TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставните измени утре на пленарна седница - изборот е двотретинско мнозинство или предвремени избори

Сител - 14.10.2018

Процедурата за измени на Уставот утре се сели на пленарна седница. Народните избраници според собранискиот деловник за оваа точка може да дискуираат најмногу 10 дена, но времетрањето на седница ќе зависи од бројот на пријавени пратеници за збор.

Уставните измени во понеделник на собраниска седница

Нова ТВ - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промената на уставното име на Република Македонија, по дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања во понеделник ќе биде расправан во Собранието за кога е ...

Уставните измени в понеделник на пленарна седница

Фокус - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, за понеделник е закажана и пленарна ...

Уставните измени в понеделник во Парламентот

Либертас - 13.10.2018

Собранието на пленарна седница в понеделник ќе расправа за предложените уставни измени, откако нив вчера ги поддржа Комисијата за уставни прашања Предложените уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промена на уставното име на ...

СДСМ: Опозицијата да ги поддржи уставните измени заради иднината на Македонија

Р.С.Европа - 13.10.2018

Владејачката СДСМ денеска ги повика пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржат уставните измени во Собранието во интерес на иднината на Македонија, при тоа водејќи се од волјата на граѓаните.

В понеделник на пленарна седница ќе се најдат уставните измени

Тера - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, за понеделник е закажана и пленарна ...

Власта собира мнозинство за уставните измени, опозицијата се подготвува за избори

Н.Македонија - 13.10.2018

Со отворање на расправата во Комисија за уставни прашања, во средата, почна собраниската процедура за пристапување кон измени во Уставот на Република Македонија, кои треба да се реализираат во согласност со обврските што ги презема Владата, ...

Уставните измени пред пратениците во понеделник

Радар - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промената на уставното име на Република Македонија, по дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања во понеделник ќе биде расправан во Собранието за кога е ...

Уставните измени в понеделник на пленарна седница

Нетпрес - 13.10.2018

По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, за понеделник е закажана и пленарна седница. Претставниците на Владата бараат пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во понеделник да гласаат за уставните измени, а тие пак најавија ...

Уставните измени пред пратениците во понеделник

Нетпрес - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промената на уставното име на Република Македонија, по дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања во понеделник ќе биде расправан во Собранието за кога е ...

Уставните измени в понеделник на пленарна седница

OhridNews - 13.10.2018

Со десет гласа За и седум Против, Комисијата за уставни прашања при Собранието на Република Македонија, го усвои предлогот за уставни измени кои треба да произлезат од Договорот со Грција.

Собраниската комисија изгласа да се почне со измени на Уставот

Алсат-М - 12.10.2018

Со 10 гласови за и 7 против, Собраниската Комисија за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Втор ден комисиска дебата за уставните измени

Нова ТВ - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

24 Вести - 12.10.2018

Собраниската комисија за уставни прашања денеска ја продолжи расправата за уставните измени согласно преспанскиот договор. „Наша должност е да кажеме што понатаму, без опозицијата не можеме ништо да направиме во Парламентот“, рече премиерот Заев во ...

Комисијата за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени

24 Вести - 12.10.2018

Со 10 гласови за и 7 против, Комисијата за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Денеска продолжува седницата на собраниската Комисија за уставни прашања, пленарна седница в понеделник

МКД - 12.10.2018

За денеска е закажано продолжението на седницата на собраниската Комисија за уставни прашања на кои почна расправата за предлогот за пристапување кон измена на Уставот. За в понеделник претседателот на Собранието закажа пленарна седница на која ќе ...

Комисијата со 10 спрема 7 гласаше да почне постапка за уставни измени

Нова ТВ - 12.10.2018

Со 10 гласови за и 7 против, Комисијата за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

+инфо - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Сител - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

А1 On - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Собраниската уставна комисија изгласа да се почне со измени на Уставот

Р.С.Европа - 12.10.2018

Со 10 гласови за и 7 против, Собраниската Комисија за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Продолжува седницата на комисијата за уставни прашања

Канал5 - 12.10.2018

Пред околу половина час продолжи седницата на Комисијата за уставни прашања, на која се разгледува владиниот предлог за уставни амандмани што произлегуваат од договорот со Грција. Седницата на комисијата ја следи Михајло Видимлиски.

