TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АрцелорМиттал – Скопје и оваа година придонесе за животната средина, приклучувајки се во акцијата „Ден на дрвото – ...

Турлитава - 03.12.2015

АрцелорМиттал Скопје ја покажаа својата еколошка свест и оваа година активно придонесе за подобрувањето на условите на животната средина, приклучувајки се во есенската акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

АрцелорМиттал - Скопје и годинава дел од акцијата „Ден на дрвото“ (ФОТО)

+инфо - 03.12.2015

АрцелорМиттал Скопје ја покажаа својата еколошка свест и оваа година активно придонесе за подобрувањето на условите на животната средина, приклучувајки се во есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Засадени садници во дворот на Кабинетот на Иванов

Fox.mk - 03.12.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во пресрет на 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со хендикеп, денеска прими ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов”, ученици од ООУ ...

(Фото) АрцелорМиттал - Скопје дел од акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“

еМагазин - 03.12.2015

АрцелорМиттал Скопје ја покажаа својата еколошка свест и оваа година активно придонесе за подобрувањето на условите на животната средина, приклучувајки се во есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ Како и сите досегашни акции по ...

Заменик Министерот за труд Диме Спасов во Штип во акцијата „Ден на дрвото“

Пулс24 - 03.12.2015

Заменик Министерот Диме Спасов заедно со градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев ја предводеше акцијата „Ден на дрво“ која годинава е под мотото „Засади успех“. На локацијата над Новакова Чешма денес беа засадени над 120.000 багремови ...

Со засадување на над 20.000 садници беше одбележан Денот на дрвото во општина Берово

Пулс24 - 03.12.2015

Со засадување на над 20.000 садници беше одбележан Денот на дрвото – засади ја својата иднина во општина Берово. Преку оваа акција која е 16та ваква акција во Република Македонија се изврши обновување и зголемување на шумскиот фонд кој е еден од ...

„Ден на дрвото-засади ја твојата иднина“ се одржува по шеснаесети пат

Телма - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Допрва ќе знае колку ќе чини денешната акција „Ден на дрвото“

Телма - 02.12.2015

Магловито утро над Скопје, висока загаденост на воздухот и нова акција „Ден на дрвото“. Ученици од повеќе скопски училишта се искачија на ридчето над Природно математичкиот факултет да засадат дрво, како дел од акцијата за зелена Македонија.

Оваа година за Денот на дрвото - три милиони садници

Нова ТВ - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска се одржува 16-та по ред акција „Ден на дрвото“, во рамките на која ќе бидат засадени три милиона дрвца на 930 хектари земјиште низ цела Македонија. Според граѓанското здружение „Ден на дрвото¬ засади ја својата ...

Учениците во Свети Николе наместо да садат дрвца, смрзнале чекајќи превоз

Нова ТВ - 02.12.2015

Денот на дрвото “ Засади успех-засади ја својата иднина“кој беше прогласениот за неработен во Свети Николе заврши со неуспех. Учениците од основното училиште “Гоце Делчев“ и гимназијата „Кочо Рацин“ не стигнале до зацртаните дестинации да засадат ...

Успешноста на денешната акција „Ден на дрвото“ ќе се види во април 2016 година

Нова ТВ - 02.12.2015

Колку успешна е акцијата „Ден на дрвото“ за оваа година, ќе се знае во април 2016, вели Жарко Караџоски од ЈП „Македонски шуми“. Караџоски вели невозможно е да се насадат 3 милиони садници во еден ден, и дека тие постојано работат на пошумување, а ...

Македонија 16-ти пат го одбележува Денот на дрвото

24 Вести - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ на повеќе од 100 локации на целата територијата на земјава се одржува 16-тата акција Ден на дрвото - засади ја својата иднина, на која треба да бидат засадени три милиона дрвца на 930 хектари.

Ден на дрвото:„За да ја засадиме иднината, треба да ја преживееме сегашноста“

24 Вести - 02.12.2015

Три милиони садници и годинава на над 100 локации се засадени во акцијата Ден на дрвото - засади ја својата иднина. Годинашнава акција која треба да придонесе за почиста околина, се одржува на денот кога мерните станици во змејава покажуваат енормна ...

„Ден на дрвото“ по 16- ти пат

Утрински - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција „Ден на дрвото - засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Алсат-М - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Во Македонија по 16- ти пат Ден на дрвото

Р.С.Европа - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации во Македонија се одржува 16-тата акција Ден на дрвото, засадија својата иднина“. Овој пат е предвидено да бидат засадени три милиони дрвца на 930 хектари земјиште.

ФОТО: Засадени три милиони млади садници

Утрински - 02.12.2015

На подрачјето на цела држава денеска се одржа 16. по ред акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ Под мотото „Засади успех!“, денеска низ државава се реализираше 16. по ред акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Инспектори ќе ги бројат дрвјата во април

Вест - 02.12.2015

Во април следната година ќе се знае колку била успешна акцијата "Ден на дрвото", во која беше планирано да се засадат 3 милиони дрвја на 930 хектари земја. Жарко Караџоски, директор на ЈП "Македонски шуми", вели дека дотогаш треба да биде готов ...

„Ден на дрвото“ – денеска ќе се засадат три милиони дрвца

МКД - 02.12.2015

„Засади успех“ е мотото на овогодинешната 16-та по ред акција „Ден на дрвото“. Денеска на повеќе од 100 локации ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште. Според граѓанското здружение „Ден на дрвото засади ја својата иднина!“ денеска ...

