TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сеул бара од новинарите да го напуштат островот Јеонпјеонг

А1 - 28.11.2010

Звуци на артилериски оган повторно се слушнаа од Северна Кореја само неколку часа по почетокот на воената вежба на Јужна Кореја и на САД.

Кина побара нов состанок за нуклеарната програма на с.кореја

Телма - 28.11.2010

Кина повика на итни консултации меѓу земјите, учеснички во шестстраните преговори за нуклеарната програма на Северна Кореја, пренесоа светските агенции.

С.кореја постави ракети кон војските на САД и ј.кореја

Телма - 28.11.2010

САД и Јужна Кореја ги почнаа четиридневните заеднички поморски вежби во Жолто море, а Северна Кореја на тоа одговори со поставување ракети „земја-воздух“ на лансирните рампи на брегот на Жолто море.

Напнато на Корејскиот полуостров: САД и Јужна Кореја почнаа со маневри, Северна Кореја впери ракети

Канал5 - 28.11.2010

САД и Јужна Кореја ги почнаа четиридневните заеднички поморски вежби во Жолто море, а Северна Кореја на тоа одговори со поставување ракети „земја-воздух“ на лансирните рампи на брегот на Жолто море.

Почнаа маневрите на САД и Јужна Кореја во Жолтото море

Deutsche Welle - 28.11.2010

Пет дена по нападот на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров Јеонпјонг, во Жолтото море почнаа маневри на морнарицата и воздухопловните сили на САД и Јужна Кореја.

Маневрите треба да ја заплашат Северна Кореја

Deutsche Welle - 28.11.2010

Кина предлага кризни разговори во рамки на шестпартитните преговори за атомската програма на Северна Кореја. Во меѓувреме, почнаа маневрите на САД и Јужна Кореја.

Токио и Сеул ќе го разгледаат предлогот на Пекинг за консултации за корејската криза

Алсат-М - 28.11.2010

Јапонија со крајна внимателност го пречека повикот на Пекинг, на почетокот на декември, да се оддржат итни консултации меѓу учесниците во шестстраните преговори за нуклеарната програма на Пјонгјанг, ...

Почнаа вежбите во Жолтото море, Северна Кореја на готовс

Алсат-М - 28.11.2010

САД и Јужна Кореја ги почнаа четиридневните заеднички поморски вежби во Жолто море, а Северна Кореја на тоа одговори со поставување ракети „земја-воздух“ на лансирните рампи на брегот на Жолто море.

Јужна Кореа и САД почнаа со воени вежби

Р.С.Европа - 28.11.2010

Заедничките воени вежби на Јужна Кореа и САД денеска стартуваа во Жолтото Море. Американскиот носач на авион „Џорџ Вашингтон “ на нуклеарен погон и неговата борбена единица им се приклучија на ...

САД и Јужна Кореја ги почнаа поморските маневри во Жолто море

Сител - 28.11.2010

САД и Јужна Кореја ги почнаа четиридневните заеднички поморски вежби во Жолто море, а Северна Кореја на тоа одговори со поставување ракети „земја-воздух“ на лансирните рампи на брегот на Жолто море.

Сеул нареди евакуација на новинарите од островот Јеонпјеонг

Inpress - 28.11.2010

Сеул, 28. ноември 2010 (ИНПРЕС) Министерството за одбрана на Јужна Кореја побара од новинарите да го напуштат островот Јеонпјеонг, кој минатата недела беше бомбардиран од Северна Кореја, и до вечер ...

Кина ќе соработува и со Јужна Кореа

Р.С.Европа - 28.11.2010

Кина, како главен сојузник на Северна Кореа соопшти дека е согласна да соработува со Јужна Кореа за да се намали тензијата меѓу Северот и Југот.

Сеул бара од новинарите да го напуштат островот Јеонпјеонг

Макфакс - 28.11.2010

Јужнокорејското министерство за одбрана побара денеска од новинарите да го напуштат островот Јеонпјеонг, кој во вторникот беше бомбардиран од Север..

Јужна Кореа: Сега не е време за преговори за нуклеарната програма на Северна Кореа

Р.С.Европа - 28.11.2010

Од јужнокорејскиот претседателски кабинет соопштија дека сега не е време да се разговара за продолжување на шестпартитните разговори за нуклеарната програма, пренесува новиската агенција јонхап.

Сеул бара од новинарите да го напуштат островот Јеонпјеонг

Алфа - 28.11.2010

Јужнокорејското министерство за одбрана побара денеска од новинарите да го напуштат островот Јеонпјеонг, кој во вторникот беше бомбардиран од Северна Кореја, бидејќи не може да им се гарантира ...

Почнале воените вежби на Јужна Кореја и САД

Нетпрес - 28.11.2010

Започнале заедничките вежби на јужна Кореја и САД во водите околу Корејскиот полуостров. На околу 190 новинари им било кажано да го напуштат островот Јеонпјеонг, бидејќи артилеријата на Северна ...

Кина повика на итни консултации на „шесторката“ од преговорите за нуклеарната програма на С. Кореја

Сител - 28.11.2010

Кина повика на итни консултации меѓу земјите, учеснички во шестстраните преговори за нуклеарната програма на Северна Кореја, пренесоа светските агенции.

Кина повика на итни консултации на „шесторката“

Алфа - 28.11.2010

Кина повика на итни консултации меѓу земјите, учеснички во шестстраните преговори за нуклеарната програма на Северна Кореја, пренесоа светските агенции.

Сеул ги потврди детонации во близина на островот Јеонпјеонг

Форум - 28.11.2010

Портпарол на јужнокорејското министерство за одбрана потврдил дека во недела во близината на островот во Жолтото Море кој беше гранатиран во вторникот од севернокорејската армиј се слушнале детонации ...

Започнаа воените вежби на САД и Јужна Кореја во Жолтото море

Алфа - 28.11.2010

САД и Јужна Кореја ги почнаа четиридневните заеднички поморски вежби во Жолто море, а Северна Кореја на тоа одговори со поставување ракети „земја-воздух“ на лансирните рампи на брегот на Жолто море.

Пекинг предлага итни консултации за Северна Кореја

Макфакс - 28.11.2010

Кина денеска предложи одржување итни консултации во почетокот на декември со шестте земјите кои учествуваат во преговорите за севернокорејската нук..

Пекинг предлага итни консултации за Северна Кореја

Форум - 28.11.2010

Кина предложи одржување итни консултации во почетокот на декември со шестте земјите кои учествуваат во преговорите за севернокорејската нуклеарна програма (двете Кореи, САД, Јапонија, Русија и Кина), ...

Јужна Кореја ќе размисли за предлогот на Кина

Р.С.Европа - 28.11.2010

Министерството за надворешни работи во Јужна Кореја соопшти дека „многу внимателно ќе го разгледа“ предлогот на Кина за вонредни разговори за Северна Кореја.

С. Кореја на готовс откако САД и Ј. Кореја ги почнаа поморските маневри

Курир - 28.11.2010

САД и Јужна Кореја ги почнаа четиридневните заеднички поморски вежби во Жолто море, а Северна Кореја на тоа одговори со поставување ракети „земја-воздух“ на лансирните рампи на брегот на Жолто море.

Маневрите започнуваат - последиците не може никој да ги предвиди

Inpress - 28.11.2010

Пјонгјанг, 28. ноември 2010 (ИНПРЕС) Денеска во Жолтото море ќе започнат заедничките маневри на САД и Јужна Кореја како реакција на ракетниот напад на Северна Кореја во вторникот кога загинаа ...

Јужна Кореја „случајно" испали граната, Северна не реагираше

Inpress - 28.11.2010

Пјонгјанг, 28. ноември 2010 (ИНПРЕС) САД и Јужна Кореја ги спроведуваат маневрите во водите западно од Корејскиот полуостров според предвидениот план.

Јужна Кореја потврди нов напад од Северот

eReporter - 28.11.2010

Официјален Сеул потврди дека денеска во близина на јужнокорејскиот остров Јеонпјонг којшто Пјонгјанг го гранатираше во вторникот, се слушнале детонации од правец на Северна Кореја.

Растат тензиите меѓу Северна и Јужна Кореја

А1 - 27.11.2010

Тензиите растат пред утрешните заеднички вежби на САД и Јужна Кореја. Војната на зборови меѓу двете Кореи полека се претвора претвора во кинеско-американска политичка пресметка.

Свет - Воените маневри на Северна Кореја и САД можат да предизикаат војна

Вест - 27.11.2010

ЈЕОНПЈЕОНГ, 27 ноември (АП) - Северна Кореја вчера предупреди дека плановите на САД и на Јужна Кореја за воени маневри ќе го стават полуостровот на работ на војна, и се чини дека почна со свои ...

Северна Кореја се заканува дека ќе има војна

Утрински - 27.11.2010

ПАЏУ - Северна Кореја вчера соопшти дека претстојните воени вежби на Јужна Кореја и на САД го туркаат регионот кон војна, само неколку дена откако го изведе најжестокото бомбардирање од Корејската ...

