TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ и СДСМ со различни изјави околу Законот за јазиците

Алсат-М - 20.01.2019

Нејаснотии во врска со Законот за употреба на јазиците. За иста работа, коалициските партнери зборуваат различно. СДСМ е со став дека од Венецијанската комисија треба да се побара мислење за донесениот закон и одредбите за банкнотите и воените ...

Двојазичните униформи и пари одат на Венецијанска комисија

Вечер Прес - 20.01.2019

Започнаа подготовките за спроведување на двојазичноста. Вицепремиерот Бујар Османи заедно со функционерите од ДУИ прават план за имплементација на Закон за јазици. Предвидено е целата процедура да заврши во законскиот рок од шест месеци, па затоа ...

Недела на надминати политички искушенија во Македонија и Грција, претстојат нови

Телма - 19.01.2019

Донесувањето на Законот за спречување на корупцијата и објавувањето во Службен весник на Законот за јазици и Спогодбата за решавање на спорот за името со Грција без потписот од претседателот на државата беа настаните кои политички ја одбележаа ...

Османи ги координираше институциите како да го спроведуваат Законот за јазици

Фокус - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Груби: Од 2016 година гледаме погрешно поставување на ВМРО-ДПМНЕ за сите клучни прашања

ТВ21 - 19.01.2019

„Од 2016 година па се до денес гледаме погрешно поставување на ВМРО-ДПМНЕ за сите клучни прашања во државата. И за законот за рамноправноста на јазикот, и за уставните амандмани, и за решавање на проблемите со соседите“, изјави Артан ...

Наскоро Законот за јазици под лупа на Венецијанската комисија

Алсат-М - 19.01.2019

Следната недела се чека на потпис на премиерот Зоран Заев, по што Законот за употреба на јазиците ќе биде испратен на разгледување до Венецијанската комисија. Така изјави министерката за правда Рената Дескоска во емисијата „360 Степени“ на Алсат.

Дилеми за законот за јазиците, двојазичните униформи и пари во Венецијанската комисија

ТВ21 - 19.01.2019

Се појавија првите дилеми за Законот за употреба на јазиците. Два члена од законот ќе бидат испратени до Венецијанската комисија за проценка. Вицепремиерот, Бујар Османи, вели дека станува збор за двојазичноста на униформите на војската и банкнотите.

Недела на надминати политички искушенија во Македонија и Грција, претстојат нови

24 Вести - 19.01.2019

Донесувањето на Законот за спречување на корупцијата и објавувањето во Службен весник на Законот за јазици и Спогодбата за решавање на спорот за името со Грција без потписот од претседателот на државата беа настаните кои политички ја одбележаа ...

Недела на надминати политички искушенија во Македонија и Грција, претстојат нови

Канал5 - 19.01.2019

Донесувањето на Законот за спречување на корупцијата и објавувањето во Службен весник на Законот за јазици и Спогодбата за решавање на спорот за името со Грција без потписот од претседателот на државата ја одбележаа неделава што измина.

Османи и Груби прават план за воведување на албанскиот јазик во институциите

Слободен Печат - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на ...

Oсмани, Адеми, Груби, Салији и други ја разгледуваа примената на Законот за јазиците

МКД - 19.01.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за Европски прашања, Бујар Османи, денес свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за ...

Османи: Планот за имплементација на Законот за употреба на јазиците ќе се најде на првата владина седница

А1 On - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Законот за јазици го кооридинираат само министри од ДУИ, СДСМ даде поддршка за потегот на Џафери, Мицковски против ...

Сител - 19.01.2019

Неработниот ден вицепремиерот Бујар Османи го искористи за формирање на работна група за имплементација на Законот за јазиците. Осамни на иста маса со министерот Адеми, пратеникот Артан Груби и поранешниот министер Салији ја утврдуваа трасата по ...

Османи: Планот за имплементација на Законот за употреба на јазиците ќе се најде на првата владина седница

Press24 - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Зошто власта сѐ уште не го испрати Законот за јазиците до Венециската комисија?

МКД - 19.01.2019

Зоран Заев, Бујар Османи, Рената Дескоска, Томислав Тунтев, Дамјан Манчевски, Миле Бошњаковски... сите во последниве две години неколку пати ветуваа дека Законот за употреба на јазиците ќе оди на рецензија во Венециската комисија.

Османи само со функционери Албанци се координира за спроведување на Законот за јазиците

+инфо - 19.01.2019

Вицепремиерот за Европски прашања, Бујар Османи, свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците, соопшти СЕП.

Два члена од Законот за употреба на јазици испратени до Венецијанската комисија

Слободен Печат - 19.01.2019

Спорните членови се однесуваат на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите. Два члена од Законот за употреба на јазици кои се однесуваат на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите ќе бидат испратени до Венецијанската ...

Османи ќе направи место и за СДСМ и Македонци во координативното тело за Законот за јазиците

+инфо - 19.01.2019

Ќе се проширува координативното тело за следење на спроведувањето на Законот за употреба на јазиците, изјави за Плусинфо вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Вицепремиерот најави проширување на телото по реакциите дека на првиот состанок ...

Координативен состанок за план за имплементација на Законот за јазици

Независен - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Османи: Планот за имплементација на Законот за јазиците на следната владина седница

Макфакс - 19.01.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Недела на надминати политички искушенија во Македонија и Грција, претстојат нови

Локално - 19.01.2019

Донесувањето на Законот за спречување на корупцијата и објавувањето во Службен весник на Законот за јазици и Спогодбата за решавање на спорот за името со Грција без потписот од претседателот на државата беа настаните кои политички ја одбележаа ...

Недела на надминати политички искушенија во Македонија и Грција, претстојат нови

Либертас - 19.01.2019

Донесувањето на Законот за спречување на корупцијата и објавувањето во Службен весник на Законот за јазици и Спогодбата за решавање на спорот за името со Грција без потписот од претседателот на државата беа настаните кои политички ја одбележаа ...

Координативен состанок за план за имплементација на Законот за јазици

Вечер Прес - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

(ВИДЕО) 360˚ Дескоска: Законот за јазици ќе биде пратен во Венецијанската комисија и ако има забелешки ќе ги ...

Либертас - 19.01.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска во интервју за емисијата „ 360 Степени “ на Алсат рече дека Законот за јазици ќе биде испратен до Венецијанската комисија следната недела со потпис на премиерот Зоран Заев, како што претходно беше ветено од ...

Координативен состанок за план за имплементација на Законот за јазици

24Инфо - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Координативен состанок за план за имплементација на Законот за јазици

Опсервер - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Координативен состанок за план за имплементација на Законот за јазици

MTM - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Османи: Планот за имплементација на Законот за јазиците на следната владина седница

Точка - 19.01.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Недела на надминати политички искушенија во Македонија и Грција, претстојат нови

Опсервер - 19.01.2019

Донесувањето на Законот за спречување на корупцијата и објавувањето во Службен весник на Законот за јазици и Спогодбата за решавање на спорот за името со Грција без потписот од претседателот на државата беа настаните кои политички ја одбележаа ...

Координативен состанок за план за имплементација на Законот за јазици

Локално - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Груби: Од 2016 година гледаме погрешно поставување на ВМРО-ДПМНЕ за сите клучни прашања

4NEWS - 19.01.2019

„Од 2016 година па се до денес гледаме погрешно поставување на ВМРО-ДПМНЕ за сите клучни прашања во државата. И за законот за рамноправноста на јазикот, и за уставните амандмани, и за решавање на проблемите со соседите“, изјави Артан Груби.

Дилеми за законот за јазиците, двојазичните униформи и пари во Венецијанската комисија

4NEWS - 19.01.2019

Се појавија првите дилеми за Законот за употреба на јазиците. Два члена од законот ќе бидат испратени до Венецијанската комисија за проценка. Вицепремиерот, Бујар Османи, вели дека станува збор за двојазичноста на униформите на војската и банкнотите.

Манипулирање со граѓаните: Во Владата изгледа не го прочитале законот за употреба на јазиците

еМагазин - 19.01.2019

Владата на Република Македонија вчера соопшти дека се шират лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија односно дека се лажни или неосновани тврдења за наводен дополнителен товар во буџетот и за ...

Координативен состанок за план за имплементација на Законот за јазици

1tv - 19.01.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците.

Недела на надминати политички искушенија во Македонија и Грција, претстојат нови

1tv - 19.01.2019

Донесувањето на Законот за спречување на корупцијата и објавувањето во Службен весник на Законот за јазици и Спогодбата за решавање на спорот за името со Грција без потписот од претседателот на државата беа настаните кои политички ја одбележаа ...

Влада ги демантира шпекулациите за Законот за јазици: Македонскиот јазик е единствен официјален јазик

Фокус - 18.01.2019

Владата во врска со ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија ги соопштува следните факти: Законот за употреба на јазиците во Република Македонија, беше донесен соодветно на предвидените ...

