TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не сакаме "дволични" членови

Вечер - 16.04.2005

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ не можат да бидат членови на друга партија - истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој вчера ја почна најавената акција на проверување на верноста на членството на оваа партија. - Нашите членови сега имаат избор да одлучат дали ќе бидат со нас или не - рече ...

Не ја контролираме "зелената граница"

Вечер - 16.04.2005

Ние не ја контролираме и не можеме да ја контролираме "зелената граница" меѓу Македонија и Косово, односно стоката што се пренесува низ територијата надвор од граничните премини. Но можеме да ги контролираме пазарите каде што се упатуваат шверцуваните стоки, кои илегално се пренесуваат низ дивите ...

Бугарски камион смачка кумановски "форд"

Вечер - 16.04.2005

Едно лице загина, а три се повредени во сообраќајната несреќа што во четвртокот вечерта се случи на магистралниот пат Куманово - Крива Паланка. Камион со бугарски национални ознаки се судрил со автомобил "форд". Увид на местото на несреќата направија полицијата, дежурен истражен судија и заменик ...

"Втора мајка" за Светскиот бизнис центар

Вечер - 16.04.2005

Зградата на Светскиот бизнис центар повторно ќе се продава на тендер, откако првиот пропадна бидејќи никој не пројави интерес. Владата, в понеделник, треба да донесе формална одлука овој атрактивен објект во центарот на Скопје и вторпат да го понуди како целина на заинтересиран купувач.

Владата подготвува економски "бум"!?

Вечер - 16.04.2005

Експертскиот тим на Бучковски во кој се вклучени еминентни професори од земјава, како и експертот од Словенија, Владо Димовски, ја изработија првичната верзија на економска програма со која треба, конечно, да се раздвижи македонската економија.

Во "Најк" работниците се "логораши"!

Вечер - 16.04.2005

Еден од најголемите и најпопуларни производители на спортска опрема во светот - "Најк", конечно ги призна долгогодишните малтретирања и експлоатација на работниците кои работат во 700 фабрики во светот, чии места се кријат како деловни тајни.

"Дени те чува" го промовираа своето првенче

Вечер - 16.04.2005

"Меѓу четири ѕида" е деби албумот со кој официјално на македонската музичка сцена зачекорува "Дени те чува". Своите теми, овој бенд (составен од навистина квалитетни музичари) ги промовираше со жива свирка во ноќниот клуб "Вега".

"Тромбот" со весник 140, во "Култура" 80 денари

Вечер - 16.04.2005

Акцијата на "Дневник" и "Утрински весник", купи весник и со доплата од 140 денари на колпортерот можеш да се снабдиш со одредена актуелна книга, заинтересира голем број лица од читателската публика. Неодамна, домашната библиотека токму со оваа акција можеше да се збогати и со романот "Тромбот" на ...

"Манекените" повторно сакаат ревија со фустаните на Есма

Вечер - 15.04.2005

Вниманието кое го побудија неодамна прикажаните фустани на Кралицата на песната Есма Реџепова- Теодосиевска, е големо. Ревијата наиде на големо задоволство, комплименти, но не и на очекуваниот финансиски ефект, е оценката на организаторката Зорана Костовска.

"Дарежливиот" Телеком и "лутата" Влада

Вечер - 15.04.2005

ПИШУВА: Зденка ПАВКОВИЌ Владата ќе правела стратегија како да му се одмазди на "Матав" затоа што ја "насанка" и и вети многу пари, а таа веднаш се растрча и почна да прави планови каде ќе ги потроши многуте милиони евра. Милионите ги нема никаде, па Владата сега е лута.

Србиновски со "лепак" на прстите

Вечер - 15.04.2005

Марјан Србиновски, кошаркар ветеран во редовите на Маврово, влезе во клубот на великаните. Исклучително мотивиран, со "лепак" на прстите ја скротуваше топката и упатуваше во кошот на Поло Трејд. Постигна неверојатни 52 поена од кои имаше реализација 16-10 за тројка.

"Ќе го прифатиме договореното име"

Вечер - 15.04.2005

АТИНА, 15 АПРИЛ (МИА). - Србија и Црна Гора ќе го прифатат името на Македонија за кое ќе се договорат Атина и Скопје за време на преговорите, изјави министерот за надворешни работи на СЦГ, Вук Драшковиќ, при посетата на Атина.

