TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Масовно пред Владата, граѓаните бараат оставка

Телма - 17.05.2015

Граѓаните на Македонија масовно излегоа на протестот пред Владата. Без какви било партиски обележја и со развиорени македонски, албански, турски и знамиња на останатите етнички заедници во земјава, студентите, граѓанските здруженија, невладините ...

ВИДЕО: Од пред Собрание, илјадници граѓани се упатија кон Владата

А1 On - 17.05.2015

Колона од илјадници граѓани се упати кон владата. Поминаа од пред собранието и извикуваа оставка, оставка. Граѓаните носеа македонски и албански знамиња а маршот до владата го обезбедуваше редарска служба.

Прва вечер пред владата (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 17.05.2015

Стотина граѓани вечерва останаа пред владата во знак на протест против авторитарната власт на Никола Груевски и бараат оставка од него. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска најави дека граѓаните ќе останат пред владата се додека Груевски не даде ...

Напис со чувство на непријатност поради туѓиот срам

СПФМ - 17.05.2015

Написот озаглавен со фалбаџиски наслов: „ Моќен и вешт политички потег на Груевски – по оставките силна иницијатива на Премиерот Груевски“, во кој толку нагласено се величи ликот на македонскиот премиер што предизвикува чувство на непријатност ...

Молба за оставка на премиерот Груевски

Окно - 16.05.2015

Премиеру Груевски, Како родител и граѓанин на Македонија, ве молам да дадете оставка, за иднината на нашите деца! Вашата оставка ќе покаже одговорност и визија, зашто таа симболично ќе претставува крај на сите поделби во земјава, на „наши“ и ...

Премиeре Груевски, ве молам, покажете храброст и дадете оставка, за иднината на нашите деца

Либертас - 16.05.2015

Премиере Груевски, Како родител и граѓанин на Македонија, ве молам да дадете оставка, за иднината на нашите деца! Вашата оставка ќе покаже одговорност и визија, зашто таа симболично ќе претставува крај на сите поделби во земјава, на „наши“ и ...

Груевски: Не размислувам да си поднесам оставка

Утрински - 14.05.2015

„Тешко е да се каже дали денешната средба беше успешна. Не размислувам да си дадам оставка. Народот одлучува кој ќе биде на власт, а кој во опозиција“, рече премиерот Никола Груевски по завршувањето на денешната лидерска средба.

Груевски подаде рака со неколку оставки, Заев и понатаму со ултиматум

Дневник - 14.05.2015

Kатерина Нешкова Лепа Ѓоргиевска И со неколку оставки на владини функционери и формирање собраниска анкетна комисија која ќе го испитува случајот со прислушувањето нема напредок во разрешувањето на политичката криза.

(ВИДЕО) Груевски: Не планирам да дадам оставка

Press24 - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, рече дека се договориле да нема насилни протести. Одговарајќи на новинарко прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски беше дециден дека ...

СДСМ не отстапува, без оставка на Груевски нема дијалог!

+инфо - 14.05.2015

Има иницијатива за заживување на политичкиот дијалог во земјава, а според партиски извори, четирите партии веќе ги изложиле своите ставови на денешната лидерска средба во Скопје. Извори од СДСМ брифираат дека единствено решение за најголемата ...

Јавноста очекува оставки

А1 On - 14.05.2015

Според зачестеноста во јавноста и во медиумите, покрај „бомбите“ и „криза“, најчесто споменуваниот збор е „оставка“. Особено откако тоа го споменаа и тукашните амбасадори како услов за почнување на решавањето на кризата.

(ВИДЕО) Груевски: Не планирам да дадам оставка

А1 On - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, рече дека се договориле да нема насилни протести. Одговарајќи на новинарко прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски беше дециден дека ...

ВИДЕО Ордановски: Оставката на Јанакиески е од поодамна поднесена

+инфо - 14.05.2015

Оставките не се резултат на подготвеноста на Груевски за политички дијалог, туку се резултат на притисокот за некои работи кои не ги знаеме, а кои се случуваа околу кумановската операција, вели политичкиот аналитичар, Сашо Ордановски, кој денеска ...

(ВИДЕО) Ордановски: Оставката на Јанакиески е од поодамна поднесена

А1 On - 14.05.2015

Оставките не се резултат на подготвеноста на Груевски за политички дијалог, туку се резултат на притисокот за некои работи кои не ги знаеме, а кои се случуваа околу кумановската операција, вели политичкиот аналитичар, Сашо Ордановски, кој денеска ...

(Видео а1он) Сашо Ордановски: Оставката на Јанакиевски е подесена од поодамна

Репортер - 14.05.2015

На денешната дебата „Криза во Македонија“ во организација на невладината „Цивил“ свое излагање имаше и политичкиот аналитичар, Сашо Ордановски. Тој посочи дека оставките кои ги дадоа министрите во Владата на Никола Груевски не се резултат на ...

Лажниот демократ и неговата пропадната вистина

Курир - 14.05.2015

Би сакал лично на господинот Ордановски да му објаснам што значи посветеност во работата. Оваа порака не сакам да биде мое оправдување пред господинот Ордановски и останатите душегрижници кои себеси се нарекуваат патриоти за демократија.

(ВИДЕО) Ордановски: Оставката на Јанакиески е од поодамна поднесена

Кирилица - 14.05.2015

Оставките не се резултат на подготвеноста на Груевски за политички дијалог, туку се резултат на притисокот за некои работи кои не ги знаеме, а кои се случуваа околу кумановската операција, вели политичкиот аналитичар, Сашо Ордановски, кој денеска ...

(ВИДЕО) Груевски: Не планирам да дадам оставка

Кирилица - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, рече дека се договориле да нема насилни протести, пренесува А1он. Одговарајќи на новинарко прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски ...

Јанакиески до Ордановски: Лицемерно е да стоите настрана и само да лажете

Нетпрес - 14.05.2015

Би сакал лично на господинот Ордановски да му објаснам што значи посветеност во работата. Оваа порака не сакам да биде мое оправдување пред господинот Ордановски и останатите душегрижници кои себеси се нарекуваат патриоти за демократија.

A1on.(ВИДЕО) Груевски: Не планирам да дадам оставка

Репортер - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, рече дека се договориле да нема насилни протести. Одговарајќи на новинарко прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски беше дециден дека ...

САД смета дека оставките се позитивен чекор за решавање на кризата

Макфакс - 14.05.2015

Американската амбасада во Македонија порача дека оставките на досегашниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков како и на сега веќе поранешните министри за внатрешни работи, односно транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и ...

(ВИДЕО) Премиерот дециден, на крај памет не ја става оставката!

Фактор - 14.05.2015

После завршувањето на лидерската средба на лидерите на четирите политичи партии која заврши бз успех, во изјава за медиумите премиерот рече дека со лидерите се договриле да нема насилни протести.

Груевски: Не размислувам да си дадам оставка

еМагазин - 14.05.2015

По денешната средба на партиските лидери на најголемите партии, ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, лидерот на владејачката ВМРО ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски оцени дека тешко може да се каже дека средбата била успешна.

ВИДЕО: Груевски изјави дека не планира да даде оставка

Пулс24 - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, рече дека бил постигнат договор да нема насилни протести. Одговарајќи на новинарско прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски беше ...

ГРУЕВСКИ: Не планирам да си поднесам оставка

Sky - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, рече дека се договориле да нема насилни протести, објави А1он.мк. Одговарајќи на новинарко прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски ...

(ВИДЕО) Груевски: Не планирам да дадам оставка !

Локално - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми премиерoт, Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски дециден -Не планира да дава оставка и не може да прогнозира дали средбата која ќе ...

Јанакиески на Фејсбук: Ова е вистината за мојата отставка!

Вечер Прес - 14.05.2015

Реакцијата на Јанакиески следи откако Ордановски за медиумите на СОРОС излезе со изјава дека Јанакиески уште одамна си поднел оставка. Интегрално, целиот статус на ...

СДСМ: Нема дијалог без оставка на Груевски

Либертас - 14.05.2015

Порталот Плусинфо , повикувајќи се на партиски извори, пренесува дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната лидерска средба истакнал дека единствено решение за најголемата опозициска парија е оставка на Груевски и формирање на преодна влада.

Јанакиевски го закопа Ордановски на Фејсбук

Пулс24 - 14.05.2015

Реакцијата на Јанакиески следи откако Ордановски за медиумите на СОРОС излезе со изјава дека Јанакиески уште одамна си поднел оставка Тој напиша на својот профил: Би сакал лично на господинот Ордановски да му објаснам што значи посветеност во ...

(ВИДЕО) Груевски: Не планирам да дадам оставка

Либертас - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми премиерoт, Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски беше дециден дека не планира да даде оставка и не може да прогнозира дали средбата која ...