Заврши седницата на Комисијата за уставни прашања- Пленарната седница е закажана за в понеделник

Канал5 - 12.10.2018

Пред околу половина час заврши седницата на Комисијата за уставни прашања. На неа се разгледуваше владиниот предлог за уставни амандмани што произлегуваат од Договорот со Грција.Таму е Михајло Видимлиски.

Уставните измени најдоцна до крајот на јануари

Р.С.Европа - 12.10.2018

Деловникот на Собранието предвидува строги рокови за дебата за измените на Уставот. Собраниски извори посочуваат дека може да има мало скратување, но само во услови ако нема доволно пријавени за дебата.

Нов устав во јануари или нова влада во декември

Глас на Америка - 12.10.2018

Гласањето во понеделник ќе покаже во која насока ќе се движат настаните. Доколку има двтотретинско мнозинство ќе се оди на менување на уставот, во спротивно на избори. И во двата случаи временските рокови течат и постои можност Договорот да не ...

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Н.Македонија - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Уставните измени пред пратениците - до наредната недела ќе се знае дали ќе се оди на избори

Press24 - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставни измени

Шеталиште - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Република - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Втор ден комисиската расправа за уставните измени

Мета - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба ќе ја одржи втората седница на која се расправа за уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Грција. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Стандард - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Нетпрес - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Слободен Печат - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Уставните измени најдоцна до крајот на јануари

iPortal - 12.10.2018

Деловникот на Собранието предвидува строги рокови за дебата за измените на Уставот. Собраниски извори посочуваат дека може да има мало скратување, но само во услови ако нема доволно пријавени за дебата.

Ќе ги усогласат ли ставовите? Денеска продолжение на расправата за уставни измени

ТВ21 - 12.10.2018

Засега владеачката СДСМ и опозициската ВМРО ДПМНЕ се различни во ставовите за прашањето поврзано со уставните измени. Додека едните сметаат дека Македонија се наоѓа пред голема шанса за подобра иднини, другите велат дека процесот е неуставен.

Продолжува расправата за уставните измени

OhridNews - 12.10.2018

Комисијата за уставни прашања при Собранието на Република Македонија, денеска, ќе ја продолжи распраата за уставните измени кои треба да произлезат од Договорот со Грција. На почетокот од расправата пратениците од власта и опозијата беа со ...

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Локално - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

10 „за“, 7 „против“: Комисијата одлучи, почнува постапка за уставни измени

Алфа - 12.10.2018

Со гласовите на пратениците од власта, 10 „за“ уставната комисија во Собранието ги аминуваше заклучоците од дводневната расправа, и сега може да се премине во фазата за промена на Уставот на пленарна седница.

Власта бара поддршка, опозицијата на два ума

Вечер - 12.10.2018

Власта и опозицијата и понатаму на различна бранова должина за уставните измени. Според СДСМ, Македонија е пред неповторлива шанса, додека ВМРО ДПМНЕ смета оти процесот е неуставен. Каменот на сопнување меѓу двете најголеми партии остана и по ...

Изгласан предлогот за пристапување кон уставни измени

Фактор - 12.10.2018

Комисијата за уставни прашања со 10 гласови за и 7 против, го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

ЌЕ ГИ УСОГЛАСАТ СТАВОВИТЕ, ИЛИ ЌЕ СИ ТЕРААТ ПО СВОЕ: Политичките чинители ќе расправаат за уставните измени

Фактор - 12.10.2018

Власта и опозицијата се разминуваат во ставовите за прашањето поврзано со уставните измени. Според СДСМ, Македонија е пред неповторлива шанса додека ВМРО ДПМНЕ смета оти процесот е неуставен.

Комисиската расправа за уставни измени продолжува денеска во 14 часот

Денешен - 12.10.2018

Комисијата за уставни прашања при Собранието на Република Македонија, денеска, ќе ја продолжи распраата за уставните измени кои треба да произлезат од Договорот со Грција. За денеска во 14:00 часот е закажано продолжението на седницата на ...

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

24 Вести - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

Сител - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени - ставовите непроменети

Press24 - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

CivilMedia - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

Локално - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

MTM - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Комисиска расправа за уставните измени денеска во Собранието

Фокус - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени ќе се одржи в ...

Уставните измени во Собрание: кој ќе дојде, а кој не?

Deutsche Welle - 10.10.2018

Вниманието на јавноста е свртено кон собраниската Комисија за уставни прашања: кој ќе дојде, а кој не, на седницата на која ќе се расправа за владиниот предлог за уставни измени? Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република ...

