TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерската средба без договор

Дневник - 21.10.2006

Лидерската средба без договор *Непостигнувањето никаков договор на средбата Груевски- Ахмети. Двајцата како лидери на големи политички партии учествуваа на трибината на која, наместо да почнат дијалог, имаше само вербални престрелки.

Бразилско-кубанска вечер на Скопски џез-фестивал

Канал5 - 21.10.2006

Како по дефиниција секоја година традиционално на Скопје џез фестивал бразилско - кубанска вечер. По Џејн Бунет и Спиритс оф Хавана, Росалиа де Соуза, Готан Проџект, Џојси и минатогодишниот помалку рокерски расположен Лени и оваа година вљубениците на кубанската и бразилската музика ќе имаат ...

Без оптимизам нема да опстанат ни државата ни фестивалот

Дневник - 21.10.2006

Фестивалот, ваков каков што е, се најде во расчекор со сегашниот дух на Скопје, а тоа не ми е лесно ниту да го прифатам ниту да го издржам Концертот на џез-пејачот Енди Беј синоќа во Универзалната сала го отвори 25-тото јубилејно издание на Скопскиот џез-фестивал.

Викенд со латино-звуци и модерен џез

Дневник - 21.10.2006

Винициус Кантуарија и групата на Жоао Боско и Гонзало Рубалкаба ќе настапат вечерва од Универзалната сала од 20.30 часот, на втората вечер на Скопскиот џез-фестивал Винициус Кантуарија и групата на Жоао Боско и Гонзало Рубалкаба ќе настапат вечерва од Универзалната сала од 20.30 часот, на втората ...

Викенд со европски џез и латиноамерикански звуци

Утрински - 21.10.2006

Во рамките на Скопскиот џез-фестивал, викендов скопјани ќе можат да проследат пет концерти на интересни џез-состави кои ќе настапат во Универзалната сала и во клубот “Хард рок“. Имено, вечерва во Универзалната сала со почеток во 20.30 часот, публиката ќе може да ужива во латино-американските звуци ...

“Чудата” веќе ни се случуваа

Време - 21.10.2006

ИНТЕРВЈУ: ОЛИВЕР БЕЛОПЕТА – “СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ” Љупчо Јолевски Скопје во изминатиов дводецениски период стана едно од маркантните места на светската џез-карта. Град во кој како на ниедно друго место џез-музичарите се чувствуваат толку опуштено, подготвени за врвни изведби пред публика која да ...

Заокружување на еден сон

Вечер Прес - 21.10.2006

"За некои имиња не сум верувал дека некогаш ќе успеам да ги ставам на програмата - како Орнет Колмен, на пример, или Реј Чарлс. Кога Фестивалот започна, јас не можев да претпоставам дека ќе отиде таму каде што отиде", вели Белопета Оливер Белопета е човекот кој 25 години го развива и одржува ...

Белопета: Целта ни е да ја повториме добрата програма

А1 - 20.10.2006

„Целта беше да се повтори добрата програма каква што ја имавме минатата, предминатата година“, изјави во интервјуто за А1 Оливер Белопета, директор на Скопски џез фестивал. Која е годинашнава карактеристика, што е она што го одбравте да го одбележи ова посвечено издание на фестивалот? Изложбата, ...

Вечерва отворање на 25-тото издание на Скопскиот џез фестивал

А1 - 20.10.2006

Настапот на американскиот светски познат џез вокалист и пијанист Енди Беј вечерва во Универзалната сала ќе го одбележи стартот на јубилејното 25-то издание на Скопскиот џез фестивал. За одбележување на овој роденден годинава се одбрани некои од најголемите имиња на денешницата на џез музиката во ...

Енди Беј за почеток на славењето на јубилејот

Дневник - 20.10.2006

Најдобриот и најзначајниот џез-пејач на денешницата, Енди Беј, вечерва во Универзалната сала од 20,30 часот ќе го отвори 25. издание на Скопскиот џез-фестивал Најдобриот и најзначајниот џез-пејач на денешницата, Енди Беј, вечерва во Универзалната сала од 20,30 часот ќе го отвори 25.

Џез свирка со Тони Китановски

Дневник - 20.10.2006

Џез-гитаристот Тони Китановски вечерва во 22 часот ќе настапи во кафе-книжарницата „Магор“. Влезот ќе биде бесплатен, а тој ќе исполни дел од своите досегашни џез-композиции, како и композиции инспирирани од светското книжевно творештво.

Почнува Скопски џез-фестивал

Канал5 - 20.10.2006

Настапот на Анди Беј, еден од најдобрите џез-пејачи, вечер во Универзална сала ќе го отвори 25-тиот Скопски џез-фестивал. Роден е во 1939 година во Њу Џерси. Настапувал во славниот Аполо театар и во телевизиските емисии Spotlight On Harlem и The Startime Kids.

Енди Беј вечерва ќе го отвори 25. издание на Скопје џез-фестивал

Утрински - 20.10.2006

Џез По настапот на Беј, еден од најзначајните џез-пејачи денес, вечерва во клубот „Хард рок“ ќе настапи групата „Вибуте“ ТИНА ИВАНОВА По неколкуте придружни настани како што беа македонските џез-вечери, изложбата на џез-фотографии и плакати, но и вчерашната ди-џеј забава на австриското дуо Џихан и ...

