TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре треба да се распушти Собранието, клучни прашања ќе се решаваат со „брзи прсти”

Фокус - 16.10.2016

На утрешната седница Собранието на РМ треба да се распушти за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за распуштање ја даде СДСМ, а беше поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, со услов претходно да се усвои буџетот за ...

ДС: Прво законите за СЈО, па распуштање на Собранието

Фокус - 16.10.2016

Демократскиот сојуз бара на утрешната седница на Собранието, прво да се изгласаат законите за Специјалното јавно обвинителство, потоа промените за Шестата изборна единица и на крај по одржана расправа да се гласа за Буџетот.

Утре – усвојување на буџет па распуштање на Собранието

24 Вести - 16.10.2016

Самораспуштање на прламентот, но претходно усвојување на буетот за 2017. Утре, е закажана собраниската седница на која на дневен ред е буџетска каса а потоа и точката – распуштање на сегашниот собрниски сосотав.

ДС: Власта со уцени сака да ги одложи изборите

+инфо - 16.10.2016

Демократскиот сојуз бара на утрешната седница на Собранието на Република Македонија, прво да се изгласаат законите за Специјалното јавно обвинителство Партиите од власта (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ), наместо да го распуштат Парламентот на 12 октомври , со што ...

Демократски сојуз: Прво законите на СЈО, а потоа распуштање на Собранието

МКД - 16.10.2016

Со најавите дека на утрешната седница ќе се распушти Собранието се врши нов притисок, без расправа да се донесе буџетот. Тоа јасно покажува дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ бараат оправдување да ги одложат изборите, соопшти Демократскиот сојуз.

ДС:Власта со уцена за носење на буџетот сака да ги одложи изборите

Нова ТВ - 16.10.2016

Партиите од власта (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ), наместо да го распуштат Парламентот на 12 октомври , со што ќе се создадеа оптимални услови за на 11 декември да се одржат избори, тие надвор од договорот постигнат на 31 август, распуштањето на Парламентот го ...

Демократски сојуз: Власта со уцена за носење на буџетот сака да ги одложи изборите

Репортер - 16.10.2016

Соопштение на ДС: Партиите од власта (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ), наместо да го распуштат Парламентот на 12 октомври , со што ќе се создадеа оптимални услови за на 11 декември да се одржат избори, тие надвор од договорот постигнат на 31 август, распуштањето ...

Утре се распушта Собранието, ќе се гласаат Буџетот и, можеби, законите за СЈО

Репортер - 16.10.2016

На утрешната седница треба да се распушти Собранието на Република Македонија за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за распуштање на Собранието ја даде СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ја прифати со услов претходно да ...

ДС бара прво да се гласаат законите за СЈО, на крај за буџетот

Сител - 16.10.2016

Демократскиот сојуз бара на утрешната седница на Собранието на Република Македонија прво да се изгласаат законите за Специјалното јавно обвинителство, потоа промените за Шестата изборна единица и на крај по одржана расправа да се гласа за буџетот.

Демократски сојуз - Прво законите за СЈО, па буџетот

Р.С.Европа - 16.10.2016

Демократскиот сојуз бара на утрешната седница на Собранието на Република Македонија прво да се изгласаат законите за Специјалното јавно обвинителство, потоа промените за Шестата изборна единица и на крај по одржана расправа да се гласа за буџетот.

Утре треба да се распушти Собранието, пред тоа да се усвои буџетот, а ако може и да се редефинира „шестката“

МКД - 16.10.2016

На утрешната седница на Собранието на Република Македонија ќе се расправа за предлог буџетот за 2017 година, можно е да се отвори расправа и за релоцирање на гласачите од шестата во петата изборна единица, а потоа пратениците да се самораспуштат ...

Утре треба да се распушти Собранието

Нова ТВ - 16.10.2016

Утре треба да се распушти Собранието, по иницијативата на СДСМ која беше поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, со услов претходно да се усвои буџетот. Владеачката коалиција веќе подолго време притиска буџетот за 2017 година да се донесе сега и да го изгласа овој ...

Утре последна седница на Парламентот во овој состав

+инфо - 16.10.2016

На дневен ред на утрешната седница е Буџетот за 2017 година и предлзите за распуптање на Собранието. Собранието на Република Македонија тееба да се распушти на утрешната седница за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори.

ДС: Власта со уцена за носење на буџетот сака да ги одложи изборите

А1 On - 16.10.2016

„Партиите од власта (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ), наместо да го распуштат Парламентот на 12 октомври , со што ќе се создадеа оптимални услови за на 11 декември да се одржат избори, тие надвор од договорот постигнат на 31 август, распуштањето на Парламентот го ...

Демократски сојуз: Власта со уцена за носење на буџетот сака да ги одложи изборите

Макфакс - 16.10.2016

Партиите од власта (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ), наместо да го распуштат Парламентот на 12-ти октомври , со што ќе се создадеа оптимални услови за на 11-ти декември да се одржат избори, тие надвор од договорот постигнат на 31-ви август, распуштањето на ...

ДС: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ бараат оправдување да ги одложат изборите

Стандард - 16.10.2016

„Партиите од власта (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ), наместо да го распуштат Парламентот на 12 октомври, со што ќе се создадеа оптимални услови за на 11 декември да се одржат избори, тие надвор од договорот постигнат на 31 август, распуштањето на Парламентот го ...

ДС: Преку уцени за Буџетот, власта бара оправдување за одлoжување на изборите

Фактор - 16.10.2016

Демократскиот сојуз сметаат дека партиите на власт, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, распуштањето на Парламентот го условуваат со претходно гласање за Буџетот. Најавите дека на утрешната седница на Парламентот ќе се распушти истиот е нов притисок, без расправа да ...

Денеска се распушта Собранието, ќе се гласаат буџетот и, можеби, законите за СЈО

Мета - 16.10.2016

На денешната седница треба да се распушти Собранието на Република Македонија за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за распуштање на Собранието ја даде СДСМ, а ВМРО-ДПМНЕ ја прифати со услов претходно ...

Денеска најавено самораспуштање на парламентот- вторпат!

Локално - 16.10.2016

На денешната седница треба да се распушти Собранието на Република Македонија за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Ова треба да биде второ самораспуштање на овој парламентарен состав, кој токму поради високото ...

Утре се распушта Собранието, ќе се гласаат Буџетот и, можеби, законите за СЈО

Бриф - 16.10.2016

На утрешната седница треба да се распушти Собранието на Република Македонија за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за распуштање на Собранието ја даде СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ја прифати со услов претходно да ...

Собранието на ден пред распуштање: „Шестката“ и буџетот ако не ги скараат пратениците нема кој!

Фактор - 16.10.2016

Парламентот е на чекор од самораспуштање. Прво решение за „шестката“ и буџетот па тогаш закажување на избори. Токму овие две прашања утре ќе се најдат на маса пред пратениците . Според некои најави од партиите кои ги пласираа дел од медиумите ...

Денеска се распушта Собранието, ќе се гласаат буџетот и, можеби, законите за СЈО

Либертас - 16.10.2016

На денешната седница треба да се распушти Собранието на Република Македонија за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за распуштање на Собранието ја даде СДСМ, а ВМРО-ДПМНЕ ја прифати со услов претходно ...

Демократски сојуз: Власта со уцена за носење на буџетот сака да ги одложи изборите

Локално - 16.10.2016

Партиите од власта (ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ), наместо да го распуштат Парламентот на 12 октомври , со што ќе се создадеа оптимални услови за на 11 декември да се одржат избори, тие надвор од договорот постигнат на 31 август, распуштањето на Парламентот го ...

ДС: Власта сака да ги одложи изборите со уцената за буџетот...

Н.Македонија - 16.10.2016

ДС: Власта сака да ги одложи изборите со уцената за буџетот Владеачките партии наместо да го распуштеја Парламентот на 12 октомври, со што ќе создадоа оптимални услови за избори на 11 декември, тие надвор од догворот постигнат на 31 август, ...

За утре закажано распуштањето на Собранието

Lider - 16.10.2016

На собраниската агенда за утре закажана е во 11:30 свечена изјава на новиот член на судскиот совет и новите замениците народни правобранители, во 12 на пленарна седница е буџетот за 2017 а веднаш зад него точка 2 е распуштањето на Собранието.

„Шестката“ најверојатно ќе се реши пред распуштање на Собранието

24 Вести - 15.10.2016

Проблемот со вишокот на гласачи во шестатта изборна единица ќе се решава најверојатно со преселба на цел дебар во петката, брифираат за 24 вести партиски извори од власта. Според истите извори измените на изборниот закони ќе се гласа пред да се ...

Роковите пробиени, в понеделник Собранието по трети пат ќе се распушта

ТВ21 - 15.10.2016

Пратениците в понеделник треба да расправаат за трето распуштање на Законодавниот дом, откако спикерот Велјановски ја стави како точка на дневен ред на иста седница веднаш по донесувањето на буџетот.

Ѓорчев за РСМ: Ние сме во 80. минута, водиме 5:2 и треба само да го завршиме натпреварот

Курир - 15.10.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев во денешното издание на емисијата „Радио Полиграф“ со Дејан Андоновиќ истакна дека фудбалски кажано, натпреварот е во 80. минута, неговата партија убедливо водство и треба да ги издржи само последните 10 ...

Ѓорчев за РСМ: Ние сме во 80. минута, водиме 5:2 и треба само да го завршиме натпреварот

Press24 - 15.10.2016

За вчерашното гостување на Еврокомесарот за проширување и добрососетска политика, Јоханес Хан на Македонија, Ѓорчев посочи дека гостувањето било очекувано и добро е што Хан дојде во Скопје, затоа што како што вели, после два одложени изборни ...

