TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се стеснува кругот околу злсторниците од власта!

Либертас - 27.02.2016

Се трудам да го задржам верувањето во добрите намери на меѓународната заедница во македонцките работи. Особено затоа што знам дека многу често добрите намери влегуваат во фантастични комбинации со катастрофалните резултати.

Регулацијата на медиумите во сенка на изборниот датум

Утрински - 25.02.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изјави дека медиумите не се услов за одржување избори на 5 јуни, СДСМ бара итно да продолжат активностите за регулација на медиумскиот простор Наум Котевски Се релативизира ли значењето на реформата во ...

Ахмети со писмo му се заблагодари на Бејли

Дневник - 25.02.2016

За надминувањето на политичката криза, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера со писмо му се заблагодари на американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли, како и на соработниците на Бејли од Стејт департментот.

Ахмети му се заблагодари на амбасадорот Бејли за улогата во решавање на кризата

Нова ТВ - 25.02.2016

Ден по гласањето во Собранието на Република Македонија во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, лидерот на ДУИ Али Ахмети испратил писмо до американскиот амбасадор Џес Бејли и неговите соработници од Стејт ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Алсат-М - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Канал5 - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џеф Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Дневник - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече амбасадорот на САД Џес Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Бејли - Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Утрински - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од Договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Бејли: Медиумите на работна маса пред и по изборите

Алсат-М - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Писмо со благодарност од Ахмети до амбасадорот Бејли

Канал5 - 24.02.2016

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во името на партијата, ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, до американскиот амбасадор Џес ...

Бејли: Многу е важно како новинарите ќе ги покријат изборите

Вест - 24.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли, на отворањето на изложбата "Американскиот Црвен крст во Македонија за време на Првата светска војна", истакна дека реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од итните европски реформи.

Писмо со благодарност од Ахмети до амбасадорот Бејли

Телма - 24.02.2016

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во името на партијата, ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, до американскиот амбасадор Џес ...

Писмо со благодарност од Ахмети до амбасадорот Бејли

Утрински - 24.02.2016

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во името на партијата, ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, до американскиот амбасадор Џес ...

(ФОТО) Бејли - Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Утрински - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Сите партии да вложат напор за фер избори на 5 јуни, медиумите да демонстрираат професионално известување

24 Вести - 24.02.2016

Сите партии ја имаат одговорноста на 5-ти јуни да се организираат фер и демократски избори, и секоја од нив треба да направи напор истото да се реализира - порача американскиот амбасадор Џес Бејли по одлуката на Собранието Македонија на избори да не ...

ЕУ и САД бараат реформи во медиумите

Фокус - 24.02.2016

Еврокомесарот Хан и американскиот амбасадор Бејли ја истакнаа важноста на медиумите не само за престојните избори, туку за целото општество. Сите партии мора целосно да се ангажираат, да помогнат да се подготват кредибилни избори, порача ...

СДСМ: Избори без пречистен Избирачки список и регулација на медиумите не се можни

Телма - 24.02.2016

Избори без пречистен Избирачки список и регулација на медиумската сфера не се можни бидејќи нема да бидат исполнети предусловите за фер и демократски процес, тоа е ставот на СДСМ од кој не отстапува и по вчерашната разврска во однос на Договорот од ...

ЕУ и САД задоволни од одлуката- преговорите за медиумите продолжуваат

Телма - 24.02.2016

Меѓународната заедница е задоволна од одлуката за одложување на изборите на 5 јуни, но порачува дека Договорот од Пржино мора да се спроведе за да може овие избори да бидат фер, слободни и веродостојни.

САД имаат партнер во мене и во ДУИ, изборните реформи мора да продолжат

Дневник - 24.02.2016

Ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, реши во негово и во име на партијата на сите нас од ...

Американскиот амбасадор Џес Бејли со двосмислена изјава?!

ТВ21 - 24.02.2016

Изјавата на амбасадорот на САД, Џес Бејли, по одлуката да не се распушти собранието, поттикна реакции во јавноста. Амбасадорот Бејли рече дека реформите во медиумите зависат од самите новинари, односно дали тие ќе известуваат избалансирано.

И по одлагањето за 5 јуни, СДСМ не гарантира дека ќе оди на избори

Дневник - 24.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и по одлуката во Собранието да се одложат изборите за 5 јуни, постигната по интензивни и напорни разговори со меѓународните претставници, излегоа со спротивни толкувања што е договорено.

Бејли: Медиумите не се клучни само за изборите, туку тоа е во интерес на целото општество

Телма - 24.02.2016

„Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза“, изјави американскиот амбасадорот Џес Бејли рано утрово откако ...

Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Дневник - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Изборите на 5 јуни можат да бидат кредибилни

ТВ21 - 24.02.2016

„Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза“, изјави американскиот амбасадорот Џес Бејли откако политичките ...

Бејли: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

+инфо - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли на отворањето на изложбата Американскиот Црвен крст во Македонија за време на Првата светска војна.

Отворена изложбата „Американскиот Црвен крст во Македонија за време на Првата светска војна“

Сител - 24.02.2016

Во воениот музеј во Скопје денеска беше отворена изложбата „Американскиот Црвен крст во Македонија за време на Првата светска војна“. Министерот за одбрана Зоран Јолевски, кој заедно со амбасадорот на САД во земјава Џес Бејли ја отвори изложбата, ...

ЏЕС БЕЈЛИ: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Телеграф - 24.02.2016

„Сите партии треба да учествуваат на изборите“, изјави американскиот амбасадор Бејли по синоќешното одлагање на изборите на 5 јуни Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја ...

Писмо од Ахмети до Бејли: САД имаат искрен партнер во мене и во моите соработници

А1 On - 24.02.2016

„Ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, амбасадоре Бејли, решив во име на сите нас од Демократската унија за интеграција да ви ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни – реформите во медиумите приоритет

Капитал - 24.02.2016

„Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза“, изјави амбасадорот на САД, Џес Бејли.

Ховит на Твитер: Mедиумите сѐ уште се дел од изборниот процес

Макфакс - 24.02.2016

По гласањето во Собранието за одложување на распуштањето на Собранието, при што не гласаа пратениците на СДСМ, европратеникот Ричард Ховит на Твитер напиша: „Жалиме за пропуштената можност да се најде консензус помеѓу сите партии“.

Бејли: Изборите на 5. јуни може да бидат кредибилни

А1 On - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Изборите на 5-ти јуни може да бидат кредибилни, сите партии да партиципираат во процесот

Курир - 24.02.2016

– Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Од новинарите ќе зависи какви ќе бидат медиумите во изборите

Нова ТВ - 24.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли кој вечерва одржа прес конференција во просториите на Делегацијата на ЕУ заедно со европратениците рече дека очекува сите партии да преземат одговорност за да се создадат услови за фер и демократски избори на 5 јуни.

Бејли: Веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Нетпрес - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

БЕЈЛИ: Новинарите сами можат да одиграат значајна улога во изборите

Телеграф - 24.02.2016

Добра вест е тоа што е постигнат договор изборите да се одржат на 5 јуни и ако сите работат посветено и играат по правилата, изборите можат да бидат кредибилни, рече Бејли Медиумите остануваат високо на листата на приоритети, но конкретни преговори ...

Бејли: Изборите на 5 јуни можат да бидат кредибилни

Р.С.Европа - 24.02.2016

„Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза“, изјави американскиот амбасадорот Џес Бејли откако политичките ...

Бејли: Медиумите и новинарите за време на изборите треба да го следат Етичкиот кодекс

МКД - 24.02.2016

Очекувам сите партии да преземат одговорност за да се создадат услови за фер и демократски избори на 5 јуни, изјави рано утрово амбасадорот на САД Џес Бејли во просториите на канцеларијата на ЕУ заедно со европратениците.

Бејли: Медиумите сами ќе решаваат како ќе известуваат за изборите

+инфо - 24.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли кој вечерва одржа прес конференција во просториите на Делегацијата на ЕУ заедно со европратениците рече дека очекува сите партии да преземат одговорност за да се создадат услови за фер и демократски избори на 5 јуни.

Бејли: Сите партии имаат одговорност за фер избори

МРТ - 24.02.2016

Американскиот амбасадор, Џес Бејли истакна дека сите партии ја имаат одговорноста на 5-ти јуни да се организираат фер и демократски избори... Со изјава по полноќ излезе и американскиот амбасадор Џес Бејли придружуван од тројцата европратеници кои ...

Бејли: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Сител - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Алфа - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Ахмети му пиша на Бејли: САД имаат искрен партнер во мене

+инфо - 24.02.2016

Амбасадоре Бејли, ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, решив во име на сите нас од Демократската унија за интеграција да ви ...

Гаранции за 4 услови добил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски

Сител - 24.02.2016

Медиумите веќе не се услов за одржување на изборите. Нема да има ни преговори на работните групи за законот за медиуми – ваква гаранција добил вчера претседателот на ВМРО - ДПМНЕ Никола Груевски од американскиот амбасадор Џес Бејли.

Бејли: Изборите на 5. јуни може да бидат кредибилни

Репортер - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Писмо со благодарност од Ахмети до амбасадорот Бејли

Репортер - 24.02.2016

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во името на партијата, ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, до американскиот амбасадор Џес ...

