TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир: На Бихаќка разочарани од досегашните случувања околу „Титаник“

Канал5 - 14.02.2016

Случајот „Титаник“ освен што даде негативен ефект во јавноста, неговото реализирање е и далеку од очекувањата на Зоран Заев, пишува порталот Курир. Според информациите до кои дојде интернет порталот, на Бихачка владеело разочарување поради тоа што ...

СЈО ги обжали одлуките на судот за Јанакиески и Темелко

Алсат-М - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ги обжали сите четири одлуки на скопскиот кривичен суд со кои беше одбиено барањето за притвор за Миле Јанакиески, Едмонд Темелко и уште две други лица. Специјално јавно обвинтиелство: „Обжалени се одлуките на ...

Kатица Јанева не прави разлика меѓу решение и известување

Дневник - 14.02.2016

На една од прес-конференциите на СДСМ беше објавен и разговорот на адвокатот Виктор Цветковски од Kуманово, инаку член на ГРОМ, со Гордана Јанкулоска . По тоа, Цветковски поднел пријава до Обвинителството во Kуманово затоа што неовластено бил ...

Јанева на чело на фрегата од “титаници“ за да му помогне на Заев да не излезе на избори

Press24 - 14.02.2016

Ефектот од „Титаник“ на кој заплови специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во јавноста е негативен и далеку од очекувањата на Зоран Заев. Ваквата анализа и ваквите впечатоци, изминативе два дена предизвикале искричења на релација ...

КУРИР: Заев наредува, а СЈО и Јанева исполнуваат (ВИДЕО)

Телеграф - 14.02.2016

Видеото се чини дека најдобро ја отсликува поврзаноста на СДСМ со СЈО, односно на Зоран Заев со Катица Јанева. Ваквата прес-конференција на Јанева дојде по само неколку дена откако Заев ги обзнани следните чекори на СЈО и нарачките кои Јанева треба ...

ВИДЕО: Заев наредува, а СЈО и Јанева исполнуваат

Курир - 14.02.2016

Она што Зоран Заев го нарача и нареди, специјалнната јавна обвинителка Катица Јанева го исполнува. Доколку во јавноста имаше и најмала дилема околу веродостојноста на мастерпланот на Заев и Јанева за кој медиумите пишуваа уште пред неколку недели, ...

ЈАНЕВА АКТИВНА НА ФЕЈСБУК: СЈО ја обжали одлуката на судот за „Титаник“

Телеграф - 14.02.2016

Обвинителката Катица Јанева завчера го најави првиот случај на специјалното обвинителство „Титаник“ во рамки на кој поднеле барање за притвор на осум лица, осомничени за изборни нерегуларности направени во 2013 година Oна што вчера го најави, ...

Јанева на чело на фрегата од “титаници“ за да му помогне на Заев да не излезе на избори

Курир - 14.02.2016

Ефектот од „Титаник“ на кој заплови специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во јавноста е негативен и далеку од очекувањата на Зоран Заев. Ваквата анализа и ваквите впечатоци, изминативе два дена предизвикале искричења на релација ...

Денес се слави Св. Трифун – заштитник на градинарите и лозарите

Нетпрес - 14.02.2016

Она што Зоран Заев го нарача и нареди, специјалнната јавна обвинителка Катица Јанева го исполнува. Доколку во јавноста имаше и најмала дилема околу веродостојноста на мастерпланот на Заев и Јанева за кој медиумите пишуваа уште пред неколку недели, ...

Уставот и законите не важат за Катица Јанева

Курир - 14.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наместо да постапува како обвинител согласно своите овластувања, продолжува да мудрува во јавноста и да глуми не само политичар, туку и историчар.

„Курир“: Јанева на чело на фрегата од „титаници“ за да му помогне на Заев да не излезе на избори

Нетпрес - 14.02.2016

Ефектот од „Титаник“ на кој заплови специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во јавноста е негативен и далеку од очекувањата на Зоран Заев. Ваквата анализа и ваквите впечатоци, изминативе два дена предизвикале искричења на релација ...

„Медиа.мк“: Интервју на Заев за порно сајт

Курир - 14.02.2016

Конечно се си дојде на свое место. Зоран Заев се трудеше од првата минута да го прегази својот домаќин, но не успеа да наметне амбиент на едностарни навреди и закани кон Сител и Латас при последното негово гостување во тамошниот ТВ Дневник но, ...

КУРИР: Јанева на чело на фрегата од „титаници“ за да му помогне на Заев да не излезе на изборите

Телеграф - 14.02.2016

Според Курир, Заев инсистирал, исто како и со таканаречените „бомби“, Катица Јанева да почне најмалку еднаш неделно да држи театрални прес-конференции на кои би излегувала со паушални и непоткрепени изјави, со цел постојано да отвора нови и нови ...

ВИДЕО: Заев наредува - СЈО и Јанева исполнуваат

Вечер Прес - 14.02.2016

Ова видео се чини дека најдобро ја отсликува поврзаноста на СДСМ со СЈО, односно на Зоран Заев со Катица Јанева. Ваквата прес-конференција на Јанева дојде по само неколку дена откако Заев ги обзнани следните чекори на СЈО и нарачките кои Јанева ...

Заев наредува, а СЈО и Јанева исполнуваат (видео)

Република - 14.02.2016

Она што Зоран Заев го нарачува, специјалнната јавна обвинителка Катица Јанева го испорачува. Доколку во јавноста имаше и најмала дилема околу веродостојноста на мастерпланот на Заев и Јанева за кој медиумите пишуваа уште пред неколку недели, по ...

Таткото на СЈО Ленче Ристовска бил вмешан во криминал!

Пулс24 - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство требаше да претставува меч во „борбата за правда“ во Македонија, но упорно секој ден испливуваат валканите тајни на членовите од тимот на Катица Јанева. Периодот на транзиција изроди многу богаташи по доаѓањето на ...

ВИДЕО: Заев наредува, а СЈО и Јанева исполнуваат

Денешен - 14.02.2016

Она што Зоран Заев го нарачува, специјалнната јавна обвинителка Катица Јанева го испорачува. Доколку во јавноста имаше и најмала дилема околу веродостојноста на мастерпланот на Заев и Јанева за кој медиумите пишуваа уште пред неколку недели, по ...

Заев наредува, а СЈО исполнува?!

Пулс24 - 14.02.2016

Она што Зоран Заев го нарача и нареди, специјалнната јавна обвинителка Катица Јанева го исполнува. Доколку во јавноста имаше и најмала дилема околу веродостојноста на мастерпланот на Заев и Јанева за кој медиумите пишуваа уште пред неколку недели, ...

Уставот и законите не важат за Катица Јанева

Денешен - 14.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наместо да постапува како обвинител согласно своите овластувања, продолжува да мудрува во јавноста и да глуми не само политичар, туку и историчар.

За Јанева не важат законите и уставот

Пулс24 - 14.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наместо да постапува како обвинител согласно своите овластувања, продолжува да мудрува во јавноста и да глуми не само политичар, туку и историчар.

Јанева на чело на фрегата од “титаници“ за да му помогне на Заев да не излезе на избори

Денешен - 14.02.2016

Ефектот од „Титаник“ на кој заплови специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во јавноста е негативен и далеку од очекувањата на Зоран Заев. Ваквата анализа и ваквите впечатоци, изминативе два дена предизвикале искричења на релација ...

Амбасадата на САД со поддршка за работата на Јанева

Канал5 - 13.02.2016

Американската амбасада во земјава дава целосна поддршка на Специјалното јавно обвинителство. Во писменото соопштение се наведува дека „САД целосно ја подржуваат канцеларијата на специјалното обвинителство и нејзината улога во истрагата и ...

ПДП со поддршка за Специјалната обвинителка и нејзиниот тим

ТВ21 - 13.02.2016

Партијата за Демократски Просперитет ја поздравува и ја поддржува храброста и одлучноста на Специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим за справување со организираниот криминал согласно договореното меѓу четирите најголеми политички ...

Груевски со изјава за „Титаник“

Алсат-М - 13.02.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски директно не ги коментираше истрагите од Специјалното обвинителство и распитот на поранешни високи државни функционери од неговата партија. Но, Груевски смета дека акцијата „Титаник“ е само обид на лидерот на ...

Одбиен притвор за четворица од специјалниот „Титаник„ на Јанева

Алфа - 13.02.2016

За останатите четворица, опфатени со пријавата, судот ќе одлучува откако ќе ги сослуша,во текот на неделата. Нивното отсуство, вчера пред Судот,го оправдале адвокатите доставувајќи авионски карти дека се надвор од државата.

Најдобрите твитови за македонскиот “Титаник“

Репортер - 13.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е една од најактуелните жени моментално во Македонија. Многумина Јанева нејзиниот тим ги прогласија за хероини. Поради последните политички случувања, решивме да направиме селекција на најдобрите твитови ...

Џиков: Барањето на Јанева нема основ по ниедна точка, донесено е законито и правично решение

Курир - 13.02.2016

Барањето на СЈО и обвинителката Kатица Јанева за притвор на осумте лица по ниедна точка нема основ. Судијката донесе законито, правично и разумно решение. Ова е ставот на поранешниот ајвен обвинител Ставре Џиков, откако Основниот суд Скопје 1 утрово ...

Јанева со закани наместо со докази, најави жалби за одлуката на судот

Нетпрес - 13.02.2016

Невиден скандал во македонското правосудство. Прв пат официјален орган во Република Македонија си зеде за право преку Фејсбук да коментира судски одлуки и да им се заканува што пропуштиле , а што не пропуштиле.

Како Заев свири, така Јанева игра, а Верушевски им дава материјали

Сител - 13.02.2016

Триото Катица Јанева, Зоран Заев и Зоран Верушевски се претворија во Бермудски триаголник кога станува збор за незаконски прислушувани разговори. Исплашена од свесното кршење на процедурите и свесното несоставување записник при приемот на ...

Потона „Титаник“ на Катица Јанева и Зоран Заев

Нетпрес - 13.02.2016

Врз основа на Законите во оваа земја, судот утврди дека има повеќе политика отколку вистински аргументи во намерата на Катица Јанева за притворање на осум лица. Основниот суд Скопје 1, рано утринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека ...

Курир: Нема притвор за осомничените во случајот “Титаник“

Сител - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1, рано утринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа да се одреди мерки притвор за осум лица, како што бараше Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева.