Груевски: Не планирам да дадам оставка

Бриф - 14.05.2015

По лидерската средба, во изјавата за медиуми лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, рече дека се договориле да нема насилни протести. Одговарајќи на новинарко прашање дали по сите снимки планира да даде оставка, Груевски беше дециден дека ...

ГРУЕВСКИ: Не размислувам за оставка, народот одлучува кој ќе биде на власт

МК News - 14.05.2015

Тешко е да се каже дали денешната средба беше успешна. Не размислувам да си дадам оставка. Народот одлучува кој ќе биде на власт, а кој во опозиција, рече премиерот по завршувањето на денешната лидерска средба.

(ВИДЕО) Ордановски: Оставката на Јанакиески е од поодамна поднесена

Либертас - 14.05.2015

Оставките не се резултат на подготвеноста на Груевски за политички дијалог, туку на притисокот за некои работи кои не ги знаеме, а кои се случуваа околу кумановската операција – вели политичкиот аналитичар, Сашо Ордановски, кој денеска учествуваше ...

Заев: Власта местела тендери и јавни набавки

Н.Македонија - 14.05.2015

Местење тендери, несоодветни јавни набавки и извлекување пари од фирмите можеа да се слушнат од снимените телефонски разговори што ги објави вчера опозицијата, за кои лидерот Зоран Заев обвини дека ги воделе високи функционери на власта, кои, според ...

Реконструкцијата - маневар за останување на власт

Призма - 13.05.2015

Политичката криза влегува во нов забрзан расплет во кој сите сценарија се можни. Засега се чини дека на дело е обид со жртвување на двајца министри и шефот на УБК за Груевски да остане на власт, во ситуација на засилен меѓународен притисок.

Чавков место Јанкулоска, Мисајловски место Јанакиески

Вест - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. Фото: МИА „За“ двајцата гласаа по 71 пратеник. Воздржани за Чавков беа двајца, а против гласаше еден.

Како течеше собраниската расправа за избор на новите министри

24 Вести - 13.05.2015

Собранието ја изгласа довербата на новите министри во Владата. Со поддршка на пратениците од ДУИ, односно со 75 гласови „за“ и 4 „против“ беа изгласани наследниците на Јанкуловска и Јанакиевски.

Чавков и Мисајловски, нови министри за внатрешни и за транспорт

24 Вести - 13.05.2015

Митко Чавков и Владо Мисајловски се нови министри за внатрешни работи односно транспорт и врски. Тие денеска беа избрани за министри на местата на Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески кои синоќа поднесоа оставки, а функцијата ја напушти и директорот ...

Експертите поделени за оставките во Владата

24 Вести - 13.05.2015

Оставките во Владата ја поделија експертската јавност. Едни сметаат дека тие се задоцнети и оти треба да се вовед во оставка на целата владеачка гарнитура предводена од премиерот Грувески.

Амбасадата на САД ги поздрави оставките

Утрински - 13.05.2015

Амбасадата на САД во Македонија ги поздрави денеска оставките на министрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и на директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков.

Граѓанска иницијатива со барање оставка од владата

Алсат-М - 13.05.2015

По оставките на министрите за внатрешни работи и за транспорт и врски Јанкуловска и Јанакиески граѓани и организациите, кои со денови демонстрираа по улиците на поголемите градови во земјава, побараа колективна оставка на владата.

Аналитичари со став за вчерашните оставки

Алсат-М - 13.05.2015

Оставката на Јанкуловска, Мијалков и Јанакиевски е само обид на премиерот да го амортизира притисокот на меѓународната заедница. Нивното повлекување е дел од падот на режимот на Груевски - сметаат политичкиот аналитичар Насер Зибери и професорот ...

Амбасада на САД - Оставките позитивен чекор

Алсат-М - 13.05.2015

Од Американската амбасада во Скопје за порталот НОВА соопштија дека оставките на Јанкуловска, Јанакиевски и Сашо Мијалков се позитивен чекор за решавање на сегашната политичка криза и за придвижување на Македонија напред.

Мала реконструкција на Владата не ја решава големата криза!

Deutsche Welle - 13.05.2015

Лидерот на СДСМ смета дека оставките на најблиските соработници на Груевски се чекор до падот на Груевски, а довчерашните партнери на премиерот во овој чин гледаат вовед во нужно формирање широка коалициска влада Не се доволни оставките на Гордана ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

Утрински - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Јанкулоска: Ценам дека е време да се повлечам

Фокус - 13.05.2015

Објавена и официјалната оставка на министерката Јанкулоска Пред малку објавена е и официјалната ставка на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска . Таа во образложението на оставката најпрво му се заблагодарува на премиерот за довербата ...

Министерката Јанкулоска се заблагодари, но не објасни зошто си дава оставка

Фокус - 13.05.2015

Се огласи и Јанкулоска Во очекување на официјалната оставка на министерката за внатрешни работи Гордана Jанкулоска , таа се обрати на својот фејсбук профил: „Во изминативе години не штедејќи време и енергија работев професионално и посветено секогаш ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Утрински - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Канал5 - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Алсат-М - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Чавков и Мисајловски, нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

Канал5 - 13.05.2015

Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски.Премиерот Никола Груевски ги предложи Чавков и Мисајловски за нови членови на Владата откако оставки ...

Груевски: Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков пример за раководење на тешки позиции

Утрински - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

Канал5 - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Собраниска седница за избор на нови министри

Алсат-М - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Заев: Оставките се потврда за прислушувањето

Телма - 13.05.2015

По веста за оставките на министрите Јанкуловска и Јанакиески и на директорот на УБК Сашо Мијалков преку Фејсбук се огласи лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев. За него оставките се доказ дека се`што говорела опозицијата во изминатиот период се ...

Миле Јанакиески си поднесе оставка од функцијата министер за транспорт и врски

Фокус - 13.05.2015

Тој додава дека се повлекува, гледајќи ја политичката состојба во државата и сите обвинувања кои на негова сметка ги упатила опозицијата, за како што наведува во оставката со лепени, креирани и монтирани разговори Министерот за транспорт и врски ...

Заев: Оставките на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков се чекор до крајот на Груевски!

Фокус - 13.05.2015

Ова е потврда на автентичноста на разговорите кои откриваат криминал во редовите на власта, напиша на фејсбук лидерот на СДСМ. Се што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и за автентичноста на разговорите, ова е доказ за содржината ...

Обвинителство: Јавниот обвинител Зврлевски нема поднесено оставка!

Фокус - 13.05.2015

По вчерашните оставки на министрите, демантирана оставката на јавниот обвинител Откако вчера министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска , министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и првиот човек на УБК, Сашо Мијалков , си поднесоа ...

Министрите Јанкулоска и Јанакиески си поднесоа оставка

Фокус - 13.05.2015

Премиерот Никола Груевски ги прифатил оставките на Јанкулоска и Јанакиески Пред малку во јавноста се појави информацијата дека министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска , си поднела оставка.

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

24 Вести - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Собранието ги констатираше оставките на Јанкуловска и Јанакиески

24 Вести - 13.05.2015

Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески не се повеќе министри во Владата на Никола Груевски. Претседателот на Собранието согласно Деловникот ги констатираше оставките на Јанкуловска и Јанакиевски и констатираше дека им е престаната функцијата.

Собранието ги констатираше оставките на министрите

Телма - 13.05.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Велјановски ги констатираше оставките на министрите Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески. На вонредната седница присуствуваа 79 пратеници. По дебатата тие ќе гласаат за новите предлози за ...

Груевски го образложи предлогот за новите министри

Телма - 13.05.2015

Јанкуловскла, Јанакиески и Мијалков поднесоа оставки, да придонесат за нормализација во државата и несакајќи да бидат причина за понатамошно продлабочување на кризата, вака премиерот Груевски го започна обраќањето на вонредната седница, која беше ...

Констатирани оставки, избрани нови министри

Телма - 13.05.2015

Митко Чавков и Владо Мисајловски попладнево беа избрани за министри за внатрешни работи и за транспорт и врски. За нивен избор на тие функции гласаа мнозинството пратеници, по што тие дадоа свечена изјава.

Чавков и Мисајловски - козметичко алиби на Груевски!

Deutsche Welle - 13.05.2015

Морален чин, козметички промени, добар предлог на премиерот, блеф, очајнички потег за политички спас на власта...-различни се рекциите во јавноста по оставките на двајцата владини министри и експресниот избор на нови Делот од јавноста кој бара ...

Првите оставки нема да го спасат бродот на Груевски

Кирилица - 13.05.2015

Премиерот Никола Груевски се разделува со најдоверливите лица во својата Валдата, министерот за внатрешни работи и шефот на ДБК. Доцна во вторник навечер Груевски достави предлог до Собранието на Република Македонија да се избере нов министер за ...