Стоп за "брливите" ракии!

Вечер - 15.04.2005

Српското Министерство за земјоделство подготвува нов закон за жестоки пијалоци, со кој сака да му стави крај на се пораширеното производство на сомнителни ракии "од кои боли глава". Такви "брливки" ќе бидат забранети за производство и пласман, не само во продажната мрежа, туку и на пазарите, кои ...

Комбинатот заинтересиран за ТЕЦ "Неготино"

Вечер - 15.04.2005

Неполни три месеци по преземањето на комбинатот "ФЕНИ-Индустри" од новите сопственици "АФЕРОН" и "БСГ" - Корпорацијата, во март е забележано рекордно производство од 548,2 тони фероникел. "Овој резултат е постигнат само за два и пол месеци откако е воведен новиот режим на работа.

"Визи" и за Косово

Вечер - 15.04.2005

Отсега "визи" ќе ни требаат за влегување и во Косово. Иако не се работи за стандардни визи, сепак од 1 мај ќе треба да се вади дозвола за влегување. Тие ќе траат 90 дена, а ќе можат да се продолжат во полициските станици во покраината.

Инвеститорот "мавта" со документи и обезбедувачи!

Вечер - 15.04.2005

Станарите од зградата 155, лоцирана на булеварот "Партизански одреди", остро реагираат на доградбата на локалот девет лоциран на пасажот во центарот "Порта Влае". Тие велат дека се узурпира заеднички простор од околу 100 метри квадратни, а притоа не се води сметка дека ако бидат поставени ...

Стоп за "извозот на мозоци"

Вечер - 15.04.2005

Во рамките на проектот "Пилот решенија за спречување на одливот на мозоци во ЈИЕ", наменет за Република Македонија, денеска во 10 часот, во тркалезната сала на Ректоратот на Универзитетот "Св. Кирил и Методиј" ќе се одржи средба на високи претставници на Владата на РМ, меѓународните организации, ...

Само осуда за "случајот кардиологија"

Вечер - 14.04.2005

СКОПЈЕ, 14 АПРИЛ (МИА) - Лекарската комора на Македонија ја осудува постапката во врска со случајот во Клиниката за кардиологија, поради повреда на морално-етичките норми, но не и актерите во постапката, бидејќи како што истакнуваат оттаму тие не можат однапред да осудуваат некого пред тоа да го ...

Нападната екипа на "Вечер"

Вечер - 14.04.2005

Дека новинарската професија е многу ризична, најсвеж доказ е вчерашниот напад на новинарска екипа на "Вечер" во Трговскиот центар "Порта Влае". Наш новинар и фоторепортер, кои по едно јавување на читател дека нешто сериозно се случува во Влае беа испратени на местото на настанот за да ја проверат ...

"Чудесни предели се пред нас"

Вечер - 14.04.2005

Со звуците на пијаното на Јана Павловска и сопранот Александра Лазаревска, прексиноќа во изложбените салони 1 и 2 на КИЦ беше отворена изложбата на академскиот сликар Емил Шулајковски. "Уметничките дела на Шулајковски говорат за неговата творечка енергија, за длабочината на неговата душа и ...

"МАСТЕР Х" на Кока Кола фјужн фестивал

Вечер - 14.04.2005

Вечерва на полноќ, во дискотеката "Процес", свој настап во рамките на "Кока Кола фјужн фестивал" има "МАСТЕР Х", еден од најеминентните артисти на париската денс-сцена или поточно на француската хаус сцена. Тој е еден од главните ДЈ-и на Soma Records, за која, исто така, издаваат артисти како: Funk ...

Расколникот Јован "посрбува" низ Америка!?

Вечер - 14.04.2005

Како што е познато, пред 20-тина дена ексвладиката на МПЦ и српски егзарх Јован Вранишковски, со македонски пасош, замина во САД, наспроти пресудата од една година затвор за ширење расна, верска и национална омраза. Во Америка, Вранишковски почна да прави обиди да ги посети македонските цркви и да ...

Пепи Ренџов и "Мизар" во Битола

Вечер - 14.04.2005

На 14 април (четврток), во "Порта џез", Пепи Ренџов ќе ги забавува битолчани. Свирката во Битола за него е момент на промоција на новиот албум "Сонот на невестата". "Кобна убавина" ќе се слуша и во Битола. Во сабота, на 16 април, "Мизар" ќе бидат гости во арт клубот "Скарлет".

