TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милибанд повика на ограничување на Мардок

А1 - 17.07.2011

Лидерот на британската Лабуристичка партија Ед Милибанд сака новите правила за сопствеништво на медиумите да ја ограничат „опасната“ концентрација на моќ во рацете на медиумскиот магнат Руперт ...

Уапсена десната рака на Руперт Мардок

Deutsche Welle - 17.07.2011

Британската полиција ја уапсила Ребека Брукс, поранешната уредничка на весникот „Њуз оф д Ворлд“ и десна рака на медиумскиот магнат Руперт Мардок.

Лабуристите бараат поделба на империјата на Мардок

Р.С.Европа - 17.07.2011

Лидерот на британските лабуристи, Ед Милибанд повика да се подели британскиот дел од медиумската империја на Руперт Мардок, по скандалот со прислушкувањето.

Британија-Ребека Брукс уапсена за скандалот за прислушкување

Р.С.Европа - 17.07.2011

Поранешната шефица на британскиот дел од медиумската корпорација на Руперт Мардок, Ревека Брукс, е уапсена за скандалот со телефонското прислушкувања, тврдат британските медиуми.

Ребека Брукс зад решетки

VOX - 17.07.2011

Ребека Брукс, главен уредник на “Њуз оф д Ворлд“, позната како “кралица на таблодите“ и една од најблиските соработници на Руперт Мардок денес беше уапсена во врска со скандалот со прислушкувањето, ...

Американска истрага не најде „неновинарство“ кај Мардок

Телма - 17.07.2011

Специјалната американска истражна комисија не утврди докази за прекршување на новинасрката етика во весникот „Вол Стрит Џурнал“ или за други злоупотреби во компанијата што го издава овој економски ...

Уапсена Ребека Брукс

Телма - 17.07.2011

Поранешната шефица на британскиот дел од медиумската корпорација на Руперт Мардок, Ребека Брукс, е уапсена за скандалот со телефонското прислушкувања, тврдат британските медиуми.

Милибанд повика на ограничување на моќта на Њуз Интернешенал на Мурдок

Алфа - 17.07.2011

Лидерот на британската Лабуристичка партија Ед Милибанд сака новите правила за сопствеништво на медиумите да ја ограничат „опасната“ концентрација на моќ во рацете на медиумскиот магнат Руперт ...

Нема докази за злоупотреби од страна на Вол Стрит Џурнал и Дау Џоунс

+инфо - 17.07.2011

Специјалната американска истражна комисија не утврди докази за прекршување на новинасрката етика во весникот „Вол Стрит Џурнал“ или за други злоупотреби во компанијата што го издава овој економски ...

Ребека Брукс уапсена за скандалот за прислушкување

+инфо - 17.07.2011

Поранешната шефица на британскиот дел од медиумската корпорација на Руперт Мардок, Ревека Брукс, е уапсена за скандалот со телефонското прислушкувања, тврдат британските медиуми.

Нема докази за злоупотреби од „Вол Стрит Џурнал“ и „Дау Џоунс“

Сител - 17.07.2011

Специјалната американска истражна комисија не утврди докази за прекршување на новинарската етика во весникот „Вол Стрит Џурнал“ или за други злоупотреби во компанијата што го издава овој економски ...

Нема докази за злоупотреби од „Вол Стрит Џурнал“ и компанијата „Дау Џоунс“

МРТ - 17.07.2011

Специјалната американска истражна комисија не утврди докази за прекршување на новинасрката етика во весникот „Вол Стрит Џурнал“ или за други злоупотреби во компанијата што го издава овој економски ...

Милибанд: Намалување на моќта на медиумската империја на Руперт Мардок

МРТ - 17.07.2011

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Ед Милибанд побара денеска „кршење“ на медиумската империја на Руперт Мардок, со воспоставување на нови прописи за поседување на медиумите за ...

Уапсена десната рака на Мардок

Канал5 - 17.07.2011

Поранешната уредничка на неодамна згаснатиот британски таблоид „Њуз оф д ворлд“ Ребека Брукс е најновата жртва на скандалот со прислушувањето заради новинарски сензационализам.

