TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

24 Вести - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Алсат-М - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Алсат-М - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твитува, за да не се наштети на националната безбедност

Алсат-М - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Советниците на Трамп негираат дека тој планирал средба со Путин

Р.С.Европа - 15.01.2017

Главните советници на новоизбраниот претседател Доналд Трамп го негираа објавениот извештај дека тој планира да одржи средба со рускиот претседател Владимир Путин во Исланд, како негово прво патување по стапувањето на функцијата.

Пекинг: Неma преговори за политика за единствена Кина

Р.С.Европа - 15.01.2017

Кина ги предупреди САД дека не може да се преговара за политика за единствена Кина, по сигналите на новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека сака да ги зајакне релациите со Тајван. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу ...

Една недела пред инаугурацијата на Трамп пак протести низ Америка (ВИДЕО)

МКД - 15.01.2017

Американските активисти за човекови права ја почнаа неделата на протести во одбрана на тешко стекнатите права што новоизбраниот претседател ги доведува во прашање, а најголемиот собир е најавен за еден ден по инаугурацијата на Доналд Трамп, кој ...

Кинезите прават петли на надувување што личат на Трамп (ФОТО)

МКД - 15.01.2017

Работниците во една фирма во источниот кинески град Жеџијанг забрзано работат за во пресрет на одбележувањето на Годината на петелот, која почнува на 28 јануари, да ги исполнат нарачките од клиентите за големи балони на надувување во облик на петел.

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп: „Пази што зборуваш“

МКД - 15.01.2017

Директорот на ЦИА во заминување Џон Бренан денеска на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој ќе ја преземе функцијата в петок, му порача да внимава што зборува и му советуваше на Русија да не ѝ го простува лесно вмешувањето во ...

Директорот на ЦИА: Трамп да внимава што зборува и твитува поради националната безбедност

+инфо - 15.01.2017

На Твитер тој ги обвини разузнавачките служби, дека наликуваат на праксата во нацистичка Германија. Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

+инфо - 15.01.2017

На информацијата на лондонскиот весник, реагираше тимот на Трамп, кој ваквите тврдења ги отфрли како невистинити и ги оцени како „стопроцентна лага“. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега ...

Никол Кидман предизвика контроверзија, јавно поддржувајќи го Трамп

+инфо - 15.01.2017

Се чини дека Никол Кидман е една од ретките холивудски актерки која се одлучила да го поддржи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Се чини дека Никол Кидман е една од ретките холивудски актерки која се одлучила да го поддржи ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

+инфо - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател. Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Тера - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

А1 On - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

ТВ21 - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп: „Пази што зборуваш“

Тера - 15.01.2017

Директорот на ЦИА во заминување Џон Бренан денеска на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој ќе ја преземе функцијата в петок, му порача да внимава што зборува и му советуваше на Русија да не ѝ го простува лесно вмешувањето во ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

А1 On - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Алфа - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Сител - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Алфа - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твитува, за да не се наштети на националната безбедност

Сител - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Телеграф - 15.01.2017

Протестите официјално се одржа под мотото за поддршка на правата на мигрантите и против предизборните ветувања на Трамп за изградба на ѕид на границата со Мексико и за забрана за влез на муслимани во САД.

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик...

Н.Македонија - 15.01.2017

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Сител - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Телеграф - 15.01.2017

Исландскиот весник „Моргунбладид“ пак објави дека властите на Исланд досега не добиле никакво официјално барање за одржување на средба меѓу Трамп и Путин во Рејкјавик. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со ...

ДИРЕКТОРОТ НА ЦИА ГО ПРЕДУПРЕДИ ТРАМП: Со многу зборување може да се наштети на националната безбедност

Телеграф - 15.01.2017

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, кој заминува од функцијата, истакна дека Трамп со своите приказни може да им наштети на САД Директорот на ЦИА, Џон Бренан, денеска на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на ...

Сите победи и порази на Путин

Сител - 15.01.2017

Дојче веле - Бон Се чини дека годината која измина, од перспектива на рускиот претседател Владимир Путин, за Москва беше и повеќе од успешна, пред се на надворешнополитички план. Владимир Путин како фармер, сега може да пресметува колку му донесе ...

Демократите ќе ја бојкотираат инаугурацијата на Трамп?

Канал5 - 15.01.2017

Се повеќе претставници на демократите најавуваат дека нема да присуствуваат на инаугурацијата на Трамп за претседател на САД во петок, на 20 јануари - јавува Франс прес. Многумина од нив се одлучиле на ваков чекор откако Трамп го нападна борецот за ...

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твитува, за да не се наштети на националната безбедност

Алфа - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Лага ли е ?„Сандеј Тајмс“ тврди дека Трамп бара да се сретне со Путин во Рејкјавик!

Локално - 15.01.2017

Според податоците на агенцијата “Блумберг”, портпарол на Трамп за одредената информација вели дека е “стопроцентна лага”. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот ...

Што Путин очекува од Трамп и што му нуди?

Локално - 15.01.2017

Расположението во Москва пред инаугурацијата на Доналд Трамп се движи од еуфорија до воздржаност, анализира DW. Москва, 17 декември 2015-та: по годишната прес-конференција Владимир Путин одејќи кон излезот одговара уште на неколку прашања.

“Твитер” го затвора профилот на Доналд Трамп

Локално - 15.01.2017

Во моментов профилот на Трамп сеуште е активен. Една од најголемите социјални мрежи во светот – Twitter, се закани дека ќе го затвори профилот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Кина: Година на Петелот, кој личи на Трамп

Локално - 15.01.2017

На 28 јануари Кина ќе ја дочека Новата година. Во пресред на годината на Петелот, работници од источниот дел на Кина работат на големи гумени балони во форма на петел кој потсетува на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп.

Пресврт: Кремљ демантира за средба меѓу Путин и Трамп

Локално - 15.01.2017

Преговори за можна средба меѓу претседателот на Руската Федерација Владимир Путин и новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп во моментот не се одржуваат. Ова го изјави денеска за РИА Новости го изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Сите победи и порази на Путин

Локално - 15.01.2017

Се чини дека годината која измина, од перспектива на рускиот претседател Владимир Путин, за Москва беше и повеќе од успешна, пред се на надворешнополитички план. Владимир Путин како фармер, сега може да пресметува колку му донесе жетвата.

Над 28 илјади агенти ќе се грижат за безбедноста при заклетвата на Трамп

Локално - 15.01.2017

Околу 28.000 агенти на Сикрит сервис, Националната гарда и федералната полиција ќе се грижат за безбедноста во Вашингтон на 20 јануари, кога Доналд Трамп ќе положи заклетва како претседател на САД, пренесе Франс прес.

Директорот на ЦИА: Трамп да внимава што зборува и твитува поради националната безбедност

Позитив.мк - 15.01.2017

Директорот на ЦИА во заминување, Џон Бренан денеска упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им наштети на националните интереси.

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Нетпрес - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Вечер - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција Новоизбраниот ...

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твита, за да не се наштети на националната безбедност

Бриф - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Директорот на ЦИА: Трамп да внимава што зборува и твитува поради националната безбедност

МК News - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Шефот на ЦИА го предупреди Трамп: Внимавај што зборуваш

Република - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан, денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Шефот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува

Стандард - 15.01.2017

Директорот на ЦИА, Џон Бренан пред заминување упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој во петокот стапува на должност, да внимава што зборува и посебно да внимава со Русија, за да не им наштети на ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Курир - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Никол Кидман е една од ретките актерки која го поддржува Доналд Трамп

Позитив.мк - 15.01.2017

Холивуд практично му објави војна на Доналд Трамп, а либералната елита на САД се уште не може да се помири дека тој победи на изборите. Токму затоа вистинско изненадување е што Никол Кидман е една од ретките холивудски актерки која се одлучи да го ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Вечер - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари Со собири во неколку градови во САД синоќа започна ...

(ФОТО) Ова е тајното оружје на Трамп – Убавицата за која ретко кој зборува

Репортер - 15.01.2017

Убавата Тифани Трамп, 22-годишната ќерка на Доналд Трамп родена во бракот со Марла Мејплс, активно го поддржуваше неговиот татко за време на предизборната кампања, но самата таа ретко е во центарот на вниманието.

Твитер се закани дека ќе го деактивира профилот на Трамп

Стандард - 15.01.2017

Една од најголемите социјални мрежи во светот – Твитер, се закани дека ќе го затвори профилот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Според официјалното соопштение на компанијата тоа ќе се случи во рамките на следните 48 часа, ...

Никол Кидман јавно го поддржа Доналд Трамп и предизвика контроверзии

Слободен Печат - 15.01.2017

Се чини дека Никол Кидман е една од ретките холивудски актерки која се одлучила да го поддржи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и покрај неговите мизогини изјави. Оскаровката која има двојно државјанство (американско и ...

Протести ширум САД една недела пред инаугурацијата на Трамп

Позитив.мк - 15.01.2017

Започна неделата на протести од страна на американските активисти за човекови права во одбрана на тешко стекнатите права што новоизбраниот претседател ги доведува во прашање, а најголемиот собир е најавен за еден ден по инаугурацијата на Доналд ...

Екипата на Трамп демантира за подготовка на средба со Путин

Стандард - 15.01.2017

Екипата на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп ja демантира пораката на британскиот Сандеј тајмс дека тој се подготвува да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во Рејкјавик по инаугурацијата, пренесе ТАСС.

Штабот на Трамп негира можна негова средба со Путин во Рејкјавик

Руска реч - 15.01.2017

Штабот на Доналд Трамп соопшти дека не е планирана средба меѓу американскиот и рускиот лидер во Рејкјавик. Штабот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ја негираше информацијата дека тој има намера да се сретне со претседателот на Русија ...

Масовни протести против Трамп, 200.000 луѓе излегуваат на „Розов марш“

Стандард - 15.01.2017

Почна неделата на протести против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Неколку илјади луѓе организираа митинг во центарот на главниот град Вашингтон. Маршот е првиот од серијата протести кои ќе се одржат во деновите до инаугурацијата на ...

Новиот потег на Кинезите може да го изнервира Трамп, тие тврдат дека е случајност

Макфакс - 15.01.2017

Работниците во фабрика во кинескиот град Зеџианг забрзано работат во пресрет на прославата на Годината на петелот, која започнува на 28 јануари, да ги исполнат нарачките на клиентите за големи балони на надувување во облик на петел, кој многу ...

Пекинг му порача на Трамп дека за начелото „една Кина“ не преговара

Макфакс - 15.01.2017

За признавањето не една Кина не може да се преговара, соопштија во неделата од Пекинг, реагирајќи на изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп дека е подготвен да го преиспита овој принцип за да ги зајакне односите меѓу САД и ...

Кремљ и тимот на Трамп негираат средба на челниците на Исланд

Макфакс - 15.01.2017

Транизицискиот тим на новоизбраниот американскиот претседател Доналд Трамп и Кремљ негираа дека Трамп планира средба со рускиот претседател Владимир Путин на самитот на Исланд за неколку седмици, во текот на своето прво патување во странство по ...

Пенс: Трамп е „подготвен да предложи свеж поглед“ на односите со Русија

Руска реч - 15.01.2017

Подобрување на односите со Русија ќе биде во полза на заедничкиот интерес на двете земји, изјави новоизбраниот потпретседател на САД Мајк Пенс. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп е подготвен да предложи нов поглед на руско-американските ...

Македонци, разбудете се!

Курир - 15.01.2017

Пишува Слободан ТОМИЌ Дојде лично и генералниот секретар на Обединетите Нации во Македонија, Бан Ки Мун, кој од Охрид, сеправославниот Ерусалим, порача: “Името е со раѓањето, тоа е универзална вредност, за името не смеете да преговарате и да се ...

Директорот на CIA му порача на Трамп да внимава што зборува

Макфакс - 15.01.2017

Директорот на Централната разузнавачка агенција CIA, Џон Бренан, изменуван од администрацијата на американскиот претседател на заминување Барак Обама, му порача во неделата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп кој следниот петок ја презема ...

Трамп – нова неизвесност во односите со НАТО и Русија

Lider - 15.01.2017

Од 2014 година, кога Русија изврши анексија на Крим, Москва и НАТО распоредија сили долж границата, додека нивните односи значително се влошија. Аналитичарите сметаат дека опасноста од воен судар е најголема до сега во однос на изминатите неколку ...

Никол Кидман: Американците да го поддржат Трамп

еМагазин - 15.01.2017

Никол Кидман е една од ретките холивудски звезди која се одлучи да го поддржи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Оскаровката која има двојно државјанство (американско и австралијанско), во разговор за Би-Си-Си ги повика Американците ...

Пекинг му порача на Трамп дека за начелото „една Кина“ не преговара

Канал 77 - 15.01.2017

За признавањето не една Кина не може да се преговара – реагира денеска официјален Пекинг на изјавата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп дека е подготвен да го преиспита овој принцип за да ги зајакне односите меѓу САД и Тајван.

