TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчкиот Парламент денеска гласа за буџетот за 2013 година

24 Вести - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Економскиот совет на СДСМ со жестоки реакции за буџетот за 2013

24 Вести - 11.11.2012

Предлог буџетот за 2013 не е ништо друго освен обид за извртување на реалноста, и можност да се сокријат фактите за досегашната лоша економска политика на власта, изјавија социјалдемоктатите.

Буџетот за 2013-та стигна во грчкото собрание

Р.С.Европа - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Македонски економски раст од 0 или 2 отсто?

Р.С.Европа - 11.11.2012

Предлог буџетот за 2013 година не е ништо друго освен обид, со извртување на начинот на презентирање на работите, да се сокријат фактите за досегашната лоша економска политика, како и за безидејноста ...

Грчкиот парламент гласа за буџетот за 2013 година

Утрински - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската влада на Андонис Самарас.

ВМРО – ДПМНЕ: Буџетот е реален, СДСМ не знае што зборува

МКД - 11.11.2012

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Предлог-буџетот за 2013 година е испланиран реално и претставува соодветен одговор на европската криза и случувањата во евро зоната.

Опозицијата истури жесток рафал врз буџетот

Утрински - 11.11.2012

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ возврати дека буџетот е реален и е одговор на европската криза Опозицијата денеска имаше исполнета агенда, а членовите на Економско-социјалниот совет на СДСМ се осврнаа на ...

Ванчо Узунов: во 2013 ќе расте само задолжувањето кон странство!

МКД - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

Демонстрации пред парламентот во Атина поради расправата за буџетот

МКД - 11.11.2012

Грците повторно протестираат на атинскиот плоштад Синтагма, пред зградата на грчкиот парламент, каде што се дебатира за усвојувањето на буџетот за 2013 година, кој, покрај тоа што шеста година по ред ...

Повторно демонстрации, грчкиот Парламент ќе гласа за буџетот

А1 On - 11.11.2012

Грчките пратеници ќе го гласаат буџетот, а надвор граѓаните ќе демонстрираат. Двата главни синдикати се против рестриктивниот буџет кој предвидува строги мерки наштедење.

Грчкиот Парламент гласа за буџетот за 2013 година

Алфа - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

СДСМ: Во 2013 ќе расте само задолжувањето

А1 On - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја признава европската економска криза

А1 On - 11.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година е испланиран реално и претставува соодветен одговор на европската криза и случувањата во евро зоната.

Опозицијата критикува за непродуктивни трошења

Алфа - 11.11.2012

Зголемени непродуктивни трошоци кои што директно не генерираат економски раст, а намалени капитални расходи кои што се клучни за стопанството - ова е оценката на буџетот за следната година на ...

Грчките парламентарци почнаа да работат и во недела, се гласа новиот буџет

Фактор - 11.11.2012

Грчкиот Парламент денеска го гласа предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој предвидува раст на државниот долг до 189 % од БДП за догодина или за 2014 година до 192%.

Буџетот за 2013 ја прикрива кризата во земјава

+инфо - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

Ставрески: Буџетот е реален, а половина од долговите кон стопанството се исплатени!

Фактор - 11.11.2012

Буџетот е реален и ја одразува состојбата и очекувањата за развојот на настаните во европската економија. Кризата претставуваше голем предизвик за сите што се вклучени во правењето на економските ...

СДСМ: Буџетот е неодржлив!

Фактор - 11.11.2012

Според Предлог Буџетот за 2013 година, единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму како и до сега ќе продолжи да расте е задолжувањето, И тоа пред се во странство.

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ е контрадикторен, во буџетот има пари за здравство, школство, инвестиции!

Фактор - 11.11.2012

Пред само една недела СДСМ се фалеше дека има исти прогнози во однос на економскиот раст, за да денес тие си ги корегираат сопствените проценки.