Потона „Титаник“: Судот го отфрли барањето за притвор на 8 лица

Press24 - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1, рано утринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа да се одреди мерки притвор за осум лица, како што бараше Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева.

„Титаникот“ на Јанева потона во индициите

Курир - 13.02.2016

Од она што вчера го слушнавме, поведувањето на истражната постапка во најголем дел се заснова на сознанија, индиции, кои јавните обвинителки ги добиле од незаконски прислушуваните телефонски разговори.

Нов преседан и газење на Уставот од Катица Јанева

Курир - 13.02.2016

Невиден скандал во македонското правосудство. Прв пат официјален орган во Република Македонија си зеде за право преку Фејсбук да коментира судски одлуки и да им се заканува што пропуштиле , а што не пропуштиле.

Слободата на Верушевски = на нови 400.000 разговори за Заев

Курир - 13.02.2016

Триото Катица Јанева, Зоран Заев и Зоран Верушевски се претворија во Бермудски триаголник кога станува збор за незаконски прислушувани разговори. Исплашена од свесното кршење на процедурите и свесното несоставување записник при приемот на ...

Барањето на Катица Јанева за притворање на осум лица е без основа

Курир - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1, рано утринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа да се одреди мерки притвор за осум лица, како што бараше Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева.

ПДП ја поддржува храброста на СЈО

+инфо - 13.02.2016

Партијата за демократски просперитет ја поздравува и ја поддржува храброста и одлучноста на специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим за справување со организираниот криминал согласно договореното меѓу четирите најголеми политички ...

Нема притвор за осомничените во случајот “Титаник“

МК News - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1, рано утринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа да се одреди мерки притвор за осум лица, како што бараше Специјалното јавно обвинителство и Катица ...

Барањето на Јанева нема основ по ниедна точка, донесено е законито и правично решение

Пулс24 - 13.02.2016

Барањето на СЈО и обвинителката Kатица Јанева за притвор на осумте лица по ниедна точка нема основ. Судијката донесе законито, правично и разумно решение. Ова е ставот на поранешниот ајвен обвинител Ставре Џиков, откако Основниот суд Скопје 1 утрово ...

Основен суд Скопје 1: Нема основа за притвор на осумината што ги бараше СЈО

Република - 13.02.2016

Нема основа за притвор на осум лица што ги бараше Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева, решил Основниот суд Скопје 1 по сериозната анализа на аругуемтните, објави порталот „ Курир“ .

СДСМ jа вади последната карта од ракавот

Република - 13.02.2016

Кол­ку об­но­ву­ва­ње­то на еко­но­ми­ја­та да зву­чи ка­ко не­ло­гич­но и би­зар­но со­ци­јал­де­мо­крат­ско об­јас­ну­ва­ње за ку­пу­ва­ње гла­со­ви, се­пак, ни­ту ова не е нај­по­ра­зи­тел­ни­от мо­мент за пар­ти­ја­та на За­ев.

Барањето на Јанева нема основ по ниедна точка!

Вечер Прес - 13.02.2016

Барањето на СЈО и обвинителката Kатица Јанева за притвор на осумте лица по ниедна точка нема основ. Судијката донесе законито, правично и разумно решение. Ова е ставот на поранешниот ајвен обвинител Ставре Џиков, откако Основниот суд Скопје 1 утрово ...

ИНТЕРВЈУ КАРАКАМИШЕВА: „Титаник“ е провидна акција на Јанева за одлагање на изборите, нема да успее!

Фактор - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство предводено од Катица Јанева е впрегнато во одработување на опозициското сценарио за предизборна дискредитација на власта по секоја цена, оценува Универзитетскиот професор тања Каракамишева.

Еве како помина специјалната прес конференција на Јанева на социјалните мрежи!

Пулс24 - 13.02.2016

Велат дека треба да се внимава какво име им се дава на децата, за да не станат предмет на исмевање. Случајот на СЈО, наречен „Титаник“, ја доживеа судбината како и добро познатиот брод кој потона во заборавот на темните океански длабочини.

Притворањето на осум лица на Јанева е без основа

Пулс24 - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1, рано утринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа да се одреди мерки притвор за осум лица, како што бараше Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева.

Слободата на Верушевски = на нови 400.000 разговори за Заев

Вечер Прес - 13.02.2016

Истиот Заев кој првично кажа дека прислушувал 30.000 разговори, за потоа во октомври минатата година да тврди дека има 600.000 разговори, сега тврди дека до СЈО доставил милион и 50 илјади разговори Триото Катица Јанева, Зоран Заев и Зоран ...

Барањето на Катица Јанева за притворање на осум лица е без основа

Вечер Прес - 13.02.2016

Апсурдот да биде поголем, кога гневот на тимот на Катица Јанева кулминирал, нивниот настап бил толку вулгарен што единствениот градоначалник Македонец во Албанија, Едмонд Темелко, бил брутално напаѓан заради тоа што имал македонска партија во ...

ПДП: ја поддржува храброста и одлучноста на Јанева и нејзиниот тим за справување со организираниот криминал

Либертас - 13.02.2016

Партијата за Демократски Просперитет ја поздравува и ја поддржува храброста и одлучноста на Специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим за справување со организираниот криминал согласно договореното меѓу четирите најголеми политички ...

Барањето на Катица Јанева за притворање на осум лица е без основа

Денешен - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1, рано утринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа да се одреди мерки притвор за осум лица, како што бараше Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева.

„Титаникот“ на Јанева потона во индициите

Денешен - 13.02.2016

Од она што вчера го слушнавме, поведувањето на истражната постапка во најголем дел се заснова на сознанија, индиции, кои јавните обвинителки ги добиле од незаконски прислушуваните телефонски разговори.

Слободата на Верушевски е еднакво на нови 400.000 разговори за Заев

Денешен - 13.02.2016

Триото Катица Јанева, Зоран Заев и Зоран Верушевски се претворија во Бермудски триаголник кога станува збор за незаконски прислушувани разговори. Исплашена од свесното кршење на процедурите и свесното несоставување записник при приемот на ...

Јанева, Заев и Верушевски се претворија во Бермудски триаголник

Пулс24 - 13.02.2016

Триото Катица Јанева, Зоран Заев и Зоран Верушевски се претворија во Бермудски триаголник кога станува збор за незаконски прислушувани разговори. Исплашена од свесното кршење на процедурите и свесното несоставување записник при приемот на ...

Нов преседан и газење на Уставот од Катица Јанева

Денешен - 13.02.2016

Невиден скандал во македонското правосудство. Прв пат официјален орган во Република Македонија си зеде за право преку Фејсбук да коментира судски одлуки и да им се заканува што пропуштиле, а што не пропуштиле.

Газење на Уставот од страна на Катица Јанева

Пулс24 - 13.02.2016

Невиден скандал во македонското правосудство. Прв пат официјален орган во Република Македонија си зеде за право преку Фејсбук да коментира судски одлуки и да им се заканува што пропуштиле, а што не пропуштиле.

Слободата на Верушевски = на нови 400.000 разговори за Заев

Република - 13.02.2016

Катица Јанева, специјалната јавна обвинителка, лидерот на опозицијата Зоран Заев и Зоран Верушевски се претворија во Бермудски триаголник кога станува збор за незаконски прислушувани разговори, пишува порталот „ Курир“ .

ПРЕСЕДАН: Катица на Фејсбук коментира одлука на Суд!

Вечер Прес - 13.02.2016

Невиден скандал во македонското правосудство. Прв пат официјален орган во Република Македонија си зеде за право преку Фејсбук да коментира судски одлуки и да им се заканува што пропуштиле , а што не пропуштиле.

ЗВОНКО ДАВИДОВИЌ: Јанева и нејзиниот тим покажаа темелност и храброст!

Фактор - 13.02.2016

„Мислам дека Специјалното јавно обвинителство со оваа постапка покажа дека има капацитет да се справи со криминалот без разлика на досегашната моќна заштита од партиско-политичките елити и носители на власта“ вели во разговор со Горазд Чомовски ...

Судот одлучи дека не постои основа да се одреди притвор

Lider - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 Скопје ,рано изутринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои основа да се одреди мерката притвор за осум лица,како што бараше Катица ...

„Титаникот“ на Јанева потона во индициите

Lider - 13.02.2016

Од она што вчера го слушнавме, поведувањето на истражната постапка во најголем дел се заснова на сознанија, индиции, кои јавните обвинителки ги добиле од незаконски прислушуваните телефонски разговори.

Ставре Џиков: Барањето на Јанева нема основ по ниедна точка

Lider - 13.02.2016

Барањето на СЈО и обвинителката Kатица Јанева за притвор на осумте лица по ниедна точка нема основ. Судијката донесе законито, правично и разумно решение. Ова е ставот на поранешниот ајвен обвинител Ставре Џиков, откако Основниот суд Скопје 1 утрово ...

Слободата на Верушевски = на нови 400.000 разговори за Заев

Lider - 13.02.2016

Исплашена од свесното кршење на процедурите и свесното несоставување записник при приемот на незаконските материјали на Заев, Јанева вчера избега и остави нејзините соработнички да ја правдаат за пропустите.

Судот одлучи дека барањата за притвор се без основа

Lider - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1, вчера по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа да се одреди мерки притвор за осум лица, како што бараше Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева.

Амбасадата на САД со поддршка за работата на Јанева

Алсат-М - 12.02.2016

На прашањата на Алсат М упатени до меѓународните претставништва во земјава, одговорија само од американската амбасада. Оттаму соопштија дека целосно ја поддржуваат работата на Специјалната обвинителка.

Хималаи и Kораб на Kатица Јанева

Дневник - 12.02.2016

Еве и ние да се вклучиме во расправата за новиот закон за медиумите бидејќи од стариот кој има едно од оние знаменциња на ЕУ се оградија сите – и самата ЕУ, и госпожа Дуња Мијатовиќ и сите домашни потписници.

Јанева: Макар сите да молчат, јас нема да молчам- Уставот е на моја страна

Телма - 12.02.2016

„Правдата ќе победи, наспроти тешкотиите и заканите што доаѓаат од одредени политички партии и конструираните кривични пријави против мене и моите соработници. Се чувствувам слободна и цврста, бидејќи на моја страна се Уставот, законите и вашата ...