Влада на РМ: Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници

24 Вести - 18.01.2019

Влада на РМ: Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во ...

Влада на РМ: Mакедонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на ...

ТВ21 - 18.01.2019

„Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести од страна на некои партии за Законот за употреба на јазиците соопштува дека Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

Канал5 - 18.01.2019

Законот за употреба на јазиците во Република Македонија, беше донесен соодветно на предвидените процедури во Собранието на РМ. Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот ...

Вина

Deutsche Welle - 18.01.2019

Законот за јазиците кај многу Македонци разгорува идентитетски страв, поголем дури од стравот од Преспанскиот договор. Но таков закон е насушна потреба. Колумна на Светлана Јовановска. Минатото не може да биде иднината на нашите општества - изговори ...

Апасиев: Кон Законот за јазиците се чувствувам како комарец на нудистичка плажа – не знам од кај да почнам со касање

Фокус - 18.01.2019

Универзитетскиот професор, Димитар Апасиев упати силни критики кон Законот за јазиците, во синоќешното гостување, упати критики кон Законот за јазици, кој неодамна беше објавен и во Службен весник.

Македонскиот јазик и понатаму услов за македонско државјанство

Алсат-М - 18.01.2019

Граѓаните кои немаат државјанство на земјава и понатаму ќе бидат тестирани за познавање на македонскиот јазик. Сега засега ова не го менува ниту законот за употреба на јазиците. Вицепремиерот Бујар Османи, најавува дека утре ќе се разговара и за ова ...

Влада: Законот за јазиците не воведува целосна двојазичност и ќе нема нови вработувања

+инфо - 18.01.2019

Владата се огласи поради ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците. Од таму додаваат дека Законот за употреба на јазиците е донесен според предвидените процедури во Собранието и опозицијата ги имала сите ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

Сител - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик дома и во светот

Независен - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања

А1 On - 18.01.2019

„Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија ги соопштува следните факти: Законот за употреба на јазиците во Република Македонија, беше донесен ...

Владата: Законот за јазиците не воведува целосна двојазичност

Макфакс - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања. Македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик

МКД - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

Слободен Печат - 18.01.2019

Законот за употреба на јазиците во Република Македонија, беше донесен соодветно на предвидените процедури во Собранието на РМ. Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот ...

За двојазичноста

Оff.net - 18.01.2019

Судејќи по нејзиното соопштение во врска со новиот закон за јазици, македонската влада очигледно нема идеја за билингвализмот и мултилингвалноста во други земји. Соопштението нуди листа на држави со (наводно) два или повеќе службени јазици во кои ...

По законот за двојазичност Владата се правда – македонскиот бил единствен официјален јазик

Алфа - 18.01.2019

Објавувањето на законот за двојазичност ја вознемири владината служба. Откако и официјално преку објавување во службен весник стапи во сила и албанскиот се става на исто рамниште со македонскиот јазик – Владата експресно преку соопштение се брани се ...

ВЛАДАТА: Не се воведува целосна двојазичност на целата територија на РМ и во сите области на правниот поредок

Академик - 18.01.2019

Владата на РМ објави соопштение во врска со Законот за употреба на јазиците, во кое вели дека законот ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања. Македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен ...

Македонскиот останува единствен службен јазик на целата територија и во меѓународните односи

Нова ТВ - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници

Press24 - 18.01.2019

Владата на Македонија се огласи преку соопштение од каде велат дека законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања. „Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести и ...

Влада на РМ: Mакедонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на ...

4NEWS - 18.01.2019

„Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести од страна на некои партии за Законот за употреба на јазиците соопштува дека Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а ...

Влада: Законот за јазици не воведува целосна двојазичност

Точка - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања. Македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик на цела територија и за меѓународни ...

iPortal - 18.01.2019

Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија ги соопштува следните факти: Законот за употреба на јазиците во Република Македонија, беше донесен ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик, нема нови вработувања

Скопје инфо - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Македонскиот останува единствен службен јазик на целата територија

Мета - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Со носење на Законот за употреба на јазиците се става крај на национализмот

CivilMedia - 18.01.2019

Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија ги соопштува следните факти: „Законот за употреба на јазиците во Република Македонија, беше донесен ...

Влада: Македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик на цела територија и за меѓународни ...

Пулс24 - 18.01.2019

Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија ги соопштува следните факти: Законот за употреба на јазиците во Република Македонија, беше донесен ...

СДСМ: Законот за јазици е во согласност со амандманите на Уставот од 2002 година

Centar - 18.01.2019

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со амандманите на Уставот од 2002 година.

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

Либертас - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања

24Инфо - 18.01.2019

Влада на РМ: Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во ...

Вина

Либертас - 18.01.2019

Законот за јазиците кај многу Македонци разгорува идентитетски страв, поголем дури од стравот од Преспанскиот договор. Но таков закон е насушна потреба. Минатото не може да биде иднината на нашите општества – изговори Педро Санчез пред два дена пред ...

Од Владата велат дека македонскиот јазик е единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините ...

еМагазин - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

MTM - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик ,нема нови вработувања

Вечер Прес - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

Локално - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Какво е мислењето за Законот за јазици во најмултиетничкиот град во земјава?

Фактор - 18.01.2019

Градските татковци за Куманово често пати знаат да кажат дека е Македонија во мало, затоа што тука живеат сите националности кои ги има и во Република Македонија, со тоа што српската заедница е застапена во поголем процент за разлика од оној на ...

Носат ли промената на името и двојазичноста нов бран тежок македонски и албански национализам?

еМагазин - 18.01.2019

Претставниците на власта и поддржувачите на Преспанскиот договор, кој доколку се ратификува во грчкиот парламент ќе значи промена на името на земјава во Северна Македонија се почесто имаат потреба да ја оправдуваат неговата имплементација.

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

Опсервер - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините

Centar - 18.01.2019

Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските заедници се помалку од 20 отсто, велат од Владата и ги отфрлаат тврдењата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Владата уверува дека македонскиот останува единствен службен јазик

Н.Македонија - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Владата смета дека Законот за јазици е лошо разбран

AKO - 18.01.2019

Владата на Република Македонија објави појаснување за употребата на Законот за јазици, бидејќи како што се вели во соопштението, ,, со ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија“, се ...

Влада: Македонскиот јазик останува единствен службен јазик на целата територија и во меѓународните односи

1tv - 18.01.2019

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините ...

Влада на РМ: Нема целосна двојазичност, македонскиот останува единствен официјален јазик во Република Македонија

365 - 18.01.2019

Соопштение од Владата на РМ околу Законот за употреба на јазиците и неговата примена. Го пренесуваме во целост: Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република ...

Законот за јазици е во согланост со Уставот, велат од СДСМ

ТВ21 - 17.01.2019

На новинарско прашање за Законот за јазиците, порпаролот на СДСМ Костадин Костадинов истакна дека тој е во согласност со Уставот, и според него и неговата партија нема ништо спорно и покрај обвинувањата, особено од опозицијата, дека е неуставно ...

Министерството за економија прво постави двојазична табла

Канал5 - 17.01.2019

Министерството за економија денеска и официјално стана првата државна институција која започна да ги спроведува одредбите од законот за употреба на јазиците. Членот 7 од законот за јазиците предвидува такви табли да бидат поставени на сите државни ...

Османи: Несериозни се повиците за бојкот на Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 17.01.2019

Несериозни се повиците на опозициската ВМРО ДПМНЕ за бојкот на Законот за употреба на јазиците смета вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи. Целта на Законот како што вели Османи е да ги интегрира Албанците и да им ја олесни комуникацијата со ...

Македонскиот јазик на маргините, албанскиот во повластена позиција?!

Телма - 17.01.2019

За македонскиот јазик во државата се грижи владино советодавно тело, Совет за македонски јазик, составено од 8 члена и 1 претседател, кое не одржува повеќе од 12 седници годишно. Членовите не се вработени во Советот, туку функцијата ја извршуваат за ...

Османи:Двоглавиот орел значи јас сум Албанец, нема претензии

Канал5 - 17.01.2019

За вицепремиерот Османи несериозни се повиците на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на Законот за јазиците, од опозициската партија не го менуваат ставот. Несериозни се повиците на опозициската ВМРО ДПМНЕ за бојкот на Законот за употреба на јазиците смета ...

Го потпиша Законот за јазици, но денешната седница Џафери ја водеше на македонски

ТВ21 - 17.01.2019

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и дека позитивно ќе влијае врз општеството.

Аналитичарите и лингвистите скептични – „не се официјализираше албанскиот, туку јазикот на 20%“

ТВ21 - 17.01.2019

Неколкупати беше повторувано дека албанскиот јазик е официјализиран во Македонија, но колку навистина е официјализиран сега кога во Службен весник беше објавен Законот за јазиците? Во дебатниот магазин „Клик Плус“, дел од аналитичарите рекоа дека не ...

