TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Советот за безбедност утре ќе расправа за ситуацијата во Косово

А1 - 18.03.2007

Советот за безбедност на Обединетите нации утре на седница во Њујорк ќе ја разгледува состојбата во Косово. Според најавите, редовниот шестмесечен извештај би требало да го поднесе шефот на УНМИК Јоаким Рикер. На седницата нема да се расправа по предлогот на Марти Ахтисари кој во четвртокот му беше ...

Лавров: Преговорите за Косово да продолжат со нов преговарач

А1 - 17.03.2007

Преговорите за Косово треба да продолжат под раководство на нов посредник на Обединетите нации (ОН), изјави денеска во Москва, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој додаде дека Русија нема „автоматски“ да стави вето на предлог резолуцијата за Косово во Советот за безбедност затоа што, ...

Бан Ки Мун е за независно Косово под меѓународен надзор

Утрински - 17.03.2007

Њујорк - Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун вети целосна поддршка на документот за статусот на Косово. Поддршката на генералниот секретар на Светската организација е „за независност под меѓународен надзор“, како што е претставено решението за косовската криза во тој предлог.

Во Косово не се обучуваат терористи

Дневник - 17.03.2007

Шефот на УНМИК, Јоаким Рикер, изјави дека нема информации оти во Косово се обучуваат терористи, јави МИА. - Нема никакви податоци дека се врши обука на албански терористи за напади врз Србите во Косово, врз силите на КФОР или врз УНМИК - изјави Рикер во Приштина.

Коштуница го обвини Ахтисари дека е против Србите

Дневник - 17.03.2007

Српскиот премиер Воислав Коштуница го обвини пратеникот на Обединетите нации Марти Ахтисари дека во посредничката мисија за Косово ја зазел страната на косовските Албанци. - Ахтисари застана на една страна, таа на Албанците, и направи едностран предлог - изјави Коштуница.

Русија бара продолжување на преговорите за Косово со нов посредник на ОН

Канал5 - 17.03.2007

Русија денеска предложи преговорите за идниот статус на Косово да продолжат, со нов посредник на Обединетие нации. Москва, 17 март (МИА) - Русија денеска предложи преговорите за идниот статус на Косово да продолжат, со нов посредник на Обединетие нации.

Бан Ки-мун вети целосна поддршка за документот на Ахтисари

А1 - 16.03.2007

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-мун вети целосна поддршка на документот за статусот на Косово, што вчера му го претстави Алберт Роан, заменик на специјалниот пратеник Марти Ахтисари. Поддршката на генералниот секретар на светската организација е „за независност под меѓународен ...

Со анекс ќе се препорачува независност на Косово

Утрински - 16.03.2007

ПРИШТИНА - Анекс на предлогот поддржан од Запад, што беше презентиран вчера пред ОН, експлицитно препорачува независност за српската покраина Косово, јавуваат политички извори. Пратеникот на ОН, Марти Ахтисари, избегна да го користи терминот „независност“ во својот план на 58 страници што беше ...

Косово со резолуција и со референдум до независност

Дневник - 16.03.2007

По поништувањето на Резолуцијата 1.244 во ОН, се претпоставува дека ќе биде организиран референдум , чии резултати би биле основа за собранието во Приштина со декларација да прогласи незазависност Советот за безбедност на Обединетите нации нема да прогласи статус на Косово, но со нова резолуција ќе ...

Бан Ки-мун вети целосна поддршка на предлогот на Ахтисари за Косово

Канал5 - 16.03.2007

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун вети целосна поддршка на документот за статусот на Косово, што вчера му го претстави Алберт Роан, заменик на специјалниот пратеник Марти Ахтисари. Њујорк, 16 март (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун вети целосна поддршка ...

Косово ќе биде независно веќе од мај?!

Дневник - 15.03.2007

Чеку истакна дека САД во мај претседаваат со Советот за безбедност на Обединетите нации и дека Вашингтон нема да ја пропушти можноста тогаш да го реши статусот на Косово Косовскиот премиер Агим Чеку оцени дека преговорите во Виена за статусот на Косово биле успешни и прогнозира дека покраината ќе ...