Амбасада на САД: Ја поддржуваме Катица Јанева

24 Вести - 12.02.2016

Амбасадата на САД во Скопје денеска преку писмено соопштение уште еднаш ја потврди целосната поддршка на САД кон специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзините постапувања. Во соопштението се повикуваат властите да ги исполнат највисоките ...

Јанева: Правдата ќе победи и покрај заканите што доаѓаат од политичките партии

ТВ21 - 12.02.2016

Правдата ќе победи наспроти заканите што доаѓаат од политичките партии. Се чувствувам слободно и јас нема да молчам, Уставот и законите се на моја страна. Ме охрабрува и поддршката од меѓународната заедница, изјави специјалната јавна обвинителка ...

Јанева - Правдата ќе победи!

Утрински - 12.02.2016

„Правдата ќе победи, наспроти тешкотиите и заканите што доаѓаат од одредени политички партии и конструираните кривични пријави против мене и моите соработници. Се чувствувам слободна и цврста, бидејќи на моја страна се Уставот, законите и вашата ...

Клопчето почнува да се одмотува: сега судиите се на тест!

Deutsche Welle - 12.02.2016

На потег се судиите. Сега кај нив е клучот да покажат дали ќе постапуваат независно и непристрасно, велат адвокати и поранешни судии по обелоденувањето на првиот случај за кој СЈО покрена истражна постапка. „Ова е голем ден.

САД повикуваат на стрпливост околу судските процеси

Утрински - 12.02.2016

По објавувањето на првите предистражни постапки од Специјалното јавно обвинителство, со реакција на реакциите излезе амбасадата на САД во Скопје, посочувајќи дека Катица Јанева и нејзиниот тим треба да се остават да си ја завршат работата без ...

Слободен печат: Катица Јанева удри со „Титаник“, први тонат Јанкулоска и Јанакиески

+инфо - 12.02.2016

Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Катица Јанева удри со „Титаник“, први тонат Јанкулоска и Јанакиески - Ова е битка на нормалноста со лудилото и криминалот - интервју на Горан Милевски, претседател на ЛДП - Спасувај се кој може - ...

ЧИТАЈ КАКО ШТО Е НАПИШАНО: Пелтечењето на Јанева, хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Телеграф - 12.02.2016

Со голем број грешки во комбинација со пелтечење специјалната јавна обвинителка денеска ги читаше точките од текстот кон случајот „Титаник“ со кој најави кривично гонење за повеќе лица На социјалните мрежи се појавија повеќе видеа на кои фокусот е ...

Амбасада на САД: Поддршка за Јанева, фактите да произлезат низ судски процес

Нова ТВ - 12.02.2016

Амбасадата на САД во Скопје денеска преку писмено соопштение уште еднаш ја потврдија целосната поддршка на САД кон специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзинит епостапувања. Во соопштението се повикуваат властите да ги исполнат ...

ПАНДОВ: Во интерес на политички поени на СДСМ, Јанева политички осудува раководство на политичка партија

Телеграф - 12.02.2016

Главното прашање на секој гледач најаполитичниот и најпартиски одредениот е кој тоа го направил во Македонија. Дали тоа што го тврдеше Заев на неговата прес-конференција со сите наративи и воведи во тие бомби и подоцна дека тоа го правеле Мијалков и ...

Aмбасада на САД: Целосна поддршка за Јанева да ги изврши должностите

А1 On - 12.02.2016

Со реакција по пресот на СЈО Катица Јанева излезе амбасадата на САД, Ги повикуваат властите да ги исполнат највисоките стандарди на владеењето на правото, транспарентноста, праведноста, заштитата на слободата на говор и независноста на судството ...

Амбасада на САД: Сите страни да дозволат СЈО да работи ослободено од политички притисок

Капитал - 12.02.2016

„Повторно ги повикуваме сите страни да дозволат Специјалното обвинителство да ги извршува своите должности самостојно и ослободено од каква било форма на политички притисок“, се вели во соопштението од амбасадата на САД во Скопје, а по повод ...

Амбасада на САД: Да се овозможи владеење на правото, фактите да произлезат низ судскиот процес

МКД - 12.02.2016

Американската амбасада во Македонија изразува поддршка на работата на специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим, истовремено барајќи од властите целосно да ги спроведат највисоките стандарди на владеење на правото.

Амбасада на САД: Да не се врши политички притисок врз СJO

+инфо - 12.02.2016

Амбасадата на САД во Македонија денеска повторно ѝ изрази поддршка за работата на специјалната обвинителка Катица Јанева и на нејзиниот тим и побара од властите целосно да ги спроведат највисоките стандарди на владеење на правото.

Катица Јанева- историчар, политичар, обвинител или платеник?

Курир - 12.02.2016

Откако во текот на вчерашниот ден специјалната јавна обивнителка Катица Јанева одржа скандалозна прес-конференција на која изнесе низа неиздржани политички квалификации, Јанева денеска направи нов преседан и газење на Уставот на Република Македонија.

Пандов: Во интерес на политички поени на СДСМ, Јанева политички осудува раководство на политичка партија

Курир - 12.02.2016

Чија креација се бомбите е главното прашање кое ги интересира граѓаните, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. -Главното прашање на секој гледач најаполитичниот и најпартиски одредениот е кој тоа го направил во Македонија.

Амбасадата на САД во Македонија ја поддржува работата на Специјалното обвинителство

Глас на Америка - 12.02.2016

„Повторно ги повикуваме сите страни да дозволат СО да ги извршува должностите самостојно и ослободено од каква било форма на политички притисок “ „САД целосно ја поддржуваат Канцеларијата на Специјалното обвинителство и нејзината улога во истрагата ...

(ВИДЕО) Јанева: Прва акција на СЈО „Титаник“, нема да ме замолчат

Репортер - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство отвара постапки за десетина кривични дела од областа на изборите и гласањето, слободите и правата на човекот и граѓанинот, општата сигурност и имот, како и кривични дела против службената должност и државата.

Катица Јанева со политичка прес-конференција

Press24 - 12.02.2016

Политичка и полна со пристрасност прес-конференција одржа денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која ја најави првата акција под името „Титаник“, за како што рече, дела поврзани со изборите.

Катица Јанева во акција за спасување на Заев

Press24 - 12.02.2016

Она што во јавноста се зборуваше подолг период, денеска започна да се реализира со политичката прес-конференција на СЈО Катица Јанева, чија примарна задача повеќе од очигледно е спасување на нејзиниот наредбодавател, опозицискиот лидер Зоран Заев.

Јанева: Правдата ќе победи

Репортер - 12.02.2016

Правдата ќе победи и покрај тешкотиите и заканите кои доаѓаат од одредни политички партии и конструираните кривични пријави против мене и моите соработници. – Се чувстувам слободна и цврста бидејки на моја страна се Уставот и законите, изјави ...

ОБВИНИТЕЛКАТА КАТИЦА ЈАНЕВА ДО ГРАЃАНИТЕ: Правдата ќе победи затоа што Уставот, законите и вашата поддршка се на моја ...

Академик - 12.02.2016

Правдата ќе победи, наспроти тешкотиите и заканите што доаѓаат од одредени политички партии и конструираните кривични пријави против мене и моите соработници, вели во својата порака до граѓаните, специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

КУРИР: Катица Јанева во акција за спасување на Заев (ВИДЕО)

Телеграф - 12.02.2016

Под силен притисок на лидерот на СДСМ, денеска покрај поднесување на барање за истрага, Јанева поднела и барање за да го спаси првиот човек на опозицјата од случајот „Поткуп“, односно да го исчисти Заев за ова кривично дело, вели порталот „Курир“ ...

Катица Јанева во акција за спасување на Заев

Сител - 12.02.2016

Она што во јавноста се зборуваше подолг период, денеска започна да се реализира со политичката прес-конференција на СЈО Катица Јанева, чија примарна задача повеќе од очигледно е спасување на нејзиниот наредбодавател, опозицискиот лидер Зоран Заев.

Јанева: Правдата ќе победи и покрај заканите и опструкциите

Кајгана - 12.02.2016

На почетокот на прес-конференција на Специјалното обвинителство, се обрати Специјалната обвинителка, Катица Јанева, која порача дека правдата ќе победи и покрај заканите од институциите, одредени политички партии и кривичните пријави кои се ...

Амбасадата на САД упати поддршка кон работата на СЈО

Р.С.Европа - 12.02.2016

Амбасадата на САД во Скопје денеска преку писмено соопштение уште еднаш ја потврдија целосната поддршка на САД кон специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и нејзините постапувања. Во соопштението се повикуваат властите да ги исполнат ...

Aмбасада на САД: Целосна поддршка за Јанева да ги изврши должностите

Репортер - 12.02.2016

Со реакција по пресот на СЈО, Катица Јанева, излезе амбасадата на САД. Ги повикуваат властите да ги исполнат највисоките стандарди на владеењето на правото, транспарентноста, праведноста, заштитата на слободата на говор и независноста на судството, ...

Зоран Заев најави, а Јанева денес настапи со политичка прес-конференција

Курир - 12.02.2016

Политичка и полна со пристрасност прес-конференција одржа денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која ја најави првата акција под името „Титаник“, за како што рече, дела поврзани со изборите.

Јанева: Правдата ќе победи

Нова ТВ - 12.02.2016

Правдата ќе победи и покрај тешкотиите и заканите кои доаѓаат од одредни политички партии и конструираните кривични пријави против мене и моите соработници. Се члувстувам слободна и цврста бидејки на моја страна се уставот и законите, изјави ...

Зоран Заев најави, а Јанева денес настапи со политичка прес-конференција

Сител - 12.02.2016

Политичка и полна со пристрасност прес-конференција одржа денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која ја најави првата акција под името „Титаник“, за како што рече, дела поврзани со изборите.

Специјалното обвинителство апсеше додека држеше прес

Нетпрес - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, на денешната прес конференција ја најави првата акција под името „Титаник“, поврзани со изборите. После огромен број на преземени предистражни дејствија произлезе основано сомнение дека одредена група на ...

Јанева: Правдата ќе победи ВИДЕО

+инфо - 12.02.2016

Законот за Специјалното јавно обвинителство ме обврзува вас да ве информирам за напредокот во работата на обвинителскиот тим со кој раководам. Вие редовно ќе бидете информирани за текот на истрагата и гонењето на кривичните дела што произлегуваат од ...

