TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Две лица повредени во бомбашки напад во Шпанија

А1 - 25.07.2003

Две лица се полесно повредени во бомбашки напад што се случи изутринава во зградата на судот во шпанскиот град Естела, јавија шпански медиуми. Неколку минути пред експлозијата анонимно лице се јавило во службата за безбедност на патиштата во името на баскиската сепаратистичка организација ЕТА и ...

Експлозија во судската зграда во шпанскиот град Естела

Канал5 - 25.07.2003

Две лица се повредени во утринската експлозија во судската зграда во шпанскиот град Естела. Анонимен претставник на на баскиската терористичка организација ЕТА за подметнатата бомба предупредил по телефон неколку минути пред експлозијата, исто како во Две лица се повредени во утринската експлозија ...

Две бомби експлодираа пред хотели на шпанскот брег, 8 повредени

Вест - 23.07.2003

Аликанте, 23 јули - Најмалку осуммина се повредени во две експлозии на бомби во близина на хотели во југоисточните шпански летувалишта Аликанте и Бенидорм. Бомбите експлодирале откако хотелите биле евакуирани. Анонимен претставник на баскиската сепаратистичка организација ЕТА претходно се јавил во ...

Осум ранети при експлозии во шпански летувалишта

Дневник - 23.07.2003

ВО АЛИКАНТЕ И БЕНИДРОМ Најмалку осум лица се ранети при две експлозии на бомби покрај хотели во југоисточните шпански летувалишта Аликанте и Бенидорм, јави МИА. Терористите на ЕТА ги најавиле нападите и овозможиле евакуација на луѓето од хотелите.

Осум повредени во експлозии во Шпанија

А1 - 22.07.2003

Најмалку осум лица се повредени во две експлозии на бомби во близина на хотели во југоисточните шпански летувалишта Аликанте и Бенидорм. Локалните медиуми јавија дека бомбите експлодирале откако хотелите биле евакуирани. Анонимен претставник на баскиската сепаратистичка организација ЕТА претходно ...

Терористички напади во две шпански летувалишта

А1 - 22.07.2003

Во двете експлозии на бомби во близина на хотели во југоисточните шпански летувалишта Аликанте и Бенидорм се повредени 13 лица, соопштија официјални претставници на шпанската полиција. Меѓу повредените се и еден 30-годишен холандски и еден 24-годишен германски турист кои се наоѓаат во критична ...