Во Македонија по 16- ти пат Ден на дрвото

Тера - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации во Македонија се одржува 16-тата акција Ден на дрвото, засадија својата иднина“. Овој пат е предвидено да бидат засадени три милиони дрвца на 930 хектари земјиште.

Засадени 10 илјади садници во Ресен

Тера - 02.12.2015

Денеска во рамките на 16-та акција Ден на Дрвото 2015 година која се реализира на територија на општина Ресен под мотото ” Засади Успех” се засадија околу 10000 садници на питом костен и црн бор на површина од 2 хектари во атарот на с.Сливница во ...

Во Битола се садеше кај Раштани

Тера - 02.12.2015

Со 88 илјади стебленца на површина од 44 хектари денеска битолчани се вклучија во акцијата Ден на дрвото. Во акцијата зедоа учество голем број на граѓани а се вклучи и градоначалникот Талески кој посочи дека оваа година во Битола кон акцијата се ...

Охриѓани се приклучуваат кон акцијата Ден на дрвото- засади ја својата иднина

OhridNews - 02.12.2015

Во рамки на акцијата Ден на дрвото- засади ја својата иднина, во општина Охрид денес ќе се пошумува во месноста Мауцкер каде според планираното се очекува да бидат засадени 8.000 садници македонски даб.

Македонија пошумена со три милиони дрвца

МК News - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

ДЕН НА ДРВОТО 2015: Македонија пошумена со три милиони дрвца

Популарно - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Порта 3 - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Популарно - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Алфа - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Три милиона дрвца денеска ќе бидат засадени низ земјава

+инфо - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија ја засадува својата иднина

Здравство24 - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Идивиди - 02.12.2015

Скопје, 2 декември 2015 (МИА) - Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на ...

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

А1 On - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Министерот за здравство Тодоров на пошумување во виничко

Здравство24 - 02.12.2015

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“ во Виничко денеска се пошумуваше на површина од 12 хектари, при што беа засадени 51.000 садници од црн и бел бор. Во акцијата за засадување дрвја во Виница учествуваше министерот за ...

Градоначалникот Заев и општина Струмица во посебна акција за Денот на дрвото

24Струмица - 02.12.2015

Градоначалникот Зоран Заев и општина Струмица и оваа година не се вклучија во националната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, туку реализираа паралелна и посебна акција. Од општината велат дека со тоа на вистински начин го ...

Акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ по 16-ти пат

Кајгана - 02.12.2015

Ученици, административци, политичари, граѓани, во среда по 16-ти пат ќе учествуваат во акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што оваа година се одржува под мотото „Засади успех“.

Во Битола засадени 88.000 садници црн бор и даб

А1 On - 02.12.2015

На денешната еко-акција 2Ден на дрвото“ која се изведе во атарот на битолското село Ротино, на надморска височина од 740 метри, претставници на јавниот живот, граѓанскиот сектор, студенти и ученици, засадија нови 88.000 садници со црн бор и даб.

Заев и Општина Струмица со посебна акција за Денот на дрвото ВИДЕО

+инфо - 02.12.2015

Градоначалникот Зоран Заев и Општина Струмица и оваа година не се вклучија во националната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, туку, реализираа паралелна и посебна акција потврдувајќи го на вистински начин својот сериозен однос кон ...

ВИДЕО: Заев и општина Струмица во посебна акција за Денот на дрвото

А1 On - 02.12.2015

Градоначалникот Зоран Заев и општина Струмица и оваа година не се вклучија во националната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, туку, реализираа паралелна и посебна акција потврдувајќи го на вистински начин својот сериозен однос кон ...

Учениците во Свети Николе наместо да садат дрвца, смрзнале чекајќи превоз

+инфо - 02.12.2015

Денот на дрвото „Засади успех-засади ја својата иднина“кој беше прогласениот за неработен во Свети Николе заврши со неуспех, изввестува Нова . Учениците од основното училиште “Гоце Делчев“ и гимназијата „Кочо Рацин“ не стигнале до зацртаните ...

88.000 нови стебла над Битола во акцијата „Ден на дрвото“

Орбис - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денес на територијата на Република Македонија се одржува 16-тата по ред акција „Ден на дрвото“. На 44 хектари со 88.000 садници е предвидено да се пошумат ридовите кои беа опожарени или непошумени во околината на Битола.

Акцијата „Ден на дрвото“ губи здив

Орбис - 02.12.2015

Од година во година се помал е интересот кај граѓаните за акцијата Ден на дрвото. Ако на почетокот пред осум години, масовно се одеше кон предвидените места за пошумување, денес тоа ретко се прави доброволно.

Охриѓани „засадија успех“

ТВМ - 02.12.2015

Охриѓани засадија успех. Ученици, административци, јавни претпријатија, пензионери се приклучија на 16-та по ред акција „Ден на дрвото“ која се одржа под мотото „Засади успех“. Во Охрид се садеше на повеќе локации и тоа на влезот во градот каде беа ...

ДЕН НА ДРВОТО: Три милиони дрвца засадени во Македонија

Телеграф - 02.12.2015

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, рече дека градот е активно вклучен во реализацијата на 16. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ на повеќе локации - во Паркот на природата во Гази Баба, во Парк-шумата на Водно и во селото ...