Скотланд јард ја уапси поранешната директорка на „Њуз интернешанл“

МРТ - 17.07.2011

Поранешниот главен директор за печатените медиуми во компанијата „Њуз интернешанл“, Ребека Брукс е уапсена денеска, под сомнеж за вмешаност во скандалот со прислушувањето врешно од страна на новинари ...

Скотланд јард ја уапси поранешната директорка на „Њуз интернешанл“

Сител - 17.07.2011

Поранешниот главен директор за печатените медиуми во компанијата „Њуз интернешанл“, Ребека Брукс е уапсена денеска, под сомнеж за вмешаност во скандалот со прислушувањето врешно од страна на новинари ...

Уапсена поранешната директорка на „Њуз интернешанл“

Курир - 17.07.2011

Под сомнеж за вмешаност во скандалот со прислушувањето од страна на новинари и соработници на таблоидот „Њуз оф д Ворлд“, како и со подмитувањето на полицијата за добивање ексклузивни информации, ...

Уапсен поранешниот главен директор на „Њуз интернешанл“

Македонија24 - 17.07.2011

Свет - Македониjа 24, , Уапсен поранешниот главен директор на „Њуз интернешанл“, "Ребека Брукс, поранешниот главен директор за печатените медиуми во компанијата „Њуз интернешанл“, која даде оставка ...

Рупер Мардок објави извинување во седум весници

А1 - 16.07.2011

Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „News of the world“, чии што двајца уредници поднесоа оставка поради ...

Руперт Мардок се извини јавно

Deutsche Welle - 16.07.2011

Со платен оглас во сите британски весници, медиумскиот магнат Руперт Мардок денеска јавно им се извини на сите кои биле погодени од скандалот со прислушување во весникот „Њуз оф д ворлд.

Руперт Мурдок се извини

Оn.net - 16.07.2011

Преку огласи на цела страна во дури 7 весници, Руперт Мурдок јавно му се извини на британскиот народ за скандалот со прислушувањето на телефоните од страна на новинарите од неговиот весник News of ...

Мардок: “Жалам за се!“

VOX - 16.07.2011

Руперт Мардок јавно се извини за скандалот со прислушкувањето на телефоните. Лично се потпиша на извинувањето преку платени огласи во повеќе британски весници, па дури и во Гардијан, неговиот ...

Свет - Падна миленичката на Мардок

Вест - 16.07.2011

ЛОНДОН, 16 јули - Главниот директор на печатените медиуми на компанијата Њуз Интернешанл, Ребека Брукс поднесе денеска оставка поради скандалот со прислушкувањето на мобилините телефони, што го ...

Фото на неделата - Скандал и оставка

Вест - 16.07.2011

Лавината реакции по скандалот со хакирањето телефони и поткупувањето на полицајци од новинари, вработени во весниците во сопственост на организацијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок "Њуз Корп" ...

Падна и главната директорка на „Њуз интернешенел“

Утрински - 16.07.2011

Лондон - Главниот директор на печатените медиуми на компанијата „Њуз интернешaнел“, Ребека Брукс, поднесе оставка поради скандалот со прислушувањето на мобилните телефони што го вршеле новинари на ...

Мардок јавно се извини

Телма - 16.07.2011

Руперт Мардок денеска јавно им се извини, со платен оглас, објавен во конкурентските весници, на сите кои биле погодени, како и на британската јавност, за скандалот со прислушувањето и за ...

Рупер Мардок објави извинување во седум весници

Алфа - 16.07.2011

Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „News of the world“, чии што двајца уредници поднесоа оставка поради ...

Руперт Мардок објави извинување во седум весници

Кајгана - 16.07.2011

Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „News of the world“, чии што двајца уредници поднесоа оставка поради ...

Рупер Мардок објави извинување во конкурентските весници

Здраво - 16.07.2011

Медиумскиот магнат Руперт Мардок, денес во седум британски дневни весници се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „News of the world“, чии што ...

Руперт Мардок јавно се извини со платен оглас во конкурентските весници

Сител - 16.07.2011

Руперт Мардок денеска јавно им се извини, со платен оглас, објавен во конкурентските весници, на сите кои биле погодени, како и на британската јавност, за скандалот со прислушувањето и за ...

Руперт Мардок јавно се извини со платен оглас во конкурентските весници

МРТ - 16.07.2011

Руперт Мардок денеска јавно им се извини, со платен оглас, објавен во конкурентските весници, на сите кои биле погодени, како и на британската јавност, за скандалот со прислушувањето и за ...