Уставните измени пред собраниската Комисија

Алсат-М - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска ќе отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Пленарната седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени се планира да одржи в ...

ВО ЖИВО од Комисијата за уставни прашања

Нова ТВ - 10.10.2018

Расправа во Комисијата за уставни прашања за предлогот за уставни измени во врска со Договорот од Преспа. Предлогот го образложи премиерот Зоран Заев. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ се во ...

ВО ЖИВО: Премиерот Заев го образложува предлогот за уставни измени на собраниска комисија

Либертас - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната прва седница на Комисијата за уставни прашања, предлог измените ...

И власта и опозицијата присутни на собраниската комисија за уставните измени

Либертас - 10.10.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери се очекува во секој момент да пристигне и да ја отвори седницата на Комисијата за уставни прашања, на која има единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија.

ВО ЖИВО Заев ќе го образложи предлогот за уставни измени

+инфо - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната првата седница на Комисијата за уставни прашања, пределог ...

Комисиска расправа за уставните измени

Р.С.Европа - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени ќе се одржи в ...

Премиерот Заев ќе го образложи предлогот за уставни измени на собраниска комисија

Канал5 - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната првата седница на Комисијата за уставни прашања, пределог ...

Почна седницата по предлогот за пристапување кон уставни измени

Канал5 - 10.10.2018

Попладнево почна седницата на комисијата за уставни прашања на собранието, со единствена точка на дневен ред, предлог за пристапување кон измена на уставот. На седницата се присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

И опозицијата дојде на Уставната комисија во Собранието

+инфо - 10.10.2018

Во секој момент се очекува да почне Комисијата за уставни прашања на Собранието на која точка на дневен ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија, обврска што произлегува од преспанскиот договор.

Заев ќе го образложи Предлогот за пристапување кон уставни измени

+инфо - 10.10.2018

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. Дали пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на Комисијата и кој ќе се ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе решаваат дали ќе одат на Уставна комисија

+инфо - 10.10.2018

Пратениците и членови на собраниската Уставна комисија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе се координираат дали ќе присуствуваат на седницата за отворање на Уставот и како ќе дејствуваат.

Уставните измени во Собрание: кој ќе дојде, а кој не?

Либертас - 10.10.2018

Вниманието на јавноста е свртено кон собраниската Комисија за уставни прашања: кој ќе дојде, а кој не, на седницата на која ќе се расправа за владиниот предлог за уставни измени, пишува Дојче веле .

Заврши седницата на Уставната комисија, продолжува в петок напладне

Р.С.Европа - 10.10.2018

Попладнево во Собранието продолжи седницата на собраниската комисија за уставни прашања на која на дневен ред се уставните измени коишто произлегуваат од Договорот за името со Грција. Претседателот на Собранието и претседател на комисијата Талат ...

Комисиска расправа за уставните измени

Тера - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени ќе се одржи в ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ решаваат дали ќе одат на Уставна комисија

Press24 - 10.10.2018

Пратениците и членови на собраниската Уставна комисија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе се координираат дали ќе присуствуваат на седницата за отворање на Уставот и како ќе дејствуваат.

ВО ЖИВО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата - почнува собраниската комисија за промена на Уставот

Press24 - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата со што комисијата почна со работа.

Уставните измени пред Комисијата за уставни прашања

Точка - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Владата до Собранието испрати предлог за четири уставни амандмани – за додавање на додавката Северна во името ...

ВО ЖИВО од Собрание: Заев ќе го образложува предлогот за уставни измени

Република - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната прва седница на Комисијата за уставни прашања, предлог измените ...

Почнува собраниската комисија за промена на Уставот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата

Вечер - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата со што комисијата почна со работа.

(Во живо) Заев ги образложува уставните измени

Независен - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната прва седница на Комисијата за уставни прашања, предлог измените ...

Заев ќе го образложи Предлогот за пристапување кон уставни измени

CivilMedia - 10.10.2018

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. Дали пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на Комисијата и кој ќе се ...

ВО ЖИВО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата – почнува собраниската комисија за промена на Уставот

Бриф - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата со што комисијата почна со работа.

Премиерот Заев ќе го образложи предлогот за уставни измени на собраниска комисија/Во живо

Вечер - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната првата седница на Комисијата за уставни прашања, пределог ...

