TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Состанок на опозицискиот блок: Останува барањето за преодна Влада без Груевски

Утрински - 14.06.2015

Заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок денеска се одржа во Скопје на кој претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги запозна за текот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на ...

Консултативен состанок на партиите од опозицискиот блок

Алсат-М - 14.06.2015

Заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок денеска се одржа во Скопје на кој претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги запозна за текот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на ...

Влада без Груевски за фер избори - заклучок на заедничкиот состанок на опозицискиот блок

24 Вести - 14.06.2015

Заеднички консултативен состанок денеска одржаа претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, коалициски партнери на СДСМ. Лидерот, Зоран Заев, како што стои во соопштението на СДСМ, ги запознал претставниците на партиите од ...

Опозицијата им дава уште малку време на преговорите

Дневник - 14.06.2015

Можностите за продолжување на разговорите, на принципиелно и рамноправно ниво, може да се разгледуваат уште многу кратко време, се потенцира во соопштението по вчерашната средба на СДСМ со своите коалициски партнери и партии со кои соработува.

Партнерите го поддржаа Заев: Преговорите може да траат уште кратко време!

Кирилица - 14.06.2015

Можностите за продолжување на разговорите помеѓу власта и опозицијата, на принципиелно и рамноправно ниво, може да се разгледуваат уште многу кратко време, беше заклучокот од денешната средба на претставници од сите политички партии на опозицискиот ...

Опозицијата му даде поддршка на Заев – без Груевски до демократија и стабилизација на институциите

Репортер - 14.06.2015

Денеска се одржа заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, коалициски партнери на СДСМ но и партии со коишто се прошири соработката. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги запозна претставниците ...

Атина и меѓународните кредитори без договор по преговорите во Брисел

+инфо - 14.06.2015

Преговорите во Брисел што се одржуваат денеска меѓу Грција и меѓународните кредитори завршија без договор, јавија грчки медиуми. Меѓу двете страни остануваат сериозни несогласувања, се додава во извештаите на атински ...

СДСМ и партнерите: Влада без Груевски за фер избори

Р.С.Европа - 14.06.2015

Преодна Влада во којашто нема да учествува Никола Груевски е основен принцип за да може да се гарантираат минимални услови за организирање на фер и демократски избори во Република Македонија.

Нервозно соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев е креатор на кризата

Кирилица - 14.06.2015

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение одговори на прозивките на СДСМ за заминување на Никола Греувски, во кое вели дека „креатор на кризата е криминалецот Зоран Заев и неговите соработници“. „Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени тоа, а ...

СДСМ бара Груевски да си замине, за ВМРО-ДПМНЕ народот одлучува за тоа

Макфакс - 14.06.2015

Опозициската СДСМ во саботата реагираше на изјавата на премиерот Никола Груевски и повторно побара Груевски да се повлечи. „Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е криминалец и рекетар

МКД - 14.06.2015

Креатор на кризата е криминалецот Зоран Заев и неговите соработници. Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени тоа, а не кога аболицираниот Заев ќе сака. Аболицираниот рекетар Зоран Заев нема да го гледа посакуваниот филм, ...

Поддршка за Заев: Решение е само преодна влада без Груевски

А1 On - 14.06.2015

Денеска се одржа заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, коалициски партнери на СДСМ но и партии со коишто се прошири соработката. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги запозна претставниците ...

Опозицискиот блок одржа консултативен состанок

Телеграф - 14.06.2015

На состанокот, информираат од СДСМ, заеднички беше констатирано дека можностите за продолжување на разговорите, на принципиелно и рамноправно ниво, може да се разгледуваат уште многу кратко време Заеднички консултативен состанок на претставници од ...

Преодна влада без Груевски, став на опозицискиот блок на СДСМ

МКД - 14.06.2015

Продна Влада без Груевски, тоа е основниот принцип за да може да се гарантираат минимум услови за фер и демократски услови, е ставот заземен на заедничкиот консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, ...

Средба на опозицискиот блок: Само преодна влада без Груевски гарантира нормализирање на состојбите

+инфо - 14.06.2015

Преодна Влада во којашто нема да учествува Никола Груевски е основен принцип за да може да се гарантираат минимални услови за организирање на фер и демократски избори во Република Македонија.

СДСМ и коалициските партнери:Преодна влада без Груевски, предуслов за фер избори

Нова ТВ - 14.06.2015

Денеска се одржа заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, коалициски партнери на СДСМ но и партии со коишто се прошири соработката. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги запозна претставниците ...

СДСМ во Скопје, ВМРО ДПМНЕ во Охрид ги дефинираат идните чекори за излез од политичката криза

OhridNews - 14.06.2015

Можностите за продолжување на разговорите, на принципиелно и рамноправно ниво, може да се разгледуваат уште многу кратко време, било заклучено на заедничкиот консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, ...

Состанок на опозицијата: Преодна Влада без Груевски е основен принцип за фер и демократски избори

Либертас - 14.06.2015

Денеска се одржа заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, коалициски партнери на СДСМ но и партии со коишто се прошири соработката, известија од најголемата опозициска партија.

Влада без Груевски за фер избори

Тера - 14.06.2015

Преодна Влада во којашто нема да учествува Никола Груевски е основен принцип за да може да се гарантираат минимални услови за организирање на фер и демократски избори во Република Македонија.

СДСМ и колиционерите: Влада без Груевски услов за фер избори

Локално - 14.06.2015

Преодна Влада во којашто нема да учествува Никола Груевски е основен принцип за да може да се гарантираат минимални услови за организирање на фер и демократски избори во Република Македонија.

Опозицискиот блок се договори: Избори само со преодна влада без Груевски

еМагазин - 14.06.2015

Денеска се одржа заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, коалициски партнери на СДСМ и партии со коишто се прошири соработката, соопшти СДСМ.

Атина и меѓународните кредитори без договор по преговорите во Брисел

Република - 14.06.2015

Преговорите во Брисел што се одржуваат денеска меѓу Грција и меѓународните кредитори завршија без договор, јавија грчки медиуми. Меѓу двете страни остануваат сериозни несогласувања, се додава во извештаите на атински ...

Состанок на опозицискиот блок: Малку време останува за договор за нови разговори

Sky - 14.06.2015

Претставниците на политичките партии од опозицискиот блок на денешниот консултативен состанок му дале поддршка на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на начинот на кој настапува во разговорите за решавање на политичката криза, но, исто така, заеднички ...

Консултативен состанок на партиите од опозицискиот блок

Република - 14.06.2015

Заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок денеска се одржа во Скопје на кој претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги запозна за текот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на ...

СДСМ бара Груевски да си замине, за ВМРО-ДПМНЕ народот одлучува за тоа

Тера - 14.06.2015

Опозициската СДСМ во саботата реагираше на изјавата на премиерот Никола Груевски и повторно побара Груевски да се повлечи. „Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да ...

Груевски: Ќе си заминам, кога народот ќе одлучи на избори

Фактор - 14.06.2015

Двете најголеми политички партии во Македонија – владејачката на премиерот Никола Груевски и опозициската Социјалдемократски сојуз (СДСМ), си упатија официјални пораки и тешки обвинувања. Во кусото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ се тврди дека Зоран Заев е ...

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Алсат-М - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Реакција на СДСМ на изјавата на Груевски

Алсат-М - 13.06.2015

СДСМ во пишаната реакција на денешната изјава на премиертот Никола Груевски, наведува дека само со негово повлекување и формирање преодна влада која ќе овозможи неопходни услови за организирање фер и демократски избори може да се нормализира земјата ...

СДСМ: Повекувањето на Груевски е услов за фер и демократски избори

Утрински - 13.06.2015

СДСМ во пишаната реакција на денешната изјава на премиертот Никола Груевски, наведува дека само со негово повлекување и формирање преодна влада која ќе овозможи неопходни услови за организирање фер и демократски избори може да се нормализира земјата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е креаторот на кризата

Утрински - 13.06.2015

Креатор на кризата е криминалецот Зоран Заев и неговите соработници, се наведува во пишаната реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за изјавата на премиерот Никола Груевски. - Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени ...

Груевски: Се надевам дека разговорите ќе продолжат

Утрински - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Телма - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

СДСМ:Повлекувањето на Никола Груевски е државен интерес

Телма - 13.06.2015

Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја. Лично Никола Груевски и неговите соработници, со криминалното ...

СДСМ: Груевски со негово повлекување и формирање преодна влада ќе овозможи услови за фер и демократски избори

24 Вести - 13.06.2015

СДСМ во пишаната реакција на денешната изјава на премиертот Никола Груевски, наведува дека само со негово повлекување и формирање преодна влада која ќе овозможи неопходни услови за организирање фер и демократски избори може да се нормализира земјата ...

Средба на Заев со шведскиот премиер на Kонгресот на европските социјалисти

Утрински - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС кој се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска Стефан Лофвен.

Груевски нуди избори во јули

Телма - 13.06.2015

Груевски е подготвен за избори веднаш, доколу ДУИ излезе од Владата. Вели дека ќе остави СДСМ да одлучи кога да бидат изборите-летово, на есен или во април. -Ние како ВМРО-ДПМНЕ сме подготвени секој момент за избори.

Груевски: На избори во секое време!

Алсат-М - 13.06.2015

Денеска премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен за избори веднаш, доколу ДУИ излезе од Владата. Вели дека ќе остави СДСМ да одлучи кога да бидат изборите, летово, на есен или во април.

Реакција на СДСМ на изјавата на Груевски

Канал5 - 13.06.2015

СДСМ во пишаната реакција на денешната изјава на премиертот Никола Груевски, наведува дека само со негово повлекување и формирање преодна влада која ќе овозможи неопходни услови за организирање фер и демократски избори може да се нормализира земјата ...

Груевски: За Заев успех е да се кочи државата

Нетпрес - 13.06.2015

Господинот Заев ги одби од прва до последна сите различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат во Брисел. Јас тоа не го доживувам како успех. Ова го изјави премиерот Никола Груевски прашан за коментар на изјавата на лидерот на СДСМ Зоран ...