Јужна Кореја: Погребани загинатите војници, закани за одмазда

Канал5 - 27.11.2010

Јужна Кореја ги погреба двајцата војници кои загинаа во ракетирањето од Северна Кореја. Ракетите беа активирани во вторникот на јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг убија четири лица и уништија голем ...

Кина крева глас против маневрите

Дневник - 27.11.2010

Датум: 26.11.2010, 23:42 Кина вчера категорично се спротивстави на заедничките американско-јужнокорејски воени маневри во Жолто Море, бидејќи борбените бродови на чело со американскиот носач на ...

Кренати нуклеарни рампи?!

Дневник - 27.11.2010

Датум: 27.11.2010, 00:02 Кога есента 1991 година двете корејски држави, по долго чекање пред вратите на ОН, беа зачленети во светската организација, се претпостави дека тоа е токму почетокот на ...

Се заострува тонот во конфликтот меѓу Северна и Јужна Кореја

Deutsche Welle - 27.11.2010

Во конфликтот меѓу Северна и Јужна Кореја тонот постојано се заострува. Командантот на јужнокорејската морнарица Јоо Нак Јоон, на погребот на двајцата убиени војници, најави илјадапати поголема ...

Северна Кореја ја обвини Јужна за злоупотреба на цивилите

Макфакс - 27.11.2010

Северна Кореја денеска ги обвини јужнокорејските власти дека ги користат цивилите како штит на островот Јеонпјеонг со цел да ја искористат нивната ..

Јужна Кореја: Ќе возвратиме стопати посилно

Алфа - 27.11.2010

Јужна Кореја денеска ги погреба двајцата војници кои загинаа во ракетниот напад од Северна Кореја. Ракетите кои беа испалени во вторникот на малиот остров во Жолтото Море усмртија четворица луѓе и ...

Сеул мора стократно да возврати

Форум - 27.11.2010

Новиот министер за одбрана на Јужна Кореја кој беше именуван во петокот, изјавил дека тој „брзо и решително одговорил на кризната ситуација“ со Северна Кореја и дека се залага за „стократно ...

Северна Кореја ја обвини Јужна за злоупотреба на цивилите

Форум - 27.11.2010

Северна Кореја денеска ги обвини јужнокорејските власти дека ги користат цивилите како штит на островот Јеонпјеонг со цел да ја искористат нивната смрт за пропагандни цели Севернокорејската државна ...

Северна Кореја изрази жалење за човечките жртви на Јеонпјеонг

Кирилица - 27.11.2010

Северна Кореја денеска изрази жалење поради човечките жртви во артилерискиот напад врз јужнокрејскиот остров Јеонпјеонг во вторникот, се вели во соопштение на севернокорејската државна агенција ...

Кина во разговори со Јужна Кореа

Р.С.Европа - 27.11.2010

Кинескиот државен советник Даи Бингуо и кинескиот претставник за нуклеарните прашања на Северна Кореа Ву Дауеј денеска пристигнаа во ненајавена посета во Јужна Кореа.Тие денеска се сретнаа со ...

Северна Кореа со уште едно предупредување

Р.С.Европа - 27.11.2010

Северна Кореа денеска повторно ја предупреди Јужна Кореа поради најавените воени вежби со Соединетите држави на Жолто море.

Адмирал Мулен - Нестабилноста на Северна Кореја „може да биде многу опасна“

Форум - 27.11.2010

Последните случувања во Северна Кореја, вклучувајќи го и минатонеделното гранатирање на јужнокорејскиот остров, покажува раст на нестабилноста која „може да биде многу опасна“, изјавил денеска ...

Адмирал Мулен: нестабилноста на Северна Кореја „може да биде многу опасна“

Макфакс - 27.11.2010

Последните случувања во Северна Кореја, вклучувајќи го и минатонеделното гранатирање на јужнокорејскиот остров, покажува раст на нестабилноста која..

Северна Кореја - Никој не може да ги предвиди последиците од маневрите

Inpress - 27.11.2010

Пјонгјанг, 27. ноември 2010 (ИНПРЕС) Северна Кореја денеска предупреди дека „никој не може да предвиди последиците од учеството на американскиот носач на авиони Џорџ Вашингтон во заедничките ...

Северна Кореа ја обвинува Јужна за злоупотреба на цивилните жртви

Р.С.Европа - 27.11.2010

Северна Кореа денеска тврди дека Јужна Кореа намерено користи цивили како штит на островот Јеонпијеонг за да може да ги користи за пропаганда.

Русија и Кина разговара за кризата со Северна и Јужна Кореа

Р.С.Европа - 27.11.2010

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот кинески колега Јанг Џиечи телефонски разговарале за како да се намали тензијата меѓу Северна и Јужна Кореа.

Кина и САД разговараа за корејската криза

Р.С.Европа - 27.11.2010

Шефот на кинеската дипломатија Јанг Џиечи телефонски разговарал со американскиот државен секретар Хилари Клинтон за намалување на тензиите меѓу Северна и Јужна Кореа.

Корејскиот Полуостров на работ на војна

Н.Македонија - 27.11.2010

Севернокорејските власти пак ги предупредија САД и Јужна Кореја дека планираните заеднички воени вежби го туркаат регионот кон нов конфликт Севернокорејските власти ги предупредија САД и Јужна Кореја ...

Ј.Кореја ги погреба војниците, најави стократна одмазда

eReporter - 27.11.2010

Јужна Кореја ги погреба двајцата војници што загинаа при ракетен напад на Северна Кореја, кога загинаа и други двајца цивили.

Северна Корејa: Полуостровот на „раб на војна“

А1 - 26.11.2010

Северна Кореја предупреди дека планираните заеднички воени маневри на Јужна Кореја и САД го туркаат полуостровот на „раб на војна“, пренесуваат светските агенции.

Пјонгјанг го обвини сеул за воениот инцидент

Телма - 26.11.2010

За престрелката во Жолто Море на 23 ноември виновен е јужнокорејскиот режим се наведува во денешното соопштение на севернокорејскиот Комитет за мирно обединување.

„Џорџ Вашингтон“ го притиска Пјонгјанг

Дневник - 26.11.2010

Датум: 26.11.2010, 10:25 НАПНАТА СИТУАЦИЈА СПРОТИ ГОЛЕМИТЕ АМЕРИКАНСКО-ЈУЖНОКОРЕЈСКИ ВОЕНИ ВЕЖБИ ВО ЖОЛТО МОРЕ САД и Јужна Кореја се посовремено воено опремени и експертите велат дека тие можат многу ...

Оставка на јужнокорејскиот министер за одбрана

Утрински - 26.11.2010

СЕУЛ - Јужнокорејскиот претседател Ли Миунг-бак вчера ја прифати оставката на министерот за одбрана два дена по нападот на Северна Кореја и по критиките дека одговорот на Југот бил премногу бавен.

Ким Кван-џин нов министер за одбрана на Јужна Кореја

Алсат-М - 26.11.2010

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјун-бак денеска именува нов министер за одбрана, 61-годишниот Ким Кван-џин, поранешен началник на Генералштабот на вооружените сили.

Корејскиот полуостров на раб на војна

Канал5 - 26.11.2010

Заедничката воена вежба на САД и Јужна Кореја во Жолтото Море ќе го доведе корејскиот полуостров на раб на војна, предупреди Северна Кореја во пресрет на маневрите кои треба да почнат за два дена.

Јужна Кореја доби нов министер за одбрана

Deutsche Welle - 26.11.2010

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјун-Бак денеска за нов министер за одбрана го именува 61-годишниот Ким Кван-Џин, поранешен началник на Генералштабот на вооружените сили.

Расте тензијата на Корејскиот Полуостров

Deutsche Welle - 26.11.2010

Северна Кореја уште еднаш ги предупреди Јужна Кореја и САД да не одржуваат заеднички воени маневри. Плановите за маневри би го довеле Корејскиот Полуостров на раб на војна, јави севернокорејската ...

Звукот на оружјето се’ посилен на Корејскиот Полуостров

Deutsche Welle - 26.11.2010

Звукот на оружјето е се’ посилен на Корејскиот Полуостров, по најновите закани од комунистичкиот север. Во пресрет на најавените воени вежби на САД и Јужна Кореја, од Пјонгјанг порачуваат дека се ...

Ракетираниот јужнокорејски остров е речиси пуст

Алсат-М - 26.11.2010

Јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг во Жолто море, што на 23 ноември беше ракетиран од Северна Кореја, во моментов е речиси пуст, откако поголем дел од неговите жители, меѓу 1.300 и 1.700 лица.

Фронтовите меѓу Северна и Јужна Кореја се заоструваат

Deutsche Welle - 26.11.2010

Во конфликтот меѓу Северна и Јужна Кореја фронтовите се заоструваат. Додека северот се заканува со натамошни воени напади, југот најави дека ќе ги зајакне своите сили долж спорната поморска граница ...

Во Јужна Кореја приведени 22 лица поради ширење паника

Алфа - 26.11.2010

Јужнокорејската полиција приведе 22 лица за кои има докази дека почнале да шират паника во вторник во време размена на артилериски оган меѓу двете Кореи.

