TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсени разбојниците на бензинската на "Макепетрол"

Вечер Прес - 25.02.2006

Министерството за внатрешни работи со кривична пријава на Основното јавно обвинителство, на натамошна постапка ги предаде Ф.И. (26), А.В. (23), А.А. (43) и З.Н. (42) поради постоење на основано сомнение дека на 22 јануари годинава сториле разбојништво на бензинската пумпа на АД "Макпетрол" лоцирана ...

"Адам и Ева" и "Децата од 1948"

Вечер Прес - 25.02.2006

Македонските документарни филмови "Адам и Ева", на режисерот Ѓорче Ставрески и "Децата од 1948", на Сузана Динеска се натпреваруваат во регионалната компетиција на вториот фестивал за документарен филм "Загребдокс". Филмот на Динеска ја доби и првата награда на филмскиот фестивал во Монтреал, што и ...

"Фершпед" ги купи косовските хотели "Гранд" и "Илирија"?

Вечер Прес - 25.02.2006

Хотелското претпријатие "Метропол", кое функционира во рамките на македонската компанија "Фершпед", е најповолниот понудувач на тендерот за продажба на хотелите "Гранд" и "Илирија" во Приштина, пишува скопскиот весник "Лајм".

"Вила Зора" со жив штит ќе ги брани птиците

Вечер Прес - 25.02.2006

Еколошкото друштво "Вила Зора" од Велес бара од надлежните веднаш да престанат со отстрелот на птиците, бидејќи сметаат дека тоа е тотално промашен начин за мониторирање на состојбата и воопшто неефикасен за заштита од птичјиот грип.

"Серковци" ме обвинуваат дека сум удбаш!

Вечер Прес - 25.02.2006

Претседателот Месиќ, деновиве гостуваше на Семејното хрватско радио и ги коментираше тврдењата на оние кои го обвинуваат дека соработувал со УДБА. Месиќ буквално изјавил дека тие "серковци", додека тој бил во затвор без работа и без пасош, слободно можеле да работат, а тој цели 15 години не можел ...

Балканот најдобра "пералница"!

Вечер Прес - 25.02.2006

Балканот е најдобро место за да се исперат 50-те милиони фунти, украдени од грабежот на столетието од депото во градот Кент во Велика Британија, пишува лондонски "Индепендент". Весникот пренесува изјава на еден експерт за перење пари, кој тврди дека "крадците најверојатно ќе бараат нестабилни земји ...

"Водовод" спонзор на кампањата на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 25.02.2006

Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ ќе добие финансии од Јавното претпријатие "Водовод и канализација", обвини Валентина Божиновска, член на Извршниот комитет на ВМРО-Народна партија и советник во Град Скопје. Таа посочи дека постои сомневање дека дел од средствата кои "Водовод и канализација" ги префрли на ...

"Ден на политичка лага"

Вечер Прес - 25.02.2006

Писатели од целиот свет ја повикаа јавноста 20 март да се одбележи како Ден на американската окупација на Ирак и да се прогласи за "Ден на политичка лага". Во извештајот на берлинската организација "Петер-Вајс", писатели од целиот свет за 20 март, денот кога американската армија пред три години ...

"Оксет" блеснаа на девојките од Црнокрак

Вечер Прес - 24.02.2006

Големиот интерес поради најавената презентација на брендот "Оксет" во клубот "Тренд" е доказ повеќе дека модните случувања во организација на студиото "Црнокрак", што се одржуваат во средите, и тоа како привлекуваат внимание.

За Градот ќе "заиграат" клешти?

Вечер Прес - 24.02.2006

Министерствата, Градот, јавните претријатија, општините и други државни институции на "Електро Скопје" му должат вкупно околу 350 милиони денари за потрошена, а неплатена електрична енергија. Прв на црната листа на неплаќачи е Градот со 85 милиони денари, неколку скопски општини со вкупен долг од ...