Камерон го примил во резиденција Коулсон, 2 месеца по неговата оставка

МРТ - 16.07.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон го примил во службената владина резиденција во Чекерс, својот поранешен директор за комуникации Енди Коулсон, два месеца откако тој мораше да поднесе оставка поради ...

Мардок јавно им се извини на Британците

Точка - 16.07.2011

Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес јавно се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „Њуз оф д ворлд“, чии што двајца уредници поднесоа оставка ...

Рупер Мардок објави извинување во седум весници

Sky - 16.07.2011

Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „News of the world“, чии што двајца уредници поднесоа оставка поради ...

Мардок јавно им се извини на Британците

Нетпрес - 16.07.2011

Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес јавно се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „Њуз оф д ворлд“, чии што двајца уредници поднесоа оставка ...

Медиумскиот тајкун Руперт Мардок јавно се извини

Курир - 16.07.2011

За скандалот со прислушувањето и за однесувањето на новинарите од редакцијата на згаснатиот неделник „Њуз оф д Ворлд“, сопственикот Руперт Мардок денес јавно им се извини на британската јавност и на ...

Камерон се сретнал со поранешниот уредник на „Њуз оф д Ворлд“

Курир - 16.07.2011

Во владината резиденција во Чекерс, битанскиот премиер Дејвид Камерон го примил својот поранешен директор за комуникации Енди Коулсон.

Мардок им се извини на Британците преку весниците

Press24 - 16.07.2011

Руперт Мардок јавно им се извини на сите “жртви“ на прислушкувањето од страна на новинарите на неговиот весник „Њуз оф д ворлд“ Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес јавно преку седум британски ...

Мардок се извини за прислушувањето

Македонија24 - 16.07.2011

Свет - Македониjа 24, , Мардок се извини за прислушувањето, "Медиумскиот тајкун Руперт Мардок денес се извини преку платен оглас објавен во конкурентските весници, за сите прислушувања што ги вршеле ...

И ФБИ отвора истрага против медиумите на Мардок

Deutsche Welle - 15.07.2011

За медиумскиот магнат Руперт Мардок станува се‘ потесно и во САД. ФБИ, според медиумски извештаи, проверува дали вработени во неговиот концерн „Њус корп.“ прислушувале телефони на жртвите од 11.

Оставка на кралицата на таблоидите во Британија

Deutsche Welle - 15.07.2011

Ребека Брукс која се најде под голем притисок во аферата со прислушкување во Велика Британија поднесе оставка од функцијата извршен директор на „Њуз интернешнл“, компанија ќерка на „Њуз корп“ на ...

ФБИ истрага за новинарите од коорпорацијата на Мардок

Р.С.Европа - 15.07.2011

Американското федерално биро почна истрага за наводите за новинската коорпорација на Руперт Мардок, според кои коорпорацијата прислушкувала разговори на жртвите на терористичките напади од 11 ...

Оставка на Ребека Брукс поради скандалот со прислушкување

Р.С.Европа - 15.07.2011

Ребека Брукс, главен раководител на британската филијала на Њуз корпорација на Руперт Мурдок, поднесе оставка по растечките контроверзи на практикување новинарство.

Свет - Новинарството на Мардок отиде во канализација

Вест - 15.07.2011

Поранешниот британски премиер Гордон Браун остро ги нападна новинарите и весниците од медиумската компанија на Руперт Мардок.

Цунами по медиумскиот скандал во Британија

Утрински - 15.07.2011

ЊУЈОРК/КАМБЕРА - Руперт Мардок се обидува да ја стави под контрола кризата што го чинеше пропаднат договор тежок 12 милијарди долари. Ударните бранови од скандалот се шират глобално.

Уапсен уредник од „Њуз оф д’ворлд“

Утрински - 15.07.2011

Лондон - Скотланд јард вчера го уапси поранешниот помошник главен уредник на сега веќе укинатиот неделник „Њуз оф д ворлд“, Нил Волис, кој беше на една од раководните функции во весникот во времето ...

Новинарството се претера

Утрински - 15.07.2011

Станува збор за новинарство што се „спушта по олукот и оди се' до канализацијата ... трагедијата е во тоа што тие ги пуштаат стаорците да излезат надвор од канализацијата...