Ѓорчев: Натпреварот е во 80. минута и треба да се издржат последните 10 минути

Нетпрес - 15.10.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев во денешното издание на емисијата „Радио Полиграф“ со Дејан Андоновиќ истакна дека фудбалски кажано, натпреварот е во 80. минута, неговата партија убедливо водство и треба да ги издржи само последните 10 ...

Ѓорчев: Ние сме во 80. минута, водиме 5:2 и треба само да го завршиме натпреварот

Пулс24 - 15.10.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев во денешното издание на емисијата „Радио Полиграф“ на Радио Слободна Македонија со Дејан Андоновиќ истакна дека фудбалски кажано, натпреварот е во 80.

Ѓорчев: Ние сме во 80. минута, водиме 5:2 и треба само да го завршиме натпреварот

Вечер Прес - 15.10.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев денес на Радио Слободна Македонија истакна дека фудбалски кажано, натпреварот е во 80. минута, неговата партија убедливо водство и треба да ги издржи само последните 10 минути, односно 57 дена до изборите на ...

Опасна игра околу „шестката“ ...

Н.Македонија - 15.10.2016

Се крева алармот за тоа кои сѐ прашања треба да ги реши Собранието пред да прогласи крај на својата работа в понеделник. Но едно прашање сите го заборавија, вишокот гласачи во „шестката“. Собранието ова мора да го реши пред да се распушти, зашто, во ...

Текст кој наместо да информира, ја замајува јавноста

СПФМ - 14.10.2016

[Рецензија: СДСМ се плаши од избори и бара начин да ги одложи] Овој текст е класичен пример за спин. Се повикува на соопштението од владејачката партија и на анонимни извори и ја турка приказната дека СДСМ, наводно, сака да ги одложи изборите ...

Изборниот датум - готова работа или нова неизвесност...

Н.Македонија - 14.10.2016

Петдневното поместување на датумот за распуштање на Собранието наметна сомневања, но, според аналитичарите, тие не се без реална основа, особено ако се има предвид што сѐ се случуваше досега во текот на политичката криза Одложувањето на датумот за ...

На 17 октомври собранието се самораспушта

Канал5 - 13.10.2016

Претседателот на собранието Трајко Вељаноски предлогот за распуштање на собранието го стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за во понеделник веднаш по усвојувањето на буџетот за 2017 година.

Опозицијата ја напушти седницата пред да се гласа за новиот министер

Фокус - 13.10.2016

Откако не помина предлогот на опозицијата за симнување на точките од дневниот ред кои се однесуваат за именување на функционери, нејзините пратеници ја напуштија салата и рекоа дека нема да гласаат за предизборно вдомување на партиски војници.

Кој не сака избори? Власта и опозицијата меѓусебно се навредуваат

Канал5 - 13.10.2016

Власта и опозицијата и на денешната собраниска седница се обвинуваа кој бега од избори. За СДСМ виновни се ВМРО-ДПМНЕ бидејќи распуштањето го условуваат со носењето на буџетот. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека опозицијата бега, и најавуваат дека в ...

Експерти: Опозицијата наседна на играта на власта за гласањето за буџетот

Алсат-М - 13.10.2016

Условот на ВМРО – ДПМНЕ Собранието да се распушти, но само откако ќе биде изгласан Буџетот за следната година – покажува дека власта по секоја цена сака да го издејствува она што е важно за неа, смета дел од експертската јавност.

Меѓусебни обвинувања за одложеното распуштање на Собранието

Телма - 13.10.2016

Пратеничката група на СДСМ ја напушти собраниската седница на чиј дневен ред беа неколку одлуки за именување на функционери. Предлогот на Горан Сугарески за симнување на точките не беше прифатен по што тој го обвини владејачкото мнозинство дека бега ...

Датумот на распуштањето на Собранието ги скара пратениците

Алсат-М - 13.10.2016

Четири дена од најавеното распуштање на законодавниот дом партиите не постигнаа договор за балансирање на изборните единици. Во Собрание не е доставена ниту една иницијатива за решавање на овој проблем што претставува прекршување на Изборниот ...

Сугарески: Наместо да се распушти Собранието вие вдомувате партиски војници (ВИДЕО)

+инфо - 13.10.2016

Сугаревски ова го изјави за време на своето обраќање пред Собранието. Наместо вчера или денеска да се распушти Собранието, вие денеска со десеттици точки предлагате вдомување на партиски војници во институциите, рече пратеникот Горан Сугарески од ...

Дневен печат – Распуштање на Собранието и изборот на Илиевски во Стразбур

Р.С.Европа - 13.10.2016

Прво буџет, па после распуштање на Собранието е главна тема во речиси сите весници. Тие пишуваат и за изборот на Јован Илиевски, баџанак на поранешниот прв разузнавач Сашо Мијалков, за судија во Судот за човекови права во Стразбур.

Сугарески: Собранието треба да се распушти, а не да се вдомуваат партиски кадри!

А1 On - 13.10.2016

Наместо вчера или денеска да се распушти Собранието, вие денеска со десеттици точки предлагате вдомување на партиски војници во институциите, рече пратеникот Горан Сугарески од СДСМ на денешната седница на ...

Ќе ја затвори ли Хан дилемата за одложување на изборите на 11 декември?

+инфо - 13.10.2016

Однесувањето на политичките партии деновиве сè поотворено го поставува прашањето, дали тие навистина сакаат да одат на избори! Утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан ќе треба да ја расчисти дилемата околу тоа, дали ќе има избори на 11декември.

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Репортер - 13.10.2016

По вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО, пишува Дојче веле .

Сугарески: Собранието треба да се распушти, а не да се вдомуваат партиски кадри!

Репортер - 13.10.2016

Наместо вчера или денеска да се распушти Собранието, вие денеска со десеттици точки предлагате вдомување на партиски војници во институциите, рече пратеникот Горан Сугарески од СДСМ на денешната седница на Собранието. loading..

АЛИТИ: Ако не се ревидираат изборните единици, свесно го кршиме законот

Телеграф - 13.10.2016

Не е проблематична само шестата изборна единица, туку и третата и четвртата, а пак втората е блиску до законскиот максимум, објаснува пратеникот Потврдувањето на датумот за распуштање на Собранието најверојатно ќе значи дека нема да има промена на ...

Опозицијата ја напушти седницата – не гласаше за предизборни именувања

Нова ТВ - 13.10.2016

Пратениците од опозицијата ја напуштија собраниската седница откако откако не помина нивниот предлог за симнување од дневен ред на точките кои се однесуваат за именување на функционери, со образложение дека нема да гласаат за предизборно вдомување ...

Собраниски обвинувања: Кој бега од избори?

МРТ - 13.10.2016

Според СДСМ, владејачките партии бегаат од избори. ВМРО ДПМНЕ со став– веднаш по гласањето на буџетот, целата коалиција ќе гласа за распуштање на Собранието. Од ДУИ велат- два пати баравте да има избори па ги одложувавте...

Роковите течат, пратениците дебатираат - Кој бега од избори!?

Сител - 13.10.2016

Вчера преку прес конференции, денеска од собраниската говорница. На првиот ден во уставниот рок за распуштање на Собранието пратениците во остра дебата. Кој бега од избори На денешната седница, пратеникот Павле Трајанов повторно се обиде да ги стави ...

Игра ли опозицијата опасна игра обидувајќи се трет пат да избегне избори?

Нетпрес - 13.10.2016

Вчерашната размена на соопштенија и реакции околу распуштањето на Собранието и утврдувањето на 11-ти декември како датум за предвремени парламентарни избори и на крајот од денот го остави неодговорено прашањето – кој се обидува да и по третпат ...

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Либертас - 13.10.2016

Со вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО, пишува Дојче веле.

Хан задоволен - сите среќни

Вечер Прес - 13.10.2016

Собранието се распушта веднаш по донесувањето на Буџетот , децидни се од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Ни во СДСМ не веруваат дека ВМРО-ДПМНЕ бега од избори, вели координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

(ВИДЕО) Сугарески: Собранието треба да се распушти, а не да се вдомуваат партиски кадри!

Либертас - 13.10.2016

Наместо вчера или денеска да се распушти Собранието, вие денеска со десеттици точки предлагате вдомување на партиски војници во институциите, рече пратеникот Горан Сугарески од СДСМ во однос на 124 седница на Собранието на ...

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Бриф - 13.10.2016

вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО, пишува Дојче веле.

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Локално - 13.10.2016

Со вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО, информирa DW.

Собранието ќе се распушти в понеделник...

Н.Македонија - 13.10.2016

СДСМ побара да се распушти парламентот уште на вчерашната седница за да се закажат изборите на 11 декември, но претходно собранискиот претседател имаше закажано седница за буџетот за идната недела Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ...

Трајанов: Се сомневаме дека четирите партии ќе ги одложат изборите

Фокус - 12.10.2016

Пратеникот и лидер на Демократски сојуз Павле Трајанов денеска изјави дека слушнал коментари дека четирите партии, потписнички на Договорот од Пржино, се договориле да нема избори на 11 декември.

Дали собранието ќе се распушти - ВМРО ДПМНЕ бара пред тоа да се усвои буџетот

Канал5 - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ го поздрави барањето на СДСМ за распуштање на парламентот, но предлага пред тоа да се узвои буџетот. Секој обид за одлагање на распуштање на Собранеито од страна на мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе биде доказ плус дека власта на Никола ...

СДСМ побара распуштање на Собранието, ВМРО го прифати барњето

Алсат-М - 12.10.2016

Парламентарната група на СДСМ побара свикување на итна седница за распуштање на Собранието до полноќ. Пратеникот на оваа партија Горан Сугаревски, откако ја достави иницијативата на обединетата опозицијата, рече дека одложувањето на распуштањето на ...

Кадриу: Одложување на распуштањето на Собранието е противуставно

Алсат-М - 12.10.2016

И покрај уставната обврска за распуштање на Собранието 60 дена пред одржувањето на изборите, тоа е ставено под знак прашање. Професорот по уставно право Осман Кадриу оценува дека одложувањето на рокот за распуштање на законодавниот дом претставува ...

