TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јушченко одби да го повлече указот за распуштање на Парламентот

А1 - 08.04.2007

Украинскиот претседател Виктор Јушченко одби да го повлече својот указ за предвремено распуштање на Парламентот, со што се зајакнува политичката криза во земјата, јавуваат локалните медиуми. „Одлуката ми е законска и уставна и нема враќање назад“, изјави денеска Јушченко за време на Велигденското ...

Јушченко не се откажува од распуштање на Парламентот

Макфакс - 08.04.2007

Киев Украинскиот претседател Виктор Јушченко одби да го повлече својот указ за предвремено распуштање на Парламентот со што се зајакнува политичката криза во земјата, јавуваат локалните медиуми. „Одлуката ми е законска и уставна и нема враќање назад“, изјави денеска Јушченко за време на ...

Стотици симпатизери на Јанукович на протести против Јушченко

А1 - 07.04.2007

Стотици симпатизери на украинскиот премиер Виктор Јанукович од сите региони на Украина, денеска се собраа во Киев, барајќи од украинскиот претседател оставка и „стабилност во земјата“. Локалните медиуми јавуваат дека демонстрантите поставиле шатори околу Парламентот во Киев искористувајќи го ...

Киев не сака реприза на Москва

Утрински - 07.04.2007

Страв дека Јушченко, како на времето Елцин, ќе ги повика тенковите напомош Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Во Украина во тек е вистинска пропагандна војна на две завојувани политички страни. Засега нема скршени носеви, а „војната на митингаши“ на плоштадите и улиците на Киев се сведува ...

Протести за поддршка на украинскиот премиер Јануковиќ

Макфакс - 07.04.2007

Киев Стотици симпатизери на украинскиот премиер Виктор Јанукович од сите региони на Украина, денеска се собраа во Киев барајќи од украинскиот претседател оставка и „стабилност во земјата“. Локалните медиуми јавуваат дека демонстрантите поставиле шатори околу Парламентот во Киев искористувајќи го ...

Уставниот суд во Украина дискутира за указот за распуштање на Радата

Макфакс - 07.04.2007

Киев Уставниот суд во Украина денеска ќе дискутира за валидноста на одлуката на претседателот Виктор Јушченко да го распушти Парламентот, соопштија локалните власти. Судот ќе ги ислуша двете спротивставени страни, по што ќе одлучува зад затворени врати.

Русија: Распуштањето на украинскиот Парламент е противуставно

Макфакс - 06.04.2007

Москва Распуштањето на Парламентот од страна на украинскиот претседател Виктор Јушченко е спротивно на украинскиот устав и праќа „многу опасни сигнали“, порачаа денеска претставниците на руската Дума. „Претставниците на Думата го делат мислењето со украинските пратеници и експерти по уставно право, ...

Јушченко за месец дена ги одложи предвремените парламентарни избори

Макфакс - 06.04.2007

Киев Украинскиот претседател Виктор Јушченко за еден месец ги одложи предвремените парламентарни избори во државата, соопштија локалните власти. „Со цел политичко решавање на проблемите во Украина потпишувам декрет за предвремени парламентарни избори“, изјави Јушченко во синоќешното обраќање до ...

Јанукович му се заканува на Јушченко со импичмент

Макфакс - 06.04.2007

Киев Проруски ориентираниот премиер на Украина, Виктор Јанукович денеска се закани дека ќе го отстрани својот политички противник, прозападниот претседател Виктор Јушченко. Ваквиот став, како што јавуваат руските медиуми, е поради одлуката на Јушченко да го распушти украинскиот парламент.

Продлабочување на кризата во Украина

Макфакс - 06.04.2007

Киев Претседателот на Украина Виктор Јушченко објави нов указ за распуштање на Парламентот и предвремени избори со што се продлабочува кризата во оваа земја. Указот на Јушченко за распуштање на Врховната Рада (Парламентот) на Украина е потпишан денеска и објавен на интернет страницата на ...

Јушченко: Нема да се откажам од одлуката за распуштање на Парламентот

А1 - 05.04.2007

Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска изјави дека нема да го повлече Указот за распуштање на Парламентот, донесен во понеделникот, јави ИТАР-ТАСС. Во обраќањето пред Советот за национална безбедност и одбрана на седницата посветена на најновите случувања во земјата и подготовката на ...

Породолжуваат протестите во Украина

Канал5 - 05.04.2007

Меѓу 1.500 и 2.000 лица протестираат денеска пред зградата на Парламентот во Киев, изразувајќи го на тој начин своето несогласување со Указот на украинскиот претседател Виктор Јушченко за распуштање на законодавниот дом, Врховната рада.

Јанукович го бојкотира декретот на Јушченко

Вест - 05.04.2007

КИЕВ, 5 април (Ројтерс) - Премиерот Виктор Јанукович вчера го зголеми притисокот врз украинскиот претседател бојкотирајќи ја кампањата за предвремени избори на украинскиот лидер што сака да си ја обнови власта две и пол години по Портокаловата револуција.

