TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Името ќе биде политички критериум за прием на Македонија – се надева официјална Атина

Канал5 - 10.11.2005

Грчката Влада вчера соопшти дека е задоволна од ставовите на Европската комисија за Македонија и за Турција, бидејќи, како што оцени, во нив биле уважени барањата на Атина кон нејзините соседи. Атина, 10 ноември (МИА) - Грчката Влада вчера соопшти дека е задоволна од ставовите на Европската ...

Најмалку 57 жртви во Аман, светот ги осуди нападите

Канал5 - 10.11.2005

Најмалку 57 лица загинаа, а 115 се повредени во трите самоубиствени бомбашки напади извршени врз меѓународни хотели во Аман, соопштија синоќа јорданските власти. Аман, 10 ноември (МИА) - Најмалку 57 лица загинаа, а 115 се повредени во трите самоубиствени бомбашки напади извршени врз меѓународни ...

Тони Блер: Пратениците гласаа против предлог-законот, а не против мене

Канал5 - 10.11.2005

“Пратениците во Парламентот гласаа против предлог-законот, а не против мене, иако признавам дека повеќе сакав да го добијам тоа гласање отколку да го загубам”, изјави британскиот премиер Тони Блер во интервју за Би-Би-Си, по одлуката на британските пратеници да не го прифатат владиниот предлог ...

Продолжуваат немирите во Франција

Канал5 - 09.11.2005

Француската полиција до утрово уапси 139 лица откако 13-та ноќ по ред банди млади луѓе продолжија да палат автомобили и објекти во предградијата на Париз и други населени места. Париз, 9 ноември (МИА) - Француската полиција до утрово уапси 139 лица откако 13-та ноќ по ред банди млади луѓе ...

Австралиската полиција уапси 16 лица осомничени за тероризам

Канал5 - 08.11.2005

Австралиската полиција синоќа уапси 16 лица за кои се претпоставува дека се исламски радикалисти кои подготвувале терористички напади. Сиднеј, 8 ноември (МИА) - Австралиската полиција синоќа уапси 16 лица за кои се претпоставува дека се исламски радикалисти кои подготвувале терористички напади.