Каракамишева: Оставките се чин на висока политичка одговорност

Нетпрес - 13.05.2015

По синоќешните оставки на министрите за внатрешни работи и за транспорт и врси, Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески, како и на директорот на УБК, Сашо Мијалков, денеска Собранието ќе одржи итна седница по барање на премиерот Никола Грруевски за ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

МРТ - 13.05.2015

Митко Чавков за внатрешни работи, Владо Мисајловски за транспорт и врски. Предлози за избор на нови министри по оставките што ги поднесоа Јанкулоска и Јанакиески. И директорот на ДБК Мијалков заминува од функцијата.

Оставките - блеф или почеток на разврската?

Р.С.Европа - 13.05.2015

Блеф на премиерот Никола Груевски или почеток на расплетот на политичката криза во земјава? Во овие насоки се движат размислувањата на домашните аналитичари по оставките на првите луѓе на МВР и министерството за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска ...

Јанакиески: Моја водилка за работа беше реализацијата на проектите кои им ги ветивме на граѓаните

Сител - 13.05.2015

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка на функцијата. За одлуката, Јанакиески писмено го известил премиерот Никола Груевски. Јанакиески во оставката истакнува дека смета оти со неговото заминување од функцијата ќе придонесе ...

Собраниска седница за избор на нови министри по предлог на Груевски

Нова ТВ - 13.05.2015

Собранието на Македонија на денешната седница треба се изјасни за предлогот на премиерот Никола Груевски за избор на нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако синоќа Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски поднесоа оставки.

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни работи и транспорт и врски

Нетпрес - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Press24 - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

А1 On - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

ОСТАВКИТЕ КОНСТАТИРАНИ: Јанкулоска и Јанакиески веќе не се министри

Телеграф - 13.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија ги констатираше оставките на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко ...

Груевски: Јанакиески беше фанатичен работник, многу ќе ни недостасува

+инфо - 13.05.2015

Миле Јанакиески беше фанатичен работник, рече премиерот Никола Груевски во неговиот говор денеска во Собранието. - Многу ќе ни недостасува во владата. Работеше по 15 часа секој ден и не се штедеше за викенди и празници.

Собранието ги констатираше оставките на Јанкуловска и Јанакиески

Кирилица - 13.05.2015

Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески не се повеќе министри во Владата на Никола Груевски. Претседателот на Собранието согласно Деловникот ги констатираше оставките на Јанкуловска и Јанакиевски и констатираше дека им е престаната функцијата.

Груевски:Јанакиески ќе ни недостига, Јанкулоска и Мијалков ќе влезат во учебници

Нова ТВ - 13.05.2015

Собранието на Македонија на денешната седница треба се изјасни за предлогот на премиерот Никола Груевски за избор на нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако синоќа Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски поднесоа оставки.

Груевски: Јанакиески беше најактивен министер, секогаш прв на колоната за помош

Курир - 13.05.2015

Миле Јанакиески, брз и динамичен, експедитивен, стручен и чесен човек и министер, кој помагаше каде ќе стигне. Ќе ни недостасува во Владата, неуморен работник кој работи по 15 часа секој ден.

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

А1 On - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

ОБНОВЕНО Груевски: Јанакиески беше фанатичен работник, многу ќе ни недостасува

+инфо - 13.05.2015

Миле Јанакиески беше фанатичен работник, рече премиерот Никола Груевски во неговиот говор денеска во Собранието. - Многу ќе ни недостасува во владата. Работеше по 15 часа секој ден и не се штедеше за викенди и празници.

Констатирани оставките на Јанкуловска и Јанакиевски

Капитал - 13.05.2015

Собранието ги констатираше оставките на Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски што значи дека од овој момент тие не се веќе вршители на функциите министер за внатрешни работи односно министер за транспорт и врски.

ГРУЕВСКИ: Чавков и Мисајловски се квалитетни кадри (ВИДЕО)

Телеграф - 13.05.2015

Премиерот Никола Груевски во денешното излагање во Собранието по повод изборот на новите министри рече дека Миле Јанакиески, Гордана Јанкулока и Сашо Мијалков покажале пожртвуваност и посветеност во ресорите што ги водеа Премиерот Никола Груевски во ...

Груевски: Јанакиески беше најактивен министер, секогаш прв на колоната за помош

Сител - 13.05.2015

Миле Јанакиески, брз и динамичен, експедитивен, стручен и чесен човек и министер, кој помагаше каде ќе стигне. Ќе ни недостасува во Владата, неуморен работник кој работи по 15 часа секој ден.

Груевски: Јанкулоска и Мијалков ќе влезат во учебници

А1 On - 13.05.2015

Пред гласањето во парламентот, премиерот Никола Груевски пред пратениците кажа дека министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на УБК, Сашо Мијалков поднеле оставки понесени од ...

Груевски: На местото на Јанкулоска и Јанакиески предлагам исто така способни и проверени кадри

Нетпрес - 13.05.2015

Во текот на вчерашниот ден министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на УБК Сашо Мијалков поднесоа оставки. На денешната 50-та седница во собранието на Република Македонија ...

Заев: Кој нарачал нов мерцедес од 600.000 евра?

+инфо - 13.05.2015

Оставките на Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков, само го потврдија она што е јасно за целата јавност во Македонија дека ова што го презентираме е вистина, една и единствена. Се се потврди со овие оставки. Не е време за триумфализам.

Груевски им најде замена на Јанкулоска и Јанакиески

Р.С.Европа - 13.05.2015

Груевски застана зад реформите и остваруватата на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков, а за новите министри рече дека со нив нема да има застој во реформите. Опозицијата оставките ги нарече панична реакција на Груевски.

ДПА: Груевски се крие зад трите оставки

+инфо - 13.05.2015

Премиерот Груевски ги принуди на оставки министрите Јанакиески и Јанкуловска и директорот на УБК Мијалков, со цел да се прикрие себеси и да се обиде да се спаси од кризата во која се наоѓа он и неговата влада.

СОБРАНИЕТО ИЗГЛАСА: Чавков и Мисајловски избрани за нови министри (ФОТО)

Телеграф - 13.05.2015

Чавков е нов министер за внатрешни работи, додека Мисајловски ќе застане на чело на Министерството за транспорт и врски. Двајцата беа избрани со по 71 глас „за“ на собраниската седница Со по 71 глас „за“, Собранието на Република Македoнија ги ...

Изгласани новите министри за внатрешни работи и транспорт и врски

Макфакс - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија им изгласа доверба на новите министри на ресорите за внатрешни работи и за транспорт и врски, со 74 гласа `за` и 4 `против`. Со МВР ќе раководи досегашниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, а со ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

МРТ - 13.05.2015

Груевски во своето обраќање посочи дека Чавков и Мисајловски се искусни и способни луѓе кои ќе можат да ги предводат МВР и Министерството за транспорт и врски... Собранието денеска на 50-тата седница ги констатираше оставките на министерот за ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

Курир - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Ризаов: Политички оставки се задоцнет чин, политичкиот врв треба да си даде оставка

Репортер - 13.05.2015

Политички оставки се задоцнет чин бидејќи политичкиот врв е тој кој треба прв да си даде оставка почнувајќи од премиерот и претседателот на државата, додавајќи дека така би се ослободиле институциите на системот и со тоа би имале праведна, правна и ...

Американска амбасада: Оставките се позитивен чекор за решавање на кризата

Нова ТВ - 13.05.2015

Американската амбасада излезе со став за НОВА за вчерашните оставки на министрите за внатрешни и транспорт, Јанкуловска и Јанакиевски, како и шефот на УБК, Сашо Мијалков. -Оставките на високите владини функционери се позитивен чекор за решавање на ...

Чавков и Мисајловски – нови министри во владата на Груевски

Глас на Америка - 13.05.2015

Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески доцна синоќа поднесоа оставки, а по нив следуваше и оставката на Сашо Мијалков. Денеска, попладне, Собранието ги изгласа Митко Чавков за нов министер за внатрешни работи и Владо Мисајловски за министер за ...

Собранието изгласа: Чавков и Мисајловски нови министри

Press24 - 13.05.2015

Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. Премиерот Никола Груевски ги предложи Чавков и Мисајловски за нови членови на Владата откако оставки ...

Чавков и Мисајловски, нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

Алфа - 13.05.2015

Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и ...

СДСМ: Кој нарачал нов мерцедес од 600.000 евра?

Репортер - 13.05.2015

„Оставките на Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков, само го потврдија она што е јасно за целата јавност во Македонија дека ова што го презентираме е вистина, една и единствена. Се се потврди со овие оставки. Не е време за триумфализам.

ПРЕДЛОЗИ УШТЕ НЕМА: Наследникот на Мијалков ќе го избира Владата

Телеграф - 13.05.2015

Како што нè информира владиниот пoртпарол, Александар Ѓоргиев, јавноста ќе биде известена кога ќе биде поднесен и изгласан предлог за нов шеф на контраразузнавањето. Во моментов не се соопштуваат никакви предлози Нов директор на Управата за ...