ЦИА го предупреди Трамп: Внимавај што зборуваш

Пулс24 - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан, денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните, многу да внимава што зборува и да биде ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Телевизија Нова - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Трамп е отворен за укинување на санкциите aко Русија им "помага" на САД

Р.С.Европа - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави за Вол Стрит Џурнал дека тој ќе ги задржи американските санкции против Русија засега, но оти е отворен за нивно укинување во зависност дали Русија е корисна за САД.

Што Путин очекува од Трамп и што му нуди?

Deutsche Welle - 14.01.2017

Расположението во Москва пред инаугурацијата на Доналд Трамп се движи од еуфорија до воздржаност. Москва, 17 декември 2015-та: по годишната прес-конференција Владимир Путин одејќи кон излезот одговара уште на неколку прашања.

Русија на преговорите за Сирија го повика Трамп

Р.С.Европа - 14.01.2017

Русија на претстојните сирискит мировни разговори во Казахстан, го повика тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, објави Вашингтон Пост. Турција, кој е ко-домаќин на разговорите, објави дека од Вашингтон ќе биде побарано да се ...

(ВИДЕО) Изборот на Трамп: Кои ќе бидат неговите најблиски соработници

Нова ТВ - 14.01.2017

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, вети дека земјата повторно ќе ја направи силна, горда безбедна и голема. Во видеото погледнете кои се луѓето кои ќе ја кројат политиката на Америка.

Доналд Трамп ги нападна американските шпиони, дали тие ќе возвратат?

МКД - 14.01.2017

Бивши разузнавачи изјавија дека тоа што новоизбраниот претседател ја нарече ЦИА „нацистичка Германија“ е слично на објава на војна. Претседателот Ричард Никсон не ѝ веруваше на ЦИА за Виетнамската војна. На претседателот Џорџ В.

Трамп: Ќе ги задржам санкциите кон Русија уште некое време, но потоа...

МКД - 14.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ги задржи санкциите кон Русија одреден период. „Ако се согласуваме и ако Русија навистина ни помага, зошто некој би вовел санкции ако некој прави навистина прекрасни нешта“, изјави ...

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

ТВ21 - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

А1 On - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, има намера во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Меркел: Меѓунардоните проблеми треба да се решаваат со соработка

А1 On - 14.01.2017

Проблемите што денес постојат во светот треба да се решаваат со соработка, а не со индивидуални постапки на секоја земја одделно, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. – Убедена сум дека партнерите имаат поголема полза доколку ...

Трамп – нова неизвесност во односите со НАТО и Русија

А1 On - 14.01.2017

Гласот на Америка – Вашингтон Од 2014 година, кога Русија изврши анексија на Крим, Москва и НАТО распоредија сили долж границата, додека нивните односи значително се влошија. Аналитичарите сметаат дека опасноста од воен судар е најголема до сега во ...

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија

Сител - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

Алфа - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

ТРАМП НЕ ГИ ТРГА САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Оние наметнати поради кибер нападите ќе продолжат и натаму

Телеграф - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД неодамна истакна дека е подготвен да се состане со Владимир Путин, откако ќе стапи на должност на 20 јануари Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, има намера во прво време по преземањето на функцијата, да ...

Трамп со санкции против Русија поради кибер нападите...

Н.Македонија - 14.01.2017

Трамп со санкции против Русија поради кибер нападите Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во ...

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

Сител - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Трамп: Ако Русија ни помага, зошто се воведуваат санкции?

Канал5 - 14.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за „Wall street journal“ изјави дека можеби ќе ги повлече санкциите кон Русија кои Обама ги воведе поради сајбер нападите, ако Москва докаже дека е од помош во борбата против тероризмот.

Меркел сака дијалог со Трамп

Канал5 - 14.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека светските проблеми треба да се решаваат со соработка а не секоја земја поединечно. Прашана за протекционистичките тенденции во САД Меркел рече дека ќе бара дијалог со Трамп.

Меркел: Меѓунардоните проблеми треба да се решаваат со соработка...

Н.Македонија - 14.01.2017

Меркел: Меѓунардоните проблеми треба да се решаваат со соработка Проблемите што денес постојат во светот треба да се решаваат со соработка, а не со индивидуални постапки на секоја земја одделно, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Саманта Пауер го повика Трамп да не гo намалува финансирањето во ОН

Локално - 14.01.2017

Американската амбасадорка во заминување при Обединетите нации, Саманта Пауер ја повика администрацијата на Доналд Трамп да не го намали финансирањето во Обединети нации. Таа рече дека тоа ќе биде штетно за САД и ќе биде во корист на земји како Кина ...

Washington Post: Русија ја поканила администрацијата на Трамп на преговорите за Сирија во Астана

Локално - 14.01.2017

Засега новите на Трамп ја чекаат официјална покана по 20 јануари Претставник на преодниот тим на Доналд Трамп изјавил дека Русија ја поканила администрацијата на новоизбраниот претседател на САД на претстојните преговори за Сирија во Астана, објави ...

ТАСС соопшти вонредна вест: Доналд Трамп ги споменал условите за укинување на санкциите против Русија!

Локално - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека санкциите против Русија, наметнати од неговиот претходник Барак Обама, ќе останат во сила “барем за некое време”, но исто така додаде: “ако се подобри се и Русија ни помага, тогаш зошто некој ...

Г-дин Трамп, запознајте се со Бонд, Џејмс Бонд: Од Русија со љубов

Локално - 14.01.2017

Кога САД се простија со поминатиот без скандали мандат на Барак Обама на функцијата, веќе почнаа да се дрмаат од уште не започнатото , претстојното веќе опфатено со скандали претседателство на Трамп .

(ВИДЕО) Меркел упати порака до Трамп: Внимавајте со трендот кон протекционизам!

Локално - 14.01.2017

Германскиот канцелар рече неколку важни зборови по повод последните вести околу новоизбраниот претседател на САД. Германскиот канцелар Ангела Меркел ги повика САД да се придржуваат кон меѓународната соработка и предупреди дека трендот кон ...

Трамп: Разузнавањето го призна пакуваното тајно досие од Москва за фалсификат

Локално - 14.01.2017

Доналд Трамп изјави дека од американското разузнавање е прогласено за лажно „Тајното досие“ за кое се зборуваше дека Москва собирала компромати за него. Ова новоизбраниот претседател го напиша денес во страница на Твитер.

Трамп постави услови за укинување на санкциите против Русија

Стандард - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп има намера во прво време по преземањето на функцијата да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама. Тоа го изјави самиот тој во интервју за.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија

Курир - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Меркел: Меѓунардоните проблеми треба да се решаваат со соработка

Курир - 14.01.2017

Проблемите што денес постојат во светот треба да се решаваат со соработка, а не со индивидуални постапки на секоја земја одделно, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. – Убедена сум дека партнерите имаат поголема полза доколку ...

Агентите бегаат, ЦИА се распаѓа поради Трамп

МК News - 14.01.2017

Паѓа моралот во ЦИА поради расправите на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп со американските разузнавачки служби. Некои од агентите веќе ги потпишале оставките, пренесува Ројтерс.

Москва го заобиколи Обама, на преговорите за Сирија го покани тимот на Трамп

Точка - 14.01.2017

Русија го повикала тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на мировните преговори за Сирија кои на 23-ти јануари ќе се одржат во казахстанската престолнина Астана, под нејзино и покровителство на Турција и Иран, заобиколувајќи ја ...

Трамп најави укинување на санкциите против Русија и откажување од политика на „една Кина“

Точка - 14.01.2017

Избраниот американски претседател Доналд Трамп најави во петокот во интервју за The Wall Street Journal дека е спремен да ги укине санкциите против Русија доколку Москва е подготвена на соработка во важните прашања за САД, и порача дека нема да го ...

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

Република - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Поддржувач на републиканците „копал“ по компромитирачки материјали за Трамп

Макфакс - 14.01.2017

Приврзаник на Републиканската партија ангажирал приватна фирма за соборање компромитирачки материјали за сега избраниот американски претседател Доналд Трамп уште во 2015 година, кога тој решил да се кандидира за претседателска номинација, пишува ...

Советникот на Трамп за национална безбедност бил во контакт со рускиот амбасадор во САД

Макфакс - 14.01.2017

Мајкл Флин, изборот на новиот американски претседател Доналд Трамп за негов советник за национална безбедност, повеќепати телефонски разговарал со рускиот амбасадор во Вашингтон на денот кога САД ја најавија одмаздата поради наводното руско влијание ...

Трамп: Ќе ги задржам санкциите кон Русија уште извесен период

Мета - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, изјави дека ќе ги задржи воведените санкции против Русија уште извесен период. – Доколку се согласуваме и доколку Русија навистина ни помага, зошто некој би вовел санкции ако некој навистина прави ...

Москва го заобиколи Обама, на преговорите за Сирија го покани тимот на Трамп

Макфакс - 14.01.2017

Русија го повикала тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на мировните преговори за Сирија кои на 23-ти јануари ќе се одржат во казахстанската престолнина Астана, под нејзино и покровителство на Турција и Иран, заобиколувајќи ја ...

Трамп ќе ги задржи антируските санкции „некое време“

Руска реч - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги наведе условите за укинување на антируските санкции. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера да ги задржи санкциите против Русија на почетокот од неговото претседателствување.

Медиум: Русија ја покани администрацијата на Трамп на преговорите во Астана

Руска реч - 14.01.2017

Администрацијата на Трамп доби покана од Москва да учествува на преговорите за Сирија што треба да се одржат во казахстанскиот главен град Астана, пишува „Вашингтон Пост“. Москва ја покани администрацијата на новоизбраниот американски претседател ...

Саманта Пауер го повика Трамп да не гo намалува финансирањето во ОН

Мета - 14.01.2017

Американската амбасадорка во заминување при Обединетите нации, Саманта Пауер ја повика администрацијата на Доналд Трамп да не го намали финансирањето во Обединети нации. Таа рече дека тоа ќе биде штетно за САД и ќе биде во корист на земји како Кина ...

Трамп најави укинување на санкциите против Русија и откажување од политика на „една Кина“

Макфакс - 14.01.2017

Избраниот американски претседател Доналд Трамп најави во петокот во интервју за The Wall Street Journal дека е спремен да ги укине санкциите против Русија доколку Москва е подготвена на соработка во важните прашања за САД, и порача дека нема да го ...

Редок виски на Трамп продаден за шест илјади фунти

Макфакс - 14.01.2017

Ретко шише виски кое на себе го носи името и потписот на Доналд Трамп е продадено на наддавање во Глазгов за шест илјади британски фунти. Станува збор за виски „GlenDronach“ стар 26 години а наточен во шише во 2012 година по повод отворањето на голф ...

Меркел со предупредување до Трамп: Подобро е да се движиме заедно

Стандард - 14.01.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел го предупреди новоизбраниот претседател на САД во врска со протекционистичките тенденции во неговата политика. Давајќи пример со глобалната финансиска катастрофа од 2008 година, таа ја истакна потребата да се ...

Серискиот шпиoн што го изработи досието за Трамп

Оff.net - 14.01.2017

Оперативецот што на Американците им го испорача досието за наводните компромитирачки материјали што Русите ги имаат за Трамп е поранешен агент на англиската МИ6. Ова е истиот човек што минатата година на ФБИ му ги испорача материјалите за корупција ...

Меркел го предупредува Трамп за протекционизмoт

Макфакс - 14.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел во саботата го предупредила новиот американски претседател Доналд Трамп на опасноста од протекционизам и го потсетила на финансиската риза од 2008 година, инсистирајќи на неопходноста од заедничка работа и ...

Протести во повеќе градови на САД против плановите на Трамп за контрола над нелегалната имиграција

Стандард - 14.01.2017

Многуиљадни протестни демонстрации против плановите на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за затегнувањето на контролата над нелегалната имиграција се планирани во близина 50 градови во земјата, пишува The Wall Street Journal.

Русија го покани Трамп да учествува во преговорите за мир во Сирија

Стандард - 14.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп е поканет од Русија на претстојните преговори за мир во Сирија, соопшти портпаролот на милијардерот Шон Спејсер. Тие ќе започнат на 23 јануари во казахстанскиот главен град Астана, пренесе АП.

Меркел сака дијалог со Трамп

Позитив.мк - 14.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави, пред претставувањето на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, дека светските проблеми требада се решаваат со соработка, а не секоја држава поединечно.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

Lider - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

УДАРНА ВЕСТ: Агентите бегаат на сите страни – CIA се распаѓа поради Трамп

Маркукуле - 14.01.2017

Моралот во CIA опаѓа поради “судирот” на разузнавачките служби со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Некои агенти веќе си потпишаа оставки, пренесува Ројтерс. Според некои извори, расте бројот на агенти постари од 50 години со најмалку ...