Грчкиот Парламент денеска гласа за буџетот за 2013 година

Сител - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламент денеска гласа за буџетот за 2013 година

МРТ - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчките пратеници одлучуваат за буџетот – европската тројка се уште без одлука за исплаќање нова рата од кредитот за ...

Канал5 - 11.11.2012

Ново гласање во парламентот и нови протести на „Синтагма“. Пратениците денеска ќе одлучуваат за Буџетот за 2013 -та, а граѓаните уште еднаш ќе им испратат порака дека не се согласуваат со владината ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на заклучоците од Економскиот совет на СДСМ

Канал5 - 11.11.2012

Пред само една недела СДСМ се фалеше дека има исти прогнози во однос на економскиот раст, за да денес тие си ги коригираат сопствените проценки.

Грчкиот Парламент гласа за буџетот за 2013 година

Press24 - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламентот денеска гласа за буџетот за 2013 година, најавени протести

Курир - 11.11.2012

Во грчкиот парламент денеска ќе се гласа предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламент денеска гласа за буџетот за 2013 година

Нетпрес - 11.11.2012

Парламентот на Грција денеска се подготвува за гласање на буџетот за следната година, што треба да биде усвоен ако земјата сака да ја добие следната транша финансиска помош.

СДСМ: Во 2013 ќе расте само задолжувањето

Press24 - 11.11.2012

Интегрален текст од Изјава на Проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјален Совет на СДСМ Според Предлог Буџетот за 2013 година, единственото нешто што во 2013 година навистина и ...

СДСМ: Во 2013 во Македонија ќе се зголеми само задолжувањето

Sky - 11.11.2012

Според Проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјален Совет на СДСМ, единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму како и до сега ќе продолжи да расте задолжувањето.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е единствена партија во Европа за која не ја признава европската економска криза

Press24 - 11.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година е испланиран реално и претставува соодветен одговор на европската криза и случувањата во евро зоната.

СДСМ: Буџетот за 2013 ја одржува кризата во земјава

Хајд Парк - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

СДСМ: Буџетот за 2013 ја одржува кризата во земјава

Макфакс - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Буџетот за 2013 е реален

Макфакс - 11.11.2012

„Пред само една недела СДСМ се фалеше дека има исти прогнози во однос на економскиот раст, за да денес тие си ги корегираат сопствените проценки", реагира владејачката партија на денешните изјави по ...

СДСМ: Во 2013 ќе расте само задолжувањето

Maxim - 11.11.2012

Интегрален текст од Изјава на Проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјален Совет на СДСМ. Според Предлог Буџетот за 2013 година, единственото нешто што во 2013 година навистина и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги менува своите ставови ден за ден

Maxim - 11.11.2012

Пред само една недела СДСМ се фалеше дека има исти прогнози во однос на економскиот раст, за да денес тие си ги корегираат сопствените проценки.

Напумпан буџет за изборна година

Р.С.Европа - 10.11.2012

Нема раст. Социјалните расходи се показател дека досегашните напори не постигнале значаен успех, задолжувањето е проблематично кога станува збор за враќање на заемите, во енергетиката малку се ...

Неуспешни преговорите за буџетот на ЕУ за 2013

Р.С.Европа - 10.11.2012

Преговорите за буџетот на Европската Унија за 2013 година пропаднаа поради спорот меѓу земјите членки и Европската комисија околу дефицитот.

Интервју - Извлековме поуки од кризата

Утрински - 10.11.2012

„Информациите што ги добиваме од Европа не се добри за да може да се очекува брзо заздравување на европската економија, а со тоа и на македонската“, вели вицепремиерот и министер за финансии, Зоран ...

Одбиено зголемувањето на европскиот буџет

Фактор - 10.11.2012

Државите членки на Европската унија го отфрлија предлогот на Европската комисија за зголемување на буџетот на Унијата за оваа година, објави шефот на делегацијата на Европскиот парламент Ален Ламасур ...

