TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лесно е да си патриот во криза

Капитал - 13.06.2014

Српските пазарни инспектори минатата недела запленуваа производи на Макпрогрес, најголемиот македонски извозник на кондиторски производи и Европа, кои овие ги извезуваат во Србија.

Kако оригиналот станува фалсификат по две децении

Дневник - 11.06.2014

„Негро“ на „Пионир“ или „бонбон ноар“ на „Европа“. „Медени срца“ од српски производител или „медењаци“ од македонски. За гурманите разликата е огромна.

„Европа“ ќе го тужи „Пионир“

Дневник - 10.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето стока и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“ АД - Скопје се целосно неосновани и неиздржани, велат од компанијата и најавуваат тужба.

По „фалсификуваните“ македонски производи се трага низ цела Србија!

МРТ - 10.06.2014

По Бон бон Нуар се трага низ цела Србија. Таму се запленува се за што се смета дека е копија на производите на Пионир. Ресорното министерство им наложило на инспекциските служби да ја одземат стоката ...

Губењето пазарна позиција причина за напад врз македонските кондиторски компании во Србија

Таратур - 10.06.2014

Во последниве денови во медиумите во Србија се пласираше информација околу запленување на наводни фалсификувани производи кои ги произведуваат кондиторските фабрики Европа Скопје и Макпрогрес Виница.

Европа и Винчини ќе го тужат српски Пионир

Сител - 10.06.2014

Европа и Винчини ќе го тужат српски Пионир за обвинувањата за фалсификат. Велат дека вистинската причина е цената и квалитетот на производите кои минатата недела со ображложение дека се плагијат беа ...

„Европа“ ќе го тужи „Пионир“ за неосновани обвинувања

Н.Македонија - 10.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето стока и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“ се целосно неосновани и неиздржани, велат од македонската компанија чии производи деновиве се ...

„Европа АД“ – Скопје ќе ја тужи српската компанија „Пионир“

Фокус - 09.06.2014

Фабриката за слатки „Европа“, чии производи деновиве беа мета на српската инспекција, откако тамошната фабрика „Пионир“ ја обвини за фалсификат, денеска ги демантираше обвинувањата, најавувајќи тужба.

„Европа“ и „Макпрогрес“ ги отфлаат обвинувањата од „Пионир“

Утрински - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето на стоката и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“, генералната директорка на македонската компанија Савка Димитрова ги оцени како целосно ...

„Европа" ќе го тужи српски „Пионир"

Вест - 09.06.2014

Фабриката за чоколади и кондиторски производи „Европа" од Скопје ќе поднесе тужба против српската компанија „Пионир" и инспекциските служби кои наложиле запленувањето на македонските бонбони „бонбон ...

„Европа“ негира плагијат и ќе го тужи суботички „Пионир“

Телма - 09.06.2014

Скопската фабрика за чоколади, вафли и бомбони „Европа“ ќе го тужи спрскиот производител „Пионир“ од „Суботица“ поради неосновани обвинувања за направен фалсификат.

„Европа“ најави тужби за српски “Пионир - Суботица“

24 Вести - 09.06.2014

Македонските компании Европа и Макпрогрес со жестоки реакции откако по еден нивни бренд беше запленет во Србија. Од Европа велат -бонбоните не се плагијат и најавија тужби против српската компанија ...

„Eвропа“: „Bонбоните не се плагијат“

Алсат-М - 09.06.2014

Српската фирма за слатки Пионир од Суботица ја обвинува компанијата Европа од Скопје дека им ги копирала познатите негро-бонбони. Тамошната инспекција уште во петокот ги запленила сите количини на ...

Европа Скопје ќе ги тужи Србија и Пионир

Капитал - 09.06.2014

Освен Макпрогрес од страна на српските власти, со реакција се огласи и втората засегната македонска компанија. Европа Скопје, чии производи беа отстранети од српскиот пазар од српските инспекциски ...

„Европа“ и „Макпрогрес“ со контратужби против „Пионир“

Нова ТВ - 09.06.2014

фото: Утрински весник Поднесената пријава, запленувањето на стоката и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“, генералната директорка на македонската компанија Савка Димитрова ги ...

„Европа АД“ - Скопје ќе го тужи „Пионир“ за неоснованите обвинувања за фалсификат

Inpress - 09.06.2014

Скопје, 9. јуни 2014 (ИНПРЕС) Поднесената пријава, запленувањето роба и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“ АД - Скопје се целосно неосновани и неиздржани, велат од ...

Стопанската комора го следи случајот на „Европа“ и „Макпрогрес“ во Србија

А1 On - 09.06.2014

Стопанската комора на Македонија ќе се заложи за целосно решавања на случајот со обвинувањата за повреда на трговските марки на српката „Пионир“ од страна на „Европа“ за производот „Бонбон ноар“ и за ...

„Европа“ ги отфла обвинувањата од „Пионир“

А1 On - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето на стоката и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“, генералната директорка на македонската компанија Савка Димитрова ги оцени како целосно ...

