на УКИМ за да го спречат одржувањето на, според нив, нелегитимните и нелегални избори. тудентскиот пленум повика на бојкот на утрешните избори за претседател на ...

Студентски пленум утре повикува на бојкот: Дигни глас, блокирај криминални студентски избори!

МКД - 29.06.2016

Под паролата „Бојкот! Затоа што сакаме студентски претставници, а не марионети!“, Студентски пленум преку прес-конференција и соопштение ги повика сите колеги студенти да излезат утре во 12 часот на платото на УКИМ за да ги блокираат утрешните ...

Младински образовен форум: Изборите за претседател на СПУКМ не смее да бидат признаени

МКД - 29.06.2016

Изборите за претседател на СПУКМ закажани за утре, 30 јуни 2016, не смее да се признаат поради нелегалното распишување и фрапантното кршење на студентските права. Младински образовен форум (МОФ) не ги признава овие избори.

Студентскиот пленум ќе ги блокира утрешните студентски избори

Факултети - 29.06.2016

Студенсткиот пленум најави блокада на студентските избори на УКИМ кои се закажани за утре, ако Студентскиот Парламент (СПУКМ) остане на одлуката да спроведе избори за нов претседател. Пленумците на прес-конференција денес најавија дека на последната ...

Студентите утре ќе го блокираат УКИМ за да спречат избор на режимски студентски лидер

Сакам да кажам - 29.06.2016

Студентите за утре повикуваат на блокада на сите влезови на комплексот факултети на УКИМ, за да се спречи, како што велат, нелегален и криминален избор на нов режимски студентски “лидер”. Целта на болкадата е да го вратат највисокот претставничко ...

Студентски пленум најави блокада на изборите за претседател на СПУКМ

Радио МОФ - 29.06.2016

Студентски пленум најави блокада на утрешните избори за претседател на Студентски парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Студентите се одлучни во намерата да ги спречат изборите, за кои велат дека нелегални и нелигитимни.

„Студентски пленум“ повика на блокада на студентските избори утре

Либертас - 29.06.2016

„Студентски пленум“ денеска ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори.

МОФ: Изборите за претседател на СПУКМ не смее да бидат признаени

Радио МОФ - 29.06.2016

Изборите за претседател на СПУКМ, закажани за утре не смее да се признаат поради нелегалното распишување и фрапантното кршење на студентските права, стои во реакцијата на Младинскиот образовен форум.

МОФ: Изборите за претседател на СПУКМ не смее да бидат признаени

Либертас - 29.06.2016

Соопштение на Младински образовен форум: Изборите за претседател на СПУКМ закажани за утре, 30 јуни 2016, не смее да се признаат поради нелегалното распишување и фрапантното кршење на студентските права.

ВИДЕО: Деа Здравковска и Горан Таневски од Студентски пленум во 24 Анализа

Либертас - 29.06.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата 24 Анализа на 24 Вести каде гостуваа Деа Здравковска и Горан Таневски од Студентски ...

Студентскиот пленум најави блокада на студентските избори

Фокус - 29.06.2016

Студентскиот пленум ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори. – Потсетуваме дека блокадата не е кривично дело како што претходно ...

Студентски пленум ќе го бојкотира изборот на претседател на СПКУМ: Дигни глас- Блокирај криминални студентски избори

ТВ21 - 29.06.2016

Во пресрет на денешниот избор на претседател на СПКУМ, од Студентскиот пленум најавија бојкот под мотото : „Дигни глас – Блокирај криминални студентски избори“. „Зошто бојкотираме? За да го вратиме највисокото претставничко тело во рацете на ...

Студентскиот пленум повика на бојкот на утрешните студентски избори

+инфо - 29.06.2016

Пленумци велат дека на овие избори нема избор, а двајцата кандидати за лидер на СПУКМ, кандидатура ја темелат на поддршката на нелегитимни парламенти. Претставници од Студентскиот пленум, утре на пладне повикуваат на блокада на изборите на СПУКМ, на ...

Изборите за претседател на СПУКМ не смее да бидат признаени

А1 On - 29.06.2016

Изборите за претседател на СПУКМ закажани за утре, 30 јуни 2016, не смее да се признаат поради нелегалното распишување и фрапантното кршење на студентските права. Младински образовен форум не ги признава овие избори.

"Студентскиот пленум" повика на блокада на студентските избори

Точка - 29.06.2016

"Студентски пленум" ги повика студентите на Универзитетот "Св. Кирил и Методиј" (УКИМ) во четврток во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори.

Пленумци денеска со блокада и бој(к)от на изборите на нов студентски лидер

Локално - 29.06.2016

Студентски пленум денеска ќе ги бојкотира студентските избори. За нив тие се нелегални и нелегитимни бидејќи мандатот на ВД раководството на Студентскиот парламент е истечен со години. Пленумците очекуваат решение на алармантните состојби преку ад ...

Студентскиот пленум повика на БЛОКАДА на утрешните избори

Репортер - 29.06.2016

Студентски пленум“ денеска ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори.

„Студентскиот пленум“ повика на блокада на студентските избори

Макфакс - 29.06.2016

„Студентски пленум“ ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во четврток во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори.

Студентскиот пленум ќе ги „блокира“ студентските избори

Фактор - 29.06.2016

Студентскиот пленум ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ утре во 12 часот, да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори. Студентите сметаат дека имаат право да спречат избори кои се ...