Македонија пошумена со три милиони дрвца

Сител - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Сител - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Засадени садници во дворот на Кабинетот на претседателот Иванов

Сител - 02.12.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во пресрет на 3 декември - Меѓународниот ден на лицата со хендикеп, денеска прими ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов”, ученици од ООУ ...

Засадени садници во дворот на Кабинетот на претседателот Иванов

Канал5 - 02.12.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во пресрет на 3 декември - Меѓународниот ден на лицата со хендикеп, денеска прими ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов”, ученици од ООУ ...

ДЕН НА ДРВОТО: Три милиони дрвца ќе бидат засадени низ Македонија

Телеграф - 02.12.2015

Во Македонија денеска по 16 пат се спроведува акцијата Ден на дрвото. Досега низ цела земја се засадени околу 50 милиони дрвца, а 60 проценти од нив се зафатени. Денеска на повеќе од 100 локации ќе бидат засадени нови три милиони дрвца Под мотото ...

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Канал5 - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Тодоров на пошумување во виничко, Лепиткова во кочанско

Сител - 02.12.2015

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“ во Виничко денеска се пошумуваше на површина од 12 хектари, при што беа засадени 51.000 садници од црн и бел бор. Во акцијата за засадување дрвја во Виница учествуваше министерот за ...

Во Прилепско ќе се засадуваат јасен и багрем на 32 хектари

Сител - 02.12.2015

Во денешната акција „Ден на дрвото“ под мотото „Засади успех“, во Прилепско ќе се сади во атарот на селото Оревоец. За 32 хектари обезбедени се над 20 илјади садници јасен и багрем, обезбедени преку ЈП „Македонски шуми“.

Јолевски засади дрвца во кругот на Воено медицинскиот центар во Скопје

Сител - 02.12.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, заедно со началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски и воени аташеа, денеска во рамки на акцијата „Денот на дрвото“ засади дрвца во кругот на Воено медицинскиот центар во Скопје.

Министерот Цветков засади дрвце во Кратовско

Сител - 02.12.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска, во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата идина“, посади дрвце на локалитетот Манковица, десет километри од Кратово.

Во Струга и Вевчани ќе бидат засадени 18.000 дрвца во акцијата „Ден на дрвото“

Сител - 02.12.2015

Во општините Струга и Вевчани денеска ќе бидат засадени околу 18.000 дрвца во рамки на 16. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, што годинава се реализира под мотото „Засади успех“.

Во Ресен засадени 10.000 дрвца питом костен и црн бор

Сител - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска во преспанското село Сливница беа засадени околу 10.000 дрвца питом костен и црн бор, во рамки на 16. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Градоначалникот на општина Ресен Ѓоко Стрезовски информира ...

Во Велес во акцијата „Ден на дрвото“ засадени 80 илјади листопадни садници

Сител - 02.12.2015

Во акцијата за пошумување „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ што по 16. пат се организира во цела Македонија, денеска во Велес беа засадени 80 илјади листопадни садници од јасен и багрем на површина од 20 хектари во близина на градската ...

Ден на дрвото во Македонија

365 - 02.12.2015

Денеска по 16-ти пат, граѓаните на Македонија учевствуваат во акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што оваа година се одржува под мотото „Засади успех“. Планот е да се засадат три милиони дрвца на 930 хектари земјиште.

Во Гостиварско со акцијата Ден на дрвото ќе се засадат 40 илјади садници црн бор

Сител - 02.12.2015

Ученици, припадници на армијата, вработени во јавната администрација и ЈП Македонски Шуми- подружница Шар, ја започнаа акцијата Ден на Дрвото во општина Гостивар. Денес, организрано се засадуваше во атарот на селото Вруток, во месноста „Краста“.

Во Битола засадени 88.000 садници црн бор и даб

Сител - 02.12.2015

На денешната еко-акција 2Ден на дрвото“ која се изведе во атарот на битолското село Ротино, на надморска височина од 740 метри, претставници на јавниот живот, граѓанскиот сектор, студенти и ученици, засадија нови 88.000 садници со црн бор и даб.

Ден на дрвото под мотото "Засади успех"

Сител - 02.12.2015

“Засади успех“ е слоганот на годинешниот ден во дрвото. Денес по 16ти пат се засадија околу 3 милиони садници на локации ширум државата. Дрвата се посадуваа на локации во и надвор од градовите.

Акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ по 16-ти пат

За Се - 02.12.2015

Ученици, административци, политичари, граѓани, во среда по 16-ти пат ќе учествуваат во акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што оваа година се одржува под мотото „Засади успех“.

ФОТО: Премиерот Груевски заедно со владините министри засадија дрвца во Прилеп

Шеталиште - 02.12.2015

Денес Премиерот Никола Груевски како и владините министри кои беа во посета на Прилеп се приклучија во акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Во присуство на премиерот Груевски, министерот за финансии Зоран Ставрески, министерот за ...

Ден на дрвото или на дрвата?

Локално - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска се одржува 16-та по ред акција „Ден на дрвото“, во рамките на која ќе бидат засадени три милиона дрвца на 930 хектари земјиште низ цела Македонија. Според граѓанското здружение „Ден на дрвото¬ засади ја својата ...

Нови три милиони дрвца денеска засадени низ Македониja

Локално - 02.12.2015

Три милиони садници и годинава на над 100 локации се засадени во акцијата Ден на дрвото – засади ја својата иднина. Годинашнава акција која треба да придонесе за почиста околина, се одржува на денот кога мерните станици во змејава покажуваат енормна ...

