TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога јас би бил Црвенковски, ДУИ би ми била партнер во владата

Дневник - 20.09.2002

ИНТЕРВЈУ - ЛОРЕНС БАТЛЕР, АМБАСАДОР НА САД Изборите се завршени и Вашингтон очекува Македонија да се врати во нормалата, на патот кон евроатлантските институции, истакнува амбасадорот на САД, кој вели оти тоа е потребно сега, кога цивилизацијата има проблем што се вика - Ирак Меѓународната заедница ...

Mедиумите од регионот повеќе информираа, помалку коментираа

Капитал - 19.09.2002

Балканските медиуми и изборите во МакедонијаMедиумите од регионот повеќе информираа, помалку коментирааИ Балканот будно ги следеше неделните парламентарни избори во Македонија. Балканските медиуми, помалку или повеќе, информативно известуваа за изборите во соседството Четвртите парламентарни избори ...

Црните прогнози за изборите не се остварија, сега се најавуваат етнички тензии

Капитал - 19.09.2002

Светските медиуми и изборите во МакедонијаЦрните прогнози за изборите не се остварија, сега се најавуваат етнички тензииОткако не им се остварија црните сценарија дека на денот на изборите граѓаните на Македонија ќе се "заколат" меѓу себе, странските медиуми се зафатија со предвидување дека ...

Нов почеток или почеток на крајот

Капитал - 19.09.2002

Нов почеток или почеток на крајотПричините поради кои изгуби Љубчо Георгиевски, сега станаа обврска за Бранко Црвенковски Љупчо ЗиковЧеститки за коалицијата "За Македонија заедно" за победата на овие парламентарни избори. Големо признание и честитки за македонските граѓани за демонстрирањето на ...

Српските медиуми изборите во Македонија ги оценија како демократска зрелост

А1 - 17.09.2002

Македонија неделата ја мина како ден на висок ризик, известуваат српските медиуми и додаваат дека граѓаните со масовниот одзив на избирачките места ја покажале демократската зрелост и подготвеноста по секоја цена да продолжат да живеат во мир и во национална толерантност.

Изборите беа најдемократски досега

Утрински - 17.09.2002

МЕДИУМИ Опозиционата коалиција "За Македонија заедно" уверливо победи, а новоформираната партија во албанскиот блок - Демократската унија за интеграции (ДУИ), освои најмногу гласови меѓу албанските партии. Ова се основните оценки во извештаите на странските гласила за неделните парламентарни избори ...

Изборите во Македонија покажаа дека на Балканот има демократија

Утрински - 17.09.2002

Свилановиќ му ја честиташе победата на Црвенковски Вашингтон - "Успешно спроведените избори во Македонија покажаа дека демократијата има корени на Балканот", изјави во Вашингтон југословенскиот министер за надворешни работи, Горан Свилановиќ.

Лекција по демократија за земјите на Балканот

Дневник - 17.09.2002

СТРАНЦИТЕ ЗА НАС Странските медиуми и посматрачи на изборите во Македонија изразија пофални зборови за невообичаено мирното одвивање на изборниот процес, без поголеми инциденти, како и за високиот одѕив на гласачите. Медиумите ја истакнуваат убедливата победа на коалицијата "За Македонија заедно" ...

Балкански шампион по демократија

Дневник - 17.09.2002

Коментар - Бранко героски Македонската демократија матурира. Гласајќи одговорно, мирно и спокојно, определувајќи се секој за сопствената визија за иднината на земјата, граѓаните на Република Македонија го положија испитот на политичката зрелост.

Ахмети - нов лидер на Албанците во Македонија

А1 - 16.09.2002

Првите парламентарни избори по вооруженото востание на Албанците во Македонија минаа во демократска атмосфера и се најрегуларни досега избори одржани во оваа земја. Од власта заминува македонската националистичка десница признавајќи го поразот од опозицијата предводена од СДСМ на поранешниот ...

Црвенковски: Македонија ќе победи

Вест - 16.09.2002

" Убеден сум дека денес Македонија ќе победи како и демократијата во неа и се надевам на масовен одsив на гласачите. Се надевам дека изборите ќе поминат во една мирна и фер атмосфера, така како и што почнаа", рече по гласањето лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски.

Демократијата ќе победи во Македонија

Дневник - 16.09.2002

БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ Убеден сум дека на изборите ќе победат Македонија и демократијата во неа, изјави Бранко Црвенковски, лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Тој се надева дека изборите ќе поминат во мирна и фер атмосфера. - Се надевам на масовен одѕив од гласачите.

Црвенковски: Македонијо биди горда на својот народ

Утрински - 16.09.2002

СЛАВЈЕ Скопје - "Убеден сум дека денеска ќе победат Македонија и демократијата", изјави по вчерашното гласање лидерот на Социјалдемократскиот сојуз и носител на кандидатската листа на коалицијата "За Македонија заедно" во Изборната единица број еден, Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Ова се избори за кредибилни институции

Утрински - 16.09.2002

ИЗЈАВА "Убеден сум дека денеска ќе победат Македонија и демократијата", изјави по вчерашното гласање лидерот на Социјалдемократскиот сојуз и носител на кандидатската листа на коалицијата "За Македонија заедно" во Изборната единица 1, Бранко Црвенковски.