Предлогот за пристапување кон уставни измени на дневен ред

CivilMedia - 10.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за уставни прашања, за земјоделство, шумарство и водостопанство, за труд и социјална политика и Законодавно-правната комисија.

Со комисиската расправа денес се отвора собраниската дебата за уставните измени

Таратур - 10.10.2018

Со комисиската расправа во рамки на Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска се отвора собраниската дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за ...

Заев ќе го образложи Предлогот за пристапување кон уставни измени

Слободен Печат - 10.10.2018

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. Дали пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на Комисијата и кој ќе се ...

Седници на четири собраниски комисии

Локално - 12.12.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за култура, за земјоделство, шумарство и водостопанство, за уставни прашања и за европски прашања. Комисијата за култура ќе одржи две седници.

ВО ЖИВО: Предлог уставните измени од Владата пред комисијата за устави прашања

ТВ21 - 10.10.2018

Во 12:00 часот е закажана комисијата за уставни прашања на која единствена точка на дневен ред е предлогот на Владата за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија. Екипа на ТВ 21 веќе се наоѓа во Собранието на Р.М и очекуваме ...

И власта и опозицијата присутни на собраниската комисија за уставните измени

1tv - 10.10.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери се очекува во секој момент да пристигне и да ја отвори седницата на Комисијата за уставни прашања, на која има единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија.

Почна седницата на Комисијата за уставни прашања, Заев ќе го образложи предлогот

Мета - 10.10.2018

Почна првата седница на Комисијата за уставни прашања на Собранието, со единствена точка на дневен ред, предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија. Седницата ја води претседателот на Собранието, Талат Џафери кој ...

Уставен спринт или маратон?

Независен - 10.10.2018

Можното распуштање на парламентот и распишување вонредни избори е „замрзнато“ засега, додека се чека на собраниската маса да биде „сервиран“ предлогот за пристапување кон уставни измени, за да се види колкумина пратеници се расположени ...

Почна собраниската комисија за промена на Уставот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата

Пулс24 - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата со што комисијата почна со работа.

Уставните измени на комисиска расправа

Пулс24 - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Република Македонија денес треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени ќе се одржи ...

Заев ќе го образложи Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија

MTM - 10.10.2018

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. Дали пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на Комисијата и кој ќе се ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа на собраниската комисија за промена на Уставот

24Инфо - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа на собраниската комисија за промена на Уставот Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата ...

Обезбедени се 80 пратеници или власта блефира: Почнува процедурата за уставните измени

еМагазин - 10.10.2018

Денеска во македонското Собрание со седница на Комисијата за уставни прашања, чиј претседател е собранискиот претседател Талат Џафери почнува процесот за уставни измени, кои се предвиди со договорот за името со Грција.

Уставните измени пред Комисијата за уставни прашања

Макфакс - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Владата до Собранието испрати предлог за четири уставни амандмани – за додавање на додавката Северна во името ...

Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието, Џафери треба да свика седница

МКД - 09.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди собранискиот претседател Талат Џафери.

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

24 Вести - 09.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери ја закажа пратеничката расправа за уставните измени за в понеделник

МКД - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Утре комисија за уставните измени во Собранието

24 Вести - 09.10.2018

За утре во 12 часот, ќе се закаже комисија за уставните измени. Претседателот на Собранието, Талат Џафери којшто е претседател на комисијата за устравни прашања, за тв 24 вели согласно роковите, комисијата почнува утре со работа, а уставните ...

Уставните измени од утре пред пратениците

Фокус - 09.10.2018

Уставните измени од утре ќе се најдат пред пратениците, дознава Телма. Претседателот на Собранието пленарната седница ја закажa за понеделник, но утре ќе почне со работа Комисијата за уставни прашања.

Уставните измени од утре пред пратениците

Телма - 09.10.2018

Уставните измени од утре ќе се најдат пред пратениците, дознава Телма. Претседателот на Собранието пленарната седница ја закажa за понеделник, но утре ќе почне со работа Комисијата за уставни прашања.