(ВИДЕО) Јанева: Прва акција на СЈО „Титаник“, нема да ме замолчат

А1 On - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство отвара постапки за десетина кривични дела од областа на изборите и гласањето, слободите и правата на човекот и граѓанинот, општата сигурност и имот, како и кривични дела против службената должност и државата.

Катица Јанева во акција за спасување на Заев

Курир - 12.02.2016

Она што во јавноста се зборуваше подолг период, денеска започна да се реализира со политичката прес-конференција на СЈО Катица Јанева, чија примарна задача повеќе од очигледно е спасување на нејзиниот наредбодавател, опозицискиот лидер Зоран Заев.

Јанева: Правдата ќе победи и покрај заканите и опструкциите

Макфакс - 12.02.2016

На почетокот на прес-конференција на Специјалното обвинителство во петокот се обрати Специјалната обвинителка, Катица Јанева, која порача дека правдата ќе победи и покрај заканите од институциите, одредени политички партии и кривичните пријави кои ...

Пандов: Јанева работи тоа што и е диригирано од странски амбасадори и од Заев

Нетпрес - 12.02.2016

Политичкиот аналитичар Александар Пандов во дебатата на ТВ НОВА вели дека се очекувани резултатите од анкетата кои покажаа дека граѓаните немаат доверба во Катица Јанева. Тој вели дека е можно Заев да се има пазарено со материјалите кои нелегално ги ...

Пандов: Во интерес на политички поени на СДСМ, Јанева осудува раководство на политичка партија

Нетпрес - 12.02.2016

Чија креација се бомбите е главното прашање кое ги интересира граѓаните, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. -Главното прашање на секој гледач најаполитичниот и најпартиски одредениот е кој тоа го направил во Македонија.

Партиската поврзаност на СЈО излезе на виделина

Сител - 12.02.2016

Во истиот ден, кога Катица Јанева отвори истрага за наводни изборни злоупотреби кон функционери на ВМРО-ДПМНЕ, без срам и перде го побара предметот на Зоран Заев во кој што тој е обвинет за примање на поткуп од 200.000 евра.

Фројдовска грешка- со името на акцијата СЈО си го најави сопствениот потоп

Курир - 12.02.2016

Од целиот денешен прес и лакрдијата која се случуваше, цел на коментари во јавноста е очигледната фројдовска грешка која обвинителите на Катица Јанева ја дадоа на акцијата која ја водат – Титаник, пишува Денешен.мк.

ВИДЕО: Несигурниот настап на Јанева ги запали социјалните мрежи

Курир - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка денес пред јавноста се појави со досега невиден несигурен настап. Јанева не успеа ниту убаво да го прочита она што и беше напишано на листовите пред неа. Шефицата Катица Јанева пак приказна за себе.

Заев најави, а Јанева настапи со прес- конференцијата

Пулс24 - 12.02.2016

Политичка и полна со пристрасност прес-конференција одржа денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која ја најави првата акција под името „Титаник“, за како што рече, дела поврзани со изборите.

ВО ЖИВО: Прес конференција на Катица Јанева од 11:30

Либертас - 12.02.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева одржува прес конференција во Специјалното обвинителство. Пресот ви го пренесуваме во живо преку линкот на НОВА . ВИДЕО – ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на Катица Јанева од 11:30

МК News - 12.02.2016

Сецијалната обвинителка Катица Јанева одржува прес конференција во Специјалното обвинителство. Пресот ви го пренесуваме во живо преку линкот на НОВА . ВИДЕО – ...

Катица Јанева во акција за спасување на Заев

Вечер Прес - 12.02.2016

Она што во јавноста се зборуваше подолг период, денеска започна да се реализира со политичката прес-конференција на СЈО Катица Јанева, чија примарна задача повеќе од очигледно е спасување на нејзиниот наредбодавател, опозицискиот лидер Зоран Заев.

Катица Јанева: Правдата ќе победи, се чувствувам слободна и цврста

еМагазин - 12.02.2016

Правдата ќе победи, наспроти тешкотиите и заканите што доаѓаат од одредени политички партии и конструираните кривични пријави против мене и моите соработници, изјави Специјалната обвинителка Катица Јанева на денешната прес конференција.

Пандов: Јанева не си ја работи работата, работи тоа што и е диригирано од странски амбасадори и од Зоран Заев

Пулс24 - 12.02.2016

Политичкиот аналитичар Александар Пандов во дебатата на ТВ НОВА вели дека се очекувани резултатите од анкетата кои покажаа дека граѓаните немаат доверба во Катица Јанева. Тој вели дека е можно Заев да се има пазарено со материјалите кои нелегално ги ...

Катица со денешниот прес потврди дека завчера била во СДСМ по нарачката на Заев

Вечер Прес - 12.02.2016

Како што неодамна најави Зоран Заев и како што вчера беше објавено во медиумите, гневот на Заев по катастрофалниот настап во Сител резултираше со уште покатастрофална прес конференција. Во ретко виден несигурен настап кој не доликува на орган на ...

Катица Јанева: Правдата ќе победи, нашата борба е на целиот демократски свет!

Бриф - 12.02.2016

Правдата ќе победи наспроти тешкотиите и заканите кои доаѓаат од одредени политички партии и кривичните паријави кои доаѓаат. Се чувстувам слободна бидејќи на моја страна се уставот, законите и вашата поддршка, рече Специјалната јавна обвинителка ...

Специјалната јавна обвинителка ставена на отстрел

СПФМ - 12.02.2016

[Рецензија:Како се збогати Катица Јанева?!] Судејќи според сè побројните медиумски прилози во кои безобѕирно и неаргументирано се напаѓа специјалната обвинителка Катица Јанева, нема дилема дека против неа се води своевидна специјална војна.

Истрагата на Јанева и „Титаник“ на СЈО ги вжештија социјалните мрежи

Фактор - 12.02.2016

Првите обвиненија на специјалната обвинителка Катица Јанева кои денеска официјално беа споделени со јавноста предизвикаа лавина од реакции на социјалните мрежи. Ви издвојуваме неколку од ...

Пандов: Во интерес на политички поени на СДСМ, Јанева политички осудува раководство на политичка партија

Пулс24 - 12.02.2016

Чија креација се бомбите е главното прашање кое ги интересира граѓаните, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. -Главното прашање на секој гледач најаполитичниот и најпартиски одредениот е кој тоа го направил во Македонија.

После пресот на Катица Јанева

Panika.be - 12.02.2016

Како изреагираа некои политичари после пресот на специјалната јавна обвинителка Катица ...

Пресот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

Panika.be - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева излезе на прес-конференција на која го објави текот на настаните на нејзината работа до сега. Погледнете го пресот на јавната ...

Пандов: Во интерес на политички поени на СДСМ, Јанева политички осудува раководство на политичка партија

Република - 12.02.2016

Чија креација се бомбите е главното прашање кое ги интересира граѓаните, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. -Главното прашање на секој гледач најаполитичниот и најпартиски одредениот е кој тоа го направил во Македонија? Дали тоа што го ...

Јанева: Имам поддршка и нема да молчам!

Фактор - 12.02.2016

Долгоочекуваните информации до каде е работата на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска за прв пат беа соопштени во јаноста. Во рамки на своето излагање обвинителката Јанева цврсто и решително рече дека правдата ќе победи а таа се чуствува ...

Катица Јанева- историчар, политичар, обвинител или платеник?

Вечер Прес - 12.02.2016

Откако во текот на вчерашниот ден специјалната јавна обивнителка Катица Јанева одржа скандалозна прес-конференција на која изнесе низа неиздржани политички квалификации, Јанева денеска направи нов преседан и газење на Уставот на Република Македонија.

Твитер-реакции: Обвинителки – кралици, царици, амазонки!

Либертас - 12.02.2016

По одржаната прес-конференција на специјалната обвинителка Катица Јанева, на која таа ја најави првата акција под името „Титаник“ во која биле отворени истражни постапки против поранешните министри, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, на ...

Твитер после пресот на Катица Јанева

Panika.be - 12.02.2016

На социјалната мрежа твитер се споделува оваа слика после пресот на Катица Јанева. *Извор: ...

Катица Јанева не побарала дополнителна заштита по стартувањето на акцијата „Титаник„

еМагазин - 12.02.2016

По стартувањето на првата акција на Специјалното јавно обвинителство, „Титаник“, од СЈО информираа дека не е побарана дополнителна заштита на Специјалната обвинителка Катица Јанева и на другите обвинители од тимот.

Амбасада на САД: Целосно ја подржуваме СЈО и нејзината улога во истрагата

Локално - 12.02.2016

По денешното обзнанување на акцијата “Титаник” на пресот на СЈО, Катица Јанева, амбасадата на САД излезе со ракција. Ги повикуваат властите да ги исполнат највисоките стандарди на владеењето на правото, транспарентноста, праведноста, заштитата на ...

Заев дига споменик на Катица Јанева пред седиштето на СДСМ

Република - 12.02.2016

Воодушевен од денешната прес-конференција на Катица Јанева и поведен од катарзичната еуфорија која го обзеде, лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека отпочнал забрзана постапка за специјален споменик – „од поштовање“ на Катица Јанева пред седиштето ...

Катица Јанева во акција за спасување на Заев

Денешен - 12.02.2016

Како што дознаваме, под силен притисок на лидерот на СДСМ, денеска покрај поднесување на барање за истрага, Јанева поднела и барање за да го спаси првиот човек на опозицјата од случајот „Поткуп“, односно да го исчисти Заев за ова кривично дело, ...

Јанева е диригирана од странски амбасадори и од Заев

Република - 12.02.2016

Политичкиот аналитичар Александар Пандов во дебатата на ТВ НОВА вели дека се очекувани резултатите од анкетата кои покажаа дека граѓаните немаат доверба во Катица Јанева. Тој вели дека е можно Заев да се има пазарено со материјалите кои нелегално ги ...

Новиот филм во режија на Катица Јанева

Panika.be - 12.02.2016

Како ќе се вика новиот филм во режија на Катица ...

Со фалсификатите на Чауш, Катица тргна во одбрана на Заев

Вечер Прес - 12.02.2016

Главниот сомнеж, но и обвинението на Јанева се темели на наводно најдени 35 илјади бланко лични карти кои потекнуваат од Фабриката за фалсификати на Чауш. Се поставува прашање дали министерот за внатрешни работи ги подметнал личните карти за да и ...

