TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата ја има довербата од Парламентот

А1 - 19.09.2004

Заврши гласањето на довербата на Владата на Костов, без можност опозицијата да му одговори на Костов. Најгласовит беше Андов, но ја искористи шансата за оценка за настапот на Костов по полноќ. „Главното разочарување е излагањето на Премиерот на крајот.

Георгиевски најверојатно нема да дискутира за довербата на Владата

А1 - 18.09.2004

Првопотпишаниот на иницијативата за доверба на Владата, најверојатно нема од собраниската говорница да дискутира за работата на Владата, зашто пред Георгиевски пријавени се дури 30 пратеници од власта. Расправата завршува на полноќ, неговите приврзаници се обидоа на Георгиевски да му го отстапат ...

Пратениците ќе расправаат за доверба на Владата

Време - 18.09.2004

СОБРАНИЕ Собранието денеска ќе расправа за иницијативата за гласање доверба на Владата, која пред три дена ја поднесоа 24 пратеници од опозицијата. Со оглед на односот на силите во Собранието не се очекува дека пратениците ќе и изгласаат доверба на Владата, но од опозициските редови беа најавени ...

Пратениците на Груевски ќе гласаат за недоверба на Владата

А1 - 17.09.2004

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и нему лојалните пратеници, ќе учествуваат на утрешната седница и ќе ги поддржат своите сопартици во гласањето против Владата и покрај тоа што не се потпишаа на иницијативата за барање доверба, оценувајќи го како преурането.

Георгиевски го сопна Груевски

Време - 17.09.2004

ВМРО КОНТРА ВМРО ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА Диана Младеновска Утрешната расправа за доверба на Владата во Собранието не може да му наштети на референдумот, но ги наруши плановите на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, која имала намера да иницира таква расправа веднаш по референдумот, велат партиски извори.

Потписите на пратениците од ДПА пресудни за интерпелацијата

Дневник - 17.09.2004

В САБОТА ЌЕ СЕ РАСПРАВА ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА Во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека не биле условувани околу поддршката Потписите на петтемина пратеници од партијата на Арбен Џафери биле одлучувачки за Собранието в сабота да расправа за доверба на Владата, дознава "Дневник".

Пратениците откажаа патувања за да ја бранат Владата

Време - 17.09.2004

ВЛАСТА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ИСПИТОТ НА ДОВЕРБА Претседателството на СДСМ синоќа требаше да се договори за стратегијата за одбрана на претстојната собраниска седница, на која ќе се расправа за доверба на Владата. Претходно се координира пратеничката група, која треба да им опонира на пратениците од ...

Никола Груевски не ја потпиша интерпелацијата на Владата

Вест - 16.09.2004

РАЗЕДИНЕТА ОПОЗИЦИЈА Никола Груевски вчера изјави дека, во принцип, е за гласање за доверба на Владата, но смета дека сега не е погоден момент зашто сите сили треба да се насочат кон референдумот, а ако се отвори ова прашање, внимани Вчера во Собранието 27 пратеници официјално доставија барање за ...

Опозицијата се подели по барањето за доверба

Утрински - 16.09.2004

Пратениците на Љупчо Георгиевски и на Арбен Џафери побараа Владата да даде отчет во Собранието Собраниската седница е в сабота, а гласањето ќе биде на полноќ ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Пратениците од крилото на Љупчо Георгиевски, двајца либерали и парламентарците од ДПА, вчера во Собранието поднесоа барање ...

Владата нема да падне, но ќе се расправа за нејзиното работење

Време - 16.09.2004

ОПОЗИЦИЈАТА ПОБАРА ДА СЕ ГЛАСА ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА Диана Младеновска Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и од ЛП вчера, на двегодишнината од победата на владејачката коалиција, побараа да се гласа за доверба на Владата, по што претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, за сабота ја закажа ...

Опозицијата влезе во битка со 24 потписи

Дневник - 16.09.2004

В САБОТА РАСПРАВА ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА Зад иницијативата стојат само приврзаниците на Љубчо Георгиевски, а Никола Груевски се повлече Дваесет и четири пратеници од опозицијата вчера го потпишаа барањето за изгласување недоверба на Владата, по што претседателот на Собранието Љупчо Јордановски ...