Груевски: Јанкулоска и Мијалков ќе влезат во учебниците

Репортер - 13.05.2015

Во својот говор на почетокот на седницата, премиерот Груевски истакна дека овие министрите кои што вчера поднесоа оставки биле пример за раководење на тешки позиции и работливост. „ Се работи за личности кои дадоа огромен личен влог, во разојот ...

Заев: Оставките се потврда дека разговорите се автентични

Кајгана - 13.05.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, вчера вечер на својот Facebook профил напиша дека сè што зборувале се потврдило и дека оставките на министрите за внатрешни и транспорт и врски, како и директорот на УБК, се доказ дека прислушуваните ...

Чавков и Мисајловски нови министри

Нова ТВ - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. За Чавков, по 71 пратеник гласаа “ЗА“, додека двајца беа воздржани, а само еден “ПРОТИВ“.

Чавков и Мисајловски, нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

МРТ - 13.05.2015

Констатирани се оставките на Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески. Премиерот Груевски го образложи предлогот... Митко Чавков е новиот министер за внатрешни работи, а Владо Мисајловски за транспорт и врски.

Груевски: Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков пример за раководење на тешки позиции

Сител - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Изгласани новите министри за внатрешни работи и транспорт и врски

Кајгана - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија им изгласа доверба на новите министри на ресорите за внатрешни работи и за транспорт и врски, со 74 гласа `за` и 4 `против`.Со МВР ќе раководи досегашниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, а со ...

Протест: Јанкулоска требаше да си замине пред 4 години (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2015

Долго чекавме на вчерашните оставки. Веста за оставките беше долго очекувана и буквално и фигуративно. После таа вест, доцна вечер вчера се почуствува една слобода и позитивно чувство кое јас го немам забележано одамна.

САД: Оставките се позитивен чекор за решение на кризата

+инфо - 13.05.2015

Оставките на Јанкулоска, Мијалков и Јанакиески се позитивен чекор кон решавање на актуелната политичка криза во Македонија, гласи коментарот на амбасадада на САД во Македонија, објави Алсат-М .

Експертите се поделени за оставките во Владата

Репортер - 13.05.2015

Оставките во Владата ја поделија експертската јавност. Едни сметаат дека тие се задоцнети и оти треба да се вовед во оставка на целата владеачка гарнитура предводена од премиерот Грувески.

Реакции по оставките во владата на Македонија

Глас на Америка - 13.05.2015

САД сметаат дека потегот е разврска во позитивна насока, додека партиите кои се огласија - бараат оставка и од премиерот. „Оставките на високите владини функционери се позитивен чекор за решавање на сегашната политичка криза и за придвижување на ...

Амбасада на САД: Оставките се позитивен чекор за решение на кризата

Кирилица - 13.05.2015

Оставките на Јанкулоска, Мијалков и Јанакиески се позитивен чекор кон решавање на актуелната политичка криза во Македонија, гласи коментарот на амбасадада на САД во Македонија, објави Алсат-М.

Во Собранието седница за избор на министри за внатрешни и за транспорт

Репортер - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Заев: Не е време за триумфализам!

Кирилица - 13.05.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев вечерва, по оставките на тројцата министри во владата на Груевски, и директорот на УБК Сашо Мијалков, се огласи на својот Фејсбук профил, тој напиша: Се што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и ...

Во Собрание ќе се изгласаат новите министри - за внатрешни и за транспорт и врски

+инфо - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Денеска миниреконструкција на Влада, препораката е и СДСМ да се врати во Собранието

МКД - 13.05.2015

Собранието денеска во 13 часот ќе одржи итна седница по барање на премиерот Никола Груевски за избор на нови министри. Пратениците ќе треба само да ги констатираат оставките на министрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески и да гласаат за новиот ...

Заев: Ова е само чекор до крајот на Никола Груевски

Репортер - 13.05.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на својот Фејсбук профил се огласи по повод оставките на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков. Тој напиша: Се што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и за автентичноста на разговорите.

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

Алфа - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни работи и транспорт и врски

Сител - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

Кирилица - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Во 13 часот прес конференција, во 18 часот нов протест, се бара оставка на целата Влада!

Репортер - 13.05.2015

Откако синоќа паднаа оставките на Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиевски и Сашо Мијалков, граѓаните на социјалните мрежи коментираа дека тоа не е доволно и дека мора да падне целата Влада, заедно со Груевски.

Собранието денес ќе избира нови министри за внатрешни и транспорт и врски

Кајгана - 13.05.2015

Собранието денеска ќе ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог нови министри за внатрешни ...

Образложението на Јанакиески за оставката: Мојата оставка ќе придонесе за стабилизирање на политичката состојба

Кирилица - 13.05.2015

Еве го образложението од министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој на Фејсбук ја објави оставката која веќе ја прифати премиерот Груевски: - Гледајќи ја политичката состојба во Република Македонија и сите обвинувања кои се прават кон ...

Јанкулоска до Груевски: Време е да се повлечам

Кирилица - 13.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Јанкуловска, Јанакиевски и Мијалков поднесоа оставки - Утре итна седница на парламентот, Премиерот достави нови имиња

Сител - 13.05.2015

Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски и Сашо Мијалков поднесоа оставки на своите функции. Премирот Груевски до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата за кој пратениците ќе одлучуваат веќе утре.

Адеми не поднесува оставка

А1 On - 13.05.2015

Ниту јас, ниту еден албански министер нема поднесено оставка, за разлика од нашите колеги, изјави министерот за образование Абдулаќим Адеми. Oваа изјава Адеми ја дал за Порталб откако во медиумите се проширија неофицијални информации дека и тој ...

ВЕШТ ПОЛИТИЧКИ ПОТЕГ: Оставки од Јанкулоска, Јанакиески, Мијалков

Телеграф - 13.05.2015

Како вешт политички потег, познавачите на општествено-политичката состојба во земјава, ги оценија оставките што до премиерот Груевски ги поднесоа министрите Јанкулоска и Јанакиески, како и директорот УБК, Мијалков Како вешт политички потег, ...

Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков си поднесоа оставки

Правдико - 13.05.2015

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, вчера вечерта си поднела оставка на функцијата. Оставката доаѓа по акцијата на безбедносните сили викендов во Куманово против, како што ја нарекоа од МВР, голема терористичка група, во која ...

Заев: Ова е само чекор до крајот на Груевски

+инфо - 13.05.2015

Се што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и за автентичноста на разговорите. Ова е доказ за содржината на разговорите кои ги потврдуваат сите незаконитости и криминали на Никола Груевски и врвот на власта.

Собраниска седница за избор на нови министри

Р.С.Европа - 13.05.2015

Собранието на Македонија на денешната седница треба се изјасни за предлогот на премиерот Никола Груевски за избор на нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако синоќа Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски поднесоа оставки.

Собранието ќе ги бира новите министри за внатрешни и транспорт и врски

Макфакс - 13.05.2015

Собранието, во среда, ќе ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог нови министри за внатрешни ...

Груевски: Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков пример за раководење на тешки позиции

МК News - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Со по 71 гласа Чавков и Мисајловски станаа нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

еМагазин - 13.05.2015

Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. Премиерот Никола Груевски ги предложи Чавков и Мисајловски за нови членови на Владата откако оставки ...

Собраниска седница за избор на нови министри во Владата на Република Македонија

Денешен - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

ФОТО: Граѓани пред Собрание бараат оставка од Груевски

Либертас - 13.05.2015

Група граѓани се собра пред Собранието. Порачуваат дека оставките на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Саши Мијалков не се доволни и бараат оставка од Никола Груиевски, односно од Владата во ...

Јанкулоска: Не штедејќи време и енергија, работев професионално и посветено

Денешен - 13.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката, Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Груевски со трогателен говор – Јанакиески ќе им недостасувал, Јанкулоска и Мијалков ќе влезеле во учебници

Либертас - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Седница за избор на нови министри

Вечер Прес - 13.05.2015

Претходно Груевски ги прифати оставките на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски, како и на директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков Собранието на ...

По вчерашните оставки во Собрание ќе се избираат нови министри

еМагазин - 13.05.2015

Собранието на Македонија на денешната седница ќе се изјасни за предлогот на премиерот Никола Груевски за избор на нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, по вчерашните оставки на министрите Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски.

Во 13 часот прес конференција, во 18 нов протест, се бара оставка на целата Влада!

Либертас - 13.05.2015

Откако синоќа паднаа оставките на Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиевски и Сашо Мијалков, граѓаните на социјалните мрежи коментираа дека тоа не е доволно и дека мора да падне целата Влада, заедно со Груевски.

Груевски за оставките на Јанкулоска и Мијалков: Тие беа трн во окото на секој криминалец

еМагазин - 13.05.2015

Во своето образложение Груевски потенцира дека Јанкулоска и Јанакиески, како и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков кој исто така поднесе оставка, досега биле пример за раководење на тешки позиции и работливост.