Трајно решение за Косово

Вечер - 15.03.2007

Неопходно е колку што може побрзо да заврши процесот за утврдување на конечниот статус на Косово и да се најде трајно решение, се вели во извештај на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун до Советот за безбедност на ОН. "По осум години привремена администрација на ОН, на Косово и на неговиот народ ...

Косовското Собрание го поддржа предлог-планот на Ахтисари

А1 - 14.03.2007

Косовското Собрание денеска го поддржа предлог-планот на специјалниот пратеник на ОН, Марти Ахтисари за идниот статус на Косово. Во обраќањето пред пратениците, косовскиот претседател Фатмир Сејдиу рече дека планот на Ахтисари ја „изразува политичката волја на косовските Албанци“, додавајќи дека ...

Извештај на Бан Ки-мун за состојбата на Косово

А1 - 14.03.2007

Потребно е што поскоро да заврши процесот на утврдување на конечниот статус на Косово и да се најде одржливо решение. Ова се вели во извештајот на генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун, доставен до Советот за безбедност на ОН.

САД: Прашањето за Косово треба да се реши во Советот за безбедност

А1 - 14.03.2007

САД сметаат дека прашањето на статусот на Косово треба да се достави на решавање во Советот за безбедност на ОН и покрај колебањето на Русија по тоа прашање. Ова, како што пренесуваат агенциите, го изјави синоќа портпаролот на Стејт департментот Том Кејси.

Русија: Прерано е за ...

Вест - 14.03.2007

Москва,14 март - Русија смета дека е преурането за седница на Советот за безбедност на ОН на тема Косово. "Без договор на двете страни врз основа на компромис, предлогот на меѓународниот посредник Марти Ахтисари не може да гарантира стабилна и трајна резолуција", соопшти вчера руското министерство ...

Европскиот парламент го поддржа предлогот на Ахтисари

Утрински - 14.03.2007

Стразбур - Европскиот парламент со гласање во Комисијата за надворешни работи го поддржа предлогот на Марти Ахтисари, за иднината на Косово по неуспехот на преговорите меѓу Србите и Албанците во Виена. Европскиот парламент истакна дека „наоѓањето решение за идниот статус на Косово врз база на ...

Вето за Косово ќе ја дестабилизира Европа

Дневник - 14.03.2007

Холбрук ја обвини Русија дека „ужива во можноста да им пркоси на Германија и САД“ Американскиот дипломатски ветеран Ричард Холбрук ја предупреди Русија дека „ќе биде одговорна за дестабилизација на Косово, на Балканот, па и на Европа“, ако во Советот за безбедност на ОН го блокира планот на Марти ...

Извештај на Бан Ки-мун за состојбата на Косово

Канал5 - 14.03.2007

Неопходно е колку што може побрзо да заврши процесот за утврдување на конечниот статус на Косово и да се најде трајно решение, се вели во извештај на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун до Советот за безбедност на ОН. Њујорк, 14 март (МИА) - Неопходно е колку што може побрзо да заврши процесот за ...

Европскиот парламент го поддржа предлогот за Косово

А1 - 13.03.2007

Европскиот парламент синоќа го поддржа предлогот за иднината на Косово што го презентираше специјалниот претставник на ООН Марти Ахтисари. ЕП, по неуспехот на преговорите меѓу Србите и косовскиот Албанци, истакнува дека “изнаоѓање решение за идниот статус на Косово врз основа на конечниот предлог ...

ЕУ со план за независно Косово и покрај противењето на Србија

Вест - 13.03.2007

БРИСЕЛ, 13 март (АП) - ЕУ се подготвува да го стапи на сила планот на ОН што дава условна независност на Косово, и покрај тоа што Србија одби да даде толкава анатомија. Според еден доверлив извештај, што и беше достапен на агенцијата АП, 72-члената БРИСЕЛ, 13 март (АП) - ЕУ се подготвува да го ...