Младински образовен форум нема да ги признае изборите за претседател на СПУКИМ

Мета - 29.06.2016

Изборите за претседател на СПУКМ, закажани за утре, 30 јуни 2016 година, не смее да се признаат поради нелегалното распишување и фрапантното кршење на студентските права, повикаа од Младински образовен форум.

МОФ: Изборите за претседател на СПУКМ не смее да бидат признаени

Репортер - 29.06.2016

Соопштение на Младински образовен форум: Изборите за претседател на СПУКМ закажани за утре, 30 јуни 2016, не смее да се признаат поради нелегалното распишување и фрапантното кршење на студентските права.

Пленумци најавија блокада на студентските избори

Бриф - 29.06.2016

Студентскиот плeнум најави блокада на студентските избори доколку Студентскиот парламент остане на одлуката утре да се избере студентски претседател. Од Пленумот велат дека сега е нелогично да има избори, зошто веќе е најавено дека во септември ...

Пленумци најавија блокада на студентските избори

Стандард - 29.06.2016

Претставници од Студентскиот пленум, утре на пладне повикуваат на блокада на изборите на СПУКМ, на платото пред факултетите кај Бит пазар. Пленумците велат дека овие избори се распишани од студенти на кои веќе две години им е истечен мандатот и со ...

„Студентски пленум“ ќе ги блокира утрешните избори за Студентски парламент

Скопје инфо - 29.06.2016

Студентската организација „Студентски пленум“ ги повика студентите на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ утре во 12 часот да излезат на платото во универзитетскиот кампус и да ги блокираат изборите за претставници и претседател на Студентскиот ...

„Студентски пленум“ повика на блокада на студентските избори

Мета - 29.06.2016

„Студентски пленум“ денеска ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори.

Студентскиот пленум ќе ги блокира утрешните избори за нов студентски лидер

Канал 77 - 29.06.2016

Студентскиот пленум ќе ги блокира утрешните избори за нов студентски лидер. Откако Пленумот завчера на седницата на Сенат се избори за формирање Комисија која до 15-ти септември треба да изготви модел за измена на Статутот за студентско ...

„Студентски пленум“ повика на блокада на студентските избори

Exclusive.mk - 29.06.2016

„Студентски пленум“ денеска ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори.

Пленумците бараат да се преиспита легитимноста при изборот на новиот ректор

24 Вести - 28.06.2016

УКИМ доби нов ректор но остануваат старите проблеми и прашањата за тоа дали и колку се регуларни изборите. Откако дел од професорите и пленумците вчера реагираа на легитимноста на изборот дел од аналитичарите велат дека доколку пленумците имаат ...

Сдсмовската творба Студентски пленум повикува на кривично дело спречување на избори

Курир - 28.06.2016

По теркот на СДСМ и нивниот начин на функционирање, и Студентскиот пленум со противзаконски активности. Преку социјалните мрежи повикуваат на спречување на изборите на УКИМ. -Вчера со студентска блокада добивме Комисија во склоп на УКИМ за решавање ...

По примерот на СДСМ: Студентски пленум повикува на кривично дело спречување на избори

Нетпрес - 28.06.2016

По примерот на СДСМ и нивниот начин на функционирање, и Студентскиот пленум повикува на противзаконски активности. Денеска „пленумци“ преку социјалните мрежи повикуваат на спречување на изборите на УКИМ.

АВТОНОМИЈА КАКО КУЛА ОД КАРТИ: Нов ректор, стари студентски  маки!

Фактор - 28.06.2016

И покрај блокадата и реакциите на Студентскиот пленум за десетте според нив нелегитимни претставници на студентите кои со истечен и спорен мандат добија право да одлучуваат во одлуките на Универзитетот, најстариот универзитет во земјава “Св Кирил и ...

20 нелегитимни Студентски парламенти на УКИМ

Окно - 27.06.2016

Извор: www.studentskiplenum.org СПУКМ / Студентски пленум / студентски парламент / студентски избори / студентски организации ...

Петиција за повлекување на кандидатурата на Давор Поповски за претседател на СПУКМ

Радио МОФ - 27.06.2016

Пленумот на Техничките факултети покрена онлајн петиција за повлекување на кандидатурата на Давор Поповски од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство за претседател на СПУКМ.

Спировски го искара Студентскиот пленум ГАЛЕРИЈА

+инфо - 27.06.2016

СПУКМ на чело со претседателот Кирил Спировски се појави пред Ректорската управа, чиј влез од утрово е под блокада на преставници на Студентскиот плен СПУКМ на чело со претседателот Кирил Спировски се појави пред Ректорската управа, чиј влез од ...

Јанкуловски нов ректор на УКИМ, СП ја напушти седницата откако им беа исклучени микрофоните

Локално - 27.06.2016

Четворицата претставници на „Студентски пленум“ ја напуштија седницата на Ректоратот на Универзитетот „Кирил и Методиј“ на која треба да се избира нов ректор, откако им беше одземен зборот и им ги исклучија микрофоните.

„Студентски пленум“ ја напушти седницата на УКИМ откако им беа исклучени микрофоните

Мета - 27.06.2016

Четворицата претставници на „Студентски пленум“ ја напуштија седницата на Ректоратот на Универзитетот „Кирил и Методиј“ на која треба да се избира нов ректор, откако им беше одземен зборот и им ги исклучија микрофоните.