ВЛАДА: Неточни тврдења на ВМРО-ДПМНЕ, нема дополнителни вработувања во општините каде немнозинските заедници се помалку ...

ТВ21 - 17.01.2019

Владата на Република Македонија денеска со соопштение категорично ги отфрли како неточни тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за нови вработувања на немнозинските заедници во општините. „Законот за употреба на јазиците предвидува формирање на ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Канал5 - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни. Бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Што носи законот за употребата на јазиците?

24 Вести - 17.01.2019

Законот за употреба на јазиците, кој веќе ја доби конечната форма, предвидува унапредување на официјалната употреба на албанскиот јазик, или како што се вели на јазиците на етничките заедници кои сочинуваат повеќе од 20 проценти од вкупниот број на ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините

Макфакс - 17.01.2019

Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските заедници се помалку од 20 отсто, велат од Владата и ги отфрлаат тврдењата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Влада: Нема да има нови вработувања за спроведување на Законот за јазиците

МКД - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува вработувања во „македонските“ општини

+инфо - 17.01.2019

Законот за употреба на јазиците предвидува формирање Централна агенција којашто ќе ги опслужува општините и другите институции во оние населени места каде што мнозинството граѓани се Македонци.

Законот за употреба на јазиците ќе бара многу пари и работа

Окно - 17.01.2019

Со објавувањето во Службен весник стапува на сила Законот за употреба на јазиците чија имплементација ќе предизвика директни и индиректни финансиски импликации по буџетот на државата и на единиците на локалната самоуправа.

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Слободен Печат - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

За двојазичноста ќе требаат и пари и луѓе

Р.С.Европа - 17.01.2019

За новоформираните институции кои ќе го спроведуваат и ќе го надгледуваат спроведувањето на Законот за јазиците во државниот буџет се предвидени 257 илјади евра, но не се знае колку вкупно пари ќе ја чини државата спроведувањето на законот и колку ...

ВИДЕО: Провокациите на Груби доказ дека законот за јазици не ги релаксира меѓуетничките односи

Нетпрес - 17.01.2019

Однесувањето на еден од поистакнатите функционери од редовите на албанската владејачка партија ДУИ, Артан Груби, особено во синоќешното гостување во емисија на телевизијата 24, е уште еден доказ дека набрзина и нелегално донесениот Закон за употреба ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Сител - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините

А1 On - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања

Press24 - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Со Законот за јазици нема да има нови вработувања во општини каде што мнозинство се Македонци

Независен - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

СДСМ: Законот за јазици е во согласност со амандманите на Уставот од 2002 година

Макфакс - 17.01.2019

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачката СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со амандманите на Уставот од 2002 година.

Манипулации со Законот за јазици – стапи во сила без мислење од Венецијанската комисија

Алфа - 17.01.2019

Со огромни пропусти донесен и објавен законот за јазици. Додека од Владата наложуваат негова имплементација, најавувајќи казни за сите што нема да го почитуваат, допрва ќе се бара мислење од Венецијанската комисија, кое требаше да биде побарано пред ...

Владата на РМ: Тврдењата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ околу законот за употреба на јазиците не се точни

24Инфо - 17.01.2019

Влада на РМ: Тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни – Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските заедници се помалку од 20 отсто Владата на Република Македонија ...

ВЛАДА: Неточни тврдења на ВМРО-ДПМНЕ, нема дополнителни вработувања во општините каде немнозинските заедници се помалку ...

4NEWS - 17.01.2019

Владата на Република Македонија денеска со соопштение категорично ги отфрли како неточни тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за нови вработувања на немнозинските заедници во општините. „Законот за употреба на јазиците предвидува формирање на ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Опсервер - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

iPortal - 17.01.2019

Владата на Република Македонија категорично ги отфрла како неточни тврдењата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Законот за употреба на јазиците предвидува формирање на Централна агенција којашто ќе ги опслужува општините и другите институции во оние ...

Мнозинството странски академици би поддржале бојкот на Законот за употреба на јазиците

Република - 17.01.2019

Џејмс Петифер, професор по балканска историја на колеџот „Светиот крст“ во Оксфорд, смета дека Законот за употреба на јазиците во Македонија е неуставен. напиша Петифер на својот профил на Твитер како реакција на насловот на напис од Независна ...

Аналитичарите и лингвистите скептични – „не се официјализираше албанскиот, туку јазикот на 20%“

4NEWS - 17.01.2019

Неколкупати беше повторувано дека албанскиот јазик е официјализиран во Македонија, но колку навистина е официјализиран сега кога во Службен весник беше објавен Законот за јазиците? Во дебатниот магазин „Клик Плус“, дел од аналитичарите рекоа дека не ...

Го потпиша Законот за јазици, но денешната седница Џафери ја водеше на македонски

4NEWS - 17.01.2019

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и дека позитивно ќе влијае врз општеството.

Струмица или Делчево, каде ќе помине Албанец таму ќе се зборува албански

Република - 17.01.2019

Албанскиот јазик е официјален во Република Македонија и ќе се користи таму каде што го употребува заедницата. Ова што пред точно една година го изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети на „Алсат“, а за што СДСМ и нивните платеници нè убедуваа дека нема да ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Вечер Прес - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

MTM - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Законот за јазици е во согланост со Уставот, велат од СДСМ

4NEWS - 17.01.2019

На новинарско прашање за Законот за јазиците, порпаролот на СДСМ Костадин Костадинов истакна дека тој е во согласност со Уставот, и според него и неговата партија нема ништо спорно и покрај обвинувањата, особено од опозицијата, дека е неуставно ...

Бујар Османи започна да бара пари за имплементација на Законот за јазици

Фактор - 17.01.2019

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи како раководител на Секретаријатот за европски прашања упати покана со известување за организирање на Донаторска конференција за потребите од имплементацијата на новиот Закон за употреба на јазиците во ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Бриф - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Локално - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Влада: Законот за јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините

Точка - 17.01.2019

Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските заедници се помалку од 20 отсто, велат од Владата и ги отфрлаат тврдењата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Експертите категорични: Прво попис, па двојазичност

Н.Македонија - 17.01.2019

Законот за употреба на јазиците, објавен во „Службен весник“ на 15 јануари 2019 година, без потпис на претседателот на државата, до крајот на процедурата за негово спроведување ја задржа контроверзноста што го следи од почетокот кога беше ставен во ...

Влада на РМ: Неточни се тврдењата на ВМРО ДПМНЕ за вработување Албанци во неалбански средини

AKO - 17.01.2019

,,Владата на Република Македонија категорично ги отфрла како неточни тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ. Законот за употреба на јазиците предвидува формирање на Централна агенција којашто ќе ги опслужува општините и другите институции во оние ...

Влада: Нема дополнителни вработувања поради Законот за јазиците во општините со помалку од 20 отсто од немнозинските ...

1tv - 17.01.2019

Владата на Република Македонија во денешното соопштение наведува дека тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ не се точни, бидејќи Законот за употреба на јазиците не предвидува дополнителни вработувања во општините во кои граѓаните на немнозинските ...

Законот за јазици: штетен или кохезивен

Телма - 16.01.2019

Законот за јазиците продолжува да ја бранува политичката сцена. ВМРО ДПМНЕ го смета за неуставен и штетен, додека СДСМ го нарече сериозен придонес во градењето едно општество за сите. Ден по објавувањето во „Службен весник“, најголемата опозициска ...

Шест месеци за спроведување на Законот за јазици, ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите на бојкот

ТВ21 - 16.01.2019

Освен македонскиот, со законот за употреба на јазиците, сите институции на централно и локално ниво во Македонија, сега се обврзани да го употребуваат албанскиот јазик како службен кого го зборуваат над 20% од граѓаните на Македонија.

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Канал5 - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. ,,Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Владата не знае колку ќе чини примената на Законот за јазици

Фокус - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Власта, опозицијата и експертите поделени околу законот за јазици

Канал5 - 16.01.2019

Владата допрва ќе бара мислење од Венецијанската комисија за Законот за јазици. Но, велат сите дадени препораки ќе бидат инкорпорирани во Законот. Дека Законот ќе биде испратен на преглед пред Комисијата беше најавено уште пред неговото донесување ...

Рокот за спроведување на законот за јазици недоволен за судството

Алсат-М - 16.01.2019

Правосудството, веројатно е ресорот каде ќе има најголеми проблеми во примената на Законот за јазиците. Причината е судирот на законските решенија, но и ресурсите тој да се спроведе во пракса.

За примената на Законот за употреба на јазиците се предвидуваат средства од Буџетот и донесување програма за јавна ...

Академик - 16.01.2019

Според законското образложение, Законот за употреба на јазиците ќе предизвика фискални импликации во износ од 106 милиони денари, кои ќе се обезбедат од Буџетот на Република Македонија. Во Законот за употреба на јазиците е пропишано дека на целата ...