Во Јужна Кореја приведени 22 лица поради ширење паника

МРТ - 26.11.2010

Јужнокорејската полиција приведе 22 лица за кои има докази дека почнале да шират паника во вторник во време размена на артилериски оган меѓу двете Кореи.

Пјонгјанг го обвини Сеул за престрелката во Жолто Море

Алфа - 26.11.2010

За престрелката во Жолто Море на 23 ноември виновен е јужнокорејскиот режим се наведува во денешното соопштение на севернокорејскиот Комитет за мирно обединување.

Јужнокорејски воени претставници тврдат дека слушнале артилериски оган од Северна Кореја

Алфа - 26.11.2010

Јужнокорејски воени претставници изјавија дека слушнале денеска артилериски оган од Северна Кореја, но на јужнокорејска територија не паднала ниту една граната.

Ким Кван-џин нов министер за одбрана на Јужна Кореја

Курир - 26.11.2010

Поранешниот началник на Генералштабот на вооружените сили, 61-годишниот Ким Кван-џин, денеска е именуван како нов министер за одбрана од страна на Претседателот на Јужна Кореја, Ли Мјун-бак.

С. Кореја: Јужна Кореја самата си е виновна што ја нападнавме

Курир - 26.11.2010

За престрелката во Жолто Море на 23 ноември виновен е јужнокорејскиот режим се наведува во денешното соопштение на севернокорејскиот Комитет за мирно обединување.

С. Кореја повторно нападна

Курир - 26.11.2010

Јужнокорејски воени претставници изјавија дека слушнале денеска артилериски оган од Северна Кореја, но на јужнокорејска територија не паднала ниту една граната.

Северна Кореја повторно нападна

Сител - 26.11.2010

Јужнокорејски воени претставници изјавија дека слушнале денеска артилериски оган од Северна Кореја, но на јужнокорејска територија не паднала ниту една граната.

Кина против воената вежба САД - Јужна Кореја

Р.С.Европа - 26.11.2010

Кина денеска изрази протест во врска со воената вежба на Соединетите Држави и Јужна Кореја во Жолто Море, што е предвидена за в недела.

Ракетираниот јужнокорејски остров е речиси пуст

Кирилица - 26.11.2010

Јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг во Жолто море, што на 23 ноември беше ракетиран од Северна Кореја, во моментов е речиси пуст, откако поголем дел од неговите жители, меѓу 1.300 и 1.700 лица.

Северна Кореја: Корејскиот полуостров “на работ на војна“

Нетпрес - 26.11.2010

Северна Кореја предупредила дека планираните заеднички морски маневри на Јужна Кореја и САД го туркаат полуостровот “на работ на војна“, јавуваат светските агенции.

Именуван е новиот министер за одбрана на Јужна Кореја

Макфакс - 26.11.2010

Јужна Кореја го именуваше денеска поранешниот командант на армијата, Ким Кван Џин, за нов министер за одбрана, по оставката на неговиот претходник ..

Јужна Кореа ја менува тактиката

Inpress - 26.11.2010

Лондон, 26. ноември 2010 (ИНПРЕС) Јужно-корејската влада вели дека ја преиспитува својата одбранбена позиција и безбедносното координирање со своите сојузници, по нападот од Северна Кореја врз ...

Ј. Кореја приведе 22 лица поради ширење паника

Курир - 26.11.2010

Jужнокорејската полиција приведе 22 лица за кои има докази дека почнале да шират паника во вторник во време размена на артилериски оган меѓу двете Кореи.

Во Јужна Кореја приведени 22 лица поради ширење паника

Кирилица - 26.11.2010

Јужнокорејската полиција приведе 22 лица за кои има докази дека почнале да шират паника во вторник во време размена на артилериски оган меѓу двете Кореи Еден број од осомничените со посредство на ...

Претседателот на Јужна Коеја ќе назначи свој советник за нов министер за одбрана

МРТ - 26.11.2010

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјун-бак ќе назначи свој советник за нов министер за одбрана, откако вчера досегашниот министер Ким Тае-јунг поднесе оставка на функцијата.

Ракетираниот јужнокорејски остров Јеонпјеонг е речиси пуст

МРТ - 26.11.2010

Јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг во Жолто море, што на 23 ноември беше ракетиран од Северна Кореја, во моментов е речиси пуст, откако поголем дел од неговите жители, меѓу 1.300 и 1.700 лица.

Корејскиот полуостров на раб на војна?

Р.С.Европа - 26.11.2010

Планираните воени вежби на јужна кореа и САД го доведуваат Корејскиот полуостров „на работ на војната“, соопштија денеска севернокорејските власти.

Претседателот на Јужна Коеја ќе назначи нов министер за одбрана

Курир - 26.11.2010

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјун-бак ќе назначи свој советник за нов министер за одбрана, откако вчера досегашниот министер Ким Тае-јунг поднесе оставка од функцијата.

Северна Кореја:Полуостровот на „раб на војна“

Макфакс - 26.11.2010

Северна Кореја предупреди дека планираните заеднички воени маневри на Јужна Кореја и САД го туркаат полуостровот на „раб на војна“, пренесуваат све..

Северна Кореја - Корејскиот полуостров „на ивица на војна"

Inpress - 26.11.2010

Пјонгјанг, 26. ноември 2010 (ИНПРЕС) Северна Кореја денеска уште еднаш предупреди дека заедничките маневри на Јужна Кореја и САД го туркаат полуостровот на „ивица на војната“, пренесуваат светските ...

Ракетираниот јужнокорејски остров е речиси пуст

Курир - 26.11.2010

Јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг во Жолто море, што на 23 ноември беше ракетиран од Северна Кореја, во моментов е речиси пуст, откако поголем дел од неговите жители, меѓу 1.300 и 1.700 лица беа ...

Јапонија, САД и Јужна Кореја ќе ги усогласуваат политиките кон Северна Кореја

МРТ - 26.11.2010

Јапонскиот министер за надворешни работи Сеиџи Маехара и американскиот државен секретар Хилари Клинтон се договорија денеска да се сретнат со со јужнокорејскиот колега Ким Сун-хуан, со цел да ги ...

Јужнокорејски воени претставници тврдат дека слушнале артилериски оган од Северна Кореја

МРТ - 26.11.2010

Јужнокорејски воени претставници изјавија дека слушнале денеска артилериски оган од Северна Кореја, но на јужнокорејска територија не паднала ниту една граната.

Звуците на експлозии слушнати од правец на островот Јеонпјеонг всушност се од вежби на севернокорејс

МРТ - 26.11.2010

Извор на звуците од експлозии, што доаѓале од островот Јеонпјеонг, всушност се денешните вежби на севернокорејската артилерија, организирани на нејзина територија, изјави денеска во Сеул портпаролот ...

Пјонгјанг - вежбите во Жолто Море водат кон војна

Р.С.Европа - 26.11.2010

Северна Кореја денеска предупреди дека заедничките воени вежби на Јужна Кореја и САД го носат регионот на работ на војна.

Звуците на експлозии на корејскиот полуостров се од воени вежби

Курир - 26.11.2010

Извор на звуците од експлозии, што доаѓале од островот Јеонпјеонг, всушност се денешните вежби на севернокорејската артилерија, организирани на нејзина територија, изјави денеска во Сеул портпаролот ...

Советот за безбедност со меѓусебни консултации околу случувањата во Кореја

Канал 77 - 26.11.2010

Членките на Советот за безбедност на ОН имаат потребни консултации за ситуацијата на Корејскиот полуостров, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров.

Пјонгјанг се закани со нови напади

Н.Македонија - 26.11.2010

Севернокорејските власти оценуваат дека претстојните заеднички воени вежби на САД и на Јужна Кореја, во кои ќе учествува и американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, претставува уште една ...

Северна Кореја одново напаѓа

Идивиди - 26.11.2010

Сеул, 26 ноември 2010 (МИА) - Јужнокорејски воени претставници изјавија дека слушнале денеска артилериски оган од Северна Кореја, но на јужнокорејска територија не паднала ниту една граната.

Пјонгјанг:Корејскиот полуостров "на работ на војна"

eReporter - 26.11.2010

Заедничката воена вежба што Јужна Кореја и САД ќе ја почнат в недела во Жолтото море го носи Корејскиот полуостров “на работ на војна“, соопшти денеска режимот во Пјонгјанг, а пренесе државната ...

Јужнокорејскиот министер за одбрана поднесе оставка

А1 - 25.11.2010

Jужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јунг денеска поднесе оставка на функцијата. Драматично се трупа војска и се пренасочува буџет во Жолтото Море - расте тензијата на морската граница меѓу ...

Северна Кореја го предупреди Југот

BBC - 25.11.2010

Северна Кореа ги обвини Јужна Кореа и Соединетите држави дека го туркаат полуостровот на работ од војна со планот за заеднички маневри овој викенд.

