TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ ќе расправа за визната либерализација на Западен Балкан

SETimes - 24.05.2009

СКОПЈЕ, Македонија -- Членките на ЕУ во понеделникот (25-ти мај) започнаа расправа во врска со најновиот извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на земјите од Западен Балкан во исполнувањето на ...

Груевски: Визната либерализација признание на сработеното во изминатите три години

Форум - 23.05.2009

Визната либерализација без сомнение е изработена од Владата, а Европската Комисија оценувајќи ја со високи оценки го даде признанието на се она што е сработено во минатите три години При денешната посета на ...

Груевски: Визната либерализација е признание на сработеното во минатите три години

Кирилица - 23.05.2009

Визната либерализација без сомнение е изработена од Владата, а Европската Комисија оценувајќи ја со високи оценки го даде признанието на се она што е сработено во минатите три години,нагласи премиерот Никола ...

Македонија ги исполнува сите критериуми за визна либерализација

А1 - 22.05.2009

Единствено Македонија целосно или генерално ги исполнува сите критериуми за визна либерализација - ова стои во извештајот на европската иницијатива за безбедност кој е поделен на сите земји членки.

Одлуката за укинување на ЕУ визите, најдоцна во ноември годинава

Р.С.Европа - 22.05.2009

Македонија доби највисоки оценки од Европската комисија, во исполнувањето на условите за визна либерализација од другите земји во регионот: Албанија, Босна, Црна Гора и Србија, изјави денеска во Скопје ...

Одлуката на Советот на министри за укинување на шенгенската бариера најрано во септември

Н.Македонија - 22.05.2009

Скопје, 22 мај (МИА) - Македонија очекува во септември, а најдоцна во ноември Советот на министри да ја донесе одлуката со која од 1 јануари следната година ЕУ ќе ја симне визната бариера за македонските ...

Визната либерализација најдоцна до ноември

Форум - 22.05.2009

Дебата за извештаите за условите за визна либерализација на балканските држави, од понеделник, ќе започне во државите-членки на Европската унија, а денеска пристигнал Извештајот во Македонија и во регионот ...

Владата уверува дека од 1-ви јануари 2010 за Македонците ќе нема шенген

Алфа - 22.05.2009

Владата уверува дека македонските граѓани веќе од први јануари догодина, без визи, ќе патуваат во Европската унија. Ваквите оптимистички изјави вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски ги темели на ...

Боцевски: одлуката за укинување на визите најрано во септември, а најдоцна во ноември

Кирилица - 22.05.2009

Македонија очекува во септември, а најдоцна во ноември Советот на министри да ја донесе одлуката со која од 1 јануари следната година ЕУ ќе ја симне визната бариера за македонските државјани, изјави денеска ...

Шенгенската бариера ќе падне најдоцна до ноември

Сител - 22.05.2009

Македонија очекува во септември, а најдоцна во ноември Советот на министри да ја донесе одлуката со која од 1 јануари следната година ЕУ ќе ја симне визната бариера за македонските државјани, изјави денеска ...

Одлуката за укинување на визите најрано во септември, а најдоцна во ноември

МРТ - 22.05.2009

Македонија очекува во септември, а најдоцна во ноември Советот на министри да ја донесе одлуката со која од 1 јануари следната година ЕУ ќе ја симне визната бариера за македонските државјани, изјави денеска ...

Македонија со кристално чисто досие за визна либерализација

Нетпрес - 22.05.2009

Македонските граѓани од 1 јануари 2010 година ќе можат слободно да патуваат во земјите членки на шенгенскиот договор, истакна на денешниот брифинг со новинарите вицепремиерот за европски прашања Ивица Боцевски.

Започнуваат дебатите за визна либерализација во ЕУ

Макфакс - 22.05.2009

Дебата за извештаите за условите за визна либерализација на балканските држави, од понеделник, ќе започне во државите-членки на Европската унија.

Груевски охрабрен од извештајот

Време - 21.05.2009

Одлуката за визна либерализација за Македонија, иако за нас беше очекувана, е многу важна и не охрабрува да продолжиме со реформите - изјави вчера премиерот Никола Груевски.

Без визи, по работа во странство?

Р.С.Европа - 21.05.2009

Евентуалната визна либерализација ќе ја раздвижи македонската економија, но може да предизвика и мигрирање, посебно на млади работници во странство, се согласуваат стопанствениците и упатените.