Европската унија остана без пари

Сител - 10.11.2012

Европската унија остана без пари, стои во соопштението на Европскиот парламент објавено доцна синоќа откако пропаднаа преговорите за дополнителните 8,9 милијарди евра за буџетот од оваа година и за ...

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

МРТ - 10.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно.

Ставрески: Извлековме поуки од кризата

БезПардон - 10.11.2012

Буџетот е реален и ја одразува состојбата и очекувањата за развојот на настаните во европската економија. Кризата претставуваше голем предизвик за сите што се вклучени во правењето на економските ...

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

Курир - 10.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

24 Вести - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

Неуспешни преговорите за буџетот на ЕУ

Телма - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за 2013 година

Н.Македонија - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур За ...

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

Алфа - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

Денешен - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

Maxim - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

За одбраната најмал буџет последниве шест години

Дневник - 08.11.2012

Според Стратегијата за одбрана и Долгорочниот план за нејзин развој до 2020, требаше да добие 135 милиони, а доби 90 милиони евра Министерството за одбрана ќе има на располагање 90.458.552 евра, од ...

Кога ќе попуштат притисоците врз цените, ќе го стимулираме економскиот раст

Капитал - 08.11.2012

Кога не би биле овие ценовни шокови од светските стокови берзи, НБРМ би имала простор за понатамошно релаксирање на монетарната политика.

Економската криза посилна од буџетот

Утрински - 07.11.2012

Мирче Јовановски Може ли Македонија да ја победи економската криза со буџетот како клучно оружје со кое ќе „пука“ против неповолните текови кои доаѓаат главно од надвор? Се чини ваквите очекувања се ...

Буџетот на МНР поголем за еден милион евра

Дневник - 07.11.2012

Со 18,7 милиони евра, за 1 милион повеќе од ланскиот, МНР ќе треба да ги реализира стратегиските приоритети – членство во НАТО и во ЕУ.

Груевски: При кроењето на буџетот внимававме на сите категории

Пулс24 - 07.11.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски во вторникот истакна дека владата при кроењето на буџетот за наредната година внимавала на сите категории на буџетски корисници, а водела грижа и за различни ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

24 Вести - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Буџетот за СДСМ лош, за премиерот вистински одговор на кризата

Р.С.Европа - 06.11.2012

СДСМ денеска оцени дека Предлог буџетот за 2013 година не нуди решение за голем дел од проблемите на граѓаните и нема да донесе подобар стандард.

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Вест - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Буџет за отрезнување

Утрински - 06.11.2012

Соња Маџовска Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески реши да го обелодени буџетот за 2013 година во сабота, во неработен ден, иако сите со нетрпение чекаа да слушнат што содржи овој ...

Парите за патишта не треба да се чепкаат

Утрински - 06.11.2012

Бизнисмените бараат целосно да се реализираат капиталните расходи кои се предвидени на 378 милиони евра или 10,4 отсто повеќе од годинава Повисоки расходи за капитални инвестиции, но и повеќе трошоци ...

Груевски: Највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Утрински - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството. Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека тој е внимателно направен и добро ...

Мотор за заздравување на економијата

Дневник - 06.11.2012

За разлика од многу европски земји, кај нас во буџетот за в година е пресметан раст на пензиите, нема нови даноци и има пари за капитални проекти Александра Томиќ Нема да има кратење кај ...

Конечно ќе се инвестира во автопатиштата и во железницата

Н.Македонија - 06.11.2012

Добро е тоа што имаме пораст на расходите за капитални инвестиции од 10,4 отсто - Стојмирка Тасевска Во изминативе две децении железницата беше на последно место за инвестиции БИЗНИСМЕНИТЕ ПОЗИТИВНО ...

Првпат Владата попесимистичка од НБМ

Н.Македонија - 06.11.2012

Со проекциите за буџетот за 2013 година се чини дека Владата целосно ја менува стратегијата во однос на презентацијата на планираните буџетски приходи и расходи, односно првпат реши пред јавноста да ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Дневник - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Половина буџет за плати и социјала

Алфа - 06.11.2012

Владата догодина ќе потроши повеќе за обновување на возниот парк и на мебелот. Овие ставки се зголемени во буџетот за 2013-тата во однос на годинава.