Меркел: Меѓународните проблеми треба да се решаваат со соработка

Телевизија Нова - 14.01.2017

Проблемите што денес постојат во светот треба да се решаваат со соработка, а не со индивидуални постапки на секоја земја одделно, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. – Убедена сум дека партнерите имаат поголема полза доколку ...

За Лунарната Нова година – петел со ликот на Трамп

Глас на Америка - 13.01.2017

Во чест на кинеската Нова година која годинава е во знакот на петелот, кинеска фабрика направила џиновска верзија на петел кој личи на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Дизајнот е на Кејси Латилоаис од Сиетл кој вели дека бил ...

Трамп ја најави Дина Пауел за економска помошничка

Глас на Америка - 13.01.2017

Новоизбраниот претседател рече дека таа ќе работи во Белата куќа на иницијативите за претприемништво и развој на мал бизнис Новоизбраниот претседател Доналд Трамп најави дека планира да ја именува Дина Пауел за негова економска помошничка, како и за ...

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори

Алсат-М - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Трамп ги охрабри номинираните да ги искажуваат своите мислења

Р.С.Европа - 13.01.2017

Американскиот избран претседател Доналд Трамп на социјалните медиуми напиша дека ги поддржува и охрабрува луѓето што ги номинираше да изразуваат поинакво мислење од неговото. На социјалната мрежа Твитер тој денеска напиша дека смета оти сите ...

Бајден го пофали идниот потпретседател Пенс

Р.С.Европа - 13.01.2017

Американскиот потпретседател Џо Бајден го пофали човекот што ќе го наследи на неговата позиција. Тој рече дека избраниот потпретседател Мајк Пенс знае повеќе за Русија од неговиот колега, избраниот претседател Доналд Трамп.

Индепендент открива измама на Трамп: Празни листови како документи

Нова ТВ - 13.01.2017

Илјадниците листови хартија што на прес конференцијата во средата новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги претстави како централен дел на конференцијата, најверојатно биле само празни листови, објави британски Индепендент.

Советник на Трамп договорал телефонски разговор со Путин

Р.С.Европа - 13.01.2017

Советникот за национална безбедност на избраниот американски претседател Доналд Трамп минатиот месец имал телефонски разговор со рускиот амбасадор на кој се зборувало за воспоставување на телефонски контакт меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир ...

Кои се разузнавачите кои ги објавија документите за Трамп?

Нова ТВ - 13.01.2017

Кристофер Стил е поранешен британски разузнавач кој ги обзнанил компромитирачките документи за Доналд Трамп, објави неодамна Вол Стрит Џурнал . Стил, кој е сега директор на фирма за приватно обезбедување и истраги, го подготвил досието за конекциите ...

Доналд Трамп е психолошки манипулатор, но е чист аматер за Путин

МКД - 13.01.2017

Сетете се само на претседателската кампања. До почетокот на летото Трамп веќе имаше долга листа на изјави што ги дал, а потоа негирал дека ги дал; доволно за проверувачите на факти да не можат да постигнат да проверат сè.

Како ќе изгледа светот за пет години според најдобрите американски аналитичари

Факултети - 13.01.2017

„Новиот светски поредок би можел да стави точка на ера на американска доминација која започна во текот на Студената војна“, се наведува во студијата на списаниот „ Atlantic “. „Но, на целиот светски поредок воспоставен по Втората светска војна“, ...

Трамп ги ничкоса фармацевтските компании во САД

+инфо - 13.01.2017

Американските фармацевтски гиганти изгубија 25 милијарди долари за само 20 минути во текот на прес-конференцијата на новоизбраниот претседател на САД. Американските фармацевтски гиганти изгубија 25 милијарди долари за само 20 минути во текот на ...

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД

+инфо - 13.01.2017

Во пост на Твитер Трамп не прецизираше на кого ќе му го довери изготвувањето на документот. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД ...

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори

А1 On - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Вака најдобрите американски аналитичари го гледаат светскиот политички поредок за пет години

Таратур - 13.01.2017

Секои четири години американските безбедносни аналитичари се обидуваат да ја предвидат иднината. Во годинешниот извештај, објавен во очи вселувањето на Доналд Трамп во Белата куќа, аналитичарите предвиделе големи промени во меѓнародната политика во ...

Доналд Трамп ги нарече CNN „лажни вести“

Panika.be - 13.01.2017

Идниот претседател на Америка, Доналд Трамп, на прес конференција одби да одговара на прашања на новинар на CNN. Причината за неговото однесување била вестите кои CNN објавувале за него, а за кои тој тврди дека се лажни ...

Ројтерс: Агентите бегаат, ЦИА се распаѓа поради Трамп

А1 On - 13.01.2017

Паѓа моралот во ЦИА поради расправите на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп со американските разузнавачки служби. Некои од агентите веќе ги потпишале оставките, пренесува Ројтерс.

Прес-шоу на Трамп

Вест - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот што многу медиуми ја опишаа како шоу. На почетокот Трамп им се заблагодари на медиумите кои не ги објавувале "тие глупости кои можеби ги ...

Индепендент открива измама на Трамп: Празни листови како документи

Вест - 13.01.2017

Илјадниците листови хартија што на прес конференцијата во средата новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги претстави како централен дел на конференцијата, најверојатно биле само празни листови, објави британски Индепендент.

Трамп удри по медиумите...

Н.Македонија - 13.01.2017

Доналд Трамп од прес-конференцијата во средата е Доналд Трамп што ќе раководи со САД, а театарот од настанот е нешто што ќе биде дел од животите на Американците во наредните четири години, оценува Ентони Зурчер, новинар на Би-би-си Нешто помалку од ...

Што ќе облече Меланија Трамп за инугурацискиот бал

Вест - 13.01.2017

Иако некои американски дизајнери, како Том Форд и Марк Џејкобс, децидно се изјаснија дека нема да ја облекуваат Трамп, Каролина Херера и Томи Хилфигер изјавија дека секој дизајнер би бил горд да може да дизајнира за неа.

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори

Локално - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Трамп и даде на рубљата “втор живот”

Локално - 13.01.2017

Доларот падна под 60 рубљи. Експертите сметаат дека последната прес-конференција на Доналд Трамп имала позитивно влијание на рубљата. Руската валута почна да закреепнува во средата вечерта, а овој процес траеше и вчера соопшти ktovkurse.com.

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД

Точка - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Independent: Наместо документи Трамп на прес конференција носел празни листови

Точка - 13.01.2017

Документите кои новоизбраниот американкси претседател Доналд Трамп ги претстави како централен дел на неговата конференција за печат во средата, најверојатно биле само празни листови, пишува британски Independent.

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД

Нетпрес - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Фармацевските компании изгувиле 25 милијарди долари, заради критиките на Трамп за скапите лекови

Вечер - 13.01.2017

Вредноста на пет водечи фармацевстки компании на безите се намали за 25 милијарди долари, откако Трамп ги критикуваше поради скапите лекови. Американските фармацевстки гиганти изгубија 25 милијарди долари за само 20 минути во текот на ...

Кидман: Американците да го поддржат Трамп

Стандард - 13.01.2017

Холивудската актерка Никол Кидман повика Американците да го поддржат новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп и да заборават за нервозата. „Сакам да истакнам дека тој беше избран и ние, целата земја, треба да го поддржиме претседателот, кој и ...

Тимот на Трамп подготвува телефонски разговор со Путин

Руска реч - 13.01.2017

Телефонскиот разговор треба да се одржи по инаугурацијата на Трамп на 20 јануари. Мајкл Флин, советникот за национална безбедност на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, во телефонски разговор со амбасадорот на Русија во САД дискутирале за ...

Independent: Наместо документи Трамп на прес конференција носел празни листови

Макфакс - 13.01.2017

Документите кои новоизбраниот американкси претседател Доналд Трамп ги претстави како централен дел на неговата конференција за печат во средата, најверојатно биле само празни листови, пишува британски Independent.

Неверојатна измама на Трамп пред очите на милионска публика

Вечер - 13.01.2017

Документите кои на конференцијата за новинари новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги претстави како централен дел од конференцијата, најверојатно биле само празни листови хартија, пишува британски Индипендент Документите кои на ...

Трамп помеѓу Западот и Русија: Меркел повикува ЕУ воено да се обедини

Точка - 13.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика земјите членки на Европската унија да го зголемат нивото на безбедносна и одбранбена соработка затоа што не постоела гаранција дека ЕУ вечно ќе биде во добри односи со САД.

Агентите даваат оскази, ЦИА се распаѓа поради Трамп

Република - 13.01.2017

Моралот во ЦИА опаѓа поради несогласувањата на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп и американските разузнавачки служби. Некои разузнавачки агенти веќе ги потпишале своите оставки, пренесува Ројтерс.

Тактика за посрамотување на противникот: Дали Трамп падна во замката која што ја користеле Советите?

Точка - 13.01.2017

Извештаите дека руските разузнавачки служби поседуваат компромитирачки информации за новиот американски претседател потсетуваат на уцените од советската ера кога Советите користеа слични работи за посрамотување на противникот.

Ова е неговото лице: Ова е Кристофер Стил, шпионот кој го објавил "валканото" досие за Трамп

Точка - 13.01.2017

Фотографијата од Кристофер Стил, британскиот шпион кој го напишал "валканиот" извештај за новиот претседател на САД, Доналд Трамп, се појавила во јавноста. Кристофер Хил, директор на разузнавачка компанија со седиште во Лондон, на фотографијата носи ...

Кој е Кристофер Стил и што знае тој за Трамп?

Стандард - 13.01.2017

„Руското досие“ на Трамп најверојатно е составено од британскиот разузнавач Кристофер Стил. Веќе неколку дена наваму сепак поранешниот службеник на MИ-6, познат како одличен познавач на Русија, е во бегство.

Претпоследниот удар врз Трамп, но не со љубов од Русија

Фактор - 13.01.2017

Додека американскиот претседател во заминување Барак Обама го држеше својот проштален говор, во американската јавност одекна зборот „компромат“. Наводно Русите имале собрано компромитирачки материјали за новоизбраниот американски претседател, Доналд ...

Лажно или не, валканото досие за Трамп е уште една победа на Путин

Точка - 13.01.2017

Дури и ако наводите од „валканиот извештај“ за вмешаноста на Москва се испостават како неточни, САД се ослабени, а нивниот нов лидер е компромитиран и пред да ја превземе моќта. Русија инсистира на тоа дека нема ништо со она што го опишува како ...

Фармацевските компании изгубија 25 млрд. долари, поради критиките на Трамп за скапите лекови

Lider - 13.01.2017

Американските фармацевстки гиганти изгубија 25 милијарди долари за само 20 минути во текот на прес-конференцијата на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Вредноста на пет водечи фармацевстки компании на безите се намали за 25 милијарди ...

Трамп ги „попари“ – за 20 минути овие компании загубија 25 милијарди долари

Lider - 13.01.2017

Американските фармацевстски гиганти загубија 25 милијарди долари за само 20 минути, додека траеше прес-конфренцијата на Доналд Трамп. – Фармацевтските компании се извлекуваат со убиство – рече Трамп.

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори

Телевизија Нова - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Поранешен британски разузнавач кој стоел зад досието на Трамп стравува за својот живот

Телма - 12.01.2017

Приказната со контроверзното досие според кое Доналд Трамп бил во соработка со Русија, каде се изнесуваат и пикантерии за неговите сексуални активности, дополнително се замрси во шпионски трилер.

Белата куќа за критиките на Трамп за разузнавачките служби

Р.С.Европа - 12.01.2017

Белата куќа ги нарече за „навредливи“ тврдењата на избраниот претседател Доналд Трамп дека американските разузнавачки служби биле виновни за објавувањето на доверливиот извештај во кој се наведува дека Русија поседувала компромитирачки материјал за ...

Кремљ се надева дека Путин и Трамп ќе се согласуваат

Р.С.Европа - 12.01.2017

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин денеска рече дека Кремљ се надева дека Путин и избраниот американски претседател Доналд Трамп „ќе се согласуваат“. Дмитри Песков зборуваше пред новинарите ден откако Трамп, кој вчера ја одржа својата ...

Нието: Мексико нема да го финансира ѕидот на Трамп

Нова ТВ - 12.01.2017

Мексико нема да го плати ѕидот на границата со САД што го планира Доналд Трамп, изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието. И додаде дека сака да ги одржи добрите односи со САД. “Јасно е дека имаме неколку несогласувања со идната влада на ...

Трамп за хакерските напади ја обвини Русија

Deutsche Welle - 12.01.2017

На првата прес-конференција по изборот за претседател на САД, Доналд Трамп зафати многу теми, но даде и многу неодредени одговори. За разлика од претходно, сега вели дека Русија е одговорна за хакерски напади.

Трамп им објави војна на критичките медиуми

Deutsche Welle - 12.01.2017

Прес-конференцијата на Доналд Трамп беше јасна објава на војна на критичките медиуми, смета Инес Пол. Избраниот претседател избегна и игнорираше многу клучни прашања за неговата администрација Колку што е позаплеткана ситуацијата, толку е поважно да ...

