TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филе: Повеќе може и треба да се направи за да се реши спорот за името

24 Вести - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: Повеќе може и треба да се направи за да се реши спорот за името

Вест - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе - Би ги намалил очекувањата за добивање датум за преговори во декември

Inpress - 23.09.2012

Скопје, 23. септември 2012 (ИНПРЕС) Можноста да се чува или остави тешкото прашања за на крајот на процесот не е реално.

Филе: Имате време до декември - треба и може да се направи повеќе за решавање на спорот со името

Press24 - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: Повеќе може и треба да се направи за да се реши спорот за името

Сител - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: Повеќе може и треба да се направи за да се реши спорот за името

МРТ - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: Може и мора да се направи повеќе за спорот за името

Курир - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: ЕУ сака нови членови, но не сака увоз на проблеми

Макфакс - 23.09.2012

Европската унија сака нови членови, но не сака нивните проблеми да се увезат во Унијата вели еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за Радио Слободна Европа.

Филе: ЕУ сака нови членови, но не сака увоз на проблеми

Кајгана - 23.09.2012

„Европската Унија сака нови членови, но не сака нивните проблеми да се увезат во Унијата“, вели еврокомесарот за проширување, Штефан Филе во интервју за Радио Слободна Европа.

Филе - ЕУ сака нови членки, но не сака увоз на проблеми

Р.С.Европа - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, вели во неделното интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: Не е во ваш интерес да останете пред вратите на ЕУ засекогаш

Нетпрес - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: Нема преговори со ЕУ без решение за името

+инфо - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, вели еврокомесарот за проширување Штефан Филе, во ...

Филе: Не е во интерес ниту на ЕУ ниту на Македонија земјата засекогаш да остане пред вратите на Унијата

МКД - 23.09.2012

Не е во интерес ниту на вашата земја ниту, пак, е во интерес на ЕУ Македонија засекогаш да остане пред вратите на Унијата.

Во септември се брка декември

Алфа - 23.09.2012

Штефан Филе има идеја како да се избегне грчкото вето и Македонија во декември да добие датум за преговори. Проблемот со името да не претставува пречка за отпочнување на процесот, а обврската да се ...

Филе Не очекувајте да започнете со предпристапните преговори а проблемот со името да го паркирате на напуштен паркинг

Sky - 23.09.2012

Во интервју за Радио Слободна Европа, еврокомесарот за проширување, Штефан Филе потенцираше дека Европа сака нови членови но, не сака проблемите на новите членови да се увезат во Унијата.

Филе: Може и треба да се стори нешто повеќе за да се реши спорот за името

Денешен - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: Не е во ваш интерес да останете пред вратите на ЕУ засекогаш

Точка - 23.09.2012

Не е во интерес на вашата земја да остане пред вратите на Европската унија засекогаш. Не е во интерес на регионот, ниту во интерес на Унијата, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, ...

Филе: ЕУ сака нови членови, но не сака увоз на проблеми

Либертас - 23.09.2012

Во интервју за Радио Слободна Европа, еврокомесарот за проширување, Штефан Филе потенцираше дека Европа сака нови членови но, не сака проблемите на новите членови да се увезат во Унијата.

Европската унија не препорачува предвремени избори

Вечер Прес - 23.09.2012

Ако одлуката е навистина да се оди на предвремени парламентарни избори, се плашам дека таа динамика ќе се изгуби и кој знае колку време ќе биде изгубено.

Филе едно зборува во Скопје, друго во Брисел

МКД - 22.09.2012

Штефан Филе, еврокомесарот за проширување целосно ја отфрли можноста Македонија да добие датум за почеток на преговорите за влегување во ЕУ, а прашањето за името да се остави за нивното завршување.

Студен туш на Филе за почетокот на преговорите

Н.Македонија - 22.09.2012

Клучниот човек за европските интеграции на земјава, еврокомесарот за проширување Штефан Филе целосно ја отфрли можноста Македонија да добие датум за почеток на преговорите за влегување во Европската ...

Филе: Прво пристапни преговори, па решавање на името е нереална опција

Вест - 21.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за Радио Слободна Европа вели дека не е реално да се верува оти може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа ...

Преговори, па името е нереална опција

Утрински - 21.09.2012

Според еврокомесарот, наивно е да се верува дека Брисел ќе ни даде преговори, па потоа да го решаваме спорот Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, во интервју за Радио Слободна Европа нe верува ...

Филе: Преговори, па решавање на името е нереална опција

24 Вести - 21.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за Радио Слободна Европа вели дека не е реално да се верува оти може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа ...

Филе: Наивно е да се верува во почеток на преговори, без решение за името

Дневник - 21.09.2012

Не е реално да се верува оти може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од преговорите, смета ...

Филе: Наивно е да се верува оти Македонија ќе започне преговори без решен спор за името

Нетпрес - 21.09.2012

Многу опасен концепт е да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во Европската Унија, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од ...

Филе - Нема почеток на преговори без решение за името

Р.С.Европа - 21.09.2012

Да се верува дека ќе се оди напред и кога сè е направено, ние тогаш да почнеме да се осврнуваме на прашањето за името верувајќи дека така ќе биде полесно – тоа е многу опасен концепт, тоа нема да ...

Штефан Филе дава различни изјави за добивањето датум за преговори?

Сител - 21.09.2012

Нема реални можности за преговори , без решение за името. Еврокомесарот Филе во интервју за Радио слободна Европа вели дека билатералниот спор не смее да се паркира на некој напуштен паркин на крајот ...