Косово планира значителни инфраструктурни расходи во 2013 година

SETimes - 06.11.2012

ММФ вели дека макроекономската и финансиската политика на Косово се во голема мера на вистинскиот пат. Линда Карадаку за Southeast European Times во Приштина -- 06.11.12 Косовската влада ќе потроши ...

Буџет 2013: Малку за енергетиката, многу за социјалата!

Фактор - 06.11.2012

Буџетот за следната година по многу нешта е сличен на овогодишниот, но порастот на трошоците како што може да се забележи е пред се генериран од зголемените социјални трансфери, а никако од ...

Владата планирала буџетот да биде за капитални инвестиции

+инфо - 06.11.2012

Највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството. Премиерот Никола Груевски изјави денеска дека тој е внимателно направен и добро избалансиран во околности на ...

Груевски: Буџетот е вистински одговор на кризата!

Фактор - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Едните велат развоен, другите дека ќе донесе крах, а каков е всушност македонскиот Буџет?

Фактор - 06.11.2012

Двете најголеми партии ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се судрија денеска на буџетски теми. За СДСМ буџетот за 2013 година кој беше ставен на увид на јавноста е буџет на долгови, кредити и буџет кој не нуди ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Сител - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Капиталните инвестиции треба да ја извадат економијата од рецесија

Сител - 06.11.2012

Капиталните инвестиции треба да ја извадат економијата од рецесија. Затоа во предлог буџетот , кој веќе стигна во Собранието, предвиден е највисок износ до сега, над 307 милиони евра.

Предлог буџетот за 2013 та влезе во Собранието

Канал5 - 06.11.2012

Приходната страна тежи 2,4 милијарди евра, расходната 2,7 милијарди евра. Капиталните расходи се за 40 милиони евра пониски од предвидените со буџетот за 2012 та, сепак идната година за 10,4% се ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Вечер Прес - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Груевски: Буџетот е вистински одговор на кризата

Точка - 06.11.2012

Предлог буџетот за следната година е вистински одговор на кризата која се случува во Европа, а која има рефлексии во земјава, рече премиерот Никола Груевски на промоција на Лабораторијата за ...

Груевски: Буџетот е вистински одговор на кризата

Нетпрес - 06.11.2012

Предлог буџетот за следната година е вистински одговор на кризата која се случува во Европа, а која има рефлексии во земјава, рече премиерот Никола Груевски на промоција на Лабораторијата за ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Курир - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Груевски: Предлог - буџетот за 2013 година е со највисоки капитални инвестиции, субвенции и пензии

Press24 - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Груевски: Буџетот за 2013 ќе има влијание врз севкупната економија и на нејзиниот раст

БезПардон - 06.11.2012

Буџетот за 2013 година е вистински одговор на кризата во Европа која има рефлексии во Македонија. Правејќи го буџетот внимававме на сите значајни категории на буџетски корисници, но и на различни ...

Груевски: Со капитални инвестиции догодина ќе се одговори на кризата

еВести - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Груевски: Буџетот е вистински одговор на кризата

Таратур - 06.11.2012

Предлог буџетот за следната година е вистински одговор на кризата која се случува во Европа, а која има рефлексии во земјава, рече премиерот Никола Груевски на промоција на Лабораторијата за ...

Груевски: При кроењето на буџетот внимававме на сите категории

Макфакс - 06.11.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски во вторникот истакна дека владата при кроењето на буџетот за наредната година внимавала на сите категории на буџетски корисници, а водела грижа и за различни ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Денешен - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Владата планирала буџетот да биде за капитални инвестиции

Maxim - 06.11.2012

Тој е вистински одговор на кризата во Европа која има рефлексии во Македонија. Правејќи го буџетот внимававме на сите значајни категории на буџетски корисници, но и на различни сегменти во буџетот.