Брендот наречен "Вртелешка"!

Вечер - 14.04.2005

"Вртелешка" - бренд со лична карта позната од Словенија, па се до јужната страна, по пет години вртење во етерот се претвори во нешто многу посериозно и подлабоко. Стана препознатлив и многу поразличен од сето она што досега се емитувало на екраните, а со предзнак - ток шоу.

"Бесмртна креативност" во џебно издание

Вечер - 14.04.2005

Дел од народната архитектура, народни носии, фрескоживопис и иконопис испреплетено со музичко творештво, се новата визит-карта за Република Македонија видена низ призмата на група автори во атрактивната монографија насловена "Бесмртна креативност" ("UNDYING CREATIVITY") што вечерва ќе биде ...

Борисов "џокер" на премиерот!

Вечер - 14.04.2005

Човекот со најголем рејтинг во Бугарија, главниот секретар на МВР, генералот Бојко Борисов, влегува во политиката, објавија вчера сите бугарски весници. Премиерот и лидер на НДСВ, Симеон Сакскобурготски го извади својот предизборен "џокер" и го определи Борисов за предводник на листите на царските ...

Владата ќе избира - "изгор" струја или помалку пари од продажба

Вечер - 14.04.2005

"Електростопанство" мора да се преструктурира и затоа е за поздравување почнатиот процес. Меѓутоа нема потреба од приватизација, а одлуката за продажба на претпријатието не е ништо друго, туку политичка одлука", смета директорот на "Топлификација", Димитар Хаџимишев.

Прва веб-страница за "Детско здравје"

Вечер - 13.04.2005

Во просториите на Собранието на град Скопје, вчера беше промовирана веб-страницата "Детско здравје". Се работи за дигитална библиотека на здравствени информации наменети за родители и деца. Според координаторите на проектот, кој е поддржан од невладините организации "Детска насмевка" од Скопје и ...

"Груевски ги јаде своите деца?"

Вечер - 13.04.2005

Оставката на Ганка Самоиловска-Цветанова од потпретседателско место на ВМРО-ДПМНЕ нема да влијае на подобрување на односите со ВМРО-Народна, велат високи извори од "народната партија" на Љубчо Георгиевски. За оваа партија случувањата во ВМРО-ДПМНЕ се завршена работа и "демисионирањето" на Ганка, ...

Се "шитнал" за 50 евра

Вечер - 13.04.2005

Скопската полиција поднесе кривична пријава против педесет и тригодишниот В.Ј., воспитувач во затворот во Идризово. Тој се сомничи дека сторил кривично дело - примање поткуп. Истражен судија на осомничениот му одредил 30 дена притвор со цел комплетирањето на случајот.

Одложено судењето за НИП "Нова Македонија"

Вечер - 13.04.2005

Рочиштето на кое требаше да бидат дадени завршните зборови поради отсуство на Саво Коцарев, адвокат на Никола Тасев, кој во случајот со криминалната продажба на НИП "Нова Македонија" заедно со Ѓорѓи Бошков, Душко Аврамски, Бесник Фетаи, Зоран Стојановиќ и Гордана Кузмановска-Николовска се обвинети ...

Воз прегази "рено-4"

Вечер - 13.04.2005

Тешка железничка несреќа се случи вчера напладне на преминот кај Кванташкиот пазар во Маџари, на крстосницата од "Благоја Стевковски" и "Перо Наков". Товарен воз налета на автомобил "рено-4" со скопски таблички (СК-546-АГ) додека возилото ја минувало пругата на црвен сигнал.

Со насилие до "етнички" проценти

Вечер - 13.04.2005

Со изнудениот Охридски договор и со промената на Уставот македонскиот јазик условно го зачува службениот статус во Република Македонија, но создаде погодни услови за засилување на апетитите на албанските политички субјекти. Со непромислените предлози од македонските партии во власта за реализација ...

Крај на спорот "Боинг" - "Ербас"?

Вечер - 12.04.2005

ЛОНДОН, 12 АПРИЛ (МАКФАКС). - САД и Европската унија се согласија да почнат нови преговори за спорот за субвенциите во авиоиндустријата. Двете страни го поставија денешниот ден како краен рок за решавање на разногласијата за тоа колкави средства треба да добиваат конкурентските фирми "Боинг" и ...