Законот за двојазичност започна да создава правна конфузија

Курир - 16.01.2019

Денес на утринска програма на Сител, водителот ги читаше проблемите на граѓаните. При што налета на еден коментар кој изгледа дури и зачудувачки. Еден граѓанин замолил водителот на утринската да го прочита коментарот во кој раскажува дека бил на суд ...

Заев му ја отстапи владејачката палка на Ахмети, само за да опстане на власт

Нетпрес - 16.01.2019

Премиерот Зоран Заев своевремено го отфрли предлогот од челникот на опозицијата Христијан Мицкоски – откако владејачката СДСМ доби закани за истапување од владата и од поддршката на и онака тенкото парламентарното мнозинство на најголемата албанска ...

Коцијанчиќ: Немаме коментар за тоа што Законот за јазици и Договорот со Грција се без потпис на претседателот

Курир - 16.01.2019

Европската комисија нема коментар за последните случувања поврзани со Законот за јазици и Договорот со Грција. Пресинг ТВ го праша портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчиќ дали за ЕУ е прифатливо што Договорот со Грција и законот за ...

Реализирани 90% од „непостоечката“ Тиранска Платформа

Алфа - 16.01.2019

Влегувањето во сила на Законот за двојазичност значи и исполнување на дури 90 отсто од барањата впишани во тиранската платформа која како божиќна честитка во форма на ултиматум беше испратена до македонските политичари за формирање на Влада во ...

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се употребува сѐ додека не биде направен попис

Курир - 16.01.2019

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците воопшто не значи дека тој може веднаш да се примени во пракса. Пред да почнат да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението, ...

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Сител - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

А1 On - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Јазичарите и историчарите остро против двојазичноста – законот целосно го брише и АСНОМ

Алфа - 16.01.2019

Стапувањето во сила на законот за јазици е последната шајка за погребување на АСНОМ, сметаат историчарите. Покрај тоа што е прекршена правната процедура, со ваквите одлуки се удира и по АСНОМ, каде македонскиот јазик е прогласен за службен јазик и ...

Со кршење на Уставот и законите е донесен Законот за двојазичност, истиот предвидува казни за непочитување

Курир - 16.01.2019

Законот за употреба на јазиците, популарно наречен закон за двојазичност, го става албанскиот јазик на ниво на официјален јазик во Република Македонија, со тоа се дерогира уставот на државата, кој пропишува дека официјален јазик на територија на ...

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Нова ТВ - 16.01.2019

Во Владата не занаат колку ќе чини спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на Владата, Муамед Хоџа.

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Слободен Печат - 16.01.2019

Како што пренесува албанската државна агенција АТА, ова постигнување, според Мета, е исто така многу важен чекор во спроведувањето на Охридскиот договор. Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на ...

Колку пари ќе не чини двојазичноста не се знае, но казни ќе има

Нетпрес - 16.01.2019

Иако се уште со отворени дилеми за уставноста на постапката сепак Законот за јазици стапи на сила. Но, Владата до овој момент нема информација колку финансиски средства ќе повлече имплементацијата на законското решение.

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Курир - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се употребува сѐ додека не биде направен попис

Слободен Печат - 16.01.2019

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците воопшто не значи дека тој може веднаш да се примени во пракса. Пред да почнат да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20 отсто од ...

Мета со честитки за Законот за јазиците: Ова е историски настан за Албанците

Press24 - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Што сe предвидува во Законот за употреба на јазиците

Академик - 16.01.2019

Законското објаснување на содржината на одредбите на З аконот за употреба на јазиците „Со член 1 е пропишано дека на целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско ...

Глоба до 5.000 евра за институциите кои нема да го почитуваат законот за употреба на јазиците

Press24 - 16.01.2019

Глоба во износ од 4.000 до 5.000 евра во денарска противвредност за прекршок ќе се изрече на централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон, како ...

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се употребува сѐ додека не биде направен попис

Press24 - 16.01.2019

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците воопшто не значи дека тој може веднаш да се примени во пракса. Пред да почнат да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението, ...

Коцијанчиќ: Немаме коментар за тоа што Законот за јазици и Договорот со Грција се без потпис на претседателот

Press24 - 16.01.2019

Европската комисија нема коментар за последните случувања поврзани со Законот за јазици и Договорот со Грција. Пресинг ТВ го праша портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчиќ дали за ЕУ е прифатливо што Договорот со Грција и законот за ...

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се употребува сѐ додека не биде направен попис

+инфо - 16.01.2019

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците воопшто не значи дека тој може веднаш да се примени во пракса. Пред да почнат да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20 отсто од ...

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Независен - 16.01.2019

– Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Владата планирала да потроши 1,6 милиони евра за употреба на Законот за јазиците

+инфо - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Press24 - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

(ВИДЕО) Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

А1 On - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Владата уште не знае колку ќе чини спроведувањето на Законот за јазиците во секојдневниот живот

МКД - 16.01.2019

Владата сѐ нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците, додека лани за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ...

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се употребува сѐ додека не биде направен попис

МКД - 16.01.2019

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците воопшто не значи дека тој може веднаш да се примени во пракса. Пред да почнат да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението, ...

Законот за јазици стапува на сила – еве колкава е казната доколку не се почитува

Пулс24 - 16.01.2019

Законот за употреба на јазиците кои минатата година се изгласа од владејачкото мнозинство на СДСМ, денес веќе е објавен во Службениот весник на Република Македонија, со што Македонија станува двојазична држава, а притоа освен македонскиот и ...

Глоба до 5.000 евра за институциите кои нема да го почитуваат законот за употреба на јазиците

Република - 16.01.2019

Глоба во износ од 4.000 до 5.000 евра во денарска противвредност за прекршок ќе се изрече на централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон, како ...

Коцијанчич без коментар за Законот за јазици

Пулс24 - 16.01.2019

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич на прашањето на ТВ “Пресинг“ дали за ЕУ е прифатливо што Договорот со Грција и Законот за јазиците се објавени во “Службен весник“ без потпис на претседателот, спротивно на Уставот немаше ...

Владата не знае колку ќе чини имплементацијата на Законот за јазици

Мета - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците, рече портпаролот на Владата, Мухамед Хоџа на денешната прес-конференција во Владата.

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Либертас - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Да не се боиме, прво да се преброиме

Вечер Прес - 16.01.2019

Пред да почнат да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението, пишува професорката Мирјана Најчевска по објавувањето на законот за јазици во “Службен весник” со што се ...

Двојазични ќе станат и институциите во кои нема вработено ниту еден Албанец

Вечер Прес - 16.01.2019

Глоба во износ од 4.000 до 5.000 евра во денарска противвредност за прекршок ќе се изрече на централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон, како ...

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Опсервер - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

16 јануари: Планови за нови решенија

CivilMedia - 16.01.2019

Портпаролот на Владата, Муамед Хоџа, на денешната прес-конференција изјави дека во моментот немаат конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците, но, дека минатата година за таа ...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Локално - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Законот за употреба на јазиците ќе бара многу пари и работа

Либертас - 16.01.2019

Со објавувањето во Службен весник стапува на сила Законот за употреба на јазиците чија имплементација ќе предизвика директни и индиректни финансиски импликации по буџетот на државата и на единиците на локалната самоуправа.

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

24Инфо - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Во Владата незнаат колку ќе не чини спроведувањето на двојазичноста

еМагазин - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Детален преглед: Какви промени носи имплементацијата на законот за употреба на јазиците?

еМагазин - 16.01.2019

Со излегувањето на законот за употреба на јазиците во Службен весник доаѓаат низа промени во однос на употребата на албанскиот јазик во Македонија односно тој станува втор службен јазик во земјава.

Глоба до 5.000 евра за институциите кои ќе „подзаборават“ на законот за употреба на јазиците

еМагазин - 16.01.2019

Глоба во износ од 4.000 до 5.000 евра во денарска противвредност за прекршок ќе се изрече на централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон, како ...

Законот за употреба на јазиците ќе бара многу работа

Мета - 16.01.2019

Со објавувањето во Службен весник стапува на сила Законот за употреба на јазиците чија имплементација ќе предизвика директни и индиректни финансиски импликации по буџетот на државата и на единиците на локалната самоуправа.

Што ќе се смени со имплементацијата на законот за употреба на јазиците?

Скопје инфо - 16.01.2019

Двојазични униформи на полицајците, пожарникарите, лекарите и медицинскиoт персонал како и двојазични судски процеси. Ова станува законска обврска. Ќе се интервенира и на македонскиот денар – и книжните и кованите пари ќе добијат албански симболи.

Најчевска: Без попис Законот за јазици не смее да се примени

Република - 16.01.2019

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците воопшто не значи дека тој може веднаш да се примени во пракса. Пред да почнат да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението, ...