Филе: Преговори, па решавање на името е нереална опција

Капитал - 21.09.2012

Штефан Филе еврокомесар за проширување "Преговори, па решавање на името е нереална опција. Знам дека можноста да се чува или да се остави тешкото прашање за на крајот на процесот не е реално.

Филе: Наивно е да се верува оти Македонија ќе започне преговори без да го смени името

Таратур - 21.09.2012

Многу опасен концепт е да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во Европската Унија, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од ...

Филе: Македонија нема да ги почне преговорите без решен спор за името

Макфакс - 21.09.2012

Многу опасен концепт е да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од преговорите.

Филе: Нереално е да се очекуваат преговори пред решавање на спорот со името

Press24 - 21.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за Радио Слободна Европа вели дека е нереално да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а ...

Филе: Без решен спор за името, не можете во ЕУ

+инфо - 21.09.2012

Многу опасен концепт е да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од преговорите.

Филе: Опасно е да се верува дека може да се оди напред, без да се реши името

А1 On - 21.09.2012

Многу опасен концепт е да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од преговорите.

Филе: Нереално е да се очекуваат преговори пред решавање на спорот со името

Сител - 21.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за Радио Слободна Европа вели дека е нереално да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а ...

Филе: Преговори па решавање на името е нереална опција

Курир - 21.09.2012

Не е реално да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од преговорите.

Филе: Нема влез во ЕУ без да се реши спорот со името

Sky - 21.09.2012

Многу опасен концепт е да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од преговорите, ...

Филе: Преговори па решавање на името е нереална опција

Денешен - 21.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за Радио Слободна Европа вели дека не е реално да се верува оти може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа ...

Филе : Наивно е да се верува дека Македонија ќе почне преговори без решен спор

Либертас - 21.09.2012

Многу опасен концепт е да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од преговорите.

Филе: Наивно е да се верува оти Македонија ќе започне преговори без решен спор за името

Точка - 21.09.2012

Многу опасен концепт е да се верува дека може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во Европската Унија, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од ...

Филе: Да не се остава спорот за името на напуштен паркинг

Н.Македонија - 21.09.2012

- Не е реално да се верува оти може да се оди напред кон преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, а при тоа прашањето за спорот за името да се остави за на крајот од преговорите, изјави ...

Бугарска „Република“: Софија пречи на македонските интеграции

Капитал - 20.09.2012

Нарушените односи меѓу Скопје и Софија се уште една пречка во евроинтегративните процеси на Македонија. Тоа станува јасно од изјавата на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, пишува бугарскиот ...

Зависници од успех

Утрински - 19.09.2012

Слободанка Јовановска Премиерот Никола Груевски и еврокомесарот Штефан Филе вчера се потпишаа на заедничка колумна. Што содржеше таа не е толку битно, колку пораката што сакаше Брисел да ја испрати ...

Kоалицијата се одржува во живот со евроапарати

Дневник - 19.09.2012

Наспроти пораките на еврокомесарот дека партиите, не треба етнички да поентираат на сметка на стабилноста на државата, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ останаа во своите ровови, иако целосно се согласуваат со ...

Филе и во Атина ќе бара добрососедство

Дневник - 19.09.2012

Дипломатски извори за „Дневник“ велат дека изјавите на Филе за добрососедството кај нас треба да се толкуваат како градење позиција за истите пораки да може да им се пренесат и на Грците По Грција, ...

Владата не почнала ревизија, туку преглед на Рамковниот договор

Дневник - 19.09.2012

Петар Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, по правот што вчера се крена околу преводот од англиски јазик на еден термин од заедничката колумна во „Дневник” на ...

Блокадата за бранителите дел од ЕУ-планот на ДУИ

Утрински - 19.09.2012

И по средбите со еврокомесарот Штефан Филе, односите во владејачката коалиција остануваат затегнати Оние што се понадеваа дека еврокомесарот Штефан Филе јавно ќе и' даде црвен картон на владејачката ...

Дневен печат- коментари 19.09.2012

Sky - 19.09.2012

Ревизијата на Рамковниот договор, колумната на Филе и Груевски, брифингот на Делавекурас, како и Арапската пролет и нејзините ефекти се темите на кои коменетираат денешните изданија на дневните ...

„Клетата“ Македонија и „кутрите“ ѝ соседи

Н.Македонија - 19.09.2012

Од кога судските пресуди се делат на минати, сегашни или идни? И каква врска имаат разговорите меѓу еврокомесарот на Унијата и премиерот на Македонија кога е донесена една пресуда, која вака или ...

ДУИ чека датум за преговори од Европската комисија

Н.Македонија - 19.09.2012

ДУИ не е за предвремени избори - партијата е посветена на тоа Македонија на 10 октомври да добие позитивен извештај од Европската комисија и, ако на самитот на Европскиот совет во декември не добие ...

Брисел повторно бара алиби за да ги одложи преговорите

Н.Македонија - 19.09.2012

Филе во изјава за Радио Слободна Европа порача дека, покрај односите со Грција, сѐ почесто слуша и за комплексноста на односите со Бугарија.

Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија

Утрински - 18.09.2012

Од СДСМ велат дека Филе видел прогрес зошто му е задача како еврокомесар за проширување да шири оптимизам Еврокомесарот за проширување Штефан Филе за Радио Слободна Европа прецизира дека новиот ...