Заев на средба со шведскиот премиер: Неопходно е Груевски да си оди

Макфакс - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС, којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен.

Заев на средба со шведскиот премиер: Неопходно е Груевски да си оди

Кајгана - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС, што се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен.

СДСМ: Повлекувањето на Никола Груевски е државен интерес

Кирилица - 13.06.2015

Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја, реагираше СДСМ на изјавата на премиерот Никола Груевски дека ...

Заев се сретна со шведскиот премиер

Телеграф - 13.06.2015

На средбата се разговараше за актуелната состојба во Република Македонија и можностите за продолжување на разговорите за решавање на длабоката политичка криза во земјава преку преговори Во рамки на Конгресот на ПЕС, којшто се одржува во Будимпешта, ...

За СДСМ повлекувањето на Груевски е од државен интерес

МКД - 13.06.2015

Само повлекување на Никола Груевски и формирање преодна влада што ќе ги овозможи неопходните услови за организирање фер и демократски избори може да ја нормализира земјата и да ја врати демократската, европската перспектива на Македонија, реагира ...

Заев на средба со шведскиот премиер: Неопходно е Груевски да се повлече

+инфо - 13.06.2015

Неопходно е повлекување на Никола Груевски и неговите најблиски соработници, кои ги создадоа проблемите во земјата, за преодна Влада да создаде неопходни услови за организирање фер и демократски изборен процесистакнал лидерот на опозициониот СДСМ, ...

Заев на средба со премиерот на Шведска: Повлекувањето на Груевски е неопходно

Нова ТВ - 13.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и заменик – претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, денеска, во рамите на Конгресот на Партијата на европските социјалсти (ПЕС), кој се одржува во главниот град на Унгарија, Будимпешта, имале средба со шведскиот ...

Заев на средба со шведскиот премиер: Груевски мора да се повелече

Кирилица - 13.06.2015

Неопходно е повлекување на Никола Груевски и неговите најблиски соработници, кои ги создадоа проблемите во земјата, за преодна Влада да создаде неопходни услови за организирање фер и демократски изборен процеси - истакнал лидерот на СДСМ, Зоран Заев ...

Заев на средба со премиерот на Шведска: Неопходно е повлекување на Груевски и неговите најблиски соработници

МКД - 13.06.2015

СДСМ информира дека партискиот лидер Зоран Заев и потпретседателката Радмила Шекеринска учествуваа на Конгресот на ПЕС, кој се одржува во Будимпешта, Унгарија. Таму првиот социјалдемократ се сретнал со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен, со кој ...

Груевски: Во Брисел не прифативме ниту техничка, ниту преодна Влада

Макфакс - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме ниту техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа дани помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна, изјави премиерот Никола Груевски.

Груевски: Преговорите во Брисел се неуспех, Заев ги одби сите предлози

Нова ТВ - 13.06.2015

Премиерот Никола Груевски денеска ги коментираше преговорите во Брисел од 10 јуни оценувајќи ги како неуспешни, а вината ја лоцираше во лидерот на опозицијата Зоран Заев. - Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто ...

Груевски: Заев посакува стагнација на државата,подготвени сме за избори кога и да се одржат, не прифаќаме техничка ...

Алфа - 13.06.2015

Заев сака стагнација, но ние не прифативме техничка влада и подготвени сме за избори кога и да се. Ова е порака на премиерот Груевски до СДСМ. Груевски вети продолжување на проектите од зацртаната програма.

Груевски: Заев ги одби сите предлози

Кирилица - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна, изјави денеска премиерот Никола ...

Груевски: Во Брисел не прифативме техничка, ниту преодна влада

Капитал - 13.06.2015

„Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна.

ПРЕДЛОГ ОД ГРУЕВСКИ: Избори и на крајот од јули

Телеграф - 13.06.2015

Премиерот беше дециден дека на преговорите во Брисел кои тој ги оквалификува како неуспешни не прифатиле техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично Премиерот Никола Груевски денеска коментирајќи ги последните случувања истакна дека ...

СДСМ: Повлекувањето на кочничарот Груевски од власта е од најголем државен интерес

Репортер - 13.06.2015

„Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја„ се вели во писмената реакција на СДСМ на изјавата на Никола ...

Заев – Лофвен: Неопходно е повлекување на Груевски и неговите најблиски соработници

А1 On - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС, којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен.

СДСМ: Повлекување на Груевски е државен интерес

Р.С.Европа - 13.06.2015

СДСМ во пишаната реакција на денешната изјава на премиертот Никола Груевски, наведува дека само со негово повлекување и формирање преодна влада која ќе овозможи неопходни услови за организирање фер и демократски избори може да се нормализира земјата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени тоа

Репортер - 13.06.2015

Креатор на кризата е криминалецот Зоран Заев и неговите соработници, се наведува во пишаната реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за изјавата на премиерот Никола Груевски. – Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени ...

Груевски: ВМРО - ДПМНЕ е подготвено за избори веднаш - Ако фијаското во Брисел за Заев е успех за мене е неуспех

Сител - 13.06.2015

ВМРО ДПМНЕ е подготвена за избори веднаш, во секој момент и доколку сака СДСМ тие може да се организираат за 45 дена. Премиерот Никола Груевски вели дека Заев може да го избере и месецот. -СДСМ би сакал да бидат сега, веднаш т.е.

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ќе оди кога ќе реши народот, а не Заев

+инфо - 13.06.2015

Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени тоа, а не кога аболицираниот Заев ќе сака,се наведува во пишаната реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за изјавата на премиерот Никола Груевски.

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Репортер - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Фрчковски: Дали Груевски се советува кај експертот за ендеци или идеите му се од прислушување?

Кирилица - 13.06.2015

Советите од експерти се предност за Заев и тоа не треба да го срами, напротив, вели Љубомир Фрчковски во интервју за Слободен печат, реплицирајќи на изјавата на Греувски веднаш по преговорите во Брисел во која тој го обвини Заев дека „слуша некои ...

За принципиелните позиции, СДСМ има поддршка од Шведска

Репортер - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС, којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен.

Груевски: Заев во Бриесел ги одби сите идеи, за него успех е да се кочи државата

Press24 - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Груевски: Во Брисел не прифативме техничка ниту преодна влада

+инфо - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна.

Груевски: Во Брисел не прифативме ниту техничка, ниту преодна Влада

А1 On - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме ниту техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна, изјави премиерот Никола ...

Груевски: Заев во Бриесел ги одби сите идеи, за него успех е да се кочи државата

Курир - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Груевски: Во Брисел не прифативме ниту техничка, ниту преодна Влада

Кајгана - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме ниту техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна, изјави премиерот Никола ...

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Р.С.Европа - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

За премиерот преговорите во Брисел се неуспешни

Телеграф - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна Во Брисел не прифативме техничка ...

Груевски: Во Брисел не прифативме ни техничка ни преодна влада

МКД - 13.06.2015

„Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето што се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна“, изјави денеска премиерот Никола ...

СДСМ: Само заминување на Груевски може да ја нормализира Македонија

А1 On - 13.06.2015

Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја. Лично Никола Груевски и неговите соработници, со криминалното ...

СДСМ: Повлекувањето на Никола Груевски е државен интерес

Нова ТВ - 13.06.2015

По изјавата на Никола Груевски дека однесувањето на опозицијата и прави штета на економијата и на отворањето нови работни места и дека е подготвен за избори во секое време, реагираше СДСМ велејќи дека Груевски, "соочен со неговото заминување од ...

СДСМ: Груевски и соработниците се најголеми кочничари на иднината на земјата

+инфо - 13.06.2015

Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја, реагираше СДСМ на изјавата на премиерот Никола Груевски дека тој во ...

Лично Никола Груевски и неговите соработници, со криминалното владеење се кочничари за Македонија.

Локално - 13.06.2015

Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја. Лично Никола Груевски и неговите соработници, со криминалното ...

Заев – Лофвен: Неопходно е повлекување на Груевски и неговите најблиски соработници

Либертас - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС, којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен.

Груевски во Брисел не прифатил техничка влада, на СДСМ му нуди избори кон крајот на јули

Бриф - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна.

Заев и Шекеринска остварија средба со шведскиот премиер - еве за што разговараа

Sky - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС, којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен.

Груевски: Заев ги одби сите предлози во Брисел

Sky - 13.06.2015

- Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна.

Средба на Заев со шведскиот премиер Стефан Лофвен

Локално - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС кој се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска Стефан Лофвен.

СДСМ: Повлекувањето на Никола Груевски е државен интерес

Бриф - 13.06.2015

Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја, реагираше СДСМ на изјавата на премиерот Никола Груевски дека ...

Преговорите во Брисел за премиерот неуспешни, ВМРО подготвени за избори во секој момент

Фактор - 13.06.2015

Заклучокот на премиерот Никола Груевски за последните бриселски преговори со политичките лидери на четирите најголеми партии е дека биле неуспешни. Премиерот истакна дека не прифатиле техничка ниту слична влада, а она што се случувало биле различни ...

СДСМ: Повлекувањето на Никола Груевски е државен интерес

Sky - 13.06.2015

- Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја, се вели во писмената реакција на СДСМ на изјавата на Никола ...

Груевски: подготвени сме за избори кога и да се одржат, не прифаќаме техничка влада

Вечер Прес - 13.06.2015

Заев сака стагнација, но ние не прифативме техничка влада и подготвени сме за избори кога и да се. Ова е порака на премиерот Груевски до СДСМ. Груевски вети продолжување на проектите од зацртаната програма.

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни, Заев ги одби сите предлози

еМагазин - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна.

Груевски: Заев во Брисел ги одби сите идеи, за него е успех да се кочи државата

Република - 13.06.2015

Во Брисел не профативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Либертас - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

СДСМ: Само со повлекување на Груевски ќе се нормализира државата

еМагазин - 13.06.2015

СДСМ реагираше на денешната изјава на премиертот Никола Груевски . Од партијата наведуваат дека само со негово повлекување и формирање преодна влада која ќе овозможи неопходни услови за организирање фер и демократски избори може да се нормализира ...