Ахмети до Бејли: Ќе продолжиме со придонесот кон суштинските реформи од договорот

МКД - 24.02.2016

Ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, решив во име на сите нас од ДУИ да ви се обратам на Вас и вашите соработници од Стејт ...

Ахмети до Бејли: САД имаат партнер во мене и во ДУИ

Макфакс - 24.02.2016

Лидерoт на ДУИ, Али Ахмети му испрати писмо на Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли за да му се заблагодари јавно за како што вели, нивниот придонес во надминување на политичката криза во земјата преку одржување на демократски и слободни ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Сител - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

БЕЈЛИ: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Телеграф - 24.02.2016

Кодексот за етичко известување навистина ќе направи разлика во однос на тоа граѓаните на Македонија да ги слушнат сите мислења и да бидат целосно информирани и да го направат изборот за време на изборите, додава американскиот амбасадор Џес Бејли ...

Бејли: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Репортер - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Бејли - Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Р.С.Европа - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од итните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли, потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнувањето договор за одложување на ...

Отворена изложбата „Американскиот Црвен крст во Македонија за време на Првата светска војна“

А1 On - 24.02.2016

Во воениот музеј во Скопје денеска беше отворена изложбата „Американскиот Црвен крст во Македонија за време на Првата светска војна“. Министерот за одбрана Зоран Јолевски, кој заедно со амбасадорот на САД во земјава Џес Бејли ја отвори изложбата, ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

еМагазин - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли порача: Медиумите сами ќе решаваат како ќе известуваат за изборите

Вечер Прес - 24.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли на синоќешната прес-конференција која ја одржа во просториите на Делегацијата на ЕУ заедно со европратениците рече дека очекува сите партии да преземат одговорност за да се создадат услови за фер и демократски избори на ...

Бејли призна: новинарите на МАН се во право

Вечер Прес - 24.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли кој вечерва одржа прес конференција во просториите на Делегацијата на ЕУ заедно со европратениците рече дека очекува сите партии да преземат одговорност за да се создадат услови за фер и демократски избори на 5 јуни.

Бејли: Сите партии треба да учествуваат во изборниот проце

Република - 24.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли по вчерашната одлука изборите да се пролонгираат за 5 јуни го поздрави постигнувањето на решението и одговарајќи на новинарското прашање Што ако некоја од политичките партии ги бојкотира изборите на 5 јуни? рече: Верувам ...

Бејли порача: Медиумите сами ќе решаваат како ќе известуваат за изборите

Република - 24.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли на синоќешната прес-конференција која ја одржа во просториите на Делегацијата на ЕУ заедно со европратениците рече дека очекува сите партии да преземат одговорност за да се создадат услови за фер и демократски избори на ...

Меѓународната заедница бара медиумски реформи за фер избори

Фактор - 24.02.2016

Mеѓународната заедница го поздрави постигнатиот договор со кој предвремените парламентарни избори се одложија за 5-ти јуни, но укажуваат дека останатите реформите мора да се спроведат. Американскиот амбасадор Џес Бејли рече дека ако сите работат ...

Бејли: Заев со песна ќе оди на избори

Република - 24.02.2016

Американскиот амбасадор на прес-конференција пред седиштето на СДСМ соопшти дека, конечно, по сите перипетии и разногласија, Зоран Заев се согласи да оди на избори. Бејли со познатата сценографија од ЕУ-амбасадорските статисти зад себе, со гордост ...

Бејли ги одложи и изборите во Сирија

Република - 24.02.2016

Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли ги одложи изборите во Сирија. Оваа интервенција на дипломатската мисија на САД во Македонија е во соработка со сиријската амбасада на САД, откако вчера проструи информацијата дека според проценката на ...

Отворена изложбата „Американскиот Црвен крст во Македонија за време на Првата светска војна“.

Денешен - 24.02.2016

Во воениот музеј во Скопје денеска беше отворена изложбата „Американскиот Црвен крст во Македонија за време на Првата светска војна“. Министерот за одбрана Зоран Јолевски, кој заедно со амбасадорот на САД во земјава Џес Бејли ја отвори изложбата, ...

Бејли: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Пулс24 - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат веродостојни

Република - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Писмо со благодарност од Ахмети до амбасадорот Бејли

Локално - 24.02.2016

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во името на партијата, ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, до американскиот амбасадор Џес ...

Бејли: Веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Точка - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Изборите на 5 јуни можат да бидат кредибилни

МК News - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза“, изјави американскиот амбасадорот Џес Бејли откако политичките ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни, ама останува важноста на медиумите!