- „Bonbon Noire“ не е копија на „Negro“ - „Европа“ најави тужба за „Пионир“

Алфа - 09.06.2014

Бонбоните на кондиторскиот гигант Европа не се копија на српските Негро на производителот Пионир - ова е реакцијата на скопската фабрика по повлекувањето на нивните бонбони од српскиот пазар.

ДИМИТРОВА: Ќе ги тужиме „Пионир“ за обвинувањата за фалсификат

Телеграф - 09.06.2014

Директорката на скопската фабрика „Европа“, Савка Димитрова, реагира на запленувањето на нивните производи во Србија и на обвинувањата дека се фалсификат Скопската фабрика за чоколади, вафли и ...

„Европа“: Српските инспектори штитат приватен бизнис

МРТ - 09.06.2014

Македонската кондиторска компанија „Европа“ ќе го тужи српски „Пионир“ за неосновани обвинувања, дека копира нивен производ. Менамџентот тврди дека инспекциските служби во Србија штитат приватен ...

„Европа“ и „Макпрогрес“ најавија контратужби против „Пионир“

+инфо - 09.06.2014

Фабриките за слатки „Европа“ и „Макпрогрес“ чии производи деновиве беа на мета на српската инспекција, откако српската фабрика „Пионир“ ги обвини за фалсификат, денеска ги демантираа обвинувањата ...

„Европа АД“ - Скопје ќе го тужи „Пионир“ за неоснованите обвинувања за фалсификат

Курир - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето роба и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“ АД - Скопје се целосно неосновани и неиздржани, велат од македонската компанија чии производи ...

СКМ ќе се заложи за решавање на случајот на „Европа“ и „Макпрогрес“ на српскиот пазар

МРТ - 09.06.2014

Стопанската комора на Македонија ќе се заложи за целосно решавања на случајот со обвинувањата за повреда на трговските марки на српката „Пионир“ од страна на „Европа“ за производот „Бонбон ноар“ и за ...

СТОПАНСКА КОМОРА: Го следиме случајот на „Европа“ и „Макпрогрес“ во Србија

Телеграф - 09.06.2014

Стопанската комора на Македонија, во рамките на својата деловна соработка со Стопанската комора на Србија, ќе се заложи за целосно решавање на овие случаи во најкраток можен рок, во легално ...

„Европа АД“ - Скопје ќе го тужи српски „Пионир“

Макфакс - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето роба и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир" кон „Европа" АД - Скопје се целосно неосновани и неиздржани, велат од македонската компанија чии производи ...

„Макрпогрес“: Обвинувањата oд „Пионир“ се тенденциозни

А1 On - 09.06.2014

„Макрпогрес“ го оценува обвинувањето за фалсификат на производи во Србија како тенденциозен акт од страна на српската пазарна инспекција која без основа се става во заштита на пазарот на домашниот ...

МАКПРОГРЕС: Обвинувањата на „Пионир“ се тенденциозни

Телеграф - 09.06.2014

Постојат доволно елементи со кои графичкото решение на амбалажата на производот на „Винчини“ се разликува од она на „Пионир“ - Србија, велат од „Макпрогрес“ „Макпрогрес“ го оценува обвинувањето за ...

Макпрогрес: Обвинувањата на српската пазарна инспекција и Пионир се тенденциозни!

Капитал - 09.06.2014

Макпрогрес го оценува обвинувањето за фалсификат на производи во Србија како тенденциозен акт од страна на српската пазарна инспекција која без основа се става во заштита на пазарот на домашниот ...

Стопанска комора: Ќе се заложиме за решавање на случаите на „Европа“ и на „Макпрогрес“ во Србија

Нетпрес - 09.06.2014

Стопанската комора на Македонија ќе се заложи за целосно решавања на случајот со обвинувањата за повреда на трговските марки на српката „Пионир“ од страна на „Европа“ за производот „Бонбон ноар“ и за ...

„Европа АД“ - Скопје ќе го тужи „Пионир“

Press24 - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето роба и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“ АД - Скопје се целосно неосновани и неиздржани, велат од македонската компанија чии производи ...

„Европа“ најави тужба против српски „Пионир“

Нетпрес - 09.06.2014

Фабриката за чоколади и кондиторски производи „Европа” од Скопје ќе поднесе тужба против српската компанија „Пионир” и инспекциските служби кои наложиле запленувањето на македонските бонбони „бонбон ...

Сава Димитрова:„Европа“ никогаш не правела плагијати и фалсификати!

Република - 09.06.2014

Фабриката за чоколади и кондиторски производи „Европа” од Скопје ќе поднесе тужба против српската компанија „Пионир” и инспекциските служби кои наложиле запленувањето на македонските бонбони „бонбон ...

„Европа” ќе го тужи српски „Пионир” заради неоснова заплена на производи

Либертас - 09.06.2014

Фабриката за чоколади и кондиторски производи „Европа” од Скопје ќе поднесе тужба против српската компанија „Пионир” и инспекциските служби кои наложиле запленување на македонските бонбони „бонбон ...