ФБИ покрена истрага против Мардок

Телма - 15.07.2011

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) покрена истрага по обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ извршила обид за прислушување на телефони на жртвите во ...

ФБИ покренува истрага против Руперт Мардок

Идивиди - 15.07.2011

Њујорк, 15 јули 2011 (МИА) - Американското Федерално истражно биро (ФБИ) покрена истрага по обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ извршила обид за прислушување ...

ФБИ покренува истрага против Руперт Мардок

БркајРабота - 15.07.2011

По обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ извршила обид за прислушување на телефони на жртвите во терористичките напади во Њујорк и Вашингтон на 11 септември, ...

Соработничката на Мердок, Ребека Брукс даде оставка

Кајгана - 15.07.2011

Ребека Брукс , извршната директорка на „News international“ во сопственост на Руперт Мердок, по скандалот со прислушкување на телефоните од страна на таблоидот „News of the world“, поднесе оставка, ...

Оставка на кралицата на таблоидите во Британија

Дневник - 15.07.2011

Ребека Брукс која се најде под голем притисок во аферата со прислушкување во Велика Британија поднесе оставка од функцијата извршен директор на „Њуз интернешнл“, компанија ќерка на „Њуз корп“ на ...

ФБИ покрена истрага против Руперт Мардок

+инфо - 15.07.2011

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) покрена истрага по обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп” извршила обид за прислушување на телефони на жртвите во ...

Соработничката на Мардок, Ребека Брукс поднесе оставка

+инфо - 15.07.2011

Извршната директорка на “Њуз интернешенел”, Ребека Брукс, која се најде под голем притисок во аферата со прислушување во Велика Британија, поднесе оставка.

ФБИ покренува истрага против Руперт Мардок

Сител - 15.07.2011

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) покрена истрага по обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ извршила обид за прислушување на телефони на жртвите во ...

ФБИ покренува истрага против Руперт Мардок

МРТ - 15.07.2011

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) покрена истрага по обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ извршила обид за прислушување на телефони на жртвите во ...

ФБИ покрена истрага против Мардок

Канал5 - 15.07.2011

ФБИ покрена истрага по повод обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз Корп“ се обидувала да прислушува телефони од семејствата на жртвите од 11 септември.

ФБИ со истрага против Руперт Мардок

Кирилица - 15.07.2011

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) покрена истрага по обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ извршила обид за прислушување на телефони на жртвите во ...

Главниот директор на „Њуз Интернешaнл“ Ребека Брукс поднесе оставка

МРТ - 15.07.2011

Главниот директор на печатените медиуми на компанијата „Њуз Интернешaнл“, Ребека Брукс поднесе денеска оставка поради скандалот со прислушкувањето на мобилините телефони, што го вршеле новинари на ...

ФБИ покренува истрага против Руперт Мардок

Вечер - 15.07.2011

Главниот директор на печатените медиуми на компанијата Њуз интернешанл", Ребека Брукс, вчера поднесе оставка Американското Федерално истражно биро (ФБИ) покрена истрага по обвиненијата дека ...

ФБИ започна истрага против Мурдок

Точка - 15.07.2011

Во Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) почна истрага во врска наводите дека компанијата на медиумски магнат Руперт Мурдок “Њуз оф д волрд" ги прислушкувалa телефоните на жртвите oд ...

Ребека Брукс поднесе оставка

Точка - 15.07.2011

Извршната директорка на “Њуз интернешнл“, Ребека Брукс, која се најде под голем притисок во аферата со прислушкување во Велика Британија поднесе оставка.

ФБИ покренува истрага против Руперт Мардок

Курир - 15.07.2011

По обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ извршила обид за прислушување на телефони на жртвите во терористичките напади во Њујорк и Вашингтон на 11 септември, ...

ФБИ покрена истрага против Руперт Мардок

Press24 - 15.07.2011

По обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ извршила обид за прислушување на телефони на жртвите во терористичките напади во Њујорк и Вашингтон на 11 септември,ФБИ ...

ФБИ започна истрага против Мурдок

Нетпрес - 15.07.2011

Во Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) почна истрага во врска наводите дека компанијата на медиумски магнат Руперт Мурдок “Њуз оф д волрд" ги прислушкувалa телефоните на жртвите oд ...