Кина бара завршување на провокациите на корејскиот полуостров

Deutsche Welle - 25.11.2010

По нападот на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг, САД побараа од Кина да заземе јасен став кон комунистичкиот сојузник.

Јужна Кореја го засилува военото присуство во Жолтото Море

Алсат-М - 25.11.2010

Јужна Кореја значително ќе го зголеми военото присуство на пет острови во Жолтото Море што се наоѓаат во близина со границата со Северна Кореја, соопштија властите.

Кина бара крај на провокациите на корејскиот полуостров

Deutsche Welle - 25.11.2010

Кинескиот премиер Вен Џиабао упати повик за прекин на воените провокации меѓу Јужна и Северна Кореја. Неговата земја сака мир и стабилност на корејскиот полуостров, се вели во соопштението на ...

Америка испраќа воени сили во корејските води

Утрински - 25.11.2010

ИНЧЕОН - Американски носач на авион вчера се упати кон корејските води еден ден откако Северна Кореја го гранатираше јужнокорејски остров, потег што ќе го налути најверојатно Пјонгјанг и ќе го ...

Тензиите растат - оставка на министерот за одбрана на Јужна Кореја

Телма - 25.11.2010

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јунг денеска поднесе оставка на функцијата, како негова реакција на завчерашниот артилериски напад од страна на Северна Кореја во кој загинаа двајца ...

Комунистичките браќа се држат

Deutsche Welle - 25.11.2010

Пекинг со години дипломатски и економски го поддржува изолираниот и сиромашен сосед. Сепак, ниту односите меѓу Кина и Северна Кореја не се без проблеми.

Прифатена оставката на јужнокорејскиот министер за одбрана

Deutsche Welle - 25.11.2010

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јунг денеска поднесе оставка на функцијата, како резултат на критиките за задоцнет одговор по севернокорејскиот артилиериски напад врз островот Јеонпјеонг ...

Министерот за одбрана на Јужна Кореја поднесе оставка

Канал5 - 25.11.2010

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае Јунг поднесе оставка на функцијата по жестоките критики на начинот на кој Сеул одговори на севернокорејскиот напад-јавуваат агенциите.

Јужнокорејскиот министер за одбрана поднесе оставка

Алсат-М - 25.11.2010

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јунг денеска поднесе оставка на функцијата Во меѓувреме СБ на ОН се консултира за состојбата на Корејскиот Полуостров Членките на Советот за безбедност на ...

Заминуваат и не се враќаат

Дневник - 25.11.2010

Датум: 24.11.2010, 23:04 РЕПОРТАЖА ОД ЈУЖНОКОРЕЈСКИОТ ОСТРОВ ЈОНПЈАНГ Премрзнати и уплашени, стотици жители си заминуваат од јужнокорејскиот остров Јонпјонг, кој беше гранатиран од страна на ...

„Вашингтон“ плови кон Кореја

Дневник - 25.11.2010

Датум: 24.11.2010, 23:05 Јужна Кореја и САД во следните денови ќе изведат заеднички воено-поморски маневри во Жолто Море, во кои ќе учествува и нуклеарниот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, како ...

Министерот за одбрана на Јужна Кореја поднесе оставка

Курир - 25.11.2010

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јунг денеска поднесе оставка од функцијата, по само два дена од нападот од Северна Кореја на островот Јонпјанг во кој беа убиени четири лица.

Северна ја обвини Јужна Кореја за воено сценарио

Шпиц - 25.11.2010

Северна Кореја вчера обвини дека Јужна Кореја ги влошува односите со избрзани воени провокации и со забавување на хуманитарната помош.

Јужнокорејскиот министер за одбрана даде оставка

Оn.net - 25.11.2010

Министерот за одбрана на Јужна Кореја поднесе оставка, критикуван дека задоцнето и “слабо“ одговорил на артилерискиот напад од Северна Кореја во кој загинаа четворица Јужнокорејци.

Јужнокорејскиот Парламент го осуди нападот на Северна Кореја

Курир - 25.11.2010

Јужнокорејскиот Парламент усвои денеска резолуција, со која го осуди севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јонпјеонг што се случи во вторникот.

Јужнокорејскиот министер за одбрана поднесе оставка

Р.С.Европа - 25.11.2010

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае Јунг денеска поднесе оставка поради жестоките критики за начинот на кој Сеул одговорил на севернокорејскиот напад.

Јапонија и Јужна Кореја се договорија за соработка за спречување нови севернокорејски напади

МРТ - 25.11.2010

Јапонскиот премиер Наото Кан и јужнокорејскиот претседател Ли Мјун-Бак се договорија за тесна соработка по севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејски остров, соопшти јапонската Влада.

Русија побара од Јужна и Северна Кореја да покажат воздржаност

Курир - 25.11.2010

Москва апелира до Јужна и Северна Кореја да не преземаат акции во кои гинат луѓе, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Пјонгјанг одбива преговори и се заканува со нови напади

Сител - 25.11.2010

Северна Кореја го отфрли предлогот на командата на Силите на ОН во Јужна Кореја за преговори на ниво на високи воени офицери, со цел намалување на тензиите и размена на информации за ...

Јужнокорејскиот министер во оставка поради лоша реакција на нападот

Нетпрес - 25.11.2010

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јонг си поднел оставка што претседателот Ли Мунг-бак веќе ја прифатил поради неговата лоша реакција при нападот од Северна Кореја.

Северна Кореја напаѓа: Зошто баш сега?

Курир - 25.11.2010

Северна и Јужна Кореја разменија артилериски оган преку оспоруваната западна поморска граница. Кои се причините кои го покренаа инцидентот? Некои аналитичари веруваат дека провокативниот чин на ...

Кина изрази загриженост поради претстојните воени вежби на САД и Јужна Кореја

МРТ - 25.11.2010

Кина изрази загриженост поради претстојните заеднички воено-поморски и воено-воздухопловни вежби на САД и Јужна Кореја, кои ќе почнат в недела.

Јужнокорејскиот министер за одбрана поднесе оставка

Сител - 25.11.2010

Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Тае-јунг денеска поднесе оставка на функцијата, како резултат на критиките за задоцнет одговор од страна на Јужна Кореја по севернокорејскиот артилиериски ...

Јужна Кореја презема мерки по нападите од Северна Кореја

Р.С.Европа - 25.11.2010

Јужна Кореја ќе го зголеми своето воено присуство го западниот дел на земјата по нападите кои оваа недела ги изврши Северна Кореја .

Јужнокорејскиот Парламент усвои резолуција со која го осуди нападот на Северна Кореја

МРТ - 25.11.2010

Јужнокорејскиот Парламент усвои денеска резолуција со која го осуди севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јонпјеонг што се случи во вторникот, Резолуцијата е усвоена со 261 ...

Северна Кореја се заканува со нови напади

Inpress - 25.11.2010

Пјонгјанг, 25. ноември 2010 (ИНПРЕС) Северна Кореја се закани со нови напади на Јужна Кореја и ги обвини САД за вооружената престрелка во која ги загубија животите четири граѓани на Јужна Кореја.

Северна Кореја употребила термовоздушна смеса во нападот на Јонпјеонг

Курир - 25.11.2010

Северна Кореја при нападот на јужнокорејскиот остров Јонпјеонг користела оружје со термовоздушна смеса, кое има поголема моќност, изјави извор од вооружените сили на Јужна Кореја.

Јужна Кореја ја стопира помошта за Северна Кореја

МРТ - 25.11.2010

Јужнокорејското Министерство за национално обединување денеска соопшти дека Сеул привремено ја стопира помошта за Северна Кореја поради вчерашното гранатирање на јужнокорејскиот остров Јонпјон.

Пјонгјанг го отфрли предлогот за преговори

Алфа - 25.11.2010

Северна Кореја го отфрли предлогот за преговори од страна на Силите на ОН во Јужна Кореја, со цел намалување на тензиите и размена на информации за севернокорејскиот артилериски напад врз ...

Северна Кореја се заканила со нови напади

Нетпрес - 25.11.2010

Северна Кореја се заканила со нови напади на Јужна Кореја. Пјонгјанг ги обвинил САД за неодамнешната престрелка, во која загинале четвори жители на Јужна Кореја, јави агенцијата Јонхап.

Кина загрижена од воените вежби на САД и Јужна Кореа

Р.С.Европа - 25.11.2010

Кина денеска изрази загриженост окулу плановите за заеднички американско јужнокорејски воени вежби по нападите што пред два дена ги изведе Северна Кореа врз еден јужнокорејски остров.

Сеул испраќа дополнителен број војници на островот Јеонпјеонг

МРТ - 25.11.2010

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјунг-бак изјави денеска дека ќе испрати дополнителен број војници на островот Јеонпјеонг, во пограничното подрачје меѓу двете Кореи и Жолтото Море, кој беше на мета ...

Кина изрази загриженост поради воената вежба на САД и Јужна Кореја

Нетпрес - 25.11.2010

Кина изрази голема загриженост во врска со одржувањето на заедничката воена вежба на армиите на САД и на Јужна Кореја, додека истовремено Северна Кореја се закани со нови напади врз својот јужен ...