Локално - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Локално - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џеф Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Писмо со благодарност од Aхмети до Бејли: САД имаат искрен партнер во мене

Либертас - 24.02.2016

Амбасадоре Бејли, ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, решив во име на сите нас од Демократската унија за интеграција да ви ...

Медиумите веќе не се услов за одржување на изборите!

Вечер Прес - 24.02.2016

Американскиот амбасадор и синоќа го потврди ветувањето. Составот на Агенцијата за медиуми останува ист и нема да се менува законот за медиуми, новинарите се тие кои ќе одлучат како ќе информираат за изборите, следејќи го Етичкиот кодекс кои самите ...

Според САД сите партии треба да учествуваат на изборите на 5 јуни

Вечер Прес - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Денешен - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Либертас - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Бејли: Сите партии да вложат напор за фер избори на 5 јуни, реформите во медиумите остануваат многу важни

Либертас - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред кон надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Бејли: Реформите во медиумите на маса и пред и по изборите

Lider - 24.02.2016

Реформите во медиумите се дел од договорот од Пржино и дел од ургентните европски реформи за Македонија, рече денеска амбасадорот на САД Џес Бејли потсетувајќи на заедничката изјава од синоќа на САД и ЕУ по постигнатиот резултат, како што наведе, по ...

Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Идивиди - 24.02.2016

Скопје, 24 февруари 2016 (МИА) - Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли ...

Бејли: Изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни

Lider - 24.02.2016

Ако секој работи напорно и игра според правилата, веруваме дека изборите на 5 јуни може да бидат кредибилни и да ја придвижат Македонија напред во надминување на политичката криза, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли откако политичките партии ...

Писмо со благодарност од Ахмети до амбасадорот Бејли

Lider - 24.02.2016

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во името на партијата, ден по постигнувањето на компромисoт и гласањето во Собранието на Република Македонија, во согласност со проценката на меѓународната заедница од минатата недела, до американскиот амбасадор Џес ...

Бејли го напушти седиштето на ВМРО - ДПМНЕ- дојдоа Јанкуловска и Милошоски

Телма - 23.02.2016

Американскиот амбасарод Џес Бејли го напушти седиштето на ВМРО - ДПМНЕ од подземната гаража и како што јавува, репортерот на Телма Миомир Серафиновиќ тој не дал изјава за медиумите. Кратко по тоа во зградата на ВМРО - ДПМНЕ пристигнал пратеникот ...

Бејли замина од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пристигнаа Јанкулоска и Милошоски

Алсат-М - 23.02.2016

Сè уште не се знае кога и дали ќе има седница на парламентот до вечерва на полноќ кога стапува во сила распуштањето на Собранието изгласано минатиот месец. Засега сите варијанти се во игра - од седница за поништување на одлуката за распуштање до ...

Нема услови за избори на 24 април, 5 јуни е можен датум

Дневник - 23.02.2016

Не се до крај исполнети условите за избори на 24 април, а 5 јуни е можен датум за избори . Ова се главните делови од мислењето на амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав, за прашањето дали се исполнети условите за одржување избори во ...

Македонија во опасна фаза

А1 On - 23.02.2016

Секој вкопан во сопствените ровови. Лидерите на Пржинската четворка остануваат на своите ставови, иако вечер на полноќ Собранието трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24. април.

ЕКСПЕРТИ РЕАГИРААТ: Амбасадорите да не се мешаат и да не заземаат страна

Телеграф - 23.02.2016

Ставот на познавачите е дека во услови на слаба опозиција, меѓународната заедница, всушност почнала да ја игра улогата на опозиција во Македонија и дека кај мнозинството граѓани се зголемува незадоволството од таквото однесување Однесувањето на ...

Ретро глам – рок колекција на Барбери за есен 2016

Fashionel - 23.02.2016

Првиот човек на единствените Барбери, Кристофер Бејли секогаш има одличен слух за новите британски музички надежи, па така овој пат го одбра прекрасниот Jake Bugg да ги забавува гостите на неговата ревија во рамки на лондонската модна недела.

Пачворк, светки и војнички палта кај „Барбери“

Stylist - 23.02.2016

„Ова не беше тематска колекција, туку збир на сè што ми се допаѓа“ објасни Кристофер Бејли по ревијата на „Барбери“ за есен-зима 2016/17 на Лондонската модна недела. А според виденото Бејли сака печворк, разно извезени светки, металик жакард, ...