Спортски " играчки" тешки три и пол милијарди долари

Вечер - 12.04.2005

Република Македонија располага со 166 спортски сали од кои 81 се со големина од 500 метри квадратни, 48 од 500-1000 м2 , 19 од 1000 до 2000 м2 и 18 "модерни". Сите тие потекнуваат од постарите времиња, а поради немањето пари за одржување и нивната шминка стана луксуз.

Експертите се "занесоа"

Вечер - 12.04.2005

"Експертите се тие што нудат алтернативи, а Владата треба да ја понесе политичката одговорност. Не сакаме да влеземе во каква било политичка заднина дека на мала врата сакаме да го смениме политичкиот систем и од парламентарен да влеземе во полупретседателски систем.

"Легнати полицајци" и на кејот

Вечер - 12.04.2005

Градот навистина ни е прометен, а доказ за тоа се и "легнатите полицајци", што се почесто се декор на скопските улици. Но, очигледно скопските сообраќајници не се единствено место каде брзо се вози и треба некој да се "забави", па така и на кејот "13 Ноември" вчера беа поставени гумени пречки и тоа ...

Уште малку и "Обични луѓе"

Вечер - 12.04.2005

Вчера, во студиото на МТВ се доснимуваше последната епизода од серијата "Обични луѓе". Серијата, чие снимање почна на 14 декември, е реализирана во десет продолженија во трање од 40-45 минути. Насловот на серијата е "Обични луѓе", сценариото е на Братислав Димитров, а режијата на Томислав Алексов.

"Зелено" фијаско

Вечер - 12.04.2005

ПИШУВА: Светлана БЛАЖЕВСКА Реформата во аграрот, што се најавуваше на големи ѕвона како мерка што ќе овозможи илјадници земјоделци да добијат обработлива земја и со тоа да се симнат од социјалните јасли на државата, доживеа целосно фијаско.

Ќе се "отвораат" кејските ѕидови кон Скопската чаршија

Вечер - 12.04.2005

По довршувањето на конзерваторско-реставраторските работи на Камениот мост, се предвидува и "отворање" на кејските ѕидови на делот кон Скопската чаршија и уредување на Плоштадот од оваа страна на мостот. Според надлежните, се работи за посебен проект кој треба да се изведе како наредна фаза, но ...

ПОД КАЛЕ ТУРКАНИЦИ, А СТАНИЦАТА "СЕВЕР" ПРАЗНА

Вечер - 12.04.2005

Веќе една година во скопската населба Скопје Север, постои наплатен пункт на "Електро Скопје", а поголем број од граѓаните не се информирани за тоа. Така, потрошувачот Стојан Филипов вели дека за свои потреби ги користел службите лоцирани под Кале без да знае дека тоа можел да го стори на многу ...

Гала промоција во "Ден и Ноќ"

Вечер - 12.04.2005

Од денеска, 12 април, првиот деби албум на Тамара Тодевска, "Сино" се наоѓа во продажба. Два дена порано, во елитниот ресторан "Ден и ноќ" се одржа свечена промоција, на која продуцентската куќа "Масив скај мјузик" и официјално го престави цедето.

Автопатот "Тракија" - лоша инвестиција

Вечер - 12.04.2005

Безбројните нарушувања на бугарското законодавство и огромните штети што ги трпи државата се резултат на потпишувањето на лошиот концесиски договор за изградба на магистралата "Тракија". Тоа го тврди невладината бугарска организација "Просветленост без граници", објави весникот "Труд".

"Бизнисот" на снаодливиот Тони

Вечер - 11.04.2005

Ако не знаете да пополните формулар за британска виза или ако немате соодветни фотографии за истата, не се секирајте, тука е Тони да ви помогне. Човекот кој случајно живее на педесетина метри од Амбасадата знае се. Тој или неговата "приватна" секретарка за само 400 денари, ќе ви го пополнат ...

Гостиварец купил "скап" часовник

Вечер - 11.04.2005

Измамата од типот "Арапот и сообраќајката" и натаму зема жртви. Во четвртокот полицијата во Скопје повторно регистрираше ваков случај. Единствената разлика е во тоа што "Арапот" сега бил "Изреалец". Настанот се случил околу 11 часот на булеварот "Партизански одреди", кај Трговскиот центар ...