Втор "лов" на птичји грип

Вечер Прес - 24.02.2006

Вчера во водите на Дојранското Езеро ловџиите повторно беа во акција. Го организираа вториот "лов" на птичји грип. Во согласност со мерките за превентивна заштита на Ветеринарната управа и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, ловџии од ловечките друштва од регионот вршеа ...

Мурињо: "Немаше никаков црвен картон"

Вечер Прес - 24.02.2006

Менаџерот на Челзи, Жозе Мурињо, не го криеше незадоволството од судијата Тере Хауге, кој му додели директен црвен картон на Асиер дел Орно. Лондончаните повеќе од едно полувреме играа со 10 фудбалери и тоа во голема мерка го одреди конечниот резултат, односно поразот на "сините".

На плоштадот и кејот забранети "подвижни трговци"

Вечер Прес - 24.02.2006

Според новиот правилник на Град Скопје, кој наскоро треба да биде усвоен и од страна на градските советници времените објекти, мебел и урбаната опрема ќе може да се поставуваат само во пасивните делови од јавната пешачката зона, за разлика од делот кој со оваа одлука е означен како активен и кој е ...

Во Арсенал очекуваат Анри да остане на "Хајбери"

Вечер Прес - 24.02.2006

Претседателот на Арсенал, Питер Хил Вуд, изрази надеж дека победата над Реал (М) од 1:0 на "Бернабеу" во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите ќе ја убеди ѕвездата на "топчиите" Тиери Анри да го обнови договорот со клубот.

"Саса" почнува со работа во мај!

Вечер Прес - 24.02.2006

Вчера во Македонска Каменица, сопствениците на рудникот "Саса М.Р.", односно РОМ Трејд, извршија презентација на досега оствареното. Тие изјавија дека во изминатиот период во рудникот вложиле 10 милиони евра, а за мај годинава најавија и официјално рестартирање на рудникот, со вработување на 600 ...

Зека "Милионер" наскоро на филм

Вечер Прес - 23.02.2006

Актерот Александар Сречковиќ овие денови освен на постојаните ангажмани во театарот, вредно работи на нов проект. Имено, со Младен Матичевиќ (режисер на филмот “1 на 1”) основаа продуцентска куќа "Стар Хил" и веќе тргна во реализација на првиот филм, по сценарио и режија на Младен.

Откриени разбојниците на менувачницата "БиБ"

Вечер Прес - 23.02.2006

Министерството за внатрешни работи во врска со разбојништвото кое беше извршено во менувачницата "БиБ", лоцирана на ул. "694" во Старата скопска чаршија, го приведе дваесет и едногодишниот Н.В. од Добрино, а за две лица И.З. (24) и С.М.

Уште еден надвозник за "Партизанска"

Вечер Прес - 23.02.2006

Наместо ракија и вино, се предвидува да се точи бензин - новиот ДУП предвидува крај и за кафеаната "Влае" Кафеаната "Влае" е привремен објект и таа ќе се урива, а на нејзино место се предвидува изградба на нова бензинска пумпа. На повидок е крајот и на бараките во кои е сместена Општина Карпош.

Мистер "грешка" шеф на парадата!

Вечер Прес - 23.02.2006

Главни актери на преговорите за идниот статус на Косово и Метохија се четири клучни личности: Марти Ахтисари, Алберт Роан, Леон Коен и Љутфи Назири. Кои се тие? Марти Ахтисари чие вистинско име е Марти Оива Калеви Ахтисари е бивш претседател на Финска (од 1994-2000 г.) и дипломат.

Македонските новинари дискриминирани на "Петровец"

Вечер Прес - 23.02.2006

Македонските новинари пред два дена на скопскиот аеродром беа излажани и дискриминирани. Аеродромските власти им оневозможија да го фатат моментот кога двајцата киднапирани македонски државјани со албанско потекло се вратија во Македонија по претрпениот стрес од киднапирањето во Ирак.