„Европа“ и „Макпрогрес“ најавија контратужби против „Пионир“

Република - 09.06.2014

Фабриките за слатки „Европа“ и „Макпрогрес“ чии производи деновиве беа на мета на српската инспекција, откако српската фабрика „Пионир“ ги обвини за фалсификат, денеска ги демантираа обвинувањата ...

“Европа” ќе го тужи “Пионир”

Локално - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето роба и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“ АД – Скопје се целосно неосновани и неиздржани,-информираат од компанијата.

„Европа АД“ – Скопје ќе го тужи „Пионир“ за неоснованите обвинувања за фалсификат

еМагазин - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето роба и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“ АД – Скопје се целосно неосновани и неиздржани, велат од македонската компанија чии производи ...

Македонските компании возвраќаат: Тужба за „Пионир“ за нарушен углед

Фактор - 09.06.2014

Кондиторската индустрија „Европа“ на суд ќе бара надомест за нанесена материјална штета и нарушен углед во спор против српскиот конкурент „Пионир“, кој ја обвини македонската фирма за плагијат на ...

Македонските производи не се фалсификат, кондиторите најавуваат тужби за Пионир!

Вечер Прес - 09.06.2014

Обвинувањата од страна на српската компанија "Пионир" и на српските инспекциски служби и запленувањето на производите на македонските кондиторски компании "Европа" и "Макпрогрес" поради наводна ...

„Европа АД“ - Скопје ќе го тужи „Пионир“ за неоснованите обвинувања за фалсификат

Канал 77 - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето роба и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“ АД - Скопје се целосно неосновани и неиздржани, велат од македонската компанија чии производи ...

Губењето пазарна позиција причина за напад врз македонските кондиторски компании во Србија

еМагазин - 09.06.2014

Пазарната инспекција на Република Србија нареди ставање вон промет на дел од производите на кондиторските фабрики Европа Скопје и Макпрогрес Виница по барање на Српската компанија Пионир од Суботица.

„Макпрогрес“: Обвинувањата oд „Пионир“ се тенденциозни

Бриф - 09.06.2014

„Макпрогрес“ го оценува обвинувањето за фалсификат на производи во Србија како тенденциозен акт од страна на српската пазарна инспекција која без основа се става во заштита на пазарот на домашниот ...

Стопанската комора го следи сучајот на „Европа“ и „Макпрогрес“ во Србија

Денешен - 09.06.2014

Стопанската комора на Македонија ќе се заложи за целосно решавања на случајот со обвинувањата за повреда на трговските марки на српката „Пионир“ од страна на „Европа“ за производот „Бонбон ноар“ и за ...

Стопанска комора: Ќе се заложиме за решавање на случаите на "Европа" и на "Макпрогрес" во Србија

Точка - 09.06.2014

Стопанската комора на Македонија ќе се заложи за целосно решавања на случајот со обвинувањата за повреда на трговските марки на српката "Пионир" од страна на "Европа" за производот "Бонбон ноар" и за ...

"Европа" најави тужба против српски "Пионир"

Точка - 09.06.2014

Фабриката за чоколади и кондиторски производи "Европа" од Скопје ќе поднесе тужба против српската компанија "Пионир" и инспекциските служби кои наложиле запленувањето на македонските бонбони "бонбон ...

„Европа“ ги отфла обвинувањата од „Пионир“

Денар - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето на стоката и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“, генералната директорка на македонската компанија Савка Димитрова ги оцени како целосно ...

„Макпрогрес“: Обвинувањата oд „Пионир“ се тенденциозни

Lider - 09.06.2014

„Макпрогрес“ го оценува обвинувањето за фалсификат на производи во Србија како тенденциозен акт од страна на српската пазарна инспекција која без основа се става во заштита на пазарот на домашниот ...

„Европа“ ги отфла обвинувањата од „Пионир“

Lider - 09.06.2014

Поднесената пријава, запленувањето на стоката и обвинувањата за фалсификат насочени од „Пионир“ кон „Европа“, генералната директорка на македонската компанија Савка Димитрова ги оцени како целосно ...

СКМ го следи сучајот на „Европа“ и „Макпрогрес“ во Србија

Lider - 09.06.2014

Стопанската комора на Македонија ќе се заложи за целосно решавања на случајот со обвинувањата за повреда на трговските марки на српката „Пионир“ од страна на „Европа“ за производот „Бонбон ноар“ и за ...

Стопанската комора го следи сучајот на „Европа“ и „Макпрогрес“ во Србија

Денар - 09.06.2014

Стопанската комора на Македонија ќе се заложи за целосно решавања на случајот со обвинувањата за повреда на трговските марки на српката „Пионир“ од страна на „Европа“ за производот „Бонбон ноар“ и за ...

„Макрпогрес“: Обвинувањата oд „Пионир“ се тенденциозни

Денар - 09.06.2014

„Макрпогрес“ го оценува обвинувањето за фалсификат на производи во Србија како тенденциозен акт од страна на српската пазарна инспекција која без основа се става во заштита на пазарот на домашниот ...