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Сител - 09.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Утре седница на Комисијата за уставни прашања, в понеделник пленарна седница

Канал5 - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а седницата на Комисијата за уставни прашања ќе биде закажана за утре напладне.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Р.С.Европа - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Сител - 09.10.2018

- Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Либертас - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

+инфо - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

За утре е закажана комисијата за уставни прашања

А1 On - 09.10.2018

За утре претпладне е закажана седница на Собранието со единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон менување на Уставот. Почетокот на Комисијата за уставни прашања, најверојатно, ќе биде исто така утре, 15 октомври, непосредно по ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Канал5 - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени. Се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Минимум 100 дена се потребни за измени на Уставот

А1 On - 09.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со четирите суштински измени на Уставот на Република Македонија, со цел усогласување со текстот на договорот со Грција синоќа пристигна во Собранието.

Расправата за уставните измени утре пред Комисијата за уставни прашања

+инфо - 09.10.2018

Првата седница на Комисијата за уставни прашања на Собранието ќе се одржи утре, со почеток од 12 часот, со точка на дневен ред: Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија. Истата точка е на дневен ред на 61.

Собранието се уште не закажало седница на уставната комисија за владиниот предлог за пристапување кон уставни измени

Канал5 - 09.10.2018

Процесот на уставни измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа влезе во собраниска процедура. Предлогот за пристапување кон измената на Уставот, кој Владата ја усвои на вонредната седница, се доставени до пратениците.

Утре напладне уставните измени во Комисијата за Уставни прашања, а во понеделник пленарната седница

Канал5 - 09.10.2018

Утре напладне стартува расправата по предлог уставните измени во Комисијата за Уставни прашања, а за во понеделник во 11 часот е закажана и пленарната седница на чиј ред ќе се најде Предлогот за пристапување кон уставни измени.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Н.Македонија - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Утре комисија за уставните измени во Собранието

Тера - 09.10.2018

За утре во 12 часот, ќе се закаже комисија за уставните измени. Претседателот на Собранието, Талат Џафери којшто е претседател на комисијата за устравни прашања, за тв 24 вели согласно роковите, комисијата почнува утре со работа, а уставните измени ...

Предлогот за уставни измени за Преспанскиот договор усвоен во Влада – следна институција Собрание

Таратур - 09.10.2018

На вонредната владина седница во врска со Препанскиот договор и неговата имплементација, беше усвоен предлогот за уставни измени кој Владата го фокусира на четири суштински измени. Тоа се членовите каде стои Република Македонија, пред република да ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

iPortal - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

МК News - 09.10.2018

– Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Расправата за уставните измени почнува в понеделник

Нетпрес - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Утре седница на Комисијата за уставни прашања, в понеделник пленарна седница

Алфа - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а седницата на Комисијата за уставни прашања ќе биде закажана за утре напладне.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Слободен Печат - 09.10.2018

Почетокот на Комисијата за уставни прашања, како што велат од Кабинетот на претседателот Талат Џафери, најверојатно ќе биде исто така во понеделник. Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

1tv - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Собранието на 15 октомври ќе одржи седница за расправа за уставните промени

Мета - 09.10.2018

Според веб-страницата на Собранието, претседателот на законодавниот дом Талат Џафери в понеделник, 15 октомври во 11 часот ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Република - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Стандард - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Независен - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Утре ќе заседава Комисијата за уставни прашања

Точка - 09.10.2018

Утре напладне ќе заседава Комисијата за уставни прашања, а во понеделник е закажана 61-та пленарна седница на Собранието, со единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон менување на Уставот.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Локално - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Предлогот за уставни измени влегува во Собрание

Вечер - 09.10.2018

Владата иницираше постапка за Предлог за пристапување кон уставни измени, кои веќе се пристигнати во Собранието. И покрај започнувањето на постапката за уставни измени неизвесно е дали ќе има доволен број пратеници (80) за нивно носење или ќе се оди ...

Прес-конференција на пратеникот на СДСМ Ќе биде ли свикана седницата на уставната комисија?

ТВ21 - 09.10.2018

Прес-конференција на пратеникот на СДСМ Ќе биде ли свикана седницата на уставната ...

Пратениците го добија предлогот за уставни измени, ќе се закаже ли пленарна седница итно

Слободен Печат - 09.10.2018

Од кабинетот на Џафери се уште не одговор напрашањето дали посташпката ќе се води како итна, или тој ќе го искористи своето право согласно Деловникот и ќе закаже итна пленарна седница на која ќе биде ставена оваа точка на дневен ред.

Седницата за уставни измени закажана за 15. октомври

ТВ21 - 09.10.2018

Собранието на Република Македонија ја закажа седницата на која треба да бидат разгледани уставните измени кои вчера како предлог ги достави Владата на Република Македонија. Како што дознава ТВ 21 на 15.