Груевски: Заев ги одби сите идеи, за него успех е да ја кочи државата

Пулс24 - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Фрчкоски: Преодната влада без Груевски е извесна

Либертас - 13.06.2015

Извадок од интервју на проф. д-р Љубомир Д. Фрчкоски за Слободен печат: Ја делите ли оцената дека преговорите во Брисел пропаднаа? Што оваа рунда ќе значи за преговарачкит процес и за кризата во земјава? Тезата за пропаднати преговори треба да се ...

Груевски: Во Брисел не прифативме ниту техничка, ниту преодна Влада

Точка - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме ниту техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна, изјави премиерот Никола ...

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Денешен - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Тера - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Заев во Брисел издржа подол напад од здружената „четворка“!

Локално - 13.06.2015

Заев мора да издржи, тоа значи СДСМ, како јадро за собирање на вкупната демократска јавност, иако има многу тенденции за автономност и желба за промовирање на автономни политички субјективизации во таборот на опонентите на Груевски.

СДСМ: Груевски и соработниците се најголеми кочничари на иднината на земјата

Либертас - 13.06.2015

Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да даде сè и да направи сè само да ја сочува својата фотелја, реагираше СДСМ на изјавата на премиерот Никола Груевски дека ...

Еве што порачал Никола Груевски попладнево

Sky - 13.06.2015

„Во Брисел не прифативме ниту техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна“, изјави денеска премиерот ...

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Локално - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Петар Гошев за Кирилица: Заев во Брисел издржа подол напад од здружената „четворка“!

Либертас - 13.06.2015

- Заев мора да издржи, тоа значи СДСМ, како јадро за собирање на вкупната демократска јавност, иако има многу тенденции за автономност и желба за промовирање на автономни политички субјективизации во таборот на опонентите на Груевски.

Заев на средба со шведскиот премиер: Неопходно е Груевски да си оди

Точка - 13.06.2015

Во рамки на Конгресот на ПЕС, којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен.

Груевски: За мене преговорите во Брисел се неуспешни

Lider - 13.06.2015

Во Брисел не прифативме техничка влада, ниту преодна влада, ниту нешто слично, а тоа што се случуваше беа различни идеи на луѓето кои се обидуваа да ни помогнат, а кои господинот Заев ги одби од прва до последна. Јас тоа не го доживувам како успех.

Граѓаните, тоа е СДСМ

Дневник - 12.06.2015

Бриселските преговори пропаднаа. Заев не попуштил. Сите освен неговите (Бог да чува, сдсмовците славеа што Никола Груевски останал премиер – чудесна е оваа наша земја) го покажаа како виновник за штетите што ќе ги трпи Македонија, навлегувајќи веќе ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Утрински - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев на Конгрес кај европските социјалисти во Будимпешта

Утрински - 12.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска и утре учествува на Конгресот на Партијата на европски социјалисти (ПЕС) што се одржува во Будимпешта, Унгарија. Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев се и заменик претседателката ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Канал5 - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев на конгрес во Будимпешта

Телма - 12.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска и утре учествува на Конгрес на Партијата на европски социјалисти во Будимпешта, Унгарија. Покрај него, во состав на делегацијата на СДСМ, на конгресот се и заменик претседателката Радмила Шекеринска, ...

Заев е задоволен од исходот во Брисел – работите оделе во негов правец

Канал5 - 12.06.2015

Додека експертите и странските фактори предупредуваат дека неуспехот во Брисел може да има голем број на негативни последици за Македонија, како на нејзиниот евроатлантски пат, така и во областа на економсијата лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој беше ...

ЕУ да ги разгледа предлозите за пристапните преговори и за името

Вест - 12.06.2015

Премиерот Никола Груевски, на завчерашното обраќање на дебатата за регионална безбедност на форумот "Кран Монтанаа во Брисел, истакна дека политичката криза треба да се реши што е можно поскоро, но смета оти сè уште нема јасна перспектива за влез во ...

Заев и невладините соросови организации ќе ја кројат политиката на опозицијата

Дневник - 12.06.2015

Членови на т.н. невладини организации и граѓански здруженија ќе му помагаат на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да ја скрои опозициската политика за периодот што следува. Kако што вчера кружеа информации, првиот човек на Социјалдемократскиот сојуз и ...

Шатор-Македонија

Дневник - 12.06.2015

Со години ја слушаме опозицијата како ја повикува меѓународната заедница да се вмеша во внатрешните работи на Македонија, да н` спаси од „режимот“, да помогне да си замине оваа „ненародна и недемократска“ власт, да н` спаси од „Груевото ропство“, да ...

ГРОМ: Заев ја резили државата

МКД - 12.06.2015

ГРОМ не се согласува со формирање на преодна Влада бидејќи смета дека минатогодишните избори беа фер и демократски. Партијата оценува дека лидерот на опозицијата ја резили државата. ГРОМ не се согласува со формирање на преодна Влада бидејќи смета ...

ГРОМ: Заев да застане со своите непромислени постапки

МКД - 12.06.2015

На прес-денешната конференција , организациониот секретар на ГРОМ, Љупчо Пренџов го изнесе ставот на партијата за последните политички збиднувања, а воедно го повика лидерот на СДСМ „да застане со своите непромислени постапки“.

Тоа што еден будала може да растури, ни 100 паметни неможат да состават: Народна поговорка

Сител - 12.06.2015

Господине Заев, дали воопшто разбирате што ви зборуваме. Европските дипломати шокирани од односот на опозицискиот лидер на 12 часовните преговори во Брисел. Дописникот на Сител кој директно ги следеше преговорите во седиштето на Европската Унија ...

Заев признава дека правење на штети и бегање од избори е неговата цел

Сител - 12.06.2015

Се поизвесното губење на преппораката за старт на преговори со европската унија, застојот на економијата, стагнирањето на бизнисот – ова за Зоран Заев е очекуваниот и позитивен правец во кој се движат работите во земјава.

Странските дипломати разочарани, експертите децидни - Македонија ќе трпи полседици од неуспешниот дијалог

Алфа - 12.06.2015

Македонија ќе трпи последици од неуспешните разговори. По неуспешниот крај од 12 –часовните преговарања во Брисел странските дипломати се разочарани од односот на некои политички актери , кои како што велат немаат чувство за евроатланската ...

Заев: Само преодна влада може да создаде услови за фер и демократски избори

Макфакс - 12.06.2015

Само преодна влада може да создаде минимум услови за организирање и одржување на фер и демократски избори во Република Македонија, изјави во петок претседателот на СДСМ Зоран Заев, на средба со генералниот секретар на Лабуристичката партија од ...

Делегација на СДСМ на конгрес на ПЕС во Будимпешта

Телеграф - 12.06.2015

Партиската делегација денеска имала средба со делегација на Лабуристичката партија од Велика Британија, предводена од генералниот секретар Иан МекНикол Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгресот на Партијата на ...

ЕПП: Опозицијата да го прифати договорот што го потпиша на 2. јуни

Нетпрес - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев ќе се советува со коалициските партнери и со граѓанскиот сектор како понатаму

Кирилица - 12.06.2015

В недела лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе има состаноци со претставници на политичките партии од опозициската коалиција, како и со претставници на невладините организации на кои ќе се утврдуваат и новите начини на делување за наредниот период, јави ...

Петар Гошев за Кирилица: Заев во Брисел издржа подол напад од здружената „четворка“!

Кирилица - 12.06.2015

Груевски е барон на лагата – економијата не пропаѓа поради Заев, туку таа е во колапс со години токму поради него. Јоханес Хан веќе е целосно дискредитиран како посредник. На народот му останува улицата, кога веќе уличари ги имаат запоседнато ...

СДСМ денеска оствари средба со делегација на Лабуристичката партија од Велика Британија

Репортер - 12.06.2015

Партиската делегацијата на СДСМ денеска во Будимпешта оствари средба со делегација на Лабуристичката партија од Велика Британија, предводена од генералниот секретар Иан МекНикол. Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев се и ...

Делегација на СДСМ на Конгресот на Партијата на европски социјалисти

А1 On - 12.06.2015

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгресот на Партијата на европски социјалисти (ПЕС) којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија. Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев се и заменик ...

Мицковски: мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Алфа - 12.06.2015

Левичарот и опозициски колумнист Ивор Мицковски на фејсбук јавно прашува дали навистина некој мисли дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас. - Да расчистиме една работа. Не може постојано нам некој да ни е крив, во случајов Хан или ...

СДСМ исклучен од Социјалистичката интернационала

Нетпрес - 12.06.2015

СДСМ го изгуби членството во Социјалистичката интернационала. Најголемата групација на левичарски партии во светот, непосредно по почетокот на аферата „Пуч“, одлучила да ја исклучи партијата на Зоран Заев поради неплатена чланарина.

ЕПП: Однесувањето на Заев е неодговорно, опозицијата да го прифати договорот што го потпиша на 2 јуни

Курир - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

АГРАМУНТ: Поради Заев, Македонија може да ја загуби препораката за ЕУ

Телеграф - 12.06.2015

Затоа го повикувам Заев да ги преиспита своите обвинувања до македонската Влада и премиерот Никола Груевски, да ја стави иднината на земјата на прво место и да го прифати и реализира договорот од 2 јуни што се постигна во Скопје, вели тој Европската ...

Аграмунт: Заев да го прифати договорот од 2 јуни

Репортер - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

СДСМ: Лага е дека сме исклучени од Социјалистичка интернационала поради „Пуч“

+инфо - 12.06.2015

Присуството на делегацијата на СДСМ, предводена од лидерот Зоран Заев, на Конгресот на ПЕС и изразената силна меѓународна поддршка за опозицијата во враќањето на слободата, демократијата и европските вредности очигледно предизвикува огромна ...