Јушченко обвинет за државен удар

Дневник - 05.04.2007

Украинскиот парламент го обвини претседателот Виктор Јушченко дека се обидел да изврши пуч . Врховната Рада го оспори пред Уставниот суд указот потпишан од Јушченко за распуштање на парламентот и распишување нови избори. Пратениците посочија дека Уставот и законите се над сите претседателски укази ...

Украина може да пукне како Југославија

Време - 05.04.2007

КОМУНИСТИЧКА ЛИДЕРКА ВЕЛИ: Деструктивни политички сили сакаат Украина да ја снајде судбината на Југославија и да биде разделена на неколку дела, тврди Екатерина Самојлик, лидерка на фракција во украинската Комунистичка партија.

Врховната рада го обвини Јушченко за обид за државен удар

Утрински - 05.04.2007

Во Украина во тек е вистинска пропагандна војна на две завојувани политички страни Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Засега нема скршени носеви, а „војната на митингари“ на плоштадите и улиците на Киев се сведува на пцости и мавтање со знамиња.

Протести во Украина поради можното распуштање на Радата

Макфакс - 05.04.2007

Киев Околу 2.000 луѓе протестираат утринава пред Парламентот во Киев поради најавите за негово распуштање, јавуваат агенциите. „Очекуваме претседателот Јушченко да го анулира решението“, објаснил еден од луѓето кои протестираат и најавил дека толпата ќе седи пред Парламентот се додека Уставниот суд ...

Кризата во Украина се продлабочува

Макфакс - 05.04.2007

Киев Премиерот на Украина Виктор Јанукович ја напушти седницата на Советот за национална безбедност и одбрана, на која се разгледува политичката ситуација во државата и подготовката за предвремени избори. Јанукович не го коментираше напуштањето на седницата и најави дека подоцна ќе даде објаснувања.

Предвремените избори пред Уставниот суд

Вечер Прес - 05.04.2007

Јавното обвинителство застана против претседателот Јушченко, а премиерот Јанукович го повика Уставниот суд да се произнесе околу уставноста на претседателски декрет кој предвидува предвремени избори Украинското Јавно обвинителство одби да го исполни барањето на претседателот Виктор Јушченко за ...

Политичката криза во Украина се продлабочува

А1 - 04.04.2007

Политичката криза во Украина се продлабочува, откако претседателот Виктор Јушченко изјави дека нема намера да го повлече Декретот за распуштање на Парламентот. Ниту средбата меѓу шефот на државата и Премиерот, од која се очекуваше излез од уставната криза, не вроди со плод, тука уште повеќе ги ...

Јушченко го распушти парламентот во Украина

Вест - 04.04.2007

КИЕВ, 4 април (Ројтерс) - Украинскиот претседател Виктор Јушченко вчера му рече на украинскиот премиер Виктор Јанукович да го прифати неговиот декрет за распуштање на парламентот и рече дека нема да дозволи примена на сила. Јушченко се сретна со премиерот Јанукович во неговиот кабинет откако стапи ...

Се продлабочува политичката криза во Украина

Канал5 - 04.04.2007

Украинското Јавно обвинителство одби да го исполни барањето на претседателот Виктор Јушченко за проверка на законитоста на одлуката на Парламентот од 2 април, со која указот на шефот на државата за предвремени избори е прогласен за противуставен, јавија руските медиуми, повикувајќи се на изјава на ...

Јушченко ги брка пратениците, тие не си одат

Време - 04.04.2007

ПОЛИТИЧКА КРИЗА ВО УКРАИНА Украинската рада (парламентот) го отфрли декретот на прозападниот претседател Виктор Јушченко за негово распуштање, со што уште повеќе се продлабочи политичката криза во земјата поделена меѓу Европа и Русија.

Виктор Јушченко го распушти парламентот

Дневник - 04.04.2007

Украина повторно тоне во длабока криза, а демонстранти веќе почнаа да креваат шатори во центарот на Киев откако претседателот Виктор Јушченко во понеделникот вечер го распушти парламентот и закажа нови избори за 27 мај. Јушченко, поранешен лидер на Портокаловиот блок и поборник на пазарните ...

Украина пред политички раскол и можна граѓанска војна

Утрински - 04.04.2007

Премиерот Јанукович бара претседателот Јушченко да ја преиспита одлуката за распуштање на парламентот Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ Украинскиот премиер Виктор Јанукович се закани дека ќе предизвика предвремени претседателски избори ако шефот на државата и негов противник Виктор Јушченко не го ...

Политичка криза во Украина

Макфакс - 04.04.2007

Киев Уставниот суд да ја оцени законитоста на указот со кој претседателот Виктор Јушченко го распушти парламентот, побараа група пратеници во украинскиот парламент. Прес службата на Уставниот суд на Украина соопшти синоќа дека иницијативата за законитоста на декретот на претседателот Јушченко е ...

Политичката криза во Украина се продлабочува

Макфакс - 04.04.2007

Киев Претседателот на украинскиот Уставен суд Иван Домбровски денеска поднесе оставка со што само е продлабочена политичката криза во земјата. Оставката се случи во време кога судот беше повикан да ја оцени законитоста на указот на украинскиот претседател Виктор Јушченко за распуштање на ...

