TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не било цензура,туку непрофесионализам

Дневник - 17.02.2005

ХТВ ВОЗВРАЌА НА ОБВИНУВАЊАТА ОД ЛАТИН Двата прилога од последната емисија "Латиница" на хрватскиот новинар Денис Латин се укинати поради непрофесионализам, а не поради цензура, соопшти Хрватската радио и телевизија, јави Макфакс.

ХРТ: Прилозите на Латин укинати поради непрофесионализам, а не цензура

А1 - 16.02.2005

Причина за укинување на два прилога од последното издание на хрватската емисија „Латиница“, поради што водителот Денис Латин најави оставка, не е цензура, туку непрофесионализам. Ова, синоќа, го соопшти Хрватската радио-телевизија (ХРТ), додавајќи дека при донесувањето на одлуката имале предвид оти ...

"Латиница" без Денис Латин?

Дневник - 16.02.2005

ХТВ Новинарот Денис Латин, автор и водител на емисијата "Латиница" на Хрватската телевизија, најави оставка затоа што од прексиноќешната емисија му биле исфрлени два прилога за премиерот Иво Санадер, јави МИА. Емисијата што беше емитувана прексиноќа на тема "Потекло на имотот" требало да има ...

Водителот на "Латиница" поднесува оставка заради цензура

Вест - 16.02.2005

ЗАГРЕБ, 16 февруари - Новинарот Денис Латин, автор и водител на емисијата "Латиница" на Хрватската телевизија најави оставка, истакнувајќи дека нема да ја уредува затоа што од прексиноќешната емисија му се исфрлени два прилози поврзани со премиерот Иво Санадер.

"Латиница" скратена, Латин даде оставка!

Вечер Прес - 16.02.2005

Според се судејќи, прексиноќешната емисија "Латиница" со наслов "Потекло на имотот" беше последна што се емитува на ХТВ. Изреволтиран со тоа што некој утрото целата емисија ја премонтирал без негово знаење, авторот и уредникот Денис Латин, веднаш по емисијата, усно ја известил директорката на ХТВ ...