Вељаноски ќе ја закаже седницата за распуштање на собранието на 17 октомври

24 Вести - 12.10.2016

И власта и опозицијата бараат распуштање на собранието, но Претседателот, Трајко Вељаноски, точката ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката за усвојувањето на Буџетот за 2017 година.

СДСМ и ДС поднесоа иницијативи – Собранието се распушта на 17 октомври

ТВ21 - 12.10.2016

Распуштањето на Собранието е ставено на дневен ред на седницата закажана за в понеделник кога е предвидено да се расправа за предлог Буџетот за 2017-та година. Претседателот на законодавниот дом, Трајко Вељаноски на иста седница ги стави двете точки.

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври

Алсат-М - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

Собраниската седница за буџетот закажаната на 17 октомври

24 Вести - 12.10.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправаат за Предлог-буџетот за 2017 година. Владата го достави до Собранието Предлог-буџетот откако и беше вратен на ...

Седницата за буџетот закажана на 17 октомври

ТВ21 - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

ВМРО ДПМНЕ го повика СДСМ уште денес да достави барање до Собранието на Р. Македонија за негово распуштање

Канал5 - 12.10.2016

Доколку СДСМ собере храброст, го повикуваме Претседателот на Собранието г-дин Трајко Вељановски да ја стави таа точка на дневен ред за да биде разгледана и усвоена - стои во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

Демократски сојуз достави барање Парламентот да се распушти денеска

Фокус - 12.10.2016

Демократскиот сојуз на Павле Трајанов информираше дека доставил Предлог -Одлука со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември 2016 година.

Демократскиот сојуз бара да се распушти Собранието

24 Вести - 12.10.2016

Демократскиот сојуз до Собранието на Македонија достави Предлог - одлука со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември..

ДС поднесе предлог Парламентот денеска да се распушти

Канал5 - 12.10.2016

Демократскиот сојуз до Собранието на Република Македонија достави Предлог-одлука со која бара денеска да се распушти Парламентот, со што, сметаат дека ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември годинава.

СДСМ поднесе барање за распуштање на Собранието

ТВ21 - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот поднесуваме барање за распуштање на Собранието, изјави денеска Горан Сугарески, координатор на пратеничката група на СДСМ и опозицијата.

СДСМ поднесе иницијатива за итно распуштање на Собранието

24 Вести - 12.10.2016

Опозициската коалиција предводена од СДСМ денеска до Собранието поднесе иницијатива за итно распуштање на Парламентот. На иницијативата е потпишана целата пратеничка група на СДСМ и нивните коалициски партнери, изјави координаторот на пратеничката ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да достави предлог за распуштање на Парламентот

Вест - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ во Собранието на Република Македонија да достави предлог за негово распуштање. - Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Вест - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери достави предлог за распуштање на Собранието. - Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции што ...

Сугарески: До полноќ може да се решат законите за СЈО и да се распушти Парламентот

Фокус - 12.10.2016

Ние сме за избори на 11 декември и бараме веднаш да се свика итна седница на Собранието, бидејќи сме влезени во законските рокови за распишување на избори, рече денеска пратеникот на СДСМ, Горан Сугарески на прес конференција.

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Канал5 - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска достави предлог за распуштање на Собранието. - Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

СДСМ бара распуштање на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ прифаќа

Deutsche Welle - 12.10.2016

Опозициската СДСМ поднела иницијатива за распуштање на Собранието и закажување на изборите за 11 декември, потврди за ДВ партискиот портпарол Петре Шилегов. На потег се владејачките пратеници.

ВМРО-ДПМНЕ: Го прифаќаме предлогот на СДСМ за распуштање на Парламентот и се надеваме дека Заев нема да избега

Вест - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати нашиот повик, да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието. Барањето на СДСМ го прифаќаме и очекуваме дека овој пат Зоран Заев нема да се обидува ...

Вељаноски: Распуштање на Собранието на 17 октомври по Буџетот за 2017

24 Вести - 12.10.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за 2017 година.

За распуштање на Собранието ќе се расправа на 17 октомври

Фокус - 12.10.2016

Распуштањето на Собранието ќе се најде на дневен ред на собраниска седница закажана за в понеделник, 17 октомври. Во соопштение од Кабинетот на собранискиот спикер Трајко Вељаноски се вели дека точките за распуштање на осмиот состав на Собрането ќе ...

Буџетот на пленарна седница во понеделник

24 Вести - 12.10.2016

Буџетот за следната година пратениците на пленарна седница ќе го разгледуваат в понеделник, ако дотогаш не биде распуштен парламентот. Пратениците в понеделник на пленарна седница ќе го разгледуваат предлог буџетот за 2017 година.

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерата на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори

Фокус - 12.10.2016

По соопштенито на собранискиот спикер Трајко Вељановски, кој најави дека распуштањето на Собранието ќе се најде на дневен ред на собраниска седница дури во понеделник, реагиираа од СДСМ. -СДСМ денеска достави кристално јасна иницијатива за ...

ВМРО ДПМНЕ бара седница за буџетот во 17 часот, а два часа подоцна за распуштање на парламентот

Канал5 - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ предлага во 17.00 часот, да закаже седница на која што прва точка ќе биде донесување на Буџетот за 2017 година, а втора точка да биде донесување на одлуката за распуштање на Собранието и за неа да се расправа во 19.00 часот.

СДСМ достави иницијатива за распуштање на Собранието

Канал5 - 12.10.2016

СДСМ денеска достави иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија веднаш. - Пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери ќе присуствуваат и ќе гласаат за распуштање на Собранието денеска во термин во којшто претседателот на ...

Собранието има рок од две недели и незавршени обврски

Вест - 12.10.2016

Според Законот за изборите да се одржат на 11 декември Собранието треба да се распушти најдоцна до 27 месецов. Договорот за изборите на 11 декември падна на средбата на 31 август која се одржа во Клубот на пратениците.

ВМРО-ДПМНЕ до сдсм: доставете барање за распуштање на Собранието

ТВ21 - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ и порача на опозициската СДСМ да достави барање за распуштање на Собранието и да стави крај, како што велат, на политичкото заложништво, конфликтите и деструктивноста, наметнати од опозицијата.

ВМРО-ДПМНЕ ја повика СДСМ да достави барање за распуштање на Собранието

Фокус - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение ја повика СДСМ да побара распуштање на Собранието уште денеска, а тие ќе го изгласале. -Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години ...

Дс бара да се распушти Парламентот и без одлагање избори на 11 декември

ТВ21 - 12.10.2016

Демократскиот сојуз достави Предлог -Одлука до Собранието на Република Македонија, со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември 2016 ...

ДС поднесе предлог Парламентот денеска да се распушти

Алсат-М - 12.10.2016

Демократскиот сојуз до Собранието на Република Македонија достави Предлог-одлука со која бара денеска да се распушти Парламентот, со што, сметаат дека ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември годинава.

СДСМ побара распуштање на Собранието

Фокус - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ денеска побара да се распушти парламентот, потврди за „Фокус“ Петре Шилегов, портпаролот на социјалдемократите. Претходно и партијата на Павле Трајанов до Собранието на Република Македонија достави предлог-одлука со која ...

СДСМ и Трајанов поднесоа иницијативи за итна седница за распуштање на Парламентот

Сакам да кажам - 12.10.2016

СДСМ и пратеникот Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз, денеска поднесоа иницијативи до Собранието и до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за свикување итна седница за распуштање на Парламентот, согласно Договорот од Пржино во ...

Трајанов се сомнева дека четирите пржински партии пак ќе ги одложат изборите

Сакам да кажам - 12.10.2016

Пратеникот и лидер на Демократски сојуз Павле Трајанов денеска изјави дека слушнал коментари дека четирите партии, потписнички на Договорот од Пржино, се договориле да нема избори на 11 декември.

ВМРО-ДПМНЕ го условува распуштањето на Парламентот со донесување на Буџетот

Фокус - 12.10.2016

Откако СДСМ поднесе иницијатива за распуштање на Парламентот, од ВМРО-ДПМНЕ распуштањето го условија со итно донесување на Буџетот и покрај тоа што за него не е завршена расправата. -ВМРО-ДПМНЕ предлага Собранието на Република Македонија уште ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ добиле налог да не мрдаат од собрание, се договара седница за распуштање на парламентот

Сакам да кажам - 12.10.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои се во полн состав во моментов во Собранието, не си одат дома, бидејќи добиле налог да останат тука, поради можна едница за распуштање на Собранието. „Тука сме, чекаме.

Талат Џафери: ДУИ ќе гласа за распуштање на парламентот, не сме дел од ујдурмата за одлагање на изборите

Фокус - 12.10.2016

ДУИ не учествува во каква било ујдурма за одлагање на изборите закажани на 11 декември и ќе гласа за распуштање на парламентот на седница на Собранието која кога сакаат нека ја закажат, вели за „Фокус“ Талат Џафери, координатор на пратеничката група ...

Собранието ќе расправа за Распуштањето во понеделник

Сакам да кажам - 12.10.2016

Распуштањето на собранието ќе биде втора точка на дневниот ред на седницата во понеделник по точката за усвојување на Буџетот за 2017 година, соопшти кабинетот на претседателот на собранието Трајко Вељановски.

Собранието ќе се распушти на 17 октомври

Телма - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа предлогот на СДСМ за свикување итна седница за распуштање на Собранието но под два услова, најпрво да се закаже седница на која ќе се донесе Буџетот за 2017, а како втора точка да биде одлуката за распуштање.

Распуштање на собранието на 17 октомври

24 Вести - 12.10.2016

И власта и опозицијата бараат распуштање на собранието но претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, точката ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката за усвојувањето на Буџетот за 2017 ...