Без визи, ќе ни избегаат најдобрите работници

Утрински - 21.05.2009

По веста од Брисел дека Македонија ги исполнила условите за укинување на шенгенските визи за нашите граѓани и најавата дека визната либерализација најверојатно ќе стартува идната година, бизнисмените се ...

Нема датум за патувањето без визи

BBC - 20.05.2009

Европската Комисија вчера попладнето почна да ги дистрибуира до земјите членки оценките за напредокот на земјите од Западен Балкан во исполнување на условите за визна либерализација.

Македонија го положи шенгенскиот испит

Време - 20.05.2009

Единствено Македонија ги исполнува условите за укинување на шенгенските визи за нејзините граѓани, додека во случајот со Србија се појавија „определени тешкотии“, изјавија вчера анонимни дипломати во Брисел за ...

Позитивен извештај за укинување на визите за Македонија

Алсат-М - 20.05.2009

Македонија доби високи оценки во извештајот на Европската комисија за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за нивна визна либерализација, според дипломатски извори на Макфакс.

Добро изработена задача

Н.Македонија - 20.05.2009

Визната либерализација ќе ја добиеме зашто добро сме ја изработиле домашната задача, а ниту една земја од ЕУ нема да н? блокира во процесот, вели вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски.

Фуерe: Визната либерализација кон крајот на годината

Алсат-М - 20.05.2009

Евроамбасадорот Фуере денеска од Охрид изјави дека визната либерализација за македонските граѓани треба да се очекува да се воведе кон крајот на оваа година.

Груевски: „Петката“ од ЕК валоризација за вложениот труд

Н.Македонија - 20.05.2009

Скопје, 2о мај (МИА) - „Петката“ дадена од Брисел за визната либерализација, е валорализација за вложениот труд и доказ дека се исполнети сите потребни критериуми за симнување на шенгенската бариера, на што ...

Визната либерализација е позитивен притисок за Владата

Форум - 20.05.2009

Смета Груевски, по добивањето на речиси одличниот извештај од Брисел за визната либерализација на земјава. Владата продолжува да работи за исто таков извештај од Европската комисија во октомври, најави ...

EК го комплетираше извештајот за визната либерализација за Западен Балкан

SETimes - 20.05.2009

БРИСЕЛ, Белгија -- Чешкото претседателство на ЕУ го доби извештајот на Европската комисија за напредокот што земјите во Западен Балкан го постигнаа во исполнувањето на критериумите за приклучување на ...

Фуере и Боцевски: Македонија ќе добие препорака за визна либерализација

Кирилица - 20.05.2009

Ова го истакнаа евроамбасадорот Ерван Фуере и вицепремиерот Ивица Боцевски кои беа децидни во ставот дека ќе се укинат визите за Македонија - Имаше многу шпекулации.

„Петката“ од ек валоризација за вложениот труд

Сител - 20.05.2009

„Петката“ дадена од Брисел за визната либерализација, е валорализација за вложениот труд и доказ дека се исполнети сите потребни критериуми за симнување на шенгенската бариера, на што Владата веќе подолго ...

Премиерот задоволен од позитивниот извештај на ЕК

Кирилица - 20.05.2009

„Петката“ дадена од Брисел за визната либерализација, е валорализација за вложениот труд и доказ дека се исполнети сите потребни критериуми за симнување на шенгенската бариера, изјави премиерот Никола Груевски ...

Меѓународните фактори притискаат за решение за името, но нема рокови

Нетпрес - 20.05.2009

Коалиционите партнери од “За подобра Македонија“, предводени од ВМРО-ДПМНЕ, денеска на полугодишната средба дискутираат за светската економска криза и нејзиното влијание во Македонија, прашањето за името, ...

В година во Европа без визи

А1 - 19.05.2009

Македонија доби високи оценки во извештајот на Европската комисија за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за нивна визна либерализација, според дипломатски извори на Макфакс.

Почнува дискусијата во земјите од ЕУ за визна либерализација

Р.С.Европа - 19.05.2009

Македонија ги исполнува сите услови за укинување на визите, рекол претставник на една земја членка на ЕУ, јавува агенцијата Бета.

Се запали Европската комисија

Време - 19.05.2009

Во седиштето на Европската комисија во Брисел вчера напладне избувна голем пожар кој зафати поголем дел од просториите, токму за време на седницата на која се расправаше за визна либерализација на земјите од ...