Утре седница на Комисијата за уставни прашања, во понеделник пленарна седница

Курир - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за во понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а седницата на Комисијата за уставни прашања ќе биде закажана за утре напладне.

В понеделник почнува пленарната седница за уставни измени

Независен - 09.10.2018

Во понеделник, на 15 октомври, парламентот ќе ја почне пленарната расправа за владиниот предлог за пристапување кон уставни измени, согласно со договорот со Грција. Претседателот на парламентот Талат Џафери ја закажал веќе 61.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Курир - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Предлогот за промена на Уставот заглавен во архива

Нетпрес - 09.10.2018

Доцна синоќа пристигна предлогот за измена на Уставот кој вчера помина на вонредната седница на Владата на Република Македонија. Од Собранието велат дека сé уште не се знае кога би се одржала комисиска расправа.

Владата почна уставни измени за Закон за ратификација на договор што не е стапен на сила

Алфа - 09.10.2018

Четири области од македонскиот Устав ќе трпат измени и покрај противењето на мнозинството граѓани – потпишувајќи се како предлагач Владата го стокми Предлогот за пристапување кон измена на највисокиот правен акт и го достави до Парламентот.

Постреферендумска неизвесност: избори, да или не?

CivilMedia - 09.10.2018

Владата иницираше постапка за Предлог за пристапување кон уставни измени, кои веќе се пристигнати во Собранието. И покрај започнувањето на постапката за уставни измени неизвесно е дали ќе има доволен број пратеници (80) за нивно носење или ќе се оди ...

Се е ова премалку за крај

Вечер - 09.10.2018

Како што претходно објавивме според неофицијалните информации, во петок ќе биде ставена на седница на Комисијата за уставни прашања, а во вторник на 16 октомври се очекува да биде разгледувана и на пленарна собраниска седница.

Пратеничката расправа за уставните измени почнува во понеделник

Пулс24 - 09.10.2018

За во понеделник, 15 октомври, претседателот на Собранието ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени. Се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

MTM - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Обезбедени ли се 80 пратеници: Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

еМагазин - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Уставните измени од утре ќе се најдат пред народните избраници?

Фактор - 09.10.2018

Уставните измени од утре ќе се најдат пред пратениците, објави Телма . Претседателот на Собранието, Талат Џафери пленарната седница ја закажa за понеделник, но утре ќе почне со работа Комисијата за уставни прашања.

Собраниска седница за уставни измени в сабота!?

Фактор - 09.10.2018

Гласањето за отворање расправа по уставните измени во рамките на преспанскиот договор би можело да се случи в сабота во Собранието на РМ, според информациите кои ги има Дојче Веле. Пратениците денеска ќе го добијат „Предлогот за пристапување кон ...

Утре напладне стартува расправата по предлог уставните измени во Собраниска комисија

24Инфо - 09.10.2018

Утре напладне стартува расправата по предлог уставните измени во Собраниска комисија Пленарната седница за уставните измени со цел усогласување на Уставот со текстот од договорот со Грција ќе се одржи на 15-ти октомври во 11 часот, додека за утре во ...

Oва се уставните измени кои ги предлага Владата до Собранието

Маркукуле - 09.10.2018

Собранието на седницата број 61, закажана за 15.10.2018 година (понеделник) со почеток од 11:00 часот, ќе расправа за уставните измени кои ги предлага Владата. За овие уставни измени ќе се бара двотретинско мнозинство на собраниската седница: ...

Утре ќе заседава Комисијата за уставни прашања

Макфакс - 09.10.2018

За утре напладне е закажана Комисијата за уставни прашања, а во понеделник ќе заседава пленарната седница на Собранието, со единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон менување на Уставот.

Собранието ја чека одлуката на Владата за уставните измени

Телма - 08.10.2018

Пленарната седница за уставни измени и седницата на Комисијата за уставни прашања ќе бидат закажани веднаш штом предлогот од владата ќе пристигне во архивата на Собранието. Најрано се очекува тоа да се случи утре претпладне.