"Скапоцен камен" во олимписко село

Вечер - 11.04.2005

Од некогашниот туристичко-угостителски комплекс Олимписко село, со кој што Градот се гордееше, останаа само руинирани објекти. По неколкугодишно пропаѓање, деновиве на овој просторот се случуваат одредени активности. Така, на земјиште со површина од 22.695 метри квадратни, се подготвува терен за ...

Трговците и "Скопски пазар" повторно на преговарачка маса?!

Вечер - 11.04.2005

Пазарџиите и АД "Скопски пазар" денеска треба да продолжат со преговорите за намалување на услугите за користење на тезгите. Според претставниците на Зелените пазари, штрајкот кој започна минатата недела е ставен во мирување откога во петокот во доцните пладневни часови беше договорено двете страни ...

На "романтичарите" веќе им ја честитаат титулата

Вечер - 11.04.2005

Работнички К. третпат сезонава ја совлада Цементарница, правејќи огромен чекор кон освојувањето на првата титула. Во прилог на "романтичарите" оди и поразот на Вардар против Беласица Г.Ц. За одбележување во 24. коло е и првата победа на Напредок во првенството.

"Не" за грчкиот предлог за името

Вечер - 11.04.2005

Неприфатлив е грчкиот предлог Република Македонија-Скопје напишано на кирилица да биде името на Македонија, кое ќе се користи во меѓународната комуникација. Ова ќе му биде пренесено од македонскиот амбасадор во САД и преговарач со името на специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, на ...

"Македонка Џинс" под државна капа

Вечер - 11.04.2005

"Експорт-импорт банка" на Методи Смиленски повеќе не е сопственик на имотот на "Македонка џинс". Основниот суд во Штип донесе одлука со која сите договори меѓу "Експорт- импорт банка" и други фирми, преку кои е овозможено имотот да отиде во рацете на Методи Смиленски, ги поништи.

Преку "Кале" во финале

Вечер - 11.04.2005

Кометал Ѓ. Петров е поразен на гостувањето во Виена од стариот познаник ХИПО, во првото полуфинале на Лигата на шампионите со 32:30 (18:13). Во натпревар со многу "искри", голема борбеност и драматичен финиш, нашите девојки, сепак, се изборија за резултат кој дава надеж дека можат да учествуваат во ...

"Република Македонија-Скопје" -добра основа за разговори

Вечер - 11.04.2005

Македонскиот амбасадор во САД, Никола Димитров, денеска ќе се сретне со посредникот меѓу Македонија и Грција околу разликите со употребата на името, Метју Нимиц, по што дефинитивно и официјално ќе се знае дали има предлог од негова страна и ако има, каков ќе биде.

"Ние сме едно семејство"

Вечер - 11.04.2005

Претседател на "Демократска мрежа" Костадин Костадиновски најавува дека од 26 јуни до 3 јули годинава во Охрид ќе се одржат "Денови на уметноста на децата сираци од балканките земји". Целта на фестивалот е да ги афирмира духовните способности на децата - сираци надарени за култура и уметност, да ...

Изборите "најматни"-антикорупциската битка "најсветла"

Вечер - 11.04.2005

Спроведување на изборниот процес при локалните избори, особено во првиот круг, е "најматен", а изнуденото забрзување на судските постапки од областа на корупцијата е "најбистар" настан во борбата против корупцијата во текот на март.

Тијана, кандидатка за "Оскар..."

Вечер - 11.04.2005

На 19 април во белградскиот "Дом на синдикати" ќе се одржи престижната српско-црногорска манифестација Оскар на популарноста. Тијана Дапчевиќ е во најтесен избор за Оскар на популарноста како поп пејачка на годината, заедно со Ивана Јордан и Гоца Тржан собраа најмногу гласови.

"Бијело дугме" на 22 јуни во Загреб

Вечер - 11.04.2005

Според пишувањата на весникот "Вечерњи лист" групата "Бијело дугме" на 22 јуни ќе одржи концерт во Загреб, на стадионот Динамо на Максимир. Инаку, Горан Бреговиќ ја основа "Бијело Дугме" пред триесет години и цели 15 години ги одушевуваше обожавателите низ бивша Југославија.