Империјата на Мардок почна да се распаѓа

Курир - 15.07.2011

Ребека Брукс, главниот директор на печатените медиуми на компанијата „News Internacional“ денес си поднесе оставка поради скандалот со прислушување на мобилните телефони, кои биле извршувани од ...

Ребека Брукс поднесе оставка

Нетпрес - 15.07.2011

Извршната директорка на “Њуз интернешнл“, Ребека Брукс, која се најде под голем притисок во аферата со прислушкување во Велика Британија поднесе оставка.

Ребека Брукс, соработничка на Мердок, си поднесе оставка

Press24 - 15.07.2011

Ребека Брукс, извршната директорка на “Њуз интернешнл“, си поднесе оставка поради големиот притисок во аферата со прислушкување во Велика Британија Кралицата на таблоидите, 43- годишната Ребека Брукс ...

ФБИ отвори истрага против Мардок

Македонија24 - 15.07.2011

Свет - Македониjа 24, , ФБИ отвори истрага против Мардок, "ФБИ, Американското Федерално истражно биро покрена истрага по обвиненијата дека компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мардок „Њуз корп“ ...

Директорката на News international поднесе оставка

Inpress - 15.07.2011

Лондон, 15. јули 2011 (ИНПРЕС) Извршната директорка на компанијата News international на медиумскиот магнат Руперт Мардок Ребека Брукс поднесе оставка поради скандалот со прислушувањето на телефони ...

Главниот директор на „News Internacional“ поднесе оставка

Македонија24 - 15.07.2011

Свет - Македониjа 24, , Главниот директор на „News Internacional“ поднесе оставка, "По скандалот со прислушување на мобилните телефони, кои биле извршувани од новинари на таблоидот „News Of The ...

Уапсен е поранешниот уредник на „News of the World“

А1 - 14.07.2011

Уапсен е Нил Волис, 60-годишниот поранешен уредник на таблоидот „News of the World“, јави Би-Би-Си. Волис беше на позицијата уредник во периодот од 2003-та до 2007-ма година.

Лондон - Уште еден уапсен во врска со скандалот прислушкување

Р.С.Европа - 14.07.2011

Британската полиција денеска уапси уште едно лице, девето по ред во врска со скандалот Прислипкување на „ Њуз оф д Ворлд“, дел од медиумската корпорација на Руперт Мурдок.

Свет - Цел на хакирањето биле и жртви од 11 септември?

Вест - 14.07.2011

ЛОНДОН, 14 јули (АП) - Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера вети дека ќе испита дали жртви од нападите на 11 септември во САД биле цел на скандалот со хакирање на телефонските линии во Британија.

Британија против Мардок

Утрински - 14.07.2011

На „медениот месец“ што Руперт Мардок долго време го имаше со британската владејачка структура во вторникот му дојде крај, токму во моментот кога тој требаше да го заврши најголемиот трансфер, ...

Таткото и синот Мардок пред апсење во Лондон?

Телма - 14.07.2011

Пратеникот на британската Лабуристичка партија Крис Брајант предложи апсење за таткото и синот Мардок,откако тие двајцата одбија да се појават на сослушувањето пред парламентранта Комисија за ...

Ториевците и лабуристите се здружија против Мардок

Дневник - 14.07.2011

Мора да престанат да мислат на спојувања кога мораат да го исчистат хаосот што го направија, изјави премиерот Камерон Во редок израз на национално натпартиско единство во Лондон, владејачките ...

Руперт Мардок го повлече барањето за целосно преземање на БскајБ

Дневник - 14.07.2011

Руперт Мардок и неговата компанија „Њуз Корпорејшн“ одлучија денеска да го повлечат барањето за целосно преземење на сателитскиот бродкастер БскајБ, јави дописникот на МИА од Лондон.

Уапсен поранешниот помошник главен уредник на „Њуз оф д Ворлд“

Алсат-М - 14.07.2011

- Скотланд Јард денеска го уапси поранешниот помошник главен уредник на сега веќе укинатиот неделник „Њуз оф д Ворлд“, Нил Волис, кој беше на една од раководните функции во весникот во времето кога ...