Кина се загрижи поради воените вежби на САД и Ј. Кореја

Курир - 25.11.2010

Кина изрази загриженост поради претстојните заеднички воено-поморски и воено-воздухопловни вежби на САД и Јужна Кореја, кои ќе почнат в недела.

Јужнокорејскиот Парламент усвои резолуција со која го осуди нападот на Северна Кореја

Алфа - 25.11.2010

Јужнокорејскиот Парламент усвои денеска резолуција со која го осуди севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јонпјеонг што се случи во вторникот.

Ј. Кореја ќе ги зголемува трупите на нападнатиот остров

Макфакс - 25.11.2010

Јужнокорејскиот претседател Ли Мјунг-бак денеска најави дека ќе го зголеми бројот на трупите на островот кое беше цел на севернокорејското бомбарди..

Јужна Кореја го зголемува военото присуство на границата со Северна Кореја

Inpress - 25.11.2010

Сеул, 25. ноември 2010 (ИНПРЕС) Јужна Кореја ќе го зголеми военото присуство на пет острови во Жолтото море што се наоѓаат во близина со границата со Северна Кореја.

Како со корејската криза?

Р.С.Европа - 25.11.2010

Јужна Кореа ја зајакнува безбедноста на неколку острови во близина на оној што пред два дена беше цел на артилериски напад на Северна Кореа.

Јужна Кореја го засилува военото присуство во Жолтото Море

Сител - 25.11.2010

Јужна Кореја значително ќе го зголеми военото присуство на пет острови во Жолтото Море што се наоѓаат во близина со границата со Северна Кореја, соопштија властите.

Јужна Кореја по гранатирањето

Курир - 25.11.2010

Јужнокорејскиот остров Јонпјанг кој беше гранатиран од Северна Кореја два дена по инцидентот изгледа како воена зона. Корејската национална телевизија покажа снимки на изгорени куќи срамнети со земја ...

Ј. Кореја ја засилува одбраната на границата со С. Кореја

Курир - 25.11.2010

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјунг-бак изјави денеска дека ќе испрати дополнителен број војници на островот Јеонпјеонг, во пограничното подрачје меѓу двете Кореи и Жолтото Море, кој беше на мета ...

Кина изрази загриженост поради претстојните воени вежби на САД и Јужна Кореја

Алфа - 25.11.2010

Кина изрази загриженост поради претстојните заеднички воено-поморски и воено-воздухопловни вежби на САД и Јужна Кореја, кои ќе почнат в недела.

Кина „загрижена“ поради учеството на Вашингтон во воената вежба

Inpress - 25.11.2010

Пекинг, 25. ноември 2010 (ИНПРЕС) Кина изрази „загриженост“ поради планираните заеднички вежби на Јужна Кореја и САД. Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи Хонг Леј остана ...

Северна Кореја се заканува со нови напади

Курир - 25.11.2010

Северна Кореја ќе покрене нови напади врз Јужна Кореја ако таа продолжи со непромислените воени провокации, јави севернокорејската државна новинска агенција.

СБ на ОН се консултира за состојбата на Корејскиот Полуостров

Кирилица - 25.11.2010

Членките на Советот за безбедност на ОН имаат потребни консултации за ситуацијата на Корејскиот полуостров, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров Тој се надева дека СБ во најскоро ...

Оставка на јужнокорејскиот министер за одбрана

Форум - 25.11.2010

Во четвртокот јужнокорејскиот претседател Ли Мун-Бак ја прифатил оставката на министерот за одбрана Ким Тје-Ен кој ја поднел чувствувајќи одговорност за инцидентот во Жолтото Море, соопшти дражавната ...

Јужнокорејскиот Парламент усвои резолуција со која го осуди нападот на Северна Кореја

Кирилица - 25.11.2010

Јужнокорејскиот Парламент усвои денеска резолуција со која го осуди севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јонпјеонг што се случи во вторникот Резолуцијата е усвоена со 261 ...

Оставка на јужнокорејскиот министер за одбрана

Макфакс - 25.11.2010

Јужнокорејскиот претседател Ли Мун-Бак ја прифатил оставката на министерот за одбрана Ким Тае-јоунг кој чувствувал одговорност за инцидентот во Жол..

Палин би ја нападнала Јужна Кореја

Оn.net - 25.11.2010

Едно време беше убедена дека Африка е држава а не континет а сега поранешната гувернерка на Алјаска изјавува дека САД “треба да бидат покрај своите севернокорејски сојузници.

Оставка на јужнокорејскиот министер за одбрана

Алфа - 25.11.2010

Јужнокорејскиот претседател Ли Мун-Бак ја прифатил оставката на министерот за одбрана Ким Тае-јоунг кој чувствувал одговорност за инцидентот во Жолтото Море, соопшти државната агенција Јонхап ...

Со гранати до преговори

МРТ - 25.11.2010

Политика - Белград 25 ноември 2010 Инциденти со размена на артилериски оган, судири меѓу воени бродови, па дури и потонување на корвети и патролни чамци меѓу двете Кореи имало и порано.

С. Кореја: Не провоцирајте, пак ќе нападнеме!

Вечер Прес - 25.11.2010

Се очекува позицијата на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата на Корејскиот полуостров да придонесе за смирување на ситуацијата Јужна Кореја значително ќе го зголеми военото присуство на пет ...

Корејската криза нов удар за Обама

Н.Македонија - 25.11.2010

По севернокорејското гранатирање на Јужна Кореја, американскиот претседател се соочува со тест за спасување на кредибилитетот на лидерството на САД при ефикасното справување со директните закани, ...

С. Кореја користела оружје со термовоздушна смеса

Идивиди - 25.11.2010

Сеул, 25 ноември 2010 (МИА) - Северна Кореја при нападот на јужнокорејскиот остров Јонпјеонг користела оружје со термовоздушна смеса, кое има поголема моќност, изјави извор од вооружените сили на ...

САД и Јужна Кореја договорија нови воени вежби

А1 - 24.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот јужнокорејски колега Ли Мјунг Бак договорија нови заеднички воени вежби како одговор на севернокорејскиот артилериски напад врз островот Јоенпјеонг.

Свет - Се спукаа Северна и Јужна Кореја, двајца загинати

Вест - 24.11.2010

Откако Сеул одбил да ги прекине воените вежби во таа област, Северот го бомбардирал малиот остров Јеонпјеонг кој е под јужнокорејска управа, каде се сместени воени постројки и живеат мал број цивили ...

Опасна престрелка меѓу двете Кореи

Утрински - 24.11.2010

СЕУЛ - Северна Кореја вчера истрела десетици артилериски гранати кон јужнокорејски остров, убивајќи два јужнокорејски војници во едно од најголемите бомбардирања на Југот од завршувањето на ...

Северна Кореја ја обвини Јужна Кореја за воено сценарио

Телма - 24.11.2010

Северна Кореја соопшти денеска дека Јужна Кореја ги влошува односите на Корејскиот Полуостров со избрзаните воени провокации и со забавувањето на хуманитарната помош.

Свет - Двете Кореи на раб на војна

Време - 24.11.2010

Двајца војници се убиени, а 17 се ранети откако Северна Кореја вчера истрела повеќе од 200 артилериски гранати врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг, на западната поморска граница.

На Корејскиот полуостров денеска мирно, но напнато

Алсат-М - 24.11.2010

Јужнокорејските спасувачки тимови ги чистеа денеска урнатините кои вчера ги оставија зад себе стоте гранати кои врз островот Јеонпјеонг ги истрела војската на Северна Кореја.

Соработка на Јапонија и Јужна Кореја во кризата на полуостровот

Deutsche Welle - 24.11.2010

Јапонскиот премиер Наото Кан и јужнокорејскиот претседател Ли Мјун-Бак се договорија за тесна соработка по севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејски остров.

Севернокорејски топови ја биеја Јужна Кореја

Дневник - 24.11.2010

Датум: 24.11.2010, 15:17 Севернокорејска артилериска канонада врз јужнокорејски остров уби двајца војници, оштети десетици објекти и го доведе поделениот полуостров на работ на нова војна, по ...

Американски носач тргна кон Кореја

Дневник - 24.11.2010

Датум: 24.11.2010, 15:02 Американскиот носач на авиони со нуклеарен погон, "Џорџ Вашингтон", заедно со придружните бродови тргна кон корејските води, еден ден откако севернокорејската артилерија ...

Обама вети одбрана на Јужна Кореја

Deutsche Welle - 24.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама остро го осуди нападот на Пјонгјанг врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг и најави дека неговата земја ќе ја брани Јужна Кореја.

Јужна Кореа и САД во недела ќе почнат заеднички воено-поморски маневри во Јужно море

Алсат-М - 24.11.2010

Јужна Кореа и САД во следните денови ќе изведат заеднички воено-поморски маневри во Жолто море, во кои ќе учествува и нуклеарниот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, откако севернокорејската артилерија ...