Јанева во акција за спасување на Заев

Пулс24 - 12.02.2016

Она што во јавноста се зборуваше подолг период, денеска започна да се реализира со политичката прес-конференција на СЈО Катица Јанева, чија примарна задача повеќе од очигледно е спасување на нејзиниот наредбодавател, опозицискиот лидер Зоран Заев.

Зоран Заев најави, а Јанева денес настапи со политичка прес-конференција

Денешен - 12.02.2016

Политичка и полна со пристрасност прес-конференција одржа денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која ја најави првата акција под името „Титаник“, за како што рече, дела поврзани со изборите.

Фројдовска грешка – со името на акцијата СЈО си го најави сопствениот потоп

Денешен - 12.02.2016

Од целиот денешен прес и лакрдијата која се случуваше, цел на коментари во јавноста е очигледната фројдовска грешка која обвинителите на Катица Јанева ја дадоа на акцијата која ја водат – Титаник.

ВИДЕО: Несигурниот настап на Јанева ги запали социјалните мрежи

Денешен - 12.02.2016

Специјалната јавна обвинителка денес пред јавноста се појави со досега невиден несигурен настап. Јанева не успеа ниту убаво да го прочита она што и беше напишано на листовите пред неа. Шефицата Катица Јанева пак приказна за себе.

Амбасадата на САД: Целосно го поддржуваме Кабинетот на Специјалната обвинителка и нејзината улога во истражувањето и ...

Либертас - 12.02.2016

Амбасадата на САД во Скопје денеска преку писмено соопштение уште еднаш ја потврдија целосната поддршка на САД кон специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзините постапувања. Во соопштението се повикуваат властите да ги исполнат ...

Со денешната изјава Јанева само потврди дека претходно била во штабот на СДСМ по нарачка на Заев

Пулс24 - 12.02.2016

Како што неодамна најави Зоран Заев и како што вчера беше објавено во медиумите, гневот на Заев по катастрофалниот настап во Сител резултираше со уште покатастрофална прес конференција. Во ретко виден несигурен настап кој не доликува на орган на ...

Пандов: Јанева работи што ќе и кажат странските амбасадори и Заев

Lider - 12.02.2016

Аналитичарот, Александар Пандов во дебатата на ТВ НОВА вели дека се очекувани резултатите од анкетата кои покажаа дека граѓаните немаат доверба во Катица Јанева. Тој вели дека е можно Заев да се има пазарено со материјалите кои нелегално ги поседува.

Пандов: Во интерес на политички поени на СДСМ, Јанева политички осудува раководство на политичка партија

Lider - 12.02.2016

Чија креација се бомбите е главното прашање кое ги интересира граѓаните, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. -Главното прашање на секој гледач најаполитичниот и најпартиски одредениот е кој тоа го направил во Македонија.

Цветковски ќе се жали на Јанева во Советот на обвинителите

Дневник - 11.02.2016

Генералниот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, најави дека до Советот на јавни обвинители ќе испрати претставка затоа што Специјалното јавно обвинителство отфрлило негова пријава што ја поднел за нарушена приватност против СДСМ и оти за тоа добил ...

ГРОМ ќе поднесе претставка до Советот на јавни обвинители за Специјалното обвинителство

Утрински - 11.02.2016

Генералниот секретар на ГРОМ Виктор Цветковски најави дека до Советот на јавни обвинители ќе испрати претставка затоа што Специјалното јавно обвинителство отфрлило негова пријава што ја поднел за нарушена приватност против СДСМ и оти за тоа добил ...

Прес 24: Катица Јанева и денеска не одговара како ги троши парите на граѓаните

Канал5 - 11.02.2016

Нема одговор од специјалната обвинителка Катица Јанева на прашањето колку пари за кирија плаќа државата за станот што го побарала од владата. Според Прес 24 , нема одговор зошто Јанева не живее во двата стана во Скопје , во сопственост на нејзините ...

ГРОМ ќе поднесе претставка до Советот на јавни обвинители за Специјалното обвинителство

Канал5 - 11.02.2016

Генералниот секретар на ГРОМ Виктор Цветковски најави дека до Советот на јавни обвинители ќе испрати претставка затоа што Специјалното јавно обвинителство отфрлило негова пријава што ја поднел за нарушена приватност против СДСМ и оти за тоа добил ...

ГРОМ: Кривична до СДСМ- Кому му служат калкулациите на Јанева?

Курир - 11.02.2016

Од самиот почеток на политичката криза, ГРОМ укажува дека Специјалното јавно обвинителство е противуставно и спротивно на позитивните закони во Република Македонија, а сега тоа се потврдува и во пракса.

ГРОМ ќе поднесе претставка до Советот на јавни обвинители за Специјалното обвинителство

Репортер - 11.02.2016

Генералниот секретар на ГРОМ Виктор Цветковски најави дека до Советот на јавни обвинители ќе испрати претставка затоа што Специјалното јавно обвинителство отфрлило негова пријава што ја поднел за нарушена приватност против СДСМ и оти за тоа добил ...

Пресс24: Јанева и денеска не одговара како ги троши парите на граѓаните

Нетпрес - 11.02.2016

Трет ден Специјалното јавно обвинителство не одговара колку пари на месечно ниво државата издвојува за киријата на обвинителката Јанева, пишува „ Пресс24 “. Порталот нагласува дека иако анкетниот лист објавен на страната на Антикорупциската комисија ...

По цела ноќ бурни расправии во седиштето на СДСМ, Заев ја повикал Катица Јанева!

Репортер - 11.02.2016

Интерјвуто на ТВ Сител било причина за несогласувања и кавги во седиштето на СДСМ, откако вчера лидерот на опозицијата по неуспешниот настап заминал гневен од студиото на ТВ Сител. Веднаш по завршувањето добил бројни критики од партиските ...

ГРОМ: Кривична до СДСМ- Кому му служат калкулациите на Јанева?

Press24 - 11.02.2016

Од самиот почеток на политичката криза, ГРОМ укажува дека Специјалното јавно обвинителство е противуставно и спротивно на позитивните закони во Република Македонија, а сега тоа се потврдува и во пракса.

Пресс 24: Катица Јанева и денеска не одговара како ги троши парите на граѓаните

Курир - 11.02.2016

Трет ден Специјалното јавно обвинителство не одговара колку пари на месечно ниво државата издвојува за киријата на обвинителката Јанева. Иако анкетниот лист објавен на страната на Антикорупциската комисија открива дека Јанева на име на нејзините ...

Катица Јанева и денеска не одговара како ги троши парите на граѓаните

Press24 - 11.02.2016

Трет ден Специјалното јавно обвинителство не одговара колку пари на месечно ниво државата издвојува за киријата на обвинителката Јанева. Иако анкетниот лист објавен на страната на Антикорупциската комисија открива дека Јанева на име на нејзините ...

Јанева и натаму молчи зошто и се плаќа кирија кога има станови од синовите во Скопје

Сител - 11.02.2016

Катица Јанева и денеска не одговара како ги троши парите на граѓаните. Трет ден Специјалното јавно обвинителство не одговара колку пари на месечно ниво државата издвојува за киријата на обвинителката Јанева.

Тензично на Бихаќка: По цела ноќ бурни расправии во седиштето на СДСМ, Заев ја повикал Катица Јанева

Курир - 11.02.2016

Интерјвуто на ТВ Сител било причина за несогласувања и кавги во седиштето на СДСМ, откако вчера лидерот на опозицијата по неуспешниот настап заминал гневен од студиото на ТВ Сител. Веднаш по завршувањето добил бројни критики од партиските ...

Катица Јанева и денеска не одговара како ги троши парите на граѓаните

Вечер Прес - 11.02.2016

Вчера ги објавивме двете контрадикторни изјави на Јанева- едната испратена до Владата во која тврди дека не поседува имот во Скопје и една дадена на нотар во која вели д ека не поседува стан поголем од 80 метри квадратни.

Јанева се уште не сака да одговори како ги користи парите на граѓаните

Пулс24 - 11.02.2016

Трет ден Специјалното јавно обвинителство не одговара колку пари на месечно ниво државата издвојува за киријата на обвинителката Јанева. Иако анкетниот лист објавен на страната на Антикорупциската комисија открива дека Јанева на име на нејзините ...

По цела ноќ бурни расправии во седиштето на СДСМ, Заев ја повикал Катица Јанева!

Вечер Прес - 11.02.2016

Интерјвуто на ТВ Сител било причина за несогласувања и кавги во седиштето на СДСМ, откако вчера лидерот на опозицијата по неуспешниот настап заминал гневен од студиото на ТВ Сител. Веднаш по завршувањето добил бројни критики од партиските ...

Кому служат калкулациите на Јанева?

Пулс24 - 11.02.2016

Од самиот почеток на политичката криза, ГРОМ укажува дека Специјалното јавно обвинителство е противуставно и спротивно на позитивните закони во Република Македонија, а сега тоа се потврдува и во пракса.

ГРОМ ќе поднесе претставка до Советот на јавни обвинители за Специјалното обвинителство

Lider - 11.02.2016

Генералниот секретар на ГРОМ Виктор Цветковски најави дека до Советот на јавни обвинители ќе испрати претставка затоа што Специјалното јавно обвинителство отфрлило негова пријава што ја поднел за нарушена приватност против СДСМ и оти за тоа добил ...

Пресс 24: Катица Јанева и денеска не одговара како ги троши парите на граѓаните

Lider - 11.02.2016

Трет ден Специјалното јавно обвинителство не одговара колку пари на месечно ниво државата издвојува за киријата на обвинителката Јанева. Иако анкетниот лист објавен на страната на Антикорупциската комисија открива дека Јанева на име на нејзините ...

Орав на средба со Јанева: Сите треба да дадат подршка за СЈО

Дневник - 10.02.2016

„Амбасадори на земјите членки на Европската унија во Скопје изразија силна поддршка за независноста на специјалната обвинителката Јанева и за нејзината работа“, ова денска го изјави евромбасадорот Аиво Орав после средбата со Јанева.

Јанева на нов ручек со амбасадори, нема одговор зошто се сретнале

Дневник - 10.02.2016

Без никаква најава, но и без никаква информација потоа, специјалната обвинителка Kатица Јанева вчера се сретна со десетина претставници на држави на Европската Унија во земјава во канцеларијата на ЕУ во Скопје, каде што домаќин е евроамбасадорот ...