Македонија пошумена со три милиони дрвца

Press24 - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Засадени 3 милиони дрвца на 100 локации во земјава

Нетпрес - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија пошумена со три милиони дрвца

Курир - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија пошумена со три милиони дрвца

Република - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија пошумена со три милиони дрвца

Денешен - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија пошумена со три милиони дрвца

Вечер Прес - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех" денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина" на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Нетпрес - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото -засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16-ти пат ја засадува својата иднина

Вечер Прес - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех" денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина" на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Репортер - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Вистина.мк - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија ја засадува својата иднина

Press24 - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиони дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Скопје инфо - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

„Ден на дрвото- засади ја својата иднина“ по 16-ти пат

МРТ - 02.12.2015

Денеска ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште... Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција „Ден на дрвото- засади ја својата иднина“ на која ...

Во Струга и Вевчани ќе бидат засадени 18.000 дрвца во акцијата „Ден на дрвото“

Спектра ТВ - 02.12.2015

Во општините Струга и Вевчани денеска ќе бидат засадени околу 18.000 дрвца во рамки на 16. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, што годинава се реализира под мотото „Засади успех“.

Тодоров на пошумување во Виница

Нетпрес - 02.12.2015

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“ во Виничко денеска се пошумуваше на површина од 12 хектари, при што беа засадени 51.000 садници од црн и бел бор. Во акцијата за засадување дрвја во Виница учествуваше министерот за ...

Во Битола засадени 88.000 садници

Fox.mk - 02.12.2015

На денешната еко-акција „Ден на дрвото“ која се изведе во атарот на битолското село Ротино, на надморска височина од 740 метри, претставници на јавниот живот, граѓанскиот сектор, студенти и ученици, засадија нови 88.000 садници со црн бор и даб.

Во прилепско ќе се засадуваат јасен и багрем на 32 хектари

Курир - 02.12.2015

Во денешната акција „Ден на дрвото“ под мотото „Засади успех“, во Прилепско ќе се сади во атарот на селото Оревоец. За 32 хектари обезбедени се над 20 илјади садници јасен и багрем, обезбедени преку ЈП „Македонски шуми“.

Засадени садници во дворот на Кабинетот на Иванов

Press24 - 02.12.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во пресрет на 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со хендикеп, денеска прими ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов”, ученици од ООУ ...

Во Струга и Вевчани ќе бидат засадени 18.000 дрвца во акцијата „Ден на дрвото“

Press24 - 02.12.2015

Во општините Струга и Вевчани денеска ќе бидат засадени околу 18.000 дрвца во рамки на 16. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, што годинава се реализира под мотото „Засади успех“.

Градот Скопје и годинава се приклучи кон акцијата за пошумување

Нетпрес - 02.12.2015

Градоначалникот Коце Трајановски, Заменикот на Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, директори на јавните претпријатија на град ...

Македонските и бугарските погранични служби садеа туи и чемпреси

Нетпрес - 02.12.2015

Македонските и бугарските погранични служби на граничниот премин Делчево, денеска се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“. Симболично потврдувајќи ја соработката во секојдневната работа, полициските и царинските служби од двете страни на границата, ...

(ВИДЕО) Заев и општина Струмица во посебна акција за Денот на дрвото

Репортер - 02.12.2015

Градоначалникот Зоран Заев и општина Струмица и оваа година не се вклучија во националната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, туку, реализираа паралелна и посебна акција потврдувајќи го на вистински начин својот сериозен однос кон ...

Акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ по 16-ти пат

Денар - 02.12.2015

Ученици, административци, политичари, граѓани, денес по 16-ти пат ќе учествуваат во акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што оваа година се одржува под мотото „Засади успех“.

Засадени садници во дворот на кабинетот на претседателот Иванов

Република - 02.12.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во пресрет на 3 декември ­ Меѓународниот ден на лицата со хендикеп, денеска прими ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов”, ученици од ООУ ...

Беличанец- Алексиќ и советниците засадија дрвца во новиот парк во Расадник

Скопје инфо - 02.12.2015

Градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ заедно со повеќе советници, дел од општинската администрација,денес беше во новиот парк во населбата Расадник. На ова место тие засадија 20-тина чемпреси и птуи, како дел од 16-тата по ...

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Курир - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Тодоров на пошумување во виничко, Лепиткова во кочанско

Курир - 02.12.2015

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“ во Виничко денеска се пошумуваше на површина од 12 хектари, при што беа засадени 51.000 садници од црн и бел бор. Во акцијата за засадување дрвја во Виница учествуваше министерот за ...

Град Скопје зеде учество во акцијата „Ден на дрвото – засадија својата иднина“

Скопје инфо - 02.12.2015

Градоначалникот Коце Трајановски, Заменикот на Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, директори на јавните претпријатија на град ...

Македонските и бугарските погранични служби засадија 40 садници туа и чемпрес на ГП Делчево

Курир - 02.12.2015

Македонските и бугарските погранични служби на граничниот премин Делчево, денеска се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“. Симболично потврдувајќи ја соработката во секојдневната работа, полициските и царинските служби од двете страни на границата, ...

Во Парк шумата Гази Баба засадени 400 садници

Вечер Прес - 02.12.2015

Нови 400 дрвца денеска беа засадени во Парк шумата Гази Баба во непосредна близина на Природноматематичкиот факултет во Скопје во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина".