"Родовите аспекти во децентрализираната власт"

Вечер Прес - 23.02.2006

Општина Гази Баба, вчера беше домаќин на тркалезна маса на тема "Родовите аспекти во децентрализираната власт" што се одржа во соработка со Советот на Европа. Целта на оваа трибина е зајакнувањето на родовата свест кај сопствениците во локалната самоуправа и да се нагласи важноста и потребата од ...

"Брилијант" купи 10.000 акции во Комерцијална

Вечер Прес - 22.02.2006

"Брилијант"- Штип од вчера е сопственик на 0,5 отсто од капиталот на "Комерцијална банка". Преку Македонската берза, Банката продаде 10.000 обични акции што претставува 0,5 отсто од сите акции издадени од Комерцијална. Трансакцијата, како што велат од Банката, е извршена по цена од 3.800 денари за ...

Црногорците вооружени "до заби"

Вечер Прес - 22.02.2006

Црногорските граѓани легално поседуваат околу 103 илјади парчиња огнено оружје, соопшти во Будва координаторот за развој на национална стратегија и за контрола на лесното и малокалибарско оружје во Црна Гора, Радош Љумовиќ. Тој нагласи дека се смета оти постојат уште 40 илјади нелегални парчиња ...

Дара Бубамара во "Даун таун"

Вечер Прес - 22.02.2006

Српската турбо-фолк ѕвезда Дара Бубамара ќе ја отвори сезоната на журките и добрата забава во велешката дискотека "Даун таун". Повторното отворање на летниот клуб, во чија историја ќе останат запишани гостувањата на многу домашни, но и ѕвезди од соседството, ќе се случи на 18 март.

Фармери ја "зазадоа" општината во Ираклион

Вечер Прес - 22.02.2006

Група фармери од грчкиот остров Крит упаднаа во општинската зграда во најголемиот критски град Ираклион, во знак на протест поради штрајкот на пристанишните работници, кој веќе пет дена го парализира поморскиот сообраќај и транспортот на земјоделски производи во Грција.

"Масив атак" во Белград

Вечер Прес - 22.02.2006

Феноменалниот англиски бенд "Масив атак" на 11 јуни ќе настапи во Белград, а продажбата на билети, чија цена се уште не е утврдена, почнува на 10 март. Компанијата "Мултимедија концертс", која го организира гостувањето, се уште не ја соопштила локацијата на која ќе настапи "Масив атак".

"Порака" во посета на "Action parkot"

Вечер Прес - 22.02.2006

Како дел од програмата на Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост "Порака" од Скопје, која се однесува на спроведување на социјалните активности, 23 адолесценти вчера го посетија "Action parkot" лоциран во една од халите на Скопскиот саем.

"Накитот"- најголем гаф на Димов

Вечер Прес - 22.02.2006

Пратениците од ВМРО ДПМНЕ, ЛП, ДОМ и ЗНП во Собранието поднесоа интерпелација за работата на министерот за здравство, Владо Димов. Причина за тоа, велат тие, е состојбата на неговиот ресор, која "е најлоша во историјата на македонското здравство".

Подметнат пожар во ОУ "Гоце Делчев"

Вечер Прес - 22.02.2006

Прексиноќа околу 22 часот, жители од улица "Белградска" забележале пожар во една од просториите на ОУ "Гоце Делчев". Веднаш била информирана пожарната единица, која со ефикасно дејствување успеала да го локализира пожарот. Сепак, од него изгорени се шкафчиња, книги и некои други ситни предмети, што ...

Параход со "Помеѓу два света"

Вечер Прес - 22.02.2006

Деновиве заврши снимањето на новото ЦД на групата "Параход" од Скопје. Новото ЦД ќе се појави на пазарот во текот на март, и ќе го носи насловот "Помеѓу два света". На него како автори се појавуваат Зоран Ориѓански и Димитар Петров, а како гости, местото го имаат: Милко Митревски (гитари), Елена ...