Апсурдноста на кривичните пријави до СЈО

24 Вести - 10.02.2016

Правната празнина која се создава од истите овластувања на специјалното и основното јавно обвинителство е искористена за нечии политички цели, сметаат правните експерти. И двете обвинителства имаат моќ да постапуваат по кривични пријави, а во ...

Партиите се препукуваат, Јанева молчи, странците и даваат поддршка

ТВ21 - 10.02.2016

Не стивнуваат реакциите по изјавата на лидерот на опозицијата Зоран Заев дадена пред граѓаните во скопската населба Капиштец дека специјалното обвинителство ќе испорача наредби за истраги и обвинителни акти.

Понижување на Уставот, газење на Советот, силеџиство над испрашуваните

Дневник - 10.02.2016

Амбасадори на западните земји во РМ имаа ручек со специјалната обвинителка Kатица Јанева за да ~ дале поддршка на нејзината независност. Тоа е официјалната страна на приказната. Неофицијалната е дека сите тие заедно со Јанева влегоа во една каша, ...

Групен портрет со Катица

Утрински - 10.02.2016

„Обвинетите да станат“ е историска реченица искажана во судница, која може да отвори нова ера во севкупниот иден развој на Македонија Хајката против специјалниот обвинител Катица Јанева влегува во фаза на колективна хистерија на власта и патолошки ...

Катица Јанева со тапија не ја кажува вистината - Како се збогати СЈО трето продолжение

Сител - 10.02.2016

Две спротивни изјави дадени пред Владата и пред нотар ја отвораат дилемата - кога специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја говорела вистината. Во писмено барање до Владата за користење на службен стан испратени две недели по именуивањето, ...

„Пресс24“: Кого лаже Катица Јанева?

Нетпрес - 10.02.2016

Порталот „Пресс24“ ги објавува двете изјави на Катица Јанева доставени до Владата на 21.09.2015 година, само една недела после нејзиниот избор за Специјален јавен обвинител. Во првата која е наведена во барањето, Катица Јанева тврди дека не поседува ...

Спротивни изјави и ставови на Јанева околу становите

Алфа - 10.02.2016

Порталите го објавија барањето кое Јанева го доставила до Комисијата за стамбени прашања наведувајќи дека живее на повеќе од 100 километри од Скопје и очекува позитивен одговор за остварување на надоместокот за закупнина или стан.

Иво Котевски и Анета Станчевска биле на распит кај Катица?

Репортер - 10.02.2016

Поранешниот портпарол на МВР, а сегашен директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, и Анета Станчевска, шеф на одделот за внатрешна контрола во МВР, биле на распит во Специјалното обвинителство кај Катица Јанева, објави порталот ...

Пресс24: Кого лаже Катица Јанева?

Курир - 10.02.2016

Пресс24 дојде до двете изјави на Катица Јанева доставени до Владата на 21.09.2015 година, само една недела после нејзиниот избор за Специјален јавен обвинител. Во првата која е наведена во барањето, Катица Јанева тврди дека не поседува стан или куќа ...

Семкарско алиби

Окно - 10.02.2016

Според мојата скромност, груевизмот како манир на владеење, покрај многуте аспекти, претпоставува педантна пресметаност во постапките. Сè е однапред математички испланирано, секоја активност е во функција на некоја друга активност, секој потег има ...

Кога лаже Катица Јанева?

Press24 - 10.02.2016

Press24 дојде до двете изјави на Катица Јанева доставени до Владата на 21.09.2015 година, само една недела после нејзиниот избор за Специјален јавен обвинител. Во првата која е наведена во барањето, Катица Јанева тврди дека не поседува стан или куќа ...

Пораките за поддршка на СЈО не допираат до партиите

Р.С.Европа - 10.02.2016

ЕУ и мисијата на САД во ОБСЕ побараа да запрат нападите врз Специјалното обвинитество. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Обвинителството не треба да биде над Уставот и законите, а од СДСМ дека пораките не се до нив, туку до Груевски.

Пендаровски за „Слободен печат“: Поддршката на ЕУ за Јанева е „мека“

+инфо - 10.02.2016

Во изјава за утрешен „Слободен печат“, Стево Пендаровски вели дека соопштението од ЕУ за поддршка на Специјалниота јавен обвинител нема ништо да помогне и дека реториката во него е „мека“, а власта ќе продолжи со серија други потези да ја напаѓа ...

Кого лаже Катица Јанева!

Пулс24 - 10.02.2016

Пресс24 дојде до двете изјави на Катица Јанева доставени до Владата на 21.09.2015 година, само една недела после нејзиниот избор за Специјален јавен обвинител. Во првата која е наведена во барањето, Катица Јанева тврди дека не поседува стан или куќа ...

Кога Катица Јанева лаже со тапија!

Вечер Прес - 10.02.2016

Само една недела по изборот за специјален јавен обвинител, Катица Јанева до Владата доставила две изјави во кои според првата тврди дека не поседува стан или куќа во Скопје и втората во која отстапува од првата.

Еве кој требаше да ги даде парите за поткуп на сведоците на Катица Јанева!

Пулс24 - 10.02.2016

„Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како нѐ уназадува? Ти имаш фамилија, соработувај инаку ова нема тука да застане“. „Спаси ја сопствената кожа“, „Не штеди никого“, „Ќе бидеш казнет со поблага казна ако соработуваш“.

Зафрканциите со Катица и понатаму хит на интернет

Panika.be - 10.02.2016

На интернет не престануваат шегите и вицевите околу кривичните пријави што ги добива Катица Јанева... Еве уште една од нив ...

Иво Котевски и Анета Станчевска биле на распит кај Катица?

Либертас - 10.02.2016

Поранешниот портпарол на МВР, а сегашен директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, и Анета Станчевска, шеф на одделот за внатрешна контрола во МВР, биле на распит во Специјалното обвинителство кај Катица Јанева, објави порталот ...

Специјално тајно обвинителство

Пулс24 - 10.02.2016

Кај најдоа на јадење да ја носат. Без никаква најава, но и без никаква информација потоа, специјалната обвинителка Kатица Јанева вчера се сретна со десетина претставници на држави на Европската Унија во земјава во канцеларијата на ЕУ во Скопје, каде ...

ЕУ ја потврди поддршката за СЈО

Алсат-М - 09.02.2016

Меѓународниот фактор ја потврди силната поддршка за специјалната обвинителка Катица Јанева. Шефот на мисијата на ЕУ во Скопје, Аиво Орав и амбасадорите на Германија, Франција, Холандија, Италја, Шпанија и други земји членки на ЕУ, во просториите на ...

Орав на твитер - Сите ЕУ амбасадори ја подржуваат Јанева

Канал5 - 09.02.2016

Сите амбасадори од ЕУ во Скопје изразија силна поддршка за независноста на специјалната обвинителката Јанева и за нејзината работа, напиша денеска евроамбасадорот Аиво Орав на твитер, споделувајќи фотографија од средбата, која не беше јавно ...

Биди сведок за да не бидеш осомничен

Дневник - 09.02.2016

Дури 12 нови кривични пријави против луѓе што работеле во името на специјалното јавно обвинителство на Kатица Јанева стигнале викендот во Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Дванаесет „честитки“ за роденденот на Катица Јанева

Deutsche Welle - 09.02.2016

Кривичните пријави за СЈО се со цел да ја компромитираат институцијата и да го намалат негативниот ефект за оние кои се засегнати од можни обвиненија, проценуваат во правосудни кругови Бомбардирањето на СЈО со кривични пријави треба да обезбеди ...

ЕУ амбасадори:Силна поддршка за Јанева и нејзината работа

24 Вести - 09.02.2016

Сите амбасадори од Европската унија во Скопје изразуваат силна подршка за независноста на специјалниот обвинител Јанева и нејзината работа, напиша на твитер евроамбасадорот Аиво Орав. Јанева се сретна со речиси сите дипломатски претставници на ...

Поддршка за СЈО и Јанева од сите амбасадори на земјите на ЕУ

Фокус - 09.02.2016

Силна странска поддршка за Катица Јанева Сите амбасадори од ЕУ во Скопје изразија силна поддршка за независноста на специјалната обвинителката Јанева и за нејзината работа, напиша денеска евромбасадорот Аиво Орав на Твитер, споделувајќи фотографија ...

Јанева се сретна со амбасадорите на земјите членки на ЕУ

Телма - 09.02.2016

-Сите амбасадори од земјите членки на ЕУ изразуваат силна поддршка на независноста на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и на нејзината работа, напиша на Твитер, амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав, по средбата на специјалната обвинителка со ...

Катица Јанева на средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ

Телма - 09.02.2016

Сите амбасадори од члениките на ЕУ изразија силна подршка за независноста на специјалниот обвинител Јанева и нејзината работа, напиша на твитер евоамбасадорот Аиво Орав.Јанева остварила средба со речиси сите дипломатски претставници во земјава кои ...

Колку пријави толку ЕУ амбасадори зад Јанева

Утрински - 09.02.2016

Колку пријави, толку ЕУ амбасадори и дадоа денеска јавна поддршка на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по серијалот од кривични пријави со кои се прави обид да се компромитира и попречи нејзината работа.

Јанева уште еднаш доби полна поддршка од ЕУ амбасадорите

Капитал - 09.02.2016

„Амбасадори на земјите членки на Европската унија во Скопје изразија силна поддршка за независноста на специјалната обвинителката Јанева и за нејзината работа“, ова денска го изјави евромбасадорот Аиво Орав после средбата со Јанева.

„Курир“: Лажен исказ или лакомост на Катица Јанева?

Нетпрес - 09.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 21 септември 2015 година побарала службен стан од Владата на Република Mакедонија или пак закупнина на стан во Скопје, пишува „ Курир “. Како што дознава порталот, во барањето упатено до Комисијата за ...

Лажен исказ или лакомост на Катица Јанева?

Курир - 09.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 21 септември 2015 година побарала службен стан од Владата на Република Mакедонија или пак закупнина на стан во ...

КУРИР: Лажен исказ или лакомост на Катица Јанева?

Press24 - 09.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 21 септември 2015 година побарала службен стан од Владата на Република Mакедонија или пак закупнина на стан во Скопје. Како што дознава Курир , во барањето упатено до Комисијата за стамбени прашања при ...