Политико: Обидите на украинската влада да го саботира Трамп ѝ се вратија по глава

МКД - 12.01.2017

Членови на украинската влада се обидувале да ѝ помогнат на Хилари Клинтон да победи на американските претседателски избори компромитирајќи ги Доналд Трамп и неговите соработници, пишува Политико .

Турција се надева дека администрацијата на Трамп ќе ја исправи грешката за Курдите

+инфо - 12.01.2017

Турција ги смета Силите за заштита на народот за огранок на екстремистичката група Курдска работничка партија. Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон ...

Доверливите документи за Трамп не протекле кон Русија од разузнавачките служби на САД

+инфо - 12.01.2017

Трамп ги обвини американските разузнавачки служби дека ги дале доверливите документи на медиумите. Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер, го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила ...

Уште не седнат во претседателското столче Трамп отвори фронт со Мексико

+инфо - 12.01.2017

Мексико нема да плаќа за изградба на таков ѕид, но сметаме дека имаме добри односи, вели мексиканскиот претседател. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски ...

Мексико нема да го финансира ѕидот на Трамп

Идивиди - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Мислам дека беа Русите, изјави Трамп за хакерската афера на првиот прес како претседател

Таратур - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп призна дека хакирањето на функционери на Демократската партија било извршено од Русија и ја искористи првата прес-конференција по изборите да ги нападне медиумите кои објавија дека Кремљ можеби има ...

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

А1 On - 12.01.2017

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди – Сили за заштита на народот во борба против ...

Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД

А1 On - 12.01.2017

Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила до медиумите доверлив извештај со непотврдени информации за неговата поврзаност со Русија.

Трамп призна дека Русија ги хакирала демократите

Тера - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп призна дека хакирањето на функционери на Демократската партија било извршено од Русија и ја искористи првата прес-конференција по изборите да ги нападне медиумите кои објавија дека Кремљ можеби има ...

Читање лажни книги за Доналд Трамп, во метро

Кајгана - 12.01.2017

Скот Роговски повторно успеа да ги насмее луѓето кои се возат њујоршкото метро, овој пат читајќи лажни книги што претежно се однесуваат на Доналд ...

„Твојата организација е ужасна“: Вака Трамп грубо го „исфрли од игра“ Акоста од CNN

Таратур - 12.01.2017

Иако според повеќе политички аналитичари, говорот на Трамп синоќа имаше многу посуштиниски делови за коментирање и анализа, сепак, најмногу прашина крена грубото „исфрлање од игра“ на новинарот Џим Акоста од CNN.

Како Трамп го замолчуваше новинарот на CNN?

Кајгана - 12.01.2017

Пресконференцијата на Доналд Трамп се одвиваше без проблеми се додека не го спомна CNN. Тој ја обвини телевизиската куќа дека шири лажни вести, додека кон Buzzfeed веше уште погруб и изјави дека се комплетно ѓубре.

Трамп призна дека Русија ги хакирала демократите

Сакам да кажам - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп призна дека хакирањето на функционери на Демократската партија било извршено од Русија и ја искористи првата прес-конференција по изборите да ги нападне медиумите кои објавија дека Кремљ можеби има ...

Шефовите на Баер и на Монсанто кај Трамп, пред одлуката на регулаторите за големото спојување

Капитал - 12.01.2017

Директорите на Монсанто и на Баер се состанале со избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, за да бараат одобрување за спојувањето вредно 66 милијарди долари. Состанокот доаѓа по првата конференција за медиуми на Трамп во новото својство.

Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД

Сител - 12.01.2017

Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила до медиумите доверлив извештај со непотврдени информации за неговата поврзаност со Русија.

Мексико отфрла закани на Трамп за финансирање ѕид по границата меѓу двете држави

Алфа - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Сител - 12.01.2017

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди - Сили за заштита на народот во борба против ...

Мексико отфрла закани на Трамп за финансирање ѕид по границата меѓу двете држави

Сител - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Трамп им објави „војна“ на медиумите кои некоректно известуваа за него за време на кампањата?!

Канал5 - 12.01.2017

Неколку месечната нетрпеливост што тлееше меѓу Доналд Трамп и Си-Ен-Ен, експлодираше синоќа на првата прес конференција што ја одржа новоизбраниот претседател на САД. Дел од експертите оценија дека со својот настап Трамп и официјално им објавил ...

Клапер: Документите не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД...

Н.Македонија - 12.01.2017

Клапер: Документите не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила до медиумите доверлив извештај со ...

Трамп не дозволи прашање од новинарот на Си-Ен-Ен

Канал5 - 12.01.2017

Трамп: Си-Ен-Ен прави лажни вести Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во Њујорк ја одржа неговата прва прес конференција по изборот, а пред неговата инаугурација на 20-ти јануари.

Кремљ пет години го помагал Трамп?...

Н.Македонија - 12.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин наводно има компромитирачки податоци за сексуалните перверзии, на кои Трамп присуствувал при една од претходните посети на Москва Рускиот лидер Владимир Путин најмалку пет години го поддржувал и му помагал на ...

„Другарот“ Трамп во руски хакери не верува?...

Н.Македонија - 12.01.2017

Руските средства за информирање, кои не останаа настрана од оваа специјална постизборна војна со САД, се прашуваат зошто толку американските специјални служби се скандализираат од еден обичен недокажан хакерски упад, кога самите биле учесници или ...

Другарот Трамп и вистината...

Н.Македонија - 12.01.2017

Никогаш претходно инаугурацијата наеден американски претседател не билапоздравена со толку пофалби од најстариот непријател на САД и со толку големавознемиреност кај најблиските сојузници.

Китаровиќ: Балканот воопшто не е приоритет за Трамп

Локално - 12.01.2017

„Ако САД и ЕУ го изгубат фокусот, има голема веројатност да дојде до уште поголемо компликација во односите меѓу одделни земји и процесот за пристапување кон НАТО и ЕУ на нашите соседи да се забави уште повеќе “.

(ГАЛЕРИЈА) Тајното оружје на Трамп: Тифани – убавицата, за која ретко се зборува

Локално - 12.01.2017

Убавата Тифани Трамп, 22-годишната ќерка на Доналд Трамп родена во бракот со Марла Мејплс, активно го поддржуваше неговиот татко за време на предизборната кампања, но самата таа ретко е во центарот на вниманието.

Поранешен британски разузнавач, кој подготвил досие со компромитирачки информации за Трамп се крие

Локално - 12.01.2017

Поранешниот британски разузнавач Кристофер Стил, кој го подготвил досието со компромитирачкитврдења за избраниот претседател на САД Доналд Трамп, се крие поради страв дека ќе биде ликвидиран.

Трамп: Бизнисот целосно го препуштам на моите синови

Вечер - 12.01.2017

Првото прашање беше за скандалот околу наводното хакирање, а Трамп одговори дека „мисли дека е тоа Русија", но дека во тоа учествувале и други поединци и други земји Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во Њујорк ја одржа првата ...

Мексико: Нема да плаќаме за ѕидот на Трамп

МРТ - 12.01.2017

Енрике Пења Нието изјави дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави дека неговата ...

Трамп прв пат по изборот излезе пред медиумите

Позитив.мк - 12.01.2017

Ден по прошталниот говор на претседателот во заминување Барак Обама, Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека мисли дека Русија стои зад хакерските напади на демократската партија.

Кремљ изрази надеж за добра соработка меѓу Трамп и Путин

Позитив.мк - 12.01.2017

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин денеска рече дека Кремљ се надева дека Путин и избраниот американски претседател Доналд Трамп „ќе се согласуваат“. Дмитри Песков зборуваше пред новинарите ден откако Трамп, кој вчера ја одржа својата ...

Мексико одби да плати за ѕидот на Доналд Трамп

Стандард - 12.01.2017

Мексико нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп планира да го подигне на границата меѓу двете земји. Ова го изјави претседателот Енрике Пења Нието. Во првата голема прес-конференција, Трамп потврди дека Мексико ...

Контроверзната Маја Николиќ откри во каква врска е со Доналд Трамп

Вистина.мк - 12.01.2017

Пејачката Маја Николиќ се пофали со своите претскажувачки способности и со тоа каква врска има со Доналд Трамп. Таа изјави дека нејзината мачка е поврзана со новиот американски претседател поради нејзиното име.

Никол Кидман во американскиот римејк на францускиот филм „Недопирливите“

Макфакс - 12.01.2017

Австралиската актерка Никол Кидман преговара за улогата во римејкот на големиот француски филмски хит од 2011 година „Недопирливите“ (Les Intouchables), дознава порталот Deadline. Во комедијата снимена по вистински настан за топлото и искрено ...

Трамп „ги попари“ – за 20 минути загубија 25 милијарди долари

Република - 12.01.2017

Американските фармацевстски гиганти загубија 25 милијарди долари за сао 20 минути, додека траеше прес-конфренцијата на Доналд Трамп. – Фармацевтските компании се извлекуваат со убиство – рече Трамп.

„U2“ го одложи објавувањето на својот албум поради Трамп

Позитив.мк - 12.01.2017

Популарниот рок состав „U2“ го одложи датумот планирам за објавување на нов албум, откако Доналд Трамп во ноември победи на претседателските избори во САД. Гитаристот на бендот Еџ, чие вистинско име е Дејвид Еванс, откри дека бендот работел на ...

WSJ: Досието на Трамп го составил поранешен разузнавач од компанијата Orbis Business

Макфакс - 12.01.2017

Автор на ткн тајно досие за наводното руско прибирање компромитирачки материјали за избраниот американски претседател Доналд Трамп е компанијата „Orbis Business Intelligence Ltd.“ со седиште во Лондон, составена главно од поранешни соработници на ...

Штајнмаер: Трамп треба да го открие својот стил како претседател

Стандард - 12.01.2017

Министерот за надворешни работи на Германија, Франк-Валтер Штајнмаер коментираше во изјава новинарите во Берлин дека новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп треба да го открие свој стил како претседател, пренесува американското радио ...

Трамп ги натажи – за 20 минути им „избриша“ 25 милијарди долари

Денар - 12.01.2017

Американските фармацевтски гиганти загубиле 25 милијарди долари за само 20 минути за време на конференцијата на Доналд Трамп. Близу 25 милијарди долари на првите девет компании беа „избришани“ од берзата во рок од неколку минути, откако Трамп ги ...

Се извлекувате со убиство: Поради овие зборови на Трамп, фармацевтите изгубиле 25 милијарди долари!

Точка - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ги "покосил" акциите на фармацевтските компании, кои за само 20 минути изгубиле 24 милијарди долари, со неочекуваното предупредување дека неговата влада ќе се бори за пониски цени на лековите, ...

ЦИА: Русија има повеќе од еден запис на Трамп од сексуален карактер

Стандард - 12.01.2017

ЦИА смета дека Русија има повеќе од еден запис од сексуален карактер на идниот американски претседател Доналд Трамп. Според информации од новинар на BBC, кој упатил барање до ЦИА, агенцијата има повеќе од еден „сигурен“ извор на тврдењата.

Шефот на американските шпиони пере раце: Не го објавивме ние компромитирачкиот извештај за Трамп

Точка - 12.01.2017

Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер, ги отфрлил тврдењата на новоизбраниот претседател на САД, дека таа служба ја објавила содржината од доверливиот извештај со непотврдени информации за неговите врски со Русија, ...

Исчезнал шпионот кој го објавил извештајот за Трамп: Останала мачката и вклученото светло во куќата

Точка - 12.01.2017

Поранешниот разузнавач од британската "MI6", за кого се верува дека е автор на контроверзното досие за Доналд Трамп, побегнал од својот дом во Сари од страв за својата безбедност. 52-годишниот Кристофер Стил е идентификуван како лицето одговорно за ...

Кои се законските пречки за трговските војни ветени од страна на Трамп?

Стандард - 12.01.2017

Доналд Трамп, кој тргна во војна против претпријатијата кои изнесуваат активности од САД, се заканува со кривични трговски мерки против Мексико, Кина и меѓународни компании. Тој, сепак, ќе мора да тргне по тесниот и кривулест пат на законот, за да ...

Се губи трагата на авторот на контроверзниот извештај за Трамп

Макфакс - 12.01.2017

И натаму во четвртокот нема никаква трага од авторот на контроверзниот извештај за тоа дека руските разузнавачи наводно собирале компромитирачки докази за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за да вршат притисок врз него, кој ...

Мексико отфрла закани на Трамп за финансирање ѕид по границата меѓу двете држави

Lider - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Lider - 12.01.2017

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди – Сили за заштита на народот во борба против ...

Трамп за хакерските напади ја обвини Русија

Канал 77 - 12.01.2017

На првата прес-конференција по изборот за претседател на САД, Доналд Трамп зафати многу теми, но даде и многу неодредени одговори. За разлика од претходно, сега вели дека Русија е одговорна за хакерски напади.За недокажаните обвинувања кои наводно ...

Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД

Телевизија Нова - 12.01.2017

Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила до медиумите доверлив извештај со непотврдени информации за неговата поврзаност со Русија.

Мексико отфрла закани на Трамп за финансирање ѕид по границата меѓу двете држави

Телевизија Нова - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Телевизија Нова - 12.01.2017

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди – Сили за заштита на народот во борба против ...

Првата прес конференција на Трамп помина во знакот на наводниот извештај што го објави Си-Ен-Ен

Телевизија Нова - 12.01.2017

Поранешниот офицер на британската служба МИ-6 Кристофер Стил за кој се верува дека го напишал меморандумот за новиот претседател на САД се крие од јавноста, објави ББЦ. Во документот се содржани непотврдени наводи дека руски разузнавачи имаат ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

24 Вести - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Прес-конференција на новоизбраниот претседател Доналд Трамп

Глас на Америка - 11.01.2017

Ова беше негов прв брифинг за новинарите во рок од шест месеци. Како што се очекуваше, Трамп се соочи со бројни прашања за наводите на американското разузнавање дека Русија се вмешала во изборите во ноември, како и тоа како планира да се осврне на ...

Трамп порекнува дека руски оперативци се обиделе да го компромитираат

Глас на Америка - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател преку Твитер кажа дека oва се „лажни вести и комплетен политички лов на вештерки“. Новоизбраниот претседател Доналд Трамп преку Твитер ги порекна наводните тврдења дека Русија поседува информации за да го компромира и дека ...

Прва прес конференција на Трамп

24 Вести - 11.01.2017

Ден по прошталниот говор на претседателот во заминување Барак Обама, Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека мисли дека Русија стои зад хакерските напади на демократската партија.

Руски оперативци имале компромитирачки материјал за Трамп

Глас на Америка - 11.01.2017

Адвокатот на новоизбраниот претседател вели дека наводите во документот се лажни Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп гневно ги отфрли извештаите дека Русија собирала информации во обид да го компромитира.

Трамп: Да, и Русија стои позади хакирањето

Телма - 11.01.2017

По 168 дена од својата последна прес конференција, Доналд Трамп остро го нападна американското разузнавање, обвинувајќи ги службите дека стојат зад лажните вести поврзани со неговите наводни бизнис интереси во Русија, поради кои би бил подложен на ...

Трамп: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Трамп го нападна Си-Ен-Ен: Објавувате лажни вести

Нова ТВ - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, на својата прва прес-конференција не му дозволи на дописникот на Си-Ен-Ен од Белата куќа, Џим Акоста, да постави прашање, обвинувајќи ја неговата медиумска куќа дека објавува лажни вести.

Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп на денешната прес-конференција, прва по неговиот избор, најави дека автомобилските компании ги измениле плановите за префрлувањето на капацитетите во странство, додавајќи оти се надева дека ...

Трамп брифиран за потенцијално компромитирачки информации

Р.С.Европа - 11.01.2017

Американските медиуми јавуваат дека Федералното истражно биро ја испитува валидноста на наводите дека руски оперативци имале компромитирачки персонални и финансиски информации за избраниот претседател Доналд Трамп.

Трамп прашува дали живее во „Нацистичка Германија“, Германците реагираат

Алсат-М - 11.01.2017

Изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со која неговата земја ја спореди со нацистичка Германија предизвика масовни коментари и критики на социјалните мрежи во САД и Германија.

ФБИ: Русите влегле во компјутерите на Републикаците, но не и на Трамп

Нова ТВ - 11.01.2017

Руските хакери кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави директорот на ФБИ Џејмс Коми. Тој пред Одборот за разузнавање на американскиот Сенат рече дека ...

Москва и Трамп го негираат компромитирачкиот извештај

Нова ТВ - 11.01.2017

Русија ги одби обвинувањата дека претседателот Владимир Путин го контролира новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со компромитирачки материјал . Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, вели се работи за чист обид да се нарушат односите ...

Белата куќа: Трамп ништо не прави да ги разбие сомненијата за финансиски врски со Русија

Алсат-М - 11.01.2017

Белата куќа денеска ги искритикува Доналд Трамп и неговата екипа за преод на власта дека одбиваат да дадат јавно достојна информација со која би ги разбиле сомненијата за потенцијалните финансиски врски на новоизбраниот претседател и неговото ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби за објавените тврдења во медиумите, дека Москва има компромитирачки информации за него.

Трамп не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање на првата негова прес конференција по победата на изборите од 8 ноември 2016. -Нема да ти дозволам да поставиш прашање.

Трамп: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Нова ТВ - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп изјави за првпат во средата дека тој верува дека Русија е одговорна за хакирањето пред изборите, но со презир ги отфрли наводите дека Москва спроведува кампања за да го компромитира.

Дали е Трамп компромитиран од руските служби?

Deutsche Welle - 11.01.2017

Американските тајни служби го информирале Доналд Трамп дека руски оперативци поседуваат компромитирачки лични и финансиски информации за него. Трамп експресно ги отфрли непотврдените вести.

Трамп - Добрите односи со Русија би биле предност

Р.С.Европа - 11.01.2017

Ако Путин го сака Доналд Трамп тоа го сметам за предност, бидејќи имаме лоши односи со Русија“, посочи избраниот американски претседател на неговата прва прес конференција по изборите. Избраниот американски претседател Доналд Трамп на денешната прва ...

Документи на Базфид: Москва го уценувала Трамп со секс скандали

Нова ТВ - 11.01.2017

Како бомба во американската јавност синоќа одекнаа детали од досега непроверен извештај на еден британски разузнавач доставен во ФБИ, во кој се истакнуваат обвинувања дека Путин го држи во рака Трамп со компромитирачки податоци за ужасни сексуални ...

Трамп: Ќе бидам креатор на работни места каков што Господ не видел

Нова ТВ - 11.01.2017

Првата прес конференција на новиот американски претседател наликуваше на неговите говори за време на изборната кампања и на неговите десетици секојдневни твитови. Од неа можат да се издвојат неколку важни точки но и војната што ја отвори со ...

Славни холивудски глумици ќе протестираат против Трамп

МКД - 11.01.2017

Многу холивудски актерки ќе се приклучат на масовните протести против новоизбраниот претседател Доналд Трамп, еден ден откако тој ќе положи заклетва во Вашингтон, објавија организаторите. „Протест на милиони жени“, организиран преку Фејсбук во ...

Џеб Буш: Меланија, земи му го телефонот на Трамп!

МКД - 11.01.2017

Џеб Буш во вторникот го изрази она што многу други Американци деновиве веројатно го мислат: дека Меланија Трамп треба му го одземе мобилниот телефон на новоизбраниот претседател за тој да може да се фокусира на водење на земјата.

Русите: Њет, немаме сочно сексуално досие за Трамп

МКД - 11.01.2017

Најскандалозното тврдење во документот е дека Трамп изнајмил „повеќе проститутки да изведуваат 'златен туш' (мокрење) пред него. За хотелот е познато дека е под контрола на ФСБ (руските разузнавачи) и дека со микрофони и скриени камери во сите ...

Трамп постави човек што смета дека вакцините се штетни да одлучува за безбедноста од нив

МКД - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот побара од Роберт Кенеди Помладиот, еколог што смета дека вакцините се штетни и дека се поврзани со некои форми на аутизмот, да претседава со комисија за безбедноста на вакцините.

ФБИ: Русите имаат експлозивни информации за приватниот живот на Трамп

МКД - 11.01.2017

Синоќа во американската јавност како бомба одекнаа детали од засега непотврден извештај на британски разузнавач кој го доставил на ФБИ, во кој наводно се тврди дека рускиот претседател Владимир Путин „го негувал, поддржувал и помагал“ новиот ...

Згреши ли Базфид со објавувањето на непроверените информации за Трамп и Русите?

МКД - 11.01.2017

Порталот Базфид стана жариште на расправата околу новинарската етика откако одлучи да го објави документот од 35 страници во кој се наведени драматични, но непотврдени обвинувања за врските меѓу руската влада и Доналд Трамп.

Трамп се испокара со новинар на Си-ен-ен: „Ширите лажни вести!“ (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2017

Прес-конференцијата на новоизбраниот претседател на Доналд Трамп се сведе на натпревар во викање помеѓу него и дописникот на Си-ен-ен од Белата куќа, Џим Акоста, вели Дејли бист. Трамп викаше: „Вие сте лажни вести!“ додека Акоста инсистираше да му ...

Трамп: Мислам дека Русите хакираа! (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првпат верува дека Русија стои зад предизборното хакирање. „Мислам дека тоа беше Русија“, рече Трамп на својата прва прес-конференција како новоизбран претседател алудирајќи на ...

Гневот од 2016 е сила што не може да се сопре

Факултети - 11.01.2017

Додека гласачите ширум светот го изразуваат својот гнев кон елитите, повоениот поредок се разрушува. Со што ќе се пополни вакуумот? „... И не е за изненадување фактот дека двете општества кои најмногу ја почувствуваа таа разбеснета сила на својата ...

Во извештаите има и компромитирачки материјал за Трамп, тврди Си-Ен-Ен

+инфо - 11.01.2017

Во доверливи документи се наведува дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски податоци за Трамп. Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски ...

Трамп не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање

+инфо - 11.01.2017

Американските медиуми пренесуваат дека Трамп, покрај Си-Ен-Ен, за лажно известување го обвини и сајтот „Базфид“. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање на првата негова ...

ФБИ: Русите не успеале да ја хакираат кампањата на Трамп на национално ниво

+инфо - 11.01.2017

Русите дошле до податоци на Републиканската партија, но „се работи за електронски адреси што веќе не се во употреба“. Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на ...

Бела куќа: Трамп ништо не прави да ги разбие сомненијата за финансиски врски со Русија

+инфо - 11.01.2017

Белата куќа ги искритикува Трамп и неговата екипа за преод на власта дека одбиваат да дадат достојна информација со која би ги разбиле сомненијата. Белата куќа денеска ги искритикува Доналд Трамп и неговата екипа за преод на власта дека одбиваат да ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

+инфо - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби. Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да ...

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп

+инфо - 11.01.2017

– Кремљ нема компромитирачки информации за Трамп - изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ. Москва денеска соопшти дека нема компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ниту за неговата ривалка Хилари Клинтон.

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето ВИДЕО

+инфо - 11.01.2017

Трамп им се заблагодари на оние медиуми кои не ги објавувале „тие глупости кои можеби ги објавувале разузнавачките агенции“. Њујорк, 11 јануари 2017 (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

А1 On - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Џонсон: му кажавме на Трамп дека Русија ги хакираше мејловите

ТВ21 - 11.01.2017

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Велика Британија на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и на неговата екипа им соопшти дека Русија е способна за различни валкани трикови и дека е одговорна за хакирањето во ...

Шефот на FBI тврди дека Русите влегле но не ја хакирале кампањата на Трамп

OhridNews - 11.01.2017

Руските информатички хакери кои наводно се обидувале да се уфрлат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на сега избраниот претседател Доналд Трамп, изјави директорот на американското Федерално биро за ...

Холивудски актери ќе протестираат против Трамп

А1 On - 11.01.2017

Десетици холивудски актерки ќе им се приклучат на масовните протести против идниот американски претседател Доналд Трамп, што ќе се одржат во Вашингтон еден ден по неговата инаугурација. Собирот насловен „Протест на милион жени“ е најавен преку ...

Путин го држи Трамп в рака

Фокус - 11.01.2017

Aмериканските разузнавачки служби тврдат дека Русија спремила досие со компромитирачки информации за приватниот живот на американскиот претседател Доналд Трамп, пишуваат светските медиуми.

Кремљ тврди дека нема компромитирачки информации за Трамп

Сакам да кажам - 11.01.2017

Кремљ соопшти дека е целосна невистина дека руски функционери направиле досие со компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Двајца американски функционери вчера кажаа дека шефовите на четири американски ...

Трамп негира дека тајно соработувал со Русија

Сакам да кажам - 11.01.2017

Високи функционери од американското разузнавање ги брифирале лидерите во Вашингтон за експлозивен, но непотврден, документ за наводна тајна соработка меѓу Русија и избраниот претседател Доналд Трамп, јави Националното јавно радио.

Трамп: Јас ќе бидам најголемиот креатор на нови работни места што го создал Бог

Фокус - 11.01.2017

Идниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја имаше својата прва прес конференција на која рече дека ќе биде најголемиот креатор на нови работни места што било кога го создал Бог.

Дали живееме во нацистичка Германија, праша Трамп по наводите дека русите имаат негови секс снимки

Сакам да кажам - 11.01.2017

Доналд Трамп реагираше бесно на извештаите во медиумите за потенцијални компромитирачки информации што наводно ги има собрано Русија за него цитирајќи го демантот од Кремљ. Новоизбраниот американски претседател на Твитер ги нападна „расипаните ...