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Локално - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Вечер Прес - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Република - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Опсервер - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Фактор - 16.01.2019

Минатата година 100 милиони денари била сумата која Владата ја издвоила за финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците а во моментов од таму немаат конкретна сума.

Шест месеци за спроведување на Законот за јазици, ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите на бојкот

4NEWS - 16.01.2019

Освен македонскиот, со законот за употреба на јазиците, сите институции на централно и локално ниво во Македонија, сега се обврзани да го употребуваат албанскиот јазик како службен кого го зборуваат над 20% од граѓаните на Македонија.

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

24Инфо - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

Н.Македонија - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Владата не знае колку ќе чини Законот за јазиците

Н.Македонија - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Што велеа експертите пред една година

Н.Македонија - 16.01.2019

Законот за употреба на јазиците ја бранува експертската јавноста уште од самите почетоци на неговото појавување, пред една година. Во продолжение следува краток преглед на искажани мислења во врска со овој закон на наши истакнати професори и ...

Најчевска: За законот за јазици да стапи во сила, прво треба да се направи попис

365 - 16.01.2019

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците воопшто не значи дека тој може веднаш да се примени во пракса. Пред да почнат да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението, ...

(Видео) Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

1tv - 16.01.2019

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари, изјави на денешната прес-конференција ...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба на јазиците

1tv - 16.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. – Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно ...

Џефери го потпиша Законот за употреба на јазиците

Телма - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците, со потпис на собранискиот спикер е објавен во „Службен весник“. На Фејсбук профилот на Талат Џафери на македонски и на албански јазик пишува: „законот за употреба на јазиците и во службен весник“.

Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба први да постават двојазична табла пред своето седиште

Фокус - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, им порача на ВМРО-ДПМНЕ да бидат први кои ќе го применат Законот за употреба на јазиците, кој утринава беше објавен во Службен весник. Тој рече дека името на својата партија ВМРО-ДПМНЕ треба да го напише и на албански ...

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесат кривична пријава против Џафери

Телма - 15.01.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски. Според партијата објавувањето на Законот за јазици во Службен весник без потпис на претседателот Иванов, а со ...

Албанскиот јазик на ниво на целата држава, ова се деталите…

Алсат-М - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците, кој веќе ја доби конечната форма, предвидува унапредување на официјалната употреба на албанскиот јазик, или како што се вели на јазиците на етничките заедници кои сочинуваат повеќе од 20 проценти од вкупниот број на ...

Двојазични стануваат сите централни државни институции

Канал5 - 15.01.2019

Фамозниот закон за јазиците кој веќе стапи на сила во себе носи неколку крупни промени во употребата, пред се на албанскиот јазик. Овие измени или новитети одат во два сегмента, односно на мали промени на локално и големи на централно ниво.

ВМРО – ДПМНЕ повика да се бојкотира Законот за јазици

Телма - 15.01.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави против собранискиот спикер Талат Џафери и Директорот на Службен весник, Мартин Костовски за прекршување на законот и негово објавување без потпис на претседтаелот на државата.

Никој не знае колку лица ќе се вработат по Законот за употреба на јазиците

Телма - 15.01.2019

Никој не знае колку лица ќе се вработат во Агенцијата и Инспекторатот што ќе мора да се формираат согласно Законот за употреба на јазиците. Не се знае ниту во надлежност на кој Секретаријат ќе биде владината Агенција.

Трка кој е позаслужен за албанскиот јазик, опозицијата најави кривична пријава

ТВ21 - 15.01.2019

Албанските политики партии и СДСМ го поздравија објавувањето на Законот за употреба на јазиците во Службен весник. Веднаш откако претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша законот, започна трката – кој е најзаслужен.

Џафери се пофали дека го потпишал Законот за јазици и дека го испратил во Службен весник

Фокус - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава на фејсбук Џафери на македонски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба ...

Талат Џафери до Службен весник го испрати Законот за употреба на јазиците

24 Вести - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава на Фејсбук Џафери на македопнски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба ...

Законот за употреба на јазиците објавен во Службен весник

Алсат-М - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците денеска е објавен во Службен весник откако претседателот на Собранието Талат Џафери вчера го испрати без потпис од претседателот на државата Ѓорге Иванов. Со објавувањето на Законот во Службен весник, тој официјално ...

Македонија и официјално стана двојазична во Собранието, Владата, Судовите, министерствата, болниците, и секаде каде над ...

Сакам да кажам - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците, што вчера претседателот на Собранието Талат Џафери го испрати на објава во Службен весник, по членот 1 кој вели дека на целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е ...

ЕКСПЕРТИ: Објавата на Законот за јазици без потпис од Иванов е неуставен и дрзок чин

Нетпрес - 15.01.2019

Без потпис од претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, само со парафот на Талат Џафери „Службен весник“ го објави Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците. По ова законското решение, кое од голем дел од научната фела и правните ...

Османи и Ахмети со орел од вкрстени раце, го честитаа официјализирањето на Законот за јазици

Сител - 15.01.2019

Со вкрстени раце во вид на орел, Претседателот на ДУИ Али Ахмети и вицепремиерот за евро-интеграции Бујар Османи, на Фејсбук го честитаа официјализирањето на законот за јазици. Османи сподели фотографија со Ахмети и под која напиша „Каков почеток на ...

Артан Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба прва да го напише името на партијата на албански јазик

Сител - 15.01.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ, по објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“, вели дека нема да биде лесна неговата примена, но со добра волја на институциите ќе биде одлична.

Иванов одби да по потпише - Џафери го прати Законот за јазиците во Службен весник

Press24 - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава на фејсбук Џафери на македопнски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба ...

Џафери го испратил Законот за употреба на јазиците во Службен весник

Сител - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава на фејсбук Џафери на македонски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба ...

Османи: Џафери го потпиша Законот за јазици

Р.С.Европа - 15.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери го потпиша Законот за јазици и се очекува тој да се објави во Службен весник, изјави вицепремиерот Бујар Османи за ТВ21. Законот за употреба на јазиците предвидува преточување на ...

Албанскиот јазик станува втор службен, еве што предвидува законот

Нетпрес - 15.01.2019

Законот за јазиците станува реалност по една година откако е изгласан во македонското Собрание. Синоќа, претседателот на Собранието, Талат Џафери, на својот Фејсбук профил, обзнани дека Законот е веќе потпишан и објавен во Службен весник.

Челниците на ДУИ го преплавија Фејсбук со честитки за Законот за јазиците ФОТО

+инфо - 15.01.2019

Безмалку цела ДУИ од синоќа на Фејсбук го прослави објавувањето во Службен весник на Законот за јазиците, со кој албанскиот е втор службен јазик на целата територија на Македонија. Откако претседателот на Собранието Талат Џафери на Фејсбук ознани ...

ФОТО: Ветивме-остваривме - Ахмети со честитки за Законот за јазици

Press24 - 15.01.2019

Али Ахмети се огласи на Фејсбук по Законот за јазиците кои собранискиот спикер Џафери го пушти во Службен Весник. – Ветивме, остварувме, напиша ...

Џафери го испратил Законот за употреба на јазиците во Службен весник

Слободен Печат - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на ...

Лика: Албанскиот јазик во домовите и институциите - честито

Press24 - 15.01.2019

Хазби Лика честиташе за Законот за јазици. – Употребата на албанскиот јазик од нашите домови отсега и во институциите и пошироко. Честитки сонародници законот за јазиците влегува во сила, напиша Хазби ...

ДУИ го преплави Фејсбук со честитки за Законот за јазиците

Нетпрес - 15.01.2019

Политичарите од ДУИ синоќа на Фејсбук го прославија објавувањето во Службен весник на Законот за јазиците, со кој албанскиот стана втор службен јазик на целата територија на Македонија. Откако претседателот на Собранието Талат Џафери објави на ...

(ВИДЕО) Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба први да го напишат името на партијата на албански јазик

А1 On - 15.01.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ по објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ вели дека нема да биде лесна неговата примена, но со добра волја на институциите ќе биде одлична. Груби вели дека први кои треба да стават натпис на албански ...

ДУИ ги користи кредитите со кои го донесе Заев на власт: Социјалните мрежи полни со благодарност за двојазичноста ...

Курир - 15.01.2019

Речиси целото раководство на ДУИ вчера преку социјалните мрежи го прослави објавувањето на Законот за јазиците, т.е двојазичноста официјално и во Службен весник на Република Македонија. Тоа значи дека Македонија доби втор службен јазик, а тоа е ...

ФОТО: Законот за јазиците излезе во Службен весник

Press24 - 15.01.2019

Законот за употребата на јазиците излезе во Службен весник. Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил го објави ова. Со овој закон што два пати беше изгласан во Собранието, на 11 јануари и на 14 март минатата ...