Изложба "Архитектура + Религија"

Вечер Прес - 22.02.2006

Изложбата "Архитектура+Религија", прексиноќа беше отворена во Музејот на град Скопје. На настанот, кој е во организација на Музејот и Амбасадата на Република Германија во земјава, говореше германскиот амбасадор Ралф Бретл. Концепциски изложбата "Архитектура+Религија" е поставена така што преку ...

"Трка" по нови поетски имиња

Вечер Прес - 22.02.2006

Подготовките за годинашните Струшки вечери на поезијата, кои традиционално ќе се одржат кон крајот на летото, во август, според првиот човек на оваа културна манифестација, проф. д-р Зоран Анчевски се во полн ек, а дел од нив се завршени.

Анкета на "Вечер" за Евровизија

Вечер Прес - 22.02.2006

Последната анкета на интернет-сајтот на "Вечер" беше поврзана со претстојниот домашен избор за Евровизија. Во текот на неколку недели гласале 18.267 гласачи. Според анкетата кај публиката е изгубена довербата во фер гласање. Дури 64% од нив се изјасниле дека победничката песна ќе биде наместена, 7% ...

"Бовин" со ново вино "Шираз"

Вечер Прес - 22.02.2006

Приватната винарија "Бовин" од Неготино, благодарение на квалитетните производи што ги произведува има обезбедено пласман во 22 земји во светот. За оваа година, како што вели сопственикот на "Бовин", Кирил Богевски, се пушта во производство и продажба уште една нова сорта вино, кое е многу ...

"Животот е кабаре" и во Македонија

Вечер Прес - 21.02.2006

Најновиот предизвик за режисерката Наташа Поплавска се вика "Животот е кабаре", работен според познатиот филм "Life is a kabare" со Лајза Минели, која во 1972 година освои 7 Оскари. Претходно (во 1966 год.) е изведен со огромен успех на Бродвеј.

Директна "мобилна" демократија

Вечер Прес - 21.02.2006

Министерот за капитални инвестиции на Малезија, Семи Велу, примил над 2.600 СМС-пораки, како и стотина повици, откако на телевизија го дал бројот на неговиот мобилен телефон, со цел граѓаните да можат директно да му ги кажат нивните забелешки за функционирањето на Министерството.

"Пас" за референтните цени

Вечер Прес - 21.02.2006

Моделот за формирање на референтните цени за лековите што ги најавува Министерството за здравство е визиран од експертите на Светска банка. Според директорот на Бирото за лекови м-р Ромул Санџаковски, минатата недела целиот проект му е презентиран на консултантот, што преку Светската банка е ...

"Броукбек..." ги освојува врвовите

Вечер Прес - 21.02.2006

Пред финалното заокружување на "филм на годината", односно доделувањето на Оскарите, се случија два важни "предвесници": Завчерашното доделување на филмските награди на Британската академија за филмски и телевизиски уметности "БАФТА" како и на "Златен глобус" од Асоцијацијата на странски новинари ...

Најдени пиштол, куршуми, кама и "трева"

Вечер Прес - 21.02.2006

Во петокот вечерта тетовската полиција екипирана и со претставници на министерствата за финансии, економија и за труд и социјална политика изврши контрола во дискотеките "Голден Гејт" и "Метрополис". Контролата имала за цел да се откријат законски прекршоци, пронаоѓање на лица извршители на ...

"Вечер" во Австралија

Вечер Прес - 21.02.2006

На насловната страница на весникот "Денес" кој се печати за иселениците во Австралија, а чиј уредник е Игор Павловски, на 17 јануари се објавени информации за идејата на скулпторот Боро Митриќески да изваја споменик на Александар Македонски во Скопје и за изложбата на теракотни икони од Виница во ...