Буџетот влезе во Собрание

24 Вести - 05.11.2012

Без свечено примопредавање како што беше во изминатите години, Буџетот за 2013 година влезе во Собрание. На скоро 400 страници, предлагачот, министерот за финасии Зоран Ставрески ја обелоденува ...

Ќе и' се спротивстави ли буџетот на кризата

Утрински - 05.11.2012

Трошоците се проектирани на 2,69 милијарди евра, а приходите на 2,4 милијарди евра, за капитални инвестиции и старо-новите проекти - 16 милиони евра повеќе Владата го скрои буџетот за 2013 година.

Косовскиот буџет за наредната година тежок околу 1,6 милијарди евра

Алфа - 05.11.2012

Косовската Влада го усвои Предлог-буџетот за наредната година, кој набрзо треба да го изгласа и парламентот. Планираните приходи во косовскиот буџет за 2013 година изнесуваат 1,423 милиони евра , ...

Косовскиот буџет за наредната година тежок околу 1,6 милијарди евра

А1 On - 05.11.2012

Косовската Влада го усвои Предлог-буџетот за наредната година, кој набрзо треба да го изгласа и парламентот. Планираните приходи во косовскиот буџет за 2013 година изнесуваат 1,423 милиони евра , ...

Бизнисмените бараат реализација на капиталните инвестиции

Алфа - 05.11.2012

Зголемениот буџетски дефицит догодина да се покрива преку задолжување на домашен, а не на странските финансиски пазари – и порачаа експертите на Владата.

Косово го носи буџетот, догодина ќе го гради автопатот Приштина-Блаце

Фактор - 05.11.2012

Косовската Влада го усвои Предлог-буџетот за 2013-та, кој сега треба да го изгласа и парламентот. Според пресметките планираните приходи во косовскиот буџет за идната година изнесуваат 1,423 милиони ...

СК: Новиот предлог-буџет е добар, нема дополнителни давачки за бизнис секторот

Фактор - 05.11.2012

Стопанската комора на Македонија оценува дека Предлог-буџетот за 2013 година е добар, посебно во делот на расходната страна каде не се планирани дополнителни оптоварувања за бизнис секторот.

Буџетот за наредната година е прифатлив за бизнисот

+инфо - 05.11.2012

Предлог - буџетот за 2013 година ги содржи главните барања на бизнис заедницата и затоа е прифатлив за Стопанската комора на Македонија, изјави Стојмирка Тасевска, виш советник на Управен одбор на ...

ТАБЕЛА: Сите буџетски институции ќе трошат повеќе следната година!

Фактор - 05.11.2012

Анализата на расходите на буџетот по министерства покажува пораст на трошењата за следната година. Речиси и да нема институција која нема да троши повеќе.

Косово го носи буџетот, догодина ќе го гради автопатот Приштина-Блаце

Сител - 05.11.2012

Косовската Влада го усвои Предлог-буџетот за 2013-та, кој сега треба да го изгласа и парламентот. Според пресметките планираните приходи во косовскиот буџет за идната година изнесуваат 1,423 милиони ...

СКМ: Буџетот за следната година нема да ги оптовари компаниите

Сител - 05.11.2012

Стопанката комора на Македонија излезе со своја оценка за Буџетот за 2013 година. Според Стоимирка Тасевска, член на извршниот одбор на СКМ, буџетот за следната година се гледа од два аспекта.

Косовскиот буџет за наредната година тежок околу 1,6 милијарди евра

МРТ - 05.11.2012

Косовската Влада го усвои Предлог-буџетот за наредната година, кој набрзо треба да го изгласа и парламентот. Планираните приходи во косовскиот буџет за 2013 година изнесуваат 1,423 милиони евра , ...