Експертите поделени околу датумот за распуштање на парламентот

24 Вести - 12.10.2016

Минимални услови за избори има, но има и отворени прашања како што се избирачкиот список и медиумската регулација, велат дел од експертите во пресрет на изборите. „Минимум услови за избори постојат – прашање е дали ќе ги има на 11.

Седницата за буџетот закажана на 17 октомври

Правдико - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправаат за Предлог-буџетот за 2017 година.

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври

Нетпрес - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

Демократски сојуз: Парламентот да се распушти уште денеска

Репортер - 12.10.2016

Демократскиот сојуз, до Собранието на Република Македонија, достави Предлог-одлука со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември 2016 година.

Во понеделник Буџетот пред пратениците на пленарна седница

Press24 - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да достави предлог за распуштање на Парламентот

Сител - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска го повика СДСМ во Собранието на Република Македонија да достави предлог за негово распуштање. - Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и ...

СОБРАНИЕ: Седницата за буџетот закажана за 17 октомври

Телеграф - 12.10.2016

Владата го достави до Собранието предлог-буџетот откако ѝ беше вратен на разгледување по завршувањето на амандманската расправа во Собранието Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, за 17 октомври го закажа почетокот ...

ДС бара парламентот да се распушти

Стандард - 12.10.2016

Демократскиот сојуз до Собранието на Република Македонија достави Предлог-Одлука со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември 2016 година.

ВМРО-ДПМНЕ порача СДСМ уште денеска да побара распуштање на Парламентот, а Вељаноски закажа седница за буџетот на 17 ...

Капитал - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ, во ситуација кога се одложува распуштањето на Собранието, предвидено со договорот за избори на 11 декември, а во што одредени аналитичари гледаат пролонгирање со цел да остане можноста да се одложат изборите ако најголемата владејачка ...

ДС поднесе предлог за распуштање на Парламентот

Нетпрес - 12.10.2016

Демократскиот сојуз до Собранието на Република Македонија достави Предлог-одлука со која бара денеска да се распушти Парламентот, со што, сметаат дека ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември годинава.

Демократскиот сојуз поднесе предлог Парламентот денеска да се распушти

Р.С.Европа - 12.10.2016

Демократскиот сојуз до Собранието на Република Македонија достави Предлог-одлука со која бара денеска да се распушти Парламентот, со што, сметаат дека ќе се создадат Уставни можности изборите да се одржат на 11 декември годинава.

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

+инфо - 12.10.2016

Секој обид за одлагање на распуштањето ќе биде доказ дека власта на Груевски сака да избега од изборите на 11 декември, смета СДСМ. Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесува барање за распуштање на Собранието.

СДСМ поднесе иницијатива за итно распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 12.10.2016

Опозициската коалиција предводена од СДСМ денеска до Собранието поднесе иницијатива за итно распуштање на Парламентот. На иницијативата е потпишана целата пратеничка група на СДСМ и нивните коалициони партнери, рече координаторот на пратеничката ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да собере храброст и да побара распуштање на Собранието

Телеграф - 12.10.2016

Доколку СДСМ собере храброст, го повикуваме претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, да ја стави таа точка на дневен ред за да биде разгледана и усвоена Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика ...

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

Репортер - 12.10.2016

Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како што се одложи распуштањето на Собранието поради буџетот, така и ова е ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште денес да достави барање до Собранието за негово распуштање

А1 On - 12.10.2016

„Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на граѓани кризата наметната од СДСМ да заврши и да се стави крај на ...

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври

Репортер - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

Сугарески: СДСМ поднесува барање за распуштање на Собранието

Нова ТВ - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот денеска поднесуваат барање за распуштање на Собранието, соопшти координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески.

(ВИДЕО) Сугарески: Собранието да се распушти, пратениците на Груевски да не кочат!

А1 On - 12.10.2016

„Ве информирам дека денес пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот поднесуваме барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме ...

СДСМ и ДС поднесоа барање за распуштање на Собранието

Стандард - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесоа барање за распуштање на Собранието. – Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да поднесе барање за распуштање на Собранието, граѓаните сакаат крај на кризата која ја наметна Заев

Курир - 12.10.2016

Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на граѓани кризата наметната од СДСМ да заврши и да се стави крај на политичкото ...

Собрание: Продолженија на три пленарни седници

МРТ - 12.10.2016

Пратениците треба да расправаат за предлог- законот за извршување на буџетот за 2017-та година и за предлог-измените во Џаконот за задолжување кај Кредитната банка за обнова за проектот за наводнување на јужниот регион на Вардар, и двата по скратена ...

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври

А1 On - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште денеска да побара распуштање на Собранието

Нова ТВ - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ преку соопштение го повика СДСМ уште денеска да достави барање до Собранието за негово распуштање. – Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од ...

СДСМ поднесува барање за распуштање на Собранието

Макфакс - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот ќе поднесе барање за распуштање на Собранието, најави во среда координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески.

Пратениците на 17 октомври ќе расправаат за буџетот

МКД - 12.10.2016

Владата го достави до Собранието предлог-буџетот откако беше вратен на разгледување по завршување на амандманската расправа во Собранието. Собраниската 125 седница за предлог-буџетот е закажана за 17 октомври.

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Нетпрес - 12.10.2016

– Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции што се во интерес на разрешување на политичката криза и овозможување достинствен живот за граѓаните ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

МРТ - 12.10.2016

Пратениците од опозицијата бараат да се свика итна седница бидејќи, како што наведе Сугарески, веќе почнале законските рокови за распишување на избори. Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска достави предлог за распуштање на ...

Седницата за буџетот закажаната на 17-ти октомври

МРТ - 12.10.2016

Откако заврши амандманската расправа во матичната комисија, владата го разгледала предлогот и го доставила до законодавниот дом. Расправата на пленарна седница може да трае најмногу пет дена.

Денеска се распушта Собранието?

+инфо - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ да поднесе официјално барање за распуштање, а Демократскиот сојуз веќе достави барање за распуштање на Собранието. Пратеничката група на СДСМ закажа прес конференција за денеска на пладне на која се очекува да побара да се ...

СДСМ ќе поднесе барање за распуштање на Собранието

Кајгана - 12.10.2016

„Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот ќе поднесат барање за распуштање на Собранието“, најави координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески. „Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште денеска до Собранието да достави барање за негово распуштање

МРТ - 12.10.2016

Доколку СДСМ собере храброст, го повикуваме претседателот Вељаноски да ја стави точката на дневен ред за да биде разгледана и усвоена, стои во дописот. Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ со повик до СДСМ уште денеска до Собранието да достави барање за ...

Демократски сојуз: Да се распушти Собранието

МРТ - 12.10.2016

Според договорот од 31-ви август, четирите партии констатираа дека има услови за одржување на предвремени парламентарни избори, стои во дописот од партијата на Павле Трајанов. Демократскиот сојуз до Собранието достави предлог- одлука со која бара ...

Собраниската седница за буџетот на 17 октомври

Р.С.Европа - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125 седница на која пратениците треба да расправаат за предлог буџетот за 2017 година.

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ да поднесе барање за распуштање на Собранието

МКД - 12.10.2016

Го повикуваме СДСМ уште денес да достави барање до Собранието на Република Македонија за негово распуштање. Доколку СДСМ собере храброст, го повикуваме претседателот на Собранието г-дин Трајко Вељаноски да ја стави таа точка на дневен ред за да биде ...

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

А1 On - 12.10.2016

Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како што се одложи распуштањето на Собранието поради буџетот, така и ова е ...

На власта ѝ се брза со Буџетот

Р.С.Европа - 12.10.2016

Буџетот за следната година пратениците на пленарна седница ќе го разгледуваат в понеделник, ако дотогаш не биде распуштен Парламентот. Пратениците в понеделник на пленарна седница ќе го разгледуваат предлог Буџетот за 2017 година.

Трајанов: Одложување на распуштањето може да има само поради законите на СЈО

+инфо - 12.10.2016

Одложување на распуштањето може да има единствено поради законите што би бара СЈО, вели Трајанов. Во текот на вчерашниот ден Демократскиот сојуз (ДС) реши да поднесе предлог одлука за распуштање на парламентот со што ќе се создадат услови за избори ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Курир - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесува барање за распуштање на ...

Сугарески: До полноќ може да се решат и законите на СЈО и да се распушти Собранието ВИДЕО

+инфо - 12.10.2016

СДСМ е за избори, меѓутоа никогаш нема да дозволи уште едни криминални избори да бидат организирани во Македонија. Денеска го поднесуваме барањето со назнака за одржување на итна седница и со тоа кажуваме се.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да поднесе барање за распуштање на Собранието, граѓаните сакаат крај на кризата која ја наметна Заев

Сител - 12.10.2016

Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на граѓани кризата наметната од СДСМ да заврши и да се стави крај на политичкото ...

Иницијативите за распуштање на Собранието во рацете на Вељаноски

+инфо - 12.10.2016

Од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и покрај инсистирањето на новинарите не кажуваат дали ќе гласаат за овие иницијативи денеска. Од кабинетот на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски засега нема прецизен одговор на прашањето кога ќе ги стави на дневен ред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Прво буџетот, па распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 12.10.2016

СДСМ поднесе итно барање за распуштање на Собранието. Иста одделна иницијатива поднесе и Демократскиот сојуз. Од ВМРО-ДПМНЕ бараат денеска прво да се гласа за буџетот за 2017, па потоа за распуштање ВМРО-ДПМНЕ се согласува денеска да се гласа за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Државата веќе не смее да биде заложник на политичките интереси на Зоран Заев

А1 On - 12.10.2016

„ВМРО ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати нашиот повик, да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието. Барањето на СДСМ го прифаќаме и очекуваме дека овој пат Зоран Заев нема да се обидува ...