Обама и‘ вети поддршка на Јужна Кореја во конфликтот со Северна Кореја

Deutsche Welle - 24.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама и‘ вети на Јужна Кореја целосна поддршка во конфликтот со Северна Кореја. Во телефонски разговор со јужнокорејскиот претседател Ли Мијунг Бак, двајцата ...

Обама не ја исклучува можноста за воена интервенција врз Северна Кореја

Канал5 - 24.11.2010

Американскиот претседател, Барак Обама не ја исклучи можноста САД воено да интервенираат ако Северна Кореја ги продолжи провокациите во регионот.

Белата куќа го осуди севернокорескиот напад

МРТ - 24.11.2010

Белата куќа денеска го осуди артилерискиот напад на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг и побара смирување на ситуацијата.

Јужна Кореја и Јапонија заедно ќе се справуваат од нападите на Северна Кореја

Курир - 24.11.2010

Јапонската Влада, соопшти дека премиер Наото Кан и јужнокорејскиот претседател Ли Мјун-Бак се договориле заедно да се справуваат од евентуален севернокорејскиот артилериски напад.

Обама: Потполна поддршка за Јужна Кореја

Курир - 24.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама уште еднаш ја нагласи потполната американска поддршка за Јужна Кореја. Да потсетиме, Северна Кореја во вторникот отвори голем артилериски напад врз Јужна Кореја, ...

На Корејскиот полуостров денеска мирно, но напнато

Сител - 24.11.2010

Северна Кореја ја обвини Јужна Кореја дека ги влошува односите со избрзани воени провокации, само еден ден откако гранатираше населен јужнокорејски остров при што загинаа 4 лица.

Кетрин Ештон го осуди нападот на Северна Кореја

МРТ - 24.11.2010

Високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон остро го осуди денешниот артилериски напад на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг.

САД и Јужна Кореја договорија нови заеднички воени вежби

Форум - 24.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот јужнокорејски колега Ли Мјунг-бак се договорија за одржување нови заеднички воени вежби како одговор на артилериски напад на Северна Кореја врз ...

Јужна Кореја и САД в недела ќе почнат заеднички воено-поморски маневри

Сител - 24.11.2010

Јужна Кореја и САД следните денови ќе изведат заеднички воено-поморски маневри во Жолто Море, во кои ќе учествува и нуклеарниот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, откако севернокорејската артилерија ...

САД и Јужна Кореја договорија нови заеднички воени вежби

Макфакс - 24.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот јужнокорејски колега Ли Мјунг-бак се договорија за одржување нови заеднички воени вежби како одгов..

Обама: Подготвени сме да ја браниме Јужна Кореја

Нетпрес - 24.11.2010

САД се подготвени да ја бранат Јужна Кореја, изјавил американскиот претседател Барак Обама. Неговата изјава доаѓа по вчерашната размена на оган меѓу двете Кореи.

Обама: САД ќе ја бранат Јужна Кореја

Алфа - 24.11.2010

Јужна Кореја се закани дека остро ќе одговори на секоја нова провокација од северниот сосед а американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговата земја е подготвена да ја брани Јужна Кореја ...

Советот за безбедност на ОН подготвува вонредна седница во врска со стрелањето на Северна Кореја врз

МРТ - 24.11.2010

Советот за безбедност на ОН подготвува вонредна седница во врска со вооружениот напад на Северна Кореја врз јужнокорејски остров, објави денеска во Париз француски дипломатски извор.

Светот на раб на нова војна - Американски носач на авиони тргна кон Јужна Кореја

Inpress - 24.11.2010

Вашингтон, 24. ноември 2010 (ИНПРЕС) Американскиот носач на авиони „Џорџ Вашингтон" тргна денеска кон Корејскиот полуострв, само еден ден откако Северна Кореја испали неколку десетини артилериски ...

Воена вежба САД - Јужна Кореја

Р.С.Европа - 24.11.2010

Соединетите Држави и Јужна Кореја ќе одржат заеднички поморски вежби во престојниот викенд. Според командата на американските сили во Јужна Кореја, вежбата била планирана пред вчерашниот ракетен ...

Тела на двајца цивили пронајдени на јужнокорејскиот остров

Сител - 24.11.2010

Јужнокорејската полиција пронајде тела на двајца цивили на островот Јонпјеонг, кој вчера беше нападнат од Северна Кореја.

Загинати двајца јужнокорејски цивили при нападот на Северна Кореја

Макфакс - 24.11.2010

Пронајдени се телата на двајца цивили на јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг кои загинаа во вчерашниот напад од страна на Северна Кореја., пренесува ..

Командата на силите на ОН во Јужна Кореа повика на преговори со Пјонгјанг

Сител - 24.11.2010

Командата на силите на ОН во Јужна Кореа соопшти дека го повикала Пјонгјанг на преговори, откако севернокорејската артилерија вчера го гранатираше јужнокорејскиот остров Јонпјеонг, пренесоа агенциите.

Обама: Рамо до рамо со Јужна Кореја

Нетпрес - 24.11.2010

Американскиот претседател Барак Обама, изјавил дека неговата земја ќе застане рамо до рамо со Јужна Кореја, по севернокорејскиот артилериски напад.

Најдени телата на двајца јужнокорејски цивили загинати при нападот на Северна Кореја

Форум - 24.11.2010

Пронајдени се телата на двајца цивили на јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг кои загинаа во вчерашниот напад од страна на Северна Кореја.

Паднаа првите невини жртви од судирот помеѓу двете Кореји

Курир - 24.11.2010

Пронајдени се тела на двајца цивили на јужнокорејскиот остров, кој вчера беше гранатиран од Северна Кореја. Јужнокорејската полиција пронајде тела на двајца цивили на островот Јонпјеонг, кој вчера ...

Расте бројот на жртви во судирот меѓу Јужна и Северна Кореја

Нетпрес - 24.11.2010

Тела на двајца цивили се откриени на островото Јоенпјеонг, со што бројот на загинати во вчерашниот напад се искачи на четири лица, објавила јужнокорејската крајбрежна стража.

Командата на силите на ОН во Јужна Кореа повика на преговори со Пјонгјанг

МРТ - 24.11.2010

Командата на силите на ОН во Јужна Кореа соопшти дека го повикала Пјонгјанг на преговори, откако севернокорејската артилерија вчера го гранатираше јужнокорејскиот остров Јонпјеонг, пренесоа агенциите.

Јужна Кореа и САД ќе излезат со координиран одговор на севернокорејскиот артилериски напад

МРТ - 24.11.2010

Јужна Кореа и САД се договорија да го координираат одговорот на нападот на севернокорејската артилерија врз јужнокорејскиот остров, се наведува во соопштението на Пентагон, цитирано од светските ...

Тела на двајца цивили пронајдени на јужнокорејскиот остров, кој беше гранатиран од Северна Кореја

МРТ - 24.11.2010

Јужнокорејската полиција пронајде тела на двајца цивили на островот Јонпјеонг, кој вчера беше нападнат од Северна Кореја.

Јужна Кореа и САД во недела ќе почнат заеднички воено-поморски маневри во Јужно море

МРТ - 24.11.2010

Јужна Кореа и САД во следните денови ќе изведат заеднички воено-поморски маневри во Жолто море, во кои ќе учествува и нуклеарниот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“, откако севернокорејската артилерија ...

Американски носач на авиони испловил кон Јужна Кореја

Нетпрес - 24.11.2010

Американскиот носач на авиони “Џорџ Вашингтон“ рано утрово по локално време исполовил од матичната база во јапонското пристаниште Јокосуки кон Јужна Кореја.

Северна ја обвини Јужна Кореја дека е иницијатор на војната

Курир - 24.11.2010

Северна Кореја денеска ја обвини Јужна Кореја дека ги влошува односите на Корејскиот Полуостров. Северна Кореја соопшти денеска дека Јужна Кореја ги влошува односите на Корејскиот Полуостров со ...

„Џорџ Вашингтон“ ќе ја смирува Северна Кореа

Курир - 24.11.2010

Во следните неколку дена во Жолтото море, САД и Јужна Кореа ќе започнат заеднички воени маневри, во кои ќе учествува и нуклеарниот носач на авиони „Џорџ Вашингтон“.

Пјонгјанг упати обвинувања на сметка на Сеул и Вашингтон

МРТ - 24.11.2010

Само неколку часа по севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејскиот пограничен остров Јеонпјеонг, властите во Пјонгајнг ги обвинија Јужна Кореја и САД дека „ја засилуваат меѓусебната воена ...

Кина и САД со различни ставови за Северна Кореја

МРТ - 24.11.2010

Американскиот пратеник Стивен Босворт денеска ја отфрли можноста за продолжување на разговорите на шестте светски сили за нуклеарните амбиции на Северна Кореја, додека земјата гради нов нуклеарен ...

Сеул не турка во војна!

Вечер Прес - 24.11.2010

- Јужна Кореја го поткопува процесот на подобрување на односите меѓу двете држави, со тоа што ги оневозможува преговорите на Црвениот крст и ја турка ситуацијата кон работ на војна со примена на ...