Ахмети со орел со рацете: Ветивме, остваривме

А1 On - 15.01.2019

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери сподели на Фејсбук дека Законот за јазиците е објавен во Службен весник, со кој албанскиот станува втор службен јазик на територијата на Македонија, честитки упатија лидерот на партијата Али Ахмети, ...

Османи и Ахмети со орел од вкрстени раце го честитаа официјализирањето на Законот за јазиците

Макфакс - 15.01.2019

Со вкрстени раце во вид на орел, Претседателот на ДУИ Али Ахмети и вицепремиерот за евро-интеграции Бујар Османи, на Фејсбук го честитаа официјализирањето на законот за јазици. Османи сподели фотографија со Ахмети и под која напиша „Каков почеток на ...

Груби: Јазична рамноправност - ветено-сторено

Press24 - 15.01.2019

ДУИ од синоќа на Фејсбук го прослави објавувањето во Службен весник на Законот за јазиците. – Интаграција во НАТО и ЕУ, ветено сторено, јазичната рамноправност, ветено сторено, ситемски реформи, ветено сторено, напиша ...

ДУИ со орли и албански историски мотиви го прослави објавувањето на Законот за јазици

МКД - 15.01.2019

Ветивме, остварувме, напиша Али Ахмети, лидерот на ДУИ по вчерашното објавување дека претседателот на Собранието Талат Џафери го потпишал Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците.

Законот за употреба на јазиците објавен во службен весник

OhridNews - 15.01.2019

По вчерашното потпишување на Законот за употреба на јазиците од страна на претседателот на собранието Талат Џафери, законот е објавен во Службен весник. Џафери го потпиша законот, откако претседателот Ѓорѓе Иванов одби да го потпише и по второто ...

Зборот си е збор – Тиранската платформа пред финиш

Нетпрес - 15.01.2019

Тиранската платформа, која беше услов за формирање на актуелната влада, неминовно си врви по патот на целосна реализација, наспроти „силните гаранции“ од премиерот Зоран Заев, дека нема да се посегнува по суверенитетот и унитарноста на државава.

Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба прва да го напише името на партијата на албански јазик

Макфакс - 15.01.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ, по објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“, вели дека нема да биде лесна неговата примена, но со добра волја на институциите ќе биде одлична.

Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба први да постават двојазична табла пред своето седиште

Слободен Печат - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, им порача на ВМРО-ДПМНЕ да бидат први кои ќе го применат Законот за употреба на јазиците, кој утринава беше објавен во Службен весник. Тој рече дека името на својата партија ВМРО-ДПМНЕ треба да го напише и на албански ...

Законот за јазици стапува на сила без потписот на Иванов- оние кои нема да го почитуваат казна до 5 илјади евра!

Курир - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците кои минатата година се изгласа од владејачкото мнозинство на СДСМ, денес веќе е објавен во Службениот весник на Република Македонија, со што Македонија станува двојазична држава, а притоа освен македонскиот и ...

Груби: Во ВМРО ДПМНЕ треба први да стават двојазична табла на своето седиште

Нова ТВ - 15.01.2019

Денес е прекрасен ден – рече Артан Груби од ДУИ, откако Законот за јазиците донесен пред една година е објавен во Службен весник и од денеска почнува неговата примена. -Со јазичната рамноправност, се заокружи нормативниот дел од Охридскиот рамковен ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ први да постават двојазична табла пред седиштето

Press24 - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, им порача на ВМРО-ДПМНЕ да бидат први кои ќе го применат Законот за употреба на јазиците, па да постават двојазична табла пред седиштето. На прес конференција во Собранието, Груби рече дека Законот за јазици од ...

ВМРО – ДПМНЕ: Кривични пријави против Џафери и Костовски

МКД - 15.01.2019

Ќе поднесеме кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери и Мартин Костовски, директорот на Службен весник, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Oбјавувањето на Законот за јазици во Службен весник и Законот за ратификација на спогодбата од ...

Законот за јазици стапува на сила без потписот на Иванов- оние кои нема да го почитуваат казна до 5 илјади евра!

Сител - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците кои минатата година се изгласа од владејачкото мнозинство на СДСМ, денес веќе е објавен во Службениот весник на Република Македонија, со што Македонија станува двојазична држава, а притоа освен македонскиот и ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ да биде прва што ќе го напише името на партијата на албански јазик

+инфо - 15.01.2019

Нелегитимниот претседател во заминување има уште два месеца во канцеларијата. Сметаме дека Иванов и ВМРО-ДПМНЕ треба да се надминат и да бидат првите што ќе напишат ВМРО-ДПМНЕ и на албански јазик, рече на прес конференција пратеникот на ДУИ Артан ...

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесат кривична пријава против Џафери

Нетпрес - 15.01.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски. Според партијата објавувањето на Законот за јазици во Службен весник и Законот за ратификација на спогодбата од ...

Реализирана уште една точка од „непостоечката“ Тиранска платформа

Алфа - 15.01.2019

Али Ахмети, Зијадин Села, Билал Касами и Фадил Зендели на маса со Еди Рама ја кроеја тиранската платформа која со објавувањето на Законот за јазици денеска веќе е имплементирана. Со денови молк од Социјалдемократите, а на крај прифаќање од Заев на ...

ВМРО – ДПМНЕ со тужби против Џафери и Костовски

+инфо - 15.01.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски. Oбјавувањето на Законот за јазици во Службен весник и Законот за ратификација на спогодбата од Преспа, без ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат кривична против Талат Џафери

Press24 - 15.01.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски. Според партијата објавувањето на Законот за јазици во Службен весник и Законот за ратификација на спогодбата од ...

Најчевска: Пред да се менуваат називи на албански јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението

24Инфо - 15.01.2019

Професорката Мирјана Најчевска, во врска со Законот за употреба на јазиците на својот Фејсбук профил напиша дека пред да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20 отсто од населението.

ЏАФЕРИ ВЕТИ И ИСПОЛНИ: Спикерот стави потпис на Законот за јазици

Фактор - 15.01.2019

Албанскиот јазик ќе стане втор официјален во земјава. Доцна вечерта Талат Џафери го потпиша законот за јазици кој крена врева меѓу експертската фела но и јавноста. Со потписот Џафери го испрати законот во Службен весник на објавување а откако ќе се ...

Трка кој е позаслужен за албанскиот јазик, опозицијата најави кривична пријава

4NEWS - 15.01.2019

Албанските политики партии и СДСМ го поздравија објавувањето на Законот за употреба на јазиците во Службен весник. Веднаш откако претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша законот, започна трката – кој е најзаслужен.

Џафери го испратил Законот за употреба на јазиците во Службен весник

Локално - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава на фејсбук Џафери на македопнски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба ...

Џафери го испратил Законот за употреба на јазиците во Службен весник

Опсервер - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на ...

Ем Северна, ем двојазична Македонија

Вечер Прес - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери во понеделникот вечерта го потпиша законот за јазици, со кој албанскиот официјално станува службен јазик во земјава, по што го испрати на објавување во Службен весник.

Османи и Ахмети со орел од вкрстени раце , го честитаа официјализирањето на законот за јазици

Точка - 15.01.2019

Со вкрстени раце во вид на орел, Претседателот на ДУИ Али Ахмети и вицепремиерот за евро-интеграции Бујар Османи, на Фејсбук го честитаа официјализирањето на законот за јазици. Османи сподели фотографија со Ахмети и под која напиша „Каков почеток на ...

Артан Груби: Иванов и ВМРО-ДПМНЕ први да постават двојазична табла пред нивните седишта

еМагазин - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ и претседател на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, на прес-конференција во Собранието порача дека Законот за јазиците денеска стапува на сила и дека ВМРО-ДПМНЕ треба да се надмине себеси и да биде првиот ...

Османи и Ахмети со орел од вкрстени раце , го честитаа официјализирањето на законот за јазици

Centar - 15.01.2019

Со вкрстени раце во вид на орел, Претседателот на ДУИ Али Ахмети и вицепремиерот за евро-интеграции Бујар Османи, на Фејсбук го честитаа официјализирањето на законот за јазици. Османи сподели фотографија со Ахмети и под која напиша „Каков почеток на ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Препукувања за Законот за јазици, познато кога ќе бираме претседател, Хан бара реформи

Фактор - 15.01.2019

Во Службен весник е објавен Законот за употреба за јазиците, кој е донесен во Собранието пред една година, но не можеше да стапи во сила без да биде излезе службено во јавност. Тој е без потпис на указ од страна на претседателот на Македонија, Ѓорѓе ...

Фејсбук преплавен со честитки за Законот за јазици

Пулс24 - 15.01.2019

Објавувањето на Законот за јазици во Службен весник, со кој албанскиот е втор службен јазик на целата територија на Македонија синоќа на Фејсбук го прослави речиси цела ДУИ. По постот на претседателот на Собранието Талат Џафери на Фејсбук дека ...