СДСМ: Сител манипулира за исклучување од Социјалистичката интернационала

А1 On - 12.06.2015

Присуството на делегацијата на СДСМ, предводена од лидерот Зоран Заев, на Конгресот на ПЕС и изразената силна меѓународна поддршка за опозицијата во враќањето на слободата, демократијата и европските вредности очигледно предизвикува огромна ...

Нонковиќ: Заев даваше квази предлози и ултиматуми кои од никого не беа поддржани

Press24 - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

СДСМ: „Нервозата кај Груевски е видлива по нарачките на конструкции и невистини во провладините медиуми

Репортер - 12.06.2015

Присуството на делегацијата на СДСМ, предводена од лидерот Зоран Заев, на Конгресот на ПЕС и изразената силна меѓународна поддршка за опозицијата во враќањето на слободата, демократијата и европските вредности очигледно предизвикува огромна ...

СДСМ: Лага е дека сме исклучени од Социјалистичка интернационала поради „Пуч“

Кирилица - 12.06.2015

Присуството на делегацијата на СДСМ, предводена од лидерот Зоран Заев, на Конгресот на ПЕС и изразената силна меѓународна поддршка за опозицијата во враќањето на слободата, демократијата и европските вредности очигледно предизвикува огромна ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Алфа - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Сител - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Раководството на СДСМ на конгрес на ПЕС во Будимпешта

А1 On - 12.06.2015

Делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгрес на ПЕС (Партија на европски социјалисти) којшто денеска и утре. Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев се и заменик претседателката Радмила ...

Груевски нудел четири заменички министерски места со право на вето!?

Кирилица - 12.06.2015

Главните прашања на несогласување поради кои пропаднаа вчерашните 12-часовни преговори во Брисел биле составот, лидерството и мандатот на владата што би ги спровела предвремените избори во април в година.

Поголема пофалба за Заев од исказот на Груевски не можам да замислам!

Окно - 12.06.2015

Поголема пофалба за Заев од исказот на Груевски не можам да замислам! Вели: „Заев дојде да не се договори. Дојде со такви изградени ставови што воглавно му ги градат други луѓе блиски до СДСМ, дали се тоа претставници на невладини организации, дали ...

Нонковиќ: Соросоидната квази интелектуална т.н. елита и Заев несакаат кризата да се реши

Нетпрес - 12.06.2015

Вчера во Брисел Европската унија, САД и официјалните македонски власти и претставници на најголемите политички партии дојдоа да се договорат за да стават крај на кризата што ја создаде еден човек и една партија, тоа е Зоран Заев и СДСМ.

Нонковиќ: Заев не учествуваше во дебатата, туку даваше квази предлози и ултиматуми

Нетпрес - 12.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не учествувал во дебатата во Беисел и давал квази предлози и ултиматуми, коментира во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија.

Заев на Конгрес на Партијата на европски социјалисти во Будимпешта

Телеграф - 12.06.2015

Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев, се и заменик-претседателката Радмила Шекеринска, потпретседателот Дамјан Манчевски и секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Јован Деспотовски Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ...

Заев неколку часа молчел со наведната глава и ретерирал од договорот во Скопје

Нетпрес - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум политичар.

Мицковски: Мислите ли дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Нетпрес - 12.06.2015

Не може постојано нам некој да ни е крив, во случајов Хан или ЕУ, не може да излагаме со ставови како тие не ја разбирале работата, како за нив ова е спор меѓу две политички опциии, а за нас останатите судир меѓу политичката структура и граѓаните.

Заев признава дека правење на штетa и бегање од избори е неговата цел

Курир - 12.06.2015

Со неуспехот на разговорите во Брисел преку опструкцијата и неподготвеноста на опозицискиот лидер Зоран Заев да се договори за излез од политичката криза, тој очигледно државата ја втурна во уште поголема криза.

Николовски: Заев не преговара, туку уценува

Нетпрес - 12.06.2015

Заев е единствениот виновник за пропаѓањето на преговорите во Брисел. Ова е оцената на новинарот и уредник на Нетпрес Дејан Николовски, во интервју за „Пулт“ на Радио Слободна Македонија. – Негативните последици ние ги чувствуваме повеќе од 100 ...

Европјаните ги исфрлија СДСМ - дефинитивно!

Сител - 12.06.2015

Европјаните ги исфрлија СДСМ - дефинитивно! 12 јуни 2015 - 16:07 Партијата експресно е избришана и од листата на членки која се наоѓа на сајтот на Социјалистичката интернационала. Таму може да се забележат сите светски и европски партии од левиот ...

Нонковиќ: Заев даваше квази предлози и ултиматуми кои од никого не беа поддржани

Курир - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

СДСМ на Конгрес на Партијата на европски социјалисти во Будимпешта

Макфакс - 12.06.2015

Делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгрес на ПЕС (Партија на европски социјалисти), којшто се одржува во петок и сабота во унгарската престолнина Будимпешта.

Заев на Конгрес на ПЕС: Само преодна влада може да организира фер избори (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.06.2015

Делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгрес на ПЕС (Партија на европски социјалисти) којшто денеска и утре се одржува во Будимпешта, Унгарија. Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев се и ...

Собир на социјалистички партии во Унгарија – и Заев со делегација на собирот

Репортер - 12.06.2015

Викендов во Будимпешта, делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев ќе учествува на Конгрес на Партија на европски социјалисти. Покрај претседателот Заев на конгресот ќе присуствуваат и претседателката Радмила Шекеринска, ...

СДСМ исклучен од Социјалистичката интернационала

Курир - 12.06.2015

СДСМ го изгуби членството во Социјалистичката интернационала. Најголемата групација на левичарски партии во светот, непосредно по почетокот на аферата „Пуч“, одлучила да ја исклучи партијата на Зоран Заев поради неплатена чланарина.

Нонковиќ: Соросоидната квази интелектуална т.н. елита не му дозволи на Заев да се согласи на договореното од Скопје

Курир - 12.06.2015

Вчера во Брисел Европската унија, САД и официјалните македонски власти и претставници на најголемите политички партии дојдоа да се договорат за да стават крај на кризата што ја создаде еден човек и една партија, тоа е Зоран Заев и СДСМ.

Заев постојано молчел со главата надоле, ретерирал од договорот во Скопје

Курир - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум политичар, рече новинарот Бобан ...

Мицковски: Толку ли сте наивни да мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Курир - 12.06.2015

Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски на социјалната мрежа Фејсбук напиша статус во кој вели дека не може постојано некој да им е крив во случајов еврокомесарот Јоханес Хан или ЕУ. Мицковски прашува и дали навистина некој мисли дека Заев преговара ...

СДСМ исклучен од Социјалистичката интернационала

Press24 - 12.06.2015

СДСМ го изгуби членството во Социјалистичката интернационала. Најголемата групација на левичарски партии во светот, непосредно по почетокот на аферата „Пуч“, одлучила да ја исклучи партијата на Зоран Заев поради неплатена чланарина.

Заев признава дека прави штета и бега од избори

Нетпрес - 12.06.2015

Со неуспехот на разговорите во Брисел преку опструкцијата и неподготвеноста на опозицискиот лидер Зоран Заев да се договори за излез од политичката криза, тој очигледно државата ја втурна во уште поголема криза.

ГРОМ до Заев: На власт не се доаѓа преку „шатор демократија“ и „кодош дипломатија“

Нетпрес - 12.06.2015

Граѓанската опција за Македонија го повикува лидерот на СДСМ Зоран Заев да престане да прави циркус од Република Македонија. Малку му беа петте месеци што државата внатре ја претвори во „сапуница“ или ефтина турска серија, сега не резили и на ...

Николовски за РСМ: Заев не преговара туку уценува

Курир - 12.06.2015

Заев е единствениот виновник за пропаѓањето на преговорите во Брисел, оценува новинарот и уредник на Нетпрес Дејан Николовски, во интервју за Пулт на Радио Слободна Македонија. - Негативните последици ние ги чувствуваме повеќе од 100 дена, како во ...

ГРОМ до Заев: Престанете да правите циркус од Македонија, државата не е ваша желботека

Курир - 12.06.2015

Граѓанската опција за Македонија го повикува лидерот на СДСМ Зоран Заев да престане да прави циркус од Република Македонија. Интегрален текст од прес-конференцијата на ГРОМ Малку му беа петте месеци што државата внатре ја претвори во „сапуница“ или ...

ЕПП: Однесувањето на Заев е неодговорно, опозицијата да го прифати договорот што го потпиша на 2 јуни

МК News - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев на Конгрес на Партијата на европски социјалисти во Будимпешта

Република - 12.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска и утре учествува на Конгресот на Партијата на европски социјалисти (ПЕС) што се одржува во Будимпешта, Унгарија. Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев се и заменик претседателката ...

Заев признава дека правење на штета и бегање од избори е неговата цел

Пулс24 - 12.06.2015

Со неуспехот на разговорите во Брисел преку опструкцијата и неподготвеноста на опозицискиот лидер Зоран Заев да се договори за излез од политичката криза, тој очигледно државата ја втурна во уште поголема криза.

Николовски за РСМ: Заев не преговара, туку уценува!

Пулс24 - 12.06.2015

Заев е единствениот виновник за пропаѓањето на преговорите во Брисел, оценува новинарот и уредник на Нетпрес Дејан Николовски, во интервју за Пулт на Радио Слободна Македонија. - Негативните последици ние ги чувствуваме повеќе од 100 дена, како во ...

ЕПП: Однесувањето на Заев е неодговорно, опозицијата да го прифати договорот што го потпиша на 2 јуни

Пулс24 - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев оптимист, решение ќе се најде

Фактор - 12.06.2015

Ќе се разбере политичарот, заради кого не се постигна договор на преговорите “, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев по враќањето од Брисел. “Кој е виновен? Ако прашувате странците, во еден момент тие ќе речат Заев, во другиот – Груевски.

Раководството на СДСМ на Конгрес на Партијата на европски социјалисти во Будимпешта

Либертас - 12.06.2015

Делегација на СДСМ предводена од претседателот на партијата, Зоран Заев учествува на Конгрес на ПЕС (Партија на европски социјалисти) којшто денеска и утре (12-13.06.2015 година) се одржува во Будимпешта, Унгарија.