ЌЕ СЕ РАСПУШТИ ЛИ СОБРАНИЕТО: Пратениците уште имаат незавршена работа

Телеграф - 12.10.2016

Крајниот рок до кога Собранието мора да се распушти е 27 октомври, доколку изборите се одржат на 11 декември. Најверојатно ќе се чека последниот законски рок или неколку дена претходно Откако ВМРО-ДПМНЕ побара, а СДСМ достави предлог, останува на ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Сител - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска достави предлог за распуштање на Собранието. - Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

Седница за распуштање на Собранието во понеделник

Глас на Америка - 12.10.2016

Треба да се одржи посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, за кога е најавено и гласање на Предлог на Буџет за 2017 година Седницата за распуштање на Собранието е закажана за понеделник, по посетата на еврокомесарот Јоханес Хан за кога е најавено и ...

СДСМ побара распуштање на Собранието, „топката“ е кај Вељаноски

МКД - 12.10.2016

Социјалдемократскиот сојуз денеска поднесе барање за распуштање на Парламентот и порача дека секој обид за одлагање на распуштањето ќе биде доказ дека власта на Груевски сака да избега од изборите на 11 декември.

СДСМ не ја прифаќа закажаната седница за распуштање на Собранието

Макфакс - 12.10.2016

СДСМ во средата достави „кристално иницијатива“ за распуштање на Собранието веднаш, но со тоа што претседателот на парламентот Трајко Вељаноски закажа седница за распуштање на 17-ти септември, опозициската партија смета дека тој со едно соопштение, ...

СДСМ ПОБАРА РАСПУШТАЊЕ НА СОБРАНИЕТО: Ние сме за избори на 11 декември и бараме да се свика итна седница

Телеграф - 12.10.2016

Сугаревски немаше конкретен одговор за тоа што ќе се случи со шестата изборна единица, како и со расправата за буџетот Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во парламентот поднесоа барање за распуштање на Собранието.

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври

Алфа - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

СДСМ поднесе барање за распуштање на Собранието

Репортер - 12.10.2016

Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесува барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции ...

ПАДНА ПАРТИСКИ ДОГОВОР: Собранието се распушта на 17 октомври

Телеграф - 12.10.2016

Македонија веќе имаше негативно искуство со изборите, кои требаше да се одржат на 24 април и на 5 јуни, кога иако Собранието се распушташе, пратениците се враќаа во Парламентот да ја променат одлуката за самораспуштање Откако во текот на целиот ден ...

Собранието би требало да се распушти в понеделник

Р.С.Европа - 12.10.2016

Претседателот на Собранието го закажа распуштањето на 17 октомври, по седницата за усвојување на буџетот за 2017 година. Од СДСМ побараа тоа да се случи денеска, но ВМРО-ДПМНЕ го услови распуштањето со носењето на буџетот Претседателот на Собранието ...

Распуштањето на Собранието на 17 октомври по Буџетот за 2017-та

МРТ - 12.10.2016

Пратениците од опозициската СДСМ поднесоа предлог за распуштање на Собранието за да се фати рокот за избори на 11-ти декември. ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа предлогот, побара прво да се затвори прашањето за Буџетот за 2017-та година.

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерата на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори на 11 декември

МКД - 12.10.2016

Опозицискиот СДСМ реагира на одлуката на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски да закаже седница за распуштање на Собранието в понеделник, на 17 октомври. „Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да ...

Седницата за буџетот закажана за 17 октомври

Курир - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

СДСМ поднесе барање за итно распуштање на Собранието

Капитал - 12.10.2016

„Секој обид за одлагање на распуштањето на Собранието од страна на мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе биде доказ плус дека власта на Груевски сака да избега од избори на 11 декември“, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Горан ...

Седница на Собрание за буџетот на 17 октомври

+инфо - 12.10.2016

Расправата за Предлог-буџетот на пленарната седница може да трае најмногу пет дена. Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски за 17 октомври ја закажа 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

ВМРО-ДПМНЕ предлага прво да се усвои Буџетот, па во 19 часот да се распушти Собранието

+инфо - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ предлага Собранието уште денеска, во 17 часот, да закаже седница на која што прва точка ќе биде донесување на Буџетот за 2017. ВМРО-ДПМНЕ предлага Собранието на Република Македонија уште денеска, во 17 часот, да закаже седница на која што ...

СДСМ се плаши од избори и бара начин да ги одложи

Курир - 12.10.2016

Фрлената ракавица од ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на Собранието предизвика паника во СДСМ. Најголемата опозициска партија исплашена од соочување со волјата на народот очајно бара начин да ги одложи изборите закажани за 11-ти декември.

ВМРО-ДПМНЕ го условува распуштањето на Собранието денеска, со итно донесување на Буџетот за 2017

Капитал - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ реагира на поднесената инцијатива од СДСМ за итна седница за распуштање на Собранието, со предлог денеска во 17 часот да има седница со прва точка носење на Буџетот за 2017 година, а со втора точка, за која би се расправало само два часа ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште денес да достави барање до Собранието за негово распуштање

Репортер - 12.10.2016

„Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на граѓани кризата наметната од СДСМ да заврши и да се стави крај на ...

ВМРО ДПМНЕ предлага уште вечерва седница за распуштање на Собранието

Нова ТВ - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати нашиот повик, да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието. – Барањето на СДСМ го прифаќаме и очекуваме дека овој пат Зоран Заев нема да се ...

Сугарески: До полноќ може да се решат законите за СЈО и да се распушти Парламентот

Репортер - 12.10.2016

Ние сме за избори на 11 декември и бараме веднаш да се свика итна седница на Собранието, бидејќи сме влезени во законските рокови за распишување на избори, рече денеска пратеникот на СДСМ, Горан Сугарески на прес конференција.

СДСМ презема чекори за 11 декември да се бетонира како ден за изборите

Репортер - 12.10.2016

СДСМ денека ќе инсистира на следните чекори кои треба да се преземат за да се осигура дека изборите сигурно ќе се одржат на 11 декември, дознава „ Мета “ од извори во партијата. Оттаму велат дека се задоволни со досега постигнатото, но сепак бараат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да го изгласаме буџетот, па да гласаме за распуштање на Собранието

Макфакс - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ ја поздрави одлуката на СДСМ да поднесе барање за распуштање на Собранието. „Барањето на СДСМ го прифаќаме и очекуваме дека овој пат Зоран Заев нема да се обидува да измислува причини за повторно да избега од избори.

ВМРО-ДПМНЕ условува: Прво Буџет, потоа распуштање!

Стандард - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на СДСМ да го прифати повикот да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието, се вели во соопштението на владејаќката партија.

ВМРО-ДПМНЕ: Да го изгласаме буџетот, па да гласаме за распуштање на Собранието

Кајгана - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ ја поздрави одлуката на СДСМ да поднесе барање за распуштање на Собранието. „Барањето на СДСМ го прифаќаме и очекуваме дека овој пат Зоран Заев нема да се обидува да измислува причини за повторно да избега од избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Да се донесе Буџетот и распушти Собранието

Нетпрес - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати, како што наведуваат, „нашиот повик да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието“.

ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ: Да го изгласаме буџетот, па ќе го распуштиме Собранието

МКД - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати нашиот повик, да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието, пишува во реакцијата на владејачката партија по барањето на СДСМ за распуштање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска да се донесе Буџетот и да се за распушти Собранието

Сител - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ предлага Собранието на Република Македонија попладне во 17 часот да закаже седница на која прва точка ќе биде расправата за буџетот за следната година, а втора точка во 19 часот одлуката за распуштање на законодавниот дом.

Вељаноски го поздрави ставот за распуштање на Собранието - ќе се одлучува во понеделник

Press24 - 12.10.2016

Во врска со последните активности на дел од пратениците од опозицијата за распуштање на 8. состав на македонскиот законодавен дом, а во согласност со договорите што беа водени со посредство на меѓународната заедница, го истакнуваме следново: ...

Вељаноски: Распуштањето на Собранието на дневен ред на 17 октомври, по точката за Буџетот за 2017

Капитал - 12.10.2016

„Точките за распуштање на Собрането ќе бидат дополнети на дневниот ред на седницата која е закажана за 17.10.2016 година, после точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за 2017 година“, стои во соопштението што тукушто го испратија од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се распушти собранието за да се стави крај на кризата

Нетпрес - 12.10.2016

Следува интегрално соопштението од ВМРО-ДПМНЕ: Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на граѓани кризата наметната од ...

Распуштањето на Собранието Вељаноски го стави на дневен ред на 17 октомври

+инфо - 12.10.2016

„Одуката е донесена во согласност со договорите што беа водени со посредство на меѓународната заедница“, соопшти Кабинетот на Вељаноски. Кабинетот на собранискиот спикер Трајко Вељаноски соопшти дека точките за распуштање на осмиот состав на ...

Распуштањето на Собранието Вељаноски го закажа за 17.октомври

Нова ТВ - 12.10.2016

Кабинетот на собранискиот спикер Трајко Вељаноски соопшти дека распуштањето пратениците во Собрането ќе биде на дневен ред на седницата која е закажана за 17.10.2016 година, после точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за 2017 година.

Вељаноски ја одложи седницата за 17-ти октомври и порача: Буџет, па распуштање

Стандард - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за ...

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ денеска да побара распуштање на Собранието

+инфо - 12.10.2016

Ако СДСМ побара распуштање на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ го повикува Вељановски да ја стави точката на дневен ред. ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ денеска да побара распуштање на Собранието. „Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори на 11 декември

А1 On - 12.10.2016

СДСМ денеска достави јасна иницијатива за распуштање на Собранието на Р.Македонија веднаш. -Токму Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да го избегне распуштањето на Собранието и да избега од избори на 11 ...

На иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, партиите договорија распуштање на Парламентот

Курир - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. Во понеделник, на 17-ти октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори на 11 декември

+инфо - 12.10.2016

СДСМ и коалициските партнери ќе присуствуваат и ќе гласаат за распуштање на Собранието денеска во термин во којшто Вељаноски ќе ја закаже седницата. СДСМ вели дека денеска достави кристално јасна иницијатива за распуштање на Собранието на ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ добиле налог да не мрдаат од Собрание, се договара седница за распуштање на парламентот

Репортер - 12.10.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои се во полн состав во моментов во Собранието, не си одат дома, бидејќи добиле налог да останат тука, поради можна едница за распуштање на Собранието, пишува СДК . „Тука сме, чекаме.

ВМРО-ДПМНЕ го условува расуштањето на Собранието со донесување на Буџетот

Репортер - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати, како што велат, повикот да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието, стои во реакцијата на владејачката партија откако СДСМ поднесе барање за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори на 11 декември

Стандард - 12.10.2016

„СДСМ денеска достави кристално јасна иницијатива за распуштање на Собранието на Р.Македонија веднаш. Токму Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да го избегне распуштањето на Собранието и да избега од ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Правдико - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

Вељаноски пресече: Собранието ќе се распушти на 17 октомври

МКД - 12.10.2016

Точката за распуштање на Собранието ќе биде ставена на дневен ред на 17 октомври, веднаш по точката за усвојување на буџетот за 2017 година, соопшти кабинетот нa претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште денес да достави барање до Собранието за негово распуштање

Стандард - 12.10.2016

„Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на граѓани кризата наметната од СДСМ да заврши и да се стави крај на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори на 11 декември

Репортер - 12.10.2016

СДСМ денеска достави јасна иницијатива за распуштање на Собранието на Р.Македонија веднаш. -Токму Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да го избегне распуштањето на Собранието и да избега од избори на 11 ...

Вељаноски-Прво Буџет па самораспуштање

Алфа - 12.10.2016

Дилемата разрешена. Собранието нема да се распушти денеска. Спикрот Вељаноски одлучи право ќе се гласа буџетот па ќе следи самораспуштање. Дилемата разрешена. Собранието нема да се распушти денеска.

Демократски сојуз бара денеска да се распушти Парламентот

+инфо - 12.10.2016

Освен предложените промени за работата на СЈО и заштитените сведоци, други реални причини за одложување на самораспуштање на Парламентот нема, смета Д Демократскиот сојуз, до Собранието на Република Македонија, достави Предлог - Одлука со која бара ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Репортер - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

Демократски сојуз: Да се распушти Парламентот

А1 On - 12.10.2016

„Демократскиот сојуз, до Собранието на Република Македонија, достави Предлог -Одлука со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември 2016 година.

Партиите договорија распуштање на Парламентот

Нетпрес - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. Во понеделник, на 17-ти октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде ...

Талат Џафери: ДУИ ќе гласа за распуштање на парламентот

Репортер - 12.10.2016

ДУИ не учествува во каква било ујдурма за одлагање на изборите закажани на 11 декември и ќе гласа за распуштање на парламентот на седница на Собранието која кога сакаат нека ја закажат, вели за „Фокус “ Талат Џафери, координатор на пратеничката ...

Вељаноски го одби ВМРО-ДПМНЕ за седница за распуштање денеска

Репортер - 12.10.2016

Соопштение од кабинетот на Претседателот на Собранието: Во врска со последните активности на дел од пратениците од опозицијата за распуштање на 8. состав на македонскиот законодавен дом, а во согласност со договорите што беа водени со посредство на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Државата веќе не смее да биде заложник на политичките интереси на Зоран Заев

Репортер - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ предлага Собранието на Република Македонија попладне во 17 часот да закаже седница на која прва точка ќе биде расправата за буџетот за следната година, а втора точка во 19 часот одлуката за распуштање на законодавниот дом.

СИТЕЛ: СДСМ и ДС доставија иницијатива вечерва да се распушти Собранието

Press24 - 12.10.2016

На иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ партиите договорија распуштање на Собранието. „Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на ...

Трајанов достави барање за распуштање на Парламентот

Нова ТВ - 12.10.2016

Демократскиот сојуз, до Собранието на Република Македонија, достави Предлог -Одлука со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември 2016 година.

Демократски сојуз: Парламентот да се распушти уште денеска

МКД - 12.10.2016

Демократскиот сојуз, до Собранието на Република Македонија, достави Предлог-одлука со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември 2016 година.

СДСМ не ја прифаќа закажаната седница за распуштање на Собранието

Точка - 12.10.2016

СДСМ во средата достави „кристално иницијатива“ за распуштање на Собранието веднаш, но со тоа што претседателот на парламентот Трајко Вељаноски закажа седница за распуштање на 17-ти септември, опозициската партија смета дека тој со едно соопштение, ...

Пленарната седница за предлог-буџетот за 2017 година закажана за понеделник

Мета - 12.10.2016

Пленарната седница на која пратениците треба да расправаат за предлог-буџетот за 2017 година е закажана за понеделник, 17 октомври. По завршување на комисиската расправа, предлог-буџетот за 2017 година беше вратен на повторно разгледување во ...

Вељаноски според желбите на власта: Буџет за 2017-та па распуштање на Собранието на 17 октомври

Фактор - 12.10.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за 2017 година.

(ВИДЕО) Сугарески: Собранието да се распушти, пратениците на Груевски да не кочат!

Локално - 12.10.2016

„Ве информирам дека денес пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот поднесуваме барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме ...

Вељаноски: Собранието ќе се распушти в понеделник

Бриф - 12.10.2016

Точката за распуштање на Собранието ќе биде ставена на дневен ред на 17 октомври, веднаш по точката за усвојување на буџетот за 2017 година, информираа од кабинетот нa претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

Собраниската седница за Буџетот 2017 година закажана за следниот понеделник

еМагазин - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

Демократски сојуз достави предлог-одлука за распуштање на Собранието

Бриф - 12.10.2016

Демократскиот сојуз до Собранието на Република Македонија достави предлог-одлука со која бара законодавниот дом да се распушти, со што ќе се создадат уставни можности за изборите да се одржат на 11 декември 2016 година.

Седницата за буџетот закажана на 17 октомври

Вечер Прес - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерната на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори на 11 декември

Либертас - 12.10.2016

„СДСМ денеска достави кристално јасна иницијатива за распуштање на Собранието на Р.Македонија веднаш“, реагираат од СДСМ по соопштението на Трајко Вељаноски . „Токму Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ ...

Прво донесување на Буџетот: Распуштањето на Собранието на 17 октомври

еМагазин - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за ...

Пленарната седница за предлог-буџетот за 2017 година закажана за понеделник

Либертас - 12.10.2016

Пленарната седница на која пратениците треба да расправаат за предлог-буџетот за 2017 година е закажана за понеделник, 17 октомври. По завршување на комисиската расправа, предлог-буџетот за 2017 година беше вратен на повторно разгледување во ...

ДУИ ќе гласа за распуштање, останува да “виси” бројот на гласачите во ИЕ 6…

Локално - 12.10.2016

ДУИ не учествува во каква било ујдурма за одлагање на изборите закажани на 11 декември и ќе гласа за распуштање на парламентот на седница на Собранието која кога сакаат нека ја закажат, вели за „Фокус“ Талат Џафери, координатор на пратеничката група ...

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерата на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори

Фактор - 12.10.2016

Опозициската СДСМ реагираше на соопштението на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во кое се вели дека седницата за распуштање на парламентот ќе се одржи на 17-ти октомври (понеделник) и тоа ќе биде втора точка на дневен ред по ...

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври

Канал 77 - 12.10.2016

Владата го достави до Собранието предлог-буџетот откако беше вратен на разгледување по завршување на амандманската расправа во Собранието. Собраниската 125 седница за предлог-буџетот е закажана за 17 октомври.

Игра на нерви и партиско надмудрување со распуштањето на Собранието

Мета - 12.10.2016

Повеќето парламентарни партии денеска ненадејно се согласија дека Собранието треба да се распушти и дефинитивно да се забетонира датумот 11 декември за одржување на предвремените избори. Турбулентниот политички ден почна со најавата на СДСМ дека ќе ...

СДСМ да поднесе барање за распуштање на Собранието, да заврши кризата

Вечер Прес - 12.10.2016

За да се стави крај на политичкото заложништво, конфликтите и деструктивноста, го повикуваме СДСМ уште денес да достави барање до Собранието на Република Македонија за негово распуштање, велат од ВМРО-ДПМНЕ Поттикнати од вчерашниот собир во ...

Вељаноски има дури 10 дена да ја стави иницијативата за распуштање на дневен ред

Мета - 12.10.2016

Десет работни дена има претседателот Трајко Вељаноски за да свика седница и да го стави на дневен ред барањето за распуштање на Собранието. Утринава пратеничката група на СДСМ и пратеникот Павле Трајанов поднесоа барања за распуштање на Собранието.

Неизвесно распуштањето на Собранието

Фактор - 12.10.2016

Денеска требаше да се распушти Собранието, но досега тоа е неизвесно. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ бара од опозициската СДСМ да достави предлог до Собранието тоа да се распушти, затоа што од вчерашниот марш увиделе дека опозициската партија не е ...

СДСМ презема чекори за 11 декември да се бетонира како ден за изборите

Локално - 12.10.2016

СДСМ денека ќе инсистира на следните чекори кои треба да се преземат за да се осигура дека изборите сигурно ќе се одржат на 11 декември, дознава „Мета“ од извори во партијата. Оттаму велат дека се задоволни со досега постигнатото, но сепак бараат ...

СДСМ презема чекори за 11 декември да се бетонира како ден за изборите

Бриф - 12.10.2016

СДСМ денека ќе инсистира на следните чекори кои треба да се преземат за да се осигура дека изборите сигурно ќе се одржат на 11 декември, дознава „Мета“ од извори во партијата. Оттаму велат дека се задоволни со досега постигнатото, но сепак бараат ...