ДУИ потврдилe, ќе гласаат за новите министри!

Фактор - 13.05.2015

Откако синоќа министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски поднесоа оставки до премиерот Никола Груевски, премиерот достави предлози за нови министри до претседателот на Собранието.

Јанакиески беше најактивен министер, секогаш прв на колоната за помош

Вечер Прес - 13.05.2015

Миле Јанакиески, брз и динамичен, експедитивен, стручен и чесен човек и министер, кој помагаше каде ќе стигне. Ќе ни недостасува во Владата, неуморен работник кој работи по 15 часа секој ден.

Пратениците изгласаа: Чавков и Мисајловски се новите министри во Владата

Точка - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија им изгласа доверба на новите министри на ресорите за внатрешни работи и за транспорт и врски, со 74 гласа "за" и 4 "против". Со МВР ќе раководи досегашниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, а со ...

Груевски: Дел од акциите на Јанкулоска и Мијалков ќе влезат во учебниците

Бриф - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министрите за внатрешни работи и транспорт и врски. Премиерот Груевски истакна дека Јанкулоска, Јанакиески и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков досега ...

ВМРО-ДПМНЕ ја плати политичката цена. Зошто СДСМ не е во Собрание, кој гарантира дека ќе се врати?!

Вечер Прес - 13.05.2015

Владо Мисајловски е нов министер за транспорт и врски, а Митко Чавков е нов министер за внатрешни работи. „За" двајцата гласаа по 71 пратеник. Воздржани за Чавков беа двајца, а против гласаше еден. Четворица пратеници беа против за Мисајловски.

Јанкулоска до Груевски: Сакам да Ви се заблагодарам…

Локално - 13.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Премиерот: Јанкуловска, Јанакиевски и Мијалков пример за раководење на тешки позиции

Пулс24 - 13.05.2015

Премиерот Груевски истакна дека Јанкулоска, Јанакиески и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков досега биле пример за раководење на тешки позиции и работливост.

АМБАСАДА НА САД: Оставките позитивен чекор

Sky - 13.05.2015

Од Американската амбасада во Скопје за порталот НОВА соопштија дека оставките на Јанкуловска, Јанакиевски и Сашо Мијалков се позитивен чекор за решавање на сегашната политичка криза и за придвижување на Македонија напред.

Американска амбасада: Оставките се позитивен чекор за решавање на кризата

Локално - 13.05.2015

Американската амбасада излезе со став за вчерашните оставки на министрите за внатрешни и транспорт, Јанкуловска и Јанакиевски, како и шефот на УБК, Сашо Мијалков, пренесе НОВА. -Оставките на високите владини функционери се позитивен чекор за ...

ВИДЕО + ГАЛЕРИЈА: Фатени за раце пред Собранието, демонстрантите порачаа: Заедно сме посилни!

Либертас - 13.05.2015

Откако, како и претходните денови, на демонстрантите не им беше дозволен простап пред Владата, тие се упатија пред Основниот суд 1, а потоа и пред Собранието каде фатени за раце порачаа „Заедно сме посилни“.

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

Пулс24 - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Груевски го образложи предлогот за новите министри

МК News - 13.05.2015

Јанкуловскла, Јанакиески и Мијалков поднесоа оставки, да придонесат за нормализација во државата и несакајќи да бидат причина за понатамошно продлабочување на кризата, вака премиерот Груевски го започна обраќањето на вонредната седница, која беше ...

САД: Оставките се позитивен чекор за решение на кризата

Либертас - 13.05.2015

Оставките на Јанкулоска, Мијалков и Јанакиески се позитивен чекор кон решавање на актуелната политичка криза во Македонија, гласи коментарот на амбасадада на САД во Македонија, објави Алсат-М .

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Либертас - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Јанакиески и Јанкулоска не се повеќе министри, Собранието ги констатираше оставките

еМагазин - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Собранието ги констатираше оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Локално - 13.05.2015

Собранието денеска ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани Митко Чавков и ...

Оставки на тројца министри за спас на владиниот „Титаник“?

Фактор - 13.05.2015

Оставките на министрите за внатрешни работи и за транспорт и врски Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески како и на директорот на Упрвата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков се обид на премиерот Никола Груевски да го амортизира притисокот ...

Груевски: Акциите на Јанкуловска и Мијалков ќе влезат во новите учебници

Кумановски м. - 13.05.2015

Собранието на Македонија на денешната седница треба се изјасни за предлогот на премиерот Никола Груевски за избор на нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако синоќа Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски поднесоа оставки.

Заев за оставките на Јанкулоска, Јанакиески, Мијалков: Ова е само чекор до крајот на Груевски

еМагазин - 13.05.2015

„Сè што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и за автентичноста на разговорите. Ова е доказ за содржината на разговорите кои ги потврдуваат сите незаконитости и криминали на Никола Груевски и врвот на власта.

Груевски: Јанакиески беше брз, динамичен, стручен и чесен човек и министер

Пулс24 - 13.05.2015

Миле Јанакиески, брз и динамичен, експедитивен, стручен и чесен човек и министер, кој помагаше каде ќе стигне. Ќе ни недостасува во Владата, неуморен работник кој работи по 15 часа секој ден.

АУДИО: Груевски-Миле многу ќе ми недостасува

Канал 77 - 13.05.2015

Миле Јанакиески беше фанатичен работник, рече премиерот Никола Груевски во неговиот говор денеска во Собранието. - Многу ќе ни недостасува во владата. Работеше по 15 часа секој ден и не се штедеше за викенди и празници.

Јанакиески: Моја водилка за работа беше реализацијата на проектите кои им ги ветивме на граѓаните

Денешен - 13.05.2015

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка на функцијата. За одлуката, Јанакиески писмено го известил премиерот Никола Груевски. Јанакиески во оставката истакнува дека смета оти со неговото заминување од функцијата ќе придонесе ...

Владата остана без Јанкулоска и Јанакиевски, констатирани нивните оставки!

Фактор - 13.05.2015

Парламентот на денешната седница се изјасниува за предлогот на премиерот Никола Груевски за изборот на нови министри за внатрешни работи и транспорт и врски, после оставките на досегашните први лица во овие ресори, Гордана Јанкулоска и Миле ...

Новите министри дадоа свeчени изјави

Република - 13.05.2015

Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. Новите министри дадоа свeчени изјави. „За“ двајцата гласаа по 71 пратеник.

Констатирани оставките на Јанкулоска и на Јанакиески

Република - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни работи и транспорт и врски

Точка - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Груевски: Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков пример за раководење на тешки позиции

Вечер Прес - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Вечер Прес - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Чавков и Мисајловски, нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

Денешен - 13.05.2015

Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. Премиерот Никола Груевски ги предложи Чавков и Мисајловски за нови членови на Владата откако оставки ...

Што порача Никола Груевски предмалку?

Sky - 13.05.2015

„Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков поднесоа оставки за да придонесат за нормализација во државата и несакајќи да бидат причина за понатамошно продлабочување на кризата. Се работи за личности кои дадоа огромен придонес во текот на својата работа.

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Денешен - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Седница на Собрание за избор на нови министри за внатрешни и транспорт

Кумановски м. - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Изгласани новите министри-наследници на Јанкулоска и Јанакиевски

Фактор - 13.05.2015

Пратениците денес ги изгласаа новите министри предложени од премиерот Никола Груевски за наследници на министерката Гордана Јанкулоска и министерот Миле Јанакиевски. Новите министри положија свечена заклетва и дадоа изјава дека ќе го почитуваат ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Н.Македонија - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Lider - 13.05.2015

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани ...

Чавков и Мисајловски, нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

Идивиди - 13.05.2015

Скопје, 13 мај 2015 (МИА) - Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. Премиерот Никола Груевски ги предложи Чавков и Мисајловски за нови ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

Lider - 13.05.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до законодавниот дом достави предлог ...

Собраниска седница за избор на нови министри за внатрешни и за транспорт

Идивиди - 13.05.2015

Скопје, 13 мај 2015 (МИА) – Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 50-та седница на која на дневен ред е Предлогот за избор на нови членови на Владата. Седницата беше закажана откако синоќа премиерот Никола Груевски до ...

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Идивиди - 13.05.2015

Скопје, 13 мај 2015 (МИА) - Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на ...

Чавков и Мисајловски, нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

Lider - 13.05.2015

Собранието на Република Макеоднија денеска за нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски. Новите министри дадоа свчени изјави. „За“ двајцата гласаа по 71 пратеник.

Образложението на Јанакиески за оставката

Телма - 12.05.2015

Еве го образложението од министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој на Фејсбук ја објави оставката која веќе ја прифати премиерот Груевски: - Гледајќи ја политичката состојба во Република Македонија и сите обвинувања кои се прават кон ...