Нема одлука за визите

Р.С.Европа - 19.05.2009

Европската комисија оцени дека Македонија најмногу напредувала за визната либерализација од земјите во регионот. Сепак, од чешкото претседателство рекле дека е потребно време за конечни оценки и одлуки ...

Милошоски: Македонија има највисоки оценки

Вест - 19.05.2009

"Според информациите што ги имаме од Брисел, Македонија во извештајот на Европската комисија за визната либерализација ги има добиено највисоките оценки", изјави вчера во Љубљана шефот на македонската ...

Македонија во процедура за визна либерализација со високи оценки

Телма - 19.05.2009

Македонија доби високи оценки во извештајот на Европската комисија за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за нивна визна либерализација, според дипломатски извори на Макфакс.

Добри оценки од Брисел за визите

Дневник - 19.05.2009

Задоволни сме што во извештајот на Европската комисија, според информациите што ги имаме, Македонија ги има добиено највисоките оценки во однос на прашањето за визна либерализација.

Би Би Си : Македонија ги исполни условите за визна либерализација

Алсат-М - 19.05.2009

Македонија ги исполни условите за укинување на шенгенските визи за нејзините граѓани, додека во случајот со Србија се појавија „определени тешкотии“, јавува Би Би Си, повикувајќи се на свои дипломатски извори ...

BBC: Македонија ги исполни условите за визна либерализација

Тотал - 19.05.2009

Македонија ги исполни условите за укинување на шенгенските визи за нејзините граѓани, додека во случајот со Србија се појавија „определени тешкотии“, јавува BBC, повикувајќи се на свои дипломатски извори во ...

Би Би Си : Македонија ги исполни условите за визна либерализација

Алфа - 19.05.2009

Македонија ги исполни условите за укинување на шенгенските визи за нејзините граѓани, додека во случајот со Србија се појавија „определени тешкотии“, јавува Би Би Си, повикувајќи се на свои дипломатски извори ...

На грчките граници визна рампа и по рушење на шенгенот?

Н.Македонија - 19.05.2009

На македонските граѓани можно е да им требаат визи за патување во Грција дури и кога ЕУ ќе го крене шенгенскиот ѕид за македонските граѓани.

Македонија не го сака балканскиот пакет за укинување на визите

Н.Македонија - 19.05.2009

Постои ли опасност Македонија да извиси за укинувањето на визите затоа што во Европската комисија сè уште постои дилема дали безвизниот режим да се препорача индивидуално или во пакет за балканските земји? ...

Фуере и Боцевски за визната либерализација

Алфа - 19.05.2009

Документот со оценките дали Македонија ги исполнува условите за безвизен режим, испратен вчера од ЕК до земјите членки на Унијата, сеуште е недостапен за јавноста.

Македонија се движи добро кон безвизниот режим со ЕУ

Форум - 19.05.2009

Македонија добила високи оценки во извештајот на Европската комисија за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за нивна визна либерализација Според информациите од владини извори, Македонија добила високи ...

Македонија ги исполни условите за визна либерализација

Кирилица - 19.05.2009

Македонија ги исполни условите за укинување на шенгенските визи за нејзините граѓани, додека во случајот со Србија се појавија „определени тешкотии“, јавува Би Би Си, повикувајќи се на свои дипломатски извори ...

Би би Си - Македонија ги исполни условите за визна либерализација

Сител - 19.05.2009

Македонија ги исполни условите за укинување на шенгенските визи за нејзините граѓани, додека во случајот со Србија се појавија „определени тешкотии“, јавува Би Би Си, повикувајќи се на свои дипломатски извори ...

Би Би Си: Македонија ги исполни условите за укинување на визите, за Србија „има проблеми“

Канал5 - 19.05.2009

Македонија ги исполни условите за укинување на шенгенските визи за нејзините граѓани, додека во случајот со Србија се појавија „определени тешкотии“, јавува Би Би Си, повикувајќи се на свои дипломатски извори ...

Македонија ќе добие препорака за визна либерализација

Сител - 19.05.2009

Македонија ќе добие препорака за укинување на визниот режим, истакнаа евроамбасадорот Ерван Фуере и вицепремиерот Ивица Боцевски по денешната трибина „Перспективите за ЕУ интеграции на Западниот Балкан и ...