Филе: Проблемите меѓу Софија и Скопје треба да се решат

Вест - 18.09.2012

Македонија мора да биде добар сосед со Бугарија, ако сака влез во Европската унија, изјави комесарот за проширување Штефан Филе, во интервју за "Радио Слободна Европа" на македонски јазик.

Рамковниот договор изгубен во преводот

Утрински - 18.09.2012

Во заедничката колумна на Филе и Груевски стои „ревизија“ наместо „преглед“ на Договорот во Охрид „Станува збор за грешка во преводот. Од изутрина постојано ми ѕвони телефонот.

Дијалогот не помага - името и натаму го блокира датумот

24 Вести - 18.09.2012

Ракување и позитивна оценка на сработеното – вака заврши третата и последна сесија од Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и Брисел.

Висок дијалог за името

Дневник - 18.09.2012

Портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас на минатонеделниот брифинг посака да се најде во улога на еврокомесар за проширување нагласувајќи дека Македонија треба да покаже повеќе реформи за ЕУ ...

Заедно кон Европа

Дневник - 18.09.2012

Вчера се сретнавме во Скопје за третата рунда од претпристапниот дијалог. Овој нов вид дијалог беше воспоставен како активен процес со целосно учество и под целосна надлежност на македонската Влада и ...

Брисел отворено чепна во добрососедството

Дневник - 18.09.2012

Македонија да ги подобрува односите со сите соседи, а со Грција да го продолжи дијалогот за да се најде решение за името.

Филе дава комплименти, но и задачи

Утрински - 18.09.2012

Според премиерот Груевски со законот, за клеветата Македонија станувала европска авангарда во оваа област Еврокомесарот Штефан Филе дојде со една добра и една лоша вест во Македонија.

Пораките на Филе

Deutsche Welle - 18.09.2012

Пораките на еврокомесарот Штефан Филе во Скопје, според експертите, се добронамерни, но и загрижувачки. Што неговата посета на Македонија остави како дилема? Познавачите на приликите очекуваат ...

Талат Џафери прозборе поради еврокомесарот Филе

Дневник - 18.09.2012

Откако ја прочита „Очи“ од Ацо Шопов пратеникот на ДУИ, Талат Џафери продолжи да го применува овој македонски поет, па денеска конечно му се роди зборот .

Груевски и Филе заедно кон Европа

24 Вести - 18.09.2012

Конретни дела, а не само зборови би можело да помогнат Македонија да им ја олесни одлуката на лидерите на ЕУ на Самитот во декември, кога би требало да одлучуваат за очекуваното повторување на ...

Џафери го прекина молкот поради Филе

Утрински - 18.09.2012

Пратеникот на ДУИ задоволен што еврокомесарот го потенцирал значењето на Охридскиот рамковен договор се врати на долгото говорење Задоволен што еврокомесарот за проширување Штефан Филе го потенцирал ...

Стано: Направена е грешка во преводот на колумната на Филе и Груевски

Сител - 18.09.2012

Грешка кај оние што ја преведувале колумната во „Дневник” од англиски јазик, бидејќи се посочувало на „прегледот” што Владата на Република Македонија го презема во рамки на Охридскиот рамковен ...

Георгиев: „Дневник“ направиле грешка во преводот - нема ревизија на Охридскиот договор

Press24 - 18.09.2012

По заедничката колумна, објавена во „Дневник“ на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе, во која стои дека Владата подготвува ревизија на Охридскиот договор, од Владата ...

Георгиев: „Дневник“ направиле грешка во преводот - нема ревизија на Охридскиот договор

Сител - 18.09.2012

По заедничката колумна, објавена во „Дневник“ на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе, во која стои дека Владата подготвува ревизија на Охридскиот договор, од Владата ...

Стано: Филе предупреди на претпазливост од големи очекувања од Самитот

А1 On - 18.09.2012

За грешката во преводот на колумната во „Дневник” на еврокомесарот Филе и премиерот Груевски се огласи и портпаролот на Филе, Петер Стано.

Филе: Бугарија е нова пречка на европскиот пат на Македонија

+инфо - 18.09.2012

Освен спорот за името, уште една пречка се исправи кон евроинтеграцискиот процес на Македонија, а тоа официјално е Бугарија и нарушените односи на Скопје со Софија.

Пристапниот дијалог на високо ниво не содејствува со реалната слика во Македонија

+инфо - 18.09.2012

Претставници на неколку граѓански организации на дебатата што се одржа во клубот ГЕМ денеска констатираа дека извештајот на Европската комисија нереално ја претставува вистинската слика со која се ...

Ѓорѓиев: Никаде не стои „ревизија“, туку „преглед“ на Охридскиот договор

Курир - 18.09.2012

Портпаролот на Владата на Република Македонија Александар Ѓорѓиев за МИА изјави дека е направена грешка во преводот на заедничката колумна на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување ...

Филе: Патот кон ЕУ минува низ добрососедските односи

Нетпрес - 18.09.2012

Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, смета дека патот кон Европската унија минува низ добрососедските односи и прецизира дека новиот проблем се односите со Софија и во интервју за Радио ...

Испириран од Фуле,Талат Џафери прозборе во собрание

Сител - 18.09.2012

Филе инспирација за Талат Џафери. По рецитирањето на „Тишина“ од Ацо Шопов и неколку дневниот молк, денеска реши повторно да им чита на колегите од Комисијата за труд и социјала.