Светот го предупреди Пјонгјанг да не почнува војна

Н.Македонија - 24.11.2010

Аналитичарите оценуваат дека нападот, во кој беа убиени двајца јужнокорејски војници и истрелани над 200 гранати, претставува уште една смислена провокација на Северна Кореја, која се обидува да ...

Ј.Кореа и САД ќе почнат заеднички воено-поморски маневри

Идивиди - 24.11.2010

Сеул/Вашингтон, 24 ноември 2010 (МИА) - Јужна Кореа и САД во следните денови ќе изведат заеднички воено-поморски маневри во Жолто море, во кои ќе учествува и нуклеарниот носач на авиони „Џорџ ...

Сеул го турка Корејскиот Полуостров кон војна

Идивиди - 24.11.2010

Пјонгјанг, 24 ноември 2010 (МИА) - Северна Кореја соопшти денеска дека Јужна Кореја ги влошува односите на Корејскиот Полуостров со избрзаните воени провокации и со забавувањето на хуманитарната ...

Северна и Јужна Кореја на работ на војна

А1 - 23.11.2010

Двете Кореи се на работ на војна. Северот истрела 200 гранати врз населениот јужнокорејски пограничен остров Јеон-пјеонг.

Нов инцидент меѓу Северна и Јужна Кореја

А1 - 23.11.2010

Цел час траела жестоката размена на артилериски оган меѓу армиите на Северна и Јужна Кореја. Најмалку двајца јужнокорејски војници загинаа, а 18 луѓе, 15 војници и тројца цивили се ранети во нападот ...

Двете Кореи се судрија на границата

BBC - 23.11.2010

Јужна Кореја вели дека возвратила на огнот откако Северна Кореја истрелала дузина топовски гранати на еден од нејзините погранични острови, при што загинаа двајца маринци.

Северна Кореја ја гранатираше Јужна Кореја

Deutsche Welle - 23.11.2010

Северна Кореја истрела 400 артилериски гранати врз Јужна Кореја при што загинаа најмалку двајца војници. Како повредени се водат 13-мина јужнокорејски маринци, како и повеќемина жители на островот ...

Белата куќа го осуди севернокорескиот напад

Алсат-М - 23.11.2010

Белата куќа денеска го осуди артилерискиот напад на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг и побара смирување на ситуацијата.

Вашингтон и Сеул загрижени поради севернокорејскиот погон

Дневник - 23.11.2010

Специјалниот пратеник на САД за Северна Кореја, Стивен Босворт, изјави дека е провокативна и разочарувачка одлуката на Пјонгјанг да изгради нов погон за збогатување ураниум.

С.кореја гранатира остров на ј.кореја - две лица загинаа, 16 ранети

Телма - 23.11.2010

Двајца јужнокорејски маринци загинаа во денешниот севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг, на кој живеат околу 1.300 лица, изјавија јужнокорејски претставници.

Меѓународни реакции на инцидентот на корејскиот полуостров

Deutsche Welle - 23.11.2010

САД остро го осудија нападот на северно-корејските сили врз Јужна Кореја. Портпарол на Белата куќа порача дека Пјонг Јанг мора под итно да го запре агресивното однесување и појасни дека до сега ...

Ескалација на тензиите меѓу Северна и Јужна Кореја

Deutsche Welle - 23.11.2010

Северна Кореја истрела поголем број артилериски гранати врз Јужна Кореја, при што загинаа најмалку двајца војници. Како повредени се водат 16-мина јужнокорејски маринци, како и повеќемина жители на ...

Генералштабот во Русија ги следи случувањата на Корејскиот полуостров

Канал5 - 23.11.2010

Генералштабот во Русија ги следи случувањата на Корејскиот полуостров но не ја зголеми воената готовност на руските трупи што се распоредени во областите во близина на Северна и Јужна Кореја.

Нови тензии меѓу Јужна и Северна Кореја

Deutsche Welle - 23.11.2010

САД ја повикаа Северна Кореја да прекине со агресивните напади, додека Кина истакна дека двете страни треба да сторат повеќе за мирот на Корејскиот полуостров.

Северна Кореја и објави војна на Јужна?!

Канал5 - 23.11.2010

Самоизолираната, комунистичка, сиромашна Северна Кореја отвора нов фронт – сама против сите. Сцените од Корејската војна пред 57 години се вратија на полуостровот.

Двете Кореи на раб на војна

Алсат-М - 23.11.2010

Двајца јужнокорејски маринци загинаа, двајца се тешко ранети, а повредени се десттина цивили при денешниот артилериски напад севернокорејската армија врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг, соопштија ...

Гранатирање на поморската граница меѓу Северна и Јужна Кореја

Deutsche Welle - 23.11.2010

Северна Кореја, според наводи на Јужна Кореја, отворила артилериски оган на спорната поморска граница. Претставник на јужнокорејскиот Генералштаб изјави дека десетици гранати се испукани врз островот ...

Северна Кореја гранатираше јужнокорејски остров

Deutsche Welle - 23.11.2010

Заострување на односите меѓу Јужна и Северна Кореја. Земјите се практично на работ на војна, откако од комунистичкиот север беа испукани повеќе од 100 гранати врз остров од јужниот дел, кој се наоѓа ...

Најмалку еден загинат при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејски остров

Алсат-М - 23.11.2010

Еден војник загина, а најмалку 16 лица се повредени денеска при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг западно од Корејскиот Полуостров, на кој живеат околу 1.300 ...

Војник на Јужна Кореја загинал во нападот од Северна Кореја

Нетпрес - 23.11.2010

Еден јужнокорејски војник загина, а 13 се повредени кога војската на Северна Кореја отворила оган од артилерија кон островот Јоенпјеонг во Жолтото море.

Северна Кореја ја нападна јужнокорејската војска

Форум - 23.11.2010

Војската на Северна Кореја испука топовска граната кон јужнокорејски остров Јеонпјеонг во спорното погранично подрачје меѓу двете земји при што според последните информации загинаел два војника, а ...

Вооружена пресметка меѓу Северна и Јужна Кореја, двајца загинати

Алфа - 23.11.2010

Два војника, а најмалку 15 лица се повредени при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејски остров на западната поморска граница меѓу двете земји.

Ли Мјун-бак: Гранатирање цивили е непростиво

Кирилица - 23.11.2010

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјун-бак рече денеска дека севернокорејското гранатирање цивили на јужнокорејското острово не се простува - Неселективни напади врз цивили се непростиви и во ...

Гранатирање цивили е непростиво

Курир - 23.11.2010

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјун-бак рече денеска дека севернокорејското гранатирање цивили на јужнокорејското острово не се простува.

САД и Кина со различни ставови за Северна Кореја

Кирилица - 23.11.2010

Американскиот пратеник Стивен Босворт денеска ја отфрли можноста за продолжување на разговорите на шестте светски сили за нуклеарните амбиции на Северна Кореја, додека земјата гради нов нуклеарен ...

САД: Рано е за одговор на Северна Кореја

Курир - 23.11.2010

Портпаролот на Пентагон Дејвид Лапан изјави дека САД сметаат оти е премногу рано да се зборува за начините на кои американската војска би можела да реагира на денешниот артилериски напад на Северна ...

Пјонгјанг ги обвини Јужна Кореја и САД

Курир - 23.11.2010

Само неколку часа по севернокорејскиот артилериски напад врз јужнокорејскиот пограничен остров Јеонпјеонг, властите во Пјонгајнг ги обвинија Јужна Кореја и САД дека „ја засилуваат меѓусебната воена ...

Најмалку еден загинат при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејски остров

Сител - 23.11.2010

Еден војник загина, а најмалку 16 лица се повредени денеска при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг западно од Корејскиот Полуостров, на кој живеат околу 1.300 ...

Јужна Кореја ја обвини Северна за кршење на примирје

Р.С.Европа - 23.11.2010

Соединетите Држави го осудија денешниот ракетен напад на Северна врз Јужна Кореја, а Кина и Русија повикаа на воздржаност на полуостровот.

Кетрин Ештон и Лавров го осудија нападот на Северна Кореја

Курир - 23.11.2010

Високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон остро го осуди денешниот артилериски напад на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг.

Нападот на Северна врз Јужна Кореја го потресе светот

Р.С.Европа - 23.11.2010

Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе одржи итен состанок во текот на наредниве два дена поради нападите на Северна врз Јужна Кореја, јави новинската агенција Ројтерс повикувајќи се на ...

Севернокорејците живеат 11 години помалку од Јужнокорејците

Макфакс - 23.11.2010

Севернокорејците во просек живеат 11 години помалку од нивните јужни соседи, главно поради неухранетоста која предизвикува тешкотии при породувањет..

Северна Кореја ја нападна Јужна Кореја, двајца загинати

Макфакс - 23.11.2010

Војската на Северна Кореја испука топовска граната кон јужнокорејски остров Јеонпјеонг во спорното погранично подрачје меѓу двете земји, а Јужна Кореја веднаш го возврати ударот, јавија тамошните ...