Нонковиќ: Заев даваше квазипредлози и ултиматуми кои од никого не беа поддржани

Република - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ, кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на телевизија „Сител“, во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан, ...

Заев да престане да ја срами Македонија!

Пулс24 - 12.06.2015

Граѓанската опција за Македонија го повикува лидерот на СДСМ Зоран Заев да престане да прави циркус од Република Македонија. Малку му беа петте месеци што државата внатре ја претвори во „сапуница“ или ефтина турска серија, сега не резили и на ...

„Заев даваше такви предлози кои од никого не беа поддржани“

Денешен - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

Нонковиќ: Заев даваше квази предлози и ултиматуми кои никој не ги поддржа

Пулс24 - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

СДСМ го изгуби членството во Социјалистичката интернационала

Пулс24 - 12.06.2015

СДСМ го изгуби членството во Социјалистичката интернационала. Најголемата групација на левичарски партии во светот, непосредно по почетокот на аферата „Пуч“, одлучила да ја исклучи партијата на Зоран Заев поради неплатена чланарина.

Мицковски: Толку ли сте наивни да мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Република - 12.06.2015

Kолумнистот критикувач на власта Ивор Мицковски преку Фејсбук „замоли“ опозициските приврзаници да излезат од „наивата“ прашувајќи „Дали навистина некој мисли дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас“. -Да расчистиме една работа.

Заев постојано молчел со главата надолу, ретерирал од договорот во Скопје

Република - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи да биде што поголем кретен за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум ...

Веста на Сител е неточна конструкција на Груевски кој е се повознемирен од СДСМ

Локално - 12.06.2015

Присуството на делегацијата на СДСМ, предводена од лидерот Зоран Заев, на Конгресот на ПЕС и изразената силна меѓународна поддршка за опозицијата во враќањето на слободата, демократијата и европските вредности очигледно предизвикува огромна ...

СДСМ го изгуби членството во Социјалистичката интернационала

Денешен - 12.06.2015

Поради неплатена чланарина, најголемата групација на левичарски партии во светот, непосредно по почетокот на аферата „Пуч“, одлучила да ја исклучи на Зоран Заев. Извор од Интернационалата за Сител неофицијално брифира дека покрај долгот за чланарина ...

Европјаните ги исфрлија СДСМ - дефинитивно!

Вечер Прес - 12.06.2015

Партијата експресно е избришана и од листата на членки која се наоѓа на сајтот на Социјалистичката интернационала. Таму може да се забележат сите светски и европски партии од левиот центар меѓу кои и Британските Лабуристи, Францускуте Социјалисти на ...

ФОТО Зоран Заев рамо до рамо со лидерите од левицата на Европа во Будимпешта

Sky - 12.06.2015

Само неколку минути откако провладините медиуми изнесоа грст лаги дека СДСМ била исклучена од европската левица, Зоран Заев ги демантираше. Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгресот на Партијата на европски ...

За време на средбата, Заев постојано молчел со наведната глава, ретерирал од договорот во Скопје

Пулс24 - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум политичар, рече новинарот Бобан ...

СДСМ на Конгрес на Партијата на европски социјалисти во Будимпешта

Точка - 12.06.2015

Делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгрес на ПЕС (Партија на европски социјалисти), којшто се одржува во петок и сабота во унгарската престолнина Будимпешта.

Нонковиќ: Соросоидната квази интелектуална т.н. елита не му дозволи на Заев да се согласи на договореното од Скопје

Република - 12.06.2015

Вчера во Брисел Европската унија, САД и официјалните македонски власти и претставници на најголемите политички партии дојдоа да се договорат за да стават крај на кризата што ја создаде еден човек и една партија, тоа е Зоран Заев и СДСМ.

Заев: Само преодна влада може да создаде услови за фер и демократски избори

Точка - 12.06.2015

Само преодна влада може да создаде минимум услови за организирање и одржување на фер и демократски избори во Република Македонија, изјави во петок претседателот на СДСМ Зоран Заев, на средба со генералниот секретар на Лабуристичката партија од ...

СДСМ исклучена од сестринските партии во Социјалистичката Интернационала

Република - 12.06.2015

СДСМ е исклучена од Социјалистичката Интернационала, најголемата групација на левичарски партии во светот, јави ТВ Сител. Исклучувањето се случило по почетокот на аферата “Пуч“, а образложението е неплатена членарина од партијата на Зоран Заев.

„Заев за време на преговорите во Брисел личел на се, само не на политичар„

Денешен - 12.06.2015

Новинарот и дописник на МИА, Бобан Нонковиќ при гостувањето во емисијата „Јади Бурек“ на Сител 3 истакна дека за време на преговорите во Брисел, Заев личел на се, а најмалку на политичар. Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не ...

СДСМ распали по провладините медиуми - веста за исклучување на СДСМ од СИ е неточна и контрадикторна

Sky - 12.06.2015

Присуството на делегацијата на СДСМ, предводена од лидерот Зоран Заев, на Конгресот на ПЕС и изразената силна меѓународна поддршка за опозицијата во враќањето на слободата, демократијата и европските вредности очигледно предизвикува огромна ...

(ГАЛЕРИЈА) Заев на Конгрес на ПЕС: Само преодна влада може да организира фер избори

Либертас - 12.06.2015

елегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгрес на ПЕС (Партија на европски социјалисти) којшто денеска и утре се одржува во Будимпешта, Унгарија. Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев се и ...

СДСМ: Нашето присуство на Конгресот на ПЕС силно го вознемири Груевски

Либертас - 12.06.2015

Присуството на делегацијата на СДСМ, предводена од лидерот Зоран Заев, на Конгресот на ПЕС и изразената силна меѓународна поддршка за опозицијата во враќањето на слободата, демократијата и европските вредности очигледно предизвикува огромна ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Република - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Мицковски: Толку ли сте наивни да мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Пулс24 - 12.06.2015

Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски на социјалната мрежа Фејсбук напиша статус во кој вели дека не може постојано некој да им е крив во случајов еврокомесарот Јоханес Хан или ЕУ. Мицковски прашува и дали навистина некој мисли дека Заев преговара ...

Зоран Заев отпатува за Унгарија

Sky - 12.06.2015

Делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгрес на ПЕС (Партија на европски социјалисти) којшто денеска и утре (12-13.06.2015 година) се одржува во Будимпешта, Унгарија.

Додовска: Барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Република - 12.06.2015

Обидите на меѓународниот фактор да се превенира во разрешување на политичката криза во Македонија и вчера не вродија со плод. 12- часовниот маратонски разговор на крајот не уследи со позитивен резултат со кој ќе почне да се пацифизира состојбата во ...

Нема повлекување!-По Брисел, Заев се врати во Кампот на слободата

Локално - 12.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по враќањето од Брисел е повторно во Кампот на слободата. Тој одблиску и со отворен и искрен разговор им објасни јавно пред сите и на сопартијците и на граѓаните што се случуваше во Брисел.

Заев на средба со шведскиот дипломат Солстром

Sky - 12.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар на партијата, Оливер Спасовски, денеска се сретнал со генералниот директор за политички работи во шведското МНР, Торбјорн Солстром, придружуван од амбасадорот на Кралството ...

Внимателно се следи, но тешко се коментира

Н.Македонија - 12.06.2015

Политичките субјекти во зависност дали се дел од власта или, пак, се блиски до опозицијата имаат и различни рецепти како да се реши политичката криза во Македонија. Некои од нив, пак, немаат никаков став и засега само „мудро“ молчат Партиски реакции ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Lider - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Груевски: Заев дојде да не се договори

Вест - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски истакна дека лидерот на СДСМ Зоран Заев отишол на преговорите во Брисел за да не се постигне договор за ставање крај на политичката криза во земјата. "Преговаравме повеќе од 12 часа, и мојата крајна констатација е дека ...

Заев за Телма: Работите се движат во наш очекуван правец

Телма - 11.06.2015

Иако 12-часовните разговори не завршија со договор меѓу македонските политички лидери, тие го напуштија Брисел во различно расположение: Груевски го обвини Заев дека дошол без намера да се договори, а Заев искажа оптимизам дека решение е можно.

Колкава е штетата за државата од неуспешните преговори?

Канал5 - 11.06.2015

Неизвесно е дали и кога ќе продолжат преговорите меѓу лидерската четворка по неуспешните маратонски разговори во Брисел. Груевски оцени дека Заев не сака договор бидејќи се плаши од пораз на изборите.

Аналитичари: За неуспехот на преговорите дел од вината кај на Ахмети и Тачи

Алсат-М - 11.06.2015

Исходот во преговорите за експертската јавност е очекуван имајќи ги предвид разликите меѓу Груевски и Заев околу преодната влада. Сепак, тие не сметаат дека двоецот ја носи целата вина и укажуваат дека не треба да се занемарува улогата на ДУИ и на ...

Заев дојде за да не постигне договор

Дневник - 11.06.2015

Зоран Заев ниту сакаше да постигне договор ниту, пак, дојде до тоа. Причината е што тој не дојде да се договори, туку тој дојде да не се договори. Човекот се плаши од избори. Тој знае дека на наредните избори ќе доживее тешко фијаско, дека ќе го ...

СДСМ слави зашто не е постигнат договор

Дневник - 11.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз неуспешниот преговарачки процес во Брисел си го препиша како триумф на своја страна. Имено, во текот на вчерашниот ден, главно на социјалните мрежи, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше нарекуван храбар и херој затоа што не ...

Средба на претседателот на СДСМ Заев со шведскиот дипломат Солстром

Канал5 - 11.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладне се сретна со генералниот директор за политички работи во МНР на Кралството Шведска Торбјорн Солстром, придружуван од шведскиот амбасадор, Матс Стафансон.

Заев се сретна со шведскиот дипломат Солстром: Во фокусот разговорите за политичката криза

Утрински - 11.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладне се сретна со генералниот директор за политички работи во МНР на Кралството Шведска Торбјорн Солстром, придружуван од шведскиот амбасадор, Матс Стафансон.