Стано: Направена е грешка во преводот на колумната на Филе и Груевски

Нетпрес - 18.09.2012

Грешка кај оние што ја преведувале колумната во “Дневник” од англиски јазик, бидејќи се посочувало на “прегледот” што Владата на Република Македонија го презема во рамки на Охридскиот рамковен ...

ЕУ фокусирана на меѓуетничките односи

Алфа - 18.09.2012

Еврокомесарот Филе бил сериозно загрижен за нарушените меѓуетнички релации и во тој тон ја водел дискусијата со лидерите на опозициските партии, брифираат извори од СДСМ и од ДПА.

Според владата никогаш не сме биле поподготвени за ЕУ

Алфа - 18.09.2012

Владата смета дека во моментот Македонија, во однос на европската агенда, никогаш не била поподготвена. Ваквата проценка, изнесена од шефот на дипломатијата, доаѓа ден по посетата на Штефан Филе на ...

Георгиев: „Дневник“ направиле грешка во преводот

МРТ - 18.09.2012

Портпаролот на Владата на Република Македонија Александар Ѓоргиев за МИА изјави дека е направена грешка во преводот на заедничката колумна на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување ...

Заедничка колумна на Груевски и Филе: ЕУ не е целосна без земјите од Западен Балкан

Press24 - 18.09.2012

Интегрално ви го пренесуваме текстот од заедничката колумна на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе, објавена во весникот „Дневник“ Вчера се сретнавме во Скопје за ...

Заедничка колумна на Груевски и Филе за Дневник: Заедно кон Европа

Сител - 18.09.2012

Вчера се сретнавме во Скопје за третата рунда од претпристапниот дијалог. Овој нов вид дијалог беше воспоставен како активен процес со целосно учество и под целосна надлежност на македонската Влада и ...

Заедничка колумна на Груевски и Филе за „Дневник": Заедно кон Европа

Макфакс - 18.09.2012

Меѓу нас постои консензус дека Европската унија би била нецелосна без членството на земјите од Западен Балкан, порачуваат преку заедничка колумна еврокомесарот за проширување Штефан Фуле и премиерот ...

Владата почнала ревизија на Охридскиот рамковен договор

Капитал - 18.09.2012

Преку заедничка колумна во весникот "Дневник" со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, премиерот Никола Груевски соопштува дека „во однос на меѓуетничките односи, Владата почна ревизија на ...

Филе и Груевски најавија ревизија на Рамковниот договор

+инфо - 18.09.2012

„Во однос на меѓуетничките односи, Владата почна ревизија на Охридскиот рамковен договор. Ова служи како позитивен пример за тоа како заедниците можат да коегзистираат и да соработуваат во духот на ...

Владата почна ревизија на Охридскиот договор

А1 On - 18.09.2012

„Во однос на меѓуетничките односи, Владата почна ревизија на Охридскиот рамковен договор“, објави премиерот Никола Груевски, во колумна во „Дневник“, на која се потпишани тој и еврокомесарот Штефан ...

Бугарија е новата Грција за македонските евроинтеграции

Р.С.Европа - 18.09.2012

Дополнително на односите со Грција, сè почесто слушам за односите и комплексноста на односите со Бугарија. Слушам голем број на изјави од бугарските претставници кои се осврнуваат на проблемите во ...

Груевски: Наша цел се преговори час поскоро

Таратур - 18.09.2012

Вложивме многу напори и мислам дека остваривме солиден и неповратлив напредок во сите пет области, рече премиерот Никола Груевски по неколкучасовната средба со еврокомесарот за проширување Штефан ...

Филе, седи си дечко во Брисел и не глуми Солана

А1 On - 18.09.2012

Филе се спогоди со македонските власти, ем да ги помогне, ем да му помогнат да биде Солана. Агендата на Филе е отприлика ваква: македонската влада да направи извесни отстапки кон албанскиот политички ...

Груевски- Филе: Заедно кон Европа

Нетпрес - 18.09.2012

“Иднината лежи во заедничката визија, членството во Европската унија е клучен елемент на таа визија“, се вели во заедничкиот став на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување на ЕУ, ...

Џафери, инспириран од Филе, прозборе

А1 On - 18.09.2012

Талат Џафери, по неколку дневниот„ говор“ со молчење, читање во тишина книги , весници, и по рецитирањето на „Тишина“ од Ацо Шопов, денеска, инспириран од посетата и кажаното од еврокомесарот за ...

Груевски- Филе: Заедно кон Европа

Курир - 18.09.2012

Премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе во заедничкиот став во дневниот весник „Дневник“ истакнуваат дека „иднината лежи во заедничката визија, членството во Европската ...

„Дневник“ се изгуби во преводот

+инфо - 18.09.2012

Еден погрешно преведен збор од англиската верзија од заедничката колумна на еврокомесарот Штефан Филе и премиерот Никола Груевски објавена во денешен „Дневник“ на Македонски, предизвика лавина од ...

Владата објаснува: Нема ревизија на Охридскиот договор, „Дневник“ направил грешка во преводот

Капитал - 18.09.2012

По објавата дека Владата подготвува ревизија на Охридскиот договор, како што е наведено во заедничката колумна на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, во дневниот ...