Прва прес конференција на Трамп по изборот: Ако му се допаѓам на Путин, тоа е предност, а не маана

Вест - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

ПРВ НАСТАП НА ТРАМП ПО ИЗБОРОТ: Мислам дека Русија стои зад хакирањето на демократите (ВИДЕО)

Телеграф - 11.01.2017

На првата прес-конференција откако беше избран за претседател, на Трамп му беа поставени многу прашања во врска со односите со Русија Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по ...

Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови...

Н.Македонија - 11.01.2017

Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп на денешната прес-конференција, прва по неговиот избор, најави дека автомобилските компании ги измениле плановите за префрлувањето на капацитетите ...

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Алфа - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја ...

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето...

Н.Македонија - 11.01.2017

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“.

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Алфа - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија...

Н.Македонија - 11.01.2017

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби за објавените тврдења во медиумите, дека Москва има ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

Сител - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби за објавените тврдења во медиумите, дека Москва има компромитирачки информации за него.

Во извештаите има и компромитирачки материјал за Трамп, тврди Си-Ен-Ен

Сител - 11.01.2017

Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски пдоатоци за Трамп, објави Си-Ен-Ен.

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Сител - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп...

Н.Македонија - 11.01.2017

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп Москва денеска соопшти дека нема компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ниту за неговата ривалка Хилари Клинтон.

ТРАМП: Немам ништо заедничко со Русија

Телеграф - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД ги негираше тврдењата дека Кремљ поседува компромитирачки информации за него Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини ...

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Сител - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп

Сител - 11.01.2017

Москва денеска соопшти дека нема компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ниту за неговата ривалка Хилари Клинтон. – Кремљ нема компромитирачки информации за Трамп, изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп...

Н.Македонија - 11.01.2017

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми.

Холивудски актери ќе протестираат против Трамп

Алфа - 11.01.2017

Десетици холивудски актерки ќе им се приклучат на масовните протести против идниот американски претседател Доналд Трамп, што ќе се одржат во Вашингтон еден ден по неговата инаугурација. Десетици холивудски актерки ќе им се приклучат на масовните ...

Секс-досие за Трамп или лов на вештерки

Вест - 11.01.2017

Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски податоци за Трамп, објави Си-Ен-Ен.

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Локално - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп

Локално - 11.01.2017

Москва денеска соопшти дека нема компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ниту за неговата ривалка Хилари Клинтон. – Кремљ нема компромитирачки информации за Трамп, изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

CNN: Во извештаите за руските хакери има и компромитирачки материјал за Трамп

Локално - 11.01.2017

Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски пoдатоци за Трамп, објави Си-Ен-Ен.

(ВИДЕО) ВО ЖИВО: Трамп прва прес-конференција; Немам договори и заеми во Русија

Локално - 11.01.2017

Немам договори со Русија, немам зделки, немам заеми од Русија. Ова го изјави на првата прес-конференција новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Таа се одржи во “Трамп Тауер” во Њујорк и започна со задоцнување од 14 мин.

(ВИДЕО) Трамп подаде рака кон Путин: Корисно е, ако ме сака!

Локално - 11.01.2017

Не знам дали ќе се разберам со Владимир – се надевам дека ќе е така, изјави новоизбраниот претседател на првата прес конференција. “Ако на Путин му се допаѓа Доналд Трамп, тоа го наоѓам за корисно, а не за штетно (…) Не знам дали ќе се разберам со ...

Прв настап на Трамп по изборот: Бизнисот целосно го препуштам на моите синови

Press24 - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Трамп: За 90 дена ќе имаме извештај за „руското хакирање“

Мета - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција. Првото прашање на кое одговори беше за скандалот околу наводното хакирање , а Трамп изјави дека „позади тоа стои Русија, но учествувале и други ...

Трамп ја одржа првата прес-конференција, погледнете што кажа

МК News - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Прв прес на Трамп: Бизнисот целосно го препуштам на моите синови

Република - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Точка - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Трамп ја одржа првата прес-конференција

Нетпрес - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Нетпрес - 11.01.2017

Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во компјутери на кампањата на Трамп на локално и ниво на држави, но не и на национално ниво. Немаме никакви податоци дека кампањата на Трамп е хакирана на национално ниво, изјави ...

Трамп му се стави во лице на новинарот на „Си-Ен-Ен“: Не може прашање за тебе

Република - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање на првата негова прес конференција по победата на изборите од 8 ноември 2016. -Нема да ти дозволам да поставиш прашање.

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Слободен Печат - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конференцијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

ВИДЕО: Трамп не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање

Курир - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање на првата негова прес конференција по победата на изборите од 8 ноември 2016. -Нема да ти дозволам да поставиш прашање.

Џек Ма и Трамп со заеднички проекти ќе отворат милион работни места во САД

Вечер - 11.01.2017

Милијардерот и основач на „Алибаба", Џек Ма имаше состанок со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, на кој станало збор за потенцијално заеднички проекти и планови за отворање на милион работни места во САД.

“Трамп на Путин ќе му ги даде Крим, Украина и Сирија, во замена за голема услуга”

МК News - 11.01.2017

Доналд Трамп би можел “тивко” да го признае присоединувањето на Крим кон Русија и да ѝ ги остави Украина и Сирија во замена за некои други договори на глобално ниво, тврди “Times”. Пофалбите на Трамп за Путин, како и неговите обиди да ја заштити ...

Доналд Трамп ќе добие улица во Русија

Точка - 11.01.2017

Иако некои луѓе во Америка не се одушевени од новиот претседател, во Русија тоа не е така, откако жителите на градот Риазан се подготвени една улица во градот да го добие неговото име, објави CNN.

WikiLeaks се сомнева во веродостојноста на извештајот за хакирањето на Трамп

Точка - 11.01.2017

Организацијата WikiLeaks е убедена дека не се веродостојни документите на чија основа американските медиуми пишуваат дека руските разузнавачки служби со помош на кибернетички упади собирале компромитирачки докази за новиот американски претседател ...

Трамп не му дозволи на новинар на Си-Ен-Ен да му постави прашање

Нетпрес - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање на првата негова прес конференција по победата на изборите од 8 ноември 2016. -Нема да ти дозволам да поставиш прашање.

Трамп ја одржа првата прес-конференција, погледнете што кажа

Курир - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Трамп негира дека Руси имале компромитирачни материјали за него

Фактор - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп денеска на првата прес - конференција по изборите која се одржа во Трамп кулата изјави дека ќе работи на спречување на сајбер нападите. Вели дека наводите дека руски оперативци имале ...

(ВИДЕО) Доналд Трамп ја држи првата прес-конференција откако е избран за претседател

Фактор - 11.01.2017

Доналд Трамп ја држи првата прес-конференција откако е избран за претседател на САД. Претседателската инаугурација ќе биде на 20 јануари. Неговото обраќање можете да го следите во ...

Од Кремљ негираа дека имаат компромитирачки информации за Доналд Трамп

Стандард - 11.01.2017

Портпаролот на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин – Дмитриј Песков во средата ги негираше тврдењата дека Москва има собрано компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Владимир Путин, соопшти агенцијата AFP.

Русија располага со компромитирачки материјали за Доналд Трамп

Стандард - 11.01.2017

Русија има компромати за новоизбраниот американски претседател. Ова се наведува во документ подготвен од службите за безбедност. Според телевизијата CNN документот од 35 страници бил предаден во петокот од раководителите на разузнавањето на Доналд ...

Шефот на FBI тврди дека Русите влегле но не ја хакирале кампањата на Трамп

Макфакс - 11.01.2017

Руските информатички хакери кои наводно се обидувале да се уфрлат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на сега избраниот претседател Доналд Трамп, изјави во вторникот директорот на американското ...

Трамп победи, „Ју Ту“ го одложија албумот

Слободен Печат - 11.01.2017

Ирските рокери биле во финалните фази на подготовката на 14-тиот студиски албум, спремни за голем кам-бек, но се случија изборите во САД, па морале малку да го одложат тоа. Гитаристот Еџ за Ролинг Стоун вели: „Светот е поинаков по победата на Трамп..

Доналд Трамп ќе добие улица во Русија

Макфакс - 11.01.2017

Иако некои луѓе во Америка не се одушевени од новиот претседател, во Русија тоа не е така, откако жителите на градот Риазан се подготвени една улица во градот да го добие неговото име, објави CNN.

Трамп ги отфрлил последните шпекулации: Приказните дека Русите ме држат во рака се лага и лов на вештерки

Точка - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД ги отфрлил медиумски наводи за тоа дека Русите имаат компромитирачки лични и финансиски податоци за него, како "политички лов на вештерки". "Лажни вести - тотален политички лов на вештерки", напишал Трамп на својот ...

WikiLeaks се сомнева во веродостојноста на извештајот за хакирањето на Трамп

Макфакс - 11.01.2017

Организацијата WikiLeaks е убедена дека не се веродостојни документите на чија основа американските медиуми пишуваат дека руските разузнавачки служби со помош на кибернетички упади собирале компромитирачки докази за новиот американски претседател ...

Трамп: немам ништо со Русија

Руска реч - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги демантира написите во американските медиуми за неговата наводна поврзаност со Русија. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги негираше извештаите во врска со наводните обиди на Русија да ...

ФБИ тврди дека русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Позитив.мк - 11.01.2017

Руските хакери кои се обиделе да влезат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави директорот на ФБИ Џејмс Коми. Коми пред известувачкиот одбор на американскиот сенат соопштил дека ...

Тајниот извештај за врските на Трамп со Русија е дело на интернет-тролови

Руска реч - 11.01.2017

Врските на Трамп со Русија се измислица на пранкери, пренесуваат социјалните мрежи. Тајниот извештај на поранешниот член на британското разузнавање за „длабоките врски“ на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп со Русија се покажаа како ...

Песков: Кремљ нема компромитирачки материјали за Трамп

Руска реч - 11.01.2017

Москва ги смета изјавите дека Русија поседува компромитирачки материјали за новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за обид да им се нанесе штета на билатералните односи, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков, и ги спореди ...

Руските служби го имаат трамп под ланец – Му местеле секс перверзии во Москва

Позитив.мк - 11.01.2017

Голем број на светски медиуми пренесуваат дека руската тајна служба ФСБ го држи Доналд Трамп под ланец бидејќи собрале голем број на компромитирачки информации. Се шпекулира дека Трамп во бизнис посетата на Москва бил ставен во секс мамка и дека бил ...

График на денот: Ефектот „Трамп“ врз светските валути

Денар - 11.01.2017

Нападите против одделни компании или цели земји на „Twitter“ се невиден, но и контроверзен метод за комуникација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Човек сепак може да оспори колку ефикасен е тој, коментира „ VisualCapitalist “.

Трамп до Си-ен-ен: Вие сте лажговци!

Press24 - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека американската медиумска куќа Си-ен-ен создава „лажни вести“. - Бидете тивки, нема да ви дозволам да поставите прашање, вие сте лажни вести - рече Трам на својата прва прес-конференција, ...

Трамп за Си-Ен-Ен: Вие сте ужасна организација (ВИДЕО)

Стандард - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп не овозможи на новинари од телевизијата Си-Ен-Ен да поставуваат прашања за време на неговата прва прес-конференција по изборите. Трамп ги посочи со прст вработените на телевизијата и ја нарече Си-Ен-Ен ...

Кој ќе профитира од средбата која ја остварија Доналд Трамп и основачот на Алибаба, Џек Ма во Њујорк?(видео)

Македонија Денес - 11.01.2017

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп разговарал во Њујорк со кинескиот милијардер и основач на Алибаба , Џек Ма за заеднички проекти и отворање на нови милион работни места во Америка.

Трамп тврди дека Русија не влијаела на него

Макфакс - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави во средата дека Русија не се обидела да влијае врз него, и ги обвини разузнавачките агенции на САД за новинските извештаи во кои пишуваат дека Москва собирала копромитирачки податоци за него ...

Трамп: Русија никогаш не се обидувала да ми влијае

Стандард - 11.01.2017

Избраниот за претседател на САД, Доналд Трамп изјави денеска дека Русија никогаш не се обидувала да му влијае, и ги обвини разузнавачките служби за распространети од медиумите пораки дека Москва има собрано компромитирачки информации за него, ...

Додека Трамп аплаудираше: Како Путин го победи Обама во нивната последна меѓусебна рунда...

Точка - 11.01.2017

Американскиот однос кон Русија за прв пат после долги години е пречекан во позитвна атмосфера во Москва – имено, поддржувачите на Путин тоа го препознаа како знак дека Русија е повторно светска сила.

Трамп: Ќе бидам најголемиот создавач на работни места кој бог некогаш го создал

Стандард - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека неговата идна администрација ќе биде најголемиот создавач на работи места што е виден некогаш, пренесе AFP. „Ќе создаваме работи места.

Кремљ: Хакирањето на Трамп е апсолутна бесмислица

Макфакс - 11.01.2017

Кремљ во средата реагираше на тврдењата на американското разузнавање дека руските функционери имаат компромитирачи материјали за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нарекувајќи ги апсолутна бесмислица но предупреди дека тоа е уште ...