Поранешниот уредник на „News of the World“ е уапсен

Здраво - 14.07.2011

Уапсен е Нил Волис (60), поранешниот уредник на таблоидот “News of the World”, јавува “BBC”. Волис беше на позицијата уредник во периодот од 2003 до 2007 година.

Уапсен поранешниот помошник главен уредник на „Њуз оф д Ворлд“

+инфо - 14.07.2011

Скотланд Јард денеска го уапси поранешниот помошник главен уредник на сега веќе укинатиот неделник „Њуз оф д Ворлд“, Нил Волис, кој беше на една од раководните функции во весникот во времето кога ...

Уапсен поранешниот помошник главен уредник на „Њуз оф д Ворлд“

Сител - 14.07.2011

Скотланд Јард денеска го уапси поранешниот помошник главен уредник на сега веќе укинатиот неделник „Њуз оф д Ворлд“, Нил Волис, кој беше на една од раководните функции во весникот во времето кога ...

“Aпсење на Мардок и неговиот син ако одбијат да сведочат“

МРТ - 14.07.2011

Пратеникот на британската Лабуристичка партија Крис Брајант предложи апсење за таткото и синот Мардок, доколку тие двајцата одбијат да се појават на сослушувањето пред парламентранта Комисија за ...

Уште колку луѓе се вмешани во аферата со прислушување?

Курир - 14.07.2011

Британската Скотланд јадр денес го уапси поранешниот помошник главен уредник на сега веќе укинатиот неделник „News of the world“, Нил Волис кој беше на една од раководните функции во весникот во ...

Уапсен поранешниот уредник на „News of the World“

Press24 - 14.07.2011

Поранешниот уредник на таблоидот „News of the World“, 60-годишниот Нил Волис денес беше уапсен Волис кој беше на позицијата уредник во периодот од 2003-та до 2007-ма година е уапсен и одведен на ...

Притисок врз Мардок околу прислушувањето

Р.С.Европа - 13.07.2011

Британскиот парламент се очекува денеска да го поддржи предлогот со кој од Руперт Мардок се бара да се откаже од купувањето на сателитската телевизија Бе Скај Бе поради скандалот со прислушувањето ...

Мардок нема да ја купува „Би Скај Би“

Р.С.Европа - 13.07.2011

Медиумската корпорација на Руперт Мардок ја прекина понудата да го купи британскиот сателитски радиодифузер „Би Скај Би“.

Падот на куќата Мардок

Утрински - 13.07.2011

Во текот на четирите децении откако аферата „Вотергејт“ го проголта американскиот претседател Ричард Никсон, политичарите во повеќе наврати ја игнорираа главната лекција од скандалот: прикривањето е ...

Британско политичко единство за блокада на ширењето на Мардок

Телма - 13.07.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон се согласи со барањето на лидерот на опозициските лабуристи Ед Милибанд да се натераат Руперт Мардок и неговата „Њуз Интернешанл“ да се откажат од планот за целосно ...

Мардок се откажа од преземање на „Би скај Би“

Телма - 13.07.2011

Медиумската империја на Руперт Мардок, „Њуз корпорешјн“ соопшти дека се откажува од планот целосно да ја преземе сопственоста на најголемата сателитска телевизија во Велика Британија, Би-скај-Би.

Камерон се согласи со опозицијата за блокирање на преземањето на „Бскајб”

+инфо - 13.07.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон се согласи со барањето на лидерот на опозициските лабуристи Ед Милибанд да се натераат Руперт Мардок и неговата компанија „Њуз интернешенел” да се откажат од планот ...

Камерон се согласи со опозицијата

МРТ - 13.07.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон се согласи со барањето на лидерот на опозициските лабуристи Ед Милибанд да се натераат Руперт Мардок и неговата „Њуз Интернешанл“ да се откажат од планот за целосно ...

Премиерот Камерон објави почнување на јавна истрага за прислушкувањето

МРТ - 13.07.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон објави почнување на јавна и независна истрага за скандалот со прислушувањата што ги правеле новинари на „Њуз оф д Ворл“ или луѓе ангажирани од сега веќе згаснатиот ...

Руперт Мардок го повлече барањето за целосно преземање на БскајБ

МРТ - 13.07.2011

Руперт Мардок и неговата компанија „Њуз Корпорејшн“ одлучија денеска да го повлечат барањето за целосно преземење на сателитскиот бродкастер БскајБ, јави дописникот на МИА од Лондон.