Филе го инспирираше Џафери - пратеникот конечно прозборе

Press24 - 18.09.2012

Пратеникот Талат Џафери, по неколку дневното „зборување“ со молк, денеска,прозборе инспириран од посетата и говорот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

„Дневник“ погрешил во преводот на колумната на Филе и Груевски

А1 On - 18.09.2012

И ова е можно кај нас. Едно погрешно преведено зборче ја раздрма јавноста и предизвика бура реакции. Станува збор за заедничката колумна на еврокомесарот Штефан Филе и премиерот Никола Груевски .

Џафери го прекина молкот

Нетпрес - 18.09.2012

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери го прекина молкот и на денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика изрази задоволство од еврокомесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, ...

Филе - инспирација за Талат Џафери да продолжи да зборува

Капитал - 18.09.2012

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери кој сè уште има збор во расправата по предлог-законот за правата на бранителите пред Комисијата за труд и социјална политика, го продолжи своето право, овојпат со ...

Задачата на ЕУ е да не соочува со реалноста

+инфо - 18.09.2012

Актуелните политички состојби и како тие ќе влијаат на предпристапниот дијалог кој земјава го води со Европската Унија, биле теми на разговорот меѓу лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и ...

Филе: Патот кон ЕУ минува низ добрососедските односи

Точка - 18.09.2012

Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, смета дека патот кон Европската унија минува низ добрососедските односи и прецизира дека новиот проблем се односите со Софија и во интервју за Радио ...

Кабинетот на Филе: Никој не барал ревизија на Рамковниот, туку Рамковен на дело

Либертас - 18.09.2012

Грешката е кај оние кои ја преведувале колумната во „Дневник” од англиски јазик, објаснил за МИА во Брисел, Петар Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Филе го натера Џафери да прозбори

Sky - 18.09.2012

Посетата на Штефан Филе во Скопје причина поради која пратеникот на ДУИ Талат Џафери прозборе. Џафери по неколку дневно молчење и рецитирањето на поезија на собраниската говорница, конечно се ...

Груевски- Филе: Заедно кон Европа

Точка - 18.09.2012

“Иднината лежи во заедничката визија, членството во Европската унија е клучен елемент на таа визија“, се вели во заедничкиот став на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување на ЕУ, ...

ДУИ со Рамковниот „удира по нос“ на коалиционерите од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 18.09.2012

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери задоволен од акцентирањето на Рамковниот договор од страна на еврокомесарот Штефан Филе вчера во Скопје, како позитивен пример и услов за ...

Дали Филе и Груевски спремаат нов рамковен договор?

Sky - 18.09.2012

Владата почна ревизија на Охридскиот рамковен договор во однос на меѓуетничките односи. `Ова служи како позитивен пример за тоа како заедниците можат да коегзистираат и да соработуваат во духот на ...

Груевски- Филе: Заедно кон Европа

Денешен - 18.09.2012

Премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе во заедничкиот став во дневниот весник „Дневник“ истакнуваат дека „иднината лежи во заедничката визија, членството во Европската ...

Каква ревизија на Рамковниот договорил Груевски со Филе ?!

Либертас - 18.09.2012

Ова стои во заедничката колумна на еврокомесарот Штефан Филе и на премиерот Никола Груевски којашто излезе во дневниот весник „Дневник“ под наслов „Заедничка визија“ а под којашто стојат имињата на ...

Џафери го прекина молкот

Точка - 18.09.2012

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери го прекина молкот и на денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика изрази задоволство од еврокомесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, ...

Договорената „ревизија“ на Рамковниот било грешка ?!

Либертас - 18.09.2012

Во текстот на којшто се заеднички потпишани еврокомесарот за проширување, Штефан Филе и премиерот Никола Груевски, објавен во денешниот број на дневниот весник „Дневник“ била направена грешка во ...

Ѓорѓиев: „Дневник“ направиле грешка во преводот – никаде не стои „ревизија“ туку „преглед“ на Охридскиот договор

Денешен - 18.09.2012

Портпаролот на Владата на Република Македонија Александар Ѓорѓиев изјави дека е направена грешка во преводот на заедничката колумна на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан ...

Стано: Направена е грешка во преводот на колумната на Филе и Груевски

Точка - 18.09.2012

Грешка кај оние што ја преведувале колумната во “Дневник” од англиски јазик, бидејќи се посочувало на “прегледот” што Владата на Република Македонија го презема во рамки на Охридскиот рамковен ...

Анализа на Диверзити Медиа: ЕУ изгоре избори

Либертас - 18.09.2012

Дали агендата за интеграција може да ја спаси Македонија од кризите што ја зафатија? Еврокомесарот за проширување на Европската Унија во Скопје изјави дека има “позитивно чувство” оти Македонија би ...

Чудо, Талат повторно прозборе!

Вечер Прес - 18.09.2012

Продолжува шоуто на Талат Џафери на собраниската комисија за труд и социјална политика на која се расправа за предлог-законот за бранители.

Филе за РСЕ прецизира – се отвораат „добрососедските односи“ и со Бугарија

Либертас - 18.09.2012

Освен спорот за името, уште една пречка се исправи кон евроинтеграцискиот процес на Македонија, а тоа официјално е Бугарија и нарушените односи на Скопје со Софија.

Филе: Нарушените односи на Скопје со Софија ќе бидат пречка за македонските евроинтеграции

Sky - 18.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, во интервју за Радио Слободна Европа, предупредува дека нов проблем за Македонија, се нарушените односи помеѓу Скопје и Софија, кои можат сериозно да влијаат ...

