TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЗТ стигна до победата во Кисела Вода

Спорт Денес - 20.02.2011

Кошаркарите на Мзт Скопје во рамките од 18 коло од првата кошаркарска лига на гостувањето во Кисела Вода против тимот на Торус успеаја да слават со резултат 74-80.

Јоловиќ со деби победа, Наумоски остана на клупа

Вечер Прес - 20.02.2011

Претендентот за титулата во државното првенство во кошарка, тимот на МЗТ Скопје во интересен и неизвесен натпревар на гости во последното коло од регуларниот дел на сезоната ја совлада екипата на ...

МЗТ подобар од Торус

Спортнет - 19.02.2011

Во скопската општина “Кисела Вода“ во салата “Независна Македонија“, во интересен, тензичен и неизвесен дуел екипата на МЗТ Скопје го победи Торус со 74:80.

МЗТ Скопје сигурни на второто место на табелата

Алфа - 19.02.2011

Со победата од 80:74 над Торус, МЗТ Скопје ја заджа втората позиција на табелата што овозможува директен пласман во полуфиналето од разигрувањето за титулата.

МЗТ го победи Торус, но Наумоски не дебитираше

Кирилица - 19.02.2011

МЗТ Скопје го победи Торус со 80-74 во тесен и неисвесен меч кој беше решен во последната четвртина, па металците се одмаздија за поразот на свој терен во првиот дел од сезоната Дуелот во салата ...

Пеце се врати по титула во Македонија

Дневник - 18.02.2011

Кошаркарот на векот, кај кого во трофејната кариера недостига домашна титула, го одработи првиот тренинг со тимот на МЗТ Скопје, за кој ќе дебитира на 42 години во разигрувањето од првенството ...

Спорт - Теодосиќ и Талевски го напуштија МЗТ Скопје

Време - 17.02.2011

Кадровските промени во редовите на МЗТ Скопје продолжија со заминувањето на Јован Теодосиќ и на Ѓорѓи Талевски од редовите на клубот од Аеродром.

"Пеце национале" на паркетот во "Јане Сандански"

Спорт - 17.02.2011

Во текот на вчерашниот ден раководството на "металците" и официјално поднесе барање за добивање на потребниот сертификат од Италија, со кој Петар Наумоски може да биде регистриран за клубот од ...

Јоловиќ го смени Петровиќ на клупата на МЗТ Скопје

Утрински - 17.02.2011

Александар Петровиќ повеќе не е тренер на МЗТ Скопје, а по состанокот меѓу раководството и играчите одлучено е нов шеф на стручниот штаб да биде Будимир Јоловиќ.

Теодосиќ си оди, доаѓа Васиќ

Спорт Денес - 17.02.2011

По сеуште не завршениот преоден рок раководството на кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје напорно работи на појачување на постоечкиот кадар на тимот.

И Бошњак во МЗТ ?

Спорт Денес - 17.02.2011

По ангажманот на Миљан Пуповиќ и Никола Васиќ металците припремаат уште едно засилување од соседна Србија нам многу добро познато име Иван Бошњак.

Спорт - Наумоски и Јоловиќ, нов тандем на МЗТ

Време - 16.02.2011

Александар Петровиќ повеќе не е кормилар на МЗТ Скопје, откако овој стратег доби отказ од тренерската функција во таборот на „металците“.

Јоловиќ промовиран на жешкото столче

Дневник - 16.02.2011

Вчера претпладне кошаркарите на МЗТ Скопје не го одржаа планираниот тренинг, па новиот стратег требаше да почне со работа од синоќа Будимир Јоловиќ (51) и официјално од вчера е нов тренер на МЗТ ...

Петровиќ си отиде, го наследи Јоловиќ

Спорт Денес - 16.02.2011

Александар Петровиќ од денеска и официјално ја прекина соработката со тимот на МЗТ Скопје. Вакво нешто беше најавено уште и од навивачите на тимот од Јане Сандански кој на последниот натпревар против ...

Јоловиќ - нов тренер на МЗТ Скопје

Н.Македонија - 16.02.2011

Раководството на кошаркарскиот прволигаш МЗТ Скопје реши да го смени од функцијата тренерот Александар Петровиќ Неговиот наследник е веќе познат, па диригентската палка на „металците“ ќе ја преземе ...

Јоловиќ нов тренер на МЗТ Скопје

Спортнет - 15.02.2011

Промена на кормилото на МЗТ Скопје - на местото на Александар Петровиќ нов шеф на стручниот штаб ќе биде Будимир Јоловиќ, а во работата ќе му помага и легендарниот македонски кошаркар Петар Наумовски.

Александар Петровиќ повеќе не е тренер на МЗТ Скопје

Mnogoo - 15.02.2011

Скопскиот прволигаш МЗТ е во потрага по нов тренер, бидејќи раководството на тимот реши да го смени од функцијата Александар Петровиќ.

МЗТ во Суперлигата со Наумоски на паркетот и со Јоловиќ на клупата

Дневник - 15.02.2011

Најдобриот кошаркар во историјата на мак-баскетот уште пред почетокот на сезоната беше најавен како засилување, а се очекува да дебитира на мак-сцената во разигрувањето за титулата Со најдобриот ...

Навивачите го сменија Петровиќ и го донесоа Јоловиќ

Вечер Прес - 15.02.2011

Се очекува на стручниот штаб да му помага и Петар Наумоски, а тимот ќе се засили и со центарот Пуповац и еден американски плејмејкер Александар Петровиќ повеќе не е тренер на екипата на МЗТ Скопје.

Петровиќ веќе не е тренер на МЗТ Скопје

Курир - 15.02.2011

МЗТ Скопје остана без тренер откако управата на клубот одлучи да му врачи отказ на досегашниот кормилар Александар Петровиќ.

Јоловиќ на местото на Петровиќ во екипата на МЗТ Скопје

Канал 77 - 15.02.2011

Александар Петровиќ повеќе не е шеф на стручниот штаб на екипата на МЗТ Скопје, Вака одлучи раководството на “металците” на состанокот во “Јане Сандански”.

Смена на Петровиќ, ќе помагаат и Наумoски и Јоловиќ!

Спорт - 14.02.2011

"Петровиќ има отворена понуда да продолжи да работи во клубот. Направил многу за овој клуб, и тоа не смее никој да го заборави.

Пуповиќ го засили МЗТ Скопје

Спорт Денес - 14.02.2011

Искусниот српски центар Миљан Пуповиќ е новото име во таборот на металците. Пуповиќ е добро познат на македонската кошаркарска јавност по настапите од пред 3 сезони во тимот на КК Струмица каде што ...

Пуповиќ се враќа во Македонија ?

Канал 77 - 14.02.2011

Миљан Пуповиќ можеби повторно ќе заигра во Македонија, но сигурно не во некогашниот шампион на Македонија, туку во еден клуб кој сака да го земе тој примат, шампионскиот.