Премиерот Камерон објави почнување на јавна истрага за прислушкувањето

Сител - 13.07.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон објави почнување на јавна и независна истрага за скандалот со прислушувањата што ги правеле новинари на „Њуз оф д Ворл“ или луѓе ангажирани од сега веќе згаснатиот ...

Мардок тројката прифати сослушување

Вечер - 13.07.2011

Руперт Мардок, неговиот син Џејмс и Ребека Брукс се согласиле да одговараат на прашања пред британскиот парламент за скандалот со прислушувањето на околу четири илјади британски државјани, од жртви ...

“Тројката Мурдок “ на сослушување во парламентот

Точка - 13.07.2011

Руперт Мурдок, неговиот син Џејмс и Ребека Брукс се согласиле да одговараат на прашања пред британскиот парламент за скандалот со прислушувањето на околу четири илјади британски државјани, од жртви ...

“Тројката Мурдок “ на сослушување во парламентот

Нетпрес - 13.07.2011

Руперт Мурдок, неговиот син Џејмс и Ребека Брукс се согласиле да одговараат на прашања пред британскиот парламент за скандалот со прислушувањето на околу четири илјади британски државјани, од жртви ...

“Тројката Мурдок “одговараат пред парламентот

Press24 - 13.07.2011

Поради скандалот со прислушувањето на околу четири илјади британски државјани, од жртви на киднапирање до кралски семејства, Руперт Мурдок, неговиот син Џејмс и Ребека Брукс се согласиле да ...

Камерон: Истрага за прислушувањето ќе започне што е можно побрзо

Курир - 13.07.2011

Премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон денес објави започнување на јавна и независна истрага за скандалот со прислушувањето што ги правеле новинарите на „News Of The World“.

Мардок нема да го превземе BSkyB

Курир - 13.07.2011

Руперт Мардок, и неговата компанија „Њуз Корпорејшн“ одлучија денес да го повлечат барањето за целосно преземење на сателитскиот бродкастер БскајБ.

И Гордон Браун бил прислушкуван од империјата на Мардок

Deutsche Welle - 12.07.2011

Нов шок во Велика Британија по откритието дека медиумската империја на Руперт Мардок го прислушкувала и поранешниот британски премиер и министер за финансии, Гордон Браун и тоа со ангажман на ...

Последниот број на "Њуз оф д Ворлд" продаден во повеќе од четири милиони примероци

Дневник - 12.07.2011

Повеќе од четири милиони примероци биле продадени од последниот број на британскиот таблоид "Њуз оф д Ворлд". Тоа го соопштија извори од компанијата "Њуз Интереншенел", која 168 години го издаваше ...

Лондон го одложи решението за преземање на БскајБ од „Њуз Интернешнл“ на Мардок

Дневник - 12.07.2011

Британската Влада одлучи да го одложи на одредено време решението околу предлогот на компанијата „Њуз Интернешнл“ на Руперт Мардок за целосно преземање на сателитскиот бродкастер БскајБ.

Мардок и неговиот син повикани на сослушување пред Комисијата на британскиот Парламент

+инфо - 12.07.2011

Најголемиот медиумски тајкун во светот Руперт Мардок, неговиот син Џејмс кој раководи со британска филијала на мардоковата империја - комапнијата „Њуз Интернешанл“, како и Ребека Брукс, главен ...

Мардок и неговиот син повикани на сослушување

Сител - 12.07.2011

Најголемиот медиумски тајкун во светот Руперт Мардок, неговиот син Џејмс кој раководи со британска филијала на мардоковата империја - комапнијата „Њуз Интернешанл“, како и Ребека Брукс, главен ...

Фамилијата Мардок на испрашување пред Парламентот

Курир - 12.07.2011

Најголемиот медиумски тајкун во светот Руперт Мардок, неговиот син Џејмс кој раководи со британска филијала на мардоковата империја - комапнијата „Њуз Интернешанл“, како и Ребека Брукс, главен ...

Медиумската империја на Руперт Мардок изгуби 7 милијарди долари од вредноста

Inpress - 12.07.2011

Лондон, 12. јули 2011 (ИНПРЕС) Медиумската империја на австралискиот милијардер Руперт Мардок „News corporation" изгуби седум милијарди долари од вредноста за четири дена, поради загриженоста на ...