Џес Бејли: Одлуките за одредување на датуми за избори е секогаш одговорност на Собранието

Глас на Америка - 23.02.2016

Интервју со Амбасадорот на САД во Македонија за последните случувања во земјата Глас на Америка: Извештајот на САД и ЕУ беше оквалификуван како политички од страна на владеачката ВМРО-ДПМНЕ.

Бејли дојде во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 23.02.2016

Американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли предмалку влезе во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје, каде најверојатно ќе се сретне со лидерот на владејачката партија Никола Груевски.

Џес Бејли пристигна во седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 23.02.2016

Во седиштето на ВМРО ДПНЕ вечерва (вторник) околу 19 часот пристигна американскиот амбасадор Џес Бејли. Не е познато со кого ќе се сретне, а не се знае ниту дали европратениците биле примени од некого во владејачката партија.

Бејли во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 23.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли е во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ но неизвесно е со кого ќе се сретне бидејќи веќе 5 дена Никола Груевски го нема во јавноста. Вајгл, Ховит и Кукан се на средба со делегација на ...

Бејли за Гласот на Америка: Ако се работи напорно, би можело да има избори и на 5 јуни

+инфо - 23.02.2016

И доколку Собранието се распушти на 24 февруари, ќе биде предоцна да се обезбеди дополнително време, неопходно за да се обезбеди веродостоен Избирачки список. Некои може да тврдат дека можно е да се најде пократок пат за да се прочисти Избирачкиот ...

Преговорите се уште траат… Собраниска седница дури после 22 часот.

Капитал - 23.02.2016

Тројцата европратеници плус американскиот амбасадор Џес Бејли веќе неколку часа се наоѓаат во партискиот штаб на ВМРО ДПМНЕ. Помалку од четири часа пред истекнувањето на официјалниот рок за распуштање на Собранието се уште не се знае ставот на ...

„Македонски манифест“: Македонија е соочена со политички терор чија крајна цел е суспендирање на државата

Нетпрес - 23.02.2016

Граѓанската иницијатива Македонски манифест, преку соопштение се огласија за моменталната политичка ситуација во земјава, Соопштението во го пренесуваме интегрално: До народот на Република Македонија, политичките партии и американскиот амбасадор Џес ...

Бејли си замина од ВМРО-ДПМНЕ, дојде Јанкулоска (ФОТО)

+инфо - 23.02.2016

Собраниската седница на која ќе се отповика одлуката за распуштање на парламентот заради одржување на изборите на 24 април се шпекулира дека ќе се одржи во 23.30 часот. Но, таа информација засега не е потврдена ниту од партиите ниту од Собранието.

Бејли во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 23.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли е во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ но неизвесно е со кого ќе се сретне бидејќи веќе 5 дена Никола Груевски го нема во јавноста. Вајгл, Ховит и Кукан се на средба со делегација на ...

Бејли замина, Јанкулоска пристигна во седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 23.02.2016

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, по поминати повеќе од два часа го напушти седиштето на ВМРО ДПМНЕ. Веднаш по него пристигна поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која што е и член на Извршниот комитет на партијата.

Заврши средбата на европратениците и Бејли со ВМРО-ДПМНЕ, неизвесно што со изборите

Репортер - 23.02.2016

Заврши средбата на тројката европартеници Вајгел, Кукан и Ховит во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ. Никој од нив не даде изјава за медиумите, само беше најавено заедничко соопштение, пренесува Телма.

Македонија е во алертна или опасна фаза

Репортер - 23.02.2016

Секој вкопан во сопствените ровови. Лидерите на Пржинската четворка остануваат на своите ставови, иако вечер на полноќ Собранието трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24. април.

Бејли: Не гледаме причина зошто не може да се организираат кредибилни избори на 5 јуни

А1 On - 23.02.2016

Интервју со Амбасадорот на САД во Македонија за последните случувања во земјата за Гласот на Америка : Глас на Америка: Извештајот на САД и ЕУ беше оквалификуван како политички од страна на владеачката ВМРО-ДПМНЕ.

Џес Бејли: Одлуките за одредување на датуми за избори е секогаш одговорност на Собранието

Репортер - 23.02.2016

Интервју со Амбасадорот на САД во Македонија за последните случувања во земјата за Гласот на Америка : Глас на Америка: Извештајот на САД и ЕУ беше оквалификуван како политички од страна на владеачката ВМРО-ДПМНЕ.

Бејли: Ако сите работат напорно и според правилата, би можело да има кредибилни избори на 5 јуни

Макфакс - 23.02.2016

Одлуките за одредување на датумите за избори е секогаш одговорност на Собранието. Имајќи го ова во предвид, доколку сите работат напорно и ги почитуваат правилата, не гледаме никаква причина зошто не би можело да се организираат кредибилни избори на ...