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ веднаш да достави барање за распуштање на Собранието

Либертас - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска го повика СДСМ да достави барање до Собранието на Република Македонија за негово распуштање. Од владејачката партија велат дека оваа идеја им е „поттикната од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна ...

Пак трикови - СДСМ сака распуштање на Собрание, но без државен буџет

Вечер Прес - 12.10.2016

Пратениците од опозицијата побараа да се свика итна седница бидејќи, како што наведе Сугарески, веќе почнале законските рокови за распишување на избори. Претходно ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ во Собранието на Република Македонија да достави предлог за ...

Партиите договорија распуштање на Парламентот на иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. Во понеделник, на 17-ти октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде ...

(ВИДЕО) Сугарески: До полноќ може да се решат и законите на СЈО и да се распушти Собранието

Бриф - 12.10.2016

Денеска го поднесуваме барањето со назнака за одржување на итна седница и со тоа кажуваме се. Ние сме за избори на 11 декември и бараме веднаш да се свика итна седница на Собранието бидејќи сме влезени во законските рокови за распишување на избори, ...

Демократски сојуз: Да се распушти Парламентот

Локално - 12.10.2016

„Демократскиот сојуз, до Собранието на Република Македонија, достави Предлог -Одлука со која бара Парламентот да се распушти, со што ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември 2016 година.

Вељаноски: Собранието ќе се распушти в понеделник

Мета - 12.10.2016

Точката за распуштање на Собранието ќе биде ставена на дневен ред на 17 октомври, веднаш по точката за усвојување на буџетот за 2017 година, информираа од кабинетот нa претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Канал 77 - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска доставија предлог за распуштање на Собранието. „Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

Ќе се распуштат на 17 октомври

Тера - 12.10.2016

И власта и опозицијата бараат распуштање на собранието, но претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, точката ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката за усвојувањето на Буџетот за 2017 ...

ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ да достави предлог за распуштање на Собранието

еМагазин - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска го повика СДСМ во Собранието на Република Македонија да достави предлог за негово распуштање. - Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и ...

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерата на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори

Мета - 12.10.2016

„Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да го избегне распуштањето на Собранието и да избега од избори на 11 декември. Пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери ќе присуствуваат и ќе гласаат за ...

Демократскиот сојуз поднесе предлог Парламентот денеска да се распушти

еМагазин - 12.10.2016

Демократскиот сојуз до Собранието на Република Македонија достави Предлог-одлука со која бара денеска да се распушти Парламентот, со што, сметаат дека ќе се создадат Уставни можности, изборите да се одржат на 11 декември годинава.

Седницата за буџетот закажана на 17 октомври

Точка - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

Павле Трајанов наслушнал дека четирите партии ќе ги одложат изборите

Локално - 12.10.2016

Пратеникот и лидер на Демократски сојуз Павле Трајанов денеска изјави дека слушнал коментари дека четирите партии, потписнички на Договорот од Пржино, се договориле да нема избори на 11 декември-пренесе Фокус Тој додаде дека неговата партија не е во ...

ДС поднесе предлог за распуштање на Парламентот

Точка - 12.10.2016

За подготовка на сите партии за учество на изборите неопходен е период од најмалку два месеца, поради што предлагаме во текот на денот распуштање на Парламентот, наведуваат од партијата. Демократскиот сојуз до Собранието на Република Македонија ...

Трајанов: Слушнав дека четирите партии се договориле да нема избори на 11 декември

Либертас - 12.10.2016

Пратеникот и лидер на Демократски сојуз Павле Трајанов во изјава денеска рече дека слушнал коментари дека четирите партии, потписнички на Договорот од Пржино, се договориле да нема избори на 11 декември.

СДСМ поднесува барање за распуштање на Собранието

Точка - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот ќе поднесе барање за распуштање на Собранието, најави во среда координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески.

За иницијативите за распуштање на Собранието, пратениците ќе расправаат в понеделник

Мета - 12.10.2016

Двете предлог-одлуки за распуштање на Собранието, кои утринава ги поднесоа СДСМ и Демократскиот сојуз веќе се ставени на дневен ред на пленарна седница. Двете точки, од кои право е барањето на Павле Трајанов од ДС, се ставени на дневен ред на ...

А што ако Управниот суд го запре спроведувањето на изборите на 11 декeмври и ги одложи !

Локално - 12.10.2016

Вчера сите политичари многу силни, и од власта и од опозицијата. И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се прoизнесоа за избори, а покрај ДС на Трајанов и СДСМ поднесе предлог за распуштање на изборите…се беше трка кој побрзо ќе поднесе… А подоцна во денов ...

Партиите договорија – распуштање на Парламентот

МК News - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. Во понеделник, на 17-ти октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде ...

Вељаноски има дури 10 дена да ја стави иницијативата за распуштање на дневен ред

Бриф - 12.10.2016

Десет работни дена има претседателот Трајко Вељаноски за да свика седница и да го стави на дневен ред барањето за распуштање на Собранието. Утринава пратеничката група на СДСМ и пратеникот Павле Трајанов поднесоа барања за распуштање на Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да поднесе барање за распуштање на Собранието, граѓаните сакаат да заврши кризата што ја наметна Заев

Република - 12.10.2016

Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на граѓани кризата наметната од СДСМ да заврши и да се стави крај на политичкото ...

СДСМ се плаши од избори и бара начин да ги одложи

Република - 12.10.2016

По повикот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на Собранието, владее паника во СДСМ. Најголемата опозициска партија исплашена од соочување со волјата на народот очајно бара начин да ги одложи изборите закажани за 11 декември.

Кадриу: Одложување на распуштањето на Собранието е противуставно

Либертас - 12.10.2016

И покрај уставната обврска за распуштање на Собранието 60 дена пред одржувањето на изборите, тоа е ставено под знак прашање. Професорот по уставно право Осман Кадриу за Алсат-М оценува дека одложувањето на рокот за распуштање на законодавниот дом ...

(ВИДЕО) СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

еМагазин - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесoa барање за распуштање на Собранието. Ова денеска во Собранието го изјави пратеникот Горан Сугаревски. - Како дел од политичките партии потписници на Договорот од Пржино, ние ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Бриф - 12.10.2016

Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесува барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции ...

На иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ партиите се договорија за распуштање на Собранието

Република - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. В понеделник, на 17 октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде донесувањето ...

СДСМ поднесе барање за распуштање на Собранието

Либертас - 12.10.2016

Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесува барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции ...

СДСМ се плаши од избори и бара начин да ги одложи

Вечер Прес - 12.10.2016

По повикот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на Собранието, владее паника во СДСМ. Најголемата опозициска партија исплашена од соочување со волјата на народот очајно бара начин да ги одложи изборите закажани за 11 декември.

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Локално - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Бриф - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

Да го изгласаме буџетот, па ќе го распуштиме Собранието, му порача ВМРО-ДПМНЕ на СДСМ

Мета - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати нашиот повик, да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието, стои во реакцијата на владејачката партија откако СДСМ поднесе барање за распуштање на ...

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

Локално - 12.10.2016

Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како што се одложи распуштањето на Собранието поради буџетот, така и ова е ...

ВМРО до СДСМ: Прво Буџет за 2017-та, па потоа распуштање на Собрание

Фактор - 12.10.2016

Владејаката партија на ВМРО-ДПМНЕ го поздрави поднесувањето на барањето за распуштање на Собранието од страна на СДСМ и Демократскиот сојуз, но во исто постави и услов прво да се изгласа буџетот за 2017-та година, па потоа да се гласа за распуштање ...

Вељаноски има дури 10 дена да ја стави иницијативата за распуштање на дневен ред

Локално - 12.10.2016

Десет работни дена има претседателот Трајко Вељаноски за да свика седница и да го стави на дневен ред барањето за распуштање на Собранието. Утринава пратеничката група на СДСМ и пратеникот Павле Трајанов поднесоа барања за распуштање на Собранието.

Да го изгласаме буџетот, па ќе го распуштиме Собранието, му порача ВМРО-ДПМНЕ на СДСМ

Бриф - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати нашиот повик, да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието, стои во реакцијата на владејачката партија откако СДСМ поднесе барање за распуштање на ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Вечер Прес - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесува барање за распуштање на Собранието. -Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска да се донесе Буџетот и да се за распушти Собранието

Локално - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ предлага Собранието на Република Македонија попладне во 17 часот да закаже седница на која прва точка ќе биде расправата за буџетот за следната година, а втора точка во 19 часот одлуката за распуштање на законодавниот дом.

Кога пратениците ќе расправаат за буџетот?

Фактор - 12.10.2016

Спикерот Трајко Вељаноски за 17 октомври ја закажа 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година. Владата го достави до Собранието Предлог-буџетот откако и беше вратен на разгледување по завршување на ...

СДСМ и коалиционите партнери побараа распуштање на Собранието, Вељаноски на потег

Фактор - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот поднесоа барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

ВМРО ДПМНЕ прифати распуштање на Собранието, но прво бара гласање за Буџетот

еМагазин - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати нашиот повик, да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието. Барањето на СДСМ го прифаќаме и очекуваме дека овој пат Зоран Заев нема да се обидува ...

СДСМ уште денес да достави барање до Собранието на Р. Македонија за негово распуштање

Пулс24 - 12.10.2016

СДСМ уште денес да достави барање до Собранието на Р. Македонија за негово распуштање. Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното ...

