TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Арифи: Новата влада треба да промовира силно партнерство

Утрински - 28.09.2002

Интервју на потпретседателката на ДУИ за Глас на Америка Вашингтон - "Новата влада треба да ја заврши етапата на претходно владеење и да промовира нова форма на едно силно партнерство и модерно раководење", изјави Теута Арифи, потпретседател на Демократската унија за интеграција (ДУИ) за ...

Феминистка што создаде машка партија без униформи

Дневник - 28.09.2002

Портрет - Теута Арифи, потпретседателка на ДУИ Во ДУИ е нова, но има минат труд во Владата на Република Македонија. Првпат како советничка на министерот за култура, Ѓунер Исмаил, а подоцна како советничка на министерот за надворешни работи, Љубомир Фрчкоски.

Теута Арифи во комбинација за шеф на парламентот?!

Утрински - 28.09.2002

Првиот државен функционер од новата власт ќе биде назначен в четврток Првиот функционер од новата власт ќе биде познат в четврток, на 3 октмри, кога на конститутивната седница на дневен ред е изборот на претседател не парламентот.

Вох попули, вох деи

Дневник - 28.09.2002

Мухамед Халили - "Референдуми" и порази "На 15 септември народот ќе го каже својот збор на "референдум" "за спас" на Република Македонија од "распаѓање", беше повторена реченицата на спотот на "За Македонија заедно" како предизборни "закани" насочени против "Главата горе". И не само тоа.

Буџаку бара дополнителни безбедносни мерки за Ахмети

Утрински - 28.09.2002

Неизвесно е дали лидерот на ДУИ ќе се појави на првата седница на Собранието Партијата на бившиот лидер на ОНА, Али Ахмети, ќе бара дополнителни безбедносни мерки за нејзините пратеници пред конститутивната седница на парламентот закажана за в четврток, 3 октомври, дознаваме од неофицијални ...

Арифи: „Новата влада треба да промовира силно партнерство“

А1 - 27.09.2002

„Новата влада треба да ја заврши етапата на претходно владеење и да промовира нова форма на едно силно партнерство и модерно раководење“, изјави синоќа Теута Арифи, потпретседател на Демократската унија за интеграција, за американската телевизиска станица „Гласот на Америка“, програма на албански ...

Црвенковски не го прифаќа предлогот на Ахмети за платформа

Вест - 26.09.2002

АМБАСАДОРСКА ОФАНЗИВА ЗА СОСТАВ НА НОВАТА ВЛАДА Лидерот на СДСМ вчера на ручек во француската резиденција каде што домаќини му беа амбасадорите Терал, Батлер, Џенес и Ле Роа, кои се "интересирале за поделбата на ресорите, кои луѓе ќе бидат, преговорите со ДУИ" Бранко Црвенковски, лидер на СДСМ ...

СДСМ ќе бара командантите на ОНА да ги нема ни во пратеничките клупи

Дневник - 26.09.2002

БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО АМБАСАДОРИte на еу Преговорите меѓу коалицијата "За Македонија заедно" и ДУИ за формирање на новата влада најверојатно ќе почнат кон средината на идната недела Преговорите меѓу коалицијата "За Македонија заедно" и ДУИ за формирање на новата влада најверојатно ќе ...

СДСМ се мисли како да ја прибере ДУИ во владата

Капитал - 26.09.2002

постизборни пресметкиСДСМ се мисли како да ја прибере ДУИ во владатаНаместо срамежливите неофицијални размислувања за коалицирање, како и пласирањето на тезите за некакви можни нови крвави сценарија, СДСМ и ДУИ треба гласно да им кажат на граѓаните за плановите што ги имаат.

Министерските места по прифаќањето на политичката стратегија

А1 - 25.09.2002

Раководството на Демократската унија за интеграција на Али Ахмети во седиштето во Тетово деновиве интензивно се подготвува за вклучување во идната влада на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, пишува скопскиот весник на албански јазик „Фљака“.

Преговорите за нова влада меѓу СДСМ и ДУИ кон средината на идната недела

А1 - 25.09.2002

Преговорите за нова влада меѓу коалицијата „За Македонија заедно“ и Демократската унија за интеграција ќе почнат кон средината на идната недела, откако ДИК ќе ги соопшти официјалните резултати и Андов ќе ја закаже конститутивната седница на новиот собраниски состав, најави денеска лидерот на СДСМ ...

Коалицијата со ДУИ е најдобар залог за политичките визии на Ахмети

Утрински - 25.09.2002

Лига за демократија Скопје - Лигата за демократија смета дека причина за создавање коалиција меѓу СДСМ и ДУИ не треба да биде фактот што таа партија доби мнозинство кај албанскиот електорат, бидејќи тоа де факто значи федерализација на Македонија, туку тоа што партијата барем вербално пројавува ...

Прво ќе градат платформа, а потоа ќе бараат кормилари

Дневник - 25.09.2002

СДСМ И ДУИ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ПРЕГОВОРИ Основа треба да биде охридскиот договор - мирот и безбедноста и економски просперитет, а "жешките теми" ќе се остават за подобри времиња Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Демократската унија за интеграција наскоро ќе преговараат за платформата на ...

Уште не составена, Владата доживеа "реконструкција"

Дневник - 24.09.2002

калабалак ПРЕД ВЛАДИНИОТ КАБИНЕТ Владо Бучковски и Никола Поповски направија "рокада" со ресорите, само Иван Стоиљковиќ е сигурен дека ќе биде еден од тројцата потпретседатели во Собранието Коалицијата "За Македонија заедно" најверојатно утре ќе изгради став за меѓусебната поделба на владините ...

ДУИ од "За" очекува покана за разговори за идната влада

Утрински - 23.09.2002

Партијата на Ахмети го чека заокружувањето на изборниот процес САШО ЧОЛАКОВСКИ Во текот на оваа недела, Демократската унија за интеграција на трансформираниот милитант, Али Ахмети, очекува повик од победничката коалиција "За Македонија заедно" за разговори околу формирањето на новата влада.

Ахмети го бара Бранко, а тој нуди посредници

Вест - 23.09.2002

СРЕДБА СДСМ-ДУИ ЌЕ ИМА, АМА ПРОБЛЕМ Е НИВОТО Евентуалениот договор за коалиција меѓу СДСМ и ДУИ треба да се склучи на директни лидерски разговори зошто целата одговорност за се што ќе се случи во наредниот четригодишен мандат треба да го понесат тие двајц Лидерот на Демократската Унија за ...