Во Битола засадени 88.000 садници

Курир - 02.12.2015

На денешната еко-акција „Ден на дрвото“ која се изведе во атарот на битолското село Ротино, на надморска височина од 740 метри, претставници на јавниот живот, граѓанскиот сектор, студенти и ученици, засадија нови 88.000 садници со црн бор и даб.

Наместо да садат дрва, светиниколските ученици смрзнале од студ, чекајќи превоз!

Репортер - 02.12.2015

Денот на дрвото “ Засади успех-засади ја својата иднина“кој беше прогласениот за неработен во Свети Николе заврши со неуспех, извор новатв Учениците од основното училиште “Гоце Делчев“ и гимназијата „Кочо Рацин“ не стигнале до зацртаните дестинации ...

Акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ по 16-ти пат

Макфакс - 02.12.2015

Ученици, административци, политичари, граѓани, во среда по 16-ти пат ќе учествуваат во акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што оваа година се одржува под мотото „Засади успех“.

Во Струга и Вевчани ќе бидат засадени 18.000 дрвца во акцијата „Ден на дрвото“

Курир - 02.12.2015

Во општините Струга и Вевчани денеска ќе бидат засадени околу 18.000 дрвца во рамки на 16. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, што годинава се реализира под мотото „Засади успех“.

ФОТО: Владини министри засадија дрвца во Прилеп

Курир - 02.12.2015

Владините министри се приклучија на денешната акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Министрите за финансии, Зоран Ставрески, транспорт и врски Владо Мисајловски, за култура Елизабета Канческа-Милевска, замениците министри Спиро ...

Нови садници и чист воздух: Македонија денес се вклучува во акцијата ”Засади успех”

Кумановски м. - 02.12.2015

По шеснаесетти пат, денес во Македонија ќе се пошумуваат одредени места и површини, во рамки на акцијата ”Засади успех”. Ученици, вработени во администрацијата, политичари и граѓани доброволци, ќе садат садници со цел сочувување на здравата животна ...

Во Ресен засадени 10.000 дрвца питом костен и црн бор

Курир - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска во преспанското село Сливница беа засадени околу 10.000 дрвца питом костен и црн бор, во рамки на 16. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Градоначалникот на општина Ресен Ѓоко Стрезовски информира ...

МРТ се приклучи кон акцијата „Ден на дрвото“

МРТ - 02.12.2015

Покрај кејот на Вардар, во близина на зградата на јавниот сервис беа засадени дваесетина дрвца... И Македонската радио телевизија се вклучи во акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“.

Дебакл на Денот на дрвото во Свети Николе, учениците чекале да садат дрвца, ама немало превоз

Либертас - 02.12.2015

Прогласениот работен ден за неработен, поради акцијата „Ден на дрвото – засади успех-засади ја својата иднина“ во Свети Николе заврши со неуспех. Учениците од основните и средните училишта не стигнаа до зацртаните дестинации да засадат дрвца бидејќи ...

Беличанец- Алексиќ и советниците засадија дрвца во новиот парк во Расадник

Курир - 02.12.2015

Градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ заедно со повеќе советници, дел од општинската администрација,денес беше во новиот парк во населбата Расадник. На ова место тие засадија 20-тина чемпреси и птуи, како дел од 16-тата по ...

Македонија по 16- ти пат ја засадува својата иднина

Денешен - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се одржи 16-тата акција Ден на дрвото-засадија својата иднина“ на која ќе се засадат три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Министерот Јолевски и одбранбените аташеи дел од `Засади успех`

Макфакс - 02.12.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генералот Методија Величковски и акредитираните одбранбени аташеи во Македонија во средата пред Военомедицинскиот центар во Скопје активно се вклучија во акцијата ...

Тодоров на пошумување во виничко, Лепиткова во кочанско

Press24 - 02.12.2015

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“ во Виничко денеска се пошумуваше на површина од 12 хектари, при што беа засадени 51.000 садници од црн и бел бор. Во акцијата за засадување дрвја во Виница учествуваше министерот за ...

Министрите садеа дрвца во Прилеп

Република - 02.12.2015

Министрите за финансии, Зоран Ставрески, транспорт и врски Владо Мисајловски, за култура Елизабета Канческа-Милевска, замениците министри Спиро Ристовски и Ванчо Костадиновски, заедно со директорот на Македонски шуми, денеска на Денот на дрвото ...

„Ден на дрвото“ во Ѓорче Петров

МРТ - 02.12.2015

Денес во општината Ѓорче Петров засадени се 20 садници Аризонски чемпрес, 3.000 садници Бел биор, 500 млади дрвца Јасен и 20 садници од листопадната Келереутерија... Под мотото „За зелено Ѓорче- засади ја својата општина –есен 2015“ вработените од ...

Акцијата „Засади успех“ во Куманово се спроведе на Даштев рид (галерија+видео)

Кумановски м. - 02.12.2015

Ученици, професори, припадници на армијата, шумарите, но и политичарите денес пошумуваа на Даштев рид во н. Гоце Делчев во рамките на акцијата „Засади успех“. Од пет до десет илјади садници од видот аризонски чемпрес и бел бор беа засадени на оваа ...

Пешевски и Трајановски се вклучија во акцијата Денот на дрвото

Макфакс - 02.12.2015

Вицепремиерот Владимир Пешевски, скопскиот градоначалникот Коце Трајановски, и градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, земаа активно учество во рамките на активностите поврзани со „Денот на дрвото“ и посадија листопадни садници во ...