Бејли: Ако сите играат по правилата, не гледам зошто би немало избори на 5 јуни

Нова ТВ - 23.02.2016

Интервју на Глас на Америка Глас на Америка :Извештајот на САД и ЕУ беше оквалификуван како политички од страна на владеачката ВМРО-ДПМНЕ. Што според Вас во содржината на извештајот можело да наведе на ваква квалификација? Џес Бејли : Европската ...

ВО ЖИВО: Собраниската седница за одложување на изборите

Либертас - 23.02.2016

Собраниската седница за одложување на изборите можете да ја следите во живо на следниот линк . (се отвора само со Интернет експлорер. Според неофицијални информации, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе гласаат за одложување на изборите и закажување на избори ...

И Бејли се придружил на европратениците во ВМРО-ДПМНЕ, по 22ч собраниска седница

Либертас - 23.02.2016

Се очекува вечерва по 22 часот да се состане Собранието на пленарна седница, со што на дневен ред би било оспорување на донесената одлука за распуштање на Парламентот. Во меѓувреме, околу 19:30 часот во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ на средбата ...

Бејли за Гласот на Америка: Ако се работи напорно, би можело да има избори и на 5 јуни

Локално - 23.02.2016

И доколку Собранието се распушти на 24 февруари, ќе биде предоцна да се обезбеди дополнително време, неопходно за да се обезбеди веродостоен Избирачки список. Некои може да тврдат дека можно е да се најде пократок пат за да се прочисти Избирачкиот ...

Бејли со европратениците влегол во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ – Груевски го нема

Локално - 23.02.2016

Се очекува вечерва по 22 часот да се состане Собранието на пленарна седница, со што на дневен ред би било оспорување на донесената одлука за распуштање на Парламентот. Во меѓувреме, околу 19:30 часот во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ на средбата ...

ВИДЕО: Интервју со Бејли и дебата – Манчевски – Османи во „360 степени“

Либертас - 23.02.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М на теми – кои се сценаријата за расплет или дополнителен заплет на политичката сцена. Во емисијата и интервју со американскиот амбасадор Џес Бејли.

ВИДЕО: Бејли си замина од ВМРО-ДПМНЕ, дојде Јанкулоска

Либертас - 23.02.2016

Собраниската седница на која ќе се отповика одлуката за распуштање на парламентот заради одржување на изборите на 24 април се шпекулира дека ќе се одржи во 23.30 часот. Но, таа информација засега не е потврдена ниту од партиите ниту од Собранието.

Интервју со Бејли: Можни кредибилни избори на 5 јуни ако се почитуваат правилата

Либертас - 23.02.2016

Ви го пренесуваме интервјуто со Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, за последните случувања во земјата дадено за Гласот на Америка на македонски јазик ...

Заврши средбата на европратениците и Бејли со ВМРО-ДПМНЕ, неизвесно што со изборите

Либертас - 23.02.2016

Заврши средбата на тројката европартеници Вајгел, Кукан и Ховит во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ. Никој од нив не даде изјава за медиумите, само беше најавено заедничко соопштение, пренесува Телма .

Бејли замина од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пристигнаа Јанкулоска и Милошоски

Тера - 23.02.2016

Сè уште не се знае кога и дали ќе има седница на парламентот до вечерва на полноќ кога стапува во сила распуштањето на Собранието изгласано минатиот месец. Засега сите варијанти се во игра – од седница за поништување на одлуката за распуштање до ...

Бејли си замина од седиштето на ВМРО ДПМНЕ, а дојдоа Јанкулоска и Милошоски

Локално - 23.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли го напушти седиштето на ВМРО – ДПМНЕ од подземната гаража и не даде изјава за медиумите. Кратко по тоа во зградата на ВМРО – ДПМНЕ пристигнаа пратеникот Антониот Милошоски, како и поранешната министерка за внатрешни ...

Бејли: Ако сите работат напорно и според правилата, би можело да има кредибилни избори на 5 јуни

Точка - 23.02.2016

Одлуките за одредување на датумите за избори е секогаш одговорност на Собранието. Одлуките за одредување на датумите за избори е секогаш одговорност на Собранието. Имајќи го ова во предвид, доколку сите работат напорно и ги почитуваат правилата, не ...

Бејли се размина со Јанкулоска и Милошоски во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски го нема?

Фактор - 23.02.2016

Џес Бејли после два часа разговори со владеачката партија го напушти седиштето на ВМРО-ДПМНЕ а медиумите јавуваат дека екс министерката Гордана Јанкулоска и пратеникот Антонио Милошоски пристигнале таму.