Советот за безбедност ќе заседава за корејскиот конфликт

Курир - 23.11.2010

По повод вооружениот напад на Северна Кореја врз јужнокорејски остров, Советот за безбедност на Обединетите нации, се подготвува за вонредна седница.

Најмалку двајца повредени при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејски остров

МРТ - 23.11.2010

Најмалку две лица се повредени, а над 60 куќи се оштетени или се во пламен при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејски остров западно од Корејскиот Полуостров, соопшти претставник на ...

НАТО со голема загриженост ја следи ситуацијата на Корејскиот полуостров

Нетпрес - 23.11.2010

НАТО остро го критикува артилерискиот нападот на Северна Кореја врз Јужна Кореа, и информира дека со голема загриженост ја следи ситуацијата, објавува АФП изјава на портпаролот на Алијансата, Кармен ...

Кина повикува на мир меѓу двете Кореји

МРТ - 23.11.2010

Кина денеска изрази загриженост по повод веста дека војската на Северна Кореја со артилериски оган го гаѓала јужнокорејскиот ненаселен остров Јеонпјеонг, во пограничното подрачје меѓу двете Кореји.

Најмалку еден загинат при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејски остров

МРТ - 23.11.2010

Еден војник загина, а најмалку 16 лица се повредени денеска при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг западно од Корејскиот Полуостров, на кој живеат околу 1.300 ...

Белата куќа го осуди севернокорејскиот напад

Курир - 23.11.2010

Белата куќа денеска го осуди артилерискиот напад на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг и побара смирување на ситуацијата.

Страв од војна на Корејскиот полуостров

Алфа - 23.11.2010

Северна Кореја изутринава испали 80 гранати кон јужно-корејскиот остров Јеонпјеонг. Двајца маринци загинаа, а 14 се повредени. Сеул возврати на нападот и е во состојба на највисока борбена готовност.

Кореите ја спукаа со артилерија

Оn.net - 23.11.2010

Северна Кореја отворила артилериски оган на спорен граничен населен остров, повредувајќи 4 јужнокорејски војници и двајца цивили, пренесуваат светските медиуми, јавувајќи дека војската од јужниот дел ...

Пентагон: Се уште е рано за одговор на Северна Кореја

Сител - 23.11.2010

САД сметаат дека е премногу рано да се зборува за начините на кои американската војска би можела да реагира на денешниот артилериски напад на Северна Кореја врз јужнокорејскиот остров, изјави денеска ...

Фудбалот може да спречи нова корејска војна

Оn.net - 23.11.2010

И покрај сериозноста на судирот помеѓу двете Кореи и можноста за ескалација на настаните, Јужна Кореја објави дека не отстапува од кандидатурата за домаќин на светското првенство во фудбал во 2022-та ...

Северна и Јужна Кореја на прагот на војна?

Алфа - 23.11.2010

Двете Кореи сериозно се приближија кон амбисот на отворената војна. И едната и другата меѓусебно си ја префрлаат одговорноста за почетокот на инцидентот во кој загинаа двајца јужнокорејски војници а ...

ВИДЕО: Размена на оган меѓу Северна и Јужна Кореја

Нетпрес - 23.11.2010

Северна Кореја испукала неколку артилериски гранати преку западната поморска граница. Јужна Кореја возвратила, говорат најновите информации.

Северна Кореја гранатираше населен јужнокорејски острв

Inpress - 23.11.2010

Вторник, 23. ноември 2010 (ИНПРЕС) Неколку јужнокорејски војници и цивили се ранети од експлозиите на артилјериските гранати, откако рано утрово Северна Кореја го гранатираше острвот Yeonpyeong, во ...

Јужна Кореја погодена од севернокорејска артилерија

Курир - 23.11.2010

Десетици домови се уништени на јужнокорејскиот остров Јонпјонг, откако Северна Кореја отвори артилериски оган врз него. Еднен јужнокорејски војник е убиен а 15 се повредени, војската е на највисока ...

Размена на оган меѓу Северна и Јужна Кореја

Сител - 23.11.2010

Најмалку две лица се повредени, а над 60 куќи се оштетени или се во пламен при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејски остров западно од Корејскиот Полуостров, соопшти претставник на ...

Северна Кореја нападна јужнокорејски остров

Кирилица - 23.11.2010

Еден војник загина, а најмалку 16 лица се повредени денеска при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг западно од Корејскиот Полуостров, на кој живеат околу 1.300 ...

Ракетни престрелки на Корејскиот полуостров

Р.С.Европа - 23.11.2010

Северна Кореја изврши ракетен напад преку спорната поморска граница во кој има загинат војник, повредени лица и опожарени куќи на јужно корејската страна.

Артилериски напад од Северна кон Јужна Кореја, еден загинат

Алфа - 23.11.2010

Северна Кореја истрела неколку артилериски гранати кон остров на Јужна Кореја, при што еден човек загина, а најмалку 15 се повредени, јави Сеул. Десетици куќи се оштетени или во пламен.

Двајца загинати во севернокорејскиот напад

Курир - 23.11.2010

Двајца јужнокорејски војници загинаа во денешниот севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејскиот остров Јеонпјеонг, на кој живеат околу 1.300 лица, изјавија јужнокорејски претставници.

Кина ги повика на мир двете Кореји

Курир - 23.11.2010

По повод веста, дека војската на Северна Кореја со артилериски оган го нападнала јужнокорејскиот ненаселен остров Јеонпјеонг, во пограничното подрачје меѓу двете Кореји, Кина денеска изрази огромна ...

Северна Кореја ја нападна Јужна Кореја, еден загинат

Канал 77 - 23.11.2010

Војската на Северна Кореја испука топовска граната кон јужнокорејски остров Јеонпјеонг во спорното погранично подрачје меѓу двете земји, а Јужна Кореја веднаш го возврати ударот, јавија тамошните ...

Севернокорејците го гранатираа Јеонпјеонг

Вечер Прес - 23.11.2010

Во нападот на островот со околу 1.300 жители загинаа двајца јужнокорејски маринци, најмалку 16 лица се повредени, а се оштетени меѓу 60 и 70 објекти и куќи Двајца јужнокорејски маринци загинаа во ...

Севернокорејците живеат 11 години помалку од Јужнокорејците

Точка - 23.11.2010

Севернокорејците во просек живеат 11 години помалку од нивните јужни соседи, главно поради неухранетоста која предизвикува тешкотии при породувањето и ја зголемува смртноста, покажа истражувањето на ...

Северна Кореја ја нападна Јужна Кореја

Идивиди - 23.11.2010

Сеул, 23 ноември 2010 (МИА) - Најмалку две лица се повредени, а над 60 куќи се оштетени или се во пламен при севернокорејски артилериски напад врз јужнокорејски остров западно од Корејскиот ...

Северна ја нападна Јужна Кореја

eReporter - 23.11.2010

Неколку јужнокорејски војници и цивили утринава се ранети од експлозија на артилериски гранати, што рано утринавa севернокорејската артилерија ги истрела кон јужнокорејскиот остров Јонпјонг, кој е во ...

Стотици нуклеарни центрифуги во Северна Кореја

Утрински - 22.11.2010

ВАШИНГТОН - Американски нуклеарен научник видел стотици центрифуги во Северна Кореја, изјавија во саботата извори запознати со оваа проблематика, поддржувајќи го случајот дека Пјонгјанг има програма ...

Северна Кореја со нов нуклеарен објект

Алсат-М - 22.11.2010

Новиот нуклеарен објект на Северна Кореја за збогатување на ураниум е нова провокација, но не е и криза. Ова го изјави специјалниот пратеник за Северна Кореја, Американецот Стефан Босворт кој се ...

САД: Одлуката на С. Кореја е провокативна и разочарувачка

Курир - 22.11.2010

Соопштението на Северна Кореја за градење на нов погон за збогатување на ураниум е провокативна и разочарувачка, но криза нема да има, изјави специјалниот пратеник на САД за Северна Кореја Стивен ...

Вашингтон и Сеул загрижени поради севернокорејскиот погон

Алфа - 22.11.2010

Специјалниот пратеник на САД за Северна Кореја Стивен Босворт изјави дека одлуката на Пјонгјанг да изгради нов погон за збогатување ураниум е провокативна и разочарувачка.

САД се отворени за преговори со С. Кореја

Макфакс - 22.11.2010

САД и нивните сојузници ја обвинија Северна Кореја дека претставува опасност за регионот, откако се пофали со нејзиниот напредок во процесот на зб..

Вашингтон и Сеул загрижени поради севернокорејскиот погон

МРТ - 22.11.2010

Специјалниот пратеник на САД за Северна Кореја Стивен Босворт изјави дека одлуката на Пјонгјанг да изгради нов погон за збогатување ураниум е провокативна и разочарувачка.

Босворт: Северна Кореја провоцира

Р.С.Европа - 22.11.2010

Високиот претставник на Соединетите Американски Држави задолжен за Северна Кореја, Стефан Босворт изјави дека Пјонгјанг провоцира со производството на збогатен ураниум.