Јанкулоска, Мијалков и Јанакиески поднесоа оставки

Алсат-М - 12.05.2015

Паднаа првите оставки во Владата по „бомбите“ на Заев. Од функцијата си заминуваат министерката Гордана Јанкуловска, шефот на ДБК Сашо Мијалков и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Министерот Јанакиески поднесе оставка

Канал5 - 12.05.2015

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка на функцијата. За одлуката Јанакиески писмено го известил премиерот Никола Груевски. Јанакиески во оставката истакнува дека смета оти со неговото заминување од функцијата ќе придонесе ...

Фејсбук-статус на Зоран Заев за оставките

Алсат-М - 12.05.2015

„Сè што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и за автентичноста на разговорите. Ова е доказ за содржината на разговорите кои ги потврдуваат сите незаконитости и криминали на Никола Груевски и врвот на власта.

Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков заминаа: Кој е следниот?

Deutsche Welle - 12.05.2015

По оставките на владините функционери, се шпекулира дека во наредните денови оставки ќе паднат и во обвинителството Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на Управата за ...

Министерката Јанкулоска поднесе оставка

Канал5 - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Заев: Не е време за триумфализам!

24 Вести - 12.05.2015

По објавувањето на оставките на министрите Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, како и директорот на УБК, Сашо Мијалков, се огласи и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Се што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и за автентичноста на ...

Јанкулоска до Груевски: Време е да се повлечам

Телма - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Оставки си поднесоа Јанкуловска, Јанакиевски и Мијалков

Телма - 12.05.2015

Поднесени се оставки од министрите Гордана Јакуловска, Миле Јанакиевски и директорот на УБК Сашо Мијлаков. Премиерот ги прифатил оставките. По предлог на владата за нов мистер за внатрешни работи е предложен Митко Чавков досегашен директор на Јавна ...

Јанкулоска и Јанакиески заминуваат од Владата

Утрински - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска вечерва поднела оставка, дознаваме од извори во Владата. Медиумите јавуваат дека покрај Јанкулоска, оставка поднел и министерот за транспорт и врски, Мила Јанакиески.

Министерката Јанкулоска поднесе оставка

Алсат-М - 12.05.2015

Алсат дознава дека министерката за внатрешни работи, Гордана Jанкулоска поднесе ...

Груевски со потег кон опозицијата, со лидерство кон решавање на политичката криза

Канал5 - 12.05.2015

Самоиницијативните оставки на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков во политичките кругови се протолкува како моќен и вешт политички чекор. Експертите оставките на тројцата клучни фигури во ВМРО-ДПМНЕ ги толкуваат како вешт и моќен ...

Јанкуловска, Јанакиески и Мијалков си заминуваат од владата

Deutsche Welle - 12.05.2015

Премиерот Груевски се откажува од услугите на министрите за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за транспорт Миле Јанакиески и шефот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков Премиерот Никола Груевски се откажа од услугите на ...

Јанкулоска се огласи на Фејсбук

А1 On - 12.05.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана јанкуловска се огласи на својот Фејсбук: Во изминативе години не штедејќи време и енергија работев професионално и посветено секогаш раководејќи се од интересите на граѓаните и пред се раководејќи ...

Јанкулоска: Не штедејќи време и енергија, работев професионално и посветено

Сител - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката, Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Прес 24: Моќен и вешт политички потег на Груевски – по оставките силна иницијатива на Премиерот

Нетпрес - 12.05.2015

Таинствен, но во политичките кругови протолкуван како моќен и вешт политички чекор. Изненадувачките самоиницијативни оставки на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков имаат длабока политичка поента коментираат експертите.

Гордана Јанкулоска поднела оставка

Репортер - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска вечерва поднела оставка, јавува Алсат-М телевизија. Оставката доаѓа по еднонеделните протести организирани по информациите што ги објави опозицијата, а кој според нив докажуваат дека министерката ...

Јанкулоска поднесе оставка, имало и други оставки

МКД - 12.05.2015

Оставката доаѓа по силниот притисок на меѓународната заедница, особено на амбасадорите на САД и на најголемите земји членки на ЕУ и по полициската акција во Куманово во која загинаа 8 полицајци.

И Сашо Мијалков вечерва поднел оставка

+инфо - 12.05.2015

Директорот на УБК Сашо Мијалков исто така поднел оставка. Претходно, МИА објави дека премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата.

Оставки поднеле Гордана Јанкулоска, Сашо Мијалков и Миле Јанакиески

МКД - 12.05.2015

Директорот на Управатаа за државна безбедност на МВР Саши Мијалков и Миле Јанакиески, министерот за транспорт вечерва исто така поднеле оставки. Информацијата за ова се уште не е потврдена.

ЈАНАКИЕСКИ: Сметам дека мојата оставка ќе придонесе за подобрување на состојбата

Телеграф - 12.05.2015

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка си поднесе оставка Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка на функцијата. За одлуката Јанакиески писмено го известил премиерот Никола Груевски.

Јанкулоска: Не штедејќи време и енергија, работев професионално и посветено

Курир - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката, Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Јанкуловска, Јанакиевски и Мијалков поднесоа оставки

Капитал - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски и директорот на ДБК, Сашо Мијалков поднесоа оставки. Во оставките испратени денес до Собранието, овие функионери му заблагодаруваат на премиерот ...

Официјално: Јанкулоска и Јанакиески поднесоа оставка

Нова ТВ - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и минитерот за транспорт и врски Миле Јанакиески си поднеле оставка, потврди за НОВА портпаролот на Владата Александар Георгиевски. - Тоа е точно, а владата вечерва испрати предлог за именување на ...

Заев: Не е време за триумфализам! Ова е само чекор до крајот на Никола Груевски

А1 On - 12.05.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев вечерва, по оставките на тројцата министри во владата на Груевски, и директорот на УБК Сашо Мијалков, се огласи на својот Фејсбук профил, тој напиша: Се што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и ...

Јанкулоска и Јанакиески поднесоа оставки

Репортер - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вечерва си поднесоа оставки од функциите. Премиерот Никола Груевски до Собранието доставил предлог за избор на двајца нови членови на Владата.

Заев: Оставките се потврда дека разговорите се автентични

Макфакс - 12.05.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, во вторник вечер на својот фејсбук профил напиша дека се што зборувале се потврдило и дека оставките на министрите за внатрешни и транспорт и врски, како и директорот на УБК, се доказ дека прислушуваните ...

Јанкулоска и Јанакиески излегуваат од Владата, Мијалков поднесе оставка

Академик - 12.05.2015

За нов министер за внатрешни работи се предлага , а за министер за транспорт и врски Чавков е актуелен директор во Бирото за јавна безбедност, а Мисајловски е директор на Јавното претпријатие за државни патишта.

Вечерва се очекува оставка и од обвинителот Зврлевски

+инфо - 12.05.2015

Вечерва се очекува и јавниот обвинител Марко Зврлевски да даде оставка. Претходно соопштивме дека оставки поднеле министрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и директорот на УБК, Сашо ...

Заев: Оставките на Јанкуловска, Јанакиески и Мијалков се само чекор до крајот на Никола Груевски

МКД - 12.05.2015

„Не е време за триумфализам! - Оставките на Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков не се наша крајна цел. - Ова е само чекор до крајот на Никола Груевски“, напиша претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на својата фејсбук-страница, по ...

Јанакиески: Моја водилка за работа беше реализацијата на проектите кои им ги ветивме на граѓаните

Курир - 12.05.2015

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка на функцијата. За одлуката, Јанакиески писмено го известил премиерот Никола Груевски. Јанакиески во оставката истакнува дека смета оти со неговото заминување од функцијата ќе придонесе ...

По оставките на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков, и Зоран Ставрески со неотповиклива оставка ?!

Репортер - 12.05.2015

По оставките на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков, и Зоран Ставрески со неотповиклива оставка од функцијата. Оставките доаѓаат по еднонеделните протести организирани по информациите што ги објави опозицијата, а кои според нив докажуваат дека ...

Оставки на Мијалков, Јанкулоска и Јанакиески

Макфакс - 12.05.2015

Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и министрите за внатрешни работи, односно транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески во вторникот поднесоа оставки на своите функции.

Жерновски: Не застануваме додека оставка не даде Никола Груевски!

А1 On - 12.05.2015

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски на својот Фејсбук профил ги искоментира вечерашните оставки. Тој порача дека не смее да се застане додека оставка не си даде Никола Груевски.

Јанакиески поднесе оставка за да се „стабилизира политичката состојба“

МКД - 12.05.2015

Миле Јанакиески Во образложението до премиерот Никола Гриевски, министерот за транспорт Миле Јанакиески пишува дека смета дека неговата оставка ќе придонесе за стабилизирање на политичката состојба во Република Македонија и дека ќе овозможи земјата ...

Оставки на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков

Кајгана - 12.05.2015

Двајцата министри во Владата на Република Македонија, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески поднесоа оставки на функцијата, а оставка поднесе и Сашо Мијалков, првиот човек на Управата за безбедност и контраразузнавање.