Владо Јаневски во "Би ту"

Вечер Прес - 21.02.2006

Македонскиот кантавтор Владо Јаневски утревечер од 23 часот ќе настапи во дискотеката "Би ту". Чаирскиот шмекер ќе се обиде да ја загрее и расположи скопската публика со неговите хитови. Во последно време каде и да се појави Владо со своите песни предизвикува вистински делириум меѓу пристутните, а ...

Три години "Делфин"

Вечер Прес - 20.02.2006

На базенот "Младост" во Карпош, во саботата се случи голема роденденска забава. Членовите на пливачкиот ватерполо клуб "Делфин" заедно со своите тренери Александар Филипчев и Златко Петревски ја одбележаа тригодишнината од формирањето.

Во пресрет на "Калинка 2006"

Вечер Прес - 20.02.2006

Во Пионерскиот дом во Гевгелија забрзано се подготвуваат песните за годинашниот 15 интернационален детски фестивал "Калинка 2006", со учество на хорот и детскиот балет. Во текот на изминативе 14 години, фестивалот создаде 270 детски нови песни, околу 5000 деца своите први чекори ги зачекорија, а ...

"Лада" ќе се призведува во Египет

Вечер Прес - 20.02.2006

Од утре, 21 февруари, во Египет ќе биде отворен нов погон за производство на рускиот автомобил "лада", кој е дел од партнерската соработка меѓу Русија и Египет, а ќе го носи името "Лада-Египет". Во новото претпријатие ќе се изработуваат автомобилите "лада 2107" и "лада 110", објавија руските ...

Втора "питијада" во Велес

Вечер Прес - 20.02.2006

Центарот за поддршка на невладиниот сектор од Велес и локалната самоуправа викендов по вторпат организираа "питијада", каде мајсторите и дегустаторите имаа ретка можност да ги пробаат популарните велешки пастрмајлии. Питите се продаваа по цена од 20 денари за парче и 10 денари за чаша вино, а ...

"Бутелска" речиси непроодна

Вечер Прес - 20.02.2006

Градежни работи на едната страна од коловозот и огромни дупки на другата е во моментов слика на улицата "Бутелска", која секојдневно ја користат илјадници граѓани од населбата Радишани, но и од околните населени места. Иако причината за ваквата состојба на оваа сообраќајница е изградба на фекалната ...

"Дојче веле" снима емисија за Жељко Јоксимовиќ

Вечер Прес - 20.02.2006

Германската телевизија "Дојче веле" сними получасовна емисија со Жељко Јоксимовиќ, која ќе биде емитувана во првата недела на март. По неколкуте дена поминати во Белград, заминале за Франкфурт за да продолжат со снимањето. -Тие се уште ја паметат Евровизија 2004 и песната "Лане моје", на која ...

Директорски борд во "Жито Караорман"

Вечер Прес - 20.02.2006

М-р Сретен Миладиновски е прв претседател на седумчлениот директорски борд на МПИ "Жито Караорман" Кичево, а за извршен генерален директор е наименуван Милан Миладиновски, дипломиран правник. Тоа е врвот на новата менаџерска структура на оваа индустрија со 136 вработени лица, оформена по промената ...

"Шампионите..." ќе го отворат "Златно тркало 2006"

Вечер Прес - 20.02.2006

"Шампионите од Шутка", во кој освен неколку натуршчуци од Шутка глуми и европски познатиот актер Северџан Бајрам, е избраниот филм што ќе ја има честа да го отвори годинешното издание на Фестивалот "Златно тркало 2006", што ќе се одржи од 6 до 8 април, во чест на осми април, Светскиот ден на Ромите.

"Форд" се зари во бандера

Вечер Прес - 20.02.2006

Сообраќајна несреќа, во која за среќа немаше загинати се случи во неделата вечерта околу 20 часот на улицата "Френклин Рузвелт". Автомобил "форд" со скопски таблички излета од патот и удри во бандера. Се претпоставува дека инцидентот се случил поради, како што се вели полициски, неприлагодената ...