Странските амбасадори во Македонија со силна поддршка за Катица Јанева

Нова ТВ - 09.02.2016

Амбасадорите на земјите од ЕУ во Македонија изразија силна поддршка за независноста на специјалната обвинителката Катица Јанева и за нејзината работа. Ваквата порака ја објави евромбасадорот Аиво Орав на Твитер, споделувајќи фотографија од средбата, ...

Битка на повеќе фронтови, најмногу околу Јанева

Р.С.Европа - 09.02.2016

Проблемот со медиумите останува отворено прашање како дел од „Пржино“, на избирачкиот список се работи, но сепак најголемата битка се води околу Специјалното обвинителство. Состојбата со преговорите за решавање на проблемите со медиумите е статус ...

Курир: Лажна изјава или лакомост на Катица Јанева?

Сител - 09.02.2016

Специјалната обвинителка поседува два стана во Скопје, а од државата очекува живеалиште под кирија. Катица Јанева во семптември минатата година побарала од Владата службен стан во Скопје. Како што пренесува Курир, во барањето упатено до комисијата ...

„ВЕЧЕР“ открива: Како се збогати Катица Јанева?

Курир - 09.02.2016

Во деталниот преглед објавен на официјалниот сајт на Државната комисија за спречување на корупцијата, наведени се промените во имотната состојб на Специјалната јавна обвинителка. -Катица Јанева, која со договорот на четирите политички партии во ...

Обвинителката Јанева барала стан од владата, а веќе имала два во Скопје

Алфа - 09.02.2016

По огромните суми кои ги побара за работа на специјалното обвинителство, Катица Јанева во септември лани побарала од Владата и стан во Скопје. По огромните суми кои ги побара за работа на специјалното обвинителство, Катица Јанева во септември лани ...

Јанева се сретна со ЕУ амбасадорите во Скопје

+инфо - 09.02.2016

Амбасадорите од Европската унија во Скопје изразуваат силна подршка за независноста на специјалниот обвинител Јанева и нејзината работа, напиша на твитер евроамбасадорот Аиво Орав по средбата на специјалната обвинителка со дипломатски претставници ...

Европските амбасадори со поддршка за Јанева

Р.С.Европа - 09.02.2016

Сите амбасадори од ЕУ во Скопје изразија силна поддршка за независноста на специјалната обвинителката Јанева и за нејзината работа, напиша денеска евромбасадорот Аиво Орав на Твитер, споделувајќи фотографија од средбата, која не беше јавно најавена, ...

Амбасадорите на ЕУ со силна поддршка на Катица Јанева

А1 On - 09.02.2016

Сите амбасадори од Европската унија во Скопје изразуваат силна подршка за независноста на специјалниот обвинител Јанева и нејзината работа, напиша на твитер евроамбасадорот Аиво Орав. Амбасадорите денеска отидоа кај Катица Јанева во Специјалното ...

Аиво Орав: Јанева доби силна поддршка од сите амбасадори на ЕУ

МКД - 09.02.2016

На средбата со сите амбасадори од ЕУ во Скопје Катица Јанева, специјалната јавна обвинителка доби силна поддршка за нејзината работа и за задржување на нејзината независност во работата. Ова преку социјалните мрежи го соопшти евромбасадорот Аиво ...

Амбасадорите на ЕУ со поддршка за работата на Јанева

Макфакс - 09.02.2016

Сите амбасадори на Европската унија (ЕУ) во Скопје изразуваат силна поддршка за независноста на специјалната обвинителка Катица Јанева и за нејзината работа, напиша во вторникот евроамбасадорот Аиво Орав на својот твитер профил.

Амбасадорите на ЕУ со силна поддршка на Катица Јанева

Репортер - 09.02.2016

Сите амбасадори од Европската унија во Скопје изразуваат силна подршка за независноста на специјалниот обвинител Јанева и нејзината работа, напиша на твитер евроамбасадорот Аиво Орав. Амбасадорите денеска отидоа кај Катица Јанева во Специјалното ...

Ем купила два стана, ем барала и државен

Вечер Прес - 09.02.2016

Вечер претходно објави дека Катица Јанева, која со договорот на четирите политички партии во септември беше избрана за специјален јавен обвинител задолжен за истражување на случаите "Пуч" и "Прислушување" за половина година купила два стана во ...

Колективно сите амбасадори на ЕУ и дадоа поддршка на Јанева и СЈО

Локално - 09.02.2016

Сите амбасадори од Европската унија акредитирани во земјава и изразуваат силна подршка за независноста на специјалниот обвинител Јанева и нејзината работа, напиша на твитер евроамбасадорот Аиво Орав.

Една година од првата „бомба“ на Заев

Локално - 09.02.2016

Денеска навршува една година од првата „бомба“ која во рамките на проектот „Вистината за Македонија“ ја објави лидерот на опозицијата, Зоран Заев. Во првите снимки што Заев ги објави беа разговорите од него и од новинарка која прашува за буџетот на ...

Амбасадорите на ЕУ и дадоа силна поддршка на Јанева за работата

Фактор - 09.02.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска доби силна поддршка од сите амбасадори од Европската унија во Скопје. Евроамбасадорот Аиво Орав поддршката ја сподели на социјалната мрежа Твитер изразувајќи силна подршка за независноста на ...

Амбасадорите на ЕУ со поддршка за работата на Јанева

Точка - 09.02.2016

Сите амбасадори на Европската унија (ЕУ) во Скопје изразуваат силна поддршка за независноста на специјалната обвинителка Катица Јанева и за нејзината работа, напиша во вторникот евроамбасадорот Аиво Орав на својот твитер профил.

ФОТО: Амбасадорите на земјите од ЕУ со силна поддршка за Јанева и СЈО

Либертас - 09.02.2016

Амбасадорите на ЕУ и евроамбасадорот Аиво Орав денеска во ЕУ-инфоцентарот се сретнаа со специјалната обвинителка Катица Јанева, на која, токму на нејзиниот роденден, ѝ изразиле поддршка за нејзината работа.

Лажен исказ или алчност на Јанева?

Пулс24 - 09.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 21 септември 2015 година побарала службен стан од Владата на Република Mакедонија или пак закупнина на стан во Скопје. Како што дознаваме, во барањето упатено до Комисијата за стамбени прашања при ...

Лажен исказ или лакомост на Катица Јанева?

Република - 09.02.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 21 септември 2015 година побарала службен стан од Владата на Република Mакедонија или пак закупнина на стан во Скопје. Како што дознаваме, во барањето упатено до Комисијата за станбени прашања при ...

Јавна подршка на сите ЕУ амбасадори за Катица Јанева

еМагазин - 09.02.2016

По низата кривични пријави против тимот на обвинители од Специјалното обвинителство, денеска ЕУ амбасадорите и дадоа јавна поддршка на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. На заедничката фотографија на амбасадорите од земјите-членки на ЕУ, ...

Уште 12 кривични пријави против Специјалното обвинителство

Фокус - 08.02.2016

Викендов поднесени се уште 12 кривични пријави против тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Продолжува да расте бројот на поднесени кривични пријави против Специјалното јавно обвинителство.

Тимот на Јанева доби нови 12 кривични пријави

Телма - 08.02.2016

Во текот на викендов до Основното јавно обвинителство се поднесени дванаесет нови кривични пријави против вработени во Специјалното јавно обинителство. Пријавите се поднесени од страна на различни физички лица, до непознати лица во Специјалното ...

Нови 12 кривични пријави за СЈО

ТВ21 - 08.02.2016

Нови 12 кривични пријави се доставени за време на викендот до скопското Јавното обвинителство, против вработени во Специјалното јавно обвинителство, со што бројот на пријави поднесени против лица од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева се ...

Дел од пратениците бараат Јанева да се дистанцира од Зоран Заев

Канал5 - 08.02.2016

Изјавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во која вели дека тој се борел за специјалното јавно обвинителство и дека тоа мора да испорача резултати односно дека очекува обвинитенија и притвори во пресрет на изборите, претставува директно мешање во ...

Јавното обвинителство потврди- 12 кривични пријави против тимот на Јанева поднесени викендов!

24 Вести - 08.02.2016

Дванаесет нови кривични пријави против соработниците на Катица Јанева и вработени во Специјалното обвинителство. Сите се поднесени до Основното јавно обвинителство овој викенд и се по ист основ - малтретирање при вршење на службата.

Расте бројот на кривични пријави, но и поддршката за Јанева

Утрински - 08.02.2016

Гордана Дувњак Продолжува „бомбардирањето“ на Специјалното обвинителство на Катица Јанева со кривични пријави. Нови дванаесет кривични пријави се поднесени викендов до скопското Основно јавно обвинителство против тимот на Јанева за наводно ...

Уште 12 кривични пријави за тимот на Јанева

Вест - 08.02.2016

Уште 12 кривични пријави од физички лица се поднесени до Скопското јавно обвинителство против тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева во петокот, со што вкупниот број пријави се искачи на 19.

Нови 12 кривични пријави за тимот на Јанева

24 Вести - 08.02.2016

Нови 12 кривични пријави се доставени до скопското јавното обвинителство, против вработени во Специјалното јавно обвинителство. Сите пријави се доставени од различни физички лица, а се за сторено кривично дело малтретирање при вршење на служба.

Фрчкоски: Перверзија и уличарски притисоци врз Јанева

Репортер - 08.02.2016

„Перверзија, уличарска техника на притисок и директен атак врз СЈО“ е ова со дождот од кривични пријави против Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, вели универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски за агенцијата МЕТА.

„Вечер“: Како се збогати Катица Јанева?

Нетпрес - 08.02.2016

Во деталниот преглед објавен на официјалниот сајт на Државната комисија за спречување на корупцијата, наведени се промените во имотната состојб на Специјалната јавна обвинителка. -Катица Јанева, која со договорот на четирите политички партии во ...

Нови 12 кривични пријави против тимот на Јанева, вкупно 21

МКД - 08.02.2016

Против членовите на Специјалното јавно обвинителство викендов биле поднесени 12 нови кривични пријави, покрај веќе поднесените 9. Засега непознати физички лица и еден судија се жалат на однесувањето на членови на тимот на специјалната јавна ...

Тимот на Јанева бомбардиран со кривични пријави

Репортер - 08.02.2016

Нови 12 кривични пријави за „малтретирање при вршење служба“ се поднесени до Скопското јавно обвинителство од физички лица против тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева во петокот. Со тоа вкупниот број пријави се искачи на 19.