Талат Џафери го потпиша Законот за јазици: Северна Македонија ќе биде двојазична држава

еМагазин - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците и во Службен весник, напиша на својот Фејсбук профил претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. Законот за употреба на јазиците предвидува преточување на уставните амандмани во законски ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба први да го напишат името на партијата на албански јазик

Точка - 15.01.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ по објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ вели дека нема да биде лесна неговата примена, но со добра волја на институциите ќе биде одлична. Груби вели дека први кои треба да стават натпис на албански ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба први да постават двојазична табла пред своето седиште

Бриф - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, им порача на ВМРО-ДПМНЕ да бидат први кои ќе го применат Законот за употреба на јазиците, кој утринава беше објавен во Службен весник. Тој рече дека името на својата партија ВМРО-ДПМНЕ треба да го напише и на албански ...

Џафери го испратил Законот за употреба на јазиците во Службен весник

Либертас - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава на фејсбук Џафери на македопнски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба ...

(Фото) Законот за јазици без потпис на Иванов, објавен во Службен весник

еМагазин - 15.01.2019

Во денешното издание на Службен весник, е објавен Законот за јазици, со што албанскиот јазик официјално станува втор службен јазик во Македонија. Законот е објавен без потпис на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

Џафери го испрати Законот за јазици во Службен весник

Мета - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, синоќа преку својот „Фејсбук“ профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во објавата Џафери на македонски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба на јазиците и ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба први да го напишат името на партијата на албански јазик

Република - 15.01.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ по објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ вели дека нема да биде лесна неговата примена, но со добра волја на институциите ќе биде одлична. Груби вели дека први кои треба да стават натпис на албански ...

Што всушност ни носи Законот за јазици?

Република - 15.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша и го испрати во „Службен весник“ Законот за употреба на јазиците. Што значи тоа во пракса? Според Законот за употреба на јазиците, покрај македонскиот јазик кој е службен на целата територија на ...

(Фото) Ахмети со двоглав орел честиташе за Законот за јазици

еМагазин - 15.01.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети , коалициониот партнер на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев за официјализирањето на албанскиот јазик како втор службен јазик во Македонија честиташе со знакот на двоглав орел.

Законот за употреба на јазиците објавен во Службен весник

Gostivarpress.mk - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците е објавен во “Службен весник на РМ” бр. 7 од 14.01.2019 година. Со неговото објавување, Законот официјално стапува на сила, што значи дека албанскиот јазик станува втор службен јазик во Македонија.

Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба први да постават двојазична табла пред своето седиште

24Инфо - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, им порача на ВМРО-ДПМНЕ да бидат први кои ќе го применат Законот за употреба на јазиците, кој утринава беше објавен во Службен весник. Тој рече дека името на својата партија ВМРО-ДПМНЕ треба да го напише и на албански ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ да постават двојазична табла пред своето седиште

Либертас - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, им порача на ВМРО-ДПМНЕ да бидат први кои ќе го применат Законот за употреба на јазиците, кој утринава беше објавен во Службен весник. Тој рече дека името на својата партија ВМРО-ДПМНЕ треба да го напише и на албански ...

Законот за јазици стапува на сила без потписот на Иванов - оние кои нема да го почитуваат казна до 5 илјади евра!

Скопје инфо - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците кои минатата година се изгласа од владејачкото мнозинство на СДСМ, денес веќе е објавен во Службениот весник на Република Македонија, со што Македонија станува двојазична држава, а притоа освен македонскиот и ...

Твитер за Законот за јазици: „Како е смештај дан требит на албански? За двојазичноста прашвам…“

еМагазин - 15.01.2019

Лавина од реакции на социјалните мрежи предизвика излегувањето на Законот за јазици во Службен весник, со што се офицјализира албанскиот јазик. Граѓаните најмногу регираат што во процедурата е „скокнат“ претседателот на државата, Ѓорге Иванов, па ...

Функционерите на ДУИ го преплавија Фејсбук со честитки за Законот за јазици

Република - 15.01.2019

Скоро сите функционери на ДУИ синоќа на Фејсбук го прославија објавувањето во Службен весник на Законот за јазиците, со кој албанскиот е втор службен јазик на целата територија на Македонија.

Џафери го потпиша Законот за јазиците

CivilMedia - 15.01.2019

Доцна синоќа претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша Законот за јазици со што албанскиот јазик станува втор официјален јазик во земјата. Со потписот Џафери го испрати законот во Службен весник на објавување а откако ќе се објави стапува ...

Албанскиот јазик станува втор службен, еве што предвидува законот

Точка - 15.01.2019

Законот за јазиците станува реалност по една година откако е изгласан во македонското Собрание. Синоќа, претседателот на Собранието, Талат Џафери, на својот Фејсбук профил, обзнани дека Законот е веќе потпишан и објавен во Службен весник.

Законот за употреба на јазиците објавен во Службен весник

Скопје инфо - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците денеска е објавен во Службен весник откако претседателот на Собранието Талат Џафери вчера го испрати без потпис од претседателот на државата Ѓорге Иванов. Со објавувањето на Законот во Службен весник, тој официјално ...

Груби: Во ВМРО ДПМНЕ треба први да стават двојазична табла на своето седиште

iPortal - 15.01.2019

Денес е прекрасен ден – рече Артан Груби од ДУИ, откако Законот за јазиците донесен пред една година е објавен во Службен весник и од денеска почнува неговата примена. -Со јазичната рамноправност, се заокружи нормативниот дел од Охридскиот рамковен ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ први да постават двојазична табла на своето седиште

Мета - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ и претседател на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, на прес-конференција во Собранието порача дека Законот за јазиците денеска стапува на сила и дека ВМРО-ДПМНЕ треба да се надмине себеси и да биде првиот ...

Џефери го потпиша Законот за употреба на јазиците

Тера - 15.01.2019

Законот за употреба на јазиците денеска е објавен во Службен весник откако претседателот на Собранието Талат Џафери вчера го испрати без потпис од претседателот на државата Ѓорге Иванов. Со објавувањето на Законот во Службен весник, тој официјално ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе им „стегне“ кривични на Џафери и Костовски за Законот за јазици

Фактор - 15.01.2019

Опозицијата против две лица ќе поднесе кривични пријави за Законот за јазици. Oд ВМРО ДПМНЕ најавија дека ќе поднесат кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски.

ВО ЖИВО: Обраќање на Џафери за Законот за јазици

Либертас - 15.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Обраќање на Џафери за законот за јазици Видео – ...

Двојазични стануваат сите централни државни институции

iPortal - 15.01.2019

Фамозниот закон за јазиците кој веќе стапи на сила во себе носи неколку крупни промени во употребата, пред се на албанскиот јазик. Овие измени или новитети одат во два сегмента, односно на мали промени на локално и големи на централно ниво.

Груби им порача на ВМРО ДПМНЕ први да си го напишат името на албански (видео)

Centar - 15.01.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ, по објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“, вели дека нема да биде лесна неговата примена, но со добра волја на институциите ќе биде одлична.

Студио 1: Реакции за објавениот закон за употреба на јазици и извештаи од судските рочишта за „27 април“ и „Тендери“

Либертас - 15.01.2019

Отвореното Студио 1 го започнуваме со информацијата за стапувањето во сила на законот за јазици со што албанскиот јазик станува втор официјален јазик во институциите на централната власт. Од Собранието линковско вклучување имаше нашата колешка Весна ...

Џафери го испратил Законот за употреба на јазиците во Службен весник

Н.Македонија - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава на фејсбук Џафери на македопнски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба ...

Законот за јазици објавен во Службен весник, потпишан од Џафери

365 - 15.01.2019

Претседателот на Собранието – Талат Џафери, вчера вечерта на својот официјален Фејсбук профил објави дека Законот за јазици е објавен во Службен весник. „Законот за употреба на јазиците и во Службен весник“, пишува кратко Џафери, прво на албански, а ...

Пратениците од ДУИ со честитки по повод објавувањето на Законот за јазици

Скопје1 - 15.01.2019

Откако претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери објави дека Законот за јазици е објавен во Службен весник, пратениците од ДУИ преку социјалните мрежи испратија честитки. – Ветивме, остварувме, напиша Ахмети.

Најчевска: Пред да се менуваат називи на албански јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението

Скопје1 - 15.01.2019

Професорката Мирјана Најчевска, во врска со Законот за употреба на јазиците на својот Фејсбук профил напиша дека пред да се менуваат називи и да се бара употреба на албанскиот јазик, треба да се докаже дека тие сочинуваат 20% од населението.