Претпазливо скроен буџетот за 2013 година

Канал5 - 05.11.2012

Помал од проектираниот оваа година, соодветен со европската криза. За експертите, со фокус на развојната сфера и амортизирање на социјалните потреси. Реален е прогнозираниот раст на БДП од 2%.

Косовскиот буџет ќе тежи околу 1,6 милијарди евра

Сител - 05.11.2012

Косовската Влада го усвои Предлог-буџетот за наредната година, кој набрзо треба да го изгласа и парламентот. Планираните приходи во косовскиот буџет за 2013 година изнесуваат 1,423 милиони евра , ...

Со капиталните инвестиции против рецесијата

Сител - 05.11.2012

Најавените капитални инвестиции во финиширање на автпотатот од Коридорот 10, пругата долж Коридорот 8 и изградбата на гасоводот ќе ги стопираат рецесиските движења во економијата догодина, сметаат ...

Бизнис-секторот нема дополнително да се оптовари

Вечер Прес - 05.11.2012

Државата во 2013 година нема дополнително да го оптовари македонското стопанство. Таа планира во државната каса да има пораст на расходите за капитални инвестиции од 10,4%, односно со тоа прифатени ...

Буџетот нема дополнително да ја оптоварува бизнис заедницата

Точка - 05.11.2012

Доколку се анализира расходната страна на буџетот за следната година може да се оцени како позитивно тоа што не се планирани дополнителни оптоварувања за бизнис заедницата, истакна Стојмирка Тасеска ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Точка - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Косовскиот буџет за наредната година тежок околу 1,6 милијарди евра

Press24 - 05.11.2012

Подготовката на Предлог-буџетот за 2013 година е во рамките на предвидените рокови и законските рамки и тој е во согласност со целите на владата за да гарантира стабилен еконмски развој и ...

Буџетот нема дополнително да ја оптоварува бизнис заедницата

Нетпрес - 05.11.2012

Доколку се анализира расходната страна на буџетот за следната година може да се оцени како позитивно тоа што не се планирани дополнителни оптоварувања за бизнис заедницата, истакна Стојмирка Тасеска ...

Стопанската комора со позитивни оценки за буџетот во 2013 година

Press24 - 05.11.2012

Од Стопанската комора велат дека се задоволни од расходната страна на буџетот Стопанската комора на Македонија денеска оцени дека Предлог-буџетот за 2013 година е добар, посебно во делот на ...

Стопанската комора го поздрави новиот буџет

БезПардон - 05.11.2012

Предлог – буџетот за 2013 година ги содржи главните барања на бизнис заедницата и затоа е прифатлив за Стопанската комора на Македонија, изјави Стојмирка Тасевска, виш советник на Управен одбор на ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Курир - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Нетпрес - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Косовскиот буџет ќе тежи околу 1,6 милијарди евра

Курир - 05.11.2012

Косовската Влада го усвои Предлог-буџетот за наредната година, кој набрзо треба да го изгласа и парламентот. Планираните приходи во косовскиот буџет за 2013 година изнесуваат 1,423 милиони евра , ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Press24 - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Буџетот е скроен да ја стабилизира економијата

еВести - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

СКМ: Предлог-буџетот за 2013 е добар

Денешен - 05.11.2012

Стопанската комора на Македонија денеска оцени дека Предлог-буџетот за 2013 година е добар, посебно во делот на расходната страна каде не се планирани дополнителни оптоварувања за бизнис секторот.

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Денешен - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Буџетот во Косово ќе изнесува 1,6 милијарди евра

Maxim - 05.11.2012

Подготовката на Предлог-буџетот за 2013 година е во рамките на предвидените рокови и законските рамки и тој е во согласност со целите на владата за да гарантира стабилен еконмски развој и ...

Стопанската комора со позитивни оценки за буџетот во 2013 година

Maxim - 05.11.2012

Од Стопанската комора велат дека се задоволни од расходната страна на буџетот Стопанската комора на Македонија денеска оцени дека Предлог-буџетот за 2013 година е добар, посебно во делот на ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Maxim - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...