Трамп: Русија ќе има поголема почит спрема САД

Руска реч - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека во текот на неговото претседателствување Русија ќе има поголема почит спрема САД и ќе престане со хакирање. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп не се согласува со фактот дека ...

Каде згреши Базфид со досието за Трамп

Оff.net - 11.01.2017

Вчера попладне Сиенен објави сторија дека разузнавачките служби им предале на Трамп, на Обама и осум високи членови на Конгресот меморандум од две страни во кои се сумирани обвинувањата дека руски агенти имаат компромитирачки информации за Трамп.

КГБ оргии: Ова се шокантните детали за наводните сексуални перверзии на Трамп со проститутки во Москва

Точка - 11.01.2017

Руските власти уште во текот на 2013 година ги искористиле личните опсесии и сексуалните перверзии на Доналд Трамп, сега новиот претседател на САД, за од него да соберат компромитирачки материјал, со кој денес можат да го уценуваат, се наведува во ...

Трамп: „Ако му се допаѓам на Путин, тоа е само предност”

Точка - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјавил денес дека, ако добро се согласува со рускиот претседател Владимир Путин, тоа би била „предност, а не хендикеп“, но... Претседателот кој ќе ја превземе должноста на 20 јануари, признал дека ...

Русија прибирала компромитирачки материјал за Трамп, во игра се и проститутки?

Вечер - 11.01.2017

На Обама, Трамп и сенаторите им се прикажани недокажани извештаи за дејствувањето на Москва против новиот лидер на САД Доналд Трамп Директорите на американските разузнавачки агенции минатата недела му презентирале на претседателот Барак Обама и на ...

Трамп: Обама придонесе за појавата на „Исламска држава“, Русија ќе помогне да ја уништиме (ВИДЕО)

Стандард - 11.01.2017

„Обама придонесе за појавата на „Исламска држава“, Русија ќе помогне да ја уништиме“. Ова го изјави новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во првата прес-конференција по гласањето.

Првата прес-конференција на лутиот Трамп

Макфакс - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп луто го осуди објавувањето на наводните тврдења дека Русија поседувала компромитирачки материјали за него, ги нападна разузнавачки агенции за истекување на таквите вести на својата прва ...

Трамп ја одржа првата прес-конференција како новоизбран претседател на САД

еМагазин - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција. Првото прашање на кое одговори беше за скандалот околу наводнотo хакирање, а Трамп изјави дека „позади тоа стои Русија, но учествувале и други ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Lider - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Погледнете што кажа Трамп на својата прва прес-конференција

Пулс24 - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Во извештаите има и компромитирачки материјал за Трамп, тврди Си-Ен-Ен

Lider - 11.01.2017

Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски пдоатоци за Трамп, објави Си-Ен-Ен.

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп

Lider - 11.01.2017

Москва денеска соопшти дека нема компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ниту за неговата ривалка Хилари Клинтон. – Кремљ нема компромитирачки информации за Трамп, изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

Џек Ма на средба со Трамп: Со заеднички проекти ќе отворат милион работни места во САД

Lider - 11.01.2017

Милијардерот и основач на „Алибаба“, Џек Ма имаше состанок со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, на кој станало збор за потенцијално заеднички проекти и планови за отворање на милион работни места во САД.

Холивудски актери ќе протестираат против Трамп

Lider - 11.01.2017

Десетици холивудски актерки ќе им се приклучат на масовните протести против идниот американски претседател Доналд Трамп, што ќе се одржат во Вашингтон еден ден по неговата инаугурација. Собирот насловен „Протест на милион жени“ е најавен преку ...

Џек Ма се сретна со Трамп, Алибаба планира отварање на милион работни места во САД

еМагазин - 11.01.2017

Милијардерот и основач на „Алибаба“, Џек Ма имаше состанок со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, на кој станало збор за потенцијално заеднички проекти и планови за отворање на милион работни места во САД.

Според Трамп Америка е нацистичка Германија

Пулс24 - 11.01.2017

Доналд Трамп ја спореди САД со нацистичка Германија коментирајќи ги лажните вести за него. ”Разузнавачките служби не смеат да си дозволат да протечат лажни информации во јавноста. Тоа е уште едно пукање во мене.

Прв настап на Трамп по изборот: Бизнисот целосно го препуштам на моите синови

Телевизија Нова - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

Телевизија Нова - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби за објавените тврдења во медиумите, дека Москва има компромитирачки информации за него.

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Телевизија Нова - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп

Телевизија Нова - 11.01.2017

Москва денеска соопшти дека нема компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ниту за неговата ривалка Хилари Клинтон. – Кремљ нема компромитирачки информации за Трамп, изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

Во извештаите има и компромитирачки материјал за Трамп, тврди Си-Ен-Ен

Телевизија Нова - 11.01.2017

Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски пдоатоци за Трамп, објави Си-Ен-Ен.

Трамп прашува дали живее во „Нацистичка Германија“, Германците реагираат

Телевизија Нова - 11.01.2017

Изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со која неговата земја ја спореди со нацистичка Германија предизвика масовни коментари и критики на социјалните мрежи во САД и Германија.

Започна распитот во Сенатот за потврда на номинациите на Трамп

Глас на Америка - 10.01.2017

Прв на листата е Џеф Сешнс, номиниран на функцијата главен правобранител Во Сенатот започна првиот распит за потврда на номинациите на новоизбраниот претседател Доналд Трамп во неговата администрација.

Вести во една минута: Непотизам во тимот на Трамп

Нова ТВ - 10.01.2017

ЕУ очекува очекува брзо формирање на влада и продолжување на реформите; Виси продолжувањето на мандатот на СЈО, експерти сметаат дека во моментов нема реална можност; На повидок скандал со непотизам во тимот на Трамп – зетот му станува советник.

Трамп ќе владее во време на конфликти

Deutsche Welle - 10.01.2017

Новата администрација на Доналд Трамп ќе се соочи со свет во кој ќе биде зголемен ризикот од конфликти, забавен развој и зголемен антидемократски притисок, се наведува во извештај на американското разузнување.

Трамп тукушто им даде отказ на луѓето задолжени за американскиот нуклеарен арсенал

МКД - 10.01.2017

Среде проблемите со транзицискиот тим на Трамп, кои вклучуваат меѓусебни кавги, неспособност и оставки на високо ниво, секоја одлука која би можела да навести макар и трошка стабилност во земјата, би дошла како олеснување.

Американско разузнавање: Трамп ќе се соочи со зголемен ризик од меѓународни конфликти

+инфо - 10.01.2017

Случувањата во економијата и политиката, технолошките промени и загубата на лидерството на САД даваат основа за мрачна и тешка иднина. Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и ...

Џонсон: Му кажавме на Трамп дека Русија ги хакираше мејловите

+инфо - 10.01.2017

Како што пренесуваат американските медиуми, Џонсон изјавил дека „сосема е јасно дека хакирарањето на мејловите на демократите дошло од Русите“. Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Велика Британија на новоизбраниот американски ...

Американско разузнавање: Трамп ќе се соочи со зголемен ризик од меѓународни конфликти

А1 On - 10.01.2017

Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и отстапување од демократските вредности, предупредува американското разузнавање.

Кирјос со нова контроверзност: Америка добил претседател „ѓавол?“ (Фото)

Спортклуб - 10.01.2017

Проблематичниот дечко, како што го нарекуваат повеќе медиуми низ светот, Ник Кирјос, ги изненади новинарите и јавноста во Америка, со неговото девијантно однесување, прво поради прозивките кон Новак Ѓоковиќ, а сега и со маичката која ја носеше на ...

Американско разузнавање: Трамп ќе се соочи со зголемен ризик од меѓународни конфликти

Алфа - 10.01.2017

Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и отстапување од демократските вредности, предупредува американското разузнавање.

Американско разузнавање: Трамп ќе се соочи со зголемен ризик од меѓународни конфликти

Сител - 10.01.2017

Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и отстапување од демократските вредности, предупредува американското разузнавање.

Џонсон: Му кажавме на Трамп дека Русија ги хакираше мејловите...

Н.Македонија - 10.01.2017

Џонсон: Му кажавме на Трамп дека Русија ги хакираше мејловите Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Велика Британија на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и на неговиот тим им соопштил дека Русија е одговорна за ...

Трамп пред нови меѓународни предизвици и ризици

Канал5 - 10.01.2017

Владата на американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и отстапување од демократските вредности, предупредува американското разузнавање. Економијата и политиката, технолошките промени и загубата на лидерството ...

Џонсон: Му кажавме на Трамп дека Русија ги хакираше мејловите

Алфа - 10.01.2017

Како што пренесуваат американските медиуми, Џонсон изјавил дека „сосема е јасно дека хакирарањето на мејловите на демократите дошло од Русите“. Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Велика Британија на новоизбраниот американски ...

Трамп ги знае најстрого чуваните тајни на Тесла?

Вест - 10.01.2017

САД - Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, е единствениот човек на светот што ги знае сите тајни на еден од најголемите научници - Никола Тесла, пишуваат американските онлајн медиуми.

Трамп го прифаќа извештајот за руското хакирање на изборите?...

Н.Македонија - 10.01.2017

Ренс Прибус, кој беше именуван за шеф на кабинетот на новиот претседател, изјави дека Трамп не негира оти одредени ентитети во Русија стојат зад хакерската кампања. Американски разузнавачки претставници во петокот објавија извештај во кој се ...

Американско разузнавање: Трамп ќе се соочи со зголемен ризик од меѓународни конфликти

Локално - 10.01.2017

Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и отстапување од демократските вредности, предупредува американското разузнавање.

Никол Кидман се моли за бебе оваа година

Локално - 10.01.2017

Никол Кидман неодамна призна дека е многу среќна жена, бидејќи има неверојатен сопруг, музичарот Кит Урбан и големо семејство. Актерката е мајка на 4 деца – посвоени за време на бракот со Том Круз: Изабела (25) и Конор (21) и 8-годишната Сандеј и ...

Bloomberg: Разузнавањето на САД предвидува постепен “залез” на американската држава

Локално - 10.01.2017

“Агресивна надворешна политика” на Москва ќе стане извор на “значителна нестабилност” Американското разузнавање даде проценки пред новоизбраниот претседател Доналд Трамп за “мрачната слика на светот”, пишува Bloomberg.

Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти

МРТ - 10.01.2017

Случувањата во економијата и политиката, технолошките промени и загубата на лидерството на сад даваат основа за мрачна и тешка иднина, се вели во извештај на Националниот совет за разузнавање.

Трамп ќе се соочи со зголемен ризик од меѓународни конфликти

Вечер - 10.01.2017

Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и отстапување од демократските вредности, предупредува американското разузнавање Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд ...

Мексико ќе преговара со Трамп „без страв“

Точка - 10.01.2017

Новиот мексикански министер за надворешни работи изјави во понеделникот дека неговата земја без страв ќе преговара со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп кој најави измена, па и раскинување на трговските договори меѓу двете земји.

Politico: Продажбата на империјата Трамп ќе го чини пари, многу пари

Денар - 10.01.2017

Критичарите на Доналд Трамп велат дека единствениот начин да ги одвои неговите бизнис интереси од интересот на јавноста е едноставно да излезе од бизнисот во целост, да ги продаде своите компании, а приходите да ги стави во анонимен имот или ...

Мексико ќе преговара со Трамп за продолжување на трговскиот договор

Вечер - 10.01.2017

Новиот мексикански министер за надворешни работи изјави во понеделникот дека неговата земја без страв ќе преговара со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп кој најави измена, па и раскинување на трговските договори меѓу двете земји.

Продажбата на империјата Трамп ќе го чини многу!

Република - 10.01.2017

Критичарите на Доналд Трамп велат дека единствениот начин да ги одвои неговите бизнис интереси од интересот на јавноста е едноставно да излезе од бизнисот во целост, да ги продаде своите компании, а приходите да ги стави во анонимен имот или ...

Мексико „без страв“ ќе преговара со Трамп

Денар - 10.01.2017

Новиот мексикански министер за надворешни работи изјави во понеделникот дека неговата земја без страв ќе преговара со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп кој најави измена, па и раскинување на трговските договори меѓу двете земји.

Politico: Продажбата на империјата Трамп ќе го чини пари, многу пари

Точка - 10.01.2017

Критичарите на Доналд Трамп велат дека единствениот начин да ги одвои неговите бизнис интереси од интересот на јавноста е едноставно да излезе од бизнисот во целост, да ги продаде своите компании, а приходите да ги стави во анонимен имот или ...

(ВИДЕО) БИЗНИСОТ ГИ ОТВОРА СИТЕ ВРАТИ: Што договорија Трамп и Џек Ма?

Фактор - 10.01.2017

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп разговарал во Њујорк со кинескиот милијардер и основач на Алибаба , Џек Ма за заеднички проекти и отворање на нови милион работни места во Америка. Имавме одличен состанок.