Чеку не очекува руско вето на планот на ОН за Косово

Утрински - 13.03.2007

Според Чеку, Косово нема унилатерално да прогласи независност ако има руско вето на предлогот на Ахтисари ВИЕНА - Косовскиот премиер Агим Чеку не очекува руско вето на планот на ОН за утврдување на основите за независност на српската покраина во Советот за безбедност на ОН, беше цитирана вчерашната ...

Чеку не очекува вето

Дневник - 13.03.2007

Косовскиот премиер Агим Чеку изрази уверување дека Русија нема да стави вето за резолуцијата за статусот на Косово. - Ако некој каже не, тоа ќе биде против ОН. Верувам дека Русија ќе биде со другите и планот на Ахтисари ќе пројде низ Советот за безбедност - истакна Чеку во интервју за австрискиот ...

Европскиот парламент го поддржа предлогот на Ахтисари за Косово

Канал5 - 13.03.2007

Европскиот парламент со гласање во комисијата за надворешни работи синоќа го поддржа предлогот на специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари за иднината на Косово по неуспехот на преговорите меѓу Србите и Албанците во Виена во саботата.

Статусот ќе се крои на Ист Ривер

Вечер - 13.03.2007

Офизијална Србија вчера излезе со став дека предлогот на Ахтисари не ги исполнува ниту процедуралните условите да се најде пред Советот на ОН Во текот на неделава Марти Ахтисари ќе го достави конечниот предлог до Светската организација, изјави портпаролот на Канцеларијата на специјалниот пратеник ...

САД жалат поради неуспехот на преговорите за Косово

А1 - 12.03.2007

САД изразија жалење поради неуспехот на преговорите за статусот на Косово во Виена и ги повикаа Белград и Приштина да постигнат договор, пред планот да биде претставен во Советот за безбедност на ОН кон крајот на март. „Преговорите покажаа дека Белград и Приштина остануваат на дијаметрално ...

Ахтисари ќе го достави предлогот до ОН во текот на неделата

А1 - 12.03.2007

Специјалниот пратеник на Обединетите Нации за идниот статус на Косово Марти Ахтисари во текот на неделава ќе го достави конечниот предлог до Светската организација, изјави портпаролот на Канцеларијата на специјалниот пратеник на ОН за Косово (УНОСЕК) Реми Дурло.

Следно: Ахтисари пред Советот за безбедност

Време - 12.03.2007

ЗАВРШИЈА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА КОСОВО ВО ВИЕНА По повеќе од 13 месеци преговори под покровителство на Обединетите нации во Виена, српскиот и косовскиот преговарачки тим во саботата не успеаја да се договорат за идниот статус на Косово.

Преговорите за Косово завршија, Србија ќе се жали во ОН

Вест - 12.03.2007

Виена, 12 март - Во Виена во саботата завршија преговорите меѓу Белград и Приштина за идниот статус на Косово. Српскиот претедетл Борис Тадиќ по завршувањето на прегоговорите изјави дека очекува оти за пла Виена, 12 март - Во Виена во саботата завршија преговорите меѓу Белград и Приштина за идниот ...

Ахтисари ги прогласи преговорите за Косово за неуспешно завршени

Утрински - 12.03.2007

Сега на потег е Советот за безбедност на ОН откако не постоеше волја кај двете засегнати страни да се поместат од нивните позиции ВИЕНА - Советот за безбедност на ОН ќе одлучи дали ќе се даде независност на Косово од Србија, откако специјалниот пратеник на ОН, Марти Ахтисари, во саботата прогласи ...

Планот на Марти Ахтисари ќе биде доставен до ОН во текот на неделата

Канал5 - 12.03.2007

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за идниот статус на Косово Марти Ахтисари во текот на неделава ќе го достави конечниот предлог до Светската организација, изјави портпаролот на Канцеларијата на специјалниот пратеник на ОН за Косово (УНОСЕК) Реми Дурло.

Не се случи чудо!

Вечер - 12.03.2007

Двете страни не попуштија ниту за милиметар и останаа на своите спротивставени позиции, па Ахтисари најави дека во крајот на месецов својот конечен предлог ќе го испрати до Советот за безбедност на ОН. Во саботата во Виена не се случи чудо! Последната рунда од преговорите меѓу Белград и Приштина за ...