ПАРЛАМЕНТОТ ЌЕ ГЛАСА ЗА (НЕ)ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА

Вечер Прес - 16.09.2004

Всабота, парламентарците ќе гласаат за доверба на Владата на Република Македонија. Иницијативата ја поднесоа 27 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ДПА, ме- ѓу нив има и двајца од ЛП, но без лидерот Стојан Андов “Изминаа две години од работата на Владата.

24 пратеници поднесоа барање за интерпелација на Владата

А1 - 15.09.2004

Пратениците на тандемот Георгиевски-Џафери влегуваат во собраниската иницијатива за гласање на доверба на владата. Од старото друштво само Андов го држи ставот оти иницијативата го погрешила тајмингот, зашто целата енергија смета тој сега треба да се фокусира на претстојното референдумско ...

Опозицијата денеска ќе поднесе барање за доверба на Владата

Утрински - 15.09.2004

На двегодишнината од преземањето на власта на 15 септември во 2002 година Иницијатор е ВМРО-ДПМНЕ, зад предлогот стојат пратениците од двете крила - на Георгиевски и на Груевски, а го поддржуваат и ЛП и ДПА ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Опозицијата денеска, на двегодишнината од доаѓањето на власт на ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја руши Владата

Дневник - 15.09.2004

опозициската партиЈа Ќе поднесе интерпелациЈа НА "ГОДИШНИНАТА" ОД 15 СЕПТЕМВРи Барањето за интерпелација е симболично бидејќи опозицијата нема аргументи за тоа, смета владејачкото мнозинство Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска, "на годишнината или на комеморацијата" на изборите на 15 септември ...

ОПОЗИЦИСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ПОДНЕСОА БАРАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА

Канал5 - 15.09.2004

Дваесет и седум пратеници од опозициските парламентарни партии го потпишале барањето за гласање доверба на Владата кое го доставиле денеска до претседателот на Собранието Љупчо Јордановски, кој во рок од три дена треба да ја закаже седницата на која ќе Дваесет и седум пратеници од опозициските ...

Собранието ќе ја тестира довербата на Владата

Време - 15.09.2004

ИНИЦИЈАТИВА НА ОПОЗИЦИЈАТА Собранието викендов веројатно ќе гласа за доверба на Владата, по иницијатива на група пратеници од опозицијата. Од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека прашањето за доверба на Владата ќе го поднесат денеска, на двегодишнината од сменувањето на власта на ...

Кабинетот на Костов на проверка пред Парламентот

Вест - 15.09.2004

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ДА СЕ ГЛАСА ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА Според Уставот, барање за интерпелација на владата можат да поднесат најмалку 20 пратеници, а се гласа три дена откако се покренува прашањето на довербата, што во случајов значи гласање в петок Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, поддржани од политичкото ...

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ИЗГЛАСУВАЊЕ НЕДОВЕРБА

Вечер Прес - 15.09.2004

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера во Собранието покрена иницијатива за изјаснување за доверба на Владата, која неодамна ги “наполни" стоте дена функционирање откако нејзин премиер е Хари Костов. Тие се решиле на тој чекор, откако претходно оствариле контакти со опозиционите парламентарни ...

„Љубчовистите“ ќе поднесат интерпелација за владата

А1 - 14.09.2004

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од таборот на Георгиевски планираат утре во Собранието да ја поднесат иницијативата за гласање на недоверба на Владата, по формалната одлука што вечерва треба да ја донесе нивниот ИК. Иако е јасно дека иницијативата однапред го нема потребното мнозинство од 61 пратеник кои ...

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ, приврзани на Георгиевски, утре до собранието ќе поднесат интрепелација за работата на ...

Канал5 - 14.09.2004

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ, приврзани на Љубчо Георгиевски, утре до претседателот на собранието ќе поднесат интрепелација за работата на владата на премиерот Хари Костов.. Љубчовистите велат дека владата која ја предводи СДСМ е прототип за тоа како не т Пратениците на ВМРО ДПМНЕ, приврзани на Љубчо ...

Приврзаниците на Георгиевски ќе бараат да се гласа за доверба на владата

А1 - 13.09.2004

Приврзаниците на Љубчо Георгиевски во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во среда на 15 септември подготвуваат иницијатива до собранието за свикување седница на која ќе се гласа за доверба на владата, дознава А1. Со ова барање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ја одбележат две годишнината од ...