Странците си заминаа, Јанкуловска молкум пристигна во ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 23.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли го напушти партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, откако заврши средбата со европратеничката тројка и претставниците од владејачката партија. Веднаш потоа, во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, без изјава за медиумите, пристигна и ...

(Интервју) Бејли: За САД и за ЕУ договорот од Пржино е се уште валиден

Телма - 22.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли посочува дека постојат одредени ризици, во контекст на најавите за протести и други активности поврзани со датумот на избори 24 април и затоа препорачува изборите да се одложат.

СДСМ: Груевски на 24 април се обидува да ја спаси главата

ТВ21 - 22.02.2016

За ВМРО – ДПМНЕ има услови за одржување на избори на 24 април. Од партијата велат дека СДСМ не сака да има избори на 24 април, бидејќи е свесна дека ја нема поддршката од народот. Владејачката партија преку соопштение ја оспорува проценката на ЕУ и ...

Меѓународниот фактор се изјасни за изборите, на потег се партиите

ТВ21 - 22.02.2016

Условите за кредибилни избори за 24 април не се исполнети, изјави вчера вечер американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, истакнувајќи дека освен тоа, има имал напредок во Државната изборна комисија, а не е постигнат договор за реформи во ...

(ВИДЕО) Бејли: За САД и за ЕУ договорот од Пржино е се уште валиден

Репортер - 22.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли во интервју за телма посочи дека за САД и ЕУ дека договорот од Пржино не е мртов, а истакна и дека гледа можен ризик доколку избори се одржат на 24-ти ...

Бејли за Канал 5 и Телма: Договорот од Пржино не е мртов

Макфакс - 22.02.2016

Договорот од Пржино не е мртов, но утре вечер ќе стигне до точката од каде нема враќање, изјави во понеделник вечер американскиот амбасадор Џес Бејли, во две одвоени интервјуа дадени за телевизиите Канал 5 и Телма.

Џес Бејли: Договорот од Пржино не е мртов, но утре ќе стигне до точка од која нема враќање

МКД - 22.02.2016

„САД и ЕУ сметаат дека договорот од Пржино сè уште е валиден и ние работиме да им помогнеме на партиите да ги спроведат неговите цели. Ќе беше подобро лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски да дојдеше на средбата, но ние викендов имавме контакти со ...

Бејли: Одлуката за одржување на изборите е на Собранието

МРТ - 22.02.2016

Амбасадорот Бејли, одговорајќи на новинарско прашање, рече дека „одлуката за промена на датумот за изборите, се разбира, е на Собранието на Република Македонија“... Американскиот амбасадор Џес Бејли вечерва пред Владата на РМ ја соопшти заедничката ...

Интегрален текст од писмото на Орав и Бејли до Емил Димитриев

Окно - 22.02.2016

Почитуван г-не Премиер, Кога се состанавме со лидерите на политичките партии на 15 јануари во Скопје, беше договорено дека меѓународната заедница одблизу ќе ги мониторира подготовките за и спроведувањето на предвремените парламентарни избори ...

Бејли:Договорот од Пржино не е мртов

Нова ТВ - 22.02.2016

Договорот од Пржино не е мртов, изјави амбасадорот на САД, Џес Бејли во интервју за телевизија Телма. Бејли нагласи дека за САД и за ЕУ договорот се уште е валиден и тие работат да им помогнат на партиите да го спроведат.

ЕУ И САД: Не се исполнети реформските услови за избори на 24 април, ХАН: Суштината и квалитетот на изборите се многу ...

Академик - 22.02.2016

Објавувајќи ја изјавата потпишана од двајцата амбасадори во земјава на својот профил на Твитер еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, наведе дека суштината и квалитетот на изборите се многу поважни од датумот.

Напредок има, но услови за избори нема

МРТ - 22.02.2016

Дали се оддолжува решението за политичката криза во земјава? Според амбасадорите на САД и ЕУ, Бејли и Орав, направен е одреден напредок во создавањето услови за одржување предвремени собраниски избори, но не се направени реформи во медиумската ...

Нов чуден феномен кај СДСМ: Слават зошто мислат дека ќе нема избори (ФОТО)

Курир - 22.02.2016

Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната заедница за изборите закажани на 24-ти април од страна на американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли, раководството на најголемата опозициска партија СДСМ, славеше во една скопска кафеана.

„Курир“: Нов чуден феномен кај СДСМ – Слават зошто мислат дека ќе нема избори

Нетпрес - 22.02.2016

Ова е редок феномен забележан во поновата историја, односно опозициска партија да слави поради тоа што мислат дека ќе нема избори и на тој начин ќе си ги спасат своите политички кариери. Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната ...