Јанкулоска поднесе оставка

А1 On - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Јанкулоска: Верувам дека со мојата оставка ќе се надмине политичката криза

МКД - 12.05.2015

„Во овие тешки денови во кои земјава е во длабока политичка криза ценам дека е време да се повлечам, верувајќи дека со повлекувањето од функцијата министер за внатрешни работи ќе придонесам за нејзино надминување“.

И Јанакиески си поднесе оставка

А1 On - 12.05.2015

Јанакиески си поднесе оставка од функцијата министер за транспорт и врски. Премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата. Се предлагаат нови министри во министерствата за внатрешни работи ...

Министерката Јанкулоска поднесе оставка

Телеграф - 12.05.2015

Во овие тешки денови, кога Македонија е во длабока политичка криза, ценам дека е време да се повлечам, верувајќи дека моето повлекување од функцијата министер за внатрешни работи, ќе придонесе за нејзиното надминување, стои во оставката од ...

Фото: Официјалната оставка на Миле Јанакиески

Репортер - 12.05.2015

Јанакиески си поднесе оставка од функцијата министер за транспорт и ...

Јанкулоска си поднесе оставка

Нетпрес - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. Како што пренесува МИА, за одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела ...

Заев со нова бомба од прислушуваните разговори: Taргетот е Никола Груевски

Нова ТВ - 13.05.2015

СДСМ денеска ќе објави нови снимки од нелегално прислушуваните разговори кои ги поседува, на кои тaргетот е Никола Груевски, изјавуваат за НОВА извори од СДСМ. НОВА ќе ја пренесува прес-конференцијата на лидерот на СДСМ во ЖИВО.

Адеми демантира дека поднел оставка

Факултети - 12.05.2015

По оставките на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски и Сашо Мијалков по социјалните мрежи се раширија гласини дека оставка си поднесе и министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми. Тој за албанскиот портал Порталб ги демантираше овие ...

И Адеми во првото купче оставки?

+инфо - 12.05.2015

Неофицијално, од Владата си заминува и министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми, објави Канал 77. Не е исклучена можноста, оставки да дадат и некои од останатите министри. Претходно, оставки дадоа министрите за внатрешни работи и за ...

ОБНОВЕНО Адеми вели дека не дал оставка

+инфо - 12.05.2015

Ниту јас, ниту еден албански министер нема поднесено оставка, за разлика од нашите колеги, изјави министерот за образование Абдулаќим Адеми за Порталб откако во медиумите се проширија неофицијални информации дека и тој поднел оставка.

ЈАНКУЛОСКА: Секогаш се раководев од интересите на граѓаните

Телеграф - 12.05.2015

Во овие тешки денови, кога Македонија е во длабока политичка криза, ценам дека е време да се повлечам, верувајќи дека моето повлекување од функцијата министер за внатрешни работи, ќе придонесе за нејзиното надминување“, стои во оставката од ...

Министрите Јанкуловска и Јанакиевски поднесоа оставки

Нова ТВ - 12.05.2015

Министерката за Внатрешни работи Гордана Јанкуловска и министерот за транспорт Миле Јанкиевски си поднесоа оставки. Телевзијата 24 вести објави дека оставка дал и директорот на ДБК Сашо Мијалков.

Јанкулоска: Ценам дека е време да се повлечам

Репортер - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. – Почитуван претседателе Груевски, Најнапред сакам да Ви се заблагодарам за довербата што ми ја ...

Зоран Ставрески со неотповиклива оставка?!

А1 On - 12.05.2015

По оставките на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков, и Зоран Ставрески со неотповиклива оставка од функцијата. Оставките доаѓаат по еднонеделните протести организирани по информациите што ги објави опозицијата, а кои според нив докажуваат дека ...

Моќен и вешт политички потег на Груевски - по оставките силна иницијатива на Премиерот Груевски

Сител - 12.05.2015

Таинствен, но во политичките кругови протолкуван како моќен и вешт политички чекор. Изненадувачките самоиницијативни оставки на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков имаат длабока политичка поента коментираат експертите.

Јанакиески си поднесе оставка

Нетпрес - 12.05.2015

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка на функцијата. За одлуката Јанакиески писмено го известил премиерот Никола Груевски. Јанакиески во оставката истакнува дека смета оти со неговото заминување од функцијата ќе придонесе ...

Прес 24: Моќен и вешт политички потег на Груевски - по оставките силна иницијатива на Премиерот Груевски

Курир - 12.05.2015

Таинствен, но во политичките кругови протолкуван како моќен и вешт политички чекор. Изненадувачките самоиницијативни оставки на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков имаат длабока политичка поента коментираат експертите.

Заев: Оставките се потврда дека разговорите се автентични

МК News - 12.05.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, во вторник вечер на својот фејсбук профил напиша дека се што зборувале се потврдило и дека оставките на министрите за внатрешни и транспорт и врски, како и директорот на УБК, се доказ дека прислушуваните ...

Адеми демантира дека поднел оставка

Фактор - 12.05.2015

По оставките на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски и Сашо Мијалков по социјалните мрежи се раширија гласини дека оставка си поднесе и министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми. Тој за албанскиот портал Порталб ги демантираше овие ...

Официјално: Миле Јанакиевски поднесе неотповиклива оставка

Фактор - 12.05.2015

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски поднесе неотповиклива оставка од министерската функција. Неофицијално, поднеле оставка и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и директорот на УБК Сашо Мијалков.

Прес24: Моќен и вешт политички потег на Груевски-по оставките силна иницијатива на Премиерот Груевски

Пулс24 - 12.05.2015

Таинствен, но во политичките кругови протолкуван како моќен и вешт политички чекор. Изненадувачките самоиницијативни оставки на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков имаат длабока политичка поента коментираат експертите.

Оставките почнаа- Груевски понуди за сите освен за себе!

Локално - 12.05.2015

П ремиерот Никола Груевски вечерва ги прифатил оставките на минстрите Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски и директорто на УБК Сашо Мијалков објави Телма Груевски како што јавва РСЕ до Собранието доставил предлог за избор на двајца нови членови на ...

Итна реконструкција на Владата!

Фактор - 12.05.2015

Гордана Јанкуловска, Сашо Мијалков и Миле Jанакиески вечерва поднеле оставка. Истите се прифатениод страна на премиерот Никола Груевски. Наследник на Јанкуловска е Митко Чавков , актуелниот директор на Бирото за јавна безбедност, а на местото на ...

Гордана Јанкуловска: Во овие тешки денови, кога Македонија е во длабока политичка криза, ценам дека е време да се ...

Пулс24 - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска даде оставка

Кумановски м. - 12.05.2015

Како што јавува Алсат-М телевизијата и Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкловска вчера поднела оставка од функцијата. Оставката доаѓа по еднонеделните протести организирани по информациите што ги објави опозицијата, а кој според нив ...

Миле Јанакиески поднесе неотповиклива оставка

Кумановски м. - 12.05.2015

Јанакиески си поднесе оставка од функцијата министер за транспорт и врски. Премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата. Се предлагаат нови министри во министерствата за внатрешни работи ...

Јанкуловска: Во овие тешки денови, кога Македонија е во длабока политичка криза, ценам дека е време да се повлечам

МК News - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Се надевам дека мојата оставка ќе придонесе за надминување на кризата

Вечер Прес - 12.05.2015

Во овие тешки денови, кога Македонија е во длабока политичка криза, ценам дека е време да се повлечам, верувајќи дека моето повлекување од функцијата министер за внатрешни работи, ќе придонесе за нејзиното надминување, велли министерката за ...

Еве ја оставката на Миле Јанакиевски (Фото)

МК News - 12.05.2015

Еве го образложението од министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој на Фејсбук ја објави оставката која веќе ја прифати премиерот Груевски: – Гледајќи ја политичката состојба во Република Македонија и сите обвинувања кои се прават кон ...

Јанкулоска, Мијалков и Јанакиески си поднесоа оставки

Канал 77 - 12.05.2015

Преобразба во владиниот состав - министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, министерот за т ранспорт и врски, Миле Јанакиески, како и директорот на УБК, Сашо Мијалков. Мијалков за одлуката писмено го известил премиерот Никола Груевски.

албум со сликички за Оставките

Panika.be - 12.05.2015

После веста дека Јанкуловска, Јанакиевски и Мијалков си поднеле оставка, на твитер се појави овој албум со сликички. Кој ќе биде следниот? извор: ‏ @ ...

Гордана Јанкулоска си поднесе оставка! Еве го нејзиното известување до премиерот

Бизнис Вести - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. – Почитуван претседателе Груевски, Најнапред сакам да Ви се заблагодарам за довербата што ми ја ...