Две четворки и две петки - доби Македонија за визната либерализација

Канал5 - 19.05.2009

Две четворки и две петки – тоа се оценките што Македонија ги доби во извештајот од оценските мисии за визната либерализација, дознава Канал 5 од дипломатски извори.

Дипломатски извори - Македонија ги исполни условите за визна либерализација со ЕУ

Сител - 19.05.2009

Европската комисија молчи околу Извештајот за напредокот во визната либерализација на земјите од Западен Балкан. И додека дипломатски извори од Брисел тврдат дека Македонија вчера потврди дека ги исполни ...

ЕК: Македонија ги исполни условите за визна либерализација

Нетпрес - 19.05.2009

Македонија целосно ги исполнува условите за визна либерализација, информира Би-Би-Си, повикувајќи се на дипломатски извори од Европската унија, пренесува Нетпрес.

Македонија на патот кон безвизен режим со ЕУ

Макфакс - 20.05.2009

Македонија доби високи оценки во извештајот на Европската комисија за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за нивна визна либерализација, според дипломатски извори на Макфакс.

Биљали: Името ќе се исправи како пречка

А1 - 18.05.2009

Не очекувам визната либерализација за Македонија да оди лесно. Името ќе се исправи како пречка, изјави за А1 Телевизија аналитичарот Мерсел Биљали.

Паѓа „Шенгенскиот ѕид“?

Р.С.Европа - 18.05.2009

Европската Комисија денеска ќе ги запознае земјите членки со напредокот на земјите кандидати за визна либерализација. Македонија ја очекува одлуката Европската комисија, денеска ќе ги запознае земјите-членки ...

Прво скокни па речи оп

Дневник - 18.05.2009

Македонските политичари убедуваат дека на 1 јануари 2010 година граѓаните ќе можат да патуваат без визи. Европската комисија пора чува дека работите не се толку едноставни.

Европската комисија го финализира извештајот за визната либерализација

Алфа - 18.05.2009

Европската комисија денеска треба да го финализира извештајот за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за визна либерализација, врз основа на кој се очекува да им предложи на членките на ЕУ укинување на ...

ЕК со највисоки оценки за Македонија за визната либерализација

Алсат-М - 18.05.2009

Македонија, според информациите што ги имаме од Брисел, во извештајот на Европската комисија за визната либерализација ги има добиено највисоките оценки, изјави денеска во Љубљана шефот на македонската ...

ЕК денеска ќе даде мислење за реформите за визна либерализација

Алфа - 18.05.2009

Европската Комисија денеска во интерен документ до земјите членки на Унијата даде мислење за тоа дали Македонија ги исполнува условите за визна либерализација.

Европската комисија го финализира извештајот за визната либерализација

Сител - 18.05.2009

Европската комисија денеска треба да го финализира извештајот за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за визна либерализација, врз основа на кој се очекува да им предложи на членките на ЕУ укинување на ...

Европската комисија го финализира извештајот за визната либерализација

Канал5 - 18.05.2009

Европската комисија денеска треба да го финализира извештајот за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за визна либерализација, врз основа на кој се очекува да им предложи на членките на ЕУ укинување на ...

ЕК со највисоки оценки за Македонија за визната либерализација

Сител - 18.05.2009

Македонија, според информациите што ги имаме од Брисел, во извештајот на Европската комисија за визната либерализација ги има добиено највисоките оценки, изјави денеска во Љубљана шефот на македонската ...

Милошоски: ЕК со највисоки оценки за Македонија за визната либерализација

МРТ - 18.05.2009

Македонија, според информациите што ги имаме од Брисел, во извештајот на Европската комисија за визната либерализација ги има добиено највисоките оценки, изјави денеска во Љубљана шефот на македонската ...

Со коментар за визната либерализација од Словенија се огласи Антонио Милошоски

Канал5 - 18.05.2009

Со коментар за визната либерализација од Словенија се огласи шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски. Задоволни сме што Европската Комисија во денешниот свој извештај највисоките оценки ги додели ...

Ek решава за визната либерализација

Сител - 18.05.2009

Македонија во очекување, Европската комисија финализира. Брисел денеска ќе го обелодени извештајот за подготвеноста на земјите од Западен Балкан за визна либерализација, во кој ќе биде содржана комисиската ...