`Дневник` погрешно преведува

Sky - 18.09.2012

Лавина рекации на политичка сцена по еден погрешно преведен збор од англиската верзија од заедничката колумна на еврокомесарот Штефан Филе и премиерот Никола Груевски објавена во денешеното издание ...

Филе очекува позитивен извештај од ЕК

Н.Македонија - 18.09.2012

Еврокомесарот, сепак, посочи дека е чесно да се каже оти одлуките за почетокот на преговори ги носат сите членки на Унијата и дека тоа е политичка одлука Направено е доста во спроведување на ...

Штефан Филе: Треба да се решат и споровите со Софија

Н.Македонија - 18.09.2012

Освен спорот за името, уште една пречка се исправи кон евроинтеграцискиот процес на Македонија, а тоа официјално е Бугарија и нарушените односи на Скопје со Софија.

Филе очекува позитивен ивештај

Идивиди - 18.09.2012

а Груевски валоризација на сработеното и почеток на преговoрите со ЕУ Скопје, 17 септември 2012 (МИА) - Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за ...

Нема ревизија на Охридскиот договор, „Дневник“ направил грешка

Идивиди - 18.09.2012

Владата објаснува: По објавата дека Владата подготвува ревизија на Охридскиот договор, како што е наведено во заедничката колумна на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување, Штефан ...

Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри

Утрински - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување денеска во Скопје се сретна со македонскиот премиер Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република ...

Дијалогот ќе ни донесе позитивен извештај, за датум – кој знае?

24 Вести - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека ...

Филе очекува позитивен ивештај, а Груевски валоризација на сработеното и почеток на преговoрите со ЕУ

Вест - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека ...

Фуле генерално задоволен, но не И од партиите - преговорите неизвесни

Телма - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека ...

Филе во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво

24 Вести - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска ќе престојува во посета на Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог

Утрински - 17.09.2012

Посетата на Комесарот за проширување на ЕУ се случува во пресрет на објавувањето на Годишниот извештај на ЕK за напредокот на Македонија, на 10 октомври Комесарот за проширување на Европската унија ...

Арифи очекува успешна средба со еврокомесарот Штефан Филе

Дневник - 17.09.2012

Очекувам со еврокомесарот Штефан Филе да имаме добра и успешна средба и трета рунда од дијалогот на високо ниво. Имаме позитивни резултати и добри информации во однос на три големи прашања кои се во ...

Бели панделки за црни петна

Утрински - 17.09.2012

Арсим Зеколи Додека го читате написот пред вас, комесарот Филе е веќе тргнат кон, со добри намери поплочениот пат кон Македонија, поминувајки географски, административни, но и современи граници на ...

Филе во Скопје на Пристапниот дијалог

Deutsche Welle - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска (17.09) престојува во посета на Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе - Политичките партии ја дестабилизираат Македонија

Утрински - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување во денешното обраќањето пред Националниот совет за евроинтеграција во Собранието на Република Македонија Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето ...

Филе очекува позитивен извештај за Македонија

Deutsche Welle - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска (17.09.) е во посета на Скопје. Високиот европски дипломат притоа се средна со премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко ...

Штефан Филе во посета на Македонија

24 Вести - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

Филе првично задоволен од сработеното

Дневник - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, кој денеска е во посета на земјава, првично истакна дека е задоволен од досегашниот тек на мерките што земјава ги презема во рамките на Пристапниот дијалог ...

Еврокомесарот Филе на трет состанок со нашиот државен врв

Дневник - 17.09.2012

По повод одржувањето на третиот состанок од Предпристапниот дијалог на високо ниво, комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска ќе допатува во земјава.

Филе задоволен од напредокот од Пристапниот дијалог на високо ниво

Deutsche Welle - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска (17.09) е во посета на Скопје. Во пресрет на новиот извештај на ЕК за Македонија, високиот европски дипломат изрази задоволство од досега сработеното.

ФОТО: Трајко Вељаноски денеска се сретна со Штефан Филе

Press24 - 17.09.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска се сретна со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Филе: Пресудата на судот во Хаг е за минатото, ние збориме за иднината

+инфо - 17.09.2012

Сакам да разговарам со премиерот околу размената на писма со грчкиот премиер. Знам и за другите прашања околу врските на вашата земја и другиот ваш сосед.

Филе во Македонија на последна рунда од дијалогот за пристапување на Македонија кон ЕУ

Inpress - 17.09.2012

Скопје, 17. септември 2102 (ИНПРЕС) Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе е во посета на Република Македонија каде денес ќе започне и последната рунда од дијалогот за пристапување ...

Филе во посета на Македонија

Р.С.Европа - 17.09.2012

Денеска се одржува третиот состанок на Пристапниот дијалог на високо ниво. По тој повод на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе ќе пристигне во официјална посета на Македонија ...

Филе доаѓа во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво

Нетпрес - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска ќе престојува во посета на Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе во Македонија

А1 On - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска е во Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Претседателот на Собранието Вељаноски се сртена со еврокомесарот за проширување Филе

Сител - 17.09.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска се сртена со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Филе задоволен од сработеното од Пристапниот дијалог на високо ниво

МРТ - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

Филе задоволен од сработеното од Пристапниот дијалог на високо ниво

Алфа - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

(ВИДЕО) Филе: Хашката пресуда не е решение на проблемот

А1 On - 17.09.2012

За прв пат, еврокомесарпт Штефан Филе на отворена средба и пред медиумите, во Советот за евроинтеграции говореше за напредокот, но и за идните задачи. Од Филе пофалби.