Македонија пошумена со три милиони дрвца на повеќе од 100 локации

МРТ - 02.12.2015

Во Македонија по 16-ти се одржа акцијата за пошумување „Ден на дрвото- засади ја својата иднина“. Се пошумуваше на повеќе од 100 локации во земјава, вкупно 3 милиони садници. Во досегашните 15 акции, засадени се околу 50 милиони дрвца.

Во „11 Октомври“ одбележан Денот на дрвото

Kumanovo News - 02.12.2015

Во основното училиште „11 Октомври“ денеска беше одбележан Денот на дрвото со засадување на садници. Учениците пишуваа творби, цртаа на тема “Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, собираа смет и дворот го засадија со бел бор.

Македонските и бугарските граничари садеа туи и чемпреси

Вечер Прес - 02.12.2015

Македонските и бугарските погранични служби на граничниот премин Делчево, денеска се вклучија во акцијата „Ден на дрвото". Симболично потврдувајќи ја соработката во секојдневната работа, полициските и царинските служби од двете страни на границата, ...

„Ден на дрвото“: Три милиони садници на повеќе од 100 локации

МРТ - 02.12.2015

Во земјава од 2008 година се спроведува акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“, овојпат под мотото „Засади успех“. На скопска Гази Баба засадени нови дрвца, дел од трите милиони што се планираат да се засадат денеска...

Во Велес засадени 80 илјади листопадни садници

Курир - 02.12.2015

Во акцијата за пошумување „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ што по 16. пат се организира во цела Македонија, денеска во Велес беа засадени 80 илјади листопадни садници од јасен и багрем на површина од 20 хектари во близина на градската ...

Министерот Шабани и Дамјановски засадија дрвца на Даштев рид

Kumanovo News - 02.12.2015

Министерот за локална самоуправа Лирим Шабани и градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски денеска засадија дрвца на Даштев рид во рамки на акцијата Ден на дрвото. Шабани истакна дека многу градови се соочуваат со загаден воздух и затоа е важно ...

Пешевски и Трајановски ја поддржаа акцијата „Ден на дрвото, засади успех“

Курир - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска по шеснаесетти пат Македонија ја спроведe акцијата „Ден на дрвото“. Акцијата ја подржаа и засадија дрвца во Паркот на природата „Гази Баба“ вицепремиерот Владимир Пешевски, градоначалникот на град Скопје Коце ...

Во Парк шумата Гази Баба засадени 400 садници

Денешен - 02.12.2015

Нови 400 дрвца денеска беа засадени во Парк шумата Гази Баба во непосредна близина на Природноматематичкиот факултет во Скопје во рамки на акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Македонија пошумена со три милиони дрвца

Lider - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на која се засадија три милиона дрвца на 930 хектари земјиште.

Македонија по 16- тти пат ја засадува својата иднина

Канал 77 - 02.12.2015

„Засади успех“ е овогодишното мото на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“, која ќе се одржи по шеснаесетти пат. Денеска на повеќе од 100 локации на целата територијата на Република Македонија ќе се засадат три милиона дрвца на 930 ...

Тодоров на пошумување во виничко, Лепиткова во кочанско

Пулс24 - 02.12.2015

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“ во Виничко денеска се пошумуваше на површина од 12 хектари, при што беа засадени 51.000 садници од црн и бел бор. Во акцијата за засадување дрвја во Виница учествуваше министерот за ...

Општина Кисела Вода засади дрвца во новиот парк во Расадник по повод "Денот на дрвото"

Пулс24 - 02.12.2015

Градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ заедно со повеќе советници, дел од општинската администрација, денес беше во новиот парк во населбата Расадник. На ова место тие засадија 20-тина чемпреси и птуи, како дел од 16-тата ...

Во Парк шумата Гази Баба засадени 400 садници

Lider - 02.12.2015

Нови 400 дрвца денеска беа засадени во Парк шумата Гази Баба во непосредна близина на Природноматематичкиот факултет во Скопје во рамки на акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

ФОТО: Владини министри засадија дрвца во Прилеп

Пулс24 - 02.12.2015

Владините министри се приклучија на денешната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Министрите за финансии, Зоран Ставрески, транспорт и врски Владо Мисајловски, за култура Елизабета Канческа-Милевска, замениците министри Спиро ...

Пешевски и Трајановски засадија дрва во Гази Баба!

Пулс24 - 02.12.2015

Под мотото „Засади успех“ денеска по шеснаесетти пат Македонија ја спроведe акцијата „Ден на дрвото“. Акцијата ја подржаа и засадија дрвца во Паркот на природата „Гази Баба“ вицепремиерот Владимир Пешевски, градоначалникот на град Скопје Коце ...

Нови садници и во „Паркот на природата“ во Гази Баба

Lider - 02.12.2015

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски ќе земе учество во акцијата „Засади успех“ во рамките на одбележувањето на „Денот на дрвото“.

Во Прилепско ќе се засадуваат јасен и багрем на 32 хектари

Lider - 02.12.2015

Во денешната акција „Ден на дрвото“ под мотото „Засади успех“, во Прилепско ќе се сади во атарот на селото Оревоец. За 32 хектари обезбедени се над 20 илјади садници јасен и багрем, обезбедени преку ЈП „Македонски шуми“.

Засадени садници во дворот на Кабинетот на претседателот Иванов

Lider - 02.12.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во пресрет на 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со хендикеп, денеска прими ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов”, ученици од ООУ ...