Вкупно 20 кривични пријави за Специјалното јавно обвинителство

А1 On - 08.02.2016

Дванаесет нови кривични пријави за Специјалното јавно обвинителство ситгнале утрово до Основното обвинителство, потврдуваат од таму. Со новите 12, бројот на пријави поднесени до СЈО, изнесува 20 кривични пријави.

Пријавите против тимот на Јанева изнедрени од притисоци на власта кон сведоците

+инфо - 08.02.2016

Кривичните пријави што се покренуваат против луѓе во тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева се дел од смислено сценарио за да се блокира работата на оваа институција, вели претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов.

Уште 12 кривични пријави за тимот на Катица Јанева

Алфа - 08.02.2016

Алфа стапи во контакт со Специјалното обвинителство, од таму рекоа дека сега не се во можност да ги коментираат поднесените кривични пријави. „Тој што во вршењето на службата малтретира друг, го застрашува, го навредува или воопшто спрема него ...

Вкупно 20 кривични пријави за Специјалното јавно обвинителство

Репортер - 08.02.2016

Дванаесет нови кривични пријави за Специјалното јавно обвинителство ситгнале утрово до Основното обвинителство, потврдуваат од таму. Со новите 12, бројот на пријави поднесени до СЈО, изнесува 20 кривични пријави.

Фрчкоски: Дождот од кривични пријави, уличарска техника на притисок врз Јанева

Репортер - 08.02.2016

Нови 12 кривични пријави се поднесени против повеќе лица кои работат во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на Катица Јанева. Со ова, бројката на кривични пријави поднесени до вработени во СЈО сега се искачи на 19, од кои три се против ...

Фрчкоски: Перверзија и уличарски притисоци врз Јанева

+инфо - 08.02.2016

„Перверзија, уличарска техника на притисок и директен атак врз СЈО“ е ова со дождот од кривични пријави против Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, вели универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски за агенцијата МЕТА.

Граѓаните со јасна порака: Јанева не работи по закон туку по насока на Заев

Курир - 08.02.2016

Дали Катица Јанева работи според закон или по партиска директива од СДСМ? Откако вчера медиумите го поставија ова прашање, негов одговор бараат и македонските граѓани. Оние кои ја следат нејзината работа, велат дека Специјалната јавна обвинителка ...

Пратениците реагираат на изјавата на Заев, притисок врз СЈО

Сител - 08.02.2016

Зоран Заев врши притисок врз Катица Јанева или пак е во координација со специјалното јавно обвинителство. Македонските пратеници сметаат дека последната изјава на опозицискиот лидер каде тој вели дека за кус период очекува кривични пријави од Јанева ...

Пратениците со остра осуда за пристисокот на Заев врз Јанева и молкот на СЈО за изразените желби на лидерот на СДСМ

Алфа - 08.02.2016

Пратениците изразија остра осуда за пристисокот на лидерот на СДСМ Заев врз Катица Јанева, кој преку изјава пред граѓаните ги пренесе своите желби и очекувања од работата на Специјалото јавно обвинителство.

Тимот на Јанева бомбардиран со кривични пријави

Р.С.Европа - 08.02.2016

Нови 12 кривични пријави за „малтретирање при вршење служба“ се поднесени до Скопското јавно обвинителство од физички лица против тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева во петокот. Со тоа вкупниот број пријави се искачи на 19.

Средбите со обвинителите не може да бидат пријатни за луѓето под истрага

Нова ТВ - 08.02.2016

Експресно поднесените кривични пријави против специјалното обвинителство (СЈО) доаѓаат од еден ист центар со цел да се опструира нивната работа, велат аналитичарите Александар Тортевски и Петар Гошев за НОВА.

Јанева почна предистражна постапка за „Монструм“

+инфо - 08.02.2016

Специјалното јавно обвинителство почнало предистражна постапка за случајот „Монструм“, а на сослушување биле повикани адвокатите и семејствата на обвинетите, јави Алсат-М , повикувајќи се на извори во обвинителството.

Нови 12 кривични пријави за Специјалното јавно обвинителство

Академик - 08.02.2016

Со тоа, вкупниот број на кривични пријави изнесува 21. Минатата недела со претставка за работата на Специјалното јавно обвинителство реагираше и судија на Управниот суд кој, како што беше наведено, во кафеана бил распрашуван за предмет кој го водел.

Уште 12 кривични за тимот на Јанева

+инфо - 08.02.2016

Уште 12 кривични пријави се доставени до скопското јавното обвинителство, против вработени во Специјалното јавно обвинителство. Сите пријави се доставени од различни физички лица, а се за сторено кривично дело малтретирање при вршење на служба.

ТВ НОВА: Поднесени 12 кривични пријави против членови на тимот на Јанева

Нетпрес - 08.02.2016

Поднесени се вкупно 12 кривични пријави против членови на специјалното јавно обвинителство, објави ТВ НОВА, повикувајќи се на информации од Советот на јавни обвинители. Кривичните пријави се поднесени од страна на граѓани, а сите се за „малтретирање ...

Нови 12 кривични пријави против Специјалното обвинителство

Нова ТВ - 08.02.2016

Дванаесет нови кривични пријави поднесени се викендов до Основното јавно обвинителство против тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Сите пријави се однесуваат на кривично дело - малтретирање при вршење на служба.

ВЕЧЕР: Како се збогати Катица Јанева?

Денешен - 08.02.2016

Во деталниот преглед објавен на официјалниот сајт на Државната комисија за спречување на корупцијата, наведени се промените во имотната состојб на Специјалната јавна обвинителка. -Катица Јанева, која со договорот на четирите политички партии во ...

За тимот на Катица уште 12 кривични пријави, до сега вкупно 19

еМагазин - 08.02.2016

Во текот на викендов до Основното јавно обвинителство се поднесени 12 нови кривични пријави против вработени во Специјалното јавно обинителство. Пријавите се поднесени од страна на различни физички лица, до непознати лица во Специјалното јавно ...

Дождот од кривични пријави, уличарска техника на притисок врз Јанева

Локално - 08.02.2016

Нови 12 кривични пријави се поднесени против повеќе лица кои работат во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на Катица Јанева. Со ова, бројката на кривични пријави поднесени до вработени во СЈО сега се искачи на 19, од кои три се против ...

„Вечер“: Како се збогати Катица Јанева?

Република - 08.02.2016

Во деталниот преглед објавен на официјалниот сајт на Државната комисија за спречување на корупцијата, наведени се промените во нејзината имотна состојба. Минатата година, очигледно откако стапи на функција, бидејќи податоците ги немаше во анкетниот ...

Како Јанева одеднаш се збогати

Пулс24 - 08.02.2016

Во деталниот преглед објавен на официјалниот сајт на Државната комисија за спречување на корупцијата, наведени се промените во нејзината имотна состојба. Минатата година, очигледно откако стапи на функција, бидејќи податоците ги немаше во анкетниот ...

Фрчкоски: Дождот од кривични е перверзија, уличарска техника на притисок врз СЈО

Либертас - 08.02.2016

Нови 12 кривични пријави се поднесени против повеќе лица кои работат во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на Катица Јанева. Со ова, бројката на кривични пријави поднесени до вработени во СЈО сега се искачи на 19, од кои три се против ...

Јанева со ниту една- до нејзините обвинители 19 кривични !

Локално - 08.02.2016

Или многу бргу СЈО на Катица Јанева ќе покрене битни и тешки издржани обвинненија, или е контрапропаганда, бидејќи наместо таа да процесуира кривични, колегите им се згнаа на нејзините обвинители и вработени.

Нови кривични пријави од граѓани: Обвинители на Јанева им вршеле тортура

МК News - 08.02.2016

Обвинителите од тимот на Катица Јанева продолжуваат да тортурираат граѓани, објавува Денешен. Граѓаните кои се повикувани од СЈО се повеќе се охрабруваат да пријавуваат дека се жртви на вербално малтретирање.

Како се збогати Катица Јанева?!

Вечер Прес - 08.02.2016

Во деталниот преглед објавен на официјалниот сајт на Државната комисија за спречување на корупцијата, наведени се промените во нејзината имотна состојба. Минатата година, очигледно откако стапи на функција, бидејќи податоците ги немаше во анкетниот ...

Нови 12 кривични за тимот на СЈО, досега се поднесени 19 пријави за малтретирање

Република - 08.02.2016

Нови 12 кривични пријави се поднесени поврзани со работата на до Специјалното јавно обвинителство Пријавите се доставени до скопското јавното обвинителство против вработени во СЈО. Поднесени се од повеќе физички лица за сторено кривично дело- ...

Јанева отворила предистражна постапка за случајот „Монструм“

еМагазин - 08.02.2016

Телевизијата Алсат М, објави дека Специјалното јавно обвинителство почнало предистражна постапка за случајот „Монструм“. На сослушување биле повикани адвокатите и семејствата на обвинетите, дознава „Алсат-М“ од извори во обвинителството.

Нови 12 кривични пријави против тимот на Јанева, досега вкупно 19

Либертас - 08.02.2016

Уште 12 нови кривични пријави се доставени до скопското јавното обвинителство, против вработени во Специјалното обвинителство на Катица Јанева. Сите пријави се доставени од различни физички лица, а обвинувањето е за сторено кривично дело ...

Почната истрагата-Адвокатот Рауфи вели СЈО е запознаено со предметот „Монструм“ и тоа до детали

Локално - 08.02.2016

Специјалното обвинителство почнало предистражна постапка за случајот „Монструм“, пишува порталот Сведок , повикувајќи се на извори од обвинителството. Предметот според пишувањата бил предаден на обвинителот Трајче Пеливанов , кој веќе ги сослушал ...

Фрчат кривични пријави против тимот на Јанева

Фактор - 08.02.2016

Вкупниот број на кривични пријави против специјалното јавно обвинителство се искачи на деветнаесет. Покрај пријавите од минатата недела, денеска против тимот на Катица Јанева беа поднесени уште 12 нови кривични пријави за поткуп и наводно ...

Денеска Американците во посета на МВР, Британците на Јанева…

Локално - 08.02.2016

Денеска Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски го прими Роберт Бершински, Заменик Помошник секретар на Бирото за демократија, човекови права и труд на Стејт Департментот придружуван од амбасадорот на САД во државава ...