Неуспешна средба во Брисел, Груевски и Заев со меѓусебни обвинувања

Алсат-М - 11.06.2015

Главните прашања на несогласување поради кои пропаднаа вчерашните 12-часовни преговори во Брисел биле составот, лидерството и мандатот на владата што би ги спровела предвремените избори во април в година.

Груевски: Заев не сака договор

24 Вести - 11.06.2015

По маратонските разговори во Брисел на кои четворицата македонски партиски лидери не се согласија за начините за крај на политичката криза во земјата, премиерот Никола Груевски го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев дека не сакал да се постигне ...

Заев: Оставаме шанса разговорите да продолжат

24 Вести - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по маратонската лидерска средба во Брисел изјави дека остава шанса за продолжување на разговорите. „Тоа го најави и комесарот Хан. Паралелно ќе има и други активности за да им докажеме на сите дека нашите барања се ...

За кого работи времето - за Груевски или за Заев?

Deutsche Welle - 11.06.2015

Нема изненадувања во домашната јавност по вчерашниот неуспех на разговорите во Брисел. Груевски се обиде да го обезбеди својот спас, Заев кредибилитетот на опозицијата, велат аналитичари. Дојдоа, се видоа и не се договорија.

ВИДЕО: Груевски: Заев дојде да не се договори

Утрински - 11.06.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигнал на вечерашните преговори во Европската комисија во Брисел со цел да не се постигне договор за ставање крај на политичката криза ...

СДСМ: Разговорите без разврска, не е задоволен условот за суштинското прашање

Утрински - 11.06.2015

Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во Македонија по пат на преговори, соопшти СДСМ. - Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање Влада што нема да ја предводи ...

ЛП: Епилогот од Брисел покажува дека Груевски не сака договор

24 Вести - 11.06.2015

Според Либералната партија епилогот од Брисел уште еднаш покажа дека Никола Груевски не сака договор. Во писменото соопштение од партијата се вели дека се потврдило дека Груевски не помислува да си оди од Владата која е извор на кризата.

Груевски и Заев не успеаја да ги приближат ставовите

Телма - 11.06.2015

По 12 часа преговори Груевски и Заев не успеаја да ги приближат ставовите. Не се знае дали ќе има нови преговори, за сега таква средба не е закажана, информира од Брисел за Телма, Тања Милевска.

Вртењето и пируетата на Заев

Дневник - 11.06.2015

Со години, а можеби и со децении наназад, СДСМ нема друга визија за Македонија освен „ние не сме ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-ДПМНЕ е зло“. Тоа е приказната на СДСМ уште од почетокот и воопшто не може да се нарече визија. Не може дури да се нарече ни план.

Груевски: Заев дојде за да не се постигне договор поради страв од избори

Канал5 - 11.06.2015

Без постигнат договор по 12 часа преговори , нешто пред полноќ заврши лидерската средба во Брисел . Лидерите на политичките партии Груевски , Заев, Ахмети и Тачи на маратонските преговори со еврокомесарот Хан , на кои присуствуваа и известувачот ...

ОБНОВЕНО: Фијаско на преговорите во Брисел, Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат

Утрински - 11.06.2015

Маратонските преговори меѓу четворицата лидери во Брисел завршија без договор. Според последните информации претседателот на СДСМ Зоран Заев не отстапил од барањето да се формира преодна влада без учество на актуелниот премиер Никола Груевски.

СДСМ: Разговорите во Брисел без договор за разврска на политичката криза

24 Вести - 11.06.2015

Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во Македонија по пат на преговори, стои во соопштението на опозициската СДСМ. Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање Влада ...

Кој е виновен за пропаднатите преговори?

Телма - 11.06.2015

Пропаднаа преговорите во Брисел. Груевски и Заев и по 12 часа преговори не успеаја да ги приближат ставовите. Премиерот го обвини лидерот на СДСМ за пропаднатите преговори, нагласувајќи дека Заев не сакал да се договори, за да не се соочи со народот.

Груевски и Заев се вратија од Брисел без договор

Телма - 11.06.2015

Пропадна бриселската рунда на преговори помеѓу лидери на четирите најголеми политички партии. По 12 часовната средба во просториите на Европската Комисија, сите страни соопштија дека договор не е постигнат, секој со свое објаснување.

Преговорите пропаднаа – неизвесно е дали и кога ќе продолжат

Канал5 - 11.06.2015

Со уривање на преговорите во Брисел меѓу четворицата политички лидер со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на кои се бараше решение за излез од политичката криза се направи штета и земјата се втурна во уште поголема криза.

Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на преговорите

24 Вести - 11.06.2015

Груевски и Заев меѓусебно си ја префрлаат вината за неуспехот на политичките преговори за излез од кризата. Лидерот на владејачката партија веднаш по маратонската средба изјави дека решение нема, бидејќи Заев во Брисел дошол да преговора, но не и да ...

СДСМ објасни зошто не успеале преговорите во Брисел - Неразумно е креаторот на политичката криза да организира избори

Вест - 11.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, кусо по целодневните преговори, соопшти дека не е постигнат договор оти не е задоволен условот за организирање влада која нема да ја предводи Никола Груевски.

Исмаил: Ставовите на Заев одговараат на европските вредности

Кирилица - 11.06.2015

Зоран Заев не е тврд во ставовите кои ги застапува, тоа се единствени ставови кои одговараат на европските вредности, бидејќи со криминалот може да се разговара само за начинот на негово остранување од власт, на овој начин ги коментира за „Плусинфо“ ...

Груевски: Заев се плаши од избори, дојде за да не се договори

Сител - 11.06.2015

Зоран Заев се плаши од избори. Премиерот Груевски по лидерската средба со комесарот Хан во Брисел со став. Заев направи се за да нема договор Вчера медиумите под контрола на СДСМ и СОРОС излегоа со информации дека Груевски се согласил да се повлече ...

Реакции: Заев се однесува недржавнички

Сител - 11.06.2015

Лавина реакции за неодговорното и недржавничко однесување на лидерот на СДСМ на вчерашните преговори во Брисел. Новниари, поилитичари и јавни личности на социјалните межи го потенцираат лицемерниот однос на опозицијата кон европската иднина на ...

Груевски: Заев поставува услови за кои знае дека нема да има договор

Сител - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови, истакна вечерва премиерот Никола Груевски по неуспешните ...

Самите себе се „утепаа“: Героски откри дека твитот на Хан за немањето на одговорност и лидерство се однесувал на Заев

Курир - 11.06.2015

Бранко Героски ја разјасни дилемата на кого мислел еврокомесарот Јоханес Хан во неговиот твит во кој посочува дека тој е разочаран од "немањето одговорност и лидерство на некои" од присутните на средбата.

Анализа: Зошто пропаднаа преговорите во Брисел?

Сител - 11.06.2015

Гостин во вестите на Сител во 16 часот професорката Тања ...

Иво Вајгл ја разби лагата на соросоидите

Press24 - 11.06.2015

Откако стана јасно дека Заев и неговото бегање и страв од избори се единствената причина за неуспехот на бриселските преговори, што јасно се потврди и од твитот на Јоханас Хан во кој пишува за „немањето одговорност и лидесрство на некој“ од ...

Дневен печат - Во Брисел ништо не бива

Р.С.Европа - 11.06.2015

Весниците пишуваат дека разговорите во Брисел за излез од кризата не вродија со плод. Свое место си најдоа и мигрантите, спомениците, граѓанскиот сектор. Уште во ноќта на среда спрема четврток електронските изданија на весниците ја објавија веста ...

(ВИДЕО) Заев: Задоволен сум, работите се движат во наш очекуван правец

А1 On - 11.06.2015

Има квалитетен исчекор , но далеку од она што и е потребно на државата, вака лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја оценува вчерашната маратонска лидерска средба во Брисел.Не се работ, вели, само за барањата на опозицијата, на Граѓаните за Македонија, туку ...

(ВИДЕО) Заев: Али Ахмети одмогна наместо да помогне

А1 On - 11.06.2015

Разговорите траеа 12 часа и повеќе, такви разговори не се водат за да нема договор туку за да има, но со сите аргументи и со вистината на маса, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Скопје по неуспешната лидерска средба во Брисел.

Груевски: Заев не сака договор бидејќи се плаши од избори

Алфа - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски уште доцна синоќа во Брисел предупреди дека Зоран Заев на разговорите со Хан направил се за да нема договор. Ваквиот однос на Заев според премиерот е заради фактот дека Заев има страв од избори.

СДСМ: Груевски беше подготвен на се заради фотелјата, но мора да се повлече!

+инфо - 11.06.2015

Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во Македонија по пат на преговори. Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање Влада што нема да ја предводи Никола Груевски, ...

„Ставовите и условите на Заев му ги градат уредници на медиуми, некои професори и членови на НВО“

Сител - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски оцени дека Заев во Брисел дојде со цел договор да не биде постигнат. -Човекот дојде да не се договори. Дојде со такви изградени позиции кои главно му ги градат други луѓе кои се блиски до СДСМ.

Дијалог, промени, одговорност

Р.С.Европа - 11.06.2015

Продолжување на разговорите, потоа да се формира преодна влада, да се врати демократијата во земјата, се дел од пораките испратени по средбата во Брисел. Од сите македонски зборови само еден во моментов е најбитен, е тоа е зборот дијалог, порача ...

Груевски: Заев дојде да не се договори, за да не се соочи со народот на избори

Press24 - 11.06.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигнал на вечерашните преговори во Европската комисија во Брисел со цел да не се постигне договор за ставање крај на политичката криза ...

Заев: Задоволен сум, има квалитетен исчекор, но далеку од она што ѝ е потребно на државата

МКД - 11.06.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, по 12-часовните маратонски преговори во Брисел потенцира дека еден дел од јавноста бил информиран што точно се случило на состанокот во зградата „Берлемонт“ на ЕК.

Заев: Нашите ставови се јасни, нема пазарење

Репортер - 11.06.2015

– Пропаднаа преговорите за разврска на политичката криза оти е неразумно и нелогично креаторот на кризата Груевски да остане да раководи со владата која треба да орgанизира, подготви и спроведе предвремени избори..