Јолевски засади дрвца во кругот на Воено медицинскиот центар во Скопје

Lider - 02.12.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, заедно со началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски и воени аташеа, денеска во рамки на акцијата „Денот на дрвото“ засади дрвца во кругот на Воено медицинскиот центар во Скопје.

Министерот Цветков засади дрвце во Кратовско

Lider - 02.12.2015

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска, во рамки на акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата идина“, посади дрвце на локалитетот Манковица, десет километри од Кратово.

Радовиш: успешно спроведена акцијата „Ден на дрвото“-засади успех !

Пулс24 - 02.12.2015

Во Радовиш денес беше успешно спроведена 16-та по ред акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ каде што со организиран превоз сите заинтересирани граѓани од општина Радовиш имаа можност да бидат дел од оваа национална акција за пошумување.

Во Гевгелија засадени 20.000 садници за Денот на дрвото

Пулс24 - 02.12.2015

Општина Гевгелија и оваа година организирано се вклучи во есенската акција ,,Ден на дрвото,, на која меѓу многубројните граѓани,вработените во општинската администрација и гимназијалците,дрвца засадија и заменик министерот за внатрешни работи,Митко ...

Во Куманово засадени 15.000 садници

Канал 77 - 02.12.2015

Петнаесет илјади садници, чемпрез и бел бор утринава се засадени на локацијата Даштев рид во населбата Гоце Делчев во Куманово. Акцијата Ден на дрвото со своето присуство ја збогатија министерот за локална самоуправа, Лирим Шабани и градоначалникот, ...

Општина Струмица со самостојна акција за Денот на дрвото

24Струмица - 01.12.2015

Општина Струмица и оваа година нема да се вклучи во националната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, туку со самостојна акција и квалитетни садници ќе го потврди својот сериозен однос кон животната средина, се наведува во соопштението ...

Градскиот парк оплеменет со нови садници

OhridNews - 01.12.2015

По повод акцијата Ден на дрвото, што ќе се реализира по 16- ти пат во земјава, денес, претседателката на советот, Гордана Коњановска, заменик градоначалникот , Ангел Јанев и дел од советниците, засадија стебла од видот лагистремија.

Каде ќе пошумуваат охриѓани?

ТВМ - 01.12.2015

По повод акцијата, Ден на дрвото - засади ја својата иднина, утре напладне претставници од општина Охрид ќе засадат садници од видот лагистремија во непосредна близина на споменикот на Св. Кирил и Методиј кај градскиот парк.

Охридските советници засадија дрвца

ТВМ - 01.12.2015

Сите заедно да бидеме креатори на поубав зелен свет и со тоа да дадеме допринос во градењето на чиста животна средина, порача заменик градоначалникот Ангел Јанев. Тој ги повика сите охриѓани утре 2ри декември среда да се вклучат во големата акција, ...

Засадување садници во општина Петровец

Сител - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та Есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска организира засадување млади садници во општина Петровец, во кругот на Јавното ...

Засадување садници во општина Петровец

Канал5 - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та Есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска организира засадување млади садници во општина Петровец, во кругот на Јавното ...

Во Штип симболично стартуваше акцијата Ден на дрвото

Сител - 01.12.2015

Општина Штип и детските градинки денеска симболично со садење дрвца во круговите на институциите почнаа со акцијата „Ден на дрвото“. И градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев и ректорот на универзитетот „Гоце Делчев“(УГД)-Штип, Блажо Боев ...

Во Ресен засадени 300 декоративни садници, најава за акцијата „Ден на дрвото“

Сител - 01.12.2015

Екипи на Јавното комунално претпријатие „Пролетер“ од Ресен вчера и денеска засадија 300 декоративни дрвца на повеќе локации низ градот, со што ја најавија 16. Акција „Ден на дрвото“, која ќе се одржи утре низ цела Македонија.

Поучна приказна: Не ги оставајте родителите

Среќа.mk - 01.12.2015

Многу одамна, имаше една голема јаболкница. А едно мало момче сакаше да доаѓа и да игра околу дрвото секојдневно. Тој се искачуваше на крошната, јадеше јаболки, се одмораше под сенката … тој го сакаше дрвото и дрвото сакаше да си игра со него.

Супер вест за утрешниот ден

Скопје инфо - 01.12.2015

Втори декември (среда) е неработен ден поради спроведување на акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина“, информира денеска Министерството за труд и социјална политика. Одлуката е согласно Заклучокот од седницата на Владата на Република ...

Општина Охрид се вклучи во акцијата Ден на дрвото

Fox.mk - 01.12.2015

По повод акцијата,Ден на дрвото - засади ја својата иднина, денеска напладне претставници од општина Охрид засадија садници од видот лагистремија во непосредна близина на споменикот на Светите Кирил и Методиј кај градскиот парк.

Засадување садници во општина Петровец

Fox.mk - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та Есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска организира засадување млади садници во општина Петровец, во кругот на Јавното ...

Засадување садници во Јасен

Вечер Прес - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та Есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина", Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска организира засадување млади садници во општина Петровец, во кругот на Јавното ...

Засадување садници во општина Петровец

Скопје инфо - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та Есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска организира засадување млади садници во општина Петровец, во кругот на Јавното ...

Засадување садници во општина Петровец

Курир - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та Есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска организира засадување млади садници во општина Петровец, во кругот на Јавното ...

Засадување садници во општина Петровец

Република - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та Есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска организира засадување млади садници во општина Петровец, во кругот на Јавното ...