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Нова ТВ - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Владата го усвои предлогот за уставни измени

Алсат-М - 08.10.2018

Владата на вонредна седница усвои одлука за иницирање на уставни измени согласно договорот од Преспа. Во заклучоците на владата фокусот се става на четири суштински измени. Тоа се членовите каде стои Република Македонија, пред република да се додаде ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Сител - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Канал5 - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Власта отвора пат за уставни измени, пратениците не попуштаат

+инфо - 08.10.2018

Власта ќе се обиде уште оваа недела да ги убеди опозициските пратеници да гласаат за уставни измени, поттикнати од преспанскиот договор кои попладнево ќе бидат на разгледување на вонредна владина седница.

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

А1 On - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Итна владина седница за уставните измени

Канал5 - 08.10.2018

Уставните измени предвидени со преспанскиот Договор влегоа на владина процедура. Министрите на вонредна седница која почна пред 3 часа расправаат за предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија.

Џафери: Предлогот за уставните измени пристигна во Собранието

Р.С.Европа - 08.10.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за време на вечерашното гостување во „Топ тема на ваша страна“ на Телма телевизија изјави дека до законодавниот дом стигнал предлогот на Владата за пристапување кон уставните измени поврзани со Договорот од ...

Усвоениот предлог за уставните измени испратен до Собранието

Канал5 - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон уставните измени поврзани со преспанскиот договор, усвоен на вонредната владина седница е испратен до Парламентот. Содржи четири сушински промени кои од утре влегуваат во Собранието, каде се уште е нејасно дали е ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот стаса во Собранието

+инфо - 08.10.2018

Собранискиот спикер нагласи дека постапката може да биде и итна по барање на Владата, на претседателот или на 20 пратенци, но и претседателот на Собранието има можност да одлучи седницата да биде итна.

„Само Вистина“ вечерва со Радмила Шеќеринска

Канал5 - 14.01.2019

Почитувани гледачи, понеделнички стартуваме со новата сезона на најгледаната и највлијателната ваша и наша политичка емисија „Само Вистина“. Во вечерашното издание погледнете го интервјуто со железната дама и министер за одбрана Радмила Шеќеринска.

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Либертас - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Press24 - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Н.Македонија - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Press24 - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Има ли договор за уставните измени или владата прави ладна проба ?

Независен - 08.10.2018

Во парламентот наскоро би требало да стигне предлог за пристапување кон промена на Уставот, согласно договорот со Грција. Тоа е очекуваниот исход откако премиерот Зоран Заев за попладнево закажа вонредна владина седница со единствена точка на ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Курир - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Слободен Печат - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Локално - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Стандард - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Независен - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Шекеринска: Денеска имаме седница на Влада за уставни измени, се надевам на успешен процес (ВИДЕО)

ТВ21 - 08.10.2018

Министерската за одбрана Радмила Шекеринска од Воената Академија во Скопје, потврди дека од денеска почнува процесот за уставните измени во Владата, но и дека повеќе информации ќе бидат соопштени по завршувањето на седницата.

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Република - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Владата без предлог за уставни измени, работата ќе му ја препушти на Собранието

ТВ21 - 08.10.2018

ТВ 21 ексклузивно дознава дека на денешната вонредна седница на Владата на Република Македонија била донесена одлука да не се направи предлог со конкретни уставни промени, туку било одлучено таа работа да биде препуштена на Собранието.

Уставните промени кон Собранието, дали ќе се обезбеди 2/3 мнозинство!?

ТВ21 - 08.10.2018

Собранието ја чека одлуката на Владата во врска со евентуалното гласање за уставни промени. Од таму велат дека се уште не се знае кога би се одржала комисиска расправа. Од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери велат дека седница на ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Слободен Печат - 08.10.2018

Во контекст на Уставот и Деловникот, посочи, определени се надлежности и надлежни институции кои може да покренат иницијатива за пристапување кон уставните измени. Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

1tv - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Локално - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Независен - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Вечер - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Стандард - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери потврди: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Курир - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Република - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

СОБРАНИЕ: Талат Џафери чека абер од Заев за седница за уставни измени или за распуштање

Денешен - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на собранискиот спикер Талат Џафери, кој е ...

Кои се можните датуми: Во Собрание подготвени и за избори и за уставни измени

еМагазин - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Знае ли Џафери до каде се преговорите со пратениците?

Фактор - 08.10.2018

Спикерот Талат Џафери на вечерашното гостување во „Топ тема на ваша страна“ на Телма телевизија изјави дека до Собранието стигнал предлогот на Владата за пристапување кон уставните измени поврзани со Договорот од Преспа.

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

еМагазин - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...