Отварање на џез фесивалот со Енди Беј

Вест - 20.10.2006

ВЕЧЕРВА ВО УНИВЕРЗАЛНА Еден од најзначајниче џез вокалисти на денешницата Анди Беј, вечерва во 20.30 часот во Универзална, ќе го отвори 25 Скопје Џез фестивал. Беј е веќе влезен во историјата на џезот. Уште како млад настапува во познатиот "Аполо тиатар" а пред да наполни 18 години ја дели сцената ...

Енди Беј за старт на џез фестивалот

Вечер Прес - 20.10.2006

Вечерва започнува јубилејниот 25-ти Скопје џез фестивал. Од 20,30 часот, во Универзалната сала ќе запее Енди Беј, еден од најзначајните џез-пејачи на денешницата. Неговиот широк вокален спектар, богатиот, полн и длабок глас и суптилната лиричност му обезбедија трајно и исклучително значајно место ...

Почнува џезоманијата

Вест - 19.10.2006

УТРЕ ОФИЦИЈАЛЕН СТАРТ НА СКОПЈЕ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ За јубилејното издание, во четирите вечери публиката ќе проследи шест бенда во главната програма во Универзална и три во алтернативниот простор во "Хард рок". Sвезда на фестивалот е живата легенда саксофонистот Орнет Колман на затворањето, а ќе има и ...

Европски и американски звуци на Скопје џез-фестивал

Утрински - 19.10.2006

Скопскиот џез-фестивал, како што е веќе познато, годинава одбележува 25 години од своето постоење и тоа е поводот што токму на ова издание ќе гостува ѕвездата Орнет Колмен. Овој голем џез-уметник, саксофонист и композитор, таткото на фри-џезот, во Скопје ќе допатува специјално од Њујорк, а ...

Џез свирка пред Музеј, џез плакати во Музеј

Вечер Прес - 19.10.2006

Најверојатно никогаш не било поинтересно и позабавно пред Музејот на град Скопје, како на вчерашното отворање на мултимедијална изложба "25 години Скопје џез фестивал". Уште оддалеку се слуша музика, а како што се доближувате, гледате бенд како го свири класикот "Њхен тхе саинтс го марцхинг ин".

Јубилејниот Џез-фестивал со ексклузивна програма

Утрински - 18.10.2006

Пред почетокот на Џез-фестивалот, утре во „Хард-рок“ ќе се одржи концерт на диџеј-дуото Џихан и Камиен Јубилејот, 25 години од постоењето, Скопскиот џез-фестивал ќе го прослави со концерти на видни имиња од областа на џез-музиката.

Шест состави за четири дена џез

Дневник - 18.10.2006

Со настапот на Енди Беј - најдобриот и најзначајниот џез-пејач на денешницата - в петок ќе биде отворен Скопскиот џез-фестивал Со настапот на Енди Беј - најдобриот и најзначајниот џез-пејач на денешницата - в петок ќе биде отворен Скопскиот џез-фестивал.

Ексклузивна и специјална програма на Скопскиот џез фестивал

А1 - 17.10.2006

Со ексклузивна и специјална програма се одбележува 25-годишниот јубилеј на Скопскиот џез фестивал. Месецов минува во знак на џез музиката. Само за овој фестивал од 20 до 23 гостување на реномирани имиња од САД и Европа. Енди беј, настап на Винисиус Кантуариа, Жоао Боско, Бенџамин Херман квартет, се ...

На јубилејниот Скопски џез-фестивал гостува „таткото“ на современиот џез

Канал5 - 17.10.2006

Четвртвековното постоење Скопски џез-фестивал годинава од 20-ти до 23 октомври ќе го одбележи со програма наменета за јубилејот. Скопје, 17 октомври (МИА) - Четвртвековното постоење Скопски џез-фестивал годинава од 20-ти до 23 октомври ќе го одбележи со програма наменета за јубилејот.

Изложба за „Скопски џез-фестивал“

Време - 17.10.2006

МУЗЕЈ НА СКОПЈЕ Изложба на фотографии, плакати и видеоматеријали од богатата архива на „Скопскиот џез-фестивал“ вечерва, во 20.30 часот, ќе биде отворена во Музејот на градот Скопје. Изложбата е составен дел од годинешната програма и со неа се одбележува 25-годишниот јубилеј на овој фестивал.

Изложба на фотографии за 25 години Скопски џез-фестивал

Утрински - 17.10.2006

Вечерва во Музејот на град Скопје во 20,30 часот ќе биде отворена изложба на фотографии „25 години Скопски џез-фестивал“. Ќе бидат презентирани и постери, влезници, летоци, најголем дел од досегашниот препознатлив, фестивалски печатен материјал. (К.Б.

25 години Скопје џез фестивал

Вечер Прес - 17.10.2006

Јубилејното издание на Скопскиот џез фестивал веќе се ближи. По македонските џез-ноќи, кои се одржуваа во "Мала станица", славењето продолжува и со мултимедијална изложба "25 години Скопје џез фестивал". Вечерва (20,30 ч.), во Музејот на град Скопје ќе се отвори изложбата со плакати, каталози и ...

Одлично загревање со македонски џезери

Дневник - 16.10.2006

Скопскиот џез-состав „Сетстат“ настапи завчера во мултимедијалниот центар „Мала станица“, на последната вечер на мини-фестивалот Macedonian jazz nights Скопскиот џез-состав „Сетстат“ настапи завчера во мултимедијалниот центар „Мала станица“, на последната вечер на мини-фестивалот Macedonian jazz ...