2Cellos одбиле да свират за Доналд Трамп!

Вечер - 10.01.2017

2Cellos добиле повик од новоизбраниот претседател Доналд Трамп, а причина за тоа била поканата да свират на неговата инаугурација. 2Cellos добиле повик од новоизбраниот претседател Доналд Трамп, а причина за тоа била поканата д свират на неговата ...

Мексико ќе преговара со Трамп „без страв“

Макфакс - 10.01.2017

Новиот мексикански министер за надворешни работи изјави во понеделникот дека неговата земја без страв ќе преговара со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп кој најави измена, па и раскинување на трговските договори меѓу двете земји.

Politico: Продажбата на империјата Трамп ќе го чини пари, многу пари

Макфакс - 10.01.2017

Критичарите на Доналд Трамп велат дека единствениот начин да ги одвои неговите бизнис интереси од интересот на јавноста е едноставно да излезе од бизнисот во целост, да ги продаде своите компании, а приходите да ги стави во анонимен имот или ...

Прво го исплука Ѓоковиќ, а сега и Доналд Трамп!

Вечер - 10.01.2017

Австралискиот тенисер Ник Кирјос повторно го шокираше светот, откако овој пат го навреди новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп Ова не е прв изпад на Австралијанецот, кој прави се да биде во центарот на вниманието.

Џонсон: Му кажавме на Трамп дека Русија ги хакираше мејловите

Република - 10.01.2017

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Велика Британија на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и на неговата екипа им соопшти дека Русија е способна за различни валкани трикови и дека е одговорна за хакирањето во ...

Овој град сака да именува улица по Доналд Трамп

Фактор - 10.01.2017

Сергеј Бизукин(34) од градот Рјазања од Русија неодамна покрена петиција за преименување на Безбожна улица во улица Доналд Трамп. Безбожната улица е од времето на комунизмот кога религијата била забранета.

Целите на Трамп се неостварливи за една изолирана суперсила

Стандард - 10.01.2017

Заборавете на историските сојузи и непријателства – по инаугурацијата на Доналд Трамп другата недела најсилната земја во светот ќе ги одредува сопствените правила. „Америка на прво место“, сепак почнува многу да личи на „Америка сама“, пишува во ...

"Трамп на Путин ќе му ги даде Крим, Украина и Сирија, во замена за голема услуга"

Точка - 10.01.2017

Доналд Трамп би можел "тивко" да го признае присоединувањето на Крим кон Русија и да ѝ ги остави Украина и Сирија во замена за некои други договори на глобално ниво, тврди "Times". Пофалбите на Трамп за Путин, како и неговите обиди да ја заштити ...

Џонсон пред екипата на Трамп: Русија е способна на валкани работи

Стандард - 10.01.2017

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон изјави дека Велика Британија му рекла на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и на неговиот тим дека Русија е способна да прави многу валкани работи.

Исламската држава пред тотално уништување: Дали Трамп ќе испрати воени сили во Сирија?

Точка - 10.01.2017

Трамп во текот на неговата изборна кампања ветуваше многу работи, а посебно го нагласуваше „брзото уништување“ на најозлогласената терористичка организација на светот – Исламската држава. Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во повеќе ...

Трамп не се шегува со Кина, сака да и ги покаже границите

Lider - 10.01.2017

Именувањето на Питер Наваро за шеф на новооснованиот Национален трговски совет во Белата куќа, делува како уште еден знак дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп не се шегува кога на Кина сака да и ги покаже стопанските и геостратешките ...

Американско разузнавање: Трамп ќе се соочи со зголемен ризик од меѓународни конфликти

Lider - 10.01.2017

Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и отстапување од демократските вредности, предупредува американското разузнавање.

Џонсон: Му кажавме на Трамп дека Русија ги хакираше мејловите

Телевизија Нова - 10.01.2017

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Велика Британија на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и на неговата екипа им соопшти дека Русија е способна за различни валкани трикови и дека е одговорна за хакирањето во ...

Американско разузнавање: Трамп ќе се соочи со зголемен ризик од меѓународни конфликти

Телевизија Нова - 10.01.2017

Владата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се соочи со ризик од меѓународни конфликти и отстапување од демократските вредности, предупредува американското разузнавање.

Обама: Да се посвети повеќе време и ресурси на кибернетската безбедност

Глас на Америка - 09.01.2017

Претседателот на САД додаде дека е важно Конгресот и новоизбраниот претседател Доналд Трамп да обезбедат дека влијанието на Русија во изборите е „минимизирано“ Претседателот Барак Обама кажа дека по заклучокот на американските разузнавачки агенции ...

Трамп предвидува дека Сенатот ќе ги потврди сите номинации

Глас на Америка - 09.01.2017

Првото сослушување во Сенатот за именувањата на новоизбраниот претседател почнува утре, а ќе продолжи и во среда и во четврток Новоизбраниот претседател Доналд Трамп денес изјави дека очекува Сенатот да ги потврди сите негови номинации за идниот ...

Трамп и постави ултиматум и на Toyota

Авто Плус - 09.01.2017

Најголемиот производител на автомобили во светот Toyota ќе треба да плаќа поголеми даноци и такси на своите автомобили, кои ги продаваат на територијата на САД. Ова го објави новиот американски претседател Доналд Трамп во својот блог на Twitter.

Кремљ негира дека стои зад сајбер нападите во САД

Р.С.Европа - 09.01.2017

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска го отфрли извештај на американските разузнавачи кои тврдат дека рускиот претседател Владимир Путин лично наредил хакирање на мејловите за да се влијае на кампањата за избор на претседател на САД.

Ердоган очекува со Трамп да се забрза дијалогот меѓу двете земји

Р.С.Европа - 09.01.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави оти верува дека дијалогот со САД ќе напредува по стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и дека двете земји ќе постигнат консензус за регионалните прашања.

„Путин не е во нашиот тим“: Обама го повика Трамп да им верува на американските разузнавачи (ВИДЕО)

МКД - 09.01.2017

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ги предупреди Американците и својот наследник Доналд Трамп дека Владимир Путин е „противник“ кому никогаш не треба да му се верува повеќе отколку на американската разузнавачка заедница.

Трамп бара „Џенерал моторс“ да не увезува од Мексико без царина

+инфо - 09.01.2017

„Џенерал Моторс“ увезува автомобили од Мексико во САД и тоа без царина. Или нека престанат или нека платат тука голем данок, изјави Трамп. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп му се закани на „Џенерал Моторс“ дека ќе се соочи со ...

Ердоган: Со Трамп очекувам напредок во турско-американските односи

+инфо - 09.01.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави оти верува дека турскиот дијалог со САД ќе напредува по стапувањето на должност на Трамп. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави оти верува дека турскиот дијалог со САД ќе ...

Трамп не се шегува со Кина, сака да и ги покаже границите

А1 On - 09.01.2017

Дојче Веле – Берлин Именувањето на Питер Наваро за шеф на новооснованиот Национален трговски совет во Белата куќа, делува како уште еден знак дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп не се шегува кога на Кина сака да и ги покаже ...

Ердоган: Со Трамп очекувам напредок во турско-американските односи

А1 On - 09.01.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави оти верува дека турскиот дијалог со САД ќе напредува по стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и дека двете земји ќе постигнат консензус за регионалните ...

Ердоган: со Трамп очекувам напредок во труско-американските односи

ТВ21 - 09.01.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави оти верува дека турскиот дијалог со САД ќе напредува по стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и дека двете земји ќе постигнат консензус за регионалните ...

Болдвин повторно го ремети Трамп – овој пат на руски јазик

Таратур - 09.01.2017

Холивудскиот актер Алек Болдвин не престанува да го ремети новиот претседател на САД, Доналд Трамп, со своите сатирични скечеви. Овој пат го „прозва“ Трамп на руски јазик. На Инстаграм Болдвин објави своја фотка на која носи црвена капа, на која со ...

Ердоган: Со Трамп очекувам напредок во турско-американските односи...

Н.Македонија - 09.01.2017

Ердоган: Со Трамп очекувам напредок во турско-американските односи Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави оти верува дека турскиот дијалог со САД ќе напредува по стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател ...

Ердоган: Со Трамп очекувам напредок во турско-американските односи

Сител - 09.01.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави оти верува дека турскиот дијалог со САД ќе напредува по стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и дека двете земји ќе постигнат консензус за регионалните ...

Доналд Трамп се откажа од главното ветување

Канал5 - 09.01.2017

Тимот за транзиција на Доналд Трамп им најави на републиканските лидери во Конгресот дека ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе се финансира од пари од буџетот веќе на почетокот на април - тврдат републикански претставници на американскиот ...

Изненадување! Обама со топли зборови за Трамп по емотивниот разговор меѓу двајцата

Локално - 09.01.2017

“Тој е човек кој мисли и кој не страда од недостаток на доверба во себе”, објасни заминување американскиот претседател Американскиот претседател Барак Обама рече дека имал топли разговори со својот наследник Доналд Трамп, пренесе Франс прес, цитиран ...

Дизајнери во војна кој да ја облече Мелани за инагурацијата на Трамп

Локално - 09.01.2017

Познати имиња се тепаат за престижната понуда Иако барањата на некои познати модни дизајнери, се изјаснија дека не ја сакаат новата прва дама на САД Мелани Трамп да ја носи нивната облека, други нивни колеги поведоа вистинска војна за тоа кој да го ...

The National Interest: Ако Русија навлезе во Украина, како ли ќе реагира Трамп?

Локално - 09.01.2017

Каков избор да се направи, тоа ќе биде непријатно решение. Во својот прв број за нова година големото аналитичко американско списание The National Interest објавува неколку статии за најважните проблеми на националната безбедност, со кои ќе се соочи ...

Ердоган: Со Трамп очекувам напредок во турско-американските односи

Локално - 09.01.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави оти верува дека турскиот дијалог со САД ќе напредува по стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и дека двете земји ќе постигнат консензус за регионалните ...

Times плете заговор: Трамп ќе ja даде Украина на Путин и тоа на послужавник

Локално - 09.01.2017

Новиот претседател на САД подготвува големо помирување со Кремљ, се вели во изданието за Новото помирување на односите. Последниот број на британското списание Times излезе со публикација под наслов “наивно голема зделка”.

Трамп му се закани на „Џенерал Моторс"

Вечер - 09.01.2017

Или нека престанат или нека платат тука голем данок, изјави Трамп. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп му се закани на „Џенерал Моторс" дека ќе се соочи со дополнителни давачки, доколку не престане со производство на „Шевролет Круз" ...

ТРАМП ГО НАПАДНА ТЕРМИНАТОР: Твитер војна на претседателот со Шварценегер

Фактор - 09.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп решил да му се одмазди на славниот актер и поранешен гувернер на Калифорнија Арнолд Шварценегер, па го нападна на Твитер. Тој го критикувал поради рејтингот во ријалити емисијата „Шегрт“, каде ...

Ердоган: Со Трамп очекувам напредок во турско-американските односи

Курир - 09.01.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави оти верува дека турскиот дијалог со САД ќе напредува по стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и дека двете земји ќе постигнат консензус за регионалните ...

Трамп го прифатил заклучокот на американските разузнавачки служби: Русите му помогнале да стане претседател на САД

Точка - 09.01.2017

Наводно Доналд Трамп го прифатил заклучокот на американските разузнавачки служби дека Русија стои зад хакирањето на серверите на Демократите и така всушност добил предност на претседателските избори.

Моментот кога непријателите на Трамп си ја "продадоа душата"

Оff.net - 09.01.2017

Пред помалку од 10 месеци спротивставувањето на Доналд Трамп беше еден од најблагодарните и патриотски потези што еден републиканец може да ги направи. И во тоа време голем број високопласирани републиканци не му премолчеа на кандидатот.

Како дигиталните баталјони на Путин го менуваат светот?

Стандард - 09.01.2017

Може ли да им се верува на американските тајни служби? Нивниот иден врховен раководител како да не е подготвен да го прави тоа, како што покажуваат неговите кратки изјави на Твитер. Првите извештаи кои ЦИА, НСА и останатите служби му ги дадоа на ...

Медиум: Трамп на Путин ќе му ја принесе Украина на тацна

Руска реч - 09.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и Владимир Путин можат да склучат голем договор кој нема да биде ограничен само на Сирија, пишува „Тајмс“. Како што се истакнува во статијата, според тој договор, „тивко“ ќе биде признаена ...

Десет личности кои ќе ја одбележат Европа во 2017 година

Lider - 09.01.2017

Меѓу 10-те луѓе кои најмногу ќе влијаат на Европската унија во 2017 година, во која ЕУ се соочува со предизвици на сите фронтови, се новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, претседателот на Русија, Владимир Путин, но и „човекот во црно кој ...

Трамп му се закани на „Џенерал Моторс”

Lider - 09.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп му се закани на „Џенерал Моторс“ дека ќе се соочи со дополнителни давачки, доколку не престане со производство на „Шевролет Круз“ во Мексико.