TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сведочењето на Ругова успешно

А1 - 04.05.2002

Косововските весници го оценуваат како брилијантно сведочењето на Ибрахим Ругова пред судот во Хаг и дуелот со Милошевиќ. „Ругова го порази својот противник“, пишуваат приштинските весници по и дека до сега ниту еден сведок не бил поконкретен.

Ругова сведочеше во Хаг против Слобо

Вест - 04.05.2002

ХАГ, 4 мај (Ројтерс) - Косовскиот претседател Ибрахим Ругова вчера сведочеше пред Хашкиот трибунал, на судењето на Слободан Милошевиќ. Тој изјави дека албанското мнозинство на Косово било лишено од своите права една деценија, пред бруталната војна во 1999 година, како и дека српското собрание го ...

Ругова против Милошевиќ

А1 - 03.05.2002

„Србија решила да го уништи Косово со насилство и војна“, изјави денеска пред Хашкиот трибунал претседателот на Косово Ибрахим Ругова, започнувајќи го сведочењето против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ.

Уште двајца Срби пристигнаа во Хаг

А1 - 02.05.2002

Двајца Срби под сомение дека сториле воени злосторства заминаа во Хаг каде доброволно му се предадоа на судот за воени злосторства. Тоа се поранешниот потпретседател на сојузната влада Никола Шаиновиќ, кој како близок соработник на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, како што ...

Судењето против Милошевиќ продолжува в среда

А1 - 29.04.2002

Судскиот процес против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ пред Хашкиот трибунал денеска и утре нема да се одржи поради прославата на националниот празник на Холандија по повод роденденот на Кралицата Мајка Јулијана.