Бејли - Договорот од Пржино не е мртов

Р.С.Европа - 22.02.2016

Договорот од Пржино не е мртов, вели американскиот амбасадор Џес Бејли во интервју за телевизија Телма. Тој вели дека за САД и за ЕУ договорот се уште е валиден и тие работат да им помогнат на партиите да го спроведат.

Нов чуден феномен кај СДСМ: Слават зошто мислат дека ќе нема избори

Press24 - 22.02.2016

Ова е редок феномен забележан во поновата историја, односно опозициска партија да слави поради тоа што мислат дека ќе нема избори и на тој начин ќе си ги спасат своите политички кариери. Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната ...

Бејли за Канал 5 и за Телма: Утре вечер е точката од каде нема враќање!

+инфо - 22.02.2016

Во две одвоени интервјуа за телевизиите Канал 5 и Телма, американскиот амбасадор Џес Бејли вечерва изјави дека Договорот од Пржино не е мртов, но утре вечер ќе стигне до точката од каде нема враќање.

Феномен: СДСМ слави затоа што ќе нема избори!

Пулс24 - 22.02.2016

Ова е редок феномен забележан во поновата историја, односно опозициска партија да слави поради тоа што мислат дека ќе нема избори и на тој начин ќе си ги спасат своите политички кариери. Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната ...

Нов чуден феномен кај СДСМ: Слават зошто мислат дека ќе нема избори

Вечер Прес - 22.02.2016

Ова е редок феномен - опозициска партија да слави поради тоа што мислат дека ќе нема избори и на тој начин ќе си ги спасат своите политички кариери. Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната заедница за изборите закажани на 24-ти април ...

Бејли – Договорот од Пржино не е мртов

Локално - 22.02.2016

Договорот од Пржино не е мртов, вели американскиот амбасадор Џес Бејли во интервју за телевизија Телма. Тој вели дека за САД и за ЕУ договорот се уште е валиден и тие работат да им помогнат на партиите да го спроведат.

Договорот од Пржино не е мртов, но утре ќе стигне до точка од која нема враќање

Тера - 22.02.2016

„САД и ЕУ сметаат дека договорот од Пржино сè уште е валиден и ние работиме да им помогнеме на партиите да ги спроведат неговите цели. Ќе беше подобро лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски да дојдеше на средбата, но ние викендов имавме контакти со ...

Бејли за Канал 5 и Телма: Договорот од Пржино не е мртов

Точка - 22.02.2016

Договорот од Пржино не е мртов, но утре вечер ќе стигне до точката од каде нема враќање, изјави во понеделник вечер американскиот амбасадор Џес Бејли, во две одвоени интервјуа дадени за телевизиите Канал 5 и Телма.

Слобода на медиуми по американски терк: Бејли на сите телевизии!

Денешен - 22.02.2016

Вчерашното дрско и арогантно однесување на амбасадорите го разбудија гневот кај Македонскиот народ. Длабоко ја преминаа црвената линија, а со потезите наидоа на општа осуда кај граѓаните. Не постои човек кој денес на пазарите и автобуските станици ...

САД и ЕУ се за подоцнежни избори во Македонија-Партиите на потег!

Фактор - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за одржување на фер и демократски избори на 24 април. Тоа, го соопшти американскиот амбасадор во Скопје Џес Бејли по средбата со премиерот Емил Димитриев. Изјавата беше одложувана неколку пати во последните три дена.

Еве што Бејли прочита пред Владата

МК News - 22.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли вчера пред Владата ја соопшти заедничката оценка на САД и на ЕУ за тоа дали се исполнети условите за одржување предвремени парламентарни избори на 24 април, согласно Договорот од Пржино.

Џес Бејли вечерва во „360 степени“: Проценката ја базиравме врз огромен квантум информации

Либертас - 22.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли не сака директно да ги коментира наводите во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ дека во оценката на ЕУ и САД нема ниту еден сериозен и кредибилен аргумент зошто изборите не може да се одржат во април.

Нов чуден феномен кај СДСМ: Слават зошто мислат дека ќе нема избори

Денешен - 22.02.2016

Ова е редок феномен забележан во поновата историја, односно опозициска партија да слави поради тоа што мислат дека ќе нема избори и на тој начин ќе си ги спасат своите политички кариери. Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната ...

Бејли: Собранието го има клучниот збор за тоа кога ќе има избори

МК News - 22.02.2016

Собранието го има клучниот збор за тоа кога ќе има избори. Во оваа фаза нема услови да се организираат избори на 24 април, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли пред Владата на Република Македонија.