СДСМ: Шведските дипломати се интересираат за дисфункционалното судство во Македонија

Репортер - 11.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар, Оливер Спасовски, попладнето се сретна со генералниот директор за политички работи во МНР на Кралството Шведска Торбјорн Солстром, придружуван од амбасадорот на Кралството ...

Заев се сретна со шведскиот дипломат Солстром

Телеграф - 11.06.2015

СДСМ по средбата соопшти дека клучна тема на разговорот била можноста за продолжување на разговорите за решавање на политичката криза во Македонија низ преговори Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладне се сретна со генералниот директор за ...

Заев: Али Ахмети наместо да помогне, одмогна (ВИДЕО

+инфо - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска не сакаше да открие нешто повеќе од разговорите за, како што рече, да не им наштети на следните рунди. Тој верува дека се уште има надеж да се дојде до конечно решение и посочува дека опозицијата има и други ...

Шведска иницира продолжување на преговорите за излез од кризата

МКД - 11.06.2015

Шведска изразува загриженост поради политичката криза во Македонија и е заинтересирана за продолжување на разговорите за изнаоѓање решение. Ваквиот заклучок произлегува од соопштението на СДСМ по средбата во седиштето на партијата на генералниот ...

Груевски: Заев дојде да не се постигне договор поради страв од избори

Нетпрес - 11.06.2015

Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа, затоа што тој не дојде да се договори. Ова синоќа по 12 часовните неуспешни преговори во Брисел меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и четворицата лидери го истакна премиерот Никола Груевски.

Македонија се покажа „комплицирана формула“

Глас на Америка - 11.06.2015

Неуспехот на бриселските преговори во државата се толкува како непостоење волја за решавање на кризата „Неразумно“ и „неодговорно“ се двата збора кои доминираат во денешните реакции и на политичарите и на аналитичарите во врска со вчерашните ...

Груевски: Заев бега од народот, знае дека ќе загуби со најголем пораз во историјата на СДСМ

Нетпрес - 11.06.2015

Заев се плаши од избори. Тој знае дека на наредните избори ќе доживее тешко фијаско, дека ќе го доживее најголемиот пораз СДСМ досега. Ни договор сака да постигне, ниту избори сака да има.

Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на разговорите во Брисел

Кајгана - 11.06.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев по маратонските разговори во Брисел излегоа со меѓусебни обвинувања за неуспехот на разговорите.

СДСМ: Нема пазарење со слободата и со демократските вредности

Телеграф - 11.06.2015

Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање влада што нема да ја предводи Никола Груевски, се наведува во соопштението Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во ...

СДСМ: Груевски беше подготвен на се заради фотелјата, но мора да се повлече!

А1 On - 11.06.2015

Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во Македонија по пат на преговори. Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање Влада што нема да ја предводи Никола Груевски, ...

СДСМ: Нема договор со Никола Груевски, тој мора да се повлече!

Кирилица - 11.06.2015

Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во Македонија по пат на преговори. Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање Влада што нема да ја предводи Никола Груевски, ...

За кого работи времето – за Груевски или за Заев?

Репортер - 11.06.2015

Вчерашниот неуспех не е изненадување за ниту еден аналитичар или политичар пишува во анализа „Дојче веле“. Дел од експертите чекаат подетални информации за да го оценат вчерашниот учинок од средбата, други сметаат дека разговорите ќе мора да ...

ЛП: Груевски не сака договор, апелираме Заев да ја објави бомбата за „Монструм“

Нова ТВ - 11.06.2015

Според Либералната партија, епилогот од Брисел уште еднаш покажал дека премиерот Никола Груевски не сака договор. - Конкретно, се потврди дека Груевски не помислува да си оди од Владата која е извор на кризата.

Либерална партија: Преодната Влада треба да има мандат од 12 до 18 месеци

Репортер - 11.06.2015

Според Либералната партија, епилогот од Брисел уште еднаш покажа дека Никола Груевски не сака договор. Конкретно, се потврди дека Груевски не помислува да си оди од Владата која е извор на кризата.

Груевски: Заев сака цела држава да живееме како негови заложници

Нетпрес - 11.06.2015

По неуспешните преговори во Брисел премиерот Никола Груевски истакна дека Зоран Заев пристигнал таму за да НЕ се договори. Тој посочи дека целта на опозицискиот лидер е договор да не биде постигнат и цела работа да се одолговлекува.

Либерална партија: Заев да го објави „Монструм“ за да се зајакне меѓусебната доверба

Репортер - 11.06.2015

„Водејќи се од фактот што тековната криза е и политичка и институционална, а нејзин извор е Владата на Никола Груевски и лично премиерот, Либералната партија го охрабрува лидерот на СДСМ да ги објави и содржините со кои располага во однос на ...

ЛП: Груевски не сака договор, Заев треба да ја пушти бомбата за Монструм

МКД - 11.06.2015

Епилогот од Брисел уште еднаш покажа дека Никола Груевски не сака договор. Конкретно, се потврди дека Груевски не помислува да си оди од Владата, која е извор на кризата, вели Либералната партија во соопштение до медиумите и додава дека го поддржува ...

ЛП бара независна истрага за Куманово и објавување на „бомбите“ за „Монструм“

+инфо - 11.06.2015

Според Либерална партија (ЛП), епилогот од Брисел уште еднаш покажал дека Никола Груевски не сака договор. Опозициската партија бара независна истрага со меѓународни учесници за настаните во Куманово на 9 и 10 мај и бара СДСМ да ги објави и снимките ...

ЛП: Преодната влада треба да има мандат од најмалку 12 до 18 месеци

Кирилица - 11.06.2015

Епилогот од Брисел уште еднаш покажа дека Никола Груевски не сака договор. Конкретно, се потврди дека Груевски не помислува да си оди од Владата која е извор на кризата, смета Либералната партија, која како што вели, го поддржува вчерашниот пристап ...

Дејан Николовски: Гладен Геро урда сонува

Press24 - 11.06.2015

Овие денови најхумористичен лик е Героски. Жива забава е да го читаш што се’ си пишува. Менува ставови, не од ден на ден, туку веќе брка светски рекорди и менува став од час во час, а сигурен сум кај и да е ќе почне да менува став од минута во ...

Гладен Геро, урда сонува

Курир - 11.06.2015

Овие денови најхумористичен лик е Героски. Жива забава е да го читаш што се’ си пишува. Менува ставови, не од ден на ден, туку веќе брка светски рекорди и менува став од час во час, а сигурен сум кај и да е ќе почне да менува став од минута во ...

ПРИЗНАНИЕ: Героски откри дека твитот на Хан за немањето на одгворност и лидерство се однесува на Заев

Press24 - 11.06.2015

Бранко Геровски ја разјасни дилемата на кого мислел еврокомесарот Хан во неговиот твит во кој посочува дека е тој разочаран од „немањето одговорност и лидерство на некои“ од присутните на средбата.

(ВИДЕО) Заев: Не можам да соопштам радосна вест ама работите се движат во наш очекуван правец

Репортер - 11.06.2015

Има квалитетен исчекор , но далеку од она што и е потребно на државата, вака лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја оценува вчерашната маратонска лидерска средба во Брисел.Не се работ, вели, само за барањата на опозицијата, на Граѓаните за Македонија, туку ...

СДСМ добила предлог – 4 заменички министерски места со право на вето и Груевски да си замине 3 месеци пред избори

Репортер - 11.06.2015

Главните прашања на несогласување поради кои пропаднаа вчерашните 12-часовни преговори во Брисел биле составот, лидерството и мандатот на владата што би ги спровела предвремените избори во април в година.

Заев: Али Ахмети наместо да помогне, одмогна во Брисел (Видео)

Кирилица - 11.06.2015

Разговорите траеа 12 часа и повеќе, такви разговори не се водат за да нема договор туку за да има, но со сите аргументи и со вистината на маса, изјави за А1он лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Скопје по неуспешната лидерска средба во Брисел.

Заев: Задоволен сум, иако не можам да соопштам радосна вест

+инфо - 11.06.2015

Има квалитетен исчекор, но далеку од она што и е потребно на државата, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за вчерашната маратонска лидерска средба по враќањето од Брисел. - Нашите барања се јасни зошто тоа така треба да се постигне, евентуално ...

Додовска: Заев повеќе не е фактор на одлучување во СДСМ, а барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Курир - 11.06.2015

Обидите на меѓународниот фактор да се превенира во разрешување на политичката криза во Македонија и вчера не вродија со плод. 12- часовниот маратонски разговор на крајот не уследи со позитивен резултат со кој ќе почне да се пацифизира состојбата во ...

Додовска: Заев повеќе не е фактор на одлучување во СДСМ, а барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Press24 - 11.06.2015

Обидите на меѓународниот фактор да се превенира во разрешување на политичката криза во Македонија и вчера не вродија со плод. 12- часовниот маратонски разговор на крајот не уследи со позитивен резултат со кој ќе почне да се пацифизира состојбата во ...

Додовска: Барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Нетпрес - 11.06.2015

Ценам дека Зоран Заев отиде во Брисел под принуда и со голема манипулација која во текот на целата мината недела ја држеше македонската јавност, па и меѓународната заедница во тензија околу тоа дали ќе продолжи со преговорите, бидејќи самиот тој ...

Средба на претседателот на СДСМ Заев со шведскиот дипломат Солстром

А1 On - 11.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладне се сретна со генералниот директор за политички работи во МНР на Кралството Шведска Торбјорн Солстром, придружуван од шведскиот амбасадор, Матс Стафансон.

Заев се сретна со шведскиот дипломат Солстром

+инфо - 11.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар, Оливер Спасовски, попладнево се сретнал со генералниот директор за политички работи во Министерството за надворешни работи на Кралството Шведска, Торбјорн Солстром, придружуван ...

Груевски: Заев поставува услови за кои знае дека неможе да се договори

Нетпрес - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови.