И учениците ќе се вклучат во Ден на дрвото

Kumanovo News - 01.12.2015

Основците и средношколците утре ќе се вклучат во акцијата Ден на дрвото. Утрешната е 16-та по ред акција Ден на дрвото, со мотото “Засади успех“. Ќе се садат дрвца на локацијата Даштев рид во населбата Гоце Делчев.

Засадени млади садници во Петровец

МРТ - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска засадија млади садници во Општина Петровец, во кругот на јавното претпријатие ...

Засадување садници во општина Петровец

Lider - 01.12.2015

Во пресрет на 16-та Есенска акција „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Македонија, денеска организира засадување млади садници во општина Петровец, во кругот на Јавното ...

Во Штип симболично стартуваше акцијата Ден на дрвото

Lider - 01.12.2015

Општина Штип и детските градинки денеска симболично со садење дрвца во круговите на институциите почнаа со акцијата „Ден на дрвото“. И градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев и ректорот на универзитетот „Гоце Делчев“(УГД)-Штип, Блажо Боев ...

Засадување дрвја во паркот на природата „Гази Баба“

Пулс24 - 01.12.2015

Град Скопје ги најави активностите по повод Ден на дрвото за 2015 година. Градоначалникот Коце Трајановски заедно со советници во Советот на Град Скопје, градската администрација, вработени во јавните претпријатија, ученици во средните училишта и ...

Денот на дрвото, 2 декември, е неработен ден

МКД - 30.11.2015

Како што информираа од Министерството за труд и социјална политика, согласно со Заклучокот од седницата на Владата на Република Македонија одржана на 21ноември, поради спроведување на акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина”, 2 декември ...

Земал да го сече дрвото и погледнете што всушност направил

Коментар - 30.11.2015

Земал да го сече дрвото и погледнете што всушност ...

Среда неработен ден

А1 On - 23.09.2016

Меѓународниот ден на Бошњаците – 28 септември (среда) е неработен ден за граѓаните од бошњачката заедница во Македонија. Министерството за труд и социјална политика соопшти дека овој ден е прогласен за неработен за бошњачката заедница согласно ...

Во Охрид ќе се сади на неколку локации

OhridNews - 30.11.2015

По повод акцијата, Ден на дрвото - засади ја својата иднина, утре напладне претставници од општина Охрид ќе засадат садници од видот лагистремија во непосредна близина на споменикот на Св. Кирил и Методиј кај градскиот парк.

Поучна приказна: Не ги оставајте родителите

Мама365 - 30.11.2015

Многу одамна, имаше една голема јаболкница. А едно мало момче сакаше да доаѓа и да игра околу дрвото секојдневно. Тој се искачуваше на крошната, јадеше јаболки, се одмораше под сенката … тој го сакаше дрвото и дрвото сакаше да си игра со него.

Оваa вест ќе ви го разубави денот

Сител - 30.11.2015

Втори декември (среда) е неработен ден поради спроведување на акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина“, информира денеска Министерството за труд и социјална политика. Одлуката е согласно Заклучокот од седницата на Владата на Република ...

Денот на дрвото масовно одбележан и во Прилеп

Шеталиште - 30.11.2015

Пошумувањето е традиција која ги мобилизира граѓаните и ја подига свеста за природата. Прилепчани и оваа година масовно се вклучија во акцијата за пошумување ,,Денот на дрвото – засадија својата иднина,,.

Соопштение за „Денот на дрвото“

Шеталиште - 30.11.2015

Општина Прилеп ги повикува сите граѓани, месните заедници, невладини организации, здруженија, стопанските субјекти, Советот и општинската администрација да земат активно учество во граѓанската иницијатива „Ден на дрвото – Засади ја својата иднина!“ ...

Оваа вест за утрешниот ден многу ќе ви се допадне

Press24 - 30.11.2015

Втори декември (среда) е неработен ден поради спроведување на акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина“, информира денеска Министерството за труд и социјална политика. Одлуката е согласно Заклучокот од седницата на Владата на Република ...

На Даштев рид ќе се засадат од 5.000 до 10.000 садници

Kumanovo News - 30.11.2015

Во среда на Денот на дрвото на локацијата Даштев рид кај Градските гробишта, ќе бидат засадени помеѓу 5.000 и 10.000 садници. Од „Шумско стопанство“ велат дека на оваа промотивна површина од 5 хектари ќе се садат чемпреси и црн бор.

Среда неработен ден

Репортер - 09.05.2017

По повод 24 мај (среда) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на словенските просветители за сите граѓани на Република Македонија ќе биде неработрен. Св. Кирил и Св. Методиј Солунски се родени браќа од Солун,од угледно и богато византиско семејство, татко Лав и ...

Акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ по 16. пат ќе се реализира во среда во Берово

Пулс24 - 30.11.2015

Есенската акција „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ е 16-та ваква акција во Македонија и ќе се реализира на 2-ри декември (среда) 2015 година. За таа цел, координативното тело за спроведување на акцијата од Општина Берово одржа состанок на ...

На 2 декември ќе се реализира акцијата за пошумување „Ден на дрвото“ во Кочани

Пулс24 - 30.11.2015

Во среда, на 2 декември, во Кочани ќе се спроведе 16 акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. На локацијата над Фабриката за вода, на површина од 3-4 хектари се планира да се засадат околу 6 илјади садници, чемпрес и багрем.