Свет - "Њуз оф д ворлд": Ви благодариме и збогум

Вест - 11.07.2011

ЛОНДОН, 11 јули (Ројтерс) - Медиумскиот могул Руперт Мардок пристигна вчера во Лондон за да ја смири кризата што се рашири околу скандалот со прислушкување во еден од неговите весници и се заканува ...

Мизерни медиуми

Утрински - 11.07.2011

Денот кога се затвора еден весник секогаш е лош ден за новинарството, па макар станувало збор и за недостоен весник каков што беше „Њуз оф д’ворлд“.

Таблоидот си објави посмртница

Утрински - 11.07.2011

ЛОНДОН – Најпродаваниот британски таблоид „Њус оф д’ворлд“ се одјави со едноставна порака на насловната страница - „Ви благодариме и збогум“ – оставајќи го медиумскиот естаблишмент тука да се ...

„News of the worl“ продаден во тираж од 4 милиони примероци

Телма - 11.07.2011

Последниот број на неделникот „Њуз оф д Ворлд“ е продаден во тираж од преку четири милиони примероци, соопштија извори од компанијата „Њуз Интереншенел“, која го издаваше овој 168 години стар ...

Скотланд јард ја призна грешката

Дневник - 11.07.2011

Конкурентските весници тврдат дека затворањето на таблоидот е со цел да се спасат другите бизниси и посебно планот за целосно преземање на „БскајБ“.

Главниот уредник Коулсон, одобрил исплаќање на полицајци за информации

Дневник - 11.07.2011

Поранешниот главен уредник на сега веќе згаснатиот неделник „Њуз оф д Ворлд“ Енди Коулсон, кој подоцна беше именуван за советник на Дејвид Камерон и за директор за комуникации во Даунинг стрит 10, ...

Кралското семејство вмешано во аферата со прислушување

+инфо - 11.07.2011

Згаснатиот лондонски неделник „Њуз оф д ворлд” му плаќал по 1.000 фунти на еден од офицерите на безбедносната служба на британското кралско семејство, со цел да му предава на весникот информации за ...

Последниот број на „Њуз оф д ворлд” продаден во 4 милиони примероци

+инфо - 11.07.2011

Последниот број на неделникот „Њуз оф д ворлд” е продаден во тираж од над четири милиони примероци, соопштија извори од компанијата „Њуз интернешенел”, која го издаваше овој 168 години стар неделник.

„Њуз оф д Ворлд“ плаќал офицер од безбедноста на кралското семејство

МРТ - 11.07.2011

Згаснатиот лондонски неделник „Њуз оф д Ворлд“ му плаќал по илјада фунти, на еден од офицерите на безбедноста служба на британското кралско семејство, за да му предава на весникот корисни информации ...

Последниот број на „Њуз оф д Ворлд" продаден во 4 милиони примероци

Сител - 11.07.2011

Последниот број на неделникот „Њуз оф д Ворлд“ е продаден во тираж од преку четири милиони примероци, соопштија извори од компанијата „Њуз Интереншенел“, која го издаваше овој 168 години стар ...

Последниот број на „Њуз оф д Ворлд" продаден во преку 4 милиони примероци

МРТ - 11.07.2011

Последниот број на неделникот „Њуз оф д Ворлд“ е продаден во тираж од преку четири милиони примероци, соопштија извори од компанијата „Њуз Интереншенел“, која го издаваше овој 168 години стар ...

Мизерни медиуми

Окно - 11.07.2011

Денот кога се затвора еден весник секогаш е лош ден за новинарството, па макар станувало збор и за недостоен весник каков што беше „Њуз оф д’ворлд“.

Кралското семејство вмешано во аферата со прислушување

Курир - 11.07.2011

Лондонскиот неделник кој вчера беше официјално затворен News of the world му праќал 1.000 фунти, на еден од офицерите на безбедносната служба на британското кралско семејство, со цел да му предава на ...

News Of The World направи одлична зделка со последниот број

Курир - 11.07.2011

Последниот број на неделникот „Њуз оф д Ворлд“ е продаден во тираж од преку четири милиони примероци, соопштија извори од компанијата „Њуз Интереншенел“, која го издаваше овој 168 години стар ...