Неодговорно и несериозно однесување на Заев во Брисел поради страв од избори

Сител - 11.06.2015

Повеќечасовните разговори во Брисел завршија неуспешно и не беше постигнат договор. Неодговорното однесување на лидерот на македонската опозиција доведе до тоа преговорите под водство на еврокомесарот Хан да поминат без успех.

Груевски прифатил се само себе не се давал!

Репортер - 11.06.2015

На преговарачката маса во Брисел беше ставено буквално се вклучувајки и нов претседател на собрание, вели за Либертас висок функционер на опозициската партија. Според него, за Никола Груевски било прифатливо се, дури и нов спикер на парламентот, ...

Неодговорно и несериозно однесување на Заев во Брисел поради страв од избори

Курир - 11.06.2015

Повеќечасовните разговори во Брисел завршија неуспешно и не беше постигнат договор. Неодговорното однесување на лидерот на македонската опозиција доведе до тоа преговорите под водство на еврокомесарот Хан да поминат без успех.

Груевски ја префрли вината на Заев (ВИДЕО)

+инфо - 11.06.2015

Во изјава по завршувањето на денешните преговори што траеја 12 часот во Брисел, премиерот Никола Груевски целата вина за неуспехот на преговорите ја префрли врз Зоран Заев, јави специјалниот известувач на Алсат-М, Владимир ...

(ГАЛЕРИЈА) По Брисел, Заев се врати во Кампот на слободат

Репортер - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по враќањето од Брисел вечерва е повторно во Кампот на ...

Пропаднаа преговорите во Брисел

Репортер - 11.06.2015

Денешните преговри во Брисел заврпија без договор. Причина за ваквиот неуспех на средбата е барањето на опозицијата за формирање на преодна Влада во која Груевски нема да биде на чело. На средбата бил даден предлог за измена на изборниот законик кој ...

Средба на Заев со шведскиот дипломат Солстром: Неопходно е Никола Груевски да се повлече

Кирилица - 11.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладне се сретна со генералниот директор за политички работи во МНР на Кралството Шведска Торбјорн Солстром, придружуван од шведскиот амбасадор, Матс Стафансон.

Заев: Нашите услови се јасни, нема пазарење

+инфо - 11.06.2015

Пропаднаа преговорите за разврска на политичката криза оти е неразумно Никола Груевски да раководи со владата која ќе подготви за избори. Нашите услови се јасни, нема пазарење, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за Алсат-М пред малку, ...

Маратонската бриселска „битка“ заврши без договор

МКД - 11.06.2015

„Разговорите беа отворени и детални, но сè уште не доведоа до конечен договор“, соопшти Европската комисија и додаде дека Европската Унија ги повикува сите страни - во интерес на нивната земја и нивните граѓани - без одложување да најдат траен ...

Заев од Брисел: Нема пазарење!

Кирилица - 11.06.2015

По неуспехот на преговорите во Брисел, во изјава за телевизија „Алсат-М“ лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека преговорите се пропаднати бидејќи е неразумно со владата која ќе ги подготвува изборите да раководи Никола Груевски.

Груевски го обвини Заев за пропаднатите преговори, социјалдемократот: „Нема пазарење!“

МКД - 11.06.2015

Откако неуспешно, без договор, завршија преговорите во Брисел, двајцата лидери на најголемите политички партии излегоа со различни ставови за она што се разговарало и се договарало на средбата.

Заев од Брисел право во Кампот на слободата (Фото)

Кирилица - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по враќањето од Брисел вечерва е повторно во Кампот на ...

(Видео) Груевски го обвинува Заев за неуспехот во Брисел

А1 On - 11.06.2015

Актуелниот премиер, Никола Груевски, го обвинува лидерот на СДСМ, Зоран Заев за неуспехот на денешната средба во Брисел кога заврши без конечен договор. Во изјава за „Алсат ТВ“ Груевски целата вина ја префрла на Заев.

Заев: Груевски е подготвен сите да ги продаде за да остане на власт

А1 On - 11.06.2015

Преговорите за разврска на политичката криза пропаднаа затоа што е неразумно и нелогично креаторот на кризата Груевски да остане да раководи со владата која треба да организира, подготви и спроведе предвремени избори..

Груевски: Заев сака цела држава да живееме како негови заложници

Курир - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски по неуспешните преговори во Брисел истакна дека Зоран Заев пристигнал таму за да НЕ се договори. Груевски посочи дека целта на опозицискиот лидер е договор да не биде постигнат и цела работа да се одолговлекува.

(ВИДЕО) Груевски го обвини Заев за неуспехот на преговорите во Брисел

Репортер - 11.06.2015

Актуелниот премиер, Никола Груевски, го обвинува лидерот на СДСМ, Зоран Заев за неуспехот на денешната средба во Брисел кога заврши без конечен договор. Во изјава за „Алсат ТВ“ Груевски целата вина ја префрла на ...

Груевски: Заев дојде да не се постигне договор поради страв од избори

Курир - 11.06.2015

Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа, затоа што тој не дојде да се договори. Ова вечерва по 12 часовните неуспешни преговори во Брисел меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и четворицата лидери го истакна премиерот Никола Груевски.

Груевски: Заев бега од народот, знае дека ќе загуби со најголем пораз во историјата на СДСМ

Курир - 11.06.2015

Заев се плаши од избори. Тој знае дека на наредните избори ќе доживее тешко фијаско, дека ќе го доживее најголемиот пораз СДСМ досега. Ни договор сака да постигне, ниту избори сака да има, истакна премиерот Никола Груевски.

Груевски: Заев поставува услови за кои знае дека нема да има договор

Курир - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови, истакна вечерва премиерот Никола Груевски по неуспешните ...

ГРУЕВСКИ: Заев сакаше да ги уништи разговорите, да нема договор (ВИДЕО)

Телеграф - 11.06.2015

Целта на Заев е да живееме во Македонија сите како заложници негови, цела држава, два милиони луѓе, чекајќи да се разреши некаква криза, рече Груевски по преговорите во Брисел Заев сакаше да ги уништи денешните разговори, да нема договор.

(ВИДЕО) За неуспехот во Брисел Груевски го обвини Заев

Нова ТВ - 11.06.2015

Бриселските преговори пропаднаа вчера. По 12 часа преговори стаса порака дека состанокот е завршен и дека македонските лидери не успеале да се договорат. А Али Ахмети, велат извори на НОВА, најавил дека е можно ДУИ да излезе од Владата.

Груевски: Заев не сака договор

Р.С.Европа - 11.06.2015

По маратонските разговори во Брисел на кои четворицата македонски партиски лидери не се согласија за начините за крај на политичката криза во земјата премиерот Никола Груевски го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев дека не сакал да се постигне договор ...

Заев: оставаме шанса разговорите да продолжат

Р.С.Европа - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по маратонската лидерска средба во Брисел изјави дека остава шанса за продолжување на разговорите: „Тоа го најави и комесарот Хан. Паралелно ќе има и други активности за да им докажеме на сите дека нашите барања се ...

Груевски: Ставовите на Заев му ги градат уредници на медиуми, некои професори и членови на НВО

Нетпрес - 11.06.2015

Заев во Брисел дојде со цел договор да не биде постигнат. Ова е оценката на премиерот Никола Груевски по вчерашните маратонски разговори во Брисел. -Човекот дојде да не се договори. Дојде со такви изградени позиции кои главно му ги градат други луѓе ...

Груевски: Заев бега од народот, знае дека ќе загуби со најголем пораз во историјата на СДСМ

Сител - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови, истакна вечерва премиерот Никола Груевски по неуспешните ...

ГРУЕВСКИ: Заев ги минира преговорите за да избегне избори

Телеграф - 11.06.2015

Заев сакаше да не се постигне договор, најпрво за да не оди на избори и второ колку што е можно повеќе да ѝ направи штета на економијата на државата, изјави Груевски Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, истакна дека ...

Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на разговорите во Брисел

Макфакс - 11.06.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на опизициската СДСМ, Зоран Заев по маратоснките разговори во Брисел излегоа со меѓусебни обвинувања за неуспехот на разговорите.

СДСМ: разговорите во Брисел без договор

Р.С.Европа - 11.06.2015

„Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање Влада што нема да ја предводи Никола Груевски“. Ова го соопшти СДСМ по разговорите во Брисел кои завршија без договор за крај на политичката криза во Македонија.

Преговорите во Брисел без договор

МРТ - 11.06.2015

Преговаравме повеќе од 12 часа и мојата крајна констатација е дека господинот Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту, пак, дојде до тоа. Причината е што тој не дојде да се договори, туку тој дојде да не се договори.

СДСМ: Груевски беше подготвен да даде сè и да направи сè само за да ја сочува својата фотелја

МКД - 11.06.2015

Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во Македонија по пат на преговори. Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање влада што нема да ја предводи Никола Груевски, вели ...

Груевски: Заев не дојде да се договори, дојде да не се договори (ВИДЕО)

МКД - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски, по неуспешната состанок во Брисел го обвини Заев за пропаднатите преговори и рече дека тој се плаши да излезе на избори и се плаши од соочување со народот. „Заев не дојде да се договори, тој дојде да не се договори.

Македонија ја чека уште поголема и пострашна криза

Нетпрес - 11.06.2015

Лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев, со рушење на преговорите прави непоправлива штета и ја втурнува државата во уште поголема криза. Тој самиот ги демантираше неговите соросови медиуми, кои ширеа лаги дека премиерот Никола Груевски прифатил ...

СДСМ по разговорите во Брисел: Нема пазарење со слободата и демократијата

Нова ТВ - 11.06.2015

- Не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, организирање влада што нема да ја предводи Никола Груевски. Неразумно и нелогично е креаторот на политичката криза, Никола Груевски, да остане да раководи со владата што ...

Груевски: Заев дојде да не се постигне договор поради страв од избори

Сител - 11.06.2015

Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа, затоа што тој не дојде да се договори. Ова вечерва по 12 часовните неуспешни преговори во Брисел меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и четворицата лидери го истакна премиерот Никола Груевски.