ФОТО: Обраќањето на Штефан Филе пред Националниот совет за евроинтеграции

Press24 - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред Националниот совет за евроинтеграција во Собранието на Република Македонија.

Филе: Потребни се дополнителни напори за изборното законодавство и за пазарната економија

Капитал - 17.09.2012

Филе ги пофали реформите во областа на владеењето на правото, антикорупциската политика и во однос на судските процеси. Дополнителни напори, рече тој, се потребни во однос на изборното законодавство ...

Филе - Политичките партии ја дестабилизираат Македонија

Р.С.Европа - 17.09.2012

Политичките партии целат кон сопствените политички бази за сметка на политичката стабилност, рече еврокомесарот за проширување Штефан Филе во обраќањето пред членовите на Националниот совет за ...

Претседателот на Собранието Вељаноски се сретна со комесарот Филе

Inpress - 17.09.2012

Скопје, 17. септември 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски се сретна со евро комесарот Штефан Филе задолжен за проширување и европска соседска политика.

Средба на Вељаноски со Филе

Курир - 17.09.2012

Денеска претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски се сртена со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Средба Вељаноски - Филе

Нетпрес - 17.09.2012

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска го прими евро комесарот Штефан Филе задолжен за проширување и европска соседска политика Изразувајќи задоволство од средбата, Вељаноски истакна ...

Филе: Имам добро чувство за Извештајот од ЕК

Курир - 17.09.2012

Почеток на пристапните преговори со Унијата оваа година, час поскоро останува примарна цел на Република Македонија. Ова денес го нагласи премиерот Никола Груевски по средбата со европскиот комесар за ...

Филе сигурен, Извештајот ќе биде позитивен

Курир - 17.09.2012

Почеток на пристапните преговори со Унијата оваа година, час поскоро останува примарна цел на Република Македонија. Ова денес го нагласи премиерот Никола Груевски по средбата со европскиот комесар за ...

Филе: Извештајот ќе биде објективен, а датумот за преговори е политичка одлука

Капитал - 17.09.2012

„Одредувањето датум за преговори е политичка одлука. Правилата на игра во Европската унија се јасни. Комисијата во моментов подготвува објективен извештај.

Груевски: Наша цел се преговори час поскоро

Нетпрес - 17.09.2012

Вложивме многу напори и мислам дека остваривме солиден и неповратлив напредок во сите пет области, рече премиерот Никола Груевски по неколкучасовната средба со еврокомесарот за проширување Штефан ...

Филе- датумот за преговори е политичка одлука

Р.С.Европа - 17.09.2012

Одлуките за почеток на преговори ги носат сите членки на Европската унија и тоа е политичка одлука, не сакам да ги предвидувам резултатите кои ќе се знаат на 10 октомври, рече еврокомесарот за ...

Груевски: Со Атина цела година нема билатерални контакти

Капитал - 17.09.2012

Премиерот Никола Груевски призна дека Македонија веќе цела година нема никакви билатерални контакти со Грција. Зборувајќи за добрососедската политика, тој му се пожали на еврокомесарот Штефан Филе ...

Филе: Комисијата подготвува објективен извештај

+инфо - 17.09.2012

Правилата на игра се јасни, во моментов Комисијата подготвува објективен извештај за работењето на вашата земја во однос на исполнувањето на критериумите за членство.

Филе на средба со Груевски: Дојдов со одредена загриженост

А1 On - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Фуле не криеше дека на денешната средба со премиерот Никола Груевски дошол со одредена загриженост, бидејќи политичките партии апелирале на нивната сопствена ...

Филе гледа партиско надмудрување за сметка на политичката стабилност

Алфа - 17.09.2012

Штефан Филе гледа партиско надмудрување кое се одразува на политичката стабилност на Македонија. Пораката за негативниот ефект од тензичните внатрекоалициски односи еврокомесарот за проширување ја ...

Филе - Почнувањето преговори со ЕУ е и политичка одлука

Р.С.Европа - 17.09.2012

Правилата на игра во однос на препораката на ЕУ се и дека тоа претставува и политичка одлука, рече еврокомесарот за проширување Штефан Филе, барајќи да продолжат реформите.

ГАЛЕРИЈА: Филе и Груевски: Иако двајцата доцнеа, со насмевки се разбраа

+инфо - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, денеска помина неколку часа со неговиот домаќин, премиерот Никола Груевски.

Филе задоволен од резултатите на предпристапниот дијалог

Глас на Америка - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување очекува извештајот на Европската комисија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен. Штефан Филе задоволен од резулатите на предпристапниот дијалог.

Филе задоволен од сработеното од Пристапниот дијалог на високо ниво

Inpress - 17.09.2012

Скопје, 17. септември 2012 (ИНПРЕС) Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан ...

Средба Вељаноски - Филе

МРТ - 17.09.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска се сртена со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Филе во Скопје на третиот состанок од пристапниот дијалог на високо ниво

Капитал - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска ќе престојува во посета на Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе во Скопје

+инфо - 17.09.2012

Kомесарот за проширување Штефан Филе денеска пристигнува во Македонија, каде ќе има средба македонското политичко, а главна тема ќе биде Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе очекува позитивен извештај - Груевски очекува валоризација на сработеното

Press24 - 17.09.2012

Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека земјава направила многу во ...

Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoрите со ЕУ

Таратур - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека ...

Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoрите со ЕУ

МРТ - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека ...

Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoрите со ЕУ

Сител - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека ...

Филе задоволен: Успешен процесот на исполнување реформи од Пристапниот дијалог на високо ниво

Press24 - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

(Обновено) Филе задоволен од сработеното

+инфо - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoрите со ЕУ

Кирилица - 17.09.2012

- И неколкупати претходно ЕК врз основа на Извештајот за реализираните обврски им препорача на земјите членки на Македонија да и се даде датум за почеток на преговори за членство.

Филе задоволен од сработеното

Курир - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

Филе во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво

МРТ - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска ќе престојува во посета на Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе доаѓа во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво

Таратур - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска ќе престојува во посета на Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе во Скопје - трета рунда од Пристапниот дијалог на високо ниво

Press24 - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска ќе престојува во посета на Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво

Сител - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска престојува во Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Европската ...

Филе задоволен од сработеното во Македонија

Нетпрес - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе во обраќањето пред ...

Филе задоволен од сработеното од Пристапниот дијалог на високо ниво

Сител - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

Филе во Македонија

Sky - 17.09.2012

По повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво денеска во земјава ќе престојува комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе.

Филе доаѓа во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво

Точка - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска ќе престојува во посета на Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Груевски: Наша цел се преговори час поскоро

Точка - 17.09.2012

Вложивме многу напори и мислам дека остваривме солиден и неповратлив напредок во сите пет области, рече премиерот Никола Груевски по неколкучасовната средба со еврокомесарот за проширување Штефан ...

Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција

Либертас - 17.09.2012

Груевски е убеден дека Европската комисија ќе ја вреднува како што вели посветеноста на Владата кон европската агенда, а како еден од чекорите кон приближувањето ја посочи декриминализацијата на ...

Филе: Одлуката за почеток на преговорите ја носат сите членки на ЕУ

Sky - 17.09.2012

Евро комесарот за проширување, Штефан Филе по средбата со премиерот Груевски истакна дека Одлуките за почеток на преговори ги носат сите членки на Европската унија и тоа е политичка одлука, и не сака ...

Трет состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво

Денешен - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска ќе престојува во посета на Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе задоволен од сработеното во Македонија

Точка - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе во обраќањето пред ...

Филе задоволен од Пристапниот дијалог

Денешен - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

Средба Вељаноски - Филе

Точка - 17.09.2012

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска го прими евро комесарот Штефан Филе задолжен за проширување и европска соседска политика.

Средба Вељаноски – Филе

Денешен - 17.09.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска се сртена со еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Вељаноски го убедуваше Филе во добрата работа на Собранието

Sky - 17.09.2012

Денеска, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски имаше средба со евро комесарот Штефан Филе. Вељаноски на средбата истакна дека Собранието покажува институционален капацитет да одговори и да ги ...

Одличен е личниот ангажман на премиерот, имам позитивно чувство за Македонија за самитот на ЕУ во декември

Вечер Прес - 17.09.2012

ЕВРОКОМЕСАРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ НА УНИЈАТА, ШТЕФАН ФИЛЕ, НАЈАВИ УШТЕ ЕДЕН ПОЗИТИВЕН ИЗВЕШТАЈ ЗА МАКЕДОНИЈА Вложивме труд и енергија и остваривме солиден прогрес во сите области.

Филе задоволен од досега сработеното

Sky - 17.09.2012

Еврокомесарот Штефан филе оцени дека процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен.

Филе ги внесе и добрососедските односи во дијалогот на ЕУ со Македонија

Либертас - 17.09.2012

„Третата рунда е мошне важна по три точки: да го разгледаме тоа што сме го постигнале, второто ќе покаже јасна врска меѓу извештајот за напредок 2012 и препораките дадени од Европската комисија и ...

Штефан Филе во Скопје

Вечер Прес - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска ќе престојува во посета на Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Вељановски го убедувал Филе дека Парламентот има капацитет за проблемите

Либертас - 17.09.2012

Собранискиот претседател Трајко Вељаноски го уверувал еврокомесарот за проширување Штефан Филе дека Парламентот има капацитет да се справи со сите отворени прашања.

Филе очекува позитивен ивештај

Денешен - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека ...

Филе не сака да предвидува – ќе има ли датум, бара „да се продолжи да се работи“

Либертас - 17.09.2012

Одлуките за почеток на преговори ги носат сите членки на Европската унија и тоа е политичка одлука, не сакам да ги предвидувам резултатите кои ќе се знаат на 10 октомври, рече еврокомесарот за ...

Штефан Филе во Скопје за третиот состанок од Пристапниот дијалог

Либертас - 17.09.2012

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска ќе престојува во посета на Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Филе очекува позитивен ивештај, Груевски почеток на преговорите со ЕУ

Н.Македонија - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе очекува извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија што треба да биде објавен во октомври, да биде позитивен, имајќи предвид дека ...

Филе задоволен од сработеното од Пристапниот дијалог

Н.Македонија - 17.09.2012

Процесот на исполнување на реформите во пет области во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво е навистина успешен, оцени еврокомесарот за проширување Штефан Филе во денешното обраќањето пред ...

Филе не коментира околу датум за преговори со Македонија

eReporter - 17.09.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе по денешмата средба со македонскиот премиер Никола Груевски во Скопје рече дека одлуките за почеток на преговори ги носат сите членки на Европската унија и ...