Врховната Рада го обвини Јушченко за обид за државен удар

Макфакс - 04.04.2007

Киев Врховната Рада донесе одлука со која го обвинува претседателот Виктор Јушченко за обид за државен удар. „Потпишаниот указ, од страна на претседателот на Украина, без да се почитува уставот, е престап, што се нарекува обид за државен удар“, се вели во документот изгласан денеска во врховната ...

Јушченко и Јанукович разменија удари

Вечер Прес - 04.04.2007

Претседателот Јушченко ја распушти Врховната Рада и најави предвремени парламентарни избори, а одговорот на премиерот Јанукович е - ќе добиеш претседателски избори Украинскиот премиер Виктор Јанукович се закани вчера дека се можни предвремени претседателски избори, доколку претседателот Виктор ...

Русија вознемирена од политичката криза во Украина

А1 - 03.04.2007

Државната дума на Русија е вознемирена од политичката криза во Украина, изјави заменик-претседателот на Парламентот Владимир Петхин. Тој нагласи дека синоќешниот указ на украинскиот претседател Виктор Јушченко за распуштање на Врховната Рада ќе ја усложни внатрешнополитичката ситуација во земјата, ...

Украинскиот претседател го распушти Парламентот

А1 - 03.04.2007

Борбата за превласт во Украина меѓу претседателот на земјата Виктор Јушченко и премиерот Виктор Јанукович драматично се заострува. Прозападниот претседател синоќа го распушти Парламентот и закажа предвремени избори за 27 мај.

Указот на Јушченко за распуштање на Радата објавен во службениот весник на Претседателстo

Канал5 - 03.04.2007

Указот потпишан од претседателот Виктор Јушченко за распуштање на Врховната Рада денеска е објавен во „Службениот весник на претседателот на Украина“, соопшти информативната служба на Секретаријатот на украинското Претседателство, со што одлуката на Јушченко стапува на сила.

Уставна криза во Украина

Макфакс - 03.04.2007

Киев Украинските политички лидери заземаат тврди преговарачки позиции, без најави за компромис, откако претседателот Виктор Јушченко во понеделникот, го распушти Парламентот и предизвика уставна криза. Јушченко, проевропски ориентиран и поборник на пазарните реформи, го распушти Собранието поради ...

Јанукович – Јушченко инструмент во рацете на опозицијата

Макфакс - 03.04.2007

Москва Премиерот на Украина Виктор Јанукович го обвини денеска претседателот Виктор Јушченко дека станал инструмент во рацете на радикално настроениот дел од опозицијата која не сакала да се помири со поразот на изборите во 2006 година.

Јушченко и Јанукович разговараат за кризата

Макфакс - 03.04.2007

Киев Украинскиот претседател Виктор Јушченко и премиерот Виктор Јанукович се сретнаа денеска за да ја разгледаат политичката криза во државата, која се создаде откако шефот на државата го распушта парламентот. Тема на разговорот нема да биде барањето на премиерот да биде анулиран указот на ...

Јанукович се закани со предвремени претседателски избори

Макфакс - 03.04.2007

Киев Украинскиот премиер Виктор Јанукович се закани дека ќе предизвика предвремени претседателски избори ако шефот на државата и негов противник Виктор Јушченко не го преиспита решението за распуштање на парламентот. Јушченко треба да разбере, дека ако не го повлече декретот, тогаш не само ...

Митинзи „за“ и „против“ распуштање на парламентот

Време - 02.04.2007

УКРАИНА Десетици илјади Украинци одржаа два спротивставени протеста во украинскиот главен град Киев, „за“ и „против“ планот на претседателот Виктор Јушченко за распуштање на парламентот и свикување предвремени избори. Околу 20.000 поддржувачи на проруската владина коалиција веејќи сино-бели знамиња ...

Нова борба за власт и демонстрации на улиците на Киев

Утрински - 02.04.2007

На два одделни митинга се бараше и оставка на претседателот Јушченко и предвремени избори КИЕВ - Поради борбата за власт во владата на Украина десетици илјади демонстранти излегоа на улиците на главниот град Киев. Во морето од знамиња, ривалските приврзаници - некои го поддржуваат претседателот, ...

Јанукович прифаќа предвремени избори

Макфакс - 02.04.2007

Киев Украинскиот премиер Виктор Јанукович денеска изјави дека е подготвен за парламентарни избори, без оглед на одлуката на Уставниот суд, при тоа навестувајќи можност за компромис со претседателот Виктор Јушченко. „Ако Уставниот суд оцени дека декретот (на претседателот) е неуставен, изборите се ...

Јанукович побара соработка со Јушченко

Вечер Прес - 02.04.2007

Како ќе соработуваат кога Јанукович рече дека не прифаќа ултиматуми, а Јушченко дека ќе го распушти Собранието, "доколку не бидат прифатени неговите услови" Украинскиот премиер и лидер на Партијата на регионот Виктор Јанукович саботата вечер изјави дека претседателот Виктор Јушченко "би морал да го ...