ВМРО ДПМНЕ најави дека ќе поденси кривична пријава против Талат Џафери

Скопје1 - 15.01.2019

Од ВМРО ДПМНЕ најавија декаќе поднесат кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски. Од партијата велат дека објавувањето на Законот за јазици во Службен весник и Законот за ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ треба да бидат први кои името на партијата ќе го напишат и на албански

Скопје1 - 15.01.2019

Пратеникот од редовите на ДУИ, Артан Груби на денешната прес-конференција изјави дека први кои треба да стават натпис на албански јазик е опозицоската ВМРО-ДПМНЕ. „Нелегитимниот претседател во заминување, има уште два месеци во канцеларијата.

Студио 1: Реакции за објавениот закон за употреба на јазици и извештаи од судските рочишта за „27 април“ и „Тендери“

1tv - 15.01.2019

Отвореното Студио 1 го започнуваме со информацијата за стапувањето во сила на законот за јазици со што албанскиот јазик станува втор официјален јазик во институциите на централната власт. Од Собранието линковско вклучување имаше нашата колешка Весна ...

Џафери го испратил Законот за употреба на јазиците во Службен весник

1tv - 15.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испрати во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава на фејсбук Џафери на македопнски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ да постават двојазична табла пред своето седиште

1tv - 15.01.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, им порача на ВМРО-ДПМНЕ да бидат први кои ќе го применат Законот за употреба на јазиците, кој утринава беше објавен во Службен весник. Тој рече дека името на својата партија ВМРО-ДПМНЕ треба да го напише и на албански ...

Артан Груби: ВМРО-ДПМНЕ и Иванов први да си пишат табли на албански

365 - 15.01.2019

Законот за јазици е во сила и сите институции треба веднаш да почнат да се придржуваат и да го применуваат, порача пратеникот на ДУИ – Артан Груби, на прес во Собранието, откако утрово во Службен весник беше објавен Законот за употреба на јазиците ...

Честитки од ДУИ за Законот за јазици

365 - 15.01.2019

По синоќешната објава на Талат Џафери дека Законот за јазици е објавен во Службен весник и албанскиот станува втор службен јазик на целата територија, Фејсбук и другите социјални мрежи беа преплавени со честитки од највисоките функционери на ДУИ.

Уставните измени објавени во службен весник, Законот за јазици сѐ уште во фиока кај Иванов

ТВ21 - 14.01.2019

Законот за јазиците никако да се објави во Службен Весник. Албанскиот јазик е блокиран од претседателот на државата, Ѓорге Иванов кој не го потпиша, иако законот беше изгласан воСобрание на 11 јануари 2018 .

На Службен весник испратен Законот за јазиците

Алсат-М - 14.01.2019

Претседателот на Собрането Талат Џафери вечерва до Службен весник го достави Законот за употреба на јазиците. Ова тој го објави на својот фејсбук профил. Инаку, Законот по трет пат беше донесен во собранието нешто помалку од пред 10 месеци и не се ...

Законот за јазиците е објавен во „Службен весник“

Телма - 14.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, штотуку на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците, или во јавноста познат како Закон за албански јазик, е објавен во „Службен весник“.

Џафери го потпиша, законот за јазици испратен до Службен весник

Алсат-М - 14.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша законот за јазици. Ќе биде испратен до Службен весник, а по неговото објавување веќе ќе стапи во сила. Инаку, Законот по трет пат беше донесен во Собранието нешто помалку од пред 10 месеци и не се ...

Што предвидува Законот за јазици кој вечерва го потпиша Џафери?

ТВ21 - 14.01.2019

Вицепремиерот Бујар Османи вечерва во „Click Plus“ на ТВ21, изјави дека Законот за јазици вечерва е потпишан од страна на Талат Џафери и веќе е испратен во Службен весник. Во Службен весник се очекува да биде објавен вечерва или утре, а со овој ...

Џафери го испрати во Службен весник законот за употреба на јазиците што Иванов не го потпиша

Сакам да кажам - 14.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва во Службен весник го испратил Законот за употреба на јазиците, кој претседателот Ѓорге Иванов одби да го потпише иако беше донесен по вторпат на 14 март 2018.

Џафери го потпиша Законот за употреба на јазиците, ќе биде објавен во Службен весник

Канал5 - 14.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва објави дека го потпишал и го испратил Законот за употреба на јазиците до Службен весник. Со овој закон, албанскиот јазик ќе се употребува рамноправно во сите општини и во органите на државната управа, ...

Османи: Џафери го потпиша Законот за јазици, вечерва или утре во Службен весник

Сител - 14.01.2019

– Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери го потпишал Законот за јазици и се очекува вечерва или утре тој да се објави во Службен весник, изјави вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

Џафери: не сум под притисок од рокови за Законот за јазици

Press24 - 14.01.2019

Една година по неговото усвојување во Собрание, се очекува законот за јазиците конечно да стапи на сила, најави Османи за Алсат. - „Беше добра случајност што на ист датум, 11 јануари беше усвоен Законот за употреба на јазиците и на 11 јануари ...

ФОТО: Џафери потпиша- Законот за јазиците е објавен во „Службен весник“

Сител - 14.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците, или во јавноста познат како Закон за албански јазик, е објавен во „Службен весник“.

Законот за јазиците е објавен во „Службен весник“

+инфо - 14.01.2019

Законот за јазиците, до официјализирањето чекаше една година, бидејќи претседателот на државата Ѓорге Иванов одби да го потпише. Џафери го одложуваше потпишувањето на Законот за јазиците бидејќи во стручната јавност беше спорно, дали документот ќе ...

Џафери: Законот за јазици испратен во Службен весник

Независен - 14.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва на својот профил на Фејсбук објави дека го потпишал и го испратил Законот за употреба на јазиците до Службен весник без потпис на претседателот Ѓорге Иванов.

Џафери го потпиша Законот за употреба на јазиците, ќе биде објавен во Службен весник

А1 On - 14.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери вечерва објави дека го потпишал и го испратил Законот за употреба на јазиците до Службен весник. Џафери уште во декември на средба со новинарите рече дека тој има обврска да го ...

Без потпис на Иванов: Џафери го испрати Законот за јазиците во „Службен весник“

Алфа - 14.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вечерва нешто по 21 часот на неговиот Фејсбук профил објави дека Законот за употреба на Јазиците е испратен во „Службен весник“. Законот за кој претседателот Ѓорѓе Иванов одбваше да потпише Указ беше усвоен ...

Џафери обзнани: Законот за јазици стапува на сила

Нетпрес - 14.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на својот профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците, е објавен во „Службен весник“. Ова значи дека законот и официјално стапува на сила, по една година откао се усвои во Собранието.

Законот за употреба на јазиците е објавен во „Службен весник“

Press24 - 14.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, штотуку на својот Фејсбук профил објави дека Законот за употреба на јазиците, е објавен во „Службен весник“. Ова значи дека законот и официјално стапува на сила.

Османи: Џафери го потпиша Законот за јазици, вечерва или утре во Службен весник

Независен - 14.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери го потпишал Законот за јазици и се очекува вечерва или утре тој да се објави во Службен весник, изјави вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

Османи: Џафери го потпиша Законот за јазици, вечерва или утре во Службен весник

Слободен Печат - 14.01.2019

Законот за употреба на јазиците предвидува преточување на уставните амандмани во законски текстови во однос на употребата и примената на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните на Република Македонија и неговото писмо.

ФОТО: Џафери потпиша- Законот за јазиците е објавен во „Службен весник“

Курир - 14.01.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците, или во јавноста познат како Закон за албански јазик, е објавен во „Службен весник“.

Џафери го потпиша Законот за јазиците, од утре собраниските седници ќе може да се водат на албански јазик

МКД - 14.01.2019

Талат Џафери, претседателот на Собранието вечерва на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците е потпишан од негова страна и објавен во „Службен весник".

Џафери го испрати Законот за јазиците во „Службен весник“ без потпис на Иванов

Макфакс - 14.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва објави дека го потпишал и го испратил Законот за употреба на јазиците до Службен весник. Џафери го чуваше во фиока законот повеќе од десет месеци, бидејќи претседателот Иванов одбиваше да го потпише и ...

Османи: Џафери го потпиша Законот за јазици, вечерва или утре во Службен весник

Нова ТВ - 14.01.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери го потпишал Законот за јазици и се очекува вечерва или утре тој да се објави во Службен весник, изјави вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

Законот за употреба на јазиците објавен во Службен весник само со потпис на Џафери

Press24 - 14.01.2019

Законот за употреба на јазиците и Законот за ратифиакцијата на договорот од Преспа објавени се во Службен весник само со потписот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдија од Службен весник за ТВ 24 . Детали соопштуваат за утре.

Законот за јазици наредната недела ќе се објави во Службен весник

Пулс24 - 14.01.2019

Заменик-премиерот за европски прашања Бујар Османи, екскузивно за телевизија “Алсат-м“ ја потврди информацијата дека една година по усвојувањето во Собранието, конечно се очекува Законот за употреба на јазиците да стапи на сила, со објавување во ...