Итна собраниска седница за оставките и избор на нови министри на Груевски

Локално - 13.05.2015

Денеска во 13 ч. итна седница на парламентот, на која на министрите на Груевски ќе бидат констатирани оставките а потоа ќе треба да се гласа за новиот предлог и нови министри на Груевски. Иако се најавуваше дека кризата може да се менаџира со вакви ...

Уште еден министер си поднесе оставка

Бизнис Вести - 12.05.2015

Гледајќи ја политичката состојба во Република Македонија и сите обвинувања кои се прават кон мене со разни лепени, монтирани, сечени и креирани разговори каде не беа поштедени и членови на моето семејство, а со цел да не влијаам, на каква било ...

Си одам за да не влијаам на било каква постапка - оставката на Јанакиески

Вечер Прес - 12.05.2015

Неотповиклива оставка од позицијата Министер за транспорт и врски на Република ...

Јанкулоска: Во овие тешки денови, кога Македонија е во длабока политичка криза, ценам дека е време да се повлечам

Република - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Јанакиески не сакал „ лепените, монтирани, сечени и креирани“ разговори да влијаат лошо на било каква постапка

Либертас - 12.05.2015

Еве го образложението од министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој на Фејсбук ја објави оставката која веќе ја прифати премиерот Груевски: – Гледајќи ја политичката состојба во Република Македонија и сите обвинувања кои се прават кон ...

Си одам за да не влијаам на било каква постапка: Прочитајте ја оставката на Јанакиески

Вечер Прес - 12.05.2015

Министерот за транспорт Миле Јанакиески и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска поднесоа оставки. Оставка поднесе и директорот на УБК Сашо Мијалков. Во продолжение е интегралната оставка на Миле ...

(ФОТО) Официјална е оставката и на министерката Јанкулоска

Фактор - 12.05.2015

Официјална е оставката и на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа во образложението на оставката најпрво му се заблагодарува на премиерот за довербата што и била дадена да биде дел од тимот кој ќе раководи со Македонија.

Моќен и вешт политички потег на Груевски – по оставките силна иницијатива на премиерот

Вечер Прес - 12.05.2015

Таинствен, но во политичките кругови протолкуван како моќен и вешт политички чекор. Изненадувачките самоиницијативни оставки на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков имаат длабока политичка поента коментираат експертите.

Јанкулоска поднесе оставка, имало и други оставки

Тера - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка, дознава МКД.мк од владини извори. Оставката доаѓа по силниот притисок на меѓународната заедница, особено на амбасадорите на САД и на најголемите земји членки на ЕУ и по полициската ...

Заев: Оставките се само чекор до крајот на Груевски

Бриф - 12.05.2015

Се што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и за автентичноста на разговорите. Ова е доказ за содржината на разговорите кои ги потврдуваат сите незаконитости и криминали на Никола Груевски и врвот на власта.

Моќен и вешт политички потег на Груевски – по оставките силна иницијатива на Премиерот Груевски

Република - 12.05.2015

Таинствен, но во политичките кругови протолкуван како моќен и вешт политички чекор. Изненадувачките самоиницијативни оставки на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков имаат длабока политичка поента коментираат експертите.

Фрчат оставки во Владата, засега прифатени само три?!

Фактор - 12.05.2015

Фактор неофицијално дознава дека оставки понудиле и вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески како и министерот за образование и наука Абдулаким Адеми, и министерот за здравство Никола Тодоров.

Груевски ги прифатил оставките на Јакуловска, Јанакиевски и Мијлаков

еМагазин - 12.05.2015

Поднесени се оставки од министрите Гордана Јакуловска, Миле Јанакиевски и директорот на УБК Сашо Мијлаков, објави Телевизијата Телма . Премиерот ги прифатил оставките. По предлог на владата за нов мистер за внатрешни работи е предложен Митко Чавков ...

Јанкулоска се заблагодари но не објасни зошто поднесува оставка

Либертас - 12.05.2015

Во очекување на официјалната оставка на министерката за внатрешни работи Гордана Jанкулоска , таа се обрати на својот фејсбук профил: „Во изминативе години не штедејќи време и енергија работев професионално и посветено секогаш раководејќи се од ...

Заев: Оставките се само чекор до крајот на Никола Груевски

Либертас - 12.05.2015

„Сè што зборувавме се потврди, ова е доказ и за прислушувањето и за автентичноста на разговорите. Ова е доказ за содржината на разговорите кои ги потврдуваат сите незаконитости и криминали на Никола Груевски и врвот на власта.

Миле Јанакиески оставката ја објави на Фејсбук

еМагазин - 12.05.2015

Миле Јанакиески, на својот Фејсбук профил го објави образлжението за оставката: “Гледајќи ја политичката состојба во Република Македонија и сите обвинувања кои се прават кон мене со разни лепени монтирани и сечени и креирани разговори каде не беа ...

Јанкулоска во образложението на оставката: Работев професионално и посветено

еМагазин - 12.05.2015

„Во изминативе години не штедејќи време и енергија работев професионално и посветено секогаш раководејќи се од интересите на граѓаните и пред се раководејќи се од интересите на Македонија“, напиша на својот Фејсбук профил министерката за внатрешни ...

Заев: Оставките се потврда дека разговорите се автентични

Тера - 12.05.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, во вторник вечер на својот фејсбук профил напиша дека се што зборувале се потврдило и дека оставките на министрите за внатрешни и транспорт и врски, како и директорот на УБК, се доказ дека прислушуваните ...

Од СДСМ засега без реакција за серијата оставките

Sky - 12.05.2015

Од опозициската СДСМ велат дека засега немаат никаква реакција за оставките на министрите за внатрешни работи и транспорт и врски Гордана Јанкулоска Миле Јанакиески, ниту пак за оставката на директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање ...

Адеми демантира дека поднел оставка

Тера - 12.05.2015

По оставките на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски и Сашо Мијалков, по социјалните мрежи се раширија гласини дека оставка си поднел и министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми. Тој за албанскиот портал Порталб ги демантираше овие ...

Министерот Адеми демантира дека поднел оставка

Вечер Прес - 12.05.2015

"Ниту јас, ниту еден албански министер нема поднесено оставка, ", изјави Адеми По оставките на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски и Сашо Мијалков по социјалните мрежи се раширија гласини дека оставка си поднесе и министерот за образование и наука ...

И Миле Јанакиески поднесе оставка

Бриф - 12.05.2015

Како што јави МИА, премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието доставил предлог за двајца нови членови на Владата. Се предлагаат нови министри во министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски.

Гордана Јанкулоска поднесе оставка

Бриф - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска вечерва поднела оставка, јавува Алсат-М телевизија. Оставката доаѓа по еднонеделните протести организирани по информациите што ги објави опозицијата, а кој според нив докажуваат дека министерката ...

Заев: Оставките се потврда дека разговорите се автентични

Точка - 12.05.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, во вторник вечер на својот фејсбук профил напиша дека се што зборувале се потврдило и дека оставките на министрите за внатрешни и транспорт и врски, како и директорот на УБК, се доказ дека прислушуваните ...

И министерот за образование, Адеми заминува од Владата

Канал 77 - 12.05.2015

Откако си дадоа оставки министрите за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, неофицијално, од Владата си заминува и министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми.

Оставки за Сашо Мијалков, Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска

Точка - 12.05.2015

Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и министрите за внатрешни работи, односно транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески во вторникот поднесоа оставки на своите функции.

Оставки за Гордана Јанкуловка и Миле Јанакиески

Либертас - 12.05.2015

Премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата. Се предлагаат нови министри во министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски, пренесува МИА.

Образложението на Јанакиески за оставката

Локално - 12.05.2015

Еве го образложението од министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој на Фејсбук ја објави оставката која веќе ја прифати премиерот Груевски: – Гледајќи ја политичката состојба во Република Македонија и сите обвинувања кои се прават кон ...

Министерката Јанкулоска поднесе оставка

Lider - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. Јанкулоска во оставката истакнува дека во изминатиот период работела професионално и посветено ...

Прес 24: Моќен и вешт политички потег на Груевски – по оставките силна иницијатива на Премиерот!?

Lider - 12.05.2015

Таинствен, но во политичките кругови протолкуван како моќен и вешт политички чекор. Изненадувачките самоиницијативни оставки на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков имаат длабока политичка поента коментираат експертите.

Министерот Јанакиески поднесе оставка

Lider - 12.05.2015

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка на функцијата. За одлуката Јанакиески писмено го известил премиерот Никола Груевски. Јанакиески во оставката истакнува дека смета оти со неговото заминување од функцијата ќе придонесе ...

(ВИДЕО) Канал 5 го прекина интервјуто кога Димитриевски побара оставки од Груевски и од Јанкулоска

Бриф - 11.05.2015

Интервјуто на Канал 5 со претседателот на Советот на општина Куманово Максим Димитриевски беше прекинато, откако тој јавно побара оставка од премиерот Никола Груевски и од министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, поради последните ...