ВМРО-ДПМНЕ го условува расуштањето на Собранието со донесување на Буџетот

Либертас - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на СДСМ да го прифати, како што велат, повикот да престане да бега од соочување со народот и да поднесе барање за распуштање на Собранието, стои во реакцијата на владејачката партија откако СДСМ поднесе барање за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да го изгласаме буџетот, па да гласаме за распуштање на Собранието

Точка - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ ја поздрави одлуката на СДСМ да поднесе барање за распуштање на Собранието. „Барањето на СДСМ го прифаќаме и очекуваме дека овој пат Зоран Заев нема да се обидува да измислува причини за повторно да избега од избори.

Закажана е седница за буџетот за 17 октомври

Пулс24 - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

СДСМ се плаши од соочување со народот и бара начин да ги одложи изборите

Пулс24 - 12.10.2016

Фрлената ракавица од ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на Собранието предизвика паника во СДСМ. Најголемата опозициска партија исплашена од соочување со волјата на народот очајно бара начин да ги одложи изборите закажани за 11-ти декември.

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Либертас - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

(ВИДЕО) Сугарески: До полноќ може да се решат и законите на СЈО и да се распушти Собранието

Либертас - 12.10.2016

Денеска го поднесуваме барањето со назнака за одржување на итна седница и со тоа кажуваме се. Ние сме за избори на 11 декември и бараме веднаш да се свика итна седница на Собранието бидејќи сме влезени во законските рокови за распишување на избори, ...

СДСМ презема чекори за 11 декември да се бетонира како ден за изборите

Мета - 12.10.2016

СДСМ денека ќе инсистира на следните чекори кои треба да се преземат за да се осигура дека изборите сигурно ќе се одржат на 11 декември, дознава „Мета“ од извори во партијата. Оттаму велат дека се задоволни со досега постигнатото, но сепак бараат ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

МК News - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска достави предлог за распуштање на Собранието. – Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Мета - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

Либертас - 12.10.2016

Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како што се одложи распуштањето на Собранието поради буџетот, така и ова е ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште денеска да побара распуштање на Собранието

Локално - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ преку соопштение го повика СДСМ уште денеска да достави барање до Собранието за негово распуштање. – Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од ...

СДСМ побара Собранието да се распушти, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа „за“

Мета - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денека поднесоа барање за распуштање на Собранието. – Како дел од политичките партии потписници на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции ...

Вељаноски: Распуштањето на Собранието на дневен ред на 17 октомври, по буџетот за 2017

Вечер Прес - 12.10.2016

Претседателот на Собранието го поздравува ставот на пратеничката група на СДСМ за распуштање на Собранието, за разлика од минатите два пати кога оваа партија бараше одложувања на веќе закажаните парламентарни избори „Точките за распуштање на ...

Вељаноски не го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за седница за распуштање денеска

Либертас - 12.10.2016

Соопштение од кабинетот на Претседателот на Собранието: Во врска со последните активности на дел од пратениците од опозицијата за распуштање на 8. состав на македонскиот законодавен дом, а во согласност со договорите што беа водени со посредство на ...

Вељаноски не го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за седница за распуштање денеска

Локално - 12.10.2016

Соопштение од кабинетот на Претседателот на Собранието: Во врска со последните активности на дел од пратениците од опозицијата за распуштање на 8. состав на македонскиот законодавен дом, а во согласност со договорите што беа водени со посредство на ...

Талат Џафери: ДУИ ќе гласа за распуштање на парламентот, не сме дел од ујдурмата за одлагање на изборите

Либертас - 12.10.2016

Тој негира дека неговата партија стои во заднината на какви било сценарија, калкулации и игри околу закажувањето на собраниската седница на која би се гласало за распуштање на парламентот.

ВМРО-ДПМНЕ: Да се распушти собранието за да се стави крај на кризата

Точка - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ апелираа до опозицијата навистина да се потрудат околу настанатата политичка криза. Граѓаните сакаат конечно да заврши кризата во која што СДСМ ја втурна Македонија. Следува интегрално соопштението од ВМРО-ДПМНЕ: Поттикнати од вчерашниот ...

СДСМ достави иницијатива за распуштање на Собранието...

Н.Македонија - 12.10.2016

СДСМ достави иницијатива за распуштање на Собранието СДСМ денеска достави иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија веднаш. - Пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери ќе присуствуваат и ќе гласаат за распуштање на ...

СДСМ и ДС поднесоа предлози за распуштање на Собранието...

Н.Македонија - 12.10.2016

СДСМ и ДС поднесоа предлози за распуштање на Собранието Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска доставија предлог за распуштање на Собранието. Таков предлог достави и Демократскиот сојуз.

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври...

Н.Македонија - 12.10.2016

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправаат за Предлог-буџетот за 2017 година.

По усвојувањето на буџетот за идната година, Собранието ќе се распушти...

Н.Македонија - 12.10.2016

По усвојувањето на буџетот за идната година, Собранието ќе се распушти Точките за распуштање на осмиот состав на Собранието ќе бидат дополнети на дневниот ред на седницата која е закажана за 17 октомври, после точката која се однесува на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да достави предлог за распуштање на Парламентот...

Н.Македонија - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да достави предлог за распуштање на Парламентот ВМРО-ДПМНЕ денеска го повика СДСМ во Собранието на Република Македонија да достави предлог за негово распуштање. - Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од ...

ВМРО ДПМНЕ: Да се изгласа буџетот, па да се распушти собранието...

Н.Македонија - 12.10.2016

ВМРО ДПМНЕ: Да се изгласа буџетот, па да се распушти собранието Да се закаже седница за 17 часот, на која прва точка ќе биде донесување на Буџетот за 2017 година, а втора точка, во 19 часот, да биде распуштањето на Собранието, велат од ВМРО ДПМНЕ во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку собере храброст, го повикуваме СДСМ уште денес да достави барање до Собранието за негово распуштање

Lider - 12.10.2016

Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на граѓани кризата наметната од СДСМ да заврши и да се стави крај на политичкото ...

Распуштањето на Собранието на 17 октомври по Буџетот за 2017

Lider - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за ...

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври

Идивиди - 12.10.2016

Скопје, 12 октомври 2016 (МИА) – Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

Седницата за буџетот закажаната на 17 октомври

Lider - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за 17 октомври го закажа почетокот на 125. седница на која пратениците треба да расправата за Предлог-буџетот за 2017 година.

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска да се донесе Буџетот и да се распушти Собранието

Lider - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ предлага Собранието на Република Македонија попладне во 17 часот да закаже седница на која прва точка ќе биде расправата за буџетот за следната година, а втора точка во 19 часот одлуката за распуштање на законодавниот дом.

СДСМ достави предлог за распуштање на парламентот

Lider - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесува барање за распуштање на Собранието. „Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

Различни толкувања зошто утре не се распушта Собранието

Алсат-М - 11.10.2016

Носењето на новиот Буџет за 2017 година е една од причините за одложување на распуштањето на Собранието, сметаат дел од експертите. Економистот Бранимир Јовановиќ, вели дека главна причина за оддложувањето се законите за Специјалното јавно ...

Хан доаѓа со стапот в рака!

Вечер Прес - 11.10.2016

Собраниската расправа за буџетот за 2017 година се уште не е завршена. Документот се разгледува на собраниските комисии, а потоа треба уште еднаш да оди на седница на влада, па да се стави на дневен ред на пленарна седница, на која ќе треба да се ...

Собранието нема да се распушти в среда

24 Вести - 10.10.2016

Набиена агенада во законодавниот дом- народните избраници нема да се збогуваат со пратеничките фотелји в среда и Собранието ќе продолжи да работи и покрај фактот што ќе бидат поминати 60 дена до денот на избори, кои се предвидени според Устав за ...

Шкариќ - Собранието треба да се распушти на 12 октомври

Телма - 10.10.2016

Уставот ќе биде прекршен доколку пратениците не се распуштат на 12-ти октомври. Највисокиот правен акт дава рок од 60 дена, и тоа не може да се менува со закон, дури и кога се работи за предвремени избори, потсетува професорот по уставно право, ...

Собранието нема да се распушти в среда,за Шкариќ тоа ја доведува во прашање легалноста на изборите

24 Вести - 10.10.2016

Набиена агенада во законодавниот дом - народните избраници нема да се збогуваат со пратеничките фотелји в среда и Собранието ќе продолжи да работи и покрај фактот што ќе бидат поминати 60 дена до денот на избори, кои се предвидени според Устав за ...

Хан ќе одлучи кога ќе се распушти Собранието

Сакам да кажам - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти на 12 октомври, односно 60 дена пред предвремените парламентарни избори кои се закажани за 11 декември. Причина за одлагањето е неусвојувањето на буџетот за 2017 година.

Собранието нема да се распушти в среда

Телма - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти во среда како што се очекуваше. Пленарна седница е закажана за в четврток со 18 точки на дневен ред. Распуштањето на парлементот треба да се случи во рок од 45 до 60 дена од денот на одржување на изборите, како што ...

Собранието не се распушта додека не заврши расправата за буџетот

Фокус - 10.10.2016

Собранието на Република Македонија закажа пленарна седница на 13 октомври, односно во четврток со што стана јасно дека нема да се распушти на 12 октомври. Една од причините за нераспуштањето на Парламентот на 12 октомври е расправата за буџетот која ...

Собранието нема да се распушти на 12-ти октомври

Сител - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти во среда на 12 октомври. Спикерот Вељаноски за во четврток закажа пленарна седница на која меѓу другото ќе се разгледува и продолжувањето на рокот за кризната состојба поради мигрантите.

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан, а в четврток пленарна со набиена агенда

Правдико - 10.10.2016

Откако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток (13 октомври), јасно е дека пратениците нема да се распуштат в среда (12 октомври). Како што пишуваше „Мета“, првата причина е што собраниската расправа за буџетот за 2017 година сè ...

Собранието не се распушта во среда, се чека Хан

Нова ТВ - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти во среда како што беше најавено. За четврток е закажана како пленарна седница со 18 точки на дневен ред а во петок политичките партии имаат средба со комесарот за проширување Јоханес Хан.